Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 23 сәуірдегі № 154 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 23 маусымдағы № 237 "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормаларын бекіту туралы" бұйрығының күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті:

Об утверждении натуральных норм питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 апреля 2025 года № 154
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Отменить приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 237 "Об утверждении натуральных норм питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".
3. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңңама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекекеттік кәсіпорнында ресми жариялауды және Қазақстан Республикасы эталондық бақылау нормативтік-құқықтық актілер банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз етсін.

1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 23 сәуірдегі
№ 154 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормалары 1-тарау. Жалпы әскери азық үлесі
Р/с
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от "____" _______ 2025 года №____
Натуральные нормы питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Общевойсковой паек
п/п
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, әскери қызметшiлердi оқу бөлімдерінде және оқу орындарында оқыту, әскери даярлаудан (қайта дайарлаудан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, оларда мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;

3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр, проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов (стажировки), военнослужащих проходящих военную подготовку (переподготовку), обучение в учебных заведениях и учебных частях, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку;
4) музыкальных воспитанников штатных военных оркестров, в которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием по данной норме;

5) әскери және арнайы оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, әскери және арнайы оқу орындарына келген күннен бастап қабылданған немесе қабылдаудан бас тартқан күнге дейін жабдықталады;
6) әскери қызметшілер – қызметтік және жауынгерлік тапсырма орындаған кезде;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
9) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет атқарған кезде;

5) военнослужащих срочной службы, направляемых на воинские сборы для поступления в военные и специальные учебные заведения, со дня прибытия до дня зачисления в военные и специальные учебные заведения или отказа в приеме;
6) военнослужащих при выполнении служебных и боевых задач;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
9) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;

10) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет атқарған кезде;
11) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады.
1-параграф. "Ауыз сумен қамтамасыз ету" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с
Азық-түлік атауы
1 адамға күніне/ миллилитр
1.
Бөтелкедегі ауыз су
1500
Ескертпе:
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен әскери қызметшілер далалық шығуларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, зілзала және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, әскери жанжалдар кезінде, бітімгершілік операцияларында жабдықталады.

10) военнослужащих при несении службы в карауле;
11) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи.
Параграф 1. Дополнительный паек к основным нормам "Обеспечения питьевой водой"
п/п
Наименования продуктов
миллилитров/день
на 1 человека
1.
Вода питьевая бутилированная
1500
Примечание:
по данной норме за счет государства снабжать военнослужащих в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях.

1) 1500 метр және одан жоғары биiктiкте орналасқан мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi, тағылымдамадан (тәжiрибеден) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшiлер;
2) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
3) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
4) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет атқарған кезде;
5) әскери қызметшілер –қарауылда қызмет атқарған кезде;

1) военнослужащих срочной службы, курсантов, проходящих стажировку (практику) на постах, контрольно-пропускных пунктах, в подразделениях, дислоцирующихся на высоте 1500 метров и выше, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку;
2) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
3) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
4) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
5) военнослужащих при несении службы в карауле;

6) осы нормаға қосымша мемлекет есебiнен теңiз деңгейiнен 3000 метр және одан жоғары биiктіктегі жергілікті жерлерде бiр адамға тәулiгiне 100 грамм сиыр сүтi немесе сүттiң осы мөлшерiне ауыстырылған сүт өнiмдерi, 30 грамм мәйектi қатты ірімшiк, 1 грамм табиғи кофе, 25 грамм жемiс-жидек джемi беріледі.
3-тарау. Күйiк шалған науқастанғандарға арналған емдiк азық үлесі
Р/с
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
1.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан

6) в местностях на высоте 3000 метров и выше над уровнем моря дополнительно к данной норме за счет государства выдавать на одного человека в сутки молоко коровье – 100 грамм или другие молочные продукты, в переводе на это же количество молока, сыр сычужный твердый – 30 грамм, кофе натуральный – 1 грамм, джем плодово-ягодный – 25 грамм.
Глава 3. Лечебный паек для ожоговых больных
№ п/п
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
1.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта

250
4.
Бауыр паштеті
100
5.
Жеңіл дәм көкөніс консервілері
100
6.
Повидло не жеміс-жидек джемі (20 грамм нан)
40
7.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 грамм пакеттелген)
4,5
8.
Қант (10 грамм пакеттелген)
80
Ескертпе:
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлестерінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзалалар және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында;

250
4.
Паштет печеночный
100
5.
Консервы овощные закусочные
100
6.
Повидло или джем плодово-ягодный (по 20 грамм)
40
7.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 грамм)
4,5
8.
Сахар (пакетированный по 10 грамм)
80
Примечание:
1. По данной норме за счет государства снабжать, когда не представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных пайков:
1) военнослужащих в пути следования, в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях;

2) қарауылдар (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшiлер, оның iшiнде әскери және арнайы жүктерді (әскери эшелондарды) күзету, қорғау және оларға iлесiп жүру үшін оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен әскери және арнайы оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар – тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;
4) міндетті әскери қызметке шақырылған азаматтар – жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру, жиындардан (тағылымдамадан) өту жеріне бару туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күннен бастап;
5) әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскерге шақырылушылар – оқуға қабылданғанға дейін және қабылдаудан бас тартқан жағдайда әскери оқу орнынан тұрғылықты жеріне жеткенге дейін жол жүру үшін қажетті кезеңде.

2) военнослужащих, назначенных в состав караулов (команд), для охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов в возвращении после их сдачи;
3) военнослужащих срочной службы и курсантов военных и специальных учебных заведении в пути следования их в отпуска, командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места жительства;
4) граждан, призванных на срочную воинскую службу, со дня издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы, сборов (стажировки);
5) военнослужащих срочной службы, а также призывников, направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня отправки до дня зачисления и в случае отказа в приеме, в период, необходимый для проезда от военного учебного заведения до постоянного места жительства.

2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауы тиіс.
3. Жеке тамақтану рационының құрамы мен мазмұнын Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитетінің келісімі бойынша орындалатын міндеттердің ерекшелігіне қарай өзгертуге жол беріледі.
4. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін, жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда командалар үшін бір әскери қызметші есебі бойынша қосымша:
1 жиынтық портативті қыздырғышпен;
1 дана консервіні және қорапты ашқышпен;
6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен;
3 дана қағаз майлықпен;
6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен;
3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.

2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать семи суток.
3. Допускается изменять состав и содержание индивидуального рациона питания в зависимости от специфики выполняемых задач по согласованию с Комитетом по гражданской обороне и воинским частям.
4. Дополнительно для команд в случаях отрыва от мест постоянной дислокации на срок свыше трех суток, для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, при ведении боевых действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций, поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется из расчета на одного военнослужащего:
разогревателем портативным – 1 комплект,
вскрывателем консервов и упаковки – 1 штука,
спичками водоветроустойчивыми – 6 штук,
салфетками бумажными – 3 штуки,
средствами для обеззараживания воды – 6 штук,
ложками пластмассовыми – 3штуки.

1. Асыл тұқымды иттер үшін питомниктерде осы нормаға қосымша тәулігіне бiр итке 50 г 1-санатты ет немесе 125 г 2-санатты ішкі мүше өнімдері беріледі.
2. Ауру және әлсіреген иттерге ветеринарлық қызмет мамандарының қорытындысы бойынша 200 г сұлы жармасы орнына осындай мөлшерде күрiш беруге рұқсат етiледi.
3. Ветеринарлық қызметі мамандарының қорытындысы бойынша осы нормаға қосымша тәулiгіне бiр итке:
1) ауру және әлсіреген иттерге – 500 грамм сиыр сүтін;

1. Для племенных собак в питомниках дополнительно к данной норме выдавать 50 грамм мяса первой категории или 125 грамм мясных субпродуктов второй категории на одну собаку в сутки.
2. Для больных и ослабленных собак по заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается выдавать вместо 200 г крупы овсяной такое же количество риса.
3. По заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается дополнительно к данной норме выдавать на одну собаку в сутки:
1) для больных и ослабленных собак – 500 грамм коровьего молока;

2) асыл тұқымды иттерге – 50 грамм 1-санатты ет немесе 150 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері;
3) күшiктеген ұрғашы иттерге – 100грамм 1-санатты ет немесе 250 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері;
4) күшiктерiн емiзетiн ұрғашы иттерге (күшiктерiн бөлiп алғанша) питомниктерде – 100 грамм 1-санатты ет немесе 250 грамм2-санатты ішкі мүше өнімдері, сондай-ақ 500 грамм сиыр сүтін, 10 грамм азықтық минералды қоспалар;

2) для племенных собак 50 грамм мяса первой категории или 150 грамм мясных субпродуктов второй категории;
3) для щенных сук – 100 грамм мяса первой категории или 250 грамм мясных субпродуктов второй категории;
4) для кормящих сук (до отъема щенков) в питомниках – 100 грамм мяса первой категории или 250 грамм мясных субпродуктов второй категории, а также 500 грамм коровьего молока, 10 грамм минеральных пищевых добавок;

5) денсаулықтарына зиянды объектілердi күзететiн иттерге – 500 грамм сиыр сүтін;
6) қыс мезгілінде үлкен иттердің әрбір басына: тары жармасы – 100 грамм, 1-санатты ет немесе жылқы еті – 100 грамм немесе 2-санатты ішкі мүше өнімдері – 200 грамм;
4. Тасымалдау кезiнде он екі сағаттан астам жолда болған және иттерге осы норма бойынша ыстық тағам беру мүмкiн болмаған жағдайда құрғақ азық мынадай есеппен берілуі тиіс:
Иттер
санаты
Иттiң салмағы мен күшіктің жасына байланыстыазық мөлшерiбір басқа (грамм/тәулік)
салмағы 20 кг дейінгі иттер
салмағы 30 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг жоғары иттер

5) для собак, охраняющих вредные для их здоровья объекты – 500 грамм коровьего молока;
6) для взрослого поголовья собак в зимний период:
крупа пшено - 100 грамм, мясо первой категории или конина – 100 грамм, или мясные субпродукты второй категории – 200 грамм.
4. В условиях транспортировки при нахождении в пути более двенадцати часов и в случаях, когда предоставление собакам горячей пищи по данной норме невозможно, следует выдавать сухие корма из расчета:
Категория собак
Количество корма в зависимости от веса собаки и возраста щенка на одну голову (грамм/сутки)
собаки
весом до 20 кг
собаки
весом до 30 кг
собаки
весом до 40 кг
собаки
весом свыше 40 кг
щенки от

*Тамақтанатын адам саны 151-ден 300-гедейін, 301-ден 500,501-ден 750 дейін, жылжымалы электр мармиттер болмаған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету желілерімен жабдықталған асханаларда –плиталық қазан (20-дан 40 литрге дейін)2 дана қосымша беріледі.
*Жылжымалы электр мармиттер болмаған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету желілерімен жабдықталған асханаларда тамақтанатын адам саны болған кезде:
151-ден 300-ге дейін, 301-ден 500 адамға - плиталық қазан (50- 60 л) 2 дана;
501-ден 750 адамға дейін – плиталық қазан (50-60 л) 5 дана;

*Дополнительно выдается в столовых, оборудованных линиями самообслуживания, при отсутствии мармитов электрических передвижных, при количестве питающихся от 151 – до 300, от 301 – до 500 и от 501 до 750 человек - котел наплитный (от 20 – до 40 литров) в количестве 2-х штук.
*Дополнительно выдается в столовых, оборудованных линиями самообслуживания, при отсутствии мармитов электрических передвижных, при количестве питающихся:
от 151 – до 300, от 301 – до 500 человек - котел наплитный (от 50 – до 60 литров) в количестве 2-х штук;
от 501 – до 750 человек – 5 штук - котел наплитный (от 50 – до 60 литров) в количестве 5 штук;

1. Осы норма бойынша әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің, әскери және арнайы оқу орындарының, оқу-жаттығу орталықтары мен полигондардың мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ оқуда болатын келісімшарт қызметі әскери қызметшілерінің жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, сарбаздар мен матростар асханаларында орнатылған өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады. Бір асханада әртүрлі ыдысты пайдалануға жол берілмейді.

1. По данной норме обеспечиваются курсанты военных и специальных учебных заведений, военнослужащие срочной службы воинских частей, учреждений, учебных центров и полигонов, а также личный состав военнослужащих контрактной службы, находящийся на учебе.
2. Потребность в посуде определяется в соответствии с фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий самообслуживания, установленных в столовых, с учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно к 4 или 6- местным столам соответственно.

3. 300-ден астам адам тамақтанатын асханаларда шай қайнатуға арналған электр қайнатқыштың орнына осы мақсатқа арнайы бөлінген ас пісіретін қазандарды пайдалануға рұқсат етіледі.
4. Нан зауыттарынан (наубайханалардан) нан алу мақсатқа сәйкес болмаған кезде әскери бөлімдерге ауысымына өнімділігі 350-700 кг шағын наубайханалар, наубайханалар беріледі.
5. Үй-жайларды қайта жаңарту, күрделі жөндеу жүргізу кезінде және бөлімшелер мен әскери бөлімдердің жеке құрамын штаттық асханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған немесе мақсатқа сәйкес болмаған басқа да жағдайларда әрбір бөлініске мобильді тамақтандыру пунктінің бір жиынтығын немесе КП-130 (125) ас үйлерін береді.

3. В столовых с количеством питающихся более 300 человек для приготовления кипятка для чая взамен кипятильников электрических разрешается использовать специально выделенные для этой цели котлы пищеварочные.
4. При невозможности обеспечения хлебом воинским частям выдаются мини-хлебопекарни, хлебопекарни производительностью 350 – 700 кг в смену.
5. При проведении реконструкции, капитального ремонта помещений и в других случаях, когда организация питания личного состава подразделений и воинских частей в штатных столовых невозможна или нецелесообразна, на каждое подразделение выдается по комплекту мобильного пункта питания или кухни КП-130 (125).

1. Әскери бөлім мен ұйымның медициналық пунктінің лазаретіне, дана:
электр су қайнатқыш – 1;
леген – 2 қосымша беріледі.
2. 2 және 3-бөлімдер бойынша ас үйлік ыдыс, мүкәммал мен жабдық жоспарланады және өздері тағам даярлайтын лазареттерге беріледі. Тұрмыстық электр тоңазытқыш тағам даярлау мүмкіндігінің болуына қарамастан әрбір лазаретке беріледі.
14-тарау. Қарауылдарды асханалық-ас үйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен қамтамасыз ету

1. Дополнительно выдается на лазарет медицинского пункта воинской части и организации, штук:
электрокипятильник - 1;
таз - 2.
2. Кухонная посуда, инвентарь и оборудование по разделам 2 и 3 планируется и выдается лазаретам, самостоятельно готовящим пищу. Холодильник бытовой электрический выдается на каждый лазарет независимо от наличия возможностей приготовления пищи.
Глава 14. Норма обеспечения столово-кухонной посудой, оборудованием и инвентарем караулов

2. Далалық нан пісіру құралдары
6.
Екі пеші бар наубайхана жинағы
дана
Орналасу жағдайларына байланысты әрбір 5000 адам есебінен нанды өздері пісіруді қажет ететін құрамаларға
1
7.
Бір пеші бар наубайхана жинақтары
дана
Өз бөлімдерінен уақытша немесе тұрақты алыста орналасқан әскери бөлімдерге (бөлімшелерге), оларды жергілікті жердегі немесе далалық нан зауыттарынан (наубайханалардан) нанмен қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде саны 500 адамға дейін есеппен әскери бөлімге (бөлімше).
1

2. Средства полевого хлебопечения
6.
Комплект хлебопекарни с двумя печами
штук
Бригадам, которым по условиям дислокации необходимо производить самостоятельную выпечку хлеба из расчета на каждые 5000 человек
1
7.
Комплект хлебопекарни с одной печью
штук
Воинским частям (подразделениям), находящихся временно или постоянно в отрыве от своих частей, при невозможности обеспечения их хлебом с местных или полевых хлебозаводов (хлебопекарен) из расчета:
на воинскую часть (подразделение) численностью до 500 человек.
1