Мемлекеттік мекемелердің ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Шардара ауданы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 14 қазандағы № 256 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына сәйкес, Шардара ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік мекемелердің Ережелері осы қаулының қосымшаларына сәйкес бекітілсін:
1) 1-қосымшаға сәкес "Шардара ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
2) 2-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
3) 3-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
4) 4-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
5) 5-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Көксу ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
6) 6-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Ұзын ата ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
7) 7-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Алатау батыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
8) 8-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Қызылқұм ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
9) 9-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Сүткент ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
10) 10-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Ақшеңгелдң ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
11) 11-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
12) 12-қосымшаға сәйкес "Шардара ауданының Жаушықұм ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
13) 13-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
14) 14-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
15) 15-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;

Об утверждении положении о государственных учреждении
Постановление акимата Шардаринского района Туркестанской области от 14 октября 2024 года № 256
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Шардаринского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Положения государственных учреждений в согласно приложениям к настоящему постановлению:
1) положение о государственном учреждении "Аппарат акима Шардаринского района" согласно приложению-1;
2) положение о государственном учреждении "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района" согласно приложению-2;
3) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Кауысбек Турусбеков Шардаринского района" согласно приложению-3;
4) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коссейт Шардаринского района" согласно приложению-4;
5) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коксу Шардаринского района" согласно приложению-5;
6) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Узын ата Шардаринского района" согласно приложению-6;
7) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Алатау батыр Шардаринского района" согласно приложению-7;
8) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Кызылкум Шардаринского района" согласно приложению-8;
9) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Суткент Шардаринского района" согласно приложению-9;
10) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Акшенгелди Шардаринского района" согласно приложению-10;
11) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Достык Шардаринского района" согласно Приложению-11;
12) положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жаушыкум Шардаринского района" согласно приложению-12;
13) положение государственного учреждения "Отдела экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-13;
14) положение государственного учреждения "Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-14;
15) положение государственного учреждения "Отдела жилищно-коммунального хозяйства, пасажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-15;

16) 16-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
17) 17-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
18) 18-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
19) 19-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
20) 20-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
21) 21-қосымшаға сәйкес Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже.
2. Осы қаулының бірінші тармағында көрсетілген мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережелердің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Шардара ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шардара ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А.Карсыбаев
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қзандағы
№ 256 қаулысына 1-қосымша
"Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі Шардара ауданы әкімі мен әкімдігінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.

16) положение государственного учреждения "Отдела внутренней политики Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-16;
17) положение государственного учреждения "Отдела земельных отношении Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-17;
18) положение государственного учреждения "Отдела предпринимательства Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-18;
19) положение государственного учреждения "Отдела сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-19;
20) положение государственного учреждения "Отдела стройтельства, архитиктуры и градостройтельства Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-20;
21) положение государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Шардаринского района" акимата Шардаринского района согласно приложению-21.
2. Государственные учреждения указанные в пункте первом настоящего постановления, обеспечить в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) государственную регистрацию вышеуказанных Положений в органах юстиции;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Шардаринского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Шардаринского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района А.Карсыбаев
Приложение-1 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Шардаринского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности акимата и акима Шардаринского района.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" не имеет ведомств.

3. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. " Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар, мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, аудан әкімі және әкімдігі атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Түркістан облысы, Шардара ауданы, Шардара қаласы, Төле би көшесі 40 Б, пошталық индексі 161400.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметін қаржыландыру жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
13. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тиым салынады.
Егер "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы:
"Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі Шардара ауданы әкімі мен әкімдігінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, ауылдық округтер мен кент әкімдерінің, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады.

3. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени акима и акимата района, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями руководителя "Аппарат акима Шардаринского района" и другими актами, предусмотренными законодательством.
8. Структура и лимит штатной численности государственого учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанкая область, Шардаринский район, город Шардара, улица Толе би 40 Б, почтовый индекс 161400.
10. Полное наименование государственного органа-государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Аппарат акима Шардаринского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района".
Если государственному учреждению "Аппарат акима Шардаринского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в республиканский бюджет.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия:
Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" осуществляет информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима и акимата Созакского района, координацию деятельности акиматов, акимов сельских округов и поселков, исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета.

15. Міндеттері:
1)аудан әкімі және әкімдігінің қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз ету;
2)аудан әкімі және әкімдігінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
3)аудан әкімі және әкімдігінің қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
16. Функциялары:
1) мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің мүдделерін білдіреді;
2) облыс әкiмiне орталық мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Президентi мен Yкiметi актiлерiн олардың орындауға қатысты бөлiгiндегi қызметi туралы ұсыныс енгiзеді;
3) тиiстi адамдарды мемлекеттiк наградалармен марапаттау, оларға құрметтi және өзге де атақтар беру туралы облыс әкiмiне ұсыныс енгiзеді;
4) аудандық мәслихатқа "Ауданның құрметті азаматы" атағын беруге ұсыныс енгізеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымды адамдарды қызметіне тағайындайды және қызметiнен босатады;
6) азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қабылдайды;
7) жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен өзара iс-қимыл жасау;
8) тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органды кәсіби емес медиаторлар тізілімін жүргізу үшін уәкілетті орган ретінде айқындайды;
9) мектепке дейінгі ұйымдарға, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарына (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда), әлеуметтік-мәдени сала мекемелеріне материалдық-техникалық қамтамасыз етуде қолдау көрсетеді және жәрдемдеседі;
10) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдеседi;
11) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жергілікті мемлекеттік басқарудың базалық құрылымдары негізінде қалыптастырылған әкiмшілiк-аумақтық бірлікті басқару схемаларын тиiстi мәслихаттардың бекiтуiне енгiзедi;
12) ведомствоаралық сипаттағы мәселелер жөнiндегi консультациялық-кеңесшi органдардың дербес құрамын мәслихаттың бекiтуiне ұсынады;
13) өз құзыретi шегiнде әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелерi жөнiндегi, азаматтық қорғау, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
14) өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, оның ішінде жергілікті өзін-өзі басқарудың қалыптасуы мен дамуы үшін құқықтық, ұйымдастырушылық жағдайлар жасау жөнінде төмен тұрған әкімдердің жұмысын үйлестіреді;

15. Задачи:
1) организационное обеспечение деятельности акима и акимата района;
2) правовое обеспечение деятельности акима и акимата района;
3) материально-техническое обеспечение деятельности акима и акимата района.
16. Функции:
1) представляет интересы соответствующей административно-территориальной единицы во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) вправе вносить акиму области представление о деятельности территориального подразделения центрального государственного органа в части исполнения им Конституции, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан;
3) вносит представление акиму области о награждении государственными наградами, присвоении почетных и иных званий соответствующим лицам;
4) вносит в районный маслихат представление на присвоение звания "Почетный гражданин района";
5) назначает на должность и освобождает от должности следующих должностных лиц в установленном законодательством Республики Казахстан;
6) принимает меры по защите прав и свобод граждан;
7) взаимодействует с органами местного самоуправления;
8) определяет исполнительный орган, финансируемый из соответствующего местного бюджета, в качестве уполномоченного органа для ведения реестра непрофессиональных медиаторов;
9) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении дошкольных организаций, государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы), учреждений социально-культурной сферы;
10) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
11) вносит на утверждение соответствующих маслихатов схемы управления административно-территориальной единицей, сформированные на основе базовых структур местного государственного управления, утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
12) представляет персональные составы консультативно-совещательных органов по вопросам межведомственного характера на утверждение в маслихат;
13) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, в сфере гражданской защиты, а также регистрации актов гражданского состояния;
14) координирует работу нижестоящих акимов по вопросам, входящим в их компетенцию, в том числе по созданию правовых, организационных условий для становления и развития местного самоуправления;

15) төмен тұрған әкімдердің қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
16) аудан бюджетінің атқарылуын қамтамасыз етеді;
17) аудан бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi тиiстi мәслихатқа және облыстың тексеру комиссиясына табыс етедi;
18) ауданның тиiстi қаржы жылына арналған бюджетi туралы аудан мәслихатының шешiмiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
19) ауданның бюджеттік комиссиясын құрады, ол туралы ережені бекітеді және оның құрамын айқындайды;
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын мәселелер қаралған жағдайда, бюджеттік комиссиялардың жұмысына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері тартылады;
20) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда ауданның тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған облыстық қаржы жоспарын бекiтедi;
21) ауданды дамыту бағдарламасын әзірлейді және мәслихаттың бекiтуiне ұсынады, оның орындалуын қамтамасыз етедi;
22) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы іс-шараларды тиісті ауданның даму бағдарламасына енгізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында ақпараттық қызметті жүзеге асырады;
23) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында мемлекеттік саясатты жүргізуді қамтамасыз етеді;
24) заң актілеріне сәйкес аудандық коммуналдық меншікті басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
25) қала, ауылдық округ әкімінің басқаруына берілетін аудандық коммуналдық меншіктің тізбесін айқындайды;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерін тіркеуді жүзеге асырады және тіркеу туралы мәліметтерді Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік дерекқорға енгізеді;
27) азаматтар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкімет актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
28) ауданның аумағында кәсiпкерлiк қызмет пен инвестициялық ахуалды дамыту үшiн жағдай жасайды;
29) аграрлық сектордың ұтымды және тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi;
30) осы ауданның аумағындағы қала мен ауылдар құрылысын салудың бас жоспарларын әзірлейді және оларды аудандық мәслихаттың бекітуіне ұсынады, аудандық коммуналдық меншік объектілері мен әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілер салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырысшы болады, кентішілік және ауданішілік коммуналдық желілер мен құрылыстарды салуға рұқсат береді;

15) осуществляет контроль за деятельностью нижестоящих акимов.
16) обеспечивает исполнение бюджета района;
17) представляет в соответствующий маслихат и ревизионную комиссию области годовой отчет об исполнении бюджета района;
18) принимает постановление о реализации решения маслихата района о бюджете района на соответствующий финансовый год;
19) образует бюджетную комиссию района, утверждает положение о ней и определяет ее состав.
В случае рассмотрения вопросов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, к работе бюджетных комиссий привлекаются представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) утверждает областной финансовый план района на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан;
21) разрабатывает и представляет на утверждение маслихата программу развития района, обеспечивает ее исполнение;
22) обеспечивает включение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в программу развития соответствующего района а также осуществляет информационную деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
23) обеспечивает проведение государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
24) управляет районной коммунальной собственностью в соответствии с законодательными актами, осуществляет меры по ее защите;
25) определяет перечень районной коммунальной собственности, передаваемой в управление акиму поселка, сельского округа;
26) осуществляет регистрацию актов гражданского состояния и вносит сведения о регистрации в Государственную базу данных о физических лицах в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
27) содействует исполнению гражданами и организациями норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
28) создает условия для развития предпринимательской деятельности и инвестиционного климата на территории района;
29) обеспечивает рациональное и эффективное функционирование аграрного сектора;
30) разрабатывает генеральные планы застройки поселков и сел, находящихся на территории данного района, и представляет их на утверждение в районный маслихат, выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов районной коммунальной собственности и объектов социально-культурного назначения, дает разрешение на строительство внутрипоселковых и внутрирайонных коммунальных сетей и сооружений;

31) ауданның су құбырларын, тазарту құрылыстарын, жылу мен электр желiлерiн және басқа да көлiктiк және инженерлiк инфрақұрылымдар объектiлерiнiң құрылысын салуды және пайдалануды ұйымдастырады;
32) әскери тiркелу мен әскери қызметке шақыру жөнiндегi, сондай-ақ азаматтық қорғаныс мәселелерi жөнiндегi iс-шаралардың ұйымдастырылуын қамтамасыз етедi;
33) Қазақстан Республикасының көлік саласындағы заңнамасына сәйкес жолаушылар тасымалын ұйымдастырады;
34) Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
35) аудандық маңызы бар жолдарды салуды, пайдалануды және күтiп ұстауды ұйымдастырады;
36) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуын және оны бөлуін ұйымдастырады;
37) коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастырады;
38) тұрғын үй қорына түгендеу жүргізеді;
39) мемлекет қажеттіліктері үшін жер учаскелерін алып қоюды, оның ішінде сатып алу арқылы алып қоюды жүзеге асырады;
40) республиканың сейсмикалық қауіпті аймақтарында орналасқан тұрғын үй-жайлардың сейсмикалық беріктігін орнықтыруға бағытталған іс-шараларды өткізеді;
41) авариялық үй-жайларды бұзуды ұйымдастырады;
42) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
43) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шарттармен және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен тұрғын үйлерді коммуналдық тұрғын үй қорынан азаматтардың меншігіне беруді жүзеге асырады;
44) халықты әлеуметтiк қорғау, ана мен баланы қорғау мәселелерiн шешедi, халықтың әлеуметтiк жағынан дәрменсiз топтарына атаулы көмек көрсетедi, оларға қайырымдылық көмек көрсетудi үйлестiредi және ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
45) қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды қамтамасыз етеді;
46) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің есебінде тұрған сотталған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету саласындағы өзге де өкілеттіктерді атқарады;
47) аудан аумағындағы экологиялық, тарихи, мәдени немесе ғылыми құндылығы бар табиғат объектiлерiн және өзге де объектiлердi табиғаттың, тарих пен мәдениеттiң қорғалатын ескерткiштерi деп жариялау туралы ұсыныс енгiзедi;
48) қоғамдық орындарды абаттандыру және сыртқы безендiру мәселелерiн шешедi;
49) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін тарта отырып, ведомствоаралық сипаттағы мәселелер бойынша консультациялық-кеңесшi органдар құрады;

31) организует строительство и эксплуатацию водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей и других объектов транспортной и инженерной инфраструктуры района;
32) обеспечивает организацию мероприятий по воинской приписке и призыву на воинскую службу, а также по вопросам гражданской обороны;
33) организует перевозки пассажиров в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере транспорта;
34) осуществляет регулирование земельных отношений в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
35) организует строительство, эксплуатацию и содержание дорог районного значения;
36) организует строительство жилья коммунального жилищного фонда и его распределение;
37) организует сохранение коммунального жилищного фонда;
38) проводит инвентаризацию жилищного фонда;
39) осуществляет изъятие, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных надобностей;
40) проводит мероприятия, направленные на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий, расположенных в сейсмоопасных регионах республики;
41) организует снос аварийного жилья;
42) обеспечивает жильем отдельные категории граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
43) осуществляет передачу в собственность граждан жилищ из коммунального жилищного фонда на условиях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
44) решает вопросы социальной защиты населения, охраны материнства и детства, оказывает адресную помощь социально уязвимым слоям населения, координирует оказание им благотворительной помощи и содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения;
45) обеспечивает организацию и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания;
46) исполняют иные полномочия в сфере оказания социально-правовой помощи осужденным, состоящим на учете службы пробации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
47) вносит предложения об объявлении охраняемыми памятниками природы, истории и культуры находящиеся на территории района природные и иные объекты, представляющие экологическую, историческую, культурную или научную ценность;
48) решает вопросы благоустройства и внешнего оформления общественных мест;
49) образует консультативно-совещательные органы по вопросам межведомственного характера с привлечением представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан по вопросам, затрагивающим интересы субъектов частного предпринимательства, согласно законодательству Республики Казахстан;

50) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
51) тиiстi аумақта ветеринариялық iс-шаралар жүргiзудi, мал шаруашылығында пайдаланылатын арнаулы көмбелер (көмiндiлер) салуды және ұстауды ұйымдастырады, сондай-ақ ауру малдарды санитарлық союды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
52) азаматтардың тегін бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу құқығының іске асырылуын жүзеге асырады;
53) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелерді және мемлекеттік кәсіпорындарды құрады, облыстық атқарушы орган белгілеген штат санының лимиті және Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормативтер шегінде аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың штат санының лимитін белгілейді;
54) салық төлеушіні тіркеу есебіне алу орны бойынша мемлекеттік кіріс органының аудандық бюджетке толық көлемде түсетін салықтарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімдерін келіседі;
55) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен лицензиялауды жүзеге асырады;
56) терроризмге қарсы комиссиялар арқылы ауданның, облыстық маңызы бар қаланың аумағында терроризм профилактикасы, сондай-ақ терроризм салдарларын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметті ұйымдастырады;
57) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың профилактикасына, сондай-ақ аудан аумағында олардың зардаптарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға қатысады;
58) Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтетін үлгілік қағидалар негізінде әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын әзірлейді;
59) дене шынықтыруды және спортты дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
60) "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көмек көрсету жөніндегі ұйымдарды құрады;
61) әлеуметтік шиеленіске және еңбек жанжалдарының туындау тәуекелдеріне мониторингті жүзеге асырады;
62) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
63) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
64) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.

50) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
51) организует проведение ветеринарных мероприятий на соответствующей территории, строительство и содержание специальных хранилищ (могильников), используемых в животноводстве, а также осуществляет организацию санитарного убоя больных животных;
52) осуществляет реализацию гражданами права на бесплатное начальное, основное среднее и общее среднее образование;
53) создает в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственные учреждения и государственные предприятия, устанавливает лимит штатной численности исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета в пределах лимита штатной численности, доведенного областным исполнительным органом и нормативов, установленных Правительством Республики Казахстан;
54) согласовывает решения органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, поступающих в полном объеме в районный бюджет;
55) осуществляет лицензирование в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
56) организует деятельность по профилактике терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма на территории района, города областного значения через антитеррористические комиссии;
57) участвует в профилактике чрезвычайных ситуаций социального характера, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий на территории района;
58) разрабатывает правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан на основе типовых правил, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
59) организует работу по развитию физической культуры и спорта;
60) создает организации по оказанию помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия";
61) осуществляет мониторинг социальной напряженности и рисков возникновения трудовых конфликтов;
62) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
63) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте".
64) осуществляет иные полномочия, возлагаемые законодательством Республики Казахстан.

17. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға, сондай-ақ өз құзыры шегінде оларға орындалуы міндетті тапсырмалар беруге;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілері мен тапсырмаларының, облыс және аудан әкімдігі қаулыларының, облыс және аудан әкімі шешімдері мен өкімдерінің, облыс, аудан әкімі және оның орынбасарлары тапсырмаларының орындалуына талдау жүргізуге, анықталған заң бұзушылықтарды, оларды орындамау себептері мен жағдайларын жою жөнінен шаралар қабылдауға;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың билігіндегі ақпараттық деректер жиынтығын пайдалануға;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік көлік құралдарын, байланыс және коммуникациялар жүйелерін пайдалануға;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен аудан әкімдігі мен әкімі қарайтын мәселелерді дайындауға және шешуге қатысуға аппараттың, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметкерлерін, кәсіпорындар мен ұйымдардың өкілдерін тартуға.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және босатылатын орынбасарлары болады.
21. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына жауапты болады;
2) дара басшылық ету принциптерінде іс-қимыл жасайды және Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен белгіленген өз құзыретіне сәйкес "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметінің мәселелерін дербес шешеді;
3) "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі атынан сенімхатсыз іс-қимыл жасайды;

17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать от государственных органов необходимую информацию, а также давать, в пределах своей компетенции, им обязательные к исполнению поручения;
2) проводить анализ исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата района и области, решений, распоряжений и поручений акима района и области, его заместителей, принимать меры по устранению выявленных нарушений законодательства, причины и условия их неисполнения;
3) в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющихся в распоряжении государственных органов;
4) в установленном законодательством порядке использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
5) в установленном законодательством порядке привлекать работников аппарата, исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета, представителей предприятий и организаций к участию в подготовке и решению вопросов, рассматриваемых акиматом и акимом района.
3. Режим работы в государственном учреждении
18. Руководство государственным учреждением "Аппарат акима Шардаринского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района":
1) организует и руководит работой государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района", несет ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" задач и осуществление им своих функций;
2) действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением;
3) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района";

4) барлық органдар мен ұйымдарда "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіреді;
5) заңнамамен белгіленген жағдайлар мен шектерде "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкіне билік етеді;
6) бұйрықтар шығарады және "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің орындаулары үшін міндетті нұсқаулар береді;
7) "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереженің және штат құрылымының жобаларын бекітеді;
8) "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, бекітеді;
9) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тапсырмаларын, облыс және аудан әкімдігі қаулыларын және облыс, аудан әкімі шешімдері мен өкімдерін орындау жөнінен "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын үйлестіреді;
10) "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тағайындау, босату, демалыс беру, іссапарға шығару, сыйақы беру, тәртіптік жаза қолдану жөнінде бұйрықтар шығарады;
11) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаға қол қояды;
12) заңнамамен және осы Ережемен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
"Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерінің қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
23. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын аппарат басшысы басқарады. Аппарат басшысының өкілеттігі:
1) аппарат жұмысына басшылық етеді;
2) аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және бағыттайды, олардың өзара іс-қимылын үйлестіреді;
3) мемлекеттік әкімшілік қызметші болып табылмайтын қызметкерлерді еңбек шарттары бойынша жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, іс сапарға жібереді, тәртіптік жаза қолдану және көтермелеу жөнінде бұйрықтар шығарады;
4) аудан әкімінің орынбасарларын қоспағанда, аппараттағы мемлекеттік әкімшілік қызметкердің қызметтік нұқсаулықтарын бекітеді;

4) представляет интересы государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" во всех органах и организациях;
5) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района";
6) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района";
7) утверждает проекты Положения об аппарате, структуры штатов государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района";
8) утверждает положения о структурных подразделениях государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района";
9) координирует работу структурных подразделений государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" по исполнению актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, постановлений акимата и решений, распоряжений акима области и района;
10) издает приказы по назначению, увольнению, отпусков, командированию, наложению дисциплинарных взысканий и поощрению административных государственных служащих государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района", в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
11) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
12) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством и настоящим Положением.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
23. Аппарат государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" возглавляется руководителем аппарата назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Полномочия руководителя аппарата:
1) руководит работой аппарата;
2) организует и направляет работу структурных подразделений аппарата, координирует их взаимодействие;
3) принимает на работу и увольняет с работы неявляющие административные государственные служащие, командировать, издает приказы по поощрению и наложению дисциплинарных взысканий работника;
4) утверждает должностные инструкции административных государственных служащих аппарата, кроме заместителей акима района;

5) аудан әкіміне аппараттың келешектегі жоспары және ағымды жұмысын ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) аудан әкіміне аппарат қызметкерлерін көтермелеу және оларға тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы ұсыныс енгізеді;
7) аппараттың шығыстар сметасын бекітеді, бюджетпен қарастырылған қаржы құралдарын басқарады;
8) банктік шоттар ашады;
9) шарттар жасасады;
10) аудан әкімімен жүктелген басқа да өкілеттерді жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
24. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік аудандық коммуналдық меншікке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Шардара ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 2-косымша
"Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1."Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - әкімнің аппараты) Шардара қаласы әкімінің (бұдан әрі - әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2.Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3.Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4.Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5.Әкімнің аппараты заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6.Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.

5) вносит акиму района предложения по перспективному планированию и текущей организации работы аппарата;
6) вносит акиму района предложение о поощрении сотрудников аппарата и наложении на них дисциплинарных взысканий;
7) утверждает смету расходов аппарата, распоряжается финансовыми средствами, предусмотренными бюджетом;
8) открывает банковские счета;
9) заключает договоры;
10) осуществляет иные функции возложенные на него акимом района.
4. Имущество государственного органа
24. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Аппарат акима Шардаринского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима Шардаринского района", относится к районной коммунальной собственности.
26. Государственное учреждение "Аппарат акима Шардаринского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения
27. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарата акима Шардаринского района" осуществляются в соответсвии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение - 2 к постановлению
акимата Шардаринского района от
14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района" 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района" (далее - аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима города Шардара (далее -аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2.Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.
3.Аппарат акима является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.
4.Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5.Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6.Положение об аппарате акима города, его структура утверждаются акиматом района.

7.Әкім аппаратының толык атауы - "Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Шардара қаласы, С.Әшіров көшесі №6 үй, индекс 161400.
8.Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9.Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10.Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
2.Әкім аппаратының негізгі міндеттері, функциялары, кұкыктары мен міндеттері
11.Міндеттер:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
12.Функциялар:
Әкімнің аппараты өз кұзыреті шегінде:
1)жергілікті қоғамдастық жиынын, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2)бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті коғамдастық жиынының және жиналысының шакырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралык ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
3)жергілікті коғамдастық жиынында немесе жергілікті коғамдастық жиналысында қабылданған және қала әкімі мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
4)қаланың бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
5)жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудан мәслихатына қала бюджетінің аткарылуы туралы есепті ұсынады;
6)қаланың бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
7)жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
8)қаланың коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
9)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
10)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құкығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
11)мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;

7.Полное наименование аппарата акима - государственное учреждение "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, город Шардара улица С.Аширова №6, индекс 161400.
8.Аппарат акима города образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9.Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10.Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности аппарата акима
11.Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
12.Функции:
Аппарат акима города в рамках своей компетенции:
1)обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей города, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
2)оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
3)обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимам города;
4)обеспечивает планирование и исполнение бюджета города;
5)представляет собранию местного сообщества и в маслихат района отчет об исполнении бюджета городаа;
6)принимает решение о реализации бюджета города;
7)разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
8)выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу города;
9)осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
10)осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
11) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;

12)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, қаланың меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
13)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бакылауды жүзеге асырады;
14)мүлкі каланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бакылауды және талдауды жүзеге асырады;
15)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.
Қала әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1)өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2)егер Қазақстан Республикасының зандарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3)шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4)мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе казыналық кәсіпорын) айқындайды;
5)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылык қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
6)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес занды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8)аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық занды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;

12)представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления);
13)осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
14)осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления);
15)организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Аппарат акима города по согласованию с собранием местного сообщества:
1)разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2)управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3)принимает решение и осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
4)определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;
5)осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
6)осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7)предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8)принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;

9)коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
10)жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
11)мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
12)мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
13)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
14)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
15)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды.
16)Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
13.Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, кұжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің акпараттык деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
14.Әкім аппаратының өз құзыреті шегіндегі міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің, қала әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
3, Әкім аппаратының қызметін ұйымдастыру
15.Әкімнің аппаратын әкім басқарады.
16.Әкімнің өкілеттіктері:

9)дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
10)утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
11)определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления);
12)рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
13)принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
14)закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
15)принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
16)осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.
13.Аппарат акима имеет право, в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14.Обязанности аппарата акима, в пределах своей компетенции:
качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действующим законодательством; качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района, акима села, сельского округа;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
3. Организация деятельности аппарата акима
15.Аппарат акима возглавляется акимом.
16.Полномочия акима:

1)тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында тиісті аудандық әкімдіктің лауазымды адамы болып табылады және мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда оның атынан сенімхатсыз өкілдік етеді;
2)азаматтардың өтініштерін, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қолданады;
3)салық және бюджетке теленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
4)азаматтар мен занды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
5)өз кұзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
6)қаланың коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ қалада автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;
7)шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
8)Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсетеді;
9)өз кұзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
10)тарихи және мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
11)табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады, оларға қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
12)қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмыска орналасуына жәрдемдеседі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға әлеуметтік-кұқықтық және өзге де көмек көрсетеді;
13)мүгедектігі бар адамдарға көмек көрсетуді ұйымдастырады;
14)қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
15)дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
16)мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұкаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастырады;
17)мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;

1)является должностным лицом соответствующего районного акимата на территории соответствующей административно-территориальной единицы и без доверенности выступает от его имени во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2)рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
3)содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4)содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5)в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
6)обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда города, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в городе;
7)содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
8)оказывает меры государственной поддержки социального предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
9)в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
10)организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
11)выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению лнятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому, координирует оказание им благотворительной помощи;
12)содействует трудоустройству лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих на учете службы пробации, а также оказывает им социально-правовую и иную помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13)организует помощь лицам с инвалидностью;
14)организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
15)организует совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
16)организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовые и просветительские мероприятия;
17)координирует оказание благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;

18)халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
19)"Алтын алқа" алқасымен наградталған аналарға үй бөлуге жәрдемдеседі;
20)жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
21)жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
22)қоғамдық көлік қозғалысын ұйымдастырады;
23)шұғыл медициналық көмек көрсету кажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
24)облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға олар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ветеринария саласындағы функцияларды орындаған кезде жәрдем көрсетеді;
25)қажет болған жағдайда жатқан науқасты денсаулық сақтау ұйымының стационарынан тұрғылықты жеріне дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
26)жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
27)жергілікті бюджетті бекіту (нактылау) кезінде аудан мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
28)мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
29)өз құзыреті шегінде елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерін реттейді;
30)елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлык тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
31)туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
32)жерлеу және қабірлерді қарап-күту жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, қабірге арналған жер учаскелерін есепке алу мен тіркеуді жүргізеді;
33)қоғамдық медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
34)жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфракұрылым жасайды;
35)қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жұмыспен камтылуына, оның ішінде:
қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындары мен мекемелері өндіретін тауарларға, орындайтын жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тапсырыстарды орналастыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің аумағында сотталғандардың еңбегін пайдаланатын өндірістер ашу, оларды кеңейту және жаңғырту үшін кәсіпкерлік субъектілерін тарту арқылы жәрдемдеседі.
36)басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес занды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
37)берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;

18)координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
19)содействует выделению жилья матерям, награжденным подвеской "Алтын алқа";
20)организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
21)содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
22)организует движение общественного транспорта;
23)в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
24)оказывает содействие государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, при выполнении ими функций в области ветеринарии на соответствующей административно-территориальной единице;
25)в случае необходимости организует транспортировку лежачего больного из стационара организации здравоохранения до места жительства;
26)взаимодействует с органами местного самоуправления;
27)принимает участие в работе сессий маслихата района при утверждении (уточнении) местного бюджета;
28)обеспечивает деятельность учреждений культуры;
29)организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пунктов и регулирует вопросы водопользования;
30)организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
31)организует погребение безродных и общественне работы по содержанию в надлежащем состоянии клабдищ и иных мест захоронения
32)ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;
33)ведет реестр общественных медиаторов;
34)создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
35)содействует занятости осужденных, отбывающих наказание в учреждениях уголовноисполнительной системы, в том числе путем:
размещения заказов на товары, работы и услуги, производимые, выполняемые и оказываемые предприятиями и учреждениями уголовно-исполнительной системы;
привлечения субъектов предпринимательства к открытию, расширению и модернизации на территории учреждений уголовно-исполнительной системы производств, использующих трудосужденных.
36)предоставляют переданное в управление районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим липам без права последующего выкупа;
37)определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;

38)берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
39)берілген аудандық коммуналдық занды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
40)жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
41)басқаруына берілген коммуналдық казыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
42)берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
43)бюджет қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
44)мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
45)каланың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
46)аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша қаладағы авариялық жағдайдағы үйлерді бұзуды ұйымдастырады;
47)мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында қала халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
48)елді мекен жерлерінде мал жаятын орындарды айқындау;
49)елді мекендер аумақтарын санитариялық тазалауды ұйымдастыру;
50)қала аумағында жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантинді немесе шектеу iс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
51)қала аумағында жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
52)Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық пункттерді қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз ету;
53)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
54)жер учаскелерiн жеке меншiкке және жер пайдалануға беру;
55)қауымдық сервитуттар белгілеу;
56)жер учаскелерін алып қою, соның ішінде мемлекет мұктажы үшін алып қою мәселелері жөнінде аудандық әкімдікке ұсыныстар енгізеді;
57)жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды іске асыруды қамтамасыз ету және жергілікті өзін-өзі басқару органына (жергілікті қоғамдастық жиынына) оның іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есепті ұсыну;

38)обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
39)осуществляют управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
40)согласовывают годовую финансовую отчетность переданного в управление районного коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
41)устанавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
42)утверждают индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
43)принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
44)составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
45)проводят инвентаризацию жилищного фонда города;
46)организуют по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья города;
47)оказывают содействие микрокредитованию городского населения в рамках программных документов системы государственного планирования.
48)определение мест выпаса животных на землях населенного пункта;
49)организация санитарной очистки территории населенных пунктов;
50)принятие решений об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на соответствующей территории;
51)принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на соответствующей территории;
52)обеспечение ветеринарных пунктов служебными помещениями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
53)обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и информационной безопасности, требований к управлению данными;
54)предоставление земельных участков в частную собственность и землепользование;
55)установление публичных сервитутов;
56)внесение предложений в районный акимат по вопросу изъятия земельных участков, в том числе для государственных нужд;
57)обеспечение реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию и представление ежегодного отчета о ходе его реализации органу местного самоуправления (сходу местного сообщества);

58)жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспарларды іске асыру;
59)жайылымдардың тозуымен және шөлейттенуімен күрес жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру;
60)жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру;
61)жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспардың іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есептерді тиісті аумақтарда таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
62)үлгілік тізбеге сәйкес жер учаскесін бөліп беру схемасын келісу бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың тізбесін бекіту;
63)Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылык туралы" кодексінде көзделген, қала аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік құкық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады;
64)Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік-аумақтық кұрылысы мәселелерін реттейді.
65)қала әкімі облыс әкімдігіне облыстың даму жоспарына енгізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте байланыс қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру жөнінде ұсыныс енгізеді.
66)денсаулық жағдайына қарай ұзақ уақыт бойы орта білім беру ұйымдарына бара алмайтын азаматтар үшін үйде немесе стационарлық көмек, сондай-ақ қалпына келтіру емін және медициналық оңалту көрсететін ұйымдарда тегін жеке оқыту ұйымдастыруды қамтамамасыз етеді.
67)Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге қатысады;
68)ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнімі мен шикізатын дайындайтын мемлекеттік пункттердің, сою алаңдарының (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарының), мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың), пестицидтерді, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарының (көмінділердің) жұмыс істеуіне жәрдемдеседі;
69)ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге қатысады;
70)қала әкімінің құзырына Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге де мәселелерді шешу жатқызылуы мүмкін.
17.Қала әкімі өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша өзіне жүктелген міндеттердің іске асырылуы үшін жоғары тұрған әкімнің, аудандық мәслихаттың алдында жауап береді.
18.Әкімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
19.Әкім:
1)Қазақстан Республикасының заңнамалык актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2)Әкім аппараты қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.

58)опубликование в средствах массовой информации, распространяемых на соответствующих территориях, ежегодных отчетов о ходе реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию;
59)реализация планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры;
60)реализация планов мероприятий по борьбе с деградацией и опустыниванием пастбищ;
61)реализация планов мероприятий по обводнению пастбищ;
62)утверждение перечня государственных органов и иных организаций по согласованию схемы отвода земельного участка в соответствии с типовым перечнем;
63)рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в Кодексе Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", совершенные на территории города;
64)регулирует вопросы административно-территориального устройства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
65)аким города вносит предложения акимату области по организации предоставления услуг связи на соответствующей административно-территориальной единице для включения в планы развития области
66)для граждан, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организации среднего образования, организуется индивидуальное бесплатное обучение на дому или в организациях, оказывающих стационарную помощь, а также восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию.
67)участие в проведении идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
68)содействие функционированию государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них;
69)участие в проведении сельскохозяйственной переписи;
70)к ведению акима города законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
17.Аким города несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим акимом, районным маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции.
18.Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19.Аким:
1)определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2)Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих;

3)Әкім аппараты туралы Ережені аудан әкімдігіне бекітуге ұсынады;
4)Әкім аппаратының қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5)Әкім аппараты қызметкерлерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;
6)Әкім аппараты қызметкерлерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
7)өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлеріне міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8)сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет жасайды және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратынын мүлкі
20.Заңнамада көзделген жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару кұқығында оқшауланған мүлкі болуы мумкін.
Әкім аппаратынын мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21.Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік қаланың (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
22.Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
23.Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 3-қосымша
"Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі- әкімнің аппараты) Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің (бұдан әрі- әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.

3)представляет на утверждение акимата района Положение о Аппарате акима;
4)назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима;
5)определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима;
6)осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима, оказание материальной помощи. наложение на них дисциплинарных взысканий;
7)издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарата акима:
8)противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
4. Имущество аппарата акима
20.Аппарат акима может иметь на праве оперативного у правления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества. переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Peony б.гини Казахстан.
21.Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности города (местного самоуправления).
22.Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата акима
23.Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение – 3 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Кауысбека Турысбекова Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Кауысбека Турысбекова Шардаринского района" (далее-аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Кауысбека Турысбекова (далее-аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательсвом Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответсвии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарата акима
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства

4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты өз атынан заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толық атауы- "Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі, Шардара ауылы, Серікбай Қарабеков көшесі №28 үй, индекс 161414.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10. Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
2. Әкім аппаратының негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
11.Міндеттер:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
12.Функциялар:
Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
1)жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
2)бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді.
3)Жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған және ауыл, ауылдық округ әкімдері мақұлданған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
4)ауылдың, ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
5)жергілкті қоғамдастықтың жиналысына және аудан мәслихатына ауыл,ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
6)ауылдың, ауылдық округтің бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
7)жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
8)ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
9)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;

4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Кауысбека Турысбекова Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, сельский округ Кауысбека Турысбекова, село Шардара, улица Серикбай Карабеков №28, индекс 161414.
8. Аппарат акима села, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности и аппарата акима
11. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значени
12. Функции:
Аппарат акима села, сельского округа в рамках своей компетенции:
1) обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
2) оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
3) обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимами села, сельского округа;
4) обеспечивает планирование и исполнение бюджета села, сельского округа;
5) представляет собранию местного сообщества и в маслихат района отчет об исполнении бюджета села, сельского округа;
6) принимает решение о реализации бюджета села, сельского округа;
7) разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития
8) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу села, сельского округа;
9) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;;

10)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
11)мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
12)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдың округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
13)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
14)мүлкі ауылдың, ауылдың округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуынбақылауды және талдауды жүзеге асырады;
15)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық үлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1)өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2)егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3)шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекшелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады,жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4)мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын,сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
5)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шарушылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;

10) осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
11) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи ином улицу с последующим списанием с баланса;
12) представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного
самоуправления, осуществляет защиту права собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
13) осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
14) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
15) организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Аппарат акима села, сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества:
1) разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2) управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3) принимает решение осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
4) определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;
5) осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;

6)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8)аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
9)коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге,филиалдар мен өкілдіктер құруға,сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
10)жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
11)мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі)коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
12)мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
13)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға жіне сенімгерлік басқару беру туралы шешімдер қабылдайды;
14)жергілікті өзін-өзі басқаркудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
15)жергілікті өзін-өзі басқаркудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
16)Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
17)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
13. Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың,ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы;

6) осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемо мого не по наз азначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7) предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущес цественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8)принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
9) дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
10) утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
11) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в
коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
12) рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
13) принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
14) закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими
лицами местного самоуправления;
15) принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
16) осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.
17) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
13. Аппарат акима имеет право, в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

14. Әкім аппаратының өз құзыреті шегіндегі міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету:
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс аудан әкімінің және әкімдігінің, ауыл, ауылдық округ әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
3. Әкім аппаратының қызметін ұйымдастыру
15. Әкімінің аппаратын әкім басқарады.
16. Әкімнің өкілеттіктері:
1) тиісті әкімшілік –аумақтық бөлініс аумағындағы тиісті аудандық әкімдіктің лауазымды адамы болып табылады және мемлекеттік органдармен, ұйымдамен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда оның атынан сенімхатсыз өкілдік етеді;
2) азаматтардың өтініштерін ,арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қолданады;
3) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
4) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
5) өз құзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
6) ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ ауылдарда, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;
7) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
8) өз құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
9) әділет органдары жоқ жергілікті жерлердегі ауыл, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариаттық әрекеттер жасауды, азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастырады;
10) жұмыспен қамту органдары жоқ жерлердегі ауылдың, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыссыздарды белгілеп отырады;
11) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады,оларға қайырымдылық көмек көрсетудің үйлестіреді;

14. Обязанности аппарата акима, в пределах своей компетенции:
качественно оказывать государственные услуги населению всоответсвии с действующим законодательством;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района, акима села, сельского округа;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
3. Организация деятельности аппарата акима
15. Аппарат акима возглавляется акимом.
16. Полномочия акима:
1) является должностным лицом соответствующего районного акимата соответствующей административно-территориальной единицы и без доверенности выступает от его имени во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
3) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
6) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда села, сельского округа, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в селах, сельских округах;
7) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
8) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
9) ким села, сельского округа в местностях, где нет органов юстиции, организует совершение нотариальных действий, регистрацию актов законодательством Республики Казахстан; гражданского состояния B порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) аким села, сельского округа в местностях, где нет органов занятости, отмечает безработных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
12) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому, координирует оказание им благотворительной помощи;

13) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмысқа орналасуына жәрдемдеседі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға әлеуметтік-құқықтық және өзге де көмек көрсетеді;
14) мүгедектерге көмек көрсетуді ұйымдастырады;
15) қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
16) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
17) мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастырады;
18) мүгедектерге қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетудің үйлестіреді;
19) халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
20) ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамсыз етуге жәрдемдеседі;
21) "Алтын алқа" алқасымен наградталған аналарға үй бөлуге жәрдемдеседі;
22) жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
23) жергілікті әлкуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
24) қоғамдық көлік қозғалысын ұйымдастырады;
25) шұғыл медициналық көмек көрсетуқажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
26) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
27) шаруашылықтар бойынша есепке алуды жүзеге асырады ;
28)жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде аудан мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
29) мектепке дейін тәрбие беретін және оқытатын ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
30) өз құзыреті шегінде елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерін реттейді;
31) елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
32) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
33) кәсіпқой емес медиаторлардың тізлімін жүргізеді;
34)жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және оларлың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдану үшін инфрақұрылым жасайды;
35)қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жұмыспен қамтылуына, оның ішінде:

13) содействует трудоустройству лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих на учете службы пробации, а также оказывает им социально-правовую и иную помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) организует помощь инвалидам;
15) организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
16) организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
17) организует совместно с общественными объединениями инвалидов культурно-массовые и просветительские мероприятия;
18) координирует оказание благотворительной и социальной помощи инвалидам;
19) координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
20) содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения;
21) содействует выделению жилья матерям, награжденным подвеской "Алтын алқа";
22) организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
23) содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
24) организует движение общественного транспорта;
25) в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
26) взаимодействует с органами местного самоуправления;
27) осуществляет похозяйственный учет:
28) принимает участие в работе сессий маслихата района при утверждении (уточнении) местного бюджета;
29) обеспечивает деятельность организаций дошкольного воспитания и обучения, учреждений культуры;
30) организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пуктов и регулирует вопросы водопользования;
31) организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
32) организует погребение безродных и общественные работы по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения.
33) ведет реестр непрофессиональных медиаторов;
34) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
35) содействует занятости осужденных, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, в том числе путем:
размещения заказов на товары, работы и услуги, производимые, выполняемые и оказываемые
предприятиями и учреждениями уголовно-исполнительной системы;
привлечения субъектов предпринимательства к открытию, расширению и модернизации на территории учреждений уголовно-исполнительной системы производств, использующих труд осужденных.

36) аудан орталығымен көлік қатынасын ұйымдастыру жөніндегі аудандық атқарушы органға ұсыныстар енгізу, сондай-ақ ауылдық жерде оқушыларды мектепке дейін және кейін қарай тегін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
37) басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
38) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің ) міндетті көлемдерін айқындайды;
39) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
40) берілген аудандық коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
41) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
42) басқаруына берілген коммуналдық қазыналық кәсіорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
43) берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
44) бюджеттен қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
45) мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды ,көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
46) ауылдың, ауылдық округтің тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
47) аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың, ауылдық округтің авариялық жағдайды үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
48) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
49) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінде көзделген, ауылдық округтің аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады;
50) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік-аумақтық құрылысы мәселелерін реттейді;
51) Ауыл, ауылдық округ әкімінің құзырына Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге де мәселелерді шешу жатқызылуы мүмкін.
17. Ауыл, ауылдық округ әкімі өзінің құзіретіне жатқызылған мәселелер бойынша өзіне жүктелген міндеттердің іске асырылуы үшін жоғары тұрған әкімнің, аудандық мәслихаттың алдында жауап береді.

36) обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
40) осуществляют управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
41) согласовывают годовую финансовую отчетность переданного в управление районного
коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
42) станавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
43) утверждают индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
44) принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
45) составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
46) проводят инвентаризацию жилищного фонда села, сельского округа;
47) организуют по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села, сельского округа;
48) оказывают содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования.
49) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в Кодексе Республики Казахстан "Об административных соответствии правонарушениях", совершенные на территории сельского округа;
50) регулирует вопросы административно-территориального устройства в законодательством Республики Казахстан;
51) к ведению акима села, сельского округа законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
17. Аким села, сельского округа несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим акимом, районным маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции.

18. Әкімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
19. Әкім:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Әкім аппараты қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
3) Әкім аппараты туралы Ережені аудан әкіміне бекітуге ұсынады;
4) Әкім аппараты қызметкерлерінің қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5) Әкім аппараты қызметкерлерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;
6) Әкім аппараты қызметкерлерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
7) өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлерге міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратының мүлкі
20. Заңнамада жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратына қайта ұйымдастыру және тарату
23. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 4-қосымша
"Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімнің аппараты) Қоссейіт ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.

18. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Аким:
1) определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными
актами Республики Казахстан;
2) Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих;
3) представляет на утверждение акимата района Положение о Аппарате акима;
4) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима;
5) определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима;
6) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
7) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарат акима;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность
4. Имущество аппарат акима
20. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
22. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упраздение аппарата акима
23. Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коссейит Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Коссейит Шардаринского района" (далее – аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Коссейит (далее – аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.

3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толық атауы - "Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Қоссейіт ауылдық округі, Қоссейіт ауылы, Д.Қонаев көшесі №50 үй, индекс 161407.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10. Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсiпкерлiк субъектiлерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
2. Әкім аппаратының негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
11. Міндеттер:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
12. Функциялар:
Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
1) жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2) бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
3) жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған және ауыл, ауылдық округ әкімдері мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
4) ауылдың, ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
5) жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудан мәслихатына ауыл, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
6) ауылдың, ауылдық округтің бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
7) жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;

3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима - государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Коссейит Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, сельский округ Коссейит, село Коссейит, улица Д.Конаева №50, индекс 161407.
8. Аппарат акима села, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности аппарата акима
11. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
12. Функции:
Аппарат акима села, сельского округа в рамках своей компетенции:
1) обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
2) оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
3) обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимами села, сельского округа;
4) обеспечивает планирование и исполнение бюджета села, сельского округа;
5) представляет собранию местного сообщества и в маслихат района отчет об исполнении бюджета села, сельского округа;
6) принимает решение о реализации бюджета села, сельского округа;
7) разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;

8) ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
9) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
11) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
12) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдың, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
14) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1) өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3) шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;

8) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу села, сельского округа;
9) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
10) осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
11) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
12) представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
13) осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
14) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
15) организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Аппарат акима села, сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества:
1) разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2) управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3) принимает решение и осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
4) определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;

5) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
6) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8) аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
9) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
11) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
12) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
14) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
17)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
13. Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
мемлекеттiк органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажеттi ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
мүлiктiк және мүлiктiк емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.

5) осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
6) осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7) предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8) принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
9) дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
10) утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
11) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
12) рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
13) принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
14) закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
15) принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
16) осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан;
17) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
13. Аппарат акима имеет право, в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

14. Әкім аппаратының өз құзыреті шегіндегі міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентiнің, Yкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің, ауыл, ауылдық округ әкімінің актілерi мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
3. Әкім аппаратының қызметін ұйымдастыру
15. Әкімнің аппаратын әкім басқарады.
16. Әкімнің өкілеттіктері:
1) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс аумағында тиiстi аудандық әкiмдіктің лауазымды адамы болып табылады және мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда оның атынан сенiмхатсыз өкiлдiк етедi;
2) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;
3) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдеседi;
4) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметi актiлерiнiң, орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар нормативтiк құқықтық актілерiнiң нормаларын орындауына жәрдемдеседi;
5) өз құзыретi шегiнде жер қатынастарын реттеудi жүзеге асырады;
6) ауылдың, ауылдық округтiң коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ ауылдарда, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуiн және күтiп ұсталуын қамтамасыз етедi;
7) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсiпкерлiк қызметтi дамытуға жәрдемдеседi;
8) өз құзыретi шегiнде әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
9) әділет органдары жоқ жергілікті жерлердегі ауыл, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариаттық әрекеттер жасауды, азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастырады;
10) жұмыспен қамту органдары жоқ жерлердегі ауылдың, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыссыздарды белгілеп отырады;
11) тарихи және мәдени мұраны сақтау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
12) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады, оларға қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;

14. Обязанности аппарата акима, в пределах своей компетенции:
качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действующим законодательством;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района, акима села, сельского округа;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
3. Организация деятельности аппарата акима
15. Аппарат акима возглавляется акимом.
16. Полномочия акима:
1) является должностным лицом соответствующего районного акимата на территории соответствующей административно-территориальной единицы и без доверенности выступает от его имени во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
3) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
6) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда села, сельского округа, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в селах, сельских округах;
7) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
8) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
9) аким села, сельского округа в местностях, где нет органов юстиции, организует совершение нотариальных действий, регистрацию актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) аким села, сельского округа в местностях, где нет органов занятости, отмечает безработных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
12) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому, координирует оказание им благотворительной помощи;

36) аудан орталығымен көлік қатынасын ұйымдастыру жөнінде аудандық атқарушы органға ұсыныстар енгізу, сондай-ақ ауылдық жерде оқушыларды мектепке дейін және кейін қарай тегін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
37) басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
38) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
39) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
40) берілген аудандық коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
41) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
42) басқаруына берілген коммуналдық қазыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
43) берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
44) бюджет қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
45) мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
46) ауылдың, ауылдық округтiң тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
47) аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың, ауылдық округтiң авариялық жағдайдағы үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
48) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
49) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінде көзделген, ауылдық округтің аумағында жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады;
50) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы мәселелерін реттейді.
51) Ауыл, ауылдық округ әкімінің құзырына Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге де мәселелерді шешу жатқызылуы мүмкін.
17. Ауыл, ауылдық округ әкiмi өзiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша өзiне жүктелген мiндеттердiң iске асырылуы үшiн жоғары тұрған әкiмнiң, аудандық мәслихаттың алдында жауап бередi.

36) внесение в районный исполнительный орган предложений по организации транспортного сообщения с районным центром, а также организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в сельской местности;
37) предоставляют переданное в управление районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа;
38) определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
39) обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
40) осуществляют управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
41) согласовывают годовую финансовую отчетность переданного в управление районного коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
42) устанавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
43) утверждают индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
44) принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
45) составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
46) проводят инвентаризацию жилищного фонда села, сельского округа;
47) организуют по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села, сельского округа;
48) оказывают содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования.
49) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в Кодексе Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", совершенные на территории сельского округа;
50) регулирует вопросы административно-территориального устройства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
51) к ведению акима села, сельского округа законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
17. Аким села, сельского округа несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим акимом, районным маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции.

18. Әкімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
19. Әкім:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Әкім аппараты қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
3) Әкім аппараты туралы Ережені аудан әкімдігіне бекітуге ұсынады;
4) Әкім аппаратының қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5) Әкім аппараты қызметкерлерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;
6) Әкім аппараты қызметкерлерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
7) өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлерге міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратының мүлкі
20. Заңнамада көзделген жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
23. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 5-қосымша
"Шардара ауданының Көксу ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Көксу ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімнің аппараты) Көксу ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.

18. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Аким:
1) определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих;
3) представляет на утверждение акимата района Положение о Аппарате акима;
4) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима;
5) определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима;
6) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
7) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарата акима;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
4. Имущество аппарата акима
20. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
22. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата акима
23. Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение - 5 к постановлению
акимата Шардаринского района от
14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коксу Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Коксу" (далее – аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Коксу (далее – аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.

7) өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлерге міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратының мүлкі
20.Заңнамада жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21.Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
22.Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратына қайта ұйымдастыру және тарату
23.Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 11- қосымша
"Шардара ауданының Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімнің аппараты) Достық ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.

7) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарат акима;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность
4. Имущество аппарат акима
20.Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21.Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
22. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упраздение аппарата акима
23.Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение-11 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Достык Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Достык Шардаринского района" (далее – аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Достык (далее – аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.

7) өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлерге міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратының мүлкі
20. Заңнамада жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратына қайта ұйымдастыру және тарату
23. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 13 қазандағы
№ 256 қаулысына 13-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Бөлім) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте Шардара ауданында экономика және бюджеттік жоспарлау саласында мемлекеттік саясатты және мемлекеттік басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

7) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарат акима;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность
4. Имущество аппарат акима
20.Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21.Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
22. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упраздение аппарата акима
23.Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение - 13 к постановлению
акимата Шардаринского района от
14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее-Государственный орган) является исполнительным органом Республики Казахстан, Осуществляющим государственной политики в области экономики и бюджетного планирования Шардаринского района.
2. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
3. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, 161400, Шардара қаласы, С.Әшіров көшесі, № 6.
10. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Шардара ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемесі болып табылады.
Осы ереже Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлім өз қызметін қаржыландыруы жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлімге кәсіпкерлік субьектілерімен Мемлекеттік органның Функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым- қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Бөлімнің заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
Шардара ауданының экономика және бюджетті жоспарлау, коммуналдық меншікті басқару саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
1) Бөлімге міндеттелген функцияларды атқару үшін, мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұрауға және алуға;
2) белгілі құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландыратын мекемелерге тапсырмалар береді;

5. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района вступает в гражданско-правовое отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района имеет права выступать стороной гражднаского-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответсвии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядка принимает решения, оформляемые актами руководителя Государственный орган и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: РК, Туркестанская область, 161400, город Шардара, улица С.Аширова, № 6.
10. Настоящее Положение является учередительным документом Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
11. Финансирование деятельности Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района осуществляется из местного бюджета.
12. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Государственного органа.
Если Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области экономики и бюджетного планирование, управление коммунальной собственностью Шардаринского района;
2) иные задачи, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1. Права:
1) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осушествления функций возложенных на Отдел;
2) давать поручения организациям, финансируемым из местного бюджета в пределах своих компетенций;

3) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4) бюджет заңдылықтары негізінде бюджет қаражаттарын қайтарады және қаржыландыруды тоқтатады;
5) өз құзырына жататын мәселелер бойынша әкім шешімінің, өкімінің, аудан әкімдігінің қаулысының, сонымен қатар, мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
6) осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады;
7) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Міндеттері:
Мемлекеттік органның міндеттері: Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
15. Функциялары:
1) ауданның әлеуметтік – экономикалық даму бағдарламасын әзірлеу және мониторинг жүргізу;
2) орта мерзімді кезеңге арналған ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамын әзірлеу;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму болжамына енгізу үшін басым бағыты бар жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың тізімін қарау;
4) тиісті жоспарлы жылға арналған басым бағыты бар бюджеттік инвестициялық жобалардың тізіміне енгізу үшін инвестициялық жобалардың (бюджеттік) экономикалық қорытындысын дайындау;
5) экономикалық дәйектеме негізінде, ауданның орта мерзімді әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, салық салу базасына, бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің бюджеттік өтінімдеріне сәйкес, аудан бюджетінің параметрлерін жоспарлау және үш жылдық кезеңге арналған (жоспарлы кезең) жергілікті бюджеттің жобасын қарастыру;
6) ауданның бюджетінің атқарылуын ұйымдастыру және мониторинг жүргізу;
7) тиісті есепті кезеңге ауданның бюджетінен қаржыландыратын, атқарушы органдардың қызметінің тиімділігін бағалау үшін тиісті жоғары тұрған уәкілетті мекемелерге құжаттар дайындау және ұйымдастыру;
8) бюджеттің атқарылуы бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің қызметін үйлестіру;
9) бюджеттік заңдылықтарға сәйкес ауданның бюджетінің міндеттемелері бойынша жалпы қаржыландыру жоспарларын, түсімдер жоспарын және төлемдер бойынша жалпы қаржыландыру жоспарын құрастыру, бекіту және жинақтау;
10) болжамды түсім көлемі негізінде төлемдер мен міндеттемелер бойынша аудандық бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің бағдарламаларының (кіші бағдарламаларының) қаржыландыру жоспарларын және мемлекеттік мекемелердің жеке қаржыландыру жоспарларына талдау жасау;
11) бюджет қаражаттарын басқаруды жүзеге асыру, алдағы кезеңге бюджетке түсетін қаржының күтілетін көлемін анықтау;

3) в пределах своей компетенции издавать приказы;
4) обеспечивать отзыв бюджетных средств и приостановление финансирования в случаях предусмотренных бюджетным законодательством;
5) участвовать в подготовке проектов решении, распоряжений акима постановлений акимата района, а так же маслихата по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
6) осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами района и области;
7) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
2.Обязанности:
Обязанности Государственного органа регламентируются действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разработка и мониторинг программы социально-экономического развития района;
2) разработка прогноза социально-экономического развития района на среднесрочный период;
3) рассматривает перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов для включения в прогноз социально-экономического развития района;
4) подготовка экономических заключений (бюджетных) инвестиционных проектов для включения в перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов на соответствующий планируемый год;
5) на основании экономического обоснования, в соответствии со среднесрочным прогнозом социально-экономического развития района, налогооблагаемой базой, бюджетных заявок администраторов бюджетных программ, планирует параметры районного бюджета и формирует проект местного бюджета на трехлетний период (плановый период);
6) органзация и мониторинг исполнения бюджета района;
7) организация и подготовка материалов в соответствующие вышестоящие уполномоченные органы для проведения оценки эффективности деятельности испольнительных органов, финансируемых из бюджета района за соответствующий отчетный период;
8) координация деятельности администраторов бюджетных программ по исполнению бюджета;
9) составление, утверждение и ведение сводного плана финансиривония по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам по бюджету района в соответсвии с бюджетным законодательством;
10) анализ планов финансирования администраторов районнных бюджетных программ по программам (подпрограмм) и индивидульных планов финасирования государственных учреждений по обязательствам и платежам с учетом прогнозных объемов поступлений;
11) осуществление управления бюджетными деньгами, определение ожидаемого объема поступлений денег в бюджет в предстоящем периоде;

12) басқа жақтан қаражаттар тарту процесін ұйымдастыру;
13) бюджеттік мониторинг жүргізу;
14) бюджеттік есепті жүргізу;
15) Қазақстан Республикасының бюджет заңдылықтарына сәйкес, ауданның бюджетінің айлық жылдық есептерін құрастыру және ұсыну, сонымен қатар, мемлекеттік басқару органдарына басқада есептерді ұсыну;
16) бюджет заңдылықтары негізінде ауданның бюджетінің айлық, тоқсандық және жылдық есептеріне талдау жасау және бақылау жүргізу;
17) Қазақстан Республикасының бюджет заңдылықтарымен белгіленген тиісті органдарға ұсыну үшін дебиторлық және кредиторлық қарыздары туралы есептерді құрастыру;
18) ауданның бюджетінің атқарылуы туралы жедел мәліметтерді жинау, құрастыру және тиісті органдарға ұсыну;
19) инвеистициялық жобалар, даму бюджетінің игерілуі барысына мониторинг жүргізу;
20) бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік несиелерге қызмет көрсетуді жүзеге асыру, есебін жүргізу, мониторинг жүргізу;
21) бюджеттк бағдарлама әкімшілері бойынша бюджеттің атқарылуы жөнінде жалпы қорытындылар дайындау;
22) ҚР қолданыстағы заңдылықтары және басқа да нормативтік – құқықтық актілер шегінде аудандық коммуналдық меншікті басқару және оны қорғау бойынша шараларды жүзеге асыру;
23) аудандық коммуналдық мүлік есебін жүргізуді ұйымдастыру
24) акциялары және үлестері мемлекетке тиесілі шаруашылық жүргізуге құқылы мемлекеттік кәсіпорындар және акциянерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қаржылық – шаруашылық қызметіне мониторинг жүргізу;
25) аудандық коммуналдық меншіктерді аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға бекітуді жүзеге асыру;
26) аудандық коммуналдық меншікті пайдалану және қолдану, иелену бойынша уәкілеттікті жүзеге асыру;
27) ҚР қолданыстағы заңдылықтары және басқада норматитік-құқықтық актілер шегінде және уәкілетті органдардың (бюджеттк бағдарлама әкімшілерінің) тікелей қатысуымен аудандық коммуналдық меншіктегі нысандарды жекешелендіруді ұйымдастыру;
28) жекешелендіру үшін аудандық коммуналдық меншіктегі нысандарды беру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
29) коммуналдық меншікті және мүлікті жалға алу жөніндегі келісім шарттарды рәсімдеу (аудандық коммуналдық мүлікті), жалға берілген мүліктер бойынша төлем ақысын есептер көлемінің есебін құрастыру;
30) аудандық коммуналдық меншік обьектілерін сенімгерлік басқаруға және жалға беру шарты бойынша жұмыстарды үйлестіру;
31) заңдылықтарға және басқа да нормативтік – құқықтық актілерге сәйкес коммуналдық меншікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екінші түріне беруді ұйымдастыру;

12) организация процесса привличения денег посредством заимствования;
13) проведение бюджетного мониторинга;
14) ведение бюджетного учета;
15) составление и предоставление ежемесячного, годового отчета об исполнении бюджета района, а также другие отчеты в органы государственного управления, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
16) анализ и контроль месячных, квартальных и годовых отчетов по исполнению районного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством;
17) составление отчетов по дебиторской и кредиторской задолженности для представления их в соотвествующие органы, определенные бюджетным законодательством Республики Казахстан;
18) сбор, составление и представление в соответствующие органы оперативных данных об исполнении бюджета района;
19) ведение мониторинга за ходом освоения бюджета развития, инвестиционных проектов;
20) осуществление предоставление, обслуживание бюджетных кредитов, выданных за счет средств бюджета, обеспечение их учета, мониторинга;
21) подготовка общего заключения по исполнению бюджета по администраторам бюджетных программ;
22) в пределах полномочий, определенных законодательством РК и другими нормативно-правовыми актами управление районной коммунальной собственностью и осуществление мер по ее защите;
23) организация учета районного коммунального имущества;
24) осуществление мониторинга за финансово-хозяйственной деятельностю государственных пердприятий на праве хозяйственного ведения и акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акции и доли которых принадлежат государству;
25) осуществление закрепления районного коммунального имущества за районными коммунальными юридическими лицами;
26) осуществление полномочий по владению, пользованию и распоряжению районной коммунальной собственностью;
27) в пределах полномочий по владению, определенных законодательством РК и другими нормативно-парвовыми актами, при непосредственном участии уполномоченных органов (администраторов бюджетных программ) организация привитизации объектов районной коммунальной собственности;
28) координация работы по передаче объектов районной коммунальной собственности для привитизации;
29) оформление договоров аренды (районного коммунального имущества) по коммунальной собственности и сдаче обьектов в имущественный наем, расчет размера стоймости арендой платы;
30) координация работы по передаче обьектов районной коммунальной собственности в концессию и доверительное управление;
31) организация передачи коммунального имушества из одного вида государственной собственности в другой соответствии с законодательными и другими нормативными актами;

32) аудандық коммуналдық меншіктің сақталуы, тиімділігі және ұтымды пайдаланылуы бойынша жұмыстар жүргізу;
33) ҚР заңдылықтарында белгіленген тәртіппен иесіз нысандарды анықтау және оларды есепке қойып әрі қарай коммуналдық меншікке қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
34) ҚР заңдылықтарында белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және әрі қарай пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдасыру;
35) мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындардың коммуналдық меншіктегі нысандарын түгендеу және есепке алу бойынша теңгерім ұстауыштарымен жұмыстарды үйлестіру;
36) мемлекеттің қатысуымен акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестердің қаржылық–шаруашылық қызметтерінің қорытындысы бойынша талдау жүргізу;
37) мемлекеттің қатысуымен акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестердің байқаушы кеңесіне және директорлар кеңесіне қатысу;
38) Бөлімнің қызметін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру;
39) мемлекеттің қатысуымен мемлекеттік кәсіпорындардың және акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қаржылық есеп берудің халықаралық стандартына өтуіне талдау жасау және мониторинг жүргізу;
40) ауданның жергілікті атқарушы органдарының резервтерді пайдалану бойынша талдау және мониторинг жүргізу;
41) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес аудан және облыс әкімінің Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің, Ұлттық экономика министрлігінің және басқалардың тапсырмаларын орындау;
42) Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлықтарымен , Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулыларымен, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының нормативті-құқықтық актілерімен, облыс және аудан әкімдігінің қаулыларымен, облыс және аудан әкіміінің өкімдері және шешімдерімен белгіленген өзгеде міндеттер.
3. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері.
16. "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы жүзеге асырады.
17. "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.

32) проведение работы по вопросам сохранности, эффективности и рационального использования районного коммунального имушества;
33) организация работы по выялению безхозных обьектов и постановки их на учет с дальнейшим принятием в коммунальную собственност в порядке, установленном законадательством РК;
34) в порядке, определенном законадательными актами Республики Казахстан, координирует работу по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имушества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность;
35) координация работы с балансодержательями по инвентаризации и учету обьектов коммунальной собственности в государственных учреждениях и предприятиях;
36) проведение анализа итогов финансово – хозяйственной деятельности акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием;
37) участие в наблюдательном совете и совете директоров акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием;
38) организация и проведение государственных закупок для обеспечения деятельности Отдела;
39) анализ и мониторинг перехода государственных предприятий и акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием на международные стандарты финансовой отчетности;
40) анализ и мониторинг по использованию резерва местных исполнительных органов района;
41) выполнение заданий акима района, области, Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан и других в соответсвии с законодательными актами Республики Казахстан;
42) иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан, Казами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами центральных исполнительных органов Республики Казахстан, постановлениями акимата области и района, решениями и рапоряжениями акима области и района.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района осуществляется первым руководителем отдела, который несет персональную ответсвенность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района назначается на должность и освобождается от должности в соответсвии законодательными актами Республики Казахстан.

18. "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болуы мүмкін.
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, Мемлекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттерді және олардың жауапкершілік дәрежесін үйлестіреді және бекітеді;
2) Қазақстан Республикасының Заңнамасында және осы ережеде белгіленген құзыретіне сәйкес бірінші басшы дара басшылық ету принципінде іс-әрекет жасайды және мемлекеттік органның жұмысындағы мәселелерді жеке шешеді.
19. Мемлекеттік органды басқару кезінде бөлімнің бірінші басшысы заңнамада белгіленген тәртіпте:
3) Мемлекеттік органның атынан сенім хатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда мемлекеттік органның мүдделерін білдіреді;
4) заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде Мемлекеттік органның мүлігіне билік жасайды;
5) банктерде есеп-шоттар ашады, Мемлекеттік органның барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді.
6) заңдарға сәйкес Мемлекеттік органның қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
8) бұйрықтарға қол қояды,
9) барлық мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда Мемлекеттік органның атынан өкілдік етеді;
10) Мемлекеттік органның жұмыс регламентін бекітеді;
11) Мемлекеттік органдағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
12) заңнамамен осы ережемен және аудан әкімдігімен жүктелген басқа да қызметтерді атқарады.
13) Мемлекеттік органның бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктері қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
Бөлім құрылтайшысы, әкімшілігі мен оның еңбек ұжымы арасындағы өзара қатынастар Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес айқындалады.
Бөлімнің жұмыс режимі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жүргізіледі.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырады.

18. Первый руководитель государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района может иметь заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Полномочия первого руководителя Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района:
1) организует и руководит работой государственного органа, несет персональную ответсвенность за выполнение возложенных на управление задач и осуществления им своих функции;
2) действует на принципах единоначалие и самостоятельно решает вопросы деятельности Государственного органа в соответсвии с его компетенции, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
19. При руководстве Государственным органом первый руководитель в установленном законодательсвом порядке:
3) без доверенности действует от имени Государственного органа и представляет интересы Государственного органа во всех организациях;
4) в случаях и в пределах, в установленном законодательством порядке, распоряжается имуществом Государственного органа;
5) открывает банковские счета, издает приказы и дает указание, обязательные для всех служащих Государственного органа;
6) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должности работников Государственного органа;
7) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Государственного органа;
8) подписывает распоряжения;
9) представляет Государственный орган во всех государственных ораганах и иных организациях;
10) утверждает регламент работы Государственного органа;
11) принимает меры, направленные на противодействие корупции в Государственном органе, и несет персональную ответственность за принятие антикорупционных мер;
12) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством, настоящим Положением и акимом района.
13) Исполнение полномочий первого руководителя государственного органа в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20.Первый руководитель отдела определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодотальством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодотальством.
Имущество Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района формируется за счет имущества, переданного ему сообствеником а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 14-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1.Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мынадай ведомствасы бар:
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қасиет" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қамқорлық" отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.

22. Имущество, закрепленное за Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Шардаринского района" акимата Шардаринского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Государственного органа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 14 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ
Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее - Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района) является государственным органом Республики Казахстан осуществляющим руководство в сфере занятости, социальных программ, предоставления специальных социальных услуг, продления, отзыва, разрешения трудовому иммигранту.
2. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района имеет ведомства:
- Коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания "Касиет" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи "Қамқорлық" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района.
3. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Госсударственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

6. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Шарадара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара қаласы, Қазыбек би көшесі 2Г, индексі 161400.
10. Осы Ереже Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі кәсіпкерлік субъектілерімен Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі занамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- Халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету және әлеуметтік бағдарламалар саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мекеме мүдделерін білдіру;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қарамағындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар;

6. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица; Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, город Шардара, улица Казыбек би 2Г, индекс 161400.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела занятости и социальных программ Шардаринского района.
11.Финансирование деятельности отдела занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (смета расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законадательство Республики Казахстан.
12. Отделу занятости и социальных программ Шардаринского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела занятости и социальных программ Шардаринского района если отдел занятости и социальных программ Шардаринского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13.Задачи:
- реализация государственной политики в сфере занятости населения, социальной защиты, предоставления специальных социальных услуг, продление, отзыв разрешения трудовому иммигранту.
- осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14.Полномочия:
1) права:
- представлять интересы в государственных органах и организациях;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
- координация деятельности подведомственных учреждений;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

2) Міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
15. Функциялары:
1) аудандағы жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау және облыстың жергілікті атқарушы органына хабарлайды;
2) облыстың жергілікті атқарушы органына халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) өңірлік жұмыспен қамту картасын және халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асырады;
4) ұлттық жобалар, облыстың даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту картасы шеңберінде жұмыс орындарының құрылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
5) кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы ауданда жұмыс орындарын құруды қолдау;
6) облыстың жергілікті атқарушы органына жұмыс күшінің мобильділігін арттыру мақсатында адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы үшін елді мекендерді айқындау бойынша ұсыныстар енгізеді;
7) жұмыс орындарының босау және қысқару тәуекелдері бар ұйымдарды мониторингтеуді жүзеге асырады;
8) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында еңбек мобильділігі орталықтарымен өзара іс-қимыл жасайды;
9) өздерінің қарауындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді құру және олардың қызметі;
10) арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілердің арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынады;
11) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік жұмыскерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
12) халықтың арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттіліктеріне талдау жүргізеді;
13) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастырады;
14) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдайды;
15) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;

2) обязанности:
- соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента,
Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
- обеспечивать качественное и своевременное оказание государственных
услуг;
- осуществлять в отношении учреждений, находящихся в ведении Учреждения, функции органа государственного управления;
- иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) анализа, прогнозирования спроса и предложения рабочей силы в районе и информирования местного исполнительного органа области;
2) внесения в местные исполнительные органы области предложений по мерам содействия занятости населения;
3) реализации региональной карты занятости и активных мер содействия занятости населения;
4) осуществления мониторинга создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития области региональной карты занятости;
5) поддержки создания рабочих мест района через развитие предпринимательской инициативы;
6) внесения в местные исполнительные органы области предложений по определению населенных пунктов для добровольного переселения лиц в целях повышения мобильности рабочей силы;
7) осуществления мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
8) взаимодействия с центрами трудовой мобильности в целях обеспечения содействия занятости населения;
9) создания и деятельности субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
10) предоставления субъектами, предоставляющими специальные социальные услуги, гарантированного объема специальных социальных услуг;
11) организации кадрового обеспечения субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации социальных работников;
12) проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
13) осуществления государственных закупок, а также размещения государственного социального заказа по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
14) принятия мер по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
15) взаимодействия с физическими, юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;

16) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмек көрсету және қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
17) мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды жеке бағдарламаға сәйкес санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз етеді;
18) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етеді;
19) жеке бағдарламаға сәйкес жүріп-тұруы қиын, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің, есту қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз етеді;
20) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік көмек шараларын ұсынады;
21) өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде жан-жақты қолдаумен қамту жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында ауданның жергілікті атқарушы органдарына жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етеді;
23) еңбекші көшіп келушіге рұқсат беру, ұзарту және кері қайтарып алу функцияларын жүзеге асырады;
24) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
25) кәмелетке толғандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асырады;
26) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) бөлімінің қарамағындағы ведомстволық бағынысты мекемелердің басшыларын тағайындайды және қызметінен босатады.

16) оказания социальной помощи и координации в оказании благотворительной помощи лицам с инвалидностью;
17) обеспечения санаторно-курортного лечения лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
18) обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
19) обеспечения услугами индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой;
20) предоставления дополнительных мер социальной помощи лицам с инвалидностью, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
21) координации работы по охвату лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, всесторонней поддержкой в пределах компетенции государственных органов;
22) осуществления в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы района законодательством Республики Казахстан;
23) осуществляют выдачу, продление, отзыв разрешения трудовому иммигранту;
24) оказывает жилищную помощь за счет бюджетных средств;
25) осуществляют функции по опеке и попечительству в отношении совершеннолетних;
26) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа.
16. Руководство Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел занятости и социальных программ Шардаринского района задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Шардаринского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Шардаринского района имеет заместителя, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела занятости и социальных программ Шардаринского района
1) Назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных учреждений, подведомственных отделу;

2) Мекеме қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, бөлімге бағынысты мекемелердің орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
3) заңнамада белгіленген тәртіппен көтермелеу, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
4) бұйрықтар шығарады және Мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті нұсқаулар береді;
5) қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) Мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
7) Мекеме қызметкерлерінің белгіленген саны және еңбекке ақы төлеу қоры шегінде штат кестелерін бекітеді;
8) бюджеттік бағдарламалар әкімшісін және мекеменің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын бекітеді;
9) өз құзыреті шегінде Мекеменің қаражаты мен мүлкіне иелік етеді;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ведомствалық ұйымның тізбесі:
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қасиет" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қамқорлық" отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 15-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі"мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, тұрғын үй қорын дамыту, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарын дамыту салаларында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Бөлімге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

2) Назначает на должность и освобождает от должности работников учреждения и заместителей руководителей учреждений, подведомственных отделу;
3) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников Учреждения;
5) подписывает служебную документацию;
6) без доверенности действует от имени Учреждения;
7) утверждает в пределах установленной численности и фонда оплаты труда штатные расписания работников Учреждения;
8) утверждает планы финансирования администратора бюджетных программ и Учреждения по обязательствам и платежам;
9) распоряжается средствами и имуществом Учреждения в пределах своей компетенции;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителя в соответствии сдействующим законодательством.
4. Имущество государственного органа.
21.Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела занятости и социальных программ Шардаринского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества(включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за отделом занятости и социальных программ Шардаринского района относится к коммунальной собственности.
23. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным заним имуществом и имуществом, приобретенным за счетсредств, выданных ему по плануфинансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение отдела занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении отдела занятости и социальных программ Шардаринского района и его ведомств:
- Коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания "Қасиет" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки "Қамқорлық" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района.
Приложение 15 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района" акимата Шардаринского района(далее-Отдел) является исполнительным органом Республики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющим руководство в пределах, предусмотренных законодательством, государственной политики в сферах жилищно-коммунального хозяйства, развития жилищного фонда, пассажирского транспорта и автомобильных дорог жилищно-коммунального хозяйства.
1.Отдел не имеет ведомств.
2.Отделосуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами РеспубликиКазахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3.Отделявляется юридическим лицом в организационно-правовой форме государственногоучреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображениемГосударственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованиемнаказахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства всоответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.Отделвступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5.Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства,если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі"мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі"мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, 161400, Шардара қаласы, С.Әшіров көшесі № 6.
10. Осы Ереже бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
- "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі"мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Шардараауданы әкімдігі болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Бөлім кәсіпкерлік субьектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер бөлім заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында және тұрғын үй қорын дамыту саласында, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарын дамыту саласында, тұрғын үй инспекциясы саласында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын жүзеге асырады.
- аудан әкімдігімен айқындалатын мемлекеттік сатып алуды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар немесетауарлар, жұмыстар көрсетілетін қызметтер бойынша біріңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөнінде іс-шаралар ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
- тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
- тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару органдарының тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөніндегі қызметін бақылау жөніндегі жұмысын ұйымдастырады;
- бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
- Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңның 32-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайда, кондоминиум объектісіне техникалық паспорттар дайындау жөніндегі шығыстарды өтеуді бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етеді;

7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района"и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района"утверждаются в соответствиисзаконодательствомРеспублики Казахстан.
9.Местонахождение юридического лица:Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, 161400, город Шардара, улица С.Аширов № 6.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
- Учредителем государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района"является акимат Шардаринского района.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстанв соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отдел запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательстванапредмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиямиотдела.
Если отделзаконодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- осуществляет реализацию государственной политики в сферах жилищно-коммунального хозяйства, развития жилищного фонда, пассажирского транспорта и автомобильных дорог жилищно-коммунального хозяйства.
- организация и проведение государственных закупок, определяемых акиматом района, а также единых государственных закупок по бюджетным программам или товарам, работам и услугам.
14.Полномочия:
1) права:
- проведение государственной политики в области жилищно-коммунального хозяйства и развития жилищного фонда района, развития пассажирского транспорта и автомобильных дорога района.
-обеспечивает организацию мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
- осуществляет государственный контроль в сфере управления жилищным фондом;
-организует работу жилищной инспекции по контролю деятельности органов управления объектом кондоминиума по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
-оказывает жилищную помощь за счет бюджетных средств;
-обеспечивает возмещение расходов по изготовлению технических паспортов на объект кондоминиума в случае, предусмотренном пунктом 2-2 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", за счет бюджетных средств;

- Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы №767 қаулысымен бекітілген бағдарлама аясындағы міндеттері мен функцияларды атқарады.
- Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы аясында көпқабатты тұрғын үйлерге жүргізілген күрделі жөндеу жұмыстарына бөлінген қаржыны меншік иелерінен қайтару жұмыстарын ұйымдастырады.
- Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өтініш берген кезде кондоминиум обьектілерінің жекелеген түрлеріне күрделі жөндеу үшін жоба-сметалық құжаттар әзірлейді.
- Кондоминиум обьектілерінің жекелеген түрлеріне жөндеу жүргізу үшін техникалық және авторлық қадағалаушыны Заңнамаларға сәйкес анықтап береді.
- Кондоминиум обьектілерінің жекелеген түрлеріне жөндеу жүргізу үшін "ҚР Тұрғын үй қатынастары" Заңы талаптарына сәйкес тұрғындармен жиналыстар ұйымдастырады.
- Мекеменің құрылымындағы тұрғын үй инспекциясы, кондоминиум обьектілерін басқару және техникалық қадағалау секторларының жұмысын ұйымдастыру.
- апатты тұрғын үйлерді бұзуды ұйымдастырады;
2) міндеттері:
- ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында және тұрғын үй қорын дамыту саласында, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарын дамыту саласында, тұрғын үй инспекциясы саласында мемлекеттік саясатты жүргізу;
15. Функциялары:
- азаматтардан, кәсіпорындардан, ұйымдардан және мекемелерден Мекемеге жүктелген жұмыстары орындау үшін қажетті мәліметтерді, анықтамаларды, құжаттарды сұрауға және алуға.
- Мекеме функцияларымен талапкер ретінде сотта талап-арыз беруге, наразылық білдіруге.
- бақылау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажетті құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді бақылау обьектілерінен сұратуға және белгіленген мерзімде алуға.
- талап-арыз, наразылық білдіруге, талапкер есебінде Бөлімнің басқа қызметіне байланысты істер бойынша соттарда сөйлеуге;
- Тексеру жүргізген уақытта тексерілетін обьектіге баруға.
- тексеру жүргізу кезінде кез-келген қажетті ақпаратты сұрауға, тексеруге нысанына жататын құжаттардың түпнұсқасымен танысуға;
- бақылау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажетті құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді бақылау обьектілерінен сұратуға және белгіленген мерзімде алуға.
- тексеру жүргізу кезеңіндегі тексерілетін обьектінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
- тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
- мекеме заңды тұлғамен мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның заңды тұлға мен тиісті саланың уәкілетті органымен өзара қарым-қатынастары, заңды тұлғаның әкімшілігі мен оның еңбек ұжымының арасындағы өзара қарым-қатынастары қолданыстағы заңдылыққа сәйкес реттеледі.
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпараттар, құжаттар және өзге де материалдар сұрату және алу;
- оның құзырына жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқылы;

- Выполняет функции и задачи в рамках программы, утвержденной Постановлением Правительства РК от 16 ноября 2018 года №767" Об утверждении государственной программы развития регионов до 2020 года;
- Организует работу по возврату средств, выделенных на капитальный ремонт многоквартирных жилых домов от собственников в рамках государственной программы развития регионов до 2020 года;
- Собственники квартир, нежилых помещений при обращении разрабатывают проектно-сметную документацию на капитальный ремонт отдельных видов объектов кондоминиума;
- Определяет технический и авторский надзоры для проведения ремонта отдельных видов объектов кондоминиума в соответствии с законодательством;
- Организует собрания с населением в соответствии с требованиями Закона РК "О жилищных отношениях" для проведения ремонта отдельных видов объектов кондоминиума:
- Организация работы секторов жилищной инспекции, управления объектами кондоминиума и технического надзора в структуре учреждения;
- организует сноса аварийных жилых домов;
2) обязанности:
- проведение государственной политики в области жилищно-коммунального хозяйства и развития жилищного фонда района, развития пассажирского транспорта и автомобильных дорога района.
15. Функции:
- запрашивать и получать от граждан, предприятий, организаций и учреждений сведения, справки, документы, необходимые для выполнения возложенных на учреждение работ.
- предъявлять иски, опротестовывать в суде в качестве истца с функциями учреждения.
- запрашивать и получать в установленные сроки от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля.
- предъявлять иски, опротестования, выступать в судах по делам, связанным с другой деятельностью отдела в качестве истца;
- посещать проверяемый объект во время проведения проверки.
- запрашивать при проведении проверки любую необходимую информацию, знакомиться с оригиналами документов, подлежащих проверке;
- запрашивать и получать в установленные сроки от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля.
- не препятствовать установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;
- обеспечивать сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
- осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
- взаимоотношения учреждения с юридическим лицом уполномоченного органа по государственному имуществу с юридическим лицом и уполномоченным органом соответствующей отрасли, взаимоотношения между администрацией юридического лица и его трудовым коллективом регулируются в соответствии с действующим законодательством.
- запрашивать и получать в пределах своей компетенции от государственных органов и других организаций необходимую информацию, документы и иные материалы;
- быть истцом и ответчиком в суде по вопросам, отнесенным к его компетенции;

3. Мемлекеттік органның алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімді басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын аудан әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызмет туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
11) Бөлімде бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органдағы жұмыс тәртібі
21. Мемлекеттік органның жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
5. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
23. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату

3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных наотделазадач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимомрайона.
18. Первый руководитель отдела имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) несет персональную ответственность за исполнение законодательства по противодействию корупции.
10) Исполнение полномочий первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Режим работы в государственном органе
21. Режим работы государственного органа устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
5. Имущество государственного органа
22. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за отдела относится к районной коммунальной собственности.
24. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленнымзаним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плануфинансирования, если иное не установлено законодательством.
6. Реорганизация и упразднение государственного органа

25. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік органның қарауындағы ұйымдардың тізбесі
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің", "Шардара сервис" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің", "Шардара аудандық Тұрғын үй газ қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 16-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1.Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі Мемлекеттік орган) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте Шардара ауданында ішкі саясат саласында мемлекеттік саясатты және мемлекеттік басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті, Қазақстан Республикасының жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.
2.Мемлекеттік орган өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3.Мемлекетік орган мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарда шоттары болады.
4.Мемлекеттік орган азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5.Мемлекеттік орган егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6.Мемлекеттік орган өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік мекеме басшысының кктілерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7.Мемлекеттік орган құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8.Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, 161400, Шардара қаласы, Төле би көшесі, 40Б.
9.Мемлекеттік органның толық атауы:
Мемлекеттік тілде: Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
Орыс тілінде: Государственное учереждение "Отдел внутренней политики Шардаринского района" акимата Шардаринского района
10.Осы Ереже Мемлекеттік органның құрылтай құжаты болып табылады.
11.Мемлекеттік орган қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12.Мемлекеттік орган кәсіпкерлік субъектілерімен Мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Мемлекеттік орган заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13.Мемлекеттік органның миссиясы:
Шардара ауданында ішкі саясат саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру.
14.Міндеттері:

25. Реорганизация и упразднение отдела осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Перечень организаций, находящихся ведении государственного органа
Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Шардара сервис" "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района" акиматаШардаринского района.
Коммунальное государственное учреждение "Жилищная и газовая служба Шардаринского района" "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Шардаринского района" акиматаШардаринского района.
Приложение – 16 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение О государственном учреждении "Отдел внутренней политики Шардаринского района" Акимат Шардаринского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее – Государственный орган) является исполнительным органом Республики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющим государственной политики в области внутренней политики Шардаринского района.
2. Государственный орган осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственный орган является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственный орган вступает в гражданско-правовый отношения от собственного имени.
5. Государственный орган имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответсвии с законодательством.
6. Государственный орган по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые актами руководителя Государственный орган и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит шататной численности Государственного органа утверждаются в соответсвии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, 161400, город Шардара, улица Толе би, 40Б.
9. Полное наименование государственного органа:
На государственном языке: Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
На русском языке: Государственное учреждение "Отдел внутренней политики Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного органа.
11. Финансирование деятельности Государственного органа осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному органу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Государственного органа.
Если Государственному органу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия:
Осуществление государственной политики в области внутренней политики на территории Шардаринского района.
14. Задачи:

1)Шардара ауданында ішкі саясат саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметтің, облыс, аудан әкімдігі мен облыс, аудан әкімінің бөлімнің құзіретіне жататын мәселелер бойынша актілері мен тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету;
3) Ауданның ішкі саяси тұрақтылығын, ел бірлігін қамтамасыз ету және қоғамды топтастыруды іске асыру;
4) Азаматтық қоғам институттарымен, ауданның қоғам өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
15.Функциялары:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздеріне және аудан аумағында ораналастырылған көрнекі-ақпарат құралдарына мониторинг жұмыстарын жүргізу;
2) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру;
3) Қазақстан 2050 жылға дейін даму Стратегиясының, Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауларының, мемлекеттік және салалық бағдарламалар мен бақа да стартегиялық құжаттардың негізгі басымдықтарын ауданда түсіндіру мен насихаттауды қамтамасыз ету;
4) Діни қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
5) Ауданда мемлекеттік жастар саясатының іске асырылуын қамтамасыз ету;
6) Мекеме уәкілетті орган болып табылатын "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметіне басшылық жасау;
7) Аудандағы қоғамдық-саяси ахуалды болжауға бағытталған социологиялық зерттеулер жүргізу;
8) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен қоғамдық бірлестіктермен, саяси партиялармен, үкіметтік емес ұйымдармен және кәсіподақтармен бірлескен жұмыстар жүргізу;
9) Коммерциялық емес ұйымдардың, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік және халықаралық коммерциялық емес ұйымдар филиалдары мен өкілдерінің (оқшауланған бөлімшелерінің) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға өз қызметі туралы, оның ішінде өзінің құрылтайшылары (қатысушылары), мүлкінің құрамы, ақшаның қалыптасу көздері және жұмсау бағыттары туралы мәліметтері үкіметтің дерекқорына ұсынылмаған жағдайда Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі тарапынан Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар түзеді немесе ескерту жасалынады;
10) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру;
16.Құқықтары:
1) Бөлімге міндеттелген функцияларды атқару үшін, мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұрауға және алуға;

1) Реализация государственной политики в области внутренней политики на территории Шардаринского района;
2) Обеспечение выполнения актов и поручений Президента и Правительства Республики Казахстан, акиматтов области и района по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
3) Содействие в обеспечении внутриполитической стабильности, единства народа и консолидаци общества в районе;
4) Взаймодействие с институтами гражанского общества, представителями общественности района;
5) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
15. Функции:
1) Проведение мониторинга государственных символов Республики Казахстан и размещенных билбордов в районе;
2) Реализация государственной информационной политики через средств массовой информации;
3) Обеспечение разъяснения и пропаганды в районе основных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года, ежегодных Посланий Президента народу Казахстана, государственных и отраслевых программ и других стратегических документов;
4) Реализация государственной политики в отрасли религиозной деятельности;
5) Осуществления в районе государственной молодежной политики;
6) Осуществления руководства за деятельностью коммунального государственного учреждения "Молодежного ресурсного центра"
7) Проведение социологических исследований, с целью прогнозирования общественно-политической ситуации в районе;
8) В порядке, установленным законодательством Республики Казахстан взаймодействие с общественными объединениями, политическими партиями, неправительственными органами и профессиональными союзами;
9) Непредставление, несвоевременное представление, а равно представление недостоверных или заведомо ложных сведений некоммерческими организациями, филиалами и представительствами (обособленными подразделениями) иностранных и международных некоммерческих организаций, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о своей деятельности, в том числе о своих учредителях (участниках), составе имущества, источниках формирования и направлениях расходования денег в случае непредставления в базу данных правительства осуществляется со стороны отдела по делам об административных правонарушениях в соответствии с коекса "об Административных правонарушениях" РК;
10) Формирование антикоррупционной культуры.
16. Права:
1) Запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществление функций, возложенных на Отдел;

2) Белгілі құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдарға тапсырмалар береді;
3) Өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4) Бюджет заңдылықтары негізінде бюджет қаражаттарын қайтарады және қаржыландыруды тоқтатады;
5) Өз құзырына жататын мәселелер бойынша әкім шешімінің, өкімінің, аудан әкімдігінің қаулысының, сонымен қатар, мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
6) Осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттерді жүзеге асырады;
17. Мемлекеттік органның міндеттері:
Мемлекеттік органның міндеттері: Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Мемлекеттік органға басшылықты Мемлекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бөлімнің бірінші басшысы жүзеге асырады.
19. Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Мемлекеттік органның бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және босатылатын орынбасарлары болуы мүмкін.
21. Мемлекеттік органның бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, Мемлекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттерді және олардың жауапкершілік дәрежесін үйлестіреді және бекітеді;
2) Қазақстан Республикасының Заңнамасында және осы ережеде белгіленген құзыретіне сәйкес бірінші басшы дара басшылық ету принцпінде іс-әрекет жасайды және Мемлекеттік органның жұмысындағы мәселелерді жеке шешеді.
22. Мемлекеттік органды басқару кезінде бөлім бірінші басшысы заңнамада белгіленген тәртіпте:
- Мемлекеттік органның атынан сенімхатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда Мемлекеттік органның мүдделерін білдіреді;
- заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде Мемлекеттік органның мүлігіне билік жасайды;
- банктерде есеп-шоттар ашады, Мемлекеттік органның барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді.
- заңдарға сәйкес Мемлекеттік органның қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
- заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
- бұйрықтарға қол қояды;
- барлық мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда Мемлекеттік органның атынан өкілдік етеді;
- Мемлекеттік органның жұмыс регламентін бекітеді;
- Мемлекеттік органдағы сыбайлас жетқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
- Мемлекеттік органның атынан іс-қимылдар жүргізеді, барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп ұсынады;
- барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісім-шарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
- құрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
- Мемлекеттік органның атынан іс-жүргіу құқығына сенімхат береді, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхаттар береді;
- Мемлекетік органның атынан сенімхатсыз әрекет етеді, келісім-шарттар мен контрактілерге қол қояды және мемлекеттік мекеменің қызметіне тікелей жеке жауапты болады, материалдық және ақша қаражаттарын пайдалануын бақылайды;
- қаржы-шаруашылық қызметтерін бақылайды және ұйымдастырады;
- Мемлекеттік органның дамуының негізгі бағыттарын ескере отырып, еңбекке ақы төлеу жүйелерін, лауазымдық жалақы мөлшерін анықтайды, сыйақы беру мәселелерін шешеді, көтермелеу шараларын және тәртіптік жазалар қолданады;
- бұйрықтар шығарады;
- Мемлекеттік органның қызметкерлерінің жұмысқа қабылдауын және шығарылуын жүргізеді;
- заңнамаға сәйкес басқа да құзіреттерді жүзеге асырады.

2) давать поручения организациям, финансируемым из местного бюджета в пределах своих компетенций;
3) в пределах своей компетенции издавать приказы;
4)обеспечивать отзыв бюджетных средств и приостановление финансирования в случаях предусмотренных бюджетным законодательством;
5)участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений акима, постановлений акимата района, а так же маслихата по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
6)осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами района и области;
Обязанности Государственного органа
Обязанности Государственного органа регламентируются действующим законодательством Республики Казахстан
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство Государственным органом осуществляется первым руководителем отдела, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных Государственный орган задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель Государственного органа назначается на должность и освобождается от должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя Государственного органа:
1) организует и руководит работой государственного органа, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и осуществления им своих функции;
2) действует на принципах единоначалие и самостоятельно решает вопросы деятельности Государственного органа в соответсвии с его компетенции, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
21. При руководстве Государственным органом первый руководитель в установленном законодательством порядке:
- без доверенности действует от имени Государственного органа и представляет интересы Государственного органа во всех организациях;
- в случаях и в пределах, в установленном законодательством порядке, распоряжается имуществом Государственного органа;
- открывает банковские счета, издает приказы и дает указание, обьязателные для всех служащих Государственного органа;
- в соответствии с законодательственным приказом на должности и освобаждает от дослжностей работников Государственного органа;
- в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Государственного органа;
- подписывает распоряжения;
- предаставляет Государственный орган во всех государственных органах и иных организациях;
- утверждает регламент работы Государственного органа;
- принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Государственном органе, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
- действует от имени государственного учреждения, предаставляет его интересы во всех органах, в отношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательсв перед предприятиями, организациями и учреждениями;
- реализация решений учредителя;
- выдает доверенностей на право представлять государственное учедение, в том числе доверенностей с правом передоверия;
- без доверенностей выступает от имени государственного учреждения, подписывает договора контракты, несет ответственность за деятельность государственного учреждения, контролирует использовние материальных средств и денег;
- контролирует и организует текущую финансово-хозяйственную деятельность;
- учитывая основные направления развития государственного учреждения определяет систему оплаты труда, должностные оклады, решает вопросы о выдаче премии, о способе стимулирования и применяет меры дисциплинарного наказания;
- издает приказы;
- осуществляет прием на работу и увольнение работников государственного учреждения;
- осуществляет иные функции предусмотренные законодательством.
22. Первый руководитель отдела определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа

23. Мемлекеттік органның бірінші басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
24. Мемлекеттік органның заңнамада көзделген жағдайларда жедел бесқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік органның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Мемлекеттік органға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік орган, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік органның қарауындағы ұйымдардың функциялары
Мемлекеттік органның қарауындағы ұйымдар құрылтай құжаттарымен көзделген функцияларды атқарады.
7. Мемлекеттік органның қарауындағы ұйымдардың тізбесі
1.Шардара ауданы әкімдігінің Шардара аудандық ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2."Өскен өңір" Шардара аудандық газеті" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 17- қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) Шардара ауданында жер қатынастары салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

23. Государственный орган может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного органа формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в резултате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Государственным органом относится к коммунальном собственности.
25. Государственный орган не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финанстрования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Государственного органа осуществляются в соответствии звконодательством Республики Казахстан.
6. Функции организаций, находящихся в ведении государственного органа
Организаций, находящиеся в ведении государственного органа осуществляют функции предусмотренные учредительными документами.
7. Перечень организаций, находящихся в ведении государственного орган
1.Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурстный центр" отдела внутренней политики Шардаринского района акимата Шардаринского района;
2.Товрищество с ограниченной ответсвенностью "Шардаринская районная газета "Өскен өңір";
Приложение 17 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдела земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного управления земельными ресурсами, на территории Шардаринского района;
2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законадательствам Республики Казахстан.

5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, 161400, Шардара қаласы, Қазыбек би көшесі, 2 Г.
10. Осы ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Бөлім кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер, бөлім заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- жер қатынастары саласындағы бірыңғай мемлекеттік басқару саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- бөлімге міндеттелген функцияларды атқару үшін, мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұрауға және алуға;
- белгілі құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдарға тапсырмалар береді;
- өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
- өз құзырына жататын мәселелер бойынша әкім шешімінің, өкімінің, аудан әкімдігінің қаулысының, сонымен қатар, мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
- аудан әкіміне жер қатынастары саласын талдап есеп беріп отыру;
- өз атынан келісім шартқа, шартқа тұру, сенімхат беру, мүліктік және мүліктік емес құқыққа ие болу, сотта талапкер және жауапкер болу және де заңдарға сәйкес жүктелген басқа да іс-әрекеттер жүргізу;
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттерді жүзеге асырады;
- жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
- мемлекеттік органның құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді.

5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от своего имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдела земельных отношений Шардаринского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, город Шардара, улица Казыбек би №2 Г.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законадательство Республики Казахстан.
12.Запрещается договорное взаимодействие отдела с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела.
Если отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- реализация единой государственной политики в сфере государственного управления земельными ресурсами;
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать соответствующие сведения от государственных органов, других организаций для выполнения функций, возложенных на отдел;
- дает поручения организациям, финансируемым из местного бюджета, в пределах определенной компетенции;
- издает приказы в пределах своей компетенции;
- готовит проекты решений акима, распоряжений, постановлений акимата района, а также решений маслихата по вопросам, относящимся к его компетенции;
- предоставление отчета акиму района в сфере земельных отношений;
- заключать от своего имени договор, договор, выдавать доверенности, иметь имущественные и неимущественные права, быть истцом и ответчиком в суде, а также совершать иные действия, возложенные в соответствии с законодательством;
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законадательствам Республики Казахстан;
- реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию государственного органа.

2) міндеттері:
- жиналыстар өткізу тәртібін ұйымдастырады, аудан әкімлдігінің отырыстарына қатысады;
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара ауданында жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін бұқаралық ақпарат құралдарына жария етілуін қамтамасыз етеді;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамыз етеді;
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара ауданында жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасы заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. функциялары:
- жер учаскелерін жеке меншікке және жер пайдалануға беру;
- жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеумен және барлаумен байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жер учаскелерін беру;
- жер учаскелерін алып қою, соның ішінде мемлекет мұқтажы үшін алып қою;
- басқа да табиғат қорғау шараларының кешенінде жерді ұтымды пайдалану, топырақ құнарлығын арттыру, жер ресурстарын қорғау жөніндегі аудандық бағдарламаларды әзірлеп, тиісті өкілді органның бекітуіне енгізу және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
- ауылдық атқарушы органдардың құзырына берілген ауыл шаруашылығы алқаптарын қоса алғанда, елді мекендер аумағында жер – шаруашылық орналастыру жобаларын тиісті өкілді органның бекітуіне әзірлеу және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
- елді мекендердің аумақтарын жер – шаруашылық орналастырудың бекітілген жобаларын тұрғындар үшін қолжетімді орындардағы арнаулы ақпараттық стендттерде орналастыру;
- арнайы жер қорын құру;
- жерді аймақтарға бөлу жобаларын (схемалары) негізінде жердің нысаналы мақсатының жіктемесін бекіту;
- пайдаланылмай жатқан не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау және мемлекеттік меншікке қайтару;
- егер құрылыс, пайдалы қазбалар кен орындарын қазу, объектілерді пайдалану, геологиялық– барлау және басқа жұмыстар жер заңнамасын, жерді пайдаланудың белгіленген режимін бұза отырып жүзеге асырылып жатса, сондай-ақ бұл жұмыстар сараптамадан өтпеген немесе теріс қорытынды алған жобалар бойынша жүргізіліп жатса, оларды тоқтата тұру;
- орталық уәкілетті органға жер кодексінің 92 және 93-баптарына сәйкес, заңды күшіне енген сот шешімі негізінде жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғлар туралы ақпарат беру жатады;
- шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру мен өткізу;
- жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу;
- жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту мемлекеттік қызметін көрсету;
- жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту мемлекеттік қызметін көрсету;
- жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру мемлекеттік қызметін көрсету;
- іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсету;
- ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру мемлекеттік қызметін көрсету;
- жер учаскелерінің бөлінетіндігін және бөлінбейтіндігін айқындау мемлекеттік қызметін көрсету;
- жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеу не бөліп төлеу арқылы сату мемлекеттік қызметін көрсету;
- жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде ҚР заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.

2) обязанности:
- организует порядок проведения собраний, участвует в заседаниях акимата района;
- обеспечивает освещение деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений Шардаринского района" в средствах массовой информации;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
- государственное учреждение "Отдел земельных отношений Шардаринского района"
осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
15. Функции:
- предоставление земельных участков в частную собственность и землепользование;
- предоставление земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением и разведкой недр;
- изъятие земельных участков, в том числе для государственных нужд;
- разработать и внести на утверждение соответствующего представительного органа районные программы по рациональному использованию земель, повышению плодородия почв, охране земельных ресурсов в комплексе других природоохранных мероприятий и обеспечить их выполнение;
- разработка и обеспечение исполнения проектов земельно – хозяйственного размещения на территории населенных пунктов, включая сельскохозяйственные угодья, переданные в компетенцию сельских исполнительных органов, на утверждение соответствующего представительного органа;
- размещение утвержденных проектов земельно-хозяйственного размещения территорий населенных пунктов на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения;
- создание специального земельного фонда;
- утверждение классификации целевого назначения земель на основе проектов (схем) зонирования земель;
- определение и возврат в государственную собственность земель, не используемых либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
- приостановление работ, если строительство, разработка месторождений полезных ископаемых, эксплуатация объектов, геологоразведочные и другие работы осуществляются с нарушением земельного законодательства, установленного режима землепользования, а также эти работы проводятся по проектам, не прошедшим экспертизу или получившим отрицательное заключение;
- в соответствии со статьями 92 и 93 Земельного кодекса предоставление в центральный уполномоченный орган информации о лицах, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда;
- организация и проведение конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства;
- Организация и проведение торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале Реестра государственного имущества;
- оказания государственной услуги продление срока аренды земельного участка;
- оказания государственной услуги утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
- оказания государственной услуги выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка;
- оказания государственной услуги выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ;
- оказания государственной услуги выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
- оказания государственной услуги определение делимости и неделимости земельных участков;
- оказания государственной услуги продажа земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку;
- осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законадательством РК.

3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімді басқаруды бірінші басшысы жүзеге асырады, ол бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын аудан әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық әкілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
11) Бөлімде бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органдағы жұмыс тәртібі
19. Мемлекеттік органның жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
5. Мемлекеттік органды органның мүлкі
20. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
- Бөлімның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі" Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі және Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып қайта құрылуына байланысты барлық мүліктік құқықтарымен міндеттерінің құқықтық мирасқоры болып табылады.

3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдела задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
18. Полномочия первого руководителя отдела:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законадательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение законадательства по протводействию коррупции.
11) Исполнение полномочий первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Режим работы в государственном органе
19. Режим работы государственного органа устанавливается правилами внутренного распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
5. Имущество государственного органа
20. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отделом, относится к коммунальной собственности
22. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, предоставленных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
В связи с реорганизацией государственного учреждения "отдел сельского хозяйства и земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района, правопреемником всех имущественных прав и обязанностей является государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района и "Отдел земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района.

6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бөлімнің ведомствалары жоқ.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 18-қосымша
Шардара ауданы әкімдігі "Шардара аудандық кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігі "Шардара аудандық кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мемлекеттік орган) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте Шардара ауданында кәсіпкерлік саласында мемлекеттік саясатты және мемлекеттік басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті, Қазақстан Республикасының жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы орган болып табылады.
2. Мемлекеттік орган өз қызметін Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзгеде нормативтік құқықтық актілерге, сондай – ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік орган мемлекеттік мекеме ұйымдық – құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады. Мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөр таңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай – ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Мемлекеттік орган азаматтық – құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мемлекеттік орган егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық – құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Мемлекеттік орган өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік мекеме басшысының актілерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Мемлекеттік орган құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 161400, ҚР, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Шардара қаласы, С.Әшіров көшесі, №38 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
Мемлекеттік тілде: Шардара ауданы әкімдігі "Шардара аудандық кәсіпкерлер бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Мемлекеттік органның құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік орган кәсіпкерлік субъектілерімен Мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
12. Егер Мемлекеттік органға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мемлекеттік органның миссиясы:
Шардара ауданында кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру.
14. Негізгі міндеттері:
1) Шардара ауданында кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен жүктелген басқа да міндеттер;
15. Функциялары:
-кәсіпкерліктің дамыған инфрақұрылымын қалыптастыруға қажетті құқықтық, әлеуметтік – экономикалық, қаржылық және ұйымдастырушылық жағдайларын жасау;
-аудан кәсіпорындарында шетелдік тауарлармен бәсекелесе алатын өнімдер шығару үшін озық техника мен технологияны өндіріске енгізу;
-жеңілдетілген шарттармен кәсіпкерлік субъектілеріне несие бөлу және қаржыландырудың басқа түрлерін жүзеге асыруға қатысу;
-сауда саясатын жүргiзудi қамтамасыз ету;
- көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асыру;
-ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне бизнес – жоспар жасауға, несие алуға жәрдем беру;
-кәсіпкерлік субъектілерін ақпараттық мәліметтермен қамтамасыз ету және оған қызмет ету жүйесін қалыптастыру;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
-жеке кәсіпкерлікті, ауылдық аймақтарды дамытудың және осы саладағы бағдарламаларды іске асырудың мониторингін жүргізу;
-жергілікті мемлекеттік басқару мүддесіне ҚР заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асыру;
- ауданда туризм саласын дамыту;
16. Құқықтары:
1. Бөлімге міндеттелген функцияларды атқару үшін, мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұрауға және алуға;
2. белгілі құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландыратын ұйымдарға тапсырмалар береді;
3. өз құзіреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4. бюджет заңдылықтары негізінде бюджет қаражаттарын қайтарады және қаржыландыруды тоқтады;
5. өз құзырына жататын мәселелер бойынша әкім шешімінің, өкімінің, аудан әкімдігі қаулысының, сонымен қатар, мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
6. халықтың ой – пікірін білуге әлеуметтік сұрақ – жауаптарды өткізуге, экономикалық реформалардың жүзеге асу барысын зерттеу;
7. азық – түлікпен қамтамасыз етудің қарқынын арттыру жөніндегі аудандық бағдарламалар мен ұсыныстарды дайындап жасау және ауданның өндірістік қуаты мен мүмкіндіктерін ұтымды пайдалануға, өзін – өзі қамтамасыз ету мен артық өнімді өткізуге ықпал жасау;
8. бөлімге жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін аудан көлемінде орналасқан ведомстволық бағынысына, меншік түріне қарамастан экономикалық және әлеуметтік негізгі көрсеткіштерін және басқада көрсеткіштерді алу;
9. аудан әкіміне аудандағы кәсіпкерлік саласы бойынша талдап есеп беріп отыру;
10. несие алушыларға уақытша қаржылай көмек алуға көмектесу және уақытша берілген қаржылай көмектің мақсатты жұмсалуын тексеру;
11. кәсіпкерлік саласындағы субъектілерге осы заманның технологиясын алуда көмек көрсету, оның ішінде лизингке;
12. өз атынан келісім – шартқа, шартқа тұру, сенімхат беру, мүліктік және мүліктік емес құқыққа ие болу, сотта талапкер және жауапкер болу және заңдарға сәйкес бөлімге жүктелген басқа да іс – әрекеттер жүргізу;
13. аудан әкімінің қарауына бөлім міндетіне қатысты сұрақтардың шешуіне ұсыныстар енгізу;
14. бөлім міндетіне кіретін сұрақтар бойынша кеңес шақыру;
15. аудандағы әлеуметтік маңызы бар тауарлардың бағаларына мониторинг жүргізе отырып, мемлекеттік бағаны тұрақтандыру саясатын жүзеге асырады;
16. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген аудан аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасайды және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілеттік берілген адамға жібереді;
17. осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіліктерді жүзеге асырады.
17. Мемлекеттік органның міндеттері:
Мемлекеттік органның міндеттері: Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру

6. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Отдел не имеет ведомоств.
Приложение-18 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел предпринимательства Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее – Государственный орган) является исполнительным органом Республики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий о государственную политику в области предпринимательства Шардаринского района.
2. Государственный орган осуществляет свою деятельность в соответствии с актами Президента и Правительства Республики Казахстана, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3.Государственный орган является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения. Имеет печати и штампы со своим наименованием законадательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственный орган вступает в гражданско – правовые отношения от собственного имени.
5. Государственный орган имеет право выступать стороной гражданско – правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственный орган по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые актами руководителя Государственном органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Государственного органа утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 161400, РК, Туркестансая область, Шардаринский район, город Шардара, улица С.Аширова дом №38.
9. Полное наимнование государственного органа:
На государственном языке:Шардара ауданы әкімдігі "Шардара аудандық кәсіпкерлік бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
На русском языке: государственное учреждение "Отдел предпринимательства Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного органа.
11. Государственному органу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями. 12.Государственному органу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия:
Осуществление государственной политики в области предпринимательства на территории Шардаринского района.
14. Задачи:
1) реализация государственной политики в области предпринимательства на территории Шардаринского района;
2) иные задачи, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
-создание правовых, социально – экономических, финансовых условий, необходимых для формирования развитой инфраструктуры предпринимательства;
-внедрение передовой техники и технологии в производство для выпуска конкурентноспособной и импортозамещающей продукции предприятиями района;
-активное участие в предоставлении льготных кредитов и иных формах финансирования субъектов предпринимательства;
-обеспечить проведение торговой политики;
- осуществление организацию выставок и ярмарок;
-формирование системы информационного обеспечения и обслуживания субъектов предпринимательства;
-подготовка в помощи селькохозяйственным товаропроизводителям в составлении бизнес – планов и получения кредитов;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
-проведение мониторинга развития частного предпринимательства, сельских территорий и реализации программы в данной сфере;
-осуществляет иные полномочия установленным законодательными актами РК в интересах местного государственного управления;
-осуществляет развитие туризма в районе;
16. Права:
1) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Отдел;
2) давать поручения организациям,финансируемым из местного бюджета в пределах своих компетенций;
3) в пределах своей компетенции издавать приказы;
4) обеспечивать отзыв бюджетных средств и приостановление финансирования в случаях предусмотренных бюджетным законодательством;
5) участвовать в подготовке проектов решений, распоражений акима, постановлений акимата района, а так же маслихата по вопросам, относящимся к компотенции отдела;
6)участие в изучении общественного мнения, проведение социалогических опросов и исследований по вопросам реализации экономической реформы в районе;
7) разработка районных программ и реконструкций по наращиванию темпов роста продовольственного обеспечения, содействование рациональному использованию производственного потенциала возможностей района в самообеспечении и реализации излишков продукцы;
8) получение от предприятий, организаций и хозяйств, расположенных на территории района, независимо от их ведомственной подчиненности и формы собственности, основных показателей экономического и социального развития и другую информацию, необходимуюдля выполнения возложенных на него функций;
9) предоставление анализов и отчетов по развитию предпринимательства;
10) оказание содействия в получении временной финансовой помощи и проверка целевого использования временной финансовой помощи заемникам.
11) оказание субъектам предпринимательства в приобретении современного технологического оборудования в т.ч. в лизинг;
12) заключение от своего имени сделок, договоров, контрактов, выдачи доверенностей, приобретает имущественные и личные имущественные права, выступает истцом и ответчиком в суде, а также осуществляет другие действия, которые могут быть возложены на отдел действующим законодательством;
13) взносить на рассмотрение акиму района предложения по решению вопросов относящихся к его компетенции;
14) созывать в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в компетенцию отдела.
15) проведение мониторинга цен на социально значимые товары района и проведение политики по стабилизации цен;
16) составляет протоколы об административных правонарушениях совершенных на территории района, предусмотренных кодексом Республики Казахстан Об административных правонарушениях и направляет для рассмотрения уполномоченному рассматривать дело об административных правонарушениях;
17) осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами района и области;
17.Обязанности Государственного органа
Обязанности Государственного органа регламентируются действующим законодательством Республики Казахстан
3. Организация деятельности государственного

18. Мемлекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бөлімнің бірінші басшысы жүзеге асырады.
19. Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Мемлекеттік органның бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болуы мүмкін.
21. Мемлекеттік органның бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) Мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, мемлекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттерді және олардың жауапкершілік дәрежесін үйлестіреді және бекітеді;
2) Қазақстан Республикасының Заңнамасында және осы ережеде белгіленген құзыретіне сәйкес бірінші басшы дара басшылық ету принципінде іс – әрекет жасайды және Мемлекеттік органның жұмысындағы мәселелерді жеке шешеді.
22. Мемлекеттік органды басқару кезінде бөлімнің бірінші басшысы заңнамада белгіленген тәртіпте:
-Мемлекеттік органның атынан сенімхатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда мемлекеттік органның мүдделерін білдіреді;
-заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мемлекеттік органның мүлігіне билік жасайды,
-банктерде есеп – шоттар ашады, мемлекеттік органның барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді.
-заңдарға сәйкес мемлекеттік органның қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
-заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
-бұйрықтарға қол қояды;
-барлық мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымда мемлекеттік органның атынан өкілдік етеді;
-Мемлекеттік органның жұмыс регламентін бекітеді;
-Мемлекеттік органдағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
-Мемлекеттік органның атынан іс – қимылдар жүргізеді, барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп ұсынады;
-барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісім шарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамсыз етеді;
-құрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
-Мемлекеттік органның атынан іс – жүргізу құқығына сенімхат береді, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхаттар береді;
-Мемлекеттік органның атынан сенімхатсыз әрекет етеді, келісім – шарттар мен контрактілерге қол қояды және мемлекеттік мекеменің қызметіне тікелей жеке жауапты болады, материалдық және ақша қаражаттарын пайдалануын бақылайды;
-қаржы – шаруашылық қызметтерін бақылайды және ұйымдастырады;
-Мемлекеттік органның дамуының негізгі бағыттарын ескере отырып, еңбекке ақы төлеу жүйелерін, лауазымдық жалақы мөлшерін анықтайды, сыйақы беру мәселелерін шешеді, көтермелеу шараларын және тәртіптік жазалар қолданады;
-бұйрықтар шығарады;
-Мемлекеттік органның қызметкерлерінің жұмысқа қабылдануын және шығарылуын жүргізеді;
- заңдарға сәйкес басқа да құзыреттерді жүзеге асырады.

18. Руководство Государственным органом осуществляется первым руководителем отдела, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственный оргон задач и осуществление им своих функций.
19. Первым руководитель Государственного органа назначаетсяна должность и освобождается от должности в соответствии законодательными актами Республики Казахстан.
20. Первым руководитель Государственного органа может иметь заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
21. Полномочия первого руковадителя Государственного органа:
1) организует и руководит работой государственного органа, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и осуществления им своих функции;
2) действует на принципах единоначалие и самостоятельно решает вопросы деятельности Государственного органа в соответствии с его компетенции,определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
22. При руководстве Государственным органом первый руководитель в установленном законодательством порядке:
- без доверенности действует от имени Государственного органа и представляет интересы Государственного органа во всех организациях;
- и в случаях и в пределах, в установленном законодательствомпорядке, распоражается имуществом Государственного органа;
- открывает банковские счета, издает приказы и дает указание, обьязательные для всех служащих Государственного органа;
- в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Государственного органа;
- подписывает распоряжения;
- представляет Государственный орган во всех государственных органах и иных организациях;
- утверждает регламент работы Государственного органа;
- принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Государственном
органе, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
- действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы во всех органах, в отношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательств перед предприятиями, организациями и учреждениями;
-реализация решений учредителя;
- выдает доверенностей на право представлять государственное учреждение, в том числе доверенностей с правом передоверия;
- без доверенностей выступает от имени государственного учреждения, подписывает договора и контракты, несет ответственность за деятельность государственного учреждения, контролирует использование материальных средств и денег;
- контролирует и организует текущую финансово – хозяйственную деятельность;
- учитывая основные направления развития государственного учреждения определяет систему оплаты труда, должностные оклады, решает вопросы о выдаче премии, о способе стимулирования и применяет меры дисциплинарного наказания;
- издает приказы;
- осуществляет прием на работу и увольнение работников государственного учреждения;
- осуществляет иные функции предусмотренные законодательством.

4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Мемлекеттік органның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мумкін.
Мемлекеттік органның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай – ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Мемлекеттік органға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік орган өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығару немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 19 - қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі –Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі) Шардара ауданында ауыл шаруашылығы салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан түседі.
6. Бөлімге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

4. Имущество государственного органа
23. Государственный орган может иметь на праве опреативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного органа формируется за счет имущества, преданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы) приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Государственным органом относится к коммунальной собственности.
25. Государственный орган не праве самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация упразднение Государственного органа осуществляются в соответсвии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 19 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдела сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства на территории Шардаринского района;
2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законадательствам Республики Казахстан.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, 161400, Шардара қаласы, Қазыбек би көшесі, ғимарат №2Г.
10. Осы Ереже бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Шардара ауданы әкімдігі болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Бөлім кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер бөлім заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- ауыл шаруашылығы саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытудың жоспарларын, экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларын әзірлеу;
- агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялаудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де бағыттары бойынша жүзеге асырылады;
- мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
- асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту;
- мемлекеттік органның құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
- аудандағы "Тракторлар және олардың базасындағы жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдер, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол құрылыс машиналары мен механизмдер, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналар үшін мемлекеттік нөмірлік белгі беру, кепілін мемлекеттік тіркеу, жыл сайынғы мемлекеттік техникалық байқаудан өткізу, ауыртпалықтың жоқ (бар) туралы ақпарат беру және машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру";
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттерді жүзеге асырады;
- мемлекеттік органның құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді.
2) міндеттері:
- жиналыстарды өткізу тәртібін ұйымдастырады, аудан әкімдігінің отырыстарына қатысады;
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін бұқаралық ақпарат құралдарына жария етілуін қамтамасыз етеді;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамыз етеді;
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдела сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, 161400, город Шардара, улица Казыбек би здание №2 Г.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
- Учредителем государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района акимат Шардаринского района.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законадательство Республики Казахстан. 12. Отдел запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела.
Если отдел законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- реализация единой государственной политики в области сельского хозяйства;
14. Полномочия:
1) права:
- разработка планов, экономических социальных программ развития агропромышленного комплекса, предусмотренным законадательными актами Республики Казахстан;
- реализация государственной политики по развитию хлопковой отрасли;
- развитие племенного животноводства;
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию государственного органа;
- "выдача государственного номерного знака, государственная регистрация залога, проведение ежегодного государственного технического осмотра, предоставление информации об отсутствии (наличии) обременений и выдача удостоверений на право управления машинами для тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных дорожно-строительных машин, а также специальных повышенной проходимости";
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законадательствам Республики Казахстан
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию государственного органа.
2) обязанности:
- организует порядок проведения совещании, участвует в заседаниях акимата района;
- обеспечивает освещение деятельности государственного учреждения "Отдел
сельского хозяйства" акимата Шардаринского района в средствах массовой информации;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологии и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
- государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.

15. Функциялары:
- агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін осы Заңға және осы саладағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру;
- агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік техникалық инспекцияны жүзеге асыру;
- ауылдық аумақтарды дамытудың мониторингін жүргізу;
- агроөнеркәсіптік кешен мен ауылдық ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргізу және оны облыстың жергілікті атқарушы органына (әкімдігіне) беру;
- тиісті өңірде азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды жүргізу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (әкімдіктеріне) есептілік ұсыну;
- "Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі" конкурсын өткізу;
- жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімді басқаруды бірінші басшысы жүзеге асырады, ол бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын аудан әкімі тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызметі туралы"
Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
11) Бөлімде бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органдағы жұмыс тәртібі

15. Функции:
- осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами в данной сфере;
- осуществление государственной технической инспекции в области развития агропромышленного комплекса;
- проведение мониторинга развития сельских территорий;
- проведение сбора оперативной информации в сфере агропромышленного комплекса и сельских территорий и передача ее в местный исполнительный орган (акимат) области;
- ведение учета запасов продовольственных товаров в соответствующим регионе и представление отчетности в местные исполнительные органы (акиматы) областей, городов республиканского значения, столицы;
- проведение конкурса "Лучший по профессии в агропромышленном комплексе";
- осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законадательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдела задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
18. Первый руководитель отдела имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законадательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисци плинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) несет персональную ответственность за исполнение законадательства по протводействию коррупции.
10) Исполнение полномочий первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель отдела определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Режим работы в государственном органе

21. Мемлекеттік органның жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
5. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
- Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі" Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі және Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып қайта құрылуына байланысты барлық мүліктік құқықтарымен міндеттерінің құқықтық мирасқоры болып табылады.
6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімін" қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 20-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Мемлекеттік орган) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте Шардара ауданында құрылыс саласында мемлекеттік саясатты және мемлекеттік басқару мен бақылау функцияларынжүзеге асыруға уәкілетті, Қазакстан Республикасыныңжергілікті бюджеттен қаржыландырылатынатқарушы орган болып табылады.
2. Мемлекеттік орган өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және зандарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік орган мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып
табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері,сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттарыболады.

21. Режим работы государственного органа устанавливается правилами внутренного распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
5. Имущество государственного органа
22. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за отдела относится к районной коммунальной собственности.
24. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
В связи с реорганизацией государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района, правопреемником всех имущественных прав и обязанностей является государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района и "Отдел земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
6. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение отдела осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 20 к постанавлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел строительства Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел строительства Шардаринского района" акиматаШардаринского района (далее — Государственный орган) является исполнительным органомРеспублики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющим государственнойполитики в области строительства Шардаринско го района.
2. Государственный орган осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией изаконами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан,иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственный орган является Юридическим лицом в организационно—правовой формегосударственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием нагосударственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательствомРеспублики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Мемлекеттік орган азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мемлекеттік орган егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттік атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Мемлекеттік орган өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппенМемлекеттік мекеме басшысының актілерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Мемлекеттік орган құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: ҚP, Tүркістан облысы, 161400, Шардара қаласы, С.Әшіровкөшесі, 6.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
Мемлекеттік тілде: Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
Орыс тілінде: государственное учреждение "Отдел строительства Шардаринсого района"акимата Шардаринского района
10.Осы Ереже Мемлекеттік органныңқұрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік орган қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12.Мемлекеттік орган кәсіпкерлік субъектілерімен Мемлекеттік органның функциялары болып
табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттыққатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Мемлекеттік орган заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандыққұрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Шардара ауданы әкімдігінін "Шардара аудандыққұрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің (куәлік №424-1958-16-ММ, БСН 130940011698) бөлу жолымен қайтақұрылған және соңғысының бөлу балансы бойынша барлық мүліктік құқығыныың және міндеттемелеріне мұрагері больш табылады.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мемлекеттік органның миссиясы:
Шардара ауданында құрылыс саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру.
14. Негізгі міндеттері:
1) Шардара ауданында құрылыс саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен жүктелген басқа да міндеттер.
15. Функциялары:
-өзінің өкілеттілігі аясындағы мәселелерді талқылап және шешімдер қабылдай отырып, олардың орындалуы тиісті орындардан және жауапты тұлғалардан талап етуі;
-белгіленген тәртіппен қызметтік міндеттерді орындау үшін қажетті ақпарат және материалдар алу;
-ауданның елді мекендеріндегі құрылыс салу аудандық жобада және жоспарында көрсетілгендей атқарылуына бақылау жасау;
- құрылыс индустриясы заман талабына сай келмейтін жағдайда, жобаға түзетулер енгізілуін қамтамасыз ету;
- жаңа құрылыс жайларын, бұрыннан бар обьектілерді кеңейту және қайта өңдеу, инженерлік құрылыс жүйелерін таңдау мен анықтайтын комиссия жұмысына қатысу;
- ауданның елді мекендерінде көріктендіру және құрылыс салу ережелерінің сақталуына тексеру жүргізу;
- мемлекеттік тауарларды сатып алу мен қызмет көрсету жұмыстары бойынша конкурс ұйымдастыру және тапсырыс берушілердің потенциалды жеткізушілер мен арасындағы тендерлік шарттардың сақталу жұмыстарын үйлестіру;
- қоғамдық және өндірістік жайлар мен тұрғын-үй құрылысы және оны көріктендіру сапасына бақылау жасау;
- заңдарда белгіленген тәртіппен бекітілген ауданы аумағының құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын (аудандық жоспарлау жобасын), селолық елді мекендердің бас жоспарларын іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
- аумақта жоспарланып отырған құрылыс салу не өзге де құрылысының өзгерістері туралы халыққа хабарлап отыру;
- аудандық маңызы бар құрылыс, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, аяқталмаған обьектілер құрылысын тоқтатып қою, обьектілерді кейіннен кәдеге жарату жөнінде жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдер қабылдау;
- пайдалануға берілетін обьектілерді (кешендерді) заңдарда белгіленген тәртіппен қабылдау және тіркеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- салынып жатқан (салынуы белгіленген) обьектілер мен кешендердің мониторингін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізу;
- ведомствалық бағынысты аумақта құрылыс салуға немесе өзге де құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау, беру, заңнамалық актілерді көзделген жағдайларда, мемлекеттік қажеттер үшін алып қою жөнінде шешімдер қабылдау;
- өзінің өкілеттілігі аясындағы мәселелерді талқылап және шешімдер қабылдай отырып, олардың орындалуы тиісті орындардан және жауапты тұлғалардан талап ету;
- белгіленген тәртіппен қызметтік міндеттерді орындау үшін қажетті ақпарат және материалдар алу;
- ауданның елді мекендеріндегі құрылыс салу, аудандық жобада және жоспарында көрсетілгендей атқарылуына бақылау жасау;
- құрылыс индустриясы заман талабына сай келмейтін жағдайда, жобаға түзетулер енгізілуін қамтамасыз ету;
- жаңа құрылыс жайларын, бұрыннан бар обьектілерді кеңейту және қайта өңдеу, инженерлік құрылыс жүйелерін таңдау мен анықтайтын комиссия жұмысына қатысу;
- ауданның елді мекендерінде құрылыс салу ережелерінің сақталуына тексеру жүргізу;
- қоғамдық және өндірістік жайлар мен тұрғын-үй құрылысы сапасына бақылау жасау;
- Қ.Р заңнамаларымен белгіленген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етед.

4. Государственный орган вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственный орган имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений отимени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственный орган по вопросам своей компетенции в установленном законодательством
порядке принимает решения, оформляемые актами руководителя Государственный орган и другимиактами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Государственного органа утверждаются в соответствиис действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: РК, Туркестанская область, 161400, город Шардара, улицаС.Аширова, 61-1.
9. Полное наименование государственного органа:
На государственном языке: Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандыққұрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
На русском языке: государственное учреждение "Отдел строительства Шардаринского района"акимата Шардпринского района
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного органа.
11.Финансирование деятельности Государственного органа осуществляется из местного бюджета.
12.Государственному органу запрещается вступать в договорные отношения с субъектамипредпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциямиГосударственного органа.
Если Государственному органу законодательными актами предоставлено правоосуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности,
направляются в доход государственного бюджета.
Государственное учреждение "Отдел строительства Шардаринского района" акиматаШардаринского района создан в результате реорганизации путем разделения Государственногоучреждения "Отдела строительства, архитектуры и градостроительства Шардаринского района"акимата Шардаринского района (свидетельство №424-1958-16-ГУ, БИН 130940011698) и являетсяправопреемником всех имущественных прав и обязанностей последнего по разделительномубалансу.
2. Миссия‚ основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
l3. Миссия:
Осуществление государственной политики в области строительства на территорииШардаринского района.
14. Задачи:
l) реализация государственной политики в области строительства на территории Шардаринскогорайона;
2) иные задачи, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
- участвовать в рассмотрении вопросов и принятии решений по ним, требовать их исполнениясоответствующими органами и должностными лицами;
- получать в установленном порядке информацию и материалы, необходимые для исполнениядолжностных обязанностей;
- контроль за осуществлением строительства в районе в соответствии с проектом районнойпланировки H застройки населенных пунктов;
- обеспечение в установленном порядке своевременной корректировки проектов в случаенесоответствия их своевременным требованиям;
- проводить проверку соблюдений правил ведения строительства населенных пунктов района;
- проведение конкурса по государственным закупкам товаров, работ и услуг, координация работзаказчиков по соблюдению тендерных условий идоговоров с потенциальными поставщиками;
- осуществление контроля качества благоустройства жилых, общественных строительств ипроизводственных сооружений.
- координация деятельности по реализации утвержденной в установленном законодательствомпорядке комплексной схемы строительного планирования территории района (проекта районной
планировки), генеральных планов сельских населенных пунктов;
- информирование населения о планируемой застройке территории либо иных строительныхизменениях;
- принятие решений о строительстве, инженерной подготовке территорий, благоустройстве и озеленении, консерваций строительства незавершенных объектов, проведении комплекса работ попост утилизации объектов районного значения;
-организация работ по приемке и регистрации в установленном законодательством порядкеобъектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
- ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке,установленном Правительством Республики Казахстан;
-принятие решений по выбору, предоставлению, а в случаях, предусмотренных законодательнымиактами, и изъятию для государственных нужд земельных участков на подведомственнойтерритории для застройки или иного строительного освоения;
- участвовать в рассмотрении вопросов и принятии решений по ним, требовать их исполнениясоответствующими органами и должностными лицами;
- получать в установленном порядке информацию H материалы, необходимые для исполнения должностных обязанностей;
- контроль за осуществлением строительства в районе в соответствии с проектом районнойпланировки и застройки населенных пунктов;
- обеспечение в установленном порядке своевременной корректировки проектов в случае несоответствия их своевременным требованиям;
-проводить проверку соблюдений правил ведения строительства и благоустройства населенных
пунктов района;
- осуществление контроля качества благоустройства жилых, общественных строительств и производственных сооружений.
- осуществляет иные полномочия предусмотренные законодательными актами РК;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.

16. Құқықтары:
1) Бөлімге мінделген функцияларды атқару үшін, мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұрауға және алуға,
2) белгілі құзіреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдарға тапсырмалар береді;
3) өз құзіреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4) бюджет заңдылықтары негізінде бюджет қаражаттарын қайтарады және қаржыландыруды тоқтатады;
5) өз құзырына жататын мәселелер бойынша әкім шешімінің, өкімінің, аудан әкімдігінің қаулысының, сонымен қатар, мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
6) осы ережемен және заңдылықтармен, облыстың және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
Мемлекеттік органның міндеттері:
Мемлекеттік органның міндеттері: Қазақстан Республикасының қолданысындағы заңнамасымен реттеледі.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. Мемлекеттік органға басшылықты Мемлекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бөлімнің бірінші басшысы жүзеге асырады.
18. Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте қызметке тағайындалады және босатылады.
19. Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болуы мүмкін.
20. Мемлекеттік органның бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, Мемелекеттік органға жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттерді және олардың жауапкершілік дәрежесін үйлестіреді және бекітеді;
2) Қазақстан Республикасының Заңнамасында және осы ережеде белгіленген құзіретіне сәйкес бірінші басшы дара басшылық ету принципіне іс-әрекет жасайды және Мемлекеттік органның жұмысындағы мәселелерді жеке шешеді.
21. Мемлекеттік органды басқару кезінде бөлімнің басшысы бірінші басшысы заңнамада белгіленген тәртіпте:
- Мемлекеттік органның атынан сенімхатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда Мемлекеттік органның мүдделерін білдіреді;
-заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде Мемлекеттік органның мүлігіне билікжасайды;
-банктерде есеп-шоттар ашады. Мемлекеттік органның барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді.
-заңдарда сәйкес Мемлекеттік органның қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
-заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
-бұйрықтарға қол қояды;
-барлық мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда Мемлекеттік органның атынан өкілдік етеді;
-Мемлекеттік органның жұмыс регламентін бекітеді;
-Мемлекеттік органдағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болды;
-Мемлекеттік органның атынан іс-қимылдар жүргізеді, барлық органдарда, жеке және заңды тұлғалар қатынасында оның мүддесін көздеп ұсынады;
-барлық кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер алдында келісім-шарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
-құрылтайшы шешімін жүзеге асырады;
-Мемлекеттік органның атынан іс-жүргізу құқығына сенімхат береді, сонымен қатар қайта сену құқығына сенімхаттар береді;
- Мемлекеттік органның атынан сенімхатсыз әрекет етеді, келісім-шарттар мен контрактілерге қол қояды және мемлекеттік мекеменің қызметіне тікелей жеке жауапты болады, материалдық және ақша қаражаттарын пайдалануын бақылайды.
-қаржы-шаруашылық қызметтерін бақылайды және ұйымдастырады;
- Мемлекеттік органның дамуының негізгі бағыттарын ескере отырып, еңбекке ақы төлеу жүйелерін, лауазымдық жалақы мөлшерін анықтайды, сыйақы беру мәселелерін шешеді, көтермелеу шараларын және тәртіптік жазаларын қолданады;
- бұйрықтар шығарады;
- Мемлекеттік органның қызметкерлерінің жұмысқа қабылдауын және шығарылуын жүргізеді;
- заңдарға сәйкес басқа да құзіреттерді жүзеге асырады;

16. Права:
l) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию,необходимую для осуществления функций, возложенных на Отдел;
2) давать поручения организациям, финансируемым из местного бюджета в переделах своих компетенции;
3) B пределах своей компетенции издавать приказы;
4) обеспечивать отзыв бюджетных средств и приостановление финансирования в случаяхпредусмотренных бюджетным законодательством;
5) участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений акима, постановлений акиматарайона, а так же маслихата по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
6)осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством иместными исполнительными органами района и области;
Обязанности Государственного органа
Обязанности Государственного органа регламентируются действующим законодательствомРеспублики Казахстан
3. Организация деятельности государственного органа
П. Руководство Государственным органом осуществляется первым руководителем отдела, которыйнесет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственный орган задач и осуществление им своих функций
18. Первый руководитель Государственного органа назначается на должность и освобождается отдолжности в соответствии законодательными актами Республики Казахстан.
19. Первый руководитель Государственного органа может иметь заместителей, которыеназначаются на должности H освобождаются от должностей в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя Государственного органа:
1) организует и руководит работой государственного органа, несет персональную ответственностьза выполнение возложенных на управление задач и осуществления им своих функции;
2) действует на принципах единоначалие и самостоятельно решает вопросы деятельностиГосударственного органа в соответствии с его компетенции, определяемой законодательствомРеспублики Казахстан H настоящим Положением.
21. При руководстве Государственным органом первый руководитель в установленном законодательством порядке:
- без доверенности действует от имени Государственного органа H представляет интересыГосударственного органа во всех организациях;
-в случаях H в пределах, в установленном законодательством порядке, распоряжается имуществомГосударственного органа;
- открывает банковские счета, издает приказы и дает указание, обязательные для всех служащихГосударственного органа;
-в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностейработников Государственного органа;
-в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудниковГосударственного органа;
-подписывает распоряжения;
- представляет Государственный орган во всех государственных органах и иных организациях;
-утверждает регламент работы Государственного органа;
-принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Государственном органе, и несетперсональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
- действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы во всех органах, вотношении с физическими и юридическими лицами;
- обеспечивает выполнение договорных обязательств перед предприятиями, организациями иучреждениями;
- реализация решений учредителя;
- выдает доверенностей на право представлять государственное учреждение, в том числедоверенностей с правом передоверия;
-без доверенностей выступает от имени государственного учреждения, подписывает договора и
контракты несет ответственность за деятельность государственного учреждения, контролирует
использование материальных средств и денег;
-контролирует и организует текущую финансово-хозяйственную деятельность;
-учитывая основные направления развития государственного учреждения определяет системуоплаты труда, должностные оклады, решает вопросы о выдаче премии, о способе стимулирования иприменяет меры дисциплинарного наказания;
-издает приказы;
-осуществляет прием на работу и увольнение работников государственного учреждения;
-осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством.

22. Мемлекеттік органның бірінші басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Мемлекеттік органның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мемлекеттік органның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Мемлекеттік органға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік орган, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 21- қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында (ларында) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

22. Первый руководитель отдела определяет полномочия своих заместителей в соответствии с
действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
23. Государственный орган может иметь на праве оперативного управления обособленноеимущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного органа формируется за счет имущества, переданного емусобственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результатесобственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством РеспубликиКазахстан.
24. Имущество, закрепленное за Государственным органом, относится к коммунальнойсобственности.
25. Государственный орган не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжатьсязакрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему поплану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Государственного органа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение-21 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение О государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Шардаринского района" акимата Шардаринского района 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района.
2. Подведомственные организации нет отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района.
3. "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия печати с изображением Государтсвенного Герба Республики Казазхстан и штампы со своим наименованием казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Бөлімге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Түркістан облысы, Шардара ауданы, 161400, Шардара қаласы, Ө.Түгелбаев көшесі, №12Б үй.
10. Осы Ереже құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін каржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасына) жүзеге асырылады.
12. Бөлімнің кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға жасауға тыйым салынады.
Егер бөлім заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе мемлекеттік бюджетке жіберіліеді.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13.Мақсаттары:
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
1) Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында сапалы және қолжетімді қызмет көрсетуге бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) Мемлекеттік тілді және басқа этникалық топтардың тілдерін дамыту үшін ономастикалық жұмыс жүргізу.
14. Өкілеттіктері:
1.Құқықтары:
1) өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазымы иелерінен басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Мемлекеттік орган құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
2) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спортты дамыту салаларында мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру жөніне аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді, бөлімге қатысты мәселелер бойынша ақпараттың талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады:
3) бөлімнің қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;

5. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, Шардаринский район, 161400, город Шардара, улица У.Тугелбаева, дом №12Б.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района"
11. Финансирование деятельности Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" осуществляется из местного бюджета Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района".
Если, государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13.Задачи:
1. Миссия Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района":
1) Реализация государственной политики направленные для качественного и доступного обслуживания в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
2) Реализовать государственную политику направленную для развития государственного и других языков;
3) Провести ономастическую работу для развития государственного языка и языков других этнических групп.
14. Полномочия:
1.Права:
1) запрашивает в установленном порядке от государственных органов и других организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности, формирует временные рабочие группы для участия в разработке вопросов, относящихся к компетенции государственного органа, выработки соответствующих предложений;
2) вносит акиму района предложения по совершенствованию деятельности государственных органов в сферах культуры, развития языков, развития физической культуры и спорта, осуществляет анализ информации и другие материалы по вопросам, касающимся отдела:
3) дает рекомендации соответствующим государственным органам и должностным лицам по вопросам, касающимся сферы деятельности отдела, контролирует его исполнение, а также участвует в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;.

4) аудандық деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт мәселелеріне мемлекеттік тапсырыстарды іске асыруға қаржыландыруды жүзеге асырады;
5) осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
6) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласына қатысты Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыс, аудан Әкімінің нормативтік- құқықтық актілерінің орындалуы туралы мекеме, ұйым, кәсіпорындардан мәліметтер мен тиісті құжаттар алуға;
7) өз құзырына жататын мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындайды;
8) осы Ережемен және заңнамалармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
9) мемлекеттік саясатты жүзеге асырудағы дене шынықтыру және спорт саласын дамытудағы негізгі бағыттарды анықтайды, дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі перспективалық ағымдағы, мақсаттық бағдарламаларды өңдейді және жүзеге асырады;
10) аудан әкімдігінің қаулыларын дайындауға, өз саласының аймақтық бағдарламаларын және әлеуметтік-экономикалық дамыту жоспарларын калыптастыруға қатысады;
11) дене шынықтыру және спорт ұйымдарына кеңестік, заңды көмек көрсетеді;
12) кадр саясаты мәселелері бойынша қарамағындағы ұйымдар мен мекемелерге кеңестік көмек көрсетеді;
13) дене шынықтыру мен спорт жұмыстары бойынша тәжірибе алмасу мақсатында симпозиумдар, конференциялар, семинарлар және басқа да оқу нысандарын ұйымдастырады;
14) түрлі ведомстволар және қоғамдық ұйымдар ұйымдастыратын дене шынықтыру және спорттық шараларын үйлестіреді, бірыңғай іс-шаралар және жарыстар тізбесін бекітеді, оның өткізуіне басшылық етеді;
15) дене шынықтыру және спорт ұйымдарымен методикалық басшылықты жүзеге асырады;
16) мүдделі ұйымдар мен ведомстволардың келісімі бойынша шығын мөлшерін бекітеді, дене шынықтыру және спорт шараларына қатысушыларды материалдық қамтамасыз етеді;
17) ауданның құрама командаларын сапалы түрде дайындауды жүзеге асырады, аудан спортшыларын облыстық, республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
18) мүдделі ведомстволар және қоғамдық ұйымдармен бірлесе отырып, спорт резервін дайындау жөнінде жұмыс жүргізеді, ведомстволық тәуелділікке және салалық орталықтарына қарамай, спорт клубтары мен мектептер жүйелерін дамытуды үйлестіреді;
19) дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлеріне, аудан шаралары жүлдегері мен жеңімпазына бағалы сыйлықтар беру, оларды грамоталармен, дипломдармен, медальдармен марапаттау мәселелерін белгіленген тәртіпте шешеді;

4) осуществляет финансирование на реализацию государственных заказов по вопросам культуры, развития языков, физической культуры и спорта на районном уровне;
5) осуществляет иные полномочия, утвержденные настоящим положением и законами, областными и районными местными исполнительными органами.
6) получать сведения и соответствующие документы от учреждений, организаций, предприятий об исполнении нормативных правовых актов Президента и Правительства Республики Казахстан, акима области, района, касающихся сферы культуры, развития языков, физической культуры и спорта;.
7) готовит проекты нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к его компетенции;
8) осуществляет иные полномочия, установленные настоящим Положением и законодательством, областными и районными местными исполнительными органами;
9) определяет основные направления развития сферы физической культуры и спорта в реализации государственной политики, обрабатывает и реализует перспективные текущие, целевые программы по развитию физической культуры и спорта;
10) участвует в подготовке постановлений акимата района, формировании региональных программ и планов социально-экономического развития своей отрасли;
11) оказывает консультативную, юридическую помощь организациям физической культуры и спортам
12) оказывает консультативную помощь подведомственным организациям и учреждениям по вопросам кадровой политики;
13) организует симпозиумы, конференции, семинары и другие формы обучения с целью обмена опытом работы по физической культуре и спорту;
14) координирует физкультурно-спортивные мероприятия, организуемые различными ведомствами и общественными организациями, утверждает перечень единых мероприятий и соревнований, руководит их проведением;
15) осуществляет методическое руководство организациями физической культуры и спорта;
16) утверждает размер ущерба по согласованию с заинтересованными организациями и ведомствами, обеспечивает материальное обеспечение участников физкультурно-спортивных мероприятий;
17) осуществляет качественную подготовку сборных команд района, обеспечивает участие спортсменов района в областных, республиканских и международных соревнованиях;
18) совместно с заинтересованными ведомствами и общественными организациями проводит работу по подготовке спортивного резерва, координирует развитие систем спортивных клубов и школ, независимо от ведомственной зависимости и отраслевых центров;
19) решает в установленном порядке вопросы присуждения ценных призов работникам организаций физической культуры и спорта, призерам и победителям мероприятий района, награждение их грамотами, дипломами, медалями;

20) заңда белгіленген мерзімді есеп-қисаптық есеп жасап, оны белгіленген мекен жайларға тапсырады;
21) келісім мен тәртіп бойынша статистика органдарынан және тиісті басқармалар мен ведомстволардан бөлімге жүктелген қызметтерді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер алады;
22) жүктелген міндеттерін толық орындау үшін бөлім аппаратын өндірістік шаруашылық және әлеуметтік тұрмыстық тұрғыдан қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
23) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды тұлғалардың барлық құқықтарын пайдаланады.
2. Міндеттері:
1) Мәдениет, тіл саясаты саласындағы ұйым, мекеме жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, дене шынықтыру мен спорттық материалдық-техникалық базасын кұру және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту;
2) Мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласы бойынша ауданның даму жоспарын жасап, тәжірибе жұмыстарын жүргізеді, жүргізілген жұмыстарының нәтижесі бойынша талдау жасайды.
3) Мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын реттейтін заңдардың орындалуын және осы бағыттағы мемлекеттік бағдарламаның жүзеге асырылуын бақылайды.
4) Мәдени мекемелердің жұмысын үйлестіріп, бақылайды, аудан халқының бос уақытын тиімді өткізуге арналған мәдени-көпшілік, спорттық іс-шаралар жұмыстарын ұйымдастырып, басшылық жасайды.
5) Тіл туралы заңының орындалуын, мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыруды қадағалайды және ұлттар арасындағы тұрақтылық пен келісімді барынша нығайтуды жүзеге асырады.
6) Мәдени мекемелердің жұмыстарына бағыт бағдар береді, ұйымдастырады, басшылық жасайды және қоғамдық бірлестіктер жұмыстарына қолдау көрсетеді;
7) Тұрғындардың демалысын тиімді пайдалануға бағытталған мәдени-көпшілік жұмыстарын ұйымдастырады.
8) Шардара ауданының аумағында мәдениет және тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен жүктелген басқа да міндеттерді орындайды;
10) Халықаралық, аймақаралық спорт ұйымдарында, ауданның мүдделерін білдіру;
11) Дене шынықтыру және спорт салаларының мүдделерін республика, облыс және аудан алдында көрсету;
12) Саланың ақпараттық-жарнамалық және баспа жұмыстарын ұйымдастыру, дене шынықтыру және спорт қозғалысын насихаттау;
13) Дене шынықтыру және спорт салаларындағы кадрлар потенциалын талдау, оның мамандарға мұқтаждығын алдын-ала болжау, кадрларды дайындау, мамандығын жетілдіру және орынды пайдалану;
14) Мүдделі ведомстволармен бірлесіп дене шынықтыру мен спорт саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу;

20) составляет установленный законом периодический отчет и передает его по установленным адресам;
21) по согласованию и в порядке получает от органов статистики и соответствующих управлений и ведомств сведения, необходимые для осуществления возложенных на отдел функций;
22) организует производственно-хозяйственное и социально-бытовое обеспечение аппарата отдела для полного выполнения возложенных задач;
23) Пользуется всеми правами юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.Обязанности:
1) Организует и координирует работу организации, учреждения в области культуры, языковой политики, создание и укрепление материально-технической базы физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры;
2) разрабатывает план развития района в области культуры, языковой политики, физической культуры и спорта, проводит опытную работу, анализирует результаты проведенной работы.
3) контролирует исполнение законов, регулирующих сферу культуры, языковой политики, физической культуры и спорта, и реализацию государственной программы в данном направлении.
4) координирует и контролирует работу учреждений культуры, организует и руководит работой культурно-массовых, спортивных мероприятий для эффективного проведения досуга населения района.
5) контролирует исполнение закона О языках, реализацию государственной языковой политики и осуществляет максимальное укрепление стабильности и согласия между народами.
6) направляет, организует, руководит работой учреждений культуры и оказывает поддержку работе общественных объединений;
7) организует культурно-массовую работу, направленную на эффективное использование отдыха населения.
8) реализация государственной политики в области культуры и развития языков, физической культуры и спорта на территории Шардаринского района;
9) выполняет другие задачи, возложенные законодательством Республики Казахстан;
10) представление интересов района в международных, межрегиональных спортивных организациях;
11) представление интересов отраслей физической культуры и спорта перед Республикой, областью и районом;
12) организация информационно-рекламной и издательской работы отрасли, пропаганда движения физической культуры и спорта;
13) анализ кадрового потенциала в сферах физической культуры и спорта, прогнозирование его потребности в специалистах, подготовка кадров, совершенствование профессии и разумное использование;
14) организация и проведение научных исследований в области физической культуры и спорта совместно с заинтересованными ведомствами;

15) Мемлекеттік дене шынықтыру мен спортты дамыту саясатын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі аудан ведомстволар мен қоғамдық ұйымдардың және кәсіпорындардың қызметін үйлестіру, сонымен қатар саланың өзекті проблемаларын практикалық шешу жөніндегі поселке және ауыл әкімшіліктерімен өзара іс-қимыл жасау;
16) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
15. Функциялары:
1) мемлекеттік мекеменің функциялары:
заңда белгіленген тәртіппен бекітілген аудан аумағының мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын ауылдық, поселкелік елді мекендердің іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында енгізілген өзгерістер туралы халыққа хабарлап отыру;
мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бойынша шешімдер қабылдау;
мемлекеттік мекемелердің жұмыстарына мемлекеттік тілді және дене шынықтыруды дамыту бойынша бағыт бағдар береді;
аудан аумағындағы мәдениет, ескерткіштерін және тілдердің тарихын зерттейді ;
жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2) ведомстволардың функциялары:
ақпараттық, мәдени, білім беру, дене шынықтыру және спорт функцияларын жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның, бірінші басшының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі басшылықты "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын қызметкерлері болады.
19. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) бөлім бастығы бөлім қызметіне жалпы басшылық жүргізеді және бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауапты болады;

15) координация деятельности районных ведомств, общественных организаций и предприятий по вопросам реализации государственной политики развития физической культуры и спорта, а также взаимодействие с поселковыми и сельскими администрациями по практическому решению актуальных проблем отрасли;
16) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
15. Функции:
1) функции государственного учреждения:
координация деятельности по реализации сельских, поселковых населенных пунктов в сфере культуры, языковой политики, физической культуры и спорта на территории района, утвержденной в установленном законом порядке;
информирование населения о внесенных изменениях в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
принятие решений по культуре, развитию языков, физической культуре и спорту;
дает направление в работе государственных учреждений по развитию государственного языка и физической культуры;
изучает историю культуры, памятников и языков на территории района ;
осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
2) функции ведомств:
осуществляет информационную, культурную, образовательную, физкультурно-спортивную функции.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Созакского района" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
18. Первый руководитель Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района"
1) начальник отдела осуществляет общее руководство деятельностью отдела и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций;

2) бөлімнің басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік мекеменің Ережесінде айқындалатын өз құзіретінде сәйкес дербес шешеді.
3) бөлімнің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
4) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;
5) шарттар жасасады;
6) сенімхаттар береді;
7) бөлімнің іс сапарларға, тағлымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарлатудың басқа да түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
8) банк шоттарын ашады;
9) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) бөлімнің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) бөлімнің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларды жазалайды;
12) бөлімнің қызметкерлерінің міндеттер мен өкілеттік аясын айқындайды;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және жергілікті атқару органымен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады;
Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бірінші басшы өз қызметкерлерінің өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
22. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

2) начальник отдела действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и ностоящим Положением.
3) без доверенности действует от имени отдела;
4) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
5) заключает договоры;
6) выдает доверенности;
7) утверждает порядок и планы отдела по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах иным видам повышения квалификации сотрудников;
8) открывает банковские счета;
9) издает приказы и дает указания, обьязательные для всех работников;
10) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников отдела;
11) принимает меры поощрения и налагает дициплинарные взыскание на сотрудников отдела в порядке установленном законадательством Республики Казахстан;
12) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителья и иных сотрудников отдела;
13) осуществляет иные функции, возлозженные на него законадательством Республики Казахстан, настоящим Положением и местным исполнительным органом.
Исполнение полномочий первого руководителя Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
22. Имущество Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" относится к коммунальной собственности.
24. Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдар мен мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық жекпе-жек спорт түрлерінен спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
5) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық күш спорт түрлерінен спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
6) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық ұлттық спорт және өнер клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций и государственных учреждений находящихся в ведении Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" и его ведомств.
1) Государственное коммунальное казенное предприятие "Шардаринский районный дворец культуры" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района";
2) Коммунальное государственное учреждение "Центр обучению и развития языков отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района";
3) Коммунальное государственное учреждение "Централизованная библиотечная система отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района";
4) Коммунальное государственное учреждение "Шардаринский районный спортивный клуб по единоборствам" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района;
5) Коммунальное государственное учреждение "Шардаринский районный спортивный клуб по силовым видам спорта" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района.
6) Коммунальное государственное учреждение "Шардаринский районный национальный клуб спорта и искусства" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Шардаринского района.