Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау бойынша 2015 жылға арналған егжей-тегжейлі жоспар туралы
Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2015 жылғы 4 ақпандағы № 4 Шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы ақпаратын назарға ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссияның Кеңесі шешті:
1. Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау бойынша 2015 жылға арналған қоса беріліп отырған егжей-тегжейлі жоспар бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
В. Габриелян
Беларусь Республикасынан
В. Матюшевский
Қазақстан Республикасынан
Б. Сағынтаев
Ресей Федерациясынан
И. Шувалов
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кеңесінің 2015 жылғы 4 ақпандағы
№ 4 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау бойынша 2015 ЖЫЛҒА АРНАЛҒАН ЕГЖЕЙ-ТЕГЖЕЙЛІ ЖОСПАР
Іс-шараның атауы
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушы
Жоспарланып отырған нәтиже
1
2
3
4
1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту"
1.1. Мүше мемлекеттердің заңнамасы мен халықаралық практикада "бірыңғай терезе" тетігінің сипаттамасында пайдаланылатын терминдерді салыстыру
2015 жылғы ІІ тоқсан
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия), Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер)
салыстырма кесте
1.2. Сыртқы экономикалық қызметпен байланысты мемлекеттік рәсімдер мен бизнес-процестерді модельдеудегі және талдаудағы мүше мемлекеттердің тәсілдерін келісу
1.2.1. Сыртқы экономикалық қызметпен байланысты мемлекеттік рәсімдер мен бизнес-процестерді, оның ішінде мүше мемлекеттердегі тиісті әдістемелер мен нұсқаулықтарды (олар болған кезде) талдау тәсілдерін зерделеу
2015 жылғы сәуір
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.2.2. Комиссия мен мүше мелекеттер сарапшыларының қатысуымен, сыртқы экономикалық қызметпен байланысты мемлекеттік рәсімдер мен бизнес-процестерді модельдеу мен талдау жөніндегі оқыту семинарын өткізу
2015 жылғы мамыр-маусым
Комиссия, БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясы,
мүше мемлекеттер
семинар өткізу

О детализированном плане на 2015 год по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 4 февраля 2015 года № 4
Приняв к сведению информацию Коллегии Евразийской экономической комиссии о мерах по обеспечению выполнения плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемый детализированный план на 2015 год по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Российской Федерации
В. Габриелян
В. Матюшевский
Б. Сагинтаев
И. Шувалов
УТВЕРЖДЕН
Решением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 4 февраля 2015 г. № 4
ДЕТАЛИЗИРОВАННЫЙ ПЛАН НА 2015 ГОД по выполнению плана
мероприятий по реализации Основных направлений развития
механизма «единого окна» в системе регулирования
внешнеэкономической деятельности
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Ответственный исполнитель
Планируемый результат
1
2
3
4
1. Развитие национальных механизмов «единого окна»
1.1. Сравнение терминов, используемых в описании механизма «единого окна» в законодательстве государств-членов и международной практике
II квартал
2015 г.
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия), государства – члены Евразийского экономического союза (далее – государства-члены)
сравнительная таблица
1.2. Согласование подходов государств-членов к моделированию и анализу государственных процедур и бизнес-процессов, связанных с внешнеэкономической деятельностью
1.2.1. Изучение подходов к анализу государственных процедур и бизнес-процессов, связанных внешнеэкономической деятельностью, в том числе соответствующих методик и руководств в государствах-членах (при их наличии)
апрель 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.2.2. Проведение обучающего семинара по моделированию и анализу государственных процедур и бизнес-процессов, связанных внешнеэкономической деятельностью, с участием экспертов Комиссии и государств-членов
май – июнь 2015 г.
Комиссия, Европейская экономическая комиссия ООН,государства-члены
проведение семинара

1.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін бағалау әдістемесін әзірлеу
1.3.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін бағалау үшін объектіні (объектілерді) айқындау
2015 жылғы мамыр
Комиссия, мүше мемлекеттер
бағалау әдістемесінде ескеріледі
1.3.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін бағалау мақсатында басым экспорттық, импорттық және транзиттік операциялар тізбесін айқындау
2015 жылғы шілде-тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
бағалау әдістемесінде ескеріледі
1.3.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін бағалау мақсатында сыртқы экономикалық қызметті реттеу салаларының тізбесін айқындау
2015 жылғы маусым
Комиссия, мүше мемлекеттер
Бизнес-процестер кластерлерінің матрицасы (бағалау әдістемесінде ескеріледі)
1.3.4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін бағалау әдістемесін бекіту
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия
Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) органының актісі
1.4. Әзірленген әдістемеге сәйкес "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін талдауды жүргізу
1.4.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін енгізу және дамыту жөніндегі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне талдау жүргізу
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.2. Мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің қамтылу саласын талдау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.3. Осы жоспардың 1.4.1-тармағына сәйкес сыртқы экономикалық қызметпен байланысты қолданыстағы мемлекеттік рәсімдер мен бизнес-процестерді, оларды автоматтандыру дәрежесі мен деңгейін талдау. Қағаз жеткізгіштегі құжаттардан электрондық құжаттарға көшу кезінде "тар жерлерді" айқындау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.4. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарда қамтылған мәліметтерді үндестіру және барынша азайту мүмкіндіктерін талдау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.5. Электрондық түрде міндетті төлемдерді төлеу практикасын және "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктері шеңберінде осындай қызметті көрсету мүмкіндігін талдау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.6. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігі порталын мүше мемлекеттерде құрудың техникалық мүмкіндіктері мен құқықтық негіздерін айқындау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.7. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін құруға бағытталған ұлттық жобалардың мақсатын (нысаналы көрсеткіштерін) айқындау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.4.8. "Бірыңғай терезе" оқшауланған тетіктерін дамыту жөніндегі қабылданған ұлттық бағдарламаларды зерделеу. Оларды "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің бірыңғай жүйесіне интеграциялау қажеттігін бағалау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп

1.3. Разработка методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»
1.3.1. Определение объекта (объектов) для оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»
май 2015 г.
Комиссия, государства-члены
учитывается в методике оценки
1.3.2. Определение перечня приоритетных экспортных, импортных и транзитных операций для целей оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
учитывается в методике оценки
1.3.3. Определение перечня сфер регулирования внешнеэкономической деятельности для целей оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»
июнь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
матрица кластеров бизнес-процессов (учитывается в методике оценки)
1.3.4. Утверждение методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия
акт органа Евразийского экономического союза (далее – Союз)
1.4. Проведение анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» в соответствии с разработанной методикой
1.4.1. Проведение анализа нормативных правовых актов государств-членов по внедрению и развитию национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.2. Анализ сферы охвата национальных механизмов «единого окна» в государствах-членах
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.3. Анализ существующих государственных процедур и бизнес-процессов, связанных с внешнеэкономической деятельностью, в соответствии с пунктом 1.4.1 настоящего плана, степени и уровня их автоматизации. Определение «узких мест» при переходе от документов на бумажном носителе к электронным документам
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.4. Анализ возможностей по гармонизации и минимизации сведений, содержащихся в документах, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.5. Анализ практики уплаты обязательных платежей в электронном виде и возможности предоставления такой услуги в рамках национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.6. Определение технической возможности и правовых оснований создания в государствах-членах портала национального механизма «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.7. Определение цели (целевых показателей) национальных проектов, направленных на создание национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.4.8. Изучение принятых национальных программ по развитию локальных механизмов «единого окна». Оценка необходимости их интеграции в единую систему национального механизма «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет

1.4.9. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің күшті және әлсіз жақтарын, даму мүмкіндіктері мен перспективаларын талдау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
1.5. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің даму жай-күйін бағалау нәтижелерін жинау және қорыту. Сыртқы экономикалық қызметпен байланысты мемлекеттік рәсімдер мен бизнес-процестерді оңтайландыру бойынша, сондай-ақ "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөнінде әрбір мүше мемлекет бойынша қорытындылар әзірлеу
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
әрбір мүше мемлекет бойынша ұсынымдар
1.6. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетегінің этолондық моделінің функциялары мен сәулетін егжей-тегжейлі сипаттауды, ұлтүсті сегментін ескере отырып, осы этолондық модельде қамтылатын мемлекеттік рәсімдер мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссия Кеңесі шешімінің жобасын дайындау барысы туралы анықтама
1.7. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін әзірлеу, енгізу және оңтайландыру
1.7.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту тұжырымдамасын жасау және пысықтау
2015 жылғы желтоқсан
мүше мемлекеттер
"бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту тұжырымдамасы
1.7.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін жасау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") дайындау
2015 жылғы желтоқсан
мүше мемлекеттер
"бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін жасау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") дайындау жөніндегі аралық есеп
1.7.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін енгізудің пилоттық жобаларын іске асыру
2015 жылғы желтоқсан
мүше мемлекеттер
пилоттық жобаларды іске асыру жөніндегі аралық есеп
2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі тәсілдерді жақындастыру
2.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі тәсілдерді жақындастырудың басым бағыттарын айқындау
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
қорытынды
3. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті электрондық құжаттарды өзара тану
3.1. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талдау және Одақ құқығына кіретін актілер мен мүше мемлекеттердің заңнамасына құжаттардағы мәліметтерді біріздендіру және үндестіру мақсатында өзгерістер енгізу қажеттігін бағалау
3.1.1. Одақтың құқығына кіретін актілер мен мүше мемлекеттердің заңнамасына, қамтылған мәліметтерді біріздендіруге және үндестіруге бағытталған өзгерістер енгізу қажет құжаттарды айқындау мақсатында талдау жүргізу тәсілдерін келісу
2015 жылғы шілде-тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі

1.4.9. Анализ сильных и слабых сторон национальных механизмов «единого окна», возможностей и перспектив развития
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
1.5. Сбор и обобщение результатов оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна». Разработка заключений по каждому государству-члену по оптимизации государственных процедур и бизнес-процессов, связанных с внешнеэкономической деятельностью, а также по развитию национальных механизмов «единого окна»
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
рекомендации по каждому государству-члену
1.6. Разработка и утверждение детального описания функций и архитектуры эталонной модели национального механизма «единого окна», перечня государственных процедур и услуг, охватываемых этой эталонной моделью, с учетом наднационального сегмента
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
справка о ходе подготовки проекта решения Совета Комиссии
1.7. Разработка, внедрение и оптимизация национальных механизмов «единого окна»
1.7.1. Создание или доработка концепций развития национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
государства-члены
концепции развития национальных механизмов «единого окна»
1.7.2. Подготовка планов мероприятий («дорожных карт») по созданию национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
государства-члены
промежуточный отчет по подготовке планов мероприятий («дорожных карт») по созданию национальных механизмов «единого окна»
1.7.3. Реализация пилотных проектов внедрения национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
государства-члены
промежуточный отчет по реализации пилотных проектов
2. Сближение подходов по развитию национальных механизмов «единого окна»
2.1. Определение приоритетных направлений сближения подходов по развитию национальных механизмов «единого окна»
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
заключение
3. Взаимное признание электронных документов,
необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности
3.1. Анализ документов и сведений, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, и оценка необходимости внесения изменений в акты, входящие в право Союза, и законодательство государств-членов с целью унификации и гармонизации сведений из документов
3.1.1. Согласование подходов к проведению анализа актов, входящих в право Союза, и законодательства государств-членов с целью определения документов, в которые необходимо внести изменения, направленные на унификацию и гармонизацию содержащихся в них сведений
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза

3.1.2. Одақтың құқығына кіретін актілер мен мүше мемлекеттердің заңнамасын, қамтылған мәліметтерді біріздендіруге және үндестіруге бағытталған өзгерістер енгізу қажет, мемлекеттік реттеудің мынадай:
кедендік реттеу;
валюталық ретттеу;
салықтық реттеу;
кедендік-тарифтік реттеу;
тарифтік емес реттеу;
техникалық реттеу;
саниатриялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шаралар;
қаржылық (банктік, сақтандыру) қызметтер көрсету;
көлік және тасымалдау;
зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және сақтау салаларындағы құжаттарды айқындау мақсатында талдау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
қорытынды
3.1.3. Сыртқы экономикалық қызметті, оның ішінде халықаралық стандарттарға сәйкес жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардағы мәліметтерді біріздендіру және үндестіру дәрежесі мен мүмкіндігін бағалау тәсілдерін келісу
2015 жылғы шілде-тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
3.1.4. Сыртқы экономикалық қызметті, оның ішінде халықаралық стандарттарға сәйкес жүзеге асыру үшін қажетті, мемлекеттік реттеудің мынадай:
кедендік реттеу;
валюталық ретттеу;
салықтық реттеу;
кедендік-тарифтік реттеу;
тарифтік емес реттеу;
техникалық реттеу;
саниатриялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шаралар;
қаржылық (банктік, сақтандыру) қызметтер көрсету;
көлік және тасымалдау;
зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және сақтау салаларындағы құжаттардағы мәліметтерді біріздендіру және үндестіру дәрежесі мен мүмкіндігін бағалау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
қорытынды
3.1.5. Электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалау тәсілдерін келісу
2015 жылғы шілде-тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
3.1.6. Мемлекеттік реттеудің мынадай:
кедендік реттеу;
валюталық ретттеу;
салықтық реттеу;
кедендік-тарифтік реттеу;
тарифтік емес реттеу;
техникалық реттеу;
саниатриялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шаралар;
қаржылық (банктік, сақтандыру) қызметтер көрсету;
көлік және тасымалдау;
зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және сақтау салаларындағы электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
қорытынды
3.2. Өзара тану мақсатында, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардағы, сондай-ақ Одақ аумағында ресімделетін электрондық құжаттарда қамтылған мәліметтерді біріздендіру және үндестіру
3.2.1. Халықаралық стандарттар негізінде құрылған Одақтың деректер моделі негізінде элекрондық құжаттарда қамтылған, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті, мемлекеттік реттеудің мынадай:
кедендік реттеу;
валюталық ретттеу;
салықтық реттеу;
кедендік-тарифтік реттеу;
тарифтік емес реттеу;
техникалық реттеу;
саниатриялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шаралар;
қаржылық (банктік, сақтандыру) қызметтер көрсету;
көлік және тасымалдау;
зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және сақтау салаларындағы құжаттардағы мәліметтерді біріздендіру және үндестіру
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері

3.1.2. Анализ актов, входящих в право Союза, и законодательства государств-членов с целью определения документов, в которые необходимо внести изменения, направленные на унификацию и гармонизацию содержащихся в них сведений, в следующих сферах государственного регулирования:
таможенное регулирование;
валютное регулирование;
налоговое регулирование;
таможенно-тарифное регулирование;
нетарифное регулирование;
техническое регулирование;
санитарные, ветеринарно-санитарные, карантинные фитосанитарные меры;
финансовые услуги (банковские, страховые);
транспорт и перевозки;
охрана и защита прав интеллектуальной собственности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
заключение
3.1.3. Согласование подходов к оценке степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, в том числе в соответствии с международными стандартами
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
3.1.4. Оценка степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, в том числе в соответствии с международными стандартами, в следующих сферах государственного регулирования:
таможенное регулирование;
валютное регулирование;
налоговое регулирование;
таможенно-тарифное регулирование;
нетарифное регулирование;
техническое регулирование;
санитарные, ветеринарно-санитарные, карантинные фитосанитарные меры;
финансовые услуги (банковские, страховые);
транспорт и перевозки;
охрана и защита прав интеллектуальной собственности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
заключение
3.1.5. Согласование подходов к оценке возможности оформления электронных документов
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
3.1.6. Оценка возможности оформления электронных документов в следующих сферах государственного регулирования:
таможенное регулирование;
валютное регулирование;
налоговое регулирование;
таможенно-тарифное регулирование;
нетарифное регулирование;
техническое регулирование;
санитарные, ветеринарно-санитарные, карантинные фитосанитарные меры;
финансовые услуги (банковские, страховые);
транспорт и перевозки;
охрана и защита прав интеллектуальной собственности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
заключение
3.2. Унификация и гармонизация сведений из документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, а также содержащихся в электронных документах, оформляемых на территории Союза, в целях их взаимного признания
3.2.1. Унификация и гармонизация сведений из документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, содержащихся в электронных документах, на основе модели данных Союза, созданной на основе международных стандартов, в следующих сферах государственного регулирования:
таможенное регулирование;
валютное регулирование;
налоговое регулирование;
таможенно-тарифное регулирование;
нетарифное регулирование;
техническое регулирование;
санитарные, ветеринарно-санитарные, карантинные фитосанитарные меры;
финансовые услуги (банковские, страховые);
транспорт и перевозки;
охрана и защита прав интеллектуальной собственности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза

3.3. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті электрондық құжаттарды мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ресімдеуіне және пайдалануына көшу
3.3.1. Одақ құқығына кіретін актілерде сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті электрондық құжаттардың форматы мен құрылымын міндетті түрде бекіту туралы ережелерді бекіту
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, государства-члены
Одақ органдарының актілері
3.3.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытуға әсер ететін, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге және пайдалануға байланысты, Одақтың құқығына кіретін актілердің жобаларын келісуді үйлестіру тәртібін айқындау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері
3.3.3. Комиссия мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасау процесінде электрондық нысанда ұсынылатын ақпараттар тізбесін айқындайтын жағдайларды анықтайтын халықаралық шартты әзірлеу
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Халықаралық шарт жобасы
3.3.4. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті, мемлекеттік реттеудің мынадай:
кедендік реттеу;
валюталық ретттеу;
салықтық реттеу;
кедендік-тарифтік реттеу;
тарифтік емес реттеу;
техникалық реттеу;
саниатриялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шаралар;
қаржылық (банктік, сақтандыру) қызметтер көрсету;
көлік және тасымалдау;
зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және сақтау салаларындағы электрондық құжаттарды ресімдеу және пайдалану бөлігінде Одақтың құқығына кіретін актілер мен мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері, мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу
3.5. Сыртқы экономикалық қызмет субъектілерін бірегей сәйкестендіруді қамтамасыз ету тәртібін белгілеу
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
4. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды ұйымдастыру
4.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктері шеңберінде мүдделі тұлғалары мен мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл жасау рәсімдерін біріздендіру
4.1.1. Одақтың құқығына кіретін актілер мен мүше мемлекеттердің заңнамасын мүдделі тұлғалардың мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуі шеңберінде осындай органдарға және (немесе) ұйымдарға мәліметтер беру кезінде (бұдан әрі – B2G рәсімдері) ақпараттық өзара іс-қимыл жасауын көздеу бөлігінде талдау
2015 жылғы шілде-тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп

3.3. Переход на оформление уполномоченными органами государств-членов и использование электронных документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности
3.3.1. Закрепление в актах, входящих в право Союза, положений об обязательном утверждении формата и структур электронных документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
3.3.2. Определение порядка координации согласования проектов актов, входящих в право Союза, связанных с оформлением и использованием документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, оказывающих влияние на развитие национальных механизмов
«единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
3.3.3. Разработка международного договора, определяющего случаи, когда Комиссия определяет перечень информации, представляемой в процессе межгосударственного информационного взаимодействия в электронной форме
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
проект международного договора
3.3.4. Внесение изменений в акты, входящие в право Союза, и законодательство государств-членов в части оформления и использования электронных документов, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, в следующих сферах государственного регулирования:
таможенное регулирование;
валютное регулирование;
налоговое регулирование;
таможенно-тарифное регулирование;
нетарифное регулирование;
техническое регулирование;
санитарные, ветеринарно-санитарные, карантинные фитосанитарные меры;
финансовые услуги (банковские, страховые);
транспорт и перевозки;
охрана и защита прав интеллектуальной собственности
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза, внесение изменений в законодательство государств-членов
3.5. Установление порядка обеспечения уникальной идентификации субъектов внешнеэкономической деятельности
IV квартал
2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
4. Организация информационного взаимодействия
4.1. Унификация процедур взаимодействия заинтересованных лиц и государственных органов государств-членов в рамках национальных механизмов «единого окна»
4.1.1. Анализ актов, входящих в право Союза, и законодательства государств-членов в части, предусматривающей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов, при предоставлении сведений таким органам и (или) организациям в рамках функционирования национальных механизмов «единого окна» (далее – процедуры B2G)
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет

4.1.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі жобаларды қамту саласына енгізілген B2G рәсімдерінің тізбесін жаңартып отыру бойынша ұсыныстарды дайындау
2015 жылғы шілде-тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
4.1.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі жобаларды қамту саласына енгізілген B2G рәсімдерін іске асыру туралы есептерді дайындау
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия, мүше мемлекеттер
есептер
4.1.4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуі шеңберінде B2G рәсімдерін біріздендіру үшін басымдар тізбесін жаңартып отыру бойынша ұсыныстар дайындау
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
4.1.5. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуі шеңберінде B2G біріздендірілетін рәсімдерін регламенттеу
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
4.1.6. Ұлтүсті деңгейде белгіленетін, біріздендірілген талаптарға сәйкес "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуі шеңберінде "B2G рәсімдерін іске асыру
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
іс-шаралар жоспарлары (ұлттық), есептер
4.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуі шеңберінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасау рәсімдерін оңтайландыру
4.2.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуі шеңберінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасау процестерін талдау
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
4.2.2. "Бірыңғай терезе" тетігін дамыту жөніндегі жобаны қамту саласына енгізілген, ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасау рәсімдерінің тізбесін жаңартып отыру (бұдан әрі - G2G рәсімдері)
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
рәсімдердің жаңартылған тізбесі, мүдделі органдардың тізбесі
4.2.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі жобаларды қамту саласына енгізілген G2G рәсімдерін іске асыру туралы есептерді дайындау
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия, мүше мемлекеттер
есептер
4.2.4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі жобаларды қамту саласына енгізілген G2G мемлекеттік рәсімдерін оңтайландыру бойынша ұсыныстар дайындау
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия, мүше мемлекеттер
ұсыныс
4.2.5. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі тәсілдерді жақындастыру шеңберінде мүше мемлекеттерде қолдану үшін "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту жөніндегі жобаларды қамту саласына енгізілген G2G үлгілік жобаларын іске асыру бойынша ұсынымдар дайындау
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
4.2.6. Осы жоспардың 4.2.5.- тармағында көрсетілген ұсынымдарға сәйкес G2G рәсімдерін іске асыру
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
іс-шаралар жоспарлары (ұлттық), есептер

4.1.2. Подготовка предложений по актуализации перечня процедур B2G, включенных в сферу охвата проектов по развитию национальных механизмов «единого окна»
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
4.1.3. Подготовка отчетов о реализации процедур B2G, включенных в сферу охвата проектов по развитию национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчеты
4.1.4. Подготовка предложений по актуализации перечня приоритетных для унификации процедур B2G в рамках функционирования национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
4.1.5. Регламентация унифицируемых процедур B2G в рамках функционирования национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
4.1.6. Реализация процедур B2G в рамках функционирования национальных механизмов «единого окна» в соответствии с унифицированными требованиями, устанавливаемыми на наднациональном уровне
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
планы мероприятий (национальные), отчеты
4.2. Оптимизация процедур межведомственного информационного взаимодействия в рамках функционирования национальных механизмов «единого окна»
4.2.1. Анализ процессов межведомственного информационного взаимодействия в рамках функционирования национальных механизмов «единого окна»
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
4.2.2. Актуализация перечня процедур межведомственного информационного взаимодействия (далее – процедуры G2G), включенных в сферу охвата проекта по развитию механизма «единого окна»
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
актуализированный перечень процедур, перечень заинтересованных органов
4.2.3. Подготовка отчетов о реализации процедур G2G, включенных в сферу охвата проектов по развитию национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчеты
4.2.4. Подготовка предложений по оптимизации государственных процедур G2G, включенных в сферу охвата проектов по развитию национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
предложения
4.2.5. Подготовка рекомендаций по реализации типовых процедур G2G, включенных в сферу охвата проектов по развитию национальных механизмов «единого окна», для применения в государствах-членах в рамках сближения подходов по развитию национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
4.2.6. Реализация процедур G2G в соответствии с рекомендациями, указанными в пункте 4.2.5 настоящего плана
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
планы мероприятий (национальные), отчеты

4.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тартылған, Одақ шеңберіндегі ортақ процестерді оңтайландыру және іске асыру
4.3.1. Одақтың құқығы мен мүше мемлекеттердің заңнамасына "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктері арасындағы мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың іске асырылуын қамтамасыз ету мақсатында өзгерістер енгізу қажеттігін айқындау бөлігінде талдау жүргізу
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп, Одақ органдарының актілері
4.3.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасау процестеріне (Одақ шеңберіндегі жалпы процестерге) мониторинг жүргізу
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
4.3.3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің өзара іс-қимыл жасау қамтамасыз ету бөлігінде Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесін жаңартып отыру жөнінде ұсыныстар дайындау
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия, мүше мемлекеттер
жалпы процестердің жаңартылған тізбесі, Одақ органының актісі
4.3.4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тартылған Одақ шеңберіндегі жалпы процестерді регламенттеу
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
технологиялық регламенттер, Одақ органының актісі
4.3.5. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тартылған жалпы процестерді іске асырудың нысаналы салалары шеңберінде Одақ деректерінің моделін дамыту
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
деректердің формальдандырылған моделі, деректер моделінің сипаттамасы, Одақ органының актісі
4.3.6. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тартылған Одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру
2015 жылғы желтоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
техникалық құжаттама, актілер
4.4. Мүдделі тұлғалардың "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін пайдалану рәсімдерін оңайлату
4.4.1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін пайдалану кезінде мүдделі тұлғалар арасындағы өзара іс-қимыл жасау процестері мен рәсімдерін талдау
2015 жылғы қыркүйек
Комиссия, мүше мемлекеттер
есеп
4.5. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін қалыптастыру және дамыту
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері
5. Ұғымдық аппаратты қалыптастыру
5.1. Негізгі бағыттарды іске асыру кезінде пайдаланылатын терминдер глоссариін әзірлеу
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
6. Іс-шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық тетік (басқару тетігі)

4.3. Оптимизация и реализация общих процессов в рамках Союза, задействованных в обеспечении функционирования национальных механизмов «единого окна»
4.3.1. Проведение анализа права Союза и законодательства государств-членов в части определения необходимости внесения в него изменений с целью обеспечения реализации межгосударственного информационного взаимодействия между национальными механизмами «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет, акты органов Союза
4.3.2. Проведение мониторинга процессов межгосударственного информационного взаимодействия (общих процессов в рамках Союза) в целях обеспечения функционирования национальных механизмов «единого окна»
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
4.3.3. Подготовка предложений по актуализации перечня общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в части обеспечения взаимодействия национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
актуализированный перечень общих процессов, акт органа Союза
4.3.4. Регламентация общих процессов в рамках Союза, задействованных в обеспечении функционирования национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
технологические регламенты, акт органа Союза
4.3.5. Развитие модели данных Союза в рамках предметных областей реализации общих процессов, задействованных в обеспечении функционирования национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
формализованная модель данных, описание модели данных, акт органа Союза
4.3.6. Реализация общих процессов в рамках Союза, задействованных в обеспечении функционирования национальных механизмов «единого окна»
декабрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
техническая документация, акты
4.4. Упрощение процедур использования национальных механизмов «единого окна» заинтересованными лицами
4.4.1. Анализ процессов и процедур взаимодействия между заинтересованными лицами при использовании национальных механизмов «единого окна»
сентябрь 2015 г.
Комиссия, государства-члены
отчет
4.5. Формирование и развитие единой системы нормативно-справочной информации Союза, необходимой для обеспечения функционирования национальных механизмов «единого окна»
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
5. Формирование понятийного аппарата
5.1. Разработка глоссария терминов, используемых при реализации Основных направлений
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
6. Организационный механизм, обеспечивающий реализацию плана мероприятий (механизм
управления)

6.1. Басқару тетігінің ұйымдастырушылық құрылымын әзірлеу және бекіту
6.1.1. Басқару тетігінің ұйымдастырушылық құрылымының әрбір құрауышының (бұдан әрі – ұйымдастырушылық құрылымының басқарушылық элементі) рөлін, функцияларын, өкілеттіктерін сипаттай отырып, регламентті, ережелерді әзірлеу
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері
6.1.2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін құру және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары мен жобасын іске асыруды стратегиялық және тактикалық басқаруды жүзеге асыратын тұлғалардың өкілеттіктерін айқындау
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері
6.2. Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша жұмыс тобын (бұдан әрі – жұмыс тобы) құру
2015 жылғы ІІІ тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері
6.2.1. Басшыларын, ұйымдастырушылық құрылымның басқарушылық элементтерін қоса алғанда, жұмыс тобының құрамын айқындау
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
6.2.2. Жұмыс тобының жанынан тақырыптық сарапшы топтарды құру
2015 жылғы шілде - тамыз
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
6.3. Мүше мемлекеттердің Негізгі бағыттарды іске асыруға жауапты уәкілетті органдарды айқындауы
2015 жылғы ІІІ тоқсан
мүше мемлекеттер
мүше мемлекет үкіметінің актісі
6.4. Мүше мемлекеттердің іс-шаралар жоспары мен осы жоспарды іске асыруға уәкілетті үйлестіруші (кеңесші) органдарды құруы
2015 жылғы ІІІ тоқсан
мүше мемлекеттер
мүше мемлекет үкіметінің актісі
7. Ұйымдастырушылық мәселелер
7.1. "Бірыңғай терезе" тетігін көпшілікке танымал ету: Негізгі бағыттарды және іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша БАҚ-пен жұмыс істеу, ашық піріксайыстарды, семинарларды, конференцияларды ұйымдастыру
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
конференцияларды ұйымдастыру, анықтамалық ақпарат шығару, мақалалар дайындау, жинақтар, брошюралар шығару
7.2. Негізгі бағыттарды және іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша жасалған жұмыс туралы есептерді дайындау және жариялау
2015 жылғы IV тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі Одақ сайтына жариялау

6.1. Разработка и утверждение организационной структуры механизма управления
6.1.1. Разработка регламента, положений с описанием роли, функций, полномочий каждой составляющей организационной структуры механизма управления
(далее – управленческий элемент организационной структуры)
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
6.1.2. Определение полномочий лиц, осуществляющих стратегическое и тактическое управление реализацией плана мероприятий и проекта по созданию и развитию национального механизма «единого окна»
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
6.2. Создание рабочей группы по реализации плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности (далее – рабочая группа)
III квартал
2015 г.
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
6.2.1. Определение состава рабочей группы, включая ее руководителя, управленческих элементов организационной структуры
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
6.2.2. Создание тематических экспертных групп при рабочей группе
июль – август 2015 г.
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
6.3. Определение государствами-членами уполномоченных органов, ответственных за реализацию Основных направлений
III квартал
2015 г.
государства-члены
акт правительства государства-члена
6.4. Создание государствами-членами координирующих (совещательных) органов, уполномоченных на реализацию плана мероприятий и настоящего плана
III квартал
2015 г.
государства-члены
акт правительства государства-члена
7. Организационные вопросы
7.1. Популяризация механизма «единого окна»: работа со СМИ, организация открытых дискуссий, семинаров, конференций по реализации Основных направлений и плана мероприятий
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
организация конференций, выпуск справочной информации, подготовка статей, выпуск сборников, брошюр
7.2. Подготовка и публикация отчетов о проделанной работе по реализации Основных направлений и плана мероприятий
IV квартал 2015 г.
Комиссия, государства-члены
опубликование на сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет»