Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 тамыздағы № 14-1 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 437 736 224 мың теңге:
салықтық түсімдер – 121 551 971 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 416 213 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 002 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 310 767 038 мың теңге;
2) шығындар – 455 186 247 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 32 696 772 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 48 225 471 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –15 528 699 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 999 290 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 999 290 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 52 146 085 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 52 146 085 мың теңге:
қарыздар түсімі – 41 428 707 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 029 870 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20 747 248 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 42 857 207 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
30 705 418 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
12 151 789 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года № 8-1 "Об областном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 августа 2024 года № 14-1
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" от 14 декабря 2023 года № 8-1 следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 437 736 224 тысячи тенге:
налоговые поступления – 121 551 971 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 5 416 213 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 002 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 310 767 038 тысяч тенге;
2) затраты – 455 186 247 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 32 696 772 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 48 225 471 тысяча тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 528 699 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 999 290 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 999 290 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 52 146 085 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 52 146 085 тысяч тенге:
поступление займов – 41 428 707 тысяч тенге;
погашение займов – 10 029 870 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20 747 248 тысяч тенге.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:
"10. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 42 857 207 тысяч тенге, в том числе:
30 705 418 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
12 151 789 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 13 указанного решения изложить в новой редакции:

6 161 446
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 638 240
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 948 890
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 580 191
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 128 975
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 236 414
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
881 732
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 319 004
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 066
261
Облыстың білім басқармасы
606 959
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
370 317
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
236 642
271
Облыстың құрылыс басқармасы
2 761 740
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 761 740
2
Әлеуметтiк көмек
5 715 240
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 715 240
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
202 825
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 512 415
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4 974 110
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 779 674
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
272 507
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
49 760
062
Біліктілік жүйесін дамыту
4 028
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
50 022
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

6 161 446
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 638 240
1
Социальное обеспечение
9 948 890
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 580 191
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 128 975
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 236 414
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
881 732
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 319 004
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 066
261
Управление образования области
606 959
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
370 317
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
236 642
271
Управление строительства области
2 761 740
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 761 740
2
Социальная помощь
5 715 240
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 715 240
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
202 825
068
Программа занятости
5 512 415
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4 974 110
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 779 674
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
272 507
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
49 760
062
Развитие системы квалификаций
4 028
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
50 022
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

5 881 140
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
5 881 140
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
45 768 705
1
Ауыл шаруашылығы
39 416 037
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
35 891 546
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
367 075
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
284 280
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 031
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
495 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
189 085
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
551 065
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 136
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
11 136
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
709 119
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
8 702 712
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
12 896 365
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
11 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
101 959
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 524 491
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
172 469
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 535
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
12 440
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу

5 881 140
007
Развитие теплоэнергетической системы
5 881 140
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
45 768 705
1
Сельское хозяйство
39 416 037
255
Управление сельского хозяйства области
35 891 546
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
367 075
002
Субсидирование развития семеноводства
284 280
003
Капитальные расходы государственного органа
3 031
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
495 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
189 085
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
551 065
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 136
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
11 136
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
709 119
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
8 702 712
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
12 896 365
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
11 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
101 959
719
Управление ветеринарии области
3 524 491
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
172 469
003
Капитальные расходы государственного органа
14 535
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
12 440
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека