Ветеринариялық зертханаларға арналған материалдар шығысының заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 120 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жануарлар ауруларын зертханалық-диагностикалық зерттеулерге арналған материалдар шығысының заттай нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жануарлар ауруларын референттік зерттеулерге және штамдардың өміршеңдігін жаңарту мен қолдау бойынша зертханалық зерттеулерге арналған материалдар шығысының заттай нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жануардан алынатын тамақ өнімдері (ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, бал ара шаруашылығы өнімдері) қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары бойынша зертханалық талдауларға арналған материалдар шығысының заттай нормалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесінің Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 120 бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар ауруларын зертханалық-диагностикалық зерттеулерге арналған материалдар шығысының заттай нормалары
Р/с
Материалдың атауы
Өлшем бірлігі
Бір зерттеуге жұмсалатын шығыс нормасы
Жарамдылық мерзімі (сақтау), айлар
Қолданылу саласы
Таралу саласы
1
2
3
4
5
6
7
Ветеринария саласында, жануарлар ауруларына зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін
Мемлекеттік ветеринариялық зертханалар

Об утверждении натуральных норм расхода материалов для ветеринарных лабораторий
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 120
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) натуральные нормы расхода материалов на лабораторно-диагностические исследования заболеваний животных согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) натуральные нормы расхода материалов на референтные исследования заболеваний животных и лабораторные исследования по освежению и поддержанию жизнеспособности штаммов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) натуральные нормы расхода материалов на лабораторные анализы по гигиеническим требованиям безопасности пищевой продукции животного происхождения (мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйца и яйцепродукты, продукция пчеловодства) согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан по перечню согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 120
Натуральные нормы расхода материалов на лабораторно-диагностические исследования заболеваний животных
п/п
Наименование материала
Единица измерения
Норма расхода на одно исследование
Срок годности (хранения), месяцы
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
В сфере ветеринарии, для проведения лабораторно-диагностических исследований заболеваний животных
Государственные ветеринарные лаборатории

8) ИДР – иммундық диффузия реакциясы;
9) ИФТ – иммундық ферментті талдау;
10) ИХТ – иммундық хроматографиялық талдау;
11) КБР – комплементті байланыстыру реакциясы;
12) КҰБР – комплементті ұзақ байланыстыру реакциясы;
13) МАР – микроагглютинация реакциясы;
14) МБ – микробтық бірлік;
15) ПТР – полимеразалық тізбек реакциясы;
16) РБС – роз бенгал сынамасы;
17) ҰМ – ұсақ мал;
18) ІҚМ – ірі қара мал;
19) кг – килограмм;
20) г – грамм;
21) мл – миллилитр.

8) РИД – реакция иммунодиффузии;
9) ИФА – иммуноферментный анализ;
10) ИХА – иммунохроматографический анализ;
11) РСК – реакция связывания комплемента;
12) РДСК – реакция длительного связывания комплемента;
13) РМА – реакция микроагглютинации;
14) МЕ – микробных единиц;
15) ПЦР – полимеразная цепная реакция;
16) РБП – роз бенгал проба;
17) МРС – мелкий рогатый скот;
18) КРС – крупный рогатый скот;
19) кг – килограмм;
20) г – грамм;
21) мл – миллилитр.

2. Диагностикалық материалдарды фабрикалық өлшеп-орауды, сондай-ақ оларды жұмыста пайдалану, тасымалдау және сақтау кезіндегі күтпеген табиғи технологиялық ысыраптарды ескере отырып, диагностикумдардың жоғарыда келтірілген шығыс нормаларын 10 пайыз шегінде ұлғайтуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 120 бұйрығына
2-қосымша
Жануарлар ауруларын референттік зерттеулерге және штамдардың өміршеңдігін жаңарту мен қолдау бойынша зертханалық зерттеулерге арналған материалдар шығысының заттай нормалары
Материалдың атауы
Өлшем бірлігі
Бір зерттеуге кететін шығыс нормасы
Жарамдылық мерзімі (сақтау), ай
Қолданылу саласы
Таралу саласы
1
2
3
4
5
6
7
Ветеринария саласында, жануарлар және құстар ауруларының референттік зерттеулерін жүргізу үшін
Мемлекеттік ветеринариялық зертханалар
1-бөлім. Жануарлардың бірнеше түріне ортақ ауруларды зертханалық-диагностикалық зерттеу бойынша

2. Учитывая фабричные расфасовки диагностических материалов, а также непредвиденные естественные технологические потери при использовании их в работе, транспортировке и хранении допускается увеличение приведенных выше норм расхода диагностикумов в пределах 10 процентов.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 120
Натуральные нормы расхода материалов на референтные исследования заболеваний животных и лабораторные исследования по освежению и поддержанию жизнеспособности штаммов
Наименование материала
Единица измерения
Норма расхода на одно исследование
Срок годности (хранения), месяцы
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
В сфере ветеринарии, для проведения референтных исследований заболеваний животных и птиц
Государственные ветеринарные лаборатории
Раздел 1. По лабораторно-диагностическим исследованиям болезней, общих для нескольких видов животных

1) АР – агглютинация реакциясы;
2) әб – әрекет ету бірлігі;
3) ДАПИ – диагностикалық антирабикалық преципитирлеуші иммуноглобулин;
4) ДАФИ – диагностикалық антирабикалық флюорисцирусцентті иммуноглобулин;
5) ДМСО – диметилсульфоксид;
6) ДНҚ – дезоксирибонуклеинді қышқылы;
7) ДПР – диффузиялық преципиттеу реакциясы;
8) ЕПА – ет-пептонды агар;
9) ЕПС – ет-пептонды сорпасы;
10) ЖІА – жылқының індетті анемиясы;
11) ИДР – иммундық диффузиялық реакциясы;
12) ИФТ – иммундық ферментті талдау;
13) ИХТ – иммундық хроматографиялық талдау;
14) ІҚМ – ірі қара мал;
15) КБР – комплементті байланыстыру реакциясы;
16) ҚІТ – құстың індетті тұмауы;
17) КҰБР – комплементті ұзақ байланыстыру реакциясы;
18) ОПС – о-полисахарид;
19) ПТР – полимеразалық тізбек реакциясы;
20) РНҚ – рибонуклеинді қышқылы;
21) ҰҚМ – ұсақ қара мал;
22) ҰКҚО – ұсақ күйіс қайырушылардың обасы;
23) ФПТ – флюоресцентті-поляризациялық талдау;
24) ШАО – шошқаның африкалық обасы;
25) ШКО – шошқаның кәдімгі обасы;
26) ШРРС – шошқаның репродуктивті респираторлы синдромы;
27) ЭФ – электрофорез;

1) РА – реакция агглютинации;
2) ед – единица действия;
3) ИДАФ – иммуноглобулин диагностический антирабический флюорисцирующий;
4) ИДАП – иммуноглобулин диагностический антирабический преципитирующий;
5) ДМСО – диметилсульфоксид;
6) ДНК – дезоксирибонуклеиновая кислота;
7) РДП – реакция диффузной преципитации;
8) МПА – мясопептонный агар;
9) МПБ – мясопептонный бульон;
10) ИНАН – инфекционная анемия лошадей;
11) РИД – реакция иммунодиффузии;
12) ИФА – иммуноферментный анализ;
13) ИХА – иммунохроматографический анализ;
14) КРС – крупный рогатый скот;
15) РСК – реакция связывания комплемента;
16) ВППГ – высокопатогенный птичий грипп;
17) РДСК – реакция длительного связывания комплемента;
18) ОПС – О-полисахарид;
19) ПЦР – полимеразная цепная реакция;
20) РНК – рибонуклеиновая кислота;
21) МРС – мелкий рогатый скот;
22) ЧМЖ – чума мелких жвачных; 23) ФПА – флюорисцентно-поляризационный анализ;
24) АЧС – африканская чума свиней;
25) КЧС – классическая чума свиней;
26) РРСС – репродуктивный респираторный синдром свиней;
27) ЭФ – электрофорез;

28) кг – килограмм;
29) мл – миллилитр.
2. Диагностикалық материалдарды фабрикалық өлшеп-орау, сондай-ақ оларды жұмыста қолдану (құрғақ күйінде келіп түскен диагностикумдар, оларды пайдалану үшін еріту және зертханалық ыдыстарға құю кезінде зертханалық ыдыстардың қабырғасында қалып қояды), тасымалдау және сақтау кезіндегі күтпеген табиғи технологиялық ысыраптарды ескере отырып, диагностикумдардың жоғарыда келтірілген шығындарының нормаларын 10 % шегінде ұлғайтуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 120 бұйрығына
3-қосымша
Жануардан алынатын тамақ өнімдері (ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, бал ара шаруашылығы өнімдері) қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары бойынша зертханалық талдауларға арналған материалдар шығысының заттай нормалары
Материалдың атауы
Өлшем бірлігі
Бір зерттеуге кететін шығыс нормасы
Жарамдылық мерзімі (сақтау), ай
Қолданылу саласы
Таралу саласы
1
2
3
4
5
6
7
Ветеринария саласында, жануардан алынатын тамақ өнімдері қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары бойынша зертханалық талдау жүргізу үшін
Мемлекеттік ветеринариялық зертханалар

28) кг – килограмм;
29) мл – миллилитр.
2. Учитывая фабричные расфасовки диагностических материалов, а также непредвиденные естественные технологические потери при использовании их в работе (так как поступившие в сухом виде диагностикумы при их разведении и при разливе для применения остаются на стенках лабораторной посуды), транспортировке и хранении допускается увеличение приведенных выше норм расхода диагностикумов в пределах 10 процентов.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 120
Натуральные нормы расхода материалов на лабораторные анализы по гигиеническим требованиям безопасности пищевой продукции животного происхождения (мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйца и яйцепродукты, продукции пчеловодства)
Наименование материала
Единица измерения
Норма расхода на одно исследование
Срок годности (хранения), месяцы
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
В сфере ветеринарии, для проведения лабораторного анализа по гигиеническим требованиям безопасности пищевой продукции животного происхождения
Государственные ветеринарные лаборатории

10) М – моль;
11) мМ – миллимоль;
12) мг – миллиграмм;
13) мкм – микрометр;
14) мл – миллилитр;
15) м3 – текше метр;
16) ПТР – полимеразды тізбектеу реакциясы;
17) AHD – 1-амино-гидантоин;
18) AOZ – 3-амино-2-оксазолидинон;
19) С13 немесе 13С– изотопты таңбаланған стандартты үлгі;
20) AMOZ – 3-амино-5-метилморфолино-2-оксазолидинон;
21) SEM – семикарбазид;
22) NP – нитрофенил.
2. Диагностикалық материалдарды фабрикалық өлшеп-орау, сондай-ақ оларды қолдану (құрғақ күйінде түскен диагностикумдар, оларды пайдалану үшін еріту және зертханалық ыдыстарға құю кезінде зертханалық ыдыстардың қабырғасында қалып қояды), тасымалдау және сақтау кезіндегі күтпеген табиғи технологиялық ысыраптарды ескере отырып, диагностикумдардың жоғарыда келтірілген шығындарының нормаларын 10 % шегінде ұлғайтуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 сәуірдегі
№ 120 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Ветеринарлық зертханаларға арналған материалдар шығысының заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 16-04/1142 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13424 болып тіркелген);
2. "Ветеринарлық зертханаларға арналған материалдар шығысының заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 16-04/1142 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 наурыздағы № 73 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20097 болып тіркелген);
3. "Ветеринарлық зертханаларға арналған материалдар шығысының заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 16-04/1142 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 маусымдағы № 186 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23100 болып тіркелген).

10) М –моль.
11) мМ – миллимоль.
12) мг – миллиграмм;
13) мкм – микрометр;
14) мл – миллилитр;
15) м3 – кубический метр;
16) ПЦР –полимеразная цепная реакция;
17) AHD – 1-амино-гидантоин;
18) AOZ – 3-амино-2-оксазолидинон;
19) С13 либо 13С – изотопно-меченый стандартный образец;
20) AMOZ – 3-амино-5-метилморфолино-2-оксазолидинон;
21) SEM – семикарбазид;
22) NP – нитрофенил.
2. Учитывая фабричные расфасовки диагностических материалов, а также непредвиденные естественные технологические потери при использовании их в работе (поступившие в сухом виде диагностикумы при их разведении и при разливе для применения остаются на стенках лабораторной посуды), транспортировке и хранении допускается увеличение приведенных выше норм расхода диагностикумов в пределах 10 процентов.
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2025 года № 120
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 16-04/1142 "Об утверждении натуральных норм расхода материалов для ветеринарных лабораторий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13424);
2. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2020 года № 73 "О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 16-04/1142 "Об утверждении натуральных норм расхода материалов для ветеринарных лабораторий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20097);
3. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 июня 2021 года № 186 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 16-04/1142 "Об утверждении натуральных норм расхода материалов для ветеринарных лабораторий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23100).