2025-2027 жылдарға арналған Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданының бюджеті туралы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 20-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8 040 244 мың теңге:
салықтық түсімдер – 4 810 897 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 586 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 93 062 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 125 699 мың теңге;
2) шығындар – 8 040 244 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 71 392 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 363 710 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 292 318 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 71 392 мың теңге:
қарыздар түсімі – 363 710 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 292 318 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы басшылыққа алынсын:
1) 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі және кредиттердің жалпы сомасы 2 534 807 мың теңге ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 37 950 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 18 125 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеуге – 3 836 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 6 360 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 404 400 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Ақсу ауылындағы су құбырының құрылысына – 242 675 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Дариян ауылдық округі, Озерное ауылындағы су құбырының құрылысына – 369 259 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Садовое ауылындағы су құбырының құрылысына – 100 000 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Жалын ауылындағы су құбырының құрылысына – 100 000 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Чувашинское ауылындағы су құбырының құрылысына – 100 000 мың теңге;

О бюджете района Бәйтерек Западно-Казахстанской области на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 20-2
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 040 244 тысячи тенге:
налоговые поступления – 4 810 897 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10 586 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 93 062 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 3 125 699 тысяч тенге;
2) затраты – 8 040 244 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 71 392 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 363 710 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 292 318 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 71 392 тысяч тенге:
поступление займов – 363 710 тысяч тенге;
погашение займов – 292 318 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
3. Принять к сведению Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы":
1) учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 2 534 807 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 37 950 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 18 125 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 3 836 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 6 360 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 404 400 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Ақсу, района Бәйтерек – 242 675 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Озерное, Дарьинского сельского округа, района Бәйтерек – 369 259 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Садовое, района Бәйтерек – 100 000 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Жалын, района Бәйтерек – 100 000 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Чувашинское, района Бәйтерек – 100 000 тысяч тенге;

Бәйтерек ауданы, Макаров ауылында ауылдық клуб құрылысына – 411 508 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Көшім ауылында ауылдық клуб құрылысына – 376 984 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттерге – 363 710 мың теңге;
2) 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі жалпы сомасы 954 602 мың теңге ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 32 971 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 4 565 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 83 038 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарды ұсынуға – 2 000 мың теңге;
Бәйтерек ауданы Достық ауылының ауылішілік автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге – 713 778 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Макаров ауылында ауылдық клуб құрылысына – 61 000 мың теңге;
Бәйтерек ауданы, Көшім ауылында ауылдық клуб құрылысына – 57 250 мың теңге;
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетке 73,5% есепке алынады;
2) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 73,5% есепке алынады;
3) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 73,5% есепке алынады.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2025-2027 жылдарға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар мен төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер мөлшері 4,5-қосымшаға сәйкес белгіленсін.

на строительство сельского клуба в селе Макарово района, Бәйтерек – 411 508 тысяч тенге;
на строительство сельского клуба в селе Кушум района, Бәйтерек – 376 984 тысяч тенге;
на бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 363 710 тысяч тенге;
2) учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 954 602 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 32 971 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 4 565 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 83 038 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 2 000 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутрипоселковых дорог в селе Достық, района Бәйтерек – 713 778 тысяч тенге;
на строительство сельского клуба в селе Макарово района, Бәйтерек – 61 000 тысяч тенге;
на строительство сельского клуба в селе Кушум района, Бәйтерек – 57 250 тысяч тенге;
4. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) Корпоративный подоходный налог – 73,5 %;
2) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет – 73,5%;
3) социальный налог, зачисляется в районный бюджет – 73,5%.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Установить на 2025-2027 года размеры субвенций и целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов, согласно приложению 4,5.

7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
8. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 109 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау көрсету көзделсін.

7. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в районный бюджет на 2025 год не предусматриваются.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 109 000 тысяч тенге.
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.

15 709
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
320 510
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
51 049
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 049
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
198 188
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 500
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
155 688
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
70 273
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70 273
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1 000
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
1 000
02
Қорғаныс
27 400
1
Әскери мұқтаждар
7 200
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
7 200
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
7 200
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
20 200
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20 200
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
20 200
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
869 933
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
125 486
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
125 486
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
125 486
2
Әлеуметтік көмек
687 605
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
687 605
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
128 000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 200
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
327 954
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

15 709
9
Прочие государственные услуги общего характера
320 510
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
51 049
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
51 049
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
198 188
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
42 500
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
155 688
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
70 273
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
70 273
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1 000
040
Развитие объектов государственных органов
1 000
02
Оборона
27 400
1
Военные нужды
7 200
122
Аппарат акима района (города областного значения)
7 200
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
7 200
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
20 200
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20 200
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
20 200
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
869 933
1
Социальное обеспечение
125 486
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
125 486
005
Государственная адресная социальная помощь
125 486
2
Социальная помощь
687 605
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
687 605
006
Оказание жилищной помощи
1 500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
128 000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 200
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
327 954
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

334 665
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
328 665
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
6 000
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
73 754
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
48 015
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
22 064
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
25 951
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
23 739
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 739
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
2 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
319 654
1
Ауыл шаруашылығы
139 302
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
139 302
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
139 302
6
Жер қатынастары
28 949
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
28 949
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 949
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
151 403
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
151 403
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
151 403
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
30 329
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
30 329
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
30 329
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
30 329
12
Көлiк және коммуникация
73 000
1
Автомобиль көлiгi
68 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

334 665
006
Функционирование районных (городских) библиотек
328 665
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
6 000
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
73 754
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
48 015
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
22 064
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
25 951
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
23 739
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
23 739
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
2 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
319 654
1
Сельское хозяйство
139 302
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
139 302
010
Развитие объектов сельского хозяйства
139 302
6
Земельные отношения
28 949
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
28 949
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
28 949
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
151 403
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
151 403
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
151 403
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
30 329
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
30 329
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
30 329
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
30 329
12
Транспорт и коммуникации
73 000
1
Автомобильный транспорт
68 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)