Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 30 мамырдағы № 12-1 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 190 163 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 426 621 785 мың теңге:
салықтық түсімдер – 112 216 545 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 3 637 200 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 002 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 310 767 038 мың теңге;
2) шығындар – 445 429 788 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 31 338 792 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 46 867 491 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –15 528 699 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 999 290 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 999 290 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 52 146 085 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 52 146 085 мың теңге:
қарыздар түсімі – 41 428 707 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 029 870 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20 747 248 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 4-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года № 8-1 "Об областном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 30 мая 2024 года № 12-1
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" от 14 декабря 2023 года № 8-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 190 163) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 426 621 785 тысяч тенге:
налоговые поступления – 112 216 545 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 637 200 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 002 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 310 767 038 тысяч тенге;
2) затраты – 445 429 788 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 31 338 792 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 46 867 491 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 528 699 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 999 290 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 999 290 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 52 146 085 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 52 146 085 тысяч тенге:
поступление займов – 41 428 707 тысяч тенге;
погашение займов – 10 029 870 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20 747 248 тысяч тенге.";
пункт 4 указанного решения изложить в новой редакции:
"4. Установить на 2024 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек –70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;

3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек –70%, Бөрлі – 5%, Орал қаласы – 20%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%.";
көрсетілген шешімнің 7-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 528 699 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 38 653 313 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
27 444 515 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
11 208 798 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 11-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"11. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 10 029 870 мың теңге сомасында қарастырылсын";
көрсетілген шешімнің 13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 70%, Бурлинский – 5%, город Уральск – 20%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%.";
пункт 7 указанного решения изложить в новой редакции:
"7. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 528 699 тысяч тенге.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:
"10. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 38 653 313 тысяч тенге, в том числе:
27 444 515 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
11 208 798 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 11 указанного решения изложить в новой редакции:
"11. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год погашение займов в сумме 10 029 870 тысяч тенге.";
пункт 13 указанного решения изложить в новой редакции:

2 128 975
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 201 935
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
881 732
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 319 004
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 066
261
Облыстың білім басқармасы
670 366
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
422 002
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
248 364
271
Облыстың құрылыс басқармасы
2 761 740
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 761 740
2
Әлеуметтiк көмек
6 230 149
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 230 149
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
172 825
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
6 057 324
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4 718 178
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 523 742
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
269 931
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
55 298
062
Біліктілік жүйесін дамыту
4 028
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
50 022
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
180 142
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3 964 321
270
Облыстың еңбек инспекциясы бойынша басқармасы
129 114
001
Жергілікті деңгейде еңбек қатынасын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
129 114
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
65 322
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту

2 128 975
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 201 935
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
881 732
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 319 004
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 066
261
Управление образования области
670 366
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
422 002
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
248 364
271
Управление строительства области
2 761 740
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 761 740
2
Социальная помощь
6 230 149
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 230 149
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
172 825
068
Программа занятости
6 057 324
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4 718 178
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 523 742
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
269 931
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
55 298
062
Развитие системы квалификаций
4 028
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
50 022
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
180 142
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3 964 321
270
Управление по инспекции труда области
129 114
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования трудовых отношений на местном уровне
129 114
752
Управление общественного развития области
65 322
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан

365 479
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
284 280
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 031
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
495 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
189 085
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
555 858
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 526
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
11 136
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
359 119
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
12 237 325
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 473 026
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
15 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
101 959
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 435 643
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
172 469
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 535
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
12 440
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
8 766
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
44 087
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
21 996
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 740 937
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
7 370
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

365 479
002
Субсидирование развития семеноводства
284 280
003
Капитальные расходы государственного органа
3 031
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
495 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
189 085
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
555 858
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 526
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
11 136
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
359 119
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
12 237 325
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 473 026
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
15 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
101 959
719
Управление ветеринарии области
3 435 643
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
172 469
003
Капитальные расходы государственного органа
14 535
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
12 440
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
8 766
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
44 087
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 996
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 740 937
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
7 370
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)