Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-160 "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Алматы облыстық аудандық мәслихатының 2025 жылғы 6 наурыздағы № 34-183 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 104-бабының 5-тармағына, 106-бабының 4-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алматы облыстық мәслихатының "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-160 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 204913 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 811 056 590 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша – 138 658 334 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша – 4 090 070 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 668 308 186 мың теңге;
2) шығындар – 810 371 458 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 2 761 519 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 16 933 282 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 171 763 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 6 322 458 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 6 322 458 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -8 398 845 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 8 398 845 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 9-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Алматинского областного маслихата от 18 декабря 2024 года № 31-160 "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы"
Решение маслихата Алматинской области от 6 марта 2025 года № 34-183
В соответствии с пунктом 5 статьи 104, пунктом 4 статьи 106 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Алматинского областного маслихата "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы" от 18 декабря 2024 года № 31-160 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 204913) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 811 056 590 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 138 658 334 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 4 090 070 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 668 308 186 тысяч тенге;
2) затраты – 810 371 458 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 2 761 519 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 16 933 282 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 171 763 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 6 322 458 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 6 322 458 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -8 398 845 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 8 398 845 тысяч тенге.";
пункт 9 указанного решения изложить в новой редакции:

"9. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден облыстық бюджетке берілетін трансферттердің көлемі 45 715 445 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден трансферттер түсімдерін бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 16, 17-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"16. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 1 355 405 мың теңге сомасында көзделсін.";

"9. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объем трансфертов, передаваемых из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения в областной бюджет в сумме 45 715 445 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения определяется на основании постановления акимата Алматинской области.";
пункты 16, 17 указанного решения изложить в новой редакции:
"16. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 1 355 405 тысяч тенге.";

"17. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 25 084 215 мың теңге сомасында көзделсін.".
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат төрағасы Қ. Байғоджаев
Алматы облыстық мәслихатының 2025 жылғы "__" _____________ "Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № 31-160 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" № _______ шешіміне қосымша

"17. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 25 084 215 тысяч тенге.".
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата К. Байгоджаев
Приложение к решению Алматинского областного маслихата от "__" _______ 2025 года № _______ "О внесении изменений в решение Алматинского областного маслихата от 18 декабря 2024 года № 31-160 "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы"

1 160 472
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 753 565
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
255 307
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
725 875
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 211 045
261
Облыстың білім басқармасы
900 851
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
526 383
037
Әлеуметтік сауықтандыру
101 235
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
99 973
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
173 260
271
Облыстың құрылыс басқармасы
60 948
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
60 948
2
Әлеуметтiк көмек
10 658 329
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
10 658 329
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
10 658 329
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
8 257 008
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 257 008
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
339 316
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
7 125
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
1 539 278
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қауіпі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
483 415
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
295 384
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
123 045
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
620 063
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер

1 160 472
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 753 565
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
255 307
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
725 875
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 211 045
261
Управление образования области
900 851
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
526 383
037
Социальная реабилитация
101 235
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
99 973
201
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
173 260
271
Управление строительства области
60 948
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
60 948
2
Социальная помощь
10 658 329
256
Управление координации занятости и социальных программ области
10 658 329
068
Программа занятости
10 658 329
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
8 257 008
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 257 008
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
339 316
007
Капитальные расходы государственного органа
7 125
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
1 539 278
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
483 415
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
295 384
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
123 045
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
620 063
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам

771
Облыстың энергетика және сумен жабдықтау басқармасы
8 097 534
010
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
8 097 534
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
50 072 845
1
Ауыл шаруашылығы
42 457 943
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
28 629 275
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
499 961
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
428 307
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
1 000 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
194 857
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
750 000
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
40 000
021
Малды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, ауыл шаруашылығы малын соятын алаңдарды, пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау және жөндеу
7 121
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
349 900
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
50 082
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1 077 864
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
9 515 594
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
9 754 464
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
4 602 824
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
356 893
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
1 408
271
Облыстың құрылыс басқармасы
7 851 996
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
7 851 996
719
Облыстың ветеринария басқармасы
5 976 672
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
187 568
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 220
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету

771
Управление энергетики и водоснабжения области
8 097 534
010
Развитие газотранспортной системы
8 097 534
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
50 072 845
1
Сельское хозяйство
42 457 943
255
Управление сельского хозяйства области
28 629 275
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
499 961
002
Субсидирование развития семеноводства
428 307
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
1 000 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
194 857
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
750 000
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
40 000
021
Содержание и ремонт государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных, специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них
7 121
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
349 900
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
50 082
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
1 077 864
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
9 515 594
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
9 754 464
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
4 602 824
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
356 893
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
1 408
271
Управление строительства области
7 851 996
020
Развитие объектов сельского хозяйства
7 851 996
719
Управление ветеринарии области
5 976 672
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
187 568
003
Капитальные расходы государственного органа
5 220
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания

823 359
771
Облыстың энергетика және сумен жабдықтау басқармасы
823 359
013
Арнайы экономикалық аймақтардың, индустриялық аймақтардың, индустриялық парктердің инфрақұрылымын дамыту
823 359
3
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
7 380 152
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
5 642 823
005
Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау
350 000
008
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
763 529
010
Кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау
2 574 865
011
Кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттерін ішінара кепілдендіру
1 180 659
028
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде ағымдағы іс-шараларды іске асыру
753 770
082
Бизнес-идеяларды іске асыру үшін кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру
20 000
771
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
1 737 329
014
Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
1 737 329
9
Басқалар
17 298 356
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
607 351
058
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
207 351
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
400 000
257
Облыстың қаржы басқармасы
2 822 384
012
Облыстық жергілікті атқарушы органының резервi
2 822 384
258
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
440 124
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
440 124
261
Облыстың білім басқармасы
5 462 212
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
5 377 403
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
84 809
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
286 609
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
283 764
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 845
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 085 332
097
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

823 359
771
Управление энергетики и водоснабжения области
823 359
013
Развитие инфраструктуры специальных экономических зон, индустриальных зон, индустриальных парков
823 359
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
7 380 152
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
5 642 823
005
Поддержка субъектов предпринимательства
350 000
008
Поддержка предпринимательской деятельности
763 529
010
Субсидирование процентной ставки по кредитам субъектов предпринимательства
2 574 865
011
Частичное гарантирование кредитов субъектов предпринимательства
1 180 659
028
Реализация текущих мероприятий в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
753 770
082
Предоставление государственных грантов субъектам предпринимательства для реализации бизнес-идей
20 000
771
Управление энергетики и водоснабжения области
1 737 329
014
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства
1 737 329
9
Прочие
17 298 356
253
Управление здравоохранения области
607 351
058
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
207 351
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
400 000
257
Управление финансов области
2 822 384
012
Резерв местного исполнительного органа области
2 822 384
258
Управление экономики и бюджетного планирования области
440 124
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
440 124
261
Управление образования области
5 462 212
079
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
5 377 403
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
84 809
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
286 609
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и индустриально-инновационной деятельности
283 764
003
Капитальные расходы государственного органа
2 845
271
Управление строительства области
1 085 332
097
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"