Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша 2024 – 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2024 жылғы 19 сәуірдегі № 148/13 шешiмi. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2024 жылғы 28 қарашадағы № 237/19 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 28.11.2024 № 237/19 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса берілген жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының төрағасы С. Бекшенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
2024 жылғы 19 сәуірдегі
№ 148/13 шешімімен
бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша 2024 – 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – жоспары) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда сәйкесті әкімшілік аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2024 - 2025 годы
Решение Тайыншинского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 19 апреля 2024 года № 148/13. Утратило силу решением Тайыншинского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28 ноября 2024 года № 237/19
Сноска. Утратило силу решением Тайыншинского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28.11.2024 № 237/19 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Тайышинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2024 – 2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области С. Бекшенов
Утвержден
решением маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от 19 апреля 2024 года № 148/13
План по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2024 – 2025 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району на 2024-2025 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) осы жоспардың 7-1 қосымшасына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін тізбесі;
9) осы жоспардың 8-қосымшасына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жер учаскелерінің тізбесі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно 7 к настоящему плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 7-1 к настоящему плану;
9) перечень земельных участков необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 8 к настоящему плану;
10) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тайынша ауданында 18 ауылдық округ, Тайынша қаласы, 82 ауылдық елді – мекендер бар.
Тайынша ауданының жалпы көлемі 1143404 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 341399 га, оның ішінде жайылымдар: Абай ауылдық округінде – 11315 га; Алабота ауылдық округінде - 50256,2 га; Амандық ауылдық округінде - 49085,5 га; Большеизюм ауылдық округінде – 12556 га; Донецк ауылдық округінде -10872га; Драгомиров ауылдық округінде – 9954 га; Зеленогай ауылдық округінде – 12895 га; Келлер ауылдық округінде – 14948 га; Киров ауылдық округінде – 14482 га; Краснополян ауылдық округінде -7694 га; Летовочный ауылдық округінде – 22163 га; Миронов ауылдық округінде – 11391 га, Рощинск ауылдық округінде – 33635 га, Теңдік ауылдық округінде – 24530 га, Тихоокеан ауылдық округінде – 21202 га, Чермошнян ауылдық округінде – 11647 га, Чкалов ауылдық округінде – 24477 га, Яснополян ауылдық округінде – 6341 га, Тайынша қаласында – 1957 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 92896,2 га;
елді мекен жерлері - 123302,1 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 16528 га;
қордағы жерлер - 5 6126 га;
орман қорының жерлері - 5915 га;
су қорының жерлері - 12569 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18,5;-18,7°С, шілде айында – +18,5;+18,7°С. Жауынның орташа түсімі - 42-58 мм, ал жылдық -204 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 115 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Ауданында топырақтар аймақтық орналасқан, солтүстік бөлігінде кәдімгі сазды қара топырақтар, ал оңтүстікте жеңіл құраммен көбірек оңтүстік қара топыраққа ауысады. Қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады – сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Ауданың қара топырақты 6-10% қарашірінді бар.
Ауданда 19 мал дәрігерлік пункті, 1 мал соятын орын, 2 ет өңдеуші кәсіпорын, 3 мал сою алаңы, 21 мал қорымы, 4 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Тайынша ауданында ірі қара мал 55465 бас, ұсақ қара мал 64395 бас, 15197 бас жылқы, 93334 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Тайынша ауданы бойынша барлығы 341349 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 99670 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 33771 га жайылымдық алқаптар бар.
Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ. Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сондай-ақ аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар;
мм-миллиметр;
а/о-ауылдық округ.
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Тайынша ауданының құқық белгілейтін құжаттары негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Тайынша ауданы жайылым айналымының қолайлы схемасы
Шартты белгілер:
- жайылымдық алқаптардың бағыттары
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Тайынша ауданының жайылым инфрақұрылым объектілері, оның ішінде маусымдық жайылым алаңдары мен сыртқы және ішкі шекаралары көрсетілген карта
Тайынша ауданы елді мекендерінің жайылым алаңдары, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Округтің, ауылдың атауы
Жайылым алаңы
Жақсартылған
Айдалатын мал шаруашылығы
Абай ауылдық округі
Қарағаш а.

По административно-территориальному делению в Тайыншинском районе имеются 18 сельских округов, город Тайынша, 82 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тайыншинского района 1143404 га, из них пастбищные земли – 341399 га, в том числе пастбища: в Абайском сельском округе-11315 га; Алаботинском сельском округе -50256,2 га; Амандыкском сельском округе -49085,5 га; Большеизюмовском сельском округе -12556 га; Донецком сельском округе-10872 га; Драгомировском сельском округе -9954 га; Зеленогайском сельском округе -12895 га; Келлеровском сельском округе-14948 га; Кировском сельском округе-14482 га; Краснополянском сельском округе-7694 га; Летовочном сельском округе -22163 га; Мироновском сельском округе -11391 га, Рощинском сельском округе -33635 га, Тендыкском сельском округе -24530 га, Тихоокеанском сельском округе -21202 га, Чермошнянском сельском округе -11647 га, Чкаловском сельском округе -24477 га, Яснополянском сельском округе -6341 га, в городе Тайынша – 1957 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 92896,2 га;
земли населенных пунктов – 123302,1 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 16528 га;
земли запаса – 56126 га.
земли лесного фонда – 5915 га.
земли водного фонда – 12569 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -18,5; -18,7°С, в июле +18,5;+18,7°С. Средний размер осадков составляет -42-58 мм, а годовой- 204 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 115 видов. Самые распространенные из них зерновые и сложноцветные травы.
Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные суглинистые черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.
В районе действуют 19 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 2 мясоперерабатывающих предприятия, 3 убойных площадок, 21 скотомогильник, 4 сибиреязвенных захоронения.
В настоящее время в Тайыншинском районе насчитывается крупного рогатого скота 55465 голов, мелкого рогатого скота 64395 голов, 15197 голов лошадей, 93334 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тайыншинскому району имеются всего 341349 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 99670 га пастбищ, в землях запаса имеются 33771 га пастбищных угодий.
Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонного животноводства, нет. Тем самым сервитуты для прогона скота не требуются. Также отсутствуют на территории района аридные пастбища.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тайыншинском районе
Северо-Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Тайыншинского района Северо-Казахстанской области
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Тайыншинского района Северо-Казахстанской области
Площади пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры населенных пунктов Тайыншинского района
Наименование округа, села
пастбищ
включая улучшенные
отгонное животноводство
Абайский сельский округ
с.Карагаш

477
405
0
Нагорное а.
956
249
0
Қала
Тайынша қ.
1857
389
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Тайынша ауданының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылымды пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суландыру немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қолжетімділігі (бағыты)
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Тайынша ауданы жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру тізбесі
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Тайынша ауданы аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округтің атауы
Жылдар
Егістік нөмірлері
I
II
III
IV
1
Абай
2024
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
2025
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
2
Алабота
2024
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
2025
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
3
Амандық
2024
25 тамыздан бастап 2 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
2025
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
4
Большеизюм
2024
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейінбір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
2025
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
5
Драгомиров
2024
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
2025
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
6
Донецк
2024
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
2025
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
7
Зеленогай
2024
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
2025
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
8
Келлер
2024
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
2025
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
9
Киров
2024
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
2025
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
10
Краснополян
2024
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
2025
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
11
Летовочный
2024
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейінбір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
2025
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
12
Миронов
2024
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
2025
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейінбір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
13
Рощинск
2024
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейінбір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
2025
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
14
Теңдік
2024
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
2025
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
15
Тихоокеан
2024
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
2025
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
16
Чермошнян
2024
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
2025
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
17
Чкалов
2024
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
2025
демалатын алқап
25 сәуірден бастап24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға бір реттік таптау
18
Яснополян
2024
демалатын алқап
25 сәуірден бастап24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға бір реттік таптау
2025
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға

477
405
0
с.Нагорное
956
249
0
Город
г.Тайынша
1857
389
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Тайыншинского района Северо-Казахстанской области
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Тайыншинского района Северо-Казахстанской области
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Абайский
2024
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2
Алаботинский
2024
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2025
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
3
Амандыкский
2024
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2025
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
4
Большеизюмовский
2024
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2025
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
5
Драгомировский
2024
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
6
Донецкий
2024
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2025
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
7
Зеленогайский
2024
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2025
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
8
Келлеровский
2024
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2025
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
9
Кировский
2024
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2025
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
10
Краснополянский
2024
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
11
Летовочный
2024
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2025
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
12
Мироновский
2024
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2025
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
13
Рощинский
2024
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
14
Тендыкский
2024
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2025
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
15
Тихоокеанский
2024
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2025
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
16
Чермошнянский
2024
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2025
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
17
Чкаловский
2024
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
18
Яснополянский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2025
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін тізбесі
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін берілген жер учаскелерінің тізбесі
р/р
Жер учаскесінің
жер пайдаланушының атауы
Жер учаскесінің жер пайдалануы
Жалпы алаңы
(га)
Табиғи жайылымдар
Мақсаты
1
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Алабота ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
на 2024 – 2025 годы
Перечень земельных участков, предоставленных для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
п/п
Наименование
землепользователя
земельного участка
Землепользование земельного участка
Общая площадь
(га)
пастбища естественные
Цель
1
КГУ "Аппарат акима Алаботинского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование

8952
8834
Алабота ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
2
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Большеизюм ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
1113
1079
Большеизюм ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
3
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Большеизюм ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
231
230
Большеизюм ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
4
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Большеизюм ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
89
84
Большеизюм ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
5
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Келлер ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
94
94
Келлер ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
6
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Рощинск ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
40
40
Рощинск ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
7
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Теңдік ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
148
147
Теңдік ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
8
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Теңдік ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
136
127
Теңдік ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
9
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Теңдік ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
1666
1338
Теңдік ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
10
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Теңдік ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану
333
331
Теңдік ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
11
"Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Теңдік ауылдық округі әкімінің аппараты" КММ
Тұрақты құқық жерді пайдалану

8952
8834
Обеспечение населения Алаботниского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
2
КГУ "Аппарат акима Большеизюмовского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
1113
1079
Обеспечение населения Большеизюмовского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
3
КГУ "Аппарат акима Большеизюмовского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
231
230
Обеспечение населения Большеизюмовского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
4
КГУ "Аппарат акима Большеизюмовского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
89
84
Обеспечение населения Большеизюмовского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
5
КГУ "Аппарат акима Келлеровского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
94
94
Обеспечение населения Келлеровкого сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
6
КГУ "Аппарат акима Рощиского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
40
40
Обеспечение населения Рощиского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
7
КГУ "Аппарат акима Тендыкского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
148
147
Обеспечение населения Тендыкского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
8
КГУ "Аппарат акима Тендыкского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
136
127
Обеспечение населения Тендыкского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
9
КГУ "Аппарат акима Тендыкского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
1666
1338
Обеспечение населения Тендыкского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья
10
КГУ "Аппарат акима Тендыкского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование
333
331
Обеспечение населения Тендыкского сельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья
11
КГУ "Аппарат акима Тендыкского сельского округа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области"
Постоянное право землепользование

298
288
Теңдік ауылдық округінің тұрғындарын жеке ауланың малдарын жаю үшін жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету

298
288
Обеспечение населения Тендыкскогосельского округа пастбищными угодьями для выпаса животных личного подворья