2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Жәнібек аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 29-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Жәнібек аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025 – 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 575 514 мың теңге:
салықтық түсімдер – 879 277 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 19 539 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 6 676 698 мың теңге;
2) шығындар – 7 575 514 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 10 948 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 64 878 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 53 930 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -10 948 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –10 948 мың теңге:
қарыздар түсімі – 64 878 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 53 930 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2024 жылғы 4 желтоқсандағы "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 13 желтоқсандағы №16-1 "2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2024 жылғы 4 желтоқсандағы "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 13 желтоқсандағы №16-1 "2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. Жергілікті бюджеттің 2025 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетіне – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетіне – 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетіне – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетіне – 100%;

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Жанибекского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2024 года № 29-2
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жанибекский районный маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 575 514 тысячи тенге:
налоговые поступления – 879 277 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 19 539 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 6 676 698 тысяч тенге;
2) затраты – 7 575 514 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 10 948 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 64 878 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 53 930 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -10 948 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 10 948 тысяч тенге:
поступление займов – 64 878 тысяч тенге;
погашение займов – 53 930 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года №16-1 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года "О республиканском бюджете на 2025–2027 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года №16-1 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
4. Установить на 2025 год норматив распределения доходов местного бюджета, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районный бюджет – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет – 100%;

5) әлеуметтік салық аудандық бюджетіне – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық бюджетіне – 0%;
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер жалпы сомасы – 568 499 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 97 002 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 7 768 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеуге – 2 740 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 3 306 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 188 720 мың теңге;
Жәнібек ауданы, Жәнібек ауылындағы кітапхана құрылысына 269 233 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін кредиттер жалпы сомасы – 64 878 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 64 878 мың теңге.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 4 741 375 мың теңге көлемінде ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 101 810 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 12 846 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 33 495 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 2 000 мың теңге;
Жәнібек ауданы аудандық маңызы бар Жәнібек-Таловка-Кіші Өзен, 92-128 (36) шақырым автожолын күрделі жөндеуге – 3 097 907 мың теңге;
Жәнібек ауданы, Жәнібек ауылындағы Оразбаев және Наурыз көшелеріндегі автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге – 654 165 мың теңге;
Жәнібек ауданы, Күйгенкөл ауылдық округінің Жасқайрат ауылы Тайманов көшесі, Жароков көшесі бойындағы кентішілік жолдарды күрделі жөндеуге – 283 699 мың теңге;
Жәнібек ауданы, Жақсыбай ауылындағы кентішілік автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге – 400 453 мың теңге;
Жәнібек ауданы, Жақсыбай-Сарыөзен каналын қайта жаңартуға – 200 000 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке қайтарылатын 132 138 мың теңге түсімдер ескерілсін:
бюджеттік кредиттерді өтеу – 53 930 мың теңге;
бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар - 17 275 мың теңге;

5) социальный налог, зачисляется в районный бюджет – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районный бюджет – 0%.
5. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета в общей сумме 568 499 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 97 002 тысячи тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 7 768 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 2 740 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 3 036 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 188 720 тысяч тенге;
на строительство библиотеки в селе Жанибек Жанибекского района – 269 233 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 64 878 тысяч тенге:
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 64 878 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 4 741 375 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 101 810 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 12 846 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 33 495 тысяч тенге;
на выдачу жилищных сертификатов – 2 000 тысяч теңге;
на капитальный ремонт 92-128 (36) автодороги районного значения Жанибек-Таловка-Малый Узень, Жанибекского района – 3 097 907 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги по улицам Оразбаева и Наурыз в селе Жанибек Жанибекского района – 654 165 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутри поселковых дорог по улице Тайманова, улице Жарокова села Жаскайрат, Куйгенкольского сельского округа Жанибекского района – 238 699 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутри поселковых автомобильных дорог в селе Жаксыбай, Жанибекского района – 400 453 тысяч тенге;
на реконструкцию канала Жаксыбай-Сарыозен, Жанибекского района – 200 000 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год возврат поступлений в областной бюджет в сумме 132 138 тысяч тенге:
погашение бюджетных кредитов – 53 930 тысяч тенге;
вознаграждения по бюджетным кредитам - 17 275 тысяч тенге;

бюджет заңнамасымен қарастырылған жағдайларда жалпы сипаттағы трансферттерді қайтару – 60 933 мың теңге.
9. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
10. Облыстық бюджеттен 2025 жылға аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 366 824 мың теңге болып белгіленсін.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке төмен тұрған бюджеттен бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
12. 2025 жылы аудандық бюджеттен төмен тұрған бюджетіне берілетін субвенция көлемі 247 924 мың теңге болып белгіленсін.
13. 2025 жылы аудандық бюджеттен төмен тұрған бюджетіне берілетін ағымдағы трансферттердің көлемі 18 925 мың теңге болып белгіленсін.

возврат трансфертов общего характера в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством – 60 933 тысяч тенге.
9. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
10. Установить на 2025 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в размере 1 366 824 тысячи тенге.
11. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в районный бюджет на 2025 год не предусматриваются.
12. Установить на 2025 год размер субвенций, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты в размере 247 924 тысячи тенге.
13. Установить на 2025 год размер текущих трансфертов, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты в размере 18 925 тысяч тенге.

14. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органның резерві 20 009 мың теңге көлемінде бекітілсін.
15. 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне сәйкес, ауылдық жерлерде жұмыс істейтін әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт саласының азаматтық қызметшілеріне қызметтің осы түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің мөлшерлемесімен салыстырғанда лауазымдық айлықақылар 25 %-ға көтеру көзделсін.

14. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 20 009 тысяч тенге.
15. Предусмотреть гражданским служащим, социального обеспечения, культуры и спорта, работающим в сельской местности, согласно перечню должностей специалистов, определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, повышение на 25% должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, с 1 января 2025 года.

16. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағымамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне көтерме жәрдемақы және тұрғын үй алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау көзделсін.
17. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Т. Кадимов
Жәнібек аудандық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№29-2 шешіміне 1- қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
мың теңге
Санаты
сомасы
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

16. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
17. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Т. Кадимов
Приложение 1
к решению Жанибекского
районного маслихата
от 23 декабря 2024 года №29-2
Районный бюджет на 2025 год
тысяч тенге
Категория
сумма
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
27 000
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
188 875
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
187 875
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 000
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
104 546
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
80 956
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 361
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
45 595
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
23 590
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 590
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
49 095
6
Жер қатынастары
25 087
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
25 087
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25 087
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
24 008
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
24 008
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
24 008
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43 171
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43 171
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
43 171
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
40 171
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
3 000
12
Көлік және коммуникация
3 303 240
1
Автомобиль көлігі
3 279 240
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 279 240
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту

002
Услуги по проведению государственной информационной политики
27 000
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
188 875
006
Функционирование районных (городских) библиотек
187 875
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 000
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
104 546
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
80 956
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
35 361
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
45 595
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
23 590
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
23 590
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
49 095
6
Земельные отношения
25 087
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
25 087
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
25 087
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
24 008
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
24 008
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
24 008
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43 171
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43 171
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
43 171
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
40 171
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
3 000
12
Транспорт и коммуникации
3 303 240
1
Автомобильный транспорт
3 279 240
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 279 240
022
Развитие транспортной инфраструктуры