2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 24-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Жаңақала аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 768 996 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 342 595 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 17 500 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 402 901 мың теңге;
2) шығындар – 3 894 057 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 243 434 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 343 838 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 100 404 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -368 495 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 368 495 мың теңге:
қарыздар түсімі – 340 118 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 105 318 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 133 695 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 31.03.2025 № 26-3 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) Жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
2) Әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
5. 2025 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар түсімдерінің жалпы сомасы 254 434 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Жаңақала ауылдық округі – 8 573 мың теңге;

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2024 года № 24-1.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Жангалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 768 996 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 342 595 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 17 500 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 402 901 тысяча тенге;
2) затраты – 3 894 057 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 243 434 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 343 838 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 100 404 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -368 495 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 368 495 тысяч тенге:
поступление займов – 340 118 тысяч тенге;
погашение займов – 105 318 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 133 695 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 31.03.2025 № 26-3 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
3. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) Индивидуальный подоходный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
2) Социальный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
5. Учесть в бюджетах сельских округов на 2025 год размеры поступление субвенции, передаваемых из районного бюджета на сумму 254 434 тысячи тенге, в том числе:
Жангалинский сельский округ – 8 573 тысячи тенге;

Жаңақазан ауылдық округі – 32 253 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округі – 30 229 мың теңге;
Мастексай ауылдық округі – 32 112 мың теңге;
Көпжасар ауылдық округі – 31 147 мың теңге;
С.Мендешев ауылдық округі – 25 911 мың теңге;
Қызылоба ауылдық округі – 29 635 мың теңге;
Пятимар ауылдық округі – 34 974 мың теңге;
Бірлік ауылдық округі – 28 600 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 50 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

Жанаказанский сельский округ – 32 253 тысячи тенге;
Жанажолский сельский округ – 30 229 тысяч тенге;
Мастексайский сельский округ – 32 112 тысяч тенге;
Копжасарский сельский округ– 31 147 тысяч тенге;
С.Мендешевский сельский округ – 25 911 тысяч тенге;
Кызылобинский сельский округ – 29 635 тысяч тенге;
Пятимарский сельский округ – 34 974 тысячи тенге;
Брликский сельский округ – 28 600 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 50 000 тысяч тенге.

74 621
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
46 337
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
17 671
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
28 666
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
28 284
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 284
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
81 727
6
Жер қатынастары
32 227
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
32 227
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 227
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
49 500
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
49 500
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
49 500
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
31 966
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
31 966
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
31 966
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
31 966
12
Көлiк және коммуникация
66 248
1
Автомобиль көлiгi
53 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
53 000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
45 000
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
8 000
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
13 248
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
13 248
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
13 248
13
Басқалар
50 000
9
Басқалар
50 000
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
50 000
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві

74 621
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
46 337
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
17 671
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
28 666
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
28 284
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
28 284
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
81 727
6
Земельные отношения
32 227
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
32 227
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
32 227
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
49 500
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
49 500
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
49 500
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
31 966
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
31 966
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
31 966
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
31 966
12
Транспорт и коммуникации
66 248
1
Автомобильный транспорт
53 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
53 000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
45 000
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
8 000
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
13 248
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
13 248
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
13 248
13
Прочие
50 000
9
Прочие
50 000
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
50 000
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)

31 034
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
37 859
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 859
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
44 870
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 870
02
Қорғаныс
5 000
1
Әскери мұқтаждар
5 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 000
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
456 663
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
60 754
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
60 754
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
60 754
2
Әлеуметтiк көмек
353 039
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
353 039
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
15 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103 772
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 794
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
162 226
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
70 247
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
42 870
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
42 870
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 870
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
62 000
1
Тұрғын үй шаруашылығы
22 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
22 000
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру

31 034
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
37 859
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
37 859
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
44 870
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
44 870
02
Оборона
5 000
1
Военные нужды
5 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 000
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
456 663
1
Социальное обеспечение
60 754
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
60 754
005
Государственная адресная социальная помощь
60 754
2
Социальная помощь
353 039
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
353 039
006
Оказание жилищной помощи
15 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103 772
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 794
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
162 226
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
70 247
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
42 870
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
42 870
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
40 870
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
62 000
1
Жилищное хозяйство
22 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
22 000
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда