Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 23/154-VIІI "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Абай облысы мәслихатының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 27/180-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2- тармақтан караңыз.
Абай облысы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 23/154-VІII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 358 644 016,4 мың теңге:
салықтық түсімдер – 13 248 478,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 3 084 173,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 342 311 365,4 мың теңге;
2) шығындар – 358 220 317,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 11 468 022,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 16 009 792,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 4 541 770,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -11 044 322,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 11 044 322,8 мың теңге:
қарыздар түсімі – 15 679 042,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 5 052 945,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 418 225,8 мың теңге.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Облыстың жергілікті атқарушы органына 2025 жылға 134 318 875,5 мың теңге көлемінде берешек лимиті белгіленсін.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в решение маслихата области Абай от 13 декабря 2024 года № 23/154-VIІІ "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение маслихата области Абай от 30 апреля 2025 года № 27/180-VIII
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п.2.
Маслихат области Абай РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Абай от 13 декабря 2024 года № 23/154-VIІІ "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 358 644 016,4 тысяч тенге:
налоговые поступления – 13 248 478,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 084 173,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 342 311 365,4 тысяч тенге;
2) затраты – 358 220 317,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 11 468 022,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 16 009 792,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 4 541 770,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -11 044 322,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 11 044 322,8 тысяч тенге:
поступление займов – 15 679 042,0 тысяч тенге;
погашение займов – 5 052 945,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 418 225,8 тысяч тенге.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Установить лимит долга местного исполнительного органа области на 2025 год в размере 134 318 875,5 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

237 073,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
82 174,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
23 037,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
69 167,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
9 321 170,0
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
31 288 952,7
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
7 912 685,1
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 714 657,6
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 360 332,0
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
308 398,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 593 920,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 193 135,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
893 677,8
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 353 398,8
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
11 796,0
261
Облыстың білім басқармасы
1 030 838,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
762 290,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
144 834,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
123 714,0
271
Облыстың құрылыс басқармасы
167 189,5
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
167 189,5
2
Әлеуметтiк көмек
9 074 293,8

237 073,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
82 174,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
23 037,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
69 167,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
9 321 170,0
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
31 288 952,7
1
Социальное обеспечение
7 912 685,1
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 714 657,6
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 360 332,0
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
308 398,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 593 920,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 193 135,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
893 677,8
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 353 398,8
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
11 796,0
261
Управление образования области
1 030 838,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
762 290,0
037
Социальная реабилитация
144 834,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
123 714,0
271
Управление строительства области
167 189,5
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
167 189,5
2
Социальная помощь
9 074 293,8

191 033,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1 217 779,0
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
300 000,0
1
Отын және энергетика
300 000,0
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
300 000,0
050
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
300 000,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
19 520 931,2
1
Ауыл шаруашылығы
18 314 387,7
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
14 965 899,2
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
368 839,2
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
960 000,0
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
566 000,0
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
145 256,0
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
1 160,0
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
140 434,0
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
22 150,0
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
12 780,0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
699 000,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
4 000 280,0
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
4 850 000,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
3 100 000,0
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
100 000,0
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 348 488,5
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
193 468,5
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
13 783,0
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру

191 033,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1 217 779,0
9
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
300 000,0
1
Топливо и энергетика
300 000,0
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
300 000,0
050
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
300 000,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
19 520 931,2
1
Сельское хозяйство
18 314 387,7
255
Управление сельского хозяйства области
14 965 899,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
368 839,2
002
Субсидирование развития семеноводства
960 000,0
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
566 000,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
145 256,0
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
1 160,0
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
140 434,0
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
22 150,0
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
12 780,0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
699 000,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
4 000 280,0
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
4 850 000,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
3 100 000,0
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
100 000,0
719
Управление ветеринарии области
3 348 488,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
193 468,5
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
13 783,0
009
Организация санитарного убоя больных животных

6 933,0
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
84 372,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
8 590,0
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
27 290,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
23 537,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 875 228,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
5 285,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
20 850,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
89 152,0
2
Су шаруашылығы
196 608,6
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
196 608,6
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
92 896,0
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
103 712,6
3
Орман шаруашылығы
315 703,0
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
315 703,0
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
315 703,0
5
Қоршаған ортаны қорғау
679 672,9
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
566 158,9
001
Жергілікті деңгейде қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
167 519,9
008
Қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар
62 413,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
185 805,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
147 421,0
114
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
3 000,0
271
Облыстың құрылыс басқармасы
113 514,0
022
Қоршаған ортаны қорғау объектілерін дамыту
113 514,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
14 559,0
719
Облыстың ветеринария басқармасы
14 559,0

6 933,0
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
84 372,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
8 590,0
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
27 290,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
23 537,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 875 228,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
5 285,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
20 850,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
89 152,0
2
Водное хозяйство
196 608,6
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
196 608,6
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
92 896,0
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
103 712,6
3
Лесное хозяйство
315 703,0
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
315 703,0
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
315 703,0
5
Охрана окружающей среды
679 672,9
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
566 158,9
001
Услуги по реализации государственной политики в сфере охраны окружающей среды на местном уровне
167 519,9
008
Мероприятия по охране окружающей среды
62 413,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
185 805,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
147 421,0
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
3 000,0
271
Управление строительства области
113 514,0
022
Развитие объектов охраны окружающей среды
113 514,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
14 559,0
719
Управление ветеринарии области
14 559,0