Қарасу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2025 жылғы 12 ақпандағы № 204 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Қарасу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарасу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарасу аудандық мәслихатының төрағасы С. Кажиев
Мәслихат
шешіміне қосымша
12 ақпандағы 2025 жылғы
№ 204
Қарасу ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
1) Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасы (картасы). (Қарасу ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша);
2) Тұрғындардың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға қажетті жайылымдарды, оның ішінде жалпыға ортақ, жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдардың шекаралары мен аудандарын көрсететін сызба (карта).
3) Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымының үлгілерін көрсететін схема (карта). (Қарасу ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 3-қосымша);
4) Ауыл шаруашылығы жануарларын, мал айдау жолдарын және жайылым инфрақұрылымының басқа да объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) өткізуге арналған сервитуттарды көрсететін сызба (Қарасу ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 жылға арналған жоспарға 4-қосымша) 2029);
5) Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдардың белгіленуі көрсетілген схема (карта). (Қарасу ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 5-қосымша);
6) Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін Схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі. (Қарасу ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 6-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Карасуского района Костанайской области от 12 февраля 2025 года № 204
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Карасуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Карасуского районного маслихата С. Кажиев
Приложение к
решению маслихата
от 12 февраля 2025 года
№ 204
План по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, отражением сведений об их собственниках на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок. (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);
2) Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных, на которой указываются границы и площади пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ. (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);
4) Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям.) (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);
5) Схема (карта) с обозначениями пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям. (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);
6) Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежщих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которй указываются границы и площади пастбищ, подлежищих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья. (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);

7) Жайылымдық пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған, су көздеріне жылжу бағыты көрсетілген бейне көздеріне (көлдерге, өзендерге, тғандарға, қазбаларға) қол жеткізу схемасы. (Қарасу ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 7-қосымша);
8) Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі. (Қарасу ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 8-қосымша);

7) Схема доступа пастбищепользователей к видеоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршрут передвижения к водоисточникам. (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);
8) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных. (приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);

9) Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) көрсетілген схема. (Қарасу ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 9-қосымша);

9) Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц не обеспеченных пастбищами. (приложение 9 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы);

10) Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар;
11) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Қарасу ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша).
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 1 қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасы (картасы).
Қарасу ауданы жайылымдарының орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерін жер пайдаланушылардың тізімі
№ п/п
Меншік иелерінің, жер пайдаланушылардың атауы
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жайылым алаңы, мың гектар
Жайылымдық жерлердің орналасқан жері
1
2
4
5
1
Журжа Л.В. щаруа қожалығы

10) Иные требования, не обходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице;
11) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасускому району на 2025-2029 годы).
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, отражением сведений об их собственниках на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.
Список землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ Карасуского района
№ п/п
Наименование собственников, землепользователей
Кадастровый номер земельного участка
Площадь пастбищ, тысяч гектаров
Месторасположение пастбищных угодий
1
2
4
5
1
Крестьянское хозяйство Журжа Л.В.

829
Октябрь а/о
226
Малеревич Н.А. шаруа қожалығы.
12181069070
50
Октябрь а/о
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 2 қосымша
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін схемасы (карта).
Қарасу ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың ауданы 295 235 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 160 524 гектар, елді мекендердің жерлерінде 64 103 гектар, қордағы жерлерде 70 608 гектар.
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 3 қосымша
2024-2029 жыл кезеңіне жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген схемасы (карта)
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу қаламы
2025
демалу қаламы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
2026
күз мезгілі
демалу учаскесі
көктем мезгілі
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу учаскесі
көктем мезгілі
2028
демалу қаламы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
2029
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу қаламы
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 - қаламдарды бір жылда пайдалану кезектілігі
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схемасы.)
Қарасу ауданының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар ресімделмеген.
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымдық пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдардың белгілері бар схемасы (карта).
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схемасы (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.

829
Ушаковский с/о
226
Крестьянское хозяйство Малеревич Н.А.
12181069070
50
Ушаковский с/о
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных, на которой указываются границы и площади пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Площади сезонных пастбищ по Карасускому району составляет 295 235 гектаров.
В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 160 524 гектаров, на землях населенных пунктов 64 103 гектаров, на землях запаса 70 608 гектаров.
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ на период 2025-2029 года.
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
2025
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2026
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2027
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2028
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2029
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям.)
На территории Карасуского района сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных не оформлялись.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначениями пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежщих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которй указываются границы и площади пастбищ, подлежищих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.

2022 жылғы 9 маусымда Қостанай облысының әкімдігі Қарасу ауданының аумағында, босалқы жерлердегі жерлерді резервтеу туралы № 254 қаулы шығарды, халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтелген жерлердің жалпы ауданы-3253,6 гектар (жайылым) құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген жерді резервке қою қағидаларының Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес жеке ауланы күтіп-ұстау бойынша халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында елді мекендерге жақын орналасқан ауданның запастағы жерлерінің құрамындағы учаскелерді резервке қою бойынша жұмыс жүргізілді:
Жалғызған ауылының, Айдарлы ауылдық округінің, Герцен ауылының аумағында жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында жайылымдар резервке қойылуға жатады.
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Жайылымдық пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған, су көздеріне жылжу бағыты көрсетілген бейне көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбаларға) қол жеткізу схемасы.
Осы су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – әдістеме) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 37-бабы 1-тармағының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және су пайдаланушылардың су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын (бұдан әрі-үлестік нормалар) әзірлеу тәртібін айқындайды. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарының 2020 жылғы 18 қыркүйектегі № 228 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қыркүйекте № 21230 болып тіркелген).
Бір жануарға су тұтынудың орташа тәуліктік мөлшері Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Табиғи аймақтар және ылғалдылықтың тиісті коэффициенттері
Шифр
Әкімшілік облыстар мен аудандар
Топырақтың негізгі түрлері
Құрғақ дала, Ку =0,40-0,30
СС
Қостанай облысы: Қарасу ауданы
қара каштан, әдетте каштан
Аудан аумағында суару немесе суландыру арналары жоқ.

9 июня 2022 года, акимат Костанайской области вынес постановление № 254 от о резервировании земель на территории Карасуского района, на землях запаса, в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья общая площадь зарезервированных земель состовляет-3253,6 гектар (пастбищ).
В соответствии со статьей 49-2 земельного кодекса Республики Казахстан Правил резервирования земель, утвержденных Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178, была проведена работа по резервирование участков, находящихся в составе земель запаса района, расположенных вблизи населенных пунктов, в целях удовлетворения нужд населения по содержанию личного подворья:
Резервированию подлежат пастбища в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на территории села Жалгыскан, Айдарлинского сельского округа, село Герцено.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к видеоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршрут передвижения к водоисточникам.
Настоящая Методика по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения (далее – методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-3) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (далее – Кодекс) и определяет порядок разработки водопользователями удельных норм водопотребления и водоотведения (далее – удельные нормы)., утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 сентября 2020 года № 228 (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 2020 года № 21230).
Средне суточная потребления воды на одно животное определяется в соответствии с приложением 6 по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан –Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативно правовых актов № 14827).
Природные зоны и соответствующие коэффициенты увлажненности, Ку
Шифр
Административные области и районы
Основные типы почв
Сухая степь, Ку =0,40-0,30
СС
Костанайская область: Карасуский район
темно-каштановые, типично-каштановые
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.

