Жетісу облысының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиясының ережесін бекіту туралы
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 5 ақпандағы № 40 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27, 37-баптарына, "Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 11-бабы 5-тармағына сәйкес Жетісу облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жетісу облысының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиясының ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін
2. Комиссиясының жұмыс органы болып Жетісу облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы айқындалсын.
3. "Жетісу облысында адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия құру туралы" облыс әкімдігінің 2024 жылғы 14 маусымдағы №199 қаулысы жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Исабаев
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ №____ қаулысына қосымша
Жетісу облысының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиясы туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жетісу облысының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиясы туралы ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Жетісу облысының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Жетісу облысының жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – ЖАО) жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Комиссияның міндеттері мен функциялары
4. Комиссияның міндеттері:
1) адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы қазіргі ахуалды талдау;
2) мыналар:
заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы іс-қимыл және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелері;
адам саудасының жағдайы және осы құбылыстың қауіптілігі, көрсетілген салада бар құқық қорғау шаралары және көмек сұрауға жүгіну мүмкіндіктері туралы халықты хабардар ету;
адам саудасының алдын алу және жолын кесу, сондай-ақ адам саудасының құрбандарын қорғау және оларға көмек көрсету саласында қабылданған халықаралық құқықтық құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру;
адам саудасына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға және жоюға және оларға көмек көрсетуге бағытталған жұмыстың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.

Об утверждении положения о региональной комиссии по противодействию торговле людьми области Жетісу
Постановление акимата области Жетісу от 5 февраля 2025 года № 40
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 5 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии торговле людьми", акимат области Жетісу ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить положение о региональной комиссии по противодействию торговле людьми области Жетісу согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Рабочим органом комиссии определить управление координации занятости и социальных программ области Жетісу.
3. Отменить постановление акимата области Жетісу №199 от 14 июня 2024 года "О создании межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми в области Жетісу".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Исабаев
Приложение к постановлению акимата области Жетісу от "___" __________2025 г №________________
Положение о региональной комиссии по противодействию торговле людьми области Жетісу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение о региональной комиссии по противодействию торговле людьми области Жетісу (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 5 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии торговле людьми".
2. Региональная комиссия по противодействию торговле людьми области Жетісу (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при местном исполнительном органе области Жетісу (далее – МИО).
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Глава 2. Задачи и функции Комиссии
4. Задачи Комиссии:
1) анализ существующей ситуации в сфере противодействия торговле людьми;
2) выработка предложений и рекомендаций по:
вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
информированию населения о ситуации с торговлей людьми и опасности данного явления, существующих в указанной сфере правозащитных мерах и возможностях обращения за помощью;
совершенствованию законодательства Республики Казахстан в соответствии с принятыми международными правовыми документами в области предупреждения и пресечения торговли людьми, а также защиты жертв торговли людьми и оказания им помощи;
повышению эффективности работы, направленной на выявление и устранение причин и условий, способствующих торговле людьми, и оказание им помощи.

5. Комиссияның функциялары:
1) талап етілетін ақпаратты алу үшін адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілеріне сұрау салуды жіберу;
2) адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерін олар жүргізетін жұмыс туралы отырысқа шақыру және тыңдау, сондай-ақ олардың қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) тәуелсіз сарапшыларды, мамандар мен ғалымдарды тарту;
4) адам саудасына қарсы іс-қимыл және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету саласындағы проблемаларды шешуде мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау;
5) адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі тиісті бағдарламалар мен жоспарларды әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3-тарау. Комиссияның құрамы, қызметін ұйымдастыру және тәртібі
6. Комиссия құрамы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен облыс әкімінің өкімімен бекітіледі.
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады. Комиссия хатшысы Комиссияның жұмыс органы қызметкерлерінің арасынан айқындалады және оның мүшесі болып табылмайды.
8. Комиссия құрамына жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және ақпарат, туризм және спорт, ішкі саясат, аумақтық полиция органдарының, прокуратураның, әділет органдарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпіздік комитетінің Шекара қызметі бөлімшелерінің және коммерциялық емес ұйымдардың өкілдері кіреді.
9. Комиссия төрағасы облыс әкімінің орынбасары болып табылады.
10. Жұмыс органының функциялары жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту тиісті құрылымдық бөлімшесіне жүктеледі.
11. Комиссия отырысын комиссия төрағасы, ал ол болмаған кезде төрағаның орынбасары өткізеді.
12. Комиссияның жұмысы жылдық жоспар негізінде жүзеге асырылады.
13. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жартыжылдықта кемінде бір рет өткізіледі және егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады.
14. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
15. Комиссияның қызметін үйлестіруді адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссия жүзеге асырады.
16. Комиссияның жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстар, қажетті құжаттар, материалдар дайындайды, олар хаттама жобасын қоса бере отырып, комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын Комиссия мүшелеріне жолдануы тиіс.

5. Функции Комиссии:
1) направление запроса субъектам противодействия торговле людьми для получения требуемой информации;
2) приглашение на заседание и заслушивание субъектов противодействия торговле людьми о проводимой ими работе, а также выработка предложений по совершенствованию их деятельности;
3) привлечение независимых экспертов, специалистов и ученых;
4) взаимодействие с государственными органами, общественными объединениями и организациями, а также средствами массовой информации в решении проблем в сфере противодействия торговле людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
5) выработка предложений по разработке соответствующих программ и планов по противодействию торговле людьми.
Глава 3. Состав, организация и порядок деятельности Комиссии
6. Состав Комиссии утверждается распоряжением акима области в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов комиссии и секретаря. Секретарь Комиссии определяется из числа сотрудников рабочего органа Комиссии и не является ее членом.
8. В состав Комиссии включаются представители местных исполнительных органов в сфере социальной защиты и занятости населения, здравоохранения, образования, культуры и информации, туризма и спорта, внутренней политики, территориальных органов полиции, прокуратуры, юстиции, подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и некоммерческих организаций.
9. Председателем Комиссии является заместитель акима области.
10. Функции рабочего органа возлагаются на соответствующее структурное подразделение местных исполнительных органов в сфере социальной защиты и занятости населения.
11. Заседание Комиссии проводит председатель Комиссии, а в его отсутствие заместитель председателя.
12. Работа Комиссии осуществляется на основе годового плана.
13. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
14. Решение Комиссии носит рекомендательный характер.
15.Координация деятельности Комиссии осуществляется Межведомственной комиссией по противодействию торговле людьми.
16. Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.

17. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін Комиссия хатшысы хаттама ресімдейді.
18. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер олар үшін Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Комиссия отырысында осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру арқылы жүргізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда жазбаша түрде жазылуға және осы Ереженің қосымшасына сәйкес көзделген комиссия есебіне-хатқа қоса берілуге тиіс.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде Комиссия төрағасы мен хатшысы қол қоятын хаттама жасалады.
Дауыс беру қорытындылары бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген кезде Комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясымен дауыс беру парағын Комиссия мүшелеріне келісу үшін жолдайды.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап жолдайды.
19. Дауыс беру парақтарын қоса бере отырып, Комиссияның материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Жетісу облысының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия туралы ережеге қосымша
Комиссия/жұмыс тобы мүшелерінің КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
___________________________________________ Т.А.Ә., лауазымы
№_____ отырыс _____ күні
Сұрақ-
тың №
Сұрақтың мазмұны
Шешім жобасы
Комиссия/жұмыс тобы мүшесінің шешімі
қолдаймын
қолдамаймын
пысықтау
күн тәртібінен алу
ескертпе (егер шешім қолдау тапса толтырылмайды)
1.
___________________
Қолы
Ескертпе: комиссияның/жұмыс тобының отырысында тікелей толтырылады және дауыс беру нәтижелерін есепке алу үшін жұмыс органының қызметкерлеріне беріледі.

17. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол.
18. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к настоящему Положению. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному согласно приложению к настоящему Положению.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем Комиссии.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
19. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Приложение к положению о региональной комиссии по противодействию торговле людьми области Жетісу
ЛИСТ ГОЛОСОВАНИЯ членов комиссии/рабочей группы ___________________________________________ Ф.И.О., должность
Заседание №_____ дата_____
№ Вопроса
Содержание вопроса
Проект решения
Решение члена комиссии/рабочей
поддерживаю
не поддерживаю
доработать
снять с повестки дня
примечание (не заполняется, если решение поддерживается)
1.
____________________
Подпись
Примечание: заполняется непосредственно на заседании комиссии/рабочей группы и передается сотрудникам рабочего органа для учета результатов голосования.