Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы № 8-37-157 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Панфилов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Т. Керімбековке жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е. Шоқпаров
Панфилов аудандық мәслихатының 2024 жылғы 21 қаңтардағы № 8-37-157 шешіміне қосымша
Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер – Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15090 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
Панфилов ауданның жалпы жер көлемі 1 058 252 гектарды құрайды. Барлық ауылшаруашылығы алқаптарының жиынтығы 357 971 гектар оның ішінде егістік жерлер 44 078 гектар, соның ішінде суармалы егістік 44078 гектар, көп жылдық екпе ағаштары 1594 гектар, шабындық жерлер 5822 гектар,тыңайған жерлер 2175 гектар жайылымдық 304302 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауылшаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 358821 гектар;
елді мекендердің жерлері 30 402 гектар, оның ішінде жайылым жер 21784 гектар
өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 35072 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 69420 гектар;
орман қоры жерлері 187171 гектар;
су қорының жерлері 346 гектар;
Панфилов аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны: 409 бас түйе, 89849 бас ірі қара мал, 245266 бас ұсақ мал, 22535 бас жылқы бар.
Жоспардың қосымшалары:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2025-2029 годы
Решение Панфиловского районного маслихата области Жетісу от 21 января 2025 года № 8-37-157
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Панфиловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима района Керимбекова Т.
4. Настоящее решение вводится в действие после его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Е. Шокпаров
Приложение к решению Панфиловского районного маслихата от 21 января 2025 года № 8-37-157
Плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2025-2029 годы (далее - План) в соответствии с законами Республики Казахстан" О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан " и "О пастбищах" Республики Казахстан, приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №11064) и заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан - Разработано в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090). План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Содержание плана:
Общая площадь Панфиловского района составляет 1 058 252 га. Общая площадь всех сельскохозяйственных угодий 357 971 гектар из них пашни 44 078 гектар, в том числе орошаемых 44078 гектар, многолетних насаждений 1594 гектар, сенокосных земель 5822 гектар,залежных земель 2175 гектар пастбищных 304302 гектар.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения 358821 гектар;
земли населенных пунктов 30 402 гектара, в том числе пастбища 21784 гектара
земли, используемые промышленностью, транспортом для связи, обороны и других несельскохозяйственных целей 35072 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий 69420 гектар;
земли лесного фонда 187171 гектар;
земли водного фонда 346 гектар;
Поголовье сельскохозяйственных животных на территории Панфиловского района: 403 голов верблюдов, 89849 голов крупного рогатого скота, 245266 голов мелкого рогатого скота, 22535 головы лошадей.
Приложения плана:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Панфилов ауданында 1 қала және 13 ауылдық округтер, 42 ауылдық елді мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Панфилов ауданы Жетісу облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Ауданның солтүстік және батыс жағында Кербұлақ ауданымен, шығысында Қытаймен (ҚХР) және оңтүстігінде Іле өзені арқылы Ұйғыр ауданымен шектеседі. Солтүстік-батысында Жетісу (Жоңғар) Алатауының Тоқсанбай, Бежінтау, солтүстік-батысында Қатутау, Қояндытау жоталарымен шектелген. Ауданның ең биік жері — Мұзтау тауы (4370 м). Аудан аумағына Алтынемел ұлттық паркінің қиыр шығыс бөлігі кіреді (40 мың га). Жер қойнауында полиметалл кентастары (Үлкен Өсек), көмір (Тыңқы), алтын, күміс (Шығыс Қат, Сорқара, Сенім) және Жаркент артезиан алабында термальды су көздері бар.
Климаты:

1) схема (карта)расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) благоприятные схемы пастбищных оборотов;
3) Карта пастбищ, в том числе сезонных, с обозначенными внешними и внутренними границами и площадями, объектами пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, водопоям, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленным в соответствии с нормами водопотребления;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода его на пастбища, предоставляемые;
6) Схема размещения на отдаленных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи сельского округа;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ в соответствующей административно-территориальной единице.
План содержит сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данные о ветеринарно-санитарных учреждениях, данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием владельцев-водопользователей, физических и (или) юридических лиц, сведения о количестве сформированных Стад, Стад, Стад по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных данные, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на удаленных пастбищах, приняты с учетом особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на прививочных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах на погоню скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Панфиловском районе расположены 1 город и 13 сельских округов, 42 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1. природа
2. климат
3. гидрография
4. сельское хозяйство
Природа:
Панфиловский район расположен в северной части Жетысуской области. На северной и западной сторонах района граничит с Кербулакским районом, на востоке с Китаем (КНР) и на юге с уйгурским районом через реку или. На северо-западе Жетысу (Джунгарский) Алатау ограничен хребтами Токсанбай, Бежинтау, на северо-западе Катутау, Кояндытау. Самая высокая точка района-Гора Музтау (4370 м). Территория района включает Дальневосточную часть алтынемельского национального парка (40 тыс. га). В недрах имеются термальные источники воды в полиметаллических поселках (большая сплетня), угле (Целина), золоте, серебре (Восточный Катак, Соркара, Сеним) и Жаркентском артезианском бассейне.
Климат:

Климаты континенттік, қысы біршама жылы, жазы ыстық, қуаң. Қаңтардағы жылдық орташа температура 8 — 10°С, шілдеде 20 — 24°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 150 мм-ден (жазық өңірде) 500 — 700 мм-ге (таулы өңірде) дейін барады. Топырағы сұр, сұрғылт қоңыр, бозғылт қоңыр, шығысында құмдақты сұр (жазық өңірлерде), тау баурайларында қоңыр, қызғылт қоңыр топырақ қалыптасқан.
Гидрографиясы:
Аудан жерінен Іле және оның салалары, Қорғас, Тышқан, Өсек (Үсек), Бұрған, Көктал, Борохудзир (Бұрақожыр) өзендері ағып өтеді. Бірнеше шағын көлдер (Жидекөл, Дүншінкөл, Алтынкөл, Құркөл, т.б.) бар. Сонымен қатар, ауданда ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуде бөгендер мен тоғандар пайдаланылады.
Панфилов ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
кг – килограмм;
км – километр;
см – сантиметр;
мм – миллиметр;
℃ – Цельсий көрсеткіші.
Панфилов ауданы маслихатының

Климат континентальный, зима несколько теплая, лето жаркое, засушливое. Среднегодовая температура в январе составляет 8 — 10°С, в июле 20-24°С. среднегодовое количество осадков колеблется от 150 мм (в равнинном регионе) до 500-700 мм (в горном регионе). Почвы серые, серовато-коричневые, бледно-коричневые, на востоке песчано-серые (в равнинных регионах), на горных склонах-бурые, красновато-коричневые.
Гидрография:
Из земель района протекают реки иле и его притоки, Хоргос, Мышонок, усек (усек), Бурган, Коктал, Борохудзир (Буракожыр). Есть несколько небольших озер (Жидеколь, Дуншинколь, Алтынколь, Курколь и др.). Кроме того, в районе в водоснабжении сельского хозяйства используются плотины и пруды.
Для решения проблемы недостаточности пастбищных угодий в Панфиловском районе необходимо снизить нагрузку на пастбищные угодья и перевести скотоводство из пастбищно-кормовой системы в животноводческую систему, не требующую выпаса (содержание в сарае, откорм).
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га-гектар;
кг-килограмм;
км-километр;
см-сантиметр;
мм-миллиметр;
℃ - Показатель Цельсия.

2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 1 қосымша
Панфилов ауданы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
Жерлер жиыны
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
Жаскент

Приложение 1 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Распределение пастбищ Панфиловского района по категориям земель, тыс. га
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Земли
итого
сельскохозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта и иного несельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
земли запаса
Жаскент

12400
Жылқы-2100
4,5
9450
Панфилов ауданы маслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 5 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері
- жайылымдар

12400
Лошадь-2100
4,5
9450
Приложение 5 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Панфиловского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначение
пастбища

Панфилов ауданы маслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 6 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Панфилов ауданы маслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 7 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері
Жайылымдар
Суамалы егістік
Панфилов ауданы маслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 8 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Өзендер
Көл
Панфилов ауданы маслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 9 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларыныңмал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері
Жайылымдар
Суамалы егістік
Панфилов ауданы маслихатының 2025 жылғы 21 қаңтардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" № 8-37-157 шешіміне 10 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 6 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 7 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуру
Условные обозначение
пастбища
пашня
Приложение 8 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно нормы потребления воды
река
озера
Приложение 9 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначение
пастбища
пашня
Приложение 10 к решению маслихата Панфиловского районного № 8-37-157 от 21 января 2025 года "Об утверждении Плана управлению пастбищами и использованию по Панфиловскому району на 2025 - 2029 годы"
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селах, сельских округах