Павлодар облысы Шарбақты ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2025 – 2029 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Павлодар облысы Шарбақты аудандық мәслихатының 2025 жылғы 14 наурыздағы № 119/40 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-п бұйрығына сәйкес, Шарбақты аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

Об утверждении Программы по управлению коммунальными отходами по Щербактинскому району Павлодарской области на 2025 – 2029 годы
Решение Щербактинского районного маслихата Павлодарской области от 14 марта 2025 года № 119/40
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами", Щербактинский районный маслихат РЕШИЛ:

1. Павлодар облысы Шарбақты ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған бағдарлама осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Г. Смаилханова
Шарбақты аудандық
мәслихаттың 2025 жылғы 14
наурыздағы № 119/40 шешіміне
қосымша
ПАВЛОДАР ОБЛЫСЫ ШАРБАҚТЫ АУДАНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ

1. Утвердить программу по управлению коммунальными отходами по Щербактинскому району Павлодарской области на 2025 - 2029 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Смаилханова
Приложение
к решению Щербактинского
районного маслихата от
14 марта 2025 года № 119/40
ПРОГРАММА ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ПО

6. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және нысаналы көрсеткіштері
18
10
7. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
21
11
8. Қажетті ресурстар
25
12
9. Іс-шаралар жоспары
32
13
Қосымшалар
1. Бағдарлама паспорты
Бағдарлама атауы
Павлодар облысы Шарбақты ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу себептері
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Экологиялық Кодексінің 365-бабы
Бағдарламаны іске асыру мерзімі
2025 – 2029 жылдар
Жауапты мемлекеттік орган
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бағдарламаның мақсаттары
Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жауапты басқаруды қамтамасыз ету, қалдықтардың түзілуін болдырмау және азайту, оларды қайталама экономикалық айналымға тарту, оның ішінде:
- қалдықтарды экологиялық бағдарланған жинау, сақтау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымын құру және дамыту;
- экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін аумақтарды рекультивациялау объектілерін анықтау немесе оларды жою;
- қалдықтарды кәдеге жарату үлесіне қол жеткізу үшін жағдайларды қамтамасыз ету – жиналған қалдықтардың жалпы көлемінің 20 %;
- экологиялық білім беру және қалдықтарды жауапкершілікпен басқару бойынша халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
Бағдарламаның негізгі іс-шаралары
1) Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтарды кешенді басқарудың ұйымдық-экономикалық негіздерін қалыптастыру;
2) әртүрлі қалдықтарды, соның ішінде қауіпті қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін ұйымдастыру;
3) инфрақұрылымдық ұйымдардан қалдықтарды бөлек жинауды енгізу
4) қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу жүйесін енгізу
5) халықты қалдықтарды бөлек жинау жұмыстарына түсіндіру және тарту бойынша іс-шаралар мен науқандарды өткізу
6) коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша өңірлік операторларды конкурстық іріктеу мақсатында:
- қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеу объектілерін салу және реконструкциялау;
- экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмейтін қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру объектілерін пайдаланудан шығару және рекультивациялау;
- қалдықтарды басқару саласындағы инвестициялық жобаларды мемлекеттік қолдауды қамтамасыз ету, қалдықтарды басқару жүйесінің объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында шарттар (келісімшарттар) жасасу.
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер

6. Цели, задачи и целевые показатели
18
10
7. Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры
21
11
8. Необходимые ресурсы
25
12
9. План мероприятий
26
13
Приложения
33
1. Паспорт программы
Название программы
Программа по управлению коммунальными отходами по Щербактинского района Павлодарской области на 2025 – 2029 годы
Причины разработки программы
Статья 365 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК
Срок реализации программы
2025 – 2029 годы
Ответственный государственный орган
Коммунальное государственное учреждение "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Цели программы
Создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Щербактинского района Павлодарской области, обеспечивающей ответственное обращение с отходами производства и потребления, предотвращение и сокращение объемов образования отходов, привлечение их во вторичный хозяйственный оборот, включая:
- создание и развитие инфраструктуры экологически ориентированного сбора, хранения, размещения, переработки, утилизации отходов;
- определение объектов для рекультивации территорий, не соответствующих требованиям экологического и санитарно-эпидемиологического законодательства, либо их ликвидации;
- обеспечение условий для достижения доли переработки отходов - 20% от общего оъема собранных отходов;
- экологическое просвещение и формирование экологической культуры населения по ответственному обращению с отходами.
Основные мероприятия программы
1) формирование организационных и экономических основ комплексного управления коммунальными отходами Щербактинского района Павлодарской области;
2) организация системы сбора и транспортировки различных видов отходов, в том числе опасных;
3) внедрение раздельного сбора мусора от организаций объектов инфраструктуры;
4) внедрение систем сортировки и переработки ТБО;
5) проведение мероприятий и акций по разъяснению и вовлечению населения в мероприятия по раздельному сбору отходов;
6) конкурсный отбор региональных операторов по управлению коммунальными отходами в целях:
- строительства и реконструкции объектов по работе с твердыми бытовыми отходами;
- вывод из эксплуатации и рекультивация объектов размещения твердых бытовых отходов, не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства;
- оказание государственной поддержки инвестиционным проектам в сфере обращения с отходами, заключение договоров (договоров) в целях строительства и (или) реконструкции объектов системы обращения с отходами.
Ожидаемые результаты реализации программы

1) халықты қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерімен қамтуға қол жеткізу - 100%;
2) халықтан қайталама ресурстарды қабылдау пункттерінің санын арттыру: 2029 ж. – 5-ке дейін;
3) қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау процесіне тартылған халықтың үлесі – 2029 жылдың соңына қарай кемінде 50%;
4) 2029 жылдың қорытындысы бойынша жиналған қалдықтардың жалпы көлемінің 20%-ға дейін қайта өңделген қатты тұрмыстық қалдықтар үлесіне қол жеткізу;
5) қатты тұрмыстық қалдықтарды көмуге (көмуге) жіберілетін қатты тұрмыстық қалдықтар үлесін – 2024 жылмен салыстырғанда 2029 жылдың қорытындысы бойынша кемінде 20%-ға азайту;
6) анықталған рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарының жалпы санындағы рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарының жойылған үлесі - 2029 жылдың қорытындысы бойынша 100 %;
7) қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысы – 2029 жылға дейін 1 полигон;
8) сұрыптау желісін құрылысы -1 2029 жылға дейін;
9) рұқсат етілмеген полигондарды жою және жерді қалпына келтіру – 100 %;
10) қоқыс контейнерлерімен, оның ішінде қалдықтарды 2029 жылға қарай бөлек жинауға арналған контейнерлермен қамтамасыз ету –100%
11) полигондарды санитарлық нормаларға сәйкес келтіру – 2029 жылға қарай 100%.
Бағдарламаны іске асыруды бақылауды ұйымдастыру
Бағдарлама іс-шараларының орындалуын бақылауды жауапты бағдарламаны орындаушы жүзеге асырады.
Бағдарлама орындаушылары
"Шарбақты ауданының экономиканың нақты сектор бөлімі" КММ-сі, коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару, өңдеу, кәдеге жарату және кәдеге жарату жөніндегі субъектілер; мемлекеттік органдар, әлеуметтік нысандар, заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, үкіметтік емес ұйымдар, халық және басқа да мүдделі тұлғалар.
Бағдарламаны қаржыландыру көздерінің көлемі
Жергілікті бюджет
Жеке инвестиция
Қаржыландыру көлемі тиісті кезеңде Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қаржыландыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілген бюджет қаражатының көлеміне байланысты айқындалады.
ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР, ҚАБЫЛДАНҒАН ҚЫСҚАРТУЛАР
Коммуналдық қалдықтар - тұтыну қалдықтары, соның ішінде:
1) үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары, сонымен қоса, қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, орауыштар, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторларды қоса алғанда;
2) егер мұндай қалдықтар сипаты мен құрамы жағынан үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса, аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар.
Ірі көлемді қалдықтар - тұтыну және шаруашылық қызметтің (тұрмыстық техника, жиһаз және басқа) өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан және көлемі бойынша мамандандырылған көлік құралдарында тасымалдау мүмкіндігін болдырмайтын қалдықтар.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар - анаэробты немесе аэробты ыдырауға қабілетті қалдықтар, соның ішінде бақша және саябақ қалдықтары, сондай-ақ тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын тамақ қалдықтары, макулатура.
Электрондық және электр жабдығының қалдықтары - қалдықтарға жатқызылған, жарамсыз немесе пайдаланудан шыққан электрондық және электр жабдықтары, оның ішінде оның тораптары, бөліктері, бөлшектері.
Тамақ қалдықтары - тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын қалдықтар.
Құрылыс қалдықтары - ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік объектілерді, жолдарды, инженерлік және басқа да коммуникацияларды бұзу, бөлшектеу, реконструкциялау, жөндеу (оның ішінде күрделі) немесе салу процесінде пайда болатын қалдықтар.
Қатты тұрмыстық қалдықтар - қатты күйдегі коммуналдық қалдықтар.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі (бұдан әрі — орталықтандырылған жүйе) - меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде не жеке тұрған ғимараттарда (құрылыстарда) тұратын (тұрған) және (немесе) өз қызметін жүзеге асыратын және меншік құқығында контейнерлік алаңдар мен контейнерлері жоқ жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету шеңберінде жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын жүйе, сондай-ақ меншік құқығында қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау жөніндегі қызметтер, ортақ пайдаланылатын жерлерде орналасқан контейнерлік алаңдар мен контейнерлер бар жүйе.
Контейнерлік алаңдар - қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлікке арналған кірме жолдары бар, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастырылатын қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар.
Қабылданған қысқартулар:
ЖСҚ - жобалау-сметалық құжаттама
ҚМЖ - құрылыс-монтаждау жұмыстары
ЭК - Экологиялық кодекс
ҚР - Қазақстан Республикасы
КҚББ - коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
ҚШҰ - қоқыс шығаратын ұйым
ЭжТРМ - Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЖАО - Жергілікті атқарушы орган
КІРІСПЕ
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі-ҚР ЭК) 365-бабына сәйкес әзірленді.
Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің ағымдағы жағдайына талдау жүргізіліп, экологиялық заңнама талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін ұйымдастыру бойынша бағыттар белгіленді және іс-шаралар кешені әзірленді.

1) достижение охвата населения услугами по сбору и транспортировке отходов - 100%;
2) увеличение количества пунктов приема вторичных ресурсов от населения: 2029 – до 5;
3) доля населения, вовлеченного в процесс сортировки твердых коммунальных отходов – не менее 50% по итогам 2029 года;
4) достижение доли переработанных твердых бытовых отходов до 20% от общего объема собранных отходов по итогам 2029 года;
5) сокращение доли твердых бытовых отходов, направляемых на захоронение (захоронение) твердых коммунальных отходов – не менее чем на 20% по итогам 2029 года в сравнении с 2024 годом;
6) доля ликвидированных мест несанкционированного размещения отходов в общем количестве выявленных мест несанкционированного размещения отходов - 100 % по итогам 2029 года;
7) строительство полигона твердых бытовых отходов – 1 до 2029 года;
8) строительство сортировочной линии – 1 до 2029 года;
9) ликвидация несанкционированных свалок и рекультивация земель – 100 %;
10) достижение 100% обеспеченности мусорными контейнерами, в том числе для раздельного сбора отходов;
11) приведение в соответствие с санитарными нормами свалок – 100% к 2029 году.
Организация контроля реализации программы
Контроль реализации программных мероприятий осуществляется ответственным исполнителем программы.
Исполнители Программы
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", субъекты по сбору, вывозу, переработке, утилизации и захоронению коммунальных отходов; государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, неправительственные организации, население и пр. заинтересованные стороны.
Объем источников финансирования программы
Местный бюджет
Частные инвестиции
Объем финансирования определяется в зависимости от объема бюджетных средств, предоставленных местным исполнительным органам на финансирование мероприятий в сфере обращения с коммунальными отходами в Щербактинском районе Павлодарской области, в соответствующий период.
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ, ПРИНЯТЫЕ СОКРАЩЕНИЯ
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Крупногабаритные отходы – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и другое), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки на специализированных транспортных средствах.
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, а также пищевые отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
Централизованная система сбора твердых бытовых отходов (далее - централизованная система) — система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов.
Контейнерные площадки - специальные площадки для накопления отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора твердых бытовых отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку твердых бытовых отходов.
Принятые сокращения:
ПСД – проектно-сметная документация
СМР – строительно-монтажные работы
ЭК – Экологический кодекс
РК – Республика Казахстан
ПУКО – Программа управления коммунальными отходами
МВО – Мусоровывозящая организация
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов
МИО – Местный исполнительный орган
ВВЕДЕНИЕ
Настоящая Программа управления коммунальными отходами (далее - Программа) составлена согласно статье 365 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – ЭК РК).
Проведен анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами в Щербактинском районе Павлодарской области, определены направления и разработан комплекс мер организации системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства.

Бағдарлама 2025 - 2029 жылдарға арналған ұлттық стратегиялық, бағдарламалық және тұжырымдамалық құжаттардың басымдықтарын, сондай-ақ халықаралық тәжірибені ескере отырып, осы жүйені жетілдірудің мақсаттарын, міндеттері мен көрсеткіштерін және оларға қол жеткізу шараларын белгілейді.
Бағдарламаны іске асыру Павлодар облысы Шарбақты ауданында тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге, атап айтқанда облыстың барлық елді мекендерін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаумен қамтамасыз етуге, бөлек жинау жүйесін құруға, коммуналдық қалдықтарды тасымалдау және өңдеу, қалдықтарды кәдеге жарату және кәдеге жарату, кәдеге жарату үшін жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту, қалдықтарды басқару туралы халықтың хабардарлығын арттыру. Бағдарламаны іске асыру Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін барынша азайтуға мүмкіндік береді.
Бағдарлама келесі нормативтік-құқықтық актілерге және нормативтік құжаттарға сәйкес әзірленді:
- 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚР Экологиялық кодексі;
- 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442 ҚР Жер кодексі;
- 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 ҚР Су кодексі;
- Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" № 318 бұйрығы;
- Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" № 154-п бұйрығы;
- Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы "Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы" № 314 бұйрығы;
- Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы;
- ҚР Экология және биоресурстар министрлігінің 1997 жылғы 29 тамыздағы "Өндіріс және тұтыну қалдықтарының қоршаған орта компоненттерінің улы заттармен ластану деңгейін анықтауға арналған әдістемелік нұсқаулық" 03.3.0.4.01-96 қаулысы.
1. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ
САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК САЯСАТТЫ ІСКЕ АСЫРУ
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес Павлодар облысы Шарбақты ауданының аудандық мәслихаты өз құзыреті шегінде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты бекіту арқылы жүзеге асырады. коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама).
Осы Бағдарлама шеңберінде Павлодар облысы Шарбақты ауданының әкімдігі коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты:

Программа разработана на период 2025 - 2029гг. с учетом приоритетов национальных стратегических, программных и концептуальных документов, а также международного опыта и устанавливает цели, задачи и показатели совершенствования этой системы и меры по их достижению.
Реализация Программы приведет к совершенствованию системы управления коммунальными отходами в Щербактинском районе Павлодарской области, в частности к обеспечению сбором ТБО всех населенных пунктов района, созданию системы раздельного сбора, транспортировки, переработки коммунальных отходов, внедрению утилизации и переработки отходов, уменьшению объемов отходов, направляемых на захоронение, повышению осведомленности населения по обращению с отходами. Реализация Программы будет способствовать минимизации негативного влияния коммунальных отходов на окружающую среду в Щербактинском районе Павлодарской области.
Программа разработана в соответствии со следующими нормативно-правовыми актами и нормативными документами:
- Экологический Кодекс РК от 2 января 2021 года № 400-VI;
- Земельный Кодекс РК от 20 июня 2003 года № 442;
- Водный кодекс РК от 9 июля 2003 года № 481;
- Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК № 318 от 9 августа 2021 года "Об утверждении правил разработки программы обращения с отходами";
- Приказ Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154 П "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами";
- Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 6 августа 2021 года № 314 "Об утверждении классификатора отходов";
- Приказ и.о. Министра здравоохранения РК от 25 декабря 2020 года № ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных основ санитарно-эпидемиологических требований к сбору, использованию, использованию, обеззараживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления";
- Постановление Министерства экологии и биоресурсов РК от 29 августа 1997 года 03.3.0.4.01-96. "Методическое руководство по определению уровня загрязнения компонентов окружающей среды токсичными веществами отходов производства и потребления".
1. РЕАЛИЗАЦИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОЛИТИКИ
В ОБЛАСТИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
В соответствии с требованиями п.3 Статьи 365 Экологического Кодекса РК районный маслихат Щербактинского района Павлодарской области реализует государственную политику в области управления коммунальными отходами посредством утверждения в пределах своей компетенции программы по управлению коммунальными отходами (далее – Программа).
В рамках данной Программы акимат Щербактинского района Павлодарской области, реализует государственную политику в области управления коммунальными отходами посредством:

1) коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеуді ұйымдастыру және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
2) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және орналастыру үшін, оның ішінде контейнерлік алаңдар мен қайталама шикізатты қабылдау пункттерін жайластыру үшін жер учаскелерін беру;
3) коммуналдық қалдықтарды басқару кезінде қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету;
4) коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ынталандыру;
5) Экологиялық кодекске, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес коммуналдық қалдықтардың айналымын бақылау, сондай-ақ коммуналдық қалдықтардың көлемін азайтуға, оларды қайта пайдалануға, кәдеге жаратуға, кәдеге жаратуға дайындау деңгейін арттыруға бағытталған шаралар мен экономикалық құралдарды әзірлеу; және кәдеге жаратылатын коммуналдық қалдықтардың көлемін азайту;
6) қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеу, оның ішінде бөлек жинау жүйесінің тиімділігі туралы халықты хабардар ету;
7) кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қалдықтарын шығару жұмыстарын ұйымдастыру;
8) Павлодар облысы Шарбақты ауданының құрамына кіретін ауылдар мен ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты:
1) коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ынталандыру;
2) коммуналдық қалдықтарды жүйелі түрде шығаруды ұйымдастыру.
2. ҚАТТЫ ТҰРМЫСТЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ ЖИНАУДЫҢ
ОРТАЛЫҚТАНДЫРЫЛҒАН ЖҮЙЕСІ ШЕҢБЕРІНДЕГІ
ҚАТЫСУШЫЛАРДЫҢ МІНДЕТТЕРІ
Қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі - меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде не жеке тұрған ғимараттарда (құрылыстарда) тұратын (тұрған) және (немесе) өз қызметін жүзеге асыратын және меншік құқығында контейнерлік алаңдар мен контейнерлері жоқ жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету шеңберінде жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын жүйе, ал сондай-ақ, меншік құқығында ҚТҚ жинау, тасымалдау қызметтері, ортақ пайдаланылатын жерлерде орналасқан контейнерлік алаңдар мен контейнерлер бар жүйе.
Павлодар облысы Шарбақты ауданында қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі ұйымдастырылмаған
Ауданның жергілікті атқарушы органдары мыналар арқылы техникалық-экономикалық және экологиялық орынды ескере отырып, орталықтандырылған жүйені ұйымдастыруға міндетті:
1) Экологиялық кодекстің 367-бабының 4-тармағына және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және тасымалдау нарығына қатысушыларды айқындау бойынша конкурс (тендер) өткізу; Экологиялық кодекстің 365-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласы;

1) организации разработки программы по управлению коммунальными отходами и обеспечения ее реализации;
2) выделения земельных участков под строительство и размещение объектов по управлению коммунальными отходами, в том числе для обустройства контейнерных площадок и пунктов приема вторичного сырья;
3) обеспечения достижения целевых показателей качества окружающей среды при управлении коммунальными отходами;
4) стимулирования раздельного сбора коммунальных отходов;
5) осуществления контроля за обращением коммунальных отходов в соответствии с Экологическим Кодексом, правилами управления коммунальными отходами, а также разработки мероприятий и экономических инструментов, направленных на снижение объемов образования коммунальных отходов, повышение уровня их подготовки к повторному использованию, переработки, утилизации и сокращению объемов коммунальных отходов, подлежащих захоронению;
6) информирования населения об эффективности системы сбора, утилизации и переработки твердых бытовых отходов, включая раздельный сбор;
7) организации работы по вывозу отходов для владельцев объектов бизнеса;
8) местные исполнительные органы сел, сельских округов, входящих в состав Щербактинского района Павлодарской области, реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами посредством:
1) стимулирования раздельного сбора коммунальных отходов;
2) организации регулярного вывоза коммунальных отходов.
2. ОБЯЗАННОСТИ УЧАСТНИКОВ ЦЕНТРАЛИЗОВАННОЙ
СИСТЕМЫ СБОРА ТВЕРДЫХ БЫТОВЫХ ОТХОДОВ
Централизованная система сбора отходов – система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах, либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке ТБО.
В Щербактинском районе Павлодарской области не организована централизованная система сбора твердых бытовых отходов.
Местные исполнительные органы района должны организовать централизованную систему с учетом технической, экономической и экологической целесообразности посредством:
1) проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка обращения с коммунальными отходами, осуществляющими сбор и транспортировку ТБО в соответствии с пунктом 4 Статьи 367 Экологического Кодекса и правилами по управлению коммунальными отходами, утвержденными государственным уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 365 Экологического Кодекса;

2) халықтың санына, қалдықтардың жинақталу қарқынына және олардың әсер ету мерзiмдерiне қарай белгiленетiн тиiстi елдi мекендегi контейнерлердi бөлек жинауға арналған, оның iшiнде контейнерлердiң қажеттi санын орнатуды ұйымдастыру;
3) елді мекендегі контейнер алаңдарының және қайталама шикізатты қабылдау пункттерінің орналасуын айқындау;
4) Экологиялық кодекстің 365-бабына және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ұлттық стандарттарға сәйкес контейнер алаңдары мен пайдаланылған контейнерлерді біркелкі салуды немесе реконструкциялауды жүзеге асыру. Экологиялық кодекстің 368-бабының 5-тармағы;

2) организации установки необходимого количества контейнеров, в том числе для раздельного сбора на контейнерных площадках в соответствующем населенном пункте, что определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их факторов;
3) определения месторасположения контейнерных площадок в населенном пункте и пунктов приема вторичного сырья;
4) реализации единообразного строительства или реконструкции контейнерных площадок и используемых контейнеров в соответствии со статьей 365 Экологического Кодекса и национальными стандартами в области управления отходами, включенными в перечень, утвержденный уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 5 статьи 368 Экологического Кодекса;

5) бөлек жиналған қалдықтарды тасымалдауды ұйымдастыру
6) қалдықтарды бөлек жинау бойынша халыққа түсіндіру және ақпараттық жұмыстарды ұйымдастыру.
3. ҚАТТЫ ТҰРМЫСТЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ ЖИНАУДЫҢ
ОРТАЛЫҚТАНДЫРЫЛМАҒАН ЖҮЙЕСІНЕ ҚАТЫСУШЫЛАРДЫҢ МІНДЕТТЕРІ
Бөлек ғимараттарда (құрылыстарда) қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер орталықтандырылған жүйеге кірмейтін қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің қызметтерін пайдаланған кезде қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауға шарт жасасуға міндетті. Заңға сәйкес рұқсаттар мен хабарламалар тізіліміне енгізілген қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы кәсіпкерлік субъектілері.

5) организации транспортировки раздельно собранных отходов;
6) организации разъяснительной и информационной работы с населением по раздельному сбору отходов.
3. ОБЯЗАННОСТИ УЧАСТНИКОВ НЕЦЕНТРАЛИЗОВАННОЙ
СИСТЕМЫ СБОРА ТВЕРДЫХ БЫТОВЫХ ОТХОДОВ
Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в отдельно стоящих зданиях (сооружениях), при пользовании услугами субъектов предпринимательства в сфере управления отходами, не относящихся к централизованной системе, обязаны заключить договор на транспортировку твердых бытовых отходов с субъектами предпринимательства в сфере управления отходами, включенными в реестр разрешений и уведомлений в соответствии с Законом.

4. АЙМАҚТЫҢ ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕРІ
Павлодар облысының Шарбақты ауданына 7 ауылдық округ кіреді, оның құрамына 27 ауыл кіреді (1-кесте). Халық негізінен жеке секторда тұрады, жалпы саны 18541 адам, 2024-2029 жж. динамикасында 2029 жылға қарай Павлодар облысы Шарбақты ауданы тұрғындарының саны 19 013 адамға дейін артады деп күтілуде.
1-кесте
Елді мекендер
Халық саны
2024ж.
2025ж.
2026ж.
2027ж.
2028ж.
2029ж.
Шарбақты а.о.
Щарбакты а.

4. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ РЕГИОНА
В Щербактинский район Павлодарской области входит 7 сельских округов в составе которых находится 27 сел (Таблица 1). Население проживает в основном в частном секторе, общая численность 18 541 человека, в динамике на период 2024 - 2029 гг. ожидается увеличение численности жителей Щербактинского района Павлодарской области до 19 013 к 2029 году.
Таблица 1
Населенные пункты
Численность населения
2024г.
2025г.
2026г.
2027г.
2028г.
2029г.
Щербактинский с.о.
с. Щарбакты

5. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
2019 - 2023 жылдар аралығында түзілетін қатты тұрмыстық қалдықтардың көлемі 29 444 тоннадан астам:
- 2019 жылы – 2 025 тонна;
- 2020 жылы – 2 305 тонна;
- 2021 жылы – 2 308 тонна;
- 2022 жылы – 2 396 тонна;
- 2023 жылы – 2 410 тонна.
2024 жылғы қазандағы жағдай бойынша Павлодар облысының Шарбақты ауданында толтыру деңгейі шамамен 30% құрайтын 36 қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны бар.
Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы инфрақұрылымның жай-күйі туралы жалпы ақпарат 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
№ р/р
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Саны

5. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ
Объемы образованных отходов ТБО за период 2019 – 2023 более 29 444 тонн:
-в 2019 году – 2 025 тонн;
-в 2020 году – 2 305 тонн;
-в 2021 году – 2 308 тонн;
-в 2022 году – 2 396 тонн.;
-в 2023 году – 2 410 тонн.
По состоянию на октябрь 2024 года в Щербактинском районе Павлодарской области расположены 36 свалок твердо-бытовых отходов заполненностью около 30%.
Общие сведения по состоянию инфраструктуры в сфере управления коммунальными отходами представлены в Таблице 2.
Таблица 2
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Количество

2024
1
Бөлек жинау
тонна
жоқ
2
Қалдықтарды тасымалдау жөніндегі арнайы техника
бірлік
1
3
Коммуналдық қалдықтарды сұрыптау
м3
жоқ
4
Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу
м3
жоқ
5
Коммуналдық қалдықтарды жыл сайын көму
тонна
жоқ
6
Жабдықталған полигондар
бірлік
жоқ
7
Жабдықталмаған полигондар (қоршаусыз және жарықтандырусыз, қоқыс газын бұрмалаусыз)
бірлік
36
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау
Павлодар облысының Шарбақты ауданында аудан аумағында қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және шығару бойынша тұрғындарға тарифтер әзірленбеген.
Инкассо және тасымалдау тарифтерін экспорттаушы ұйым белгілейді:
- жеке және жеке кәсіпкерлер үшін – 1500 теңге;
- заңды тұлғалар үшін – 2000 теңге.
Аудандағы қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату тарифтерін мыналар үшін әзірлеу және Шарбақты ауданының мәслихатымен бекіту бойынша жұмысты ұйымдастыру қажет:
- жайлы үй шаруашылықтары;
- нашар жабдықталған үй шаруашылықтары;
- мектептер мен басқа да оқу орындары;
- мейрамханалар, кафелер және т.б.;
- ауруханалар және т.б.;
- демалыс үйлері, санаторийлер, қонақ үйлер;
- интернаттар, қарттар үйлері, балалар үйлері;
- нарықтар;
- басқа да қызмет көрсету объектілері (дәріханалар, шаштараздар, техникалық қызмет көрсету станциялары, жанармай құю станциялары, бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыратын объектілер және т.б.).
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау жұмыстарын Шарбақты ауылындағы "Шығыс жолдары" ЖШС Камаз негізіндегі қоқыс таситын көлікпен жүзеге асырады.
Шарбақты кентінде жеке тұрғын үйлер мен заңды тұлғалардың ғимараттарына жақын орналасқан 1034 контейнер бар.
Қалған елді мекендерде тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару бойынша ұйымдар жоқ, тұрмыстық қатты қалдықтарды жергілікті тұрғындар жинау орындарына шығарады.
Шарбақты ауылындағы полигонды қоспағанда, басқа ауылдық округтердегі полигондар жалпы санитарлық талаптарға сай емес.
Шарбақты ауылындағы қоқыс полигонында қоршау мен ескерту белгілері бар.
Қалдықтарды жинау, орналастыру және тасымалдау тәртібі коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Шарбақтыда ауылында жеке тұрғын үйлерге арналған қоқыс контейнерлері жол бойында орналасқан. Контейнерлердің жағдайы қанағаттанарлық.
Қалдықтар сұрыпталмайды.
Қалдықтарды қайта өңдеу
Павлодар облысының Шарбақты ауданында қоқыс өңдеу орындары жоқ.
Тұрғындардың саны 500-ден асатын елді мекендерде (10 елді мекен) қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу объектілерін ұйымдастыру, сондай-ақ шыны ыдыстарды, картон және қара және түсті металл сынықтарын қабылдау пункттерін ұйымдастыру қажет.
Қалдықтарды кәдеге жарату және орналастыру
1-суретте Павлодар облысы Шарбақты ауданының коммуналдық қалдықтарының морфологиялық құрамы көрсетілген.
Бұл ретте қалдықтардың кейбір түрлерін арнайы бөлінген орындарға орналастыру, сондай-ақ мамандандырылған ұйымдар 4-кестеге сәйкес кәдеге жарату қажет.
4-кесте
№ р/р
Қалдықт түрі
Өлшем бірлігі
Қайта өңдеудің қажетті әдістері
1
Сұйық қалдықтар нысаны
м3
Арнайы бөлінген сүзу өрістері
2
Медициналық қалдықтар
кг
Медициналық қалдықтарды жою
3
Биологиялық қалдықтар (ветеринария)
кг
Мал қорымдарында орналастыру
4
Пластмасса қалдықтары
т
Қайта өңдеу
5
Макулатура, картон және қағаз қалдықтары
т
Қайта өңдеу
6
Құрамында сынап бар шамдар мен құрылғылар
шт.
Мамандандырылған ұйымның кәдеге жаратуы
7
Шыны ыдыстар
бут
Қайта өңдеу
8
Шыны қалдықтары
т
ҚТҚ полигоны
9
Түсті және қара металдар
т
Қайта өңдеу
10
Литий, қорғасын-қышқылды батареялар
кг
Мамандандырылған ұйымның кәдеге жаратуы
11
Электрондық және электрлік
жабдық
кг
Мамандандырылған ұйымның кәдеге жаратуы
12
Пайдаланудан шыққан көлік құралдары
шт.
Мамандандырылған ұйымның кәдеге жаратуы
13
Құрылыс қалдықтары
м3
Арнайы бөлінген
ҚТҚ полигондарының учаскелері
14
Тамақ қалдықтары
м3
Арнайы бөлінген
сүзу өрістері
Ескерту:
*үй шаруашылықтары отын ретінде ескі жиһаз түріндегі көлемді қалдықтарды пайдаланады.
Қалдықтарды шығару 36 ауылдық полигонда жүзеге асырылады.
Шарбақты ауданында қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны жоқ.
Бұл ретте Павлодар облыстық мәслихатының 2024 жылғы 8 тамыздағы № 140/15 шешімімен 2028 жылға дейін Шарбақты ауылы аумағында қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салуды көздейтін Павлодар облысы бойынша қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері бекітілді.
Павлодар облысы Шарбақты ауданындағы ауылдық округтер тұрғындарының коммуналдық қалдықтарының түзілу көлемін есептеу
Павлодар облысының Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуына нормативтер белгіленбеген.
Ауылдық округтер жағдайында Павлодар облысы Шарбақты ауданында тұрғындардың коммуналдық қалдықтарының түзілу стандарттарын белгілеу және бекіту қажет.
Қалдықтардың ағымдағы жағдайының сандық және сапалық көрсеткіштері.

2024
1
Раздельный сбор
тонна
отсутствует
2
Спецтехника по транспортировке отходов
единица
1
3
Сортировка коммунальных отходов
м3
отсутствует
4
Переработка коммунальных отходов
м3
отсутствует
5
Ежегодное захоронение коммунальных отходов
тонна
отсутствует
6
Оборудованные полигоны
единица
отсутствуют
7
Необорудованные полигоны (без ограждения и освещения, отвода свального газа)
единица
36
Сбор, сортировка и транспортировка отходов
В Щербактинском районе Павлодарской области не разработаны тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району.
Тарифы на сбор и транспортировку установлены вывозящей организацией:
- для физических ли и ИП – 1500 тенге;
- для юридических лиц – 2000 тенге.
Необходимо организовать работы по разработке и утверждению маслихатом Щербактинского района тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение отходов по району для:
- домовладений благоустроенных;
- домовладений неблагоустроенных;
- школ и других учебных заведений;
- ресторанов, кафе и пр.;
- больниц и пр.;
- домов отдыха, санаториев, гостиниц;
- интернатов, домов престарелых, детских домов;
- рынков;
- др. объектов услуг (аптеки, парикмахерские, СТО, АЗС, объекты, организующие массовые мероприятия и др.).
Сбором и транспортировкой ТБО осуществляет ТОО "Шыгыс жолдары" в селе Щарбакты посредством мусоровоза на базе "Камаз".
В с.Щарбакты имеются 1034 контейнера, расположенных возле частных жилых домов и зданий юридических лиц.
В остальных населенных пунктах не имеется организаций по сбору и вывозу коммунальных отходов, вывоз ТБО осуществляется местными жителями к местам складирования.
Свалки в основном не соответствуют санитарным нормам, за исключением свалки с. Щарбакты.
Свалка с. Щарбакты имеет ограждение и предупреждающие надписи.
Порядок сбора, размещения и транспортировки отходов производится в соответствии с требованиями по обращению с коммунальными отходами.
В с. Щарбакты вдоль дорог размещены мусорные контейнеры для частных домов, муниципальные и частные учреждения также оснащены мусорными площадками и контейнерами. Состояние контейнеров – удовлетворительное.
Сортировка отходов не осуществляется.
Переработка отходов
В Щербактинском районе Павлодарской области отсутствуют объекты по переработке отходов.
Необходимо организовать объекты по сортировке и переработке ТБО, а также организовать в населенных пунктах численностью свыше 500 человек (10 населенных пунктов) пункты приема стеклотары, картона и лома черных и цветных металлов для направления на переработку.
Утилизация и размещение отходов
На рисунке 1 отражен морфологический состав коммунальных отходов Щербактинского района Павлодарской области
При этом некоторые виды отходов подлежат размещению на специально отведҰнных участках, а также утилизации специализированными организациям согласно Таблице 4.
Таблица 4
№ п/п
Вид отходов
Единица измерения
Необходимые способы утилизации
1
Отходы в жидкой форме
м3
Специально отведенные поля фильтрации
2
Медицинские отходы
кг
Уничтожение медицинских средств
3
Биологические отходы (ветеринария)
кг
размещение в скотомогильниках
4
Отходы пластмасс
т
Переработка
5
Макулатура, картон и отходы бумаги
т
Переработка
6
Ртутьсодержащие лампы и приборы
шт.
Утилизация спец.организацией
7
Стеклянная тара
бут
Переработка
8
Стеклобой
т
Полигон ТБО
9
Лом цветных и черных металлов
т
Переработка
10
Батареи литиевые, свинцово-кислотные
кг
Утилизация спец.организацией
11
Электронное и электрическое оборудование
кг
Утилизация спец.организацией
12
Вышедшие из эксплуатации транспортные средства
шт.
Утилизация спец.организацией
13
Строительные отходы
м3
Специально отведенные
участки полигонов ТБО
14
Пищевые отходы
м3
Специально отведенные
поля фильтрации
Примечание:
*крупногабаритные отходы в виде старой мебели домохозяйство используют в качестве дров.
Размещение отходов осуществляется на 36 сельских свалках.
Полигоны ТБО в Щербактинском районе отсутствуют.
При этом решением Павлодарского областного маслихата №140/15 от 08 августа 2024 года утверждены Целевые показатели качества окружающей среды по Павлодарской области, которыми предусмотрено строительство полигона ТБО на территории с. Шарбакты до 2028 года.
Расчет объемов образования коммунальных отходов от населения сельских округов Щербактинского района Павлодарской области.
В Щербактинском районе Павлодарской области не определены нормы образования и накопления коммунальных отходов.
Необходимо установить и утвердить нормы образования коммунальных отходов от населения по Щербактинскому району Павлодарской области в разрезе сельских округов.
Количественные и качественные показатели текущей ситуации с отходами.

Коммуналдық қалдықтардың негізгі үлесін тұрмыстық қалдықтар – 75%-дан астам, 10%-ға жуығы өндірістік қалдықтар (тұрмыстық қалдықтарға тең), 10%-ы – көше сыпырушылар, 5%-ы – сауда орындарынан шыққан қалдықтар құрайды.
Жергілікті атқарушы органның қалдықтармен жұмыс істеу қызметін талдау
Тұрмыстық қалдықтарды шығару Шарбақты ауылында ұйымдастырылған, басқа елді мекендерде тұрмыстық және жеке тұрғындардың қатты тұрмыстық қалдықтары шығарылады.
Аудан бюджетін нақты қалыптастыру үшін ауданда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және шығару бойынша халыққа тарифтерді әзірлеу қажет. Сондай-ақ, тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға арналған контейнерлердің қажеттілігін және қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаруға арналған арнайы техниканың қажетті мөлшерін анықтау үшін коммуналдық қалдықтардың түзілу стандарттарын әзірлеу қажет.
Павлодар облысы Шарбақты ауданының аумағында барлық қалдықтар жинақталу үшін полигондарға тасымалданады, ал бүгінгі күні қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары орналастыру үшін санитарлық ережелер мен экологиялық нормалардың талаптарына сәйкес келмейді.
Қалдықтардың органикалық бөлігі полигондарға шығарылмайды. Көптеген органикалық қалдықтар үй жануарларына беріледі немесе үйде компост жасалады.
Павлодар облысы Шарбақты аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 132/38 шешімімен ауданның санитарлық тазалығын қамтамасыз етуге 2023 жылға 4858 мың теңге, 2024 жылға 5460 мың теңге және 2025 жылға - 5 733 мың. теңге бөлінді.
Павлодар облысы Шарбақты аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 138/39 шешімімен елді мекендерде санитарлық тазалықты қамтамасыз ету үшін мыналар бөлінді:
- Александровка ауылдық округі 2023 жылға 2000 мың теңге бөлінді (2024 ж.-3175 мың теңге, 2025ж.-3338 мың теңге);
- Галкино ауылдық округіне 2023 жылға 2 779 мың теңге бөлінді (2024 жылға – 3 308 мың теңге, 2025 жылға – 3 440 мың теңге);
- Жылы-Бұлақ ауылдық округі бойынша 2023 жылға 1600 мың теңге бөлінді (2024 жылға – 3442 мың теңге, 2025 жылға – 3580 мың теңге);
- Орловка ауылдық округіне 2023 жылға 0 мың теңге бөлінді (2024 жылға – 0 мың теңге, 2025 жылға – 0 мың теңге);
- Сосновка ауылдық округіне 2023 жылға 1 800 мың теңге бөлінді (2024 жылға – 3 234 мың теңге, 2025 жылға – 3 364 мың теңге);
- Шалдай ауылдық округіне 2023 жылға 3 344 мың теңге бөлінді (2024 жылға – 3 600 мың теңге, 2025 жылға – 3 744 мың теңге);
- Шарбақты ауылдық округіне 2023 жылға 4563 мың теңге бөлінді (2024 жылға – 5250 мың теңге, 2025 жылға – 5460 мың теңге).
Елді мекендердің санитарлық тазалығын қамтамасыз ету үшін қажетті ресурстар қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша бекітілген тарифтер негізінде әрбір ауылдық округке бөлінуі тиіс.
Тұрғындарға қоқыстарды бөлек жинау қажеттілігі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысы жүргізілмейді және олар ақпаратпен қамтамасыз етілмейді.

Основная доля коммунальных отходов приходится на отходы домашних хозяйств – более 75%, около 10% составили отходы производства (приравненные к бытовым), 10% - смет с улиц, 5% - отходы с мест торговли.
Анализ мероприятий по управлению отходами местным исполнительным органом
Вывоз коммунальных отходов организован в с. Шарбакты, в остальных населенных пунктах отходы ТБО вывозятся силами хозяйств и физических лиц.
Необходимо разработать тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району для точного формирования районного бюджета. А также необходимо разработать нормы образования коммунальных отходов для определения потребности контейнеров для сбора ТБО и необходимого количества специальной техники по вывозу ТБО.
На территории Щербактинского района Павлодарской области все отходы вывозятся на свалки для накопления, при этом на сегодняшний день, свалки ТБО не соответствует требованиям санитарных правил и экологическим нормам утилизации.
Органическая часть отходов не вывозится на свалки. Значительная часть органических отходов скармливается домашним животным или компостируется в домашних условиях.
Согласно Решению маслихата Щербактинского района Павлодарской области от 23 декабря 2022 года № 132/38 на обеспечение санитарии района на 2023 год выделено 4 858 тыс. тенге, на 2024 год – 5 460 тыс. тенге и на 2025 год – 5 733 тыс. тенге.
Решением маслихата Щербактинского района Павлодарской области от 27 декабря 2022 года № 138/39 на обеспечение санитарии населенных пунктов выделено:
- Александровского сельского округа на 2023 год выделено 2 000 тыс. тенге (2024 г. – 3 175 тыс. тенге, 2025 г. – 3 338 тыс. тенге);
- Галкинского сельского округа на 2023 год выделено 2 779 тыс. тенге (2024 г. – 3 308 тыс. тенге, 2025 г. – 3 440 тыс. тенге);
- Жылы-Булакского сельского округа на 2023 год выделено 1 600 тыс. тенге (2024 г. – 3 442 тыс. тенге, 2025 г. – 3 580 тыс. тенге);
- Орловского сельского округа на 2023 год выделено 0 тыс. тенге (2024 г. – 0 тыс. тенге, 2025 г. – 0 тыс. тенге);
- Сосновского сельского округа на 2023 год выделено 1 800 тыс. тенге (2024 г. – 3 234 тыс. тенге, 2025 г. – 3 364 тыс. тенге);
- Шалдайского сельского округа на 2023 год выделено 3 344 тыс. тенге (2024 г. – 3 600 тыс. тенге, 2025 г. – 3 744 тыс. тенге);
- Шарбактинского сельского округа на 2023 год выделено 4 563 тыс. тенге (2024 г. – 5 250 тыс. тенге, 2025 г. – 5 460 тыс. тенге).
Ресурсы, необходимые для обеспечения санитарии населенных пунктов, необходимо выделять для каждого сельского округа, исходя из утвержденных тарифов на сбор и переработку отходов.
Информационно-разъяснительная работа и обеспечение информацией населения о необходимости раздельного сбора мусора не проводится.

Павлодар облысының Шарбақты ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру үшін мынадай пайыздық арақатынас ұсынылады: 2027 жылға – 60% жергілікті бюджет және 40% инвестиция, 2029 жылға қарай индикаторларға кезең-кезеңімен қол жеткізумен: 10% жергілікті бюджет, 90% инвестиция.
6. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ
ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ
6.1 Мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаттары:
Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жауапты басқаруды қамтамасыз ету, қалдықтардың түзілуін азайту және оларды қайталама экономикалық айналымға тарту, оның ішінде:
- қалдықтарды экологиялық бағытта жинау, сақтау, орналастыру, қайта өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымын құру және дамыту;
- экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмейтін аумақтарды рекультивациялау объектілерін анықтау немесе оларды жою;
- қалдықтарды кәдеге жарату үлесiне қол жеткiзу жағдайларын қамтамасыз ету - жиналған қалдықтардың жалпы көлемiнен 20 %;
- экологиялық білім беру және қалдықтарды жауапкершілікпен басқару бойынша халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
Осы мақсаттарға жету үшін келесі негізгі міндеттерді шешу қажет:
1) Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтарды кешенді басқарудың ұйымдық-экономикалық негіздерін қалыптастыру;
2) аймақтағы елді мекендер контекстіндегі контейнер алаңдары мен контейнерлерді түгендеу;

Для реализации программы управления коммунальными отходами Щербактинского района Павлодарской области предлагается следующее процентное соотношение: на 2027 год – 60% местный бюджет и 40% инвестиции, с постепенным достижением показателей к 2029 году: 10% местный бюджет, 90% – инвестиции.
6. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ
6.1 Цель и задачи
Целями Программы являются:
Создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Щербактинского района Павлодарской области, обеспечивающей ответственное обращение с отходами производства и потребления, сокращение образования отходов, привлечение их во вторичный хозяйственный оборот, включая:
- создание и развитие инфраструктуры экологически ориентированного сбора, хранения, размещения, переработки, утилизации отходов;
- определение объектов для рекультивации территорий, не соответствующих требованиям экологического и санитарно-эпидемиологического законодательства, либо их ликвидации;
- обеспечение условий для достижения доли переработки отходов – 20% от общего оъема собранных отходов;
- экологическое просвещение и формирование экологической культуры населения по ответственному обращению с отходами.
Для достижения указанных целей необходимо решение следующих основных задач:
1) формирование организационных и экономических основ комплексного управления коммунальными отходами Щербактинского района Павлодарской области;
2) инвентаризация контейнерных площадок и контейнеров в разрезе населенных пунктов района;

3) облыс бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру бойынша халыққа тарифтерді әзірлеу;
4) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының нормативтерін айқындау;
5) әр түрлі, оның ішінде қауіпті қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін ұйымдастыру;
6) инфрақұрылымдық ұйымдардан қалдықтарды бөлек жинауды енгізу;
7) қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу жүйелерін енгізу;

3) разработка тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району;
4) определение норм образования и накопления коммунальных отходов;
5) организация системы сбора и транспортировки различных видов отходов, в том числе опасных;
6) внедрение раздельного сбора мусора от организаций объектов инфраструктуры;
7) внедрение систем сортировки и переработки ТБО;

7. БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТҚА ЖЕТУ
ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ЖҮРГІЗІЛЕТІН ТИІСТІ ШАРАЛАР
7.1 Коммуналдық қалдықтарды басқару механизмін құру
Қалдықтарды басқарудың кешенді тәсілі қалдықтардың құрамы мен санындағы болашақ өзгерістерге бейімделу үшін ұзақ мерзімді стратегиялық жоспарлауға негізделуі керек.
Қызмет нәтижелерінің мониторингі мен бағалауы Тұрмыстық қалдықтарды басқару бағдарламасының кезеңдерін әзірлеу мен іске асыруды үздіксіз сүйемелдеу керек.
Басқару жүйесін зерттей отырып, біз келесі қорытындыларды жасай аламыз және ұсыныстар жасай аламыз:
-Тұрмыстық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының нормативтерін айқындау бойынша жұмыстарды жүргізу және облыс аумағында тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру бойынша халыққа тарифтерді әзірлеу;
-аудандағы қолданыстағы контейнер алаңдарын сәйкестендіру, сондай-ақ орналастыру орнын анықтау және мұндай учаскелер жоқ елді мекендер үшін контейнерлердің және/немесе сақтау жәшіктерінің қажетті санын орнату арқылы қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер үшін арнайы жабдықталған алаңды орнату;
-Барлық учаскелерді бір типті контейнерлермен жабдықтау және оларды қалдықтардың түрі бойынша белгілеу;
-арнайы жабдықталған учаскелерде бөлек жинау талаптарының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
-Полигондарға түсетін жүктемені азайту және өздігінен пайда болатын полигондардың санын азайту мақсатында қалдықтарды қабылдау пунктіне тасымалдаудың барлық тізбегін, екінші реттік шикізат ретінде қатты тұрмыстық қалдықтарды қадағалап, түрлері бойынша сұрыпталған қатты тұрмыстық қалдықтарды басқаруға жауапты тұлғаны тағайындау;
-Тұрақты аралықта қалдықтарды жинау ережелері бойынша қызметкерлерді оқыту. Құжаттаманы жүргізу және мердігерлермен жұмыс істеу ережелерін үйрету үшін қалдықтарды шығаруға және есепке алуға жауапты персоналға қосымша оқытуды өткізу. Жаңа қызметкерлерді жұмысқа қабылдау кезінде Павлодар облысы Шарбақты ауданында қалдықтарды басқару бойынша оқытуды өткізу;
-Мамандандырылған ұйымдармен қажетті шарттардың уақтылы жасалуын бақылауды қамтамасыз ету, яғни. Павлодар облысы Шарбақты ауданындағы елді мекендер үшін коммуналдық қалдықтарды жинауды, сұрыптауды, тасымалдауды, қалпына келтіруді және/немесе кәдеге жаратуды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар.
- "Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мердігер ұйымдардың қалдықтарды шығаруын жедел бақылауға алсын.
7.2 Қалдықтарды бөлек жинауды енгізу жөніндегі шаралар
Жеке жинау жүйесін енгізу үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
1.Шарбақты ауданындағы елді мекендер контексінде контейнер алаңдары мен контейнерлерге түгендеу жүргізу;
2.Барлық контейнерлік учаскелерде қатты тұрмыстық қалдықтардың құрғақ фракциясын бөлек жинауға арналған контейнерлерді орнатуды қамтамасыз ету және қайталама шикізатты бөлек шығаруды қамтамасыз ету;
3.Коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру
4.Арнайы орындарды ұйымдастыру және тұрғындардан пайда болатын коммуналдық қалдықтар мен құрылыс қалдықтарын тасымалдау бойынша мамандандырылған кәсіпорынды анықтау.

7. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ
ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ ПРОГРАММЫ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
7.1 Создание механизма по управлению коммунальными отходами
Комплексный подход к переработке отходов должен базироваться на долговременном стратегическом планировании, чтобы адаптироваться к будущим изменениям в составе и количестве отходов.
Мониторинг и оценка результатов мероприятий должны непрерывно сопровождать разработку и реализацию этапов Программы управления коммунальными отходами.
Рассмотрев систему управления, можно сделать следующие выводы и дать рекомендации:
- Провести работы по определению норм образования и накопления коммунальных отходов и разработке тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району;
-Привести в соответствие имеющиеся контейнерные площадки по району, а также определить место и установить специально оборудованную площадку для контейнеров по сбору отходов с установкой необходимого количества контейнеров и/или бункеров-накопителей для населенных пунктов, где отсуствуют такие площадки;
-Оборудовать все площадки контейнерами единого образца и провести их маркировку по видам отходов;
-Обеспечить контроль за соблюдением требований по раздельному сбору на специально оборудованных площадках;
-С целью снижения нагрузок на свалки и уменьшения количества стихийных свалок, поручить назначение ответственного лица за обращение с отсортированными по видам ТБО при помощи отслеживания всей цепочки транспортировки отходов до пункта приема, ТБО в качестве вторичного сырья;
-С определҰнной периодичностью проводить обучение персонала по правилам сбора отходов. Для персонала, ответственного за вывоз и учҰт отходов, проводить дополнительные тренинги, в которых обучать их правилам ведения документации и работе с подрядными организациями. С новыми сотрудниками при приеме на работу проводить инструктаж по обращению с отходами в Щербактинском районе Павлодарской области;
-Обеспечить контроль за своевременным заключением необходимых договоров со специализированными организациями, т.е. индивидуальными предпринимателями или юридическими лицами, осуществляющими деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, восстановлению и/или удалению коммунальных отходов для населенных пунктов Щербактинского района Павлодарской области.
-КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района" своевременно осуществлять контроль вывоза отходов подрядными организациями.
7.2 Меры по внедрению раздельного сбора отходов
Для внедрения системы раздельного сбора необходимо выполнение следующих мер:
1. Проведение инвентаризации контейнерных площадок и контейнеров в разрезе населенных пунктов Щербактинского района;
2. Обеспечения установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех контейнерных площадках и обеспечения раздельного вывоза вторичного сырья;
3. Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов;
4. Организация специальных мест и определения специализированной компании для транспортировки коммунальных отходов и строительных отходов, образующихся у населения.

7.3 Коммуналдық қалдықтардың түзілу санын азайту
Төменде әзірленген және ұсынылған Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары сапалық және сандық көрсеткіштерді, орындау мерзімдерін және күтілетін шығындарды ескереді. Бұл оқиғаның айтарлықтай экологиялық әсері бар, өйткені ол негізгі қалдықтарды орналастыру көлемін азайтады және осылайша қоршаған ортаға антропогендік жүктемені азайтады.
Павлодар облысы Шарбақты ауданында мыналар зерттелетін болады:
- экономикалық тиімділік және қалдықтарды өңдеу мен қайта өңдеуге көбірек тарту тәсілдері;
- пайдалануға жарамдылығын бағалау үшін қалдықтар түрінің құрамын талдау;
- өңдеу технологиялары үшін нарықта жаңа технологиялық шешімдердің болуы, олардың орындылығын талдау және өндірістік процестерге енгізудің мүмкін жолдары.
Павлодар облысы Шарбақты ауданында орналастырылған қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін кері әсерін азайтуды қамтамасыз ететін шешуші фактор оларды кәдеге жарату процесі болып табылады.
7.4 Конкурс (тендер) өткізу арқылы ҚТҚ жинау, тасымалдау және көму жөніндегі субъектілерді айқындау және экологиялық заңнамаға сәйкес талаптарды белгілеу
ҚР ЭК 367-бабы 4-тармағына және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің м. а. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығының 4-тармағына сәйкес ҚТҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесін ЖАО конкурс (тендер) өткізу арқылы ұйымдастырады, бірақ ҚТҚ нарығына қатысушыларды ҚР "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңының 2-тарауына сәйкес айқындайды
ҚР "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңының 2-тарауы конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыруды белгілейді. Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының (ЖАО) конкурстық құжаттамасында, оның ішінде Үлгілік болып табылатын тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы қамтылуға тиіс. Шартқа қосымшаларда қызмет көрсету/жұмыстарды орындау көлемі, талаптары, техникалық ерекшелігі көрсетіледі.
ҚТҚ жинау және тасымалдаумен мамандандырылған кәсіпорындар айналысуы тиіс, олардың қызметі бірінші кезекте ҚР экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
ҚШҰ таңдау кезіндегі негізгі талаптардың бірі- ҚР ЭжТРМ тізілімінде ҚТҚ жинау және әкету жөніндегі компанияның болуы, бойынша қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама беру. Қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" ҚР Заңына сәйкес ҚР ЭжТРМ-ға қызметтің басталғаны туралы хабарлама беруге міндетті. Хабарлама тәртібіне сәйкес келмейтін МВО конкурсқа жіберілмейді және ҚТҚ жинау және әкету бойынша қызметтер көрсете алмайды. Себебі қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметті ҚР ЭжТРМ-ға хабарлама бермей жүзеге асыруға тыйым салынады.
Егер кәсіпкерлік субъектілері қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және жою жөніндегі жұмысты көрсетсе, онда олар "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қызметтің тиісті кіші түрі бойынша жұмыстарды орындауға лицензия алуға міндетті.
Медициналық қалдықтармен, құрамында сынабы бар қалдықтармен, электр және электрондық жабдықтың қауіпті қалдықтарымен жұмыс істеуге мамандандырылған ұйымдардың лицензиясы болуы керек.
ҚТҚ жинау және әкету жөніндегі қызметтердің сапасын арттыру үшін коммуналдық қалдықтарды басқаруға бәсекелестік негізде ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу қажет. Ұзақ мерзімді келісімшарттар ҚТҚ жинау және әкету жөніндегі субъектілерге компанияларды дамытуға өз қаражатын салуға мүмкіндік береді. Ұзақ мерзімді келісімшарттардың нәтижелері бойынша орындалған жұмыстардың нәтижелерін көруге және бағалауға болады. Кем дегенде 5 жылға келісімшарт жасау нұсқаларын қарастыру.

7.3 Снижение количества образования коммунальных отходов
Разработанный и представленный ниже План мероприятий по реализации Программы учитывает качественные и количественные показатели, сроки исполнения и предполагаемые расходы. Данное мероприятие дает значительный экологический эффект, поскольку уменьшает объҰмы размещения основных отходов и таким образом снижает техногенную нагрузку на окружающую среду.
В Щербактинском районе Павлодарской области будут исследоваться:
-экономическая эффективность и пути вовлечения большего количества отходов в переработку и вторичное использование;
-анализ состава вида отходов для оценки пригодности к использованию;
-наличие новых технологических решений на рынке технологий переработки, анализ их целесообразности и возможных путей внедрения в производственные процессы.
Решающим фактором, обеспечивающим снижение негативного влияния на окружающую среду отходов, размещаемых в Щербактинском районе Павлодарской области, является процесс их утилизации.
7.4 Определение субъектов по сбору, транспортировке и захоронению ТБО посредством проведения конкурса (тендера) и установление требований согласно экологическому законодательству
Согласно п. 4, ст. 367 ЭК РК и п. 4 Приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" централизованная система сбора ТБО организовывается МИО посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО в соответствии с главой 2 Закона РК "О государственных закупках".
Глава 2 Закона РК "О государственных закупках" устанавливает осуществление государственных закупок способом конкурса. Конкурсная документация организатора государственных закупок (МИО) должна содержать, в том числе проект договора о государственных закупках товаров, работ или услуг, который является типовым. В Приложениях к Договору указывается объем, условия оказания услуг/выполнения работ, техническая спецификация.
Сбором и транспортировкой ТБО должны заниматься специализированные предприятия, деятельность которых в первую очередь должна соответствовать требованиям экологического законодательства РК.
Одно из основных требований при выборе МВО – присутствие компании по сбору и вывозу ТБО в реестре МЭПР РК, то есть подача уведомления о начале осуществления деятельности. Субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов, обязаны подать уведомление о начале деятельности в МЭПР РК согласно Закону РК "О разрешениях и уведомлениях". МВО которые не соответствуют уведомительному порядку, не будут допущены к конкурсу и не смогут оказывать услуги по сбору и вывозу ТБО. Так как осуществление деятельности по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов без подачи уведомления в МЭПР РК запрещается.
Если субъекты предпринимательства оказывают работу по переработке, обезвреживанию, утилизации и уничтожению опасных отходов, то они обязаны получить лицензию на выполнение работ по соответствующему подвиду деятельности согласно требованиям Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
На обращение с медицинскими отходами, ртутьсодержащими отходами, опасными отходами электрического и электронного оборудования, то специализированные организации должны иметь Лицензию.
Для повышения качества услуг по сбору и вывозу ТБО необходимо заключение долгосрочных контрактов на управление коммунальными отходами на конкурентной основе. Долгосрочные контракты позволять субъектам по сбору и вывозу ТБО вкладывать собственные средства в развитие компаний. По результатам долгосрочных контрактов можно увидеть и оценить результаты выполненных работ. Рассмотреть варианты заключения контрактов минимум на 5 лет.

7.5 Дербес деректерді бермей ҚШҰ үшін халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуді ұсыну
ҚТҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге және халықтың уақтылы төлеуіне тарифтің жиналуын арттыру үшін ЖАО-ның халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуге қатысты мамандандырылған ұйымдармен өзара іс-қимылын күшейту жоспарлануда.
Азаматтарды тұрғылықты, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу кезінде жаңа тіркеу мекенжайы туралы мәліметтер нақты уақыт режимінде ІІМ ақпараттық жүйесінен эталондық деректер банкі болып табылатын және оған қол жеткізу барлық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға (әкімдіктерге) қамтамасыз етілген "жеке тұлғалар" Мемлекеттік Деректер базасына (әкімші - ҚР ӘМ) беріледі.
Осы интеграция шеңберінде ЖАО ҚТҚ жинау, әкету, қайта өңдеу және көму үшін төлемдерді дұрыс есептеуге мүмкіндік беретін мекенжай бойынша тіркелген азаматтардың саны туралы мәліметтерді иесіздендірілген түрде (дербес деректерді берусіз) ҚШҰ-ға беретін болады.
8. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Павлодар облысының Шарбақты ауданы үшін коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары мен белгіленген міндеттеріне тиімді қол жеткізу үшін мыналар қажет:
- Бағдарламаның 9-бөлімінің Іс-шаралар жоспарына сәйкес экономикалық ресурстар;
- материалдық-техникалық жабдықтау – қосымша материалдық-техникалық жабдықты қажет етпейді;
- еңбек ресурстары – "Шарбақты ауданының экономикасының нақты сектор бөлімі" КММ қызметкерлерінің, сондай-ақ Бағдарламаның 9-бөлімінің Іс-шаралар жоспарына сәйкес тартылған ұйымдардың қатарынан.
9. ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу және қойылған міндеттерді орындау үшін Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары әзірленді, ол 8-кестеде көрсетілген.
Іс-шаралар жоспары тапсырмалар мен көрсеткіштер бойынша топтастырылып, жауапты орындаушылар көрсетілген. Іс-шаралар жоспары күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін кешенді тәсілді және Бағдарламаны барлық жауапты орындаушылардың жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Бағдарламаға енгізілген үлгілік техникалық және жобалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі іс-шаралар энергия үнемдеуді және коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы қызметтің энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ететін ең жақсы қолжетімді әдістерді пайдалануды қамтамасыз етуі тиіс; Іс-шаралар жоспарына түзетулер қажет болған жағдайда, мониторинг нәтижелері бойынша негізделген ұсыныстар болған жағдайда, енгізіледі. Мониторинг нәтижелері бойынша қойылған мақсаттарға, міндеттер мен көрсеткіштерге қол жеткізу мүмкін еместігі анықталған жағдайда, басқа да шаралар белгіленеді және анықталған проблемалық мәселелерді шешу бойынша шаралар қабылданады.
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мониторинг нәтижелері бойынша мыналарға бағытталған шешімдер қабылдайды:

7.5 Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Для повышения собираемости тарифа на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО и своевременной оплаты населением планируется усиление взаимодействие МИО со специализированными организациями в отношении доступа к сведениям о регистрации населения.
При регистрации граждан по месту жительства, временного пребывания (проживания) сведения о новом адресе регистрации передаются в режиме реального времени из информационной системы МВД в Государственную базу данных "Физические лица" (администратор – МЮ РК), которая является эталонным банком данных и доступ к которой обеспечен всем государственным и местным исполнительным органам (акиматы).
В рамках данной интеграции МИО будет предоставлять МВО сведения о количестве зарегистрированных граждан по адресу в обезличенном виде (без передачи персональных данных), что позволит корректно начислять платежи за сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО.
8. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
В целях эффективного достижения поставленных целей и установленных задач Программы управления коммунальными отходами Щербактинского района Павлодарской области необходимы:
- экономические ресурсы согласно Плану мероприятий раздела 9 Программы;
- материально-техническое оснащение – дополнительное материально-техническое оснащение не требуется;
- трудовые ресурсы – из числа работников КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", а также привлеченные организации согласно Плану мероприятий раздела 9 Программы.
9. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
Для достижения целей и выполнения задач разработан План мероприятий по реализации Программы, который приведен в Таблице 8.
План мероприятий сгруппирован по задачам и показателями, указаны ответственные исполнители. План мероприятий обеспечивает комплексный подход и координацию работ всех ответственных исполнителей Программы с целью достижения ожидаемых результатов.
Мероприятия по разработке типовой технической и проектной документации, включенные в Программу, должны предусматривать использование наилучших доступных техник, обеспечивающих энергосбережение и повышение энергетической эффективности деятельности в сфере управления коммунальными отходами, корректировка Плана мероприятий осуществляется по мере необходимости, при наличии обоснованных предложений по результатам мониторинга. По результатам мониторинга, в случае обнаружившейся невозможности достижения поставленных целей, задач и целевых показателей определяются иные мероприятия, и принимаются меры по выявленным проблемным вопросам.
По результатам мониторинга КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района" выносит решения, нацеленные на:

1) Бағдарламалардың белгіленген мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу үшін жоспарланған іс-шараларды іске асыру тиімділігін арттыру (басқа іс-шараларды анықтау);
2) Анықталған проблемалы мәселелер бойынша шаралар қабылдау.
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, Бағдарламаның Тапсырыс берушісі ретінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Бағдарламаны барлық іске асырушылардың іс-қимылдарын үйлестіре отырып, Павлодар облысы Шарбақты ауданында коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мәселелерді шешуге бірыңғай орталықтандырылған кешенді тәсілді қалыптастырады және қамтамасыз етеді;

1) Повышение эффективности реализации запланированных мероприятий (определению иных мероприятий) в целях достижения установленных целей и задач Программ;
2) Принятие мер по выявленным проблемным вопросам.
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", как Заказчик Программы осуществляет следующие функции:
1) Формирует и обеспечивает единый централизованный комплексный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории Щербактинского района Павлодарской области, координируя действия всех исполнителей Программы;

2) Бағдарламаны іске асырудың ұйымдастырушылық мәселелері бойынша Павлодар облысы әкімдігінің уәкілетті құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасайды;
3) Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру мәселелері бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын субъектілермен, мемлекеттік органдармен, әлеуметтік нысандармен, заңды тұлғалармен, жеке кәсіпкерлермен, жеке тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайды;

2) Взаимодействует с уполномоченными структурными подразделениями акимата Павлодарской области по организационным вопросам реализации Программы;
3) Осуществляет взаимодействие с субъектами по сбору и вывозу коммунальных отходов, государственными учреждениями, социальными объектами, юридическими лицами, индивидуальными предпринимателями, физическими лицами по вопросам реализации мероприятий Программы;

4) Бағдарлама іс-шараларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады, мониторинг нәтижелерін Қоғамдық кеңес отырыстарында талқылауға енгізеді
5) Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру жөніндегі іс-шараларға, нысаналы көрсеткіштерге, шығындарға, оның ішінде Бағдарламаға тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігін негіздей отырып, түскен ұсыныстар негізінде түзетулер енгізеді;
6) Бағдарлама іс-шараларының іске асырылуын тексеруге қатысады;

4) Осуществляет мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения на заседаниях Общественного совета;
5) Осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, затрат на реализацию мероприятий Программы, в том числе на основании поступивших предложений с обоснованием необходимости внесения соответствующих изменений в Программу;
6) Участвует в проверках хода реализации мероприятий Программы;

7) Бағдарламаны, сондай-ақ Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру барысы туралы ақпаратты "Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Бағдарламаны іске асырушылар: Павлодар облысы Шарбақты ауданының әкімдігі ("Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жауапты орындаушысы) уәкілетті органмен келісім бойынша Павлодар облысы әкімдігінің құрылымдық бөлімшелері, коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату және кәдеге жарату субъектілері, мемлекеттік органдар, әлеуметтік нысандар, заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, ҮЕҰ және басқа да мүдделі тұлғалар.
8-кесте

7) Размещает Программу, а также информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района".
Исполнителями Программы являются: Акимат Щербактинского района Павлодарской области (ответственный исполнитель КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района") по согласованию с уполномоченными структурными подразделениями акимата Павлодарской области, субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов, государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО и прочие заинтересованные стороны.
Таблица 8
План мероприятий по реализации Программы управления коммунальными

Павлодар облысы Шарбақты ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
№ р/р
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Жыл
Орындауға жауаптылар
Қаржыландыру көзі
Болжалды қаржылық шығындар, теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
Қоршаған ортаға бағытталған қалдықтарды жинау, сақтау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымын құру және дамыту
1.1
Ауданның елді мекендері бойынша контейнер алаңдары мен контейнерлерді түгендеу
Ақпарат
2025
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ауылдық округтер әкімдіктері
Қажет емес
1.2
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын анықтау
Павлодар облысы Шарбақты ауданы мәслихатының шешімі
2025
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ауылдық округтер әкімдіктері
Қажет емес
1.3
Аудан бойынша тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру бойынша халыққа тарифтерді әзірлеу
Павлодар облысы Шарбақты ауданы мәслихатының шешімі
2025
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ауылдық округтер әкімдіктері
Қажет емес
1.4
Жеке деректерді берусіз ҚШҰ үшін халықты тіркеу туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету
Ақпарат
2025-2029
"Шарбақты ауданы экономиканын нақты секторы бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ауылдық округтер әкімдіктері, ҚШҰ
Қажет емес
1.5
Контейнер паркін толықтыру
Есеп
2026-2027
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ
ҚШҰ қаражаты
1 000 000
1.6
Контейнер алаңдарын жөндеу және оларды санитарлық нормалар мен заң талаптарына сәйкес келтіру (қоршауларды орнату)
Есеп
2026
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ауылдық округтер әкімдіктері
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
500 000
1.7
Қатты қалдықтарды уақытылы шығаруды қамтамасыз ету үшін қоқыс машиналарын жаңарту және сатып алу
Есеп
2026
ҚШҰ
ҚШҰ қаражаты, жеке инвестициялар
42 500 000
1.8
Барлық елді мекендердің санитарлық тазалығын қамтамасыз етуді қаржыландыру
Есеп, сметалық есептеу
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ауылдық округтер әкімдіктері
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
25 000 000
1.9
Басым инвестициялық жобаларды іске асыратын инвесторларға салықтық жеңілдіктер беру мақсатында қалдықтарды басқару саласындағы инвестициялық жобаларды қарау
Талдау есебі
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қажет емес
1.10
Қалдықтарды басқару жүйесінің объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында инвестициялық міндеттемелер мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу мүмкіндігін қарастыру.
Келісімдер (мүмкіндігінше)
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қажет емес
1.11
Қатты тұрмыстық қалдықтардың полигоны құрылысы
Есеп, орындалған жұмыстардың актісі, пайдалануға беру актісі

отходами Щербактинского района Павлодарской области на 2025 - 2029гг.
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Год
Ответственные за исполнение
Источник финансирования
Прогнозные финансовые затраты, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
Создание и развитие инфраструктуры экологически ориентированного сбора, хранения, размещения, переработки, утилизации отходов;
1.1
Инвентаризация контейнерных площадок и контейнеров в разрезе населенных пунктов района
Информация
2025
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", акиматы сельских округов
не требуется
1.2
Определение норм образования и накопления коммунальных отходов
Решение маслихата Щербактинского района Павлодарской области
2025
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", акиматы сельских округов
не требуется
1.3
Разработка тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району
Решение маслихата Щербактинского района Павлодарской области
2025
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", акиматы сельских округов
не требуется
1.4
Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Информация
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", акиматы сельских округов, МВО
не требуется
1.5
Доукомплектование парка контейнеров
Отчет
2026-2027
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО
Средства МВО
1 000 000
1.6
Ремонт контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям законодательства (установка ограждений)
Отчет
2026
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", акиматы сельских округов
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
500 000
1.7
Обновление и закуп мусоровозов для обеспечения своевременного вывоза ТБО
Отчет
2026
МВО
Средства
МВО, частные инвестиции
42 500 000
1.9
Финансирование для обеспечение санитарии всех населенных пунктов
Отчет, сметный расчет
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", акиматы сельских округов
Местный бюджет, в рамках
Плана мероприятий по ООС
25 000 000
1.11
Рассмотрение инвестиционных проектов в сфере обращения с отходами в целях предоставления налоговых льгот инвесторам, реализующим приоритетные инвестиционные проекты
Отчет по результатам анализа
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
не требуется
1.12
Рассмотреть возможность заключения инвестиционных обязательств и договоров государственно-частного партнерства в целях строительства и (или) реконструкции объектов системы обращения с отходами.
Договора (в случае определения возможности)
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
не требуется
1.13
Строительство полигона твердых бытовых отходов
Отчет, акты выполненных работ, акт вводы в эксплуатацию

2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Жергілікті бюджет
350 000 000
2
Экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін аумақтарды рекультивациялауға арналған объектілерді анықтау немесе оларды жою;
2.1
Тұрмыстық және құрылыс қалдықтарының рұқсат етілмеген үйінділерін (табиғи үйінділерді) анықтау және жою үшін арнайы техникамен (ұшқышсыз ұшу аппараттары және т.б.) мердігерлерді жалдау
Есептер
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қажет емес
2.2
Рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерді жою
Есептер
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Жергілікті бюджет
2 000 000
2.3
Қоқыс үйінділерді жою аяқталғаннан кейін жерді рекультивациялау
Есептер
2027-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Жергілікті бюджет
300 000
2.4
Қалдықтарды сұрыптау станциясының құрылысы
Есеп, орындалған жұмыстардың актісі, пайдалануға беру актісі
2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Инвестициялар
3 000 000
3
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесіне қол жеткізу үшін жағдайларды қамтамасыз ету
3.1
Барлық контейнерлер алаңдарында қатты тұрмыстық қалдықтардың құрғақ фракциясын бөлек жинауға арналған контейнерлерді орнатуды қамтамасыз ету және қайталама шикізатты бөлек шығаруды қамтамасыз ету.
Есеп
2028-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ
Инвестициялар
1 500 000
3.2
Қауіпті қалдықтарды бөлек жинауды, тасымалдауды және қайта өңдеуді қамтамасыз ету бойынша конкурсты ұйымдастыру және мердігердің қызметін айқындау
Конкурс қорытындысы
2028-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
10 000 000 – 15 000 000
3.3
Қалдықтардың жекелеген түрлерін, соның ішінде құрылыс қалдықтарын және қауіпті қалдықтарды (құрамында сынап бар қалдықтар, медициналық қалдықтар) жинауға арналған жекелеген учаскелерді қоса алғанда, тұрғындардан қалдықтарды стационарлық қабылдау пункттерін/пункттерін ұйымдастыру
Есеп
2028-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
4
Қалдықтарды жауапкершілікпен басқару бойынша экологиялық ағарту және халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
4.1
Тұрғындарға, шағын және орта бизнес субъектілеріне жеке-жеке түсіндіру жұмыстарын жүргізуде қалдықтарды жинау, коммуналдық қалдықтарды басқару науқандарын ұйымдастыру
Есеп
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ, ПИК
Қажет емес
4.2
Ауылдық әлеуметтік мекемелерден (мектептер, балабақшалар және т.б.), кәсіпорындардан, қоғамдық тамақтандыру саласындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінен азық-түлік қалдықтарын жинау және өңдеу мақсатында және басқа да органикалық қалдықтарды бөлек жинау бойынша мердігерді анықтау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Есеп
2026-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қажет емес
4.3
Тұрмыстық қатты қалдықтар проблемасына қоғамның назарын аударуға бағытталған әлеуметтік жарнаманы құру, орналастыру және тарату
Есептер
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
4.4
Тұрғындардың ұйымдастырылған қалдықтарды қабылдау пункттері (пластик, картон және қағаз қалдықтары, шыны) туралы ақпараттандырылуын қамтамасыз ету.
Есептер
2026-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
4.5
Әлеуметтік желілерде және аудан әкімдігінің сайтында ақпарат тарату арқылы тұрғындарды коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері туралы хабардар етуді қамтамасыз ету және олармен қауіпсіз жұмыс істеуге ықпал ету
Есептер
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
4.6
Білім беру ұйымдарының, оның ішінде студенттермен, педагогикалық ұжыммен және техникалық персоналмен тұрақты жұмысты қосатын, қатты тұрмыстық қалдықтарды басқарудың ақпараттық жоспарын әзірлеу және енгізу
Жоспарды әзірлеу туралы ақпарат және оның орындалуы туралы есептер
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қажет емес
4.7
Қалдықтарды тиімді басқару қажеттілігі туралы халықтың хабардар болу деңгейін бағалау үшін социологиялық сауалнама жүргізу
Есеп, сауалнама
2025-2029
"Шарбақты ауданының экономиканын нақты сектор бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қажет емес
Графикалық қосымшалар
Александровка ауылдық округі Александровка ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Александровка ауылдық округі Алексеевка ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Галкино ауылдық округі Арбаиген ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Галкино ауылдық округі Галкино ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Шалдай ауылдық округі Есілбай ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Жылы-Бұлақ ауылдық округі Жылы-Бұлак ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Сосновка ауылдық округі Заборовка ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Жылы- Бұлақ ауылдық округі Көлбұлақ ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Шарбақты ауылдық округі Назаровка ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Орловка ауылдық округі Орловка ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Шалдай ауылдық округі Шалдай ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Шарбақты ауылдық округі Шарбақты ауылындағы ҚТҚ үйіндісі
Шарбақты аулындағы контейнер алаңдары

2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Местный бюджет
350 000 000
2
Определение объектов для рекультивации территорий, не соответствующих требованиям экологического и санитарно-эпидемиологического законодательства, либо их ликвидации;
2.1
Проведение выявления и ликвидации несанкционированных свалок (стихийных навалов) коммунальных и строительных отходов
Отчеты
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Не требуется
2.2
Ликвидация несанкционированных свалок
Отчеты
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Местный бюджет
2 000 000
2.3
Рекультивация земли по завершению ликвидации свалок
Отчеты
2027-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Местный бюджет
300 000
2.4
Строительство станции сортировки мусора
Отчет, акты выполненных работ, акт вводы в эксплуатацию
2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Инвестиции
3 000 000
3
Обеспечение условий для достижения доли переработки отходов
3.1
Обеспечение установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечения раздельного вывоза вторичного сырья
Отчет
2028-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО
Инвестиции
1 500 000
3.2
Организация конкурса и определения мероприятия подрядной организации для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов
Итоги конкурса
2028-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
10 000 000 – 15 000 000
3.3
Организация стационарных пунктов/точек сбора отходов от населения по раздельным видам отходов, включая отдельные площадки для сбора строительных отходов и опасных отходов (ртутьсодержащих, медицинских отходов)
Отчет
2028-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО
Местный бюджет, в рамках
Плана мероприятий по ООС
4
Экологическое просвещение и формирование экологической культуры населения по ответственному обращению с отходами.
4.1
Разъяснительная работа с населением, малым и средним бизнесом по раздельному
сбору отходов, организация акций по управлению коммунальными отходами
Отчет
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО, КСК
Не требуется
4.2
Организация мероприятий по определению подрядной организации для раздельного сбора пищевых отходов с сельских учреждений социальной сферы (школы, детские сады и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса сферы общественного питания с целью осуществления сбора и переработки пищевых и других органических отходов
Отчет
2026-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района"
Не требуется
4.3
Создание, размещение и распространение социальной рекламы, направленной на привлечение внимания общественности к проблеме ТБО
Отчеты
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО, НПО
Не требуется
4.4
Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов (пластик, картон и отходы бумаги, стекло)
Отчеты
2026-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО, НПО
Не требуется
4.5
Обеспечение информирования населения об опасных составляющих коммунальных отходов и пропаганды безопасного обращения с ними путем распространения информации в социальных сетях, на сайте акимата района
Отчеты
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО, НПО
Не требуется
4.6
Разработка и реализация плана информационной работы по обращению с ТБО организациями образования, включающего регулярную работу с учениками, педагогическим составом и
техническим персоналом
Информация о разработке плана и отчеты о его реализации
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО, НПО
Не требуется
4.7
Проведение социологического опроса в целях оценки уровня информированности населения о необходимости эффективного управления отходами
Отчет, опрос
2025-2029
КГУ "Отдел реального сектора экономики Щербактинского района", МВО, НПО
Не требуется
Графические приложения
Свалка ТБО в сельском округе Александровский село Александровка
Свалка ТБО в сельском округе Александровский село Алексеевка
Свалка ТБО в сельском округе Галкинский село Арбиген
Свалка ТБО в сельском округе Галкинский село Галкино
Свалка ТБО в сельском округе Шалдайский село Есильбай
Свалка ТБО в сельском округе Жылы-Булакский село Жылыбулак
Свалка ТБО в сельском округе Сосновский село Заборовка
Свалка ТБО в сельском округе Жылы-Булакский село Кольбулак
Свалка ТБО в сельском округе Шарбактинский село Назаровка
Свалка ТБО в сельском округе Орловский село Орловка
Свалка ТБО в сельском округе Шалдайский село Шалдай
Свалка ТБО в сельском округе Щарбактинский село Щарбакты
Шарбақты аулындағы контейнер алаңдары