Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 187 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 130-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126 және 127-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
1-қосымша
№ НҚ–1 нысаны
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін: Тапсырушы тараптың мемлекеттік мекемесінің басшысы ___________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____ жылғы "____" _________ Мөр орны
Бекітемін: Қабылдаушы тараптың мемлекеттік мекемесінің басшысы _________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____ жылғы "____" _________ Мөр орны
Негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдап алу-тапсыру (өткізу) актісі
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Тапсырушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
Алушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
1
2
3
4
Түгендеу нөмір
Зауыт нөмірі
Дебет
Кредит
Негізгі құралдың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің атауы
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Амортизация нормасының шифры немесе пайдалы пайдалану мерзімі
Амортизациялау нормасы, (%)
Есеп/қосалқы есеп
Талдамалық есепке алу коды
Есеп/қосалқы есеп
Талдамалық есепке алу коды
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тапсырушы тараптың құрамындағы комиссиясы:_____________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың құрамындағы комиссия:
____________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жылғы "____" № _____ өкімнің (бұйрықтың) негізінде
тексеру жүргізілді
__________________________________________________________________________
_____________ бастап пайдалануға қабылданатын (тапсырылатын) объектінің атауы
объектіні қабылдап алу-тапсыру (өткізу) сәті __________
_______________________________________________________________
объектінің орналасқан жері
Жиналған амортизация сомасы, теңге
Баланстық құны, теңге
Паспорттың нөмірі
Шығарылған (салынған) жылы
Пайдалануға енгізілген күні (айы, жылы)
15
16
17
18
19
Сатып алу (қаржыландыру) көзі ________________________________
_____________________________________________________________
Объектіге қысқаша сипаттама ___________________________________
№ НҚ -1 нысанның келесі беті
Бағалы материалдардың (металлдар, тастар) болуы туралы мәліметтер
Аспаптар мен керек жарақтар
Бағалы материалды ұстау (металлдар, тастар)
Атауы
Саны
Номенклатуралық нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Массасы
Бірлікке
Барлығы
Бірлікке
Барлығы
20
21
22
23
24
25
26
27
Объект техникалық жағдайға сәйкес келеді (сәйкес келмейді) __________
__________________________________________не сәйкес келмейтінін көрсету керек
Толық әрлеу қажет (қажет емес) _________________________________
Объектіні сынау нәтижесі_________________________________________
Комиссияның қорытындысы ______________________________________
_______________________________________________________________
Қосымша ______________________________________________________
Тапсырушы тараптың комиссия мүшелері __________________________
___________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың комиссия мүшелері: ________________________
____________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________
лауазымы, қолы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Объектіні тапсырған __________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____жыл "____" __________________
Объектіні қабылдаған ____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______жыл "____" _____________
Тапсырушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі_____________
Тапсырушы тараптың бас бухгалтері _______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың бухгалтерлік қызметтің белгісі ________________
Қабылдаушы тараптың бас бухгалтері_______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Об утверждении форм бухгалтерской документации для государственных учреждений
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 187
В соответствии с пунктом 4 статьи 130 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить формы бухгалтерской документации для государственных учреждений согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126 и 127 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № ОС-1
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения передающей
стороны____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения принимающей
стороны ____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Акт приемки-передачи (перемещения) основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости
Номер документа
Дата составления
Организация (государственное учреждение) сдатчик
Организация (государственное учреждение) получатель
1
2
3
4
Инвентарный номер
Заводской номер
Дебет
Кредит
Наименование основного средства, инвестиционной недвижимости
Себестоимость (первоначальная стоимость) тенге
Шифр нормы амортизации или срок полезного использования
Норма амортизации, (%)
Счет/субсчет
Код аналитического учета
Счет/субсчет
Код аналитического учета
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Комиссия в составе передающей стороны:
____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Комиссия в составе принимающей стороны:
____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании распоряжения (приказа) № _____ от "____" _______ года
произведен осмотр ____________________________
название объекта, принимаемого (передаваемого) в эксплуатацию от___________________________________________________________________
момент приемки-передачи (перемещения) объект находится в __________
_______________________________________________________________
местонахождение объекта
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость тенге
Номер паспорта
Год выпуска (постройки)
Дата ввода в эксплуатацию (месяц, год)
15
16
17
18
19
Источник приобретения (финансирования) ______________________
Краткая характеристика объекта _______________________________
Оборотная сторона формы № ОС-1
Сведения о наличии драгоценных материалов (металлов, камней)
Приспособления и принадлежности
Содержание драгоценных материалов (металлов, камней)
Наименование
Количество
Номенклатурный номер
Единица измерения
Количество
Масса
На единицу
Всего
На единицу
Всего
20
21
22
23
24
25
26
27
Объект техническим условиям соответствует (не соответствует)
_________________________________________________________________
указать, что именно не соответствует_________________________________
Доделка требуется (не требуется) ____________________________________
Результаты испытания объекта ______________________________________
Заключение комиссии _____________________________________________
________________________________________________________________
Приложение _____________________________________________________
________________________________________________________________
Члены комиссии передающей стороны: ______________________________
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии принимающей стороны: ____________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии
Объект сдал _____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Объект принял: ___________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Отметка бухгалтерской службы передающей стороны___________________
Главный бухгалтер передающей стороны_____________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
Отметка бухгалтерской службы принимающей стороны_________________
Главный бухгалтер принимающей стороны
________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ НҚ-1 нысаны бойынша акт 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шоттары бойынша негізгі құралдарды және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдап алу-тапсыруды (өткізуді) ресімдеу үшін қолданылады. Тапсырушы тарап № НҚ-1 нысаны бойынша актіні әрбір жеке объектіге (зат, жинақ) екі данада жасайды.
Бір дана тапсырушы тарапта қалады, екінші дана қабылдаушы тарапқа арналады. Біртекті және құны бірдей машиналар, аппаратура, аспаптар, шаруашылық мүкәммал және жабдық үшін бірнеше объектілерді (заттарды) қабылдауға жалпы № НҚ -1 нысаны бойынша жалпы акті жасауға жол беріледі.
Негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс және инвестициялық жылжымайтын мүлік объектілерін (заттарын) қабылдау үшін мемлекеттік мекеме басшысының өкімімен (бұйрығымен) комиссия құрылады.
№ НҚ-1 нысаны бойынша акті ресімделгеннен кейін бухгалтерлік қызметке беріледі. Актіге осы объектіге (затқа) қатысты техникалық құжаттама қоса беріледі. Осы құжаттардың негізінде бухгалтерлік қызмет объектіге түгендеу нөмірін береді және есептеу тіркеулерінде тиісті жазбалар жүргізеді.
Жеке заттарды қабылдауды тікелей бастапқы құжаттар (шот-фактуралар мен басқа да бастапқы құжаттар) негізінде ресімдеуге жол беріледі.
Материалдық жауапты адамдар түсуі туралы алғашқы құжаттарда объектілерді (заттарды) жауапты сақтауға қабылдау қолхатынан басқа, оларды түгендеу нөмірін көрсете отырып, № ҰMA-13 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді түгендеу тізіміне олардың жазылғаны туралы (олардың орналасқан жері мен пайдаланылуы бойынша) белгі жасауы тиіс.
№ НҚ-1 нысаны бойынша актіні мемлекеттік мекеменің тапсырушы тараптың және қабылдаушы тараптың басшысы немесе олар уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
2-қосымша
№ БА–1 нысаны
_____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Тапсырушы тараптың мемлекеттік мекемесінің басшысы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ___ жылғы "____"_______________ Мөр орны
Бекітемін:
Қабылдаушы тараптың мемлекеттік мекемесінің басшысы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ___ жылғы "_____"_____________ Мөр орны
№ _____ биологиялық активтерді (жануарларды) қабылдап алу-тапсыру (өткізу) актісі
Жасалған күні
Тауарлық-көліктік жүкқұжат
Мемлекеттік мекеменің материалдық-жауапты адамы
Тапсырушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
Алушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
Құжаттың номері
Күні
1
2
3
4
5
6
Биологиялық активтердің (жануарлар) атауы
Түгендеу нөмірі
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Биологиялық активтің жас тобы
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Мал басының саны, дана
Массасы, кг
Бірлікке баға, теңге
Сома, теңге
Дебет
Кредит
Пайдалануға енгізген күні
Есеп/ қосалқы есеп
Есеп/қосалқы есеп
13
14
15
16
17
18
19
Тапсырушы тараптың құрамындағы комиссия:
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың құрамындағы комиссия:
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______жылғы "_____"_____________ № _____ бұйрығының (өкімінің) негізінде
Қабылдап алу-тапсыру (өткізу) сәтінде объект (орын) ________________
объектінің тұрған жері
№ БА-1 нысанның келесі беті
Ішкі өткізу
Қысқаша жеке сипаттама
Жүкқұжат
Қайда
Жануарлар
Күні
Нөмірі
Тұқымы (асыл тұқымдылық)
Лақап аты
Түсі, белгісі
Өзге
Ескертпе
Тапсырушы тараптың құрамындағы комиссия: _______________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың құрамындағы комиссия: ______________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаған:____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______жылғы "____"_____________
Тапсырған:_____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____жылғы "_____" _______________
Тапсырушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі__________________
Бас бухгалтер________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі_________________
Бас бухгалтер ______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Акт по форме № ОС-1 применяется для оформления приемки-передачи (перемещения) основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство" и инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость", а также долгосрочных активов по договорам концессии. Акт по форме № ОС-1 составляется в двух экземплярах передающей стороной на каждый отдельный объект (предмет, комплект).
Один экземпляр остается у передающей стороны, второй экземпляр предназначен для принимающей стороны. Для однотипных и имеющих одинаковую стоимость машин, аппаратуры, приборов, хозяйственного инвентаря и оборудования допускается составление общего Акта по форме № ОС-1 на приемку нескольких объектов (предметов).
Для приемки объектов (предметов) основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости распоряжением (приказом) руководителя государственного учреждения создается комиссия.
Акт по форме № ОС-1 после его оформления передается в бухгалтерскую службу. К акту прилагается техническая документация, относящаяся к данному объекту (предмету). На основании этих документов бухгалтерская служба присваивает объекту инвентарный номер и производит соответствующие записи в регистрах учета.
Допускается оформление приемки отдельных предметов непосредственно на основании первичных документов.
Материально-ответственные лица делают на первичных документах о поступлении, кроме расписки в принятии объектов (предметов) на ответственное хранение, отметку о записи их в инвентарный список долгосрочных активов (по месту их нахождения и эксплуатации) по форме № ДА-13 с указанием инвентарного номера.
Акт по форме № ОС-1 утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, передающей и принимающей стороны.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № БА-1
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения передающей
стороны___________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения принимающей
стороны ____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Акт № _____ приемки-передачи (перемещения) биологических активов (животных)
Дата составления
Товарно-транспортная накладная
Материально-ответственное лицо государственного учреждения
Организация (государственное учреждение) сдатчик
Организация (государственное учреждение) получатель
номер документа
Дата
1
2
3
4
5
6
Наименование биологических активов (животных)
Инвентарный номер
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Возрастная группа биологического актива
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Количество голов, штук
Масса, килограмм
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
Дата ввода в эксплуатацию
Счет/субсчет
Счет/субсчет
13
14
15
16
17
18
19
Комиссия в составе передающей стороны: _________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Комиссия в составе принимающей стороны: _______________________________
______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" _______________ года
№ ______________
В момент приемки-передачи (перемещения) объект находится в
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
местонахождение объекта
Оборотная сторона формы № БА-1
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Куда
Животных
Дата
Номер
Порода (породность)
Кличка
Масть, приметы
Прочее
Примечание
Члены комиссии передающей стороны: __________________________________
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии принимающей стороны: _________________________________
_____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии
Принял: _____________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Сдал ________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Отметка бухгалтерской службы передающей стороны_________________________
Главный бухгалтер_______________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Отметка бухгалтерской службы принимающей стороны _______________________
Главный бухгалтер________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

Биологиялық активтерді (жануарларды) қабылдап алу-тапсыруды (өткізуді) 2610 "Жануарлар" шоты бойынша ресімдеу кезінде № БА-1 нысаны бойынша актіні екі данада тапсырушы тарап жасайды. Бір дана тапсырушы тарапта қалады, екінші дана қабылдаушы тарапқа арналған.
Биологиялық активтерді (жануарларды) қабылдап алу-тапсыру (өткізу) үшін мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен (өкімімен) комиссия құрылады. Бірнеше биологиялық активтерді (жануарларды) қабылдап алу-тапсыруды ресімдейтін жалпы № БА-1 нысаны бойынша актіні жасауға, егер осы объектілер біртектес, құны бірдей және бір күнтізбелік айда қабылданды деп есептелген кезде ғана жол беріледі.
№ БА-1 нысаны бойынша акті ресімделгеннен кейін осы биологиялық активтерге қатысты құжаттаманы қоса бере отырып, бухгалтерияға беріледі.
Биологиялық активтерді (жануарларды) өтеусіз беру кезінде № БА-1 нысан бойынша акт екі данада жасалады.
№ БА-1 нысаны бойынша актіні мемлекеттік мекеменің тапсырушы тараптың және қабылдаушы тараптың басшысы немесе олар уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
3-қосымша
№ БА–1А нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Тапсырушы тараптың мемлекеттік мекемесінің басшысы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ____ жылғы "____" ____________ Мөр орны
Бекітемін:
Қабылдаушы тараптың мемлекеттік мекемесінің басшысы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ____ жылғы "____" ______________ Мөр орны
№ _____ биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қабылдап алу-тапсыру (өткізу) актісі
Жасаған күні
Тауарлық-көліктік жүкқұжат
Мемлекеттік мекеменің материалдық- жауапты тұлғасы
Тапсырушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
Алушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
Құжаттың №
Күні
1
2
3
4
5
6
Биологиялық активтердің (өсімдіктердің) атауы
Сұрыпы, санаты, жасы
Нөмірі
Адал құны (өзіндік құны), теңгемен
Амортизациялау нормасы, %
Жиналған амортизациялау сомасы, теңге
Саны
Номенклатуралық
Түгендеу
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Масса
Сапасы % (ылғалдылығы, бүлінуі)
Бірлік үшін баға, теңге
Сома, теңге
Дебет
Кредит
брутто
ыдыс
нетто
бүлінуі
қоспа
есеп/қосалқы есеп
есеп/қосалқы есеп
15
16
17
18
19
20
21
22
23
№ БА-1А нысанның сырт жағы
Ішкі өткізу
Қысқаша жеке сипаттама
Жүкқұжат
Қайда
Көпжылдық өсімдік
Күні
Тұқым
Ағаштар
Саны, дана
___бұта
алаң
___га
учаске (алқап), №___
Өзге
Ескертпе
Тапсырушы тараптың құрамындағы комиссия:_______________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың құрамындағы комиссия: ______________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______жылғы "___"____________ № ____ бұйрығының (өкімінің) негізінде
Қабылдап алу-тапсыру (өткізу) сәтіндегі объект _____________________
объектінің орналасқан жері _________________________________________________
Тапсырған ______________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______ жылғы "____" __________________
Қабылдаған:____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______ жыл "____" _________________
Тапсырушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі: ________________
Тапсырушы тараптың бас бухгалтері _______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі: _______________
Қабылдаушы тараптың бас бухгалтері ______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қабылдау немесе шығару туралы есепке алуды түгендеу карточкасында (кітабында) белгіленді________________
Ескертпе:

При оформлении приемки-передачи (перемещении) биологических активов (животных) по счету 2610 "Животные" Акт по форме № БА-1 составляется в двух экземплярах передающей стороной. Один экземпляр остается у передающей стороны, второй экземпляр предназначен для принимающей стороны.
Для приемки приемки-передачи (перемещении) биологических активов (животных) приказом (распоряжением) руководителя государственного учреждения создается комиссия. Составление общего Акта по форме № БА-1, оформляющего приемку-передачу нескольких биологических активов (животных), допускается лишь при учете, если эти объекты однотипны, имеют одинаковую стоимость и приняты в одном календарном месяце.
Акт по форме № БА-1 после его оформления с приложенной документацией, относящейся к данным биологическим активам, передается в бухгалтерию.
При безвозмездной передаче биологических активов (животных) Акт по форме № БА-1 составляется в двух экземплярах.
Акт по форме № БА-1 утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, передающей и принимающей стороны.
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № БА-1А
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения
передающей стороны____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения
принимающей стороны ____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Акт № _____ приемки-передачи (перемещения) биологических активов (растений)
Дата составления
Товарно-транспортная накладная
Материально- ответственное лицо государственного учреждения
Организация (государственное учреждение) Сдатчик
Организация (государственное учреждение) получатель
№ документа
Дата
1
2
3
4
5
6
Наименование биологических активов (растений)
Сорт, категория, возраст
Номер
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество
Номенклатурный
Инвентарный
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Масса
Качество (%) (влажность, поврежденность)
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
брутто
тара
нетто
зараженность
примеси
счет/субсчет
счет/субсчет
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Оборотная сторона формы № БА-1А
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Куда
Многолетних насаждений
Дата
Породы
деревьев
количество, штук
кустов___
площадь
га__
участок (полоса), №______
Прочее
Примечание
Комиссия в составе передающей стороны: ________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Комиссия в составе принимающей стороны: ______________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" ______________ года
№ ______________
В момент приемки-передачи (перемещения) объект находится
в________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
местонахождение объекта
Сдал ___________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Принял: ________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Отметка бухгалтерской службы передающей стороны_______________________
Главный бухгалтер передающей стороны __________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Отметка бухгалтерской службы принимающей стороны ____________________
______________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер принимающей стороны _______________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
В инвентарной карточке (книге) учета биологических активов (растений) о принятии/выбытии отмечено _________________________
Примечание:

Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қабылдап алу-тапсыруды (өткізуді) 2620 "Көп жылғы екпелер" шоты бойынша ресімдеу кезінде № БА-1А нысаны бойынша акті екі данада тапсырушы тарап жасайды. Бір дана тапсырушы тарапта қалады, екінші дана қабылдаушы тарапқа арналған.
Бірнеше биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қабылдап алу-тапсыруды ресімдейтін жалпы № БА-1А нысаны бойынша актіні жасауға, егер осы объектілер біртектес, құны бірдей және бір күнтізбелік айда қабылданды деп есептелген кезде ғана жол беріледі.
№ БА-1А нысаны бойынша акті ресімделгеннен кейін осы биологиялық активтерге қатысты құжаттаманы қоса бере отырып, бухгалтерияға беріледі.
Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) өтеусіз берген кезде № БА-1А нысаны бойынша акті екі данада жасалады.
№ БА-1А нысаны бойынша актіні мемлекеттік мекеменің тапсырушы тараптың және қабылдаушы тараптың басшысы немесе олар уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
4-қосымша
№ МЕА-1 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Тапсырушы тараптың мемлекеттік мекеменің басшысы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ______ жылғы "____" ____________ Мөр орны
Бекітемін:
Қабылдаушы тараптың мемлекеттік мекеменің басшысы _____________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ______ жылғы "____" ____________ Мөр орны
Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі
Жасаған күні және құжаттың нөмірі
Операция түрінің коды
Дебет
Кредит
Тапсырушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
Алушы ұйым (мемлекеттік мекеме)
есеп/қосалқы есеп
Талдамалық есепке алу коды
есеп/қосалқы есеп
Талдамалық есепке алу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
Материалдық емес активтердің түрі ________________________________
_______________________________________________________________
Қысқаша сипаттама ______________________________________________
_______________________________________________________________
Сатып алған күні
Материалдық емес активтерді бағалау тәсілі (келісім бойынша, өтеусіз берілген, ақшаға)
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Пайдалы пайдалану мерзімі
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Баланстық құны, теңге
9
10
11
12
13
14
15
Тапсырушы тараптың құрамындағы комиссия: _______________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың құрамындағы комиссия: ______________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тапсыру негізі:___________________________________________
______жылғы "___"________ № ____ бұйрығының негізінде
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Тапсырушы тараптың комиссия мүшелері __________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық емес активтерді қабылдаған ___________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _______________
Материалдық емес активтерді тапсырған ____________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны _______ жыл "____" _______________
Тапсырушы тараптың бухгалтерлік қызметтің белгісі__________________
Тапсырушы тараптың бас бухгалтері________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі _______________
Қабылдаушы тараптың бас бухгалтері_______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

При оформлении приемки-передачи (перемещении) биологических активов (растений) по счету 2620 "Многолетние насаждения" Акт по форме № БА-1А составляется в двух экземплярах передающей стороной. Один экземпляр остается у передающей стороны, второй экземпляр предназначен для принимающей стороны.
Для приемки приемки-передачи (перемещении) биологических активов (растений), распоряжением (приказом) руководителя государственного учреждения создается комиссия. Составление общего Акта по форме № БА-1А, оформляющего приемку-передачу нескольких биологических активов (растений), допускается лишь при учете, если эти объекты однотипны, имеют одинаковую стоимость и приняты в одном календарном месяце.
Акт по форме № БА-1А после его оформления с приложенной документацией, относящейся к данным биологическим активам, передается в бухгалтерию.
При безвозмездной передаче биологических активов (растений) Акт по форме № БА-1А составляется в двух экземплярах
Акт по форме № БА-1А утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, передающей и принимающей стороны.
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № НОС-1
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения
передающей стороны____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения принимающей стороны ____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Акт приемки-передачи нематериальных активов
Дата составления, № документа
Код вида операции
Дебет
Кредит
Организация (государственное учреждение) сдатчик
Организация (государственное учреждение) получатель
счет/субсчет
Код аналитического учета
счет/ субсчет
Код аналитического учета
1
2
3
4
5
6
7
8
Вид нематериальных активов ______________________________________
_______________________________________________________________
Краткая характеристика __________________________________________
________________________________________________________________
Дата приобретения
Способы оценки нематериальных активов (по соглашению, безвозмездно переданные, за плату)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Срок полезного использования
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость, тенге
9
10
11
12
13
14
15
Комиссия в составе передающей стороны:
_____________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Комиссия в составе принимающей стороны:
_______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Основание передачи: ____________________________________________________
На основании приказа от "____" __________ года № _______
Члены комиссии передающей стороны: ____________________________________
_______________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии принимающей стороны: ___________________________________
________________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии
Нематериальные активы принял: ___________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Нематериальные активы сдал _____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "____" ______________________ года
Отметка бухгалтерской службы передающей стороны_________________________
________________________________________________________________________
Главный бухгалтер передающей стороны ____________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Отметка бухгалтерской службы принимающей стороны_______________________
________________________________________________________________________
Главный бухгалтер принимающей стороны __________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша материалдық емес активтердің объектілерін қабылдап алу-тапсыруды және концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді қабылдап алу-беруді (орнын ауыстыруды) ресімдеу үшін қолданылады. № МЕА-1 нысаны бойынша актіде материалдық емес активтер түрінің нақты атауы, оны мемлекеттік мекемеге беру күні, объектінің сипаттамасы, оның өзіндік құны (бастапқы құны), амортизация нормасы және материалдық емес активтерді қабылдап алу-беру үшін қажетті басқа да деректер көрсетіледі.
Материалдық емес объектілерді қабылдауды ресімдеу кезінде № МЕА-1 нысаны бойынша акт материалдық емес активтердің әрбір объектісіне бір данада жасалады. Бірнеше біртекті материалдық емес активтерді қабылдауды ресімдейтін № МЕА-1 нысаны бойынша жалпы акті жасауға жол беріледі. № МЕА-1 нысаны бойынша акт ресімделгеннен кейін материалдық емес активтердің объектісін, оны пайдалану тәртібін сипаттайтын құжаттаманы, сондай-ақ осы объектіге қатысты мемлекеттік мекеменің осы немесе өзге мүліктік құқығын растайтын құжатты қоса бере отырып, бухгалтерлік қызметке беріледі.
Материалдық емес активтерді өзге мемлекеттік мекемеге берген (сатқан, ақысыз берген) кезде № МЕА-1 нысаны бойынша акт материалдық емес активтерді тапсырушы және қабылдаушы мемлекеттік мекеме үшін екі данада жасалады. Бір данасы тапсырушы тарапта қалады, екінші данасы қабылдаушы тарапқа арналған.
№ МЕА-1 нысаны бойынша акт мемлекеттік мекеменің тапсырушы тараптың және қабылдаушы тараптың басшысы немесе олар уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
5-қосымша
№ НҚ–3 нысан
_____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның/тиісті саланың уәкілетті органының басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
______ жылғы "___" ________ Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің
коды
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/ Аппарат басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ______ жылғы "___" ________
Мөр орны
Негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару актісі
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Бөлім, бөлімше
Нөмірі
Дебет
Кредит
Түгендеу
Зауыттық
Есеп/ қосалқы есеп
Талдамалық есепке алудың коды
Есеп/ қосалқы есеп
Талдамалық есепке алудың коды
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Негізгі құралдың немесе инвестициялық жылжымайтын мүліктің атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Баланстық құны, теңге
8
9
10
11
12
13
Тағайындалған комиссия (бұйрықпен, өкіммен):
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______жылғы "___"______________ №________ негізінде_____________
_______________________________________________________________
________________________________________________ тексеру жүргізді
объектінің атауы
және мынадай негізде есептен шығаруға жататынын белгіледі:

Применяется для оформления приемки-передачи объекта нематериальных активов по счету 2710 "Нематериальные активы" и приемки-передачи (перемещения) долгосрочных активов по договорам концессии. В Акте по форме № НОС-1 указывается точное наименование вида нематериальных активов, дата его передачи государственному учреждению, характеристика объекта, его себестоимость (первоначальная стоимость), норма амортизации и другие данные, необходимые для приемки-передачи нематериальных активов.
При оформлении приемки нематериальных объектов Акт по форме № НОС-1 составляется в одном экземпляре на каждый объект нематериальных активов. Допускается составление общего Акта по форме № НОС-1, оформляющего приемку нескольких однотипных нематериальных активов. Акт по форме № НОС-1 после его оформления с приложенной документацией, описывающей сам объект нематериальных активов, порядок его использования, а также документы, подтверждающие те или иные имущественные права государственного учреждения, относящиеся к данному объекту, передается в бухгалтерскую службу, подписывается главным бухгалтером или лицом, им уполномоченным.
При передаче (продаже, безвозмездной передаче) нематериальных активов другому государственному учреждению Акт по форме № НОС-1 составляется в двух экземплярах передающей стороной на каждый отдельный объект (предмет, комплект). Один экземпляр остается у передающей стороны, второй экземпляр предназначен для принимающей стороны.
Акт по форме № НОС-1 утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, передающей и принимающей стороны.
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № ОС – 3
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего государственного органа/ уполномоченный орган соответствующей отрасли
_____________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _________ года
Место печати
Код государственного учреждения
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения/ Руководитель аппарата
______________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" ________года
Место печати
Акт на списание основных средств, инвестиционной недвижимости
Номер документа
Дата составления
Отдел, подразделение
Номер
Дебет
Кредит
Инвентарный
Заводской
Счет/
субсчет
Код аналитического учета
Счет/
субсчет
Код аналитического учета
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Наименование основного средства или инвестиционной недвижимости
Единица измерения
Количество
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость, тенге
8
9
10
11
12
13
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением):
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____"____года №_____ на основании ___________________________
произвела осмотр ________________________________________________
наименование объекта
и установила его подлежащим списанию на основании следующего:

1. Дайындалған (салынған) жылы ___________________________ жыл
2. ___________________ жылы мемлекеттік мекемеге түсті
3. ___________________ жылы пайдалануға енгізілді
4. Жөндеулер саны _______________________сомасына __________ теңге
5. Бағалы металдардың саны_______________________________________
6. Техникалық жай-күйі мен есептен шығару себебі ___________________
7. Комиссияның қорытындысы ____________________________________
_______________________________________________________________
Қосымша: қоса берілген құжаттардың тізбесі _______________________
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы:______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық–жауапты тұлға ______________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ НК–3 нысанның сырт жағы
Объектілерді есептен шығару нәтижелерінің есебі
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстардың ерекшелігі
Сома, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтардың түрі
Корреспондецияланатын есеп
Саны
Сома, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептен шығару нәтижелері ____________________________________
Негізгі құралды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу түгендеу карточкасында белгіленді ______________________________________
Бас бухгалтер ___________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____жыл "_____"_____________
Ескертпе:
№ НҚ–3 нысаны бойынша акт 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шоттары бойынша негізгі құралдардың жекелеген объектілерін және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады.
№ НҚ–3 нысаны бойынша актіде есептен шығаруға объектілерді сипаттайтын мынадай деректер көрсетіледі: объектіні дайындау немесе салу (құрылысын аяқтау) жылы, оның мемлекеттік мекемеге түскен жылы немесе пайдалануға енгізілген уақыты, объектінің өзіндік құны (алғашқы құны), бухгалтерлік есептің деректері бойынша жинақталған амортизация сомасы, жүргізілген күрделі жөндеулер саны және объектіні сипаттайтын басқа да деректер.
Негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс немесе инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісін істен шығарудың себептері егжей–тегжейлі көрсетіледі, негізгі бөліктердің, бөлшектердің, тораптардың, конструктивтік элементтердің техникалық сипаттамасы беріледі.
Негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруға арналған № НҚ–3 нысаны бойынша актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.

1. Год изготовления (постройки) ____________________________ год
2. Поступил в государственное учреждение ___________________ год
3. Введен в эксплуатацию ___________________________________ год
4. Количество ремонтов _________ на сумму _______________ тенге
5. Количество драгоценных металлов _______________________________
6. Техническое состояние и причины списания _______________________
_______________________________________________________________
7. Заключение комиссии __________________________________________
_______________________________________________________________
Приложение: перечень прилагаемых документов _____________________
Председатель комиссии: __________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии
Материально-ответственное лицо __________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы ОС–3
Расчет результатов от списания объектов
Затраты на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, номер
Вид ценностей
Корреспондирующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Результаты от списания ___________________________________________
В инвентарной карточке учета основного средства, инвестиционной недвижимости отмечено
________________________________________________________________
Главный бухгалтер _______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _______ года
Примечание:
Акт по форме № ОС–3 применяется в государственных учреждениях для оформления списания отдельных объектов основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2360 "Машины и оборудование", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство" и инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость".
В Акте по форме № ОС–3 на списание указываются данные, характеризующие объекты: год изготовления или постройки (окончания строительства) объекта, дата его поступления в государственное учреждение или время ввода в эксплуатацию, себестоимость (первоначальная стоимость) объекта, сумма накопленной амортизации по данным бухгалтерского учета, количество проведенных капитальных ремонтов и другие данные характеризующие объект.
Подробно освещаются причины выбытия объекта основных средств, незавершенного строительства или инвестиционной недвижимости, дается техническая характеристика основных частей, деталей, узлов, конструктивных элементов.
Акт по форме № ОС–3 на списание основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата–руководителем аппарата.

№ НҚ–3 нысаны бойынша актінің бір данасы негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық–жауапты адамда қалады және негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті жоюдан алынған жарамды тораптар мен бөлшектерді, сынықты, ескі–құсқы мен өзге қосалқы бөлшектерді қоймаға тапсыру үшін негіз болады. № НҚ–3 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған актіні бекітуге дейін негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті бөлшектеуге және бұзуға жол берілмейді.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеме негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруға арналған актілерді жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
6–қосымша
№ НҚ–4 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерия) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның/тиісті саланың уәкілетті органының басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____жылғы "____" _______ Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің
коды
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/ Аппарат басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____жылғы "____" ________ Мөр орны
Автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған акт
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Бөлім, бөлімше
Дебет
Кредит
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
есеп/қосалқы есеп
талдамалық есепке алудың коды
есеп/қосалқы есеп
талдамалық есепке алудың коды
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Нөмірі
Автокөлік құралының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Амортизациялау нормаларының шартты белгісі/немесе пайдалы пайдалану мерзімі
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Баланстық құны, теңге
Түгендеу
Зауыттық
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Көлік құралы
Шығарылған жылы
Пайдалануға енгізілген күні
Жүрген жолы, километр
автомобиль, тіркеменің, жартылай тіркеме түрі
коды
пайдаланған күннен бастап
соңғы күрделі жөндеуден кейін
15
16
17
18
19
20
Тағайындалған комиссия (бұйрықпен, өкіммен):
______жылғы "___"______________ № ____
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тексеру жүргізді (автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме), модель ______
түрі ___________________________________________________________
маркасы________________________________________________________
жүк көтергіш ___________________________________________________
қозғалтқыш № __________________________________________________
шасси № _______________________________________________________
мемлекеттік белгі ________________________________________________
сыйымдылық ___________________________________________________
техникалық паспорттың № ________________________________________
паспорты бойынша объектінің массасы______________________________
бағалы металдардың саны ________________________________________
_________________________________________________________ тиесілі
Мемлекеттік мекеменің атауы ___________________________________
Мемлекеттік мекеменің мекенжайы ______________________________
қарап-тексеру нәтижесінде _______________________________________
автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме,
_______________________________________________________________
оның агрегаттарының маркасы, тораптары мен тетіктері
және құжаттармен (паспорт, формуляр) танысу комиссия
белгіледі:____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Один экземпляр Акта по форме № ОС–3 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости, второй экземпляр остается у материально–ответственного лица и служит основанием для сдачи на склад годных узлов и деталей, лома, утиля полученных от ликвидации основных средств и инвестиционной недвижимости. Разборка и демонтаж основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости до утверждения Актов по форме № ОС–3 на списание не допускается.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 6 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № ОС—4
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли _________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "__" _________ года Место печати
Код государственного учреждения
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения/Руководитель аппарата
________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) от "____" ____ года
Место печати
Акт на списание автотранспортных средств
Номер документа
Дата составления
Подразделение
Дебет
Кредит
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
счет/ субсчет
код аналитического учета
счет/ субсчет
код аналитического учета
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Номер
Наименование автотранспортного средства
Единица измерения
Количество
Шифр нормы амортизации/ или срок полезного использования
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость, тенге
Инвентарный
Заводской
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Транспортные средства
Год выпуска
Дата ввода в эксплуатацию
Пробег, километр
вид автомобиля, прицепа, полуприцепа
код
с начала эксплуатации
после последнего капитального ремонта
15
16
17
18
19
20
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением):
№____от "__" ______ года
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела осмотр (автомобиля, прицепа, полуприцепа), модель ________
тип ___________________________________________________________
марка __________________________________________________________
грузоподъемность _______________________________________________
двигатель № ___________________________________________________
шасси № _______________________________________________________
государственный знак ____________________________________________
вместимость ____________________________________________________
технический паспорт № ___________________________________________
масса объекта по паспорту ________________________________________
количество драгоценных металлов _________________________________
принадлежащего_________________________________________________
наименование государственного учреждения _________________________
Адрес государственного учреждения _______________________________
В результате осмотра _____________________________________________
автомобиля, прицепа, полуприцепа,
_______________________________________________________________
марка его агрегатов, узлов и механизмов
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
и ознакомления с документами (паспорт, формуляр) комиссия установила:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

1. "____" ____________жылдан бастап мемлекеттік мекеменің балансында тұр
2. Жөндеулердің саны _____________ сомасы __________________ теңге.
Сыртқы жағдайы (автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме)_____________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
автомобильде (тіркемеде, жартылай тіркемеде) мынадай тораптар мен бөлшектер жоқ:
________________________________________________
_______________________________________________________________
№ АК–4 нысанның сырт жағы
Агрегаттар мен автомобиль (тіркеме, жартылай тіркеме) бөлшектеріне техникалық сипаттама
Агрегаттардың атауы
Пайдалануға жарамдысы
Жарамдылық пайызы
Қалпына келтіруге жатады
Жарамсыз
Табылған ақаулар
1
2
3
4
5
6
7
1
Рама
2
Қорап
3
Кабина
4
Қозғалтқыш
карбюратор
генератор
пневмотормоз компрессоры
5
Беру қорабы
6
Артқы мост және кардан дуал
артқы картер
картер
дөңгелек дискі
рессоры
7
Алдыңғы мост және рулдік басқару
алдыңғы осі
дөңгелек дискі
рессоры
рөлдерді басқару тетігі
8
Басқа да
радиатор
аспаптар
қанаты мен басқышы
капот
фары
шынылау
аккумуляторлар
амортизаторлар
бас тежегіш цилиндр
Ескертпе: 3, 5, 6-бағандарда көрсетіледі: иә, жоқ.
Комиссия қорытындысы __________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері ___________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық-жауапты адам ______________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мына бөлшектер мен тораптар кіріске алуға жатады:
Р/с
Каталог бойынша нөмір
Номенклатуралық нөмір
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Баға
Сома, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
х
х
х
Есептен шығару нәтижелері ____________________________________
(автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстар ерекшелігі
Сомасы, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтың түрлері
Корреспонденцияланатын шот
Саны
Сомасы, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жинақталған амортизациялау сомасы _________________________ теңге
Есептен шығару нәтижелері _______________________________________
_______________________________________________________________
Автокөлік құралдарын есептен шығару карточкасында (кітабында) белгіленді
___________________________________________________________
Бас бухгалтер __________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жылғы "____" _______________
Ескертпе:
Осы нысан 2350 "Көліктік құралдар" шоты бойынша автокөлік құралдарының істен шығуын ресімдеу үшін қолданылады.
Есептен шығарудың № НҚ–4 нысаны бойынша актісінде негізгі құралдар (көлік құралы) объектілерін сипаттайтын мынадай деректер көрсетіледі: көлік құралын дайындау жылы, оның мемлекеттік мекемеге түскен жылы, пайдалануға енгізілген уақыты, объектінің өзіндік құны (алғашқы құны), бухгалтерлік есептің деректері бойынша жинақталған амортизация сомасы, жүргізілген күрделі жөндеу саны, автомобильдің жүрген жолы және өзге деректер.
Автокөлік құралдарын істен шығарудың себептері егжей-тегжейлі көрсетіледі, негізгі бөліктерінің, бөлшектердің, тораптардың, конструктивтік элементтердің техникалық сипаттамасы беріледі. № НҚ–4 нысаны бойынша автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.
№ НҚ–4 нысаны бойынша актінің бір данасы негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық-жауапты тұлғада қалады және автокөлік құралдарын жоюдан алынған жарамды тораптар мен бөлшектерді, сынықтарды, қалдық заттар мен өзге қосалқы бөлшектерді қоймаға тапсыру үшін негіз болады.
Есептен шығаруға арналған № НҚ–4 нысаны бойынша актіні бекітуге дейін автокөлік құралдарын әзірлеуге және бөлшектеуге жол берілмейді.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеменің автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған актісін жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
7–қосымша
№ БА–2 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның/тиісті саланың уәкілетті органының басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ____жылғы "___" ________
Мөр орны
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/ Аппарат басшысы
_______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____жылғы "___" ________
Мөр орны
Биологиялық активтерді (жануарларды) есептен шығару № ______________ актісі
Негіз
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Р/с
Түгендеу нөмірі
Биологиялық активтердің атауы
Биологиялық активтердің көбею тобы
Түскен күні
Дебет
Кредит
есеп/
қосалқы есеп
есеп/қосалқы есеп
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Адал құны (өзіндік құны), теңге
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Мал басының саны
Салмағы, килограмм
Бағасы, теңгемен
Құны, теңгемен
Бір бас малға
Салмағының бір килограммға
Мал басының саны бойынша
Салмақ саны бойынша
8
9
10
11
12
13
14
15
Комиссия ______жылғы "___"______________
№ ____ (бұйрықпен, өкіммен) тағайындалды
______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______жылғы "___"______________ № ____негізінде_________________
_______________________________________________________________
тексеру жүргізді_________________________________________________
және есептен шығарудың ________________________________________
________________________________________________ себебін анықтады
Комиссияның қорытындысы _________________________________
_______________________________________________________________
Қосымша: Қоса берілген құжаттардың тізбесі __________________
Комиссия мүшелері: ________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық-жауапты тұлға ______________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Биологиялық активтерді есептен шығаруға байланысты шығындар туралы анықтама
Есептен шығару шығындары
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстар ерекшелігі
Сомасы, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтар түрі
Корреспонденцияланатын шот
Саны
Сомасы, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептен шығару нәтижелері _______________________________________
_______________________________________________________________
Биологиялық активтерді (жануарларды) шығаруды есепке алу түгендеу карточкасында
белгіленді ______________________________________________
Бас бухгалтер (бухгалтер) _________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _______________
Ескертпе:
№ БА–2 нысаны бойынша акті екі данада жасалады және комиссия мүшелері қол қояды, мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.

1. Состоит на балансе государственного учреждения с "___" _______ года
2. Количество ремонтов __________ на сумму ___________________ тенге.
Внешнее состояние (автомобиля, прицепа, полуприцепа) _______________
_______________________________________________________________
на автомобиле
(прицепе, полуприцепе) отсутствуют следующие узлы и
детали:__________________________________________________________
________________________________________________________________
Оборотная сторона формы ОС-4
Техническая характеристика агрегатов и деталей автомобиля (прицепа, полуприцепа)
Наименование агрегатов
Годные для использования
Процент годности
Подлежат восстановлению
Негодные
Обнаруженные дефекты
1
2
3
4
5
6
7
1
Рама
2
Кузов
3
Кабина
4
Двигатель
карбюратор
генератор
Компрессор пневмотормоза
5
Коробка передач
6
Задний мост и карданный вал
картер заднего
картер
диски колес
рессоры
7
Передний мост и рулевое управление
передняя ось
диски колес
рессоры
механизм рулевого управления
8
Прочие
радиатор
приборы
крылья и подножки
капот
фары
остекление
аккумуляторы
амортизаторы
главный тормозной цилиндр
Примечание: В графах 3, 5 и 6 указывается: да, нет.
Заключение комиссии ____________________________________________
Председатель комиссии __________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально – ответственное лицо _________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Подлежат оприходованию следующие основные детали и узлы:
№ п/п
Номер по каталогу
Номенклатурный номер
Наименование
Единица измерения
Количество
Цена
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
х
х
х
Расчет результатов списания ______________________________________
(автомобиля, прицепа, полуприцепа)
_______________________________________________________________
Затраты по списанию
на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, номер
Виды ценностей
Корреспондирующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сумма накопленной амортизации ________________________ тенге
Результаты списания _____________________________________________
_______________________________________________________________
В карточке (книге) списания автотранспортных средств отмечено____________________________________________________________
Главный бухгалтер _______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________________ года
Примечание:
Данная форма применяется для оформления выбытия автотранспортных средств по счету 2350 "Транспортные средства".
В Акте по форме № ОС–4 на списание указываются данные, характеризующие объект основных средств (транспортное средство): год изготовления автотранспортного средства, дата поступления в государственное учреждение, время ввода в эксплуатацию, себестоимость (первоначальная стоимость) объекта, сумма накопленной амортизации по данным бухгалтерского учета, количество проведенных капитальных ремонтов, пробег автомобиля и другие данные характеризующие объект.
Подробно освещаются причины выбытия автотранспортного средства, дается техническая характеристика основных частей, деталей, узлов, конструктивных элементов. Акт по форме № ОС–4 на списание автотранспортных средств составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
Один экземпляр Акта по форме № ОС–4 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания основных средств, другой экземпляр остается у материально-ответственного лица и служит основанием для сдачи на склад годных узлов и деталей, лома, утиля и других запасных частей, полученных от ликвидации автотранспортных средств.
Разборка и демонтаж автотранспортных средств до утверждения Актов по форме № ОС–4 на списание не допускается.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание транспортных средств государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 7 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № БА-2
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган соответствующей отрасли
________________________________ подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) от "__"_________ года Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения/Руководитель аппарата
__________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) от "____" ______________года Место печати
Акт № ____ на списание биологических активов (животных)
Основание
Номер документа
Дата составления
№ п/п
Номер инвентарный
Наименование биологических активов
Возрастная группа биологических активов
Дата поступления
Дебет
Кредит
счет/ субсчет
счет/ субсчет
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество голов
Живой вес, килограмм
Цена, в тенге
Стоимость, в тенге
на одну голову
на один килограмм веса
По количеству голов
По количеству веса
8
9
10
11
12
13
14
15
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением)
№ _____ от "__" ______ года
________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года № __________ на основании___________
________________________________________________________________
произвела осмотр _________________________________________________
и установила причину списания _____________________________________
________________________________________________________________
Заключение комиссии _____________________________________________
________________________________________________________________
Приложение: Перечень прилагаемых документов______________________
________________________________________________________________
Члены комиссии: _________________________________________________
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально-ответственное лицо____________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Справка о затратах, связанных со списанием биологических активов
Затраты на списание
Затраты на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, №
Вид ценностей
Корреспондирующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Результаты от списания ____________________________________________
_________________________________________________________________
В инвентарной карточке учета биологических активов (животных) выбытие отмечено
_________________________________________________________________
Главный бухгалтер (бухгалтер) _____________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Примечание:
Акт по форме № БА-2 составляется в двух экземплярах и подписывается членами комиссии, утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.

№ БА–2 нысаны бойынша актінің бірінші дана 2610 "Жануарлар" шоты бойынша биологиялық активтерді (жануарларды) есептен алу үшін бухгалтерияға беріледі, № БА–2 нысаны бойынша актінің екінші данасы активтердің сақталуы үшін жауапты тұлғада қалады.
"Келісілді" деген гриф № БА–2 нысаны бойынша мемлекеттік мекеменің биологиялық активтерді (жануарларды) есептен шығаруға арналған актісін жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
8–қосымша
№ БА–2А нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның/тиісті саланың уәкілетті органының басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" ___________ Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің коды
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/Аппарат басшысы
_______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____жылғы "___" ________
Мөр орны
№ ____ биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есептен шығару актісі
Негіз
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Р/с №
Нөмір
Биологиялық активтердің атауы
Сұрыпы, санаты, жасы
Пайдалануға берілген күні
Дебет
Кредит
Номенкла туралық
Түгендеу
есеп/
қосалқы есеп
есеп/
қосалқы есеп
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Адал құны (өзіндік құны), теңге
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Саны
Массасы
Бірлікке баға, теңге
Сома, теңге
Брутто
Ыдыс
Нетто
9
10
11
12
13
14
15
16
Комиссия ______жылғы "___" _____________
№ ____ (бұйрықпен, өкіммен) тағайындалды
Комиссия төрағасы ______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссияның мүшелері: __________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тексеру жүргізді _______________________________________________
объектінің атауы
және есептен шығарудың _________________________ себебін анықтады
Сапалық сипаттамалар _________________________________________
Комиссияның қорытындысы ______________________________________
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы______________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық–жауапты тұлға:_____________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша: Қоса берілген құжаттардың тізбесі________________________
Биологиялық активтерді есептен шығаруға байланысты шығындар туралы анықтама
Есептен шығару шығындары
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстар ерекшелігі
Сомасы, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтар түрі
Корреспонденцияланатын шот
Саны
Сомасы, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептен шығару нәтижелері _______________________________________
_______________________________________________________________
Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) шығаруды есепке алу түгендеу карточкасында
белгіленді ______________________________________________
Бас бухгалтер (бухгалтер) _________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _________
Ескертпе:

Первый экземпляр Акта по форме № БА-2 передается в бухгалтерию для снятия биологических активов (животных) по счету 2610 "Животные" с учета, второй экземпляр Акта по форме № БА-2 остается у лица, ответственного за сохранность активов.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № БА-2 на списание биологических активов (животных) государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 8 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № БА–2А
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли _________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "__" _________ года Место печати
Код государственного учреждения
Утверждаю:
Руководитель государственного учреждения/Руководитель аппарата
________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) от "____" ____ года
Место печати
Акт № ____ на списание биологических активов (растений)
Основание
Номер документа
Дата составления
№ п/п
Номер
Наименование биологических активов
Сорт, категория, возраст
Дата ввода в эксплуатацию
Дебет
Кредит
Номенклатурный
Инвентарный
счет/ субсчет
счет/ субсчет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество
Масса
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Брутто
Тара
Нетто
9
10
11
12
13
14
15
16
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением)
№ ____от "___" ______ года
Председатель комиссии ___________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
произвела осмотр _______________________________________________
наименование объекта
и установила причину списания ____________________________________
_______________________________________________________________
Качественные характеристики _____________________________________
Заключение комиссии ____________________________________________
_______________________________________________________________
Председатель комиссии ___________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально-ответственное лицо:__________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение: Перечень прилагаемых документов _____________________
Справка о затратах, связанных со списанием биологических активов
Затраты на списание
Затраты на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, номер
Вид ценностей
Корреспондирующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Результаты от списания ___________________________________________
_______________________________________________________________
В инвентарной карточке учета биологических активов (растений) выбытие отмечено___________________________________________________________
Главный бухгалтер (бухгалтер) ____________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______года
Примечание:

1. Іргетас, негіз
2. Қабырға, колонна, тіректер
3. Төбе (шатыр)
4. Сыртқы өлшем көлемі, м3
жалпы алаңы, м2
тұрғылықты алаңы, м2
сыйымдылығы, м3
ұзындығы, м
5.
6.
Карточканы толтырған ___________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______ жыл "____" _______________
Ескертпе:
№ НҚ-6 нысанының түгендеу карточкасы мемлекеттік мекемелерде ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес жануарлардан (өнімді мал), өсімдіктерден басқа, 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар" шоттары бойынша және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, құрылыстарды және беріліс қондырғыларын, машиналарды және жабдықтарды, өндірістік (тиістілікті қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммалды, көлік құралдарын және басқа да негізгі құралдарды есепке алуға, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді есепке алуға арналған.
№ НҚ-6 нысанды түгендеу карточкасында жазбалар мынадай бастапқы құжаттар: пайдалануға енгізу туралы қабылдау актілері, әзірлеуші зауыттардың техникалық паспорттары және басқа да бастапқы құжаттар негізінде жүргізіледі. № НҚ-6 нысанды түгендеу карточкасында объектілердің (заттардың) мынадай өзіне тән белгілері: сызба, модель, үлгі, маркасы, зауыттық нөмірі, шығару (әзірлеу) күні, негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті күні және объектінің №, пайдалануға қабылдап алу-тапсыру актісі көрсетіледі.
№ НҚ-6 нысанды түгендеу карточкасына жинақталған амортизация сомасы теңгемен, амортизация нормасы, амортизация соңғы рет есептелген ай мен жыл жазылады. Бұл ретте 13 "Жиналған амортизация сомасы, теңге" және 14 "Амортизация соңғы рет есептелген ай мен жылы" бағандары ұзақ мерзімді актив шығарылған кезде толтырылады. 8 "Қаржыландыру (түсім) көзі" бағанында: бюджеттік - 6020 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс - 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс" шоттары бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қаржыландыру (түсім) көзі көрсетіледі.
"Объектiнiң қысқаша жеке сипаттамасы" бөлiмiнде негiзгi объектiнiң сондай-ақ оған жататын маңызды құрылыстардың, қондырғылардың және жабдықтардың негiзгi сапалық және сандық көрсеткiштерi ғана жазылады. Егер жабдықтардың, құралдардың, есептеу техникаларының және басқа жабдықтардың құрамында қымбат бағалы металдар бар болса, онда құрамында қымбат бағалы металдар бар бөлшектердің тiзбесi, бөлшектің атауы және техникалық паспортта көрсетiлген металдың салмағы көрсетiледi.
Егер объект сипаттамасының сапалық және сандық көрсеткiштерi реконструкциялау, қосымша құрылыс салу және жаңғырту нәтижесiнде айтарлықтай өзгерсе, онда ол бойынша есепке алынған бұрынғы түгендеу карточкасын (жаңғыртылған немесе реконструкцияланған объектiлердi тұтастай алғанда сипаттайтын ондағы барлық көрсеткiштердi көрсету қиын болған жағдайда) жаңасымен ауыстыруға рұқсат етiледi. Бұрынғы түгендеу карточкасы анықтамалық құжат ретiнде (карточканы ауыстыру туралы мiндеттi түрде белгi соға отырып) сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
10–қосымша
№ НҚ-8 нысаны
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
№ ___ мемлекеттік мекемелерде ауыл шаруашылығы қызметімен байланысты емес жануарлар (жұмыс малы), өсімдіктерді есепке алу түгендеу карточкасы
Мемлекеттік мекеме коды
Толық атауы және тағайындау
Түгендеу №
Кімнен түсті
Есепке алу кітабы, паспорт №
Орналасқан орны
Туған (салынған) күні
Күні және қабылдап алу-тапсыру актісінің №
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсімдер) көзі
Амортизациялау нормасының шифры
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Соңғы рет амортизациялау есептелетін айы және жылы
Кіріс туралы белгі
Түпкілікті шығу туралы белгі
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Әділ құны (өзіндік бағасы), теңге
Бухгалтерлік есеп
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Күні
Құжаттың атауы, күні және №
Күні
Құжаттың атауы, күні және №
№ НҚ-8 нысанның сырт жағы
Ішкі орналастыру
Қысқаша жеке сипаттама
Жүкқұжат
Алушының атауы
Малдар
Күні
Тұқым (тұқым қуалаушылық)
Лақап аты
Түсі, белгісі
Көп жылдық өсімдіктер
Тұқым
Ағаштар_____________
Саны, дана
Бұталар____________
Алаң
Гектар_____________
Учаске (алқап), №______
Карточканы толтырған ___________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______ жылғы "____" _______________
Ескертпе:

1. Фундамент, основание
2. Стены, колонны, опоры
3. Кровля (крыша)
4. Объем по наружному обмеру, м3
общая площадь, м2
жилая площадь, м2
емкость, м3
протяженность, м
5.
6.
Карточку заполнил "____" _____________________ г.
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание:
Инвентарная карточка формы № ОС-6 предназначена для учета основных средств и инвестиционной недвижимости, в том числе, зданий, сооружений и передаточных устройств, машин и оборудования, инструментов производственного (включая принадлежности) и хозяйственного инвентаря, транспортных средств и других основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", кроме животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью в государственных учреждениях и по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость", а также для учета долгосрочных активов по договорам концессии.
Записи в Инвентарной карточке формы № ОС-6 производятся на основании первичных документов: актов приемки о вводе в эксплуатацию, технических паспортов заводов-изготовителей и других первичных документов. В Инвентарной карточке формы № ОС-6 указываются характерные признаки объектов (предметов): чертеж, модель, тип, марка, заводской номер, дата выпуска (изготовления), дата и № акта приемки объекта в эксплуатацию основных средств и инвестиционной недвижимости.
В Инвентарную карточку формы № ОС-6 записывается сумма накопленной амортизации в тенге, норма амортизации, месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация. При этом графы 13 "Сумма накопленной амортизации, тенге" и 14 "Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация" заполняются только при выбытии долгосрочного актива. В графе 8 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) основных средств и инвестиционной недвижимости: бюджетный — по субсчетам/счетам 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений"; 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов".
В разделе "Краткая индивидуальная характеристика объекта" записываются только основные качественные и количественные показатели основного объекта, а также относящихся к нему важнейших пристроек, приспособлений и принадлежностей. Если в составе оборудования, приборов, вычислительной техники и другого оборудования имеются драгоценные металлы, то указывается перечень деталей, в составе которых имеются драгоценные металлы, наименование детали и масса металла, указанная в техническом паспорте.
Если качественные и количественные показатели характеристики объекта в результате реконструкции, достройки и модернизации значительно изменены, то прежнюю инвентарную карточку, по которой учтен данный объект (в случае трудности отражения в ней всех показателей, характеризующих модернизированный или реконструированный объект в целом), допускается заменить новой. Прежнюю инвентарную карточку сохраняют как справочный документ (с обязательной отметкой о замене карточки).
Приложение 10 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № ОС-8
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Инвентарная карточка № ___ учета животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью в государственных учреждениях
Код государственного учреждения
Полное наименование и назначение
Инвентарный №
От кого поступило
Учетная книжка, паспорт №
Местонахождение
Дата рождения (закладки)
Дата и № акта приемки
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации
Сумма накопленной амортизации, в тенге
Месяц и год, в котором последний раз начисляется амортизация
Отметка об оприходовании
Отметка об окончательном выбытии
Причина выбытия
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Дата
Наименование, дата и № документа
Оборотная сторона формы № ОС-8
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Наименование получателя
Животных
Дата
Порода (породность)
Кличка
Масть, приметы
Многолетних насаждений
Породы
Деревьев ________
Количество, шт.
Кустов ________
Площадь
га _________
Участок (полоса), №______
Карточку заполнил _______________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ____________ г.
Примечание:

№ НҚ-9 нысанды түгендеу карточкасы бiрдей өндiрiстiк-шаруашылық мақсаттары, техникалық сипаттамалары және құны бар және бiр материалдық-жауапты адамның сақтауындағы 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар" шоттары бойынша негізгі құралдардың бiр үлгiдегi объектілерінің топтық есептемесi және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік үшiн қолданылады. Негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті топтық есептеу карточкаларында бiр үлгiдегi құралдар, станоктар, өндiрiстiк және шаруашылық жабдықтар, ас үй және асхана жабдықтары, кiтапхана қоры, сахналық-қойылымдық құралдары және өзге негізгі құралдар есептелуі мүмкін.
№ НҚ-9 нысанды түгендеу карточкалардағы жазбалар әр зат (жинақ) бойынша түгендеу нөмiрi, сомасы көрсетiлiп жүргiзiледi. "Қаржыландыру (түсім) көзі" 5-бағанында негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қаржыландыру (түсім) көзін көрсету қажет: бюджеттік – 6020 "Бюджеттік қаражат есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шот /шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс – 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түсетін табыс", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс" шоттары бойынша. Көпшiлiк қолданатын мүкәммалды (парталар, құралдар және басқа көпшiлiк қолданатын мүкәммалды) саны және түгендеу нөмiрiн көрсете отырып, жалпы сомада жазуға болады. № НҚ-9 нысанды түгендеу карточкалар сахналық-қойылымдық құралдар үшiн бiр атаудағы, көлемдерi, материалдың сапасы мен бағасы бойынша жақын, бiр атаудағы заттарды, номенклатуралық нөмiрiн көрсете отырып материалдық-жауапты адамдарға ашылады. Кiтапхана қорының есебi үшiн бiр № НҚ-9 нысанды түгендеу карточкасы ашылады, ондағы есеп жалпы сомадағы ақша түрiнде ғана жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
12–қосымша
№ БА-3 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (жануарларды) есепке алудың түгендеу карточкасы
Мемлекеттік мекеме коды
Толық атауы және тағайындау
Түгендеу №
Кімнен түсті
Есепке алу кітабы, паспорт №
Орналасқан орны
Туған (салынған) күні
Күні және қабылдап алу-тапсыру актісінің №
Синтетикалық шот
Қаржыландыру (түсімдер) көзі
Амортизациялау нормасының шифры
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Бас саны
Массасы, килограмм
Бiр бастың бағасы, теңге
Сомасы, теңге
Кіріс туралы белгі
Түпкілікті шығу туралы белгі
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Әділ құны (өзіндік бағасы), теңге
Бухгалтерлік есеп
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Күні
Құжаттың атауы, күні және №
Күні
Құжаттың атауы, күні және №
№ БА-3 нысанның сырт жағы
Ішкі орналастыру
Қысқаша жеке сипаттама
Жүкқұжат
Алушының атауы
Жануар
Күні
Тұқым (тұқым қуалаушылық)
Лақап аты
Түсі, белгісі
Карточканы толтырған ___________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______ жыл "____" _______________
Ескертпе:

Инвентарная карточка формы № ОС-9 применяется для группового учета однотипных объектов основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства" и инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость" имеющих одно и то же производственно-хозяйственное назначение, техническую характеристику и стоимость находящихся на ответственном хранении у одного материально-ответственного лица. В карточках группового учета основных средств и инвестиционной недвижимости могут учитываться однотипные инструменты, станки, производственный и хозяйственный инвентарь, столовый и кухонный инвентарь, библиотечные фонды, сценическо-постановочные средства и другие основные средства.
Записи в Инвентарных карточках формы № ОС-9 производятся по каждому предмету (комплекту) с указанием инвентарного номера, суммы. В графе 5 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) основных средств и инвестиционной недвижимости: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений"; 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Массовый инвентарь (парты, инструменты и другой массовый инвентарь) можно записывать общими суммами с указанием количества и инвентарных номеров. Для сценическо-постановочных средств Инвентарные карточки формы № ОС-9 открываются по материально-ответственным лицам на предметы одного наименования, близкие по размерам, качеству материала и цен с указанием номенклатурного номера. Для учета библиотечных фондов открывается одна Инвентарная карточка формы № ОС-9, учет в ней ведется только в денежном выражении общей суммой.
Приложение 12 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № БА-3
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета биологических активов (животных) в государственных учреждениях
Код государственного учреждения
Полное наименование и назначение
Инвентарный №
От кого поступило
Учетная книжка, паспорт №
Местонахождение
Дата рождения (закладки)
Дата и № акта приемки
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество голов
Масса, кг
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Отметка об оприходовании
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Отметка об окончательном выбытии
Причина выбытия
Бухгалтерская запись
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Дата
Наименование, дата и № документа
Оборотная сторона формы № БА-3
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Наименование получателя
Животных
Дата
Порода (породность)
Кличка
Масть, приметы
Карточку заполнил ____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _______________ г.
Примечание:

2610 "Жануарлар" шоты бойынша биологиялық активтерді (жануарларды) есепке алу үшін қолданылады. "Қаржыландыру (түсімдер) көзі" бағанында биологиялық активтерді (жануарларды) қаржыландыру (түсімдер) көзі: бюджеттік 6020 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар" шоттары бойынша көрсетіледі. № БА-3 нысаны бойынша түгендеу карточкасы бухгалтерияда әрбір объектіге жүргізіледі. "Жиналған амортизациялау сомасы, теңге" бағаны істен шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана толтырылады. Нысан бір данада объектінің түсуіне, оның қозғалысына және істен шығуына (есептен шығарылуына) арналған құжаттар негізінде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
13–қосымша
№ БА-3А нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алудың түгендеу карточкасы
Мемлекеттік мекеме коды
Толық атауы және тағайындау
Түгендеу №
Кімнен келіп түсті
Есепке алу кітабы, паспорт №
Орналасқан орны
Туған (салынған) күні
Күні және қабылдап алу-тапсыру актісінің №
Синтетикалық шот
Қаржыландыру (түсімдер) көзі
Амортизациялау нормасының шифры
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Сұрып, санат, жасы
Саны
Массасы (брутто), килограмм
Массасы (ыдыс), килограмм
Массасы (нетто), килограмм
Бірліктегі бағасы, теңге
Сомасы, теңге
Кіріс туралы белгі
Түпкілікті шығу туралы белгі
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Әділ құны (өзіндік бағасы), теңге
Бухгалтерлік есеп
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Күні
Құжаттың атауы, күні және №
Күні
Құжаттың атауы, күні және №
№ БА-3А нысанның сырт жағы
Ішкі орналастыру
Қысқаша жеке сипаттама
Жүкқұжат
Алушының атауы
Көпжылдық екпелер
Күні
Тұқым
Ағаштар ________
Саны, дана
Бұтақтар _____
Алаңы
Гектар _____________
Учаске (алқап), № ____
Карточканы толтырған ___________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______ жылғы "____" _______________
Ескертпе:
2620 "Көп жылдық екпелер" шоты бойынша биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алу үшін қолданылады. "Қаржыландыру көзі (түсімдер)" бағанында биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қаржыландыру көзі (түсімдер): бюджеттік 6020 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыстар", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар" шоттары бойынша көрсетіледі. № БА-3А нысаны бойынша түгендеу карточкасы бухгалтерияда әрбір объектіге жүргізіледі. "Жиналған амортизациялау сомасы, теңге" бағаны шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана толтырылады. Нысан бір данада объектінің түсуіне, оның қозғалысына және істен шығуына (есептен шығарылуына) арналған құжаттар негізінде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
14–қосымша
№ MEA-6 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Материалдық емес активтерді есепке алудың түгендеу карточкасы
Қысқаша сипаттама ______________________________________________
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
Есепке алуға қабылдау күні және құжаттың нөмірі
Тіркеу нөмірі
Синтетикалық шот
Қаржыландыру (түсімдер) көзі
Өзіндік бағасы (бастапқы құны), теңге
Амортизациялау нормасының шифры/немесе пайдалы пайдалану мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Шығу/ішкі орналастыру
Шығу себебі
Соңғы рет амортизация есептелген ай және жыл
Күні
Құжаттың атауы, күні мен №
7
8
9
10
11
12
Карточканы толтырған ___________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______ ж. "____" _______________
Ескертпе:

Применяется для учета биологических активов (животных) по счету 2610 "Животные". В графе "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) биологических активов (животных): бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений"; 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Инвентарная карточка по форме № БА-3 ведется в бухгалтерии на каждый объект. Графа "Сумма накопленной амортизации, тенге" заполняется только по выбывшим долгосрочным активам. Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов на поступление объекта, его перемещение и выбытие (списание).
Приложение 13 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № БА-3А
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета биологических активов (растений) в государственных учреждениях
Код государственного учреждения
Полное наименование и назначение
Инвентарный №
От кого поступил
Учетная книжка, паспорт №
Местонахождение
Дата рождения (закладки)
Дата и № акта приемки
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации
Сумма накопленной амортизации, тенге
Сорт, категория, возраст
Количество
Масса (брутто), кг
Масса (тара), кг
Масса (нетто), кг
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Отметка об оприходовании
Отметка об окончательном выбытии
Причина выбытия
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Дата
Наименование, дата и № документа
Оборотная сторона формы № БА-3А
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Наименование получателя
Многолетних насаждений
Дата
Порода
Деревьев ________
Количество, шт.
Кустов _____
Площадь
га _____________
Участок (полоса), №
____
Карточку заполнил ______________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _______________ г.
Примечание:
Применяется для учета биологических активов (растений) по счету 2620 "Многолетние насаждения". В графе "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) биологических активов (растений): бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Инвентарная карточка по форме № БА-3А ведется в бухгалтерии на каждый объект. Графа "Сумма накопленной амортизации, тенге" заполняется только по выбывшим долгосрочным активам. Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов на поступление объекта, его перемещение и выбытие (списание).
Приложение 14 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № НОС-6
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета нематериальных активов
Краткая характеристика
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата принятия на учет и номер документа
Регистрационный номер
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Шифр нормы амортизации/или срок полезного использования
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Выбытие/внутреннее перемещение
Причина выбытия
Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация
Дата
Наименование, дата и № документа
7
8
9
10
11
12
Карточку заполнил _____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _______________ г.
Примечание:

2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша, сондай-ақ концессиялық шарттар бойынша материалдық емес активтерді есепке алу үшін мемлекеттік мекемеге түскен материалдық емес активтердің барлық түрлерін есептеу үшін қолданылады. 4 "Қаржыландыру (түсімдер) көзі" бағанында материалдық емес активтерді қаржыландыру (түсімдер) көзін көрсету қажет: бюджеттік – 6020 "Бюджеттік қаражат есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс – 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс", 6110 "Тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түсетін табыс", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс" шоттары бойынша. № МЕА-6 нысаны бойынша Түгендеу карточкасы бухгалтерлік қызметпен материалдық емес активтердің әрбір жеке объектілері үшін ашылады. Бұл ретте 8 "Жинақталған амортизация сомасы, теңге" және 12 "Соңғы рет амортизация есептелген ай мен жыл" бағандары ұзақ мерзімді актив істен шыққан кезде ғана толтырылады.
Нысан мемлекеттік мекемелердің материалдық емес активтердің объектілерін алған фактісін растайтын құжаттар: "Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі", техникалық және басқа құжаттар негізінде бір данада толтырылады.
Басқа мемлекеттік мекемеге беру кезінде материалдық емес активтердің істен шыққаны туралы белгі үшін "Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі" негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
15–қосымша
№ ҰMA-10 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Мемлекеттік мекемелерде ұзақмерзімді активтерді есепке алу бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі
"____" ________________________ жылдан
"____" _________________________ жылға дейінгі кезеңге
Осы үлгі бойынша № ҰМА-10 нысанның
барлық парақтарын басып шығару
_______________________________________________________________
сыныпталатын топтың атауы
Карточка нөмірі
Инвентарлық нөмір
Объектілердің атауы
Ескертпе
1
2
3
4
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Тізімдемені толтырған ___________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______ ж. "____" _______________
Ескертпе:
№ ҰMA-10 нысаны бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі ұзақ мерзімді активтердi талдамалы есептеу кезiнде ресiмделетiн түгендеу карточкаларын тiркеу үшiн қолданылады. Тiзiмді бiр данада түгендеу карточкаларының сақталуына бақылау жасау мақсатында бухгалтерлiк қызмет жасайды.

Применяется для учета всех видов нематериальных активов поступивших в государственное учреждение по счету 2710 "Нематериальные активы", а также для учета нематериальных активов по договорам концессии. В графе 4 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) нематериальных активов: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов". Инвентарная карточка по форме № НОС-6 открывается бухгалтерской службой на каждый отдельный объект нематериальных активов. При этом графы 8 "Сумма накопленной амортизации, тенге" и 12 "Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация" заполняются только при выбытии долгосрочного актива.
Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов, подтверждающих факт получения государственным учреждением объекта нематериальных активов: "Акта приемки-передачи нематериальных активов", технической и другой документации подтверждающей получение нематериальных активов.
Основанием для отметок о выбытии нематериальных активов при передаче другому государственному учреждению является "Акт приемки-передачи нематериальных активов".
Приложение 15 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № ДА-10
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Опись инвентарных карточек по учету долгосрочных активов в государственных учреждениях
за период с "____" _________________________ г.
по "____" _________________________ г.
По данному образцу печатать все страницы формы № ДА-10
________________________________________________________
наименование классификационной группы
Номер карточки
Инвентарный номер
Наименование объектов
Примечание
1
2
3
4
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Опись заполнил ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ____________ г.
Примечание:
Опись инвентарных карточек по форме № ДА-10 применяется для регистрации инвентарных карточек, оформляемых при аналитическом учете долгосрочных активов. Опись инвентарных карточек по форме № ДА-10 составляют в одном экземпляре бухгалтерской службой в целях контроля за сохранностью инвентарных карточек.

№ ҰMA-10 нысаны бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесіне жазбалар ұзақ мерзімді активтер топтарының бөлінісінде, карточкалардың ашылу жылы көрсетiле отырып жүргiзiледi. Әрбір топ үшін тиісті парақ саны беріледі. Нөмiрлеу әр топ бойынша 1-нөмiрден бастап жүргiзiледi. Орталықтанған бухгалтерияларда № ҰMA-10 нысаны бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі әр бiр қызмет көрсетiлетiн мемлекеттік мекеме бойынша сол сияқты тәртiппен жүргiзiледi. Ұзақ мерзімд іактивтер шығарылған және орын алмастырылған кезiнде тiзiмнiң "Ескертпе" бағанында мемориалдық ордердiң күнi (күнi, айы, жылы) және нөмiрi көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
16–қосымша
№ ҰMA-13 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Ұзақ мерзімді активтердің түгендеу тізімі (олардың тұрған және пайдалану орны бойынша)
________________________________________________________________
бөлімше, бөлім
Түгендеу карточкасы немесе түгендеу кітабына жазба
Түгендеу нөмірі
Объектінің толық атауы
Қаржыландыру (түсімдер) көзі
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Шығуы (өткізу)
нөмірі
күні
құжат
Шығу (өткізу) себебі
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ ҰМА-13 нысанның сырт жағы
Түгендеу карточкасы немесе түгендеу кітабына жазба
Түгендеу нөмірі
Объектінің толық атауы
Қаржыландыру (түсімдер) көзі
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Шығуы (өткізу)
нөмірі
күні
құжат
Шығу (өткізу) себебі
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Түгендеу тізімін толтырған _______________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескертпе:
№ ҰМА-13 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді түгендеу тізімі мынадай шоттар бойынша: 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпелер", 2710 "Материалдық емес активтер" шоттары бойынша, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді есепке алу үшін жүргізіледі. Ұзақ мерзімді активтер объектілерiнiң (заттардың) орналасқан (пайдалану) жерлерінде әр объектiлiк есеп үшін, сондай-ақ әрбір материалдық-жауапты адам бойынша қолданылады. 5 "Қаржыландыру көзі (түсімдер)" бағанында ұзақ мерзімді активтерді қаржыландыру көзі (түсімдер): бюджеттік 602 "Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 5012 "Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру", 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар" қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыстар", 6110 "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар", 6330 "Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар" шоттары бойынша көрсетіледі.
Ұзақ мерзімді активтердің олардың орналасқан (пайдалану) жерлері бойынша әр объектілік есептеу деректері ұзақ мерзімді активтерді түгендеу есеп карточкаларындағы бухгалтерлік қызмет жасаған жазбаларға барабар.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
17–қосымша
№ НҚ-326 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Негізгі құралдар бойынша айналым ведомості_______жылға
____________________________________________________________шоттар/қосалқы
шоттар атауы
_________________________________________________________________
және материалдық-жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тексерген күні_______________________
Бас бухгалтердің қолы_________________________________

Записи в Описи инвентарных карточек по форме № ДА-10 ведутся в разрезе групп долгосрочных активов, с указанием года открытия карточек. Для каждой группы отводится соответствующее количество страниц. Нумерация ведется по каждой группе, начиная с номера 1. В централизованных бухгалтериях Описи инвентарных карточек по форме № ДА-10 -ведутся в таком же порядке по каждому обслуживаемому государственному учреждению.
При выбытии и перемещении долгосрочных активов в графе "Примечание" описи указывается дата (число, месяц, год) и номер мемориального ордера.
Приложение 16 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № ДА-13
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Инвентарный список долгосрочных активов (по месту их нахождения и эксплуатации)
____________________________________________________________________
подразделение, отдел
Инвентарная карточка или запись в инвентарной книге
Инвентарный номер
Полное наименование объекта
Источник финансирования (поступления)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Выбытие (перемещение)
документ
Причина выбытия (перемещение)
номер
дата
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона ф. № ДА -13
Инвентарная карточка или запись в инвентарной книге
Инвентарный номер
Полное наименование объекта
Источник финансирования (поступления)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Выбытие (перемещение)
документ
Причина выбытия (перемещение)
номер
дата
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Инвентарный список заполнил ____________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание:
Инвентарный список по форме № ДА -13 долгосрочных активов ведется по следующим счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2510 "Инвестиционная недвижимость", 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения", 2710 "Нематериальные активы", а также для учета долгосрочных активов по договорам концессии. Применяется в местах нахождения (эксплуатации) объектов (предметов) долгосрочных активов для по объектного учета, а также по каждому материально-ответственному лицу. В графе 5 "Источник финансирования (поступления)" указывается источник финансирования (поступления) долгосрочных активов: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов", 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности" или внебюджетный - по счетам 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов".
Данные по объектному учету долгосрочных активов по местам их нахождения (эксплуатации) тождественны записям в инвентарных карточках учета долгосрочных активов, произведенными бухгалтерской службой.
Приложение 17 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 326-ОС
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Оборотная ведомость по основным средствам за ________ г.
_______________________________________________________________
наименование счета/субсчета и фамилия, имя, отчество (при его наличии) материально-ответственного лица
Дата проверок
Подпись главного бухгалтера

№ НҚ-326 нысанның 2-парағы
Р/с №
Түгендеу нөмірі
Объектінің (заттың, жинақтың) атауы
1 ______________
жылға қалдық
__________ айналым
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ НҚ-326 нысанның 3-ші парағы
1 ________ жылға қалдық
_________ айналым
1 ___________ жылға қалдық
Ескертпе
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ НҚ-326 нысанына № 2 салым парағы
_________ айналым
1 ___________ жылға қалдық
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ НҚ-326 нысанның № 2 салым парағының сырт жағы
_________ айналым
1 ___________ жылға қалдық
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:
№ НҚ-326 нысаны бойынша айналым ведомості 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар" негізгі құралдарды синтетикалық және талдамалы есептеу шоттары бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін қолданылады.
№ НҚ-326 нысаны бойынша айналым ведомості өзіндік құны (бастапқы құны) бойынша ай сайын жасалады, айналым ведомостінде негізгі құралдардың шоттары бойынша қалдықтар "Бас журнал" № 308-нысаны кітабындағы қалдықтармен салыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
18–қосымша
№ МЕА-326 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Материалдық емес активтер бойынша айналым ведомості_________ жылға
__________________________________________________________________
шоттар/қосалқы шоттардың атауы және материалдық-жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты
Тексерген күні _____________________
Бас бухгалтердің қолы ______________
№ МЕА-326 нысанның 2-парағы
Р/с №
Түгендеу нөмірі
Объектінің атауы (заттың, жинақтың)
1 ___________жылға қалдық
__________ айналым
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ МЕА-326 нысанның 3-ші парағы
1 ___________ жылға қалдық
_________ айналым
1 ___________ жылға қалдық
Ескерту
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ МЕА-326 нысанның № 2 салым парағы
айналым _________
1 ___________ жылға қалдық
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ МЕА-326 нысанның № 2 салым парағының сырт жағы
айналым _________
1 ___________ жылға қалдық
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:
№ МЕА-326 нысаны бойынша айналым ведомості 2710 "Материалдық емес активтер" материалдық емес активтерді синтетикалық және талдамалы есептеу шоты бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін қолданылады.
№ МЕА-326 нысаны бойынша айналым ведомості өзіндік құны (бастапқы құны) бойынша ай сайын жасалады, айналым ведомостінде материалдық емес активтердің шоттары бойынша қалдықтар № 308-нысанындағы "Бас журнал" кітабындағы қалдықтармен салыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
19–қосымша
№ 326-ИЖМ нысаны
_________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша айналым ведомості___ жыл
____________________________________________________________________
Шоттың/қосалқы шоттың атауы және материалдық-жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тексерген күні
Бас бухгалтердің қолы
№ 326- ИЖМ н. 2-парағы
Р/с
Түгендеу нөмірі
Объектінің атауы (заттың, жинақтың)
1 ______________
жылға қалдық
__________ айналым
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326-ИЖМ н. 3-ші парағы
1 ________ жылға қалдық
_________ айналым
1 ___________ ж. қалдық
Ескерту
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326-ИЖМ -на № 2 қосымша парағы
Айналым __________
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
326-ИЖМ-ның № 2 салым парағының сырт жағы
Айналым __________
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескерту:
2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" инвестициялық жылжымайтын мүлікті синтетикалық және талдамалы есептеу шоты бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін қолданылады. Айналық ведомості өзіндік құны (алғашқы құны) бойынша ай сайын жасалады, айналым ведомостінде инвестициялық жылжымайтын мүлік шоттары бойынша қалдықтар № 308-нысанындағы "Бас журнал" кітабындағы қалдықтармен міндетті түрде салыстырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
20–қосымша
№ 326-БА нысаны
____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Биологиялық активтер бойынша айналым ведомості ___________ жыл
_________________________________________________________________
шоттың/ қосалқы шоттың атауы және материалдық-жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тексерген күні
Бас бухгалтердің қолы
№ 326-БА нысанының 2-парағы
р/с
Түгендеу нөмірі
Объектінің атауы (зат, жинақ)
1 ______________
ж. қалдық
__________ айналым
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326-БА нысанының 3- парағы
1 ________ жылға қалдық
_________ айналым
1 ___________ ж. қалдық
Ескерту
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326-БА нысанына № 2 қосымша парағы
_________ айналым
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
326-БА нысанының № 2 салым парағының сырт жағы
_________ айналым
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескерту:
2610 "Жануарлар" мен 2620 "Көп жылдық екпе" биологиялық активтерді синтетикалық және талдамалы есептеу шоты бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін қолданылады.
Айналық ведомості өзіндік құны (алғашқы құны) бойынша ай сайын жасалады, айналым ведомостінде биологиялық активтердің (жануарлар мен көп жылдық екпе) шоттары бойынша қалдықтар № 308-нысанындағы "Бас журнал" кітабындағы қалдықтармен міндетті түрде салыстырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
21–қосымша
№ 434 нысаны
____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
______ж. "____" __________
Ұзақ мерзімді активтерді ішкі орналастыруға арналған жүкқұжат
Құжаттың нөмірі
Жасаған күні
Мемлекеттік мекеменің коды
Алушы
Жөнелтуші
Корреспонденцияланатын шот/қосалқы шот
Ұзақ мерзімді активтердің атауы
Өлшем бірлігі
Түгендеу нөмірі
Саны
Бірлік үшін баға
Сомасы, теңге
Барлығы ___________________ атаулар жөнелтілді, сомасы _________________ теңге
жөнелтуге рұқсат берген ___________________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер ________________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны
Тапсырды (берді) ________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдады (алды)_______________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:
№ 434-нысан 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпе", 2710 "Материалдық емес активтер" шоттары бойынша ұзақ мерзімді активтердің объектілерін немесе объектілер тобын бір құрылымдық бөлімшеден екіншісіне ішкі көшіруді ресімдеу үшін, ұзақ мерзімді активтердің объектілерін немесе объектілер тобын қоймадан пайдалануға беруді рәсімдеу үшін қолданылады. Ілеспе құжат екі данада жасалады және мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді. Алушының қол қоюымен рәсімделген ілеспе құжаттар тізілім кезінде бухгалтерлік қызметке беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
22–қосымша
№ 438 нысаны
____________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
9 мемориалдық ордер ____ жыл Ұзақ мерзімді активтерді шығару және орналастыру бойынша жинақтау ведомості
р/с №
Күні
Құжаттың нөмірі
Құжаттың атауы
Материалдық-жауапты адам
Мемлекеттік мекеменің коды
1
2
3
4
5
6
Шоттар/қосшоттар дебеті
Шоттар/қосшоттар кредиті
Екінші жазбалар
Жиыны
Жиыны
Дт
Дт
Дт
Кт
Кт
Кт
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Орындаушы _________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
Бас бухгалтер _____________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты
Қосымша _________ парақ
Ескерту:
Жинақтаушы ведомость № 438 нысаны бойынша 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2411 "Аяқталмаған құрылыс", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік", 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпелер" және 2710 "Материалдық емес активтер" шоттары бойынша өзге материалдық-жауапты тұлғаларға шығарылатын және көшірілетін ұзақ мерзімді активтердің объектілерін (заттарын) есептеу үшін қолданылады. Ведомостке жазба ұзақ мерзімді активтердің істен шығарылуы және көшірілуі бойынша әрбір құжат бойынша (№ НҚ-4, 443, 444-нысандары және ұзақ мерзімді активтерді шығару және көшіру бойынша өзге құжаттар) жасалады.

2-я страница формы № 326-ОС
№ п/п
Инвентарный
номер
Наименование
объекта
(предмета,
комплекта)
Остаток на
1 _____ г.
Оборот за __________
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
3-я страница формы № 326-ОС
Остаток на
1 _____ г.
Оборот за __________
Остаток на
1 _____ г.
Примечание
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Вкладной лист № 2 к форме № 326-ОС
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона вкладного листа № 2 к формы № 326-ОС
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Оборотная ведомость по форме № 326-ОС применяется для контроля за правильностью бухгалтерских записей, по счетам синтетического и аналитического учета основных средств 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства".
Оборотная ведомость по форме № 326-ОС составляется ежемесячно по себестоимости (первоначальной стоимости), остатки по счетам основных средств в оборотной ведомости сверяются с остатками в книге по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 18 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 326-НМА
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Оборотная ведомость по нематериальным активам за ________ г.
____________________________________________________________________
наименование счета/субсчета и фамилия и.о. материально-ответственного
лица
Дата проверок
Подпись главного бухгалтера
2-я страница формы № 326- НМА
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование объекта (предмета, комплекта)
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
3-я страница формы № 326- НМА
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г.
Примечание
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Вкладной лист № 2 к форме № 326- НМА
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона вкладного листа № 2 к форме № 326- НМА
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Оборотная ведомость по форме № 326-НМА применяется для контроля за правильностью бухгалтерских записей, по счетам синтетического и аналитического учета нематериальных активов 2710 "Нематериальные активы".
Оборотная ведомость по форме № 326-НМА составляется ежемесячно по себестоимости (первоначальной стоимости), остатки по счетам нематериальных активов в оборотной ведомости сверяются с остатками в книге по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 19 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 326-ИН
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Оборотная ведомость по инвестиционной недвижимости за ________ г.
_________________________________________________________________
наименование счета/субсчета и фамилия, имя, отчество (при его наличии) материально-ответственного лица
Дата проверок
Подпись главного бухгалтера
2-я страница формы № 326-ИН
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование объекта (предмета, комплекта)
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
3-я страница формы № 326-ИН
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г.
Примечание
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Вкладной лист № 2 к форме № 326-ИН
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона вкладного листа № 2 к форме № 326-ИН
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Оборотная ведомость по форме № 326-ИН применяется для контроля за правильностью бухгалтерских записей, по счетам синтетического и аналитического учета инвестиционной недвижимости 2510 "Инвестиционная недвижимость". Оборотная ведомость по форме № 326-ИН составляется ежемесячно по себестоимости (первоначальной стоимости), остатки по счетам инвестиционной недвижимости в оборотной ведомости сверяются с остатками в книге по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 20 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 326-БА
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Оборотная ведомость по биологическим активам за ________ г.
_________________________________________________________________
наименование счета/субсчета и фамилия, имя, отчество (при его наличии) материально-ответственного лица
Дата проверок
Подпись главного бухгалтера
2-я страница формы № 326-БА
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование объекта (предмета, комплекта)
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
3-я страница формы № 326-БА
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г.
Примечание
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Вкладной лист № 2 к форме № 326-БА
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона вкладного листа № 2 к форме № 326-БА
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г
дебет
кредит
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Оборотная ведомость по форме № 326-БА применяется для контроля за правильностью бухгалтерских записей, по счетам синтетического и аналитического учета биологических активов 2610 "Животные" и 2620 "Многолетние насаждения".
Оборотная ведомость по форме № 326-БА составляется ежемесячно по справедливой стоимости (себестоимости), остатки по счетам биологических активов (животные и многолетние насаждения) в оборотной ведомости сверяются с остатками в книге по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 21 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 434
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
подпись фамилия, имя и
отчество (при его наличии)
от "____" ________________ г.
Накладная на внутреннее перемещение долгосрочных активов
Номер документа
Дата составления
Код государственного учреждения
Получатель
Отправитель
Корреспондирующий
счет/субсчет
Наименование
долгосрочных активов
Единица
измерения
Инвентарный
номер
Количество
Цена за
единицу
Сумма,
тенге
Всего отпущено ___________ наименований на сумму ____________ тенге
Отпуск разрешил ____________________________________________
должность подпись фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ___________________________________________
подпись фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Сдал (выдал) _________________________________________________
подпись фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Принял (получил) _____________________________________________
подпись фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание:
Накладная форма № 434 применяется для оформления внутреннего перемещения объекта или группы объектов долгосрочных активов из одного структурного подразделения в другое, для оформления передачи объекта или группы объектов долгосрочных активов со склада в эксплуатацию по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2510 "Инвестиционная недвижимость", 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения", 2710 "Нематериальные активы". Накладная выписывается в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения. Оформленные распиской получателя Накладная форма № 434 передаются в бухгалтерскую службу при реестре.
Приложение 22 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 438
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 9 за ___________________г.
Накопительная ведомость по выбытию и
перемещению долгосрочных активов
№ п/п
Дата
Номер документа
Наименование документа
Материально-ответственное лицо
Код государственного учреждения
1
2
3
4
5
6
Дебет счетов/субсчетов
Кредит счетов/субсчетов
Вторые записи
Итого
Итого
Дт
Дт
Дт
Кт
Кт
Кт
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Исполнитель _________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение на _________ листах
Примечание:
Накопительная ведомость по форме № 438 мемориальный ордер 9 применяется для учета выбывающих и перемещаемых к другим материально-ответственным лицам объектов (предметов) долгосрочных активов по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство", 2510 "Инвестиционная недвижимость", 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения" и 2710 "Нематериальные активы". Записи в ведомости производятся по каждому документу по выбытию и перемещению долгосрочных активов (по форме № ОС-4, 443, 444 и другие документы по выбытию и перемещению долгосрочных активов).

Ұзақ мерзімді активтердің істен шығарылатын объектілері жөніндегі шоттар бойынша мынадай жазбалар жасалады:7420 "Ұзақ мерзімді активтерді істен шығару бойынша шығыстар" шотының (қалған теңгерімдік құны бойынша) және 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", 2521 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы", 2631 "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы" және 2721 "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы" қосалқы шоттарына дебет (жинақталған амортизация сомасына), ұзақ мерзімді активтерді есептеу шоттарының кредиті бойынша: 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс", 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" және 2710 "Материалдық емес активтер" (Өзіндік құны (бастапқы құны) бойынша), 2610 "Жануарлар", 2620 "Көп жылдық екпе" (әділ құн (өзіндік құны) бойынша). Амортизация сомасын есептеу үшін түгендеу карточкаларының деректері пайдаланылады.
Айдың соңында жинақтаушы ведомосттің № 438 нысаны жөніндегі барлық бағандары бойынша жиыны есептеледі, бұл ретте "Жиыны" бағанында істен шығарылған және көшірілген ұзақ мерзімді активтер сомасы жазылады, ол шоттар/қосалқы шоттар дебеті бойынша жазба сомасына тең болуы тиіс. Мемориалдық ордерге жасаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды, одан кейін деректер № 308 нысанындағы "Бас журнал" кітабына енгізіледі. Тиісті жазбалар сол сияқты түгендеу карточкаларына жүргізіледі, олар картотекадан алынады, бірақ анықтамалық құжат ретінде сақталады.
Бір уақытта капиталдың салымды қаржыландыруды тұтынуға (толығымен амортизацияланбаған ұзақ мерзімді активтер жағдайында), жетіспеушілікті айыпты тұлғаға жатқызуға және бюджет алдында айыпты тұлғаның жетіспеушілікті өтеуі бойынша міндеттемені есептеуге (бюджет кірісіне өндіріп алуға жататын жетіспеушілік анықталған жағдайда) екінші жазба жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
23-қосымша
№ 443 нысан
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның /тиісті саланың уәкілетті органының басшысы
____________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" __________
Мөр орны
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/Аппарат басшысы
__________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" __________ Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің коды
Түгендеу нөмірі
Негізгі шот
Корреспонденцияланатын шот
Бөлім, бөлімше
____жылғы "___" ____________құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалдарды баланстан есептен шығарудың № _____ актісі
Комиссия______жылғы "___"_______________№______
бұйрықпен (өкімімен) бекітілген
Комиссия төрағасы _____________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссияның мүшелері:________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тағайындалған өндірістік және шаруашылық инвентарлардың жарамсыздығын және
осыған ұқсастың анықтап тексеру
жүргізген________________________________________бөлімшенің, кабинеттің атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
және жөндеуге жатпайтынын, есептен шығаруға және есептен алып тастауға жататын
төменде санамаланған құндылықтар сатылуға жарамайтындығын немесе басқа
мемлекеттік мекемеге беруге жарамайтындығын белгіледі:
Р/с №
Түгендеу нөмірі
Атауы мен сипаттамасы (марка, сұрып және басқа)
Түскен күні
Пайдалану мерзімі
Заттардың саны
Бірліктегі бағасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
соңына дейін осылай (16-тармақтан кейін сызылған)
кестенің жалғасы
Жиыны
Жарамсыздық себебі
Материалдық-жауапты адам
Сомасы (бастапқы құны бойынша, теңге)
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Баланстық құны, теңге
8
9
10
11
12
соңына дейін осылай (16-тармақтан кейін сызылған)
№ 443 нысанның сырт жағы
Осы акті бойынша барлығы________________________________
саны жазбаша
жалпы сомасы _____________________________________________ теңге
жазбаша
Комиссияның айрықша ескертуі____________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы______________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Көрсетілген осы актідегі мүліктерді жауапты сақтауға қабылдады _______ жыл "____"
____________ ________________________________жазбаша сомасы
Түгендеу карточкасында құралдарды, өндірістік, шаруашылық мүкәммалды
шығарғаны белгіленді.
Комиссия төрағасы_____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:_________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қоймашы _____________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жылғы "____" _______________
Ескертпе:

По выбывающим объектам долгосрочных активов, составляются следующие записи по счетам: в дебет счета 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов" (по остаточной балансовой стоимости) и субсчетов 2391 "Накопленная амортизация основных средств", 2521 "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости", 2631 "Накопленная амортизация биологических активов" и 2721 "Накопленная амортизация нематериальных активов" (на сумму накопленной амортизации), по кредиту счетов учета долгосрочных активов: 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2411 "Незавершенное строительство", 2380 "Прочие основные средства", 2510 "Инвестиционная недвижимость" и 2710 "Нематериальные активы" (по себестоимости (первоначальной стоимости)), 2610 "Животные", 2620 "Многолетние насаждения" (по справедливой стоимости (себестоимости)). Для исчисления суммы амортизации используются данные инвентарных карточек.
По окончании месяца по всем графам Накопительной ведомости по форме № 438 мемориальный ордер 9 подсчитываются итоги, при этом в графе "Итого" записывается сумма выбывших и перемещенных долгосрочных активов, которая равняется сумме записей по дебету счетов/субсчетов. Мемориальный ордер 9 подписывается составителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные заносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Соответствующие записи также производятся в инвентарных карточках, которые изымаются из картотеки, но сохраняются как справочный документ.
Одновременно составляется вторая запись на потребление финансирования капитальных вложений (в случае не полностью самортизированных долгосрочных активов), отнесение недостачи на виновное лицо и на начисление обязательств перед бюджетом по погашению недостачи виновным лицом (в случае выявленной недостачи подлежащей взысканию в доход бюджета).
Приложение 23 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 443
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли __________________________
подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии) от "____" _______ года Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения/Руководитель аппарата
_____________________________
подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии) от "____" _________года Место печати
Код государственного учреждения
Инвентарный номер
Основной счет
Корреспондирующий счет
Отдел, подразделение
Акт №____ на списание с баланса инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря от "__" ______ года
Комиссия, утвержденная приказом (распоряжением)
№_____от "___" ______года
Председатель комиссии ___________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела проверку состояния пришедших в негодность инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря
____________________________________________________________________
наименование отделения, кабинета
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
и установила, что не поддается ремонту, не могут быть реализованы или переданы другим государственным учреждениям перечисленные ниже ценности, подлежащие списанию и исключению из учета:
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование и описание (марка, сорт и другое)
Дата поступления
Срок эксплуатации
Количество предметов
Цена за единицу, тенге
1
2
3
4
5
6
7
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
продолжение таблицы
Итого
Причина негодности
Материально-ответственное лицо
Сумма (по первоначальной стоимости, тенге)
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость, тенге
8
9
10
11
12
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона формы № 443
Всего по настоящему акту ____________________________________
количество прописью
на общую сумму ____________________________________________тенге
прописью
Особые замечания комиссии _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Председатель комиссии ___________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Перечисленное в настоящем акте имущество принял на ответственное хранение
"___"_______ года ___________________________________________
сумма прописью
В инвентарной карточке выбытия инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря отмечено.
Председатель комиссии ___________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Кладовщик _____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______года
Примечание:

№ 443 нысаны бойынша акт 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал" шоты бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық-жауапты тұлғада қалады.
Ескі және жарамсыз құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруды мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы жүргізеді, № 443 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған акті негізінде жұмыс істеу мерзімін ескере отырып жүргізіледі.
"Келісілді" грифі мемлекеттік мекеменің өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруға арналған актісі № 443 нысаны бойынша жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
24–қосымша
№ 444 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік
органның /тиісті саланың
уәкілетті органының басшысы
___________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ______жылғы "___" ____________ Мөр орны
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/
Аппарат басшысы
______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) ______жылғы "___" ____________ Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің коды
Түгендеу нөмір
Негізгі шот
Корреспонденцияланатын шот
Бөлім, бөлімше
Мемлекеттік мекемелерде кітапханадан әдебиеттерді есептен шығарудың _______ жылғы "____" _______________ № _______ актісі
Мемлекеттік мекеме бойынша ______жылғы "__" ______№___ бұйрықпен тағайындалған комиссия құрамы _______________________
кітапханада ескірген (тозығы жеткен) әдебиеттерді тексеріп, тізімдемеде жазылған әдебиеттер есептен шығаруға, алып тастауға жататынын анықтады.
Қосымша: ескірген (тозығы жеткен) әдебиеттерді кітапханадан есептен шығару тізімдемесі.
Кітапхананың түгендеу кітабында әдебиетті есептен шығарғаны белгіленді.
Комиссия төрағасы ______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 444 нысанның сырт жағы
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы ____жылғы "___" ____________№ _____ актіге
Моральдық және физикалық жағынан қатты ескіргендіктен кітапханадан әдебиеттерді есептен шығару тізімдемесі (керек емесін сызып тастау)
Р\с
Шығарылған кітаптардың түгендеу нөмірі
Кітаптың авторы мен атауы
Саны
Бірліктегі баға
Сома, теңге
Қай құжаттардың негізінде есептен шығарылды
1
2
3
4
5
6
7
соңына дейін осылай (16-тармақтан кейін сызылған)
Барлығы сомасы _______________________________________________
Комиссия төрағасы _____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Акт по форме № 443 составляется в двух экземплярах по счету 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь". Первый экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально – ответственного лица.
Списание пришедших в ветхость и негодность инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря производится с учетом сроков службы, на основании утвержденного руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата, Акта по форме № 443.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № 443 на списание инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 24 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 444
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего государственного органа/уполномоченного органа
соответствующей отрасли________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) от "__" _________ года Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения/Руководитель аппарата
_______________________________
подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии) от "____" ___________года Место печати
Код
государственного учреждения
Инвентарный номер
Основной счет
Корреспондирующий
счет
Отдел, подразделение
Акт № _______на списание из библиотеки литературы в государственных учреждениях от "____" _____года
Комиссия, назначенная приказом по государственному учреждению
__________ от "__" ____ года № ___
в составе______________________________________________________
произвела проверку состояния устаревшей (пришедшей в ветхость) литературы в библиотеке и установила, что перечисленная в описи литература подлежит списанию и исключению из учета.
Приложение: опись на исключение из библиотеки, устаревшей (пришедшей в ветхость) литературы.
В инвентарной книге библиотеки выбытие литературы отмечено.
Председатель комиссии __________________________________________ должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) Члены комиссии: ________________________________________________ должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона ф. № 444
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения к акту № _____ от "____" _____ года
Опись на списание из библиотеки литературы вследствие морального и физического износа (ненужное зачеркнуть)
№ п\п
Инвентарный номер выбывших изданий
Автор и название книги
Количество
Цена за единицу
Сумма, тенге
На основании каких документов произведено исключение
1
2
3
4
5
6
7
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Всего на сумму __________________________________________________
Председатель комиссии __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ 444 нысаны бойынша акт 2382 "Кітапхана қоры" шоты бойынша кітап қоры тiзiмi негiзiнде екі данада жасалады. Тiзiм кітап қорын кезекті қарау және ескірген басылымдарды ашу кезінде және кітапханадан алып тастауға жататын кітаптардың жиынтық тізбесі бойынша жасалады.
Жекелеген тізім тозуға ұшыраған (кітаптардың тозуы, қалпына келтірілуі мүмкін емес беттердің жоғалуы және басқа) әдебиеттер бойынша жеке тізім жасалады. № 444 нысаны бойынша актінің бірінші данасы тізімге қоса бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық–жауапты адамда қалады.
Әдебиеттерді баланстан шығару бюджеттік мемлекеттік мекеменің басшысы, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы жүргізеді және ол бекіткен № 444 нысаны бойынша акті негізінде ресімделеді.
"Келісілді" грифі мемлекеттік мекеменің әдебиетті есептен шығаруға арналған № 444 нысаны бойынша актісі жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
25–қосымша
№ 459 нысан
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау сомасын есептейтін әзірлеме
кестесі_____________________________ жыл
р/с №
Ұзақ мерзімді активтердің атауы
Өзіндік құны (бастапқы құны)/ әділ құны (өзіндік құны), теңге
Амортизациялау нормасының шифры/ немесе пайдалы пайдалану мерзімі
Амортизациялау нормасы жылдық, %
Бастапқы кезеңге жинақталған амортизациялау нормасы, теңге

Акт по форме № 444 составляется в двух экземплярах на основании описи библиотечных фондов по субсчету 2382 "Библиотечный фонд". Опись составляется при очередном просмотре библиотечных фондов и выявлении устаревших изданий и по сводным спискам книг, подлежащих исключению из библиотек.
Отдельная опись составляется по литературе, пришедшей в ветхость (изношенность книг, утеря страниц, восстановление которых не представляется возможным и другое состояние литературы, не годное к дальнейшему использованию). Первый экземпляр Акта по форме № 444 с описью передается в бухгалтерскую службу для снятия с учета, а второй остается у материально-ответственного лица.
Списание литературы с баланса производится и оформляется на основании утвержденного руководителем государственного учреждения, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата, Акта по форме № 444.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № 444 на списание литературы государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 25 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 459
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Разработочная таблица расчета сумм амортизации долгосрочных активов за ______________________________ г.
№ п/п
Наименование долгосрочных активов
Себестоимость (первоначальная стоимость)/ справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Шифр нормы амортизации /или срок полезного использования
Норма амортизации, годовая, %
Сумма накопленной амортизации на начало периода, тенге

Айына аударылған амортизациялау сомасы, теңге (3 бағ.*5бағ./12)
Кезеңнің аяғына жинақталған амортизациялау сомасы, теңге (6 бағ.*7 бағ.)
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескерту:
Әзірленген ұзақ мерзімді активтер амортизациясы сомасын есептеу кестесі 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", 2521 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы", 2631 "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы", және 2721 "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы", қосалқы шоттары бойынша ұзақ мерзімді активтер бойынша амортизацияны ай сайын есептеу үшін қолданылады. "Ескертпе" бағанында ұзақ мерзімді активтердің шығуы (көшірілуі) немесе келуі бойынша құжаттың күні, нөмірі мен атауы көрсетілуі қажет.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
26-қосымша
№ М-2а нысаны
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Сенімхат "____" __________________ жылға дейін жарамды
__________________________________________________________________________
тұтынушының атауы, БСН/ЖСН және оның мекенжайы
__________________________________________________________________________
төлеушінің атауы, БСН/ЖСН және оның мекенжайы
ЖСК № _______ _________________________________________________________
Қазынашылық органының атауы
СЕНІМХАТ № ______
Берілген күні "____" _______________ ж.
Берілді ___________________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Төлқұжат, жеке бас куәлігінің № _____ "__" _______________________ ж.
_________________________________________________________ берілді.
Алуға__________________________________________________________
өнім берушінің атауы
________бойынша тауарлық-материалдық құндылықтарды құжаттың нөмірі мен атауы
№ М-2а нысанның сырт жағы
Алуға жататын тауарлық-материалдық құндылықтардың тізбесі
р/с
Тауарлық-материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны (жазбаша)
1
2
3
4
Сенімхат алған тұлғаның қолын ______________________ куәландырамыз
сенімхат алған тұлға қолының үлгісі
Мемлекеттік мекеменің
басшысы __________________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны
Бас бухгалтер __________________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:
Жеке лауазымды тұлғаның белгiлi бiр материалдық құндылықтарды алу кезiнде сенiмгер ретiнде әрекет ету құқығын ресiмдеу үшiн қолданылады. Бiр данадағы сенiмхатты бухгалтерлiк қызмет (орталықтандырылған бухгалтерия) қолхатпен бередi. № М-2а-нысан бойынша сенiмхатты тауар-материалдық құндылықтарды алуы бiр жолғы сипатқа ие мемлекеттік мекемелер қолданады. № М-2а-нысан бойынша сенiмхатты берген кезде берiлген сенiмхаттардың алдын ала нөмiрленген және тiгiлген есеп журналында (№ M-3-нысан) тiркеледi.
Мемлекеттік мекемелер № М-2а-нысан бойынша Сенiмхаттың әрекет ету мерзiмiн тиiстi құндылықтардың алыну және шығарылу мерзiмiне байланысты белгiлейдi, бірақ он күнтізбелік күннен артық емес.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
27-қосымша
№ М-3 нысаны
Жапсырма үлгісі__________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Берілген сенімхаттарды есепке алу журналы________________ жыл
Осы үлгі бойынша № М-3 нысанның барлық парақтарын басып шығару
Сенімхат №
Берілген күні
Сенімхаттың қолданылу мерзімі
Сенімхат берілген адамның лауазымы мен тегі
Өнім беруші
Нарядтың № мен берген күні (нарядтың орнына берілген құжат немесе хабарлама)
Сенімхат алған адамның қолхаты
Тапсырманың орындалғанын растайтын құжаттың нөмірі, күні
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескерту:
Бухгалтерлiк қызметтің (орталықтандырылған бухгалтерияның) берген материалдық құндылықтарды алуға деген сенiмхаттарды мен оларды алуға деген қолхаттарды тiркеу үшiн қолданылады. Берiлген сенiмханттардың есеп журналдары сенiмхаттарды тiркеуге жауапты адамдарда сақталуы тиiс.
Сенiмхат берiлген адам әр бiр құндылық алынғаннан кейiнгi күннен кешіктiрмей сенiмхат бойынша тауар-материалдық құндылықтардың толық немесе бөлiгi алынғанына тәуелсiз, мемлекеттік мекеменің бухгалтерлiк қызметiне немесе орталықтанған бухгалтерияға тапсырыстың орындалғандығы туралы және қоймаға (сақтау орнына) немесе олардың құндылықтарды алған тиiстi материалдық-жауапты адамға тапсырғандығы туралы құжаттарды тапсыруы тиiс. Бұл туралы журналдың тиiстi бағанына кiрiс құжатының нөмiрi мен күнiне сiлтеме жасай отырып белгi жасалады.
Пайдаланылмаған сенiмхаттар сенiмхаттың мерзiмi бiткеннен кейiнгi келесi күнi қайтарылуы тиiс, ол туралы "Тапсырыстардың орындалуы туралы белгi" бағанына белгi жасалады. Қайтарылған пайдаланылмаған сенiмхаттарға "пайдаланылмаған" деген жазба жасалады және есепті жылдың аяғына дейін, олардың тіркелуі үшін жауапты адамда сақталады. Жыл аяқталғаннан кейiн пайдаланылмаған сенiмхаттар бұл туралы тиiстi акт жасай отырып жойылады. Әрекет ету мерзiмi бiткен сенiмхаттарды пайдаланылғандығы туралы есеп бермеген адамдарға жаңа сенiмхаттар берiлмейдi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
28–қосымша
№ М-17 нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы Қорларды қоймаға есепке алу кітабы
Материалдық-жауапты адам _____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Сумма начисленной амортизации за месяц, тенге (гр.3*гр.5/12)
Сумма накопленной амортизации на конец периода, тенге (гр.6+гр.7)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
Разработочная таблица по форме № 459 расчета сумм амортизации долгосрочных активов применяется для ежемесячного начисления амортизации по долгосрочным активам по субсчетам 2391 "Накопленная амортизация основных средств", 2521 "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости", 2631 "Накопленная амортизация биологических активов" и 2721 "Накопленная амортизация нематериальных активов". В графе "Примечание" указывается дата, номер и наименование документа по выбытию (перемещению) или приходу долгосрочных активов.
Приложение 26 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № М-2а
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Доверенность действительна по "____" __________________ г.
____________________________________________________________________
наименование потребителя, БИН/ИИН и его адрес
____________________________________________________________________
наименование плательщика, БИН/ИИН и его адрес
ИИК № _______ в_______________________________________________
наименование органа Казначейства
ДОВЕРЕННОСТЬ № ______
Дата выдачи "____" _______________ г.
Выдана ________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество
Паспорт, удостоверение личности № _______ от "____" ______________ г.
выдан __________________________________________________________
На получение от _________________________________________________
наименование поставщика
товарно-материальных ценностей по _______________________________
номер и дата документа
Оборотная сторона формы № М-2а
Перечень товарно-материальных ценностей, подлежащих получению
№ п/п
Наименование товарно-материальных ценностей
Единица измерения
Количество (прописью)
1
2
3
4
Подпись лица, получившего доверенность ______________________________
образец подписи лица, получившего доверенность удостоверяем
Руководитель
государственного учреждения _________________________
Место печати. подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер __________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Применяется для оформления права отдельного должностного лица выступать в качестве доверенного государственного учреждения при получении материальных ценностей. Доверенность по форме № М-2а в одном экземпляре выдается бухгалтерской службой (централизованной бухгалтерией) под расписку. Доверенность по форме № М-2а применяют государственные учреждения, у которых получение товарно-материальных ценностей по доверенностям носит разовый характер. При выдаче Доверенности по форме № М-2а регистрируют в заранее пронумерованном и прошнурованном журнале учета выданных доверенностей (форма № М-3).
Срок действия Доверенности по форме № М-2а устанавливается государственным учреждением в зависимости от срока получения и вывоза соответствующих материальных ценностей, но не более десяти календарных дней.
Приложение 27 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № М-3
Образец ярлыка ______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Журнал учета выданных доверенностей за __________________ г.
По данному образцу печатать все страницы ф. № М-3
№ доверенности
Дата выдачи
Срок действия доверенности
Должность и фамилия лица, которому выдана доверенность
Поставщик
№ и дата выдачи наряда (заменяющего наряд документа или извещения)
Расписка лица, получившего доверенность
Номер, дата документа, подтверждающего выполнение поручения
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Применяется для регистрации выданных бухгалтерской службой (централизованной бухгалтерией) доверенностей на получение ценностей и расписки в их получении. Журнал по форме № М-3 храниться у лица, ответственного за регистрацию доверенностей.
Лицо, которому выдана доверенность, не позднее следующего дня после получения материальных ценностей, независимо от того, получены ли ценности по доверенности полностью или частями, предоставляет в бухгалтерскую службу или централизованную бухгалтерию государственного учреждения документы о выполнении поручений и о сдаче на склад (кладовую) или соответствующему материально-ответственному лицу полученных им ценностей. Об этом делается отметка в графе "Номер, дата документа, подтверждающего выполнение поручения" Журнала по форме № М-3 со ссылкой на номер и дату приходного документа. Неиспользованные доверенности возвращаются на следующий день после истечения срока действия доверенности, о чем делается отметка в графе "Номер, дата документа, подтверждающего выполнение поручения". Возвращенные неиспользованные доверенности погашаются надписью "не использована" и хранятся до конца отчетного года у лица, ответственного за их регистрацию. По окончании года неиспользованные доверенности уничтожаются с составлением об этом акта на уничтожение неиспользованных доверенностей. Лицам, которые не отчитались в использовании доверенностей с истекшим сроком действия, новые доверенности не выдаются.
Приложение 28 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма М-17
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга складского учета запасов
Материально-ответственное лицо _________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)

№ М-17 нысаны 95 және 96-парақтарының үлгісі
Кітапты тексеру бойынша ескерту
Тексерген күні
Ескертулер мен ұсыныстар
Тексерушінің лауазымы мен қолы
осылай соңына дейін (16-тармақтан кейін сызылған)
Соңғы парақта (96) оң жақ төменгі бұрышта басып шығару
Кітапта _______________ парақ жазбаша нөмірленді
Бас бухгалтер __________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жылғы "____" _______________
Ескертпе:
№ М-17 нысаны бойынша кiтап 1310 "Материалдар", 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорларды және 1314 "Азық-түлік өнімдері" қосалқы шоты бойынша қоймадағы (сақтау орнындағы) азық-түлік өнімдерін есептеу үшін қолданылады, ондағы жазбаларды материалдық жауапты адам материалдық құндылықтардың бағасы, атаулары, сорты және саны бойынша жүргiзедi.
Осыған ұқсас № М-17 нысаны бойынша кiтапта материалдық жауапты адам қоймалардағы дайын бұйымдардың, дайын баспа өнiмдерiнiң, қосалқы ауыл шаруашылық және оқу-тәжiрибе шаруашылықтары өнiмдерiнiң есебiн жүргiзедi.
№ М-17 нысаны бойынша кітаптағы беттердiң санын бас бухгалтер немесе оларға өкiлеттiк берiлген адам бекiтеді. № М-17 нысаны бойынша кiтаптағы жазбаларды тоқсанына кемiнде бiр рет бухгалтерлiк қызмет тексереді, ол үшiн № М-17 нысаны бойынша кiтаптың соңындағы бөлiнген бетке тиiстi жазба жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
29–қосымша
№ М-44 нысан
№ М-44 нысаны парағының 1-үлгісі (4-парақ таза)
________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
_____________________ бойынша қорлардың шоттары бойынша айналым ведомосі 2-бет н. № М-44
Жолдар №
Номенклатуралық №
Атауы
Өлшем бірлігі
1 ____ жылға қалдық
_____________ айналым
саны
сомасы
дебет
кредит
саны
сомасы
саны
сомасы
осылай соңына дейін
№ М-44 н-ның 3-парағы
1 ____ жылға қалдық
_____________ айналым
1 ___ жылға қалдық
белгілер
№ жолдар
саны
сома
дебет
кредит
саны
сома
саны
сома
саны
сома
дебет
кредит
№ М-44 н-ның № 2 қосымша парағы
1 ____ жылға қалдық
_____________ айналым
1 ___ жылға қалдық
_____________ айналым
саны
сома
дебет
кредит
саны
сома
саны
сома
саны
сома
дебет
кредит
саны
сома
саны
сома
осылай соңына дейін
Ескерту:
1310 "Материалдар", 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорларды талдау есебiнiң тiркелiмдерiнде жасалған жазбалардың дұрыстығын және бұл деректердi синтетикалық есеппен салыстыру үшiн қолданылады.
№ М-44 нысан бойынша айналым ведомосі тиісті синтетикалық шотпен біріктірілетін талдамалық шоттардың әрбір тобы бойынша, қорлардың түрлері бойынша сандық және құндық көріністерде жасалады. Әрбір шот/қосалқы шот бойынша жалпы жиынтық қорытындылар шығарылады.

Образец 95-й и 96-й страниц формы № М-17
Замечание по проверке книги
Дата проверки
Замечания и предложения
Должность и подпись проверившего
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Печатать на последней странице (96) в правом нижнем углу.
В книге пронумеровано_______________ страниц прописью.
Главный бухгалтер ____________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________________ года
Примечание:
Книга по форме № М-17 применяется для учета запасов по счетам 1310 "Материалы", 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути" и продуктов питания на складе (кладовой) по субсчету 1314 "Продукты питания", записи в ней ведутся материально-ответственным лицом по ценам, наименованиям, сорту, количеству материальных ценностей.
В аналогичной книге по форме № М-17 материально-ответственное лицо ведет учет находящихся на складе готовых изделий, готовой печатной продукции, продукции подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств.
Количество страниц в книге по форме № М-17 заверяются главным бухгалтером или лицом им уполномоченным. Не менее одного раза в квартал записи в книге по форме № М-17 проверяются бухгалтерской службой, о чем делается соответствующая запись на отведенной для этого странице в конце книги по форме № М-17.
Приложение 29 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № М-44
Образец 1-й страницы формы № М-44 (4-я страница чистая)
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Оборотная ведомость по счетам запасов по _____________________ 2-я страница ф. № М-44
По ______________________________________________________________
№ строки
Номенклатурный №
Наименование
Единица измерения
Остаток на
1____г.
Оборот за _____________
дебет
кредит
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
и так далее до конца
3-я страница формы № М-44
Остаток на 1____г.
Оборот за _____________
Остаток на
1___г.
отметки
строки
дебет
кредит
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
Вкладной лист № 2 к форме № М-44
Остаток на
1____г.
Оборот за _____________
Остаток на
1____г.
Оборот за _____________
дебет
кредит
дебет
кредит
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
кол-во
сумма
и так далее до конца
Примечание:
Применяется для проверки правильности записей, произведенных в регистрах аналитического учета запасов по счетам 1310 "Материалы", 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути" и сверки этих данных с синтетическим учетом.
Оборотные ведомости по форме № М-44 составляются по каждой группе аналитических счетов, объединяемых соответствующим синтетическим счетом, по видам запасов в количественном и стоимостном выражениях. По каждому счету/субсчету выводятся общие суммовые итоги.

Айналым ведомосінде № М-44 нысан бойынша атаулары, сорттары, саны, құны және материалдық жауапты адамдар бойынша тамақ өнімдерінің талдамалы есебі жүргізіледі. №М-44 нысан бойынша айналым ведомосі бір жылға ашылады және ай сайын жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
30–қосымша
№ МБ-6 нысаны
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Арнайы киім мен жеке пайдаланатын басқа да заттарға арналған
№ _______ жеке карточка
Тегі ______________________
Аты __________________________
Әкесінің аты _____________________
Табель нөмірі ______________
Бөлімше ________________
Кәсібі ____________________
Лауазымы ____________________
Жұмысқа кірген күні______________
Кәсібін (лауазымын) өзгерткен күні
__________________
Жынысы ________________________
Бойы _______________________
Киім өлшемі ______________
аяқ-киім ______________________
бас киім ____________
Арнайы киімнің және басқа да жеке пайдаланудағы заттардың атауы
Нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Қызмет мерзімі
кесте
норма
1
2
3
4
5
6
толық форматқа дейін 16 тармақ арқылы сызықтау
ТҚБ бастығы ______________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бухгалтер __________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ МБ-6 нысанының сыртқы жағы
Арнайы киім және басқа да жеке пайдаланудағы заттар
Берілді
Қайтарылды
атауы
номенклатура
тұрлаулы
нөмірі
күні
саны
жарамдылық пайызы
құны, теңге
алудағы қолы
күні
саны
жарамдылық пайызы
тапсырғаны туралы жұмысшының қолы
қоймашының алғаны туралы қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
толық форматқа дейін 16 тармақ арқылы сызықтау
Ескертпе:
1317 "Арнайы киімдер және өзге жеке пайдалану заттары" қосалқы шоты бойынша мемлекеттік мекемелердің жұмысшыларына белгіленген норма бойынша жеке пайдалануға берілетін арнайы киімдерді және өзге жеке пайдалану заттарын есептеуге қолданылады. № МБ-6 нысан бойынша жеке карточка бір данада жүргізіледі және қоймашыда сақталады.
Алынған заттар, арнайы киімдер және өзге жеке пайдалану заттары жоғалған жағдайда № МБ-6 нысаны бойынша "Қайтарылды" бөліміндегі жоғалған заттың жолында "Шығарылу актісі, № және уақыты" жазбасы жазылады.
Жұмысшыларға және қызметшілерге олар үшін көзделген жұмыстарды орындау кезінде ғана берілетін, ұжымдық пайдалануға бейімделген, кезекшілік арнайы киімдер және өзге жеке пайдалану заттары қоймаларда сақталуы және тізбесін мемлекеттік мекеменің басшысы бекітетін шеберлердің және басқа қызметшілердің жауапкершілігімен берілуі тиіс. Кезекші арнайы киім мен ұжымдық пайдаланудағы басқа да заттар "Кезекші" деген белгісі бар № МБ-6 нысан бойынша жеке карточкаларға жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
31–қосымша
№ МБ-7 нысан
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
________________________________
бөлімше
Арнайы киімді және басқа да жеке пайдаланатын заттарды беруді (қайтаруды) есепке алу ведомосі
Құжаттың нөмірі
Ай, жыл
Операция түрінің коды
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Табель №
Арнайы киім және жеке пайдаланатын басқа да заттар
Өлшем бірлігі
Саны
Пайдалануға түскен күні
Қызмет мерзімі
Алған кездегі (тапсырғандағы) қолы
атауы
номенклатуралық нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Материалдық-жауапты адам ______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
1317 "Арнайы киімдер және өзге жеке пайдалану заттары" субшоты бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне белгіленген норма бойынша арнайы киімдерді және өзге жеке пайдалану заттарын жеке пайдалануға беруді және оларды қайтаруды есептеуге қолданылады.
№ МБ-7 нысан бойынша ведомості қоймашы екі данада толтырады. Бір данасы бухгалтерлік қызметке беріледі, екіншісі қоймашыда қалады.
Осы ведомость бойынша № МБ-7 нысан бойынша қызметкерлерден жууға, дезинфекциялауға, жөндеуге және жазғы сақтауға қабылданған арнайы киімді есепке алу жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
32–қосымша
№ 296 нысан
Мұқаба үлгісі
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы Қорларды сандық-сомалық есепке алу кітабы
Күні
Мемориалдық ордердің №
Операцияның мазмұны
Өнім берушінің атауы
Өлшем бірлігі
Бағасы
Дебет
Кредит
Қалдық
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:
1310 "Материалдар", 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорларды талдау есебi үшiн жасалады. Бұл кітапта қордың әр атауы үшін жеке шоттар ашылады. "Өнім берушінің атауы" 4-бағаны жолдағы қорды талдамалы есептеу кезінде толтырылады. № 296 нысан бойынша Кітапты жүргізу жыл басына есептелген қорлардың қалдықтарын көшірумен басталады, бұл ретте бірінші жолда қорлардың тиісті атаулары бойынша 3-бағанда: "1 жылғы _____ қаңтардағы қалдық" деп жазылады, ал 11 және 12-бағандарда өткен жылдың ауыспалы қалдығының саны мен сомасы қойылады.

В Оборотной ведомости по форме № М-44 ведется аналитический учет продуктов питания по наименованиям, сортам, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам. Оборотные ведомости по форме № М-44 открываются на год и составляются ежемесячно.
Приложение 30 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № МБ-6
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Личная карточка № _______
учета спецодежды и других предметов
индивидуального пользования
Фамилия ______________________
Имя __________________________
Отчество _____________________
Табельный номер ______________
Подразделение ________________
Профессия ____________________
Должность ____________________
Дата поступления на работу
______________________________
Дата изменения профессии
(должности) __________________
Пол ____________________
Рост ____________________
Размер одежды __________
обуви _______________
головного убора ______
Наименование спецодежды и других предметов индивидуального пользования
Номер
Единица измерения
Количество
Срок службы
таблицы
нормы
1
2
3
4
5
6
линовка через 16 пунктов до полного формата
Начальник ОТБ ______________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бухгалтер __________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы № МБ-6
Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
Выдано
Возвращено
наименование
Номенклатурный номер
дата
количество
Процент годности
стоимость, тенге
Подпись в получении
дата
количество
Процент годности
Подпись работника о сдаче
кладовщика в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
линовка через 16 пунктов до полного формата
Примечание:
Применяется для учета спецодежды и других предметов индивидуального пользования по субсчету 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", выдаваемых работникам государственных учреждений в индивидуальное пользование по установленным нормам. Личная карточка по форме № МБ-6 ведется в одном экземпляре и хранится у кладовщика.
В случае утери взятых предметов, спецодежды и других предметов индивидуального пользования в Личной карточке по форме № МБ-6 по строке утерянного предмета в разделе "Возвращено" делается запись: "Акт выбытия № и дата".
Дежурная спецодежда и другие предметы коллективного пользования, выдаваемые рабочим и служащим только на время выполнения тех работ, для которых они предусмотрены находятся в кладовых и выдаются под ответственность мастеров и других работников, перечень которых утверждается руководителем государственного учреждения. Дежурная спецодежда и другие предметы коллективного пользования записываются на отдельные Личные карточки по форме № МБ-6 с пометкой "Дежурная".
Приложение 31 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № МБ-7
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
_____________________
подразделение
Ведомость учета выдачи (возврата) спецодежды и других
предметов индивидуального пользования
Номер документа
Месяц,
год
Код вида операции
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Табельный №
Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования
Единица измерения
Количество
Дата поступления в эксплуатацию
Срок службы
Подпись в получении (сдаче)
наименование
Номенклатурный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
и так далее до конца линовка через 16 пунктов
Материально-ответственное лицо _________________________________
Подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Применяется для учета выдачи спецодежды и других предметов индивидуального пользования по субсчету 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования" работникам государственного учреждения в индивидуальное пользование по установленным нормам и их возврата.
Ведомость по форме № МБ-7 заполняется в двух экземплярах кладовщиком. Один экземпляр передается в бухгалтерскую службу, второй - остается у кладовщика.
По этой же Ведомости по форме № МБ-7 ведется учет принятой от работников спецодежды в стирку, дезинфекцию, ремонт и на летнее хранение.
Приложение 32 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 296
Образец обложки_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Книга количественно-суммового учета запасов
Дата
№ мемориального
ордера
Содержание
операции
Наименование
поставщика
Единица
измерения
Цена
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Дебет
Кредит
Остаток
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
7
8
9
10
11
12
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Применяется для аналитического учета запасов по счетам 1310 "Материалы", 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути". В Книге по форме № 296 для каждого наименования запасов открываются отдельные счета. Графа 4 "Наименование поставщика" заполняется при аналитическом учете запасов в пути. Ведение Книги по форме № 296 начинается переносом остатков запасов, числящихся на начало года, при этом на первой строке в графе 3 по соответствующим наименованиям запасов записывается: "Остаток на 1 января _____ г.", а в графах 11 и 12 проставляются количество и сумма переходящего остатка прошлого года.

Айдың соңында 7-10 - бағандар бойынша бір айдағы қорытындылар шығарылады және кіріс қалдығы ескеріле отырып, есепті айдан кейінгі айдың басындағы қалдық (11 және 12-бағандарда) жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
33–қосымша
№ 296-а нысаны
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Қорларды сандық-сомалық есепке алу карточкасы
___________________________________________________________шот
Күні
Мемориалдық ордердің №
Операцияның мазмұны
Өнім берушінің атауы
Өлшем бірлігі
Бағасы
Дебет
Кредит
Қалдық
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Жоғарғы титулсыз келесі парақты басып шығару
Ескертпе:
Нысанның мақсаты мен есеп жүргізу тәртiбi № 296-нысанға ұқсас. Бухгалтерлік қызметтің талдау есебі кітаптарда емес карточкаларда жүргiзiлетiн мемлекеттік мекемелерде қолданылады.
№ 296-а нысанды карточкада, сондай-ақ баланстан тыс шоттар бойынша талдамалы есеп жүргізіледі: 01 "Жалға алынған активтер", 02 "Жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар", 06 "Ауыспалы спорттық жүлделер мен кубоктар", 07 "Жолдамалар", 08 "Әскери техниканың оқу заттары".
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
34–қосымша
№ 296-б нысаны
Титул мен жапсырма үлгісі
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Қорларды сандық-сомалық есепке алу кітабы
"____" _____________________ жылы басталды
"____" __________________ жылы аяқталды
№ 296-б нысанының жұп парақтар үлгісі
Күні
Мемориалдық ордердің №
Операцияның мазмұны
Өлшем бірлігі
Бағасы
Дебет
Кредит
Қалдық
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
№ 296-б нысанының парағының үлгісі
оның ішінде материалдық-жауапты тұлға бойынша
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
№ 296-б нысанының жұп парағының үлгісі
оның ішінде материалдық-жауапты адам бойынша
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Оң төменгі бұрышта соңғы парақты басып шығару
Кітапта нөмірленгені __________________________ парақ
санмен және жазбаша
Бас бухгалтер ________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" ____________________ ж.
Ескертпе:

В конце месяца по графам 7 - 10 выводятся итоги за месяц и с учетом входящего остатка записывается остаток (в графах 11 и 12) на начало следующего за отчетным месяца.
Приложение 33 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 296-а
Образец обложки
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Карточка количественно-суммового учета запасов
Счет ________________________________________________________________
Дата
№ мемориального
ордера
Содержание
операции
Наименование
поставщика
Единица измерения
Цена
Дебет
Кредит
Остаток
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
сумма,
тенге
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
сумма,
тенге
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
сумма,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
и так далее. до конца (линовка через 16 пунктов)
Печатать с оборотом без верхней титульной части
Примечание:
Назначение по форме и порядок ведения учета аналогичен форме № 296. Применяется в тех государственных учреждениях, где аналитический учет бухгалтерской службой осуществляется не в книгах, а на карточках.
В Карточке по форме № 296-а также ведется аналитический учет по забалансовым счетам: 01 "Арендованные активы", 02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению", 06 "Переходящие спортивные призы и кубки", 07 "Путевки", 08 "Учебные предметы военной техники".
Приложение 34 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 296-б
Образец ярлыка и титула
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Книга количественно-суммового учета запасов
Начата "____" _____________________ г.
Окончена "____" __________________ г.
Образец четных страниц формы № 296-б
Дата
№ мемориального
ордера
Содержание операции
Наименование поставщика
Единица измерения
Ц
е
н
а
Дебет
Кредит
Остаток
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
сумма,
тенге
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
сумма,
тенге
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Образец нечетных страниц формы № 296-б
в том числе по материально-ответственным лицам
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Образец четных страниц формы № 296-б
в том числе по материально-ответственным лицам
количество
сумма, тенге
количество
сумма,
тенге
Количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
12
13
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Печатать на последней странице в правом нижнем углу
В книге пронумеровано ___________________ листов
цифрами и прописью
Главный бухгалтер _______________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ____________________ г.
Примечание:

Орталықтандырылған бухгалтерияларда 1310 "Материалдар", 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорларды талдау есебi үшiн жасалады. № 296-б нысан бойынша кітапта әрбір мемлекеттік мекеме (материалдық жауапты тұлға) бойынша 12 және 13-бағандарда қалдықтар (саны мен сомасы бойынша) бөлініп, қызмет көрсетілетін барлық мемлекеттік мекемелер бойынша қорлардың әрбір атауына тұтастай жеке талдамалық шоттар ашылады.
№ 296-б нысан бойынша кiтап материалдардың жыл басындағы қалдықтарының сомаларының жазбасымен ашылады, бұл орайда 3-бағанның бiрiншi жолына: "______ жылдың 1 қаңтарындағы қалдық" деген жазу жазылады, 10 және 11-бағандарда орталықтандырылған бухгалтериялар бойынша жалпы қалдық, ал 12 және 13-бағандарда сонымен бiрге әр бiр қызмет көрсетушi мемлекеттік мекемелер (материалдық-жауапты адам) бойынша жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
35–қосымша
№ 299 нысан
____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерия) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы
_____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" __________________ ж.
Азық-түлік беру үшін мәзір-талап "____" ______________ жыл
Тамақтанатын адамдардың саны ___________
№ 299 нысанның сырт жағы
Мәзір
1 адамға салынатын тамақ өнімдерінің атауы мен саны
1. Таңғы ас
2. Түстік
3. Бесіндік
4. Кешкі ас
1 адамға барлығы
Беруге барлығы
Бағасы
Сомасы
Дәрігер (диетмедбике) ______________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдаған аспаз _______________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Берген қоймашы __________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
1314 "Азық-түлік өнімдері" қосалқы шоты бойынша тамақ өнiмдерiн қоймадан (сақтау орындарынан) жiберу үшiн қолданылады.
Мәзiр-талап ету күн сайын тамақ өнiмдерiнiң бөлiну нормаларын және есепте тұрған адамдардың саны туралы мәлiметтер туралы деректер негiзiнде жасалады.
Тамақ өнiмдерiн босату және алу туралы қолхаттары бар адамдардың мәзiр-талап етуi бухгалтерлiк қызметке кестеде белгiленген мерзiмде, кемi айына үш рет берiледi.
Мәзiр-талап етудi бухгалтерлiк қызмет тексергеннен кейiн бухгалтерлiк қызмет тамақ өнiмдерi шығыстарының жинақтаушы ведомостына (№ 399-нысаны) ай сайын жазба жазады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
36–қосымша
№ 300 нысан
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Материалдық-жауапты адам
_____________ жыл азық-түлік өнімдерінің кірісі бойынша
№ ____________жинақтау ведомосі
Материалдық-жауапты адам
Жасаған _______________
Тексерген _______________

Применяется для аналитического учета запасов по счетам 1310 "Материалы", 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути" в централизованных бухгалтериях. В Книге по форме № 296-б открываются отдельные аналитические счета на каждое наименование запасов в целом по всем обслуживаемым государственным учреждениям с выделением в графах 12 и 13 остатков (по количеству и сумме) по каждому государственному учреждению (материально-ответственному лицу).
Книга по форме № 296-б открывается записями сумм остатков запасов на начало года, при этом на первой строке в графе 3 записывается: "Остаток на 1 января ________ г." в графах 10 и 11 проставляется остаток в целом по централизованной бухгалтерии, а в графах 12 и 13 - в том числе по каждому обслуживаемому государственному учреждению (материально-ответственному лицу).
Приложение 35 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 299
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
Подпись фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ________________ г.
Меню-требование на выдачу продуктов питания на "____" ______________ г.
Количество довольствующихся ___________ человек
Оборотная сторона формы № 299
Меню
Наименование и количество продуктов питания, подлежащего закладке
на 1 человека
1. Завтрак
2. Обед
3. Полдник
4. Ужин
Итого на
1 человека
Итого к выдаче
Цена
На сумму
Врач (диетсестра) _____________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Принял повар _____________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Выдал кладовщик __________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Применяется для оформления отпуска продуктов питания со склада (кладовой) по субсчету 1314 "Продукты питания".
Меню-требование по форме № 299 составляется ежедневно на основании норм раскладки продуктов питания и данных о количестве довольствующихся лиц.
Меню-требование по форме № 299 с расписками лиц о выдаче и получении продуктов питания передается в бухгалтерскую службу в сроки, установленные графиком, но не реже трех раз в месяц.
После проверки Меню-требования по форме № 299 бухгалтерской службой производится запись в ежемесячную накопительную ведомость расхода продуктов питания по форме № 399.
Приложение 36 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 300
__________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Код государственного учреждения
Материально-ответственное
лицо
Накопительная ведомость № ________по приходу продуктов питания
за __________________ год
"____" ________________ г. Материально-ответственное лицо
Составил _______________
Проверил _______________

№ 300 нысанның 2-парағының үлгісі
Айдың күні
Кіріс бойынша барлығы
Құжаттың №
Өнім берушінің атауы
Сомасысы, теңге
Номенклатуралық нөмір
Өнімнің атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Ет (сиыр еті, қой еті)
кг
Шошқа
Құс еті
кг
Субөнімдер (бауыр, бүйрек, тіл, ми)
Пісірілген шұжық
кг
Кептірілген шұжық
Сардельки, сосискалар
кг
Ет консервілері
нетто кг
Белуга, севрюга, осетрина
кг
Пісіретін балық
Тұздалған балық
Қыртысты жапырақ
Кета тұздалған
Балық консервілері
нетто кг
Май
кг
Еріткен май
Шошқа майы
Маргарин
Өсімдік майы
Сүт
Қоюландырылған сүт
нетто кг
Айран
л
№ 300 нысанның парағының 3, 4, 5, 6-үлгісі
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
№ 300 нысанның 7-парағының үлгісі
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
№ 300 нысанның 8-парағының үлгісі
Номенклатуралық нөмір
Азық- түлік атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, тенге
Саны
Сомасы, теңге
Қаймақ
кг
Сүзбе
Ірімшік
Жұмыртқа
дана
Бидай ұны
кг
Крахмал
кг
Қарақұмық жармасы
Манка жармасы
Сұлы жармасы
Арпа жармасы
Күріш
кг
Тары
Кеспе, вермишель, рожки
Макарон
Геркулес
Бұршақ
Қара тары
Қант- рафинад
Қант ұнтақ
Қайнатпа, джем
кг
Павидло әр түрлі
Жеміс-жидекті конфеттер
кг
Шоколад конфеттер
Зефир
кг
Печенье, тоқаш
кг
Компот (кептірілгенжемістен)
кг
Алма
кг
Картоп
кг
№ 300 нысанның 9, 10, 11, 12-парақтарының үлгілері
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
№ 300 нысанның 13-парағының үлгісі
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
№ 300 нысанның 14-парағының үлгісі
Номенклатуралық нөмір
Азық-түлік атауы
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Қырыққабат, ашытылған қырыққабат
кг
Пияз
Сәбіз
Тұздалған қияр
Бидайнаны
Қара бидайнаны
Кофе
Какао
Шай
Ашытқы
Тұз
Барлығы
х
х
х
х
х
х
Ыдыс
Жеңілдік
Барлығы
х
х
х
х
х
х
№ 300 нысанның 15, 16, 17, 18-парақтарының үлгілері
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
№ 300 нысанның 19-парағының үлгісі, 20-парағы таза
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Саны
Сомасы, теңге
Ескертпе:
№ 300 нысан бойынша жинақтау ведомосі әрбір материалдық жауапты адам бойынша жеке жасалады, онда 1314 "Тамақ өнімдері" қосалқы шоты бойынша тамақ өнімдерінің түсуін есепке алу жүргізіледі. № 300 нысан бойынша Жинақтаушы ведомостегі жазбалар сандық-сомалық көріністегі бастапқы құжаттар негізінде жүргізіледі. Ай аяқталғаннан кейін тізімдемеде қорытындылар есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
37–қосымша
№ 321 нысан
Толық материалдық жауапкершілік (үлгі) туралы шарт
қала _________________ "____" _____________________ ж.
Материалдық құндылықтар мен ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында,
______________________________________________________ тиесілі
мемлекеттік мекеменің атауы
мемлекеттік мекеме басшысы немесе басшысының орынбасары
____________________________________________________________________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
атынан сөз сөйлей отырып, бұдан әрі "Әкімшілік" деп аталатын мемлекеттік мекеменің
қызметкері, бір тараптан,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
бұдан әрі "Жұмыскер" деп аталатын екінші тараптан
төмендегілер туралы осы шартты:_____________________________________жасасты.

Образец 2-й страницы формы № 300
Числа месяца
Всего по
приходу
№ документа
Наименование
поставщика
Сумма,
тенге
Номенклатурный номер
Наименование продукта
Единица измерения
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Мясо (говядина,
баранина)
кг
Свинина
продолжение таблицы
Птица
кг
Субпродукты
(печень,
почки,
язык,
мозги)
Колбаса вареная
кг
Колбаса копченная
Сардельки,
сосиски
кг
Консервы мясные
нетто
кг
Белуга,
севрюга,
осетрина
кг
Свежая рыба
Сельди
Горбуша
Кета соленая
Рыбные консервы
нетто кг
Масло сливочное
кг
Масло топленное
Сало
Маргарин
Масло растительное
Молоко свежее
Молоко сгущенное
нетто
кг
Кефир
л
Образец 3, 4, 5, 6-й страниц формы № 300
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Образец 7-й страницы формы № 300
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма, тенге
Образец 8-й страницы формы № 300
Номенк-
латурный
номер
Наиме-
нование
продукта
Единица
измере-
ния
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Коли-
чество
Сумма,
тенге
Сметана
кг
Творог
Сыр
Яйцо
шт
Мука
пшенич-
ная
кг
Крахмал
кг
Крупа
греч-
невая
Крупа
манная
Крупа
овсяная
Крупа
перловая
Рис
кг
Пшено
Лапша,
вермишель,
рожки
Макароны
Геркулес
Горох
Фасоль
Сахар-рафинад
Сахар песок
Варенье,
джем
кг
Павидло разное
Конфеты фруктово-годные
кг
Конфеты шоколадные
Зефир
кг
Печенье,
пряники
кг
Компот
(сухофрукты)
кг
Яблоки
кг
Картофель
кг
Образец 9, 10, 11, 12-й страниц формы № 300
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Образец 13-й страницы формы № 300
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Образец 14-й страницы формы № 300
Номенклатурный номер
Наименование продукта
Единица измерения
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
Капуста свежая и квашенная
кг
Лук
Морковь
Огурцы соленые
Хлеб пшеничный
кг
Хлеб ржаной
Кофе
Какао
Чай
Дрожжи
Соль
Итого
х
х
х
х
х
х
Тара
Скидка
Всего
х
х
х
х
х
х
Образец 15, 16, 17, 18-й страниц формы № 300
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Образец 19-й страницы формы № 300, 20 страница чистая
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Количество
Сумма,
тенге
Примечание:
Накопительная ведомость по форме № 300 составляется по каждому материально-ответственному лицу отдельно, в ней ведется учет поступления продуктов питания по субсчету 1314 "Продукты питания". Записи в Накопительной ведомости по форме № 300 производятся на основании первичных документов в количественно-суммовом выражении. По окончании месяца в ведомости подсчитываются итоги.
Приложение 37 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 321
Договор
о полной материальной ответственности (типовой)
город _________________ "____" _____________________ год
В целях обеспечения сохранности материальных ценностей и денег,
принадлежащих ______________________________________________________
наименование государственного учреждения
руководитель или заместитель руководителя государственного учреждения
_____________________________________________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
именуемый в дальнейшем "Администрация", выступая от имени
государственного учреждения, с одной стороны, и работник
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
именуемый в дальнейшем "Работник", с другой стороны, заключили
настоящий договор о нижеследующем:

1. 1. _____________________________ лауазымын атқаратын жұмыскер
лауазымның атауы
жұмысты орындайтын __________________________________________________
жұмыстың атауы
_________________________________________ тікелей байланысты
сақтаумен, өңдеумен, сатумен (босатумен)
___________________________________________________________________
тасымалдау немесе өндiрiс процесiнде қолдану арқылы
____________________________________________________________________
өзіне сеніп тапсырылған материалдық құндылықтар мен ақшаның сақталуы үшін толық материалдық жауапкершілікті өзіне алады және баяндалғанға байланысты мыналарға:
а) оған берілген құндылықтар мен ақшаны сақтау немесе басқа мақсатта аса сақтық таныту, олардың сақталуын қамтамасыз ету және залалды болдырмау үшін шаралар қабылдауға;
б) қолда бар құндылықтарға белгіленген тәртіпте есеп жүргізу, әкімшілікке ақтайтын құжаттарды, сеніп тапсырылғандардың қозғалысы мен қалдығы туралы есептілікті беріп отыруға;
в) оған сеніп тапсырылған құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуге қауіп келтіретін барлық жағдайды уақтылы әкімшілікке хабарлауға;
г) оған сеніп тапсырылған құндылықтарды түгендеуге қатысуға;
д) ақша мен құндылықтарды есепке алу мен сақтаудың белгіленген ережелерін білу және бұзушылықтарға жол беру кезінде осы ережелерді білмеуге сілтеме жасамауға;
ж) аталған мемлекеттік мекемеде жұмыс істеген кезеңде анықталған, ол келтірген залалдың орнын толтыруға міндеттенеді.
2. Әкімшілік мыналарға:
а) қызметкерге қалыпты жұмыс істеу үшін қажетті жағдайлар жасау, оған сеніп тапсырылған құндылықтардың сақталуына заңға сәйкес толық қамтамасыз етуге;
б) қызметкерге құқықтары мен міндеттерін түсіндіруге, және мемлекеттік мекемеге келтірген залалы үшін туралы қызметкерлер мен қызметшілерді материалдық жауапқа тарту заңмен, және оған сеніп тапсырылған материалдық қабылдау, құндылықтар мен ақшаны өндіру процессінде оларды сақтау, өңдеу, сату, жөнелту, тасымалдау немесе қолдану туралы нұсқаулықтарды, нормативтерді ережелерді таныстыруға;
в) құндылықтар мен ақшаны түгендеудің белгіленген тәртібінде жүргізуге міндетті.
3. Қызметкердің кесірінен оған сеніп тапсырылған құндылықтарды қамтамасыз етпеген жағдайда __________________________, келтірген залал мөлшерін анықтау және қолданыстағы мемлекеттік мекеменің атауы заңнамаға және осы шартқа сәйкес оның орнын толтырады.
4. Жұмыскер залал оның кесірінен болмағанын дәлелдесе, не оның кінәсіздігін анықтаса материалдық жауапкершілікке тартылмайды.

1. Работник, занимающий должность _____________________________
наименование должности
выполняющий работу __________________________________________________
наименование работы
непосредственно связанную с _________________________________________
хранением, обработкой, продажей (отпуском)
_____________________________________________________________________
перевозкой или применением в процессе производства переданных ему
_____________________________________________________________________
материальных ценностей и денег
принимает на себя полную материальную ответственность за сохранность
вверенных ему материальных ценностей и денег, и в связи с изложенным
обязуется:
а) бережно относиться к переданным ему для хранения или других
целей ценностям и деньгам, обеспечить их сохранность и принимать
меры к предотвращению ущерба;
б) вести в установленном порядке учет находящихся у него
ценностей и представлять администрации оправдательные документы и
отчетность о движении и остатках вверенных ему ценностей и денег;
в) своевременно сообщать администрации о всех обстоятельствах,
угрожающих обеспечению сохранности вверенных ему ценностей;
г) участвовать в инвентаризации вверенных ему ценностей;
д) знать установленные правила ведения учета и хранения денег и
ценностей и не ссылаться на незнание этих правил при допущении
нарушений;
ж) возместить причиненный им ущерб, выявленный в период работы
в данном государственном учреждении.
2. Администрация обязуется:
а) создать работнику условия, необходимые для нормальной работы
и обеспечения полной законодательством сохранности вверенных ему
ценностей;
б) инструктировать работника о правах и обязанностях, знакомить
с действующими инструкциями и нормативными правилами о материальной
ответственности рабочих и служащих за ущерб, причиненный
государственному учреждению, а также с действующими инструкциями,
нормативами и правилами хранения, приемки, обработки, продажи,
отпуска, перевозки, или применения в процессе производства переданных
ему материальных ценностей и денег;
в) проводить в установленном порядке инвентаризацию ценностей и
денег.
3. В случае необеспечения по вине работника сохранности
вверенных ему ценностей определение размера ущерба, причиненного
_______________________________________________,
наименование государственного учреждения и его возмещение
производится в соответствии с действующим законодательством и
настоящим договором.
4. Работник не несет материальной ответственности, если
докажет, что ущерб причинен не по его вине, либо суд не установит его
виновности.

5. Осы шарттың әрекеті барлық жұмыс уақытында қызметкер мемлекеттік мекеменің оған сеніп тапсырылған материалдық құндылықтары мен ақшаға жауапты болады.
6. Осы жасалды шарт заңдық күші бірдей екі данада, оның бірі ___________________
мемлекеттік мекеменің атауы
"Әкімшілігінде", екіншісі "Жұмыскерде" болады.
Шарт тараптарының деректемелері:
Әкімшіліктің Жұмыскердің
________________________ __________________________
________________________ __________________________
________________________ __________________________
Шарт тараптарының қолдары:
Әкімшіліктің Жұмыскердің________________________ __________________________
________________________ __________________________
________________________ __________________________
Мөр орыны
Ескертпе:
Мемлекеттік мекемеге тиесілі материалдық құндылықтар мен ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның орынбасары оны жұмысқа тағайындағаннан кейін материалдық жауапты адаммен № 321 нысан бойынша Шарт жасасады.
№ 321 нысан бойынша Шарт екі данада жасалады және мемлекеттік мекеме басшысының және материалдық-жауапты адамның қолдарымен куәландырылады, № 321 нысан бойынша Шарттың бірінші данасы мемлекеттік мекеме басшысында, ал екіншісі материалдық-жауапты адамда болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
38–қосымша
№ 325 нысаны
Мұқаба үлгісі
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы Сынған ыдыстарды тіркеу журналы
"____" ______________ жылы басталды
"____" ____________ жылы аяқталды
осы үлгі бойынша журналдың барлық парақтарын басып шығару
Күні
Заттардың атауы
Саны (жазбаша)
Қолдары
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:
№ 325 нысан бойынша журнал 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотында сынған ыдысты есептен шығару үшін баланста асхана немесе ас блогы бар мемлекеттік мекемелерде жүргізіледі. Журналдағы жазбаларды № 325 нысан бойынша тиісті лауазымды адамдар жүргізеді. Тұрақты жұмыс істейтін комиссия № 325 нысан бойынша Журналдың дұрыс жүргізілуін қадағалайды және тоқсан сайын (ай сайын) сынған ыдысты есептен шығару актісін жасайды, оны мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
39–қосымша
№ 395 нысаны
Мұқаба үлгісі
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Жануарларды есепке алу кітабы
Осы үлгі бойынша № 395 нысанның барлық парағын басып шығару
Жануарлар түрі __________________________________________________
Жастық тобы ______________________________________________________
Шот____________________________________________________________
Күні
Мемориалдық ордердің №
Жануардың түскен күні
Жазбаның мазмұны (жануар қайдан әкелінді, қайда апарылды)
Дебет
Мал басының саны
Салмағы, кг
Сомасы, теңге
Жалғасы
Кредит
Қалдық
Мал басының саны
Салмағы, кг
Сомасы, теңге
Мал басының саны
Салмағы, кг
Сомасы, теңге
және сол сияқты соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:

5. Действие настоящего договора распространяется на все время
работы с вверенными работнику материальными ценностями и деньгами
государственного учреждения.
6. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, имеющих
одинаковую юридическую силу, один из которых находится у
"Администрации" ________________________________________,
наименование государственного учреждения
а второй у "Работника".
Реквизиты сторон договора:
Администрации Работника
________________________ __________________________
________________________ __________________________
________________________ __________________________
Подписи сторон договора:
Администрации Работника
________________________ __________________________
________________________ __________________________
________________________ __________________________
Место печати
Примечание:
В целях обеспечения сохранности материальных ценностей и денег, принадлежащих государственному учреждению, руководителем государственного учреждения или его заместителем с материально-ответственным лицом после назначения его на работу, заключается Договор по форме № 321.
Договор по форме № 321 составляется в двух экземплярах и заверяется подписями руководителя государственного учреждения и материально-ответственного лица, первый экземпляр Договора по форме № 321 находится у руководителя государственного учреждения, а второй - у материально-ответственного лица.
Приложение 38 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 325
Образец обложки
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Журнал регистрации боя посуды
Начат "____" ______________ г.
Окончен "____" ____________ г.
по данному образцу печатать все страницы журнала
Дата
Наименование
предметов
Количество
(прописью)
Подписи
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Журнал по форме № 325 ведется для списания разбитой посуды на субсчете 1319 "Прочие материалы" в государственных учреждениях, имеющих на своем балансе столовые или пищеблок. Записи в Журнале по форме № 325 производятся соответствующими должностными лицами. Постоянно действующая комиссия следит за правильным ведением Журнала по форме № 325 и ежеквартально (ежемесячно) составляет акт на списание разбитой посуды, который утверждается руководителем государственного учреждения.
Приложение 39 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 395
Образец обложки
_________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга учета животных
По данному образцу печатать все страницы формы № 395
Вид животных _______________________
Возрастная группа __________________
Счет _______________________________
Дата
№ мемориального ордера
Дата поступления животного
Содержание записи (откуда животное поступило или куда выбыло, привес)
Дебет
Количество голов скота
Вес, кг
Сумма, тенге
Продолжение
Кредит
Остаток
Количество голов скота
Вес, кг
Сумма, тенге
Количество голов скота
Вес, кг
Сумма, тенге
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:

"13-мемориалдық ордердің № 396 нысаны бойынша жинақтау ведомосі тамақ өнімдерінен, арнайы киімдерден және өзге да жеке пайдаланылатын заттардан басқа, 1311 "Құрылыс материалдары", 1312 "Оқу, ғылыми зерттеулер және басқа мақсаттарға арналған материалдар", 1313 "Дәрі-дәрмектер және таңу құралдары", 1315 "Отын, ЖЖМ", 1316 "Шаруашылық материалдары және кеңсе керек-жарақтары", 1318 "Қосалқы бөлшектер", 1319 "Өзге де материалдар" қосалқы шоттары бойынша материалдардың шығысы жөніндегі операцияларды есепке алу үшін қолданылады.
13-мемориалдық ордердің № 396 нысаны бойынша жинақтау ведомосіне материалдардың шығысы бойынша бастапқы құжаттардан: № 410 нысан бойынша ведомостардан, № 431 нысан бойынша қоршау карталарынан және қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелерден келіп түскен басқа да шығыс құжаттарынан деректер енгізіледі.
Айдың соңында әрбір мемлекеттік мекеме бойынша және тұтастай орталықтандырылған бухгалтерия бойынша дебеттелетін және кредиттелетін шоттар мен қосалқы шоттар бойынша қорытындылар есептеледі. 13-мемориалдық ордердің № 396-нысаны бойынша жинақтау ведомосіне орындаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды, одан кейін деректер № 308-нысан бойынша "Бас журнал" кітабына көшіріледі."
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
41–қосымша
№ 397 нысан
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"____" ___________________ ж.
___________________ жылғы жемшөп беруге арналған ведомость
Айдың күні
Малдың түрі
Жемшөп мөлшері
Жемшөптің атауы
Алған кездегі қолхат
норма
берілгені
норма
берілгені
норма
берілгені
норма
берілгені
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
№ 397 нысанның сырт жағы
Айдың күні
Малдың түрі
Жемшөп мөлшері
Жемшөптің атауы
Алған кездегі қолхат
норма
берілгені
норма
берілгені
норма
берілгені
норма
берілгені
осылай соңына дейін (16 тармақ арқылы сызықтау)
Барлығы
х
Бірлікке баға
х
Сомасы
х
Берді _________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тексеріп және бағалаған бухгалтер ___________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
Жұмыс малын және басқа жануарларды азықтандыру үшін 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шоты бойынша қоймадан азық және жем беру үшін қолданылады. Жемшөп пен жемшөп беру белгіленген нормалар шегінде жүргізіледі.
Жемшөп пен жемшөптің әрбір берілуі алушының қолымен расталады. Айдың соңында № 397 нысан бойынша ведомості мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді және берілген жемшөп пен жемшөпті шығысқа есептен шығару үшін негіз болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
42–қосымша
№ 398 нысаны
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
11 мемориалдық ордер ____________________ жыл
Азық-түлік өнімдерінің кірісі бойынша жинақтау ведомостерінің жиыны
Реттік нөмірі
Материалдық-жауапты адам
Мемлекеттік мекеменің коды
Өнім берушінің атауы
3210 есеп кредитінен
Жиыны
Шот/субшоттар дебетіне

"Накопительная ведомость по форме № 396 мемориальный ордер 13 применяется для учета операций по расходу материалов по субсчетам 1311 "Строительные материалы", 1312 "Материалы для учебных, научных исследований и других целей", 1313 "Медикаменты и перевязочные средства", 1315 "Топливо, ГСМ", 1316 "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности", 1318 "Запасные части", 1319 "Прочие материалы", кроме продуктов питания, спецодежды и других предметов индивидуального пользования.
В Накопительную ведомость по форме № 396 мемориальный ордер 13 заносятся данные из первичных документов по расходу материалов: ведомостей по форме № 410, заборных карт по форме № 431 и других расходных документов, поступивших из обслуживаемых государственных учреждений.
В конце месяца подсчитываются итоги по дебетуемым и кредитуемым счетам и субсчетам по каждому государственному учреждению и в целом по централизованной бухгалтерии. Накопительная ведомость по форме № 396 мемориальный ордер 13 подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная"."
Приложение 41 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 397
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
подпись фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от "____" ________________ г.
Ведомость на выдачу кормов и фуража за ___________________ г.
Числа месяца
Вид животных
Количество кормов
Наименование кормов
Расписка в получении
норма
выдано
норма
выдано
норма
выдано
норма
выдано
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона формы № 397
Числа месяца
Вид животных
Количество кормов
Наименование кормов
Расписка в получении
норма
выдано
норма
выдано
норма
выдано
норма
выдано
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Всего
х
Цена за единицу
х
Сумма
х
Выдал _________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проверил и расценил бухгалтер __________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Применяется для выдачи со склада кормов и фуража по субсчету 1319 "Прочие материалы" для кормления рабочего скота и других животных. Выдача кормов и фуража производится в пределах установленных норм.
Каждая выдача кормов и фуража подтверждается подписью получателя. В конце месяца Ведомость по форме № 397 утверждается руководителем государственного учреждения и служит основанием для списания выданных кормов и фуража в расход.
Приложение 42 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 398
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
подпись фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от "____" ________________ г.
Мемориальный ордер 11 за ___________________г.
Свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания
№ п/п
Материально-ответственное
лицо
Код государственного
учреждения
Наименование поставщиков
с кредита счета 3210
в дебет счетов/субсчетов
Итого

1314
1319
Жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Орындаушы _________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер ___________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша ________________________ парақ
Ескерту:
№ 398-нысан 1314 "Тамақ өнімдері" субшоты бойынша тамақ өнімдерінің есебі бойынша бірнеше жинақтаушы ведмостар жасалатын жағдайда қолданылады. 1319 "Өзге материалдар" субшоты бойынша қайтарылатын және қайтарылмайтын шыныны есептеу жүргізіледі.
Ай аяқталғаннан кейін оған жинақтаушы ведомостағы (№ 300-нысан) жеке мемлекеттік мекемелер бойынша деректер енгізіледі, ордердің барлық бағандары бойынша есептеледі. Ордерге әзірлеген адам мен бас бухгалтер немесе өкілеттілік берілген адам қол қояды, одан кейін деректер № 308 нысанындағы "Бас журнал" кітабына енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
43–қосымша
№ 399 нысан
№ 399 нысан - парағының үлгісі
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы Азық-түлік өнімдерінің шығысы бойынша жинақтаушы ведомость ____________________ жыл
Материалдық-жауапты адам ________________________________
Номенклатуралық нөмір
Азық-түлік өнімдерінің атауы
Өлшем бірлігі
Айдың күні
Тамақтанатындардың саны
Жұмсалды
Бірлік бағасы
Сома, теңге
Шыққан өнімдердің саны
Ет (сиыр еті, қой еті)
кг
Шошқа
Құс еті
Субөнімдер (бауыр, бүйрек, тіл, ми)
Пісірілген шұжық
Сардельки, сосискалар
Балық
кг
Сельд
Май
Ерітілген май
Маргарин
Өсімдік майы
Сүт
л
Қоюлатылған сүт
кг
Айран
л
Қаймақ
кг
Сүзбе
Ірімшік
Жұмыртқа
дана
Сүт қоспасы
кг
Бидай ұны
Крахмал
Қарақұмық жармасы
Манка жармасы
Күріш
Тары
№ 399 н. 1-парағының жалғасы
Номенклатуралық нөмір
Азық-түлік өнімдерінің атауы
Өлшем бірлігі
Айдың күні
Тамақтанатындардың саны
Жұмсалды
Бірлік бағасы
Сома, теңге
Шыққан өнімдердің саны
Кеспе, вермишель, рожки
Макарон
Геркулес
Бұршақ
Қант-рафинад
Ұнтақталған қант
Қайнатпа, джем
кг
Повидло әр түрлі
Жеміс-жидек конфеттері
Әр түрлі печенье
Компот (кептірілген жемістен)
Құрғақ кисель
Алма
Картоп
Қырыққабат және ашытылған қырыққабат
Пияз
Сәбіз
Қызылша
кг
Бидай наны
кг
Қара бидай наны
Кофе
Шай
Қоса беріледі ______________________ дана мәзір-талап
Тексерген _______________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасаған ___________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

1314
1319
Итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Исполнитель ____________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ____________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение на ______ листах
Примечание:
Свод по форме № 398 мемориальный ордер 11 применяется в тех случаях, когда по учету продуктов питания по субсчету 1314 "Продукты питания" составляется несколько накопительных ведомостей. По субсчету 1319 "Прочие материалы" ведется учет возвратной и невозвратной тары.
По окончании месяца в Свод по форме № 398 мемориальный ордер 11 заносятся данные накопительных ведомостей (по форме № 300) по отдельным государственным учреждениям, по всем графам ордера подсчитываются итоги. Мемориальный ордер 11 подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 43 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 399
Образец 1-й страницы ф. № 399
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Накопительная ведомость по расходу продуктов питания за ____________________________________ г.
Материально-ответственное лицо ________________________________
Номенклатурный номер
Наименование продуктов питания
Единица измерения
Числа месяца
Число довольствующихся
Израсходовано
Цена за единицу
Сумма, тенге
Количество израсходованных
продуктов
Мясо
(говядина,
баранина)
кг
Свинина
Птица
Субпродукты
(печень,
почки,
язык,
мозги)
Колбаса вареная
Сардельки,
сосиски
Рыба
кг
Сельди
Масло сливочное
Масло
топленое
Маргарин
Масло растительное
Молоко свежее
л
Молоко сгущенное
кг
Кефир
л
Сметана
кг
Творог
Сыр
Яйцо
шт
Молочные смеси
кг
Мука пшеничная
Крахмал
Крупа гречневая
Крупа манная
Рис
Пшено
продолжение страницы 1-й формы № 399
Номенклатурый номер
Наименование продуктов питания
Единица измерения
Числа месяца
Число довольствующихся
Израсходовано
Цена за единицу
Сумма,
тенге
Количество израсходованных продуктов
Лапша,
вермишель,
рожки
кг
Макароны
Геркулес
Горох
Сахар-рафинад
Сахарный песок
Варенье,
джем
Повидло разное
Конфеты фруктово-ягодные
Печенье разное
Компот
(сухофрукты)
Кисель сухой
Яблоки
Картофель
Капуста свежая и квашеная
Лук
Морковь
Свекла
кг
Хлеб пшеничный
кг
Хлеб ржаной
Кофе
Чай
Прилагается ______________________ штук меню-требований
Проверил _______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Составил _______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ 399 нысан бойынша жинақтаушы ведомость 1314 "Тамақ өнімдері" қосалқы шоты бойынша бір ай ішінде тамақ өнімдерінің шығыстарын есепке алу үшін қолданылады. Ондағы жазбалар тамақ өнімдерінің шығысы бойынша мәзір-талап және басқа да құжаттар негізінде жүргізіледі. № 399 нысан бойынша жинақтаушы ведомость әрбір материалдық-жауапты адам бойынша жасалады.
Ай аяқталғаннан кейін № 399 нысан бойынша Жинақтаушы ведомосте қорытындылар есептеледі және жұмсалған тамақ өнімдерінің құны айқындалады. Бір мезгілде балалар мекемелері бойынша балалардың келу деректерімен, емдеу мекемелері бойынша науқастардың бар-жоғы туралы мәліметтермен жабдықталғандардың саны салыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
44–қосымша
№ 402 нысан
Арнайы киім және басқа да жеке пайдалану заттарының қозғалысы
______________________________________
Материалдық-жауапты адамның (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
жол№
мемориалдық ордердің күні мен нөмірі
саны
сомасы, теңге
мемориалдық ордердің күні мен нөмірі
саны
сомасы, теңге
мемориалдық ордердің күні мен нөмірі
саны
сомасы, теңге
мемориалдық ордердің күні мен нөмірі
саны
сомасы, теңге
жол№
осылай соңына дейін
Өз айналымымен басып шығару
Ескертпе:
№ 402 нысан 1317 "Арнайы киім және жеке пайдаланудағы басқа да заттар" қосалқы шоты бойынша арнайы киімді және жеке пайдаланудағы басқа да заттарды, сондай-ақ 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шоты бойынша жыл бойы атаулары, саны, құны және материалдық жауапты тұлғалар бойынша басқа да материалдарды талдамалы есепке алу үшін қолданылады.
№ 402 нысан осы заттарға түгендеу жүргізудің соңғы күніне жасалған түгендеу тізімдемесінің (салыстыру ведомосінің) көшірмесіндегі салым парағы болып табылады.
Арнайы киімнің және басқа да жеке пайдаланылатын заттардың, сондай-ақ басқа да материалдардың жыл бойы қозғалысы салым парақтарының тиісті бағандарында әрбір тоқсанның соңына қалдықтар шығарыла отырып көрсетіледі. Салым парақтарын талдамалық есепте қолданған кезде айналым ведомостары жасалмайды.
№ 402 нысан бойынша салым парағындағы жазбалар әрбір құжат бойынша жүргізіледі. Бұл ретте "Мемориалдық ордердің күні мен нөмірі", "Саны" және "Сомасы" бағандарының үстіндегі бос бөлігінде құндылықтардың қозғалысы орын алған ай және операцияның түрі – "түскен" немесе "шығарылған" көрсетіледі. Егер бір айда бір атаудағы және бір құндағы заттардың екі түсімі болса, операциялар екі рет жазылады.
Жыл ішінде 1 қаңтарда болмаған жаңа атаудағы заттар келіп түскен жағдайларда олар № 401 нысан бойынша түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
45–қосымша
№ 410 нысан
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы
__________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______жылғы "___" ____________
______________жылға мемлекеттік мекеменің қажетіне арналған материалдарды беру ведомосі
Берілген күні
Коды
Материалдардың атауы
Бағасы
Саны
Сомасы, теңге
Матералдар қандай мақсатқа берілді
Материалдар кімге берілді
Алушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Материалдар берілді ____________ ________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер _____________ ___________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
№ 410-нысаны бойынша ведомосі 1312 "Оқу, ғылыми зертеулер және өзге мақсаттар үшін материалдар" қосалқы шоты бойынша оқу және басқа мақсаттарға арналған материалдарды, 1316 "Шаруашылық материалдар мен кеңселік керек-жарақтар" қосалқы шоты бойынша шаруашылық материалдарын, 1311 "Құрылыс материалдары", 1313 "Медикаменттер мен орау құралдары", 1314 "Тамақ өнімдері", 1315 "Отын, ЖЖМ", 1318 "Қосалқы бөлшектер" және 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шоттары бойынша өзге материалдарды қоймадан (сақтау орнынан) берудi ресiмдеу үшiн қолданылады. Бұл ретте, ведомосындағы жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргiзiледi, ал материалдардың әр түрi үшiн ай аяғында материалдардың әр түрi бойынша жалпы қорытындысын шығару үшiн белгiлi бiр мөлшердегi жолдарды қалдыру қажет.
№ 410-нысаны бойынша ведомосін мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді және ол материалдарды шығысқа есептен шығару үшiн негiз болады.

Накопительная ведомость по форме № 399 применяется для учета расходов продуктов питания по субсчету 1314 "Продукты питания" в течение месяца. Записи в ней производятся на основании меню-требования и других документов по расходу продуктов питания. Накопительная ведомость по форме № 399 составляется по каждому материально-ответственному лицу.
По окончании месяца в Накопительной ведомости по форме № 399 подсчитываются итоги, и определяется стоимость израсходованных продуктов питания. Одновременно сверяется число довольствующихся по детским учреждениям с данными посещаемости детей, по лечебным учреждениям - по сведениям о наличии больных.
Приложение 44 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 402
Движение спецодежды и других предметов индивидуального пользования
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) материально-ответственного лица
№ строки
дата и номер мемориального ордера
количество
сумма, тенге
дата и номер мемориального ордера
количество
сумма, тенге
продолжение
№ строки
дата и номер мемориального ордера
количество
сумма, тенге
дата и номер мемориального ордера
количество
сумма, тенге
и так далее до конца Печать со своим оборотом
Примечание:
Форма № 402 применяется для аналитического учета спецодежды и других предметов индивидуального пользования по субсчету 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", а также прочих материалов по субсчету 1319 "Прочие материалы" в течение года по наименованиям, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам.
Форма № 402 является вкладным листом в копии инвентаризационной описи (сличительной ведомости), составленной на последнюю дату проведения инвентаризации этих предметов.
Движение спецодежды и других предметов индивидуального пользования, а также прочих материалов в течение года отражается в соответствующих графах вкладных листов с выведением остатков на конец каждого квартала. При применении в аналитическом учете вкладных листов оборотные ведомости не составляются.
Записи на вкладном листе По форме № 402 производятся по каждому документу. При этом в свободной части над графами "Дата и номер мемориального ордера", "Количество" и "Сумма" указывается месяц, в котором произошло движение ценностей, и вид операции – "поступило" или "выбыло". Если в одном месяце было два поступления предметов одного наименования и одной стоимости, операции записываются дважды.
В тех случаях, когда в течение года поступают предметы нового наименования, которых не было на 1 января, они записываются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) по форме № 401.
Приложение 45 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 410
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю: Руководитель государственного учреждения _______________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" ______________года
Ведомость выдачи материалов на нужды государственного учреждения за ___________________________ года
Дата выдачи
Код
Наименование материалов
Цена
Количество
Сумма, тенге
На какую цель выданы материалы
Кому выданы материалы
Подпись получателя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Материалы выданы _________ _____________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ________ ______________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Ведомость по форме № 410 применяется для оформления выдачи со склада (кладовой) материалов для учебных и других целей по субсчету 1312 "Материалы для учебных, научных исследований и других целей", хозяйственных материалов по субсчету 1316 "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности" и других материалов по субсчетам 1311 "Строительные материалы", 1313 "Медикаменты и перевязочные средства", 1314 "Продукты питания", 1315 "Топливо, ГСМ", 1318 "Запасные части" и 1319 "Прочие материалы" в течение месяца. При этом записи в ведомости по форме № 410 производятся не в хронологическом порядке, а для каждого вида материалов оставляется определенное количество строк, чтобы в конце месяца по каждому виду материалов можно было получить общий итог.
Ведомость по форме №410 утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, и служит основанием для списания материалов в расход.

12-мемориалдық ордердің 1314 "Тамақ өнімдері" қосалқы шоты бойынша тамақ өнімдерінің есебі бойынша бірнеше жинақтаушы ведомость жасалғанда қолданылады.
12-мемориалдық ордердің № 411 нысаны бойынша тиісті корреспонденцияда әрбір қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекеме бойынша жасалатын тамақ өнімдері шығыстарының айлық ведомостволарының (№ 399-нысан) қорытындысы жазылады. Бұдан басқа, онда азық-түлікке арналған басқа да шығыс құжаттары (азық-түліктің жетіспеуіне арналған актілер, өнім берушіге қайтару және басқа да шығыс құжаттары) жазылады. Ай аяғында 1314 "Тамақ өнімдері" қосалқы шот кредиті мен тиісті шоттардың/ қосалқы шоттардың дебеті бойынша қорытындылар есептеледі.
Айдың аяғында 12-мемориалдық ордердің № 411 нысаны бойынша жиынақтаушы ведомосіне орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген адам қол қояды, одан кейін деректер № 308-нысаны бойынша "Бас журнал" кітабына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
47–қосымша
№ 412 нысаны
Мұқаба үлгісі
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия) Арнайы киім жеке пайдаланыт заттар мен пайдаланудағы басқа да заттардың қозғалысын жедел (сандық) есепке алу ведомості
_____________________________________
Материалдық-жауапты (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
есеп ________________________________
"____" ___________________ жылы басталған
"____" ___________________ жылы аяқталды
Осы үлгі бойынша ведомостің барлық парақтарын басып шығару
р/н
Түсу күні
Қайдан және қандай құжат бойынша
Заттардың атауы
Саны
Шығару туралы белгі
Күні
Саны
Бухгалтерлік қызмет қызметкерінің қолтаңбасы
Күні
Саны
Бухгалтерлік қызмет қызметкерінің қолтаңбасы
Ескерту:
1317 "Арнайы киім және өзге жеке пайдалану заттары", 1318 "Қосалқы бөлшектер", 1319 "Өзге материалдар" субшоттары бойынша арнайы киімді, жеке пайдалану заттарын және өзге материалдар материалдық-жауапты тұлғалардың жедел (сандық) есептеуі үшін қолданылады. Бір мезгілде пайдалануға берілген бір текті заттар ведомоста бір жолға жазылады. Егер бір жолға жазылған жарамсыз болып қалған заттардың есептен шығарылуы толық жүргізілмесе, "шығарылғаны туралы белгі" бағанына есептен шығарылған заттардың санын, одан соң келесі бағанға шығарылуына қарай келесі жазбаларды жазу ұсынылады. Ведомостың келесі бос жолына пайдалануда қалған қалдықтар қайтадан жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
48–қосымша
№ 429 нысан
_____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"____" ___________________ ж.
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Қорларды қабылдау актісі
Акті жасалған орын __________________________________________________
Қабылдау уақыты _______ с. ______ мин. қабылдауды аяқтау ________ с. _______ мин.
"___" ___________ ж. № _____ шот бойынша келген жүктер қабылданды және қаралды
Сапа туралы куәлік (сертификат) № ___________ станциядан
________________________________________________________ бойынша
№ ____________ ілеспе көлік құжатына
________________________ жылғы "____" № ____________ вагондарда
Жөнелтуші ___________________________________________________________
атауы мен мекенжайы
Өнім беруші _______________________________________________________
атауы мен мекенжайы
Алушы __________________________________________________________
атауы мен мекенжайы
Жөнелтушінің станциясынан (кемежай, порт) немесе қоймадан өнімдерді жіберген күн
_____________________________________________________________
_____ ж. "____" ______________ № _____ өнім жеткізуге арналған шарт.
Ілеспе көлік құжаттары бойынша маңызды
Белгі, марка, пломба
Орын саны
Орама түрі
Өнімнің, тауардың (жүктің) атауы немесе контейнерлердің нөмірі
Жүк массасы
Жол парағы бойынша жөнелтушінің айрықша белгілері
Жөнелтуші
Жол, кемежай
1
2
3
4
5
6
7
күні мен уақыты сағаты
Тағайындалған станцияға келу (кемежай, порт)
Көлік органына жүк беру
Вагонды және басқа да көлік құралдарын ашу
Алушының қоймасына жеткізу

Мемориальный ордер 12 применяется в тех случаях, когда по учету продуктов питания по субсчету 1314 "Продукты питания" составляется несколько накопительных ведомостей.
В Своде по форме № 411 мемориальный ордер 12 в соответствующей корреспонденции записываются итоги из ежемесячных ведомостей расхода продуктов питания (форма № 399), составленных по каждому обслуживаемому государственному учреждению. Кроме того, в ней записываются и другие расходные документы на продукты питания (акты на недостачу продуктов, возврат поставщику и другие расходные документы). В конце месяца подсчитываются итоги по кредиту субсчета 1314 "Продукты питания" и дебету соответствующих счетов/субсчетов.
В конце месяца Накопительная ведомость по форме № 411 мемориальный ордер 12 подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 47 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 412
_________________________________________________________________
Образец обложки
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Ведомость оперативного (количественного) учета движения спецодежды, предметов индивидуального пользования и других материалов, находящихся в эксплуатации
________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) материально-ответственного лица
Счет ___________________________________________
Начата "____" ___________________ г.
Закончена "____" ________________ г.
По данному образцу печатать все страницы ведомости
№ п/п
Дата поступления
Откуда и по какому документу
Наименование предметов
Количество
Отметка о выбытии
дата
количество
Подпись работника бухгалтерской службы
дата
количество
Подпись работника бухгалтерской службы
Примечание:
Применяется для оперативного (количественного) учета материально-ответственными лицами спецодежды, предметов индивидуального пользования и других материалов по субсчетам 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", 1318 "Запасные части", 1319 "Прочие материалы" и другим материалам, находящимся в эксплуатации. Однородные предметы, выданные в эксплуатацию одновременно, записываются в Ведомость по форме № 412 одной строкой. Если списание пришедших в негодность предметов, записанных по одной строке, производится не полностью, рекомендуется в графе "Отметка о выбытии" записать количество списываемых предметов, затем в следующей графе по мере выбытия делать следующую запись. В очередной свободной строке Ведомости по форме № 412 вновь записывается остаток, оставшихся в эксплуатации предметов.
Приложение 48 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 429
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
___________________________
подпись фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от "____" ________________ г.
Номер документа
Дата составления
Акт о приемке запасов
Место составления акта ___________________________________________
Начало приемки ________ ч. ________ мин. окончание приемки ________
ч. ________ мин.
Принят и осмотрен груз, прибывший по счету № ___________ от
"____" ____________________________ г.
Удостоверение о качестве (сертификат) № ___________ со станции
________________________________________________________ по
сопроводительному транспортному документу № ____________ от
"____" ________________________ г. в вагонах № ____________
Отправитель ____________________________________________________
наименование и адрес
Поставщик _____________________________________________________
наименование и адрес
Получатель _____________________________________________________
наименование и адрес
Дата отправки продукции со станции (пристани, порта) или со склада
отправителя ____________________________________________________
Договор № _____ от "____" ________________ г. на поставку продукции.
По сопроводительным транспортным документам значилось
Знак,
марка,
пломба
Количество мест
Вид упаковки
Наименование продукции, товара (груза) или номера контейнеров
Масса груза
Особые отметки отправителя по накладной
Отправитель
Дороги, пристани
1
2
3
4
5
6
7
Дата и время час
Прибытия на станцию (пристань, порт) назначения
Выдачи груза органом транспорта
Вскрытие вагона и других транспортных средств
Доставки на склад получателя
1
2
3
4

№ 429 нысанның 2-парағы
Алушының қоймасында өнімдерді сақтау жағдайы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Өнімдерді қарау сәтіне ыдыстар мен орамалардың жай-күйі
__________________________________________________________________________
___________________________________________
Жетпейтін өнімдердің саны айқындалды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
өлшеу, орын есебімен, мөлшермен және басқасы
Басқа да деректер ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
№ 429 нысанның 3-парағы
Мемлекеттік мекеменің коды
Қойма
Өнім берушінің коды
Корреспонденцияланатын шот
Жолдама құжаттың нөмірі
Шот/Қосалқы шот
Талдамалық есепке алу коды
Қорлар
Өлшем бірлігі
Құжаттар бойынша
Нақты болуы
Қоймалық карточка бойынша реттік №
Ақаулы және сынғаны
Жетпейді
атауы, сұрып, мөлшер, марка
номенклатуралық нөмір
сұрып
саны
бағасы
сома, теңге
сұрып
саны
бағасы
сома, теңге
саны
сома, теңге
саны
сома, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Кестенің жалғасы
Артық
Паспорттың нөмірі
саны
сома, теңге
17
18
19
№ 429 нысанның 4-парағы
Комиссияның қорытындысы ________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қосымша. Қоса берілген құжаттардың тізбесі__________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қорларды саны, сапасы және жиынтығы бойынша қабылдау қағидаларымен комиссияның барлық мүшелері таныстырылды және олар шындыққа сәйкес келмейтін деректері бар актіге қол қойғаны үшін жауапкершілікте болады
__________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
құжаттарды берген мемлекеттік мекеменің өкілеттіктері туралы құжаттың нөмірі мен берілген күні және атауы
__________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
құжаттарды берген мемлекеттік мекеменің өкілеттіктері туралы құжаттың нөмірі мен берілген күні және атауы
__________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
құжаттарды берген мемлекеттік мекеменің өкілеттіктері туралы құжаттың нөмірі мен берілген күні және атауы
Қорлар қабылданды және кіріске алынды "____" _____________ ж.
Қоймашы ____________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

2-ая страница формы № 429
Условия хранения продукции на складе получателя
_______________________________________________________________
Состояние тары и упаковки в момент осмотра продукции
_______________________________________________________________
Количество недостающей продукции определено
_______________________________________________________________
взвешиванием, счетом мест, обмером и тому подобное
Другие данные
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3-я страница формы № 429
Код государстенного учреждения
Склад
Код поставщика
Корреспондирующий счет
Номер сопроводительного документа
Счет/субсчет
Код аналитического учета
Запасы
Единица измерения
По документам
наименование, сорт,
размер, марка
Номенклатурный номер
сорт
количество
цена
сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Фактически оказалось
Порядковый № записи по складской карточке
Брак и бой
Недостачи
Излишки
Номер паспорта
сорт
количество
Цена
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
4-я страница формы № 429
Заключение комиссии
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение. Перечень прилагаемых документов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
С правилами приемки запасов по количеству, качеству и комплектности
все члены комиссии ознакомлены и предупреждены о том, что они несут
ответственность за подписание акта, содержащего данные, не
соответствующие действительности.
____________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
номер и дата выдачи документа о полномочиях и наименование государственного учреждения, выдавшего документы
_____________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
номер и дата выдачи документа о полномочиях и учреждения, выдавшего документы
_____________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
номер и дата выдачи документа о полномочиях и наименование государственного учреждения, выдавшего документы
Запасы приняты и оприходованы "____" _____________ г.
Кладовщик __________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

1310 "Материалдар", 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар" және 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қор қабылдауды ресімдеу үшін қолданылады, олар бойынша өнім берушілердің ілеспе құжаттарының деректерімен сандық және сапалық айырмашылықтары бар. №429 нысан бойынша актiнi қабылдау комиссиясы екi данада қойма меңгерушiсi мен өнім беруші өкілініңмiндеттi қатысуымен, ал егер соңғысы келмеген немесе басқа қаладан өнім берушіні, мүдделі емес тараптың өкілін шақыру мiндеттi болып табылмайтын жағдайда екi данада жасалады.
Қорды қабылдау және кiрiске есептеу фактiсi оларды жауапты сақтауға қабылдаған материалдық-жауапты адамның қолымен бекiтiледi. Қор қабылданғаннан кейiн №429 нысан бойынша актiлер құжаттардың қосымшаларымен (шот-фактурлар, iлеспе құжаттар және басқа құжаттар) бухгалтерлiк қызметке берiледi. Актiнің бiр данасы қабылданған материалдық құндылықтардың есебi үшiн, екiншiсi - өнім берушінің талап ету хатын ресiмдеу үшiн қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
49–қосымша
№ 431 нысаны
_____________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
Басшысы
____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"____" ___________________ ж.
Алу картасы № _____
_______________________________
Алушының (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ай, жыл
Мемлекеттік мекеменің коды
Материалдық-жауапты тұлға
Операция коды
Корреспонденцияланатын шот
Шығыстардың ерекшелігі
шот/қосалқы шот
талдамалық есепке алу коды
Атауы, сұрып, мөлшері, маркасы
Ыдыс
Өлшем бірлігі
Бағасы
Номенклатуралық нөмір
Берілетін сома
Саны
Сома, теңге
Лимит
р/с №
күні
Жөнелтілді
Жөнелтілді
Жөнелтілді
Жөнелтілді
Жөнелтілді
Жөнелтілді
Жөнелтілді
Төленетін ыдыс
Қолы
Қайтару
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Қосымша:
№ 431 нысан бойынша карта күн сайынғы демалыс кезінде де, бір ай ішіндегі мерзімді демалыс кезінде де материалдарды беруді ресімдеу үшін қызмет етеді, екі данада, тікелей мақсаты бойынша жұмсауға арналған материалдардың бірнеше атауына жазылады, бір данасы алушының қолхатымен бірге қоймада, ал екіншісі алушыда сақталады. Есеп 1310 "Материалдар" шоты бойынша, оның ішінде: 1311 "Құрылыс материалдары", 1313 "Дәрі-дәрмектер және таңу құралдары", 1315 "Отын, ЖЖМ", 1318 "Қосалқы бөлшектер", 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шоттары бойынша жүргізіледі. Материалдарды күн сайын босату кезінде № 431 нысан бойынша карта күнтізбелік он бес күн мерзімге, ал мерзімді босату кезінде - бір ай мерзімге жазылады.

Предназначается для оформления приемки запасов по счетам 1310 "Материалы", 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары" и 1350 "Запасы в пути", по которым имеются количественные и качественные расхождения с данными сопроводительных документов поставщиков. Акт по форме № 429 составляется приемочной комиссией в двух экземплярах с обязательным участием кладовщика и представителя поставщика, а при неявке последнего или в случае, когда вызов иногороднего поставщика не является обязательным, представителя незаинтересованной стороны.
Факт приемки и оприходования запасов подтверждается подписью материально-ответственного лица, принявшего их на ответственное хранение. После приемки запасов Акты по форме № 429 с приложением документов (счетов-фактур, накладных и других подтверждающих прием запасов документов) передаются в бухгалтерскую службу. Один экземпляр Акта по форме № 429 используется для учета принятых запасов, другой - для оформления претензионного письма поставщику.
Приложение 49 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 431
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
подпись фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ________________ г.
Заборная карта № _____
Месяц, год
Код государственного учреждения
Материально-ответственное лицо
Код операции
Корреспондирующий счет
Специфика расходов
счет/субсчет
Код аналитического учета
Наименование, сорт, размер, марка
Тара
Единица измерения
Цена
Номенклатурный номер
Сумма к выдаче
Количество
Сумма, тенге
Лимит
№ п/п
дата
Отпущено
Отпущено
Отпущено
Отпущено
Отпущено
Отпущено
Отпущено
Оплачиваемая тара
Подпись
Возврат
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Приложение: Карта по форме № 431 служит для оформления отпуска материалов, как при ежедневном отпуске, так и при периодическом отпуске в течение месяца, выписывается в двух экземплярах, на несколько наименований материалов для расходования по прямому назначению, один экземпляр с распиской получателя хранится на складе, а второй у получателя. Учет ведется по счету 1310 "Материалы", в том числе по субсчетам: 1311 "Строительные материалы", 1313 "Медикаменты и перевязочные средства", 1315 "Топливо, ГСМ", 1318 "Запасные части", 1319 "Прочие материалы". При ежедневном отпуске материалов Карта по форме № 431 выписывается сроком на пятнадцать календарных дней, а при периодическом отпуске - сроком на месяц.

Материалдарды босату алушы № 431 нысан бойынша Картаның өз данасын ұсынған кезде, ал егер материалдар лимиттелген болса, онда қатаң түрде белгіленген лимит шегінде жүргізіледі. Материалдардың лимиттен тыс босатылуы № 434-з нысаны бойынша жеке талаптың көшірмесімен ресімделеді. Бір материалды екіншісімен ауыстыру да осыған ұқсас ресімделеді, ол үшін Картада № 431 нысан бойынша "№ талапты қараңыз" деген белгі жасалады және тиісінше лимиттің қалдығы азайтылады.
Қоймадан отынды ішкі орын ауыстыруға жүкқұжат немесе № 431 нысан жөніндегі карта бойынша беру мүмкін болмаған жағдайда, отын шығынын есептен шығару қалдықтарды өлшеу актісі бойынша жүргізіледі. Белгіленген жұмсау нормаларымен салыстырғанда өлшеу актісі бойынша отын жетіспеген жағдайда, мемлекеттік мекеменің басшысы артық жұмсау себептерін анықтайды және тиісті жағдайларда өндіріп алу шараларын қабылдайды.
Лимит ұлғайған немесе азайған кезде өзгерістер бұрын берілген № 431 нысан бойынша Картаға енгізіледі. Бұл ретте бұрын белгіленген лимит сызылып тасталады және үстіңгі жағына жаңа лимит жазылады. Түзетулер лимитті белгілеген және өзгеріс енгізген тұлғаның қолымен расталады.
Материалдарды босату кезінде материалдық- жауапты адам Картаның екі данасына № 431 нысан бойынша босатылатын материалдардың күні мен санын қояды. Сүт тағамдарын босатуға арналған № 431 нысанды картада, сондай-ақ алушы қайтаратын ыдыстың саны қойылады. Материалдық жауапты тұлға алушының № 431 нысаны бойынша Картаға өз қолын қояды, ал қоймашының № 431 нысаны бойынша Картаға алушы өз қолын қояды.
Ай аяқталғаннан кейін не лимитті пайдалану бойынша (лимиттелген демалыс кезінде).
№ 431 нысан бойынша карталар басқа кіріс-шығыс құжаттарымен бірге мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметіне немесе орталықтандырылған бухгалтерияға есепте көрсету үшін тапсырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
50–қосымша
№ 434-Қ нысаны
___________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
________________________________________________________
Бөлімше _______________________
Бекітемін: Мемлекеттік мекеменің басшысы _______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____жылғы "____" ______________
Қорларды ішке орналастырудың жүкқұжаты
Құжаттың нөмірі
Құжаттың атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Алушы
Жөнелтуші
Шығыстар ерекшелігі
Корреспонденцияланатын шот
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Қорлардың атауы
Өлшем бірлігі
Номенклатуралық нөмірі
Саны
Бағасы
Сомасы, теңге
8
9
10
11
12
13
Барлық жөнелтілген атаулар _______________сомасы _________ теңге
жазбаша
Жөнелтуге рұқсат берген: ________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер _______________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны
Тапсырды (берді)__________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдады (алды) ____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Отпуск материалов производится при предъявлении получателем своего экземпляра Карта по форме № 431, а если материалы лимитированы, то строго в пределах установленного лимита. Сверхлимитный отпуск материалов оформляется выпиской отдельного требования по форме № 434-з. Аналогично оформляется и замена одного материала другим, для чего в Карте по форме № 431 делается отметка: "См. требование №" и соответственно уменьшается остаток лимита.
В тех случаях, когда выдача топлива со склада по накладной на внутреннее перемещение запасов или Карте по форме № 431 является невозможной, списание расхода топлива производится по актам обмера остатков. В случае недостачи топлива по акту обмера в сравнении с установленными нормами расходования, руководитель государственного учреждения выявляет причины перерасхода и в надлежащих случаях принимает меры взыскания.
При увеличении или уменьшении лимита изменения вносятся в ранее выданную Карту по форме № 431. При этом ранее установленный лимит зачеркивается и сверху надписывается новый лимит. Исправления подтверждаются подписью лица, установившего лимит и внесшего изменения.
При отпуске материалов материально-ответственное лицо в двух экземплярах Карты по форме № 431 проставляет дату и количество отпускаемых материалов. В Карте по форме № 431 на отпуск продуктов молочной кухни проставляется также количество тары, возвращаемой получателем. Материально-ответственное лицо ставит свою подпись в Карте по форме № 431 получателя, а в Карте по форме № 431 кладовщика ставит свою подпись получатель. По окончании месяца либо по использовании лимита (при лимитированном отпуске). Карты по форме № 431 вместе с другими приходно-расходными документами сдаются в бухгалтерскую службу государственного учреждения или централизованную бухгалтерию для отражения в учете.
Приложение 50 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 434-з
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Подразделение _______________________
Утверждаю: Руководитель государственного учреждения_______________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" ______________года
Накладная на внутреннее перемещение запасов
Номер документа
Наименование документа
Код государственного учреждения
Принял
Отправил
Специфика расходов
Корреспондирующий счет
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Наименование запасов
Единица измерения
Номенклатурный номер
Количество
Цена
Сумма, тенге
8
9
10
11
12
13
Всего отпущено ______________ наименований на сумму ___________
__________________________________________________________ тенге
прописью
Отпуск разрешил: _____________________________________________
должность, подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _____________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Сдал (выдал) __________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Принял (получил)______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ 434-қ нысаны бойынша жүкқұжат 1310 "Материалдар" шотының қосалқы шоты және 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорды қоймаға (қоймашыққа) немесе қоймадан (қоймашықтан) қабылдауды немесе беруді, ішкі көшірілуін ресімдеу үшін қолданылады. № 434-Қ нысаны екі данада жасалады.
Бухгалтерлік қызметке № 434-қ нысаны бойынша жүкқұжат ілеспе құжат алушының қолхатымен ресімделген тізілім негізінде беріледі.
№ 434-қ нысаны бойынша жүкқұжатты мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адамға бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
51–қосымша
№ 438 нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
10-мемориалдық ордер ______________________жыл Арнайы киімді және өзге де жеке
пайдаланудағы басқа заттарды шығару мен орналастырудың жинақтаушы ведомосі
р/с №
Ай күні
Құжаттың нөмірі
Құжаттыңатауы
Материалдық- жауапты адам
Мемлекеттік мекеменің коды
Шоттың/қосалқы шоттың дебеті
Шоттың/қосалқы шоттың кредиті
Жиыны
Жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Орындаушы___________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер___________________________
Қосымша__________парақта
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
10-мемориалдық ордердің № 438 нысаны бойынша жинақтаушы ведомосі "Арнайы киім және басқа да жеке пайдалану заттары" 1317 қосалқы шоты бойынша басқа материалдық жауапты адамдарға шығарылатын және ауыстырылатын арнайы киімді және басқа да жеке пайдалану заттарын есепке алу үшін қолданылады. Жазбалар тиісті шоттар бойынша сомаларды жатқыза отырып, әрбір кіріс және шығыс құжаттары бойынша жүргізіледі.
Ай аяқталғаннан кейін барлық бағандар бойынша қорытындылар есептеледі. 10-мемориалдық ордердің № 438 нысан бойынша жинақтаушы ведомосіне орындаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды, содан кейін деректер № 308 нысаны бойынша "Бас журнал" кітабына енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
52–қосымша
№ 443-а нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"____" ________________ж.
Мемлекеттік
мекеменің коды
Негізгі
шот
Корреспонденцияланатын шот
Бөлім,
бөлімше
___________ жылғы арнайы киімді және жеке пайдаланудағы басқа да заттарды баланстан есептен шығарудың № ____ актісі
Комиссия құрамында ____________________________________________
лауазымы Төрағаның және комиссия мүшелерінің (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"___" _________________ жылғы
№ _______ бұйрығымен (өкімімен) тағайындалып, арнайы киім мен жеке
пайдаланатын басқа да заттардың жарамсыздығын анықтады_______________
____________________________________________________________________
пайдаланған және сатылмайтын жөндеуге келмейтін немесе басқа
мемлекеттік органға берген бөлімшелердің атауы мына құндылықтар
есептен шығаруға және алып тастауға жатады:
р/с
Атауы мен
сипаттамасы
Түскен
күні
Пайдалану мерзімі
Заттардың
саны
Бағасы
Сомасы,
теңге
Жарамсыздық себебі
Материалдық-жауапты адам
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 443-а нысанның сырт жағы
Осы акті бойынша барлығы ____________________________________________
саны жазбаша
жалпы сомасы __________________________________ теңге _______ тиын
жазбаша
Комиссияның айрықша ескертулері
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы ______________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:_______________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Осы актіде жазылған мүліктерді жауапты сақтауға қабылдаған
"____" _______________ж.,
"____" ______________ ж. сол комиссияның қатысуымен, осы актіде
аталған арнайы киімдер мен басқа да жеке пайдаланудағы заттар
жойылды._______________________________________________________
сомасы жазбаша
Комиссия төрағасы _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері ____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қоймашы ______________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" _____________________ ж.
Ескертпе:
№ 443-а нысаны бойынша акт 1317 "Арнайы киім және басқа да жеке пайдаланылатын заттар" қосалқы шоты бойынша екі данада жасалады. Бірінші данасы бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екінші данасы материалдық жауапты адамда қалады.
Тозған және жарамсыз болған арнайы киімдер мен жеке пайдаланылатын заттарды есептен шығару мемлекеттік мекеменің басшысы бекіткен № 443-а нысаны бойынша актінің негізінде өз жүйесі үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бекіткен қызмет ету мерзімдері ескеріле отырып жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
53–қосымша
№ 457 нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"____" ________________ж.
Жүргізушінің есебінен жанар және жағармай материалдарын есептен шығару ведомосі _________________________жыл
Жүргізушінің (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________
Жолдама парағы №
Күні
Марка
Автомашинаның мемлекеттік нөмірі
Қашықтыққа арналған бензин шығысының нормасы, литр
Қашықтық, км.
Басына қалдық
Алынды
Нақты жұмсалғаны
Норма бойынша шығыс
Аяғына қалдық
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Жиыны:
Жасаған _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тексерген ___________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Накладная по форме № 434-з применяется для оформления приема или выдачи запасов на склад (кладовую) или со склада (кладовой), внутреннего перемещения по субсчетам счета 1310 "Материалы" и счетам 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути". Форма № 434-з выписывается в двух экземплярах.
В бухгалтерскую службу Накладные по форме № 434-з передаются на основании реестра оформленного распиской получателя.
Накладная по форме № 434-з утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 51 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 438
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 10 за ___________________г.
Накопительная ведомость по выбытию и перемещению спецодежды и других предметов индивидуального пользования
№ п/п
Дата
Номер документа
Наименование
документа
Материально-ответственное лицо
Код государственного учреждения
Дебет счетов/субсчетов
Кредит счетов/субсчетов
Итого
Итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Исполнитель ______________________________________________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ____________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение на ________ листах
Примечание:
Накопительная ведомость по форме № 438 мемориальный ордер 10 применяется для учета выбывающих и перемещаемых к другим материально-ответственным лицам спецодежды и других предметов индивидуального пользования по субсчету 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования". Записи производятся по каждому приходному и расходному документу с отнесением сумм по соответствующим счетам. По окончании месяца по всем графам подсчитываются итоги. Накопительная ведомость по форме № 438 мемориальный ордер 10 подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные заносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная"
Приложение 52 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 443-а
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
подпись фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ________________ г.
Код государственного
учреждения
Основной счет
Корреспондирующий счет
Отдел, подразделение
Акт №_______
а списание с баланса спецодежды и
других предметов индивидуального пользования
от ___________________ год
Комиссия в составе _____________________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
председателя и членов комиссии
_______________________________________________________________
назначенная приказом (распоряжением) от "____" __________________ г.
№ __________, произвела проверку состояния пришедших в негодность
спецодежды и других предметов индивидуального пользования и
установила, что перечисленные ниже ценности, подлежащие списанию и
исключению из учета:
№ п/п
Наименование и описание
Дата поступления
Срок эксплуатации
Количество предметов
Цена
Сумма, тенге
Причина негодности
Материально-ответственное лицо
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона формы № 443-а
Всего по настоящему акту ________________________________________
количество прописью
на общую сумму _______________________________ тенге ___________ тиын
прописью
Особые замечания комиссии ______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Председатель комиссии _________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Перечисленное в настоящем акте имущество принял на ответственное
хранение ____________________________________________________________
"____" ________________ г.,
"____" _________________ г. в присутствии той же комиссии,
произведено уничтожение спецодежды и других предметов индивидуального
пользования, поименованных в настоящем акте.
_______________________________________________________________
сумма прописью
Председатель комиссии _________________________________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Кладовщик _____________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________________ г.
Примечание:
Акт по форме № 443-а составляется в двух экземплярах по субсчету 1317 "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования". Первый экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй экземпляр Акта по форме № 443-а остается у материально-ответственного лица.
Списание пришедших в ветхость и негодность спецодежды и предметов индивидуального пользования производится с учетом сроков службы, утвержденных администраторами бюджетных программ для своей системы на основании утвержденного руководителем государственного учреждения Акта по форме № 443-а.
Приложение 53 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 457
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
подпись фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ________________ г.
Ведомость на списание горючего и смазочных материалов с подотчета водителей за ___________________ год
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) водителя
№ путевого листа
Дата
Марка
Государственный
Номер автомашины
Норма расхода бензина на 100 км.
пробега, литр
Пробег, км.
Остаток на начало
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
продолжение таблицы
Получено
Фактически израсходовано
Расход по норме
Остаток на конец
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
9
10
11
12
13
14
15
16
Составил ______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проверил ______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ 457 нысан бойынша ведомость 1315 "Отын, ЖЖМ" қосалқы шоты бойынша жанар және жағармай материалдарын жүргізушілердің есебінен есептен шығаруға арналған.
№ 457 нысан бойынша ведомость ай сайын жүргізіледі және әрбір жүргізушіге ашылады, онда жүргізушінің есебіндегі бензиннің қозғалысы көрсетіледі, атап айтқанда: жол парағының нөмірі, автомашинаның күні, маркасы және мемлекеттік нөмірі, 100 километрге бензин шығысының нормасы, жүгіріс, басына бензин қалдығы, есеп беру үшін қоймадан бензин алынды, іс жүзінде жұмсалды, белгіленген нормаға сәйкес жұмсалуы керек және қалдық соңына дейін шығарылады. № 457 нысан бойынша ведомостың деректері бойынша айдың соңында 8 мемориалдық ордер толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
54–қосымша
№ 49 нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
________________________________жылғы №______есептеу-төлеу ведомосі
Р/с№
Табель нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы
Аударылғаны
Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақы
Барлық аударылғаны
ауырған үндері
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Ұсталды және есептелді
Қызметкердің қарызы
Берілетін сомасы
Анықтама
айдың бірінші жартысына аванс
міндетті зейнетақылық жарна
жеке табыс салығы
орындаушылық құжат бойынша
басқа да ұстаулар
Барлық ұсталғаны
Аударылған әлеуметтік аударымдарды есептемегенде аударылған әлеуметтік салық сомасы
Аударылған әлеуметтік аударымдардың сомасы
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Мерзімінде төлеу үшін кассаға
"____" ________ бастап "____" _______ жылға
Жоғары титулдық бөлімсіз келесі параққа басып шығару
сомасы______________________________________________________
Ведомості жасаған ____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Басшы____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ведомості тексерген:
Бас бухгалтер____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ескертпе:

Ведомость по форме № 457 предназначена для списания горючего и смазочных материалов по субсчету 1315 "Топливо, ГСМ" с подотчета водителей.
Ведомость по форме № 457 ведется ежемесячно и открывается на каждого водителя, где отражается движение бензина, находящегося в подотчете у водителя, а именно: номер путевого листа, дата, марка и государственный номер автомашины, норма расхода бензина на 100 километров пробега, пробег, остаток бензина на начало, получено бензина со склада в подотчет, фактически израсходовано, следует расходовать согласно установленной нормы и выводится остаток на конец. По данным Ведомости по форме № 457 в конце месяца заполняется мемориальный ордер 8.
Приложение 54 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 49
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Расчетно-платежная ведомость № ____ за __________________________ года
№ п/п
Табельный номер
Фамилия, имя отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Начислено
Пособие по временной нетрудоспособности
Всего начислено
дни болезни
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Удержано и зачтено
Долг за работником
Сумма к выдаче
Справочно
аванс за первую половину месяца
обязательные пенсионные взносы
индивидуальный подоходный налог
по исполнительным документам
прочие удержания
Всего удержано
Сумма начисленного социального налога за минусом начисленных социальных отчислений
Сумма начисленных социальных отчислений
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
В кассу для оплаты в срок и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
с "__" _______ по "__" ________ года
Печатать с оборотом без верхней титульной части в сумме
__________________________________________________________________
Ведомость составил _____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель ___________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ведомость проверил:
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

Есептеу-төлеу ведомосі 3240 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты бойынша бір айлық жалақыны есептеу және айдың екінші жартысы (түпкілікті есептесу) үшін жұмысшылар мен қызметшілерге тиесілі жалақыны төлеу үшін қолданылады. № 49 нысаны бойынша есептеу-төлеу ведомостінде қызметкерлердің табельдік нөмірі мен аты-жөні, есептелген жалақы мен жәрдемақының, берілген аванстың, ұсталған салықтар мен басқа төлемдердің сомалары көрсетіледі. Жалақыны есептеу жұмыс атқарылған уақыттың есебі жөніндегі бастапқы құжаттардың деректері негізінде жүргізіледі. Сонымен бірге жалақыдан алынатын барлық алымдардың есебі жүргізіледі және берілетін сома анықталады.
Орталықтандырылған бухгалтерияларды № 49 нысаны бойынша есептеу-төлеу ведомості әрбір қызмет көрсетілетін әрбір бөлімшелер үшін бөлек жасалады және тиісті мемлекеттік мекеменің басшысы, бас бухгалтер және есептеу-төлеу ведомостін жасауға жауапты бухгалтер қол қояды. № 49 нысаны бойынша есептеу-төлеу ведомосінде "Ведомость жасалды", "Ведомость тексерілді" деген қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
55–қосымша
№ 389 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
__________________________________________________ бөлімше
№ _____шығыс кассалық ордер №_____төлем ведомосіне
____________ бастап __________________ жылғы мерзімде кассаға төлеу үшін
сомасы _______________________________
Саны
Айы
Жылы
Корреспонденцияланатын шоттар/қосалқы шоттар
Талдамалық есепке алу коды
Сомасы, теңге
Шығыстар ерекшелігі
Басшы____________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жылғы "____" _______________
Төлем ведомосінің № ____ _______________жылға
Парақтар саны______
Осы төлем ведомосі бойынша төленді______________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________теңге
және депоненттелген____________________________________________
Тексерген бухгалтер_____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 389 нысанның бірінші, екінші, үшінші-парақтары
Р/с №
Табель нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Сомасы, теңге
Алған кездегі қолхат
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
осылай соңына дейін 16-тармақ арқылы сызықтау
Ведомості жасаған _____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ведомості тексерген_____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
3240 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты бойынша демалысқа шыққан немесе босатылған кезде жалақы жөніндегі бір реткі есептесулер жалпы есептесуге сай келмейтін жағдайларда, есептесу аралық төлемдер № 389 нысан бойынша төлем ведомосі бойынша жүргізіледі.
№ 389 нысан бойынша төлем ведомості бойынша жалақы есебі қолдан жүргізілетін мемлекеттік мекемелерде аванс төлеу жүргізіледі. № 389 нысан бойынша төлеу ведомосін толтырған кезде соңғы жазбадан кейін ведомость бойынша жалпы сома үшін жиынтық жол жасау керек. Жиынтық жолдар сондай-ақ әрбір беттің аяғында болуы мүмкін. Қажет болған жағдайда "Ескертпе" бағанында тапсырылған құжаттың нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
56–қосымша
№ 405 нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
________ жылғы 5-мемориалдық ордер Жалақы мен стипендия бойынша есептеу ведомостерінің жиынтығы
Баптардың атауы
Шоттың/қосалқы шоттың дебеті
Шоттың/қосалқы шоттың кредиті
Сомасы, теңге
Есепті кезеңге жалақы, демалыс ақысы және сауықтыруға арналған жәрдемақы аударылды

Расчетно-платежная ведомость применяется для начисления заработной платы за месяц и выплаты причитающейся рабочим и служащим заработной платы (окончательного расчета) за вторую половину месяца по счету 3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами". В Расчетно-платежной ведомости по форме № 49 записываются табельные номера, фамилии и инициалы работников, суммы начисленной заработной платы и пособий, выданного аванса, удержанных налогов и других сумм, подлежащих начислению и удержанию. Начисление заработной платы производится на основании данных первичных документов по учету фактически отработанного времени и других первичных документов. Одновременно производится расчет всех удержаний из заработной платы и определяется сумма, подлежащая к выдаче.
В централизованных бухгалтериях Расчетно-платежные ведомости по форме № 49 составляются на каждый отдел, подразделение и подписываются руководителем государственного учреждения, главным бухгалтером и бухгалтером ответственным за составление расчетно-платежной ведомости. На Расчетно-платежной ведомости по форме № 49 стоят подписи: "Ведомость составил", "Ведомость проверил".
Приложение 55 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 389
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
_______________________
Подразделение
Расходный кассовый ордер №
К платежной ведомости № __________
в кассу для оплаты в срок
с ____________ по ________________ года
в сумме __________________________
Число
Месяц
Год
Корреспондирующий счет/субсчет
Код аналитического учета
Сумма, тенге
Специфика расходов
Руководитель___________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _______________ года
Платежная ведомость № ______ за ________________________ года
Количество листов _______
По настоящей платежной ведомости
выплачено тенге ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
и депонировано _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проверил бухгалтер ______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
вторая, третья и четвертая страницы формы № 389
№ п/п
Табельный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Сумма, тенге
Расписка в получении
Примечание
1
2
3
4
5
6
и так далее линовка через 16 пунктов
Ведомость составил _____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ведомость проверил _____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
В тех случаях, когда разовые расчеты по заработной плате при уходе в отпуск или увольнении не совпадают с составлением общего расчета заработной платы, данные выплаты производятся по Платежной ведомости по форме № 389 по счету 3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами". Платежная ведомость по форме № 389 производят выплату аванса в тех государственных учреждениях, где учет заработной платы ведется вручную. При заполнении Платежной ведомости по форме № 389 после последней записи делается итоговая строка для подсчета общей суммы по ведомости. Итоговые строки могут быть введены также в конце каждой страницы. При необходимости в графе "Примечание" указывается номер предъявленного документа.
Приложение 56 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 405
__________________________________________________________________________ Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 5 за "____" _______________ год
Свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям
Наименование статей
Дебет счета/субсчета
Кредит счета/субсчета
Сумма, тенге
Начислены заработная плата, отпускные за отчетный период и пособия на оздоровление

Жалақы бойынша есептеу бiрнеше есептеу-төлеу ведомостерінде жүргiзiлетiн мемлекеттiк мекемелерде, сондай-ақ орталықтандырылған бухгалтерияларда осы ведомостердің қорытындылары бойынша жалақы бойынша мемориалдық ордер болып табылатын есеп айырысу ведомостерінің жиынтығы жасалады, ол 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" және 3240 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттары бойынша жүргізіледі. № 405 нысаны бойынша жиынтық негізінде 5 мемориалдық ордерде 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша жеке табыс салығын ұстап қалу, 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды ұстап қалу, 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша әлеуметтік салықты есептеу, 3141 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімдік кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша, 3151 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға есептеуі ұстап қалу, 3142 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есептеу, 3144 – "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу, 3145 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, 3142 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша міндетті зейнетақы жарналарын, 3244 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы бойынша уақытша жұмысқа жарамсыздық жөніндегі әлеуметтік жәрдемақыны есептеу және өзге де ұстап қалулар мен есептеулер жүргізіледі. Айдың аяғында қорытындылар шығарылды, олар №308 "Бас журнал" нысаны бойынша кітапқа және талдамалы есеп тізілімдемесіне тиісті корреспонденцияда жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
57–қосымша
№ 417 нысаны
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы ______________ жылғы карточка-анықтама (Жеке шот)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)_______________________
Туған жылы мен айы____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Департамент, басқарма __________________________________________
Лауазымы _____________________________________________________
Санаты, дәрежесі_______________________________________________
Әскери (арнайы) атақ_____________________________________________
Р/с №
Айы
Жұмыс істеген күндер саны
Есептелді
Есептелгеннің барлығы
лауазымдық жалақысы
демалыс
сауықтыру үшін жәрдемақы
еңбекке жарамсыздық парағы
үстемеақы
қосымша төлем
күндері
сомасы
күндері
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Ұсталды
Ұсталған-ның барлығы
Аударылды
міндетті зейнетақы жарналары
жеке табыс салығы
орындаушылық құжаттар бойынша
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
өзгелер
ағымдағы шотқа
әлеуметтік салық шығару
әлеуметтік аударылым
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударылым
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
№ 417-нысанның сырт жағы
Демалыс бойынша ақпарат
Бұйрықтың шығарылған күні мен нөмірі
Демалыс түрі
Қай кезеңге
Демалыс күндерінің саны
Кеткен күні
Демалыстың басталған күні
Демалыстын аяқталған күні
Ескертпе
негізгі
қосымша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе:

В государственных учреждениях, в которых начисление заработной платы производится в нескольких расчетно-платежных ведомостях, а также в централизованных бухгалтериях по итогам этих ведомостей составляется свод расчетных ведомостей, являющийся мемориальным ордером по заработной плате, который ведется по счетам 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" и 3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами". На основании Свода по форме № 405 в мемориальном ордере 5 производится удержание индивидуального подоходного налога по субсчету 3121 "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу", взносов на обязательное социальное медицинское страхование по субсчету 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование", исчисление социального налога по субсчету 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу", начисление обязательных социальных отчислений по субсчету 3141 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования", отчислений на обязательное социальное медицинское страхование по субсчету 3151 "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование", начисление дополнительно установленных пенсионных взносов по субсчету 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд", начисление обязательных пенсионных взносов работодателя по субсчету 3144 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя в единый накопительный пенсионный фонд", начисление обязательных профессиональных пенсионных взносов по субсчету 3145 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд", удержание обязательных пенсионных взносов по субсчету 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд", начисление социального пособия по временной нетрудоспособности по субсчету 3244 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности" и другие удержания и начисления. В конце месяца подсчитываются итоги, которые записываются в соответствующей корреспонденции в книгу по форме № 308 "Журнал-главная" и регистры аналитического учета.
Приложение 57 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 417
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Карточка-справка (Лицевой счет) за _____ _______ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
Год и месяц рождения ____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Департамент, управление _________________________________________
Должность _____________________________________________________
Категория, разряд _______________________________________________
Воинское (специальное) звание ____________________________________
№ п/п
Месяц
Количество отработанных дней
Начислено
Итого начислено
должностной оклад
отпускные
пособие для оздоровления
больничный лист
надбавки
доплаты
дни
сумма
дни
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение
Удержано
Итого удержано
Перечислено
обязательные пенсионные взносы
подоходный налог
по исполнительным листам
взносы на обязательное социальное медицинское страхование
прочие
на текущий счет
социальный налог
социальные отчисления
отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
оборотная сторона формы № 417
Информация по отпуску
Дата и номер приказа
Вид отпуска
За какой период
Количество дней отпуска
Дата ухода
Дата начала отпуска
Дата окончания отпуска
Примечание
основного
дополнительного
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:

Жұмыс істеушінің өткен кезеңдердегі жалақысы туралы деректерді алу үшін 3240 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты бойынша № 417-нысанды карточка-анықтама (Жеке шот) жүргізіледі. № 417-нысан бойынша карточка-анықтама (Жеке шот) әрбір жұмыс істеушіге жыл сайын ашылады. № 417-нысан бойынша карточка-анықтамада (Жеке шот) жұмыскер туралы барлық деректер: айына жұмыс істеген күндері, демалыс және жұмысқа жарамсыздық парағы күндерінің саны, түрлері бойынша аударымдар (лауазымдық жалақы, демалыс ақысы, уақытша жұмысқа жарамсыздық бойынша, үстемеақы және қосымша ақы), ұсталымдардың сомасы мен атауы (міндетті зейнетақы аударымдары, жеке табыс салығы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар және өзге ұсталымдар), сондай-ақ әлеуметтік сақтандыру әлеуметтік салық және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударылым ай сайынғы сомасы көрсетіледі. № 417-нысан бойынша карточка-анықтаманың сырт жағында демалысқа байланысты бұйрықтың нөмірі мен күні, демалыс күндерінің саны, демалысқа кеткен күні, демалыстың басталу және аяқталу күні, қандай кезеңге және демалыс түрі туралы толық ақпарат көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
58–қосымша
№ 421 нысан
________________________________ жыл
жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу табелі
________________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Айдағы жұмыс күнінің саны _____________________________________
Шартты белгілер:
Демалыс және мереке күндері..........................Д
Түнгі уақыттағы жұмыс................................Т
Міндеттемелерді орындау..............................М
Кезекті еңбек және қосымша демалыс...................К
Еңбекке жарамсыздық..................................Е
Декреттік демалыс....................................Д
Үстеме жұмыс сағаты..................................Ү
Қалған күндері.......................................Қ
Әкімшілік шешімдерімен келіспеу......................Ә
Оқу бойынша демалыс..................................ОД

Для получения сведений о заработной плате работающего за прошлые периоды ведется Карточка-справка по форме № 417 (Лицевой счет) по счету 3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами". Карточка-справка по форме № 417 (Лицевой счет) открывается на каждого работающего сотрудника ежегодно. В форме № 417 (Лицевой счет) отражаются все сведения о работнике: количество отработанных дней в месяц, количество дней отпуска и больничного листа, начисление по видам (должностной оклад, отпускные, по временной нетрудоспособности, надбавки и доплаты), суммы и наименование удержаний (обязательные пенсионные отчисления, индивидуальный подоходный налог, взносы на обязательное социальное медицинское страхование и прочие удержания), а также ежемесячную сумму перечисленных социальных отчислений, социального налога и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование. На оборотной стороне Карточки-справки по форме № 417 (Лицевой счет) отражена подробная информация по отпуску: номер и дата приказа, количество дней отпуска, дата ухода в отпуск, дата начала и окончания отпуска, за какой период и вид отпуска.
Приложение 58 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 421
Табель учета использования рабочего времени за ______________ год
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Количество рабочих дней в месяце _________________________________
Условные обозначения:
Выходные и праздничные дни......................................... В
Работа в ночное время.............................................. Н
Выполнение обязанностей............................................ Г
Очередные трудовые и дополнительные отпуска........................ О
Нетрудоспособность................................................. Б
Декретный отпуск................................................... Д
Часы сверхурочной работы........................................... С
Прогулы............................................................ П
Неявки с решениями администрации................................... А
Отпуск по учебе................................................... ОУ

№ 424 нысан бойынша наряд 3240 "Қызметкерлер мен өзге де есеп беретін тұлғалар алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты және 8012 "Еңбекақы төлеу" қосалқы шоты бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша қаржыландыру көзі болып табылатын оқу-өндірістік шеберханалар мен басқа да шаруашылықтарда кесімді жұмыстарды ресімдеу үшін қызмет етеді. Ақпаратты қолмен өңдеу кезінде де, есептеу техникасы құралдарын қолдана отырып өңдеу кезінде де қолданылады. № 424 нысан бойынша наряд бригадаға немесе бір қызметкерге жазылады. Жұмыстарды қабылдағаннан кейін № 424 нысан бойынша наряд мемлекеттік мекеменің бухгалтериясына беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
61–қосымша
№ 425 нысан
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Демалыс беру туралы (босату) №__________есеп ___________________жыл
Қызметкердің (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)_____________
Лауазымы__________________________________________________
________________________жылғы № _____ бұйрық
_____________________бастап ____________________дейінгі жұмыс кезеңі үшін
демалыс күндерінің саны________________________________
Есептеу кезеңінің айы, жылы
Жұмыс істеген күндердің саны
Жалақы аударылды
1
2
3
жиыны
Орташа күндік еңбекақы (3бағ./2бағ.) _________________________
Демалыс сомасы (пайдаланбаған демалысқа өтемақы) (орташа күндік еңбекақыға демалыс күндерінің саны) ________________
Есепті жасаған ________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тексерген:
Бас бухгалтер ___________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:
Мемлекеттік мекеменің кадрлық қызметі демалысқа арналған бұйрықты ұсынған кезде бухгалтерия бұйрықтың негізінде 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" субшоты бойынша № 425 нысан бойынша демалыс ақысының есептеу жүргізеді. ОCы есептеуде есептеу кезеңінің айы мен күні, есептелген еңбекақы сомасы, есептеу кезеңінде жұмыс істелген күндер саны, орташа күндік еңбекақы және демалыс күнінің саны (демалыс пен мереке күндерін есептемегенде) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
62–қосымша
№ 441 нысан
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Депозитке салынған еңбекақыны және стипендияларды талдамалы есепке алу кітабы
___________________________жыл
Осы үлгі бойынша бүкіл кітапты басып шығару
Табель нөмірі
Тегі, аты және әкесінің аты
Кредит (депонент шотына жатқызылды)
Дебет-төленді
айы
төлем ведомості
сома
шығыс кассалық ордерінің №
Қаңтар
....
желтоқсан
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:

Наряд по форме № 424 служит для оформления сдельных работ в учебно-производственных мастерских и других хозяйствах, источником финансирования которых являются деньги от реализации товаров (работ, услуг) по счету 3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами" и субсчету 8012 "Оплата труда". Применяется как при ручной обработке, так и при обработке информации с применением средств вычислительной техники. Наряд по форме № 424 выписывается на бригаду или одного работника. После принятия работ Наряд по форме № 424 передается в бухгалтерию государственного учреждения.
Приложение 61 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 425
Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Расчет № ____ о представлении отпуска (увольнении) за ______________ г.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника __________________
Должность _____________________________________________________
Приказ № _________ от ___________________ г.
за период работы с ________________________ по ____________________
количество дней отпуска _________________________________________
Месяц и год
расчетного периода
Количество
отработанных дней
Начислено заработной
платы
1
2
3
итого
Среднедневная заработная плата (гр.3/2) ____________________________
Сумма отпускных (компенсации за неиспользованный отпуск) (кол-во дней
отпуска * среднедневную зарплату) ________________________________
Расчет составил _________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проверил:
Главный бухгалтер ______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
При предоставлении кадровой службой государственного учреждения приказа на отпуск, бухгалтерия на основании приказа производит расчет отпускных по форме № 425 по субсчету 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда". В данном расчете указывается месяц и год расчетного периода, сумма начисленной заработной платы, количество отработанных дней расчетного периода, среднедневная заработная плата и количество дней отпуска (без учета выходных и праздничных дней). При увольнении сотрудника в данной форме также производится расчет компенсации за неиспользованный отпуск.
Приложение 62 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 441
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга аналитического учета
депонированной заработной платы и стипендий
за ____________________ год
По данному образцу печатать всю книгу
Табельный
номер
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Кредит (отнесено на счет депонента)
Дебет-выплачено
месяц
платежная
ведомость
сумма
расходный
кассовый
ордер №
Январь
.......
декабрь
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:

№ 441 нысан бойынша кітапта 3243 "Депоненттелген сомалар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша жалақы мен стипендиялар бойынша депоненттелген сомаларды есепке алу жүргізіледі. Бұл кiтапқа жазбалар әрбiр депонент бойынша жүргiзiледi. "Кредит (депоненттің шотына жатқызылды)" деген тиісті бағандарда депоненттік берешек пайда болған ай, төлем (есеп айырысу-төлем) ведомостарының нөмірлері және берешек сомасы көрсетіледі, ал "Дебет - төленді" деген бағандарда депоненттің тегінің тұсына кассалық шығыс ордерінің нөмірі және төленген сома жазылады.
Айдың соңында № 441 нысан бойынша Кітапта "Кредит (депоненттің шотына жатқызылды)" және "Дебет - төленді" бағандары бойынша қорытындылар есептеледі және келесі айдың басындағы кредиттік қалдық шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
63–қосымша
№ 451 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
_________жылға міндетті зейнетақы жарналарының № _____ есепке алу карточкасы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)_______________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
Жылдың басындағы сальдо _______________ теңге _________ тиын
Айы
Айдың басындағы сальдо
Айда ұсталды
Аударылды
Айдың аяғындағы сальдо
нөмірі
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
Жылдың соныңдағы сальдо _______________ теңге _________ тиын
Мемлекеттік мекеменің басшысы _____ _____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бас бухгалтер ______ ________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
Жеке тұлғаның (мемлекеттік мекеме қызметкерінің) ұсталған және аударылған зейнетақы жарналары туралы толық ақпарат алу үшін 3142 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоты жөніндегі № 451 нысаны бойынша карточка жүргізіледі. № 451 нысаны бойынша карточка ай сайын жүргізіледі, есепті жылдың соңында барлық бағандар бойынша жиыны есептеледі және есепті жылдың соңына сальдо шығарылады. Жаңа жылы № 451 нысаны бойынша жаңа карточканы ашу жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
64–қосымша
№ 455 нысан
Салым бойынша жеке шотқа тиесілі жалақыны аудару үшін тізім
Қызметкерлер ___________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
__________________________________________________________ орналасқан
(қала немесе ауыл және оның атауы)
және жалақы сомасын аудару үшін республикалық (жергілікті)
бюджетте тұрған
__________________ айы_________ жылы __________________ салым бойынша
Банктің аудандық филиалына _____________________________________
р/с
Салым бойынша
жеке шот нөмірі
Қызметкердің аты-жөні
Жалақы
сомасы
№, күні, жеке бас куәлігін кім берді
ЖСН
Аудан
филиалының нөмірі
Ескертпе
Жиыны
Аударуға жататын ақша жиыны ___________________________________ теңге
сома жазбаша
Мемлекеттік мекеменің басшысы __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер ___________ ______________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны
Ескертпе:
Екінші деңгейдегі банктердің филиалдары мен құрылымдық бөлімшелері арқылы мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне жалақылар мен басқа да ақшалай төлемдерді салымдар бойынша жеке шоттарға есептеу жолымен төлеу үшін мемлекеттік мекеме салымдар бойынша жеке шоттарға жалақының тиесілі сомасын есептеу үшін жазбаша келісім (өтініш) берген қызметкерлердің тізімін № 455-нысан бойынша қалыптастырады.
№ 455-нысан бойынша тізімде мемлекеттік мекеменің атауы, қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджет), мемлекеттік мекеменің нақты орналасқан жерінің анықтамасы (қалалық және жергілікті жерлерде) толық көрсетіледі.
№ 455-нысан бойынша тізімде мынадай деректемелер көрсетіледі:
- жеке шоттың нөмірі;
- қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (толықтай);
- есептеуге арналған сомасы;
- жеке бас куәлігінің деректері;
- жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
- құрылымдық бөлімшенің нөмірі.

В Книге по форме № 441 ведется учет депонированных сумм по заработной плате и стипендиям по субсчету 3243 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам". Записи в этой книге производятся по каждому депоненту. В соответствующих графах "Кредит (отнесено на счет депонента)" указываются месяц, в котором образовалась депонентская задолженность, номера платежных (расчетно-платежных) ведомостей и суммы задолженности, а в графах "Дебет - выплачено" против фамилии депонента записываются номер расходного кассового ордера и выплаченная сумма.
В конце месяца в Книге по форме № 441 подсчитываются итоги по графам "Кредит (отнесено на счет депонента)" и "Дебет - выплачено" и выводится кредитовый остаток на начало следующего месяца.
Приложение 63 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 451
Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Карточка учета № ______ обязательных пенсионных взносов за _________________ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
Индивидуальный идентификационный номер________________________
Сальдо на начало года _________________ тенге _________ тиын
Месяц
Сальдо на начало месяца
Удержано за месяц
Перечислено
Сальдо на конец месяца
номер
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
итого
Сальдо на конец года _________________ тенге _________ тиын
Руководитель государственного учреждения ________________________
___________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер _______ _______________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Для получения полной информации об удержанных и перечисленных пенсионных взносах физического лица (работника государственного учреждения) ведется Карточка учета по форме № 451 по субсчету "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд". Карточка учета по форме № 451 ведется ежемесячно, в конце отчетного года подсчитываются итоги по всем графам, и выводится сальдо на конец отчетного периода. В новом году производится открытие новой Карточки учета по форме № 451.
Приложение 64 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 455
Список для зачисления причитающейся заработной платы на лицевые счета по вкладам
Работников ___________________________________________________,
(наименование государственного учреждения)
находящееся в __________________________________________________
(город или село и его название)
и состоящем на республиканском (местном) бюджете, для зачисления сумм заработной платы за ________________ месяц _________ года на счета по вкладам в ___________________________ Районном Филиале Банка
____________________________________________________________________
№ п/п
Номер лицевого счета по вкладу
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника
Сумма заработной платы
№, дата, кем выдано удостоверение личности
ИИН
Номер районного филиала
Примечание
Итого
Всего подлежит к зачислению ________________________________ тенге
сумма прописью
Руководитель государственного учреждения ________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание:
Для выплаты заработной платы и других денежных выплат работникам государственного учреждения через филиалы и структурные подразделения банков второго уровня путем зачисления на лицевые счета по вкладам государственное учреждение формирует список работников по форме № 455, которые дали письменное согласие (заявление) для зачисления причитающейся суммы заработной платы на лицевые счета по вкладам.
В Списке по форме № 455 указывается наименование государственного учреждения, источник финансирования (республиканский или местный бюджет), местонахождение государственного учреждения (в городской или сельской местности).
В Списке по форме № 455 отражаются следующие реквизиты:
- номер лицевого счета;
- фамилия, имя и отчество работника (полностью);
- сумма на зачисление;
- данные удостоверения личности;
- индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
- номер структурного подразделения.

№ 455-нысан бойынша тізім электрондық нысанда ақпараттарды магниттік тасымалдау арқылы файл түрінде және қағаз түрінде тапсырылады. Қағаз түріндегі № 455-нысан бойынша тізімге мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы мен бас бухгалтер қол қояды және мемлекеттік мекеменің мөрімен расталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
65–қосымша
№ 456 нысан
Ағымдағы шотқа тиесілі ақшалай төлемді аудару тізімі
Қызметкерлер _____________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
________________ жылға Қазақстан Республикасының Банктерінде ағымдағы шотқа
жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді аудару үшін
ерекшелік бойынша ______________________________________________
Карточканың нөмірі
Сомасы
Аты-жөні
ЖСН
Жиыны
Мемлекеттік мекеменің басшысы __________ ________________________
Қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер _________ _____________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны
Ескертпе:
Екінші деңгейдегі банктердің филиалдары мен құрылымдық бөлімшелері арқылы мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне жалақылар мен басқа да ақшалай төлемдерді ағымдағы шоттар арқылы төлеу жолымен төлеу үшін мемлекеттік мекеме № 456-нысан бойынша қызметкерлердің тізімін, карточкалардың нөмірлерін, аты-жөнін, ЖСН және оларға тиесілі еңбекақы сомасын көрсете отырып қалыптастырады.
№ 456-нысан бойынша тізім банк, мемлекеттік мекеме көрсеткен форматтағы электрондық нысанда (дискетте) ұсынылады, тізім екі данада басылып шығарылады. Бұл ретте нысан бойынша әрбір парақ қол қоюға құқығы бар (тапсырылған қол үлгілері бар құжатқа сәйкес) лауазымды тұлғалармен расталады және мемлекеттік мекеме мөрінің таңбасымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
66–қосымша
№ 463 нысан
_______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы ________ жыл пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв есебі
Тегі, аты, әкесінің аты
Өткен кезеңдегі пайдаланылмаған демалыс күндерінің саны
Есепті кезең үшін демалыс күндерінің саны
Барлығы

Список по форме № 455 представляется в электронном формате в виде файла на магнитном носителе информации и в бумажном виде. Списки по форме № 455 в бумажном виде подписываются руководителем государственного учреждения и главным бухгалтером и заверяются печатью государственного учреждения.
Приложение 65 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 456
Список для зачисления причитающихся денежных выплат на текущие счета
Работников ____________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
для зачисления заработной платы и других денежных выплат на текущие
счета в Банках Республики Казахстан за ____________________ г.
по специфике ___________________________________________________
Номер карточки
Сумма
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИН
Итого
Руководитель государственного учреждения ________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание:
Для выплаты заработной платы и других денежных выплат работникам государственного учреждения через филиалы и структурные подразделения банков второго уровня путем выплаты через текущие счета государственное учреждение формирует список работников по форме № 456, с указанием номеров карточек, фамилий, имен и отчеств, ИИН и причитающихся им сумм заработной платы.
Список по форме № 456 представляется в электронной форме (на дискете) в формате, указанном банком, государственным учреждением список распечатывается в двух экземплярах. При этом каждый лист по форме заверяется должностными лицами, имеющими право подписи (согласно представленного документа с образцами подписей), и скрепляется печатью государственного учреждения.
Приложение 66 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 463
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Расчет резерва по неиспользованным отпускам за ______________ г.
Фамилия, имя, отчество
Количество дней неиспользованного отпуска прошлых периодов
Количество дней отпуска за отчетный период,

Ескертпе: № 463 нысан бойынша бухгалтерлік қызмет 3246 "Пайдаланылмаған демалыстар бойынша қызметкерлер алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шот бойынша пайдаланылмаған демалыстар бойынша резервті есептеу жүргізеді. № 463 нысанда бойынша есептеуде мынадай деректер көрсетіледі: мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің аты-жөні, өткен кезеңдерде пайдаланылмаған демалыс күндерінің саны, заңнамада белгіленген ағымдағы кезеңге демалыс күндерінің саны, ағымдағы кезеңге берілген демалыс күндерінің саны, есепті кезеңнің соңына пайдаланылмаған демалыс күндерінің саны, есепті кезеңнің басына пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв сальдосы, есепті кезеңге пайдаланылмаған демалыстар бойынша резервті азайту, орташа күндік еңбекақы (бұл көрсеткіш "Демалыс беру (босату) туралы есептеу" № 425-нысанынан көшіріледі), № 463-нысанды 10-бағанда пайдаланылмаған демалыстар бойынша резервке соманы аудару жүргізіледі. Осы нысан жылына бір рет есепті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
67–қосымша
КО-1 нысаны
_____________________________
Мемлекеттік мекеменің
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
атауы
КІРІС КАССАЛЫҚ ОРДЕРІ
№____
күні
ай
жылы
Дебет
Кредит
Сомасы, тенге
Шығыстардың ерекшелігі
корреспонденцияланатын есеп/субесеп
талдамалық есепке алу коды
_____________________қабылдады
Негіз:_________________________
______________________________
Сомасы____________________теңге
жазбаша
Бас бухгалтер_________________
қолы
Алған кассир_________________
қолы
_____________________________
Мемлекеттік мекеменің
(орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
ТҮБІРТЕК
Кіріс кассалық ордерге №_________________________________________
_______________________________ қабылдады
______________________________
Негіз:__________________________
______________________________
_______________________________
Сомасы_____________________теңге
жазбаша
"____" ________________________ж
Мөр орыны
Бас бухгалтер__________________
қолы
Кассир_________________________
қолы
Ескертпе:
Мемлекеттік мекемелердің кассалары 1010 "Кассадағы ақшалай қаражат" шоты бойынша қолма-қол ақша қабылдауды бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген тұлға және кассир қол қойған кассалық кіріс ордері бойынша жүргізеді.
Кассалық кіріс ордерін және оның квитанциясын бухгалтерлік қызмет (орталықтандырылған бухгалтерия) қызметкері бір дана етіп толтырады және ол сиямен немесе шарикті қаламның пастасымен дәл де анық толықтырылуға немесе компьютерде (бағдарламалық қамтамасыз етуде) басылуға тиісті. Қолма-қол ақшаны қабылдау кезінде ақшаны өткізуші тұлғаға бас бухгалтердің немесе солар уәкілеттік берген тұлғаның және кассирдің қолдары қойылып, кассирдің мөрімен (штампымен) куәландырылған квитанция беріледі. Тіпті келісілген болса да, бұл құжаттарға ешқандай тазарту жүргізуге, сызуға немесе түзетуге жол берілмейді. Кассалық кіріс ордері қосымшаларымен бірге міндетті түрде штамппен, немесе күнін, айын, жылын көрсете отырып "Алынды" деп қолмен жазылып өтелуге жатады.
Кассаға берілгенге дейін кассалық кіріс ордерін бухгалтерлік қызмет (орталықтандырылған бухгалтерия) № КО-3а-нысанды кассаның кіріс және шығыс құжаттарын тіркеу журналынан тіркеуден өткізуге тиісті.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
68–қосымша
КО-2 нысаны
_________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
№ ________ ШЫҒЫС КАССАЛЫҚ ОРДЕРІ
күні
айы
жылы
Корреспонденцияланатын шот/қосалқы шот
Талдамалық есептің коды
Сомасы, теңге
Шығыстардың ерекшелігі
Берілсін__________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Негіздеме:________________________________________________
______________________________________________________теңге
жазбаша соманы көрсету
Қосымша____________________________________________________
Басшы __________________ Бас бухгалтер ___________________ Қолы қолы
Алды_____________________________________________________тенге
жазбаша соманы көрсету
"____" _______________________ж. Қолы___________________________________
атауы, алушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, күні мен алған жері
Кассир ____________________ берді қолы
Ескертпе:
1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоты бойынша кассадан қолма-қол ақша беру үшін қолданылады. № КО-2 нысан бойынша ШКО мемлекеттік мекеме басшысының, бас бухгалтерінің немесе олар уәкілеттік берген тұлғалардың және кассирдің қолдары болған кезде жарамды. Бухгалтерлік қызмет № КО-2 нысан бойынша ШКО шарикті қаламмен анық және анық толтырады немесе компьютерде (бағдарламалық қамтамасыз етуде) бір данада теріледі. Бұл құжаттарда ешқандай өшіруге, түзетуге немесе түзетуге жол берілмейді. № КО-2 нысан бойынша ШКО-да оларды жасау үшін негіз көрсетіледі және оларға қоса берілетін құжаттар санамаланады. № КО-2 нысан бойынша ШКО ақшасын алғаннан кейін оған қоса берілген құжаттар күні, айы, жылы көрсетіле отырып, мөртабанмен немесе "Төленді" деген қолмен өтеледі. Қолма-қол ақша алатын адамдардың қолына № КО-2 нысан бойынша ШКО беруге тыйым салынады. № ШКО-3а-нысаны бойынша ШКО кассасына беру үшін кассалық кіріс ордерін бухгалтерлік қызмет (орталықтандырылған бухгалтерия) № ШКО-3а-нысанды кассаның кіріс және шығыс құжаттарын тіркеу журналынан тіркеуден өткізуге тиісті.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
69–қосымша
КО-3 нысаны
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
КІРІС ЖӘНЕ ШЫҒЫС КАССАЛЫҚ ҚҰЖАТТАРЫН ТІРКЕУ ЖУРНАЛЫ__________________________жыл
Осы үлгі бойынша журналдың барлық парағын басып шығару
Кіріс құжаты
Сомасы, теңге
Ескерту
Шығыс құжаты
Сомасы, теңге
Ескертпе
Күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескертпе:

Бухгалтерская служба составляет Расчет по форме № 463 по субсчету 3246 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам". В Расчете по форме № 463 отражаются следующие данные: фамилия, имя, отчество работников государственного учреждения, количество дней неиспользованного отпуска прошлых периодов, количество дней отпуска за отчетный период количество дней предоставленного отпуска за отчетный период, количество дней неиспользованного отпуска на конец отчетного периода, сальдо резерва по неиспользованным отпускам на начало отчетного периода, уменьшение резерва по неиспользованным отпускам за отчетный период, среднедневная заработная плата (данный показатель переносится по форме № 425 "Расчет о представлении отпуска (увольнении)" по каждому сотруднику), в графе 10 по форме № 463 производится начисление суммы в резерв по неиспользованным отпускам. Данная форма заполняется один раз в год, по состоянию на 31 декабря отчетного года.
Приложение 67 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № КО-1
_____________________________
Наименование государственного
учреждения (централизованной
бухгалтерии)
ПРИХОДНЫЙ КАССОВЫЙ ОРДЕР № ____
число
месяц
год
Дебет
Кредит
Сумма,
тенге
Специфика расходов
корреспондирующий
счет/субсчет
Код аналитического учета
Принято от _____________________
Основание: ______________________
________________________________
Сумма ____________________ тенге
прописью
Главный бухгалтер _____________
подпись
Получил кассир ________________
подпись
________________________________
Наименование государственного
учреждения (централизованной
бухгалтерии)
КВИТАНЦИЯ
К приходному кассовому ордеру
№ ______________________
Принято от _______________________
______________________________
______________________________
Основание: _______________________
______________________________
______________________________
Сумма_______________________ тенге
прописью
"____" ________________________ г.
М.П.
Главный бухгалтер _____________
подпись
Кассир _______________________
подпись
Примечание:
Прием наличных денег по счету 1010 "Денежные средства в кассе" кассой государственного учреждения производится по ПКО по форме № КО-1, подписанным главным бухгалтером или лицом, им уполномоченным и кассиром.
ПКО по форме № КО-1 и квитанции к ним выписываются в одном экземпляре работником бухгалтерской службы (централизованной бухгалтерии) и заполняются четко и ясно шариковой ручкой или набраны на компьютере (в программном обеспечении). При приеме наличных денег, лицу, сдавшему деньги, выдается квитанция за подписями главного бухгалтера или лица, им уполномоченного, и кассира, заверенная печатью государственного учреждения. Никаких подчисток, помарок или исправлений, хотя бы оговоренных, в этом документе не допускается. ПКО по форме № КО-1 вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки "Получено" с указанием числа, месяца, года.
До передачи в кассу ПКО по форме № КО-1 регистрируются бухгалтерской службой (централизованной бухгалтерией) в журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов по форме № КО-3а.
Приложение 68 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от "___" _____2025 года № __
Форма № КО-2
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
РАСХОДНЫЙ КАССОВЫЙ ОРДЕР № ________
число
месяц
год
Корреспондирующий счет/субсчет
Код аналитического
учета
Сумма, тенге
Специфика
расходов
Выдать ______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Основание: __________________________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________________________________________ тенге
сумма прописью
Приложение __________________________________________________________
Руководитель ________________________
подпись
Главный бухгалтер ___________________
Получил______________________________________________________ подпись
сумма прописью
"____"____________________г. Подпись ____________________________
По __________________________________________________________________
наименование, номер, дата и место выдачи документа,
удостоверяющего личность получателя
Выдал кассир ___________________
подпись
Примечание:
Применяется для выдачи наличных денег из кассы по счету 1010 "Денежные средства в кассе". РКО по форме № КО-2 действительны при наличии подписи руководителя, главного бухгалтера государственного учреждения или лицами, ими уполномоченными и кассира. РКО по форме № КО-2 заполняются бухгалтерской службой четко и ясно шариковой ручкой или набраны на компьютере (в программном обеспечении) в одном экземпляре. Никаких подчисток, помарок или исправлений, хотя бы оговоренных, в этих документах не допускается. В РКО по форме № КО-2 указывается основание для их составления, и перечисляются прилагаемые к ним документы. После получения денег РКО по форме № КО-2 и приложенные к нему документы погашаются штампом или подписью от руки "Оплачено" с указанием числа, месяца, года. Выдача РКО по форме № КО-2 на руки лицам, получающим наличные деньги, запрещается.
Для передачи в кассу РКО по форме № КО-2 регистрируются бухгалтерской службой (централизованной бухгалтерией) в журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов по форме № КО-3а.
Приложение 69 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № КО-3а
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
ЖУРНАЛ РЕГИСТРАЦИИ ПРИХОДНЫХ И РАСХОДНЫХ КАССОВЫХ ДОКУМЕНТОВ ________________ год
По данному образцу печатать все страницы журнала
Приходный документ
Сумма, тенге
Примечание
Расходный документ
Сумма,
тенге
Примечание
Дата
Номер
Дата
Номер
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
и так далее до конца линовка через 16 пунктов
Примечание:

Бухгалтерлік қызмет (орталықтандырылған бухгалтерия) қызметкерлері кассаға орындауға бергенге дейін кассалық кіріс және шығыс ордерлерін № КО-3а нысаны бойынша ЖБҚ және ЖБҚ тіркеу журналында тіркейді. Кассалық кіріс және шығыс ордерлерін № КО-3а нысаны бойынша ЖБҚ және ЖБҚ тіркеу журналында тіркеу кіріс және шығыс бойынша жеке 1 нөмірден басталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
70–қосымша
№ КО-4 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
_______ жылға арналған КАССАЛЫҚ КІТАП _____ жылғы "____" ____________ касса ________парақ
Құжаттың нөмірі
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың/
қосалқы шоттың нөмірі
Кіріс
Шығыс
Құжаттың нөмірі
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың/
қосалқы шоттың нөмірі
Кіріс
Шығыс
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
Күннің басына қалдық............
х
Тасымал
Бір күндік қорытынды...............
Күннің соңына қалдық..................
оның ішінде жалақыға..................
Кассир_________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Кассалық кітаптағы жазбаны тексеріп,_______кіріс және________шығыс жазбаша жазбаша
құжаттарын алды____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бухгалтер _____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___ жылғы "____" ______________ касса ________парақ
парақтың сырт жағы
Құжаттың нөмірі
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттының/қосалқы шоттының нөмірі
Кіріс
Шығыс
Құжаттың нөмірі
Кімнен алынды немесе кімге
Корреспонденцияланатын шоттың/қосалқы шоттың нөмірі
Кіріс
Шығыс
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
Күннің басына қалдық ………
х
Тасымал
Бір күндік қорытынды........................
Күннің соңына қалдық........................
оның ішінде жалақыға........................
Кассир ___________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Кассалық кітаптағы жазбаны тексеріп,________кіріс және________шығыс
Жазбаша жазбаша құжаттарын алды
Бухгалтер___________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
осылай кітаптың соңына дейін
Оң төменгі бұрышта соңғы парақта басып шығару
Осы кітапта нөмірленді және тігілді _____________бет
Мөр орны
Қолы________________________________________________ жыл "____" _________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
Қолма-қол ақшаның түсуі мен берілуін мемлекеттік мекемелері 1010 "Кассадағы ақшалай қаражат" шоты бойынша касса кітабында есепке алады. Әрбір мемлекеттік мекемесі нөмірленген, тігілген және сүргіштік немесе мастикалық мөрмен бекітілген бір ғана касса кітабын жүргізеді. Касса кітабындағы парақтар саны басшысының, бас бухгалтердің немесе осы мемлекеттік мекемесінде бухгалтерлік есепті қамтамасыз ететін саланы басқаратын тұлғаның қолдарымен куәландырылады. Касса кітабындағы жазулар көшірме қағаз арқылы шарикті қаламмен немесе сиямен 2 данада жүргізіледі. Парақтардың екінші даналары жыртылмалы болуға тиісті және ол кассирдің есебі міндетін атқарады. Парақтардың бірінші даналары касса кітабында қалады. Парақтардың бірінші және екінші даналары бірдей нөмірлермен нөмірленеді. Касса кітабына тазарту жүргізуге, келісілмеген түзетулер енгізуге рұқсат етілмейді. Кітаптағы қателерді түзету "Түзетілді" деген жазумен ескертіледі, түзетілген күні көрсетіле отырып, мемлекеттік мекемесі кассирінің, бас бухгалтерінің немесе оны алмастыратын тұлғаның қолдарымен куәландыруға тиісті.
Күн сайын жұмыс күнінің аяғында кассир сол күнгі операциялардың қорытындысын шығарады, кассадағы нақты қалдық ақшаны келесі күнге аударады және екінші жыртылмалы парақты (касса кітабындағы күн ішіндегі жазбалардың көшірмесін) кассалық кіріс және шығыс құжаттарын қоса касса кітабына енгізе отырып бухгалтерлік қызметке есеп ретінде өткізеді.Нысандар альбомының Кассалық кітабында, мемлекеттік мекеменің кассасында күнделікті ақша қаражатының айналымы болмаған кезде, ақша қаражаты қозғалысының келесі күніне жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
71–қосымша
№ 294 нысаны
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерия) атауы
_________ жылға арналған жоспарлы тағайындаулар мен шығыстар кітабы
Бағдарлама _________ Кіші бағдарлама _______ Ерекшелігі _____________
Құжаттың нөмірі мен күні
Операцияның мазмұны
Міндеттемелерді қабылдау үшін жоспарлы тағайындау
Төленген міндеттемелер
Төленген міндеттемелерді қалпына келтіру
___ кезең аяғындағы арналған жоспарлы тағайындау қалдығы
Іс жүзіндегі шығыстар
Күрделі шығындар, қаржылық инвестициялар және қарыздарды өтеу
1
2
3
4
5
6
7
8
жиыны
Ескертпе:
Қаржыландыру жоспарларының орындалуын есепке ала отырып, дербес жүзеге асырылатын мемлекеттік мекемелерде және орталықтандырылған бухгалтерияларда бір типті мемлекеттік мекемелер бойынша жоспарлы тағайындау мен шығыстарды талдамалы есепке алу Қазақстан Республикасы бюджетінің шығыстар экономикалық сыныптамасының бағдарламалары, кіші бағдарламалары және ерекшеліктері бойынша есептеу кітабы № 294 нысан бойынша жүргізіледі.
Кітаптағы жазулар күн ішінде түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі.

Работниками бухгалтерской службы (централизованной бухгалтерии) до передачи на исполнение в кассу приходные и расходные кассовые ордера регистрируются в Журнале регистрации ПКД и РКД по форме № КО-3а. Регистрация приходных и расходных кассовых ордеров в Журнале регистрации ПКД и РКД по форме № КО-3а начинается с номера 1 отдельно по приходу и расходу.
Приложение 70 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № КО-4
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
КАССОВАЯ КНИГА на _______ год
Касса за "___" _______________ года Лист _______
Номер документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/субсчета
Приход
Расход
Номер документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/ субсчета
Приход
Ра
сх
од
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
Остаток на начало дня....................
х
Перенос
Итого за день...........
Остаток на конец дня...........
в том числе на заработную плату.......
Кассир _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Записи в кассовой книге проверил __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
документы в количестве __________________________________________
прописью
приходных и ___________ расходных_______________________________
получил________________________________________________________
прописью
Бухгалтер ______________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Касса за "____" _________ года
Лист _______
оборотная сторона
Номер документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/субсчета
Приход
Расход
Номер документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспон- дирующего счета/ субсчета
Приход
Расход
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
Остаток на начало дня....................
х
Перенос
Итого за день...........
Остаток на конец дня...........
в том числе на заработную плату.......
Кассир ________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Записи в кассовой книге проверил и
документы в количестве _________________________________________
прописью
приходных и ___________ расходных получил
прописью
Бухгалтер ______________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и так далее до конца книги
Печатать на последней странице в правом нижнем углу
В этой книге пронумеровано и прошнуровано ___________ страниц
Место печати
Подпись ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________________ года
Примечание:
Поступление и выдачу наличных денег государственные учреждения учитывают в Кассовой книге по счетам 1010 "Денежные средства в кассе" и 1020 "Текущий счет государственного учреждения". Каждое государственное учреждение ведет только одну Кассовую книгу, которая пронумерована, прошнурована и опечатана печатью. Количество листов в Кассовой книге заверяется подписями руководителя, главного бухгалтера или лица, возглавляющего подразделение, обеспечивающее бухгалтерский учет данного государственного учреждения. Записи в Кассовой книге ведутся в двух экземплярах через копировальную бумагу шариковой ручкой. Первые экземпляры листов остаются в Кассовой книге, вторые экземпляры листов являются отрывными и служат отчетом кассира. Первые и вторые экземпляры листов нумеруются одинаковыми номерами. Подчистки и неоговоренные исправления в Кассовой книге не допускаются. Исправление ошибок в Кассовой книге оговаривается надписью "Исправлено" и подтверждается подписями кассира и главного бухгалтера государственного учреждения или лица, его заменяющего, с указанием даты исправления.
Ежедневно в конце рабочего дня, кассир подсчитывает итоги операций за день, выводит остаток наличных денег в кассе на следующее число и передает в бухгалтерскую службу в качестве отчета второй отрывной лист (копию записей в Кассовой книге за день) с приходными и расходными кассовыми документами под расписку в Кассовой книге.
В Кассовой книге Альбома форм, при отсутствии ежедневного оборота денежных средств в кассе государственного учреждения, вписывается следующая дата движения денежных средств.
Приложение 71 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 294
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга учета плановых назначений и расходов
на ______ год
Программа _________ Подпрограмма __________ Специфика _______
Дата и номер документа
Содержание операции
Плановые назначения для принятия обязательств
Оплаченные обязательства
Восстановление оплаченных обязательств
Остаток плановых назначений на конец периода __
Фактические расходы
Капитальные затраты, финансовые инвестиции и погашение займов
1
2
3
4
5
6
7
8
итого
Примечание:
В государственных учреждениях, осуществляющих учет исполнения планов финансирования самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении сводных планов финансирования по однотипным государственным учреждениям аналитический учет плановых назначений и расходов ведется в Книге учета по форме № 294 по программам/подпрограммам и спецификам экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан.
Записи в книге производятся по каждому документу, поступившему за день.

"Құжаттың нөмірі мен күні" деген 1-баған және "Операциясының мазмұны" деген 2-баған бойынша жоспарлы тағайындаулар көзделген, төленген міндеттемелер, төленген міндеттемелердің өткізілген күні, іс жүзінде жүргізілген шығыстар, күрделі шығындар, қаржы инвестициялары, қарыздарды өтеу бойынша құжатты ресімдеу күні қалпына келтірілген.
"Міндеттемелерді қабылдау үшін жоспарлы тағайындаулар" деген 3-баған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары негізінде толтырылады.
"Төленген міндеттемелер" деген 4-баған "Мемлекеттiк мекеменiң жүргiзілген төлемдерi жөнiндегi күнделiктi көшiрмесi" 5-15-нысаны негізінде толтырылады.
"Төленген міндеттемелерді қалпына келтіру" деген 5-баған "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi" 5-17-нысаны негізінде толтырылады.
Айдың аяғында бағандар бойынша шығарылған кітапта қорытынды шығарылады, ол әрбір айдың 1 күніне қазынашылықтың аумақтық органдары ұсынатын "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 4-20-нысанды әрбір ерекшелік бойынша салыстырылады.
"Нақты шығыстары" деген 7 және "Күрделі қаржы шығындары, қаржы инвестициялары, қарыздарды өтеуі" деген 8-бағандар жүргізілген шығындарды растайтын бухгалтерлік құжаттар негізінде толтырылады.
"Нақты шығыстары" деген 7-бағанда 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар" шоттары бойынша ақшалай емес шығыстарды алып тастағанда, мемлекеттік мекеменің есептелген операциялық шығыстары көрсетіледі.
Активтері құнының өсуіне әкеп соғатын жүргізілген күрделі қаржы шығындарының сомалары, сондай-ақ қаржы инвестицияларына салымдар мен қарыздарды өтеу "Күрделі қаржы шығындары, қаржы инвестициялары, қарыздарды өтеуі" деген 8-бағанда көрсетуге жатады.
Нысандар альбомының № 294 нысанында іс жүзіндегі шығыстар бойынша деректер Бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарының "Шығыстар" деген 7-бөлімінің шоттарында есепке алынған бухгалтерлік есеп бойынша есептелген шығыстар жөніндегі деректермен салыстырып тексеруге жатады. Нысандар альбомының № 294 нысанындағы "Іс жүзіндегі шығыстар" деген 7-баған мен бухгалтерлік есеп деректері бойынша (Бухгалтерлік есеп шоттары жоспарының "Шығыстар" деген 7-бөлімінің шоттары бойынша) есептелген шығыстар жөніндегі деректер арасындағы айырмашылық мынадай шоттар бойынша ақшалай емес шығыстармен түсіндіріледі:
7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар";
7140 "Өзге операциялық шығыстар";
7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар";
7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар";
7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар";
7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар";
7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар";
7460 "Өзге шығыстар".
Осы есепке алу кітабы № 294 нысан бойынша өсетін қорытындымен толтырылады, айдың соңына ерекшеліктер бойынша қалдықтар келесінің басына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
72–қосымша
№ 294-а нысаны
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
________ жылға жоспарлы тағайындаулардың және төленген міндеттемелердің талдамалық есебінің карточкасы
Бағдарлама _____________ Кіші бағдарлама __________
______ жылға қалдық
оның ішінде ерекшеліктер бойынша
Жиыны
111
113
.......
.......
.......
.......
.......
Жиыны
Жоспарлы тағайындауларды есепке алу
Оперциялардың мазмұны мен құжаттың нөмірі
Ерекшеліктер бойынша жоспарлы тағайындау
ерекшеліктер бойынша төленген міндеттемелерді қалпына келтіру
Қорытынды жоспарлы тағайындаулар
111
113
.......
.......
.......
.......
.......
Жиыны
Төленгендерді есепке алу
Оперциялардың мазмұны мен құжаттың нөмірі
ерекшеліктер бойынша төленген міндеттемелер
Қорытынды төленген міндеттемелер
111
113
.......
.......
.......
.......
.......
Жиыны
_____ жылға қалдық
оның ішінде ерекшеліктер бойынша
Жиыны
111
113
.......
.......
.......
.......
.......
Жиыны
Ескертпе:

По графам 1 "Дата и номер документа" и 2 "Содержание операции" записывается месяц, в котором предусмотрены плановые назначения, восстановлены оплаченные обязательства, дата проведения оплаченных обязательств, дата оформления документа по произведенным фактическим расходам, капитальным затратам, финансовым инвестициям и погашению займов.
Графа 3 "Плановые назначения для принятия обязательств" заполняется на основании индивидуального плана финансирования по обязательствам.
Графа 4 "Оплаченные обязательства" заполняется на основании форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения".
Графа 5 "Восстановление оплаченных обязательств" заполняется на основании формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов".
По окончании месяца итоги, выведенные по графам в книге выводятся итоги, которые сравниваются по каждой специфике с формой 4-20 "Сводный отчет по расходам", предоставляемой территориальными органами казначейства на 1 число каждого месяца.
Графы 7 "Фактические расходы" и 8 "Капитальные затраты, финансовые инвестиции и погашение займов" заполняются на основании бухгалтерских документов, подтверждающих произведенные затраты.
В графе 7 "Фактические расходы" отражаются начисленные операционные расходы государственного учреждения, за исключением не денежных расходов по счетам 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7140 "Прочие операционные расходы".
Суммы произведенных капитальных затрат, приводящих к увеличению стоимости активов, а также вложения в финансовые инвестиции и погашение займов подлежат отражению в графе 8 "Капитальные затраты, финансовые инвестиции и погашение займов".
Данные по фактическим расходам в форме № 294 Альбома форм подлежат сверке данными по начисленным расходам по бухгалтерскому учету, учтенных на счетах раздела 7 "Расходы" Плана счетов бухгалтерского учета. Расхождения между данными по графе 7 "Фактические расходы" ф. 294 Альбома форм и начисленными расходами по данным бухгалтерского учета (по счетам раздела 7 "Расходы" Плана счетов бухгалтерского учета) объясняются не денежными расходами по следующим счетам:
7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов";
7120 "Расходы по расчетам с бюджетом";
7140 "Прочие операционные расходы";
7320 "Прочие расходы по управлению активами";
7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости";
7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов";
7430 "Расходы по курсовой разнице";
7440 "Расходы от обесценения активов";
7450 "Расходы по созданию резервов";
7460 "Прочие расходы".
Данная Книга учета по форме № 294 заполняется нарастающим итогом, остатки по спецификам на конец месяца переносятся на начало следующего.
Приложение 72 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 294-а
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Карточка аналитического учета плановых назначений и оплаченных обязательств на ________ год
Программа _____________ Подпрограмма __________
Остаток на
______ г.
в том числе по спецификам
Итого
111
113
Итого
Учет плановых назначений
Содержание
операции и
номер
документа
плановые назначения по спецификам
восстановление оплаченных
обязательств по спецификам
Итого
плановые
назначения
111
113
Итого
Учет оплаченных
Содержание
операции и
номер
документа
оплаченные обязательства по спецификам
Итого
оплаченные
обязательства
111
113
Итого
Остаток на
______ г.
в том числе по спецификам
Итого
111
113
Итого
Примечание:

№ 294-а нысаны бойынша Карточканың мақсаты № 294 нысаны сияқты. Талдамалық есепке алу кітаптарда емес, карточкаларда жүзеге асырылатын мемлекеттік мекемелерде қолданылады. Орталықтандырылған бухгалтерияларда алынған қаражат пен төленген міндеттемелердің талдамалы есебі № 294-а нысаны бойынша Карточкада бағдарламалар/кіші бағдарламалар және экономикалық сыныптама ерекшеліктері бөлінісінде жүргізіледі. "Жоспарлы тағайындауларды есепке алу" және "Төленген міндеттемелерді есепке алу" бөлімдерінде ерекшеліктер бөлінісінде алынған жоспарлы тағайындаулар мен төленген міндеттемелердің сомалары жазылады. Жазбалар бір күнде түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі. "Операцияның мазмұны және құжаттың нөмірі" бағандарында алынған жоспарлы тағайындаулардың күні (төленген міндеттемелерді қалпына келтіру) және "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күнделікті үзінді көшірме" 5-15 нысандарын беру күні жазылады. "Ерекшеліктер бойынша төленген міндеттемелер" бағандары "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күнделікті үзінді көшірме"5-15-нысандар негізінде толтырылады. Ай аяқталғаннан кейін № 294-а нысаны бойынша карточкада әрбір ерекшелік бойынша әр айдың 1-күніндегі жағдай бойынша аумақтық қазынашылық органдары ұсынатын "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 4-20 нысанымен салыстырылатын қорытындылар есептеледі. Осы Карточка № 294-а нысаны бойынша өспелі қорытындымен толтырылады, ерекшеліктер бойынша қалдықтар айдың соңына келесісінің басына ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
73–қосымша
№ 381 нысан
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерия) атауы
1-мемориалдық ордер_______________________ жыл Кассалық операциялар бойынша жинақтаушы ведомості
Айдың басына қалдық________________
р/с №
Қазынашылық органдардың көшірмесінің немесе кассир есебінің күні
шоттың/қосалқы шоттың дебетіне
шоттың/қосалқы шоттың кредитінен
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Барлығы
№ 381 нысанның сырт жағы
р/с №
Қазынашылық органдардың көшірмесінің немесе кассир есебінің күні
шоттың/ қосалқы шоттың кредитіне
шоттың/ қосалқы шоттың дебетінен
жиыны
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Барлығы
Айдың соңындағы қалдық _____________________________
Орындаушы _______________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша ____________ парақта
Бас бухгалтер ____________ ______________________
Қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
Кассирлердің есептерін өңдеу кезінде ағымдағы айдағы касса бойынша айналымдарды жүйелеу үшін 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоты бойынша 1-мемориалдық ордер № 381 нысан бойынша Жинақтаушы ведомость қалыптастырылады. Кассирдің әрбір есебі тиісті шоттар бойынша бір жолмен № 381 нысан бойынша 1 мемориалдық ордерге енгізіледі. Онда кіріс пен шығыс жөніндегі касса бойынша барлық айналымдар жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
74–қосымша
№ 381 нысан
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
2-мемориалдық ордер_______________________ жыл Мемлекеттік мекеменің кодтарында қаражат қозғалысы бойынша жинақтаушы ведомості
Айдың басына қалдық __________
р/с №
Қазынашылық органдар көшірмесінің немесе кассир есебініңкүні
шоттың/қосалқы шоттың дебетіне
шоттың/қосалқы шоттың кредитінен
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Барлығы
№ 381 нысанның сырт жағы
р/с №
Қазынашылық органдар көшірмесінің күні
шоттың/қосалқы шоттың кредитіне
шоттың/қосалқы шоттың дебетінен
жиыны
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Барлығы
Айдың аяғына қалдық __________________________
Орындаушы ____________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер ________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша ________ парақта
Ескертпе:
Мемлекеттік мекемелердің кодтарында қаражаттың қозғалысы бойынша операциялар 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлық мақсат" және 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлық мақсат" шоттары бойынша "Мемлекеттік мекемелердің кодтарында қаражаттың қозғалысы бойынша жинақтаушы ведомость" 2-мемориалдық ордерімен рәсімделеді.
2-мемориалдық ордерге операциялық жазбалар қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері берген "Мемлекеттік мекеменің жүргізген төлемдері бойынша күн сайынғы үзінді-көшірме" 5-15, "Бақылау қолма-қол ақша шотынан үзінді-көшірме" 5-20, "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 4-20-нысандары мен оларға қоса берілген құжаттар негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
75–қосымша
№ 381 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
________ жылғы 3-мемориалдық ордер
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына, Демеушілік, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына, Ақшалай қаражатты уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына, Жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына, Нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына, шетел валютасындағы шотта және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында ақша қаражатын есепке алу жөніндегі жинақтау ведомості
Ай басындағы қалдық __________
Р/с №
Қазынашылық органдардың көшірмесінің немесе кассир есебінің күні
шоттың/қосалқы шоттың дебетіне
шоттың/қосалқы шоттың кредитінен
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Барлығы
№ 381 нысанның сыртқы жағы
Р/с №
Қазынашылық органдардың көшірмесінің немесе кассир есебінің күні
шоттың/қосалқы шоттың кредитіне
шоттың/қосалқы шоттың дебетінен
жиыны
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Барлығы
Ай соңындағы қалдық ___________________________
Орындаушы ____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша _____ парақ.
Ескертпе:

Назначение Карточки по форме № 294-а такое же, как и по форме № 294. Применяется в тех государственных учреждениях, где аналитический учет осуществляется не в книгах, а на карточках. Аналитический учет полученных средств и оплаченных обязательств в централизованных бухгалтериях ведется в разрезе программ/подпрограмм и специфик экономической классификации в Карточке по форме № 294-а. В разделах "Учет плановых назначений" и "Учет оплаченных обязательств" записываются суммы полученных плановых назначений и оплаченных обязательств в разрезе специфик. Записи производятся по каждому документу, поступившему за день. В графах "Содержание операции и номер документа" записываются дата полученных плановых назначений (восстановление оплаченных обязательств) и дата выдачи форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения". Графы "Оплаченные обязательства по спецификам" заполняются на основании форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения". По окончании месяца в Карточке по форме № 294-а подсчитываются итоги, которые сравниваются по каждой специфике с формой 4-20 "Сводный отчет по расходам", предоставляемой территориальными органами казначейства по состоянию на 1 число каждого месяца. Данная Карточка по форме № 294-а заполняется нарастающим итогом, остатки по спецификам на конец месяца переносятся на начало следующего.
Приложение 73 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 381
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 1 за _________________________ год Накопительная ведомость по кассовым операциям
Остаток на начало месяца __________
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в дебет счета/субсчета
с кредита счетов/субсчетов
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Всего
Оборотная сторона ф. № 381
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в кредит счета/субсчета
с дебета счетов/субсчетов
итого
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Всего
Остаток на конец месяца __________________
Исполнитель ______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер __________________Приложение на ________ листах
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
При обработке отчетов кассиров для систематизации оборотов по кассе за текущий месяц формируется Накопительная ведомость по форме № 381 мемориальный ордер 1 по счету 1010 "Денежные средства в кассе". Каждый отчет кассира заносится в Накопительную ведомость по форме № 381 мемориальный ордер 1 по соответствующим счетам одной строкой. В ней записываются все обороты по кассе по приходу и расходу.
Приложение 74 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 381
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 2 за _________________________ год
Накопительная ведомость по движению средств на кодах государственных учреждений
Остаток на начало месяца __________
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в дебет счета/субсчета
с кредита счетов/субсчетов
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Всего
Оборотная сторона формы № 381
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в кредит счета/субсчета
с дебета счетов/субсчетов
итого
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Всего
Остаток на конец месяца __________________
Исполнитель ______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _________________Приложение на ________ листах
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Операции по движению средств на кодах государственных учреждений оформляются Накопительной ведомостью по форме № 381 мемориальный ордер 2 по счетам 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" и 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".
Записи операций в Накопительной ведомости по форме № 381 мемориальный ордер 2 производятся на основании форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения", 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 4-20 "Сводный отчет по расходам" выданных территориальными органами казначейства и приложенных к ним документов.
Приложение 75 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 381
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 3 за _________________________ год
Накопительная ведомость по учету денежных средств на Контрольный счет наличности платных услуг, Контрольный счет наличности спонсорской, благотворительной помощи, Контрольный счет наличности временного размещения денежных средств, Контрольный счет наличности местного самоуправления, Контрольный счет наличности целевого финансирования, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам
Остаток на начало месяца __________
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в дебет счета/субсчета
с кредита счетов/субсчетов
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Всего
Оборотная сторона формы № 381
№ п/п
Дата выписки органов казначейства или отчета кассира
в кредит счета/субсчета
с дебета счетов/субсчетов
итого
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Остаток на конец месяца __________________
Исполнитель _________________________________________________ должность, подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) Главный бухгалтер _______________________________________________ подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) Приложение на ________ листах.
Примечание:

Мемлекеттік мекемелердің өзге шоттарында ақшалай қаражаттың қозғалысы бойынша операциялар 1041 "Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ, 1042 "Ақылы төлемдер ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақылы төлемдер ҚБШ, 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ, 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", 1050 "Шетел валютасындағы шот" қосалқы шоты бойынша шетел валютасындағы шотта, 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты", мұнда қосалқы шоты бойынша гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында, 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты", мұнда сыртқы қарыздар (қарыз қаражаты) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы жөніндегі қаржылық операциялар есепке алынады қосалқы шоты бойынша сыртқы қарыздар бойынша және 1070 "Өзге ақшалай қаражат" өзге ақшалай қаражат бойынша шоты 1076 – "Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ", мұнда "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Активтерді қайтару туралы заң) сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға ақша түсімдерін есепке жатқызу ескеріледі, 1077 – "Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорына ақша түсімдерін есепке жатқызу ескеріледі, 1078 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда Активтерді қайтару туралы заңға сәйкес жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорына ақша түсімдерін есепке алу ескеріледі қосалқы шоты бойынша 3-мемориалдық ордермен ресімделеді.
3-мемориалдық ордерге операциялар жазбалары 5-15 "Мемлекеттiк мекеменiң жүргiзілген төлемдерi жөнiндегi күнделiктi көшiрмесi", 5-20 "Бақылау қолма-қол ақша шотынан үзінді-көшірме", 5-33 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қалдықтар туралы есеп", 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысандары негізінде қазынашылықтың аумақтық органдары берген және оларға қоса берілген құжаттар негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
76–қосымша
№ 440 нысан
Жапсырма үлгісі
___________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Кассалық кітап _______ жылға
Титул үлгісі (2-парақ таза)
___________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Кассалық кітап ____________ жылға
Кассалық кітаптың әр беті екі тең бөлімнен тұрады: олардың бірін (көлбеу сызықпен) бірінші дана ретінде кассир толтырады да, кітапта қалады, келесісі (көлбеу сызықтарсыз) көшірме қағаздар арқылы оң және келесі беті арқылы толтырылады және кассирдің есебі ретінде парақтың жыртылатын бөлігі болып табылады.
Кассалық операциялардың жазбалары парақтың жыртылмайтын бөлігінің оң бетінен басталады. ("Күннің соңына қалдық" деген жолдан кейін).
Алдын ала парақты кесу жолы бойынша ортасынан бүктеп, кітапта қалатынын бөлінген бөлігін бөліктің астына қояды. "Тасымалдан" кейін жазба жүргізу үшін парақтың жартысын жыртылмайтын бөліктің оң бетіне орналастырады және парақтың жыртылмайтын бөлігінің келесі бетінен көлденең сызығы бойынша жазбаны жалғастыра береді.
Есеп бланкісі операциялардың соңына дейін бір күнде алынбайды.
"Оның ішінде жалақыға" деген жол бойынша касса шығысына есептен шығарылмаған жалақыға арналған төлем ведомостары бойынша сома көрсетіледі.

Операции по движению денежных средств на других счетах государственных учреждений оформляются мемориальным ордером 3 накопительная ведомость по учету денежных средств на Контрольный счет наличности спонсорской и благотворительной помощи по субсчету 1041 "КСН спонсорской и благотворительной помощи", КСН платных услуг по субсчету 1042 "КСН платных услуг", КСН временного размещения денег по субсчету 1043 "КСН временного размещения денег", КСН местного самоуправления по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления", КСН целевого финансирования по субсчету 1045 "КСН целевого финансирования", на счете в иностранной валюте по счету 1050 "Счет в иностранной валюте", специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по грантам по субсчету 1061 "Специальный счет связанного гранта", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам", по внешним займам по субсчету 1062 "Специальный счет внешнего займа", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам) и по прочим денежным средствам счета 1070 "Прочие денежные средства" по субсчетам: 1076 – "КСН Специального государственного фонда", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов), 1077 – "КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд центрального уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов, 1078 – "КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд местного уполномоченного органа в соответствии с Законом о возврате активов.
Записи операций в мемориальный ордер 3 производятся на основании форм 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения", 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-33 "Отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг", 4-20 "Сводный отчет по расходам" выданных территориальными органами казначейства и приложенных к ним документов.
Приложение 76 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 440
Образец ярлыка
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Кассовая книга на _______ год
Образец титула (страница 2-чистая)
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Кассовая книга
на __________ год
Каждый лист кассовой книги состоит из двух равных частей: одна
из них (с горизонтальной линовкой), заполняется кассиром как первый
экземпляр и остается в книге, другая (без горизонтальных линеек)
заполняется с лицевой и оборотной стороны через копировальную бумагу
и как отчет кассира является отрывной частью листа.
Записи кассовых операций начинаются на лицевой стороне
неотрывной части листа (после строки "Остаток на начало дня").
Предварительно лист сгибают пополам по линии отреза,
подкладывая отрывную часть листа под часть, которая остается в книге.
Для ведения записей после "Переноса" отрывную часть листа
накладывают на лицевую сторону неотрывной части и продолжают записи
по горизонтальным линейкам оборотной стороны неотрывной части листа.
Бланк отчета до конца операций за день не отрывается.
По строке "в том числе на зарплату" показывается сумма по
платежным ведомостям на заработную плату, не списанным в расход
кассы.

3, 5, 7 және т.б. беттердің үлгісі 93-н. қоса алғанда № 440, 95 парақ таза
Касса "____" _____________ ж. _______парақ
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың/қосалқы шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша
Кіріс
Шығыс
Кіріс
Шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Күннің басына қалдық.........
х
х
Тасымалдау
кестенің жалғасы
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың/қосалқы шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша
Кіріс
Шығыс
Кіріс
Шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Бір күнде жиыны.................
Күн соңындағы қалдық..........
х
х
оның ішінде жалақыға .......
х
х
Кассир ____________________________
қолы
Кассалық кітаптағы жазбаны тексерген және кіріс
құжаттары_______________мөлшерде
жазбаша
және__________________________шығысты алған
жазбаша
Бухгалтер _______________________
қолы
№ 440 н. қоса алғанда 94 парақ бойынша 4, 6, 8 және т.б. парақтардың үлгісі
"___" __________ ж. касса ____ парақ
сырт жағы
Құжаттың
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың/қосалқы шоттың нөмірі
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша
Кіріс
Шығыс
Кіріс
Шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Күннің басына қалдық............
х
х
Тасымалдау
кестенің жалғасы
Құжаттың №
Кімнен алынды немесе кімге берілді
Корреспонденцияланатын шоттың №
Бюджет бойынша
Ақылы қызметтен, демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақша салу, жергілікті өзін-өзі басқарудың, мақсатты қаржыландыру ҚБШ бойынша
Кіріс
Шығыс
Кіріс
Шығыс
1
2
3
4
5
6
7
Бір күнде жиыны.................
Күн соңындағы қалдық..........
х
х
оның ішінде жалақыға .......
х
х
Кассир ____________________________
қолы
Кассалық кітаптағы жазбаны тексерген және кіріс
құжаттары ________________мөлшерде
жазбаша
және ___________________________шығысты алған
жазбаша
Бухгалтер _______________________
қолы
Оң төменгі бұрыштығы соңғы парақта басып шығару
Осы кітапта нөмірленді ______________ парақ бекітілді
Мөр орыны Қолы _________
"__" ________________ ж.
Ескертпе:
№ 440 нысанды кассалық кітапта 1010 "Кассадағы ақшалай қаражат", 1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" шоттары бойынша бюджеттік қаражат бойынша ақшалай операциялары бар мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларын есептеу, сондай-ақ 1041 "Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін ақшаны, 1042 "Ақылы төлемдер ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақылы төлемдер ҚБШ, 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ есептеу бойынша және 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" жүргізіледі. № 440 нысан бойынша Кассалық кітапта кассалық операциялар есебі жөніндегі жазулар: бюджет қаражаты бойынша – "Бюджет бойынша" бағанында, ақылы қызметтерден, демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша бағанда. уақытша орналастыруды есептеу үшін қосалқы шоттар бойынша – "Ақылы төлемдер, демеушілік және қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша бағанда. Әрбір ордер немесе оны алмастыратын басқа құжат бойынша ақша алған немесе берген бойда кассир кітапқа жазу жүргізеді.
№ 440 нысан бойынша кассалық кітапта жазбаны әрбір кіріс және шығыс кассалық ордер бойынша ақшаны алғаннан немесе бергеннен кейін кассир бірден жүргізеді.

Образец 3, 5, 7 и т.д. страниц по 93 включительно формы № 440, 95 страница чистая
Касса за "____" _____________ г. Лист _______
№ документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/ субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Остаток на начало дня.....
х
х
Перенос
продолжение таблицы
№ документа
От кого получено или кому выдано
№ корреспондирующего счета/ субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Итого за день.................
Остаток на конец дня..........
х
х
в том числе на зарплату.......
х
х
Кассир ___________________________
подпись
Записи в кассовой книге проверил и
документы в количестве __________
прописью
приходных и ___________ расходных
получил прописью
Бухгалтер _______________________
подпись
Образец 4, 6, 8 и т.д. страниц по 94 включительно формы № 440
Касса за "____" _____________ г. Лист _______
оборотная сторона
№ документа
От кого получено или кому выдано
Номер корреспондирующего счета/субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Остаток на начало дня....................
х
х
Перенос
продолжение таблицы
№ документа
От кого получено или кому выдано
№ корреспондирующего счета/субсчета
По бюджету
По КСН от платных услуг спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования
Приход
Расход
Приход
Расход
1
2
3
4
5
6
7
Итого за день.................
Остаток на конец дня..........
х
х
в том числе на зарплату.......
х
х
Кассир __________________________
подпись
Записи в кассовой книге проверил и
документы в количестве __________
прописью
приходных и ___________ расходных
получил прописью
Бухгалтер _______________________
подпись
Печатать на последней странице в правом нижнем углу
В этой книге пронумеровано и прошнуровано ___________ страниц
Место печати Подпись ______________
"____" ____________________ г.
Примечание:
В Кассовой книге по форме № 440 ведется учет кассовых операций государственного учреждения, имеющего денежные операции по бюджетным средствам по счетам 1010 "Денежные средства в кассе", 1020 "Текущий счет государственного учреждения", а также по учету денег от спонсорской и благотворительной помощи по субсчету 1041 "КСН спонсорской и благотворительной помощи", на КСН платных услуг по субсчету 1042 "КСН платных услуг", временного размещения денег по субсчету 1043 "КСН временного размещения денег" и по субсчетам 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования". Записи по учету кассовых операций в Кассовой книге по форме № 440 производятся: по бюджетным средствам - в графах "По бюджету", по субсчетам для учета денег от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег графах "По КСН от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, целевого финансирования".
Записи в Кассовой книге по форме № 440 производятся кассиром сразу же после получения или выдачи денег по каждому приходному или расходному кассовому ордеру.

Күннің аяғында кассир күні бойы болған операциялардың қорытындысын жасайды, келесі күнге кассада қалған ақшаның қалдығын шығарады және кассирдің есебі ретінде бухгалтерлік қызметке (орталықтандырылған бухгалтерияға) екінші жыртылған парақты (бір күнге № 440 нысан бойынша кассалық кітапта жазбалардың көшірмесін) № 440 нысан бойынша кассалық кітапта қолхатпен кіріс және шығыс кассалық құжаттармен бірге береді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
77–қосымша
№ 450 нысан
___________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
№ ______шығыс кассалық ордер
Саны
Ай
Жыл
Корреспонденцияланатын шот/қосалқы шот
Талдамалық есепке алу коды
Сомасы, теңге
Аз қамтылған отбасылардың балаларына жәрдемақы төлеу ведомосі __________________ жылға
р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (жәрдемақы алушы)
Жәрдемақы төленетін балалардың саны
Сомасы, теңге
Алған кездегі қолхат
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
жоғарғы титул бөлігінсіз келесі парақты басып шығару
Басшы __________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
Осы нысан бойынша 1216 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты және 7220 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстар" шоты бойынша өткен ай үшін аз қамтылған отбасылардың балаларына жәрдемақылар мен стипендиялар төлеу жүргізіледі.
№ 450 нысан бойынша ведомость нақты және анық шарикті қаламмен толтырылады, тазалауға, тазалауға және түзетуге жол берілмейді. Ведомостқа мемлекеттік мекеменің басшысы, бас бухгалтер немесе оны алмастыратын адам қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
78–қосымша
№ 2-д нысаны
___________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Аз қамтылған отбасылардың балаларына жәрдемақы алушыларға арналған № _______________ жеке шот
__________________________________________________________________________
Анасының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) мекенжайы
1.Жәрдемақы тағайындау, өзгерту
2.
Жәрдемақы тағайындалды
Жәрдемақы тағайындаған мерзім
Бас бухгалтердің қолы
күні
хаттама
балалардың саны
ай сайынғы жәрдемақының сомасы
бастап
бастап
бастап
бастап
бастап
бастап
бастап
бастап
бастап
Әр түрлі белгілер____________________________________________
№ 2-д нысанның сырт жағы

В конце дня кассир подводит итоги операций за день, выводит остаток денег в кассе на следующее число и передает в бухгалтерскую службу (централизованную бухгалтерию) в качестве отчета кассира второй отрывной лист (копия записей в Кассовой книге по форме № 440 за день) вместе с приходными и расходными кассовыми документами под расписку в Кассовой книге по форме № 440.
Приложение 77 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 450
___________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Расходный кассовый ордер № ______
Число
Месяц
Год
Корреспондирующий счет/субсчет
Код аналитического
учета
Сумма, тенге
Ведомость на выплату пособий на детей из малообеспеченных семей за __________________ год
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (получателя пособия)
Количество детей, на которых выплачивается пособие
Сумма, тенге
Расписка в получении
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Печатать с оборотом без верхней титульной части
Руководитель __________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _____________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
По этой форме проводится выплата пособий и стипендий на детей из малообеспеченных семей за истекший месяц по субсчету 1216 "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий" и счету 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий". Ведомость по форме № 450 заполняется четко и ясно шариковой ручкой, подчистки, помарки и исправления не допускаются. Ведомость подписывается руководителем государственного учреждения, главным бухгалтером или лицом, его заменяющим.
Приложение 78 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 187
Форма № 2-д
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Лицевой счет № _______________получателя пособий на детей из малообеспеченных семей
___________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) матери (получателя)
___________________________________
адрес
1. Назначение, изменение пособия
Пособие назначено
Срок, на который назначено пособие
Подпись главного бухгалтера
дата
№ протокола
количество
детей
Сумма ежемесячного пособия
спо
спо
спо
спо
спо
спо
спо
спо
спо
спо
Разные отметки _________________________________________________

Мемлекеттік мекеме алған қолма-қол ақша 1010 "Кассадағы ақшалай қаражат", 1020 "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" шоттары бойынша, 1041 "Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ", 1042 "Ақылы төлемдер ҚБШ", 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шоттары бойынша қатаң түрде мақсатқа сай жұмсалады.
Осы бақылау кітабындағы №454 нысан бойынша ай басындағы қолма-қол ақшаның қалдығы, ақшаның түсімі, экономикалық сыныптама ерекшеліктері бойынша ай соңындағы шығыспен қалдық көрсетіледі. Барлық ерекшеліктер бойынша қолма-қол ақшаның қалдық сомасы ай соңындағы қолма-қол ақшаның касса кітабы бойынша қалдығына сәйкес келуге тиісті. Жазуды кассир немесе оны алмастырушы тұлға жүргізеді.
№ 454 нысан бойынша бақылау кітабы № 453 нысан бойынша бюджет қаражаты бойынша жеке және № 454 нысан бойынша (көрсетілген қаражаты бар мемлекеттік мекемелер) тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден, демеушілік және қайырымдылық көмектен, ақшаны уақытша орналастырудан, жергілікті өзін-өзі басқарудан және нысаналы қаржыландырудан түскен ақша бойынша бөлек жүргізіледі. Екі кітап бойынша қолма-қол ақша қалдықтарының жиынтығы касса кітабы бойынша қолма-қол ақша қалдығына сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
81–қосымша
№ 286 нысан
________________________ жыл № _______ аванстық есеп
Орталықтандырылған бухгалтерия _____________________________
Қаржыландыру көзі ________________________________
Мемлекеттік мекеме _______________________________
Бөлімше________________________________
Тегі, аты жөні (ол болған жағдайда)________________________ Табель нөмірі _________________
Лауазымы________________________________
Аванс тағайындау ________________________________
Код
Өткен аванстың қалдығы
Қайта шығыс
Аванс алынды (кімнен және күні)
1. _____________________
2. _____________________
3. _____________________
Барлығы алынды
Жұмсалды
Қалдық
Қайта есепту
Сомасы
Есеп тексерілді
Бекітуге
_________ теңге ____ тиын
Бағдарлама ______________
Кіші бағдарлама _________
Ерекшелік _______________
Күні ____________________
Бухгалтер
Жүргізілген шығыстың мақсаттылығын растаймын
Күні __________
Қолы __________
Есепті бекітемін
сомасы _________
________________
________________
________________
(жазбаша)
Қолы _______
Қосымша _____________ құжаттар
Корреспонденцияланатын шоттар
Сомасы
Дебет
Кредит
Қалдық есептелді
Қайта есептеу берілді
сомасы
_________________ теңге _____ тиын
"___" __________ж. №_ кассалық ордер бойынша
лауазымы қолы қолды таратып жазу
"____" ___________________ ж.
Қолхат. Тексеруге қабылданды ____________________ аванстық есеп № ___________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) "__" ______ ж. сомасы ___ теңге ____ тиын,
құжаттардың саны ____________________.
Бухгалтер __________________________________ "___" ________________ ж.
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 286 нысанының сыртқы жағы
Күні
Валюта бағамы
Құжаттың нөмірі
Қосалқы шоттардың дебеті
Кімге, не үшін және қандай құжат бойынша төленді
Саны
Бағасы
Сомасы
Барлығы
Есеп беретін тұлға ______________ ________________________________
Қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:
Аванстық есеп есеп беретін адамдармен есеп айырысуларды есепке алу үшін негізгі құжат болып табылады.
Бухгалтерлік қызметке (орталықтандырылған бухгалтерияға) № 286 нысан бойынша аванстық есеп жүргізілген шығыстарды растайтын қоса берілген құжаттармен ұсынылады. Есеп беретін тұлға № 286 нысан бойынша Аванстық есепке қоса берілген құжаттарды есепке жазу тәртібімен нөмірлейді.
№ 286 нысан бойынша аванстық есепте мынадай көрсеткіштер толтырылады: алдыңғы аванстың қалдығы (болған кезде), алынған аванс, жұмсалған сома, есеп беретін соманың қалдығы (артық шығысы), артық шығысты төлеу, ақша қаражатының қалдығының мемлекеттік мекеменің кассасына енгізілгенін растайтын кассалық кіріс ордерінің нөмірі мен күні.
Қызметкер пайдаланылмаған аванстың қалдығын есеп беретін адам № 286 нысан бойынша Аванстық есепті тапсырғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеменің кассасына қайтарады.
Бухгалтерлік қызметте № 286 нысан бойынша аванстық есептер арифметикалық тексеріледі, сондай-ақ құжаттардың дұрыс ресімделуі және берілген қаражаттың мақсаты бойынша жұмсалуы тексеріледі. Тексерілген № 286 нысан бойынша аванстық есептерді мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Наличные деньги, полученные государственным учреждением, расходуются строго по целевому назначению по счетам 1010 "Денежные средства в кассе", 1020 "Текущий счет государственного учреждения", по субсчетам 1041 "КСН спонсорской и благотворительной помощи", 1042 "КСН платных услуг", 1043 "КСН временного размещения денег", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования".
В данной Книге контроля по форме № 454 показывается остаток наличных денег на начало месяца, поступление, расход и остаток денег на конец месяца по спецификам экономической классификации. Сумма остатка наличных денег по всем спецификам соответствует остатку наличных денег по кассовой книге на конец месяца. Записи ведутся кассиром или лицом его заменяющим.
Книга контроля по форме № 454 ведется отдельно по бюджетным средствам по форме № 453 и отдельно по деньгам от реализации товаров (работ, услуг), спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления и целевого финансирования по форме № 454 (государственными учреждениями, имеющими указанные средства). Итог остатков наличных денег по двум книгам соответствует остатку наличных денег по кассовой книге.
Приложение 81 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 286
Авансовый отчет № _______ за ________________________ года
Централизованная бухгалтерия _____________________________
Источник финансирования ________________________________
Государственное учреждение _______________________________
Подразделение ________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)________________________ Табельный номер _________________
Должность ________________________________
Назначение аванса ________________________________
Код
Остаток
предыдущего
аванса
Перерасход
Получен аванс
(от кого и
дата)
1. ___________
2. ___________
3. ___________
Итого получено
Израсходовано
Остаток
Перерасход
Сумма
Отчет проверен
К утверждению
_______ тенге
____ тиын
Программа
________________
Подпрограмма
________________
Специфика
________________
Дата ___________
Бухгалтер
________________
________________
Целесообразность
произведенных
расходов
подтверждаю
Дата __________
Подпись _______
Отчет
утверждаю в
сумме ______
(прописью)
Подпись ____
Корреспондирующие счета
Сумма
Дебет
Кредит
Остаток внесен в сумме
Перерасход выдан
____________ тенге
_________ тиын
По кассовому ордеру № __
"__" _____
должность подпись расшифровка подписи
"____" _____________ г.
Расписка. Принят к проверке от ________________ авансовый отчет
фамилия, имя, отчество (при его наличии) № _____
от "____" ____________ г. на сумму _______ тенге
____ тиын,
количество документов ____________________.
Бухгалтер _____________________________ "____" ________________ г.
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы № 286
Дата
Курс валюты
Номер
документа
Дебет
субсчетов
Кому, за что и по какому
документу уплачено
Количество
Цена
Сумма
Всего
Подотчетное лицо ____________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение:
Авансовый отчет по форме № 286 является основным документом для учета расчетов с подотчетными лицами.
В бухгалтерскую службу (централизованную бухгалтерию) Авансовый отчет по форме № 286 представляется с приложенными документами, подтверждающими произведенные расходы. Документы, приложенные к Авансовому отчету по форме № 286, нумеруются подотчетным лицом в порядке их записи в отчете.
В Авансовом отчете по форме № 286 заполняются следующие показатели: остаток предыдущего аванса (при наличии), полученный аванс, израсходованная сумма, остаток (перерасход) подотчетной суммы, оплата перерасхода, номер и дату приходного кассового ордера подтверждающего внесение остатка денежных средств в кассу государственного учреждения.
Неиспользованный остаток аванса работником возвращается подотчетным лицом в кассу государственного учреждения не позднее трех рабочих дней после сдачи Авансового отчета по форме № 286.
В бухгалтерской службе Авансовые отчеты по форме № 286 проверяются арифметически, а также проверяется правильность оформления документов и расходования выданных средств по назначению. Проверенные Авансовые отчеты по форме № 286 утверждаются руководителем государственного учреждения.
Приложение 82 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
82–қосымша
№ 292 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақшаны салу, шетел валютасындағы шот және арнайы шоттар, басқа да ақшалай қаражат, қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерінің ҚБШ кітабы
Осы үлгі бойынша № 292 нысанының кітабының барлық парақтарын басып шығару
Шот ___________________________________________________________
Күні (күні, айы)
Мемориалдық ордердің №
Операцияны ұстау
Дебет
Кредит
Қалдық
дебет
кредит
Ескертпе:
№ 292 нысан бойынша ҚБШ кітабы талдамалы есепке алу үшін қолданылады:
1030 "Есеп айырысу шоты", 1041 "Демеушілік және қайырымдылық көмек ҚБШ", 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ", 1050 "Шетел валютасындағы шот" шоттары мен қосалқы шоттарындағы ақша қаражаты;
1071 "Аккредитивтер", 1072 "Ақша құжаттары", 1073 "Жолдағы ақша қаражаты", 1074 "Өзге ақша қаражаты" қосалқы шоттары бойынша өзге де ақша қаражаты;
1110 "Қысқа мерзімді ұсынылған қарыздар", 1120 "Қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар", 2110 "Ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздар", 2120 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар", 3020 "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4020 "Ұзақ мерзімді өзге қаржылық міндеттемелер" шоттары бойынша қаржылық инвестициялар мен міндеттемелер.
№ 292 нысан бойынша ҚБШ кітабында шоттың/қосалқы шоттың мақсатына қарай әрбір мемлекеттік мекемеге, тұлғаға жеке шоттар ашылады. № 292 нысан бойынша ҚБШ кітабы жыл басындағы қалдықтар сомасының жазбаларымен ашылады. Ағымдағы жазбалар операция жасалғаннан кейінгі күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
83–қосымша
№ 292-а нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Карточка
Шот ___________________________________________________________
Күні (күні, айы)
Мемориалдық ордердің №
Операцияны ұстау
Дебет
Кредит
Қалдық
дебет
кредит
№ 292-а н.ысанының сырт жағы
Шот ___________________________________________________________
Күні (күні, айы)
Мемориалдық ордердің №
Операцияны ұстау
Дебет
Кредит
Қалдық
дебет
кредит
Ескертпе:

от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 292
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга КСН спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов в иностранной валюте и специальных счетов, прочих денежных средств, финансовых инвестиций и финансовых обязательств
По данному образцу печатать все страницы книги формы № 292
Счет ______________________________________________________________
Дата
(число,
месяц)
№ мемориального
ордера
Содержание
операции
Дебет
Кредит
Остаток
дебет
кредит
Примечание: Книга КСН по форме № 292 применяется для аналитического учета:
денежных средств на счетах и субсчетах 1030 "Расчетный счет", 1041 "КСН спонсорской и благотворительной помощи", 1043 "КСН временного размещения денег", 1050 "Счет в иностранной валюте";
прочих денежных средств по субсчетам 1071 "Аккредитивы", 1072 "Денежные документы", 1073 "Денежные средства в пути", 1074 "Прочие денежные средства";
финансовых инвестиций и обязательств по счетам 1110 "Краткосрочные займы предоставленные", 1120 "Краткосрочные финансовые инвестиции", 2110 "Долгосрочные займы предоставленные", 2120 "Долгосрочные финансовые инвестиции", 3020 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", 4020 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства". В Книге КСН по форме № 292 в зависимости от назначения счета/субсчета открываются отдельные счета на каждое государственное учреждение, лицо. Книга КСН по форме № 292 открывается записями сумм остатков на начало года. Текущие записи производятся не позднее следующего дня после совершения операции.
Приложение 83 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 292-а
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Карточка
Счет _____________________________________________________________
Дата
(число,
месяц)
№ мемориального
ордера
Содержание
операции
Дебет
Кредит
Остаток
дебет
кредит
Оборотная сторона ф. № 292-а
Счет __________________________________________________________
Дата
(число,
месяц)
№ мемориального
ордера
Содержание
операции
Дебет
Кредит
Остаток
дебет
кредит
Примечание:

Орталықтандырылған бухгалтерияларда № 327 нысан бойынша ведомостар негізінде № 406 "Балаларды күтіп-бағу үшін ата-аналармен есеп айырысу бойынша ведомостар жиынтығы" нысаны бойынша 14-мемориалдық ордер жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
86–қосымша
№ 386 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
________ жылғы 8-мемориалдық ордер Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосі
р/с №
Аванстық есептің нөмірі
Мемлекеттік мекеменің коды
Есеп беретін тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
1260, 1261, 1262, 1263 (3248, 3249) шоттар/қосалқы шоттар бойынша айдың басындағы қалдық
Есепке берілді және 1260, 1261, 1262, 1263 (3248, 3249) шоттардың/қосалқы шоттардың дебетінің артық шығысына қайтарылды
Берешектің туындаған күні
Дебет
Кредит
Күні

В централизованных бухгалтериях на основании Ведомостей по форме № 327 составляется мемориальный ордер 14 по форме № 406 "Свод ведомостей по расчетам с родителями за содержание детей".
Приложение 86 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 386
____________________________________________________________________Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 8 за ___________________года
Накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами
№ п/п
Номер авансового отчета
Код государственного учреждения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подотчетного лица
Остаток на начало месяца по счетов/субсчетов 1260, 1261, 1262, 1263 (3248, 3249)
Выдано в подочет и возвращено перерасхода дебет счетов/субсчетов 1260,1261, 1262, 1263 (3248,3249)
Дата возникновения задолженности
Дебет
Кредит
Дата

Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосінде есепке алу позициялық тәсілмен 1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1261 "Қызметкерлердің есеп беретін сомалар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1262 "Қызметкерлердің есеп беретін сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (дебеттік қалдықты және дебеттік айналымды есепке алу үшін) және 3248 "Қызметкерлер алдындағы өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3249 "Өзге есеп беретін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (кредиттік қалдықты және кредиттік айналымды есепке алу үшін) қосалқы шоттары бойынша жүргізіледі. Әрбір жол бойынша есеп беретін тұлғаның тегі мен аты-жөні, берілген аванстың сомасы және жүргізілген шығыстардың сомасы, сондай-ақ пайдаланылмаған аванстың түскен сомасы жазылады. Ай аяқталғаннан кейін "Есеп бойынша шығыс сомасы - 1260, 1261, 1262, 1263 (3248, 3249) қосалқы шоттарының кредиті бекітілді" бағаны бойынша және "Шоттардың/қосалқы шоттардың дебеті" бағандары бойынша қорытындылар № 308 "Бас-журнал" нысаны бойынша кітапқа жазылады. № 386 нысан бойынша жинақтау ведомосі 8- мемориалдық ордер қалдықтарды ауыстыра отырып, әрбір айға жеке жасалады.
Айдың аяғында 8-мемориалдық ордерге № 386-нысаны бойынша жиынтық ведомосі орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген адам қол қояды, одан кейін деректер № 308-нысаны бойынша "Бас журнал" кітабына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
87–қосымша
№ 406 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
14-мемориалдық ордер ___________________ жыл Балаларды бағып-ұстағаны үшін ата-аналармен есеп айырысу бойынша ведомостер жиыны
р/с №
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Айдың басындағы берешек
Келген күндеріне аударылды
Түбіртек бойынша төленді
Айдың соңындағы берешек
Дебет
Кредит
Дт
Дебет
Кредит
Кт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Орындаушы ______________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша _________ парақ
Ескертпе:
Орталықтандырылған бухгалтерияларда № 327 нысан бойынша ведомостар негізінде 1232 "Төлемдердің арнайы түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша № 406 нысан бойынша ведомостар жиынтығы жасалады. Ведомостар жинағының негізінде бір айда № 406 нысан бойынша 14-мемориалдық ордер жасалады, оған орындаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды, одан кейін деректер № 308 "Бас журнал" нысаны бойынша кітапқа көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
88–қосымша
№ 408 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
6-мемориалдық ордер___________________ жыл Ұйымдармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомості
р/с №
Күні
Құжаттың нөмірі
Өнім берушінің атауы
Шот/қосалқы шот бойынша айдың басына қалдық
Шоттың/қосалқы шоттың дебеті
Дебет
Кредит
Күні
Төлеуге шот №
Шоттың/қосалқы шоттың кредиті
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
жалғасы
Шоттың/қосалқы шоттың кредиті
Шоттардың/қосалқы шоттардың дебеті
Екінші жазбалар
Шот/қосалқы шот бойынша айдың соңындағы қалдық
Күні
Құжаттың №
Сомасы
Дт
Дт
Дт
Дебет
Кредит
Кт
Кт
Кт
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Орындаушы ___________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша _________ парақта
Ескертпе:

Учет в Накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами ведется позиционным способом по субсчетам 1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц", 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам",  1262 "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" (для учета дебетового остатка и дебетового оборота) и 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками", 3249 "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам" (для учета кредитового остатка и кредитового оборота). По каждой строке записываются фамилия и инициалы подотчетного лица, суммы выданного аванса и суммы произведенных расходов, а также поступившая сумма неиспользованного аванса. По окончании месяца итоги по графе "Утверждена сумма расхода по отчету - кредит субсчетов 1260, 1261, 1262, 1263 (3248, 3249) и по графам "Дебет счетов/субсчетов" записываются в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Накопительная ведомость по форме № 386 мемориальный ордер 8 составляется отдельно на каждый месяц с переносом остатков.
В конце месяца Накопительная ведомость по форме № 386 мемориальный ордер 8 подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 87 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 406
____________________________________________________________________Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 14 за ___________________г.
Свод ведомостей по расчетам с родителями за содержание детей
№ п/п
Наименование государственного
учреждения
Код государственного
учреждения
Задолженность
на начало месяца
Начислено за дни посещения
Оплачено По квитанции
Задолженность
на конец месяца
Дебет
Кредит
Дт
Дебет
Кредит
Кт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Исполнитель ______________________________
должность подпись имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер __________________ Приложение на ________ листах
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
В централизованных бухгалтериях на основании ведомостей по форме № 327 составляется Свод ведомостей по форме № 406 по субсчетам 1232 "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность". На основании Свода ведомостей по форме № 406 за месяц составляется мемориальный ордер 14 по форме № 406, который подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 88 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 408
____________________________________________________________________Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 6 за ___________________ г.
Накопительная ведомость по расчетам с организациями
№ п/п
Д
а
т
а
Номер документа
Наименование
поставщика
Остаток на начало месяца по счету/субсчету
Дебет счета/субсчета
Дебет
Кредит
Дата
№ счета к оплате
Кредит счетов/субсчетов
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение
Кредит счета/субсчета
Дебет счетов/субсчетов
Вторые записи
Остаток на конец месяца по счету/субсчету
Дата
№ документа
Сумма
Дт
Дт
Дт
Дебет
Кредит
Кт
Кт
Кт
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Исполнитель ______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер __________________Приложение на ________ листах
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ 408 нысан бойынша Жинақтаушы ведомосте әртүрлі өнім беруші ұйымдармен (мердігерлермен), сатып алушы ұйымдармен (тапсырыс берушілермен) есеп айырысу есебі жүргізіледі. № 408 нысан бойынша жинақтаушы ведомосі 1230 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1270 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 2210 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі", 2220 "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек", 2230 "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешек", 3210 "Өнім берушілер мен мердігерлердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегі", 3260 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3270 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4110 "Өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", 4120 "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", 4130 "Өзге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек"шоттары бойынша жасалады. Ондағы жазбалар позициялық тәсілмен - әрбір келіп түскен құжат (төлеуге берілетін шот, шот-фактура) бойынша жүргізіледі. Құжаттардың (төлеуге берiлетiн шоттардың, шот-фактуралардың және басқа да төлеуге берiлетiн құжаттардың) түсуiне қарай 1230, 1270, 1280, 2210, 2220, 2230, 3210, 3260, 3270, 4110, 4120, 4130 шоттар бойынша "Шоттың/қосалқы шоттың дебетi" бағанында әрбiр позиция (жол) бойынша жазба жүргiзiледi. Алынған материалдық құндылықтардың сомасы берешек көрсетiлетiн жол бойынша жоғарыда көрсетiлген шоттардың кредитiне және тиiстi шоттардың/қосалқы шоттардың дебетiне жазылады. Айдың соңында мемориалдық ордер ресімделгеннен кейін "Барлығы" бағаны (12-баған) және "Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағандары бойынша қорытындылар № 308 "Бас журнал" нысаны бойынша кітапқа көшіріледі.
№ 408 нысан бойынша жинақтау ведомосы ақылы қызметтер көрсетуден, демеушілік және қайырымдылық көмектен және басқа да арнайы төлемдерден алынған қаражат есебінен бөлек жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

В Накопительной ведомости по форме № 408 ведется учет расчетов с разными организациями-поставщиками (подрядчиками), организациями-покупателями (заказчиками). Накопительная ведомость по форме № 408 составляется по счетам 1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", 1270 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", 2210 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", 2220 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде", 2230 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность", 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде", 3270 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде", 4130 "Прочая долгосрочная кредиторская задолженность". Записи в ней производятся позиционным способом - по каждому поступившему документу (счету к оплате, счету-фактуре). По мере поступления документов (счетов к оплате, счетов-фактур и других документов на оплату) производятся записи по каждой позиции (строке) в графе "Дебет счета/субсчета" по счетам 1230, 1270, 1280, 2210, 2220, 2230, 3210, 3260, 3270, 4110, 4120, 4130. Суммы полученных материальных ценностей записываются в кредит вышеуказанных счетов по той же строке, по которой значится задолженность и в дебет соответствующих счетов/субсчетов. В конце месяца итоги по графе "Всего" (графа 12) и графам "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
В Накопительной ведомости по форме № 408 также ведется аналитический учет сумм, перечисленных на транзитный счет казначейства для получения наличных денег по корпоративной пластиковой карточке или именным чекам в банках второго уровня.
Накопительная ведомость по форме № 408 ведутся отдельно за счет средств полученных от оказания платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи и других специальных платежей.
Приложение 89 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

1410 "Қысқа мерзімді ұсынылған аванстар" шоты бойынша есеп айырысулардың талдамалы есебі, тамақ өнімдері үшін есеп айырысулардан басқа, 7-мемориалдық ордердің № 408-нысаны бойынша Жинақтаушы ведомосінде жүргізіледі, онда әрбір өнім беруші үшін бір ай ішінде операцияларды көрсетуге жолдардың қажетті саны бөлінеді. 7-мемориалдық ордердің №408-нысаны бойынша Жинақтаушы ведомостегі жазбалар операциялардың жасалуына қарай әрбір құжат (төлеуге берілетін шот, шот) бойынша жүргізіледі. 7-мемориалдық ордерге орындаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды. Бір айдың қорытындысы "Бас журнал" № 308-нысаны бойынша кітапқа жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
90–қосымша
№ 460 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Болашақ кезеңдердің кірістерін есепке алудың ____ айына № ______________ ведомосі
р/с №
Атауы, күні мен нөмірдің құжаты
Мазмұны
Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен 4310 шоттың кредитіне
Жиыны
Жауапты орындаушы ___________________________________________
Лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер _________________________________________________
Қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 460 нысанның сырт жағы
р/с №
Құжаттың атауы, күні және нөмірі
Мазмұны
Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен 4310 шоттың кредитіне
Жиыны
Жауапты орындаушы ____________________________________________
Лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________________________________
Қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
№ 460 нысан бойынша есепке алу ведомосы кірістердің әрбір түрі (тобы) бойынша 4310 "Болашақ кезеңдердің кірістері" шоты бойынша болашақ кезеңдердің кірістерін талдамалы есепке алу үшін қолданылады. № 460 нысан бойынша есепке алу ведомосы тоқсан сайын жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
91–қосымша
№ 461 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Болашақ кезеңдердің шығыстарын есепке алудың ____ айына № ______________ ведомосі
р/с №
Атауы, күні мен нөмірдің құжаты
Мазмұны
Шоттардың/қосалқы шоттардың дебетінен 1420 шоттың кредитіне
Жиыны
Жауапты орындаушы ___________________________________________
Лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер _________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 461 нысанның сырт жағы
р/с №
Құжаттың атауы, күні және нөмірі
Мазмұны
Шоттардың/қосалқы шоттардың дебетінен 1420 шоттың кредитіне
Жиыны
Жауапты орындаушы ___________________________________________
Лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер _________________________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Аналитический учет расчетов по счету 1410 "Краткосрочные авансы выданные", кроме расчетов за продукты питания, ведется в Накопительной ведомости по форме № 408 мемориальный ордер 7, в которой для каждого поставщика отводится необходимое количество строк для отражения операций в течение месяца. Записи в Накопительной ведомости по форме № 408 мемориальный ордер 7 производятся по каждому документу (счету к оплате, счету) по мере совершения операций. Мемориальный ордер 7 подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным. Итоги за месяц записываются в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 90 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 460
____________________________________________________________________Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Ведомость № ____ за ______________ месяц учета доходов будущих периодов
п/п
Наименование,
дата и номер
документа
Содержание
В кредит счета 4310 с дебета
счетов/субсчетов
Итого
Ответственный исполнитель _____________________________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _____________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
оборотная сторона формы № 460
п/п
Наименование,
дата и номер
документа
Содержание
В кредит счета 4310 с дебета
счетов/субсчетов
Итого
Ответственный исполнитель ______________________________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Ведомость учета по форме № 460 применяется для аналитического учета доходов будущих периодов по счету 4310 "Доходы будущих периодов" по каждому виду (группе) доходов. Ведомость учета по форме № 460 составляется ежеквартально.
Приложение 91 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 461
____________________________________________________________________Наименование
государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Ведомость № ____ за ______________ месяц учета расходов будущих периодов
№ п/п
Наименование, дата и номер документа
Содержание
В кредит счета 1420 с дебета счетов/субсчетов
Итого
Ответственный исполнитель ______________________________________
должностьподпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _____________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы 461
п/п
Наименование,
дата и номер
документа
Содержание
В кредит счета 1420 с дебета
счетов/субсчетов
Итого
Ответственный исполнитель ______________________________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

Өзге операциялар бойынша кірістерді есептеудің жинақтаушы ведомосі 6310 "Әділ құнның өзгеруінен кірістер", 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан кірістер", 6330 "Активтерді өтеусіз алудан кірістер", 6340 "Бағамдық айырмадан кірістер", 6350 "Шығындарды өтеуден кірістер", 6360 "Өзге кірістер", 6370 "Қорларға түсімдерден түсетін кірістер" және 6380 "Бағалы қағаздарды орналастырудан кірістер" шоттары бойынша өзге операциялар бойынша кірістерді есептеу үшін қолданылады.
Жинақтаушы ведомосте тиісті құжаттар негізінде өзге операциялар бойынша кірістер кірістердің түрлері бойынша топтастырылады. Айдың соңында Жинақтаушы ведомосте № 409-в нысаны бойынша қорытындылар шығарылады, олар тиісті хат-хабарлармен № 409-в нысаны бойынша 18- мемориалдық ордермен ресімделеді. 18-мемориалдық ордерге орындаушы және мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды, содан кейін деректер № 308 "Бас журнал" нысаны бойынша кітапқа көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Накопительная ведомость начисления доходов по прочим операциям применяется для начисления доходов по прочим операциям по счетам 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости", 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов", 6340 "Доходы от курсовой разницы", 6350 "Доходы от компенсации убытков", 6360 "Прочие доходы", 6370 "Доходы от поступлений в Фонды" и 6380 "Доходы от размещения ценных бумаг".
В Накопительной ведомости по форме № 409-в на основании соответствующих документов доходы по прочим операциям группируются по видам доходов. В конце месяца в Накопительной ведомости по форме № 409-в подводятся итоги, которые соответствующей корреспонденцией оформляются мемориальным ордером 18 по форме № 409-в. Мемориальный ордер 18 подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 97 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" және 7240 "Субвенциялар төлеу бойынша шығыстар" шоттары бойынша бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеу үшін қолданылады. Ведомосте тиісті құжаттар негізінде шығыстар бюджеттік төлемдердің түрлері бойынша топталады. Ай соңында ведомосте қорытынды жасалады, олар тиісті корреспонденциямен № 458-а нысанды 20-мемориалдық ордермен ресімделеді, оған орындаушы және бас бухгалтер немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды, одан кейін деректер № 308-нысанды "Бас журнал" кітабына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Применяется для начисления расходов по бюджетным выплатам по счетам 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям" и 7240 "Расходы по выплате субвенций". В ведомости на основании соответствующих документов расходы группируются по видам бюджетных выплат. В конце месяца в ведомости подводятся итоги, которые соответствующей корреспонденцией оформляются мемориальным ордером 20 формы № 458-а, который подписывается исполнителем и главным бухгалтером или лицом им уполномоченным, после чего данные переносятся в книгу формы № 308 "Журнал-главная".
Приложение 99 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
99–қосымша
№ 458-б нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
21-мемориалдық ордер ______________ жыл Активтерді басқару бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі
р/с
Күні
Құжаттың №
Операцияны ұстау
Бірыңғай бюджеттік сыныптама коды
шоттар кредитінен 7310, 7320 шоттар дебетіне
7310, 7320 шоттар кредитінен шоттар дебетіне
Жиыны

от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 458-б
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 21 за _________________ год
Накопительная ведомость начисления расходов по управлению активами
№ п/п
Дата
№ документа
Содержание операции
Код единой бюджетной классификации
в дебет счетов 7310, 7320 с кредита счетов
с кредита счетов 7310, 7320 в дебет счетов
Итого

Жинақтаушы ведомостерді жасау талап етілмейтін мемлекеттік мекемелерде "Түзетпе" операциялары бойынша, сондай-ақ жеке мемориалдық ордерлер көзделмеген өзге шоттар/қосалқы шоттар бойынша есепке алынған құжаттар 28-ден бастап тиісті тұрақты нөмір беріліп, № 274-нысан бойынша мемориалдық ордерлермен рәсімделеді.
№ 274-нысанды бөлек мемориалдық бөлек құжаттың негізінде де, бір текті құжаттар тобының негізінде де операциялардың жасалуына қарай, бірақ келесі күннен кешіктірмей (бастапқы құжаттың алынуы бойынша), жасалады. Қосалқы шоттардың деректері Мемориалдық ордерде бір қосалқы шоттың дебеті және басқа қосалқы шоттың кредиті немесе бір қосалқы шоттың дебеті және бірнеше қосалқы шоттың кредиті бойынша, немесе, керісінше, бір қосалқы шоттың кредиті және бірнеше қосалқы шоттардың дебеті бойынша операциялардың сипатына байланысты № 308-нысан бойынша "Бас журнал" кітабына жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
104–қосымша
№ 279 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Талдамалық есепке алу карточкасының тізілімі
Осы үлгі бойынша тізілімнің барлық парақтарын басып шығару
ашық карточканың р/н №
Талдамалық есепке алудың атауы
Ашық карточканың күні
Карточканың ашық беті №
Ескерту:
Талдамалы есептеу карточкалары жеке әрбір шот үшін бөлек жүргізілетін № 279-нысанды талдамалы есептеу карточкалардың тізілімінде тіркеледі. Тіркеу карточканың ашылу сәтінен бастап жүргізіледі.
Орталық бухгалтерияларда қызмет көрсетілетін әрбір мекеме бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
105–қосымша
№ 280 нысан
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Кімнен ___________________________________________
Кімге ____________________________________________
ХАБАРЛАУ № ______ "__" __________________ жыл
Сіздің шотыңыз бойынша _____ __________ ж. мынадай жазбалар жүргізілді:
м/о № __ _______________ ж.
дебет
кредит
сома
Бас бухгалтер
Операцияның мазмұны
дебет
кредит
Барлығы:
Жазбаша сома _______________________________________ теңге.
Қосымша ________________ құжат.
Басшы ________________________________________________________________
Бас бухгалтер _________________________________________________________
Ескерту:
Материалдық құндылықтарды алушыны хабарландыру үшін қолданылады. Нысан өнім берушіден алынған жіберілген материалдық құндылықтарға растаушы құжаттар (шот, шот-фактура, үстеме және өзге құжаттар) негізінде жасалады. Хабарламаға өнім беруші шотының көшірмесі қоса беріледі.

По операциям "Сторно" в государственных учреждениях, где объем операций не требует составления накопительных ведомостей, а также по другим счетам/субсчетам, для которых не предусмотрены отдельные мемориальные ордера, принятые к учету документы оформляются мемориальными ордерами по форме № 274, с присвоением соответствующего постоянного номера начиная с 28.
Отдельные мемориальные ордера по форме № 274 составляются по мере совершения операций, но не позднее следующего дня (по получении первичного документа), как на основании отдельных документов, так и на основании группы однородных документов. Корреспонденция счетов/субсчетов в мемориальном ордере записывается в зависимости от характера операций по дебету одного счета/субсчета и кредиту другого счета/субсчета или дебету одного счета/субсчета и кредиту нескольких счетов/субсчетов, или, наоборот, по кредиту одного счета/субсчета и дебету нескольких счетов/субсчетов. Итоги за месяц переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 104 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 279
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Реестр карточек аналитического учета
По данному образцу печатать все страницы реестра
№ п/п открытой карточки
Наименование аналитического учета
Дата открытия карточки
№ открытых страниц карточек
Примечание:
Карточки аналитического учета регистрируются в реестре карточек аналитического учета по форме № 279, карточки ведутся для каждого счета отдельно. Регистрация производится в момент открытия карточки.
В централизованных бухгалтериях карточки ведутся отдельно по каждому обслуживаемому государственному учреждению.
Приложение 105 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 280
От кого ________________________________________________________
Кому ___________________________________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ № ______ от "____" ____________________ г.
По Вашему счету _____ за ______ г.
произведены следующие записи:
м/о № ___ за
_______________ г.
дебет
кредит
сумма
Гл. бухгалтер
Содержание операции
Дебет
Кредит
Итого:
Сумма прописью _______________________________________ тенге.
Приложение ________________ документов.
Руководитель
Главный бухгалтер
Примечание:
Применяется для извещения получателя материальных ценностей. Форма составляется на основании полученных от поставщика оправдательных документов (счет, счет-фактура, накладная и других оправдательных документов) на отправленные материальные ценности. К извещению прилагается копия счета поставщика.

Жүкті алушының бухгалтерлік қызметі құндылықтарды қабылдағаннан кейін дәл осы нысанда құндылықтарды есепке алынғаны туралы кешіктірмей жауап хабарлама жолдайды. Жүкті алушыдан жауап хабарлама алғаннан кейін жүкті жіберушінің бухгалтерлік қызметі 6-мемориалдық ордер "Ұйымдармен есеп-айырысу жөніндегі жинақтаушы ведомость" № 408-нысанын және 11-мемориалдық ордер "Тамақ өнімдерінің келуі жөніндегі жинақтаушы ведомостер жиынтығы" № 398-нысанын (операциялар болған кезде) толтырады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
106–қосымша
№ 283 нысан
______________________________________________________________ Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы Көп бағанды карточка ________________ жыл
р/н №
Құжаттың атауы, күні мен нөмірі
Жазбаның мазмұны
Есеп/субесептің дебеті
Есеп/субесептің кредиті
барлығы
барлығы
Ауыстыру…
№ 283 нысанның сырт жағы
р/н №
Құжаттың атауы, күні мен нөмірі
Жазбаның мазмұны
Есеп/субесептің дебеті
Есеп/субесептің кредиті
барлығы
барлығы
Ауыстыру…
Ескерту:
Көп бағанды карточка мыналар үшін қолданылады:
1320 "Аяқталмаған өндіріс" және 8010 "Өндіруге және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шоттары бойынша шаруашылық салалары және олардың түрлері бойынша қосалқы (оқу) ауыл шаруашылығы өнімдерінің сатылуын және шығындарын есептеу үшін, өндірістік (оқу) шеберханаларында дайын бұйымдарды шығаруға байланысты, сондай-ақ баспа өнімдерін шығару және сату және қызмет көрсету бойынша шығындарды есептеу үшін, эксперименталды қондырғыларды дайындау бойынша) шығындарды есептеу үшін;
1130 "Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв", 1290 "Күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв", 1360 "Қорлардың құнсыздануына арналған резерв", 2130 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв", 2392 "Негізгі құралдың құнсыздануына арналған резерв", 2522 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына арналған резерв", 2632 "Биологиялық активтердің құнсыздануына арналған резерв", 2722 "Материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резерв", 5110 "Резервтер" шоттары/субшоттары бойынша резервтер бойынша шығыстарды есептеу үшін.
№ 283-нысанды көп бағанды карточка сол сияқты талдамалы есептеудің жеке нысандары көзделмеген өзге шоттар/субшоттар бойынша қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
107–қосымша
№ 285 нысан
№ 285 нысанның 1-парағы
Айналым ведомості
№ 285 нысанның 1-парағы
р/н
Шоттың/қосалқы шоттың №
_______
жылға қалдық
__________
айналым
__________ жылға қалдық
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жиыны
2-парақтың үлгісі бойынша № 285 нысанның барлық салынған парақтарын өз айналымымен басып шығару
Ескерту:
Синтетикалық және талдамалы есептің барлық шоттары бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін № 285-нысанды айналым ведомосты жасалады.
№ 285-нысанды айналым ведомості ай сайын жасалады.
Айналым қорытындылары мен айналым ведомостінің әрбір талдамалы қосалқы шоты бойынша қалдық № 308-нысанды "Бас журнал" кітабындағы осы қосалқы шоттардың айналымдарының және қалдығының қорытындыларымен салыстырып тексеріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
108–қосымша
№ 308 нысан
жапсырма үлгісі
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
"Журнал-бас" кітабы
№ 308 нысанның кітап титулының үлгісі
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
"Журнал-бас" кітабы
№ 308 нысанның жұп парағының үлгісі
Ай ________________________
Жолдар №
Күні
мемориалдық ордер №
Ордер бойынша сома
оның ішінде синтетикалық есептер бойынша айналымдар
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Бет бойынша жиыны
№ 308 нысанның тақ парағының үлгісі
Жолдар №
Күні
мемориалдық ордер №
Ордер бойынша сома
оның ішінде синтетикалық есептер бойынша айналымдар
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Бет бойынша жиыны
Ескерту:
№ 308-нысанды кітапта барлық мемориалдық ордерлер тіркеледі. "Бас-журнал" кітабында есептеу шоттар/субшоттар бойынша жүргізіледі.
"Бас-журнал" кітабы өткен жыл үшін қорытынды балансқа сәйкес жыл басындағы қалдықтар сомасының жазбаларымен ашылады. Кітапта жазбалар басталғанға дейін барлық беттер (парақтар) нөмірленеді. Соңғы бетте бас бухгалтердің қойылған қолымен: "Осы кітапта барлығы ______ бет (парақ) нөмірленді" деп жазылады. Жазбалар онда мемориалдық ордерлердің жасалуына қарай, ал, мемориалдық ордерді-жинақтаушы ведомосты жасаған кезде айына бір рет жүргізіледі. Мемориалдық ордердің сомасы алдымен – "Ордерге сәйкес сома" бағанына, одан соң тиісті шоттардың/субшоттардың дебеті мен кредитіне жазылады. Барлық шот/субшоттар бойынша ай бойындағы айналымның сомасы дебет бойынша да, сондай-ақ кредит бойынша да "Ордерге сәйкес сома" бағанының қорытындысына тең болуға тиіс. Ай бойындағы айналымдардан кейін әрбір шот/субшот бойынша келесі айдың басындағы қалдықтар екінші жолмен енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
109–қосымша
№ 322 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
"Жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген запастар" 02 баланстық есеп бойынша бюджет қаражаты есебінен орталықтандырылған тәртіпте төленген қорларды есепке алу журналы ____________________________ жыл
Аталған үлгі бойынша журналдың барлық беттерін мөрлеу
Жүк алу-мемлекеттік мекеменің атауы _________________________________
Мемориалды ордердің күні мен нөмірі
Хабарламаның күні мен нөмірі
Өнім берушінің атауы
Запастардың атауы
Жеткізуші есебінің күні мен нөмірі
Сома, теңге
Жауапты хабарламаның түскен күні
Жауапты хабарламаның сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту:
Жоғары тұрған орган төлеген және 02 "Жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" баланстан тыс шоты бойынша мемлекеттік мекемелерге өз жүйесін орталықтандырылған жабдықтау тәртібімен бағытталған қорларды баланстан тыс есептеу үшін қолданылады.

Бухгалтерская служба грузополучателя после приемки материальных ценностей немедленно высылает ответное извещение о взятии на учет полученных ценностей по этой же форме. После получения от грузополучателя ответного извещения бухгалтерская служба грузоотправителя заполняет мемориальный ордер 6 "Накопительная ведомость по расчетам с организациями" форма № 408 и мемориальный ордер 11 "Свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания" форма № 398 (при наличии операций).
Приложение 106 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 283
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Многографная карточка за ________________ год
№ п/п
Наименование, дата и номер документа
Содержание записи
Дебет счета/субсчета
итого
Кредит счета/субсчета
итого
Перенос…
Оборотная сторона формы № 283
№ п/п
Наименование, дата и номер документа
Содержание записи
Дебет счета/субсчета
итого
Кредит счета/субсчета
итого
Перенос…
Примечание:
Многографная карточка применяется:
для учета реализации продукции и затрат подсобных (учебных) сельских хозяйств по отраслям хозяйства и их видам, для учета затрат, связанных с выпуском готовых изделий и их реализацией производственными (учебными) мастерскими, а также по изданию и реализации печатной продукции и оказанию услуг, для учета затрат по изготовлению экспериментальных устройств по счетам 1320 "Незавершенное производство" и 8010 "Затраты на производство и другие цели";
для учета расходов по резервам по счетам/субсчетам 1130 "Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций", 1290 "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности", 1360 "Резерв на обесценение запасов", 2130 "Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций", 2392 "Резерв на обесценение основных средств", 2522 "Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости", 2632 "Резерв на обесценение биологических активов", 2722 "Резерв на обесценение нематериальных активов", 5110 "Резервы".
Многографная карточка по форме № 283 применяется также по другим счетам/субсчетам, для которых не предусмотрены отдельные по форме аналитического учета.
Приложение 107 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 285
1-я страница формы № 285
Оборотная ведомость
по __________________________
2-я страница формы № 285
№ п/п
№ счета/субсчета
Остаток на ___ г.
Оборот за ____
Остаток на __________ г.
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Итого:
По образцу 2-й страницы печатать все вкладные листы формы № 285 со своим оборотом
Примечание:
Для контроля за правильностью бухгалтерских записей по всем счетам синтетического и аналитического учета составляется оборотная ведомость по форме № 285.
Оборотная ведомость по форме № 285 составляется ежемесячно.
Итоги оборотов и остатки по каждому аналитическому субсчету оборотной ведомости сверяются с итогами оборотов и остатками этих субсчетов книги по форме № 308 "Журнал-главная".
Приложение 108 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 308
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
образец ярлыка
Книга "Журнал-главная"
Образец титула книги формы № 308
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Книга "Журнал-главная"
Образец четных страниц формы № 308
№ стро-
ки
Д
а
т
а
№ мемо-
риаль-
ного ордера
Сумма
по
ордеру
в том числе обороты по синтетическим счетам
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
1
2
3
Итого по
странице ......
Образец четных страниц формы № 308
№ стро-
ки
Д
а
т
а
№ мемо-
риаль-
ного ордера
Сумма
по
ордеру
в том числе обороты по синтетическим счетам
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
1
2
3
Итого по
странице ......
Примечание:
В Книге "Журнал-главная" по форме № 308 производится регистрация всех мемориальных ордеров. Учет в Книге "Журнал-главная" по форме № 308 ведется по счетам/субсчетам.
Книга "Журнал-главная" по форме № 308 открывается записями сумм остатков на начало года в соответствии с заключительным балансом за истекший год. До начала записей в Книге "Журнал-главная" по форме № 308 нумеруются все страницы (листы). На последней странице (листе) за подписью главного бухгалтера делается надпись: "В настоящей книге всего пронумеровано ____ страниц (листов)". Записи в Книге "Журнал-главная" по форме № 308 производятся по мере составления мемориальных ордеров - накопительных ведомостей - один раз за месяц. Сумма мемориального ордера записывается сначала в графу "Сумма по ордеру", а затем в дебет и кредит соответствующих счетов/субсчетов. Сумма оборотов за месяц по всем счетам и субсчетам как по дебету, так и по кредиту равняется итогу графы "Сумма по ордеру". Второй строкой после оборотов за месяц выводится остаток на начало следующего месяца по каждому счету/субсчету.
Приложение 109 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 322
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Журнал учета запасов, оплаченных в централизованном порядке за счет средств бюджета по забалансовому счету 02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" за ____________________________ год
По данному образцу печатать все страницы журнала
Наименование государственного учреждения-грузополучателя
__________________________________________________________________
Дата и номер мемориального ордера
Дата и номер извещения
Наименование поставщика
Наименование запасов
Дата и номер счета поставщика
Сумма, тенге
Дата поступления ответного извещения
Сумма ответного извещения, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
Применяется для забалансового учета запасов, оплаченных вышестоящим органом и направленных в порядке централизованного снабжения государственным учреждениям своей системы по забалансовому счету 02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению".

Өнім берушіден алынған жүк алушыға жіберілген құндылықтарға растаушы құжаттардың (шоттар, үстеме, шот-фактуралар, тауарлық-көліктік үстеме және өзге құжаттар) негізінде журналда 1-6-бағанында тиісті жазба жасалады және бір уақытта 02 "Жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" баланстан тыс шоты бойынша жазба жасалады. Жауап хабарламаны алғаннан кейін құндылықтарды алған мемлекеттік мекеме 7 және 8-бағандарды толтырады және 02 "Жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" баланстан тыс шоты бойынша тиісті жазба жасалады (құндылықтарды кіріске енгізу). Талдамалы есептеу әрбір мемлекеттік мекеме-жүк алушы бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
110–қосымша
№ 401 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Түгендеу тізімдемесі № _______ "____" _____________________ жыл
Мынадай құрамда комиссия _______________________________________
лауазым (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
лауазым (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
лауазым (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
лауазым (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___" _________________ ж. № ___________ бұйрығының (өкімінің) негізінде
__________________________________________________________________________
Нақты бар екеніне тексеріс жүргізді _______________________________
Тексеру орны __________________________________________________
Материалдық-жауапты адмның тегі, есімі, әкесінің аты ___________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысының қорытындысы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қолхат
(түгендеу басталғанға дейін ресімделеді)
Төменде қол қойған ___________________________ осы қолхатты беремін (береміз). Ұзақ мерзімді активтер мен запастардың кірісіне немесе шығысына жататын барлық құжаттар түгендеу жүргізуді бастау үшін бухгалтерия қызметіне тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігімен түскен барлық ұзақ мерзімді активтер мен запастар кіріске енгізілді, ал шығарылғандары шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық-жауапты адам (тұлға) ___________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" _____________________ ж.

На основании полученных от поставщика оправдательных документов (счетов, накладных, счетов-фактур, товарно-транспортных накладных и других оправдательных документов) на отправленные ценности грузополучателю в журнале производится соответствующая запись в графах 1-6 и одновременно производится запись по забалансовому счету 02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению". При получении ответного извещения государственным учреждением, получившим ценности, заполняются графы 7 и 8, и по забалансовому счету 02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" производится соответствующая запись (приходуются ценности).
Аналитический учет ведется по каждому государственному учреждению-грузополучателю.
Приложение 110 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 401
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № _______ на "____" _____________________ года
Комиссия в составе __________________________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" _____________ г.№ _____
произвела проверку фактического наличия _____________________________
Место проверки ______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) материально-ответственного лица __________________________________________________________
Заключение руководителя государственного учреждения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Расписка
(оформляется до начало инвентаризации)
____________ нижеподписавши ____ даю (даем) настоящую расписку в том,
что к началу проведения инвентаризации все документы, относящиеся к
приходу или расходу долгосрочных активов и запасов сданы в
бухгалтерскую службу и все долгосрочные активы и запасы поступившие
на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие - списаны в
расход
Материально-ответственное лицо (лица) _______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________________ г.

№ 401 нысанның 2-парағы
№ жолдар
Тексеру кезінде нақты болғаны анықталды
Ұзақ мерзімді активтер немесе запастардың атауы
Номенклатуралық (түгендеу) нөмірі
Өлшем бірлігі
Баға
Саны
Сома, теңге
1
2
3
4
5...
2 және 3-парақтарының үлгі бойынша өзінің келесі парағымен № 401 н. қосымша парағын басып шығару
№ 401 нысанның 3-парағы
Бухгалтерлік есептің деректері бойынша
Түгендеу нәтижесі
Ескерту
№ жолдар
Саны
Сома, теңге
жетпегені
артығы
Саны
Сома, теңге
Саны
Сома, теңге
1
2
3
4
5…
2 және 3-парақтарының үлгі бойынша өзінің келесі парағымен № 401 н. қосымша парағын басып шығару
№ 401 нысанның 4-парағы
Жиыны: а) реттік нөмірлері _______________________________________
жазбаша
б) өлшемнің жалпы саны, нақты __________________________________
жазбаша
в) сома, теңге __________________________________________________
жазбаша
Комиссия төрағасы _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған барлық ұзақ мерзімді активтер мен запастарды № _____ ден № _____ дейін, менің (біздің) қатысуымен комиссия тексерді де тізімдемеге енгізді. Осыған байланысты түгендеу комиссиясына қоятын талаптарым жоқ. Тізімдемеде айтылған ұзақ мерзімді активтер мен запастар менің (біздің) жауапкершілімде.
Материалдық-жауапты адам (тұлға) ___________________________________________
"___" ______________________ ж.
Осы тізімдемеде көрсетілген деректер мен есепті тексерген________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" _________________ ж.
Ескерту:
1310 "Материалдар", 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша қорларды және ұзақ мерзімді активтерді: 2310 "Жер", 2320 "Ғимарат", 2330 "Құрылыс", 2340 "Беріліс қондырғысы", 2350 "Көлік құралдары", 2360 "Машина және жабдық", 2370 "Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал", 2380 "Өзге негізгі құралдар" шоттары бойынша негізгі құралдарды және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті, 2610 "Жануарлар" және 2620 "Көп жылдық екпе" шоттары бойынша биологиялық активтерді, 2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша материалдық емес активтерді жүргізілген түгендеудің нәтижелерін көрсету үшін қолданылады. Бұл нысанда түгендеу хаттамасы мен салыстырмалы ведомостың көрсеткіштері бір іспарағында біріктірілген, бухгалтерлік есептің деректері бойынша сан және құн көрсеткіштері түгендеу хаттамасының тиісті деректерінің қарсысына қойылады. Осындай жолма-жол позициялық салыстыру жолымен бухгалтерлік есептің деректері бойынша сан және құн көрсеткіштері мен түгендеу ведомостары деректерінің арасында орын алған алшақтық анықталады.
Бұл алшақтықтар тиісті № 401-нысанды "Түгендеу нәтижелері" бағандарына енгізіледі.
Түгендеу хаттамалары (салыстырмалы ведомостар) құндылықтардың сақталған немесе қойылған орындары және материалдық жауапты тұлғалар бойынша бөлек жасалады. Басқа мемлекеттік мекемелерге тиесілі құндылықтар бойынша бөлек салыстырмалы ведомостар жасалады. Түгенделген құндылықтардың атауы мен саны хаттамада номенклатура бойынша және есептеуде қолданылған өлшем бірлігімен хаттамада көрсетіледі. Тізілімдерге түгендеу комиссиясының төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды, ал материалдық-жауапты тұлғалар әрбір хаттамаға мынадай мазмұнда қолхат береді: "Осы ______№-ден _______№-ге дейінгі түгендеу хаттамасында аталған барлық құндылықтарды комиссия заттай және менің (біздердің) қатысуыммен тексерді және хаттамаға енгізілді, осыған байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым(мыз) жоқ. Хаттамада көрсетілген құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда тұр" (қолы және күні). Түгендеу хаттамасында (салыстырмалы ведомость) ешқандай өшіруге және былғауға жол берілмейді. Хаттаманың әрбір бетінде материалдық құндылықтардың рет нөмірі саны жазбаша көрсетіледі және осы құндылықтардың қандай өлшемде көрсетілгеніне қарамастан, әрбір бетте жазылған заттай көрсеткіштерде құндылықтар санының жалпы жиынтығы беріледі. Түзетулерді түгендеу комиссиясының барлық мүшелеріне айтылған және материалдық-жауапты тұлғалар қол қойған болуға тиіс. Түгендеу хаттамаларында толтырылмаған жолдарды қалдыруға жол берілмейді. Хаттаманың соңғы парақтарында толтырылмаған жолдарға сызықшалар қойылады. Материалдық-жауапты тұлға ауысқан жағдайда, хаттамаларды құндылықтарды қабылдаған тұлға - оларды қабылдағанына, ал тапсырушы - оларды тапсырғанына қол қояды. Түгендеу аяқталғаннан кейін ресімделген хаттама тексеру, есептегі түгендеудің нәтижелерін анықтау және көрсету үшін мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметіне (орталықтандырылған бухгалтерия) тапсырылады
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
111–қосымша
№ 403 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Бухгалтерлік анықтама "____" _________________ жыл
Негізі
Құжат нөмірі
Күні
Есеп/субесептің дебеті
Есеп/субесептің кредиті
Номенклатуралық (түгендеу) нөмірі
Саны
Сома (теңге, тиын)
№ 433 нысанның сырт жағы
Негізі
Құжат нөмірі
Күні
Есеп/субесептің дебеті
Есеп/субесептің кредиті
Номенклатуралық (түгендеу) нөмірі
Саны
Сома (теңге, тиын)
Мөр орыны
Бас бухгалтер __________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Орындаушы ____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту: Мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметі № 433-нысанды жеке құжаттар (почта аударымдарының түбіршегі, түбіртегі) бойынша деректердің көшіру кезінде, құжатты толтыру кезінде пайда болған анықталған қателерге байланысты қосымша операцияларға және құрастырылған жазбаларға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
112–қосымша
№ 437 нысан
Жапсырма үлгісі
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Алиментті өндіріп алу туралы орындаушылық парақты есепке алу КІТАБЫ
Осы үлгі бойынша № 437 нысанның кітабының барлық парақтарын басып шығару
р/н №
Құжаттың атауы: орындаушылық парақ; алиментті өз еркімен төлеу туралы өтініш
Түскен күні мен кіріс нөмірі
Орындаушылық парақтың нөмірі, қашан және кім берді
Өндіріп алушының тегі, аты жөні мен тұратын жері
Борышкердің тегі, аты жөні мен тұратын орны
Ұстап қалатын ақшаның мөлшері
Қарыз сомасы
Орындаушылық парақты алған бухгалтердің фамилиясы және қолы
Орындаушылық парақ қашан және кімге берілді, шығыс нөмірі
Қызметкердің тегі және орындаушылық парақты жібергені туралы қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:

2-я страница формы. № 401
№ строки
При проверке фактического наличия оказалось
Наименование долгосрочных активов или запасов
Номенклатурный (инвентарный) номер
Единица измерения
Цена
Количество
Сумма, тенге
1
2
3
4
5…
По образцу 2-й и 3-й страниц печатать вкладной
лист к форме № 401 со своим оборотом
3-я страница формы № 401
По данным бух.учета
Результаты инвентаризации
Примечание
№ строки
Количество
Сумма, тенге
недостачи
излишки
Количество
Сумма, тенге
Количество
Сумма, тенге
1
2
3
4
5…
По образцу 2-й и 3-й страниц печатать вкладной лист к
форме № 401 со своим оборотом 4-я страница формы № 401
Итого: а) порядковых номеров _____________________________________
прописью
б) общее количество единиц, фактически _______________________
прописью
в) на сумму, тенге ___________________________________________
прописью
Председатель комиссии __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии ________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все долгосрочные активы и запасы, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с № _____ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Долгосрочные активы и запасы, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо (лица) ____________________________
"____" ______________________ г.
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
____________________________________________________________________
"____" _________________ г.
Примечание:
Применяется для отражения результатов произведенной инвентаризации запасов по счетам 1310 "Материалы", 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути" и долгосрочных активов: основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2350 "Транспортные средства", 2360 "Машины и оборудование", 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", 2380 "Прочие основные средства", инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость", биологических активов по счетам 2610 "Животные" и 2620 "Многолетние насаждения", нематериальных активов по счету 2710 "Нематериальные активы". В этой форме показатели инвентаризационной описи и сличительной ведомости совмещены в одном бланке, количественные и стоимостные показатели по данным бухгалтерского учета проставляются против соответствующих данных инвентаризационной описи. Путем такого позиционного построчного сопоставления выявляются имеющиеся расхождения между количественными и стоимостными показателями по данным бухгалтерского учета и данным инвентаризационных ведомостей.
Эти расхождения заносятся в соответствующие графы "Результаты инвентаризации" по форме № 401.
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) по форме № 401 составляются отдельно по местам хранения или нахождения долгосрочных активов и запасов и материально-ответственным лицам. По долгосрочным активам и запасам, принадлежащим другим государственным учреждениям (организациям), составляются отдельные Инвентаризационные описи (сличительные ведомости) по форме № 401. Наименование инвентаризуемых долгосрочных активов и запасов, их количество показывается в описях по номенклатуре и в единицах измерения, принятых в учете. Описи подписываются председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии, а материально-ответственные лица дают на каждой описи расписку следующего содержания:
"Все долгосрочные активы и запасы, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с № ___ по № ___, комиссией проверены в натуре и в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем, претензий к инвентаризационной комиссии не имею (ем). Долгосрочные активы и запасы, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении" (подпись и дата).
Никаких подчисток и помарок в Инвентаризационной описи (сличительной ведомости) по форме № 401 не допускается. На каждой странице описи указывается прописью число порядковых номеров долгосрочных активов и запасов и дается общий итог количества вышеуказанных активов и запасов в натуральных показателях, записанных на каждой странице, независимо от того, в каких единицах измерения эти активы показаны. Исправления оговариваются и подписываются всеми членами инвентаризационной комиссии и материально-ответственными лицами. В Инвентаризационных описях (сличительных ведомостях) по форме № 401 не допускается оставлять незаполненные строки, на последних листах описей в незаполненных строках ставятся прочерки.
В случае смены материально-ответственного лица в описях лицо, принимающее долгосрочные активы и запасы, расписывается в их получении, а сдающее - в их сдаче.
По окончании инвентаризации оформленные описи сдаются в бухгалтерскую службу государственного учреждения (централизованную бухгалтерию) для проверки, выявления и отражения в учете результатов инвентаризации.
Приложение 111 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 433
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Бухгалтерская справка "____" _________________ года
Основание
Номер документа
Дата
Дебет счета/субсчета
Кредит счета/субсчета
Номенклатурный (инвентарный) номер
Количество
Сумма (тенге, тиын)
Оборотная сторона формы № 433
Основание
Номер документа
Дата
Дебет счета/субсчета
Кредит счета/субсчета
Номенклатурный (инвентарный) номер
Количество
Сумма (тенге,
тиын)
Место печати
Главный бухгалтер _____________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Исполнитель ____________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Бухгалтерской службой государственного учреждения форма № 433 применяется при выписке данных по отдельным документам (корешки почтовых переводов, квитанции), на дополнительные операции и сторнировочные записи, связанные с выявленными ошибками, возникшими при заполнении документов.
Приложение 112 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 437
Образец ярлыка
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга учета исполнительных листов о взыскании алиментов
По данному образцу печатать все страницы книги формы № 437
№ п/п
Наименование документа:
Исполнительный лист; заявление о добровольной уплате алиментов
Дата поступления и входящий номер
Номер исполнительного листа, когда и кем выдан
Фамилия, имя, отчество и место жительства взыскателя
Фамилия, имя, отчество и место жительства должника
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Размер удержаний
Сумма задолженности
Фамилия и подпись бухгалтера о получении исполнительного листа
Когда и куда направлен исполнительный лист, исходящий номер
Фамилия и подпись работника об отсылке исполнительного листа
7
8
9
10
11
Примечание:

1. Тауар, яғни, жүк жіберушілермен және жүк алушылармен өзара қатынасты және жүк жіберушілердегі тауар-материалды құндылықтарды шығысқа шығаратын және оларды жүк алушылардан кіріске алатын қызметшіні анықтау.
2. Транспорттық, яғни, жүктерді тасымалдауды орындаған автошаруашылықтармен автотранспортқа тапсырыс берушілермен жүк жіберушілердің қарым-қатынасын айқындау, және жүк жіберушілермен немесе жүк алушылардың автошаруашылықтармен оларға көрсетілген жүк тасымалы бойынша қызметі үшін есеп айырысуын және транспорт жұмысын білдіреді.
Автомобиль көлігімен тасымалдауға тауар-көлік құжаты барлық реквизиттерді міндетті толтырған автомобильдің әрбір жүрісіне жеке әрбір жүк алушы үшін мемлекеттік мекемесі (жүк жіберушілер) жасайды.
Тауар-көлік құжаты төрт данамен жазылады:
біріншісі жүк жіберушіде қалады және тауар-материалды құндылықтарды шығыстан шығаруға арналған;
жүк жіберушілердің қолдарымен және мөрімен (штампысымен) және жүргізушінің қолымен расталған екінші, үшінші және төртінші даналары жүргізушіге тапсырады;
екінші дананы жүргізуші жүк алушыларға береді және жүк алушыға тауар-материалды құндылықтарды есепке алуға арналған;
жүк алушылардың қолдарымен және мөрімен (штампысымен) расталған үшінші және төртінші даналары автошаруашылыққа тапсырылады. Есеп айырысу үшін негіз болып қызмет ететін үшінші дананы автошаруашылық тасымалына арналған шотқа қоса тіркейді, ал төртіншісі жол парақшасына тіркелінеді және көлік жұмысының есебі мен жүргізушіге жалақы есептеу үшін негіз болады.
Тауар-материалды құндылықтардың қойма есебі жүргізілмейтін бірақ, өлшеу, салмағын таразылау жолымен есеп ұйымдастырылған тауар емес сипаттағы жүктер бойынша тауар-көлік құжатты үш данада жазылады:
бірінші және екінші даналары автошаруашылыққа беріледі. Бірінші данасы автошаруашылықтың жүк жіберушілермен есеп айырысу үшін негіз болады және шотқа тіркеледі, ал екіншісі жол парақшасымен беріледі және көлік жұмыстары есебі үшін негіз бола алады;
үшінші данасы жүк жіберушілерде қалады және орындалған тасымал көлемінің есебі үшін негіз бола алады.
Тауар емес сипаттағы жүктерді тасымалдау кезінде тауар-көлік құжатында 1-ден 11-дейінгі бағаналар толтырылмайды.
Жүктерді тасымалдау және тауар-көлік құжатында жазылған жазбалар "Тасымалдауға берілді" жолына жүк жіберушінің қолымен және "Жүргізуші-экспедитор қабылдады" жолына жүргізушінің қол қойылғанымен расталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
116–қосымша
№ АТ-3 нысан
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Жеңіл/жүк автомобилінің жолдама парағы
Құжат нөмірі
Берілген күні
Операция коды
Жұмыс режимі ______________________________________
Баған ______________________________________________
Автомобиль_________________________________________
түрі, марка, мемлекеттік тіркіленген нөмірі
Техникалық сипаттамасы (жүктерді тасымалдау кезінде) ___________________________________________________
ең жоғары салмағы (тонна), ені, биіктігі, ұзындығы (метр)
Жүргізуші ___________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
____________________________________________________
қызметтік куәліктің №, сыныптығы
Табельдік нөмері___________________________
1тіркеме ____________________________________
маркасы, мемлекеттік нөмірі
Сүйемелдеуші адам ______________________________
Тапсырма ____________________________________
______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Коды
Бригада
Гараж №
Гараж №
Гараж №
Нөмір
Отын
гараждық
түгендеу
бағандар
бригадалар
маркасы
шығыс нормасы
Норманың өзгеру коэффициенті
___жүрген жолының километріне
қозғалтқыштың бір сағат жұмысына
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Операциясы
Уақыты, сағаты, минут
Спидометрдің көрсеткіші, километр
Отынның қалдығы
кесте бойынша
нақты
шыққан кезде
қайтқан кезде
1
2
3
4
5
6
Шығу
Қайту
кестенің жалғасы
Берген отын
Қолы
Медициналық қызметтің
белгісі
кәсіпорын/
мемлекеттік мекеме
тапсырыс беруші
диспетчердің
механиктің автомобильдің техникалық жағдайына
автомобильді қабылдауға, тапсыруға жүргізушінің
май құюшы
7
8
9
10
11
12
13
Жолда жөндеу ________________________________________________
Тапсырма
Тапсырыс берушінің атауы мен мекенжайы
Уақыты, сағаты, минут
Өтті, километр
Жүргізушінің жұмысын төлеу жағдайы
Тапсырыс берушінің қолы
келуі
шығуы
1
2
3
4
5
6
Диспетчер _____________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ АТ-3 нысанының сырт жағы
Тапсырманы орындау
қозғалыс маршруты, орны
уақыты
спидометрдің көрсеткіші, километр
нөлдік жүрген жолы, километр
өтті, километр
тапсырыс беруші
жөнелту
тағайындау
шығуы
келуі
шыққан кезде
келген кезде
коды
қолы мен мөртаңбасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
жұмыстың уақыты, күні, айы, сағаты, минуты
желіде тоқтап тұруы, сағат, минут
Клиентке қызмет көрсеткені үшін сомасы, теңге
Жүргізушінің
жалақысы
Желідегі белгісі
жүргізуші
қозғалтқыш
ұзақтығы
себебінің коды
төлем түрі
төленетін сомасы, теңге
11
12
13
14
15
16
17
18
Берілген талондардың/отын карталарының сериясы мен нөмірі _____________
Жолдама парақты қабылдаған:
Диспетчер _____________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тапсырыс беруші _______________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) мөртабан
Мөр орыны
Ескертпе:
№ АТ-3-нысанды жол қағазы жеңіл/жүк автокөліктер жұмысының есебі бойынша құжатты және жүргізушілердің жалақысын есептеудің негізі болып табылады, бірінші данасы диспетчермен және сол уәкілетті тұлғамен жазылып беріледі. Бұл ретте жеке деректерді мемлекеттік мекеменің жауапты қызметкерлері және тапсырыс берушілер толтырады. Жол парағын жүргізушіге диспетчердің немесе осыған уәкілеттік берілген тұлғаның қолжазбасымен тек бір жұмыс күніне (ауысымға) жүргізуші алдыңғы күннің жол парағын тапсырған жағдайда беріледі. Ұзақ мерзімге жүргізушінің іс сапары бір тәуліктен (сменадан) аспаған жағдайда ғана жазылады. Берілген жол парағында беру күні, автомобиль тиесілі мемлекеттік мекеменің мөртабаны мен мөрі болуы тиіс.
Жол парағын дұрыс толтырғаны үшін жауапкершілікті мемлекеттік мекемелердің басшылары және жеңіл/жүк автомобильдерін пайдалануға жауапты тұлғалар көтереді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
117–қосымша
№ АТ-6 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Автобустың жолдама парағы
Жолдама парағы
Берілген күні
Автомобильдің маркасы
Мемлекеттік нөмір
Гараждық нөмір
серия
нөмір
Табель нөмірі
Жұмыс режимі
Жүргізуші ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жүргізуші ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Еріп жүрген адам: ______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ауысым
Қолы
Медициналық қызметтің белгісі
Табель нөмірі
Ауысым
автомобильдің техникалық жай күйіне механика
жүргізуші
шыққан кезде
қайтқан кезде
автомобильді қабылдау үшін
автомобильді тапсырғаны үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Спидометрдің көрсеткіші
Уақыты
шыққан кезде
қайтқан кезде
кесте бойынша
нақты
шығу
қайту
шығу
қайту
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Желіде жұмыс істеу
атауы мен нөмірі (тапсырыс берушінің)
маршрут коды (тапсырыс беруші)
ауысым
маршруттағы жұмыс уақыты (тапсырма бойынша), сағат., мин
орындалған рейстер (тапсырыс бойынша жұмыс істеген сағат)
бастапқыда
аяқталуы
барлығы
оның ішінде кесте бойынша (ақылы)
15
16
17
18
19
20
21
№ АТ-6 нысанның сырт жағы
Жұмыс нәтижесі
ауысым
қашықтық, км
түсім, теңге
жұмыс уақыты, сағат, мин.
барлығы
оның ішінде жолаушылармен (тапсырыс бойынша)
жоспарлы
нақты
барлығы
оның ішінде
кешкі
түнгі
мереке
тапсырыс бойынша
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Тапсырыс берушінің қолы _______________________ Мөртаңба
Жай
Отын шығысы
ауысым
атауы
код
уақыт, сағат, мин.
жауапты тұлғаның қолы
ауысым
марка
бастапқыда
аяқталуы
атауы
коды
32
33
34
35
36
37
38
39
40
кестенің жалғасы
Отын шығысы
өлшем бірлігі
қалдық
берілді
шыққан кезде
қайтқан кезде
41
42
43
44
Қолы _______________________ _____________________
механиктің май құюшының
Желідегі белгі: _____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
Ескерту:

1. Товарный раздел (заполняется грузоотправителем)
Наименование продукции, товара (груза), марка, размер, сорт
Код продукции (номенклатурный номер)
Единица измерения
Количество
Цена
Вид упаковки
Количество
Масса, тонн, кг.
Сумма, тенге
Поручение № записи по складской картотеке (грузоотправителя, грузополучателя)
наименование
к
о
д
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Товарная накладная имеет
продолжение на _______ листах, на
бланках за № _______ и содержит
________________________________
прописью
порядковых номеров записей.
Всего наименований _____________
прописью
Масса груза (нетто) _______
прописью
Всего мест ____________
прописью
Масса груза (брутто) ___________
прописью
Приложение (паспорта, сертификаты)
на ______________ листах
прописью
Всего отпущено на сумму
__________________________________
прописью
Отпуск разрешил _________________
подпись
Главный бухгалтер _______________
должность, подпись
Отпуск груза произвел ___________
М.П. "____" _________г.
Наценка
(процент)
Складские или
транспортные расходы
Всего
к оплате
По доверенности № ____ от "____"
_______________ г. выданной
__________________________________
Груз к перевозке принял
__________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(при личном приеме товара по
количеству и ассортименту)
__________________________________
Груз получил
__________________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
грузополучателя
Оборотная сторона формы № 1-Т
2. Транспортный раздел
Срок доставки груза
"____" ______________ г.
Автохозяйство
_________________________
наименование,
адрес, ИИК, наименование
банка
Заказчик (плательщик)
_________________________
наименование, адрес,
телефон, ИИК,
наименование банка
Водитель_________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) номер
удостоверения
Вид перевозки
_________________________
Пункт погрузки
_________________________
адрес, телефон
Пункт разгрузки
_________________________
адрес, телефон
Переадресовка
_________________________
наименование и адрес
нового грузополучателя,
распоряжения, подпись
ответственного лица
Автомобиль
___________________номерной знак
___________
марка
Прицеп 1
___________________
номерной знак
____________
марка
Прицеп 1
___________________
номерной знак
____________
марка
ТТН №
К путевому листу №
Код
Код
Маршрут №
Гаражный №
Гаражный №
Сведение о грузе
Краткое наименование груза
С грузом следуют документы
Вид упаковки
Количество мест
Способ определения массы
Код груза
Номера контейнеров
Класс груза
Масса брутто, т.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Указанный груз за
исправной пломбой,
тарой и упаковкой ________________
оттиск
мест
Массой брутто, тонн
___________________
прописью
к перевозке.
Сдал ______________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись, штамп
Принял водитель
экспедитор
___________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
количество мест ______
прописью
Указанный груз за
исправной пломбой, тарой и
упаковкой ______________
оттиск
Массой брутто, тонн
________________________
прописью
сдал водитель-экспедитор
________________________
прописью
Принял
__________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись, штамп
количество мест ______
прописью
Отметка о составленных актах
_________________________________
Транспортные услуги _____________
Операция
Исполнитель, отправитель, получатель
Дополнительные операции (наименование, количество)
Механизм
(грузоподъемность, емкость ковша)
Способ
Дата и
время,
число,
месяц,
часы,
минуты
Время дополнительных операций
Подпись ответственного лица
Ручной, механизированный, наливной
код
прибытия
убытия
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Прочие сведения (заполняются автопредприятием)
Расстояние перевозки по группам дорог, км.
Код экспедирования груза
Сумма за транспортные услуги, тенге
Штраф, тенге
Поправочный коэффициент к зарплате
Суммарный простой, час., мин.
в
с
е
г
о
в городе
I
группа
II
группа
III
группа
с клиента
водителю
Расценки водителя
Основной тариф
Под погрузку
Под разгрузку
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Таксировка _____________
________________________
________________________
________________________
________________________
________________________
________________________
________________________
________________________
________________________
Таксировщик ____________
Расчет стоимости
За тонны
За т/км
Погрузочно-разгрузочные работы
Недогрузка автомобиля и прицепа
Экспедитор
Сверхнормативный простой
За срочность заказа
За спец.
транспорт
Прочие
доплаты
В
с
е
г
о
погрузка
разгрузка
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
Выполнено
Расценка
К оплате
Примечание:
ТТН по форме № 1-Т предназначена для учета движения запасов и расчетов за их перевозку автомобильным транспортом.
ТТН по форме № 1-Т состоит из двух разделов:
товарного, определяющего взаимоотношения грузоотправителей и грузополучателей и служащего для списания запасов у грузоотправителей и оприходования их у грузополучателей;
и транспортного, определяющего взаимоотношения грузоотправителей-заказчиков автотранспорта с автохозяйствами, выполнившими перевозку грузов, и отражающего транспортную работу и расчеты грузоотправителей или грузополучателей с автохозяйствами за оказанные им услуги по перевозке грузов.
ТТН по форме № 1-Т на перевозку грузов автомобильным транспортом составляется государственным учреждением (грузоотправителем) для каждого грузополучателя отдельно на каждую поездку автомобиля с обязательным заполнением всех реквизитов.
ТТН по форме № 1-Т выписывается в четырех экземплярах:
первый остается у грузоотправителя и предназначается для списания запасов;
второй, третий и четвертый экземпляры, заверенные подписями и печатями (штампами) грузоотправителя и подписью водителя, вручаются водителю, из них:
второй экземпляр сдается водителем грузополучателю и предназначается для оприходования запасов у получателя груза;
третий и четвертый экземпляры, заверенные подписями и печатями (штампами) грузополучателя, сдаются в автохозяйство. Третий экземпляр, служит основанием для расчетов, его автохозяйство прилагает к счету за перевозку и высылает плательщику-заказчику автотранспорта, а четвертый прилагается к путевому листу и служит основанием для учета транспортной работы и начисления заработной платы водителю. По грузам нетоварного характера, по которым не ведется складской учет запасов, но организован учет путем замера, взвешивания, ТТН по форме № 1-Т выписывается в трех экземплярах:
первый и второй экземпляры передаются автохозяйству. Первый экземпляр служит основанием для расчетов автохозяйства с грузоотправителем и прилагается к счету, а второй прилагается к путевому листу и служит основанием для учета транспортной работы;
третий экземпляр остается у грузоотправителя и служит основанием для учета выполненных объемов перевозок.
При перевозке грузов нетоварного характера в ТТН по форме № 1-Т графы с 1 по 11 не заполняются.
Перевозка грузов и все записи, произведенные в ТТН по форме № 1-Т, подтверждаются подписью грузоотправителя в строке "К перевозке сдал" и подписью водителя в строке "Принял водитель-экспедитор".
Приложение 116 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № АТ-3
_______________________________________________________________ Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Путевой лист легкового/грузового автомобиля
Номер документа
Дата выдачи
Код операции
Режим работы __________________________________ Колонна ______________________________________ Автомобиль___________________________________ тип, марка, государственный регистрационный номер Техническая характеристика (при перевозке грузов) __________________________________________________ максимальная масса (тонн), ширина, высота, длина (метр) Водитель_____________________________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии), _____________________________________________ № служебного удостоверения, классность Табельный номер №___________________________ Прицеп 1 ____________________________________ марка, государственный номер Сопровождающие лица ________________________ Задание______________________________________ _____________________________________________
Код
Бригада
Гараж №
Гараж №
Гараж №
Номер
Топливо
гаражный
инвентарный
колонны
бригады
марка
норма расхода
Коэффициент
изменения нормы
на ____ километр пробега
на 1 час работы двигателя
1
2
3
4
5
6
7
Операция
Время, час, минут
Показания спидометра,
километр
Остаток топлива
по графику
фактически
при выезде
при возвращении
1
2
3
4
5
6
Выезд
Возврат
продолжение таблицы
Выдано топливо
Подпись
Отметка медицинской службы
предприятием/государственным учреждением
заказчиком
диспетчера
механика за техническое состояние
автомобиля
водителя за принятие и сдачу автомобиля
заправщика
7
8
9
10
11
12
13
Ремонт в пути___________________________________________________
Задание
Наименование и адрес заказчика
Время, час, минут
Пройдено, километр
Условия оплаты работы водителя
Подпись
заказчика
прибытия
убытия
1
2
3
4
5
6
Диспетчер ____________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы № АТ-3
Выполнение задания
маршрут движения,
место
время
Показания спидометра, километр
Нулевой пробег, километр
пройдено,
километр
заказчик
отправления
назначения
убытия
прибытия
при
убытии
прибытии
код
подпись и штамп
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Время работы, число, месяц, час, минут
Простой на линии, час, минут
Сумма за услуги с клиента, тенге
Зарплата водителя
Отметки на линии
водителя
двигателя
Продолжи тельность
Код причины
код вида оплаты
сумма к оплате, тенге
11
12
13
14
15
16
17
18
Серия и номер выданных талонов/топливных карт_____________________
Путевой лист принял:
Диспетчер________________ _______________________________________
подпись             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заказчик _________________ ______________________________________
подпись             (фамилия, имя, отчество (при его наличии) штамп
Место печати
Примечание:
Путевой лист по форме № АТ-3 выписывается в одном экземпляре диспетчером или уполномоченным на то лицом и является документом по учету работы легкового/грузового автотранспорта и основанием для начисления заработной платы водителям. При этом отдельные данные заполняются ответственными работниками государственного учреждения и заказчиками. Путевой лист выдается водителю под расписку диспетчером или уполномоченным на то лицом только на один рабочий день (смену), а также при условии сдачи водителем путевого листа предыдущего дня работы. Выписывается на длительный срок - в случае командировки водителя более одних суток (смены). В путевом листе проставляется порядковый номер, дата выдачи, штамп и печать государственного учреждения, которому принадлежит автомобиль. Ответственность за правильное заполнение путевых листов несут руководители государственных учреждений, и лица, ответственные за автомобили.
Приложение 117 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № АТ-6
_______________________________________________________________ Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Путевой лист автобуса
Путевой лист
Дата выдачи
Марка автомобиля
Государственный номер
Гаражный номер
серия
номер
Водитель
__________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Водитель __________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Сопровождающие лица:
__________________________
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Табельный номер
Режим работы
Смена
Подпись
Отметка медицинской службы
Табельный номер
Смена
механика за техническое состояние автомобиля
водителя
при выезде
При возвращении
за принятие автомобиля
за сдачу автомобиля
1
2
3
4
5
6
7
8
Показания спидометра
Время
при выезде
при возвращении
по графику
фактическое
выезда
возвращения
выезда
возвращения
9
10
11
12
13
14
Работа на линии
Наименование и номер (заказчика)
код маршрута (заказчика)
смена
время работы на маршруте (по заказу), час., мин.
выполнено рейсов (отработано часов по заказу)
начало
окончание
всего
в том числе по графику (платных)
15
16
17
18
19
20
21
Оборотная сторона формы № АТ-6
Результат работы
смена
пробег, км.
выручка, тенге
время работы, час., мин.
всего
в том числе с пассажирами
(по заказу)
плановая
фактическая
всего
в том числе
вечерние
ночные
праздничные
по заказу
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Подпись заказчика Штамп
Простой
Расход топлива
смена
наименование
код
время, час., мин.
подпись
ответственного
лица
смена
марка
начало
окончание
наименование
код
32
33
34
35
36
37
38
39
40
продолжение таблицы
Расход топлива
Единица измерения
остаток
выдано
при выезде
при возвращении
41
42
43
44
Подпись
механика
заправщика
Отметка на линии: _______________________
Примечание:

№ АТ-6-нысанды жол парағы жолаушылар автомобиль көлігінің жұмысын есептеу үшін қолданылады және жүргізушіге жол сапарына шығуға құқық беретін және оған жалақы есептеу кезінде қажетті дерек алу үшін негіз болып табылады. Нысан қолмен өңдеу үшін де, сол сияқты есептеуді компьютеризациялау кезінде (күн сайын және уақыттың белгілі бір кезеңіне) қажетті және жеткілікті ақпаратты қамтиды. № АТ-6-нысаны Қалалық, қала сыртындағы және қалааралық маршруттарда қызмет автобусының жұмыс есебі үшін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
118–қосымша
№ 462 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Ауыл шаруашылығы және мамандандырылған өздігінен жүретін техниканың жолдама парағы
Құжат нөмірі
Берілген күні
Операция коды
Жұмыс режимі _________________________________
Баған ________________________________________
Техника _______________________________________
түрі марка мемлекеттік тіркіленген нөмірі
Техникалық сипаттамасы (жүктерді тасымалдау кезінде) __________________________________________________
ең жоғары салмағы (тонна), ені, биіктігі, ұзындығы (метр)
Жүргізуші ____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________
қызметтік куәліктің № сыныптығы
Табель нөмірі _________________________
1 тіркеме ____________________________________
маркасы мемлекеттік нөмірі
Сүйемелдеуші адам _____________________________
_____________________________________________
Тапсырма ____________________________________
_____________________________________________
Коды
Бригада
Гараж №
Гараж №
Гараж №
Нөмір
Отын
гараждық
түгендеу
бағандар
бригада
маркасы
шығыс нормасы
Норманың өзгеру коэффициенті
__жүрген жолының километріне
қозғалтқыштың бір сағат жұмысына
1
2
3
4
5
6
7
Операциясы
Уақыты, сағаты, минут
Спидометрдің көрсеткіші, километр
Отынның қалдығы
кесте бойынша
нақты
шыққан кезде
қайтқан кезде
1
2
3
4
5
6
Шығу
Қайту
кестенің жалғасы
Берген отын
Қолы
Медициналық қызметтің белгісі
кәсіпорын/
мемлекеттік мекеме
тапсырыс беруші
диспетчердің
механиктің автомобильдің техникалық жағдайына
автомобильді қабылдауға, тапсыруға жүргізушінің
май құюшы
7
8
9
10
11
12
13
Жолда жөндеу ________________________________________________
Тапсырма
Тапсырыс берушінің атауы мен мекенжайы
Уақыты, сағаты, минуты
Өтті, километр
Жүргізушінің жұмысын төлеу жағдайы
Тапсырыс берушінің қолы
шығуы
келуі
1
2
3
4
5
6
Диспетчер ____________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 462 нысанының сырт жағы
Тапсырманы орындау
қозғалыс маршруты
уақыты
Спидометрдің көрсеткіші, километр
нөлдік жүрген жолы, километр
өтті, километр
тапсырыс берушінің қолы, коды мен мөртаңбасы
жөнелту
тағайындау
шығуы
келуі
шыққан кезде
келген кезде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Жұмыстың уақыты, күні, айы, сағаты, минут
Желіде тоқтап тұруы, сағат, минут
Клиентке қызмет көрсеткені үшін сомасы, теңге
Жүргізушінің жалақысы
Жолдағы белгісі
жүргізуші
қозғалтқыш
ұзақтығы
себебінің қоды
төлем түрі
төленетін сома, теңге
10
11
12
13
14
15
16
17
Берілген талондардың/отын карталарының сериясы мен нөмірі ________
Жолдама парақты қабылдаған:
Диспетчер __________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тапсырыс беруші ________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) мөртабан
Мөр орыны
Ескертпе:
№ 462-нысанды жол парағын диспетчер немесе оған уәкілетті тұлға бір данада жазып береді және ауыл шаруашылығы және мамандандырылған өздігінен жүретін техниканың жұмысын есепке алу жөніндегі құжат және жүргізушілердің жалақысын есептеудің негізі болып табылады. Бұл ретте жеке деректерді мемлекеттік мекеменің жауапты қызметкерлері және тапсырыс берушілер толтырады. Жол парағын жүргізушіге диспетчердің немесе осыған уәкілеттік берілген тұлғаның қолжазбасымен тек бір жұмыс күніне (ауысымға), сондай-ақ жүргізуші алдыңғы күннің жол парағын тапсырған жағдайда беріледі. Ұзақ мерзімге - жүргізушінің іссапары бір тәуліктен (ауысымнан) асатын жағдайда ғана жазылады. Берілген жол парағында техника реттік нөмірі, берілген күні, тиесілі мемлекеттік мекеменің мөртабаны мен мөрі қойылады. Жол парағын дұрыс толтырғаны үшін жауапкершілікті мемлекеттік мекемелердің басшылары және ауыл шаруашылығы және техниканы пайдалануға жауапты тұлғалар көтереді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
119–қосымша
№ НОС–3 нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік органның/тиісті саланың уәкілетті органының басшысы _______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____жылғы "__" _______ Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің
коды
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/Аппарат басшысы
_______________________ қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____жылғы "__" _______ Мөр орны
Материалдық емес активтерді есептен шығару актісі
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Бөлім, бөлімше
Түгендеу нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Жинақталған амортизациялау сомасы
Баланстық құны, теңге
1
2
3
4
5
6
________жылғы "____"__________№ ___ (бұйрықпен, өкіммен) тағайындалған
комиссия: _________________________________ негізінде
_______________________________________________________________
_______________________________________тексеру жүргізді
объектінің атауы
және мынадай негізде есептен шығаруға жататыны белгіленді:

Путевой лист по форме № АТ-6 применяется для учета работы пассажирского автомобильного транспорта и является документом, дающим водителю право выезда на линию и основанием для начисления ему заработной платы. Форма содержит необходимую и достаточную информацию для обработки, как ручным способом, так и при компьютеризации учета (ежедневно или за определенный период времени). Форма № АТ-6 применяется для учета работы служебного автобуса на городских, пригородных и междугородных маршрутах.
Приложение 118 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 462
_______________________________________________________________ Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Путевой лист сельскохозяйственной и специализированной самоходной техники
Номер
документа
Дата
выдачи
Код
операции
Режим работы ____________________________________ _________________________________________________ Колонна _________________________________________ Техника __________________________________________ тип марка государственный регистрационный номер Техническая характеристика (при перевозке грузов) __________________________________________________ максимальная масса (тонн), ширина, высота, длина (метр) Водитель_________________________________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________________________________ № служебного удостоверения классность Табельный номер №_______________________________ Прицеп 1 ________________________________________ марка государственный номер Сопровождающие лица ____________________________ Задание__________________________________________
Код
Бригада
Гараж №
Гараж №
Гараж №
Номер
Топливо
Гаражный инвентарный
колонны
бригады
марка
норма расхода
Коэффициент изменения нормы
на ____ километр пробега
на 1 час работы двигателя
1
2
3
4
5
6
7
Операция
Время, час, минут
Показания спидометра, километр
Остаток топлива
по графику
фактически
при выезде
при возвращении
1
2
3
4
5
6
Выезд
Возврат
продолжение таблицы
Выдано топливо
Подпись
Отметка медицинской службы
предприятием/государственным учреждением
заказчиком
диспетчера
механика за техническое состояние техники
водителя за принятие и сдачу техники
заправщика
7
8
9
10
11
12
13
Ремонт в пути___________________________________________________
Задание
Наименование и адрес заказчика
Время, час, минут
Пройдено, километр
Условия оплаты работы водителя
Подпись заказчика
прибытия
убытия
1
2
3
4
5
6
Диспетчер ____________________________________________________ подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы № 462
Выполнение задания
маршрут движения, место
время
показания спидометра, километр
нулевой пробег, километр
пройдено, километр
подпись, код и штамп заказчика
отправления
назначения
убытия
прибытия
При убытии
прибытии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Время работы, число, месяц, час, минут
Простой на линии, час, минут
Сумма за услуги с клиента, тенге
Зарплата водителя
Отметки на линии
водителя
двигателя
продолжи тельность
код причины
код вида оплаты
сумма к оплате, тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
______________
Серия и номер выданных талонов/топливных карт____________________
Путевой лист принял:
Диспетчер _____________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заказчик ______________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии) штамп
Место печати
Примечание:
Путевой лист по форме № 462 выписывается в одном экземпляре диспетчером или уполномоченным на то лицом и является документом по учету работы сельскохозяйственной и специализированной самоходной техники и основанием для начисления заработной платы водителям. При этом отдельные данные заполняются ответственными работниками государственного учреждения и заказчиками. Путевой лист выдается водителю под расписку диспетчером или уполномоченным на то лицом только на один рабочий день (смену), а также при условии сдачи водителем путевого листа предыдущего дня работы. Выписывается на длительный срок - в случае командировки водителя более одних суток (смены). В путевом листе проставляется порядковый номер, дата выдачи, штамп и печать государственного учреждения, которому принадлежит техника. Ответственность за правильное заполнение путевых листов несут руководители государственных учреждений, и лица, ответственные за эксплуатацию техники.
Приложение 119 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № НОС-3
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли
_________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "__" _________ года
Место печати
Код государственного учреждения
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения/Руководитель
аппарата __________________
подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от "____" ____ года
Место печати
Акт на списание нематериальных активов
Номер документа
Дата составления
Отдел подразделения
Инвентарный номер
Единица измерения
Количество
Сумма накопленной амортизации
Балансовая стоимость, тенге
1
2
3
4
5
6
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением):
_________________от "__" ______ года №__
на основании___________________________________________________
произвела осмотр _______________________________________________
наименование объекта
и установила его подлежащим списанию на основании следующего:

1. Сатып алған жылы _____________________________________________
2. Жай-күйі мен есептен шығару себебі _____________________________
3. Комиссияның қорытындысы ___________________________________
Қосымша: берілген құжаттардың тізбесі ___________________________
Комиссия төрағасы:______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық жауапты тұлға ______________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Объектілерді есептен шығару нәтижелерінің есебі:
Есептен шығару шығындары
Құжаттың атауы, күні, №
Шығыстардың ерекшелігі
Сомасы, теңге
Есептен шығарудың нәтижелері __________________________________
_______________________________________________________________
Материалдық емес активтерді есепке алуды түгендеу карточкасында
___________________________________________________________ белгіленді
Бас бухгалтер ___________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _______________.
Ескертпе:
№ НОС–3 нысаны бойынша акті мемлекеттік мекемелерде 2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша материалдық емес активтерді есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады.
№ НОС–3 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған материалдық емес активтердің актісінде мынадай деректер: құжаттың жасалған күні, түгендеу нөмірі, жинақталған амортизациялау сомасы, баланстық құны, сатып алған жылы, жай-күйі мен есептен шығару себебі көрсетіледі.
Материалдық емес активтерді есептен шығаруға арналған № НОС–3 нысаны бойынша актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.
№ НОС–3 нысаны бойынша актінің бір данасы материалдық емес активтерді есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық–жауапты тұлғада қалады.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеменің материалдық емес активтерді есептен шығаруға арналған актісі жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
120–қосымша
№ 434-с нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Бөлімше ______________
Бекітемін
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"___" ___________________ ж.
Қорларды шетке беруге арналған жүкқұжат
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Мемлекеттік мекеменің коды
Алушы
Жөнелтуші
Шығыстар ерекшелігі
Корреспонденцияланатын шот/қосалқы шот
Запастардың атауы
Өлшем бірлігі
Номенклатуралық нөмірі
Саны
Бағасы
Сома, теңге
Барлық жөнелтілген атаулар ______________ сомасы ___________ теңге
Жөнелтуге рұқсат берілген _______________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны
Тапсырды (берді)_____________________________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылдады (алды)_____________________________________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:
№ 434-c нысаны бойынша жүкқұжат 1310 "Материалдар" шотының қосалқы шоттары мен 1320 "Аяқталмаған өндіріс", 1330 "Дайын өнім", 1340 "Тауарлар", 1350 "Жолдағы қор" шоттары бойынша запастарды сыртқа беруді ресімдеу үшін жолданылады. № 434-с-нысаны екі данада жасалады. Бухгалтерлік қызметке № 434-c нысанындағы жүкқұжаттар алушының қолхатымен ресімделген тізілім негізінде беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
121–қосымша
№ 429-р нысан
____________________________________ЖСН/БСН ______________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның атауы)
Бекітемін
Мемлекеттік мекеменің
басшысы
____________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
"___" ___________________ ж.
Ұзақ мерзімді активтерді
бұзу және бөлшектеу кезінде алынған запастарды кіріске алу туралы акті
Құжат нөмірі
Жасалған күні
Ұзақ мерзімді активтерін есептен шығару актісі
нөмірі
күні
Корреспонденцияланатын шот
Қорлар
Өлшем бірлігі
Бөлшектеу мен бұзу кезінде алынған саны
бір бірлігінің бағасы, теңге
Сомасы, теңге
атауы, сұрыпы, мөлшері, маркасы
номенклатуралық нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Комиссия мүшелері:
______________________/_____________________/___________/________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_________________/_________________/__________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер:_________________/_____________________/___________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту:

1. Год приобретения _____________________________________________
2. Состояние и причины списания__________________________________
3.Заключение комиссии__________________________________________
Приложение: перечень прилагаемых документов _____________________
Председатель комиссии: __________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально–ответственное лицо _________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Расчет результатов от списания объектов:
Затраты на списание
Наименование документа, дата, №
Специфика расходов
Сумма, тенге
Результаты от списания __________________________________________
В инвентарной карточке учета нематериального актива, отмечено ______
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________________года.
Примечание:
Акт по форме № НОС–3 применяется в государственных учреждениях для оформления списания объектов нематериальных активов по счету 2710 "Нематериальные активы".
В акте на списание нематериальных активов по форме № НОС–3 указываются данные: дата составления документа, инвентарный номер, сумма накопленной амортизации, балансовая стоимость, год приобретения, состояние и причины списания.
Акт по форме № НОС–3 на списание нематериальных активов составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
Один экземпляр Акта по форме № НОС–3 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания нематериальных активов, второй экземпляр остается у материально-ответственного лица. Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание нематериальных активов государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 120 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 434-с
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Подразделение _______________________
Утверждаю
Руководитель государственного
учреждения
___________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _________________г.
Накладная на отпуск запасов на сторону
Номер документа
Дата составления
Код государственного учреждения
Получатель
Отправитель
Специфика расходов
Корреспондирующий счет/субсчет
Наименование запасов
Единица измерения
Номенклатурный номер
Количество
Цена
Сумма, тенге
Всего отпущено ______________ наименований на сумму __________ тенге
Отпуск разрешил ________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _______________________________________________
Подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Сдал (выдал) ___________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Принял (получил)________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Накладная по форме № 434-с применяется для оформления отпуска запасов на сторону по субсчетам счета 1310 "Материалы" и счетам 1320 "Незавершенное производство", 1330 "Готовая продукция", 1340 "Товары", 1350 "Запасы в пути".
Форма № 434-с выписывается в двух экземплярах. В бухгалтерскую службу Накладные по форме № 434-с передаются на основании реестра оформленного распиской получателя.
Приложение 121 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 429-р
______________________________________________ ИИН/БИН______________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Утверждаю
Руководитель государственного
учреждения
_________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _________________ г.
Акт об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже долгосрочных активов
Номер документа
Дата составления
Акт на списание долгосрочных активов
номер
дата
Корреспондирующий счет
Запасы
Единица измерения
Количество, полученное при разборке и демонтаже
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
наименование, сорт, размер, марки
номенклатурный номер
1
2
3
4
5
6
7
Члены комиссии: _____________/____________/_______________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________/ _____________/ ___________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер
_________________/______________/______________________________
Должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген қаражатты пайдалануды есепке алу кітабында 1044 "Жергілікті өзін өзі басқару ҚБШ" қосалқы шоты бойынша жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге түскен кірістер бойынша мемлекеттік мекеме 454-м/с нысаны бойынша қаражатты есепке алуды жүргізеді.
Осы кітапта № 454-м/с нысан бойынша кезеңнің басына қаражат қалдығы көрсетіледі, түрлері бойынша кірістердің түсімі, бағыттары бойынша қаражатты жұмсау және кезеңнің соңына қаражат қалдығы. Жазбаны бас бухгалтер немесе оның орнын ауыстыратын тұлға жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

В Книге по учету использования средств, выделенных на решение вопросов местного значения по форме 454-м/с ведется учет средств государственным учреждением, поступившим по доходам на решение вопросов местного значения по субсчету 1044 "КСН местного самоуправления".
В данной Книге по форме № 454-м/с показывается остаток средств на начало периода, поступление доходов по видам, расходование средств по направлениям и остаток денег на конец периода. Записи ведутся бухгалтером или лицом его заменяющим.
Приложение 123 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
123-қосымша
№ 408–ДБ–в нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ жылдың ________________ айындағы 23–мемориалдық ордер Бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек жөніндегі жинақтау ведомосі
Р/с №
Күні
Құжаттың атауы, құжаттың нөмірі
Бюджеттік сыныптама коды
Есеп
Айдың басына қосалқы шоттар бойынша қалдық
1292, 1293, 1294, 1295 шоттар/қосалқы шоттар дебеті
Дебет
Кредит
Шоттар/қосалқы шоттар кредиті
Жиыны

от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 408–ДЗ–в
_______________________________________________________________________ Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 23 за ____________ месяц _____ года
Накопительная ведомость по дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет
№ п/п
Дата
Наименование документа, номер документа
Код бюджетной классификации
Счет
Остаток на начало месяца по субсчетам
Дебет счетов/субсчетов
1292, 1293, 1294, 1295
Дебет
Кредит
Кредит счетов/субсчетов
Итого

№ 408–ДБ–в нысаны бойынша жинақтау ведомосі бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешекті есепке алу үшін қолданылады және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша жасалады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шоты бойынша шоттар/қосалқы шоттар кредитінде салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп негізінде бюджетке түсетін салықтық түсімдерден түсетін кірістерді (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) тану бойынша кірістер танылған жазбалар жүргізіледі.
1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шотының кредитінде "е–Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ИААЖ) Талдау орталығының (бұдан әрі – ТО) кіші жүйесінен "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдамалық материалдарды дайындау" ТО құрауышынан алынған түсімдерді тану бойынша жазба жүргізіледі.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша және 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредитінде бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы есепті кезеңдер үшін дебиторлық берешекті толық есептеу бойынша жазбалар жүргізіледі.

Накопительная ведомость по дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет по форме № 408–ДЗ–в применяется для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет и составляется по субсчетам 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": по субсчету 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и в кредит счетов/субсчетов по субсчету 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" производятся записи по признанию доходов от налоговых поступлений в бюджет на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
По субсчету 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" в кредит субсчета 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет" производятся записи по признанию доходов от неналоговых поступлений в бюджет на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": по субсчетам 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" и в кредит счета 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" производятся записи по доначислению дебиторской задолженности за предыдущие отчетные периоды.

"Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінде":
1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" республикалық және жергілікті бюджетке түсетін салықтық түсімдер, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден түскен түсімдер есепке алынады.
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" ағымдағы түсімдер бойынша қосымша ұсынылған есеп айырысулар негізінде жасалған бухгалтерлік анықтама негізінде бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша есептелген сомалар бойынша түзетпеу жазбасы есепке алынады; 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" қосымша ұсынылған есеп айырысу негізінде жасалған бухгалтерлік анықтамаға сәйкес алдағы есепті кезең үшін бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің дұрыс есептелген сомасы бойынша түзету жазбасы ескеріледі.
Айдың соңында 12 "Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағаны бойынша жиыны мен 17 "Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағаны бойынша жиыны мемориалдық ордер ресімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 408–ДБ–в нысаны бойынша 23 мемориалдық ордерге орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

В графе "Кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" в "Дебет счетов/субсчетов":
1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" учитываются поступления налоговых, неналоговых поступлений, поступления от реализации основного капитала и финансовых активов государства в республиканский и местный бюджеты; 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим"; 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования".
6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет" учитывается сторнировочная запись по исчисленным суммам по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет на основании бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов по текущим поступлениям; 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" учитывается исправительная запись по неправильно начисленным суммам налоговых и неналоговых поступлений в бюджет за предыдущие отчетные периоды, согласно бухгалтерской справке, составленной на основании дополнительно представленных расчетов.
В конце месяца итоги по графе 12 "Кредит счетов/субсчетов" и итоги по графе 17 "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера 23 переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал–главная". Мемориальный ордер 23 по форме № 408–ДЗ–в подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 124 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
124-қосымша
№ 408–KБ–в нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ жылдың ____________айындағы 24–мемориалдық ордер Бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек жөніндегі жинақтау ведомосі
Р/с
Күні
Құжаттың нөмірі құжаттың атауы
Бюджеттік сипаттама коды
Шоты
Айдың басына қосалқы шоттар бойынша қалдық

от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 408–КЗ–в
_______________________________________________________________________ Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 24 за ____________ месяц _____ года Накопительная ведомость по кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет
№ п/п
Дата
Номер документа, наименование документа
Код бюджетной классификации
Счет
Остаток на начало месяца по субсчетам

№ 408–KБ–в нысаны бойынша жинақтау ведомосі 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша жасалады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" және "Шоттар/қосалқы шоттар кредитінде": 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде салық төлеушінің дебиторлық берешегін бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің бір түрі бойынша және кредиторлық берешегін басқа түрі бойынша есепке жатқызу.
3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қоры", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша "е–Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ИААЖ) талдау орталығының (бұдан әрі – ТО) кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдамалық материалдарды дайындау" ТО құрауышынан алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде салық органдарының төлем тапсырмалары негізінде артық (қате) төленген түсім сомаларын бюджеттен қайтару есепке алынады.

Накопительная ведомость по кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет по форме № 408–КЗ–в составляется по субсчетам 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС" и в "Кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" зачет дебиторской задолженности налогоплательщика по одному виду и кредиторской задолженности по другому виду налоговых и неналоговых поступлений в бюджет на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
По дебету субсчетов 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" учитывается возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании платежных поручений налоговых органов на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".

3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша салық органының төлем тапсырмалары мен өкімдері бойынша Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС қайтару есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінде" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде түзетпеу жазбасы көрсетіледі.
Салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде ағымдағы есепті кезең үшін "Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" және 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінде" ҚҚС бойынша кредиторлық берешекті есептеу көрсетіледі.
"Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" және 5240 "Бюджетке түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінде" өткен кезеңдер бойынша салықтар, өсімпұлдар, айыппұлдар мен салықтық емес түсімдер бойынша салық төлеушілермен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешекті қалпына келтіру есепке алынады.

По дебету субсчета 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета" учитывается возврат НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, по платежным поручениям и распоряжению налогового органа.
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и в "Дебет счетов/субсчетов" по счету 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" отражается сторнировочная запись на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами–членами ЕЭС" и в "Дебет счетов/субсчетов" по счету 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" отражается начисление кредиторской задолженности по налогу на добавленную стоимость за текущий отчетный период на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами–членами ЕЭС" и в "Дебет счетов/субсчетов" 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" учитывается восстановление кредиторской задолженности по расчетам с налогоплательщиками по налогам, пене, штрафам и неналоговым поступлениям) прошлых периодов.

Айдың соңында 11 "Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағаны бойынша жиыны мен 15 "Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағаны бойынша жиыны мемориалдық ордер рәсімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 408–КБ–в нысаны бойынша 24–мемориалдық ордерге орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

В конце месяца итоги по графе 11 "Кредит счетов/субсчетов" и итоги по графе 15 "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал–главная". Мемориальный ордер 24 по форме № 408–КЗ–в подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 125 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

Республикалық, жергілікті бюджеттің қолма–қол ақшаны бақылау шоттардағы қаражат қозғалысы бойынша жинақтау ведомосінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдерді есепке жатқызу бойынша есеп жүргізіледі. № 381–в нысаны бойынша жинақтау ведомосі 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" қосалқы шоттары бойынша толтырылады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ" және "шоттар/қосалқы шоттар кредитіне", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ": 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде салық төлеушілердің төлем тапсырмалары бойынша салықтық түсімдер есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" және "шоттар/қосалқы шоттар кредитіне" 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" "е–Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі –ИААЖ) Талдау орталығының (бұдан әрі – ТО) кіші жүйесінен "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдамалық материалдарды дайындау" ТО құрауышынан алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде салықтық емес түсімдер, негізгі капитал мен мемлекеттің қаржылық активтерін өткізуден түскен тиісті бюджетке түсетін түсімдер есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" және 6085 "Трансферттердің бюджетке түсуі" қосалқы шотының "шот/қосалқы шоттар кредитіне" тиісті бюджетке трансферттер (қайтару және бюджеттік алып қоюлар) түсімдерінің есепке алынуы ескеріледі. "Шоттар/қосалқы шоттар кредитінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" "шоттар/қосалқы шоттар дебетіне" 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" бюджеттен артық (қате) төленген түсімдер сомаларын қайтару салық органдарының қорытындылары немесе қосымша ұсынылған есеп айырысу негізінде жасалған бухгалтерлік анықтама негізінде есепке алынады.

В Накопительной ведомости по движению средств на Контрольных счетах наличности республиканского, местного бюджета ведется учет по зачислению поступлений в республиканский и местный бюджеты. Накопительная ведомость по форме № 381–в заполняется по субсчетам 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования".
В графе "с дебета счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" и "в кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с налогоплательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" учитываются налоговые поступления по платежным поручениям налогоплательщиков на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "с дебета счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" и "в кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с налогоплательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" учитываются неналоговые поступления, поступления в соответствующий бюджет от реализации основного капитала и финансовых активов государства на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е–Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
В графе "с дебета счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" и "в кредит счетов/субсчетов": субсчет 6085 "Поступления трансфертов в бюджет" учитываются зачисления в соответствующий бюджет поступления трансфертов (возврат и бюджетное изъятие).
В графе "с кредита счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" "в дебет счетов/субсчетов": 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС",3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами–членами ЕЭС" учитывается возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании заключения налоговых органов или бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов.

"Шоттар/қосалқы шоттар кредитінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" "шоттар/қосалқы шоттар дебетіне" 7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ–лары бойынша шығыстар" тиісті бюджеттің ҚБШ–сынан шығыстардың жүргізілуі көрсетіледі.
Айдың соңында "шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" 14–баған бойынша қорытынды мен "шоттар/қосалқы шоттар кредитінен" 26–баған бойынша қорытынды 25–мемориалдық ордер рәсімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 381–в нысаны бойынша 25–мемориалдық ордеріне орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

В графе "с кредита счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" в "дебет счетов/субсчетов": 7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" отражается проведение расходов из КСН соответствующего бюджета.
В конце месяца итоги по графе 14 "с дебета счетов/субсчетов" и итоги по графе 26 "с кредита счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера 25 переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал–главная". Мемориальный ордер 25 по форме № 381–в подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 126 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
126-қосымша
№ 409-д – нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ жылдың ________________ айындағы 26-мемориалдық ордер Бюджетке түсімдерден түсетін кірістерді есептеудің жинақтау ведомосі
р/с №
Күні
Құжаттың атауы және нөмірі
Бюджеттік сыныптама коды
Айдың басындағы қалдық

от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 409-д
______________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 26 за ____________ месяц _____ года Накопительная ведомость начисления доходов от поступлений в бюджет
№ п/п
Дата
Наименование и номер документа
Код бюджетной классификации
Остаток на начало месяца

"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", 6085 "Бюджетке трансферттердің түсуі" және "шоттар/қосалқы шоттар кредитіне" 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" – есепті жылдың қаржылық нәтижесіне салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша кірістер шоттарын жабу жүзеге асырылады.
"Шоттар-қосалқы шоттар кредитінен" бағанында: 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", 6085 "Бюджетке трансферттердің түсуі" және "шоттар/қосалқы шоттар дебетіне" бағанында: 1292 "Салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы есепті кезең үшін дебиторлық берешек есепке алынады.
№ 409-д нысаны бойынша мемориалдық ордерде бюджетке түсімдер бойынша тиісті құжаттардың негізінде түсімдердің түрлері бойынша топталады және айдың соңында "шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" 8-баған бойынша жиыны және "шоттар/қосалқы шоттар кредитінен" 13-бағаны бойынша жиыны "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 409-д нысаны бойынша мемориалдық ордеріне орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

В графе "с дебета счетов/субсчетов" 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", 6085 "Поступления трансфертов в бюджет" и "в кредит счетов/субсчетов" 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" – осуществляется закрытие счетов доходов по налоговым и неналоговым поступлениям на финансовый результат отчетного года.
В графе "с кредита счетов/субсчетов": 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", 6085 "Поступления трансфертов в бюджет" и "в дебет счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" учитывается начисление дебиторской задолженности за текущий отчетный период.
В мемориальном ордере по форме № 409-д на основании соответствующих документов по поступлениям в бюджет группируются по видам поступлений и в конце месяца итоги по графе 8 "с дебета счетов/субсчетов" и итоги по графе 13 "с кредита счетов/субсчетов" переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер 26 по форме № 409-д подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 127 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 187 бұйрығына
127-қосымша
№ 458-д – нысан
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ жылдың ________________ айындағы 27-мемориалдық ордер Бюджетке түсетін түсімдердің азаюы бойынша шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі
Р/с №
Күні
Құжаттың атауы және нөмірі
Бюджеттік сыныптама коды
7260 шот дебетінен
7260 шот кредитінен
шоттар/қосалқы шоттар кредитіне
шоттар/қосалқы шоттар дебетіне

от 22 апреля 2025 года
№ 187
Форма № 458-в
_______________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 27 за ____________ месяц _____ года Накопительная ведомость начисления расходов по уменьшению поступлений в бюджет
№ п/п
Дата
Наименование и номер документа
Код бюджетной классификации
с дебета счета 7260
с кредита счета 7260
в кредит счетов/субсчетов
в дебет счетов/субсчетов

"Шот дебетінен" бағанында 7260 "Бюджетке түсетін түсімдердің азаюы бойынша шығыстар" "шоттар/қосалқы шоттар кредитіне" 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" - салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша кредиторлық берешекті, ҚҚС төлеу бойынша кредиторлық берешекті есептеу жүзеге асырылады.
"Шот кредитінен" бағанында 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" "шоттар/ қосалқы шоттар дебетіне" 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" – бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару жүзеге асырылады.
Айдың соңында "шот дебетінен" 11-бағаны бойынша қорытынды мен "шот кредитінен" 14-баған бойынша қорытынды "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 458-д нысаны бойынша мемориалдық ордеріне орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.

В графе "с дебета счета" 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" "в кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС" осуществляется начисление кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, кредиторская задолженность по оплате НДС.
В графе "с кредита счета" 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" "в дебет счетов/субсчетов" 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" осуществляется списание заключительными оборотами начисленных расходов по уменьшению поступлений в бюджет.
В конце месяца итоги по графе 11 "с дебета счета" и итоги по графе 14 "с кредита счета" переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер 27 по форме 458-в подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.