2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсанда № 27/148-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, 75 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Арыс қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арыс қаласының 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджеті тиісінше 1 және 2 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кiрiстер – 7 310 926 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 3 389 728 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 39 355 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 34 616 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 3 847 227 мың теңге;
2) шығындар – 7 310 926 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 16 563 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 31 456 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 893 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -16 563 мың теңге;

О городском бюджете на 2025-2027 годы
Решение Арысского городского маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2024 года № 27/148-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Арыс РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Арыс на 2025-2027 годы согласно приложениям 1 и 2 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 310 926 тысяч тенге:
налоговые поступления – 3 389 728 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 39 355 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 34 616 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 847 227 тысяч тенге;
2) затраты – 7 310 926 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 16 563 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 31 456 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 893 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0;
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -16 563 тысяч тенге;

6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 16 563 мың теңге;
қарыздар түсімі – 31 456 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 14 893 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0.
2. 2025 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы түсетін түсімдері:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша қалалық бюджетке 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша қалалық бюджетке 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз, әлеуметтік салық бойынша қалалық бюджетке 47,5 пайыз, облыстық бюджетке 52,5 пайыз, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100,0 пайыз болып белгіленсін.

6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 16 563 тысяч тенге;
поступление займов – 31 456 тысяч тенге;
погашение займов – 14 893 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0.
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы поступлений корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налогов и социального налога:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора и индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплату в городской бюджет 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов, по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты в городской бюджет 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов, по социальному налогу в городской бюджет 47,5 процентов, в областной бюджет 52,5 процентов, индивидуальному подоходному налогу с доходов , не облагаемых у источника выплату в городской бюджет 100,0 процентов.

3. Қала әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 20 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік инвестициялық жобалар мен бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ.Ахметов
Арыс қалалық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№27/148-VIII шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджет
Санаты Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
1
2
3

3. Утвердить резерв акимата города на 2025 год в сумме 20 000 тысяч тенге.
4. Утвердить согласно приложению 4 перечень городских бюджетных программ развития и бюджетных инвестиционных проектов и программ на 2025 год.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Қ.Ахметов
Приложение 1 к решению
маслихата города Арыс
от 23 декабря 2024 года
№27/148-VIII
Городской бюджет на 2025 год
Категория Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3

104787
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1400
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
366818
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
78249
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
288569
02
Қорғаныс
42805
1
Әскери мұқтаждар
39224
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
39224
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
39224
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
3581
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
3581
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3581
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
25720
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
25720
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
25720
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
25720
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2470734
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
795828
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
795828
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
795828
2
Әлеуметтiк көмек
1547156
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1547156
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
17852
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
18000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
205919
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2977
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
250766
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
126870
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

104787
013
Капитальные расходы государственного органа
1400
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
366818
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
78249
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
288569
02
Оборона
42805
1
Военные нужды
39224
122
Аппарат акима района (города областного значения)
39224
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
39224
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
3581
122
Аппарат акима района (города областного значения)
3581
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3581
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
25720
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
25720
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
25720
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
25720
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2470734
1
Социальное обеспечение
795828
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
795828
005
Государственная адресная социальная помощь
795828
2
Социальная помощь
1547156
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1547156
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
17852
006
Оказание жилищной помощи
18000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
205919
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2977
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
250766
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
126870
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью