Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 247/20 шешiмi
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 12-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-1, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-7-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7072508 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2796304 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 122608 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 33600 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4119996 мың теңге;
2) шығындар – 7072508 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -407862 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 47184 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 455046 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 407862 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 407862 мың теңге:
қарыздар түсімі – 47184 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 455046 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген орналасқан жеке тұлғалардың дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы:
тұрған жері-жеке кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор үшін;
тұрғылықты жері-қалған жеке тұлғалар үшін;
1-1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеген жеке тұлғалардан облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша алынатын жеке табыс салығы;

Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 247/20
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 12 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9-1, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-7 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7072508 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2796304 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 122608 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 33600 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4119996 тысяч тенге;
2) затраты – 7072508 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 407862 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 47184 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 455046 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 407862 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 407862 тысяч тенге:
поступление займов – 47184 тысяч тенге;
погашение займов – 455046 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуального подоходного налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащими обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
1-1) индивидуального подоходного налога с физических лиц, уплативших единый совокупный платеж в соответствии с законами Республики Казахстан, по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;

1-2) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығы;
2) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
4) бензинге (авиациялықты қоспағанда) және дизель отынына арналған акциз;
5) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
6) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
7) жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақылар;
8) коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
9) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
10) консулдық алымнан және республикалық бюджетке есептелетін мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждар.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы ауданның коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
аудандық бюджетке түсетін салықтық емес басқа да түсімдер.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін
5. 2025 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенциялар 307144 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджетіне берілетін субвенция көлемі 610173 мың теңге сомасында көзделсін.

1-2) корпоративный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
2) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) акциза на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
5) платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
6) лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
9) сбора за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
10) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2025 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от продажи основного капитала.
5. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в районный бюджет на 2025 год в сумме 307144 тысяч тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемой из районного бюджета в бюджет сельских округов в сумме 610173 тысяч тенге.

7. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарында республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімдері көзделсін. Көрсетілген нысаналы трансферттерді Республикалық бюджеттен бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарында облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімдері көзделсін. Көрсетілген нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

7. Предусмотреть в расходах районного бюджета на 2025 год поступления целевых трансфертов из Республиканского бюджета. Распределение указанных целевых трансфертов из Республиканского бюджета определяется постановлением акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы"".
8. Предусмотреть в расходах районного бюджета на 2025 год поступления целевых трансфертов из областного бюджета. Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы"".

9. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарында аудандық бюджеттен ауылдық округтер мен Тайынша қаласының бюджеттеріне нысаналы трансферттер түсімдері көзделсін. Көрсетілген нысаналы трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы әкімдігінің "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

9. Предусмотреть в расходах районного бюджета на 2025 год поступления целевых трансфертов из районного бюджета в бюджеты сельских округов и города Тайынша. Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется постановлением акимата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы"".

10. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 70017 мың теңге сомасында бекітілсін.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының ауылдық елді мекендеріне жұмыс істеу және тұру үшін келген азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін облыс мамандарын, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет саласындағы мамандарды, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілерін әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көзделсін.

10. Утвердить резерв местного исполнительного органа Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2025 год в сумме 70017 тысяч тенге.
11. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов в области, социального обеспечения, культуры являющимися гражданскимим служищими и работающих в сельской местности, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты Тайыншинского района Северо-Казахстанской области.

9500
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
19424
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
495280
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60118
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
435162
02
Қорғаныс
25436
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
25436
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
21411
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2870
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерiнiң, сондай-ақ мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөнiндегi iс-шаралар
1155
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
5884
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5884
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
5884
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
806130
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
806130
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59343
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
10137
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
92849
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
879
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
126693
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2688
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1438
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
259675
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

9500
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
19424
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
495280
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
60118
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
435162
02
Оборона
25436
122
Аппарат акима района (города областного значения)
25436
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
21411
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2870
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1155
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
5884
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5884
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
5884
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
806130
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
806130
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
59343
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10137
005
Государственная адресная социальная помощь
92849
006
Оказание жилищной помощи
879
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
126693
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2688
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1438
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
259675
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью