"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2025 жылғы 19 ақпандағы № 38 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) жоғарыда көрсетілген Ереженің заңнамада белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі Ғ. Нұрмұхамбетов
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2025 жылғы "19" ақпандағы
№ 38 қаулысымен
бекітілді
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi туралы ЕРЕЖЕ
Петропавл қаласы, 2025 жыл
1. Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігі айқындайтын мәдениет, тіл саясаты және архивтер саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 19 февраля 2025 года № 38
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Северо-Казахстанской области Г. Нурмухамбетов
Утвержден
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от "19" февраля 2025 года № 38
ПОЛОЖЕНИЕ о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
город Петропавловск, 2025 год
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, языковой политики и архивов на территории Северо-Казахстанской области.

2. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi өз құзыретіндегі мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
8. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің орналасқан жері: 150010, Қазақстан Республикасы Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы Павел Васильев көшесі, 69.
9. Осы Ереже "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің құрылтай құжаты болып табылады.

2. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области".
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" утверждаются в соответствии с действующим трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
8. Местонахождение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области": 150010, Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, г. Петропавловск, улица Павла Васильева, 69.
9. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области".

10. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына жүзеге асырылады.
11. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi кәсіпкерлік субъектілерімен "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің мақсаттары мен өкілеттіктері
12. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің мақсаттары:
1) облыс аумағында мәдениет, тілдерді дамыту, архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін қайта жаңғыртуға, сақтауға, дамытуға және таратуға, Солтүстік Қазақстан облысы аумағында архив ісін мемлекеттік басқаруға бағытталған шаралар қабылдау;
3) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды отаншылдыққа және эстетикалық тәрбиелеуге жағдайлар жасау;
4) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
5) халыққа мәдени қызмет етудің мемлекеттік ең төменгі стандарттарын белгілеу;
6) мемлекеттік мәдениет, архив ісі ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету және материалдық-техникалық базасын нығайту;
7) дарынды тұлғаларды қолдауды қамтамасыз ету;
8) мәдениет саласында Қазақстан Республикасының конституциялық құрылымын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, топтық-тектік және рулық астамшылықты, сондай-ақ қатыгездікке және зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттауға немесе үгіттеуге жол бермеу жөнінде шаралар қолдану;
9) мәдени құндылықтардың заңсыз әкетілуіне және әкелуіне, оған меншік иесі құқығының басқаға заңсыз берілуіне тосқауыл қою, оларды кез келген заңсыз иеленуден қайтарып алуға шаралар қолдану;

10. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" осуществляется из местного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
11. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области".
Если коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" законодательными актами предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
12. Задачи коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области":
1) реализация государственной политики в области культуры, развития языков и архивного дела на территории области;
2) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан, государственное управление архивным делом на территории Северо-Казахстанской области;
3) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
4) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям;
5) установление минимальных государственных стандартов культурного обслуживания населения;
6) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры, архивного дела;
7) обеспечение поддержки талантливых личностей;
8) принятие мер по недопущению в области культуры пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия;
9) препятствие незаконному вывозу и ввозу, незаконной передаче правомочий собственника на культурные ценности, принятие мер к их возврату из любого незаконного владения;

10) мәдениет, архив ісі және тілдерді дамыту саласындағы халықаралық ынтымақтастық үшін жағдайлар жасау;
11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес азаматтардың ұлттық-мәдени бірлестіктерге қатысу еркіндігін, мәдениет ұйымдарын құруды, шетелдердегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысуды қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғау және дамыту құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету;
12) мәдениет саласында ғылыми және білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды қолдау;
13) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ Қазақстан халқының ұлттық мәдени игілігі мен мәдени мұрасын қорғау және дамытуға, Қазақстан Республикасының бірыңғай мәдени кеңістігін нығайтуға бағытталған іс-шараларды қолдау.
14) облыстық басқармалар мен ведомстволардың, қалалық және аудандық әкімдіктердің, меншік нысанына қарамастан ұйымдар мен кәсіпорындардың "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасында тіл саясатын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын, оны іске асыру жөніндегі облыстық іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру.
13. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің өкілеттіктері:
1) құқықтар:
Солтүстік Қазақстан облысы аумағында дамытудың негізгі бағыттары, мәдениет, тіл саясаты және архивтер саласындағы мәселелерді шешу бойынша облыс әкімдігі мен әкімінің қарауына ұсыныстар енгізеді;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен, ұйымдармен және азаматтармен келісім бойынша белгіленген тәртіппен ақпаратты сұратады және алады;
Заңнамада белгіленген тәртіппен "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің, оның ішінде соттарда құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асырады;
Өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасады.
2) міндеттері:
мәдениет, тілдерді дамыту, архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады;
Мемлекеттік орган қызметінің ашықтығы, оның ішінде "Ашық деректер", "Ашық бюджет", "Ашық НҚА", "Ашық диалог" порталдарын толықтыру және сүйемелдеу жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындайды;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтайды.

10) создание условий для международного сотрудничества в области культуры, архивного дела и развития языков;
11) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законами Республики Казахстан.
12) поддержка организаций, осуществляющих научную и образовательную деятельность в области культуры;
13) организация и проведение мероприятий, а также поддержка мероприятий, направленных на охрану и развитие национального культурного достояния и культурного наследия народа Казахстана, укрепление единого культурного пространства Республики Казахстан.
14) координация деятельности областных управлений и ведомств, городских и районных акиматов, организаций и предприятий, независимо от форм собственности, по реализации Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Концепции развития языковой политики в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, областного Плана мероприятий по ее реализации.
13. Полномочия коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области":
1) права:
вносит на рассмотрение акимата и акима области предложения по основным направлениям развития, решению вопросов в сфере культуры, архивного дела и развития языков на территории Северо-Казахстанской области;
запрашивает и получает в установленном порядке по согласованию с государственными органами, должностными лицами, организациями и гражданами информацию по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед коммунальным государственным учреждением "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
осуществляет в установленном законодательством порядке защиту прав и интересов коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области", в том числе в судах;
заключает договора, соглашения в пределах своей компетенции.
2) обязанности:
осуществляет реализацию государственной политики в области культуры, развития языков и архивного дела;
осуществляет работу по открытости и прозрачности деятельности государственного органа, в том числе наполнение и сопровождение порталов "Открытые данные", "Открытые бюджеты", "Открытые НПА", "Открытый диалог";
качественно и своевременно исполняет акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата Северо-Казахстанской области;
соблюдает нормы действующего законодательства Республики Казахстан.

14. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің функциялары:
1) облыс аумағында мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырады;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік-құқықтық актілерді, бағдарламалар жобаларын және басқа да құжаттарды әзірлейді
3) облыстың мемлекеттiк мәдениет ұйымдарының театр, музыка және кино өнерiн, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кiтапхана және музей iсiн дамыту бойынша қызметiн қолдайды және үйлестiреді, облыстың мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
4) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдар және конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
5) уәкілетті органмен келісе отырып, шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдар өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
6) облыстың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жұмысын ұйымдастырады;
7) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптама комиссиясын құрады және ол туралы ережені бекітеді;
8) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысанда статистикалық есептер береді;
9) облыстық деңгейде сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
10) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
11) өз құзыреті шегінде коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
12) облыстың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
13) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды:
тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтауды, есепке алуды, қорғауды, пайдалануды және жай-күйіне мониторинг жүргізуді, тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмысын жүргізуді қамтамасыз етеді;
тиiстi аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарларында жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды, қорғауды және оларда ғылыми-реставрациялау жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi iс-шараларды қарастырады;
тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялауды келіседі;
уәкiлеттi органмен келiсе отырып, қала құрылысы жобаларын әзірлеу және бекіту кезінде барлық санаттағы тарих және мәдениет ескерткiштерiн анықтау, зерделеу, сақтау жөнiндегi iс-шараларды орындауды, тарихи-сәулет тiрек жоспарлары мен карта-схемаларды жасауды қамтамасыз етедi;
тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау мiндеттемелерiн ресiмдейдi және оларды меншiк иелерi мен пайдаланушылардың орындауын бақылайды;
тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау жөніндегі комиссия құру туралы ұсыныстар енгізеді;
монументалды өнер ғимараттарын және мемориалдық тақталарды орнату жұмысын жүргізеді;
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне жоспарланған ғылыми-реставрациялау жұмыстарының ғылыми-жобалау құжаттамасын қарайды және келіседі;
уәкілетті органмен келісе отырып, тарихи-мәдени мұра объектілерін жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп таниды және оларды тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізеді;
уәкілетті органның келісімі бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін мәртебесінен айырады және тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде оны жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарады;
тиісті аумақтарда жергілікті маңызы бар тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
мемлекеттік меншік болып табылатын жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру туралы мәселені шешеді;
тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жеке және заңды тұлғаларды жауапкершiлiкке тарту туралы өтiнiш жасайды;

14. Функции коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области":
1) реализует государственную политику в области культуры, развития языков и архивного дела на территории области;
2) разрабатывает нормативно-правовые акты, проекты программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
3) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры области по развитию театрального, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений области в сфере культуры, развития языков и архивного дела;
4) организует проведение областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
5) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
6) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
7) создает экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей и утверждает положение о ней;
8) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
9) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
10) проводит аттестацию государственных организаций культуры;
11) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью;
12) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения области;
13) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев:
обеспечивает выявление, учет, сохранение, изучение, использование и мониторинг состояния объектов историко-культурного наследия и проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
предусматривает мероприятия по организации учета, сохранения, изучения, научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и археологических работ в планах экономического и социального развития соответствующих территорий;
согласовывает лицензирование деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ;
по согласованию с уполномоченным органом при разработке и утверждении градостроительных проектов обеспечивает выполнение мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий, составление историко-архитектурных опорных планов и карт-схем;
оформляет и выдает охранные обязательства, контролирует их выполнение собственниками и пользователями памятников истории и культуры;
вносит предложения по созданию комиссии по охране памятников истории и культуры;
ведет работу по установлению сооружений монументального искусства и мемориальных досок;
рассматривает и согласовывает научно-проектную документацию научно-реставрационных работ, планируемых на памятниках истории и культуры местного значения;
по согласованию с уполномоченным органом признает объекты историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения и включает их в Государственный список памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы;
лишает памятник истории и культуры местного значения его статуса и исключает его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы по согласованию с уполномоченным органом;
осуществляет государственный контроль в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия местного значения на соответствующих территориях;
решает вопрос о предоставлении в пользование памятников истории и культуры местного значения, являющихся государственной собственностью;
ходатайствует о привлечении к ответственности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан об охране и использовании памятников истории и культуры;

14) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді; 15) облыстың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
16) дарынды жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады; 17) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
18) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимін сақтауды қамтамасыз етеді;
19) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарының мемлекеттік есебін жүргізу және сақталуын қамтамасыз ету;
20) облыстың мемлекеттік архивтері сақтауға қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, жинақтауды және пайдалануды ұйымдастыру;
21) коммуналдық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғауды, оларды сақтауды және пайдалануды жүзеге асырады;
22) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
23) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер қорын қалыптастырады;
24) облыс аумағында архив ісі және құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелеріне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
25) облыс аумағында Ұлттық архив қоры және архивтер туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау;
26) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ережені бекітеді;
27) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастырады;
28) Ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттiң, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшiн пайдаланады;
29) облыстың тарихы жөніндегі архив құжаттарын жинауды және қайтаруды жүзеге асырады;
30) орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерінің және аудандық атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде және тәртіппен әкімшілік ықпал ету шараларын қолданады;
32) Солтүстік Қазақстан облысының аумағында Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және аудандық атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының тiл туралы заңдарының сақталуына мемлекеттік бақылаудың жартыжылдық жоспарын әзірлейді, бекітуге ұсынады;
33) тіл заңнамасын бұзу фактілері бойынша түрлі жедел әрекет ету шараларын жүзеге асырады;

14) выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;
15) присваивает одной из государственных библиотек области статус "Центральная";
16) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
17) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
18) обеспечивает соблюдение особого режима объектов национального культурного достояния;
19) ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
20) организация хранения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда, принятых на хранение, государственными архивами области;
21) осуществляет защиту документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранение и использование;
22) организует экспертизу научной и практической ценности документов;
23) формирует базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
24) осуществляет организационно-методическое руководство вопросами архивного дела и документационного обеспечения на территории области;
25) государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах на территории области;
26) утверждает положение об экспертно-проверочной комиссии;
27) организует исполнение запросов физических и юридических лиц;
28) использует документы Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
29) осуществляет сбор и возвращение архивных документов по истории области;
30) осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и районными исполнительными органами;
31) применяет меры административного воздействия на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
32) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках на территории Северо-Казахстанской области, разрабатывает, представляет на утверждение полугодовой план государственного контроля за соблюдением территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и районными исполнительными органами законодательства Республики Казахстан о языках;
33) осуществляет различные меры оперативного реагирования по фактам нарушения языкового законодательства;

34) облыстық ономастикалық комиссияның қызметін қамтамасыз етеді, ономастикалық жұмысты үйлестіреді, ономастикалық объектілердің атауларын реттеу мәселелері бойынша материалдар дайындауды жүзеге асырады;
35) заңды және жеке тұлғалардың көрнекi ақпаратты, ресми деректемелерi мен жарнамаларынының мемлекеттiк тiлдегi мәтiндерiн келiседi;
36) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенін жүзеге асырады;
37) ұлттық-мәдени орталықтары жанындағы жексенбiлiк мектептер қызметiн зерделейдi және ана тiлдерiне оқытатын жаңғыру мектептерiн құруға ықпал етедi;
38) оқу-әдiстемелiк құралдарды, мемлекеттiк тiлдi оқыту жөнiндегi оқулықтарды өңдеудi, шығаруды және таратуды қамтамасыз етедi және оны инновациялық технологиялар негiзiнде енгiзедi;
39) тiлдiк ортаны құру бойынша iс-шаралар ұйымдастырады;
40) тiлдердi дамытудың өзектi проблемалары бойынша iс-шаралар өткiзедi;
41) мемлекеттiк тiлге оқытуды зерделеу бойынша мемлекеттiк органдарда жаңа әдiстер мен компьютерлiк бағдарламаларды таратады;
42) ана тiлдерiн дамыту мәселелерi бойынша ұлттық-мәдени бiрлестiктердiң қызметiн үйлестiредi;
43) этносаралық қатынастардың үйлесiмдiлiгiн қамтамасыз етуде этномәдени бiрлестiктердiң күшiн ынталастырады;
44) ана тiлдерiн зерделеуде этнос өкiлдерiне қолдау көрсетедi;
45) ұлты қазақ азаматтарының тегi, есiмi және әкесiнiң атының қазақ тiлiнiң әдеби нормасына сай жазылуы және олардың орыс тiлiнде берiлуi жөнiнде тұжырымдама бередi;
46) жеке және заңды тұлғаларға деректемелер мен көрнектi ақпараттарды мемлекеттiк және орыс тiлiнде ресiмдеуде әдiстемелiк көмек көрсету жөнiндегi рейдтiк және басқа да iс-шаралар өткiзедi;
47) облыстың ұйымдарында, мекемелерiнде, кәсiпорындарында мемлекеттiк тiлдегi кiрiс және шығыс құжат айналымының мониторингiн жүргiзедi;
48) өңiрде тiлдiк ахуалды әлеуметтiк зерттеу мониторингiн жүргiзудi ұйымдастырады;
49) тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органға жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасында тіл саясатын дамытудың 2023 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдаманың орындалу барысы туралы талдамалық жиынтық ақпаратты енгізу жұмысын қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасында тіл саясатын дамытудың 2023 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдаманың нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша жұмыс жүргізеді;
50) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларын орындайды: ведомстволық бағынысты ұйымдардың қаржылық қызметін ұйымдастыруды, мәдениет, өнер және архив ісі мекемелерінің желісін дамытудың перспективалы және жылдық жоспарларын келісуді жүзеге асырады, белгіленген тәртіпте облыстық бюджетте тұрған кәсіпорындар мен мекемелердің штат кестелерін, сметаларын бекітеді, оларды қаржыландыруды жүзеге асырады, саланың жиынтық бухгалтерлік есептері мен теңгерімдерін тиісті органдарға уақытында ұсынуды қамтамасыз ете отыра, оларды құрастырады, бюджеттік ассигнованияларды тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді және өз құзыреті шегінде материалдық-техникалық базаны жақсартуға, ведомстволық бағынысты объектілерді күрделі жөндеуге байланысты мәселелерді шешеді;

34) обеспечивает деятельность областной ономастической комиссии, координирует ономастическую работу, осуществляет подготовку материалов по вопросам упорядочения наименований ономастических объектов;
35) согласовывает тексты визуальной информации, официальных реквизитов и реклам на государственном языке физических и юридических лиц;
36) осуществляет комплекс мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
37) изучает деятельность воскресных школ при национально-культурных центрах и содействует в создании школ возрождения, обучения родным языкам;
38) обеспечивает разработку и распространение учебно-методических пособий, учебников по обучению государственному языку и его внедрение на основе инновационных технологий;
39) организует мероприятия по созданию языковой среды;
40) проводит мероприятия по актуальным проблемам развития языков;
41) распространяет в государственных органах новые методики и компьютерные программы по изучению государственного языка;
42) координирует деятельность национально-культурных объединений по вопросам развития родных языков;
43) интегрирует усилия этнокультурных объединений в обеспечении гармоничных межэтнических отношений;
44) оказывает поддержку представителям этносов в изучении родных языков;
45) выдает заключения на соответствие нормам литературного казахского языка и их передаче на русский язык в написании фамилии, имен, отчеств лиц казахской национальности;
46) проводит рейдовые и другие мероприятия по оказанию методической помощи физическим и юридическим лицам области в оформлении реквизитов и визуальной информации на государственном и русском языках;
47) ведет мониторинг входящего и исходящего документооборота на государственном языке в организациях, учреждениях, предприятиях области;
48) организует проведение мониторинга, социологических исследований языковой ситуации в регионе;
49) обеспечивает работу по внесению в уполномоченный орган в области развития языков аналитической сводной информации о ходе выполнения Концепции развития языковой политики в Республике Казахстан на 2023 - 2029 годы по итогам года, проводит работы по достижению целевых индикаторов Концепции развития языковой политики в Республике Казахстан на 2023 - 2029 годы;
50) выполняет функции администратора бюджетных программ: осуществляет организацию финансовой деятельности подведомственных организаций, согласование перспективных и годовых планов развития сети учреждений культуры, искусства и архивного дела, утверждает в установленном порядке штатные расписания, сметы предприятий и учреждений, состоящих на областном бюджете, осуществляет их финансирование, составляет сводные бухгалтерские отчеты и балансы отрасли с обеспечением своевременного представления их в соответствующие органы; обеспечивает эффективное использование бюджетных ассигнований и решает в пределах своей компетенции вопросы, связанные с улучшением материально-технической базы, капитальным ремонтом подведомственных объектов;

51) ведомстволық бағынысты ұйымдардың директорларын конкурстық іріктеуді, тағайындауды және аттестаттауды жүзеге асырады;
52) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
53) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
54) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
55) азаматтарды тілдік қағидат бойынша кемсітуге жол бермеу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
56) "Архивтік анықтамалар, архивтік құжаттардың немесе архивтік үзінділердің көшірмелерін беру", "Мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру", "Мемориалдық тақталарды орнатуға рұқсат беру", "Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімдер қабылдау" мемлекеттік қызметтерінің көрсетілуіне ішкі бақылауды жүзеге асырады;
57) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторингін және бақылау іс-шараларын жүргізуді жүзеге асырады;
58) "Мемлекеттік қызмет көрсету" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізеді;
59) "Мәдениет туралы", "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы", "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының орындалуын бақылау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
60) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің атына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың қызметтік құжаттары мен өтініштерін есепке алуды және қарауды қамтамасыз етеді;
61) "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің құзыретіне кіретін комиссиялар мен жұмыс топтарының қызметін қамтамасыз етеді.
3. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің басшылықты "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

51) осуществляет конкурсный отбор, назначение и аттестацию руководителей подведомственных организаций;
52) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
53) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
54) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
55) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;
56) осуществляет внутренний контроль за оказанием государственных услуг "Выдача архивных справок, копий архивных документов или архивных выписок", "Выдача свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей", "Выдача разрешения на установление мемориальных досок", "Прием заявок на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности";
57) осуществляет проведение мониторинга государственных услуг и контрольных мероприятий;
58) проводит оценку эффективности деятельности государственного органа по направлению "оказание государственной услуги";
59) организует работу по контролю за исполнением законов Республики Казахстан "О культуре", "Об охране и использовании историко-культурного наследия", "О Национальном архивном фонде и архивах", "О языках в Республике Казахстан";
60) обеспечивает учет и рассмотрение служебных документов и обращений физических и юридических лиц, поступивших в адрес коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
61) обеспечивает деятельность комиссий и рабочих групп, входящих в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области".
3. Статус, полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
15. Руководство коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" задач и осуществление им своих полномочий.

16. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің бірінші басшысын "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
17. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
18. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
басшы орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің қызметкерлерін көтермелеу және тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің бұйрықтарына қол қояды, сондай-ақ "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті нұсқаулар береді;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiн мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда ұсынады;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді;
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауы үшін дербес жауапты болады.
Басшы жұмысты ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, ерлер мен әйелдердің тең құқықтарының және тең мүмкіндіктерінің мемлекеттік кепілдіктері туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді, жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

16. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Северо-Казахстанской области в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области":
определяет обязанности и полномочия заместителей руководителя, руководителей структурных подразделений;
назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
решает вопросы поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
подписывает приказы коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области", а также дает указания, обязательные для исполнения сотрудниками коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
представляет коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" в государственных органах, иных организациях;
обеспечивает соблюдение законодательства о государственных закупках в коммунальном государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства сотрудниками коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области".
Руководитель организует и руководит работой, обеспечивает соблюдение законодательства о государственных гарантиях равных прав и равных возможностей мужчин и женщин, несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и осуществление им своих функций.
Исполнение полномочий первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындайды.
4. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің мүлкі
20. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
21. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiн қайта ұйымдастыру және тарату
23. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiн қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің тізбесі
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының тілдерді оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Сәбит Мұқанов атындағы облыстық әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Ғабит Мүсірепов атындағы Солтүстік Қазақстан облыстық балалар-жасөспірімдер кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
20. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О государственном имуществе".
21. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" относится к областной коммунальной собственности.
22. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено бюджетным законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
5. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
23. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" осуществляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных предприятий и учреждений, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области"
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр обучения языкам управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
2. Коммунальное государственное учреждение "Областная универсальная научная библиотека имени Сабита Муканова управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
3. Коммунальное государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная детско-юношеская библиотека имени Габита Мусрепова управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";

4. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Солтүстік Қазақстан мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының облыстық қуыршақ театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
7. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Николай Погодин атындағы облыстық орыс драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
8. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы Сәбит Мұқанов атындағы мемлекеттік қазақ сазды-драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
9. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Ақан сері атындағы облыстық филармониясы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
10. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Солтүстік Қазақстан облыстық музей бірлестігі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
11. "Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Абылай хан резиденциясы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
12. "Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы Шоқан Уәлиханов атындағы Сырымбет тарихи-этнографиялық музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
13. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының облыстық халық шығармашылығы және мәдени-бос уақыт қызметінің орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
14. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының Қарасай-Ағынтай мемориалдық кешені" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

4. Коммунальное государственное учреждение "Центр по охране и использованию историко-культурного наследия управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
5. Коммунальное государственное учреждение "Северо-Казахстанский государственный архив управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
6. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной театр кукол управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
7. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной русский драматический театр имени Николая Погодина управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
8. Коммунальное государственное казенное предприятие "Государственный казахский музыкально-драматический театр имени Сабита Муканова управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
9. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областная филармония имени Акан серы управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
10. Коммунальное государственное казенное предприятие "Северо-Казахстанское областное музейное объединение управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
11. Коммунальное государственное казенное предприятие "Резиденция Абылай хана управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
12. Коммунальное государственное казенное предприятие "Сырымбетский историко-этнографический музей имени Шокана Уалиханова управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
13. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр народного творчества и культурно-досуговой деятельности управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области";
14. Коммунальное государственное казенное предприятие "Мемориальный комплекс Карасай-Агынтай управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области".