Қаратөбе ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 23-1 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Қаратөбе аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қаратөбе ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Мендешов
Қаратөбе аудандық мәслихатының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 23-1 шешіміне қосымша
Қаратөбе ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Қаратөбе ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2025-2029 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 26 декабря 2024 года № 23-1
В соответствие с Законом Республики Казахстан "О пастбищах" и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Каратобинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинкому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата Н.Мендешов
Приложение
к решению Каратобинского
районного маслихата
от 26 декабря 2024 года № 23-1
План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
разрабатывается в соответсвии с приказом.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ в разрезе категорий земель на территории административно-территориальной единицы, в которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отдаленные, сезонные, сухие и посевные пастбища, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок:
2) схема (карта), по которой установлены пастбища для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе, в том числе общественные пастбища, в которой указываются границы и площади пастбищ для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе, в том числе общественных пастбищ:

3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;

3) схема (карта) с указанием схем предлагаемых пастбищных оборотов, в которой указываются схемы пастбищных оборотов, предоставляемые на основе геоботанического обследования пастбищ:
4) схема (карта), на которой устанавливаются сервитуты для выгонки сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы и иные объекты пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильники (биометрическиеямы), в которой указываются сервитуты для выгонки сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, местонахождение скотомогильников (биометрическихям):
5) схема (карта), по которой пастбища могут быть предоставлены в землепользование пользователям пастбищ.
Предоставление свободных земель в собственность или землепользование для сельскохозяйственных нужд осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее Кодекс), утвержденной приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельскогохозяйства Республики Казахстан от 20декабря 2018 года №518(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18048) осуществляется в соответствии с правилами организации и проведения конкурса по предоставлению временного возмездного землепользования (аренды) для ведения сельскохозяйственного производства:
6) схема (карта), устанавливающая пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе, в которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения потребностей населения по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, правилами резервирования земель, утвержденными приказом министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года №178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации и нормативных правовых актов за №11337);
7) схема доступа к водным источникам (озерам, рекам, прудам, котлам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным каналам), составленная в соответствии с нормой водопотребления, в которой указываются маршруты движения животных к водным источникам.
Средне суточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется в соответствии с таблицей 10 Приложения 6 к методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом заместителя Премьер – Министра Республики Казахстан – Министра сельскогохозяйства Республики Казахстан от 30декабря 2016 года №545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации и нормативных правовых актов за № 14827);

8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қаратөбе ауданында 8 ауылдық округтер, 22 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Қаратөбе ауданының жалпы көлемі 997 492 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 826 634 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 393 170 га; елді мекен жерлері – 189 871 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 957 га;
су қорының жерлері – 69 га;
қордағы жерлер – 409 586 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -14; -35°С, шілде айында – +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі – 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 8 мал дәрігерлік пункттері және 22 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Қаратөбе ауданында мүйізді ірі қара 47399 бас, ұсақ мал 91525 бас, 17702 бас жылқы саналады. Ауданның ауылдық округтерінде жеке аулаларда мал басының өсуіне байланысты аудан бойынша 25029,3 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, соның ішінде Қаракөл ауылдық округінде – 2288,0 га, Қоскөл ауылдық округінде – 1371,7 га. Сулыкөл ауылдық округінде – 21369,6 га.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Қаратөбе ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту жұмыстары жүргізілуде.
Ауданының босалқы жер қорында 409 586 га жер болса, аудан әкімінің 2021 жылдың 2 қарашадағы №121 қаулысымен жеке ауладағы ауыл шаруашылық жануарларын жаю үшін халықтың жайылымдық алқаптарға деген мұқтаждықтарын қамтамасыз ету барысында босалқы жер қорынанан жалпы көлемі 126 221 га жер 49 жылға резервке қойылды. Ауданның шаруа қожалықтары бойынша (аналық басқа) есептегенде жер телімдері жеткілікті, сонымен қатар, ауданының босалқы жер қорында 268044 га жайылымдық жер телімі бар.
Қаратөбе ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1– қосымша
Қаратөбе ауданының әкімшілік-аумақтық бөлінісі
№ р/с
Әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы
1
Аққозы ауылдық округі
2
Егіндікөл ауылдық округі
3
Жусандой ауылдық округі
4
Қаракөл ауылдық округі
5
Қаратөбе ауылдық округі
6
Қоскөл ауылдық округі
7
Саралжын ауылдық округі
8
Сулыкөл ауылдық округі
Қаратөбе ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2-қосымша
Қаратөбе ауданы әкімшілік-аумақтық бірліктердегі жайылымдық алқаптары
№ р/с
Әкімшілік-аумақтық бірліктер
елді мекендердің алаңы
оның ішінде жайылымдар, га
1
Аққозы ауылдық округі

8) Схема размещения голов сельскохозяйственных животных на удаленных пастбищах, в которой указываются границы и площади удаленных пастбищ для размещения голов сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, где указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для голов сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ в соответствующей административно – территориальной единице: Соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ в соответствии с приказом министра сельскогохозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении и предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации и нормативных правовых актов за №11064);
Использование пастбищ с учетом пастбищного оборота и источников водопользования;
Распределение пастбищных угодий на отдельные полевые участки; чередование пастбищных участков в пространстве и времени (в течение июня, года) по сезонам года;
Ежегодное оставление одного из участков пастбищного оборота без выпаса скота и сельскохозяйственных животных.
По административно-территориальному делению в Каратобинском районе имеются 8 сельских округов, 22 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Каратобинского района 997 492 га, из них пастбищные земли – 826 284 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 387 878 га; земли населенных пунктов – 189 871 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космическойдеятельности, обороны, национальной
безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 995 га; земли водного фонда – 69 га;
земли запаса – 414 840 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Средний размер осадков составляет – 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 8 ветеринарных пунктов и 22 скотомогильников.
В настоящее время в Каратобинском районе насчитывается 47399 голов крупного рогатого , мелкого рогатого скота 91 525 голов, 17 702 голов лошадей .
В сельских округах района в связи с ростом поголовья скота в частных дворах по району наблюдается дефицит пастбищных угодий 25029,3 га, в том числе Каракульском сельском округе – 2288 га, Коскульском сельском округе –1371 га. Сулыкольском сельском округе – 21 369,6 га.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Каратобинского района.
При наличии в земельном фонда запаса района 409 586 га, постановлением акима района от 2 ноября 2021 года №121 в ходе обеспечения нужд населения в пастбищных угодьях для выпаса сельскохозяйственных животных в частном подворье в резерв на 49 лет зарезервировано 126 221 га земли из земельного фонда запаса.
По крестьянским хозяйствам района имеется достаточное количество земельных участков в расчете на маточное поголовье. Кроме того, в земельном фонде запаса района имеется 409586 га пастбищных земельных участков.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
по Каратобинскому району на 2025-2029 годы
Административно-терреториальное деление Каратобинского района
Административно-территориальной округи
1
Аккозинский сельский округ
2
Егиндикульский сельский округ
3
Жусандойский сельский округ
4
Каракульский сельский округ
5
Каратобинский сельский округ
6
Коскульский сельский округ
7
Саралжынский сельский округ
8
Сулыкульский сельский округ
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Каратобинкому району
на 2025-2029 годы
Пастбищные угодья в административно-терреториальных единицах Каратобинского района
Административно-терреториальное единицы
Площадь населенных пунктов
В том числе пастбищ, га
1
Аккозинский сельский округ