Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламентін бекіту туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXVI сессиясының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 194 шешiмi
Ескерту. 01.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 2-тармағымен.
"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 12) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламенті бекітілсін.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев
Алматы қаласы мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 194 шешімімен бекітілген
Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламенті (бұдан әрі – Қала құрылысы регламенті) Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 3-бабының 12) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 41-бабына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығымен бекітілген Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 мамыр № 349 қаулысымен бекітілген Алматы қаласының бас жоспарын (бұдан әрі – Бас жоспар) іске асыру мақсатында әзірленді.
Қала құрылысының регламенттерi – бұл аумақтарды (жер учаскелерiн) және басқа да жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдаланудың, сондай-ақ олардың жай-күйiнiң заңнамада белгiленген тәртiппен жол берiлетiн кез келген өзгерiстерiнiң режимдерi, рұқсаттары, шектеулерi (ауыртпалық салуды, тыйым салу мен сервитуттарды қоса алғанда). Қала құрылысының регламенттерi мемлекеттiк нормативтерге сәйкес орындалған қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасымен белгiленедi.
Функционалдық аймақтарды салу аумағының регламентін іске асырудың негізгі қағидаттары 2040 жылға дейінгі кезеңге Алматы қаласының бекітілген бас жоспары бойынша оларды жобалық аймақтарға бөлуді ескере отырып (ҚР ҚБҚ 3.01-01-2002 "Қала құрылысын аймақтарға бөлу жоспарларын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі мен қағидалары"), қала құрылысы, экологиялық және құрылыс регламенттерінің мақсаттары үшін аумақтық аймақтарды пайдалану қағидаларын қалыптастыру болып табылады.
Қала құрылысын аймақтарға бөлу картасында белгіленген жылжымайтын мүлікті рұқсат етілген пайдалану түрлері мен параметрлері бойынша қала құрылысы регламенттеріне ғана емес, сондай-ақ экологиялық шарттар, ескерткіштерді қорғау шарттары және осы аймаққа түсетін басқа да жоспарлау шектеулеріне сәйкес келетін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат етілген деп есептеледі.
Аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу және аумақтар регламентімен әзірленген аймақтар, аудандар, учаскелер аумақтарының, жылжымайтын мүліктік кешендер объектілерінің, жобалау алаңдары мен мекенжайларының қала құрылысы регламенттері Алматы қаласының аумағында қала құрылысы және шаруашылық қызметті реттеу мақсатында қолданылуы тиіс.
Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламенті:
бекітілген Бас жоспардың шешімдерін іске асыруды;
жер пайдаланудың және қала аумағында құрылыс салудың тиімділігін арттыруды;
нысаналы мақсаты бойынша объектілермен құрылыс салу жобасы үшін аумақтарды резервтеуді;
тұрғын үй құрылысына, инженерлік, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымға, сондай-ақ аумақтарды өзге де жайластыруға инвестициялар тартуды;
стратегиялық тәсіл негізінде аумақты дамыту;
қалалық жылжымайтын мүлік нарығын (жер учаскелерін, ғимараттарды, құрылыстарды) дамытуды;
жер учаскелерін сатып алуға төлем мөлшерін және жер салығының дифференциалдық мөлшерлемесін негіздеу бойынша жер учаскелерінің (бағалық аймақтарға бөлу) қала құрылысы құндылығын анықтау үшін, және тиісінше жергілікті бюджетке салықтық түсімдердің көбеюіне негіз болады;
қала құрылысы құралдарымен тұрғындардың өмір сүруінің қолайлы жағдайлары, оның ішінде қоршаған табиғат ортасына шаруашылық және басқа да қызметтің зиянды әсерін шектеуді және оны қазіргі және болашақ ұрпақтың мүддесі үшін ұтымды пайдалануды;
жылжымайтын мүлікті өзгерту ниетінің ауқымын және олардың басқа қызметтермен сәйкестігін;
қала аумағының барлық әлеуетті құрылыс салушыларға құрылыс салудың бір түрінен екінші түріне бірқалыпты көшіру үшін Егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын (ЕЖЖ) әзірлеу кезінде шарттарды белгілеуді;
қала аумағында су қорғау аймақтары және өзендер мен су айдындарының алаптарын пайдалануды ретке келтіруді;
жер учаскелерін жеке және заңды тұлғаларға аукциондарда беру үшін оларды таңдау актілерін дайындау кезінде регламенттерді белгілеуді қамтамасыз етеді.

Об утверждении градостроительного регламента территории города Алматы
Решение внеочередной XXVI сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 25 декабря 2024 года № 194
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.03.2025 в соответствии с п. 2 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый градостроительный регламент территории города Алматы.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 марта 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев
Утвержден
решением маслихата города Алматы
от 25 декабря 2024 года № 194
Градостроительный регламент территории города Алматы
Глава 1. Общие положения
Градостроительный регламент территории города Алматы (далее – Градостроительный регламент) разработан в соответствии с подпунктом 12) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", статьей 41 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), Правилами разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки), утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505, и в целях реализации Генерального плана города Алматы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2023 года № 349 (далее – Генеральный план).
Градостроительные регламенты – это режимы, разрешения, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке. Градостроительные регламенты устанавливаются градостроительной и архитектурно-строительной документацией, выполненной в соответствии с государственными нормативами.
Главными принципами реализации регламента территории застройки функциональных зон является формирование правил использования территориальных зон для целей градостроительного, экологического и строительного регламентов с учетом их проектного зонирования (РДС РК 3.01-01-2002 "Порядок и правила разработки, согласования и утверждения планов градостроительного зонирования") по утвержденному Генеральному плану на период реализации до 2040 года.
Разрешенным считается такое использование земельных участков, которое соответствует не только градостроительным регламентам по видам и параметрам разрешенного использования недвижимости, обозначенным на карте градостроительного зонирования, но и ограничениям по экологическим условиям, условиям охраны памятников и другим планировочным ограничениям, попадающим в данную зону.
Функциональное зонирование территории и градостроительные регламенты территорий зон, районов, участков, объектов имущественных комплексов недвижимости, проектных площадок и адресов, разработанные регламентом территорий, должны использоваться в целях регулирования градостроительной и хозяйственной деятельности на территории города Алматы.
Градостроительный регламент территории города Алматы обеспечивает:
реализацию решений утвержденного Генерального плана;
повышение эффективности землепользования и застройки городских территорий;
резервирование территорий для проекта застройки объектами по целевому назначению;
привлечение инвестиций в жилищное строительство, инженерную, производственную и социальную инфраструктуру, а также в иное обустройство территорий;
развитие территории на основе стратегического подхода;
развитие городского рынка недвижимости (земельных участков, зданий, сооружений);
служит основой для выявления градостроительной ценности земельных участков (ценовое зонирование) по обоснованию величины платы за выкуп земельных участков и дифференцированной ставки земельного налога и соответственно, увеличению налоговых поступлений в бюджет;
градостроительными средствами благоприятные условия проживания населения, в том числе ограничение вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую природную среду и еҰ рациональное использование в интересах настоящего и будущего поколений;
масштабы намерений изменения недвижимости и совместимость их с другими функциями;
установление условий при разработке Проектов детальной планировки (ПДП) для всех потенциальных застройщиков территории города для плавного перехода одного типа застройки к другому;
упорядочивание использования водоохранных зон и полос рек и водоемов на территории города;
установление регламентов при подготовке актов выбора земельных участков для предоставления их физическим и юридическим лицам на аукционах.

2-тарау. Аумақтың регламентін қалыптастыру жөніндегі қала құрылысы стратегиясының негізгі ережелері
Алматы қаласының аумағында Заңға және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығымен бекітілген Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларына сәйкес Қала құрылысы регламентінің 1-қосымшасына сәйкес Қала құрылысы регламенттері үшін аймақтардың функционалдық түрлері мен типтерінің жіктегішінде көрсетілген функционалдық аумақтық аймақтардың 10 түрі және 43 типі белгіленген.
Алматы қаласының функционалдық аумақтық аймақтары Бас жоспарға сәйкес, осы Қала құрылысы регламентінің 2.1, 2.2, 2.3-қосымшаларына сәйкес Алматы қаласының аумағын функционалдық аймақтарға бөлу схемаларында белгіленген.
3-тарау. Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламенттерінің карталары
Алматы қаласының аумағындағы жер учаскелерінің базалық, құрылымдық бірлігі болып мемлекеттік қала құрылысы кадастрының жоспарлау құрылымы элементтерінің мынадай аумақтық бірліктері айқындалды: 7 жоспарлау аймағы, 64 кадастрлық округ, 512 кадастрлық сектор және 9 445 кадастрлық орам, олар қала аумағын функционалдық аймақтарға бөлуді әзірлеу кезінде ең шағын жоспарлау бірлігі болып табылады.
Осы бірліктердің шекаралары қызыл сызықтар, өзендер және басқа да табиғи және жасанды шекаралар (әкімшілік аудандар) болып табылады.
Жоспар Алматы қаласының аумағында қала құрылысы қызметін реттеу карталарына сәйкес функционалдық аймақтар аумағында қала құрылысы қызметіне мынадай жоспарлы шектеулерді белгілейді:
1) Алматы қаласының аумағындағы қала құрылысы қызметін реттеудің қоршаған ортаны қорғау аймақтарының карталары
Қоршаған ортаны қорғау аймақтарының карталарында табиғи ресурстарды қолдау бойынша қала құрылысы регламенттерін қалыптастыратын, урбанизацияланған аумақтың оңтайлы мекендеу ортасын құратын және келесі бағыттар бойынша қала құрылысы қызметін реттейтін аймақтардың түрлері ұсынылған:
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.1-қосымшасына сәйкес Алматы қаласының аумағын кешенді экологиялық аймақтарға бөлудің карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.2-қосымшасына сәйкес Ландшафтты сақтау бойынша Алматы қаласының аумағын ландшафттық аймақтарға бөлудің карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.3-қосымшасына сәйкес Алматы қаласының аумағындағы су қорғау аймақтарының, өзендер мен су айдындарының жағалау белдеулерінің карта-схемасы;

Глава 2. Основные положения градостроительной стратегии по формированию регламента территории
На территории города Алматы в соответствии с Законом и Правилами разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки), утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 установлены 10 видов и 43 типа функциональных территориальных зон указанных в классификаторе функциональных видов и типов зон для Градостроительных регламентов согласно приложению 1 к настоящему Градостроительному регламенту.
Функциональные территориальные зоны города Алматы обозначены на схемах функционального зонирования территории города Алматы в соответствии с Генеральным планом, согласно приложениям 2.1, 2.2, 2.3 к настоящему Градостроительному регламенту.
Глава 3. Карты градостроительных регламентов территории города Алматы
Базовой структурной единицей земельных участков на территории города Алматы определены следующие территориальные единицы элементов планировочной структуры государственного градостроительного кадастра: 7 планировочных зон, 64 кадастровых округов, 512 кадастровых секторов и 9445 кадастровых кварталов, которые и являются самой мелкой планировочной единицей при разработке функционального зонирования территории города.
Границами данных единиц являются красные линии, реки и другие естественные и искусственные рубежи (административные районы).
План в соответствии с Картами регулирования градостроительной деятельности на территории города Алматы устанавливает следующие планировочные ограничения градостроительной деятельности на территории функциональных зон:
1) Карты средоохранных зон регулирования градостроительной деятельности на территории города Алматы
На картах средоохранных зон представлены виды зон, формирующие градостроительные регламенты по поддержанию природных ресурсов, создающие оптимальную среду обитания урбанизированной территории и регламентирующих градостроительную деятельность по следующим направлениям:
Карта-схема комплексного экологического зонирования территории города Алматы, согласно приложению 3.1 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема ландшафтного зонирования территории города Алматы по сохранности ландшафта, согласно приложению 3.2 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема водоохранных зон, прибрежных полос рек и водоемов на территории города Алматы, согласно приложению 3.3 к настоящему Градостроительному регламенту;

Осы Қала құрылысы регламентінің 3.4-қосымшасына сәйкес Алматы қаласының ерекше қорғалатын табиғи аумақтары аймақтарының карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.5-қосымшасына сәйкес Зираттардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитарлық-қорғау аймақтарының карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.6.1 және 3.6.2-қосымшаларына сәйкес Тұрғын үйлер мен қоғамдық кешендерді орналастыру үшін қала аумағында жел аудандастыру картасы.
2) Алматы қаласының аумағындағы қала құрылысы қызметінің жоспарлау шектеулері аймақтарының карталары
Бас жоспарда айқындалған Алматы қаласының аумағы бойынша жоспарлау шектеулер қала құрылысын игеру үшін барлық функционалдық аймақтардың аумағын таңдау мәселесін шешуде бастапқы айқындаушы фактор болып табылады.
Алматы қаласының аумағын салу бойынша негізгі жоспарлау шектеулері карта-схемалар болып табылады:
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.7-қосымшасына сәйкес Реконструкция шарттары бойынша аумақты аймақтарға бөлудің карта-схемасы (жалпықалалық орталық жүйесін, құрылысты реттеу бағыттарын қалыптастыру – қызыл сызықтар, аз қабатты сейсмикалық берік емес құрылыстар);
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.8-қосымшасына сәйкес Инженерлік-геологиялық жағдайлар (сейсмикалық, жарықтар, топырақ түрлері) бойынша шектеу аймақтарының карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.9-қосымшасына сәйкес Қала аумағын (II, III аймақтар) құрылыстық аймақтарға бөлудің карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.10-қосымшасына сәйкес Қала аумағында қорғалатын тарихи-мәдени мұра объектілерін орналастыру картасы-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.11.1-қосымшасына сәйкес Алматы қаласының аумағындағы көлік және инженерлік коммуникацияларды (Көлік және кәріз коммуникациялары) шеттету жолақтарының (санитариялық-қорғау аймақтарының) карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.11.2-қосымшасына сәйкес Алматы қаласының аумағындағы көлік және инженерлік коммуникацияларды (электрмен жабдықтау және газбен жабдықтау коммуникациялары) шеттету жолақтарының (санитариялық-қорғау аймақтарының) карта-схемасы;
Осы Қала құрылысы регламентінің 3.11.3-қосымшасына сәйкес Алматы қаласының аумағындағы көлік және инженерлік коммуникацияларды (жылумен жабдықтау және суқұбыры коммуникациялары) шеттету жолақтарының (санитариялық-қорғау аймақтарының) карта-схемасы.
4-тарау. Алматы қаласының функционалдық аймақтарын рұқсат етілген пайдалану түрлері мен параметрлері бойынша аумақтың қала құрылысы регламенттері
Құрылыс салудың функционалдық мақсаты мен параметрлері бойынша аймақ аумағын бөлуге қойылатын қала құрылысы талаптары аумақты пайдалану түрлерінің арнайы келісімі бойынша ғана рұқсат етілгендер тізбесін және рұқсат етілетіндер тізбесін білдіреді.
Арнайы келісім бойынша ғана рұқсат етілетін аумақты пайдалану түрлері бойынша аймақ ауданының үлесінің ең жоғары мәні белгіленеді.
Осы Қала құрылысы регламентіне 4.2-4.18-қосымшаларда регламенттелетін тізбелерде келтірілмеген аумақты пайдалану түрлеріне тыйым салынады.
Осы Қала құрылысы регламентінің 4.2-4.18-қосымшаларындағы тізбеде көрсетілген әрбір аймақта аумақты пайдаланудың рұқсат етілген түрлері бойынша:
негізгі функцияларды ең төменгі (кем емес);
негізгіге ілеспе (негізгі функцияларға қызмет көрсететін және оларды жүзеге асыруға байланысты) функцияларды - ең төменгі және ең жоғары (_ - ден _ дейін);
басқа функцияларды ең жоғары (артық емес) жүзеге асыруға арналған аймақ алаңының үлесінің мәні белгіленеді;
қаланың аэрациялық режимін есепке алу – бұл қала аумағын табиғи түрде реттелетін желдету.

Карта-схема зон особо охраняемых природных территорий города Алматы, согласно приложению 3.4 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема санитарно-защитных зон кладбищ, промышленных предприятий, согласно приложению 3.5 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта ветрового районирования на территории города под размещение жилых домов и общественных комплексов, согласно приложениям 3.6.1 и 3.6.2 к настоящему Градостроительному регламенту.
2) Карты зон планировочных ограничений градостроительной деятельности на территории города Алматы
Планировочные ограничения по территории города Алматы, определенные Генеральным планом, являются исходным определяющим фактором при решении вопроса выбора территории всех функциональных зон для их градостроительного освоения.
Основными планировочными ограничениями по застройке территории города Алматы являются карты-схемы:
Карта-схема зонирования территории по условиям реконструкции (формирование системы общегородского центра, линии регулирования застройки – красные линии, малоэтажная не сейсмостойкая застройка), согласно приложению 3.7 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема зон ограничений по инженерно-геологическим условиям (сейсмичность, разломы, типы грунтов), согласно приложению 3.8 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема строительного зонирования территории города (зоны II, III), согласно приложению 3.9 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема размещения охраняемых объектов историко-культурного наследия на территории города, согласно приложению 3.10 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема зон полос отчуждения (санитарно-защитных зон) транспортных и инженерных коммуникаций на территории города Алматы (транспортные и канализационные коммуникации), согласно приложению 3.11.1 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема зон полос отчуждения (санитарно-защитных зон) транспортных и инженерных коммуникаций на территории города Алматы (коммуникации электроснабжения и газоснабжения), согласно приложению 3.11.2 к настоящему Градостроительному регламенту;
Карта-схема зон полос отчуждения (санитарно-защитных зон) транспортных и инженерных коммуникаций на территории города Алматы (коммуникации теплоснабжения и водопровода), согласно приложению 3.11.3 к настоящему Градостроительному регламенту.
Глава 4. Градостроительные регламенты территории по видам и параметрам разрешенного использования функциональных зон города Алматы
Градостроительные требования к распределению территории зоны по функциональному назначению и параметрам застройки представляет собой перечень разрешенных и перечень разрешаемых только по специальному согласованию видов использования территории.
По видам использования территории, разрешаемым только по специальному согласованию, устанавливается максимальное значение доли площади зоны.
Виды использования территории, не приведенные в перечнях, регламентируемых в приложениях 4.2 - 4.18 к настоящему Градостроительному регламенту, запрещаются.
По разрешенным видам использования территории в каждой зоне, указанной в перечне в приложениях 4.2 - 4.18 к настоящему Градостроительному регламенту, устанавливается значение доли площади зоны, предназначенной для осуществления:
основных функций - минимальное (не меньше);
функций, сопутствующих основным (обслуживающих основные функции и связанных с их осуществлением) - минимальное и максимальное (от_до_);
прочих функций максимальное (не более);
учҰт аэрационного режима города – это естественное регулируемое проветривание территории города.

Алматы қаласының функционалдық аймақтары аумағының қала құрылысы регламенттері осы Қала құрылысы регламентінің 4.1-4.18-қосымшасында келтірілген:
4.1-қосымша Алматы қаласы аумағының жел картасы және оның аэрациясын ескере отырып, қала аумағында құрылыс салу қағидаттары;
4.2-қосымша Ж-1 – Үй-жайлық құрылыс;
4.3-қосымша Ж-2 – Жер учаскесі кемінде 100 м2, кемінде 150 м2, кемінде 200 м2 болатын блокты құрылыс (1-2 қабат);
4.4-қосымша Ж-3 – Аз қабатты құрылыс аймағы (2-3 қабат);
4.5-қосымша Ж-4 – 4-5 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер аймағы;
4.6-қосымша Ж-5 – 6-12 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер аймағы;
4.7-қосымша Ж-6 – "Сейсмикалық микроаймақтандыруды ескере отырып, Алматы қаласының аумағын салу" 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2-тармағына сәйкес 12 қабаттан жоғары құрылыс (кешенді реконструкциялау);
4.8-қосымша ОЦ-1 – Жалпықалалық орталық жүйесінің (ЖОЖ) аумақтары;
4.9-қосымша ОЦ -2 – Мамандандырылған орталықтардың аумақтары;
4.10-қосымша ОЦ-3 – Жергілікті орталықтардың аумақтары;
4.11-қосымша О – Орамдық құрылыс тұрғындарына күнделікті қызмет көрсету аймақтарының учаскелері;
4.12-қосымша П – Өндірістік (өнеркәсіптік) аймақ;
4.13-қосымша Р – Рекреациялық аймақ;
4.14-қосымша Т – Инженерлік және көлік инфрақұрылымының аймақтары;
4.15-қосымша АС – Қалалық аграрлық сектор аумақтарының аймақтары;
4.16-қосымша С – Арнайы мақсаттағы аймақтар;
4.17-қосымша РТ – Режимдік аумақтар аймақтары;
4.18-қосымша НТ – Резервтік аймақ;
Функционалдық аймақтардың жекелеген түрлері бойынша жер учаскелерін пайдалану параметрлерінің мәндері болмаған жағдайда "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық актілердің тізбесі" сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогы (СҚҚК-1) басшылыққа алынуы тиіс.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
1-қосымша
Алматы қаласы аумағының қала құрылысы регламенттері үшін аймақтың функционалдық түрлері мен типтерінің жіктегіші
Аймақ түрінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері
Аймақ типінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақ типтері
Аймақ типі белгісінің индексі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Ж
Тұрғын аудандар
Ж-1
Жер учаскесі бар жеке тұрғын үй-жайлық типтегі тұрғын үйлердің аймағы
Ж-1.1
Үй-жайлық құрылыс аймағы (қолданыстағы)
Ж-1.2
Үй-жайлық құрылыс аймағы (кешенді реконструкциялау)
Ж-1.3
Үй-жайлық құрылыс аймағы (жаңа құрылыс)
Ж-2
Пәтерге жер учаскесі бар блокты тұрғын үйлер (1-2 қабат)
Ж-2.1
Блокты тығыздығы жоғары құрылыс аймағы (қолданыстағы)

Градостроительные регламенты территории функциональных зон города Алматы по типам зон приведены в приложении 4.1 - 4.18 к настоящему Градостроительному регламенту:
Приложение 4.1 Ветровая карта территории города Алматы и принципы застройки территории города с учетом ее аэрации;
Приложение 4.2 Ж-1 – Усадебная застройка;
Приложение 4.3 Ж-2 – Блокированная застройка (1-2 этажа) с земельным участком не менее 100 м2, не менее 150 м2, не менее 200 м2;
Приложение 4.4 Ж-3 – Зона малоэтажной застройки (2-3 этажа);
Приложение 4.5 Ж-4 – Зона многоквартирных жилых домов в 4-5 этажей;
Приложение 4.6 Ж-5– Зона многоквартирных жилых домов в 6-12 этажей;
Приложение 4.7 Ж-6 – Застройка выше 12 этажей (комплексная реконструкция) согласно п.6.2. СП РК 2.03-31-2020 "Застройка территории города Алматы с учетом сейсмического микрозонирования";
Приложение 4.8 ОЦ-1 – Территории системы общегородского центра (СОЦ);
Приложение 4.9 ОЦ-2 – Территории специализированных центров;
Приложение 4.10 ОЦ-3 – Территории местных центров;
Приложение 4.11 О – Участки зон повседневного обслуживания населения квартальной застройки;
Приложение 4.12 П – Производственная (промышленная) зона;
Приложение 4.13 Р – Рекреационная зона;
Приложение 4.14 Т – Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры;
Приложение 4.15 АС – Зоны территорий городского аграрного сектора;
Приложение 4.16 С – Зоны специального назначения;
Приложение 4.17 РТ – Зоны режимных территорий;
Приложение 4.18 НТ – Резервная зона.
При отсутствии значений параметров использования земельных участков по отдельным типам функциональных зон следует руководствоваться Архитектурным, градостроительным и строительным каталогом (АГСК-1) "Перечень нормативных правовых актов и нормативно технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан".
Приложение 1
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Классификатор функциональных видов и типов зон для градостроительных регламентов территории города Алматы
Индекс вида зоны
Виды зон по функциональному назначению
Индекс типа зоны
Типы зон по функциональному назначению
Индекс признака типа зоны
Примечание
1
2
3
4
5
6
Ж
Жилые зоны
Ж-1
Зона отдельно стоящих жилых домов усадебного типа с земельным участком
Ж-1.1
Зона усадебной застройки (существующая)
Ж-1.2
Зона усадебной застройки (комплексная реконструкция)
Ж-1.3
Зона усадебной застройки (новое строительство)
Ж-2
Блокированные жилые дома (1-2 этажа) с земельным участком на квартиру
Ж-2.1
Зона блокированной высокоплотной застройки (существующая)

Ж-2.2
Блокты тығыздығы жоғары құрылыс аймағы (кешенді реконструкциялау)
Ж-2.3
Блокты тығыздығы жоғары құрылыс аймағы (жаңа құрылыс)
Ж-3
3 қабатқа дейінгі көп пәтерлі тұрғын үйлер аймағы
Ж-3.1
Аз қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (2-3 қабат, қолданыстағы)
Ж-3.2
Аз қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (2-3 қабат, кешенді реконструкциялау)
Ж-3.3
Аз қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (2-3 қабат, жаңа құрылыс)
Ж-4
4-5 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер аймағы
Ж-4.1
Орташа қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (4-5 қабат, қолданыстағы)
Ж-4.2
Орташа қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (4-5 қабат, кешенді реконструкциялау)
Ж-4.3
Орташа қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (4-5 қабат, жаңа құрылыс)
Ж-5
6 -12 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер аймағы
Ж-5.1(6)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (6 қабат, қолданыстағы)
Ж-5.1(9)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (7-9 қабат, қолданыстағы)
Ж-5.1(12)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (10-12 қабат, қолданыстағы)
Ж-5.2(6)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (6 қабат, кешенді реконструкциялау )
Ж-5.2(9)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (7-9 қабат, кешенді реконструкциялау )
Ж-5.2(12)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (10-12 қабат, кешенді реконструкциялау)
Ж-5.3(6)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (6 қабат, жаңа құрылыс)
Ж-5.3(9)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (7-9 қабат, жаңа құрылыс)
Ж-5.3(12)
Көп қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (10-12 қабат, жаңа құрылыс)
Ж-6
12 қабатты құрылыстан жоғары көп пәтерлі тұрғын үйлердің аймағы
Ж-6.1
12 қабаттан жоғары қабаты биіктетілген тұрғын үй құрылысы аймағы (қолданыстағы)
Ж-6.2
2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2 т. талаптарына сәйкес 12 қабаттан жоғары қабаты биіктетілген тұрғын үй құрылысы аймағы (кешенді реконструкциялау)
Ж-7
Саяжай және бау-бақша жерлерінің аймағы
ОЦ
Қоғамдық-іскерлік аймақтар
ОЦ-1
Орталық қоғамдық-іскерлік аймақ
ОЦ-1.1
Орталық ядро
Халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің көп функционалдық қалалық объектілерінің аумағы
ОЦ-1.2
Көп функционалдық қалалық орталықтар
Қалалық магистраль маңындағы қызмет көрсету тораптарының аумақтары
ОЦ-1.3
Магистраль маңындағы аумақтар
ОЦ-2
2-деңгейдегі қоғамдық-іскерлік аймақ
ОЦ-2
Мамандандырылған орталықтардың аумақтары
ОЦ-3
Жергілікті маңызы бар қоғамдық-іскерлік аймақ
ОЦ-3.1
Ж-1, Ж-2, Ж-3 аймақтары үшін қоғамдық іскерлік аймақ
ОЦ-3.2
Ж-4, Ж-5, Ж-6 аймақтары үшін қоғамдық іскерлік аймақ
О
Орамдық құрылыс тұрғындарына күнделікті қызмет көрсету аймақтарының учаскелері
О-1
Білім беру, денсаулық сақтау, дене шынықтыру-спорт ғимараттары, мәдениет және өнер мекемелерінің учаскелері
О-2
Сауда, қоғамдық тамақтандыру, халыққа тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындарының, қонақ үйлердің, басқару ұйымдарының, іскерлік орталықтардың, қоғамдық, ғылыми, банк мекемелерінің, байланыс кәсіпорындарының, діни мекемелердің өзге де объектілері мен кәсіпорындарының учаскелері
П
Өнеркәсіптік
(өндірістік) аймақтар
П-1

Ж-2.2
Зона блокированной высокоплотной застройки (комплексная реконструкция)
Ж-2.3
Зона блокированной высокоплотной застройки (новое строительство)
Ж-3
Зона многоквартирных жилых домов до 3 этажей
Ж-3.1
Зона малоэтажной жилой застройки (2-3 этажа, существующая)
Ж-3.2
Зона малоэтажной жилой застройки (2-3 этажа, комплексная реконструкция)
Ж-3.3
Зона малоэтажной жилой застройки (2-3 этажа, новое строительство)
Ж-4
Зона многоквартирных жилых домов
в 4-5 этажей
Ж-4.1
Зона среднеэтажной жилой застройки (4-5 этажей, существующая)
Ж-4.2
Зона среднеэтажной жилой застройки (4-5 этажей, комплексная реконструкция)
Ж-4.3
Зона среднеэтажной жилой застройки (4-5 этажей, новое строительство)
Ж-5
Зона многоквартирных жилых домов
в 6 -12 этажей
Ж-5.1(6)
Зона многоэтажной жилой застройки (6 этажей, существующая)
Ж-5.1(9)
Зона многоэтажной жилой застройки (7-9 этажей, существующая)
Ж-5.1(12)
Зона многоэтажной жилой застройки (10-12 этажей, существующая)
Ж-5.2(6)
Зона многоэтажной жилой застройки (6 этажей, комплексная реконструкция)
Ж-5.2(9)
Зона многоэтажной жилой застройки (7-9 этажей, комплексная реконструкция)
Ж-5.2(12)
Зона многоэтажной жилой застройки (10-12 этажей, комплексная реконструкция)
Ж-5.3(6)
Зона многоэтажной жилой застройки (6 этажей, новое строительство)
Ж-5.3(9)
Зона многоэтажной жилой застройки (7-9 этажей, новое строительство)
Ж-5.3(12)
Зона многоэтажной жилой застройки (10-12 этажей, новое строительство)
Ж-6
Зона многоквартирных жилых домов выше 12 этажной застройки
Ж-6.1
Зона жилой застройки повышенной этажности выше 12 этажей, (существующая)
Ж-6.2
Зона жилой застройки повышенной этажности выше 12 этажей (комплексная реконструкция) согласно условий п.6.2. СП РК 2.03-31-2020
Ж-7
Зона дачных и садоводческих земель
ОЦ
Общественно-деловые зоны
ОЦ-1
Центральная общественно-деловая зона
ОЦ-1.1
Центральное ядро
Территория многофункциональных городских объектов социального и культурно-бытового обслуживания населения
ОЦ-1.2
Многофункциональные городские центры
Территории городских примагистральных узлов обслуживания
ОЦ-1.3
Примагистральные территории
ОЦ-2
Общественно-деловая зона 2-го уровня
ОЦ-2
Территории специализированных центров
ОЦ-3
Общественно-деловая зона местного значения
ОЦ-3.1
Общественно деловая зона для зон Ж-1, Ж-2, Ж-3
ОЦ-3.2
Общественно деловая зона для зон Ж-4, Ж-5, Ж-6
О
Участки зон повседневного обслуживания населения квартальной застройки
О-1
Участки учреждений образования, здравоохранения, физкультурно-спортивных сооружений, культуры и искусства
О-2
Участки прочих объектов и предприятий торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания населения, гостиниц, организаций управления, деловых центров, общественных, научных, банковских учреждений, предприятий связи, религиозные учреждения
П
Производственные(промышленные) зоны
П-1

Коммуналдық-қойма аймағы, зияндылығы V кластағы кәсіпорындар аймағы (санитарлық – қорғау аймағы-50 м-ден 99 м-ге дейін)
П-2
Зияндылығы IV кластағы кәсіпорындар аймағы (санитарлық-қорғау аймағы - 100 м - ден 299 м-ге дейін)
П-3
Зияндылығы III кластағы кәсіпорындар аймағы (санитарлық-қорғау аймағы-300 м-ден 499 м-ге дейін)
П-4
Зияндылығы I-II кластағы кәсіпорындар аймағы (санитарлық-қорғау аймағы–500 м-ден 1000 м-ге дейін және одан да көп)
Т
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары
Т-1
Инженерлік құрылыстар мен коммуникациялар аймағы
Т-2
Көлік коммуникациялары аймағы (көшелер, жолдар)
Т-3
Көшелер мен жолдардағы жасанды құрылыстар аймағы (түйіндер)
Т-4
Автомобиль көлігін сақтау орындары аймағы (паркингтер)
Т-5
Қалалық жолаушылар көлігінің құрылыстары және құрылғылары аймағы (метро бекеті, электрлік көлік қосалқы станциясы, автобекеттер)
Т-6
Автосервис кәсіпорындарының аймағы (автожанармай құю станциялары, техникалық қызмет көрсету станциялары, автокөлік жуу орындары, мотельдер, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары, дүкендер)
Т-7
Сыртқы көлік және байланыс аймағы (автовокзалдар, т/ж вокзалдары, әуежайлар, аэровокзалдар)
Т-8
Байланыс құрылыстары мен коммуникациялар аймағы (АТС)
АС
Қалалық аграрлық сектор аумақтарының аймақтары (ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығын пайдалану)
АС-1
Жылыжай, гүл шаруашылығы, бақтар, жүзімдіктер мен тәлімбақтар аймағы
АС-2
Орман шаруашылығы аймағы
АС-3
Аумақтарды басқа да аграрлық пайдалану аймағы
Р
Рекреациялық аймақтар
Р-1
Жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер аумағының аймағы
Р-2
Қысқа мерзімді демалыс аумағының аймағы (саябақтар, скверлер, тоғайлар, орман бақтары, табиғи қорықтар аумағы)
Р-3
Ұзақ мерзімді демалыс аумақтары аймағы (санаторийлер, курорттар)
Р-4
Ашық кеңістіктер аумақтарының аймағы (өзендер, су айдындары, өзендердің жағалау аумақтары)
С
Арнайы мақсаттағы аймақтар
С-1
Зираттар, крематорий, мал қорымдары аймағы
С-2
Қатты тұрмыстық қалдықтарды (үйінділер) уақытша сақтау, ҚТҚ қайта өңдеу бойынша кәсіпорындар аймағы
С-3
Күл үйінділері, тұндырғыштар аймағы
РТ
Режимдік аумақтар аймақтары
РТ-1
Қауіпсіздік және қорғаныс объектілерінің аймағы (әскери базалар, ә/әуеайлақтары), полигондар мен әскери қалашықтардың аумақтары
РТ-2
Режимдік аумақтардың қорғалатын объектілерін орналастыру аймақтары
НТ
Резервтік аймақ
НТ-1
Арнайы инженерлік шараларды өткізуді талап ететін ыңғайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
2.1-қосымша
Алматы қаласының аумағын функционалдық аймақтарға бөлудің тірек жоспары (аумақты қазіргі уақытқа сай пайдалану жоспары)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне

Коммунально-складская зона, зона предприятий V класса вредности (санитарно-защитная зона – от 50 м до 99 м)
П-2
Зона предприятий IV классов вредности (санитарно-защитная зона - от 100 м до 299 м)
П-3
Зона предприятий III классов вредности (санитарно-защитная зона - 300 м до 499 м)
П-4
Зона предприятий I- II класса вредности (санитарно-защитная зона–от 500 м до 1000 м и более)
Т
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры
Т-1
Зона инженерных сооружений и коммуникаций
Т-2
Зона транспортных коммуникаций (улиц, дорог)
Т-3
Зона искусственных сооружений на улицах и дорогах (развязок)
Т-4
Зона мест хранения автомобильного транспорта паркинги)
Т-5
Зона сооружений и устройств городского пассажирского транспорта (станции метро, подстанции электрического транспорта, автостанции)
Т-6
Зона предприятий автосервиса (автозаправочные станции, станции технического обслуживания, автомойки, мотели, предприятия общественного питания, магазины)
Т-7
Зона внешнего транспорта и связи (автовокзалов, ж/д вокзалов, аэропортов, аэровокзалов)
Т-8
Зона сооружений и коммуникаций связи (АТС)
АС
Зоны
территорий городского аграрного
сектора
(сельскохозяйственного и лесохозяйственного
использования)
АС-1
Зона теплиц, цветочного хозяйства, садов, виноградников и питомников
АС-2
Зона лесного хозяйства
АС-3
Зона прочего аграрного использования территорий
Р
Рекреационные зоны
Р-1
Зона территорий зелени общего пользования
Р-2
Зона территории кратковременного отдыха (территория парков, скверов, рощи, лесопарки, природные заповедники)
Р-3
Зона территорий длительного отдыха (санатории, курорты)
Р-4
Зона территорий открытых пространств (реки, водоемы, прибрежные территории рек)
С
Зоны специального назначения
С-1
Зона кладбищ, крематорий, скотомогильников
С-2
Зона временного хранения твердых бытовых отходов (свалки), предприятий по переработке ТБО
С-3
Зона золоотвалов, отстойников
РТ
Зоны режимных территорий
РТ-1
Зона объектов безопасности и обороны (военные базы, в/аэродромы), территории полигонов и военных городков
РТ-2
Зоны размещения охраняемых объектов режимных территорий
НТ
Резервная зона
НТ-1
Неудобные и неиспользуемые территории, требующие проведения специальных инженерных мероприятий
Приложение 2.1
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Опорный план функционального зонирования территории города Алматы (план современного использования территории)

2.2-қосымша
Алматы қаласының аумағын функционалдық аймақтарға бөлудің жобалық жоспары
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
2.3-қосымша
Бекітілген Бас жоспарға сәйкес Алматы қаласы аумағының функционалдық аймақтарын салудың жоспар-регламенті
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.1-қосымша
Алматы қаласы аумағын кешенді экологиялық аймақтарға бөлудің карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.2-қосымша
Алматы қаласының аумағын ландшафттық аймақтарға бөлудің карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.3-қосымша
Алматы қаласының аумағындағы су қорғау аймақтарының, өзендер мен су айдындарының жағалау белдеулерінің карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.4-қосымша
Алматы қаласының ерекше қорғалатын табиғи аумақтары аймақтарының карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.5-қосымша
Зираттардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитарлық-қорғау аймақтарының карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.6.1-қосымша
Тұрғын үйлер мен қоғамдық кешендерді орналастыру үшін қала аумағында желдік аудандастыру картасы (1-бөлім қысқы уақыт)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.6.2-қосымша
Тұрғын үйлер мен қоғамдық кешендерді орналастыру үшін қала аумағында желдік аудандастыру картасы (2-бөлім жазғы уақыт)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.7-қосымша
Реконструкция шарттары бойынша аумақты аймақтарға бөлудің карта-схемасы (жалпықалалық орталық жүйесін, құрылысты реттеу бағыттарын қалыптастыру – қызыл сызықтар, аз қабатты сейсмикалық берік емес құрылыстар)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.8-қосымша
Инженерлік-геологиялық жағдайлар бойынша шектеу аймақтарының карта-схемасы (сейсмикалық, жарықтар, топырақ түрлері)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.9-қосымша
Алматы қаласының аумағын құрылыстық аймақтарға бөлудің карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.10-қосымша
Алматы қаласының аумағында қорғалатын тарихи-мәдени мұра объектілерін орналастырудың карта-схемасы
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.11.1-қосымша
Алматы қаласының аумағындағы көлік және инженерлік коммуникацияларды шеттету жолақтарының (санитарлық-қорғау аймақтары) карта-схемасы (көлік және кәріз коммуникациялары)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
3.11.2-қосымша
Алматы қаласының аумағындағы көлік және инженерлік коммуникацияларды шеттету жолақтарының (санитарлық-қорғау аймақтары) карта-схемасы (электрмен жабдықтау және газбен жабдықтау коммуникациялары)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне

Приложение 2.2
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Проектный план функционального зонирования территории города Алматы
Приложение 2.3
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
План-регламент застройки функциональных зон территории города Алматы согласно утвержденному Генеральному плану
Приложение 3.1
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема комплексного экологического зонирования территории города Алматы
Приложение 3.2
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема ландшафтного зонирования территории города Алматы
Приложение 3.3
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема водоохранных зон, прибрежных полос рек и водоемов на территории города Алматы
Приложение 3.4
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема зон особо охраняемых природных территорий города Алматы
Приложение 3.5
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема санитарно-защитных зон кладбищ, промышленных предприятий города Алматы
Приложение 3.6.1
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта ветрового районирования на территории города под размещение жилых домов и общественных комплексов (часть 1 зимнее время)
Приложение 3.6.2
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта ветрового районирования на территории города под размещение жилых домов и общественных комплексов (часть 2 летнее время)
Приложение 3.7
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема зонирования территории по условиям реконструкции (формирование системы общегородского центра, линии регулирования застройки – красные линии, малоэтажная не сейсмостойкая застройка)
Приложение 3.8
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема зон ограничений по инженерно-геологическим условиям (сейсмичность, разломы, типы грунтов)
Приложение 3.9
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема строительного зонирования территории города Алматы
Приложение 3.10
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема размещения охраняемых объектов историко-культурного наследия на территории города Алматы
Приложение 3.11.1
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема зон полос отчуждения (санитарно-защитных зон) транспортных и инженерных коммуникаций на территории города Алматы (транспортные и канализационные коммуникации)
Приложение 3.11.2
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема зон полос отчуждения (санитарно-защитных зон) транспортных и инженерных коммуникаций на территории города Алматы (коммуникации электроснабжения и газоснабжения)

3.11.3-қосымша
Алматы қаласының аумағындағы көлік және инженерлік коммуникацияларды шеттету жолақтарының (санитарлық-қорғау аймақтары) карта-схемасы (жылумен жабдықтау және су құбыры коммуникациялары)
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.1-қосымша
Алматы қаласы аумағының жел картасы және оның аэрациясын ескере отырып, қала аумағында құрылыс салу қағидаттары
Жобалау кезінде көшелерді, ғимараттарды және ашық кеңістіктерді бағдарлау бойынша қала құрылысы ұсыныстары "Қазгидромет" РМК деректеріне сәйкес, "Құрылыс климатологиясы" 2.04-01-2017 ҚР ҚЖ белгілеген Жел раушанына сәйкес ұсынылған.
Алматы ірі қала ретінде өзінің ерекше климаттық ерекшеліктеріне ие, олардың бірі жел бағыттарын бөлу болып табылады. Бұл аймақ үшін жел раушанының жалпы көрінісіне сәйкес, желдің басым бағыттары солтүстік-солтүстік-шығыс, оңтүстік-батыс және оңтүстік болып табылады. Қыста, жылдың ең аз желді уақытында бұл бағыттар ерекше көзге түседі. Бұл ерекшеліктерді ұғыну және оларды қала құрылысында есепке алу табиғи желдетуді қамтамасыз етіп, ауа сапасын жақсартып және ыңғайлы қалалық климатты құра отырып, айтарлықтай пайда әкелуі мүмкін.
Ұзын ғимараттар мен көшелердің орналасу бағытын таңдағанда, солтүстік-солтүстік-шығыс және оңтүстік-оңтүстік-батыс бағыттарына ерекше назар аудару керек, өйткені олар желдің басым бағыттарымен сәйкес келеді.
Желдің бағыты қала құрылысының әртүрлі аспектілеріне, соның ішінде табиғи салқындатуға, ғимараттарды желдетуге, шу деңгейіне және тіпті ластанудың таралуына айтарлықтай әсер етуі мүмкін.
Осыған сүйене отырып, Алматы қаласы үшін мынадай қала құрылысы ұсынымдарын ескеру қажет:
1. Көшелерді бағдарлау
Жаңа аудандарды жоспарлау немесе қолданыстағы аудандарды қайта жоспарлау кезінде көшелер мүмкіндігінше желдің басым бағыттары бойынша бағдарлануы керек (солтүстік-солтүстік-шығыс және оңтүстік-оңтүстік-батыс). Бұл табиғи салқындату мен ластаушы заттардың сейілуін қамтамасыз ете отырып, желдің қала арқылы еркін өтуіне мүмкіндік беретін "ауа дәліздерін" қалыптастырады.
2. Биік ғимараттарды бағдарлау
Биік ғимараттар желдің өтуін барынша арттыру және ғимараттардан жел дәліздерін жасай отырып, олардың айналасында "құйынды" жағдай жасауды азайту үшін орналастырылуы керек. Ғимараттар желдің басым бағыты бойынша бағытталуы керек (солтүстік-солтүстік-шығыс және оңтүстік-оңтүстік-батыс).
3. Ашық кеңістіктер мен саябақтар
Ашық кеңістіктер мен саябақтарды әуе дәліздері ретінде жоспарлауға болады, әсіресе олар желдің басым бағыттарына бағытталған болса.

Приложение 3.11.3
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Карта-схема зон полос отчуждения (санитарно-защитных зон) транспортных и инженерных коммуникаций на территории города Алматы (коммуникации теплоснабжения и водопровода)
Приложение 4.1
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Ветровая карта территории города Алматы и принципы застройки территории города с учетом ее аэрации
Градостроительные рекомендации по ориентации улиц, зданий и открытых пространств при проектировании представлены в соответствии с Розой Ветров, установленной СП РК 2.04-01-2017 "Строительная климатология" и согласно данным РГП "Казгидромет".
Алматы, как крупный город, имеет свои уникальные климатические особенности, одной из которых является распределение направлений ветра. Согласно общей картине розы ветров для этого региона, преобладающие направления ветров – это северо - северо-восточное, юго-западное и южное. Зимой, в наименее ветренное время года, особенно выделяются эти направления. Понимание этих особенностей и их учет в градостроительстве могут принести значительные выгоды, обеспечивая естественную вентиляцию, улучшая качество воздуха и создавая более комфортный городской климат.
При выборе направления для расположения длинных зданий и улиц, особое внимание стоит уделить северо - северо-восточному и юго - юго-западному направлению, так как они совпадают с преобладающими направлениями ветра.
Направление ветра может иметь значительное влияние на различные аспекты градостроительства, включая естественное охлаждение, вентиляцию зданий, уровень шума и даже распространение загрязнений.
Исходя из этого, необходимо учитывать следующие градостроительные рекомендации для города Алматы:
1. Ориентация улиц.
При планировании новых районов или перепланировке существующих улицы следует по возможности ориентировать вдоль преобладающих направлений ветра (северо - северо-восток и юго - юго-запад). Это создаст "воздушные коридоры", позволяющие ветру свободно проходить через город, обеспечивая естественное охлаждение и рассеивание загрязнений.
2. Ориентация высотных зданий.
Высотные здания следует располагать так, чтобы максимизировать прохождение ветра и минимизировать создание "вихревых" условий вокруг них, создавая из зданий ветровые коридоры. Здания следует ориентировать вдоль преобладающего направления ветра (северо - северо-восток и юго - юго-запад).
3. Открытые пространства и парки.
Открытые пространства и парки могут быть спланированы так, чтобы служить воздушными коридорами, особенно если они ориентированы вдоль преобладающих направлений ветра.

4. Ғимараттар арасындағы бос кеңістіктердің желдің екінші бағыты бойынша бағыты (батыс-шығыс)
Сондай-ақ, батыс-шығыс бағытында жел дәлізін құру мақсатында ғимараттар арасындағы бос орындарды бағдарлауға тырысу керек. Мұндай орналасу жел режимін жақсартуға және қалалық ортаны өмір сүруге ыңғайлы етуге мүмкіндік береді.
5. Өнеркәсіптік объектілер
Ластануды тудыратын өндірістік объектілер басым желдер бұл ластануды тұрғын аудандардан алыстататын етіп бағытталуы керек.
6. Табиғи желдетілетін ғимараттар
Ғимараттар басым желге негізделген табиғи желдетуді пайдалану үшін жобалануы керек. Бұған желдеткіш біліктер, ашық болуы мүмкін терезелер және атриумдар сияқты элементтер кіруі мүмкін.
Жел раушанына сәйкес жобалау кезінде көшелерді, ғимараттарды және ашық кеңістіктерді бағдарлау бойынша қала құрылысы ұсынымдары мынадай бағыттарда негізделген шешімдер қабылдауға мүмкіндік береді:
қаланың жоғарғы бөлігіндегі бейберекет жоғары қабатты құрылыстың азаюы, құрылысты қаланың жел режиміне сәйкес бағдарлау;
қала құрылысын тығыздау тәжірибесінің қысқаруы (құрылыстың тығыздалуы, әсіресе қаланың орталық бөлігінде зиянды қоспалардың таралу жылдамдығының төмендеуіне әкеледі және нәтижесінде атмосфералық ауаның сапасына теріс әсер етеді);
жабық және жартылай жабық конфигурациядағы үйлердің құрылысын болдырмау: ауа массаларының қозғалысын ұстап қалатын және олардың одан әрі қозғалуына жол бермейтін "қапсырма үйлер" және бітеу бұрыштары бар;
ғимараттар ауа қозғалысына кедергі келтірмеуі үшін тау бөктеріндегі аудандарда құрылысты болдырмау;
қаланың жоғарғы және орталық бөліктеріндегі жоғары қабатты құрылысты, әсіресе желдің негізгі бағыттарына көлденең бағдарланған құрылысты тоқтату.
Солтүстік-оңтүстік бағытта орналасқан көшелерден "желдету дәліздерін" құру ұсынылады, атап айтқанда, меридиандық бағытта орналасқан Достық, Абылай хан, Сейфуллин, Гагарин даңғылдары, сондай-ақ Момышұлы, Әуезов, Розыбакиев, Тілендиев, Саин, Яссауи сияқты және басқа көшелерді желдету үшін дәліз ретінде қарау ұсынылады. Ол үшін аталған көшелер бойында ұзын ғимараттар салуды қоса алғанда, олардың аэродинамикалық сипаттамаларын жақсартуға бағытталған шараларды көздеу қажет.
Сондай-ақ, таулардан қалаға таза ауаның түсуіне мүмкіндік беретін ағаштары бар кең көшелерден құралған "желдету дәліздерін" құру қажет. Бұл шаралар қаланы желдету үшін тиімді жағдай жасауға көмектеседі.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне

4. Ориентация свободных пространств между зданиями вдоль вторичного направления ветра (запад-восток).
Следует также стараться осуществлять ориентацию свободных пространств между зданиями с целью создания ветрового коридора в направлении запад-восток. Подобная планировка позволит улучшить ветровой режим и сделать городскую среду более комфортной для жизни.
5. Промышленные объекты.
Промышленные объекты, которые производят загрязнения, следует ориентировать таким образом, чтобы преобладающие ветры переносили эти загрязнения в сторону от жилых районов.
6. Здания с естественной вентиляцией.
Здания должны быть спроектированы так, чтобы использовать естественную вентиляцию, основанную на преобладающих ветрах. Это может включать в себя такие элементы, как вентиляционные шахты, окна, которые могут быть открыты, и атриумы.
Градостроительные рекомендации по ориентации улиц, зданий и открытых пространств при проектировании в соответствие с Розой Ветров позволят принимать обоснованные решения в следующих направлениях:
снижение хаотичной высокоэтажной застройки в верхней части города, ориентация застройки в соответствии с ветровым режимом города;
сокращение практики уплотнения городской застройки (уплотнение застройки, особенно в центральной части города, приводит к уменьшению скорости рассеивания вредных примесей и, как следствие, негативно влияет на качество атмосферного воздуха);
предотвращение постройки домов закрытых и полузакрытых конфигураций: "дома-скобы" и с глухими углами, захватывающие движение воздушных масс и не пропускающие их дальнейшее продвижение;
предотвращение застройки в предгорных районах для того, чтобы здания не мешали движению воздуха;
прекращение высокоэтажной застройки в верхней и центральной частях города, и особенно застройки с ориентацией поперҰк основным направлениям ветра.
Рекомендуется создание "вентиляционных коридоров" из улиц, расположенных в направлении север-юг, а именно рекомендуется рассматривать улицы, расположенные в меридиональном направлении, такие как проспекты Достык, Абылай хана, Сейфуллина, Гагарина, а также улицы Момышулы, Ауэзова, Розыбакиева, Тлендиева, Саина, Яссауи и другие, в качестве коридоров для проветривания. Для этого следует предусмотреть меры, направленные на улучшение их аэродинамических характеристик, включая застройку длинными зданиями, вдоль указанных улиц.
Также, необходимо создавать "вентиляционные коридоры", образованные широкими улицами с деревьями, которые дадут возможность чистому воздуху спускаться с гор в город. Эти меры помогут создать эффективные условия для проветривания города.

4.2-қосымша
Ж-1 – Үй-жайлық құрылыс:
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
Ж-1
1000 м2 және одан көп, 600 м2, 400 м2 жер учаскесі бар үй-жайлық құрылыс
(қолданыстағы құрылыс салу үшін жер учаскесіне жеке меншік құқығының мемлекеттік актісі болған кезде)
Биіктігі 8 м 2 қабаттан аспайтын үй-жайлық типтегі жеке тұрғын үйлер*); құрылыс материалдарының мамандандырылған дүкендерсіз, жарылыс қаупі бар заттар мен материалдар бар дүкендерсіз дүкендер.

Приложение 4.2
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Ж-1 – Усадебная застройка:
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
Ж-1
Усадебная застройка с земельным участком
1000 м2 и более, 600м2, 400 м2 (при наличии гос.акта права частной собственности на земельный участок для существующей застройки)
Отдельно стоящие жилые дома усадебного типа не более 2-х этажей высотой 8 м*); магазины, без специализированных магазинов строительных материалов, магазинов с наличием в них взрывоопасных веществ и материалов.

Санитарлық және өртке қарсы нормаларға сәйкес үйдегі қызмет түрлері; бақтар, бақшалар; ағындарды канализациялау шартымен моншалар, сауналар; гүлдер, жемістер, көкөністер өсірумен байланысты құрылыстар: көшетханалар, жылыжайлар, оранжереялар және т.б.; шаруашылық құрылыстар; қоса салынған немесе жеке тұрған гараждар, сондай-ақ ашық тұрақтар, бірақ 1 жер учаскесіне 2 көлік құралынан артық емес.
Балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі тәрбие объектілері; 3 қабаттан аспайтын бастауыш және орта мектептер (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); діни ғимараттар; рұқсат етілген көлемнен аспайтын қызмет көрсету объектілері; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары; практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа да медицина орталықтары; спортпен шұғылдануға арналған үй-жайлар; кітапханалар; дәріханалар; шағын қонақ үйлер, пансионаттар; пошта бөлімшелері, телефон, телеграф, халыққа қызмет көрсету үшін қажетті өрт сөндіру автомобильдерінің есептік саны бар өрт сөндіру депосы

Надомные виды деятельности в соответствии с санитарными и противопожарными нормами; сады, огороды; бани, сауны при условии канализования стоков; сооружения, связанные с выращиванием цветов, фруктов, овощей: парники, теплицы, оранжереи и т.д.; хозяйственные постройки; встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 2 транспортных средства на 1 земельный участок.
Детские сады, иные объекты дошкольного воспитания; школы начальные и средние не более 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); культовые сооружения; объекты обслуживания, не превышающие разрешенные размеры; предприятия общественного питания; кабинеты практикующих врачей, центры народной и др. медицины; помещения для занятий спортом; библиотеки; аптеки; небольшие гостиницы, пансионаты; почтовые отделения, телефон, телеграф, пожарные депо с расчетным количеством необходимых пожарных автомобилей для обслуживания населения.

*) ҚР ҚЖ 2.03-30-2017 "Сейсмикалық аймақтардағы құрылыс". 9.2-бөлім. Ғимараттың биіктігі деп ғимаратқа жапсарлас жоспарланған жер бетінің және сыртқы қабырғалардың жоғарғы бөлігінің (жоғарғы техникалық және мансарда қабаттарын есепке алмағанда) немесе итарқалық конструкциялардың төменгі бөлігінің орташа деңгейдегі белгілерінің айырмасы қабылданады.
Жер учаскелері мен рұқсат етілген құрылыс параметрлерінің шекті мәндері төмендегі кестенің көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс:

*) СП РК 2.03-30-2017 "Строительство в сейсмических зонах". Раздел 9.2. За высоту здания принимается разность отметок среднего уровня спланированной поверхности земли, примыкающей к зданию, и верха наружных стен (без учета верхних технических и мансардных этажей) или низа стропильных конструкций.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:

Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері Ж-1 – Үй-жайлық құрылыс (биіктігі 4 м және 8 м 1-2 қабат), жер учаскесі (құрылыс алаңын ескере отырып) 1000 м2 және одан көп, 600 м2, 400 м2 (қолданыстағы құрылыс салу үшін жер учаскесіне жеке меншік құқығы актісі болған кезде)
Аймақ типінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері мен типтері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
құрылыс коэффициенті*)

Предельные параметры разрешенного строительства Ж-1 – Усадебная застройка (1-2 этажа высотой 4 м и 8 м), земельный участок (с учетом площади застройки) 1000м2 и более, 600м2, 400м2 (при наличии акта права частной собственности на земельный участок для существующей застройки)
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функциональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
коэффициент застройки*)

3433
2574
10%
артық емес
Ж-1.2.4
Тұрғын ауданы
62
3405
3095
2322
10%
артық емес
Ескерту:
*) Құрылыс коэффициенті: Сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі құрылыс салынған аумақтың ауданының осы учаскенің аумағына қатынасы. ҚР ҚН 3.01-01-2013. (19.04.2024 ж. жағдай бойынша өзгертулер мен толықтырулармен). 3.17-т.
**) Тұрғын үйдің жалпы ауданы - НТА (16.04.1997 ж. "Тұрғын үй қатынастары туралы" ҚР №94-1 Заңы 18.11.2022 ж. жағдай бойынша) сәйкес төмендету коэффициенттерін қолдана отырып есептелген тұрғын және тұрғын емес тұрғын үй алаңдарының (пайдалы алаң) және балкондар, лоджиялар, дәліздер, террассалар алаңдарының сомасы.

3433
2574
не более 10%
Ж-1.2.4
Жилой район
62
3405
3095
2322
не более 10%
Примечание:
*) Коэффициент застройки: Отнршение площади территории, занятой застройкой, в габаритах наружных стен, к площади территории данного участка.СН РК 3.01-01-2013 (с изменениями и дополнениями по состоянию на 19.04.2024 г.). п. 3.17.
**) Общая площадь жилища - сумма жилой и нежилой площадей жилища (полезная площадь) и площадей балконов, лоджий, веранд, терасс, рассчитаных с применением понижажщих коэффициентов в соответствии с НТА (Закон РК "О жилищных отношениях" №94-1 от 16.04.1997 по состоянию на 18.11.2022 г.)

***) Құрылыс тығыздығы: Аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер үсті бөлігінің құрылыс қабаттарының жиынтық ауданы (м2/га). ҚР ҚН 3.01-01-2013 (19.04.2024 ж. жағдай бойынша өзгертулер мен толықтырулармен). 3.28-т.
****) Тұрғын үй құрылысының тығыздығы: Тұрғын үйдің жер үсті бөлігінің және тұрғын үй, аралас тұрғын үй құрылысы (м2/га) аумағының бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі қоса-жалғаса салынған тұрғын емес үй-жайлардың, аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер бөлігінің құрылысының (м2/га) жиынтық алаңы ҚР ҚН 3.01-01-2013 (19.04.2024 ж. жағдай бойынша өзгертулер мен толықтырулармен). 3.29-т.
Ескертулер:
ҚР ҚЖ 3.01.102-2012. 5.1.12.1. Учаскенің фронтальды шекарасы мен негізгі құрылым арасындағы, жер иелену шекарасынан құрылыстарға дейінгі, сондай-ақ құрылыстар арасындағы қашықтық - ҚР ҚЖ 3.01.102-2012 талаптарына сәйкес қабылданады. (Жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын жоспарлау және салу).
ҚР ҚЖ 3.01.102-2012. 5.1.12.2. Көршілес (іргелес) учаскелерде орналасқан тұрғын үй-жайлардың терезелерінен үйдің және шаруашылық құрылыстардың (мал мен құс ұсталынбайтын қора, гараж, монша) қабырғаларына дейінгі арақашықтық санитарлық және тұрмыстық жағдайлар бойынша кемінде 6 м болуы тиіс.
ҚР ҚЖ 3.01.102-2012. 5.1.12.3. Үй жанындағы учаскенің қоршауын орнатуға келесі параметрлер мен талаптар қойылуы керек:
көше немесе өтетін жол жағынан қоршаудың биіктігі 2 м - ге дейін, жарықөткізгіштік дәрежесі - бүкіл биіктігі бойынша 0-ден 100% - ға дейін белгіленеді;
көршілес (іргелес) үй жанындағы учаске жағынан қоршаудың биіктігі 1,7 м - ге дейін, жарықөткізгіштік дәрежесі - бүкіл биіктігі бойынша 50-ден 100% - ға дейін белгіленеді.
4. ҚР ҚЖ 3.01.102-2012. 5.1.12. Жеке тұрғын үй құрылысы аудандарының жалпы пайдаланылатын көгалдандырылған аумағының ауданын кемінде 6 м2/адам деп қабылдау керек (мектептер мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінің учаскелерін есепке алмағанда). Жалпыға ортақ пайдаланылатын көгалдандырылған аумақтың жекелеген учаскелерінің алаңына демалуға, балалардың ойнауына арналған алаңдар, жаяу жүргіншілер жолдары енгізіледі.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.3-қосымша
Ж-2 – Жер учаскесі кемінде 100 м2, кемінде 150 м2, кемінде 200 м2 болатын блокты құрылыс (1-2 қабат)
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
Ж-2.
Жер учаскесі кемінде 100 м2, кемінде 150 м2, кемінде 200 м2 болатын блокты құрылыс (1-2 қабат)

***) Плотность застройки: Суммарная площадь этажей застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории (м2/га). СН РК 3.01-01-2013 (с изменениями и дополнениями по состоянию на 19.04.2024 г.). п. 3.28.
****) Плотность жилой застройки: Суммарная площадь этажей наземной части жилого дома и встроенно-пристроенных нежилых помещений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории жилой, смешанной жилой застройки (м2/га) застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га) СН РК 3.01-01-2013 (с изменениями и дополнениями по состоянию на 19.04.2024 г.). п. 3.29.
Примечания:
СП РК 3.01.102-2012. 5.1.12.1. Расстояния между фронтальной границей участка и основным строением, от границ землевладения до строений, а также между строениями – принимаются в соответствии с требованиями СП РК 3.01.102-2012. (Планировка и застройка районов индивидуального жилищного строительства).
СП РК 3.01.102-2012. 5.1.12.2. Расстояние от окон жилых помещений до стен дома и хозяйственных построек (сарая без содержания скота и птицы, гаража, бани), расположенных на соседних (смежных) участках, по санитарным и бытовым условиям должно быть не менее 6 м.
СП РК 3.01.102-2012. 5.1.12.3. К устройству ограждения приусадебного участка должны предъявляться следующие параметры и требования: со стороны улицы или проезда высота ограждения устанавливается до 2 м, степень светопрозрачности - от 0 до 100% по всей высоте; со стороны соседнего (смежного) приусадебного участка высота ограждения устанавливается до 1,7 м, степень светопрозрачности - от 50 до 100% по всей высоте.
4. СП РК 3.01.102-2012. 5.1.12. Площадь озелененной территории общего пользования районов индивидуальной жилой застройки следует принимать не менее 6 м2/чел. (без учета участков школ и детских дошкольных учреждений). В площадь отдельных участков озелененной территории общего пользования включаются площадки для отдыха, для игр детей, пешеходные дорожки
Приложение 4.3
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Ж-2 – Блокированная застройка (1-2 этажа) с земельным участком не менее 100 м2, не менее 150 м2, не менее 200 м2
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
Ж-2. Блокированная застройка (1-2 этажа) с земельным участком
не менее 100 м2, не менее 150 м2, не менее 200 м2

Үй-жайлық типтегі тұрғын үйлер; блокты тұрғын үйлер; шекті биіктігі 8 м екі қабаттан аспайтын көп пәтерлі тұрғын үйлер (2 қаб.)*); кітапханалар; дәріханалар; дүкендер; балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі тәрбие объектілері; 3 қабаттан жоғары емес бастауыш және орта мектептер (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары; практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа да медицина орталықтары; шаштараздар.

Жилые дома усадебного типа; блокированные жилые дома; многоквартирные жилые дома не выше двух этажей предельной высотой 8 м (2 этажа)*); библиотеки; аптеки; магазины; детские сады, иные объекты дошкольного воспитания; школы начальные и средние не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); предприятия общественного питания; кабинеты практикующих врачей, центры народной и др. медицины; парикмахерские.

Жеке тұрған және блокты тұрғын үйлер үшін: санитарлық және өртке қарсы нормаларға сәйкес үйдегі қызмет түрлері; бақтар, бақшалар; ағындарды канализациялау шартымен моншалар, сауналар; гүлдер, жемістер, көкөністер өсіруге байланысты құрылыстар: көшетханалар, жылыжайлар, оранжереялар және т.б.; шаруашылық құрылыстар; үй-жайлық типтегі тұрғын үйлер үшін: қоса салынған немесе жеке тұрған гараждар, сондай-ақ ашық тұрақтар, бірақ 1 жер учаскесіне 2 көлік құралынан артық емес; блокты тұрғын үйлердің бір пәтер есебіне үшін: қоса салынған немесе жеке тұрған гараждар, сондай-ақ ашық тұрақтар, бірақ 1 жер учаскесіне 1 көлік құралынан аспайтын; көп пәтерлі тұрғын үйлер үшін бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны есебінен қоса салынған, жерасты немесе жартылай көмілген гараждар немесе тұрақтар, сондай-ақ автокөлікті уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар, бір пәтерге арналған құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес есептеу бойынша: қоса салынған немесе жеке тұрған гараждар, сондай-ақ ашық тұрақтар.
Ұсақ бөлшек саудаға арналған дүңгіршектер; діни объектілер; көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар; спортпен шұғылдануға арналған үй-жайлар; пошта бөлімшелері, телефон, телеграф; ұсақ бөлшек саудаға арналған уақытша құрылыстар; шаштараздар, халыққа қызмет көрсету үшін қажетті өрт сөндіру автомобильдерінің есептік саны бар өрт сөндіру депосы

Для отдельно стоящих и блокированных жилых домов: надомные виды деятельности в соответствии с санитарными и противопожарными нормами; сады, огороды; бани, сауны при условии канализования стоков; сооружения, связанные с выращиванием цветов, фруктов, овощей: парники, теплицы, оранжереи и т.д.; хозяйственные постройки; для жилых домов усадебного типа: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 2 транспортных средства на 1 земельный участок; для блокированных жилых домов из расчета на одну квартиру: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не менее чем на 1 транспортное средство на 1 земельный участок; для многоквартирных жилых домов встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета не менее чем 1 место парковки на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта, по расчету согласно строительным нормам и правилам на одну квартиру: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки.
Киоски для мелкорозничной торговли; культовые объекты; клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения; помещения для занятий спортом; почтовые отделения, телефон, телеграф; временные сооружения для мелкорозничной торговли; парикмахерские, пожарные депо с расчетным количеством необходимых пожарных автомобилей для обслуживания населения.

Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері Ж-2 – Пәтер жанындағы жер учаскесі (құрылыс алаңын ескере отырып) кемінде 100 м2, кемінде 150 м2, кемінде 200 м2 болатын блокты құрылыс (биіктігі 4 м және 8 м 1-2 қабат)
Аймақ ттипінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері мен типтері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
құрылыс коэффициенті*)
1 адамға тұрғын үй қорының (ТҚ) жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі, м2/адам **)
халық тығыздығы,

Предельные параметры разрешенного строительства Ж-2 – Блокированная застройка (1-2 этажа высотой 4 м и 8 м), с земельным участком при квартире (с учетом площади застройки) не менее 100м2, не менее 150м2, не менее 200м2
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функциональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
коэффициент застройки*)
обеспеченность общей площадью жилищного фонда (ЖФ) на 1 человека, м2/чел **)

1778
1600
1200
10%
артық емес
1-ескерту:
*) Құрылыс коэффициенті: Сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі құрылыс салынған аумақтың ауданының осы учаскенің аумағына қатынасы. ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.17-т.
**) Тұрғын үйдің жалпы ауданы (ТҚ) - НТА (16.04.1997 ж. "Тұрғын үй қатынастары туралы" ҚР №94-1 Заңы)сәйкес төмендету коэффициенттерін қолдана отырып есептелген тұрғын және тұрғын емес тұрғын үй алаңдарының (пайдалы алаң) және балкондар, лоджиялар, дәліздер, террассалар алаңдарының сомасы.

1778
1600
1200
не более 10%
Примечание:
*) Коэффициент застройки: Отношение площади территории, занятой застройкой, в габаритах наружных стен, к площади территории данного участка. СН РК 3.01-01-2013 п. 3.17.
**) Общая площадь жилища (ЖФ) - сумма жилой и нежилой площадей жилища (полезная площадь) и площадей балконов, лоджий, веранд, терасс, рассчитанных с применением понижающих коэффициентов в соответствии с НТА (Закон РК "О жилищных отношениях" №94-1 от 16.04.1997)

***) Құрылыс тығыздығы: Аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер үсті бөлігінің құрылыс қабаттарының жиынтық ауданы (м2/га). ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.28-т.
****) Тұрғын үй құрылысының тығыздығы: Тұрғын үйдің жер үсті бөлігінің және тұрғын үй, аралас тұрғын үй құрылысы (м2/га) аумағының бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі қоса-жалғаса салынған тұрғын емес үй-жайлардың, аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер бөлігінің құрылысының (м2/га) жиынтық алаңы ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.29-т.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.4-қосымша
Ж-3 – Аз қабатты құрылыс аймағы (2-3 қабат)
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалды пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
Ж-3
3 қабатқа дейінгі жер учаскелері жоқ көп пәтерлі тұрғын үйлер аймағы
Тұрғын үйлер; блокты тұрғын үйлер; шекті биіктігі 8 м (2 қаб.), 12 м (3 қаб.) үш қабаттан аспайтын көп пәтерлі тұрғын үйлер*); кітапханалар; дәріханалар; дүкендер; балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі тәрбие объектілері; 3 қабаттан жоғары емес бастауыш және орта мектептер (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары; практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа да медицина орталықтары; шаштараздар
Жеке тұрған және блокты тұрғын үйлер үшін: бір пәтер есебінен: қоса салынған немесе жеке тұрған гараждар, сондай-ақ ашық тұрақтар; көп пәтерлі тұрғын үйлер үшін қоса салынған, жерасты немесе жартылай көмілген гараждар немесе тұрақтар тұрғын үй ғимараттарының жіктелуі есебінен: I класс - бір пәтерге 2 тұрақ орны, II класс - бір пәтерге 1 тұрақ орны, III класс - бір пәтерге 1 тұрақ орны, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес есептеу бойынша автокөлікті уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар.
Дүкендер және халыққа қызмет көрсетудің басқа да объектілері, ұсақ бөлшек саудаға арналған дүңгіршектер, діни объектілер; көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар; спортпен шұғылдануға арналған үй-жайлар; пошта бөлімшелері, телефон, телеграф; ұсақ бөлшек саудаға арналған уақытша құрылыстар; шаштараздар, халыққа қызмет көрсету үшін қажетті өрт сөндіру автомобильдерінің есептік саны бар өрт сөндіру депосы
Шығыс айналма жолының (ШААЖ), Әл-Фараби даңғылының, Саин көшесінің, Жандосов көшесінің (Саин көшесінен қала шекарасына дейін) оңтүстігіне қарай орналасқан ғимараттардың параметрлері Алматы қаласында құрылыс салу қағидаларына сәйкес айқындалған, құрылыстың барлық түрлері үшін ауданы 10 шаршы метрден аспайтын шатырға өрт жағдайында өту орнын есепке алмағанда, ең жоғары биіктігі он екі метрден аспайтын жердің орташа жоспарлау белгісінен парапеттің үстіне (шатыр жотасына) дейін, цокольдық қабатты қосқанда үш қабаттан артық емес, денсаулық сақтау және білім беру, мәдениет және ғибадат объектілерінің құрылысын қоспағанда, бірақ 25 метрден артық емес.
Көрсетілген шаршыда ауыл шаруашылығын пайдалану үшін нысаналы мақсаты бар жер учаскелерін бөлуге, 2.03-31-20206 ҚР ҚЖ 2-тармағың мынадай шарттары орындалған кезде тау бөктері белдеуінде, оның ішінде беткей тіктігі 15 градус және одан жоғары болатын алаңдарда ғимараттар салуға жол берілмейді:
- тиесілі қала құрылысы негіздемесінің болуы;
- Алматы қаласы әкімдігінің жанынан құрылған консультативтік-кеңесші органның оң шешімінің болуы;
- Алматы қаласының жергілікті уәкілетті органының тиісті бөлімшесімен келісу;
- жобалауға арнайы техникалық шарттар болған жағдайда;
- жобалауға арналған арнайы техникалық шарттардың талаптарына жауап беретін бекітілген сәулет-құрылыс құжаттамасына сәйкес;
- жобаланатын аумақтың құрылыс эскизін қоғамдық талқылау хаттамасының болуы.
Жоғарыда көрсетілген нормалар қолданыстағы параметрлер шегінде жүзеге асырылатын барлық үлгідегі тұрғын үйлерді және кәсіпкерлік қызмет объектілерін қайта жоспарлауға (қайта жабдықтауға, қайта бейіндеуге), реконструкциялауға, жаңғыртуға, күрделі жөндеуге қолданылмайды.

***) Плотность застройки: Суммарная площадь этажей застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории (м2/га). СН РК 3.01-01-2013 п. 3.28.
****) Плотность жилой застройки: Суммарная площадь этажей наземной части жилого дома и встроенно-пристроенных нежилых помещений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории жилой, смешанной жилой застройки (м2/га) застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га) СН РК 3.01-01-2013 п. 3.29.
Приложение 4.4
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Ж-3 – Зона малоэтажной застройки (2-3 этажа)
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
Ж-3
Зона многоквартирных жилых домов без земельных участков до 3 этажей
Жилые дома; блокированные жилые дома; многоквартирные жилые дома не выше трех этажей предельной высотой 8 м (2 эт.), 12 м (3 эт.)*); библиотеки; аптеки; магазины; детские сады, иные объекты дошкольного воспитания; школы начальные и средние не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); предприятия общественного питания; кабинеты практикующих врачей, центры народной и др. медицины; парикмахерские
Для отдельно стоящих и блокированных жилых домов: из расчета на одну квартиру: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки; для многоквартирных жилых домов встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета Классификация жилых зданий: I класс - 2 парковочных места на одну квартиру, II класс - 1 парковочное место на одну квартиру, III класс – 1 парковочных место на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Магазины и другие объекты обслуживания населения, киоски для мелкорозничной торговли, культовые объекты; клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения; помещения для занятий спортом; почтовые отделения, телефон, телеграф; временные сооружения для мелкорозничной торговли; парикмахерские, пожарные депо с расчетным количеством необходимых пожарных автомобилей для обслуживания населения
Параметры зданий, расположенных южнее Восточной объездной дороги (ВОАД), проспекта Аль-Фараби, улица Саина, улица Жандосова, (от улицы Саина до границы города), определены в соответствии с правилами застройки города Алматы не более трех этажей плюс цокольный этаж без учета пожарного выхода на кровлю площадью не более 10 квадратных метров для всех видов застройки с максимальной высотой не более двенадцати метров до верха парапета (конька кровли) от средней планировочной отметки земли участка под зданиями, за исключением строительства объектов здравоохранения, образования, культуры и культовых, но не более 25 метров.
В указанном квадрате не допускается деление земельных участков с целевым назначением для сельскохозяйственного использования, строительство зданий в полосе горных прилавков, в том числе на площадках с крутизной склона 15 градусов и более, при выполнении следующих условий пункта 6.2. СП РК 2.03-31-2020:
- при надлежащем градостроительном обосновании;
- наличии положительного решения консультативно-совещательного органа, созданного при акимате города Алматы;
- согласование с соответствующим подразделением местного уполномоченного органа города Алматы;
- при наличии специальных технических условий на проектирование;
- в соответствии с утвержденной архитектурно-строительной документацией, отвечающей требованиям специальных технических условий на проектирование;
- наличия протокола общественного обсуждения эскиза застройки проектируемой территории.
Вышеуказанные нормы не распространяются на перепланировку (переоборудование, перепрофилирование) реконструкцию, модернизацию, капитальный ремонт жилых домов всех типов и объектов предпринимательской деятельности, осуществляемых в пределах существующих параметров.

6553,17
5898
4423
10%
артық емес
Ескерту:
1. "Құрылыс салу құқығы бойынша", рұқсат алған қызмет көрсету кәсіпорындары, көппәтерлі тұрғын үйлердің көшеге шығатын бірінші қабаттарына немесе кіреберістері қызмет көрсету кәсіпорындарына келушілер үшін көше жақтан орналасқан және уақытша автокөлік сақтайтын тұрақ үшін жеткілікті орын болған жағдайда оларға жапсарлас салынады.
*) Құрылыс коэффициенті: Сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі құрылыс салынған аумақтың ауданының осы учаскенің аумағына қатынасы. ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.17-т.

6553,17
5898
4423
не более 10%
Примечание:
1. Предприятия обслуживания, разрешенные “по праву застройки”, размещаются в первых этажах выходящих на улицы многоквартирных жилых домов или пристраиваются к ним при условии, что входы для посетителей предприятий обслуживания размещаются со стороны улицы и имеется достаточно места для автостоянок временного хранения автотранспорта.
*) Коэффициент застройки: Отношение площади территории, занятой застройкой, в габаритах наружных стен, к площади территории данного участка СН РК 3.01-01-2013 п. 3.17.

4-5 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер, шекті биіктігі 16 м (4 қаб.), 19 м (5 қаб.)*); балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі білім беру объектілері; 3 қабаттан жоғары емес бастауыш және орта мектептер (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар; кітапханалар; дәріханалар; емханалар, практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа да медицина орталықтары; көрме залдары; пошта, телефон, телеграф; дүкендер; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары; спортпен шұғылдануға арналған үй-жайлар; шаштараздар: кір жуу және химиялық тазалау қабылдау пункттері; банк бөлімшелері; пәтер түріндегі жатақханалар.

Многоквартирные жилые дома в 4-5 этажей, предельной высотой 16 м (4 эт.), 19 м (5 эт.)*); детские сады, иные объекты дошкольного образования; школы начальные и средние не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения; библиотеки; аптеки; поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной и пр. медицины; выставочные залы; почта, телефон, телеграф; магазины; предприятия общественного питания; помещения для занятий спортом; парикмахерские: приемные пункты прачечной и химчистки; отделения банков; общежития квартирного типа.

Қоса салынған, жерасты немесе жартылай көмілген гараждар немесе тұрақтар тұрғын үй ғимараттарының жіктелуі есебінен: I класс - бір пәтерге кемінде 2 тұрақ орны, II класс - бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны, III класс – бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес есептеу бойынша автокөлікті уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар.
Діни сенімдерге байланысты объектілер, спортзалдар, бассейндер; "Жедел жәрдем" станциялары; 3 қабаттан жоғары емес ауруханалар мен госпитальдар (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); кәсіптік-техникалық және арнаулы орта оқу орындары; әкімшілік кәсіпорындар, кеңселер, кеңсежайлар; көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар; ұсақ бөлшек сауданың уақытша құрылыстары, халыққа қызмет көрсету үшін қажетті өрт сөндіру автомобильдерінің есептік саны бар өрт сөндіру депосы

Встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета Классификация жилых зданий: I класс – не менее 2 парковочных места на одну квартиру, II класс – не менее 1 парковочное место на одну квартиру, III класс – не менее 1 парковочных место на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Объекты, связанные с отправлением культа, спортзалы, бассейны; станции "Скорой помощи"; больницы и госпитали не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); профессионально-технические и средние специальные учебные заведения; административные предприятия, офисы, конторы; сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; временные сооружения мелкорозничной торговли, пожарные депо с расчетным количеством необходимых пожарных автомобилей для обслуживания населения

* ) ҚР ҚЖ2.03-30-2017 "Сейсмикалық аймақтардағы құрылыс". 9.2-бөлім. Ғимараттың биіктігі деп ғимаратқа жапсарлас жоспарланған жер бетінің және сыртқы қабырғалардың жоғарғы бөлігінің (жоғарғы техникалық және мансарда қабаттарын есепке алмағанда) немесе итарқалық конструкциялардың төменгі бөлігінің орташа деңгейдегі белгілерінің айырмасы қабылданады.
Ж-4 рұқсат етілген құрылыс параметрлерінің шекті мәндері төмендегі кестелердің көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс:

*) СП РК 2.03-30-2017 "Строительство в сейсмических зонах". Раздел 9.2. За высоту здания принимается разность отметок среднего уровня спланированной поверхности земли, примыкающей к зданию, и верха наружных стен (без учета верхних технических и мансардных этажей) или низа стропильных конструкций.
Предельные значения параметров разрешенного строительства Ж-4 должны соответствовать показателям нижеприведенных таблиц:

Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері Ж-4 – 4 қабатты құрылыс – биіктігі 16 м
Аймақ типінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері мен типтері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
құрылыс коэффициенті*)
1 адамға тұрғын үй қорының (ТҚ) жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі, м2/адам **)
халық тығыздығы,
адам/га
құрылыс тығыздығы***),
м2/га
тұрғын үй құрылысының тығыздығы****), м2/га
тұрғын үй қорының (ТҚ) құрылыс тығыздығы, жалпы ауданның м2/га
құрылыс қоры көлеміндегі тұрғын емес қордың үлесі, %

Предельные параметры разрешенного строительства Ж-4 – 4 этажная застройка – высотой 16 м
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функциональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
коэффициент застройки*)
обеспеченность общей площадью жилищного фонда (ЖФ) на 1 человека, м2/чел **)
плотность населения, чел/га
плотность застройки***), м2/га
плотность жилой застройки****), м2/га
плотность застройки жилищного фонда (ЖФ) **), м2 общей площади /га
доля нежилого фонда в объеме фонда застройки, %

8 400
6 300
25%
артық емес
Ж-4.3.4
Тұрғын ауданы
160
9 846
6 400
4 800
35%
артық емес
Ескертулер:
1 "Сейсмикалық микроаймақтандыруды ескере отырып, Алматы қаласының аумағын салу" 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2.1, 6.2.10., 6.2.11-т. сәйкес Алматы қаласының аумағында құрылыс үшін жобаланатын ғимараттардың қабаттылығы (биіктігі), әдетте, ғимараттардың конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты ҚР ҚЖ 2.03-30-2017 және ҚР ҚЖ EN 1998-1 НТҚ регламенттелген қабаттылыққа сәйкес келуі тиіс.
*) Құрылыс коэффициенті: Сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі құрылыс салынған аумақтың ауданының осы учаскенің аумағына қатынасы.ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.17-т.
**) Тұрғын үйдің жалпы ауданы - НТА (16.04.1997 ж. "Тұрғын үй қатынастары туралы" ҚР №94 Заңы) сәйкес төмендету коэффициенттерін қолдана отырып есептелген тұрғын және тұрғын емес тұрғын үй алаңдарының (пайдалы алаң) және балкондар, лоджиялар, дәліздер, террассалар алаңдарының сомасы.
***) Құрылыс тығыздығы: Аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер үсті бөлігінің құрылыс қабаттарының жиынтық ауданы (м2/га). ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.28-т.
****) Тұрғын үй құрылысының тығыздығы: Тұрғын үйдің жер үсті бөлігінің және тұрғын үй, аралас тұрғын үй құрылысы (м2/га) аумағының бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі қоса-жалғаса салынған тұрғын емес үй-жайлардың, аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер бөлігінің құрылысының (м2/га) жиынтық алаңы ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.29-т.
Ж-4 – 5 қабатты құрылыс – 19 м
Аймақ типінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері мен типтері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
құрылыс коэффициенті*)
1 адамға тұрғын үй қорының (ТҚ) жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі, м2/адам **)
халық тығыздығы,
адам/га
құрылыс тығыздығы***),
м2/га
тұрғын үй құрылысының тығыздығы****), м2/га
тұрғын үй қорының (ТҚ) құрылыс тығыздығы, жалпы ауданның м2/га
құрылыс қоры көлеміндегі тұрғын емес қордың үлесі, %

8 400
6 300
не более 25%
Ж-4.3.4
Жилой район
160
9 846
6 400
4 800
не более 35%
Примечания:
Согласно п.6.2.1., 6.2.10., 6.2.11. СП РК 2.03-31-2020. "Застройка территории города Алматы с учетом сейсмического микрозонирования" Этажность (высота) зданий, проектируемых для строительства на территории города Алматы, как правило, должна соответствовать этажности, регламентированной в СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.
*) Коэффициент застройки: Отношение площади территории, занятой застройкой, в габаритах наружных стен, к площади территории данного участка. СН РК 3.01-01-2013 п. 3.17.
**) Общая площадь жилища - сумма жилой и нежилой площадей жилища (полезная площадь) и площадей балконов, лоджий, веранд, террас, рассчитанных с применением понижающих коэффициентов в соответствии с НТА (Закон РК "О жилищных отношениях" №94 от 16.04.1997 г.)
***) Плотность застройки: Суммарная площадь этажей застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га). СН РК 3.01-01-2013 п. 3.28.
****) Плотность жилой застройки: Суммарная площадь этажей наземной части жилого дома и встроенно-пристроенных нежилых помещений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории жилой, смешанной жилой застройки (м2/га) застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га) СН РК 3.01-01-2013 п. 3.29.
Ж-4 – 5 этажная застройка – 19 м
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функциональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
коэффициент застройки*)
обеспеченность общей площадью жилищного фонда (ЖФ) на 1 человека, м2/чел **)
плотность населения, чел/га
плотность застройки***), м2/га
плотность жилой застройки****), м2/га
плотность застройки жилищного фонда (ЖФ) **), м2 общей площади /га
доля нежилого фонда в объеме фонда застройки, %

10462
6800
5100
35%
артық емес
Ескертулер:
"Сейсмикалық микроаймақтандыруды ескере отырып, Алматы қаласының аумағын салу" 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2.1, 6.2.10., 6.2.11-т. сәйкес Алматы қаласының аумағында құрылыс үшін жобаланатын ғимараттардың қабаттылығы (биіктігі), әдетте, ғимараттардың конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты ҚР ҚЖ 2.03-30-2017 және ҚР ҚЖ EN 1998-1 НТҚ регламенттелген қабаттылыққа сәйкес келуі тиіс.

10462
6800
5100
не более 35%
Примечания:
Согласно п.6.2.1., 6.2.10., 6.2.11. СП РК 2.03-31-2020. "Застройка территории города Алматы с учетом сейсмического микрозонирования" этажность (высота) зданий, проектируемых для строительства на территории города Алматы, как правило, должна соответствовать этажности, регламентированной в СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.

Шекті биіктігі 21 м (6 қаб.), 32 м (9 қаб.), 42 м (12 қаб.) 6-12 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер *); балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі білім беру объектілері; 3 қабаттан жоғары емес бастауыш және орта мектептер (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар; кітапханалар; дәріханалар; емханалар, практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа да медицина орталықтары; көрме залдары; пошта, телефон, телеграф; дүкендер; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары; спортпен шұғылдануға арналған үй-жайлар; шаштараздар: кір жуу және химиялық тазалау қабылдау пункттері; банк бөлімшелері; пәтер түріндегі жатақханалар.

Многоквартирные жилые дома в 6-12 этажей предельной высотой 21м (6 эт.), 32м (9 эт.), 42 м (12 эт)*); детские сады, иные объекты дошкольного образования; школы начальные и средние не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения; библиотеки; аптеки; поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной и пр. медицины; выставочные залы; почта, телефон, телеграф; магазины; предприятия общественного питания; помещения для занятий спортом; парикмахерские: приемные пункты прачечной и химчистки; отделения банков; общежития квартирного типа.

Қоса салынған, жерасты немесе жартылай көмілген гараждар немесе тұрақтар тұрғын үй ғимараттарының жіктелуі есебінен: I класс - бір пәтерге кемінде 2 тұрақ орны, II класс - бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны, III класс – бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес есептеу бойынша автокөлікті уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар.
Діни сенімдерге байланысты объектілер, спортзалдар, бассейндер; "Жедел жәрдем" станциялары; 3 қабаттан жоғары емес ауруханалар мен госпитальдар (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); кәсіптік-техникалық және арнаулы орта оқу орындары; әкімшілік кәсіпорындар, кеңселер, кеңсежайлар; көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар; ұсақ бөлшек сауданың уақытша құрылыстары; мұражайлар, көрме залдары

Встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета Классификация жилых зданий: I класс – не менее 2 парковочных места на одну квартиру, II класс - не менее 1 парковочное место на одну квартиру, III класс – не менее 1 парковочных место на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта по расчету согласно строительным нормам и правилам
Объекты, связанные с отправлением культа, спортзалы, бассейны; станции "Скорой помощи"; больницы и госпитали не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); профессионально-технические и средние специальные учебные заведения; административные предприятия, офисы, конторы; сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; временные сооружения мелкорозничной торговли; музеи, выставочные залы

"Абай даңғылының оңтүстігіне қарай, Әл-Фараби даңғылының солтүстігіне қарай, Яссауи көшесінің шығысына қарай, Шығыс айналма жолының (ШААЖ) батысына қарай орналасқан тұрғын үй және қоғамдық және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы көпфункционалды ғимараттардың рұқсат етілген параметрлері ең жоғары биіктігі отыз бес метрден аспайтын құрылыстың барлық түрлері үшін жердің орташа жоспарлы белгісінен парапеттің үстіне (шатыр жотасына) дейін 6-9 қабаттан аспайтындай белгілеу.
Бұл ретте тұрғын үй ғимараттарының параметрлерін жайлылықтың 3-класынан төмен емес қолдану қажет".

"Допустимые параметры жилых и многофункциональных зданий общественного и культурно-бытового назначения, расположенных южнее проспекта Абая, севернее проспекта Аль-Фараби, восточнее улицы Яссауи, западнее Восточной объездной дороги (ВОАД) определить не более 6-9 этажей для всех видов застройки с максимальной высотой не более тридцати пяти метров до верха парапета (конька кровли) от средней планировочной отметки земли.
При этом, параметры жилых зданий применять не ниже 3 класса комфортности".

* ) ҚР ҚЖ 2.03-30-2017 "Сейсмикалық аймақтардағы құрылыс". 9.2-бөлім. Ғимараттың биіктігі деп ғимаратқа жапсарлас жоспарланған жер бетінің және сыртқы қабырғалардың жоғарғы бөлігінің (жоғарғы техникалық және мансарда қабаттарын есепке алмағанда) немесе итарқалық конструкциялардың төменгі бөлігінің орташа деңгейдегі белгілерінің айырмасы қабылданады.
Ж-5 жер учаскелері мен рұқсат етілген құрылыс параметрлерінің шекті мәндері төмендегі кестелердің көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс:

*) СП РК 2.03-30-2017 "Строительство в сейсмических зонах". Раздел 9.2. За высоту здания принимается разность отметок среднего уровня спланированной поверхности земли, примыкающей к зданию, и верха наружных стен (без учета верхних технических и мансардных этажей) или низа стропильных конструкций.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства Ж-5 должны соответствовать показателям нижеприведенных таблиц:

10 000
7 500
25%
артық емес
Ж-5.3.4
Тұрғын ауданы
185
11 385
7 400
5 550
35%
артық емес
Ескертулер:
"Сейсмикалық микроаймақтандыруды ескере отырып, Алматы қаласының аумағын салу" 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2.1, 6.2.10., 6.2.11-т. сәйкес Алматы қаласының аумағында құрылыс үшін жобаланатын ғимараттардың қабаттылығы (биіктігі), әдетте, ғимараттардың конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ және 1998-1 ҚР ҚЖ EN НТҚ регламенттелген қабаттылыққа сәйкес келуі тиіс.
*) Құрылыс коэффициенті: Сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі құрылыс салынған аумақтың ауданының осы учаскенің аумағына қатынасы.ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.17-т.
**) Тұрғын үйдің жалпы ауданы - НТА (16.04.1997 ж. "Тұрғын үй қатынастары туралы" ҚР №94 Заңы) сәйкес төмендету коэффициенттерін қолдана отырып есептелген тұрғын және тұрғын емес тұрғын үй алаңдарының (пайдалы алаң) және балкондар, лоджиялар, дәліздер, террассалар алаңдарының сомасы.
***) Құрылыс тығыздығы: Аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер үсті бөлігінің құрылыс қабаттарының жиынтық ауданы (м2/га). ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.28-т.
****) Тұрғын үй құрылысының тығыздығы: Тұрғын үйдің жер үсті бөлігінің және тұрғын үй, аралас тұрғын үй құрылысы (м2/га) аумағының бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі қоса-жалғаса салынған тұрғын емес үй-жайлардың, аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер бөлігінің құрылысының (м2/га) жиынтық алаңы ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.29-т.
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері Ж-5 – 7-9 қабатты құрылыс - биіктігі 25 м - 32 м
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері мен типтері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
құрылыс коэффициенті*)
1 адамға тұрғын үй қорының (ТҚ) жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі, м2/адам **)
халық тығыздығы,
адам/га
құрылыс тығыздығы***),
м2/га
тұрғын үй құрылысының тығыздығы****), м2/га
тұрғын үй қорының (ТҚ) құрылыс тығыздығы, жалпы ауданның м2/га
құрылыс қоры көлеміндегі тұрғын емес қордың үлесі, %

10 000
7 500
не более 25%
Ж-5.3.4
Жилой район
185
11 385
7 400
5 550
не более 35%
Примечания:
Согласно п.6.2.1., 6,2,4. СП РК 2.03-31-2020. "Застройка территории города Алматы с учетом сейсмического микрозонирования" этажность (высота) зданий, проектируемых для строительства на территории города Алматы, как правило, должна соответствовать этажности, регламентированной в СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.
*) Коэффициент застройки: Отношение площади территории, занятой застройкой, в габаритах наружных стен, к площади территории данного участка. СН РК 3.01-01-2013 п.3.17.
**) Общая площадь жилища - сумма жилой и нежилой площадей жилища (полезная площадь) и площадей балконов, лоджий, веранд, террас, рассчитанных с применением понижающих коэффициентов в соответствии с НТА (Закон РК "О жилищных отношениях" №94-1 от 16.04.1997г)
***) Плотность застройки: Суммарная площадь этажей застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га). СН РК 3.01-01-2013 п. 3.28.
****) Плотность жилой застройки: Суммарная площадь этажей наземной части жилого дома и встроенно-пристроенных нежилых помещений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории жилой, смешанной жилой застройки (м2/га) застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га) СН РК 3.01-01-2013 п.3.29.
Предельные параметры разрешенного строительства Ж-5 – 7-9 этажная застройка- высотой 25 м - 32 м
Виды и типы зон по функциональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
коэффициент застройки*)
обеспеченность общей площадью жилищного фонда (ЖФ) на 1 человека, м2/чел **)
плотность населения, чел/га
плотность застройки***), м2/га
плотность жилой застройки****), м2/га
плотность застройки жилищного фонда (ЖФ) **), м2 общей площади /га
доля нежилого фонда в объеме фонда застройки, %

12 қабаттан жоғары көпқабатты тұрғын үйлер*); балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі білім беру объектілері; 3 қабаттан жоғары емес бастауыш және орта мектептер (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар; кітапханалар; дәріханалар; емханалар, практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа да медицина орталықтары; көрме залдары; пошта, телефон, телеграф; дүкендер; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары; спортпен шұғылдануға арналған үй-жайлар; шаштараздар: кір жуу және химиялық тазалау қабылдау пункттері; банк бөлімшелері; пәтер түріндегі жатақханалар.

Многоквартирные жилые дома выше 12 этажей*); детские сады, иные объекты дошкольного образования; школы начальные и средние не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017) ; клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения; библиотеки; аптеки; поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной и пр. медицины; выставочные залы; почта, телефон, телеграф; магазины; предприятия общественного питания; помещения для занятий спортом; парикмахерские: приемные пункты прачечной и химчистки; отделения банков; общежития квартирного типа.

Қоса салынған, жерасты немесе жартылай көмілген гараждар немесе тұрақтар тұрғын үй ғимараттарының жіктелуі есебінен: I класс - бір пәтерге кемінде 2 тұрақ орны, II класс - бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны, III класс - бір пәтерге кемінде 1 тұрақ орны, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес есептеу бойынша автокөлікті уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар.
Діни сенімдерге байланысты объектілер, спортзалдар, бассейндер; "Жедел жәрдем" станциялары; 3 қабаттан жоғары емес ауруханалар мен госпитальдар (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі); кәсіптік-техникалық және арнаулы орта оқу орындары; әкімшілік кәсіпорындар, кеңселер, кеңсежайлар; көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар; ұсақ бөлшек сауданың уақытша құрылыстары, мұражайлар, көрме залдары; спорт залдары, спорт клубтары, рекреация залдары (бассейнмен немесе бассейнсіз); спорт алаңдары, теннис корттары, халыққа қызмет көрсету үшін қажетті өрт сөндіру автомобильдерінің есептік саны бар өрт сөндіру депосы

Встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета Классификация жилых зданий: I класс – не менее 2 парковочных места на одну квартиру, II класс – не менее 1 парковочное место на одну квартиру, III класс – не менее 1 парковочных место на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Объекты, связанные с отправлением культа, спортзалы, бассейны; станции "Скорой помощи"; больницы и госпитали не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017); профессионально-технические и средние специальные учебные заведения; административные предприятия, офисы, конторы; сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; временные сооружения мелкорозничной торговли, музеи, выставочные залы; спортзалы, спортклубы, залы рекреации (с бассейном или без); спортивные площадки, теннисные корты, пожарные депо с расчетным количеством необходимых пожарных автомобилей для обслуживания населения.

*) "Сейсмикалық аймақтардағы құрылыс" 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ. 9.2-бөлім. Ғимараттың биіктігі деп ғимаратқа жапсарлас жоспарланған жер бетінің және сыртқы қабырғалардың жоғарғы бөлігінің (жоғарғы техникалық және мансарда қабаттарын есепке алмағанда) немесе итарқалық конструкциялардың төменгі бөлігінің орташа деңгейдегі белгілерінің айырмасы қабылданады.
Ж-6 жер учаскелері мен рұқсат етілген құрылыс параметрлерінің шекті мәндері төмендегі кестенің көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс:

*) СП РК 2.03-30-2017 "Строительство в сейсмических зонах". Раздел 9.2. За высоту здания принимается разность отметок среднего уровня спланированной поверхности земли, примыкающей к зданию, и верха наружных стен (без учета верхних технических и мансардных этажей) или низа стропильных конструкций.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства Ж-6 должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:

Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері Ж-6 – 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2-тармағының шарттарына сәйкес кешенді реконструкциялау кезінде 12 қабаттан жоғары құрылыс
Аймақ типінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақтардың түрлері мен типтері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
құрылыс коэффициенті*)
1 адамға тұрғын үй қорының (ТҚ) жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі, м2/адам **)
халық тығыздығы,
адам/га
құрылыс тығыздығы***),
м2/га
тұрғын үй құрылысының тығыздығы****), м2/га
тұрғын үй қорының (ТҚ) құрылыс тығыздығы, жалпы ауданның м2/га
құрылыс қоры көлеміндегі тұрғын емес қордың үлесі, %

Предельные параметры разрешенного строительства Ж-6 – Застройка выше 12 этажей при комплексной реконструкции согласно условий п.6.2. СП РК 2.03-31-2020
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функциональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
коэффициент застройки*)
обеспеченность общей площадью жилищного фонда (ЖФ) на 1 человека, м2/чел
плотность населения, чел/га
плотность застройки**), м2/га
плотность жилой застройки****), м2/га
плотность застройки жилищного фонда (ЖФ) **), м2 общей площади /га
доля нежилого фонда в объеме жилой застройки, %

***) Құрылыс тығыздығы: Аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер үсті бөлігінің құрылыс қабаттарының жиынтық ауданы (м2/га). ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.28-т.
****) Тұрғын үй құрылысының тығыздығы: Тұрғын үйдің жер үсті бөлігінің және тұрғын үй, аралас тұрғын үй құрылысы (м2/га) аумағының бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі қоса-жалғаса салынған тұрғын емес үй-жайлардың, аумақ бірлігіне келетін сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың жер бөлігінің құрылысының (м2/га) жиынтық алаңы ҚР ҚН 3.01-01-2013. 3.29-т.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.8-қосымша
Қоғамдық-іскерлік аймақтарОЦ-1. Жалпықалалық орталық жүйесінің (ЖОЖ) аумақтары
Мақсаты: ОЦ-1 аймағы аумақты көпфункционалдық пайдаланумен сипатталатын жалпықалалық орталықты қамтиды; бірнеше кіші аймақтарға бөлінеді:
ОЦ-1.1. Орталық ядро;
ОЦ-1.2. Көпфункционалдық қалалық орталықтар;
ОЦ-1.3. Магистраль маңындағы аймақтар (қоғамдық аймақ).
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
ОЦ-1. Жалпықалалық орталық жүйесінің (ЖОЖ) аумақтары
Тәрбие және білім беру мекемелері; 3 қабаттан жоғары емес денсаулық сақтау (2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесі), әлеуметтік қамсыздандыру мекемелері, спорттық және дене шынықтыру-сауықтыру құрылыстары; демалыс мекемелері және рекреациялық аумақтар; қонақтарды қабылдау үйлері; қонақтарды қабылдау үйлері; мәдениет және өнер мекемелері; діни сенімдерге байланысты мекемелер; сауда, қоғамдық тамақтандыру (мейрамханалар, кафелер, барлар, дәмханалар, асханалар) кәсіпорындары; тұрмыстық қызмет көрсету; басқару ұйымдары мен мекемелері, жобалау ұйымдары, кредиттік-қаржы мекемелері және байланыс кәсіпорындары; ғылыми және әкімшілік ұйымдар, кеңселер, кеңсежайлар, компаниялар және басқа да бизнес кәсіпорындары; қажетті қоса салынған қызмет көрсету мекемелері бар көп пәтерлі тұрғын үй құрылысы
Көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар
Рұқсат етілген жер пайдалану түрлері, бірақ жер учаскелеріндегі құрылыс салудың талаптарында көрсетілген параметрлерден асатын, сондай-ақ нормалар бойынша үлкен автотұрақтарды (50-ден астам автомобильге) талап ететін ірі қызмет көрсету кәсіпорындары; көлік құралдарын тұрақты сақтауға арналған гараждар мен тұрақтар; көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары, қоғамдық дәретханалар

***) Плотность застройки: Суммарная площадь этажей застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории (м2/га). СН РК 3.01-01-2013 п. 3.28.
****) Плотность жилой застройки: Суммарная площадь этажей наземной части жилого дома и встроенно-пристроенных нежилых помещений в габаритах наружных стен, приходящихся на единицу территории жилой, смешанной жилой застройки (м2/га) застройки наземной части зданий и сооружений в габаритах наружных стен. Приходящихся на единицу территории (м2/га) СН РК 3.01-01-2013 п.3.29.
Приложение 4.8
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Общественно-деловые зоныОЦ-1. Территории системы общегородского центра (СОЦ)
Назначение: Зона ОЦ-1 охватывает общегородской центр, характеризующийся многофункциональным использованием территории и подразделяется на несколько подзон:
ОЦ-1.1. Центральное ядро;
ОЦ-1.2. Многофункциональные городские центры;
ОЦ-1.3. Примагистральные территории (общественная зона).
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
ОЦ-1. Территории системы общегородского центра (СОЦ)
Учреждения воспитания и образования; учреждения здравоохранения не выше 3 этажей (таблица 9.2 СП РК 2.03-30-2017), социального обеспечения, спортивные и физкультурно-оздоровительные сооружения; учреждения отдыха и рекреационные территории; гостиницы; дома приема гостей; учреждения культуры и искусства; учреждения, связанные с отправлением культа; предприятия торговли, общественного питания (рестораны, кафе, бары, закусочные, столовые); бытового обслуживания; организации и учреждения управления, проектные организации, кредитно-финансовые учреждения и предприятия связи; научные и административные организации, офисы, конторы, компании и другие предприятия бизнеса; жилая многоквартирная застройка с необходимыми встроенными учреждениями обслуживания
Сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств
Разрешенные виды землепользования, но превышающие параметры, указанные в требованиях к застройке земельных участков, а также крупные предприятия обслуживания, требующие по нормам больших автостоянок (более чем на 50 автомобилей); гаражи и стоянки для постоянного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств, общественные туалеты

Абай даңғылының оңтүстігіне қарай, Әл-Фараби даңғылының солтүстігіне қарай, Яссауи көшесінің шығысына қарай, Шығыс айналма жолының (ШААЖ) батысына қарай жоспарланатын, 9 қабаттан жоғары көпфункционалды ғимараттардың параметрлеріне 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2-тармағының шарттарын орындау кезінде жол беріледі:
- тиесілі қала құрылысы негіздемесінің болуы;
- Алматы қаласы әкімдігінің жанынан құрылған консультативтік-кеңесші органның оң шешімінің болуы;
- Алматы қаласының жергілікті уәкілетті органының тиісті бөлімшесімен келісу;
- жобалауға арнайы техникалық шарттар болған жағдайда;
- жобалауға арнайы техникалық шарттардың талаптарына жауап беретін бекітілген сәулет-құрылыс құжаттамасына сәйкес;
- аумақ құрылысы эскизін қоғамдық талқылау хаттамасының болуы.
ОЦ-1 бүкіл жүйесі үшін жер учаскелері мен рұқсат етілген құрылыс параметрлерінің шекті мәндері төмендегі кестенің көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс:
Жер учаскелерінің және рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері ОЦ-1 – Жалпықалалық орталық жүйесінің (ЖОЖ) аумақтары
Аймақ типінің индексі
Аумақты жоспарлы ұйымдастырудың элементтері
Жер учаскелерінің шекті параметрлері
қоғамдық мақсаттағы құрылыс орналасқан аумақтардың үлесі, %
тұрғын үй құрылысы орналасқан аумақтардың үлесі, %
көгалдандырылған аумақтардың үлесі, %
1
2
3
4
5
Қоғамдық-іскерлік аймақтар
ОЦ-1
Жалпықалалық орталық (ЖОЖ) жүйесінің аумақтары

"Параметры многофункциональных зданий выше 9 этажей, планируемые южнее проспекта Абая, севернее проспекта Аль-Фараби, восточнее улицы Яссауи, западнее Восточной объездной дороги (ВОАД), допускаются при выполнении условий пункта 6.2. СП РК 2.03-31-2020:
- при надлежащем градостроительном обосновании;
- наличии положительного решения консультативно-совещательного органа, созданного при акимате города Алматы;
- согласование с соответствующим подразделением местного уполномоченного органа города Алматы;
- при наличии специальных технических условий на проектирование;
- в соответствии с утвержденной архитектурно-строительной документацией, отвечающей требованиям специальных технических условий на проектирование;
-наличие протокола общественного обсуждения эскиза застройки территории.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства для всей системы ОЦ-1 должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства ОЦ-1. Территории системы общегородского центра (СОЦ)
Индекс типа зоны
Элементы планировочной организации территории
Предельные параметры земельных участков
доля территорий, занятых застройкой общественного назначения, %
доля территорий, занятых жилой застройкой, %
доля озелененных территорий, %
1
2
3
4
5
Общественно-деловые зоны
ОЦ-1
Территории системы общегородского центра (СОЦ)

ОЦ-1.1
Орталық ядро
аумақтың барлық ауданының кемінде 40% - ы
аумақтың барлық ауданының кемінде 20% - ы
аумақтың барлық ауданының кемінде 20% - ы
Кестенің жалғасы
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
жалпы құрылыс қорындағы қоғамдық қордың үлесі, %
жалпы құрылыс қорындағы тұрғын үй қорының үлесі, %
Ашық және салынған кеңістіктердің арақатынасы
белсенді баратын объектілердің үлесі (сауда, қызмет көрсету, мәдениет және өнер объектілері), %
ғимараттардың жер үсті бөлігінің жиын. қаб. алаңына жер асты кеңістігін, жер асты бөлігінің құрылысының жиын. қаб. алаңын пайдалану, %
Қоғамдық мақсаттағы ғимараттардың типологиясына сәйкес құрылыстың биіктігі
сыртқы қабырғалардың габариттеріндегі ғимараттардың жер үсті бөлігінің құрылыс тығыздығы, м2/га
аумақ құрылысы коэффициенті, %
көше силуэтінің сипаты
құрылыстың орташа қабаттылығы
құрылыстың ең жоғары биіктігі/қабаттылығы метр / қабат
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Жалпықалалық орталық (ЖОЖ) жүйесінің аумақтары
жалпы құрылыс қорының кемінде 60% - ы
жалпы құрылыс қорының кемінде 25%

ОЦ-1.1
Центральное ядро
не менее 40% от всей площади территории
не менее 20% от всей площади территории
не менее 20% от всей площади территории
Продолжение таблицы
Предельные параметры разрешенного строительства
доля общественного фонда в общем фонде застройки, %
доля жилищного фонда в общем фонде застройки, %
Соотношение открытых и застроенных пространств
доля активно посещаемых объектов (объекты торговли, обслуживания, культуры и искусства), %
использование подземного пространства, сумм. поэтаж. пл. застройки подземной части к сумм. поэтаж. пл. надземной части зданий, %
Высотность застройки согласно типологии зданий общественного назначения
плотность застройки наземной части зданий в габаритах наружных стен, м2/га
коэффициент застройки территории,
характер уличного силуэта
средняя этажность застройки
максимальная высота/этажность застройки метры/этаж
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Территории системы общегородского центра (СОЦ)
не менее 60% общего фонда застройки
не менее 25% общего фонда застройки

орталықтың тарихи аймағында құрылыстың тығыздығы 24000 м2/га артық емес, жалпықалалық орталық жүйесінің басқа бөліктерінде - 24 000-30 000 м2/га шегінде
1,0
қоғамдық құрылыстың жиынтық қабатты алаңының кемінде 25% - ы
кемінде 30%
биіктік акценттермен біртекті
параметрлер жобада қабылданған аумақты сәулет-кеңістіктік ұйымдастыруға сәйкес белгіленеді
жалпы құрылыс қорының кемінде 50%
жалпы құрылыс қорының кемінде 30% - ы
30 000 дейін
1,0
қоғамдық құрылыстың жиынтық қабатты алаңының кемінде 15% - ы
кемінде 20%
қарама-қарсы қабатты
параметрлер жобада қабылданған аумақты сәулет-кеңістіктік ұйымдастыруға сәйкес белгіленеді
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.9-қосымша
ОЦ-2. Мамандандырылған орталықтардың аумақтары
Мақсаты: Мамандандырылған орталықтардың аумағы бұл қалалық маңызы бар мамандандырылған орталықтар - әкімшілік, медициналық, ғылыми, оқу, сауда (оның ішінде жәрмеңкелер, киім базарлары), көрме, спорт, іскерлік, мәдени-ақпараттық, ойын-сауық немесе басқа да объектілер ретінде қоғамдық мақсаттағы құрылысы бар ораммен немесе орамдар тобымен қалыптастырылатын көлемі 5-10 гектардан асатын аумақ, аймақтың мамандануына байланысты қоғамдық аймақтың жиынтық қабатты құрылыс алаңының кемінде 60% ие.
Мамандандырылған орталықтар жалпықалалық және аудандық маңызы бар магистральдық көшелермен шектеледі.
Көрсетілген аймақтарды орналастыру кезінде олардың жұмыс істеу ерекшеліктерін, аумаққа қажеттілікті, үлкен сыйымдылығы бар автотұрақтарды орнату қажеттілігін, дамыған көлік және инженерлік инфрақұрылымдарды құруды, сондай-ақ қоршаған ортаға және іргелес құрылысқа әсер ету дәрежесін ескеру қажет.
Мамандандырылған орталықтарды орналастыру бекітілген Бас жоспарда айқындалған.
Аймақ аумағының шамасы, оны пайдалану қарқындылығы, салынған және салынбаған аумақтардың арақатынасы егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларында және құрылыс жобаларында белгіленеді.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.10-қосымша
ОЦ-3. Жергілікті орталықтардың аумақтары
ОЦ-3 рұқсат етілген құрылысының шекті параметрлері:
1) Жер учаскелерінің шекті параметрлері:
Қоғамдық мақсаттағы құрылыс орналасқан аумақтардың үлесі аумақтың барлық ауданының кемінде 60% ;
Тұрғын үй құрылысы орналасқан аумақтардың үлесі – аумақтың барлық ауданының 15% - дан артық емес;
Көгалдандырылған аумақтардың үлесі – аумақтың барлық ауданынан кемінде 20%;
2) Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері:
Жалпы құрылыс қорындағы қоғамдық қордың үлесі – жалпы құрылыс қорының кемінде 70%;
Тұрғын үй қорының жалпы құрылыс қорындағы үлесі – жалпы құрылыс қорының 20% - дан артық емес;
Ашық және салынған аумақтардың арақатынасы:

плотность застройки не более 24000 м2/га в исторической зоне центра, в других частях системы общегородского центра пределах –24 000-30 000 м2/га
1,0
не менее 25% суммарной поэтажной площади общественной застройки
не менее 30%
однородная с высотными акцентами
параметры устанавливаются в соответствии с принятой в проекте планировки арх. простр. организацией территории
не менее 50% общего фонда застройки
не менее 30% общего фонда застройки
до 30 000
1,0
не менее 15% суммарной поэтажной площади общественной застройки
не менее 20%
контрастно-этажная
параметры устанавливаются в соответствии с принятой в проекте планировки арх. простр. организацией территории
Приложение 4.9
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
ОЦ-2. Территории специализированных центров
Назначение: Территория специализированных центров это территория размером более 5-10 га, формируемая кварталом или группой кварталов с застройкой общественного назначения как специализированные центры городского значения - административные, медицинские, научные, учебные, торговые (в том числе ярмарки, вещевые рынки), выставочные, спортивные, деловые, культурно-информационные, развлекательные, или другие объекты, в зависимости от специализации зоны, имеют не менее 60% суммарной поэтажной площади застройки общественной зоны.
Ограничиваются специализированные центры магистральными улицами общегородского и районного значения.
При размещении указанных зон следует учитывать особенности их функционирования, потребность в территории, необходимость устройства автостоянок большой вместимости, создание развитой транспортной и инженерной инфраструктур, а также степень воздействия на окружающую среду и прилегающую застройку.
Размещение специализированных центров определено в утвержденном Генеральном плане.
Величина территории зоны, интенсивность ее использования, соотношение застроенных и незастроенных территорий устанавливаются в проектах детальной планировки и проектах застройки.
Приложение 4.10
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
ОЦ-3. Территории местных центров
Предельные параметры разрешенного строительства ОЦ-3:
1) Предельные параметры земельных участков:
Доля территорий, занятых застройкой общественного назначения не менее 60% от всей площади территории;
Доля территорий, занятых жилой застройкой – не более 15% от всей площади территории;
Доля озелененных территорий – не менее 20% от всей площади территории;
2) Предельные параметры разрешенного строительства:
Доля общественного фонда в общем фонде застройки – не менее 70% общего фонда застройки;
Доля жилищного фонда в общем фонде застройки – не более 20% общего фонда застройки;
Соотношение открытых и застроенных территорий:

- құрылыс тығыздығы – 30 000 м2/га артық емес;
- шекті пайыз (құрылыс коэффициенті) кемінде 0,80;
Көпшілік жиі баратын объектілердің үлесі (сауда, қызмет көрсету, мәдениет және өнер объектілері) – қоғамдық құрылыстың жиынтық қабатты алаңының кемінде 25% ;
Жер асты кеңістігін пайдалану (ғимараттардың жер үсті бөлігінің жиынтық қабатты алаңына жер асты бөлігін салудың жиынтық қабатты алаңы – кемінде 15%;
Көше силуэтінің сипаты – қабат саны әртүрлі;
Құрылыстың ең жоғары биіктігі/қабаттылығы – параметрлер конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесінде және ҚР ҚЖ EN 1998-1 НТҚ регламенттелген жобада қабылданған аумақты сәулет-кеңістіктік ұйымдастыруға сәйкес белгіленеді.
ОЦ-3.1. 2-деңгейдегі қоғамдық-іскерлік аймақ
Мақсаты: ОЦ-3.1 аймағы – жалпы қордағы қоғамдық құрылыс қорының үлесі 60% кем емес, 5 гектарға дейінгі аумақтар тұрғын үй, өндірістік, табиғи-рекреациялық, қоғамдық аймақтарда, аралас пайдалану аймақтарында орналастырылады; қоғамдық мақсаттағы объектілердің құрылыс алаңдарынан, объектілер маңындағы қабылдау мен тарату аймақтарымен байланысты толассыз жаяу жүріс объектілерінен, автотұрақтар, және де шаруашылық құрылыс түрлері мен көгалдандырудан тұрады. Жоспарлау және құрылыс сипаты, қоғамдық құрылыс аумақтарын пайдалану қарқындылығы қоғамдық объектілер жиынтығымен анықталады және егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларында және құрылыс жобаларында белгіленеді.
ОЦ-3.1 аймағы Ж-4, Ж-5 және Ж-6 аймақтарында тұратын халыққа қызмет көрсетуге арналған.
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
ОЦ-3.1. 2-деңгейдегі қоғамдық-іскерлік аймақ*)
Қонақ үйлер; арнайы орта білім беру мекемелері; өнер мектептері; клубтар, кинотеатрлар, бейнесалондар; би залдары, дискотекалар; мұражайлар, кітапхананың көрме залдары, архивтер, ақпараттық орталықтар; діни сенімдерге байланысты объектілер; спорт залдары, бассейндер, дене шынықтыру-сауықтыру кешендері; спорт алаңдары, теннис корттары; дүкендер, сауда орталықтары; қоғамдық тамақтану кәсіпорындары: асханалар, кафелер, барлар, дәмханалар, мейрамханалар; шаштараздар; тігін ательелері, зергерлік шеберханалар, тұрмыстық техниканы жөндеу шеберханалары, наубайханалар және қызмет көрсетудің осыған ұқсас басқа да объектілері; пошта, телефон, телеграф; кір жуу және химиялық тазалау кәсіпорындары мен қабылдау пунктері; моншалар; дәріханалар; емханалар, практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық медицина орталықтары, қалпына келтіру орталықтары; әкімшілік ғимараттар, фирмалар мен компаниялардың кеңселері, өкілдіктер, кеңсежайлар; соттар; ғылыми, жобалау және конструкторлық ұйымдар, түрлі агенттіктер; банк бөлімшелері; баспалар, редакциялық кешендер.
Көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар
Рұқсат етілген, бірақ жер учаскелеріндегі құрылыс салудың талаптарында көрсетілген параметрлерден асатын, сондай-ақ нормалар бойынша үлкен автотұрақтарды (50-ден астам автомобильге) талап ететін ірі қызмет көрсету кәсіпорындары; көлік құралдарын тұрақты сақтауға арналған гараждар мен тұрақтар; көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары; ұсақ бөлшек сауданың уақытша құрылыстары; қоғамдық дәретханалар

- плотность застройки - не более 30 000 м2/га;
- предельный процент (коэффициент застройки) не менее 0,80;
Доля активно посещаемых объектов (объекты торговли, обслуживания, культуры и искусства) – не менее 25% суммарной поэтажной площади общественной застройки;
Использование подземного пространства (суммарная поэтажная площадь застройки подземной части к суммарной поэтажной площади надземной части зданий) – не менее 15%;
Характер уличного силуэта – разноэтажный;
Максимальная высота/этажность застройки – параметры устанавливаются в соответствии с принятой в проекте планировки архитектурно-пространственной организацией территории регламентированной в таблице 9.2. СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.
ОЦ-3.1. Общественно-деловая зона 2-го уровня
Назначение: Зона ОЦ-3.1 – территории до 5 га с долей фонда общественной застройки в общем фонде не менее 60%, размещается в жилых, производственных, природно-рекреационных, общественных зонах, в зонах смешанного использования; состоит из площадей застройки объектов общественного назначения, приобъектных площадок для приема и распределения связанных с объектами пешеходных потоков, автостоянок, а также озеленения и хозяйственных построек. Характер планировки и застройки, интенсивность использования территорий общественной застройки определяется набором общественных объектов и устанавливается в проектах детальной планировки и проектах застройки.
Зона ОЦ-3.1 предназначена для обслуживания населения, проживающего в зонах Ж-4, Ж-5 и Ж-6.
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
ОЦ-3.1. Общественно-деловая зона 2-го уровня*)
Гостиницы; заведения среднего специального образования; школы искусств; клубы, кинотеатры, видеосалоны; танцевальные залы, дискотеки; музеи, выставочные залы библиотеки, архивы, информационные центры; объекты, связанные с отправлением культа; спортзалы, бассейны, физкультурно-оздоровительные комплексы; спортплощадки, теннисные корты; магазины, торговые центры; предприятия общественного питания: столовые, кафе, бары, закусочные, рестораны; парикмахерские; пошивочные ателье, ювелирные мастерские, ремонтные мастерские бытовой техники, пекарни и иные подобные объекты обслуживания; почта, телефон, телеграф; приемные пункты и предприятия прачечной и химчистки; бани; аптеки; поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной медицины, восстановительные центры; здания администраций, офисы фирм и компаний, представительства, конторы; суды; научные, проектные и конструкторские организации, различные агентства; отделения банков; издательства, редакционные комплексы.
Сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств
Разрешенные, но превышающие параметры, указанные в требованиях к застройке земельных участков, а также крупные предприятия обслуживания, требующие по нормам больших автостоянок (более чем на 50 автомобилей); гаражи и стоянки для постоянного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств; временные сооружения мелкорозничной торговли; общественные туалеты

*) Алматы қаласының аумағында құрылыс үшін жобаланатын ғимараттардың қабаттылығы (биіктігі) ғимараттардың конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесінде және ҚР ҚЖ EN 1998-1 НТҚ регламенттелген қабаттылыққа сәйкес келуі тиіс.
ОЦ-3.2. Жергілікті маңызы бар қоғамдық-іскерлік аймақ
ОЦ-3.2 аймағы Ж-1, Ж-2 және Ж-3 аймақтарында тұратын халыққа қызмет көрсетуге арналған:
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
ОЦ-3.2. Жергілікті маңызы бар қоғамдық-іскерлік аймақ*)

*) Этажность (высота) зданий, проектируемых для строительства на территории города Алматы должна соответствовать этажности, регламентированной в таблице 9.2. СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.
ОЦ-3.2. Общественно-деловая зона местного значения Зона ОЦ-3.2 предназначена для обслуживания населения, проживающего в зонах Ж-1, Ж-2 и Ж-3:
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
ОЦ-3.2. Общественно-деловая зона местного значения*)

Ж-1 және Ж-2 және Ж-3 аймақтарының жер учаскелеріндегі құрылысының талаптарын бұзбайтын қонақ үйлер, тиісінше көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар; кітапханалар; діни сенімдерге байланысты объектілер; Ж-1 және Ж-2, Ж-3 аймақтарының жер учаскелеріндегі құрылысының талаптарын бұзбайтын спорт залдары, бассейндер, дене шынықтыру-сауықтыру кешендері; спорт алаңдары, теннис корттары; дүкендер; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары: асханалар, кафелер, барлар; тігін ательелері, зергерлік шеберханалар, тұрмыстық техниканы жөндеу шеберханалары, айын өнімдерді сату дүкендері бар наубайханалар, кір жуу және химиялық тазалаудың қабылдау пункттері; пошта, телефон, телеграф; дәріханалар; практикалаушы дәрігерлер кабинеттері, халықтық медицина орталықтары, қалпына келтіру орталықтары; ғылыми, жобалау және конструкторлық ұйымдар, агенттіктер; банк бөлімшелері
Көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар
Рұқсат етілген, бірақ жер учаскелерінде құрылыс салудың талаптарынан асатын, сондай-ақ 10-нан астам автомобильге автотұрақтарды талап ететін ірі қызмет көрсету кәсіпорындары; көлік құралдарын тұрақты сақтауға арналған гараждар мен тұрақтар; көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары
* ) Алматы қаласының аумағында құрылыс үшін жобаланатын ғимараттардың қабаттылығы (биіктігі) ғимараттардың конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесінде және ҚР ҚЖ EN 1998-1 НТҚ регламенттелген қабаттылыққа сәйкес келуі тиіс.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.11-қосымша
О – Орамдық құрылыс тұрғындарына күнделікті қызмет көрсету аймақтарының учаскелері
Мақсаты: Мамандандырылған қоғамдық құрылыс учаскелері - қоғамдық мақсаттағы құрылысы бар учаскелермен немесе орамдармен қалыптастырылатын аумақ: оқу, іскерлік, спорттық, мәдени-ақпараттық, ойын-сауық, басқару, діни және басқа да объектілер.
Аумақты ұйымдастырудың талаптарына және жер учаскесін пайдаланудың қарқындылығына байланысты қоғамдық объектілер келесі түрлерге бөлінеді:
- учаскені аралас пайдалануға болатын объектілер, объект жанындағы шағын алаңдардың орналасуы және объект ішін көгалдандыру: ҒЗИ, ортақ күн тәртібі бар жобалау-конструкторлық ұйымдар, әкімшілік және басқарма объектілері, сауда, қызмет көрсету, мәдениет объектілері;
- учаскені аралас пайдалануға болмайтын объектілер: көпшілік және кәсіптік спорт, мектептер, балабақшалар, үй интернаттар, мүгедектер және қарттар интернаттары, стационарлық үлгідегі емдеу мекемелері.
Балаларға, қарттарға арналған интернаттардың, стационарлық үлгідегі емдеу мекемелерінің, мектептердің, мектепке дейінгі балалар мекемелерінің, көпшілік және кәсіптік спорт объектілерінің учаскелері атмосфералық ауаға және шудың рұқсат етілген деңгейіне, инсоляция және табиғи жарық жағдайларына, осы объектілер үшін нормаланатын басқа да қоршаған орта факторларына қойылатын талаптарды орындау кезінде магистральаралық аумақтарға орналастырылуы тиіс.
Аумақтың қала құрылысы регламенттерінің жобасында мынадай мамандандырылған құрылыс учаскелері қабылданды:
О-1 Білім беру, денсаулық сақтау, дене шынықтыру-спорт ғимараттары, мәдениет және өнер мекемелерінің учаскелері;
О-2 Сауда, қоғамдық тамақтандыру, халыққа тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындарының, қонақ үйлердің, басқару ұйымдарының, іскерлік орталықтардың, қоғамдық, ғылыми, банк мекемелерінің, байланыс кәсіпорындарының, діни мекемелердің өзге де объектілері мен кәсіпорындарының учаскелері.

Гостиницы, не нарушающие требований к застройке земельных участков зон Ж-1 и Ж-2 и Ж-3, соответственно клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения; библиотеки; объекты, связанные с отправлением культа; спортзалы, бассейны, физкультурно-оздоровительные комплексы, не нарушающие требований к застройке земельных участков зон Ж-1 и Ж-2, Ж-3 соответственно; спортплощадки, теннисные корты; магазины; предприятия общественного питания: столовые, кафе, бары; пошивочные ателье, ювелирные мастерские, ремонтные мастерские бытовой техники, пекарни с магазинами по продаже готовой продукции приемные пункты прачечной и химчистки; почта, телефон, телеграф; аптеки; кабинеты практикующих врачей, центры народной медицины, восстановительные центры; научные, проектные и конструкторские организации, агентства; отделения банков
Сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств
Разрешенные, но превышающие требования к застройке земельных участков, а также крупные предприятия обслуживания, требующие автостоянок более чем на 10 автомобилей; гаражи и стоянки для постоянного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств
*) Этажность (высота) зданий, проектируемых для строительства на территории города Алматы должна соответствовать этажности, регламентированной в таблице 9.2. СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.
Приложение 4.11
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
О - Участки зон повседневного обслуживания населения квартальной застройки
Назначение: Участки специализированной общественной застройки – территория, формируемая участками или кварталами с застройкой общественного назначения: учебные, деловые, спортивные, культурно-информационные, развлекательные, управленческие, религиозные и другие объекты.
Различаются следующие виды общественных объектов в зависимости от требований к организации территории и интенсивности использования участка:
- объекты, допускающие смешанное использование участка, компактное расположение приобъектных площадок и внутри объектное озеленение: НИИ, проектно-конструкторские организации с общим режимом работы, объекты администрации и управления, объекты торговли, обслуживания, объекты культуры;
- объекты, не допускающие смешанного использования участка: массового и профессионального спорта, школы, детские сады, дома интерната, интернаты для инвалидов и престарелых лечебные учреждения стационарного типа.
Участки интернатов для детей, престарелых, лечебных учреждений стационарного типа, школы, детские дошкольные учреждения, объекты массового и профессионального спорта следует размещать на межмагистральных территориях при выполнении требований к атмосферному воздуху и допустимому уровню шума, условиям инсоляции и естественного освещения, других факторов окружающей среды, нормируемых для данных объектов.
В проекте градостроительных регламентов территории приняты следующие специализированные участки застройки:
О-1 Участки учреждений образования, здравоохранения, физкультурно-спортивных сооружений, культуры и искусства;
О-2 Участки прочих объектов и предприятий торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания населения, гостиниц, организаций управления, деловых центров, общественных, научных, банковских учреждений, предприятий связи, религиозные учреждения.

Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері, жер учаскелерінің шекті параметрлері және О-1 – О-2 функцияларының рұқсат етілген құрылысы "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" 3.01-101-2013 ҚР ҚЖ "В" қосымшасына, 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ бойынша құрылыстың қабаттылығы (биіктігі) бойынша шектеулермен "Қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар" 3.02-107-2014 ҚР ҚЖ сәйкес және 2.03-31-2020 ҚР ҚЖ 6.2-т.; "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 бойынша қабылдау.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне

Разрешенные виды функционального использования территории, предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства функций О-1 - О-2 принимать в соответствии с Приложением "В" СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов", СП РК 3.02-107-2014 "Общественные здания и сооружения" с ограничениями по этажности (высотности) застройки по СП РК 2.03-30-2017 и по п.6.2. СП РК 2.03-31-2020; АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан".

4.12-қосымша
П - Өндірістік (өнеркәсіптік) аймақ
Өндірістік аймақтардың типтері көзделіп отырған пайдалану түрлеріне, аумақты пайдаланудың шектеулеріне, әрбір нақты аймақтың құрылыс сипатына және объектінің қауіптілік сыныбының санитариялық-қорғау аймағының мөлшеріне байланысты белгіленеді.
Тіршілік ету ортасына және адам денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғау аймақтарының мөлшері "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығына сәйкес айқындалады.

Приложение 4.12
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
П - Производственная (промышленная) зона
Типы производственных зон устанавливаются в зависимости от предусматриваемых видов использования, ограничений на использование территории, характера застройки каждой конкретной зоны и размера санитарно- защитной зоны класса опасности объекта.
Размеры санитарно-защитных зон объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека определяются согласно приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека".

Тұрғын үй құрылысы аумағында қолданыстағы санитариялық қағидаларға және басқа да регламенттеуші құжаттарға сәйкес санитариялық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру мүмкіндігі болған кезде зияндылығы 3, 4, 5-кластағы өндірістік объектілерді орналастыруға жол беріледі. Тұрғын аймақта және халықтың жаппай демалатын орындарында кәсіпорындардың, өндірістердің, объектілердің қолданыстағы санитариялық сыныптамасына сәйкес 1, 2-кластағы объектілерді орналастыруға жол берілмейді.

На территории жилой застройки допускается размещать производственные объекты 3, 4, 5-го классов вредности при возможности организации санитарно-защитных зон в соответствии с действующими санитарными правилами и другими регламентирующими документами. В жилой зоне и местах массового отдыха населения не допускается размещать объекты 1, 2-го классов, в соответствии с действующей санитарной классификацией предприятий, производств, объектов.

IV және V қауіптілік кластарының объектілері үшін СҚА ең жоғары көгалдандыру - алаңның кемінде 60%, ІІ және ІІІ қауіптілік кластарының объектілері үшін СҚА - алаңның кемінде 50%, І қауіптілік сыныптарының объектілері үшін СҚА - алаңның кемінде 40%, тұрғын үй құрылысы жағынан ағаш-бұталы екпелер жолағын міндетті түрде ұйымдастыруды көздейді.
Рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және өндірістік аймақтардың жер учаскелерін пайдалану 3.01-101- 2013 ҚР ҚЖ, "Өнеркәсіптік кәсіпорындардың бас жоспарлары" 3.01-103-2012 ҚР ҚЖ, "Өнеркәсіптік кәсіпорындардың бас жоспарлары" 3.01-03-2011 ҚР ҚН, "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 және кестеге сәйкес анықталады:

СЗЗ для объектов IV и V классов опасности максимальное озеленение предусматривает - не менее 60 % площади, СЗЗ для объектов II и III классов опасности - не менее 50 % площади, СЗЗ для объектов I класса опасности - не менее 40 % площади, с обязательной организацией полосы древесно-кустарниковых насаждений со стороны жилой застройки.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков производственных зон определяются в соответствии со СП РК 3.01-101- 2013, СП РК 3.01-103-2012 "Генеральные планы промышленных предприятий", СН РК 3.01-03-2011 "Генеральные планы промышленных предприятий", АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан" и согласно таблицы:
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства

Тұрғын аймақта және халықтың жаппай демалатын орындарында зияндылығы 1, 2-кластағы объектілерді орналастыруға жол берілмейді
1.2.6
Объектілердің санитарлық-қорғау аймақтары (СҚА)
Өндірістік аймақ аумағында орналасқан объектілердің (өнеркәсіптік кәсіпорындардың) СҚА санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (СЭҚ) органдарының келісімі бойынша айқындалады, бірақ өндірістік аймақ шекарасынан 50 м артық шықпауға тиіс.
2
Өндірістік аймақтардың өзге функционалдық мақсаттағы аумақтарға жанасу шарттары
- өндірістік аймақтардың қоғамдық аумақтарға жанасуы
Өндірістік аймақтардың қоғамдық аумақтарға жанасу жолағында өндірістік аумақтардың қоғамдық-әкімшілік бөліктерін орналастыру керек, оларды қоғамдық орталықтар мен аймақтар, қаламен бірлескен объект маңындағы тұрақтар, жасыл желектерді қалыптастыруға енгізе отырып.
- өндірістік аймақтардың тұрғын аумақтарға жанасуы
Тұрғын үй аумақтарына жанасу жолағында өндірістік учаскенің шекараларын бітеу дуалмен қоршауға болмайды, СҚА құрамына кіретін жанасу жолақтарында тұрғын ауданның коммуналдық объектілерін орналастыру үшін көп қабатты көлікжайлар - түрлі типтегі тұрақтарды, жасыл желектерді пайдалану ұсынылады.
- өндірістік аймақтардың магистраль маңы жолағында
Өндірістік аймақтардың магистраль маңындағы жолақтарында (магистраль маңындағы аймақтың өндірістік аумағы) қалалық ортаға бейімделген тұтас құрылыс учаскелерін, едәуір қойма үй-жайларын, ірі габаритті кіреберістерді, бұрылыс алаңдарын талап ететін сауда және қызмет көрсету кәсіпорындарымен аралас өндірістік-қоғамдық құрылыс учаскелерін орналастыру ұсынылады.
П-1 – Зияндылығы V кластағы кәсіпорындар аймағы (50 м-ден 99 м-ге дейінгі санитарлық-қорғау аймағы)
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері: коммуналдық шаруашылық кәсіпорындары, қоймалар, базалар, 50 м СҚА бар зияндылығы V кластағы кәсіпорындар, көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар; көлік құралдарына қызмет көрсету жөніндегі кәсіпорындар; 99 м СҚА бар инженерлік құрылыстар.
П-2 – Зияндылығы IV кластағы кәсіпорындар аймағы (100 м-ден 299 м-ге дейінгі санитарлық-қорғау аймағы)
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері: коммуналдық шаруашылық кәсіпорындары, қоймалар, базалар, 100 м СҚА бар зияндылығы IV кластағы кәсіпорындар; көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар; көлік құралдарына қызмет көрсету жөніндегі кәсіпорындар; 100 м-ге дейінгі СҚА бар зияндылығы V кластағы кәсіпорындар; 299 м-ге дейінгі СҚА бар инженерлік құрылыстар.
П-3 – Зияндылығы III кластағы кәсіпорындар аймағы (300 м-ден 499 м-ге дейінгі санитарлық-қорғау аймағы)

В жилой зоне и местах массового отдыха населения не допускается размещать объекты 1, 2-го классов вредности
1.2.6
Санитарно-защитные зоны (СЗЗ) объектов
СЗЗ объектов (промпредприятий), расположенных на территории производственной зоны, определяются по согласованию с органами санитарно-эпидемиологического надзора (СЭН), но не должны выходить за пределы границ производственной зоны более, чем на 50 м.
2
Условия примыкания производственных зон к территориям иного функционального назначения
-примыкания производственных зон к общественным территориям
В полосе примыкания производственных зон к общественным территориям следует размещать общественно-административные части производственных территорий, включая их в формирование общественных центров и зон, при объектные стоянки кооперировано с городом, зеленые насаждения
-примыкания производственных зон к жилым территориям
В полосе примыкания к жилым территориям не следует оформлять границы производственного участка глухим забором, рекомендуется использование входящей в состав СЗЗ полосы примыкания для размещения коммунальных объектов жилого района, многоэтажных гаражей-стоянок различных типов, зеленых насаждений
-в примагистральной полосе производственных зон
В при магистральной полосе производственных зон (производственная территория в при магистральной зоне) рекомендуется размещать участки компактной застройки, адаптируемой городским окружением, смешанной производственно-общественной застройки с торговыми и обслуживающими предприятиями, требующими значительных складских помещений, крупногабаритных подъездов, разворотных площадок.
П-1. Зона предприятий V класса вредности (санитарно-защитная зона от 50 м до 99 м)
Разрешенные виды функционального использования территории: предприятия коммунального хозяйства, склады, базы, предприятия V класса вредности с СЗЗ – 50 м, сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств; инженерные сооружения с СЗЗ – 99 м.
П-2. Зона предприятий IV класса вредности (санитарно-защитная зона от 100 м до 299 м)
Разрешенные виды функционального использования территории: предприятия коммунального хозяйства, склады, базы, предприятия IV класса вредности с СЗЗ – 100 м; сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств; предприятия V класса вредности с СЗЗ до 100 м; инженерные сооружения с СЗЗ до 299 м.
П-3. Зона предприятий III класса вредности (санитарно-защитная зона от 300 м до 499 м)

Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері: 300 м – 499 м СҚА бар зияндылығы III кластағы кәсіпорындар; 300 м дейінгі СҚА бар зияндылығы III кластағы кәсіпорындар; көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар; көлік құралдарына қызмет көрсету жөніндегі кәсіпорындар; 499 м дейінгі СҚА бар инженерлік құрылыстар.
П-4 – Зияндылығы III кластағы кәсіпорындар аймағы (500 м-1000 м және одан көп санитарлық - қорғау аймағы)
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері: 500 м – 1000 м және одан көп СҚА бар зияндылығы I-II кластағы кәсіпорындар; 499 м СҚА бар зияндылығы II кластағы кәсіпорындары; қоршаған ортаның шу мен ластану көзі болып табылатын 1000 м және одан көп СҚА бар зияндылығы I кластағы кәсіпорындар; көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған құрылыстар көлік құралдарына қызмет көрсету жөніндегі кәсіпорындар; зияндылық класы кәсіпорындары; 500 м – 1000 м және одан көп СҚА бар инженерлік құрылыстар.
Зияндылығы I-II кластағы жаңа өндірістік кәсіпорындарды орналастыру және жұмыс істеп тұрғандарын қайта жаңғырту санитариялық-қорғау аймақтарын ұйымдастырумен мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың, мемлекеттік өртке қарсы қызметтің, қоршаған ортаны қорғаудың тиісті органдарының оң қорытындыларын алған жобалау алдындағы пысықтаулар мен зерттеулер не инвестициялар негіздемесінің жобасы негізінде жүргізілуге тиіс
Тұрғын аймақта және халықтың жаппай демалатын орындарында зияндылығы 1-ші және 2-ші кластағы объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
Іргелес аудандарға әсерді барынша азайту үшін объектілердің аумағын пайдалану түрлері зиянды шығарындылар деңгейі мен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес келуі тиіс, радиусы 1000-500 метр санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру талап етіледі. Бірыңғай аймақта жылжымайтын мүлікті рұқсат етілген пайдаланудың әртүрлі түрлерінің үйлесімі нормативтік санитарлық талаптар сақталған жағдайда ғана мүмкін болады.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.13-қосымша
Р-Рекреациялық аймақ
Елді мекендердегі рекреациялық аймақтар халықтың демалу орындарын ұйымдастыруға және жайластыруға арналған және оған бақтар, орман бақтары, саябақтар мен скверлер, хайуанаттар бағы, су қоймалары, жағажайлар, аквапарктер, ландшафтық сәулет объектілері, өзге де демалыс және туризм орындары, сондай-ақ бос уақытты өткізу және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылыстар кіреді.
Рекреациялық аймаққа елді мекеннің шекарасы (сызығы) шегінде орналасқан қорғалатын табиғи объектілер енгізілуі мүмкін.
Рекреациялық аймақтың аумағында рекреациялық аймақтың жұмыс істеуіне тікелей байланысты емес жаңа өнеркәсіптік, коммуналдық және қойма объектілерін, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды орналастыруға (салуға) және жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге жол берілмейді.
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
Р-1
Р - 1 Жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желек аймағы
Мақсаты: Р-1 аймағы тұрғындар демалу үшін белсенді пайдаланатын саябақтарды, скверлерді, бульварларды қамтиды.

Разрешенные виды функционального использования территории: пред приятия III класса вредности с СЗЗ от 300 м – 499 м; предприятия III класса вредности с СЗЗ – до 300 м; сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств; инженерные сооружения с СЗЗ до 499 м.
П-4. Зона предприятий I-II класса вредности (санитарно-защитная зона от 500 м - 1000 м и более)
Разрешенные виды функционального использования территории: предприятия I-II класса вредности с СЗЗ от 500 м – 1000 м и более; предприятия II класса вредности с СЗЗ – 499 м; предприятия I класса вредности являющейся источником шума и загрязнения окружающей среды с СЗЗ – до 1000 м и более; сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств; предприятия по обслуживанию транспортных средств; предприятия классов вредности; инженерные сооружения с СЗЗ от 500 м – 1000 м и более.
Размещение новых и реконструкция существующих производственных предприятий I-II класса вредности должны производиться на основании предпроектных проработок и исследований, либо проекта обоснования инвестиций, получивших положительные заключения соответствующих органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора, государственной противопожарной службы, охраны окружающей среды, с организацией санитарно-защитных зон
В жилой зоне и местах массового отдыха населения не допускается размещать объекты 1-го и 2-го классов вредности.
Для максимального уменьшения воздействия на прилегающие районы виды использования территории объектов должны соответствовать требованиям по уровню вредных выбросов и защите окружающей среды, требуется организация санитарно-защитных зон радиусом 1000-500 метров. Сочетание различных видов разрешенного использования недвижимости в единой зоне возможно только при условии соблюдения нормативных санитарных требований.
Приложение 4.13
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Р-Рекреационная зона
Рекреационные зоны в населенных пунктах предназначены для организации и обустройства мест отдыха населения и включают в себя сады, лесопарки, парки и скверы, зоопарки, водоемы, пляжи, аквапарки, объекты ландшафтной архитектуры, иные места отдыха и туризма, а также здания и сооружения досугового и (или) оздоровительного назначения.
В рекреационную зону могут включаться охраняемые природные объекты, расположенные в пределах границ (черты) населенного пункта.
На территории рекреационной зоны не допускаются размещение (строительство) новых и расширение действующих промышленных, коммунальных и складских объектов, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, непосредственно не связанных с функционированием рекреационной зоны.
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
Р-1
Р-1 Зона зелени общего пользования
Назначение: Зона Р-1 охватывает парки, скверы, бульвары, активно используемые населением для отдыха.

Аумақты рұқсат етілген пайдалану параметрлері: жасыл желектер – 65 - 75%; аллеялар мен жолдар - 10 - 15%; ойын алаңдары - 8 - 12%; құрылыстар - 5 - 7%.
Спорт және ойын алаңдары; аттракциондар; жазғы театрлар, кинотеатрлар, концерттік алаңдар
Мемориалдар, көлік құралдарын уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар; демалысты ұйымдастыруға байланысты қосалқы құрылыстар (әкімшілік, кассалар, жалға беру пункттері, шағын сәулеттік формалар және т.б.).
Кафелер, барлар, дәмханалар; діни сенімдерге байланысты объектілер; қоғамдық дәретханалар
Р-2
Р-2. Қысқа мерзімді демалыс аймағы
Мақсаты: Р-2 аймағы халықтың демалысын ұйымдастыру үшін саябақтар, тоғайлар, табиғи қорықтар мен орман бақтарының аумағында ұйымдастырылады.
Аумақ алаңдарын рұқсат етілген пайдалану параметрлері: жасыл желектер, су қоймалары, ашық шабындық кеңістіктер - 90-97%; аллеялар, жолдар, спорт алаңдары-3-10%; қызмет көрсету құрылыстары - 0-1%.
Аймақты ұйымдастырудың мақсаты-халықтың толыққанды қысқа мерзімді демалысы үшін жағдай жасау кезінде құнды табиғи ерекшеліктер мен ерекше ландшафтты сақтау.
Құрылыстың кез келген түріне орналасу орны мен қызмет көрсету объектілерінің типін таңдау құрылыстың қоршаған ортаның осал элементтеріне ең төменгі әсерін тигізген кезде және осы аумаққа тән табиғат пен табиғи ерекшеліктерді сақтай отырып, демалушылар үшін тартымды орындар жасауға мүмкіндік берегенде рұқсат етіледі
Орман бақтары; спорт және ойын алаңдары, шаңғы трассалары, велосипед және жүгіру жолдары және т.б.
Көлік құралдарын уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар; демалысты ұйымдастыруға байланысты қосалқы құрылыстар (күркелер, орындықтар және басқа да шағын сәулеттік формалары)
Қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, глэмпингтер, туристік орталықтар; профилакторийлер, санаторийлер; ауруханалар, жалпы үлгідегі госпитальдар; қарттарға арналған интернаттар; кафелер, барлар, дәмханалар және басқа да тамақтандыру мекемелері; пикниктерге арналған орындар; қоғамдық дәретханалар
Р-3
Р-3. Ұзақ мерзімді демалыс аймағы (санаторийлер, курорттар) *)
Мақсаты: Р-3 аймағы халықтың ұзақ мерзімді демалу кәсіпорындарын орналастыруға арналған және табиғи емдік факторлары бар, ең қолайлы микроклиматтық, ландшафттық және санитарлық-гигиеналық жағдайлары бар аумақтарға орналастырылуы керек.
Санаторийлер, курорттар, демалыс үйлері, демалыс базалары, профилакторийлер, балалардың сауықтыру лагерлері мен мектепке дейінгі мекемелердің саяжайлары, қарттарға арналған интернаттар, балалар үйлері, қонақ үйлер, қонақтарды қабылдау үйлері, туристерге қызмет көрсету орталықтары, кемпингтер, глэмпингтер, мотельдер, кафелер, барлар, дәмханалар және басқа да қоғамдық тамақтандыру мекемелері; пикниктерге арналған орындар; қоғамдық дәретханалар
Көлік құралдарын уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар; демалысты ұйымдастыруға байланысты қосалқы құрылыстар (шешініп-киіну кабинкалары, күркелер және басқа да шағын сәулеттік формалары), спорттық және өзге де мүкәммалды жалға беру пункттері
Туристік орталықтар, профилакторийлер, мамандандырылған ауруханалар, жалпы типтегі госпитальдар, пикник алаңдары.
Р-4
Р-4. Ашық кеңістіктер аймағы (өзендер, су айдындары, жағалау жолақтары)
Мақсаты: Р-4 аймағы халық демалу үшін белсенді пайдаланатын өзендерді, су айдындарын, өзендердің жағалау аумақтарын қамтиды.

Параметры разрешенного использования площадей территории: зеленые насаждения - 65 - 75%; аллеи и дороги - 10 - 15%; игровые площадки - 8 - 12%; сооружения - 5 - 7%.
Спортивные и игровые площадки; аттракционы, летние театры, кинотеатры, концертные площадки.
Мемориалы, открытые стоянки для временного хранения транспортных средств; вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (администрация, кассы, пункты проката, малые архитектурные формы и т.д.).
Кафе, бары, закусочные, объекты, связанные с отправлением культа, общественные туалеты.
Р-2
Р-2. Зона кратковременного отдыха
Назначение: Зона Р-2. организуется на территории парков, рощ, природных заповедников и лесопарков для организации отдыха населения.
Параметры разрешенного использования площадей территории: зеленые насаждения, водоемы, открытые луговые пространства - 90-97%; аллеи, дороги, спортплощадки -3-10%; сооружения обслуживания - 0-1%.
Цель организации зоны состоит в сохранении ценных природных особенностей и уникального ландшафта при создании условий для полноценного кратковременного отдыха населения.
Любой вид строительства разрешается только в том случае, когда выбор местоположения и тип объектов обслуживания оказывают минимальное воздействие строительства на уязвимые элементы окружающей среды и позволяют создать привлекательные места для отдыхающих при сохранении характера и природных особенностей, присущих данной территории
Лесопарки; спортивные и игровые площадки, лыжные трассы, велосипедные и беговые дорожки и т.д.
Открытые стоянки для временного хранения транспортных средств; вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (беседки, скамейки и другие малые архитектурные формы)
Гостиницы, мотели, кемпинги, глэмпинги, туристские центры; профилактории, санатории; больницы, госпитали общего типа; интернаты для престарелых; кафе, бары, закусочные и другие учреждения общественного питания; места для пикников; общественные туалеты
Р-3
Р-3. Зона длительного отдыха (санатории, курорты) *)
Назначение: Зона Р-3 предназначена для размещения предприятий длительного отдыха населения и должна быть размещена на территориях, обладающих природными лечебными факторами, наиболее благоприятными микроклиматическими, ландшафтными и санитарно-гигиеническими условиями.
Санатории, курорты, дома отдыха, базы отдыха, профилактории, детские оздоровительные лагеря и дачи дошкольных учреждений, интернаты для престарелых, дома ребенка, гостиницы, дома приема гостей, центры обслуживания туристов, кемпинги, глэмпинги, мотели, кафе, бары, закусочные и другие учреждения общественного питания, бани, сауны, помещение обслуживающего персонала, общественные туалеты
Открытые стоянки для временного хранения транспортных средств; вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (кабинки для переодевания, беседки и другие малые архитектурные формы), пункты проката спортивного и иного инвентаря
Туристские центры, профилактории, специализированные больницы, госпитали общего типа, места для пикников.
Р-4
Р-4. Зона открытых пространств (реки, водоемы, береговые полосы)
Назначение: Зона Р-4 охватывает реки, водоемы, прибрежные территории рек, активно используемые населением для отдыха.

Рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және рекреациялық аймақтардың жер учаскелерін пайдалану 3.01-01-2013 ҚР ҚН және "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" 3.01-101-2013 ҚР ҚЖ және "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 1-қосымшасының 3-кешенінің нормалары мен қағидаларына сәйкес нақты объектілер үшін анықталады.
Жабдықталған жағажайлар; спорт және ойын алаңдары; аттракциондар
Демалысты ұйымдастырумен байланысты қосалқы құрылыстар (әкімшілік, кассалар, жалға беру пункттері, күркелер,орындықтар, шағын сәулеттік формалар және т.б.).
Велосипед және жүгіру жолдары, пикник алаңдары.
*) Алматы қаласының аумағында құрылыс үшін жобаланатын ғимараттардың қабаттылығы (биіктігі) ғимараттардың конструктивтік жүйелерінің типіне, сондай-ақ топырақ жағдайларының типіне және құрылыс алаңдарының есептік сейсмикалығына байланысты 2.03-30-2017 ҚР ҚЖ 9.2-кестесінде және ҚР ҚЖ EN 1998-1 НТҚ регламенттелген қабаттылыққа сәйкес келуі тиіс.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.14. -қосымша
Т – Инженерлік және көлік инфрақұрылымының аймақтары
Елді мекеннің инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары көлік және байланыс коммуникациялары мен құрылыстарын, магистральдық құбырларды, инженерлік қамтамасыз ету желілерін, инженерлік жабдықтарды орналастыруға және олардың жұмыс істеуіне арналған.
Олардың зиянды (қауіпті) ықпалынан сақтанудың алдын алу мемлекеттік нормалар мен қағидаларға сәйкес қоныстану аумақтарына (учаскелеріне) және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерге дейінгі қажетті алшақтықтарды, сондай-ақ басқа да міндетті талаптар мен шектеулерді сақтаумен қамтамасыз етіледі.
Пайдалану кезінде адамдардың денсаулығына және олардың тіршілік ету ортасына тікелей зиянды әсер ететін коммуникациялар мен құрылыстар елді мекендерден тыс жерде орналасуы тиіс.
Бөлінген шекаралардағы инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілерінің аумақтары көрсетілген объектілердің техникалық және пайдалану сипаттамаларын ескере отырып, абаттандырылуға тиіс. Аумақтарды абаттандыру және күтіп ұстау жөніндегі міндеттер объектілердің меншік иелеріне жүктеледі.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымдар (автомобиль, теміржол, әуе көлігі, байланыс және инженерлік жабдық) аймақтарының типтері орналастырылатын құрылыстар мен коммуникациялардың түрі мен параметрлеріне, сондай-ақ Алматы қаласының аумағында олардың тіршілік ету ортасына зиянды әсерін болғызбау жөніндегі шараларды қамтамасыз етуді ескере отырып, тиісті аумақтарды пайдалануға шектеулерге байланысты белгіленеді:
Т-1 Инженерлік құрылыстар мен коммуникациялар аймақтары;
Т-2 Көлік коммуникацияларының аймақтары (көшелер, жолдар);
Т-3 Жолдардағы жасанды құрылыстардың аймақтары (жолайрықтар);
Т-4 Автомобиль көлігін сақтау орындары аймақтары (паркингтер);
Т-5 Қалалық жолаушылар көлігі құрылыстары мен құрылғыларының аймақтары (метро станциялары, электрлік көлік қосалқы станциялары, автостанциялар);
Т-6 Автосервис кәсіпорындарының аймақтары (АЖҚС, ТҚҚО, автожуу);
Т-7 Сыртқы көлік және байланыс аймақтары (т/ж вокзалдары, әуежай, автовокзал);
Т-8 Байланыс құрылыстары мен коммуникациялар аймағы (АТС).

Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков рекреационных зон определяются для конкретных объектов в соответствии со СН РК 3.01-01-2013 и СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" и нормами и правилами Комплекса 3 приложения 1 АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан"
Оборудованные пляжи; спортивные и игровые площадки; аттракционы, лодочные станции, кафе, бары, закусочные, общественные туалеты
Вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (администрация, кассы, пункты проката, беседки, скамейки, малые архитектурные формы и т.д.).
Велосипедные и беговые дорожки, места для пикников.
*)Этажность (высота) зданий, проектируемых для строительства на территории города Алматы должна соответствовать этажности, регламентированной в таблице 9.2. СП РК 2.03-30-2017 и НТП к СП РК EN 1998-1 в зависимости от типа конструктивных систем зданий, а также от типа грунтовых условий и расчетной сейсмичности площадок строительства.
Приложение 4.14
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
Т - Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры
Зоны инженерной и транспортной инфраструктур населенного пункта предназначаются для размещения и функционирования коммуникаций и сооружений транспорта и связи, магистральных трубопроводов, сетей инженерного обеспечения, инженерного оборудования.
Предотвращение от их вредного (опасного) воздействия обеспечивается соблюдением необходимых разрывов до селитебных территорий (участков) и объектов жилищно-гражданского назначения, а также других обязательных требований и ограничений в соответствии с государственными нормами и правилами.
Коммуникации и сооружения, оказывающие при эксплуатации прямое вредное воздействие на здоровье людей и среду их обитания, должны располагаться за пределами населенных пунктов.
Территории объектов инженерной и транспортной инфраструктур в отведенных границах должны быть благоустроены с учетом технических и эксплуатационных характеристик указанных объектов. Обязанности по благоустройству и содержанию территорий возлагаются на собственников объектов.
Типы зон инженерной и транспортной инфраструктур (автомобильного, железнодорожного, воздушного транспорта, связи и инженерного оборудования) устанавливаются в зависимости от вида и параметров размещаемых сооружений и коммуникаций, а также ограничений на использование соответствующих территорий с учетом обеспечения мер по предотвращению вредного воздействия их на среду жизнедеятельности на территории города Алматы:
Т-1 Зоны инженерных сооружений и коммуникаций;
Т-2 Зоны транспортных коммуникаций (улиц, дорог);
Т-3 Зоны искусственных сооружений на дорогах (развязок);
Т-4 Зоны мест хранения автомобильного транспорта (паркинги);
Т-5 Зоны сооружений и устройств городского пассажирского транспорта (станции метро, подстанции электрического транспорта, автостанции);
Т-6 Зоны предприятий автосервиса (АЗС, СТО, автомоек);
Т-7 Зоны внешнего транспорта и связи (ж/д вокзалы, аэропорт, автовокзал);
Т-8 Зона сооружений и коммуникаций связи (АТС).

Т-2 - Т-7 үшін рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және жер учаскелерін пайдалану; "Көлік құрылыстары" 3.03-кешеніне және "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" 3.01-101-2013 ҚР ҚЖ 8-бөліміне, "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 каталогының нормалары мен қағидаларына сәйкес нақты объектілер үшін анықталады.
Т-1 және Т-8 үшін рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және жер учаскелерін пайдалану; "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" 3.01-101-2013 ҚР ҚЖ 9-бөліміне және "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 каталогының "Ғимараттар мен құрылыстарды және сыртқы желілерді инженерлік қамтамасыз етуге арналған нормативтік құжаттар" (4.01, 4.02, 4.03, 4.04 кешендері) 4-бөлімінің нормалары мен қағидаларына сәйкес нақты объектілер үшін анықталады.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.15-қосымша
АС - Қалалық аграрлық сектор аумақтарының аймақтары (ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығын пайдалану)
АС - 1 Жылыжай, гүл шаруашылығы, бақтар, жүзімдіктер мен тәлімбақтар аймағы, АС-2. Орман шаруашылығы аймағы, АС-3 – Аумақтарды басқа да аграрлық пайдалану аймағы
Ауыл шаруашылығы қажеттіліктері үшін берілген, қала дамуының бас жоспарына сәйкес осы мақсатқа арналған басқа жерлер, сондай-ақ жерге орналастыру құжаттамасы негізінде әзірленген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер.
Ауыл шаруашылығына пайдалану аумақтары қала шекарасының шегінде (сызығы) ауыл шаруашылығын жүргізу үшін арналады және елді мекендер мен құрылыс салу ережелерінің бекітілген бас жоспарына сәйкес оларды пайдаланудың түрлері өзгерген кезеңге дейін пайдаланылуы мүмкін.
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
АС -1
АС -3
АС - 1 Жылыжай, гүл шаруашылығы, бақтар, жүзімдіктер мен тәлімбақтар аймағы
АС-3. Аумақтарды басқа да аграрлық пайдалану аймағы
Ауыл шаруашылығы алқаптары (жыртылған жерлер, бақтар, жүзімдіктер, бақшалар, пішендіктер, жайылымдар, кен орындары), шаруашылықішілік жолдар, коммуникациялар, көпжылдық көшеттер, батпақтар, тұйық су қоймалары, ауыл шаруашылығының жұмыс істеуі үшін қажетті ғимараттар, құрылыстар, құрылғылар, оның ішінде ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, тәжірибелік-өндірістік, жылыжайлар, гүл шаруашылығы мен тәлімбақтар, оқу, оқу-тәжірибелік және оқу-өндірістік шаруашылықтар
Инженерлік коммуникациялар және көлік құрылыстары, құрылғылар; шаруа (фермер) қожалығын, жеке қосалқы шаруашылықты (бағбандық, мал шаруашылығы, бақшалық, шөп шабу және мал жаю) жүргізу үшін азаматтарға берілетін жер учаскелері.
Рұқсат етілген мөлшерден асатын карьерлер, қайта өңдеу кәсіпорындары, қоймалар, базарлар, дүкендер, көлік құралдарының тұрақтары (терминалдар); пошта бөлімшелері, телефон, телеграф; ұсақ бөлшек саудадағы уақытша құрылыстар және басқа да құрылыстар
АС-2
АС-2. Орман шаруашылығы аймағы
Функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген, негізгі емес және ілеспе, шартты түрде рұқсат етілген түрлері – қалалық ормандар және-орман қорғау алқаптары бекітілген қала құрылысы құжаттамасында және құрылыс салу және жер пайдалану қағидаларында белгіленген тиісті аймақтардың қала құрылысы регламенттеріне сәйкес белгіленеді.

Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков для Т-2 - Т-7 ; определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами согласно Комплекса 3.03 "Сооружения транспорта" и раздела 8 СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" Каталога АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан".
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков для Т-1 и Т-8: определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами раздела 9 СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" и Раздела 4 "Нормативные документы на инженерное обеспечение зданий и сооружений и внешние сети" (Комплексы 4.01, 4.02, 4.03, 4.04) Каталога АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан".
Приложение 4.15
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
АС- Зоны территорий городского аграрного сектора (сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования)
АС-1 Зона теплиц, цветочного хозяйства, садов, виноградников и питомников, АС-2. Зона лесного хозяйства, АС-3. Зона прочего аграрного использования территорий
Земли сельскохозяйственного назначения, предоставленные для нужд сельского хозяйства, другие земли, предназначенные для этих целей, в соответствии с генеральным планом развития города, а также разработанной на их основе землеустроительной документацией.
Зоны сельскохозяйственного использования в пределах границ (черты) города предназначаются для ведения сельского хозяйства и могут быть использованы до момента изменения вида их использования в соответствии с утвержденным генеральным планом населенного пункта и правилами застройки.
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
АС-1
АС-3
АС-1 Зона теплиц, цветочного хозяйства, садов, виноградников и питомников
АС-3. Зона прочего аграрного использования территорий
Сельскохозяйственные угодья (пашни, сады, виноградники, огороды, сенокосы, пастбища, залежи), внутрихозяйственные дороги, коммуникации, многолетние насаждения, болота, замкнутые водоемы, здания, строения, сооружения, необходимые для функционирования сельского хозяйства, в том числе сельскохозяйственные предприятия, опытно-производственные, теплицы, цветочного хозяйства и питомников, учебные, учебно-опытные и учебно-производственные хозяйства
Инженерные коммуникации и транспортные сооружения, устройства; земельные участки, предоставляемые гражданам для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, личного подсобного хозяйства (садоводства, животноводства, огородничества, сенокошения и выпаса скота).
Карьеры, перерабатывающие предприятия, склады, рынки, магазины, стоянки транспортных средств (терминалы), превышающие разрешенные размеры; почтовые отделения, телефон, телеграф; временные сооружения мелкорозничной торговли и другие сооружения
АС-2
АС-2. Зона лесного хозяйства
Разрешенные, неосновные и сопутствующие, условно разрешенные виды функционального использования – городские леса и - лесозащитные полосы устанавливаются согласно градостроительным регламентам соответствующих зон, установленных утвержденной градостроительной документацией и правилами застройки и землепользования.

АС-1,2,3 үшін рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және жер учаскелерін пайдалану "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 каталогының 3.02 кешенінің және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының бас жоспарлары 3.01-104-2012 ҚР ҚЖ, 3.01-04-2014 ҚР ҚН нормалары мен қағидаларына сәйкес нақты объектілер үшін анықталады.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.16-қосымша
С – Арнайы мақсаттағы аймақтар С-1 – Зираттар, крематорийлер, мал қорымдары аймағы; С-2 – Қатты тұрмыстық қалдықтарды (полигондарды) уақытша сақтау, ҚТҚ қайта өңдеу бойынша кәсіпорындар аймағы; С-3 – Күл үйінділері, тұндырғыштар аймағы
Аймақ типінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
С-1,
С-2,
С-3
С-1-Зираттар, крематорий, мал қорымдары аймағы;
С-2-Қатты тұрмыстық қалдықтарды (полигондарды) уақытша сақтау, ҚТҚ қайта өңдеу бойынша кәсіпорындар аймағы;
С-3-Күл үйінділері, тұндырғыштар аймағы
Жерлеу; зираттар, крематорийлер, мал қорымдары, пайдалануы аумақтық аймақтардың басқа түрлерімен қатар пайдалануына сай келмейтін тұрмыстық қалдықтардың үйінділері және өзге де объектілер, сондай-ақ арнайы нормативтер мен ережелерсіз пайдалануға және құруға жарамайтын объектілер.
Діни ғимараттар, зираттарды пайдалану объектілері, зираттардың қызметіне байланысты өзге де қосалқы өндірістер мен әкімшілік объектілер; жасыл желектер; инженерлік коммуникациялар.
Қоқыстарды қайта өңдейтін және қоқыс өртейтін зауыттар, пайдаға асырылмайтын өндірістік қалдықтарды көму полигондары және өзге де объектілер.
Рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және арнайы мақсаттағы аймақтардың жер учаскелерін пайдалану "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 каталогының 1.04., 3.02., 4.05. кешенінің нормалары мен қағидаларына сәйкес нақты объектілер үшін анықталады.
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.17-қосымша
РТ – Режимдік аумақтар аймақтары РТ-1 - Қауіпсіздік және қорғаныс объектілері (әскери базалар, ә/әуеайлақтары), полигондар мен әскери қалашықтардың аумақтары аймағы РТ-2 - Режимдік аумақтардың қорғалатын объектілерін орналастыру аймақтары
Ерекше режим белгіленетін әскери және басқа да объектілерді орналастыру үшін режимдік аумақтардың арнайы аймақтары, сондай-ақ елді мекендерде немесе олардан тыс жерлерде ерекше реттеудің өзге де аумақтары көзделуге тиіс.
Қорғалатын объектілерді орналастыруға арналған елді мекендер шегіндегі және олардың шегінен тыс аумақтар режимдік аумақтардың аймақтары болып табылады.

Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков для АС-1,2,3 определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами Комплекса 3.02 Каталога АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан" и Генеральные планы сельскохозяйственных предприятий СП РК 3.01-104-2012 , СН РК 3.01-04-2014.
Приложение 4.16
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
С-Зоны специального назначения С-1 - Зона кладбищ, крематорий, скотомогильников; С-2 - Зона временного хранения твердых бытовых отходов (свалки), предприятий по переработке ТБО; С-3 - Зона золоотвалов, отстойников
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
С-1,
С-2,
С-3
С-1 - Зона кладбищ, крематорий, скотомогильников;
С-2 - Зона временного хранения твердых бытовых отходов (свалки), предприятий по переработке ТБО;
С-3 - Зона золоотвалов, отстойников
Захоронения; кладбища, крематории, скотомогильники, свалки бытовых отходов и иные объекты, использование которых несовместимо с использованием других видов территориальных зон, а также объекты, создание и использование которых невозможно без установления специальных нормативов и правил.
Культовые сооружения, объекты эксплуатации кладбищ, иные вспомогательные производства и административные объекты, связанные с функционированием кладбищ; зеленые насаждения; инженерные коммуникации.
Мусороперерабатывающие и мусоросжигательные заводы, полигоны захоронения не утилизируемых производственных отходов и другие объекты.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков зон специального назначения определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами Комплекса 1.04., 3.02., 4.05. Каталога АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан"
Приложение 4.17
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
РТ-Зоны режимных территорий РТ-1 - Зона объектов безопасности и обороны (военные базы, в/аэродромы), территории полигонов и военных городков РТ-2 - Зоны размещения охраняемых объектов режимных территорий
Для размещения военных и других объектов, в отношении которых устанавливается особый режим, должны предусматриваться специальные зоны режимных территорий, а также иные территории особого регулирования в населенных пунктах или вне их пределов.
Территории, в пределах населенных пунктов и вне их пределов, предназначенные для размещения охраняемых объектов, являются зонами режимных территорий.

Режимдік аумақтар аймақтарын пайдалану тәртібі: егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе мемлекеттік нормативтерге сәйкес "Режимдік аумақтардың аймақтарын пайдалану тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы № 45 қаулысымен белгіленеді.
Аймақ түрінің индексі
Аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
Аумақты функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспе түрлері
Жергілікті атқарушы органның тиісті уәкілетті құрылымдық бөлімшелерінің (басқармаларының) келісімі болған кезде аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері
1
2
3
4
РТ-1,
РТ-2
РТ-1 - Қауіпсіздік және қорғаныс объектілері (әскери базалар, ә/әуеайлақтар), полигондар мен әскери қалашықтардың аумақтары аймағы
РТ-2 - Режимдік аумақтардың қорғалатын объектілерін орналастыру аймақтары
Әскери базалар, қалашықтар, полигондар, әуеайлақтар, өзге де қауіпсіздік және ғарыштық қамтамасыз ету объектілері, әскери кәсіптік бағдарламаларды іске асыратын білім беру мекемелері, қорғаныс, қауіпсіздік және ғарыштық қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындайтын қалалық атқарушы билік органдарының кәсіпорындары, мекемелері мен ұйымдары
Көкөністерді өсіруге байланысты тұрғын үйлер, қоғамдық ғимараттар, құрылыстар: көшетханалар, жылыжайлар; шаруашылық ғимараттар; гараждар, ашық тұрақтар.
Өндірістік ғимараттар, байланыс мекемелері және белгіленген параметрлерден асатын өзге де коммуникациялар, уақытша құрылыстар.
Рұқсат етілген құрылыс салу параметрлері және әскери объектілер аймақтарының жер учаскелерін және арнайы мақсаттағы режимдік аумақтардың өзге де аймақтарын пайдалану "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың ТІЗБЕСІ" СҚҚК-1 каталогының 2.02. және 2.03. кешенінің нормалары мен қағидаларына сәйкес нақты объектілер үшін анықталады
Алматы қаласы аумағының
қала құрылысы регламентіне
4.18-қосымша
НТ– Резервтік аймақ. НТ-1 – Арнайы инженерлік іс-шараларды жүргізуді талап ететін ыңғайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
Аумақтар (арнайы инженерлік іс-шараларды жүргізуді талап ететін ыңғайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар) елді мекендерді дамытуға немесе елді мекен аралық аумақтарды игеруге (жайластыруға) арналған қала құрылысы ресурстары болып табылады және резервтік аймақты құрайды.
Резервтік аумақтар (қала құрылысы ресурстары) аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары мен елді мекендер мен олардың функционалдық аймақтарының бас жоспарларының құрамында айқындалады және бекітіледі.
Елді мекеннің қала құрылысы ресурстарымен айқындалған аумақтар резервке қойылуға жатады және елді мекендер мен олардың бөліктерінің дамуына қарай олардың мақсатына сәйкес қана пайдаланылады.
Резервтік аумақтар егер мұндай пайдалану тәсілі мен режимі елді мекеннің немесе оның бір бөлігінің жоспарланған перспективалық дамуына кедергі келтірмесе, бекітілген қала құрылысы құжаттамасында көзделмеген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін.
Ерекше қала құрылысын реттеу аймақтарының шекараларында резервтік аумақтарды пайдалану көрсетілген аймақтар үшін белгіленген режимге сәйкес жүзеге асырылады.
Резервтік аумақтарды уақытша пайдалану Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.

Порядок использования зон режимных территорий устанавливается: Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 45 "О Правилах использования зон режимных территорий" в соответствии с государственными нормативами, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Индекс типа зоны
Разрешенные виды функционального использования территории"
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории
Разрешенные виды функционального использования территорий при наличии согласования соответствующих уполномоченных структурных подразделений (управлений) местного исполнительного органа
1
2
3
4
РТ-1,
РТ-2
РТ-1 - Зона объектов безопасности и обороны (военные базы, в/аэродромы), территории полигонов и военных городков
РТ-2 - Зоны размещения охраняемых объектов режимных территорий
Военные базы, городки, полигоны, аэродромы, иные объекты безопасности и космического обеспечения, образовательные учреждения, реализующие военные профессиональные программы, предприятия, учреждения и организации городских органов исполнительной власти, выполняющих задачи по обороне, безопасности и космическому обеспечению
Жилые дома, общественные здания, сооружения, связанные с выращиванием овощей: парники, теплицы; хозяйственные постройки; гаражи, открытые стоянки.
Производственные здания, учреждения связи и иные коммуникации, превышающие установленные параметры, временные сооружения.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков зон военных объектов и иных зон режимных территорий специального назначения определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами Комплекса 2.02. и 2.03. Каталога АГСК-1 "ПЕРЕЧЕНЬ нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан".
Приложение 4.18
к Градостроительному регламенту
территории города Алматы
НТ- Резервная зона. НТ-1 - Неудобные и неиспользуемые территории, требующие проведения специальных инженерных мероприятий
Территории (неудобные и неиспользуемые территории, требующие проведения специальных инженерных мероприятий) являются градостроительными ресурсами, предназначенными для развития населенных пунктов или освоения (обустройства) межселенных территорий, и составляют резервную зону.
Резервные территории (градостроительные ресурсы) определяются и утверждаются в составе комплексных схем градостроительного планирования территорий и генеральных планов населенных пунктов и их функциональных зон.
Территории, определенные градостроительными ресурсами населенного пункта, подлежат резервированию и используются только в соответствии с их назначением по мере развития населенных пунктов и их частей.
Резервные территории могут быть использованы в целях, не предусмотренных утвержденной градостроительной документацией, если способ и режим такого использования не препятствуют запланированному перспективному развитию населенного пункта или его части.
Использование резервных территорий в границах зон особого градостроительного регулирования осуществляется в соответствии с установленным для указанных зон режимом.
Временное пользование резервными территориями осуществляется в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.