Жайылымдар туралы Заңның 14-бабының 1-2-тармағына сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалардың теңгерімінде тұрған және жеке ауланың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарда орналасқан суландыру құрылыстарына қол жеткізу өтеусіз негізде беріледі.
Суару пункттері жайылымдағы мал басының түрлері мен топтарын, олардың учаскелерді пайдалануының маусымдылығын, жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Су көздерін орналастыру кезінде суарудың ыңғайлы тәсілдерін ескеру және санитарлық-профилактикалық ережелерді сақтау қажет. Осы мақсатта су көздерін Батпақты, су басқан және ластанған учаскелерге орналастыруға, сондай-ақ бір суару пунктінен 250 бас ірі қара малдан немесе 2000 қойдан аспайтын қызмет көрсетуге жобалауға болмайды.
Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, жайылым аймағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары су объектілеріне еркін қол жеткізе алады. Сонымен қатар, жекелеген учаскелерде ауыл шаруашылығы жануарларын суару үшін тиісті түрде жабдықталған су объектілерінде арнайы бөлінген орындар пайдаланылады. Жайылымдық сумен жабдықтау көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен Жыл мезгілдері бойынша суға қажеттілікті есептеу мынадай нормалар бойынша жүргізіледі:
ірі қара мен жылқы үшін-45-60 литр;
1-2 жас аралығындағы жас жануарлар үшін-25-35 литр;
бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін-10-15 литр;
қой мен ешкі үшін – 3 – 5 литр;
қозылар үшін-1-2 литр. Жайылымнан суару шұңқырына дейінгі рұқсат етілген қашықтық: сиырлар үшін-2,5 км;
бұзаулар үшін-1 км;
ірі қара мал үшін - 2,5 км;
қой мен ешкі үшін-3 км;
жылқылар мен түйелер үшін-4,6 км-ге дейін.
Қарасу ауданының жайылымдық жерлері негізінен сумен толық қамтамасыз етілген.
Аудан аумағында суару немесе суландыру арналары жоқ.
Шартты белгілер 7-қосымшаға:
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 9 қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі.
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 10 қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.

В соответствии с пунктом 1-2 статьи 14 закона о пастбищах доступ к обводнительным сооружениям, состоящим на балансе государственных юридических лиц и расположенным на пастбищах, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищах, предоставляется на безвозмездной основе.
Водопойные пункты размещаются с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. При размещении водоисточников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельзя допускать размещение водоисточников на заболоченных, затапливаемых и загрязненных участках, а также проектировать к обслуживанию из одного водопойного пункта не более 250 голов крупного рогатого скота или 2000 овец.
Исходя из вышеизложенного сельскохозяйственные животные в зоне пастбищ имеют свободный доступ к водным объектам. Вместе с тем в отдельных участках используются специально отведенные места на водных объектах, соответствующим образом оборудованные для водопоя сельскохозяйственных животных.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой.
Расчет потребности в воде по видам сельскохозяйственных животных и сезонам года производится по следующим нормам:
для крупного рогатого скота и лошадей – 45 – 60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года – 25 – 35 литров;
для молодняка младше одного года – 10 – 15 литров;
для овец и коз – 3 – 5 литров;
для ягнят – 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя составляет:
для коров – 2,5 км;
для телят – 1 км;
для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км;
для овец и коз – 3 км;
для лошадей и верблюдов – до 4,6 км.
Пастбищные угодья Карасуского района в основном полностью обеспечены водой.
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Условные обозначения к приложению 7:
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц не обеспеченных пастбищами.
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Карасускому району
на 2025-2029 годы
Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.

Жайылымдар туралы заңның 14-бабының 1-1-тармағына сәйкес жайылымдар, оның ішінде осы Заңның 13-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жалпыға ортақ жайылымдар жеке меншікке және жер пайдалануға берілмейді және тек тұрғындардың ауыл шаруашылығы жануарларын бағуға қажеттіліктері жеке ауласы.
Жайылымдар туралы заңның 15-бабына сәйкес:
1. Мемлекет меншiгiндегi елдi мекендердiң шекараларына (сызықтарына) тiкелей iргелес аумақта орналасқан жайылымдар халықтың өз жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға қажеттiлiгiн қанағаттандыру үшiн пайдаланылады.

В соответствии с пунктом 1-1 статьи 14 закона о пастбищах, пастбища, в том числе общественные пастбища, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 13 настоящего Закона, не предоставляются в частную собственность и землепользование и используются только для нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.
В соответствии со статьей 15 закона о пастбищах:
1. Пастбища, расположенные на территории, непосредственно прилегающей к границам (чертам) населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, используются для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жайылымдарда басқа ауылшаруашылық жануарларын жаюға жайылымдардың жалпы ауданына шекті рұқсат етілген жүктеме нормалары сақталған жағдайда ғана жол беріледі.
3. Елдi мекен шекарасында (сызығында) жайылымдармен қамтамасыз етiлмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының малдары жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына сәйкес жайылымның басқа учаскелерiне, оның iшiнде шалғайдағы жайылымдарға көшiрiледi.

2. Выпас на пастбищах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, других сельскохозяйственных животных допускается только при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
3. Поголовье сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в пределах границ (черты) населенного пункта, перемещается на другие участки пастбищ, в том числе на отгонные пастбища, согласно Плану по управлению пастбищами и их использованию.

4. Жеке қосалқы шаруашылықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдарды, оның ішінде шалғайдағы жайылымдарды пайдалану Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің және ауданның, аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жайылымдармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша бөлек шешімі талап етілмейді.

4. Использование пастбищ, предназначенных для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе отгонных пастбищ, осуществляется в соответствии с Планом по управлению пастбищами и их использованию. Вынесения отдельного решения акимов города районного значения, поселка, села, сельского округа и местного исполнительного органа района, города областного значения о предоставлении пастбищ не требуется.

5. РҚ Жер кодексінің 26-бабының 3-тармағына сәйкес азаматтар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіне және жер пайдалануына: халықтың мұқтажы үшін пайдаланылатын және АРНАЛҒАН, оның ішінде облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық елді мекендердің шекарасы шегіндегі шабындық алқаптармен мұндай жер учаскелері сот тәртібімен мемлекеттік меншікке алынатын болады.
Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің 98-бабы. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру тәртібі. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыруға арналған жайылымдарды ауыл шаруашылығы алқаптарының басқа түрлеріне ауыстыруға тыйым салынады.

5. Согласно пункта 3 статьи 26 земельного кодекса РК не предоставляются в раздельную собственность и землепользование граждан и негосударственных юридических лиц земельные участки, занятые:
сенокосными угодьями, используемыми и предназначенными для нужд населения, в том числе находящимися в пределах границы городов областного и районного значения, поселков, сельских населенных пунктов, то такие земельные участки будут изыматься в государственную собственность в судебном порядке.
Статья 98 земельного кодекса Республики Казахстан. Порядок перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой. Запрещается перевод пастбищ, предназначенных для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, в другие виды сельскохозяйственных угодий.

Жайылымдар туралы Заңның 14-бабының 1-2-тармағына сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалардың теңгерімінде тұрған және жеке ауланың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарда орналасқан суландыру құрылыстарына қол жеткізу өтеусіз негізде беріледі.
Қарасу ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдар, ауылдық округтердің атаулары
2025 жылы қашалар саны
2029 жылы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Айдарлы ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
2
Койбагар ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
3
Қарасу ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
4
Жамбыл ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
5
Жалғысқан ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
6
Октябрь ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
7
Ильичев ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
8
Қарамырза ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
9
Люблин ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
10
Новопавлов ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
11
Ушаков ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
12
Шолақашы ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
13
Черняев ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша

В соответствии с пунктом 1-2 статьи 14 закона о пастбищах доступ к обводнительным сооружениям, состоящим на балансе государственных юридических лиц и расположенным на пастбищах, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищах, предоставляется на безвозмездной основе.
Приложение 11 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Карасускому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел, сельских округов
Количество загонов в 2025 году
Количество загонов в 2029 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Айдарлинский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
2
Койбагарский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
3
Карасуский с/о
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
4
Жамбылский с/о
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
село Жалгыскан
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
6
Октябрьский с/о
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
7
Ильчевский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
8
Карамырзинский с/о
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
9
Люблинский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
10
село Новопавловка
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
Ушаковский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
12
Челгашинский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
13
Черняевский с/о
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон