2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Жетісай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 24-136-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91 бабының 3 тармағына сәйкес, Жетісай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Шешімнің кіріспесі жаңа редакцияда - Түркістан облысы Жетісай аудандық мәслихатының 25.04.2025 № 28-173-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
1. Жетісай ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 15 117 379 мың теңге:
салықтық түсімдер – 4 469 562 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 9 171 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0;
арнаулы түсімдер - 0;
трансферттер түсімі – 10 494 646 мың теңге;
2) шығындар – 16 236 965 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 364 701 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 629 120 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 264 419 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 484 287 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 484 287 мың теңге:
қарыздар түсімі – 1 344 382 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 264 419 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 404 324 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Жетісай аудандық мәслихатының 25.04.2025 № 28-173-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылға салық түсімдерінен облыстық бюджетке ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы 50 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы 50 пайыз және әлеуметтік салықтан 48,8 пайыз мөлшерінде бөлу нормативтері белгіленсін.
3. 2025 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшерінің жалпы сомасы 2 941 452 мың теңге болып қарастырылсын.
4. 2025 жылға аудандық бюджеттен қала, кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 412 793 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Жетысайского районного маслихата Туркестанской области от 27 декабря 2024 года № 24-136-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Жетысайский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула решения в редакции решения Жетысайского районного маслихата Туркестанской области от 25.04.2025 № 28-173-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить районный бюджет Жетысайского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 15 117 379 тысяч тенге:
налоговые поступления – 4 469 562 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 9 171 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0;
специальные поступления - 0;
поступления трансфертов – 10 494 646 тысяч тенге;
2) затраты – 16 236 965 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 364 701 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 629 120 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 264 419 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 484 287 тысяч тенге;
7) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0;
6) финансирование дефицита (использования профицита) бюджета– 1 484 287 тысяч тенге:
поступление займов – 1 344 382 тысяч тенге;
погашение займов – 264 419 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 404 324 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Жетысайского районного маслихата Туркестанской области от 25.04.2025 № 28-173-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год норматив распределения общей суммы Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов, поступления индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты 50 процентов, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов и социального налога в размере 48,8 процентов в областной бюджет.
3. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет Жетысайского района в сумме 2 491 452 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города, поселка и сельских округов в общей сумме 412 793 тысяч тенге, в том числе:

Жаңа ауыл ауылдық округі 33 132 мың теңге;
Жылысу ауылдық округі 39 512 мың теңге;
Қазыбек би ауылдық округі 28 597 мың теңге;
Қарақай ауылдық округі 38 603 мың теңге;
Абай ауылдық округі 36 544 мың теңге;
Атамекен ауылдық округі 38 184 мың теңге;
Ш.Ділдабеков ауылдық округі 46 443 мың теңге;
Ж.Ералиев ауылдық округі 47 515 мың теңге;
Қызылқұм ауылдық округі 31 922 мың теңге;
Мақталы ауылдық округі 45 644 мың теңге;
Ынтымақ ауылдық округі 26 697 мың теңге.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте қала, кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 171 834 мың теңге болып қарастырылсын, оның iшiнде:
Ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімінен 109 923 мың теңге,
Қазыбек би ауылдық округі 70 075 мың теңге;
Жылысу ауылдық округі 21 895 мың теңге;
Қарақай ауылдық округі 17 953 мың теңге;
Ауданның мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінен 61 911 мың теңге,
Ж.Ералиев ауылдық округі 18 342 мың теңге;
Атамекен ауылдық округі 32 637 мың теңге;

сельский округ Жана ауыл 33 132 тысяч тенге;
сельский округ Жылысу 39 512 тысяч тенге;
сельский округ Казыбек би 28 597 тысяч тенге;
сельский округ Каракай 38 603 тысяч тенге;
сельский округ Абай 36 544 тысяч тенге;
сельский округ Атамекен 38 184 тысяч тенге;
сельский округ Ш.Дилдабеков 46 443 тысяч тенге;
сельский округ Ж.Ералиев 47 515 тысяч тенге;
сельский округ Кызылкум 31 922 тысяч тенге;
сельский округ Макталы 45 644 тысяч тенге;
сельский округ Ынтымак 26 697 тысяч тенге.
5. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города, поселка и сельских округов в общей сумме 171 834 тысяч тенге, в том числе:
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района 109 923 тысяч тенге, в том числе:
сельский округ Казыбек би 70 075 тысяч тенге;
сельский округ Жылысу 21 895 тысяч тенге;
сельский округ Каракай 17 953 тысяч тенге;
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района 61 911 тысяч тенге, в том числе:
сельский округ Ж.Ералиев 18 342 тысяч тенге;
сельский округ Атамекен 32 637 тысяч тенге;

Мақталы ауылдық округі 10 932 мың теңге.
Көрсетілген трансферттерді қала, кент және ауылдық округ әкімінің аппараты бюджеттеріне бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
6. Аудан әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 90 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

сельский округ Макталы 10 932 тысяч тенге.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города, поселка и сельских округов осуществляется на основании постановления акимата района.
6. Утвердить резерв акимата района на 2025 год в сумме 90 000 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

35 000
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
23 341
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
0
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
23 341
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
23 341
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
23 341
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
5 157 746
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 923 240
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 923 240
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 923 240
2
Әлеуметтiк көмек
3 056 383
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 056 383
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
54 993
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
31 138
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
282 055
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
15 571
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
22 746
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
1 391 381
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 197 833
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
60 666
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
178 123
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
178 123
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
136 918
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу

35 000
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
23 341
6
Уголовно-исполнительная система
0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
0
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
23 341
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
23 341
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
23 341
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
5 157 746
1
Социальное обеспечение
1 923 240
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 923 240
005
Государственная адресная социальная помощь
1 923 240
2
Социальная помощь
3 056 383
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 056 383
002
Программа занятости
0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
54 993
006
Оказание жилищной помощи
31 138
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
282 055
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
15 571
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
22 746
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
1 391 381
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 197 833
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
60 666
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
178 123
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
178 123
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
136 918
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

95 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
95 000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
95 000
13
Басқалар
1 820 664
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
44 131
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
44 131
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 131
003
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
0
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
9
Басқалар
1 776 533
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
593 348
052
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
593 348
054
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
90 000
008
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
90 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 093 185
077
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1 093 185
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
0
14
Борышқа қызмет көрсету
247
1
Борышқа қызмет көрсету
247
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
247
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
247
15
Трансферттер
609 496
1
Трансферттер
609 496
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
609 496
006
Нысаналы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) трансферттерді қайтару
8
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер

95 000
492
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
95 000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
95 000
13
Прочие
1 820 664
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
44 131
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
44 131
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства
44 131
003
Поддержка предпринимательской деятельности
0
004
Капитальные расходы государственного органа
0
9
Прочие
1 776 533
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
593 348
052
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
593 348
054
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
90 000
008
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
0
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
90 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 093 185
077
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 093 185
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0
14
Обслуживание долга
247
1
Обслуживание долга
247
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
247
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
247
15
Трансферты
609 496
1
Трансферты
609 496
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
609 496
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
8
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства