Одақ бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдарының көрсеткіштері өзара сауда жөніндегі деректерді есепке алмай қосындыланатын 5 және 10 позицияларды қоспағанда, барлық баптар үшін мүше мемлекеттердің сұраныс пен ұсыныс болжамдарының тиісті көрсеткіштерін қосындылау арқылы қалыптастырылады.
Ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түлікті әкелу мен әкетудің болжамды көлемін қалыптастыру мүше мемлекеттердің өзара саудасының үшінші елдермен сыртқы саудадан басымдықты болатын қағидаты негізінде жүзеге асырылады.
Өнімнің белгілі бір түрін әкелуден мүше мемлекеттің тұтынуы басқа мүше мемлекеттердің оны жеткізу жөніндегі ұсыныстарынан асып түскен жағдайда "Өзара сауда (әкелу)" көрсеткіші (3-позиция) басқа мүше мемлекеттердің ұсыныстарына сәйкес толық көлемде қалыптасады (8-позиция). Тиісті өнімдегі тұтынудың қалған бөлігіне қатысты көрсетілген көрсеткіш осы өнімнің үшінші елдерден импорты есебінен қалыптасады (4-позиция).
Мүше мемлекеттерден өнімнің белгілі бір түрін жеткізу жөніндегі ұсыныс мүше мемлекеттің оны әкелудегі қажетінен асып кеткен жағдайда, әкелуді жоспарлау мүше мемлекетке мүше мемлекеттердің есепті жылда көрсетілген өзара жеткізулерінің үлес салмағына тепе-тең жүзеге асырылады. Мүше мемлекеттердің ішкі нарығының қажетінен асып кеткен тиісті өнімнің өткізуге жоспарланған көлемі 9-позицияда көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) сұраныс пен ұсыныстың бірлескен болжамдары барлық мүше мемлекеттерден ресми келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдарды талдауды, сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдарын № 1 қосымшаға сәйкес нысандарда қалыптастыруды және оларды мүше мемлекеттерге келісуге беруді жүзеге асырады.
Қажет жағдайда Комиссия түсінік алу үшін тиісті мүше мемлекетке жүгінуге құқылы.
Комиссияның немесе мүше мемлекеттің бастамасымен сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдарын есептеуге байланысты мәселелер Агроөнеркәсіп кешені жөніндегі консультативтік комитет жанындағы жұмыс тобының қарауына енгізілуі мүмкін, оның нәтижелері бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдарын түзету жөнінде ұсынымдар тұжырымдалады.
Мүше мемлекеттермен келісілген сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдары Комиссия Алқасының отырыстарында қаралады.
II.      Астыққа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы келіп түскен көздер мен дәнді және дәнді-бұршақты дақылдарды астық өңдеу өнімдерінсіз пайдалану бағыттары бойынша болжанатын ресурстарды көрсетеді (Евразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі Бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН)1001 – 1008 кодтары).
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштер атауы
Жыл
(есеп)
Жыл
(ағымдағы)
Жыл
(болжам)
Жыл
(болжам)
1.      Жыл басындағы қорлар
2.      Өндіріс
3.      Өзара сауда (әкелу)
4.      Сыртқы сауда (импорт)
5.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
6.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке ала отырып)
7.      Ішкі пайдалану — барлығы,
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы,
соның ішінде:
тұқымға,
мал мен құс жемшөбіне
жемшөптік мақсаттардағы өңдеу
басқа мақсаттарға арналған өңдеу азық-түлік мақсаттарына арналған өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
8.      Өзара сауда (әкету)
9.      Сыртқы сауда (экспорт)
10.      Пайдалану қорытындысы
11.      Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша (Реса) астыққа сұраныс пен ұсыныстың ресурстық бөлігіндегі (ресурстар) қорытындысы мынадай формула бойынша айқындалады:
Реса = Ақа + Өа+ Иа,
мұндағы:
Ақа – астықтың Одақ бойынша жыл басындағы қоры;
Өа – Одақ бойынша астық өндірісі;
Иа – астықтың Одақ бойынша импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша астыққа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайд3) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайда =Та + Жа + ЖӨа +БӨа + АӨа +АШа + ЖТа + Эа,
мұндағы:
Та–тұқымға арналған астықты Одақ бойынша өндірістік тұтыну;
Жа–астықты мал мен құсқа Одақ бойынша жемшөптік тұтыну;
ЖӨа–астықты жемшөптік мақсатта Одақ бойынша өңдеу;
БӨа–астықты Одақ бойынша басқа мақсатта өңдеу;
АӨа–астықты Одақ бойынша азық-түліктік өңдеу;
АШа–астықтың Одақ бойынша шығыны;
ЖТа– астықты Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эа – астықтың Одақ бойынша экспорты (сыртқы сауда).
III.      Ет және ет өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы. Еттің жекелеген түрлеріне (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, құс еті) сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы

Показатели сводных прогнозов спроса и предложения по Союзу формируются путем суммирования соответствующих показателей прогнозов спроса и предложения государств-членов для всех статей, за исключением позиций 5 и 10, которые суммируются без учета данных по взаимной торговле.
Формирование прогнозного объема ввоза и вывоза сельскохозяйственной продукции и продовольствия осуществляется на основе принципа приоритета взаимной торговли государств-членов над внешней торговлей с третьими странами.
В случае превышения потребности государства-члена во ввозе определенного вида продукции над предложениями по ее поставкам других государств-членов показатель «Взаимная торговля (ввоз)» (позиция 3) формируется в соответствии с предложениями других государств-членов в полном объеме (позиция 8). В отношении оставшейся части потребности в соответствующей продукции указанный показатель формируется за счет импорта данной продукции из третьих стран (позиция 4).
В случае превышения предложений по поставкам определенного вида продукции из государств-членов над потребностью государства-члена в ее ввозе, планирование ввоза осуществляется пропорционально удельному весу государств-членов во взаимных поставках в указанное государство-член в отчетном году. Планируемые к реализации объемы соответствующей продукции, превышающие потребности внутреннего рынка государств-членов, отражаются в позиции 9.
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия) в течение 10 рабочих дней со дня официального поступления совместных прогнозов спроса и предложения от всех государств-членов осуществляет анализ представленных материалов, формирование сводных прогнозов спроса и предложения в соответствии с формами согласно приложению № 1 и их представление государствам-членам на согласование.
В случае необходимости Комиссия вправе обратиться за разъяснениями к соответствующему государству-члену.
По инициативе Комиссии или государства-члена вопросы, связанные с расчетом сводных прогнозов спроса и предложения, могут вноситься на рассмотрение рабочей группы при Консультативном комитете по агропромышленному комплексу, по результатам которого вырабатываются рекомендации по корректировке сводных прогнозов спроса и предложения.
Согласованные с государствами-членами сводные прогнозы спроса и предложения рассматриваются на заседаниях Коллегии Комиссии.
II. Сводный прогноз спроса и предложения зерна
Сводный прогноз спроса и предложения зерна отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования зерновых и зернобобовых культур без продуктов переработки зерна (коды 1001 – 1008 Единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС)).
Сводный прогноз спроса и предложения зерна включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на семена
на корм скоту и птице
переработка на кормовые цели
переработка на другие цели
переработка на продовольственные цели потери
личное потребление
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения зерна по Союзу (Ресз) определяется по формуле:
Ресз = Знз + Пз + Из,
где:
Знз – запасы зерна по Союзу на начало года;
Пз – производство зерна по Союзу;
Из – импорт (внешняя торговля) зерна по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводных прогнозов спроса и предложения зерна по Союзу (Испз) определяется по формуле:
Испз = Сз + Кз + ПКз +ПДз + ППз +ПОз + ЛПз + Эз,
где:
Сз – производственное потребление зерна на семена по Союзу;
Кз – производственное потребление зерна на корм скоту и птице по Союзу;
ПКз – переработка зерна на кормовые цели по Союзу;
ПДз – переработка зерна на другие цели по Союзу;
ППз – переработка зерна на продовольственные цели по Союзу;
ПОз – потери зерна по Союзу;
ЛПз – личное потребление зерна по Союзу;
Эз – экспорт (внешняя торговля) зерна по Союзу.
III. Сводный прогноз спроса и предложения мяса и мясопродуктов.
Сводные прогнозы спроса и предложения отдельных видов мяса
(говядина, свинина, баранина, мясо птицы)

Ет және ет өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамына малдың барлық түрінің еті (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, ешкі еті, үй қояндарының еті, құсеті және басқа), етке қайта есептелетін ет өнімдері, 1 және 2 санаттағы сорпалық ет өнімдері, сондай-ақ май шикізатына қайта есептелген малдың тағамдық майлары кіреді (ЕАЭО СЭҚ ТН 0201 -0210, 1601 - 1602 кодтары).
Сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдары еттің мынадай түрлері бойынша есептеледі:
сиыр етіне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы; шошқа етіне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы қой етіне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы; құс етіне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы.
Ет түрлері бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамдарына қайта өңделген ет өнімдері кірмейді.
Көрсеткіштердің атауы
жыл
(есеп)
жыл
(ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1.Жыл басындағы қорлар
2.Өндіріс
3.Өзара сауда (әкелу)
4.Сыртқы сауда (импорт)
5.Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
6.Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке ала отырып)
7.Ішкі пайдалану — барлығы,
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы,
соның ішінде:
ауыл шаруашылығында,
тағамдық емес мақсаттардағы өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
8.Өзара сауда (әкету)
9.Сыртқы сауда (экспорт)
10.Пайдалану қорытындысы
11.Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша ет және ет өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының ресурстық бөлігіндегі (ресурстар) қорытындысы (Ресе) мынадай формула бойынша айқындалады:
Ресе = Жқе+ Өе+ Ие,
мұндағы:
Жқе – ет және ет өнімдерінің Одақ бойынша жыл басындағы қоры;
Өе – Одақ бойынша ет өндірісі;
Ие – ет және ет өнімдерінің Одақ бойынша импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша ет пен ет өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайде) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайде = Те+ ТӨе + ӨШе + ЖТе + Эе,
мұндағы:
Те–Одақ бойынша ауыл шаруашылығында өндірістік ет тұтыну;
ТӨе–Одақ бойынша етті тағамдық емес мақсатта қайта өңдеу;
ӨШе–ет және ет өнімдерінің Одақ бойынша шығындары;
ЖТе– ет және ет өнімдерін Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эе - ет және ет өнімдерінің Одақ бойынша экспорты (сыртқы сауда).
Еттің жекелеген түрлеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштердің атауы
жыл
(есеп)
жыл
(ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1.      Жыл басындағы қорлар
2.      Өндіріс
3.      Өзара сауда (әкелу)
4.      Сыртқы сауда (импорт)
5.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
6.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алғанда)
7.      Ішкі пайдалану — барлығы,
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы,
соның ішінде:
ауыл шаруашылығында
тағамдық емес мақсаттардағы өңдеу
азық-түлік мақсаттарындағы өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
8.      Өзара сауда (әкету)
9.      Сыртқы сауда (экспорт)
10.      Пайдалану қорытындысы
11.      Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша еттің i түріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының ресурстық (ресурстар) бөлігіндегі қорытындысы (Pecеi) мынадай формула бойынша айқындалады:
Pecеi= Жқеi+ Өеi+ Иеi,
мұндағы:
Жқеi–i түріндегі еттің Одақ бойынша қоры;
Өеі–i түріндегі еттің Одақ бойынша өндірісі;
Иеі - i түріндегі еттің Одақ бойынша импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша еттің і түріне сұраныс пен ұсыныстың бірлескен болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайдеі) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайдеі = Теі+ ТӨеі + ӨӨеі + ӨШеі + ЖТеі + Эеі,
мұндағы:
Теі – і түріндегі етті Одақ бойынша ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну;
ТӨеі – і түріндегі етті Одақ бойынша тағамдық емес мақсатта қайта өңдеу;
ӨӨеі – і түріндегі етті Одақ бойынша өндірістік мақсатта қайта өңдеу;
ӨШеі – і түріндегі еттің Одақ бойынша шығындары;
ЖТеі– і түріндегі етті Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эеі– і түріндегі еттің Одақ бойынша экспорты (сыртқы сауда).
IV.      Сүт және сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы

В сводный прогноз спроса и предложения мяса и мясопродуктов включаются мясо всех видов животных (говядина, свинина, баранина, козлятина, мясо кроликов, мясо птицы и др.), мясопродукты в пересчете на мясо, субпродукты 1 и 2 категории, а также жиры животные пищевые в пересчете на жир-сырец (коды 0201 – 0210, 1601 – 1602 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводные прогнозы спроса и предложения рассчитываются по видам мяса:
сводный прогноз спроса и предложения говядины;
сводный прогноз спроса и предложения свинины;
сводный прогноз спроса и предложения баранины;
сводный прогноз спроса и предложения мяса птицы.
В сводные прогнозы спроса и предложения по видам мяса не включаются продукты переработки мяса.
Сводный прогноз спроса и предложения мяса и мясопродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
потери личное потребление
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения мяса и мясопродуктов по Союзу (Ресм) определяется по формуле:
Ресм = Знм + Пм + Им,
где:
Знм – запасы мяса и мясопродуктов по Союзу на начало года;
Пм – производство мяса по Союзу;
Им – импорт (внешняя торговля) мяса и мясопродуктов по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводных прогнозов спроса и предложения мяса и мясопродуктов по Союзу (Испм) определяется по формуле:
Испм = Км+ ПДм + ПОм + ЛПм + Эм,
где:
Км – производственное потребление мяса в сельском хозяйстве по Союзу;
ПДм – переработка мяса на непищевые цели по Союзу;
ПОм – потери мяса и мясопродуктов по Союзу;
ЛПм – личное потребление мяса и мясопродуктов по Союзу;
Эм – экспорт (внешняя торговля) мяса и мясопродуктов по Союзу.
Сводный прогноз спроса и предложения отдельных видов мяса включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
переработка на продовольственные цели потери личное потребление
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения мяса i-го вида по Союзу (Ресмi) определяется по формуле:
Ресмi = Знмi + Пмi + Имi,
где
Знмi – запасы мяса i-го вида по Союзу;
Пмi – производство мяса i-го вида по Союзу;
Имi – импорт (внешняя торговля) мяса i-го вида по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) совместного прогноза спроса и предложения мяса i-го вида по Союзу (Испмi) определяется по формуле:
Испмi = Кмi+ ПДмi +ППмi + ПОмi + ЛПмi + Эмi,
где:
Кмi – производственное потребление мяса i-го вида в сельском хозяйстве по Союзу;
ПДмi – переработка мяса i-го вида на непищевые цели по Союзу;
ППмi – переработка мяса i-го вида на продовольственные цели по Союзу;
ПОмi – потери мяса i-го вида по Союзу;
ЛПмi – личное потребление мяса i-го вида по Союзу;
Эмi – экспорт (внешняя торговля) мяса i-го вида по Союзу.
IV. Сводный прогноз спроса и предложения молока и
молокопродуктов

Сүт және сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамына физикалық салмақтағы сүттің барлық түрі мен базистік майлылықтағы сүтке қайта есептелген сүт өнімдері (мал майы, ірімшік, сүт консервілері, қаймағы алынбаған сүт өнімдері, құрғақ сүт, балмұздақ және т.б.) (ЕАЭО СЭҚ ТН 0401 - 0406, 2105 кодтары) кіреді.
Сүт және сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштердің атауы
жыл
(есеп)
жыл
(ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1.      Жыл басындағы қорлар
2.      Өндіріс
3.      Өзара сауда (әкелу)
4.      Сыртқы сауда (импорт)
5.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
6.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алғанда)
7.      Ішкі пайдалану — барлығы,
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы,
соның ішінде:
ауыл шаруашылығында
тағамдық емес мақсаттардағы өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
8.      Өзара сауда (әкету)
9.      Сыртқы сауда (экспорт)
10.      Пайдалану қорытындысы
11.      Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша сүт және сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының ресурстық (ресурстар) бөлігіндегі қорытындысы (Pecс) мынадай формула бойынша айқындалады:
Ресс = Жқс +Өс+Ис,
мұндағы:
Жқс–сүт және сүт өнімдерінің Одақ бойынша жыл басындағы қоры;
Өс –Одақ бойынша сүт өндірісі;
Ис – сүт және сүт өнімдерінің Одақ бойынша импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша сүт және сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайдс) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайдс = Тс+ ТӨс + ӨШс + ЖТс + Эс,
мұндағы:
Тс – сүтті Одақ бойынша ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну;
ТӨс – сүтті Одақ бойынша тағамдық емес мақсатта қайта өңдеу;
ӨШс – сүт және сүт өнімдерінің Одақ бойынша шығындары;
ЖТс– сүт және сүт өнімдерін Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эс– сүт және сүт өнімдерінің Одақ бойынша экспорты (сыртқы сауда).
V.      Қантқа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы
Қантқа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамына қант қызылшасынан және қант шикізатынан өндірілген ақ қант кіреді және қайта өңделген қант өнімдері кірмейді (ЕАЭС СЭҚ ТН 1701 99 100 коды).
Қантқа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштер атауы
жыл
(есеп)
жыл
(ағымдағы)
жыл
(болжам)
Жыл
(болжам)
1.      Жыл басындағы қорлар
2.      Өндіріс - барлығы
соның ішінде:
қант қызылшасынан
қант шикізатынан
3.      Өзара сауда (әкелу)
4.      Сыртқы сауда (импорт)
5.      Ресурстарқорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
6.      Ресурстарқорытындысы(өзара сауданы есепке алғанда)
7.      Ішкі пайдалану — барлығы,
оның ішінде:
өндірістік қайта өңдеу үшін
жеке тұтыну (сауда)
8.      Өзара сауда (әкету)
9.      Сыртқы сауда (экспорт)
10.      Пайдалану қорытындысы
11.      Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша қантқа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының ресурстық (ресурстар) бөлігіндегі қорытындысы (Ресқ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Ресқ= Знқ+ Пқ+ Иқ,
мұндағы:
Жққ–қанттың Одақ бойынша жыл басындағы қоры;
Өқ - Одақ бойынша қант өндірісі;
Иқ - Одақ бойынша қант импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша қантқа сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайдқ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайдқ= ТӨқ + АӨқ + ӨШқ + ЖТқ + Эқ,
мұндағы:
ТӨқ–қантты тағамдық емес мақсатта Одақ бойынша қайта өңдеу;
АӨқ – қантты азық-түлік мақсатында Одақ бойынша қайта өңдеу;
ӨШқ – Одақ бойынша қант шығындары;
ЖТқ – қантты Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эқ – Одақ бойынша қант экспорты (сыртқы сауда).
VI.      Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы

В сводный прогноз спроса и предложения молока и молокопродуктов включаются молоко всех видов в физическом весе и молочные продукты ((масло животное, сыр, молочные консервы, цельномолочная продукция, сухое молоко, мороженое и т.д.) (коды 0401 – 0406, 2105 ТН ВЭД ЕАЭС)) в пересчете на молоко базисной жирности.
Сводный прогноз спроса и предложения молока и молокопродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
потери личное потребление
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения молока и молокопродуктов по Союзу (Ресн) определяется по формуле:
Ресн = Знн + Пн + Ин,
где:
Знн – запасы молока и молокопродуктов по Союзу на начало года;
Пн – производство молока по Союзу;
Ин – импорт (внешняя торговля) молока и молокопродуктов по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогноза спроса и предложения молока и молокопродуктов по Союзу (Испм) определяется по формуле:
Испм = Кн+ ПДн + ПОн + ЛПн + Эн,
где:
Кн – производственное потребление молока в сельском хозяйстве по Союзу;
ПДн – переработка молока на непищевые цели по Союзу;
ПОн – потери молока и молокопродуктов по Союзу;
ЛПн – личное потребление молока и молокопродуктов по Союзу;
Эн – экспорт (внешняя торговля) молока и молокопродуктов по Союзу.
V. Сводный прогноз спроса и предложения сахара
В сводный прогноз спроса и предложения сахара включается сахар белый, произведенный из сахарной свеклы и сахара-сырца, и не включаются продукты переработки сахара (код 1701 99 100 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогноз спроса и предложения сахара включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство – всего
в том числе:
из сахарной свеклы
из сахара-сырца
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
для промышленной переработки
личное потребление (торговля)
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения сахара по Союзу (Ресс) определяется по формуле:
Ресс = Знс + Пс + Ис,
где:
Знс – запасы сахара по Союзу на начало года;
Пс – производство сахара по Союзу;
Ис – импорт (внешняя торговля) сахара по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогноза спроса и предложения сахара по Союзу (Испс) определяется по формуле:
Испс = ПДс + ППс + ПОс + ЛПс + Эс,
где:
ПДс – переработка сахара на непищевые цели по Союзу;
ППс – переработка сахара на продовольственные цели по Союзу;
ПОс – потери сахара по Союзу;
ЛПс – личное потребление сахара по Союзу;
Эс – экспорт (внешняя торговля) сахара по Союзу.
VI. Сводный прогноз спроса и предложения масел растительных

Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы келіп түсетін көздер бойынша болжамды ресурстарды және өсімдік майларын оларды қайта өңдейтін өнімдерді есепке алмай пайдалану бағытын көрсетеді (ЕАЭО СЭҚ ТН 1507 - 1515 кодтары).
Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштер атауы
жыл
(есеп)
жыл
(ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1.      Жыл басындағы қорлар
2.      Өндіріс - барлығы
соның ішінде:
күнбағыс майы
рапс майы
соя майы
майдың өзге де түрлері
Өзара сауда (әкелу)
Сыртқы сауда (импорт)
Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
Ресурстар қорытындысы(өзара сауданы есепке алғанда)
3.      Ішкі пайдалану - барлығы
соның ішінде:
тағамдық емес мақсатта қайта өңдеу азық-түлік мақсатында қайта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
4.      Өзара сауда (әкету)
5.      Сыртқы сауда (экспорт)
6.      Пайдалану қорытындысы
7.      Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының ресурстық (ресурстар) бөлігіндегі қорытындысы (Ресө) мынадай формула бойынша айқындалады:
Ресө = Жқө + Өө + Иө,
мұндағы:
Жққ – өсімдік майларының Одақ бойынша жыл басындағы қоры;
Өө – өсімдік майларын Одақ бойынша өндіру;
Иө – өсімдік майларының Одақ бойынша импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайдө) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайдө = ТӨө + АӨө + ӨШө + ЖТө + Эө,
мұндағы:
ТӨө – өсімдік майларын Одақ бойынша тағамдық емес мақсатта қайта өңдеу;
АӨө - өсімдік майларын Одақ бойынша азық-түлік мақсатында қайта өңдеу;
ӨШө – өсімдік майларының Одақ бойынша шығындары;
ЖТө - өсімдік майларын Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эө - өсімдік майларының Одақ бойынша экспорты (сыртқы сауда).
VII.      Картопқа және оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы
Картопқа және оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы келіп түсетін көздер бойынша болжамды ресурстарды және картопты және оны қайта өңдеу өнімдерін пайдалану бағытын көрсетеді (ЕАЭОСЭҚ ТН 0701,0710 10 000 0,0712 90 050 0,1105,1108 13 000 0 және2005 20 кодтары).
Картопқа және оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштер атауы
жыл
(есеп)
жыл
(ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1.      Жыл басындағы қорлар
2.      Өндіріс
3.      Өзара сауда (әкелу)
4.      Сыртқы сауда (импорт)
5.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алмағанда)
6.      Ресурстар қорытындысы (өзара сауданы есепке алғанда)
7.      Ішкі пайдалану — барлығы,
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы,
соның ішінде:
тұқымға арналған
мал мен құс жемшөбіне арналған
тағамдық емес мақсаттардағы өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
8.      Өзара сауда (әкету)
9.      Сыртқы сауда (экспорт)
10.      Пайдалану қорытындысы
11.      Жыл аяғындағы қорлар
Одақ бойынша картопқа және оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының ресурстық (ресурстар) бөлігіндегі қорытындысы (Реск) мынадай формула бойынша айқындалады:
Реск = Жқк+Өк+Ик,
мұндағы:
Жқк - картоптың және оны қайта өңдеу өнімдерінің Одақ бойынша жыл басындағы қоры;
Өк–Одақ бойынша картоп өндіру;
Ик - картоптың және оны қайта өңдеу өнімдерінің Одақ бойынша импорты (сыртқы сауда).
Одақ бойынша картопқа және оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамының бөлу (ресурстарды пайдалану) бөлігіндегі қорытындысы (Пайдк) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пайдк = Тк + Жк + ТӨк + ӨШк + ЖТк + Эк,
мұндағы:
Тк–Одақ бойынша картопты тұқымға өндірістік тұтыну;
Жк - Одақ бойынша картопты мал мен құстың жемшөбіне өндірістік тұтыну;
ТӨк–картопты тағамдық емес мақсатта Одақ бойынша қайта өңдеу;
ӨШк–картоптың және оны қайта өңдеу өнімдерінің Одақ бойынша шығындары;
ЖТк - картопты және оны қайта өңдеу өнімдерін Одақ бойынша жеке тұтыну;
Эк - картоптың және оны қайта өңдеу өнімдерінің Одақ бойынша экспорты (сыртқы сауда).
VIII. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамы

Сводный прогноз спроса и предложения масел растительных отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направления использования масел растительных без учета продуктов их переработки (коды 1507 – 1515 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогноз спроса и предложения масел растительных включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство – всего в том числе:
масло подсолнечное
масло рапсовое
масло соевое
прочие виды масел
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели переработка на продовольственные цели
потери личное потребление
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения масел растительных по Союзу (Реср) определяется по формуле:
Реср = Знр + Пр + Ир,
где:
Знр – запасы масел растительных по Союзу на начало года;
Пр – производство масел растительных по Союзу;
Ир – импорт (внешняя торговля) масел растительных по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогноза спроса и предложения масел растительных по Союзу (Испр) определяется по формуле:
Испр = ПДр + ППр + ПОр + ЛПр + Эр,
где:
ПДр – переработка масел растительных на непищевые цели по Союзу;
ППр – переработка масел растительных на продовольственные цели по Союзу;
ПОр – потери масел растительных по Союзу;
ЛПр – личное потребление масел растительных по Союзу;
Эр – экспорт (внешняя торговля) масел растительных по Союзу.
VII. Сводный прогноз спроса и предложения картофеля и продуктов
его переработки
Сводный прогноз спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направления использования картофеля и продуктов его переработки (коды 0701, 0710 10 000 0, 0712 90 050 0, 1105, 1108 13 000 0 и 2005 20 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогноз спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателей
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Итого ресурсов (с учетом взаимной торговли)
7.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на семена
на корм скоту и птице
переработка на непищевые цели
потери личное потребление
8.
Взаимная торговля (вывоз)
9.
Внешняя торговля (экспорт)
10.
Итого использование
11.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсы) сводного прогноза спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки по Союзу (Реск) определяется по формуле:
Реск = Знк + Пк + Ик,
где:
Знк – запасы картофеля и продуктов его переработки по Союзу на начало года;
Пк – производство картофеля по Союзу;
Ик – импорт (внешняя торговля) картофеля и продуктов его переработки по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогноза спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки по Союзу (Испк) определяется по формуле:
Испк = Ск + Кк + ПДк + ПОк + ЛПк + Эк,
где:
Ск – производственное потребление картофеля на семена по Союзу;
Кк – производственное потребление картофеля на корм скоту и птице по Союзу;
ПДк – переработка картофеля на непищевые цели по Союзу;
ПОк – потери картофеля и продуктов его переработки по Союзу;
ЛПк – личное потребление картофеля и продуктов его переработки по Союзу;
Эк – экспорт (внешняя торговля) картофеля и продуктов его переработки по Союзу.
VIII. Сводный прогноз спроса и предложения яиц и яйцепродуктов