2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 27-4 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 141 599 мың теңге:
салықтық түсімдер – 959 025 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 200 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 160 374 мың теңге;
2) шығындар – 3 141 599 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 105 125 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 190 702 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 85 577 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 105 125 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 105 125 мың теңге;
қарыздар түсімі – 190 702 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 85 577 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры, республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 765 906 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
1) республикалық бюджет трансферттері – 320 207 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 100 209 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 10 875 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 2 740 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 202 200 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 4 183 мың теңге;
2) облыстық бюджет трансферттер сомасы – 254 997 мың теңге:

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2024 года № 27-4
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 141 599 тысяч тенге:
налоговые поступления – 959 025 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10 200 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 160 374 тысячи тенге;
2) затраты – 3 141 599 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 105 125 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 190 702 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 85 577 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 105 125 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 105 125 тысяч тенге;
поступление займов – 190 702 тысячи тенге;
погашение займов – 85 577 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан, республиканских, областных трансфертов и кредитов на общую сумму 765 906 тысяч тенге:
1) трансферты из республиканского бюджета – 320 207 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 100 209 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 10 875 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 2 740 тысяч тенге;
на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда социально-уязвимым слоям населения – 202 200 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, работников казенных предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета – 4 183 тысячи тенге;
2) сумма трансфертов из областного бюджета – 254 977 тысяч тенге:

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 110 435 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 8 918 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 48 966 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 2 000 мың теңге,
Жымпиты ауылының Ж.Молдағалиев, Б.Момышұлы, С.Жонысов, Е.Сатаев көшелерінің ауылішілік жолдарын күрделі жөндеуге – 84 678 мың теңге;
3) бюджеттік кредиттер сомасы – 190 702 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 190 702 мың теңге.
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.

на выплату государственной адресной социальной помощи – 110 435 тысяч тенге;
гарантированный социальный пакет для детей – 8 918 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 48 966 тысяч тенге;
на выдачу жилищных сертификатов - 10 000 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутрипоселковых дорог улиц Ж. Молдагалиева, Б. Момышулы, С. Жонысова, Е. Сатаева села Жымпиты – 84 678 тысяч тенге;
3) сумма бюджетных кредитов – 190 702 тысячи тенге:
бюджетные кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов – 190 702 тысячи тенге.
4 Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.

6. 2025 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 20 062 мың теңге көлемінде бекітілсін.
7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2025 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Сырым ауданының ауылдық елді мекендеріне 2025 жылы ауылдық елді мекендеріне жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне:

6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 19 848 тысяча тенге.
7. На 31 декабря 2025 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 30 000 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты Сырымского района в 2025 году:

1) бір жүз еселік айлық есептік көрсеткішке тең сомада көтерме жәрдемақы;
2) тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау – бюджеттік кредит:
ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада;
ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспайтын сомада айқындалсын.
8. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Ш.Дуйсенгалиева
Сырым аудандық мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№27-4 шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
1
2
3
4
5

1) подъемное пособие в сумме, равной стократному месячному расчетному показателю;
2) социальная поддержка для приобретения или строительства жилья – бюджетный кредит для специалистов, прибывших:
в сельские населенные пункты, являющиеся административными центрами района в сумме, не превышающей две тысячи пятисоткратного размера месячного расчетного показателя;
в сельские населенные пункты в сумме, не превышающей две тысячи кратного размера месячного расчетного показателя.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Ш.Дуйсенгалиева
Приложение 1
к решению Сырымского
районного маслихата
от 24 декабря 2024 года №27-4
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
1
2
3
4
5