Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы мәслихатының 2025 жылғы 28 қаңтардағы № 20/2 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса берілген жоспары бекітілсін.
2. Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 19 ақпандағы "Қызылжар ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" № 9/7 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Елеусізов
Солтүстік Қазақстан облысы
Қызылжар ауданы мәслихатының
2025 жылғы 28 қаңтардағы
№ 20/2 шешімімен
бекітілді
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Солтүстік Қазақстан облысының Қызылжар ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін – өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына сәйкес әзірленді "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 Қазақстан Республикасы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген), "ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып саналды).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспарды әзірлеу кезінде:

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Решение Кызылжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28 января 2025 года № 20/2
В соответствии подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Кызылжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы.
2. Признать утратившим силу решение Кызылжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области № 9/7 от 19 февраля 2024 года "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кызылжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области Ж. Елеусизов
Утвержден
решением Кызылжарского
районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 28 января 2025 года № 20/2
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34831), приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
При разработке плана учитываются:

1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы жоспардың 5-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес, иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
6) осы жоспардың 5-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес, нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы жоспардың 5-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес, нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) осы жоспардың 8-қосымшасына сәйкес, мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат ескеріледі;
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі, 9-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі, 10-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі, 11-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;

1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно приложению 3 к настоящему плану.
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящему плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 5 к настоящему плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 5 к настоящему плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 5 к настоящему плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий, согласно приложению 6 к настоящему плану
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 7 к настоящему плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства, согласно приложению 8 к настоящему плану.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, согласно приложению 9 к настоящему плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 10 к настоящему плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 11 к настоящему плану;

4) осы жоспардың 12-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілеу кезінде жайылымдардың алып жатқан алаңы;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі, 13-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
6) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта), 14-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
7) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі, 15-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
8) осы жоспарға 16-қосымшаға сәйкес жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдардың тізбесі;
9) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі, 17-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
10) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі, 18-қосымшаға сәйкес осы жоспарға;
11) осы жоспарға 19-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының басы, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер.

4) занимаемая площадь пастбищ при установлении сезонных маршрутов выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 12 к настоящему плану;
5) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 13 к настоящему плану;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 14 к настоящему Плану;
7) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 15 к настоящему Плану;
8) перечень пастбищ подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 16 к настоящему Плану;
9) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам, согласно приложению 17 к настоящему Плану;
10) схема проектного распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами согласно приложению 18 к настоящему Плану;
11) требования, необходимые для рационального использования пастбищ в соответствующей административно-территориальной единице согласно приложению 19 к настоящему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжар ауданында 19 ауылдық округ, 69 ауылдық елді мекен бар.
Қызылжар ауданы аумағының жалпы ауданы 614 990 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер-195 510 гектар.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 366 966 гектар;
елді мекендердің жерлері– 61 615 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің мұқтаждары үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5 876 гектар; босалқы жерлер – 37 958 гектар.
Қызылжар ауданы-ең солтүстік аудан және сәйкесінше Қазақстанның ең солтүстік нүктесі. Ауданның климаты күрт континенталды, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы ыстық және құрғақ. Қыс пен жаздың күрт температуралық қарама-қайшылықтары байқалады – қаңтарда ауаның орташа жылдық температурасы -30-дан -35°С-қа дейін, шілдеде +25-тен +30°С-қа дейін жетеді.
Аудан аумағында 20 отбасы мен 70 тұқымдастарға жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің 90-ға жуық түрі бар. Ең көп таралған үш отбасы: дәнді дақылдар, жұлдызшалар және маревтер.
Ауданның жер жамылғысы өте алуан түрлі. Басым топырақтар – қарапайым қара топырақтар. Қара топырақтармен салыстырғанда ауданы аз, шалғынды – қара топырақты, шалғынды, сортаңды, сортаңды жерлер орналасқан.
Аудан аумағында Солтүстіктен оңтүстікке қарай қоңыр-каштан, каштан (қара каштан) және жеңіл каштан топырағы басым.
Ауданның табиғи өсімдіктері әртүрлі. Оның едәуір бөлігін ормандар алып жатыр – шамамен 23%. Ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты жайылымдар табиғи жайылымдарға жатады. Аудан аумағында Мәдени және құрғақ жайылымдар жоқ.
Ауданда 17 ветеринариялық пункт, 1 сою пункті, 3 сою алаңы, 51 мал қорымы, 21 сібір жарасы бар жерлеу орындары жұмыс істейді.

По административно-территориальному делению в Кызылжарском районе имеются 19 сельских округов, 69 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Кызылжарского района 614 990 гектар, из них пастбищные земли – 195 510 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 366 966 гектар;
земли населенных пунктов – 61 615 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5 876 гектар; земли запаса – 37 958 гектар.
Кызылжарский район – самый северный район и соответственно самая северная точка Казахстана. Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Отмечаются резкие температурные контрасты зимы и лета – в январе среднегодовая температура воздуха достигает от -30 до -35°С, в июле от +25 до +30°С.
На территории района насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Почвенный покров района довольно пҰстрый. Преобладающими почвами являются чернозҰмы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с чернозҰмами размещаются лугово-чернозҰмные, луговые, солонцы, солончаки. На территории района с севера на юг коричнево-каштановая, каштановая (темно-каштановая) и приоритетно светлая каштановая почва.
Естественная растительность района разнообразна. Значительная часть занята лесами – около 23%. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к естественным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории района нет.
В районе действуют 17 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 3 убойных площадок, 51 скотомогильника, 21 сибироязвенных захоронений.

Қазіргі уақытта Қызылжар ауданында ауыл шаруашылығы жануарларының жалпы саны 83 259 басты құрайды, оның ішінде: ірі қара мал 40 273 бас, ұсақ мал 28 355 бас, 9 568 бас жылқы, 5 063 бас шошқа.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылжар ауданы бойынша 195 510 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 40945 гектар жайылым бар.
Қызылжар ауданының жайылым алаңы ауыл шаруашылығы жануарларының басын толық қамтамасыз етеді. Мал шаруашылығын жүргізу үшін пайдаланылатын шалғынды жайылымдар жоқ.
Мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мәдени және құрғақ жайылымдардың болмауына байланысты жүзеге асырылмайды.
Мал айдау үшін сервитуттар берілмеді.
Ескерту: аббревиатураның транскрипциясы:
°С-Цельсий көрсеткіші;

В настоящее время общее поголовье сельскохозяйственных животных в Кызылжарском районе составляет 83 259 голов, в том числе: крупного рогатого скота 40 273 голов, мелкого рогатого скота 28 355 голов, 9 568 голов лошадей, 5 063 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому району имеются 195 510 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40945 гектар пастбищ.
Площадь пастбищ Кызылжарского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, которые используются для ведения отгонного животноводства нет.
Выпас сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не осуществляется, в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ.
Для прогона скота сервитуты не предоставлялись.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
Приложение 1

0,116
Барлығы
12,83
40,229
Ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін 12,83 мың гектар қажет.
40,229 мың гектар алқапта жеке қосалқы шаруашылықтың 18 307 бас ауылшаруашылық малдары жайылады, аудан аумағында шалғайдағы жайылымдар болмауына байланысты ауыл шаруашылығы малдары жайылмайды. Шаруалардың, шаруа қожалықтарының, серіктестіктердің ауыл шаруашылығы малдары берілген жайылымдарда жайылады немесе қораларда ұсталады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
12,83
Архангельск ауылдық округі 0,034 гектар, Куйбышев ауылдық округі 0,15 гектар, Налобино ауылдық округі 0,012 гектар, Петерфельд ауылдық округі 0,164 гектар (Кривоозерка ауылына жеке қосалқы шаруашылықтың ауылшаруашылық малдарын жаю үшін жайылымдық жер беру); Петерфельд ауылдық округі 0,222 гектар (Кондратовка ауылын ауыл шаруашылығы жануарларын жеке бағу үшін қамтамасыз ету); Петерфельд ауылдық округі 0,063 гектар (Кондратовка ауылын ауыл шаруашылығы жануарларын жеке бағу үшін қамтамасыз ету); Прибрежный ауылдық округі 0,101 гектар, Прибрежный ауылдық округі 0,254 гектар, Рассвет ауылдық округі 0,064 гектар, Рассвет ауылдық округі 0,542 гектар, Рощин ауылдық округі 0,006 гектар, Рощин ауылдық округі 0,023 гектар, Рощин ауылдық округі 0,098 гектар, Рощин ауылдық округі 0,019 гектар, Светлопольск ауылдық округі 0,15 гектар, Лесной ауылдық округі 0,252 гектар
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Күні, аңыз бойынша және табиғи жемшөп жіктемесі бойынша шифрлар
Контурлар мен сипаттамалардың нөмірлері (жақшада)
Табиғи жем-шөп алқаптары типтерінің (айырмашылықтарының, түрлендірулерінің) олардың рельефке, топыраққа ұштастырылған атауы. Өзге де алқаптар мен жерлердің атауы
Жер түрі
Контурға қатысу пайызы
Ауданы, мың гектар
Қазіргі заманғы пайдалану
Гектарға шаққандағы жалпы өнімділік, центнер (зерттеу жылы)
Орташа жылға жейтін өсімдіктердің өнімділігі: центнердің гектарға құрғақ салмағы, центнердің гектарға жемшөп бірлігі, килограммның гектарға сіңірілетін протеині
пастбищных кормов по сезонам
шабындық
шабылатын жайылымдар
көктем
жаз
күз
қыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Архангельск ауылдық округі
8.06.21 15 с-6а,8.06.21 14 с-5а, 8.06.21 9Б с-5а, 7 с-5а

0,116
Итого
12,83
40,229
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья необходимо 12,83 тысяч гектаров.
18 307 голов сельскохозяйственных животных личного подворья выпасаются на площади 40,229 тысяч гектаров общественных пастбищах, на отгонных пастбищах сельскохозяйственные животные не выпасаются, ввиду их отсутствия на территории района. Сельскохозяйственное поголовье крестьянских, фермерских хозяйств, товариществ выпасаются на предоставленных пастбищах, либо находятся на стойловом содержании.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектар
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектар
1
2
3
4
12,83
Архангельский сельский округ 0,034 гектар, Куйбышевский сельский округ 0,15 гектар, Налобинский сельский округ 0,012 гектар, Петерфельдский сельский округ 0,164 гектар (Обеспечение села Кривоозерка пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья); Петерфельдский сельский округ 0,222 гектар (Обеспечение села Кондратовка для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья); Петерфельдский сельский округ 0,063 гектар (Обеспечение села Кондратовка для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья); Прибрежный сельский округ 0,101 гектар, Прибрежный сельский округ 0,254 гектар, Рассветский сельский округ 0,064 гектар, Рассветский сельский округ 0,542 гектар, Рощинский сельский округ 0,006 гектар, Рощинский сельский округ 0,023 гектар, Рощинский сельский округ 0,098 гектар, Рощинский сельский округ 0,019 гектар, Светлопольский сельский округ 0,15 гектар, Лесной сельский округ 0,252 гектар
Приложение 2
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (в скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сенокос
косимые пастбища
весна
лето
осень
зима
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Архангельский сельский округ
8.06.21 15с-6а,
8.06.21 14с-5а,
8.06.21 9Б с-5а, 7с-5а

31, 32,33 (8)
Аздап толқынды жазық
Шалғынды-батпақты қара топырақтағы түлкі құйрықтары (шалғынды түлкі құйрығы),
Жайылымдық шалғынды қара топырақты шым-қабатты жеңіл сазды топырақтарда (бромсыз бром, дала шалфейі, Бессер сәбізі)
2. Жайылымдық шалғынды қара топырақтағы бидай-шалақ-жусан (жеңіл саз топырақты бидай шөптері, ерте шалғын, понтиан жусаны)
жайылымдар
40-100
мал жаю
10
9,6-6,4-107,8
16-8,4-83,1
12,3-4,9-32,8
-
Асаново ауылдық округі
30.05.21
2 С-4в, 8 C-4а, 14 С-4в
3
Аздап толқынды мойынаралық жазық
Шалғынды-қара топырақты жұқа жеңіл сазды сортаңдардағы шөпті-бұғатты-жусан (Лессинг қауырсынды шөбі, ұнтақталған қамыс, борозда бетеге, жасыл құлпынай, кәдімгі сортаң, эстрагон жусаны). Шалғынды-херноземиялық орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтарда шөптесін шөптер (бромсыз бром, шалғынды көк шөп, борозда бетеге, жасыл құлпынай, тік қырлы).
Сортаң шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақта шөпті жусан (шалғынды көк шөп, ұнтақталған қамыс, кәдімгі мыңжапырақ, Бессер сәбізі, понта жусаны)
Жайылымдар
10-100
мал жаю
8,6
-
-
2,4-1,7-32
4,0-2,6-31,2
5,3-3,2-26,6
-
Березов ауылдық округі
19.5.21 22 C-5а, 19.5.21 19 C-4 а
1, 2
Есіл өзенінің жайылмасы Вейниково-қияқты жайылмадағы қара топырақты шалғынды жеңіл саз топырақты (құрлық қамысты шөп, жағалаудағы қияқ)
Шалғынды-херноземиялық орташа тереңдікте жеңіл сазды топырақтарда (жер үсті қамысты шөп, жасыл құлпынай, шалғынды) аздап толқынды жазық Вейниково-форбтары
жайылымдар
40-100
мал жаю
7,6
13,5-9,8-117,5
15-8,5-75,9
11,5-5,7-35,0
-
Бескөл ауылдық округі
29.05.2020 4 С-5а, 12 С-5а, 2 С-2б
5 (1) (2)
Есіл өзенінің жайылма үсті террасасы жайылмадағы қара топырақты шалғынды ақшыл-балшықты жусан (бетеге, Лессинг қауырсыны, кәдімгі мыңжапырақ, кәдімгі жолжелкен, австриялық жусан)
Жайылымдағы қара топырақты шалғынды жеңіл саз топырақты шөптесін өсімдіктер (шалғынды тимотий, Жерар шымтезек, кәдімгі жолжелкен, борпылдақ)
Ашық сазды кәдімгі қара топырақтарда (қызыл қауырсын, бетеге, кәдімгі жолжелкен, дала шалфейі, понтикалық жусан)
жайылымдар
10-100
мал жаю
2,5-23,9
-
-
5,7-3,9
9,2-5,3
6,0-2,8
-
Бугровое ауылдық округі
20
с-6а, 27.8.20 3, с-6а, 20 с-6а
1, 2 (5)
Жабық төмендетулер Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых (тростник обыкновенный)
Жабық қысқарту
Шалғынды-батпақты қара топырақты жеңіл сазды топырақтағы шалғындар (қара шалғын, өткір қырық)
Шалғынды-батпақты қара топырақты жеңіл сазды топырақтағы қамыс (қарапайым қамыс)
жайылымдар

31, 32,33 (8)
Слабоволнистая равнина Лисохвостовые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых почвах (лисохвост луговой), Кострово-разнотравные на пойменных луговых черноземных дерновослоистых легкоглинистых почвах (костер безостый, шалфей степной, морковник Бессера
2. Пырейно-осоково-полынные на пойменных луговых черноземных легкоглинистых почвах (пырей ползучий, осока ранняя, полынь понтийская)
пастбища
40-100
Выпас скота
10
9,6-6,4-107,8
16-8,4-83,1
12,3-4,9-32,8
-
Асановский сельский округ
30.05.21
2 С-4в, 8 C-4а, 14 С-4в
3
Слабоволнистая межколочная равнина Злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, вейник наземный, овсяница бороздчатая, земляника зеленая, солонечник обыкновенный, полынь Эстрагон) на солонцах лугово-черноземных мелких легкоглинистых. Злако-разнотравные (костер безостый, мятлик луговой, овсяница бороздчатая, земляника зеленая, лапчатка прямостоящая) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах. Злаково-разнотравно-полынные (мятлик луговой, вейник наземный, тысячелистник обыкновенный, морковник Бессера, полынь понтийская) на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах
пастбища
10-100
Выпас скота
8,6
-
-
2,4-1,7-32
4,0-2,6-31,2
5,3-3,2-26,6
-
Березовский сельский округ
19.5.21 22 C-5а, 19.5.21 19 C-4 а
1, 2
Пойма реки Ишим Вейниково-осоковые на пойменных черноземных луговых легкоглинистых почвах (вейник наземный, осока береговая)
Слабоволнистая равнина Вейниково-разнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, земляника зеленая, лабазник вязолистный)
пастбища
40-100
Выпас скота
7,6
13,5-9,8-117,5
15-8,5-75,9
11,5-5,7-35,0
-
Бескольский сельский округ
29.05.2020 4 С-5а, 12 С-5а, 2 С-2б
5 (1) (2)
Надпойменная терраса реки Ишим Типчаково-разнотравно-полынные на пойменных черноземных луговых легкоглинистых почвах (типчак, ковыль Лессинга, тысячелистник обыкновенный, подорожник средний, полынь австрийская)
Злаково-разнотравные на пойменных черноземных луговых легкоглинистых почвах (тимофеевка луговая, ситник Жерара, подорожник средний, дербенник иволистый)
Злаково-разнотравно-полынные на черноземах обыкновенных слабо смытых легкоглинистых (ковыль красный, типчак, подорожник средний, шалфей степной, полынь понтийская)
пастбища
10-100
Выпас скота
2,5-23,9
-
-
5,7-3,9
9,2-5,3
6,0-2,8
-
Бугровской сельский округ
20
с-6а, 27.8.20 3, с-6а, 20 с-6а
1, 2 (5)
Замкнутые понижения Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых (тростник обыкновенный)
Замкнутое понижение Осоковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых почвах (осока черноколосая, осока острая) Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых (тростник обыкновенный)
пастбища

30-100
мал жаю
50,4
-
-
8,2-3,9
14,7-7,0
11,7-3,6
-
Вагулино ауылдық округі
19
С-4а, 10 А с-4а
1 (12)
Аздап толқынды мойынаралық жазық
Шалғынды-херноземиялық орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтардағы шөптесін шөптер (қамысты шөп, шалғындық көк шөп, шалғынды, солтүстік төсеніш)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл саз топырақтағы бром-форбтар (бромсыз бром, тышқан бұршақ, кәдімгі мыңжапырақ)
жайылымдар
40-100
мал жаю
26,1
-
-
14,6-10,2
23,0-13,0
17,8-8,0
-
Виноградов ауылдық округі
1.6.21 11 C-4 а, 14 С-4а, 2 С-4в
18
Аздап толқынды жазық Шалғынды-херноземиялық орташа тереңдіктегі жеңіл саз топырақтардағы жусанды бидай шөптері (сорғыш бидай, понтиан жусаны)
Шалғынды-херноземиялық орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтардағы шөптесін шөптер (шалғындық көк шөп, сусымалы бидай шөпі, жасыл құлпынай, төсек сабан)
Ашық сазды шалғынды-қара топырақ сортаңдарындағы бетеге-қамыс-жусан (борозды бетеге, ұнтақталған қамыс, Шренковский жусан)
жайылымдар
30-100
мал жаю
12,9
-
-
7,2-4,8-57,8
12,0-6,5-59,6
10,4-5,2-30,0
-
Куйбышев ауылдық округі
9.06.21 8 С-4а, 9.06.21 21 С-4б, 9.06.21 17 С-4а, 6 С-4в
18, 19, 20, (18)
Аздап толқынды жазық Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтарда бром-көкшіл-форбтар (сүйексіз бром, шалғындық көк шөп, жоңышқа, шалғынды қытай).
Сортаң шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы шөптесін шөптер (Лессинг қауырсынды шөптері, жіңішке аяқты жіңішке шөптер, жорғалаушы бидай шөптері, Ледебур шөбі, төсеніш, кәдімгі жолжелкен)
Қарапайым карбонатты жеңіл сазды қара топырақтарда қауырсынды шөптер
жайылымдар
20-100
мал жаю
13,1
-
-
6,4-5,0-69,4
10,7-6,0-53,0
8,5-3,5-21,9
-
Қызылжар ауылдық округі
31.05.2020
7Б С-5а, 10 А С-4б, С-2б
1 (3), 2
Есіл өзенінің жайылма үсті террасасы Жайылымдағы қара топырақты шалғынды жеңіл сазды топырақты дәнді дақылдар мен төбешіктер (сазсыз бром, Лессинг қауырсынды шөбі, жасыл құлпынай, дала шалфейі)
Шалғынды қара топырақтағы шалғынды-шөпті-жусан (жұмыртқалы бидай, ұнтақталған қамыс, кәдімгі мыңжапырақ, түйнекті шалфей, понтиан жусаны)
Ашық сазды кәдімгі қара топырақтарда (қызыл қауырсын, бетеге, кәдімгі жолжелкен, дала шалфейі, понтикалық жусан)
жайылымдар
10-100
мал жаю
3,3
-
-
2,3-1,5
3,2-1,7
2,7-1,2
-
Лесной ауылдық округі
17.5.21 С-4а, 2 C-4а
25, (2)
Аздап толқынды жазық Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтағы форб-дәнді дақылдар (бұршақ, тышқан бұршақ, ұнтақталған қамыс, шалғынды көк шөп). Шалғынды-херноземиялық орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтардағы шөптесін шөптер (бұрықты бетеге, бромсыз бром, қоңыр шөп, ланцетті жолжелкен)
жайылымдар

30-100
Выпас скота
50,4
-
-
8,2-3,9
14,7-7,0
11,7-3,6
-
Вагулинский сельский округ
19
С-4а, 10 А с-4а
1 (12)
Слабоволнистая межколочная равнина Злаково-разнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, мятлик луговой, лабазник вязолистный, подмаренник северный) Кострово-разнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (костер безостый, горошек мышиный, тысячелистник обыкновенный)
пастбища
40-100
Выпас скота
26,1
-
-
14,6-10,2
23,0-13,0
17,8-8,0
-
Виноградовский сельский округ
1.6.21 11 C-4 а, 14 С-4а, 2 С-4в
18
Слабоволнистая равнина Пырейные с полынью на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (пырей ползучий, полынь понтийская)
Злаково-разнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (мятлик луговой, пырей ползучий, земляника зеленая, подмаренник настоящий) Типчаково-вейниково-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых (овсяница бороздчатая, вейник наземный, полынь шренковская)
пастбища
30-100
Выпас скота
12,9
-
-
7,2-4,8-57,8
12,0-6,5-59,6
10,4-5,2-30,0
-
Куйбышевский сельский округ
9.06.21 8 С-4а, 9.06.21 21 С-4б, 9.06.21 17 С-4а, 6 С-4в
18, 19, 20, (18)
Слабоволнистая равнина Кострово-мятликово-разнотравные (костер безостый, мятлик луговой, люцерна посевная, чина луговая) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах. Злаково-разнотравные (Ковыль Лессинга, тонконог стройный, пырей ползучий, жабрица Ледебура, подмаренник настоящий, подорожник средний) на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах Ковыльно-разнотравные на черноземах обыкновенных карбонатных легкоглинистых
пастбища
20-100
Выпас скота
13,1
-
-
6,4-5,0-69,4
10,7-6,0-53,0
8,5-3,5-21,9
-
Кызылжарский сельский округ
31.05.2020
7Б С-5а, 10 А С-4б, С-2б
1 (3), 2
Надпойменная терраса реки Ишим Злаково-разнотравные на пойменных черноземных луговых легкоглинистых почвах (костер безостый, ковыль Лессинга, земляника зеленая, шалфей степной)
Злаково-разнотравно-полынные на луговых черноземных легкоглинистых почвах (пырей ползучий, вейник наземный, тысячелистник обыкновенный, зопник клубненосный, полынь понтийская)
Злаково-разнотравно-полынные на черноземах обыкновенных слабо смытых легкоглинистых (ковыль красный, типчак, подорожник средний, шалфей степной, полынь понтийская)
пастбища
10-100
Выпас скота
3,3
-
-
2,3-1,5
3,2-1,7
2,7-1,2
-
Лесной сельский округ
17.5.21 С-4а, 2 C-4а
25, (2)
Слабоволнистая равнина Разнотравно-злаковые на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (кровохлебка лекарственная, горошек мышиный, вейник наземный, мятлик луговой) Злаково-разнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (овсяница бороздчатая, костер безостый, жабрица порезниковая, подорожник ланцетолистный)
пастбища

6,3-3,0
-
Рощин ауылдық округі
29.9.21
С-6в
1 (3)
Ауылдық округ аумағында қауырсынды шөптесін қауымдастық кең таралмаған және қарапайым қара топырақтарда сәл толқынды жазықтарда кездеседі. Лессинг қауырсынды шөптер қауымындағы басым түр. Субдоминанты – бетеге (бұрық бетеге).
2. Ашық сазды шалғынды қара топырақ сортаңдарында Тырсово-кострово-форб. Қауымдастықтағы басым түр – қауырсынды шөп. Субдоминанты – жусан.
3. Бетегелі жайылымдар тобы. 1 типті бетегелі сортаң шалғынды-қара топырақты, сәл толқынды жазықтардағы жеңіл саз топырақты. 2 типті бетегелі-бидайлы-жусанды сортаң шалғынды-қара топырақты аздап толқынды жазықтардағы жеңіл саз топырақты. 3 типті бетегелі-тұзды-жусанды сортаң шалғынды-қара топырақты, сәл толқынды жазықтардағы жеңіл саз топырақты. Шөптұғырдағы басым түрі бетеге, субдоминантты жусан шренковская.
жайылымдар
1. қауырсынды шөп
(60-75%), 2. Тырсово-кострово-форбтары
(55-70%), 3. Бетегелі жайылымдар
55-60%
жайылымдар (мал жаю)

6,3-3,0
-
Рощинский сельский округ
29.9.21
С-6в
1 (3)
На территории сельского округа ковыльные сообщества не широко распространены и встречаются на черноземах обыкновенных по слабоволнистым равнинам. Доминирующий вид в сообществе ковыль Лессинга. Субдоминантом является типчак (овсяница бороздчатая).
2. Тырсово-кострово-разнотравные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых. Доминирующий вид в сообществе является ковыль волосатик. Субдоминантом является полынь.
3. Группа типчаковых пастбищ 1 тип типчаково-разнотравные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах по слабоволнистым равнинам тип 2 типчаково-пырейно-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах по слабоволнистым равнинам тип 3 типчаково-солонечниково-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах по слабоволнистым равнинам. Доминантами в травостое является типчак субдоминант полынь шренковская
пастбища
1.Ковыльные (60-75%), 2. Тырсово-кострово-разнотравные (55-70%), 3. Типчаковые пастбища 55-60%
Пастбища (выпас)

23,0-13,0
735-417
Таза
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Виноградов ауылдық округі
12,0-6,5
13931-7474
Таза – 11 169 гектар, атып түсірді – 531 гектар, бітеліп қалған – 0 гектар, бұталы – 0 гектар.
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Куйбышев ауылдық округі
10,7-6,0
268-150
Таза- 10 476 гектар, атып түсірді – 73 гектар, бітеліп қалған 0 гектар, бұталы 0 гектар, тісті 495 гектар
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Қызылжар ауылдық округі
3,2-1,7
2294-1219
Таза
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Лесной ауылдық округі
21,5-12,1
23370-13104
Таза
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Налобино ауылдық округі
6,0-3,6
232-138
Таза – 8 410 гектар
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Новоникольск ауылдық округі
5,6
253-150
Таза – 7 345 гектар, атып түсірді 0 гектар, бітеліп қалған 0 гектар, бұталы 0 гектар, тісті – 468 гектар.
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Петерфельд ауылдық округі
5,1
-
Таза- 6 884 гектар, атып түсірді – 288 гектар, бітеліп қалған 0 гектар, бұталы 0 гектар, тісті- 124 гектар
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Прибрежный ауылдық округі
13,3-6,1
3817-1750
Таза
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Рассвет ауылдық округі
7,4-4,1
3485-1910
Таза
Малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар
Рощин ауылдық округі
67508-44490
67508-44490
Таза – 7 573 гектар, атып түсірді – 899 гектар.
Қауымдастықтардың мәдени-техникалық жағдайы әлсіз және қалыпты. Азықтың сапасы өнімділігі бойынша орташадан төмен, бірақ тағамдық құндылығы жағынан жақсы.
Малдың барлық түрлеріне көктемгі-жазғы-күзгі, арамшөптермен механикалық күресу - шабу арқылы. биологиялық – көпжылдық өсімдіктерді егу, арамшөптерді басу және гербицидтерді химиялық қолдану
Светлопольск ауылдық округі
4
-
Таза – 11 815 гектар, атып түсірді – 885 гектар, бітеліп қалған – 0 гектар
Барлық мал түрлеріне арналған көктем-жаз-күз
Соколов ауылдық округі
50,8-20,9
356-146
Таза
Барлық мал түрлеріне арналған көктем-жаз-күз
Якорьский ауылдық округі
15,6-9,3
6948-4144
Таза – 7 381 гектар, атып түсірді – 119 гектар, бітеліп қалған 0 гектар, бұталы 0 гектар.
Барлық мал түрлеріне арналған көктем-жаз-күз
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы ақпарат
Облыс, аудан, ауылдық округ атауы
Мал қорымы (биотермиялықшұңқырлар) саны
Мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) (қарабайыр немесе стандартты) түрі
мал қорымы (биотермиялық шұңқырлар) өлшемі (аудан)
Ағымдағы күй (жұмыс істеу немесе жұмыс істемеу)
Баланс сақтаушы (иесі)
1
2
3
4
5
6
7
1
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Архангельск ауылдық округі, Архангельское ауылы
1
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
2
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Архангельск ауылдық округі, Новокаменка ауылы
2
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
3
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Асаново ауылдық округі, Асаново ауылы
3
примитивті
0,2
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
4
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Асаново ауылдық округі, Михайловка ауылы
4
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
5
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Асаново ауылдық округі, Плоское ауылы
5
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
6
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Березов ауылдық округі, Долматово ауылы
6
примитивті

23,0-13,0
735-417
Чистые
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Виноградовский сельский округ
12,0-6,5
13931-7474
Чистые – 11 169 гектар, сбитые – 531 гектар, засоренные – 0 гектар, закустаренные – 0 гектар.
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Куйбышевский сельский округ
10,7-6,0
268-150
Чистые- 10 476 гектар, сбитые – 73 гектар, засоренные 0 гектар, закустаренные 0 гектар, затырсованные 495 гектар
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Кызылжарский сельский округ
3,2-1,7
2294-1219
Чистые
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Лесной сельский округ
21,5-12,1
23370-13104
Чистые
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Налобинский сельский округ
6,0-3,6
232-138
Чистые – 8 410 гектар
Весенне-летне-осенние для всех видов скота
Новоникольский сельский округ
5,6
253-150
Чистые – 7 345 гектар, сбитые 0 гектар, засоренные 0 гектар, закустаренные 0 гектар, затырсованные – 468 гектар.
Весенне-летне-осенние для всех видов скота
Петерфельдский сельский округ
5,1
-
Чистые- 6 884 гектар, сбитые – 288 гектар, засоренные 0 гектар, закустаренные 0 гектар, затырсованные- 124 гектар
Весенне-летне-осенние для всех видов скота
Прибрежный сельский округ
13,3-6,1
3817-1750
Чистые
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Рассветский сельский округ
7,4-4,1
3485-1910
Чистые
Весенне-летне-осенние пастбища для всех видов скота
Рощинский сельский округ
67508-44490
67508-44490
Чистые – 7 573 гектар, сбитые – 899 гектар.
В культуртехническом состоянии сообщества слабо и средне закочкарены. Качество корма по продуктивности ниже среднего, а по питательности – хорошее.
Весенне-летне-осенние для всех видов скота, борьба с сорной растительностью механический – путем подкашивания. биологический –посевы многолетних растений, подавляющие сорняков и химический применение гербицидов
Светлопольский сельский округ
4
-
Чистые – 11 815 гектар, сбитые – 885 гектар, засоренные – 0 гектар
Весенне-летне-осенние для всех видов скота
Соколовский сельский округ
50,8-20,9
356-146
Чистые
Весенне-летне-осенние для всех видов скота
Якорьский сельский округ
15,6-9,3
6948-4144
Чистые – 7 381 гектар, сбитые – 119 гектар, засоренные 0 гектар, закустаренные 0 гектар.
Весенне-летне-осенние для всех видов скота
Приложение 3
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
Наименование области, района, сельского округа
Номер скотомогильника (биотермической ямы)
Тип скотомогильника (биотермической ямы) (примитивная или типовая)
Размер (площадь) скотомогильника (биотермической ямы)
Текущее состояние (функционирует или не функционирует)
Баланссодержатель (собственник)
1
2
3
4
5
6
7
1
Архангельский сельский округ, село Архангельское
1
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
2
Архангельский сельский округ, село Новокаменка
2
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
3
Асановский сельский округ, село Асаново
3
примитивная
0,2
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
4
Асановский сельский округ, село Михайловка
4
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
5
Асановский сельский округ, село Плоское
5
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
6
Березовский сельский округ, село Долматово
6
примитивная

0,13
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
19
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Виноградов ауылдық округі, Виноградовка ауылы
19
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
20
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Куйбышев ауылдық округі, Боголюбово ауылы
20
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
21
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Куйбышев ауылдық округі, Вознесенка ауылы
21
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
22
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Қызылжар ауылдық округі, Подгорное ауылы
22
примитивті
0,003
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
23
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Қызылжар ауылдық округі Чапаево ауылы
23
примитивті
0,003
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
24
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Қызылжар ауылдық округі, Трудовая Нива ауылы
24
примитивті
0,05
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
25
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Лесной ауылдық округі, Пресновка ауылы
25
примитивті
0,25
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
26
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Лесной ауылдық округі, Глубокое ауылы
26
примитивті
0,25
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
27
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Налобино ауылдық округі, Налобино ауылы
27
примитивті
0,2
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
28
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Налобино ауылдық округі, Дубровное ауылы
28
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
29
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Налобино ауылдық округі, Гайдуково ауылы
29
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
30
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Налобино ауылдық округі, Николаевка ауылы
30
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
31
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Новоникольск ауылдық округі, Новоникольское ауылы
31
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
32
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Петерфельд ауылдық округі, Петерфельд ауылы
32
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
33
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Петерфельд ауылдық округі, Кондратовка ауылы
33
примитивті
0,1
жұмыс істейді
"Қызылжар аудандық ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
34
Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Петерфельд ауылдық округі, Кривоозерка ауылы
34
примитивті

0,13
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
19
Виноградовский сельский округ, село Виноградовка
19
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
20
Куйбышевский сельский округ, село Боголюбово
20
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
21
Куйбышевский сельский округ, село Вознесенка
21
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
22
Кызылжарский сельский округ, село Подгорное
22
примитивная
0,003
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
23
Кызылжарский сельский округ, село Чапаево
23
примитивная
0,003
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
24
Кызылжарский сельский округ, село Трудовая Нива
24
примитивная
0,05
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
25
Лесной сельский округ, село Пресновка
25
примитивная
0,25
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
26
Лесной сельский округ, село Глубокое
26
примитивная
0,25
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
27
Налобинский сельский округ, село Налобино
27
примитивная
0,2
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
28
Налобинский сельский округ, село Дубровное
28
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
29
Налобинский сельский округ, село Гайдуково
29
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
30
Налобинский сельский округ, село Николаевка
30
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
31
Новоникольский сельский округ, село Новоникольское
31
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
32
Петерфельдский сельский округ, село Петерфельд
32
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
33
Петерфельдский сельский округ, село Кондратовка
33
примитивная
0,1
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Кызылжарский районный отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии"
34
Петерфельдский сельский округ, село Кривоозерка
34
примитивная

Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман алқаптарында, су ресурстарында және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер
р/с №
Жер категориясы
Жайылым ауданы, гектар
Мал басы, басы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
1
Орман қоры
174
-
-
-
2
Су қоры
0
-
-
-
3
Ерекше қорғалатын табиғи аумақта
0
-
-
-
Барлығы
0
-
-
-
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ұсынылатын жайылымдық айналым схемалары
Ауылдық округтің атауы
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
1
Архангельск
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2026
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2027
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
2028
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2
Асаново
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
3
Березов
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
4
Бескөл
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
5
Бугровое
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
6
Вагулино
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
7
Виноградов
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
8
Куйбышев
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
9
Қызылжар
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
10
Лесной
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
11
Налобино
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
12
Новоникольск
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
13
Петерфельдск
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
14
Прибрежный
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
15
Рассвет
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
16
Рощин
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
17
Светлопольск
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2026
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2027
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
2028
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
18
Соколов
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
19
Якорь
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
2025
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалыс аймағы
көктем мезгілі
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
8-қосымша
Мал шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат
Ауылдық округтің атауы
Елді мекендердің саны
Үй шаруашылықтарының саны
Ірі қара мал, барлығы
Сиырлар барлығы
Ірі қара сүтті мал
Қойлар тірі
Барлығы
Оның ішінде:
Барлығы
Оның ішінде:
Барлығы
Оның ішінде:
Мал мен құс бар
Сиырдар
Асыл тұқымды бұқалар
Ұрғашы қой
Қошқарлар
Бескөл
1

к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий
№ п/п
Категория земель
Площадь пастбищ, гектар
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
1
Лесной фонд
174
-
-
-
2
Водный фонд
0
-
-
-
3
Особо охраняемых природных территорий
0
-
-
-
Итого
0
-
-
-
Приложение 7
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Наименование сельского округа
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
1
Архангельский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2026
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2027
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2028
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2
Асановский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
3
Березовский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
4
Бескольский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
5
Бугровской
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
6
Вагулинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
7
Виноградовский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
8
Куйбышевский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
9
Кызылжарский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
10
Лесной
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
11
Налобинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
12
Новоникольский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
13
Петерфельдский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
14
Прибрежный
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
15
Рассветский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
16
Рощинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
17
Светлопольский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2026
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2027
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2028
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
18
Соколовский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
19
Якорьский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Приложение 8
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Официальная статистическая информация по статистике животноводства
Наименование сельского округа
Количество населҰнных пунктов
количество домашних хозяйств
Крупный рогатый скот, всего
Коровы всего
Крупный рогатый скот молочного стада
Овцы живые
всего
из них:
всего
из них:
всего
из них:
имеют скот и птицу
коровы
быки-производители
овцематки
бараны-производители
Бескольский
1

Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
10-қосымша
Тұрғындардың жеке ауласындағы ауылшаруашылық жануарларын жаюға арналған қажеттіліктеріне арналған жайылымдарды, оның ішінде жалпыға ортақ жайылымдарды көрсететін схемасы (карта), онда жайылымдардың шекаралары мен аудандары, оның ішінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған халықтың қажеттіліктеріне арналған қоғамдық жайылымдар көрсетіледі. олардың жеке ауласы

к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья

Архангельск ауылдық округі 0,034 гектар, Куйбышев ауылдық округі 0,15 гектар, Налобино ауылдық округі 0,012 гектар, Петерфельд ауылдық округі 0,164 гектар (Кривоозерка ауылына жеке қосалқы шаруашылықтың ауылшаруашылық малдарын жаю үшін жайылымдық жер беру); Петерфельд ауылдық округі 0,222 гектар (Кондратовка ауылын ауыл шаруашылығы жануарларын жеке бағу үшін қамтамасыз ету); Петерфельд ауылдық округі 0,063 гектар (Кондратовка ауылын жеке қосалқы шаруашылықта ауылшаруашылық малдарын жаюға беру), Прибрежный ауылдық округі 0,101 гектар, Прибрежный ауылдық округі 0,254 гектар, Рассвет ауылдық округі 0,064 гектар, Рассвет ауылдық округі 0,542 гектар, Рощин ауылдық округі 0,006 гектар, Рощин ауылдық округі 0,023 гектар, Рощин ауылдық округі 0,098 гектар, Рощин ауылдық округі 0,019 гектар, Светлопольск ауылдық округі 0,15 гектар, Лесной ауылдық округі 0,252 гектар
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
17-қосымша
Жануарлардың су көздеріне өту жолдарын көрсететін су тұтыну нормасы бойынша ресімделген су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбаларға, суару немесе дренаждық арналарға, құбырлы ұңғымаларға немесе шахталарға) қол жеткізу схемасы
Суды тұтыну нормалары. Көктемде ауыл шаруашылығы жануарларын 3-4 ретке дейін, ал ыстық жазда 7-8 ретке дейін суару қажет. Бір ірі қара мал басына тәулігіне су тұтыну нормасы 70 литрді құрайды. Жылқы 100 литрге дейін, ұсақ мал 10 литрге дейін. Ең жақсы суару орындары – таза өзендер, бұлақтар және тұщы суы бар тоғандар.
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
18-қосымша
Ауыл округінің құрамына кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) жобасының схемасы, онда жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының малдары үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі
Қызылжар ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
19-қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар
Жайылымдарды ұтымды пайдалану келесі іс-шараларды қамтиды:
1) жайылымдарды жайылым айналымы мен су көздерін ескере отырып пайдалану;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі No 3-3/332 бұйрығымен бекітілген жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасын (бұдан әрі – жүктеме нормасы) қамтамасыз ету. "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);

Архангельский сельский округ 0,034 гектар, Куйбышевский сельский округ 0,15 гектар, Налобинский сельский округ 0,012 гектар, Петерфельдский сельский округ 0,164 гектар (Обеспечение села Кривоозерка пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья); Петерфельдский сельский округ 0,222 гектар (Обеспечение села Кондратовка для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья); Петерфельдский сельский округ 0,063 гектар (Обеспечение села Кондратовка для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья), Прибрежный сельский округ 0,101 гектар, Прибрежный сельский округ 0,254 гектар, Рассветский сельский округ 0,064 гектар, Рассветский сельский округ 0,542 гектар, Рощинский сельский округ 0,006 гектар, Рощинский сельский округ 0,023 гектар, Рощинский сельский округ 0,098 гектар, Рощинский сельский округ 0,019 гектар, Светлопольский сельский округ 0,15 гектар, Лесной сельский округ 0,252 гектар
Приложение 17
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Нормы потребления воды. Весной сельскохозяйственных животных необходимо поить до 3-4 раз, а летом в жару – до 7-8 раз. Норма потребления воды на одну голову крупного рогатого скота в сутки составляет 70 литров. Лошади до 100 литров, мелкий рогатый скот до 10 литров. Лучшие водопои – чистые реки, ручьи, пруды с проточной свежей водой.
Приложение 18
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Схема проектного распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 19
к плану по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2024-2028 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:
1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064);