Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды және өсімдіктер дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін (түбiрiмен босатылатын сүрек үшiн белгiленетiн мөлшерлемелерді қоспағанда) бекіту туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2025 жылғы 20 наурыздағы № 35-189 шешімі
Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 14-бабының 2) тармақшасына, 31 және 88-баптарына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 587-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5-тармағына, "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 383 "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін есептеудің әдістемелік нұсқаулықтарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17560 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бекітілсін:
1) 1-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шайыр, ағаш шырындарын дайындауға арналған төлемақы мөлшерлемелері;
2) 2-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде қосалқы сүрек ресурстарын дайындауға арналған төлемақы мөлшерлемелері;
3) 3-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде жанама орман пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері;
4) 4-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының қажеті үшін пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері;
5) 5-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаты үшін пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері;
6) 6-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристiк және спорттағы мақсаттар үшін пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері;
7) 7-қосымшаға сәйкес Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін төлемақы ставкалары.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облыстық мәслихатының төрағасы Қ. Байғоджаев
Алматы облыстық мәслихатының
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 35-189 шешіміне 1-қосымша
Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шайыр, ағаш шырындарын дайындауға арналған төлемақы мөлшерлемелері
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Шайыр дайындау
центнер

Об утверждении ставок платы за пользование лесом и растительным миром на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню) Алматинской области
Решение Алматинского областного маслихата от 20 марта 2025 года № 35-189
В соответствии с подпунктом 2) статьи 14, со статьями 31 и 88 Лесного кодекса Республики Казахстан, статьей 587 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), пунктом 5 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О растительном мире", приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 383 "Об утверждении Методических указаний расчета ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда" (Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17560), Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) ставки платы за заготовку живицы, древесных соков на участках государственного лесного фонда Алматинской области согласно приложению 1;
2) ставки платы за заготовку второстепенных древесных ресурсов на участках государственного лесного фонда Алматинской области согласно приложению 2;
3) ставки платы за побочные лесные пользования на участках государственного лесного фонда Алматинской области согласно приложению 3;
4) ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для нужд охотничьего хозяйства согласно приложению 4;
5) ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для научно-исследовательских целей согласно приложению 5;
6) ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей согласно приложению 6;
7) ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения согласно приложению 7.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Алматинского областного маслихата К. Байгоджаев
Приложение 1 к решению Алматинского областного маслихата от 20 марта 2025 года №35-189
Ставки платы за заготовку живицы, древесных соков на участках государственного лесного фонда Алматинской области
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Заготовка живицы
центнер

0,138
Жаңғақтар (жас (шикілей өсіп тұрған) күйінде:
Грек жаңғағы
килограмм
0,056
Кедр жаңғағы және басқалары (сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген өсімдік түрлерінің тізімдерінен басқа)
килограмм
0,040
Саңырауқұлақтар (жас (шикілей өсіп тұрған) күйінде:
Саңырауқұлақтар (сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген өсімдік түрлерінің тізімдерінен басқа)
килограмм
0,073
Алматы облыстық мәслихатының
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 35-189 шешіміне 4-қосымша
Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының қажеті үшін пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері
Атаулары
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры участкелерін аңшылық шаруашылығының қажетi үшін пайдалану
гектар
0,488
Ескерту:
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орман қоры аңшылық шаруашылығының мұқтаждары үшін Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, молықтыру және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес жасалған аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт негізінде ұзақ мерзімді орман пайдалануға беріледі, мемлекеттік орман иеленуші мен орман пайдаланушы арасындағы шартты кейіннен ресімдей отырып (Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 100-бабының 4-бөлігіне сәйкес және 31-бабының 1-1-бөлігі).
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі жануарлар дүниесін, оның ішінде аңшылық шаруашылығының мұқтаждары үшін пайдалану тәртібін уәкілетті орган айқындайды (Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 100-бабының 5-бөлігі).
Алматы облыстық мәслихатының
2025 жылғы 20 наурыздағы
№35-189 шешіміне 5-қосымша
Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаты үшін пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері
1-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаты үшін қысқа мерзiмдi орман пайдалану
(1 жылға және 1 жылдан 10 жылға дейін)
болған әрбір күн үшін
0,1
2-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаты үшін ұзақ мерзiмдi орман пайдалану
(10 жылдан 49 жылға дейін)
гектар
0,224
Алматы облыстық мәслихатының
2025 жылғы 20 наурыздағы
№35-189 шешіміне 6-қосымша
Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристiк және спорттағы мақсаттар үшін пайдалануға арналған төлемақы мөлшерлемелері
1-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн сауықтыру, рекреациялық, мәдени-тарихи, туристiк және спорттық мақсаттар үшін пайдалану

0,138
11
Орехи (в свежем, (сырорастущем) состоянии):
Орех греческий
килограмм
0,056
Орех кедровый и другие (кроме Перечней редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений)
килограмм
0,040
12
Грибы (в свежем, (сырорастущем) состоянии):
грибов (кроме Перечней редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений)
килограмм
0,073
Приложение 4 к решению Алматинского областного маслихата от 20 марта 2025 года №35-189
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для нужд охотничьего хозяйства
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства
гектар
0,488
Примечание:
Лесные ресурсы на участках государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства предоставляются в долгосрочное лесопользование на основании договора на ведение охотничьего хозяйства, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, с последующим оформлением договора между государственным лесовладельцем и лесопользователем (согласно части 4 статьи 100 и части 1-1 статьи 31 Лесного Кодекса Республики Казахстан).
Порядок пользования животным миром на участках государственного лесного фонда, в том числе для нужд охотничьего хозяйства, определяется уполномоченным органом (часть 5 статья 100 Лесного Кодекса Республики Казахстан).
Приложение 5 к решению Алматинского областного маслихата от 20 марта 2025 года № 35-189
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для научно-исследовательских целей
Таблица 1
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей при краткосрочном лесопользовании
(до 1 года и от 1 до 10 лет)
за каждый день пребывания
0,1
Таблица 2
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей при долгосрочном лесопользовании
(от 10 до 49 лет)
гектар
0,224
Приложение 6 к решению Алматинского областного маслихата от 20 марта 2025 года № 35-189
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей
Таблица 1
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных,

(1 жылға және 1 жылдан 10 жылға дейін)
болған әрбір күн үшін
0,2
2-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
2
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерін рекреациялық, мәдени-тарихи, туристiк және спорттық мақсаттар үшін пайдалану
(10 жылдан 49 жылға дейін)
гектар
0,922
Алматы облыстық мәслихатының
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 35-189 шешіміне 7-қосымша
Алматы облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін пайдалану төлемақы мөлшерлемелері
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Теңге
1
Ағаш және бұта түрлерінің және арнайы мақсаттағы плантациялардың өсіру материалы (ұзақ мерзімге пайдалану 10 жылдан 49 жылға дейін)
гектар
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі №383 бұйрығының 1-тарауының 10-тармағына сәйкес нөлдік төлемақы мөлшерлемелері белгіленді

историко-культурных, туристических и спортивных целей (до 1 года и от 1 до 10 лет)
за каждый день пребывания
0,2
Таблица 2
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
2
Долгосрочное использование лесов государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных,
историко-культурных, туристических и спортивных целей (от 10 до 49 лет).
гектар
0,922
Приложение 7 к решению Алматинского областного маслихата от 20 марта 2025 года №35-189
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда Алматинской области для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения
Наименование
Единица измерения
Тенге
1
Выращивание посадочного материала древесных, кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения
(долгосрочное пользование от 10 до 49 лет)
гектар
Согласно пункта 10, главы 1 Приказа исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года за № 383 устанавлены нулевые ставки платы