2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Отырар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 22/126-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, 75 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына және Түркістан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 14/180-VIII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Отырар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Отырар ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 8 477 722 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 324 831 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 18 507 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 060 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 132 324 мың теңге;
2) шығындар – 8 477 722 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 29 634 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 53 082 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 23 448 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0;
қаржы активтерiн сатып алу – 0;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -29 634 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 29 634 мың теңге:
қарыздар түсімі – 53 082 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 23 448 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0.
2. 2025 жылға облыстық бюджетке және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
аудандық бюджетке – 50 пайыз;
облыстық бюджетке – 50 пайыз;
әлеуметтік салық бойынша:
аудандық бюджетке – 50 пайыз;
облыстық бюджетке – 50 пайыз;
3.2025 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 3 099 138 мың теңге болып белгіленсін.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Отрарского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2024 года № 22/126-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением Туркестанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 14/180-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы", Отырарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Отрарского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 477 722 тысяч тенге:
налоговые поступления –– 2 324 831 тысяч тенге;
неналоговые поступления –18 507 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала- 2 060 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 132 324 тысяч тенге;
2) затраты – 8 477 722 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 29 634 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 53 082 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 23 448 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 29 634 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 29 634 тысяч тенге:
поступление займов – 53 082 тысяч тенге;
погашение займов – 23 448 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0.
2. Установить на 2025 год нормативы распределения доходов в областной бюджет и районные (городов областного значения) бюджеты в следующих размерах:
по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
в районный бюджет – 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплатыв бюджеты районов (городов областного значения),
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
по социальному налогу
в районный бюджет – 50 процентов;
в областной бюджет – 50 процентов;
3. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 3 099 138 тысяч тенге.

4. 2025 жылға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 730 587 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Қарақоңыр ауыл округі
57 029 мың теңге;
Аққұм ауыл округі
48 842 мың теңге;
Көксарай ауыл округі
63 891 мың теңге;
Балтакөл ауыл округі
56 362 мың теңге;
Талапты ауыл округі
65 639 мың теңге;
Шілік ауыл округі
55 708 мың теңге;
Шәуілдір ауыл округі
68 851 мың теңге;
Темір ауыл округі
57 040 мың теңге;
Маяқұм ауыл округі
55 677 мың теңге;
Отырар ауыл округі
55 327 мың теңге;
Ақтөбе ауыл округі
43 572 мың теңге;
Қоғам ауыл округі

4. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов и поселков общей сумме 730 587 тысяч тенге, в том числе:
Караконырский сельский округ
57 029 тысяч тенге;
Аккумский сельский округ
48 842тысяч тенге;
Коксарайский сельский округ
63 891 тысяч тенге;
Балтаколский сельский округ
56 362 тысяч тенге;
Талаптынский сельский округ
65 639 тысяч тенге;
Шиликский сельский округ
55 708 тысяч тенге;
Шаульдерский сельский округ
68 851 тысяч тенге;
Тимурский сельский округ
57 040 тысяч тенге;
Маякумский сельский округ
55 677 тысяч тенге;
Отырарский сельский округ
Актюбинский сельский округ
55 327 тысяч тенге;
43 572 тысяч тенге;
Когамский сельский округ

9 555
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
223 534
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
91 457
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
812 683
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
84 843
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
79 843
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
76 193
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
536
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
3 114
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 254 661
1
Тұрғын үй шаруашылығы
129 182
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
16 600
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру
16 600
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
112 582
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
72 582
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
40 000
2
Коммуналдық шаруашылық
560 126
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
560 126
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
160 577
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
79 007
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
320 542
3
Елді-мекендерді көркейту
565 353
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
565 353
015
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
85 082
018
Елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру
480 271
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк

9 555
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
223 534
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
91 457
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
812 683
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
84 843
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
79 843
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
76 193
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
536
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
3 114
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 254 661
1
Жилищное хозяйство
129 182
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
16 600
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
16 600
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
112 582
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
72 582
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
40 000
2
Коммунальное хозяйство
560 126
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
560 126
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
160 577
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
79 007
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
320 542
3
Благоустройство населенных пунктов
565 353
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
565 353
015
Освещение улиц в населенных пунктах
85 082
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
480 271
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство

45 745
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45 745
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
15 109
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
15 109
02
Қорғаныс
62 238
1
Әскери мұқтаждар
41 745
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
41 745
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
41 745
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
20 493
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20 493
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
20 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
493
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
31 018
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
31 018
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
31 018
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
31 018
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
804 156
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
32 131
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
32 131
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
32 131
2
Әлеуметтiк көмек
687 314
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
687 314
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
31 792
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
672
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
150 217
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 555
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
223 476
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
91 602
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

45 745
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и туризма
45 745
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
15 109
040
Развитие объектов государственных органов
15 109
02
Оборона
62 238
1
Военные нужды
41 745
122
Аппарат акима района (города областного значения)
41 745
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
41 745
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
20 493
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20 493
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
20 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
493
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
31 018
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
31 018
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
31 018
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
31 018
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
804 156
1
Социальное обеспечение
32 131
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
32 131
005
Государственная адресная социальная помощь
32 131
2
Социальная помощь
687 314
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
687 314
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
31 792
006
Оказание жилищной помощи
672
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
150 217
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 555
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
223 476
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
91 602
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью