2025-2027 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Үлкен Нарын аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 9/80-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Үлкен Нарын ауданы мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 495 128,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 869 323,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 500,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 625 305,0 мың теңге;
2) шығындар – 2 495 128,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 161 212,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 161 212,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 161 212,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 161 212,0 мың теңге:
қарыздар түсімі – 161 212,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0,0 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз көлемінде атқаруға қабылдансын.
3. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 17 396,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

Үлкен Нарын ауданы мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№9/80-VIII шешіміне
9-қосымша
2025-2027 жылдарға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві
Функционалдық топ
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi
Сомасы (мың теңге)
Сомасы (мың теңге)
Сомасы (мың теңге)
Бағдарлама
Атауы
1
2
3
5
6
7
8
II. Шығындар
17396,0
18245,0
19340,0
13
Басқалар
17396,0
18245,0
19340,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
17396,0
18245,0
19340,0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
17396,0
18245,0
19340,0
О бюджете района Үлкен Нарын на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Үлкен Нарын Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2024 года № 9/80-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Үлкен Нарын РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Үлкен Нарын на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 495 128,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 869 323,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 500,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 625 305,0 тысяч тенге;
2) затраты – 2 495 128,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 161 212,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 161 212,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 161 212,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 161 212,0 тысяч тенге:
поступление займов – 161 212,0 тысяч тенге;
погашение займов – 0,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу в размере 100 процентов.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 17 396,0 тысяч тенге.

4. 2025 жылға арналған жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен түскен нысаналы ағымдағы трансферттер және даму трансферттері 5-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен түскен нысаналы ағымдағы және даму трансферттері 6-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөлінген 2025 – 2027 жылдарға арналған аудан бюджетінің бюджетік даму бағдарламаларының тізбесі 7-қосымшаға сәйкес ескерілсін.

4. Утвердить перечень бюджетных программ на 2025 год, финансируемых из местного бюджета согласно приложению 4.
5. Учесть целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из областного бюджета на 2025 год согласно приложению 5.
6. Учесть целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из республиканского бюджета на 2025 год согласно приложению 6.
7. Учесть перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2025-2027 годы с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) согласно приложению 7.

8. 2025 жылға арналған ауылдық елді мекендердің әлеуметтік саласының мамандарына әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру 8-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
9. 2025-2027 жылдарға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 9-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
10. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Үлкен Нарын ауданы мәслихатының төрағасы Ж. Сыдыкова
Үлкен Нарын ауданы мәслихатының

8. Учесть реализацию мер социальной поддержки специалистам социальной сферы сельских населенных пунктов на 2025 год согласно приложению 8.
9. Учесть резерв местного исполнительного органа района на 2025-2027 годы согласно приложению 9.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Үлкен Нарын Ж. Сыдыкова
Приложение 1 к решению
маслихата района Үлкен Нарын

77951,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1012,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1420,0
02
Қорғаныс
52987,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52987,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
20237,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
32750,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2250,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2250,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2250,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
496821,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
496821,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56966,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38800,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
153154,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
550,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
36654,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1063,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1000,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
138713,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
18535,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12309,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
23290,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
14287,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
155794,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

77951,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1012,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1420,0
02
Оборона
52987,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52987,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
20237,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
32750,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2250,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2250,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2250,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
496821,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
496821,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
56966,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38800,0
005
Государственная адресная социальная помощь
153154,0
006
Оказание жилищной помощи
550,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
36654,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1063,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1000,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
138713,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
18535,0
021
Капитальные расходы государственного органа
12309,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
23290,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
14287,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
155794,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

126589,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
62791,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
20000,0
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
13798,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
30000,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
29205,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
29205,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
672484,0
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі)
672484,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44482,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12309,0
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
42155,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
17000,0
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
66068,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
22831,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
434922,0
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
3000,0
015
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
7871,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
21846,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
69447,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
21796,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
21796,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
45151,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32342,0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12809,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
2500,0
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
2500,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42197,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
42197,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

126589,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
62791,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
20000,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
13798,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
30000,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
29205,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
29205,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
672484,0
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
672484,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
44482,0
003
Капитальные расходы государственного органа
12309,0
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
42155,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
17000,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
66068,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
22831,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
434922,0
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
3000,0
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
7871,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
21846,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
69447,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
21796,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
21796,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
45151,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
32342,0
007
Капитальные расходы государственного органа
12809,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
2500,0
010
Развитие объектов сельского хозяйства
2500,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42197,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
42197,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)