Науырзым ауданы бойынша 2025–2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Науырзым ауданы мәслихатының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 205 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Науырзым аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Науырзым аудандық мәслихатының төрағасы Г. Абенова
Науырзым аудандық мәслихаттының
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 205 шешімімен
бекітілген
Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Науырзым ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Наурзумского района Костанайской области от 30 апреля 2025 года № 205
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Наурзумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Наурзумского районного маслихата Г. Абенова
Утвержден
решением Наурзумского
районного маслихата
от 30 апреля 2025 года
№ 205
План по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Наурзумского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша);

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);

7) Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша);
8) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график (Науырзым ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымша).
Науырзым ауданы бойынша

7) Иные требования, не обходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы);
8) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2025-2029 годы).
Приложение - 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району

133
"Сары-Булак" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
134
"Шолаксай 1" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
135
"Kaz Agro Product M" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
136
"Багдан-агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
137
"BM-GRUOP" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
138
"АкЖол 78" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
139
"AGRO-BUGA" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Науырзым ауданы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
1-қаша
2-қаша
3-қаша
4-қаша
2025
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
2026
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2027
жазғы маусым
күз мезгілі
демалатын қаша
көктем мезгілі
2028
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы маусым
күз мезгілі
2029
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы маусым
күз мезгілі
демалатын қаша
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – жылына қашаны пайдалану кезегі.
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Науырзым ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 1 076573 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерде – 337 991 гектар, елді мекендер жерінде – 94939 гектар, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерінде – 120 811 гектар, босалқы жерде – 522 832 гектар.
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.

133
Товарищество с ограниченной ответственностью "Сары-Булак"
134
Товарищество с ограниченной ответственностью "Шолаксай 1"
135
Товарищество с ограниченной ответственностью "Kaz Agro Product M"
136
Товарищество с ограниченной ответственностью "Багдан-агро"
137
Товарищество с ограниченной ответственностью "BM-GRUOP"
138
Товарищество с ограниченной ответственностью "АкЖол 78"
139
Товарищество с ограниченной ответственностью "AGRO-BUGA"
Приложение - 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схемы пастбищеоборотов, приемлемые для Наурзумского района
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2025
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
2026
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенний сезон
2028
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2029
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение - 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Наурзумскому району составляет – 1 076 573 гектар. В том числе на землях сельскохозяйственного назначения – 337 991 гектар, на землях населенных пунктов – 94 939 гектар, на землях особо охраняемых природных территорий – 120 811 гектар, на землях запаса – 522 832 гектар.
Приложение - 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов не имеется.
Приложение - 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение - 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение - 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.

Жайылымдар туралы заңның 14-бабының 1-1-тармағына сәйкес жайылымдар, оның ішінде осы Заңның 13-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жалпыға ортақ жайылымдар жеке меншікке және жер пайдалануға берілмейді және тек тұрғындардың ауыл шаруашылығы жануарларын бағуға қажеттіліктері жеке ауласы.
Жайылымдар туралы заңның 15-бабына сәйкес:
1. Мемлекет меншiгiндегi елдi мекендердiң шекараларына (сызықтарына) тiкелей iргелес аумақта орналасқан жайылымдар халықтың өз жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға қажеттiлiгiн қанағаттандыру үшiн пайдаланылады.

В соответствии с пунктом 1-1 статьи 14 закона о пастбищах, пастбища, в том числе общественные пастбища, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 13 настоящего Закона, не предоставляются в частную собственность и землепользование и используются только для нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.
В соответствии со статьей 15 закона о пастбищах:
1. Пастбища, расположенные на территории, непосредственно прилегающей к границам (чертам) населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, используются для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жайылымдарда басқа ауылшаруашылық жануарларын жаюға жайылымдардың жалпы ауданына шекті рұқсат етілген жүктеме нормалары сақталған жағдайда ғана жол беріледі.
3. Елдi мекен шекарасында (сызығында) жайылымдармен қамтамасыз етiлмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының малдары жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына сәйкес жайылымның басқа учаскелерiне, оның iшiнде шалғайдағы жайылымдарға көшiрiледi.

2. Выпас на пастбищах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, других сельскохозяйственных животных допускается только при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
3. Поголовье сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в пределах границ (черты) населенного пункта, перемещается на другие участки пастбищ, в том числе на отгонные пастбища, согласно Плану по управлению пастбищами и их использованию.

4. Жеке қосалқы шаруашылықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдарды, оның ішінде шалғайдағы жайылымдарды пайдалану Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің және ауданның, аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жайылымдармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша бөлек шешімі талап етілмейді.

4. Использование пастбищ, предназначенных для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе отгонных пастбищ, осуществляется в соответствии с Планом по управлению пастбищами и их использованию. Вынесения отдельного решения акимов города районного значения, поселка, села, сельского округа и местного исполнительного органа района, города областного значения о предоставлении пастбищ не требуется.

5. РҚ Жер кодексінің 26-бабының 3-тармағына сәйкес азаматтар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіне және жер пайдалануына: халықтың мұқтажы үшін пайдаланылатын және АРНАЛҒАН, оның ішінде облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық елді мекендердің шекарасы шегіндегі шабындық алқаптармен мұндай жер учаскелері сот тәртібімен мемлекеттік меншікке алынатын болады.
Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің 98-бабы. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру тәртібі. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыруға арналған жайылымдарды ауыл шаруашылығы алқаптарының басқа түрлеріне ауыстыруға тыйым салынады.

5. Согласно пункта 3 статьи 26 земельного кодекса РК не предоставляются в раздельную собственность и землепользование граждан и негосударственных юридических лиц земельные участки, занятые:
сенокосными угодьями, используемыми и предназначенными для нужд населения, в том числе находящимися в пределах границы городов областного и районного значения, поселков, сельских населенных пунктов, то такие земельные участки будут изыматься в государственную собственность в судебном порядке.
Статья 98 земельного кодекса Республики Казахстан. Порядок перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой. Запрещается перевод пастбищ, предназначенных для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, в другие виды сельскохозяйственных угодий.

Жайылымдар туралы Заңның 14-бабының 1-2-тармағына сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалардың теңгерімінде тұрған және жеке ауланың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарда орналасқан суландыру құрылыстарына қол жеткізу өтеусіз негізде беріледі.
Науырзым ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдардың және ауылдық округтердің атауы
2025 жылдағы қашалар саны
2029 жылдағы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Буревестник ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2
Раздольное ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
3
Өлеңді ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
4
Қарамеңді ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
5
Шолақсай ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
6
Шилі ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
7
Қожа ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
8
Дәмді ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл

В соответствии с пунктом 1-2 статьи 14 закона о пастбищах доступ к обводнительным сооружениям, состоящим на балансе государственных юридических лиц и расположенным на пастбищах, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищах, предоставляется на безвозмездной основе.
Приложение - 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел и сельских округов
Количество загонов в 2025 году
Количество загонов в 2029 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
село Буревестник
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2
село Раздольное
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
3
село Уленды
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
4
Карамендинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
5
село Шолаксай
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
6
село Шили
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
7
село Кожа
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
8
Дамдинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон