Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 24 қазандағы № 15-2 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2023 жылғы 14 желтоқсандағы № 8-1 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 190 163 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 437 935 734 мың теңге:
салықтық түсімдер – 121 551 971 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 599 530 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 17 195 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 310 767 038 мың теңге;
2) шығындар – 454 560 552 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 165 941 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 43 990 243 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –15 824 302 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 999 290 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 999 290 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 46 790 049 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 46 790 049 мың теңге:
қарыздар түсімі – 36 177 511 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 134 710 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20 747 248 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 6-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер 17 902 923 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 7-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 824 302 мың теңге сомасында ескерілсін."
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 43 260 342 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
30 809 499 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
12 450 843 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 11-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года № 8-1 "Об областном бюджете на 2024-2026 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 24 октября 2024 года № 15-2
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" от 14 декабря 2023 года № 8-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 190 163) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 437 935 734 тысячи тенге:
налоговые поступления – 121 551 971 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 5 599 530 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 17 195 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 310 767 038 тысяч тенге;
2) затраты – 454 560 552 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 165 941 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 43 990 243 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 824 302 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 999 290 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 999 290 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 46 790 049 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 46 790 049 тысяч тенге:
поступление займов – 36 177 511 тысяч тенге;
погашение займов – 10 134 710 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20 747 248 тысяч тенге.";
пункт 6 указанного решения изложить в новой редакции:
"6. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области в сумме 17 902 923 тысячи тенге.";
пункт 7 указанного решения изложить в новой редакции:
"7. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 824 302 тысячи тенге.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:
"10. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 43 260 342 тысячи тенге, в том числе:
30 809 499 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
12 450 843 тысячи тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 11 указанного решения изложить в новой редакции:

6 320 051
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 001 363
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 937 356
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 582 636
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 128 975
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 247 533
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
881 732
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 319 004
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
5 392
261
Облыстың білім басқармасы
592 980
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
372 724
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
220 256
271
Облыстың құрылыс басқармасы
2 761 740
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 761 740
2
Әлеуметтiк көмек
5 289 907
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 289 907
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
217 825
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 072 082
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4 774 100
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 579 664
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
299 976
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
49 760
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
30 430
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
301 969

6 320 051
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 001 363
1
Социальное обеспечение
9 937 356
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 582 636
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 128 975
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 247 533
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
881 732
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 319 004
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
5 392
261
Управление образования области
592 980
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
372 724
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
220 256
271
Управление строительства области
2 761 740
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 761 740
2
Социальная помощь
5 289 907
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 289 907
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
217 825
068
Программа занятости
5 072 082
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4 774 100
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 579 664
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
299 976
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
49 760
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
30 430
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
301 969

5 696 853
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
5 696 853
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
43 137 610
1
Ауыл шаруашылығы
36 491 680
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
32 978 227
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
573 746
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
214 280
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 031
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
654 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
189 085
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
12 901
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
551 065
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
29 136
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
11 136
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
609 119
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
9 202 712
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
90 239
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
12 396 365
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
8 424 253
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
17 159
719
Облыстың ветеринария басқармасы
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу
3 513 453
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
173 452
2
Су шаруашылығы
14 535
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
40 119
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
12 440
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
10 266
3
Орман шаруашылығы
41 754
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
21 996
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
2 740 937
006
Жануарлар дүниесін қорғау
2 500
4
Балық шаруашылығы
4 327
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы

5 696 853
007
Развитие теплоэнергетической системы
5 696 853
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
43 137 610
1
Сельское хозяйство
36 491 680
255
Управление сельского хозяйства области
32 978 227
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
573 746
002
Субсидирование развития семеноводства
214 280
003
Капитальные расходы государственного органа
3 031
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
654 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
189 085
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
12 901
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
551 065
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
29 136
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
11 136
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
609 119
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
9 202 712
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
90 239
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
12 396 365
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
8 424 253
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
17 159
719
Управление ветеринарии области
3 513 453
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
173 452
003
Капитальные расходы государственного органа
14 535
009
Организация санитарного убоя больных животных
40 119
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
12 440
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
10 266
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
41 754
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 996
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 740 937
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 500
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 327
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)