Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 2024 жылғы 13 қарашадағы № 3-23 с шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес, Уәлиханов ауданындық маслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса берілген жоспары бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының 2024 жылғы 14 ақпандағы №16-14 с шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының төрағасы С. Сәниев
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2024 жылғы 13 қарашадағы № 3-23 с
шешімімен бекітілген
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Солтүстік Қазақстан Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес әзірленген. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз етуді және жайылымдардың деградация процестерінің алдын алуды қамтамасыз етеді.
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын әзірлеу кезінде мыналар ескерілді:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 13 ноября 2024 года № 3-23 с
В соответствии со статьей 6 пункта 1 подпункта 4) Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Уалихановского районного маслихата от 14 февраля 2024 года №6-14 с "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Уалихановского районного маслихата С. Саниев
Утвержден решением
Уалихановского районного маслихата
от 13 ноября 2024 года №3-23 с
План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы учитываются:
1. Данные земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра предоставленного в Приложении 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
2. Сведения геоботанического обследования пастбищ согласно Приложению 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.

3. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 3-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша аудан аумағында орналасқан ветеринариялық-санитариялық мәліметтері.
4. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 3-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтері.
5. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректері.
6. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректері.
7. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары.
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 6-қосымшаның 1-22-схемасына (картасына) сәйкес әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасуы.
2) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 7-қосымшаның 1-4-схемасына (картасына) сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген.
3) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 8-қосымшаның 1-22-схемасына (картасына) сәйкес жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары, ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген.

3. Сведения о ветеринарно-санитарных объектах расположенных на территории района отражены в таблице 2 Приложении 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
4. Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных отражены в таблице 1 Приложении 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
5. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев отражены в таблице 1 Приложения 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
6. Данные о количестве гуртов, отар, табунов предоставлены в таблице 2 Приложения 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
7. Рекомендуемые схемы пастбищеоборота согласно Приложению 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единиц отражены в схеме 1-22 Приложения 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ отражены в схеме 1-4 Приложения 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ отражены в схеме 1-22 Приложения 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.

4) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 9-қосымшаның 1-22-схемасына (картасына) сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, көрсететілген.
5) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 10-қосымшаның 1-2-схемасына (картасына) сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген.
6) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға 11-қосымшаның 1-22- схемасына (картасына) сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі қол жеткізу схемасы.
Қоғамдық кадастрлық картаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар жоқ.
Ауданда еркін жайылымдық жүйеге байланысты ауыл шаруашылығы басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру жоқ.
Ауылдық округ құрамына кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) жобасы бойынша жүргізілмеген.
Уәлиханов ауданы Солтүстік Қазақстан облысының оңтүстік-шығысында орналасқан, Солтүстік және солтүстік-шығысында Ресей Федерациясы Омбы облысының Одесское, Русско-Полянский және Павлоградский аудандарымен, шығысында - Павлодар облысымен, оңтүстүгінде және оңтүстік-шығысында - Акмола облысымен, батысында - Солтүстік Қазақстан облысының Ақжар ауданымен шектеседі. Аудан аумағы - 12876,62 шаршы шақырым.
Аудан аумағында бедердің екі сыныбы бөлінеді: ұсақ шоқылы және жазық. Аудан аумағының топырақ жамылғысы кәдімгі және оңтүстік қара топырақты құрайды.
Ауданның ауа райы аздаған жауын шашынымен, ұзақ қысымен және ыстық жазымен, щұғыл түрде ауысуы климаттың шұғыл контитенттін көрсетеді. Орташа жылдық жауын-шашын мөлшері үлкен ауытқуымен 250-350 миллиметр құрайды. Өсу мерзімі - 90-110 тәулік.
Аудан облыстағы ауыл шаруашылығы өнімдерін негізгі өндірушілердің бірі болып табылады. Ауыл шаруашылығы дақылдарының кең спектрін, негізінен дәнді және майлы дақылдарды өсіруге мүмкіндік береді.
Ауданда мал шаруашылығы ерекше орын алады, мал шаруашылығы табысты дамытудың қажетті шарты берік жемшөп базасын құру болып табылады, оны құруда жайылымдарды дұрыс пайдаланудың маңызы зор.
Жайлымдардың өнімділігін арттыруға қораларды, жазғы лагерьлерді, су құрылыстарын және мал айдауды орналастырудан тұратын олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру арқылы қол жеткізуге болады.
Мал шаруашылығы үшін берік жемшөп базасын құруда ең арзан және құнды жем болып табылатын жайылымдарды дұрыс пайдалану үлкен маңызға ие.
Табиғи жайылымдарды ұтымды пайдаланудың негізі жайылым айналымы болып табылады. Бұл жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, жайылым мен демалысты кезектесіп кезектестіру арқылы олардың өнімділігін қолдауға және арттыруға бағытталған. Жайылым айналымының міндеті-жайылымның өсімдектердің даму жағдайларына теріс әсерін азайту.
Жайылым айналымы жүйесінде жайылымдарды пайдалану мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
- Жануарлардың әр тобын қажетті жайылымдық азықпен қанағаттандыру;
- Шабылған учаскелерге мезгіл-мезгіл демалыс беріп, осылайша шөп шабу сапасының нашарлауының алдын ала отырып, жайылымдардың қалыпты жүктемесі;
- Жануарлардың сапасы мен өнімділігіне зиянды әсер ететін жануарлардың бос қозғалысын барынша азайта отырып, жайылымдық учаскелерді, су көздерін, лагерьлерді дұрыс орналастыру;
- Табынның сауығуына ықпал ететін қажетті ветеринариялық-профилактикалық талаптарды сақтау.
Жайылымдарды маусымның белгілі бір уақытында демалу және жайылымнан толығымен алып тастау оларды жақсартудың маңызды шаралараның бірі болып табылады. Осы уақыт ішінде өсімдіктер егіліп, жас өскіндерге көшет береді, өсімдік жамылғысының ботаникалық құрамы жақсарады.
Ірі қара мал жайылым кезеңі 180 күнге созылады, жайылымның басталуының орташа күні мамыр айының басында, лагерьдің аяқталуы бірінші онкүндік-екінші қазан. Жобаланып отырған мал басын осы кезенде табынға айналдыру көзделіп отыр. Бұл жағдайда жынысы мен жасына байланысты бітіру топтарындағы жануарлардың біртектілігі сақталуы керек.
Жерлердің иесізденуін жою және оларды пайдалануға қолайлы жағдай жасау мақсатында осы жоспарда әрбір мал жаю тобына өз жайылым айналымын бекіту көзделген. Өріс ішінде мал жаюы шөптің біркелкі таралуы үшін реттеледі. Көктемде мал жаю мерзімінің басталуы шөп өсіру басталғаннан және мал жаю мерзімнің аяқталуынан кейін 2 аптадан ерте емес, белгілі бір жылдың климаттық жағдайларына байланысты болады және ертерек немесе кеш мерзімге ауысуы мүмкін.
Жайылымдарды маусымның белгілі бір уақытында демалу және жайылымнан толығымен алып тастау оларды жақсартудың маңызды шараларының бірі болып табылады. Осы уақыт ішінде өсімдіктер егіліп, жас өскіндерге көшет береді, өсімдік жамылғысының ботаникалық құрамы жақсарады.
Бұл шаралар жайылымдардың тозу мүмкіндігін және жел эрозиясының пайда болуын болдырмауға мүмкіндік береді, осы Жоспарда оларды мал жаю мен демалудың бір – екі циклі бар төрт жолақты жайылым айналымы жүйесінде пайдалану көзделеді. Күнтізбелік график отау мерзімі мен дәрежесін өзгертеді.
Барлық табиғи жайылымдар маусымдық пайдалану бойынша көктемгі-жазғы-күзгі болып табылады.
Азықтық алқаптар мал табындарына мынадай қағидаттар бойынша бекітіледі: елді мекендердің маңында тұрғындардың жеке малы және ірі қара малдың төлі 6 айға дейін жайылады. Қалған мал топтарына жайылымның алыс учаскелері бөлінеді.
Табиғи жем-шөп алқаптарының геоботаникалық шолуы, мәдени-техникалық жағдайының картограммасы және табиғи жем-шөп алқаптарын ұтымды пайдалану бойынша ұсыныстар, контурлық парақ, геоботаникалық картаға легенда, 2018 жылы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Солтүстік Қазақстан облысы бойынша филиалымен жасалған.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі. Олардың ішіндегі ең көп таралған өсімдіктер дәнді, сложноцветный, крестоцветный тұқымдасынан. Табиғи жем-шөп алқаптарының өсімдік жамылғысы жайылымның тұрақты әсерін сезінеді, нәтижесінде жекелеген жерлерде жем-шөп жағынан құнды, төмен өсетін дәнді дақылдар алмастырылады.
Ботаникалық-азықтық Зерттеудің мақсаты жайылым аумағын дұрыс ұйымдастыру және орналастыру үшін азықтық алқаптарды сандық және сапалық есепке алу болып табылады. Жайылымдарды пайдалану кезінде оларға жүктемені дұрыс бөліп, шөптердің биологиясының ерекшеліктерін ескеру қажет.
Аумақтың көп бөлігі егістік және жайылым болып табылады. Жайылымдар көктемде, жазда және күзде мал жаю үшін қолданылады.
Аудан аумағында өзендер, тоғандар мен копандар ағып жатыр, жануарларды суару тікелей су көздерінен жүзеге асырылады, бұл малдың суға деген қажеттілігін толығымен қанағаттандырады. Барлық су көздеріндегі су сапалы, мал суаруға жарамды. Суару орындары ыңғайлы кіреберістермен жабдықталуы тиіс. Жағалаулар жұмсақ, жеткілікті ұзындығы мен ені болуы керек, бұл бір уақытта гурттың көп бөлігін суаруға мүмкіндік береді.
Есептеу кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша орташа тәуліктік суды тұтынуды есепке алынды:

4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры отражены в схеме 1-22 Приложения 9 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям отражены в схеме 1-2 Приложения 10 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
6) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам отражены в схеме 1-22 Приложения 11 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы.
Пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, не имеется по причине отсутствия свободных земельных участков, согласно данных публичной кадастровой карте.
Размещение поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах на территории района не имеется, в связи с вольной системе выпаса.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ не производилось.
Уалихановский район расположен на юго-востоке Северо-Казахстанской области, на севере и северо-востоке граничит с Одесским, Русско-Полянским и Павлоградским районами Омской области Российской Федерации, на востоке – с Павлодарской областью, на юге и юго-востоке – с Акмолинской областью, на западе граничит с Акжарским районом Северо-Казахстанской области. Территория района – 12876,62 кв. км.
На территории района выделяются два класса рельефа: мелкосопочник и равнина. Почвенный покров территории района составляют обыкновенный и южный чернозҰм.
Климат района резкоконтинентальный, зима холодная продолжительная с сильными ветрами и метелями, лето жаркое и сухое. Среднегодовое количество осадков составляет 250–350 миллиметров с большими колебаниями. Вегетационный период — 90 –110 суток.
Район является одним из основных производителей сельскохозяйственной продукции в области. Наличие сельскохозяйственных угодий, природные условия позволяют выращивать широкий спектр сельскохозяйственных культур, в основном зерновые и масличные.
Животноводство в районе занимает особое место, необходимым условием успешного развития животноводства является создание прочной кормовой базы, в создании которой, важное значение имеет правильное использование пастбищ.
В создании прочной кормовой базы для животноводства большое значение имеет правильное использование пастбищ, которые являются наиболее дешҰвым и ценным кормом.
Основой рационального использования пастбищ является пастбищеоборот. Эта система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на поддержание и увеличение их продуктивности путем последовательного чередования выпаса и отдыха в сочетании с проведением мероприятий по увеличению травостоя. Задача пастбищеоборота состоит в том, чтобы снизить отрицательное влияние выпаса скота на условия развития растений.
Использование пастбищ в системе пастбищеоборота должно обеспечить:
- удовлетворение каждой группе животных необходимым пастбищным кормом;
- нормальную нагрузку пастбищ, предоставляя периодически отдых сбитым участкам и предупреждая, таким образом, ухудшения качества травостоя;
- правильное размещение пастбищных участков, водоисточников, лагерей, сведя к минимуму холостые передвижения животных, вредно отражающиеся на качество и продуктивность животных;
- соблюдение необходимых ветеринарно-профилактических требований способствующих оздоровлению стада.
Представление пастбищам отдыха в определенное время сезона, и полностью исключение из пастьбы - одно из важнейших мероприятий по их улучшению. В течение этого времени растения обсеменяются, дают всходы молодым побегам, улучшается ботанический состав растительного покрова.
Пастбищный период для крупного рогатого скота длится 180 дней, средняя дата начала выпаса в начале мая, окончание лагерного содержания первая декада-вторая октября.
Проектируемое поголовье скота предусматривается в этот период сформировать в гурты.
Выпас скота внутри поля пастухом регулируется так, чтобы травостой стравливался равномерно. Начало сроков выпаса весной не ранее чем через 2 недели после начала отрастания трав и окончания сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки.
Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии, настоящим планом намечается использовать их в системе четырехпольного пастбищеоборота с одним – двумя циклами стравливания и отдыха. Календарный график меняет сроки и степень стравливания.
Все естественные пастбища по сезонности использования являются весенне-летне-осенними.
Геоботаническое обследование природных кормовых угодий, картограмма культуртехнического состояния и рекомендации по рациональному использованию природных кормовых угодий, легенда к геоботанической карте, поконтурная ведомость произведена в 2018 году филиалом некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Северо-Казахстанской области.
Растительный покров района разнообразный. Самые распространенные из них растения из семейства злаковых, сложноцветных, крестоцветных. Растительный покров естественных кормовых угодий испытывают на себя постоянное влияние выпаса, в результате чего на отдельных участках происходит замена высокорослых злаков, ценных в кормовом отношении, низкорослыми.
Целью ботанико-кормового обследования является количественный и качественный учет кормовых угодий для правильной организации и устройства территории пастбищ. При использовании пастбищ необходимо правильно распределять нагрузку на них и учитывать особенности биологии трав.
Большая часть территории представлена пашней и пастбищами. Пастбища используются для выпаса скота весной, летом и осенью.
По территории района протекают реки, пруды и копани, водопой животных осуществляется непосредственно из водных источников, которые вполне удовлетворяют потребности скота в воде. Вода во всех источниках хорошего качества, пригодна для водопоя скота. Места водопоя должны быть
оборудованы удобными подходами. Берега должны быть пологими, достаточной длины и ширины, позволяющими одновременно поить большую часть гурта.
При расчетах учитывались среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:

ірі қара мен жылқы үшін 30-55 литр;
1-2 жастағы жас жануарлар үшін 15-25 литр;
бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін 10-20 литр;
қой мен ешкі үшін 3-5 литр;
қозылар үшін 1-2 литр.
Жайылымнан суару алаңына дейінгі рұқсат етілген қашықтық:
сиырлар мен бұзаулар үшін – 1,5 км;
жас малға – 2,5 км;
қой мен ешкі үшін – 5 км-ге дейін;
6-7 км-ге дейін жылқылар үшін.
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) (бұдан әрі - бұйрық) сәйкес, жүктеменің шекті жол берілетін нормасы, бірақ Уәлиханов ауданы жайылымдарының жалпы алаңы дала аймағы, кіші аймақтар – орташа қуаң дала, жайылымдардың түрі - шөптесінді кейде бұталанған.
Жайылымның жасыл массасының өнімділігін, жануардың жасыл жемге күнделікті қажеттілігін және жайылым кезеңінің ұзақтығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
Әр түрлі жануарлардың жасыл жеміне күнделікті қажеттілікке қабылданған зоотехникалық нормаларға сәйкес анықталады. Келесі орташа нормаларды сақтай алып (бір жануарға күніне бір килограмм жасыл жем): сиырлар үшін - 40-75, бір жастан асқан жас мал үшін - 30-40, бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін - 15-25, қойлар үшін - 6-8 (құрғақ жемге байланысты дала аймақтарында - 3-6), қозылар үшін - 2-3, жылқылар үшін - 30-40.
Дала аймағындағы жайылым кезеңінің ұзақтығы-180-190 күн.
Бірнеше мал жаю жүйесі бар (мал жаю):
- мал жайылым кезеңінде күн сайын жайылымда жайылып жүрген кезде еркін немесе жүйесіз жайылым;
- мал жайылымның шағын учаскесінде жайылып жүрген кезде байлап бағу, содан кейін ол басқа учаскеге, содан кейін келесі учаскеге ауыстырылады;
- жайылымдық жерді бірнеше қамалға бөліп, оларды кезекпен мал жаю кезінде жайылымдық жүйе.
Жердің жай-күйін жақсарту және жайылым айналымы жүйесін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы жануарларын бағуды енгізу қажет. Мал басының 47%-і жеке аулаларда, мал иелері 27 ауылдық елді мекенде тұрады, мал жайылымдарын пайдалана алмайды.
Елді мекендерде өнімді жайылымдар, ірі қара мал табындары, қой мен ешкі отары, жылқы табындары жоқ.
Ауданның елді мекендерінде бар мал басын азықтандыру үшін қысқы уақытта мал иелеріне ауданның шаруа қожалықтарынан және жем өндіретін маусымдық бригадаларынан жем сатып алу ұсынылады.
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша

для крупного рогатого скота и лошадей 30-55 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года 15-25 литров;
для молодняка младше одного года 10-20 литров;
для овец и коз 3-5 литров;
для ягнят 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя:
для коров и телят – 1,5 км;
для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км;
для овец и коз – до 5 км;
для лошадей до - 6-7 км.
В соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) (далее - Приказ), предельно допустимая норма нагрузки но общую площадь пастбищ Уалихановского района принималась для степной зоны, подзоны – умеренно-засушливая степь, тип пастбищ – ковыльно-разнотравные иногда закустаренные
Зная урожайность зеленой массы пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.
Суточную потребность в зеленом корме для животных разных видов определяют по зоотехническим нормам, принятым в хозяйстве. Можно придерживаться следующих средних норм (килограмм зеленого корма в день на одно животное): для коров в зависимости от удоя — 40-75, для молодняка крупного рогатого скота старше одного года — 30-40, для молодняка до одного года — 15-25, для овец — 6-8 (в степных районах из-за сухости корма — 3-6), для ягнят — 2-3, лошадей — 30-40.
Продолжительность пастбищного периода в степной зоне 180-190 дней.
Существует несколько систем выпаса (пастьбы):
-вольная, или бессистемная пастьба, когда скот пасется по всему пастбищу ежедневно в течение всего пастбищного периода;
-пастьба на привязи, когда животное пасется на небольшом участке пастбища, потом его переводят на другой участок, затем на следующий;
-загонная система пастьбы, когда пастбищный участок делят на несколько загонов и стравливают их поочередно.
Для улучшения состояния земли и проведения систем пастбищеоборота необходимо внедрить загонную пастьбу сельскохозяйственных животных. 47 % поголовья находится в личных подворьях, хозяева скота проживают в 27 населенных пунктах не могут использовать отгонные пастбища.
В населенных пунктах нет урожайных пастбищ, гуртов крупного рогатого скота, отар овец и коз, табунов лошадей.
Чтобы прокормить имеющееся в населенных пунктах района поголовье рекомендуется в зимнее время владельцам скота производить покупку кормов от крестьянских хозяйств и кормодобывающих сезонных бригад района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области