Шал ақын ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2025 жылғы 27 ақпандағы № 28/2 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге қоса беріліп отырған Шал ақын ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының төрағасы Қ. Жанғожинов
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын аудандық мәслихатының
2025 жылғы 27 ақпандағы № 28/2
шешіміне қосымша
Шал ақын ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Шал акына на 2025-2029 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 февраля 2025 года № 28/2
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Шал акына на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области К. Жангужинов
Приложение
к решению маслихата
района Шал акына
Северо – Казахстанской области
от 27 февраля 2025 года № 28/2
План по управлению пастбищами и их использованию по району Шал акына на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Шал акына Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34831), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
При разработке Плана учтены:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987) согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер;
7) осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
8) осы Жоспарға 8-қосымшаға сәйкес мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) осы Жоспарға 9-қосымшаға сәйкес әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) осы Жоспарға 10-қосымшаға сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) осы Жоспарға 11-қосымшаға сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) осы Жоспарға 12-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) осы Жоспарға 13-қосымшаға сәйкес халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок согласно приложению 9 к настоящему Плану;
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья согласно приложению 10 к настоящему Плану;
3) схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ согласно приложению 11 к настоящему Плану;
4) схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям) согласно приложению 12 к настоящему Плану;
5) схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья согласно приложению 13 к настоящему Плану;

6) осы Жоспарға 14-қосымшаға сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
7) осы Жоспарға 15-қосымшаға сәйкес ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
8) осы Жоспарға 16-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шал ақын ауданында 10 ауылдық округ, 41 ауылдық елді мекен және Сергеевка қаласы бар.
Шал ақын ауданы аумағының жалпы ауданы 484 107 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 138 664 гектар. Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 414 218 гектар;
елді мекендердің жерлері - 49 819 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс жерлері, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің мұқтаждықтары үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1 237 гектар;
су қорының жерлері - 13 634 гектар;
орман қорының жерлері - 39 469 гектар;
босалқы жерлер - 26 499 гектар.
Ауданның климаты күрт континенталды, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы ыстық және құрғақ. Қаңтардағы ауаның орташа жылдық температурасы -18,5-тен -18,7 градусқа дейін, шілдеде +18,5-тен +18,7 градусқа дейін. Жауын-шашынның орташа мөлшері 42 миллиметр, ал жылдық мөлшері 204 миллиметр.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 115 түрді қамтиды. Олардың ішіндегі ең көп тарағандары-дәнді және астерацеялық шөптер.
Аудандағы топырақ аймақтарға бөлінеді, сондықтан солтүстік бөлігінде қарапайым сазды черноземалар пайда болады, ал оңтүстігінде олар жеңіл құрамы бар Оңтүстік черноземаларға өтеді. Қара Топырақтардың арасында интразональды топырақтар жатыр-сортаңдар, сортаңдар және сортаң топырақтар кешені. Ауданның қара топырақ топырағында 6-дан 10% - ға дейін гумус бар.
Ауданда 11 ветеринариялық пункт, 5 сою алаңы, 16 мал қорымы, 15 сібір жарасы жерленген орындары жұмыс істейді.
Қазіргі уақытта Шал ақын ауданында 14 041 бас ірі қара мал, 29 256 бас ұсақ мал, 10 029 бас жылқы бар.

6) схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам согласно приложению 14 к настоящему Плану;
7) схему проектного распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 15 к настоящему Плану;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 16 к настоящему Плану.
По административно-территориальному делению в районе Шал акына имеются 10 сельских округов, 41 сельский населенный пункт и город Сергеевка.
Общая площадь территории района Шал акына 484 107 гектаров, из них пастбищные земли – 138 664 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 414 218 гектаров;
земли населенных пунктов – 49 819 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1 237 гектаров;
земли водного фонда – 13 634 гектаров;
земли лесного фонда – 39 469 гектаров;
земли запаса – 26 499 гектаров.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе от -18,5 до -18,7 градусов Цельсия, в июле от +18,5 до +18,7 градусов Цельсия. Средний размер осадков составляет 42 миллиметров, а годовой 204 миллиметров.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 115 видов. Самые распространенные из них зерновые и сложноцветные травы.
Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные суглинистые черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.
В районе действуют 11 ветеринарных пунктов, 5 убойных площадок, 16 скотомогильников, 15 сибиреязвенных захоронений.
В настоящее время в районе Шал акына насчитывается крупного рогатого скота 14 041 голов, мелкого рогатого скота 29 256 голов, 10 029 голов лошадей.

Шал ақын ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін бар болғаны 138 887 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекендер шегінде 40 093 гектар жайылым бар, қор жерлерінде 19 229 гектар жайылымдық жер бар.
Суару құрылғылары. Көктемде шырынды шөптермен жануарларды 3-4 рет, ал жазда ыстықта – 7-8 рет суару керек. Ірі қара малдың бір басына су тұтыну мөлшері тәулігіне 100 литрді құрайды. Ең жақсы суару тесіктері - таза өзендер, бұлақтар, ағынды суы бар тоғандар. Ластанған, тоқыраған суы бар суару шұңқырлары малға жарамсыз, өйткені олар жануарлардың, әсіресе құрттардың ауруларын тудыруы мүмкін. Су қоймаларын ластамау үшін тіректер суарудан кемінде 300-500 метр қашықтықта орналастырылған.
Іске қосу құрылғысы. Ірі қара мал толып кетпеуі немесе жалықпауы үшін жеткілікті ені бар. Ірі қара мал үшін 100 басқа арналған қашу ені 20-25 метр, бір жасқа дейінгі жас малдар 10-15 метр, жылқы табыны 15-20 метр, қой отары үшін 500-600 бас 30-35 метр.
Мал айдау табиғи шөптер мен ауыл шаруашылығы дақылдарының шөптерін таптаудың алдын алу үшін қарастырылған.
Функционалдық рөлі бойынша мал айдау магистральдық (кешендерден, кенттерден жайылымдарға дейін және жайылым ішіндегі (жазғы лагерьлерден егістіктерге дейін, жайылым айналымы учаскелері, мал суару пункттері) болып бөлінеді. Мал айдауыштарының ені мал санына байланысты және мынадай мөлшерде белгіленеді: а) магистральдық 20-40 метр, б) жайылым ішіндегі 10-20 метр.
Басқа жер пайдаланушылардың жер учаскелері арқылы суару үшін сервитутты қамтамасыз ету қажеттілігі жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Шал акына имеются всего 138 887 гектаров пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40 093 гектаров пастбищ, в землях запаса имеются 19 229 гектаров пастбищных угодий.
Устройство водопоев. Весной при сочной траве животных необходимо поить до 3-4 раз, а летом в жару – до 7-8 раз. Норма потребления воды на одну голову КРС в сутки составляет 100 литров. Лучшие водопои - чистые реки, ручьи, пруды с проточной свежей водой. Водопои с загрязненной, застойной водой для скота непригодны, так как могут вызвать заболевания животных, особенно глистные. Стойбища устроены на расстоянии не менее 300-500 метров от водопоя, чтобы не загрязнять водоемов.
Устройство прогонов. Прогоны устроены достаточной ширины, чтобы скот не теснился и не скучивался. Ширина прогонов на 100 голов для крупного рогатого скота 20-25 метров, молодняка до одного года 10-15 метров, табуна лошадей 15-20 метров, для отары овец 500-600 голов 30-35 метров.
Скотопрогоны предусмотрены для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур.
По функциональной роли скотопрогоны разделены на магистральные (от комплексов, поселков до пастбищ и внутри пастбищные (от летних лагерей до полей, участков пастбище оборотов, пунктов водопоя скота). Ширина скотопрогонов зависит от количества скота и устанавливается в следующих размерах: а) магистральные 20-40 метров, б) внутри пастбищные 10-20 метров.
Потребность в обеспечении сервитута для прогона для водопоя через земельные участки других землепользователей не имеется.

Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ұстау бойынша аудандағы жайылымдарға жалпы қажеттілік шамамен 5 600 гектарды құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі (тапшылығы) босалқы жерлерден жайылымдарды беру, сондай-ақ мал шаруашылығымен айналыспайтын жер иеленушілерден алып қойылған жайылымдарды қайтару есебінен толтырылуы тиіс. Мал шаруашылығын жүргізу үшін пайдаланылатын шалғынды жайылымдар жоқ.
Шал ақын ауданы бойынша

Общая потребность в пастбищах в районе по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных составляет около 5 600 гектар. Сложившуюся потребность (нехватку) пастбищных угодий необходимо восполнить за счет предоставления пастбищ из земель запаса, а также возврата пастбищ из изъятых, не занимающихся разведением животноводства. Отгонных пастбищ, которые используются для ведения отгонного животноводства, нет.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына

2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1- қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Шал ақын ауданы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаты
Жерлер жиыны
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
Сергеевка қаласы

на 2025 – 2029 годы
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель по району Шал акына, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объекто
Категория земель
Итоги земель
сельско хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности,
транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
город Сергеевка

04.09.2020 ж-11.09.2020 ж
С-2а,
С-2б,
С-4а,
С-4б,
С-4в,
С-5а,
С-6а.
1-192
Дәнді-шөпті-жусанды (сүйексіз от, жорғалаушы бидай шөбі, шалғынды көк шөп борозды бетеге, қауырсынды Лесинг, Бессер сәбізі) дәнді-шөпті (шалғынды көк шөп, жорғалаушы бидай шөбі, кәдімгі мыңжапырақ, жасыл құлпынай) дәнді-жусанды (борозды бетеге, жорғалаушы бидай шөбі, Шренковская жусаны, жусан эстрагон) дәнді-әр түрлі шөптер (вейник лансолат, шалғынды блюграсс, тоқылған шабындық)
Жайылымдар, мәдени жайылымдар

04.09.2020гг-11.09.2020гг
С-2а,
С-2б,
С-4а,
С-4б,
С-4в,
С-5а,
С-6а.
1-192
Злаково-разнотравно-полынные (костер безостый, пырей ползучий, мятлик луговой овсяница бороздчатая, ковыль Лесинг, морковник Бессера) Злаково-разнотравные (мятлик луговой, пырей ползучий, тысячелистник обыкновенный, земляника зеленая) Злаково-полынная (овсяница бороздчатая, пырей ползучий, полынь Шренковская, полынь эстрагон) Злаково-разнотравные (вейник ланцетный, мятлик луговой, лабазник вязолистый)
Пастбища, пастбища КУ

17,4
Городецк ауылдық округі
27.05.2021 ж-27.05.2021 ж
С-2а,
С-4а,
С-4б,
1-55
Дәнді-жусанды (сүйексіз от, борозды бетеге, сусымалы бидай шөбі, кең жапырақты жусан), дәнді (сүйексіз от, шалғынды көкшөп, шалғынды бетеге), дәнді-шөпті (Лессинг қауырсынды шөбі, борозды бетеге, егілген жоңышқа, кәдімгі жусан), дәнді – шөпті – жусанды (тонконг жіңішке, колостяк тармақталған, төс еті түкті, жабрица Ледебура)
Жайылымдар, мәдени жайылымдар
10-100

17,4
Городецкий сельский округ
27.05.2021гг-27.05.2021гг
С-2а,
С-4а,
С-4б,
1-55
Злаково-полынные (костер безостый, овсяница бороздчатая, пырей ползучий, полынь широколистная), Злаковые (костер безостый, мятлик луговой, овсяница луговая), Злаково-разнотравные (ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая, люцерна посевная, тысячелистник обыкновенный), Злаково – разнотравно – полынные (тонконг стройный, колостяк ветвистый, грудница мохнатая, жабрица Ледебура)
Пастбища, пастбища КУ
10-100

7700
Жеке мал жаю
11,2
Жаңажол ауылдық округі
21.05.2021 ж-24.05.2021 ж
С-2а
С-2б
С-4а
С-4б
С-4в
С-5а
С-6а
1-76
Қауырсын-бидай-жусан чернозема вульгарисі орташа қуатты жеңіл глиноземді (Лессингтің қауырсынды шөбі, бидай шөбі,
сұр жусан, понтикалық жусан) астық-шөгінді-жусан чернозема қарапайым әлсіз жуылған жеңіл сазды (борозды бетеге, жіңішке аяқты жіңішке, скват шөгіндісі, жібектей жусан) Жайылмадағы дәнді-әр түрлі шөптер ламинатталған жеңіл сазды топырақтар (борозды бетеге, жіңішке аяқты сұр, егістік жоңышқа, нағыз қопсытқыш) Вейниково-дәнді-тұзды
шалғынды-қара жер орташа қуатты жеңіл сазды топырақтар (лансолат қамысы, шалғынды блюграсс,
жіңішке аяғы сұр, қарапайым тұз)
Жайылымдар, мәдени жайылымдар
10-100
13000
Жеке мал жаю
10,2
Арай ауылдық округі
21.08.2020 ж-26.08.2020 ж
С-2а,
С-2б
С-4а
С-4б
С-4в
С-5а
С-6а
1-140
Дәнді-шөпті-жусанды
(борозды бетеге, жорғалаушы бидай шөбі, қауырсын жүні), дәнді-шөпті-жусанды
шалғынды-қара жер орташа қуатты
жеңіл сазды топырақтарда (сусымалы бидай шөбі, жіңішке аяқты, блюграсс, сұр жусан) дәнді-көп шөпті-жусанды
сортаңдар шалғынды-қара топырақты ұсақ жеңіл сазды топырақтар
(шалғынды блюграсс, жорғалаушы бидай шөбі, Бессер сәбізі, кәдімгі тұзды ағаш, понтикалық жусан).
Жайылымдар, мәдени жайылымдар
10-100
12934
Жеке мал жаю
13,2
Приишим ауылдық округі
10.06.2020 ж -12.06.2020 ж
С-2а,
С-4а
С-4б
С-4в
С-4г
С-5а
С-6а

7700
Выпас частного скота
11,2
Жанажолский сельский округ
21.05.2021гг-24.05.2021гг
С-2а
С-2б
С-4а
С-4б
С-4в
С-5а
С-6а
1-76
Ковыльно-пырейно-полынные на
черноземах обыкновенных
среднемощных легкоглинистых
(ковыль Лессинга, пырей ползучий,
полынь сизая, полынь понтийская) Злаково-осоково-полынные на
черноземах обыкновенных слабосмытых легкоглинистых
(овсяница бороздчатая, тонконог стройный, осока приземистая, полынь шелковистая) Злаково-разнотравные на пойменных
слоистых легкоглинистых почвах
(овсяница бороздчатая, тонконог сизый, люцерна посевная, подмаренник настоящий) Вейниково-злаково-солонечниковые
на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник ланцетный, мятлик луговой, тонконог сизый, солонечник обыкновенный)
Пастбища, пастбища КУ
10-100
13000
Выпас частного скота
10,2
Сельский округ Арай
21.08.2020гг-26.08.2020гг
С-2а,
С-2б
С-4а
С-4б
С-4в
С-5а
С-6а
1-140
Злаково-разнотравно-полынные
(овсяница бороздчатая, пырей ползучий, ковыль волосатик), Злаково-разнотравно-полынные на
лугово-черноземных среднемощных
легкоглинистых почвах (пырей ползучий, тонконг стройный, мятлик, полынь сизая) Злаково-разнотравно-полынные на
солонцах лугово-черноземных мелких легкоглинистых почвах
(мятлик луговой, пырей ползучий, морковник Бессера, солонечник обыкновенный, полынь понтийская).
Пастбища, пастбища КУ
10-100
12934
Выпас частного скота
13,2
Приишимский сельский округ
10.06.2020гг-12.06.2020гг
С-2а,
С-4а
С-4б
С-4в
С-4г
С-5а
С-6а

1-127
Шалғынды-батпақты шөптер (құрлықтағы қамыс, кәдімгі қамыс, тоқылған шабындық) жайылмалардағы шөпті шөптер (сүйексіз от, жорғалаушы бидай шөбі, Бессер марковнигі) отты – шөпті жусан (сүйексіз от, жусан, тышқан Ветчина, потия жусаны) жайылмалы алқаптардағы шөпті шөптер (от жағылмаған, марковник Бессера)
Жайылымдар, мәдени жайылымдар
10-100
12500
Жеке мал жаю
12,5
Новопокров ауылдық округі
27.08.2020 ж-02.09.2020 ж
С-2а,
С-4а
С-4б
С-4в
С-6а

1-127
Злаково-разнотравно на лугово – болотных (вейник наземный, тростник обыкновенный, лабазник вязолистый) Злаково-разнотравно на пойменных (костер безостый, пырей ползучий, марковник Бессера) Кострово -разнотравно-полынные (костер безостый, тысячелистник обыч, вика мышная, полынь потийская) Кострово -разнотравно на пойменных (костер безостый, марковник Бессера)
Пастбища, пастбища КУ
10-100
12500
Выпас частного скота
12,5
Новопокровский сельский округ
27.08.2020гг-02.09.2020гг
С-2а,
С-4а
С-4б
С-4в
С-6а

1-224
Дәнді-көп шөпті-жусанды (шалғынды блюграсс, жорғалаушы бидай шөбі, борозды бетеге, лансолат қамысы) вейник-шөгінді-бидай шөбі (лансолат қамысы, өткір шөгінді, сусымалы бидай шөбі) Шалғынды-қара топырақты жеңіл глиноземді дәнді дақылдар (сүйексіз от, шалғынды көкшөп, сусымалы бидай шөбі, шалғынды бетеге) шөгінді-мысыққұйрық-Батпақты (өткір шөгінді, ерте шөгінді, тар жапырақты мысыққұйрық)
Жайылымдар, мәдени жайылымдар
10-100

1-224
Злаково-разнотравно-полынные (мятлик луговой, пырей ползучий, овсяница бороздчатая, вейник ланцетный) Вейниково-осоково-пырейные (вейник ланцетный, осока острая, пырей ползучий)
Злаковые на лугово-черноземных легкоглинистых (костер безостный, мятлик луговой, пырей ползучий, овсяница луговой) Осоково-рогозово-болотницевые ( осока острая, осока ранняя, рогоз узколистный)
Пастбища, пастбища КУ
10-100

17934
Жеке мал жаю
13,6
Семипол ауылдық округі
10.08.2020 ж-16.08.2020 ж
С-2а,
С-4а
С-4б
С-4в
С-4г
С-6а
1-322
Черноземдегі шөптер (Лессинга қауырсынды шөптері, түкті қауырсынды шөптер, жіңішке аяқты, шалғынды көк шөптер) қауырсынды шөпті шөпті шөптер (Лессинга қауырсынды шөптері, лансолат қамысы, Бессер сәбізі, жапырақты шабындық, кермек гмелина) отты типті жусанды (сүйексіз от, борозды бетеге, понтикалық жусан) дәнді-тұзды-жусанды (Лессинг қауырсынды шөбі, лансолат қамысы, лансолат қамысы, борозды бетеге, кәдімгі тұз шөбі)
Жайылымдар, мәдени жайылымдар
10-100
25255
Жеке мал жаю
14,6
Сухорабов ауылдық округі

17934
Выпас частного скота
13,6
Семипольский сельский округ
10.08.2020гг-16.08.2020гг
С-2а,
С-4а
С-4б
С-4в
С-4г
С-6а
1-322
Злаково-разнотравные на черноземах (ковыль Лессинга, ковыль волосатик, тонконог стройный, мятлик луговой) Ковыльно-вейниково-разнотравные (ковыль Лессинга, вейник ланцетный, морковник Бессера, лабазник вязолистный, кермек Гмелина) Кострово-типчаково-полынные (костер безостый, овсяница бороздчатая, полынь понтийская) Злаково-солонечниково-полынные (ковыль Лессинга, вейник ланцетный, вейник ланцетный, овсяница бороздчатая, солонечник обыкновенный)
Пастбища, пастбища КУ
10-100
25255
Выпас частного скота
14,6
Сухорабовский сельский округ

Таза – 6478 га, құлатылған - 757 га, тесілген – 1172 га, бітелген – 300 га
Малдың барлық түрлері үшін көктем-жаз-күз
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3- қосымша
Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Р/с №
Облыстың, ауданның, ауылдық округтің атауы
Мал қорымының нөмірі (биотермиялық шұңқыр)
Мал қорымының түрі (биотермиялық шұңқыр) (қарабайыр немесе Типтік)
Мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) мөлшері (ауданы)
Ағымдағы жағдайы (жұмыс істейді немесе жұмыс істемейді)
Баланста ұстаушы (меншік иесі)
1
2
3
4
5
6
7
1
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Афанасьев ауылдық округі, Афанасьев ауылы

Чистых – 6478 га, сбитых- 757 га, затырсованные – 1172 га, засоренных – 300 га
Весенне-летне-осенние для всех видов скота,
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям)
Наименование области, района, сельского округа
Номер скотомогильника (биотермической ямы)
Тип скотомогильника (биотермической ямы) (примитивная или типовая)
Размер (площадь) скотомогильника (биотермической ямы)
Текущее состояние (функционирует или не функционирует)
Баланс содержатель (собственник)
1
2
3
4
5
6
7
1
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Афанасьевский сельский округ, село Афанасьевка

15:228:056:271
қарабайыр
0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
2
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Городецк ауылдық округі, Городецк ауылы
15:228:024:326
қарабайыр
0,06
Сақтау қажет
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
3
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Городецк ауылдық округі, Мерген ауылы
15:228:018:164
қарабайыр

15:228:056:271
примитивный
0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
2
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Городецкий сельский округ, село Городецкое
15:228:024:326
примитивный
0,06
Требуется консервация
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
3
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Городецкий сельский округ, село Мерген
15:228:018:164
примитивный

0,06
Сақтау қажет
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
4
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Арай ауылдық округі, Арай ауылы
15:228:028:396
қарабайыр
0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
5
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Новопокров ауылдық округі, Новопокровка ауылы

0,06
Требуется консервация
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
4
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, сельский округ Арай, село Арай
15:228:028:396
примитивный
0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
5
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Новопокровский сельский округ, село Новопокровка

15:228:034:520
қарабайыр
0,06
Сақтау қажет
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
6
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Приишим ауылдық округі, Повозочное ауылы
15:228:004:331
қарабайыр
0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
7
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Семипол ауылдық округі, Семиполка ауылы
15:228:009:224
қарабайыр

15:228:034:520
примитивный
0,06
Требуется консервация
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
6
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Приишимский сельский округ, село Повозочное
15:228:004:331
примитивный
0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
7
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Семипольский сельский округ, село Ступинка
15:228:009:224
примитивный

0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
8
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Сухорабов ауылдық округі, Сухарабов ауылы
15:228:049:531
қарабайыр
0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
9
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Юбилейный ауылдық округі, Крещенка ауылы
15:228:052:422
қарабайыр

0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
8
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Сухорабовский сельский округ, село Сухарабовка
15:228:049:531
примитивный
0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
9
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Юбилейный сельский округ, село Крещенка
15:228:052:422
примитивный

0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
10
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Юбилейный ауылдық округі, Ұзынжар ауылы
15:228:041:282
қарабайыр
0,06
сақтау қажет
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
11
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Сергеевка қаласы
15:235:062:476
қарабайыр

0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
10
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Юбилейный сельский округ, село Ұзынжар
15:228:041:282
примитивный
0,06
Требуется консервация
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
11
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, город Сергеевка
15:235:062:476
примитивный

0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
12
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Аютас ауылдық округі, Ақанбарақ ауылы
15:228:017:360
үлгі 2022
0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
13
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Аютас ауылдық округі, Ысқақ Ыбыраев атындағы ауылы
үлгі 2022
0,06
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
14
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Жаңажол ауылдық округі, Жаңажол ауылы

0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
12
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Аютасский сельский округ, село Аканбарак
15:228:017:360
типовой 2022
0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
13
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Аютасский сельский округ, село Искака Ибраева
типовой 2022
0,06
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
14
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Жанажольский сельский округ, село Жанажол

15:228:013:282
үлгі 2023
0,01
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
15
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Семипол ауылдық округі, Семипол ауылы
15:228:001:676
үлгі 2024
0,01
жұмыс істейді
"СҚО Шал ақын ауданы әкімдігінің кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
16
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын ауданы, Аютас ауылдық округі, Қаратал ауылы

15:228:013:282
типовой 2023
0,01
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
15
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Семипольский сельский округ, село Семиполка
15:228:001:676
типовой 2024
0,01
функционирует
Коммунальное государственное учреждение "Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии акимата района Шал акына СКО"
16
Северо-Казахстанская область, район Шал акына, Аютасский сельский округ, село Каратал

2508
-
-
-
2
Су қоры
1150
-
-
-
3
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
0
-
-
-
Барлығы:
3658
-
-
-
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7 - қосымша
Нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
р/с№
Ауылдық округтің атауы
Жылдар
Өріс нөмірлері
I
II
III
IV
1
Сергеевка қаласы
2025
демалатын өріс
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
2027
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
2
Афанасьев
2025
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
демалатын өріс
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
2027
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
3
Аютас
2025
демалатын өріс
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
4
Городецк
2025
бір рет өршіту
демалатын өріс
бір рет өршіту
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
5
Жаңажол
2025
бір рет өршіту
бір рет өршіту
демалатын өріс
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
6
Арай
2025
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
демалатын өріс
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
7
Новопокров
2025
бір рет өршіту
демалатын өріс
бір рет өршіту
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
8
Приишим
2025
бір рет өршіту
демалатын өріс
бір рет өршіту
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
9
Семипол
2025
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
демалатын өріс
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын учаске
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
10
Сухорабов
2025
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
демалатын өріс
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
2027
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
11
Юбилейный
2025
демалатын өріс
бір рет өршіту
бір рет өршіту
бір рет өршіту
2026
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
2027
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2028
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
жазғы мезгіл
2029
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын өріс
көктем мезгілі
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
8 - қосымша
Мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
р/с№
Ауылдық округтің атауы
Елді мекен
Аулалар
ірі қара мал
ұсақ мал
қой
Барлығы
олардың ішінде мал мен құс бар
Барлығы
Сиырлар
Бұқалар
Барлығы
Барлығы
Жатырдың
Өндірушілер
1
Сергеевка қаласы
2026
-
1207
1207
-

2508
-
-
-
2
Водного фонда
1150
-
-
-
3
Особо охраняемых природных территорий
0
-
-
-
Итого:
3658
-
-
-
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Наименование сельского округа
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
город Сергеевка
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2
Афанасьевский
2025
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
отдыхающее поле
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
3
Аютасский
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
4
Городецкий
2025
однократное стравливание
отдыхающее поле
однократное стравливание
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
5
Жанажолский
2025
однократное стравливание
однократное стравливание
отдыхающее поле
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
6
Арай
2025
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
отдыхающее поле
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
7
Новопокровский
2025
однократное стравливание
отдыхающее поле
однократное стравливание
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
8
Приишимский
2025
однократное стравливание
отдыхающее поле
однократное стравливание
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
9
Семипольский
2025
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
отдыхающее поле
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
10
Сухорабовский
2025
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
отдыхающее поле
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
11
Юбилейный
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание
однократное стравливание
однократное стравливание
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2027
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
№ п/п
Наименование сельского округа
Населенный пункт
Дворы
КРС
МРС
овцы
Всего
из них имеют скот и птицу
Всего
Коровы
Быки
Всего
Всего
Матки
Производители
1
город Сергеевка
2026
-
1207
1207
-

278
"Дина" фермерлік қожалығы
279
"БебкоА.И." жеке кәсіпкер
282
"Титовский Н.В." жеке кәсіпкер
283
"Шаяхметов Б.У." жеке кәсіпкер
34
"Норд Агро 2030" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
266
"ВЕРД" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
182
"Жаркуль" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
48
"Asyl Farms" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
10 – қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
11 - қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемасы
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
12- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
13- қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
14 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
15 - қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шал ақын ауданы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
16 - қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар
Жайылымдарды ұтымды пайдалану келесі шараларды қамтиды:
1) жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану;
2) "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын (бұдан әрі – жүктеме нормасы) қамтамасыз ету (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);

278
Фермерское хозяйство "Дина"
279
Индивидуальный предприниматель "БебкоА.И."
282
Индивидуальный предприниматель "Титовский Н.В."
283
Индивидуальный предприниматель "Шаяхметов Б.У."
34
Товарищество с ограниченной ответственностью "Норд Агро 2030"
266
Товарищество с ограниченной ответственностью "ВЕРД"
182
Товарищество с ограниченной ответственностью "Жаркуль"
48
Товарищество с ограниченной ответственностью "Asyl Farms"
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норм потребления воды
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району Шал акына
на 2025 – 2029 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:
1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);