2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес актілерді және халықаралық шарттарды әзірлеудің жұмыс жоспарының және 2015 жылғы 1 қаңтардағы Беларусь Республикасының Президенті А.Г.Лукашенконың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің басшыларына үндеуінде жазылған Беларусь төрағалығының басымдықтарын іске асыру жөніндегі Еуразиялық экономикалық комиссияның іс-қимылдар жоспарының орындалу барысы туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 18 Өкімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес актілерді және халықаралық шарттарды әзірлеудің жұмыс жоспарының және 2015 жылғы 1 қаңтардағы Беларусь Республикасының Президенті А.Г. Лукашенконың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің басшыларына үндеуінде баяндалған Беларусь төрағалығының басымдықтарын іске асыру жөніндегі Еуразиялық экономикалық комиссияның іс-қимылдар жоспарының орындалу барысы туралы Еуразиялық экономикалық комиссияның ақпараты назарға алына отырып:
Еуразиялық экономикалық комиссия:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп,
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес актілерді және халықаралық шарттарды әзірлеудің жұмыс жоспарының және 2015 жылғы 1 қаңтардағы Беларусь Республикасының Президенті А.Г. Лукашенконың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің басшыларына үндеуінде баяндалған Беларусь төрағалығының басымдықтарын іске асыру жөніндегі Еуразиялық экономикалық комиссияның іс-қимылдар жоспары шеңберінде құжаттар әзірлеу жұмысын жалғастырсын;
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің кезекті отырысында аталған жұмыс жоспарының және іс-қимылдар жоспарының орындалу барысы туралы баяндасын.
Осы Өкім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес актілерді және халықаралық шарттарды әзірлеудің жұмыс жоспарының орындалу барысы туралы АНЫҚТАМАЛЫҚ АҚПАРАТ
Құжаттың атауы *
Әзірлеуші
Еуразиялық экономикалық комиссияның жауапты департаменті
Актінің жобасын шешім қабылдайтын органға ұсыну мерзімі
Орындау/
орындалу барысы
туралы есеп/
нәтиже
ЕЭК
ЕҮК**
ЖЕЭК**
I. Еуразиялық экономикалық одақтың қызметін ұйымдастыру
1. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің отырыстарын өткізуді ұйымдастыру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Протокол және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 96 шешімі қабылданды.

О ходе выполнения рабочего плана разработки актов и международных договоров в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и плана действий Евразийской экономической комиссии по реализации приоритетов белорусского председательства, изложенных в обращении Президента Республики Беларусь Лукашенко А.Г. к главам государств – членов Евразийского экономического союза от 1 января 2015 г.
Распоряжение Евразийского межправительственного совета от 8 сентября 2015 года № 18
Приняв к сведению информацию Евразийской экономической комиссии о ходе выполнения рабочего плана разработки актов и международных договоров в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и плана действий Евразийской экономической комиссии по реализации приоритетов белорусского председательства, изложенных в обращении Президента Республики Беларусь Лукашенко А.Г. к главам государств–членов Евразийского экономического союза от 1 января 2015 г.:
1. Евразийской экономической комиссии:
совместно с государствами – членами Евразийского экономического союза продолжить работу по разработке документов в рамках рабочего плана разработки актов и международных договоров в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и плана действий Евразийской экономической комиссии по реализации приоритетов белорусского председательства, изложенных в обращении Президента Республики Беларусь Лукашенко А.Г. к главам государств – членов Евразийского экономического союза от 1 января 2015 г.;
на очередном заседании Евразийского межправительственного совета доложить о ходе выполнения указанных рабочего плана и плана действий.
2. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От
Республики
Армения
От
Республики
Беларусь
От
Республики
Казахстан
От
Кыргызской
Республики
От
Российской
Федерации
СПРАВОЧНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
о выполнении рабочего плана разработки актов и
международных договоров в соответствии с Договором
о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
Наименование
документа*
Разработчик
ОтветственныйдепартаментЕвразийскойэкономическойкомиссии
Срок представленияпроекта акта в орган,принимающий решение
Отчет
об исполнении/ходе исполнения/результат
ЕЭК
ЕМС**
ВЕЭС**
I. Организация деятельности Евразийского экономического союза
1. Порядок организации проведения заседаний Высшего Евразийского экономического совета
Евразийская экономическая комиссия
Департамент протокола и организационного обеспечения
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 96.

2. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің отырыстарын өткізуді ұйымдастыру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Протокол және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың үкіметтер басшылары деңгейіндегі 2014 жылғы 21 қарашадағы № 89 шешімі қабылданды.
3. Еуразиялық экономикалық комиссияның жұмыс регламенті (Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдері жобаларының реттейтін ықпалын бағалау рәсімін өткізу тәртібін қоса алғанда)
Еуразиялық экономикалық комиссия
Құқықтық департамент,
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімі қабылданды.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 99 шешімі қабылданды.
5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдері консенсуспен қабылданатын сезімтал мәселелер тізбесі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімі қабылданды.
6. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Еуразиялық экономикалық комиссияның актілерін және халықаралық шарттарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік тілдеріне аудару тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 72 шешімі қабылданды.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың рәміздемесі туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия
Протокол және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 76 шешімі қабылданды.
8. Еуразиялық экономикалық одаққа жаңа мүшелерді қабылдау және Еуразиялық экономикалық одаққа мүшелікті тоқтату тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Интеграцияны дамыту департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Тәртіптің жобасы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 18 тамыздағы отырысында (ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 18 тамыздағы № 72 өкімі), сондай-ақ ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 21 тамыздағы отырысында (ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 48 шешімі) қаралып, мақұлданды. Құжат келісілді және ЖЕЭК-тың кезекті отырысында қабылдауға дайын.
9. Еуразиялық экономикалық одақпен халықаралық шарттар жасасу тәртібі туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Келісімнің жобасын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің СІМ-дері дайындады. Техникалық сипаттағы қалған мәселелерді реттеу үшін кеңесуді өткізу жоспарланып отыр.

2. Порядок организации проведения заседаний Евразийского межправительственного совета
Евразийская экономическая комиссия
Департамент протокола и организационного обеспечения
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС на уровне глав правительств от 21.11.2014 г. № 89.
3. Регламент работы Евразийской экономической комиссии (включая порядок проведения процедуры оценки регулирующего воздействия проектов решений Евразийской экономической комиссии)
Евразийская экономическая комиссия
Правовой департамент, Департамент развития предпринимательской деятельности
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 98.
4. Порядок осуществления Евразийским экономическим союзом международного сотрудничества
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 99.
5. Перечень чувствительных вопросов, по которым решения Коллегии Евразийской экономической комиссии принимаются консенсусом
Евразийская экономическая комиссия
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 98.
6. Порядок перевода на государственные языки государств – членов Евразийского экономического союза актов Евразийской экономической комиссии и международных договоров в рамках Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 18.09.2014 г. № 72.
7. Положение о символике Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент протокола и организационного обеспечения
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 76.
8. Порядок принятия в Евразийский экономический союз новых членов и прекращения членства в Евразийском экономическом союзе
Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития интеграции
до 30.06.2015
Проект порядка был рассмотрен и одобрен на заседании Коллегии ЕЭК 18.08.2015 г. (Распоряжение Коллегии ЕЭК от 18.08.2015 г. № 72), а также на заседании Совета ЕЭК 21.08.2015 г. (Решение Совета ЕЭК от 21.08.2015 г. № 48). Документ согласован и готов к принятию на очередном заседании ВЕЭС.
9. Международный договор о порядке заключения Евразийским экономическим союзом международных договоров
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Правовой департамент
до 30.06.2015
Проект Соглашения подготовлен МИДами государств – членов ЕАЭС. Планируется проведение совещания для урегулирования оставшихся вопросов технического характера.

10. Мемлекеттік құпияға (мемлекеттік құпияларға) немесе таралуы шектелген мәліметтерге жатқызылған мәліметтерді қамтитын ақпаратпен алмасу тәртібі туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия
Құқықтық департамент
2015 жылғы 30 маусымға дейін
Келісімнің жобасы дайындалып, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне келісу үшін қайта жіберілді (2015 жылғы 21 тамыздағы № ХВ-1883/03 хат). 2015 жылғы қазанда тұжырымдамалық сипаттағы мәселелерді реттеу үшін кеңесуді өткізу жоспарланған.
11. Еуразиялық экономикалық комиссияда таралуы шектелген (құпия және қызмет бабында пайдалануға арналған) құжаттармен жұмыс істеу тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 71 шешімі қабылданды.
12.  Еуразиялық экономикалық одақтың Интернет желісіндегі ресми сайтында Еуразиялық экономикалық одақтың шешімдерін ресми жариялау тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Құқықтық департамент
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың үкіметтер басшылары деңгейіндегі 2014 жылғы 21 қарашадағы № 90 шешімі қабылданды.
II. Еуразиялық экономикалық одақтың Соты қызметінің мәселелері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Соты мен Беларусь Республикасы арасындағы Еуразиялық экономикалық одақ Сотының Беларусь Республикасы аумағында болу жағдайлары туралы халықаралық шарт
Беларусь Республикасы
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
ЖЕЭК-тың тиісті Келісімді мақұлдау туралы шешімінің жобасы ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 15 шілдедегі отырысында мақұлданды. Қазіргі кезде ЕЭК Кеңесінің аталған мәселе бойынша шешімі ЕЭК Кеңесі мүшелерінің қол қою рәсімінен өтуде. Бұл мәселені 2015 жылғы қазан айында ЖЕЭК отырысында қарау жоспарланып отыр.
2. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының судьяларын лауазымдарға тағайындау туралы
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 103 шешімі қабылданды.
3. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының регламентін бекіту туралы
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 101 шешімі қабылданды.
4. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының жалпы штат саны мен құрылымын бекіту туралы
мүше мемлекеттер
Қаржы
департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 81 шешімі қабылданды.
5. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының Төрағасын және Төраға орынбасарын лауазымдарына бекіту туралы
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 104 шешімі қабылданды.

10. Международный договор о порядке обмена информацией, содержащей сведения, отнесенные к государственной тайне (государственным секретам) или к сведениям ограниченного распространения ***
Евразийская экономическая комиссия
Правовой департамент
до 30.06.2015
Проект Соглашения подготовлен, повторно направлен в правительства государств – членов ЕАЭС для согласования (письмо от 21.08.2015 г. № ХВ-1883/03). В октябре  2015 г. запланировано проведение совещания для урегулирования вопросов концептуального характера.
11. Порядок работы с документами ограниченного распространения (конфиденциальными и для служебного пользования) в Евразийской экономической комиссии
Евразийская экономическая комиссия
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 18.09.2014 г. № 71.
12. Порядок официального опубликования решений Евразийского экономического союза на официальном сайте Евразийского экономического союза в сети Интернет
Евразийская экономическая комиссия
Правовой департамент
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС на уровне глав правительств от 21.11.2014 г.№ 90.
II. Вопросы деятельности Суда Евразийского экономического союза
1. Международный договор между Судом Евразийского экономического союза и Республикой Беларусь об условиях пребывания Суда Евразийского экономического союза на территории Республики Беларусь
Республика Беларусь
до 31.12.2014
Проект решения ВЕЭС об одобрении соответствующего Соглашения одобрен на заседании Совета ЕЭК 15.07.2015 г. В настоящее время решение Совета ЕЭК по указанному вопросу проходит процедуру подписания членами Совета ЕЭК. Планируется рассмотрение данного вопроса на заседании ВЕЭС в октябре 2015 г.
2. О назначении на должности судей Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Правовой департамент
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 103.
3. Об утверждении регламента Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 101.
4. Об утверждении общей штатной численности и структуры Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Департамент финансов
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 81.
5. Об утверждении в должности Председателя и заместителя Председателя Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 104.

6. Еуразиялық экономикалық одақтың Сотына жүгінген кезде төлемнің мөлшерін, валютасын, шаруашылық жүргізуші субъектілер төлеген баждарды есепке жатқызу, пайдалану және кері қайтару тәртібін айқындау туралы
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 85 шешімі қабылданды.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың Соты судьяларының, Еуразиялық экономикалық одақтың Соты Аппаратының лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жағдайлары туралы
мүше мемлекеттер
Қаржы департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 82 шешімі қабылданды.
8. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының Аппаратындағы лауазымдарға кандидаттарды іріктеу және тағайындау тәртібі туралы
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 84 шешімі қабылданды.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың Соты судьяларының, Еуразиялық экономикалық одақтың Соты Аппаратының лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің кірістері, мүлкі және мүліктік сипаттағы міндеттемелері туралы мәліметтерінің анықтығы мен толықтығын тексеру тәртібі
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 84 шешімі қабылданды.
10. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының судьяларына, Еуразиялық экономикалық одақтың Соты Аппаратының лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне медициналық және көліктік қызмет көрсету тәртібі
мүше мемлекеттер
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың үкіметтер басшылары деңгейіндегі 2014 жылғы 21 қарашадағы № 91 шешімі қабылданды.
11. Еуразиялық экономикалық одақ Сотының мамандандырылған топтарының сарапшылары көрсететін қызметтерге төлем жасау тәртібі туралы
мүше мемлекеттер
Құқықтық департамент
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 102 шешімі қабылданды.
III. Еуразиялық экономикалық одақ қызметінің қаржылық мәселелері
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық одақ бюджетіне үлестік жарналарының мөлшерлері (шәкілі) туралы
мүше мемлекеттер
Қаржы департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 79 шешімі қабылданды.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың бюджеті туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 78 шешімі қабылданды.

6. Об определении размера, валюты платежа, порядка зачисления, использования и возврата пошлин, уплаченных хозяйствующими субъектами при обращении в Суд Евразийского экономического союза
государства-члены
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 85.
7. Об условиях оплаты труда судей Суда Евразийского экономического союза, должностных лиц и сотрудников Аппарата Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Департамент финансов
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 82.
8. О порядке отбора кандидатов и назначения на должности в Аппарате Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 84.
9. Порядок проверки достоверности и полноты сведений о доходах, имуществе и обязательствах имущественного характера судей Суда Евразийского экономического союза, должностных лиц и сотрудников Аппарата Суда Евразийского экономического союза, а также членов их семей
государства-члены
Правовой департамент
до 30.06.2015
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 84.
10. Порядок медицинского и транспортного обслуживания судей Суда Евразийского экономического союза, должностных лиц и сотрудников Суда Евразийского экономического союза, а также членов их семей
государства-члены
Департамент управления делами
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС на уровне глав правительств от 21.11.2014 г. № 91.
11. О порядке оплаты услуг экспертов специализированных групп Суда Евразийского экономического союза
государства-члены
Правовой департамент
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 102.
III. Финансовые вопросы деятельности Евразийского экономического союза
1. О размерах (шкале) долевых взносов государств – членов Евразийского экономического союза в бюджет Евразийского экономического союза
государства-члены
Департамент финансов
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 79.
2. Положение о бюджете Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансов
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 78.

3. Еуразиялық экономикалық одақтың органдарындағы сыртқы аудит (бақылау) туралы ереже
мүше мемлекеттер
Қаржы департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Ереженің жобасы Тараптардың жоғары қаржылық бақылау органдарымен бірлесіп әзірленді және Ресей Федерациясының Есеп палатасы оны ЕЭК-ке 2015 жылғы 30 маусымда ұсынды. ЖЕЭК шешімінің жобасын 2015 жылғы 10 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарланып отыр.
4. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) стандарттары мен әдіснамасы
мүше мемлекеттер
Қаржы департаменті
Мүше мемлекеттердің жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының 2015 жылғы 30 маусымға дейін бекітуі көзделіп отыр.
Сыртқы аудиттің (бақылаудың) стандарттары мен әдіснамасы ЕАЭО органдарындағы сыртқы аудит (бақылау) туралы ереже қолданысқа енгеннен кейін бекітілетін болады.
5. Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қаржы-шаруашылық қызметін ревизиялау туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
ЕҮК-тің "Еуразиялық экономи-калық одақ органдарының қаржы-шаруашылық қызметіне ревизия жүргізу мәселелерін регламенттейтін актілерді бекіту туралы" шешімінің жобасы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 8 шілде-дегі № 62 өкімімен, ЕЭК Кеңесі-нің 2015 жылғы 15 шілдедегі № 45 шешімімен мақұлданды, мәселені 2015 жылғы 8 қыркүйекте ЕҮК отырысында қарау жоспарланып отыр.
6. Еуразиялық эконо-микалық одақ орган-дарының қаржы-шаруа-шылық қызметіне реви-зиялар жүргізу стандарт-тары мен әдіснамасы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
IV. Еуразиялық экономикалық одақтың қызметін қамтамасыз ету мәселелері
1. Еуразиялық экономикалық одақтың органдарында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтары қатарынан лауазымды адамдардың ұсынылу параметрлері туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 10 қазандағы № 80 шешімі қабылданды.
2. Еуразиялық экономикалық комиссияның конкурстық комиссиясы туралы ережені, оның құрамын, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптарын (конкурс өткізу қағидаларын қоса алғанда) бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 99 шешімі қабылданды.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің жанындағы Әдеп жөніндегі комиссия туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 30 қыр-күйекке дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 90 шешімі қабылданды.

3. Положение о внешнем аудите (контроле) в органах Евразийского экономического союза
государства-члены
Департамент финансов
до 30.06.2015
Проект Положения разработан совместно с высшими органами финансового контроля Сторон и представлен Счетной палатой Российской Федерации в ЕЭК 30.06.2015 г. Проект решения ВЕЭС планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК 10.09.2015 г.
4. Стандарты и методология внешнего аудита (контроля)
государства-члены
Департамент финансов
предусматривается утверждение высшими органами государственного финансового контроля государств – членов до 30.06.2015
Стандарты и методология внешнего аудита (контроля) будут утверждены после вступления в действие Положения о внешнем аудите (контроле) в органах ЕАЭС.
5. Положение о ревизии финансово-хозяйственной деятельности органов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансов
до 30.06.2015
Проект решения ЕМС «Об утверждении актов, регламентирующих вопросы проведения ревизии финансово-хозяйственной деятельности органов Евразийского экономического союза» одобрен распоряжением Коллегии ЕЭК от 08.07.2015 г. № 62, решением Совета ЕЭК от 15.07.2015 г. № 45, вопрос планируется рассмотреть на заседании ЕМС 08.09.2015 г.
6. Стандарты и методология проведения ревизий финансово-хозяйственной деятельности органов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансов
до 30.06.2015
IV. Вопросы обеспечения деятельности Евразийского экономического союза
1. О параметрах представленности должностных лиц из числа граждан государств – членов Евразийского экономического союза в органах Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент управления делами
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 10.10.2014 г. № 80.
2. Об утверждении Положения о конкурсной комиссии Евразийской экономической комиссии, ее состава, а также квалификационных требований к должностным лицам и сотрудникам Евразийской экономической комиссии (включая правила проведения конкурса)
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент управления делами
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 12.11.2014 г. № 99.
3. Положение о Комиссии по этике при Совете Евразийской экономической комиссии
Евразийская экономическая комиссия
Департамент управления делами
до 30.09.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 09.10.2014 г. № 90.

4. Еуразиялық экономикалық комиссияның және Еуразиялық экономикалық одақ Сотының лауазымды адамдары мен қызметкерлері лауазымдарының Ресей Федерациясы Үкіметінің аппаратындағы және Ресей Федерациясы Жоғарғы сотының аппаратындағы федералдық мемлекеттік азаматтық қызмет лауазымдарына сәйкестігінің тізбесі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Іс басқармасы департаменті
Ресей Федерациясының Үкіметіне 2014 жылғы 30 қыркүйекке дейін енгізіледі.
Жоспардың тармағы орындалды. Ресей Федерациясы Үкіметінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 1454 қаулысы қабылданды.
5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының мүшелеріне, Еуразиялық экономикалық комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне медициналық және көліктік қызмет көрсету тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 15 қазанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың үкіметтер басшылары деңгейіндегі 2014 жылғы 21 қарашадағы № 92 шешімі қабылданды.
6. Еуразиялық экономикалық комиссияның қызметкерлерін аттестаттауды жүргізу тәртібі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 98 шешімі қабылданды.
7. Еңбек шартын (келісімшартын) жасасу, ұзарту тәртібі және оны бұзудың негіздері
Еуразиялық экономикалық комиссия
Іс басқармасы департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. Құжат атауының нақтылануына байланысты Жұмыс жоспарының IV Бөлімінің 7-тармағы ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 99 шешімінің шеңберінде қабылданған Жұмыс жоспарының IV Бөлімінің 2-тармағына қосылды.
V. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде заңдық күші бар электрондық құжаттар мен сервистерді пайдалану тұжырымдамасы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2014 жылғы 30 қыр-күйекке дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 73 шешімі қабылданды.
2. Трансшекаралық сенім кеңістігін дамыту стратегиясы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Стратегия жобасы 2014 жылғы 31 қазанда ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына мемлекетішілік келісуді жүргізу үшін жіберілді. Мемлекетішілік келісудің нәтижелері бойынша Тараптар Стратегия жобасына бірнеше ескертулер мен ұсыныстар берді. Осы ескертулерді реттеу мақсатында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің сарапшылары деңгейінде 5 кеңесу өткізілді. Қазіргі кезде қалған келіспеушіліктер бөлігіндегі жаңа ұсыныстар ескеріле отырып, Стратегияның нақтыланған редакциясы келісу мақсатында мүше мемлекеттерге жіберуге дайындалып жатыр.

4. Перечень соответствия должностей должностных лиц и сотрудников Евразийской экономической комиссии и Суда Евразийского экономического союза должностям федеральной государственной гражданской службы в Аппарате Правительства Российской Федерации и аппарате Верховного суда Российской Федерации
Евразийская экономическая комиссия
Департамент управления делами
вносится в Правительство Российской Федерации до 30.09.2014
Пункт плана выполнен.
Принято Постановление Правительства Российской Федерации от 23.12.2014 г. № 1454
5. Порядок медицинского и транспортного обслуживания членов Коллегии Евразийской экономической комиссии, должностных лиц и сотрудников Евразийской экономической комиссии, а также членов их семей
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент управления делами
до 15.10.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС на уровне глав правительств от 21.11.2014 г. № 92.
6. О порядке проведения аттестации сотрудников Евразийской экономической комиссии
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент управления делами
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 12.11.2014 г. № 98.
7. Порядок заключения трудового договора (контракта), его продления и основания для его расторжения
Евразийская экономическая комиссия
Департамент управления делами
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. В связи с уточнением наименования документа, п.7 Раздела IV Рабочего плана был включен
в п.2 Раздела IV Рабочего плана, в рамках которого, принято решение Совета ЕЭК от 12.11.2014 г. № 99
V. Информационное взаимодействие в рамках Евразийского экономического союза
1. Концепция использования при межгосударственном информационном взаимодействии имеющих юридическую силу электронных документов и сервисов
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 30.09.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 18.09.2014 г. № 73.
2. Стратегия развития трансграничного пространства доверия
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 31.12.2014
Проект Стратегии 31.10.2014 г. направлен в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС для проведения внутригосударственного согласования. По результатам внутригосударственного согласования Сторонами представлен ряд замечаний и предложений к проекту Стратегии. С целью урегулирования имеющихся замечаний было проведено 5 совещаний на уровне экспертов государств – членов ЕАЭС. В настоящее время готовится уточненная редакция Стратегии с учетом новых предложений в части оставшихся разногласий Сторон для направления в адрес государств – членов с целью согласования.

3. Трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптар
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2016 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
ЕЭК 2014 жылғы 2 шілдеде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге ЕАЭО туралы шарттың 3-қосымшасының 18-тармағын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды беру туралы сұрау салуды жіберген болатын. Қазіргі кезде Тараптардың ЕЭК-ке келіп түскен ұсыныстарының негізінде тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жұмыстары жүргізілуде.
4. Электрондық түрдегі ақпаратты құжаттандырудың жалпы инфрақұрылымы құрауыштарының трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға сәйкес келуін тексеру жөніндегі комиссия туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2016 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
ЕЭК 2014 жылғы 2 шілдеде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге ЕАЭО туралы шарттың 3-қосымшасының 18-тармағын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды беру туралы сұрау салуды жіберген болатын. Қазіргі кезде Тараптардың ЕЭК-ке келіп түскен ұсыныстарының негізінде тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жұмыстары жүргізілуде.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың 2015 – 2020 жылдар кезеңіне арналған интеграцияланған ақпараттық жүйесін дамыту стратегиясы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Стратегия жобасын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісуді ЕЭК Алқасының "ЕАЭО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесін құруға техникалық тапсырманы бекіту туралы" шешімі қабылданғаннан кейін жалғастыру жоспарлануда. ТТ-ны бекіту туралы мәселені 2015 жылғы 6 қазанда ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарланып отыр.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың 2015 – 2016 жылдарға арналған интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2014 жылғы 30 қыр-күйекке дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 131 шешімі қабылданды.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия
Ақпараттық технологиялар департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Ереже жобасы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан келіп түскен ескертулер ескеріліп пысықталды. ЕЭК-тың Жұмыс регламентіне сәйкес Ереже жобасы құқықтық сараптамадан өтуде.
VI. Макроэкономикалық саясат

3. Требования к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 31.12.2016
ЕЭК 02.07.2014 г. в государства – члены ЕАЭС был направлен запрос о представлении предложений по реализации пункта 18 Приложения 3 Договора о ЕАЭС. В настоящий момент на оснований, поступивших в ЕЭК предложений Сторон, ведется разработка проектов соответствующий нормативно-правовых актов.
4. Положение о комиссии по проверке компонентов общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде на соответствие требованиям к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 31.12.2016
ЕЭК 02.07.2014 г. в государства – члены ЕАЭС был направлен запрос о представлении предложений по реализации пункта 18 Приложения 3 Договора о ЕАЭС. В настоящий момент на оснований, поступивших в ЕЭК предложений Сторон, ведется разработка проектов соответствующий нормативно-правовых актов.
5. Стратегия развития интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на период 2015– 2020 годов
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 31.12.2014
Согласование проекта Стратегии с уполномоченными органами государств – членов ЕАЭС планируется продолжить после принятия решения Коллегии ЕЭК «Об утверждении технического задания на создание интегрированной информационной системы ЕАЭС». Рассмотрение вопроса об утверждении ТЗ планируется на заседании Коллегии ЕЭК 6 октября 2015 г.
6. План мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2015 – 2016 годы
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 30.09.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 12.11.2014 г. № 131.
7. Положение о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент информационных технологий
до 30.06.2015
Проект Положения доработан с учетом поступивших замечаний от уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС. В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проект Положения проходит правовую экспертизу.
VI. Макроэкономическая политика

1. Еуразиялық экономикалық одақтың экономикалық дамуының негізгі бағыттары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Макроэкономикалық саясат департаменті
2015 жылғы 31 нау-рызға дейін
ЖЕЭК-тың тиісті құжатты қабылдау туралы шешімінің жобасы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 25 өкімімен және ЕҮК-тің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 1 шешімімен мақұлданды. Актінің жобасын 2015 жылғы қазан айында ЖЕЭК отырысының қарауына ұсыну жоспарланып отыр.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының негізгі бағдарлары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Макроэкономикалық саясат департаменті
жыл сайын 30 мамырға дейін
2015 жылға арналған жоспардың жобасы орындалды. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2015 – 2016 жылдарға арналған негізгі бағдарлары ЖЕЭК-тың 2015 жылғы 8 мамырдағы № 11 шешімімен бекітілді.
3. Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Бірыңғай экономикалық кеңістік мемлекеттерінің экономикалық даму тұрақтылығын айқындайтын макроэкономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Макроэкономикалық саясат департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 12 мамырдағы № 47 шешімімен аталған құжатқа өзгерістер енгізілді.
4. Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Бірыңғай экономикалық кеңістік мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуының ресми болжамдарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын сыртқы параметрлердің интервалдық сандық мәндерінің келісу тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Макроэкономикалық саясат департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 10 ақпандағы № 12 шешімімен аталған құжатқа өзгерістер енгізілді.
5. Келісілген макроэкономикалық саясатты жүргізу мақсатында Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Бірыңғай экономикалық кеңістік мемлекеттерінің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпарат алмасу тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Макроэкономикалық саясат департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 10 ақпандағы № 13 шешімімен аталған құжатқа өзгерістер енгізілді.
VII. Экономика және қаржы саясаты
1. Валюталық құқық қатынастарын реттеуге қатысты келісілген тәсілдер және ырықтандыру шараларын қабылдау туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы саясаты департаменті
2015 жылғы 30 маусымға дейін
ЕЭК Алқасының 2014 жылғы 18 шілдедегі № 128 шешімімен Келісім (бұрын - Шарт) жобасы мақұлданып, Тараптардың үкіметтеріне мемлекетішілік келісуді жүргізу үшін жіберілді. 2014 жылғы 29 мамырдағы ЕАЭО туралы шартқа Армения Республикасының қосылуына және Келісім жобасын талқылау процесіне Қырғыз Республикасының қатысуына байланысты аталған жобаға елеулі түзетулер енгізілді және оларды ескере отырып, мемлекетішілік келісуді қайтадан жүргізу қажеттілігі туындады. Тараптар сарапшылары кеңесулерінің нәтижелері бойынша жобаның нақтыланған редакциясы дайындалды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 110 шешімімен Келісім жобасы мақұлданып, қайтадан мемлекетішілік келісуге жіберілді.

1. Основные направления экономического развития Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент макроэкономической политики
до 31.03.2015
Проект решения ВЕЭС о принятии соответствующего документа одобрен распоряжением Коллегии ЕЭК от 07.04.2015 г. № 25 и решением ЕМС от 29.05.2015 г. № 1. Проект акта планируется представить для рассмотрения на заседании ВЕЭС в октябре 2015г.
2. Основные ориентиры макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент макроэкономической политики
ежегодно до 30.05
Пункт плана на 2015 г. выполнен. Основные ориентиры макроэкономической политики государств – членов ЕАЭС на 2015 – 2016 гг. утверждены решением ВЕЭС от 08.05.2015 г. № 11.
3. О внесении изменений в Методику расчета макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент макроэкономической политики
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Изменения в указанный документ внесены решением Коллегии ЕЭК от 12.05.2015 г. № 47.
4. О внесении изменений в Порядок согласования интервальных количественных значений внешних параметров, используемых при разработке официальных прогнозов социально-экономического развития государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент макроэкономической политики
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Изменения в указанный документ внесены решением Коллегии ЕЭК от 10.02.2015 г. № 12.
5. О внесении изменений в Порядок обмена информацией между уполномоченными органами государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства и Евразийской экономической комиссией в целях проведения согласованной макроэкономической политики
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент макроэкономической политики
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Изменения в указанный документ внесены решением Коллегии ЕЭК от 10.02.2015 г. № 13.
VII. Экономика и финансовая политика
1. Международный договор о согласованных подходах к регулированию валютных правоотношений и принятии мер либерализации***
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансовой политики
до 30.06.2015
Решением Коллегии ЕЭК от 18.07.2014 г. № 128 одобрен проект Соглашения (ранее – Договора) и направлен в правительства Сторон для проведения внутригосударственного согласования. В связи с присоединением Республики Армения к Договору о ЕАЭС от 29.05.2014 г. и участием Кыргызской Республики в процессе обсуждения проекта Соглашения в указанный проект внесены существенные правки, с учетом которых возникла необходимость проведения повторного внутригосударственного согласования. По результатам совещаний экспертов Сторон подготовлена уточненная редакция проекта. Решением Коллегии ЕЭК от 01.09.2015 г. № 110 одобрен проект Соглашения и направлен на повторное внутригосударственное согласование.

2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы әкелу кеден баждары (барабар қолданыстағы өзге де баждар, салықтар мен алымдар) сомаларын есепке жатқызу және бөлу туралы есептің нысаны
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы саясаты департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 222 шешімі қабылданды.
3. Әкелу кеден баждарын төлеуге байланысты ақпаратпен алмасудың технологиялық регламенттері
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы саясаты департаменті
2015 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
"Әкелу кеден баждарын төлеуге байланысты мәліметтермен алмасуды қамтамасыз ету, сондай-ақ осындай мәліметтерді қамтитын дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" деген жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың жобалары әзірленді, оларды ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің мүдделі министрліктерімен және ведомстволарымен келісу жұмысы жүргізілуде.
4. Қаржы нарықтарындағы қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы саясаты департаменті
2015 жылғы
31 желтоқсанға дейін
Келісімнің жобасы Тараптармен келісілді. Келісімнің жобасын 2015 жылғы 6 қазанда ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарланып отыр.
5. Қаржы нарықтарында капиталдың еркін қозғалысын қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау мақсатында қаржы саласында ақпаратпен, оның ішінде құпия ақпаратпен алмасу туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия
Қаржы саясаты департаменті
2014 жылғы
31 желтоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. Ақпарат алмасу туралы келісімге Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының вице-премьерлері, сондай-ақ Беларусь Республикасы мен Қазақстан Республикасы Ұлттық банкілерінің басышылары және Ресей Федерациясының Орталық банкінің төрағасы 2014 жылғы
23 желтоқсанда Мәскеу қаласында қол қойды.
6. Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығы жұмыс істейтін қызметтер көрсету секторларының тізбесі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 110 шешімі қабылданды.
ЖЕЭК-тың тиісті шешімімен Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы үшін ЕАЭО шеңберінде қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығы жұмыс істейтін қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) тізбесі бекітілді. ЖЕЭК-тың 2015 жылғы
8 мамырдағы № 17 шешімімен қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) аталған тізбесіне Армения Республикасы бөлігінде толықтыру енгізілді.
ЕАЭО туралы шартқа Қырғыз Республикасының қосылуы туралы шартты іске асыру шеңберінде Қырғыз Республикасынан ЕАЭО шеңберінде қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығы жұмыс істейтін қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) тізбесін қалыптастыру туралы ұсыныс алынды. Бұл ұсыныс 2015 жылғы 25 маусымда сарапшылық деңгейде келісу үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне жіберілді. Ұсыныс Армения Республикасымен, Беларусь Республикасымен және Қазақстан Республикасымен келісілді. Осы тізбені ЕЭК Алқасының отырысында (2015 жылғы 6 қазанда), ЕЭК Кеңесінің және ЖЕЭК-тың отырыстарында қарау жоспарлануда.

2. Форма отчета о зачислении и распределении сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие) между бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансовой политики
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Коллегии ЕЭК от 02.12.2014 г. № 222.
3. Технологические регламенты обмена информацией, связанной с уплатой ввозных таможенных пошлин
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансовой политики
до 31.12.2015
Проекты технологических документов, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации общего процесса «Обеспечение обмена сведениями, связанными с уплатой ввозных таможенных пошлин, а также формирование, ведение и использование базы данных, содержащих такие сведения» разработаны, ведется работа по их согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами государств-членов ЕАЭС.».
4. Международный договор о требованиях к осуществлению деятельности на финансовых рынках***
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансовой политики
до 31.12.2015
Проект Соглашения Сторонами согласован. Планируется рассмотрение проекта Соглашения на заседании Коллегии ЕЭК 6 октября 2015 г.
5. Международный договор об обмене информацией, в том числе конфиденциальной, в финансовой сфере в целях создания условий на финансовых рынках для обеспечения свободного движения капитала***
Евразийская экономическая комиссия
Департамент финансовой политики
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Соглашение об обмене информацией подписано вице-премьерами Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, а также руководителями Национальных банков Республики Беларусь и Республики Казахстан и председателем Центрального банка Российской Федерации 23.12.2014 г. в г. Москве.
6. Перечень секторов услуг, в которых функционирует единый рынок услуг
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 110.
Соответствующим решением ВЕЭС утвержден перечень секторов (подсекторов) услуг, в которых функционирует единый рынок услуг в рамках ЕАЭС для Республики Беларусь, Республики Казахстан Российской Федерации. Решением ВЕЭС от 08.05.2015 г. № 17 в указанный перечень секторов (подсекторов) услуг внесено дополнение в части Республики Армения.
В рамках реализации Договора о присоединении Кыргызской Республики к Договору о ЕАЭС от Кыргызской Республики получено предложение о формировании перечня секторов (подсекторов) услуг, в которых функционирует единый рынок услуг в рамках ЕАЭС. Данное предложение направлено 25.06.2015 г. в адрес правительств государств – членов ЕАЭС для согласования и на экспертном уровне. Предложение согласовано Республикой Армения, Республикой Беларусь и Республикой Казахстан. Данный перечень планируется рассмотреть на заседаниях Коллегии ЕЭК (06.10.2015), Совета ЕЭК и ВЕЭС.

7. Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығын қалыптастыру ырықтандыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылатын қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) тізбесі (өтпелі кезең ішінде)
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы ішінара орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 111 шешімі қабылданды, ол бойынша ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтерімен бірлесіп, ЕЭК-ке Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығын қалыптастыру ырықтандыру жоспарларына сәйкес (өтпелі кезең ішінде) жүзеге асырылатын қызметтер көрсету секторлары (кіші секторлары) тізбесінің жобасын дайындау және оны ЖЕЭК-тың кезекті отырысына енгізу тапсырылды. Комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 36 өкімімен ЖЕЭК шешімінің тиісті жобасы мақұлданып, ЕЭК Кеңесінің қарауына шығарылды. ЕЭК Кеңесі 2015 жылғы 22 сәуірде де, 2015 жылғы 28 мамырда да шешім қабылдай алмады және осы мәселені ЕҮК отырысының қарауына шығаруды ұсынды. 2015 жылғы 29 мамырда ЕҮК отырысында ЖЕЭК шешімінің жобасы қаралды. Армения Республикасынан, Қазақстан Республикасынан және Ресей Федерациясынан мүшелер ЕҮК шешіміне қол қойды. Алайда, 2015 жылғы маусым айында Беларусь Республикасынан ЕҮК мүшесі ЖЕЭК шешімінің өзгертілген редакциядағы жобасына қол қоюды ұсынды. Осыған байланысты бұл мәселені 2015 жылғы 8 қыркүйекте ЕҮК отырысында қайта қарау жоспарланды.
8. Шектеулердің, алып қоюлардың, қосымша талаптар мен шарттардың жеке-дара ұлттық тізбелері
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2014 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 112 шешімі қабылданды.
ЖЕЭК-тың тиісті шешімімен Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы үшін жеке-дара тізбелер бекітілді. ЖЕЭК-тың 2015 жылғы 8 мамырдағы № 18 шешімімен жоғарыда аталған шешім Армения Республикасы үшін жеке-дара тізбемен толықтырылды.
ЕАЭО туралы шартқа Қырғыз Республикасының қосылуы туралы шартты іске асыру шеңберінде қазіргі кезде сарапшылық деңгейде Қырғыз Республикасының жеке-дара тізбесінің жобасы пысықталуда. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өкілдерімен кезекті консультация 2015 жылғы 2 қыркүйекке белгіленді.
Қырғыз Республикасының жеке-дара тізбесінің жобасын ЕЭК Алқасының, ЕЭК Кеңесінің және ЖЕЭК-тың кезекті отырыстарында қарау жоспарлануда.
9. Қызметтер көрсету саудасын реттеуге, мекемеге және қызметке қатысты қағидалар
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2015 жылғы 31 нау-рызға дейін
Қағидалар жобасы әзірленіп, 2015 жылғы қаңтар айында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге келісуге жіберілді. Қағидалар жобасы ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі отырысында қаралды. Қарау нәтижелері бойынша Қағидалар жобасы пысықталып, 2015 жылғы 13 мамырда ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге қайтадан мемлекетішілік келісуге жолданды. Тараптардың ресми ескертулері мен ұсыныстары 2015 жылғы 11 маусымда (Армения Республикасынан), 2015 жылғы 3 шілдеде (Беларусь Республикасынан), 2015 жылғы 17 шілдеде (Ресей Федерациясынан), 2015 жылғы 27 тамызда (Қазақстан Республикасынан) келіп түсті.

7. Перечень секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование единого рынка услуг осуществляется в соответствии с планами либерализации (в течение переходного периода)
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 31.12.2014
Пункт плана частично выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 111, которым ЕЭК совместно с правительствами государств – членов ЕАЭС поручено подготовить проект Перечня секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование ЕРУ осуществляется в соответствии с планами либерализации (в течение переходного периода) и внести его на очередное заседание ВЕЭС. Распоряжением Коллегии Комиссии от 21.04.2015 г. № 36 соответствующий проект решения ВЕЭС был одобрен и вынесен на рассмотрение Совета ЕЭК. Совет ЕЭК ни 22.04.2015 г., ни 28.05.2015 г. не смог принять решение и предложил вынести рассмотрение данного вопроса на заседание ЕМС. 29.05.2015 г. на заседании ЕМС проект решения ВЕЭС был рассмотрен. Решение ЕМС было подписано членами от Республики Армения, Республики Казахстан и Российской Федерации. Однако, в июне 2015 г. член ЕМС от Республики Беларусь предложил подписать проект решения ВЕЭС в измененной редакции. В связи с этим повторное рассмотрение вопроса запланировано 08.09.2015 г. на заседании ЕМС
8. Индивидуальные национальные перечни ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 112. Соответствующим решением ВЕЭС утверждены индивидуальные перечни для Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации Решением ВЕЭС от 08.05.2015 г. № 18 вышеуказанное решение дополнено индивидуальным перечнем для Республики Армения.
В рамках реализации Договора о присоединении Кыргызской Республики к Договору о ЕАЭС в настоящее время на экспертном уровне прорабатывается проект индивидуального перечня Кыргызской Республики. Очередная консультация с представителями государств – членов ЕАЭС назначена на 02.09.2015 г.
Проект ИНП Кыргызской Республики планируется рассмотреть на очередных заседаниях Коллегии ЕЭК, Совета ЕЭК и ВЕЭС.
9. Правила в отношении регулирования торговли услугами, учреждения и деятельности
Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 31.03.2015
Проект Правил разработан и был направлен на согласование в государства-члены ЕАЭС в январе 2015 г. Проект Правил был рассмотрен на заседании Совета ЕЭК 23.04.2015 г. По результатам рассмотрения проект Правил был доработан и направлен в государства – члены ЕАЭС на повторное внутригосударственное согласование 13.05.2015 г. Официальные замечания и предложения Сторон поступили 11.06.2015г. (от Республики Армения), 03.07.2015г. (от Республики Беларусь), 17.07.2015 г. (от Российской Федерации), 27.08.2015 г. (от Республики Казахстан).

Тараптардан 65 (Армения Республикасы-2, Беларусь Республикасы-16, Қазақстан Республикасы-6, Ресей Федерациясы-41) ұсыныс пен ескерту келіп түсіп, оларға егжей-тегжейлі талдау жасалды. Қағидалар жобасын пысықтау мақсатында Тараптардың ескертулері мен ұсыныстары (Тараптардың ескертулері мен ұсыныстары бойынша келіспеушіліктерді жою) бойынша Тараптар өкілдерінің қатысуымен 7 бейнеконференция өткізілді. Келіссөздер процесі жалғасуда.
10.  Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығын қалыптастыру өтпелі кезең ішінде жүзеге асырылатын қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) ырықтандыру жоспарлары
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2015 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығын қалыптастыру ырықтандыру жоспарларына сәйкес (өтпелі кезең ішінде) жүзеге асырылатын қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) тізбесі бекітілгенге дейін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде ырықтандыру жоспарларын қалыптастыруға негіздер жоқ. ЖЕЭК-тың 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 111 шешімі қабылданды, ол бойынша
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтерімен бірлесіп, ЕЭК-ке Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығын қалыптастыру ырықтандыру жоспарларына сәйкес (өтпелі кезең ішінде) жүзеге асырылатын қызметтер көрсету секторлары (кіші секторлары) тізбесінің жобасын дайындау және оны ЖЕЭК-тың кезекті отырысына енгізу тапсырылды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 36 өкімімен ЖЕЭК шешімінің тиісті жобасы мақұлданып, ЕЭК Кеңесінің қарауына шығарылды. ЕЭК Кеңесі 2015 жылғы 22 сәуірде де, 2015 жылғы 28 мамырда да шешім қабылдай алмады және осы мәселені ЕҮК отырысының қарауына шығаруды ұсынды. 2015 жылғы 29 мамырда ЕҮК отырысында ЖЕЭК шешімінің жобасы қаралды. Армения Республикасынан, Қазақстан Республикасынан және Ресей Федерациясынан мүшелер ЕҮК шешіміне қол қойды. Алайда, 2015 жылғы маусым айында Беларусь Республикасынан ЕҮК мүшесі А.В.Кобяков ЖЕЭК шешімінің өзгертілген редакциядағы жобасына қол қоюды ұсынды. Осыған байланысты бұл мәселені 2015 жылғы 8 қыркүйекте ЕҮК отырысында қайта қарау жоспарланды.
11. Зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2015 жылғы
31 желтоқсанға дейін
Шарттың жобасы 2015 жылы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сарапшыларының кеңесулерінде (кеңесулердің 3 раунды өтті), ЕЭК жанындағы көші-қон саясаты жөніндегі КК отырысында қаралды. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің әлеуметтік блокқа жетекшілік ететін вице-премьерлерімен консультациялар өткізілді. Келіссөздердің қорытындысы бойынша Шарт жобасы бойынша реттелмеген мәселелер бар, оларды ЕЭК Кеңесінің кезекті отырыстарының бірінде қарау жоспарлануда.
VIII. Зияткерлік меншік

От Сторон поступило 65 (Республика Армения-2, Республика Беларусь-16, Республика Казахстан-6, Российская Федерация-41) замечаний и предложений, которые детально проанализированы. В целях доработки проекта Правил по замечаниям и предложениям Сторон, (устранения разногласий по замечаниям и предложениям Сторон) проведено 7 видеоконференций с участием представителей Сторон.  Переговорный процесс продолжается.
10. Планы либерализации секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование единого рынка услуг осуществляется в течение переходного периода
Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 31.12.2015
До утверждения перечня секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование единого рынка услуг осуществляется в соответствии с планами либерализации (в течении переходного периода) у государств – членов ЕАЭС не имеется оснований для формирования планов либерализации.
Принято решение ВЕЭС от 23.12.2014 г. № 111, которым ЕЭК совместно с правительствами государств – членов ЕАЭС поручено подготовить проект Перечня секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование ЕРУ осуществляется в соответствии с планами либерализации (в течение переходного периода) и внести его на очередное заседание ВЕЭС. Распоряжением Коллегии ЕЭК от 21.04.2015 г. № 36 соответствующий проект решения ВЕЭС был одобрен и вынесен на рассмотрение Совета ЕКЭ. Совет ЕЭК ни 22.04.2015 г., ни 28.05.2015 г. не смог принять решение и предложил вынести рассмотрение данного вопроса на заседание ЕМС. 29.05.2015 г. на заседании ЕМС проект решения ВЕЭС был рассмотрен. Решение ЕМС было подписано членами от Республики Армения, Республики Казахстан и Российской Федерации. Однако, в июне 2015 г. член ЕМС от Республики Беларусь Кобяков А.В. предложил подписать проект решения ВЕЭС в измененной редакции. В связи с этим повторное рассмотрение вопроса запланировано 08.09.2015 г. на заседании ЕМС.
11. Международный договор о сотрудничестве в области пенсионного обеспечения***
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 31.12.2015
Проект Договора в 2015 г. рассмотрен на совещаниях экспертов уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС (состоялось 3 раунда совещаний), на заседании КК по миграционной политике при ЕЭК. Проведены консультации с вице-премьерами государств – членов ЕАЭС, курирующими социальный блок. По итогам переговоров по проекту Договора имеются неурегулированные вопросы, рассмотрение которых планируется на одном из очередных заседаний Совета ЕЭК.
VIII. Интеллектуальная собственность

1. Авторлық және аралас құқықтарды ұжымдық негізде басқарудың бірыңғай тәртібі туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Келісімнің жобасы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 27 шешімімен мақұлданып, 2015 жылғы 15 маусымға дейінгі мерзімде мемлекетішілік келісуді жүргізу үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге жіберілді. Армения Республикасы, Беларусь Республикасы және Қазақстан Республикасы Келісімнің жобасын мемлекетішілік келісуді аяқтады. Қырғыз Республикасы мен Ресей Федерациясы мемлекетішілік келісуді аяқтап жатыр.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарындағы тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері және тауарлардың шығу көзі орындарының атаулары туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Шарттың жобасы ЕЭК Кеңесінің 2013 жылғы 16 мамырдағы № 30 шешімімен мақұлданып, 2013 жылғы 1 тамызға дейінгі мерзімде мемлекетішілік рәсімдерді жүргізу үшін
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге жіберілді. Беларусь Республикасы мен Қазақстан Республикасы мемлекетішілік рәсімдер жүргізуді аяқтады. Армения Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы мемлекетішілік рәсімдер жүргізуді аяқтап жатыр.
3. Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөніндегі іс-қимылдарды үйлестіру туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
2015 жылғы 30 мау-сымға дейін
Шарттың жобасы ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 104 шешімімен мақұлданып, 2015 жылғы 30 қаңтарға дейінгі мерзімде мемлекетішілік рәсімдерді жүргізу үшін
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге жіберілді.
Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Қырғыз Республикасы мемлекетішілік рәсімдер жүргізуді аяқтады. Ресей Федерациясы мемлекетішілік рәсімдер жүргізуді аяқтап жатыр. 2015 жылғы 8 қыркүйекте Шартқа қол қою жоспарланып отыр.
IX. Өнеркәсіп және агроөнеркәсіп кешені
1. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың (оның ішінде экономикалық қызметтің басым түрлерін және сезімтал тауарларды қамтитын) негізгі бағыттары
мүше мемлекеттер
Өнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 30 мау-сымға дейін
ӨЫНБ жобасы тұтастай мақұлданып, оған Тараптардың сарапшылары визаларын қойды. Жекелеген келіспеушіліктер қалды, олар 2015 жылғы 7 қыркүйекте өнеркәсіп жөніндегі КК отырысында, ал қалғандары – 2015 жылғы 8 қыркүйекте ЕҮК отырысында қаралатын болады. Экономикалық қызметтің басым түрлері және сезімтал тауарлар тізбелерінің жобалары қалыптастырылып, ӨЫНБ жобасына қосымшалар ретінде Тараптардың сарапшыларымен келісілді.

1. Международный договор о едином порядке управления авторскими и смежными правами на коллективной основе
Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 30.06.2015
Проект Соглашения одобрен Решением Коллегии ЕЭК от 14.04.2015 г. № 27  и направлен в государства – члены ЕАЭС для проведения внутригосударственного согласования в срок до 15.06.2015 г. Республика Армения, Республика Беларусь и Республика Казахстан завершили внутригосударственное согласование проекта Соглашения. Кыргызская Республика и Российская Федерация завершают внутригосударственное согласование.
2. Международный договор о товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров на территориях государств – членов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 30.06.2015
Проект Договора одобрен Решением Совета ЕЭК от 16.05.2013 г. № 30 и направлен в государства – члены ЕАЭС для проведения внутригосударственных процедур в срок до 01.08.2013 г.  Республика Беларусь и Республика Казахстан завершили  проведение внутригосударственных процедур. Республика Армения, Кыргызская Республика и Российская Федерация завершают проведение внутригосударственных процедур.
3. Международный договор о координации действий по защите прав на объекты интеллектуальной собственности
Евразийская экономическая комиссия
Департамент развития предпринимательской деятельности
до 30.06.2015
Проект Договора одобрен Решением Совета ЕЭК от 12.11.2014 г. № 104 и направлен в государства – члены ЕАЭС для проведения внутригосударственных процедур в срок до 30.01.2015 г. Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан и Кыргызская Республика завершили проведение внутригосударственных процедур. Российская Федерация завершает проведение внутригосударственных процедур
Подписание Договора запланировано на 08.09.2015 г.
IX. Промышленность и агропромышленный комплекс
1. Основные направления промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (включающие, в том числе, приоритетные виды экономической деятельности и чувствительные товары)
государства-члены
Департамент промышленной политики
до 30.06.2016
Проект ОНПС одобрен в целом и завизирован экспертами Сторон. Остались отдельные разногласия, которые будут рассмотрены на заседании КК по промышленности 07.09.2015, а оставшиеся – на заседании ЕМС 08.09.2015. Проекты Перечней приоритетных видов экономической деятельности и чувствительных товаров сформированы и согласованы экспертами Сторон в качестве приложений к проекту ОНПС

2. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттарын іске асырудың нәтижелеріне жыл сайын мониторинг жүргізу мен талдау туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Өнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 30 мау-сымға дейін
ӨЫНБ жобасы әзірленіп, келісілгеннен кейін ӨЫНБ-ны іске асырудың нәтижелеріне жыл сайын мониторинг жүргізу мен талдау туралы ереже әзірлеу жөніндегі уағдаластықтарға қол жеткізілді. Мониторинг жүргізудің өлшемшарттары ӨЫНБ жобасында қарастырылған.
3. Сезімтал тауарлардың бекітілген тізбесі бойынша ұлттық өнеркәсіптік саясатты іске асырудың жоспарланып отырған бағыттары туралы консультациялар өткізудің және (немесе) өзара ақпарат берудің тәртібі
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Өнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 30 мау-сымға дейін
Тәртіптің жобасы дайындалып, ӨЫНБ жобасына қосымша ретінде Тараптардың сарапшыларымен келісілді.
4. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының) субсидиялары туралы хабарламалардың нысандары және оларды толтыру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Өнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 30 мау-сымға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік субсидиялары туралы хабарламалардың нысандары ЕЭК Кеңесінің
2014 жылғы 10 желтоқсандағы № 111 шешімімен бекітілді.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік субсидиялары туралы хабарламалардың нысандарын толтыру тәртібі
ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 10 желтоқсандағы № 2 ұсынымымен қабылданды.
5. Мыналарды:
-  ерекше субсидияларды Еуразиялық экономикалық комиссиямен ерікті түрде келісу және Еуразиялық экономикалық комиссияның тиісті шешімдер қабылдауы тәртібін;
- Еуразиялық экономикалық комиссияның талқылаулар өткізуі тәртібін (оның ішінде ерекше субсидиялардың шарттарын, оларды беру мен пайдалану тәртібін бұзу фактілері бойынша);
- Еуразиялық экономикалық комиссия солардың негізінде ерекше субсидияларға жол беру немесе жол бермеу туралы шешім қабылдайтын өлшемшарттарды (оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірушілері арасындағы қалыптасқан және жаңа кооперациялық байланыстарды дамыту ескеріле отырып);
- Еуразиялық экономикалық комиссияның берілетін субсидиялар туралы ақпаратты сұратуының тәртібі мен шарттарын белгілейтін халықаралық шарт
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Өнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 30 мау-сымға дейін
ЕЭК халықаралық шарттың жобасын әзірлеуге арналған тәсілдердің жобаларын әзірледі, олар ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының өкілдерімен кеңесу барысында қаралды. Ескертулер ескеріле отырып, тәсілдердің жобалары пысықталып, ЕАЭО шеңберінде халықаралық шартты әзірлеу жөніндегі Жол картасы қалыптастырылды.
ЕЭК әзірленген тәсілдердің негізінде Тараптармен халықаралық шарттың жобасын қалыптастыру бойынша консультациялар өткізуде.

2. Положение о ежегодном мониторинге и анализе результатов реализации Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент промышленной политики
до 30.06.2016
Достигнуты договоренности о разработке Положения о ежегодном мониторинге и анализе результатов реализации ОНПС после разработки и согласования проекта ОНПС. Критерии мониторинга заложены в проекте ОНПС.
3. Порядок проведения консультаций и (или) взаимного информирования о планируемых направлениях реализации национальной промышленной политики по утвержденному перечню чувствительных товаров
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент промышленной политики
до 30.06.2016
Проект Порядка подготовлен, согласован экспертами Сторон в качестве приложения к проекту  ОНПС.
4. Формы уведомлений о субсидиях государств-членов Евразийского экономического союза (уполномоченных органов государств-членов Евразийского экономического союза) и порядок их заполнения
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент промышленной политики
до 30.06.2015
Пункт плана выполнен. Формы уведомлений о промышленных субсидиях государств-членов ЕАЭС утверждены Решением Совета ЕЭК от 10.12.2014 г. № 111, Порядок заполнения форм уведомлений о промышленных субсидиях государств-членов ЕАЭС принят Рекомендацией Совета ЕЭК от 10.12.2014 г. № 2.
5. Международный договор устанавливающий:
- порядок добровольного согласования с Евразийской экономической комиссией специфических субсидий и принятия Евразийской экономической комиссией соответствующих решений;
- порядок проведения Евразийской экономической комиссией разбирательств (в том числе по фактам нарушения условий, порядка предоставления и использования специфических субсидий);
- критерии, на основе которых Евразийская экономическая комиссия будет принимать решение о допустимости или недопустимости специфических субсидий (в том числе с учетом развития сложившихся и новых кооперационных связей между производителями государств-членов Евразийского экономического союза);
- порядок и условия запроса Евразийской экономической комиссией информации о предоставляемых субсидиях
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент промышленной политики
до 30.06.2016
ЕЭК разработаны проекты подходов к разработке проекта международного договора, которые были рассмотрены в ходе совещания с представителями уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС. С учетом замечаний проекты подходов были доработаны и сформирован проект Дорожной карты по разработке международного договора в рамках ЕАЭС. ЕЭК проводит консультации со Сторонами по формированию проекта международного договора на основе выработанных подходов.

6. Сезімтал ауыл шаруашылығы тауарларының тізбесі
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Сезімтал ауыл шаруашылығы тауарлары тізбесінің жобасы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ұсыныстары негізінде қалыптастырылып, 2015 жылғы 14 шілдеде ЕЭК Алқасының жанындағы АӨК жөніндегі КК-ның отырысында қаралды. Қарау қорытындысы бойынша пысықталып, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісілді. Осы мәселені ЕЭК Алқасының кезекті отырысында қарау үшін материалдар дайындалды.
7. Саудаға бұрмалау тұрғысынан әсер ететін шаралардың рұқсат етілген деңгейін есептеу әдіснамасы
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті
2015 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Әдіснаманың жобасы ДСҰ-ны мемлекеттік қолдаудың есеп-қисабына арналған тәсілдердің негізінде дайындалды, 2015 жылғы 14 шілдеде ЕЭК Алқасының жанындағы АӨК жөніндегі КК-ның отырысында қаралды. Әдіснаманың жобасын келісуді 2015 жылдың қыркүйегінде аяқтау қажеттілігі туралы шешім қабылданды.
8.  Ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдаудың ағымдағы жылы жоспарланып отырған бағдарламалары туралы және есепті жылда ауыл шаруашылығына көрсетілген мемлекеттік қолдау туралы хабарламалар нысаны
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Хабарламалар нысандарының жобалары әзірленді және осы Жұмыс жоспарының IX бөлімінің 7-тармағын іске асыру шеңберінде Саудаға бұрмалау тұрғысынан әсер ететін шаралардың рұқсат етілген деңгейін есептеу әдіснамасын пысықтау кезінде сарапшылық деңгейде талқыланатын болады.
9. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау бойынша міндеттемелерді бұзған жағдайда өтемақы төлеу тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті
2016 жылғы 31 жел-тоқсанға дейін
Өтемақы төлеу тәртібінің жобасы әзірленді және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарында келісу рәсімінен өтуде.
X. Техникалық реттеу
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау (қадағалау) саласындағы заңнамасын үйлестіру қағидаттары мен тәсілдері туралы халықаралық шарт ***
мүше мемлекеттер
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 желтоқсанға дейін
2015 жылғы 4-5 наурызда техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-ның отырысында тиісті халықаралық шарттың жобасын дайындауды Армения Республикасы Үкіметінің қамтамасыз етуі туралы,
сондай-ақ жұмыс тобының шеңберінде халықаралық шарттың жобасын дайындауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету туралы шешім қабылданды.
ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне тиісті халықаралық шарттың жобасы бойынша ұсыныстар және оны дайындау жөніндегі жұмыс тобының құрамына кандидатуралар беру туралы өтінішхаттар жіберді.
Халықаралық шарттың жобасы бойынша ұсыныстар ЕЭК-ке Армения Республикасы мен Ресей Федерациясынан әлі күнге дейін келіп түскен жоқ.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау (қадағалау) саласындағы заңнамасын үйлестіру қағидаттары мен тәсілдері туралы халықаралық шартты дайындау жөніндегі жұмыс тобы және оның құрамы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 18 тамыздағы № 79 өкімімен бекітілді. Жұмыс тобының бірінші отырысын өткізу 2015 жылғы қыркүйектің ІІ жартысына – қазанның
І жартысына жоспарланған.

6. Перечень чувствительных сельскохозяйственных товаров
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент агропромышленной политики
до 31.12.2016
Проект Перечня чувствительных сельскохозяйственных товаров сформирован на основании предложений уполномоченных органов государств-членов ЕАЭС, рассмотрен на заседании КК по АПК при Коллегии ЕЭК 14.07.2015 г. По итогам рассмотрения доработан и согласован с уполномоченными органами государств – членов ЕАЭС. Подготовлены материалы для рассмотрения вопроса на очередном заседании Коллегии ЕЭК.
7. Методология расчета разрешенного уровня мер, оказывающих искажающее воздействие на торговлю
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент агропромышленной политики
до 31.12.2015
Проект Методологии подготовлен на основании подходов к расчету государственной поддержки ВТО, рассмотрен на заседании КК по АПК при Коллегии ЕЭК 14.07.2015 г. Принято решение о необходимости завершения согласования проекта Методологии в сентябре 2015 г.
8. Форма уведомлений о планируемых в текущем году программах государственной поддержки сельского хозяйства и о предоставленной государственной поддержке сельского хозяйства в отчетном году
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент агропромышленной политики
до 31.12.2016
Проекты форм уведомлений разработаны и будут обсуждаться на экспертном уровне при доработке Методологии расчета разрешенного уровня мер государственной поддержки, оказывающих искажающее воздействие на торговлю, в рамках реализации п.7 раздела IX настоящего Рабочего плана.
9. Порядок выплаты компенсации в случае нарушения государством – членом Евразийского экономического союза обязательств по государственной поддержке сельского хозяйства
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент агропромышленной политики
до 31.12.2016
Проект Порядка выплаты компенсации разработан и проходит процедуры согласования в уполномоченных органах государств – членов ЕАЭС.
X. Техническое регулирование
1. Международный договор  о принципах и подходах к гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сфере государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза***
государства-члены
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2015
На заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 4-5.03.2015 г, принято решение об обеспечении подготовки проекта соответствующего международного договора Правительством Республики Армения, а также об обеспечении организации подготовки проекта международного договора в рамках рабочей группы. ЕЭК в правительства государств-членов ЕАЭС направлены обращения с просьбой о представлении предложений по проекту соответствующего международного договора и кандидатур в состав рабочей группы по его подготовке.Предложения по проекту международного договора в ЕЭК до настоящего времени не поступили от Республики Армения и Российской Федерации.
Рабочая группа по подготовке международного договора о принципах и подходах к гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сфере государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза и ее состав .утверждены распоряжением Коллегии ЕЭК от 18.08. № 79. Проведение первого заседания рабочей группы запланировано на II половину сентября – I половину октября 2015 г.

2. Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерімен өзіне қатысты талаптар белгіленбеген өнімнің қауіпсіздігі мен айналысын қамтамасыз етудің қағидалары мен тәртібі туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 желтоқсанға дейін
ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдарына тиісті халықаралық шарттың жобасын дайындау үшін ұсыныстар беру жөнінде бірнеше өтінішхат жіберді. Бүгінгі күнге дейін Армения Республикасынан ұсыныстар келіп түспеді.
2015 жылғы 4-5 наурызда техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-ның отырысында жұмыс тобының шеңберінде халықаралық шарттың жобасын дайындауды ұйымдастыру туралы шешім қабылданды.
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерімен өзіне қатысты талаптар белгіленбеген өнімнің қауіпсіздігі мен айналысын қамтамасыз етудің қағидалары мен тәртібі туралы халықаралық шартты дайындау жөніндегі жұмыс тобы, сондай-ақ оның құрамы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 18 тамыздағы № 80 өкімімен бекітілді. Жұмыс тобының бірінші отырысын өткізу 2015 жылғы қыркүйектің ІІ жартысына – қазанның
І жартысына жоспарланған.
3. Үшінші елдермен өзара саудада техникалық кедергілерді жоюдың тәртібі мен шарттары туралы халықаралық шарт ***
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 желтоқсанға дейін
ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдарына тиісті халықаралық шарттың жобасын дайындау үшін ұсыныстар беру жөнінде өтінішхат жіберді.
2015 жылғы 4-5 наурызда техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-ның отырысында жұмыс тобының шеңберінде халықаралық шарттың жобасын дайындауды ұйымдастыру туралы шешім қабылданды.
Халықаралық шарттың жобасы бойынша ЕЭК-ке Ресей Федерациясынан ұсыныстар бүгінгі күнге дейін келіп түспеді. Осыған байланысты, ЕЭК 2015 жылғы 19 мамырдағы № ВК-1221/16 хатпен Ресей Федерациясының Үкіметіне халықаралық шарттың жобасын дайындау үшін Комиссияға ұсыныстар беруді қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау туралы өтінішхат жіберді.
Үшінші елдермен өзара саудада техникалық кедергілерді жоюдың тәртібі мен шарттары туралы халықаралық шартты дайындау жөніндегі жұмыс тобы, сондай-ақ оның құрамы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 18 тамыздағы № 78 өкімімен бекітілді. Жұмыс тобының бірінші отырысын өткізу 2015 жылғы қыркүйектің ІІ жартысына – қазанның
І жартысына жоспарланған.

2. Международный договор о правилах и порядке обеспечения безопасности и обращения продукции, требования к которой не установлены техническими регламентами Евразийского экономического союза***
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2015
ЕЭК направила в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС в сфере технического регулирования ряд обращений с просьбой представить предложения для подготовки проекта соответствующего международного договора. До настоящего времени предложения не получены от Республики Армения.
На заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 4-5.03.2015 г, принято решение об организации подготовки проекта международного договора в рамках рабочей группы.
Рабочая группа по подготовке международного договора о правилах и порядке обеспечения безопасности и обращения продукции, требования к которой не установлены техническими регламентами ЕАЭС, а также ее состав распоряжением Коллегии ЕЭК от 18.08.2015 г. № 80. Проведение первого заседания рабочей группы запланировано на II половину сентября – I половину октября 2015 г.
3. Международный договор о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами***
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2015
ЕЭК направила в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС в сфере технического регулирования обращение с просьбой представить предложения для подготовки проекта соответствующего международного договора.
На заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 4-5.03.2015 г, принято решение об организации подготовки проекта международного договора в рамках рабочей группы.
Предложений от Российской Федерации по проекту международного договора в ЕЭК до настоящего времени не поступало. В этой связи, ЕЭК письмом от 19.05.2015 г. № ВК-1221/16 направила в Правительство Российской Федерации обращение с просьбой принять меры по обеспечению представления в Комиссию предложений для подготовки проекта международного договора.
Рабочая группа по подготовке международного договора о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами, а также ее состав  утверждены распоряжением Коллегии ЕЭК от 18 августа № 78. Проведение первого заседания рабочей группы запланировано на II половину сентября – I половину октября 2015 г.

4. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде өзіне қатысты міндетті талаптар белгіленетін өнімнің бірыңғай тізбесін қалыптастыру мен жүргізудің тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
30 қыр-күйекке дейін
Мәселе 2015 жылғы 1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қаралды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 1 қыркүйектегі шешімі қабылданды.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің мазмұны мен үлгілік құрылымы жөніндегі ұсынымдар
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
30 қыр-күйекке дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 50 шешімі қабылданды.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің бірыңғай нысаны және оны ресімдеу қағидалары
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
ЕЭК дайындаған бірыңғай нысанның жобасы 2014 жылғы 18 қарашада, 2014 жылғы 24 желтоқсанда ЕЭК Алқасының отырыстарында қаралды. Тараптардан ЕЭК Алқасының отырыстарына келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріліп, мәселені қарау ауыстырылып отырды. Тараптардан келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталған бірыңғай нысанның жобасы
2015 жылғы 4-5 наурызда техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-ның отырысында қаралды. Талқылаудың қорытындысы бойынша бірыңғай нысанның жобасын ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 1 қыркүйекте өтетін отырысында қарау үшін белгіленген тәртіппен жіберу туралы шешім қабылданды. Мәселе 2015 жылғы 1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қаралды, мәселе бойынша шешім қабылданған жоқ.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру мен жүргізу тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Бірнеше кеңесулердің қорытындысы бойынша, Тараптардан келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып және реттеу тұрғысынан әсер етуді бағалауды жүргізудің қорытындысы бойынша пысықталған Тәртіп жобасы ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес жуыр арада 2015 жылғы 1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қарауға енгізілетін болады. Мәселе 2015 жылғы 1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қаралды, мәселе бойынша шешім қабылданған жоқ.
8. Халықаралық бірліктер жүйесімен (СИ) арақатынастарын қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу кезінде қолданылатын шамалардың жүйеден тыс бірліктерінің тізбесі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 21 шешімі қабылданды.

4. Порядок формирования и ведения единого перечня продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 30.09.2014
Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., Принято решение Коллегии ЕЭК от 01.09.2015 г.
5. Рекомендации по содержанию и типовой структуре технического регламента Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 30.09.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Совета ЕЭК от 21.08.2015 г. № 50.
6. Единая форма свидетельства о государственной регистрации продукции в соответствии с  требованиями технических регламентов Евразийского экономического союза и правила ее оформления
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
Подготовленный ЕЭК проект единой формы рассматривался на заседании Коллегии ЕЭК 18.11.2014 г., 24.12.2014 г. С учетом поступавших замечаний и предложений Сторон к заседаниям Коллегии ЕЭК рассмотрение вопроса переносилось. Доработанный с учетом поступивших замечаний и предложений от Сторон проект единой формы рассматривался на заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 4-5.03.2015 г, по итогам обсуждения принято решение о направлении в установленном порядке проекта единой формы для рассмотрения на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г. Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., решение по вопросу не принято.
7. Порядок формирования и ведения единого реестра свидетельств о государственной регистрации продукции в соответствии с требованиями технических регламентов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
Доработанный по итогам ряда совещаний, с учетом поступивших замечаний и предложений Сторон и по итогам проведения оценки регулирующего воздействия, проект Порядка в соответствии с Регламентом работы ЕЭК, в ближайшее время будет внесен для рассмотрения на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г. Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., решение по вопросу не принято.
8. Перечень внесистемных единиц величин, применяемых при разработке технических регламентов Евразийского экономического союза, включая их соотношения с Международной системой единиц (СИ)
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Коллегии ЕЭК от 21.04.2015 г. № 21.

9. Өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін өзара тану қағидалары
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 наурыз-ға дейін
Қағидалар жобасы бірнеше кеңесулердің қорытындысы бойынша, Тараптардан келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталған. ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес Қағидалар жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау рәсімін белгіленген тәртіппен жүргізу үшін материалдар дайындалды.
10. Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасының, ерікті негізде оларды қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін стандарттардың тізбесі жобасының, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті, зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеп алу қағидаларын қамтитын стандарттардың тізбесі жобасының метрологиялық сараптамасын жүргізу тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
ЕЭК 2014 жылғы 18 қарашада ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдарына дайындалған Тәртіп жобасын келісу үшін жіберді. Келісу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы ғана ескертулер берді. Қазақстан Республикасы ЕЭК-ке Тәртіп жобасын ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 48 шешіміне және ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 306 шешіміне өзгерістер енгізілгеннен кейін әзірлеудің мақсатқа сай болатыны жөнінде хабарлады.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің ұстанымы назарға алына отырып, Тәртіп жобасы ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 48 шешіміне және ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 306 шешіміне өзгерістер енгізілгеннен кейін және қоғамдық талқылаудың қорытындысы бойынша ЕЭК Алқасының отырысында қарау үшін ЕЭК Регламентінде белгіленген тәртіппен енгізілетін болады.
11. Зертханааралық салыстырма сынақтарды (зертханааралық салыстыруларды) жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
ЕЭК 2014 жылғы 28 қазанда Тараптардың уәкілетті органдарына дайындалған Тәртіп жобасын келісу үшін жіберді. Келісу нәтижелері бойынша Ресей Федерациясы ғана ескертулер ұсынды. Тәртіп жобасы бойынша Ресей Федерациясының Экономикалық даму министрлігінен келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып, 2015 жылғы 3 ақпанда Тараптар сарапшыларының кеңесуі өткізілді.
Аталған кеңесудің қорытындысы бойынша дайындалған Тәртіп жобасы бойынша пікірлер мәліметі Ресей Федерациясының ұстанымын ұсыну үшін ЕЭК-тің 2015 жылғы 6 ақпандағы
№ ВК-252/16 хатымен Ресей Федерациясының Экономикалық даму министрлігіне жіберілді.
Ресей Федерациясының Экономикалық даму министрлігі Комиссияға Тәртіп жобасын пысықтау қажеттігі туралы хабарлады.
Тәртіп жобасы 2015 жылғы 22 мамырда ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органдары өкілдерінің кеңесуінде қаралды. Пысықталған Тәртіп жобасы ЕЭК-тің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 16-532 хатымен мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына келісу үшін жіберілді.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес Тәртіп жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау рәсімін белгіленген тәртіппен жүргізу үшін материалдар дайындалды.

9. Правила взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Проект Правил доработан по итогам ряда совещаний, с учетом поступивших замечаний и предложений Сторон. В соответствии с Регламентом работы ЕЭК подготовлены материалы для проведения в установленном порядке процедуры оценки регулирующего воздействия проекта Правил.
10. Порядок проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
ЕЭК 18.11.2014 г направила в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС в сфере технического регулирования подготовленный проект Порядка для согласования. По результатам согласования замечания были представлены только Республикой Казахстан. Республика Казахстан проинформировала ЕЭК о целесообразности разработки проекта порядка после внесения изменений в Решение Совета ЕЭК от 20.06.2012 г. № 48 и Решение Коллегии ЕЭК от 25.12.2012 г. № 306.
Принимая во внимание позицию Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, проект Порядка будет внесен для рассмотрения на заседании Коллегии ЕЭК в установленном в Регламенте ЕЭК порядке после внесения изменений в Решение Совета ЕЭК от 20.06.2012 г. № 48 и Решение Коллегии ЕЭК от 25.12.2012 г. № 306 и по итогам общественного обсуждения.
11. Порядок организации проведения межлабораторных сравнительных испытаний (межлабораторных сличений)
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
ЕЭК 28.10.2014 г направила в уполномоченные органы Сторон подготовленный проект Порядка для согласования. По результатам согласования замечания были представлены только Российской Федерацией. С учетом замечаний и предложений по проекту Порядка от Министерства экономического развития Российской Федерации 03.02.2015 г. проведено совещание экспертов Сторон.
Подготовленная по итогам указанного совещания сводка отзывов по проекту Порядка направлена письмом ЕЭК от 06.02.2015 г. № ВК-252/16 в Министерство экономического развития Российской Федерации для представления позиции Российской Федерации.
Министерство экономического развития Российской Федерации проинформировало Комиссию о необходимости доработки проекта порядка.
Проект Порядка рассмотрен на совещании представителей уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС в области обеспечения единства измерений 22.05.2015 г. Доработанный проект Порядка письмом ЕЭК от 08.07.2015 г. № 16-532 направлен в уполномоченные органы государств-членов для согласования.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК подготовлены материалы для проведения в установленном порядке процедуры оценки регулирующего воздействия проекта Порядка.

12. Өлшемдер әдістемесін (әдісін) метрологиялық аттестаттау тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 нау-рызға дейін
Тәртіп жобасы бірнеше кеңесулердің қорытындысы бойынша, Тараптардан келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталды. ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес Тәртіп жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау рәсімін белгіленген тәртіппен жүргізу үшін материалдар дайындалды.
13. Өлшемдердің референттік әдістемесі (әдісі) ретінде қабылданатын өлшемдер әдістемесін (әдісін) аттестаттау тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 нау-рызға дейін
ЕЭК дайындаған Тәртіптің жобасы Тәртіп жобасын пысықтау жөніндегі бірнеше сарапшылық отырыстарда қаралды. Тәртіп жобасы бойынша Росстандарттың ескертулері мен ұсыныстары келіп түсті. Тәртіп жобасы 2015 жылғы 16-17 ақпандағы отырыстарда қаралды. Қарау қорытындысы бойынша Тәртіп жобасын пысықтау туралы шешім қабылданды. ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес Тәртіп жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау рәсімін белгіленген тәртіппен жүргізу үшін материалдар дайындалды.
14. Өлшемдер құралының типін бекіту тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 нау-рызға дейін
ЕЭК дайындаған Тәртіптің жобасы бірнеше кеңесулердің қорытындысы бойынша, Тараптардан келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталды.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес қазіргі кезде Тәртіп жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау туралы қорытындыны дайындау жұмысы жүргізілуде.
15. Стандарттық үлгінің типін бекіту тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 нау-рызға дейін
ЕЭК дайындаған Тәртіптің жобасы бірнеше кеңесулердің қорытындысы бойынша, Тараптардан келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталды.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес қазіргі кезде Тәртіп жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау туралы қорытындыны дайындау жұмысы жүргізілуде.
16. Өлшемдер құралын тексеру мен калибрлеуді ұйымдастыру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 нау-рызға дейін
ЕЭК дайындаған Тәртіптің жобасы 2014 жылғы 18-19 қыркүйекте және 2014 жылғы 4-5 желтоқсанда сарапшылар кеңесулерінде қаралды. Талқылаулар ескеріле отырып пысықталған Тәртіп жобасы ЕЭК-тің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № ВК–196/16 хатымен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілді.
Тәртіп жобасы бойынша Росстандарттың ескертулері мен ұсыныстары келіп түсті. (2015 жылғы 13 ақпандағы № СГ-101-30/1119 хат).
Тәртіп жобасы 2015 жылғы 16-17 ақпанда сарапшылар кеңесулерінде қаралды. Қарау қорытындысы бойынша ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ЕЭК-тің екі актісінің жобаларын – Өлшемдер құралдарын тексеруді ұйымдастыру тәртібінің жобасын және Өлшемдер құралдарын калибрлеуді ұйымдастыру тәртібінің жобасын әзірлеудің мақсатқа сай болатыны туралы ұстанымды айтты. Сонымен қатар, Өлшемдер құралдарын калибрлеуді ұйымдастыру тәртібінің жобасын шамалар бірліктерінің эталондарына таралу аясын шектеу ұсынылды.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес қазіргі кезде Тәртіп жобасының реттеу тұрғысынан әсер етуін бағалау туралы қорытындыны дайындау жұмысы жүргізілуде.

12. Порядок метрологической аттестации методики (метода) измерений
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Проект Порядка доработан по итогам ряда совещаний, с учетом поступивших замечаний и предложений Сторон. В соответствии с Регламентом работы ЕЭК подготовлены материалы для проведения в установленном порядке процедуры оценки регулирующего воздействия проекта Порядка.
13. Порядок аттестации методики (метода) измерений, принимаемой в качестве референтной методики (метода) измерений
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Подготовленный ЕЭК проект Порядка рассмотрен на ряде экспертных заседаний по доработке проекта Порядка. По проекту порядка поступили замечания и предложения Росстандарта. Проект порядка рассмотрен на совещании 16-17.02.2015 г. По итогам рассмотрения принято решение о доработке проекта порядка. В соответствии с Регламентом работы ЕЭК подготовлены материалы для проведения в установленном порядке процедуры оценки регулирующего воздействия проекта Порядка.
14. Порядок утверждения типа средства измерений
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Подготовленный ЕЭК проект Порядка доработан по итогам ряда совещаний, с учетом поступивших замечаний и предложений Сторон.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК в настоящее время ведется подготовка заключения об оценке регулирующего воздействия проекта Порядка.
15. Порядок утверждения типа стандартного образца
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Подготовленный ЕЭК проект Порядка доработан по итогам ряда совещаний, с учетом поступивших замечаний и предложений Сторон.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК в настоящее время ведется подготовка заключения об оценке регулирующего воздействия проекта Порядка.
16. Порядок организации поверки и калибровки средства измерений
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Подготовленный ЕЭК проект Порядка рассмотрен на совещаниях экспертов 18-19.09.2014 г. и 4-5.12.2014 г. Доработанный с учетом обсуждений проект Порядка письмом ЕЭК от 29.01.2015 г. № ВК–196/16 направлен уполномоченным органам государств – членов ЕАЭС.
По проекту порядка поступили замечания и предложения Росстандарта (письмо от 13.02.2015 г. № СГ-101-30/1119).
Проект порядка рассмотрен на совещании экспертов 16-17.02.2015 г. По итогам рассмотрения уполномоченными органами государств – членов ЕАЭС высказана позиция о целесообразности разработки проектов двух актов ЕЭК – проекта Порядка организации поверки средства измерений и проекта Порядка организации калибровки средства измерений. Кроме того, предложено ограничить область распространения проекта Порядка организации калибровки средства измерений на эталоны единиц величин.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК в настоящее время ведется подготовка заключения об оценке регулирующего воздействия проекта Порядка.

17. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ақпараттық қорларында қамтылатын, өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мәліметтерді өзара беру тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2015 жылғы
31 нау-рызға дейін
ЕЭК дайындаған Тәртіптің жобасы 2014 жылғы 18-19 қыркүйекте және 2014 жылғы 4-5 желтоқсанда сарапшылар кеңесулерінде қаралды.
Тәртіп жобасы 2015 жылғы 16-17 ақпанда сарапшылар кеңесулерінде қаралды. Қарау қорытындысы бойынша пысықталған Тәртіп жобасын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына келісу үшін жіберу туралы, сондай-ақ ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ақпараттық қорларында қамтылатын, өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мәліметтердің құрамы және өзара беру көлемі бөлігінде ұсыныстар беру туралы шешім қабылданды.
2015 жылғы 16-17 ақпандағы кеңесулердің қорытындысы бойынша пысықталған Тәртіп жобасы ЕЭК-тің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 16-213 хатымен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына келісу үшін жіберілді. Росстандарт және Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі ЕЭК-ке Тәртіп жобасының келісілгені туралы хабарлады. Тәртіп жобасы бойынша Армения Республикасы Ұлттық метрология институтының, Беларусь Республикасы Мемстандартының және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің ескертулері мен ұсыныстары келіп түсті.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының аталған ескертулері мен ұсыныстары ескеріле отырып, ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес реттеу тұрғысынан әсер етуді бағалау шеңберінде Тәртіп жобасын жария талқылауға шығару қажеттілігінің болмауына байланысты консультациялар жүргізу мақсатында материалдар дайындалды.
XI. Санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шаралар, тұтынушылардың құқықтарын қорғау
1. Бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар мен рәсімдерді әзірлеу, бекіту, өзгерту және қолдану тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Құжаттың жобасы 2015 жылғы 13 тамыздан бастап ЕЭК департаменттерімен келісуден өтуде.
Келісуден және құқықтық сараптама жүргізілгеннен кейін құжат ЕЭК Алқасының қарауына белгіленген тәртіппен енгізілетін болады.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының уақытша санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар енгізілген кездегі өзара іс-қимыл жасау тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2016 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Тәртіп жобасы дайындалып, құқықтық сараптамадан өтуде.

17. Порядок взаимного предоставления сведений в области обеспечения единства измерений, содержащихся в информационных фондах государств – членов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.03.2015
Подготовленный ЕЭК проект Порядка рассмотрен на совещаниях экспертов 18-19.09.2014 г. и 4-5.12.2014 г.
Проект порядка рассмотрен на совещании экспертов 16-17.02.2015 г. По итогам рассмотрения принято решение о направлении доработанного проекта Порядка в уполномоченные органы государств-членов ЕАЭС для согласования, а также о представлении предложений в части состава и объема взаимно предоставляемых сведений в области обеспечения единства измерений, содержащихся в информационных фондах государств-членов ЕАЭС.
Доработанный по итогам совещания 16-17.02.2015 г. проект Порядка направлен письмом ЕЭК от 24.04.2015 г. № 16-213 в уполномоченные органы государств-членов ЕАЭС для согласования. Росстандарт и Министерство промышленности и торговли Российской Федерации проинформировали ЕЭК о согласовании проекта Порядка. По проекту Порядка поступили замечания и предложения Национального института метрологии Республики Армения, Госстандарта Республики Беларусь и Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
С учетом указанных замечаний и предложений уполномоченных органов государств-членов ЕАЭС в соответствии с Регламентом работы ЕЭК подготовлены материалы с целью консультации по поводу отсутствия необходимости размещения проекта порядка на публичное обсуждение в рамках оценки регулирующего воздействия.
XI. Санитарные, ветеринарные и фитосанитарные меры, защита прав потребителей
1. Порядок разработки, утверждения, изменения и применения единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований и процедур
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2014
Проект документа с 13.08.2015 г. проходит согласование с департаментами ЕЭК.
После согласования и проведения правовой экспертизы документ будет внесен на рассмотрение Коллегии ЕЭК в установленном порядке.
2. Порядок взаимодействия уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза при введении временных санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2016
Проект Порядка подготовлен и проходит правовую экспертизу.

3. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Тұтынушылар құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі консультативтік комитеті туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 25 мамырдағы № 59 шешімі қабылданды.
4. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін актілерге сәйкес айқындалатын арнайы жабдықталған өткізу пункттерінде жүзеге асырылатын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) алынатын өнімдер тізбесі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Тізбе жобасын қалыптастыру мәселесі бірнеше сарапшылық кеңесулерде талқыланды. Мәселені талқылау барысында мүдделі министрліктердің, ведомстволардың және ЕЭК департаменттерінің өкілдері ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы өткізілуі арнайы жабдықталған өткізу пункттерінде (санитариялық-карантиндік пункттерде) жүзеге асырылатын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) алынатын өнімдер тізбесі қазіргі кезде "Кеден одағында санитариялық шараларды қолдану туралы" КОА-ның 2010 жылғы 28 қазандағы № 299 шешімімен айқындалып отырғаны жөніндегі ұстанымды білдірді.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының өкілдері орын алған талқылауларды ескере отырып, арнайы жабдықталған өткізу пункттері арқылы өткізілетін, бақыланатын өнімдердің қосымша тізбесін әзірлеудің жөнсіз екендігі туралы келісілген пікірге келді.
5. Жануарларды және жануарлардан алынатын өнімдерді сәйкестендіру, тіркеу және қадағалап отыру жөніндегі келісілген тәсілдер туралы ереже
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2016 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
2015 жылғы 14 мамырда Ереже жобасын жария талқылау аяқталды. 2015 жылғы 10-11 маусымда, 2015 жылғы 18-19 маусымда, 2015 жылғы 28-29 шілдеде, 2015 жылғы 6-8 тамызда, 2015 жылғы 26 тамызда жария талқылаудың қорытындысы бойынша келіп түскен комментарийлер мен ұсыныстардың мәліметі ескеріле отырып, Ереже жобасын талқылау жөніндегі ЖТ отырыстары өткізілді.
Құжат жобасы пысықталуда.
6. Ветеринариялық қадағалауға (бақылауға) жататын объектілерге қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2017 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Құжат жобасы әзірленіп, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен кеңесулерде екі рет қаралды. Ресей Федерациясының уәкілетті органдарынан келіп түскен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталуда.

3. Положение о Консультативном комитете по вопросам защиты прав потребителей государств – членов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. Принято решение Коллегии ЕЭК от 25.05.2015 г. № 59.
4. Перечень подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) продукции, перемещение которой через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется в специально оборудованных пунктах пропуска, определяемых в соответствии с законодательством государств-членов Евразийского экономического союза и актами, входящими в право Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Вопрос формирования проекта Перечня обсуждался на ряде экспертных совещаний. В ходе обсуждения вопроса представителями заинтересованных министерств, ведомств и департаментов ЕЭК выработана позиция, заключающаяся в том, что в настоящее время перечень подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) продукции, перемещение которой через таможенную границу ЕАЭС осуществляется в специально оборудованных пунктах пропуска (санитарно-карантинных пунктах), определен Решением КТС от 28.10.2010 г. № 299  «О применении санитарных мер в Таможенном союзе».
С учетом состоявшихся обсуждений представители уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС пришли к согласованному мнению о нецелесообразности разработки дополнительного перечня подконтрольной продукции, которая будет перемещаться через специально оборудованные пункты пропуска.
5. Положение о согласованных подходах по идентификации, регистрации и прослеживаемости животных и продукции животного происхождения
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2016
14.05.2015 г. завершено публичное обсуждение проекта Положения. 10-11.06.2015 г., 18-19.06.2015 г., 28-29.07.2015 г., 06-8.08.2015 г., 26.08.2015 г. проведены заседания РГ по обсуждению проекта Положения с учетом сводки комментариев и предложений, поступивших по итогам публичного обсуждения.
Проект документа дорабатывается.
6. Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к объектам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2017
Проект документа разработан, дважды рассмотрен на совещаниях с уполномоченными органами государств-членов, дорабатывается с учетом предложений, поступивших от уполномоченных органов Российской Федерации.

7. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жануарлардың аса қауіпті, карантиндік және зооноздық ауруларының алдын алу, оларды диагностикалау, ауру ошақтарын оқшаулау мен жою кезіндегі өзара іс-қимыл жасау тәртібі және өңірлерге бөлу мен компартментализация-лауды жүргізу тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
2015 жылғы 21 шілде -
18 қыркүйек аралығында ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы
ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылды.
8. Ветеринариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде зертханалық зерттеулерді жүргізу қағидалары мен әдіснамасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Қағидалар жобасы 2015 жылғы 31 тамыздан бастап
ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылатын болады.
9. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында ветеринариялық дәрілік заттар айналысын реттеу қағидалары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Қағидалар жобасы 2015 жылғы 31 тамыздан бастап
ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылатын болады.
10. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында ветеринариялық мақсаттағы диагностикалық құралдар айналысын реттеу қағидалары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Қағидалар жобасы пысықталуда, 2015 жылғы 7 қыркүйектен бастап ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылатын болады.
11. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында ветеринариялық мақсаттағы дезинфициялайтын, дезинсекциялайтын және дезакаризациялайтын құралдар айналысын реттеу қағидалары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Қағидалар жобасы пысықталуда, 2015 жылғы 7 қыркүйектен бастап ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылатын болады.
12. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында жем-шөп қоспалары айналысын реттеу қағидалары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Қағидалар жобасы пысықталуда, 2015 жылғы 7 қыркүйектен бастап ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылатын болады.

7. Порядок взаимодействия государств – членов Евразийского экономического союза при профилактике, диагностике, локализации и ликвидации очагов особо опасных, карантинных и зоонозных болезней животных и порядок проведения регионализации и компартментализации
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
С 21.07-18.09.2015 г. проект Решения Совета ЕЭК размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
8. Правила и методология проведения лабораторных исследований при осуществлении ветеринарного контроля (надзора)
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Проект Правил с 31.08.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
9. Правила регулирования обращения ветеринарных лекарственных средств, на таможенной территории Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Проект Правил с 31.08.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
10. Правила регулирования обращения диагностических средств ветеринарного назначения на таможенной территории Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Проект Правил дорабатывается ЕЭК, с 07.09.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
11. Правила регулирования обращения дезинфицирующих, дезинсекционных и дезакаризационных средств ветеринарного назначения на таможенной территории Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Проект Правил дорабатывается ЕЭК, с 07.09.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
12. Правила регулирования обращения кормовых добавок на таможенной территории Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Проект Правил дорабатывается ЕЭК, с 07.09.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.

13. Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай карантиндік объектілер тізбесі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Мәселе 2015 жылғы
1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қаралып, бұл мәселе бойынша шешім қабылданған жоқ.
14. Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Талаптар жобасы 2015 жылғы
26 тамыз – 2 қараша аралығында
ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін орналастырылды.
15. Өсімдіктер карантинін қамтамасыз етудің бірыңғай қағидалары мен нормалары
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2017 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Жоба әзірленіп, "Фитосанитариялық шаралар" бағыты бойынша ЖТ отырысында үш рет қаралды, ЕЭК пысықтап жатыр.
16. Карантинге жататын өнімді (карантинге жататын жүктерді, карантинге жататын материалдарды және карантинге жататын тауарларды) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы және өзге жерлерде өткізуге арналған өткізу пункттерінде құрылатын өсімдіктер карантині бойынша пункттерді (фитосанитариялық бақылау бекеттерін) материалдық-техникалық жарақтау мен жабдықтауға қойылатын талаптар
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2016 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Мәселе 2015 жылғы 1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қаралды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы
1 қыркүйектегі шешімі қабылданды.
17. Еуразиялық экономикалық одақта карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті
2017 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Тәртіп жобасы 2015 жылғы 21 шілде – 19 қыркүйек аралығында ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін жарияланды.
XII. Кедендік реттеу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
ЕАЭО-ның КК туралы шарттың жобасы ЕЭК Алқасының
2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 233 шешімімен мақұлданып,
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге мемлекетішілік келісуге жіберілді. Мемлекетішілік келісудің нәтижелері бойынша ЕАЭО КК-ның жобасын пысықтау жалғасуда.
2015 жылы кеден заңнамасын жетілдіру жөніндегі жұмыс тобының (бұдан әрі - ЖТ) 3 отырысы (2015 жылғы маусым, шілде айларында) және соның жанынан құрылған, ЕАЭО КК-ның жобасын дайындау жөніндегі сарапшылық топтың (бұдан әрі - СТ) 4 отырысы (УЭО жөніндегі ЖТ-мен бірлесіп) (2015 жылғы мамыр, маусым, шілде, тамыз айларында) өткізілді. Барлығы 2013 жылғы желтоқсан – 2015 жылғы шілде аралығында ЖТ-ның 13 отырысы және СТ-ның 14 отырысы өткізілді. Елеулі ескертулер (оның ішінде Қазақстан Республикасы ұсынған тұжырымдамалық сипаттағы) ескеріле отырып, ЕАЭО КК-ның жобасын пысықтау жүргізілуде (2015 жылғы қыркүйек-қараша аралығында ЖТ мен СТ-ның
3 отырысын өткізу жоспарлануда) және ЕАЭО-ның КК туралы шарттың жобасын мемлекетішілік келісуге қайтадан жіберу көзделіп отыр. Қазақстан Республикасының бірқатар тұжырымдамалық ұсыныстары іс жүзінде ЕАЭО туралы шартта бекітілген интеграциялық тәсілдерге сәйкес келмейтінін және туындаған келіспеушіліктер ЖТ-да емес, одан да жоғары деңгейлерде (ЕЭК Кеңесі, ЕҮК, ЖЕЭК) қарауды талап ететінін атап өту қажет. Мәселе 2015 жылғы
1 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қаралды.
Қосымша мемлекетішілік келісуді өткізу ЕАЭО-ның КК туралы шарттың жобасын шешім қабылдайтын органға ұсыну мерзімдерін қайта қарауға автоматты түрде алып келеді.
XIII. Энергетика және инфрақұрылым

13. Единый перечень карантинных объектов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., решение по вопросу не принято.
14. Единые карантинные фитосанитарные требования Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2015
Проект требований размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения с 26.08-02.11.2015 г.
15. Единые правила и нормы обеспечения карантина растений
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2017
Проект разработан, трижды рассмотрен на заседании РГ по направлению «Фитосанитарные меры», дорабатывается ЕЭК.
16. Требования к материально-техническому оснащению и обустройству пунктов по карантину растений (фитосанитарных контрольных постов), создаваемых в пунктах пропуска, предназначенных для перемещения подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов и подкарантинных товаров) через таможенную границу Евразийского экономического союза, и в иных местах
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2016
Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., Принято решение Коллегии ЕЭК от 01.09.2015 г.
17. Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер в Евразийском экономическом союзе
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер
до 31.12.2017
Проект Порядка опубликован на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения с 21.07-19.09.2015 г.
XII. Таможенное регулирование
1. Международный договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза
Евразийская  экономическая комиссия, государства-члены
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики
до 31.12.2015
Проект Договора о ТК ЕАЭС одобрен решением Коллегии ЕЭК от 18.12.2014 г. № 233 и направлен на внутригосударственное согласование в государства – члены ЕАЭС. По результатам внутригосударственного согласования продолжается доработка проекта ТК ЕАЭС.
В 2015 г. состоялось 3 заседания (июнь, июль 2015 г.) рабочей группы по совершенствованию таможенного законодательства (далее – РГ) и 4 заседания (май, июнь, июль, август (совместно с РГ по УЭО) 2015 г.) созданной при ней экспертной группы по подготовке проекта ТК ЕАЭС (далее – ЭГ). Всего с декабря 2013 г. по июль 2015 г. Состоялось 13 заседаний РГ и 14 заседаний ЭГ. С учетом существенных замечаний (в том числе концептуального характера от Республики Казахстан) проводится доработка проекта ТК ЕАЭС (в сентябре-ноябре 2015 г. планируется провести по 3 заседания РГ и ЭГ) и повторное направление проекта Договора о ТК ЕАЭС на внутригосударственное согласование.
Необходимо отметить, что ряд концептуальных предложений Республики Казахстан фактически не соответствует интеграционным подходам, закрепленным в Договоре о ЕАЭС, и требует рассмотрения возникших разногласий не на РГ, а на более высоких уровнях (Совет ЕЭК, ЕМС, ВЕЭС). Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.20105 г.
Проведение дополнительного внутригосударственного согласования автоматически ведет к пересмотру сроков представления проекта Договора о ТК ЕАЭС в орган, принимающий решение.
XIII. Энергетика и инфраструктура

1. Энергетика
1. Газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) теңгерімдерін қалыптастыру әдіснамасы туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2015 жылғы
30 маусымға дейін
ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 31 наурыздағы № 22 шешімімен Келісім жобасы мақұлданып, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге мемлекетішілік келісуді өткізу үшін жіберілді. Мемлекетішілік келісудің нәтижелері бойынша 2015 жылғы 15 шілдеде Тараптардың уәкілетті органдары министрлерінің орынбасарлары деңгейінде кеңесу өткізіліп, кеңесу қорытындысы бойынша Келісім жобасы келісілді.
2015 жылдың аяғына дейін Келісім жобасын ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі отырысында қарау; Келісім жобасын ЕЭК Кеңесінің отырысында қарау және құжаттың жобасын тараптардың уәкілетті органдарының оған қол қоюы үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді өткізу үшін мүше мемлекеттерге жіберу жоспарлануда.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электрэнергетикалық нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2015 жылғы
30 маусымға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2015 жылғы
8 мамырдағы № 12 шешімі қабылданды.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электрэнергетикалық нарығын қалыптастыру бағдарламасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2016 жылғы
30 маусымға дейін
Бағдарламаны әзірлеу мақсатында 2015 жылғы маусым айында "ЕАЭО-ның ортақ электрэнергетикалық нарығын қалыптастыру бағдарламасын әзірлеу" тақырыбында ЕЭК-тің ресми пайдалануы үшін ғылыми-зерттеу жұмысын орындауға арналған шарт жасалды. ҒЗЖ-дың 1-ші кезеңін орындау аяқталып, аталған бағдарлама құрылымының жобасы ұсынылды. Бағдарлама құрылымының жобасы Тараптар сарапшыларының қатысуымен ЕЭК Алқасының жанындағы Электрэнергетикасы жөніндегі консультативтік комитеттің
ОЭН Одағын қалыптастыру жөніндегі кіші комитетінің отырысында қаралып, келісілді.
4. Электрэнергетикасы саласында табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсетуіне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын да қамтитын, Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электрэнергетикалық нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шарт ***
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Энергетика департаменті
2018 жылғы
31 желтоқсанға дейін
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер электрэнергетикасы саласында табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсетуіне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын да қамтитын, Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электрэнергетикалық нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шартты ЕАЭО-ның ортақ электрэнергетикалық нарығын қалыптастыру бағдарламасының іс-шараларын орындауды аяқтағаннан кейін жасасады.

1. Энергетика
1. Международный договор о методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 30.06.2015
Решением Коллегии ЕЭК от 31.03.2015 г. № 22 проект Соглашения одобрен и направлен государствам – членам ЕАЭС для прохождения  внутригосударственного согласования. По результатам внутригосударственного согласования 15.07.2015 г. проведено совещание на уровне заместителей министров уполномоченных органов Сторон, по итогам совещания проект Соглашения согласован.
До конца 2015 г. планируется рассмотрение проекта Соглашения на заседании Коллегии ЕЭК 22 сентября 2015 г.; рассмотрение проекта Соглашения на заседании Совета ЕЭК и направление проекта документа в государства-члены для проведения внутригосударственных процедур, необходимых для его подписания уполномоченными органами сторон.
2. Концепция формирования общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 30.06.2015
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 08.05.2015 г. № 12.
3. Программа формирования общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 30.06.2016
В целях разработки Программы в июне 2015 г. заключен договор на выполнение научно-исследовательской работы для официального использования ЕЭК по теме: «Разработка программы формирования общего электроэнергетического рынка ЕАЭС».
Завершено выполнение этапа 1 НИР и представлен проект структуры указанной программы.
Проект структуры программы рассмотрен и согласован на заседании Подкомитета по формированию ОЭР Союза Консультативного комитета по электроэнергетике при Коллегии ЕЭК с участием экспертов Сторон.
4. Международный договор о формировании общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза, содержащий, в том числе единые правила доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики***
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент энергетики
до 31.12.2018
Государства – члены ЕАЭС заключат международный договор в рамках ЕАЭС о формировании общего электроэнергетического рынка, содержащий, в том числе единые правила доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики по завершении выполнения мероприятий программы формирования общего электроэнергетического рынка ЕАЭС.

5. 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа
№ 22 қосымшаның 5-тармағында көзделген шаралар кешенін орындауды аяқтау туралы хаттама
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Энергетика департаменті
мүше мемлекеттердің тиісті хаттамасымен ресімделеді
Хаттама ЕАЭО туралы шартқа № 22 қосымшаның 5-тармағында көзделген шаралар кешенін орындау аяқталғаннан кейін дайындалатын болады.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2015 жылғы
31 желтоқ-санға дейін
Тармақты орындау шеңберінде мынадай жұмыстар атқарылды:
- 2015 жылдың мамыр-маусым айларында тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі
ҒЗЖ-ды орындауға арналған
екі кезеңнен тұратын конкурс өткізілді;
- тұжырымдама жобасы 2015 жылғы 14 шілдеде және 18 тамызда мұнай және газ жөніндегі КК-ның жанындағы тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі ЖТ-ның отырыстарында қаралды;
- ЖТ отырыстарының нәтижелері бойынша тұжырымдама жобасы тараптар сарапшыларының ұстанымдары ескеріле отырып пысықталды және ескертулер мен ұсыныстар беру үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілді.
2015 жылдың аяғына дейін:
- тұжырымдама жобасын 2015 жылдың қазан айында мұнай және газ жөніндегі КК-ның отырысында қарау;
- тұжырымдама жобасын 2015 жылдың қараша айында ЕЭК Алқасының отырысында қарау;
- тұжырымдама жобасын 2015 жылдың желтоқсан айында ЕЭК Кеңесінің отырысында қарау;
- тұжырымдама жобасын 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейін ЖЕЭК-тың қарауына ұсыну жоспарланып отыр.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2017 жылғы
31 желтоқ-санға дейін
ЕАЭО-ның ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасы ЕЭК-тің ресми пайдалануы үшін ғылыми-зерттеу жұмысы шеңберінде әзірленетін болады. Ғылыми-зерттеу жұмысын орындауға конкурс жариялау 2016 жылға жоспарланып отыр.
8. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан газ-көлік жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын да қамтитын, Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шарт ***
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Энергетика департаменті
2024 жылғы
30 маусымға дейін
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер ЕАЭО шеңберінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан газ-көлік жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын да қамтитын, ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы халықаралық шартты ЕАЭО-ның ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасының іс-шараларын орындауды аяқтағаннан кейін жасасады.

5. Протокол о завершении выполнения комплекса мер, предусмотренных пунктом 5 приложения № 22 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент энергетики
оформляется соответствующим протоколом государств-членов
Протокол будет подготовлен после завершения выполнения комплекса мер, предусмотренных пунктом 5 приложения № 22 к Договору о ЕАЭС.
6. Концепция формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 31.12.2015
В рамках исполнения пункта выполнено следующее:
- в мае-июне 2015 г. проведен двухэтапный конкурс на выполнение НИР по разработке проекта концепции;
- проект концепции рассмотрен 14.07 и 18.08.2015 г. на заседаниях РГ по разработке проекта концепции при КК по нефти и газу;
- по результатам заседаний РГ проект концепции был доработан с учетом позиций экспертов сторон и направлен в уполномоченные органы государств-членов ЕАЭС для представления замечаний и предложений. До конца 2015 г. планируется:
- рассмотрение проекта концепции на заседании КК по нефти и газу в октябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Коллегии ЕЭК в ноябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Совета ЕЭК в декабре 2015 г.;
- представление проекта концепции на рассмотрение ВЕЭС до 31.12.2015 г.
7. Программа формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 31.12.2017
Программа формирования общего рынка газа ЕАЭС будет разработана в рамках научно-исследовательской работы для официального использования ЕЭК. Объявление конкурса на выполнение научно-исследовательской работы планируется в 2016 г.
8. Международный договор о формировании общего рынка газа Евразийского экономического союза, содержащий, в том числе единые правила доступа к газотранспортным системам, расположенным на территориях государств-членов Евразийского экономического союза***
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент энергетики
до 30.06.2024
Государства – члены ЕАЭС заключат международный договор в рамках ЕАЭС о формировании общего рынка газа, содержащий, в том числе единые правила доступа к газотранспортным системам, расположенным на территориях государств-членов ЕАЭС по завершении выполнения мероприятий программы формирования общего рынка газа ЕАЭС.

9. Мұнайға және мұнай өнімдеріне нормалар мен стандарттарды бір ізге түсіру туралы халықаралық шарт ***
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Энергетика департаменті
2015 жылғы
30 қыркүйекке дейін
Жұмыс жоспарынан "Энергетика және инфрақұрылым" деген XIII бөлімнің 9-тармағын алып тастау туралы ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 51 шешімі қабылданды.
10. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ мұнай мен мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру тұжырымдамасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Тармақты орындау шеңберінде мынадай жұмыстар атқарылды:
- 2015 жылдың мамыр-маусым айларында тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі ҒЗЖ-ды орындауға арналған
екі кезеңнен тұратын конкурс өткізілді;
- тұжырымдама жобасы 2015 жылғы 14 шілдеде және 18 тамызда мұнай және газ жөніндегі КК-ның жанындағы тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі ЖТ-ның отырыстарында қаралды;
- ЖТ отырыстарының нәтижелері бойынша тұжырымдама жобасы тараптар сарапшыларының ұстанымдары ескеріле отырып пысықталды және ескертулер мен ұсыныстар беру үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілді.
2015 жылдың аяғына дейін:
- тұжырымдама жобасын 2015 жылдың қазан айында мұнай және газ жөніндегі КК-ның отырысында қарау;
- тұжырымдама жобасын 2015 жылдың қараша айында ЕЭК Алқасының отырысында қарау;
- тұжырымдама жобасын 2015 жылдың желтоқсан айында ЕЭК Кеңесінің отырысында қарау;
- тұжырымдама жобасын 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейін ЖЕЭК-тың қарауына ұсыну жоспарланып отыр.
11. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ мұнай мен мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру бағдарламасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Энергетика департаменті
2017 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
ЕАЭО-ның ортақ мұнай мен мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру бағдарламасы ЕЭК-тің ресми пайдалануы үшін ғылыми-зерттеу жұмысы шеңберінде әзірленетін болады. Ғылыми-зерттеу жұмысын орындауға конкурс жариялау 2016 жылға жоспарланып отыр.
12. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан мұнай мен мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын да қамтитын, Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ мұнай мен мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарт ***
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия
Энергетика департаменті
2024 жылғы
30 маусымға дейін
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер ЕАЭО шеңберінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан мұнай мен мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын да қамтитын, ортақ мұнай мен мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартты ЕАЭО-ның ортақ мұнай мен мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру бағдарламасының іс-шараларын орындауды аяқтағаннан кейін жасасады.

9. Международный договор об унификации норм и стандартов на нефть и нефтепродукты***
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент энергетики
до 30.09.2015
Принято решение Совета ЕЭК от 21.08.2015 г № 51 об исключении пункта 9 из раздела XIII «Энергетика и инфраструктура» из Рабочего плана.
10. Концепция формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 31.12.2015
В рамках исполнения  пункта выполнено следующее:
- в мае-июне 2015 г. проведен двухэтапный конкурс на выполнение НИР по разработке проекта концепции;
- проект концепции рассмотрен 14.07 и 18.08.2015 г. на заседаниях РГ по разработке проекта концепции при КК по нефти и газу;
- по результатам заседаний РГ проект концепции был доработан с учетом позиций экспертов сторон и направлен в уполномоченные органы государств-членов ЕАЭС для представления замечаний и предложений. До конца 2015 г. планируется:
- рассмотрение проекта концепции на заседании Консультативного комитета по нефти и газу в октябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Коллегии ЕЭК в ноябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Совета ЕЭК в декабре 2015 г.;
- представление проекта концепции на рассмотрение ВЕЭС до 31.12.2015 г.
11. Программа формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент энергетики
до 31.12.2017
Программа формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов ЕАЭС будет разработана в рамках научно-исследовательской работы для официального использования ЕЭК. Объявление конкурса на выполнение научно-исследовательской работы планируется в 2016 г.
12. Международный договор о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, содержащий, в том числе единые правила доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов, расположенным на территориях государств-членов Евразийского экономического союза***
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия
Департамент энергетики
до 30.06.2024
Государства – члены ЕАЭС заключат международный договор в рамках ЕАЭС о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов, содержащий, в том числе единые правила доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов, расположенным на территориях государств-членов ЕАЭС по завершении выполнения мероприятий программы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов ЕАЭС.

2. Көлік
13. Үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен кезеңдері
мүше мемлекеттер
Көлік және инфрақұрылым департаменті
2016 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен кезеңдері жобасын Қазақстан Республикасы әзірлеп, 2015 жылғы 13 шілдеде ЕЭК-ке ұсынды. 2015 жылғы 16 шілдеде Армения Республикасының, Беларусь Республикасының және Ресей Федерациясының үкіметтеріне аталған жобаны қарап, ол бойынша ескертулер мен ұсыныстарды 2015 жылғы 31 тамызға дейін ЕЭК-ке ұсыну туралы өтінішхаттар жіберілді. 2015 жылғы 27 тамыздағы жағдай бойынша жауаптар келіп түскен жоқ.
14. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында жүктерді автомобильмен тасымалдауды орындауын кезең-кезеңмен ырықтандыру бағдарламасы
Еуразиялық экономикалық комиссия, мүше мемлекеттер
Көлік және инфрақұрылым департаменті
2015 жылғы
1 шілдеге дейін
Жоспардың тармағы орындалды. ЖЕЭК-тың 2015 жылғы 8 мамырдағы № 13 шешімі қабылданды. Қазіргі кезде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер Бағдарламаның өтпелі кезеңін іске асыру жөніндегі іс-шараларды өткізуде.
15. Кеме қатынасы туралы халықаралық шарт
мүше мемлекеттер
Көлік және инфрақұрылым департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Келісім жобасы Тараптармен 2015 жылғы 16 шілдеде ЕЭК-тің Энергетика және инфрақұрылым жөніндегі алқасының мүшесі (Министрі) Т.А. Мансұровтың төрағалығымен өткен Келісім жобасын түпкілікті келісу жөніндегі кеңесуде келісілді. Армения Республикасының Көлік және байланыс
министрі Г.Б. Бегларянның хатына сәйкес Келісім жобасына ұсыныстары жоқ.
ЕЭК Алқасының "Кеме қатынасы туралы келісімнің жобасы туралы" шешімінің жобасы (бұдан әрі – Алқа шешімінің жобасы) бойынша белгіленген тәртіппен құқықтық сараптама мен құқықтық редакциялау рәсімдері жүргізілді, олардың қорытындысы бойынша ЕЭК-тің Құқықтық департаментінің қорытындысы алынды. Шешім жобасы аяқтау мерзімі 2015 жылғы 13 тамыз болып белгіленген қоғамдық талқылауды жүргізу үшін 2015 жылғы 24 шілдеде ЕАЭО сайтында орналастырылды. Жария талқылау кезеңінде ЕЭК Алқасы шешімінің алдын ала жарияланған жобасы бойынша комментарийлер мен ұсыныстар келіп түскен жоқ.
ЕЭК Алқасы шешімінің жобасы 2015 жылғы 22 қыркүйекке белгіленген Алқа отырысының күн тәртібіне 1-тармақ болып енгізілді.
XIV. Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу
1. Еуразиялық экономикалық комиссияның Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ерекшеліктерін белгілеуі, белгілі бір өнім берушілерден мемлекеттік сатып алу және мемлекеттік сатып алудың ұлттық режимінен алып қоюлар туралы хабарламаларды қарауының және Еуразиялық экономикалық комиссияның мұндай актілердің күшін жою қажеттілігі туралы шешімдер қабылдауының тәртібі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Бәсекелестік саясаты және мемлекеттік сатып алу саласындағы саясат департаменті
2014 жылғы
30 қарашаға дейін
2015 жылғы 27 қаңтарда ЕЭК Алқасының отырысында ЕЭК Кеңесі шешімінің тиісті жобасы қаралды. Алайда, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерден келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарға байланысты жоба редакциясын пысықтау қажеттілігі туындады.
ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органдарының өкілдерімен Тәртіп жобасы бойынша келіспеушіліктерді еңсеру жөнінде бірнеше кеңесу өткізді. Кеңесулердің қорытындысы бойынша және қазіргі кезге дейін Тараптар арасындағы келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі жұмыстар жүргізілуде.
Тәртіп жобасын ЕЭК Алқасының отырысында қарау 2015 жылдың қазан айына жоспарланды.
XV. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысын реттеу

2. Транспорт
13. Основные направления и этапы реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики
государства-члены
Департамент транспорта и инфраструктуры
до 31.12.2016
Проект Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики разработан и представлен Республикой Казахстан в ЕЭК 13.07. 2015 г. 16.07.2015 г. направлены письма в правительства Республики Армения, Республики Беларусь и Российской Федерации с просьбой рассмотреть указанный проект и представить в ЕЭК замечания и предложения к 31.08.2015 г. По состоянию на 27.08.2015 г. ответов не поступало.
14. Программа поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийской экономического союза
Евразийская экономическая комиссия, государства-члены
Департамент транспорта и инфраструктуры
до 01.07.2015
Пункт плана выполнен. Принято решение ВЕЭС от 08.05.2015 г. № 13. В настоящее время государствами – членами ЕАЭС проводятся мероприятия по реализации переходного периода Программы.
15. Международный договор о судоходстве
государства-члены
Департамент транспорта и инфраструктуры
до 31.12.2015
Проект Соглашения согласован Сторонами на совещании по окончательному согласованию проекта Соглашения, состоявшемся 16.07.2015 г. под председательством члена Коллегии (Министра) по энергетике и инфраструктуре ЕЭК Т.А. Мансурова. Согласно письму Министра транспорта и связи Республики Армения Г.Б. Бегларяна предложений к проекту Соглашения не имеется.
По проекту решения Коллегии ЕЭК «О проекте Соглашения о судоходстве» (далее – проект решения Коллегии) в установленном порядке проведены процедуры правовой экспертизы и правового редактирования, по итогам которых получено заключение Правового департамента ЕЭК. Проект решения был размещен на сайте ЕАЭС 24.07.2015 г. для проведения общественного обсуждения со сроком окончания 13.08.2015 г. За период публичного обсуждения по предварительно опубликованному проекту решения Коллегии ЕЭК комментариев и предложений не поступило.
Проект решения Коллегии ЕЭК внесен пунктом 1 в повестку дня заседания Коллегии на 22.09.2015 г.
XIV. Конкуренция и антимонопольное регулирование
1. Порядок рассмотрения Евразийской экономической комиссией уведомлений об установлении государством – членом Евразийского экономического союза особенностей осуществления государственных закупок, государственных закупках у определенных потенциальных поставщиков и изъятиях из национального режима государственных закупок и принятия Евразийской экономической комиссией решений о необходимости отмены таких актов
Евразийская экономическая комиссия
Департамент конкурентной политики и политики в области государственных закупок
до 30.11.2014
27.01.2015 г. на заседании Коллегии ЕЭК рассматривался соответствующий проект решения Совета ЕЭК. Однако, в связи с поступившими от государств – членов ЕАЭС замечаний и предложений возникла необходимость доработки редакции проекта.
ЕЭК проведен ряд совещаний с представителями уполномоченных органов Сторон в сфере государственных закупок государств – членов ЕАЭС по снятию имеющихся разногласий к проекту Порядка. По итогам совещаний и до настоящего времени ведется работа по урегулированию имеющихся разногласий Сторон.
Рассмотрение проекта Порядка на заседании Коллегии ЕЭК запланировано в октябре 2015 г.
XV. Регулирование обращения лекарственных средств и медицинских изделий

1. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. 2014 жылғы 23 желтоқсанда тиісті Келісімге қол қойылды.
2. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде медициналық бұйымдар (медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника) айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы халықаралық шарт
Еуразиялық экономикалық комиссия
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
до 2014 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
Жоспардың тармағы орындалды. 2014 жылғы 23 желтоқсанда тиісті Келісімге қол қойылды.
XVI. Сыртқы сауда саясаты
1. Тауарлардың шығу көздерін айқындаудың преференциялық емес қағидаларын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Сауда саясаты департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
2015 жылғы 13 тамызда Сауда жөніндегі КК-ның сауда саясаты жөніндегі кіші комитеті жанынан жұмыс тобы құрылды. Құжаттың жобасы әзірленіп, ол 2015 жылғы 25 тамыздағы № АС-1909/15 хатпен тараптарға жіберілді. Жұмыс тобының алғашқы отырысы 2015 жылғы 15-18 қыркүйекке жоспарланды.
2. Тауарлардың дамушы және мейлінше аз дамыған елдерден шыққанын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия
Сауда саясаты департаменті
2015 жылғы
31 жел-тоқсанға дейін
2015 жылғы 13 тамызда Сауда жөніндегі КК-ның сауда саясаты жөніндегі кіші комитеті жанынан жұмыс тобы құрылды. Құжаттың жобасы әзірленіп, ол 2015 жылғы 25 тамыздағы № АС-1909/15 хатпен тараптарға жіберілді. Жұмыс тобының алғашқы отырысы 2015 жылғы 15-18 қыркүйекке жоспарланды.
Пайдаланылатын қысқартулар:
ЕАЭО туралы шарт – 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ
КК – Еуразиялық экономикалық комиссия жанындағы консультативтік комитет, қызмет бағыты бойынша
Шешім қабылдау деңгейлері бойынша ("Актінің жобасын шешім қабылдайтын органға ұсыну мерзімі" деген бағаннан қараңыз):
ЖЕЭК – Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес
ЕҮК – Еуразиялық үкіметаралық кеңес
ЕЭК – Еуразиялық экономикалық комиссияның Алқасы немесе Кеңесі
___________
* Құжаттың атауы оның жобасын әзірлеу барысында нақтылануы мүмкін.
** 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін – тиісінше үкімет басшылары немесе мемлекет басшылары деңгейіндегі Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес.
*** Үкімет басшылары немесе мемлекет басшылары деңгейінде қабылданады және осы Жоспарда айқындалған мерзімдерге сәйкес шешім қабылдау үшін шығарылады.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің Төрағасы А.Г.Лукашенконың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің басшыларына үндеуінде жазылған басымдықтарды іске асыру жөніндегі Еуразиялық экономикалық комиссияның іс-қимылдар жоспарының орындалуы туралы АНЫҚТАМАЛЫҚ АҚПАРАТ
№ р/с Үндеудің ережесі Алқаның жауапты мүшесі (Министр) Іске асыру нысаны Іске асыру мерзімі Орындау/орындалу барысы
туралы есеп/нәтиже
1.
Үндеудің 2-абзацы:
"Біз еуразиялық интеграцияға қатысушылар қатарының біртіндеп кеңейе түсуін құптаймыз, ЕАЭО-ның басқа елдермен, халықаралық ұйымдармен және халықаралық интеграциялық бірлестіктермен ашық түрдегі тең диалогын қолдаймыз".
Валовая Т.Д.
Еуразиялық экономикалық одақтың 2015 жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттарының жобасын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы
2015 жылғы I жарты-жылдық
Құжат жобасын ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен ЕЭК департаменттері ұсыныстарының негізінде әзірлеп, ол 2015 жылғы 24 наурызда ЕЭК Алқасының, 2015 жылғы 23 сәуірде, 2015 жылғы 28 мамырда ЕЭК Кеңесінің және 2015 жылғы 29 мамырда ЕҮК-тің отырыстарында қаралды.
АР ұстанымын ескере отырып, ЕҮК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің
СІМ-деріне құжат жобасы бойынша келісілген ұстанымды әзірлеу жөнінде тапсырма берді. Келісілген ұстаным әзірленді. Мәселені 2015 жылғы
8 қыркүйекте ЕҮК отырысында және ЖЕЭК-тың кезекті отырысында қарау көзделіп отыр.

1. Международный договор о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. 23.12.2014 г. подписано соответствующее Соглашение.
2. Международный договор о единых принципах и правилах обращения медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техники) в рамках Евразийского экономического союза
Евразийская экономическая комиссия
Департамент технического регулирования и аккредитации
до 31.12.2014
Пункт плана выполнен. 23.12.2014 г. подписано соответствующее Соглашение.
XVI. Внешнеторговая политика
1. Об утверждении непреференциальных правил определения происхождения товаров
Евразийская экономическая комиссия
Департамент торговой политики
до 31.12.2015
13.08.2015 г. при подкомитете по торговой политике КК по торговле создана рабочая группа. Разработан проект документа, который направлен сторонам письмом № АС-1909/15 от 25.08.2015. Первое заседание рабочей группы запланировано на 15-18 сентября 2015 г.
2. Об утверждении правил определения происхождения товаров из развивающихся и наименее развитых стран
Евразийская экономическая комиссия
Департамент торговой политики
до 31.12.2015
13.08.2015 г. при подкомитете по торговой политике КК по торговле создана рабочая группа. Разработан проект документа, который направлен сторонам письмом № АС-1909/15 от 25.08.2015. Первое заседание рабочей группы запланировано на 15-18.09.2015 г.
__________________________
Используемые сокращения:
Договор о ЕАЭС – Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
ЕАЭС – Евразийский экономический союз
КК – Консультативный комитет при Евразийской экономической комиссии, по направлению деятельности
По уровням принятия решения (см. в столбце «Срок представления проекта акта в орган, принимающий решение»):
ВЕЭС – Высший Евразийский экономический совет
ЕМС – Евразийский межправительственный совет
ЕЭК  – Коллегия или Совет Евразийской экономической комиссии
___________
* Наименование документа может быть уточнено в ходе разработки его проекта.
** До 01.01.2015 – Высший Евразийский экономический совет на уровне глав правительств или глав государств соответственно.
*** Принимается на уровне глав правительств или глав государств и выносится для принятия решения в соответствии со сроками, определенными настоящим Планом.
СПРАВОЧНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
о выполнении плана действий Евразийской экономической
комиссии по реализации приоритетов, изложенных в обращении
Председателя Высшего Евразийского экономического совета
Лукашенко А.Г. к главам государств–членов
Евразийского экономического союза
п/п
Положение Обращения
Ответственный член Коллегии (Министр)
Форма реализации
Срок реализации
Отчет об исполнении/ходе исполнения/результат
1
Абзац 2 Обращения: «Мы приветствуем последовательное расширение числа участников евразийской интеграции, поддерживаем открытый равноправный диалог ЕАЭС с другими странами, международными организациями и международными интеграционными объединениями»
Валовая Т.Д.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта основных направлений международной деятельности Евразийского экономического союза 2015 год
I полугодие 2015 г.
Проект документа разработан ЕЭК на основании предложений государств – членов ЕАЭС и департаментов ЕЭК и рассмотрен на заседаниях Коллегии ЕЭК 24.03.2015 г., Совета ЕЭК 23.04.2015 г., 28.05.2015 г. и ЕМС 29.05.2015 г.
С учетом позиции РА ЕМС дано поручение МИДам государств – членов ЕАЭС выработать согласованную позицию по проекту документа. Согласованная позиция выработана. Вопрос предполагается рассмотреть на заседании ЕМС 08.09.2015 г. и очередном заседании ВЕЭС.

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Қырғыз Республикасының қосылуына байланысты 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін жекелеген халықаралық шарттарға өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасын және 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Қырғыз Республикасының қосылуына байланысты 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты, Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін жекелеген халықаралық шарттарды және Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерін Қырғыз Республикасының қолдануы бойынша шарттар мен өтпелі ережелер туралы хаттаманың жобасын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы
2015 жылғы I жарты-жылдық
Жоспардың тармағы орындалды. Тиісті хаттамалардың жобаларына ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің басшылары
2015 жылғы 8 мамырда Мәскеу қаласында қол қойды.
2015 жылғы 12 тамызда аталған құжаттар ЕАЭО туралы шартқа ҚғР-дың қосылуы туралы шартпен бірге күшіне енді.
Слепнев А.А.
Негізгі сауда әріптестерімен Одақтың сауда-экономикалық ынтымақтастығын дамыту тәсілдері бойынша, оның ішінде Одақтың басым сауда-экономикалық әріптестерін, олармен ынтымақтастықтың нысаналы форматтарын айқындауды, сондай-ақ Одақ елдері өнімдерінің экспортын әртараптандыру мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында халықаралық сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамытуды қамтитын, өнеркәсіптік кооперацияны және инвестициялық жобаларды іске асыруды ынталандыруға бағытталған кешенді ұсыныстар жобасын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы
2015 жылғы I жарты-жылдық
ЕАЭО-ның негізгі әріптестерімен сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту тәсілдерінің орташа мерзімдік перспективаға арналған жобасы пысықталды, ЕЭК-тің Құқықтық департаментінің құқықтық қорытындысы алынды, ЖЕЭК шешімінің жобасы келісілді.
Мәселені 2015 жылдың қазан айында ЖЕЭК-тың отырысында қарау жоспарланып отыр.
Бұл ретте 2015 жылғы 8 мамырда "Сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім жасасу бойынша Қытай Халық Республикасымен келіссөздерді бастау туралы" ЖЕЭК-тың № 15 шешімі қабылданды, соған сәйкес ЕЭК Тараптардың қатысуымен ЕАЭО-ның келіссөздер жүргізудегі ұстанымын, келіссөздер жүргізетін делегацияның директиваларын дайындау жөніндегі, сондай-ақ келіссөздер жүргізетін делегацияны қалыптастыру жөніндегі жұмыстарды жүргізуде.
2015 жылғы 29 мамырда Бір тараптан ЕАЭО мен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер және екінші тараптан Вьетнам Социалистік Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісімге қол қойылды.
Израиль Мемлекетімен еркін сауда аймағын құрудың мақсатқа сай болуын зерделеу жөніндегі бірлескен зерттеу тобының жұмысы жалпы алғанда аяқталды. 2015 жылдың қазан айында ЖЕЭК-тың отырысында ЕСА бойынша келіссөздерді бастау туралы қарау жоспарланып отыр. Үндістан Республикасымен және Мысыр Араб Республикасымен дәл осындай топтар шеңберінде талдау жұмыстары жүргізілуде.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен бірлесіп, ЕАЭО-ның тиісті өтініштер білдірген басқа әріптестерімен де еркін сауда туралы келісімдер жасасудың мақсатқа сай болуы қаралуда.
Жетекшілік ететін салалар бойынша Алқа мүшелері (Министрлер)
Еуразиялық экономикалық комиссияның үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың және халықаралық интеграциялық бірлестіктердің ресми өкілдерімен өзара іс-қимыл жасауы
тұрақты негізде
ЕЭК Алқасының төрағасы
Христенко В.Б.
ЕЭК Алқасының төрағасы Христенко В.Б. үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың және халықаралық интеграциялық бірлестіктердің ресми өкілдерімен бірқатар кездесулер өткізді, оның ішінде:
2015 жылғы 16 ақпанда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Француз Республикасының РФ-дағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Жан-Морис Рипермен кездесуі өтті;
2015 жылғы 18 ақпанда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы Христенко В.Б. Еуразиялық экономикалық комиссия Ресейдегі Америкалық сауда палатасымен және Америкалық-Ресейлік іскерлік кеңеспен бірлесіп ұйымдастырған "Еуразиялық экономикалық одақ: бизнес үшін нарықтарды кеңейте отырып" атты форумға қатысты;
2015 жылғы 25 наурызда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Польша Республикасының РФ-дағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Катажина Пелчиньская-Наленчпен кездесуі өтті;
2015 жылғы 7 сәуірде Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Германия Федеративтік Республикасының
РФ-дағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Рюдигер фон Фричпен кездесуі өтті;
2015 жылғы 13 сәуірде Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Иран Ислам Республикасының РФ-дағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Мехди Санаимен кездесуі өтті;
2015 жылғы 20 сәуірде Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы Христенко В.Б. Чили Республикасының Сыртқы істер министрі Эральдо Муньос басқарған делегацияны қабылдады;
2015 жылғы 7 мамырда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Моңғолия Президенті Цахиагийн Элбэгдоржбен кездесуі өтті;
2015 жылғы 12 мамырда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Еуропалық Одақтың Ресейдегі Өкілдігінің басшысы Вигаудас Ушацкаспен кездесуі өтті;
2015 жылғы 15 маусымда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Грек Республикасының РФ-дағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Данаи-Магдалини Куманакумен кездесуі өтті;
2015 жылғы 17 маусымда Мәскеу қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы В.Б.Христенконың Моңғолия Премьер-министрі Чимэдийн Сайханбилэгпен кездесуі өтіп, оның шеңберінде ЕЭК пен Моңғолия Үкіметі арасындағы ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойылды;
2015 жылғы 18 маусымда Санкт-Петербург қаласында ЕЭК Алқасының төрағасы Христенко В.Б. Петербург халықаралық экономикалық форумына қатысты.
ЕЭК-тің Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі алқасының мүшесі (Министр)
Алдабергенов Н.Ш.
Халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру шеңберінде үшінші елдердің ұлттық бәсекелестік органдары мен мемлекеттік сатып алу органдарының өкілдерімен байланыстар дамуда.
Мәселен, ЕЭК 2015 жылғы 3 сәуірде
ҚР-да, Алматы қаласында "ЕАЭО-ның трансшекаралық нарықтарындағы бәсекелестікті қорғау" тақырыбында өткізген кеңесуге Корея Республикасы Мемлекеттік сатып алу қызметінің делегациясы қатысты.
Бәсекелестік мәселелері бойынша Австрия Республикасының Федералдық бәсекелестік ведомствосымен өзара
іс-қимыл жасау туралы келісімнің шеңберінде нормативтік база бойынша және бәсекелестік заңнамасын бұзуға қатысты тергеу жүргізу практикасы, атап айтқанда, Австрия Республикасындағы және Еуропалық одақтағы картельдік ымыраласудың жолын кесу практикасы бойынша ынтымақтастық пен тәжірибе алмасу жалғасын тапты.
Халықаралық ұйымдармен:
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Бәсекелестік комитетімен;
БҰҰ-ның ЮНКТАД-ымен;
БҰҰ-ның СЕФАКТ-ымен өзара
іс-қимыл жасасу жүзеге асырылды.
ЕЭК-тің Интеграцияның негізгі бағыттары мен макроэкономика жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Валовая Т.Д.
ЕЭК-тің 2015 жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттарына сәйкес жұмыстар жүргізілуде. Грек Республикасының, Қытай Халық Республикасының, Куба Республикасының, Америка Құрама Штаттарының және т.б. өкілдерімен кездесулер өтті.
ЕЭК-тің Кедендік ынтымақтастық жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Гошин В.А.
"Бірыңғай терезелер" үйлесімділігін қамтамасыз ету мәселелерін зерделеу шеңберінде БҰҰ-ның Сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі орталығымен
(БҰҰ СЕФАКТ) өзара іс-қимыл жасасу жүзеге асырылды.
Кедендік мәселелерге байланысты конвенцияларды қолдану мен жетілдіру мәселелері бойынша ЕЭК-тің БҰҰ-мен өзара іс-қимыл жасауы тұрақты негізде жүзеге асырылуда.
ЕАЭО-ның және Қытай Халық Республикасының кедендік шекаралары арқылы өткізілетін тауарлар мен халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары жөнінде ақпарат алмасу туралы келісім жасасу бойынша
ҚХР-мен келіссөздердің үш раунды ұйымдастырылып, өткізілді.
ЕЭК-тің Кедендік ынтымақтастық жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) В.А. Гошиннің және Қытай Халық Республикасы Бас кеден басқармасының төрағасы Юй Гуанчжоудың екіжақты кездесуі екі рет өтті. Келісімді қол қоюға дайындау процесін жеделдету жөніндегі уағдаластыққа қол жеткізілді. Келіссөздердің төртінші раундын ұйымдастыру жұмыстары жүргізілуде.
ЕЭК-тің Техникалық реттеу мәселелері жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) В.Н. Корешков
ЕЭК өкілдері стандарттауға, аккредиттеуге, метрология мен сертификаттауға арналған бірқатар
іс-шараларға қатысты, оның ішінде:

Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и отдельные международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза, в связи с присоединением Кыргызской Республики к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и проекта Протокола об условиях и переходных положениях по применению Кыргызской Республикой Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, отдельных международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, и актов органов Евразийского экономического союза в связи с присоединением Кыргызской Республики к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
I полугодие 2015 г.
Пункт плана выполнен. Проекты соответствующих протоколов подписаны главами государств – членов ЕАЭС 08.05.2015 г. в г. Москве.
12.08.2015 г. указанные документы вместе с Договором о присоединении КР к Договору о ЕАЭС вступили в силу.
Слепнев А.А.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта комплексных предложений по подходам к развитию торгово-экономического сотрудничества Союза с основными торговыми партнерами, в т.ч. направленных на стимулирование промышленной кооперации и реализации инвестиционных проектов, включающих в себя определение приоритетных торгово-экономических партнеров Союза, целевых форматов сотрудничества с ними, а также развитие международного торгово-экономического сотрудничества в целях диверсификации экспорта и повышения конкурентоспособности продукции стран Союза
I полугодие 2015 г.
Проект Подходов к развитию торгово-экономического сотрудничества с основными партнерами ЕАЭС на среднесрочную перспективу доработан, получено правовое заключение Правового департамента ЕЭК, проект решения ВЕЭС согласован.
Вопрос планируется рассмотреть на заседании ВЕЭС в октябре 2015 г.
При этом 08.05.2015 г. принято Решение ВЕЭС № 15 «О начале переговоров с Китайской Народной Республикой по заключению соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве», в соответствии с которым ЕЭК с участием Сторон ведется работа по подготовке переговорной позиции ЕАЭС, директив переговорной делегации, а также по формированию переговорной делегации.
29.05.2015 г. подписано Соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и его государствами – членами ЕАЭС, с одной стороны, и Социалистической Республикой Вьетнам, с другой.
В целом завершена работа совместной исследовательской группы по изучению целесообразности создания зоны свободной торговли с Государством Израиль. На заседании ВЕЭС в октябре 2015 г. планируется рассмотреть вопрос о начале переговоров по ЗСТ. Ведется аналитическая работа в рамках аналогичных групп с Республикой Индия и Арабской Республикой Египет.
Совместно с государствами-членами ЕАЭС рассматривается целесообразность заключения соглашений о свободной торговле и с другими партнерами ЕАЭС, выступившими с соответствующими обращениями.
Члены Коллегии (Министры) по курируемым сферам
Взаимодействие Евразийской экономической комиссии с официальными представителями третьих государств, международных организаций и международных интеграционных объединений
на постоянной основе
Председатель Коллегии ЕЭК Христенко В.Б.
Председателем Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. проведен ряд встреч с официальными представителями третьих государств, международных организаций и международных интеграционных объединений в том числе:
- 16.02.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Чрезвычайным и Полномочным Послом Французской Республики в РФ Жаном-Морисом Рипером;
- 18.02.2015 г. в г. Москве Председатель Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. принял участие в форуме, организованным Евразийской экономической комиссией совместно с Американской торговой палатой в России и Американо-Российским деловым советом, «Евразийский экономический союз: расширяя рынки для бизнеса»;
- 25.03.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Польша в РФ Катажиной Пелчиньской-Наленч;
- 7.04.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия в РФ Рюдигером фон Фричем;
- 13.04.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Иран в РФ Мехди Санаи;
- 20.04.2015 г. в г. Москве Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. принял делегацию Республики Чили во главе с Министром иностранных дел Эральдо Муньосом;
- 7.05.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Президентом Монголии Цахиагийном Элбэгдоржем;
- 12.05.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Главой Представительства Европейского Союза в России Вигаудасом Ушацкасом;
- 15.06.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. Чрезвычайным и Полномочным Послом Греческой Республики в РФ Данаи-Магдалини Куманаку;
- 17.06.2015 г. в г. Москве состоялась встреча Председателя Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. с Премьер-министром Монголии Чимэдийн Сайханбилэг, в рамках которой был подписан Меморандум о сотрудничестве между ЕЭК и Правительством Монголии;
- 18.06.2015 г. в г. Санкт-Петербург Председатель Коллегии ЕЭК Христенко В.Б. принял участие в Петербургском международном экономическом форуме.
Член Коллегии (Министр) по конкуренции и антимонопольному регулированию ЕЭК Алдабергенов Н.Ш.
В рамках осуществления международного сотрудничества развивались контакты с представителями национальных конкурентных органов и органов в сфере государственных закупок третьих стран.
Так, в совещании на тему «Защита конкуренции на трансграничных рынках ЕАЭС», проведенном ЕЭК 03.04.2015 г. в г. Алматы, РК, приняла участие делегация Службы по государственным закупкам Республики Корея.
В рамках Соглашения о взаимодействии по вопросам конкуренции  с Федеральным конкурентным ведомством Австрийской Республики продолжилось сотрудничество и обмен опытом по нормативной базе и практике проведения расследований нарушений конкурентного законодательства, в частности, практики  пресечения картельных сговоров в Австрийской Республике и Европейском союзе.
Осуществлялось взаимодействие с международными организациями:
- с Комитетом по конкуренции Организации экономического сотрудничества и развития;
- с ЮНКТАД ООН;
- с СЕФАКТ ООН.
Член Коллегии (Министр) по основным направлениям интеграции и макроэкономике ЕЭК Валовая Т.Д.
Ведется работа в соответствии с Основными направлениями международной деятельности ЕЭК на 2015 г. Состоялись встречи с представителями Греческой Республики, Китайской Народной Республики, Республики Куба, Соединенных Штатов Америки и др.
Член Коллегии (Министр) по таможенному сотрудничеству ЕЭК Гошин В.А.
Осуществлялось взаимодействие с Центром по упрощению процедур торговли ООН (СЕФАКТ ООН) в рамках изучения вопросов обеспечения совместимости «единых окон».
На постоянной основе осуществляется взаимодействие с ЕЭК ООН по вопросам применения и совершенствования конвенций, связанных с таможенными вопросами.
Организованы и проведены три раунда переговоров с КНР по заключению соглашения об обмене информацией о товарах и транспортных средствах международной перевозки, перемещаемых через таможенные границы ЕАЭС и Китайской Народной Республики.
Состоялись две двусторонние встречи члена Коллегии (Министра) по таможенному сотрудничеству ЕЭК В.А. Гошина и Председателя Главного таможенного управления Китайской Народной Республики Юй Гуанчжоу. Достигнута договоренность ускорить процесс подготовки Соглашения к подписанию. Проводится организация четвертого раунда переговоров
Член Коллегии (Министр) по вопросам технического регулирования ЕЭК Корешков В.Н.
Представители ЕЭК принимали  участие в ряде мероприятий посвященных стандартизации, аккредитации, метрологии и сертификации в том числе:

1.      Француз Республикасы, Париж қаласы (2015 жылғы 7-9 сәуір) – ЕАЭО-ның және ЕЭК органдарының жұмыс істеу мәселелеріне арналған іс-шараға қатысу;
2.      Грек Республикасы, Афины қаласы (2015 жылғы 21-25 сәуір) – "Химиялық өнім қауіпсіздігін реттеудің халықаралық регламенттерін Ресей және ТМД компанияларына қолдану" атты халықаралық практикалық конференцияға қатысу;
3.      Әзербайжан Республикасы, Баку қаласы (2015 жылғы 21-24 сәуір) – Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңестің Стандарттау жөніндегі ғылыми-техникалық комиссиясының (СҒТК) 49-шы отырысына қатысу;
4.      Әзербайжан Республикасы, Баку қаласы (2015 жылғы 26-29 сәуір) – МАК-тың Метрология жөніндегі ғылыми-техникалық комиссиясының (МетрҒТК) және теориялық метрология жөніндегі ЖТ-ның 41-ші отырысына қатысу;
5.      Қытай Халық Республикасы, Шанхай қаласы (2015 жылғы 15-19 мамыр) – медициналық жабдықтардың стандарттары бойынша халықаралық форумға, сондай-ақ 73-ші Қытай халықаралық медициналық бұйымдар көрмесіне және фармацевтика өнеркәсібі саласындағы саммитке қатысу;
6.      Испания Корольдігі, Барселона қаласы (2015 жылғы 26-28 мамыр) – Рецептісіз берілетін дәрілік заттарды өндірушілердің еуропалық қауымдастығының (EASGP) 51-ші жыл сайынғы кездесуіне қатысу;
7.      Грек Республикасы, Афины қаласы (2015 жылғы 26-29 мамыр) – Аккредиттеу жөніндегі Еуропалық ынтымақтастықтың (ЕА) Бас Ассамблеясының отырысына қатысу;
8.      БР, Минск қаласы (2015 жылғы 16-18 маусым) – МАК-тың 47-ші отырысына қатысу;
9.      Чех Республикасы, Прага қаласы (2015 жылғы 23-26 маусым) – стандарттау саласындағы саясат және нормативтік реттеу мәселелері бойынша ЕЭК пен БҰҰ ынтымақтастығы жөніндегі ЖТ-ның (ЕЭК пен БҰҰ ЖТ 6) Нарықты қадағалау жөніндегі консультативтік тобының (MARS Group) отырысына қатысу.
ЕЭК-тің Энергетика және инфрақұрылым жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Мансұров Т.А.
ЕЭК-тің 2015 жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттарына сәйкес жұмыстар жүргізілуде.
ЕЭК-тің Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Сидорский С.С.
Өнеркәсіп саласында:
ЮНИДО-ның Өнеркәсіптік даму жөніндегі кеңесінің 43-ші сессиясы жұмысының қорытындысы бойынша
(2015 жылғы 23-25 маусым,  Вена қаласы, Австрия Республикасы) ЮНИДО-ның бас директорына ЕЭК-пен ынтымақтастық туралы келісім жасасуға уәкілеттік берілді, соған сәйкес ЕЭК ЮНИДО-ның басқарушы органдарының жұмысына дауыс беру құқығынсыз қатысу құқығын алды.
Қазіргі кезде Келісім жобасын құқықтық пысықтау жұмысы жүргізілуде.

1. Французская Республика, г. Париж (7-9.04.2015 г.) – участие в мероприятии, посвященном вопросам функционирования ЕАЭС и органов ЕЭК;
2. Греческая Республика, г. Афины (21-25.04.2015 г.) – участие в восьмой международной практической конференции «Применение международных регламентов регулирования безопасности химической продукции для компаний России и СНГ»;
3. Азербайджанская Республика, г. Баку (21-24.04.2015 г.) – участие в 49-м заседании Научно-технической комиссии по стандартизации (НТКС) Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации;
4. Азербайджанская Республика, г. Баку (26-29.04.2015 г.) – участие в 41-м заседании Научно-технической комиссии по метрологии (НТКМетр) МГС и РГ по теоретической метрологии;
5. Китайская Народная Республика, г. Шанхай (15-19.05.2015 г.) – участие в международном форуме по стандартам медицинского оборудования, а также в 73-й Китайской международной выставке медицинских изделий и саммите в сфере фармацевтической промышленности;
6. Королевство Испания, г. Барселона (26-28.05.2015 г.) – участие в 51-й ежегодной встрече Ассоциации европейских производителей безрецептурных лекарственных средств (EASGP);
7. Греческая Республика, г. Афины (26-29.05.2015 г.) – участие в заседании Генеральной Ассамблеи Европейского Сотрудничества по аккредитации (ЕА);
8. РБ, г. Минск (16-18.06.2015 г.) – участие в 47-м заседании МГС;
9. Чешская Республика, г. Прага (23-26.06.2015 г.) – участие в заседании Консультативной группы по надзоры за рынком (MARS Group) РГ по политике в области стандартизации и сотрудничеству по вопросам нормативного регулирования ЕЭК ООН (РГ 6 ЕЭК ООН).
Член Коллегии (Министр) по энергетике и инфраструктуре ЕЭК Мансуров Т.А.
Ведется работа в соответствии с Основными направлениями международной деятельности ЕЭК на 2015 г.
Член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Сидорский С.С
В области промышленности:
По итогам работы 43-й сессии Совета по промышленному развитию ЮНИДО (23 – 25.06.2015 г., г. Вена, Австрийская Республика), генерального директора ЮНИДО уполномочили заключить Соглашение о сотрудничестве с ЕЭК, в соответствии с которым ЕЭК получит право участвовать без права голоса в работе управляющих органов ЮНИДО.
В настоящее время ведется правовая доработка проекта Соглашения.

Өнеркәсіптік даму бойынша ЕЭК пен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы бірлескен мәлімдемені іске асыру жөніндегі 2016-2017 жылдарға арналған жұмыс бағдарламасының жобасы дайындалып, ол ЕЭК-тің бейінді департаменттерімен келісілді.
Агроөнеркәсіптік кешен саласында:
- ЕЭК пен БҰҰ-ның ФАО арасындағы 2015-2018 жылдарға арналған бірлескен іс-шаралар жоспары қабылданды;
- ЕЭК пен Мажарстан Ауыл шаруашылығы министрлігі арасындағы өзара түсіністік туралы меморандумның жобасы мақұлданды.
ЕЭК қызметкерлері:
- БҰҰ ФАО-ның 30-шы Еуропалық өңірлік конференциясына және 39-шы Ауыл шаруашылығы жөніндегі Еуропалық комиссиясына дайындық жөніндегі консультативтік кеңесуге;
- БҰҰ ФАО Конференциясының 39-шы сессиясына;
- ДСҰ-ның Ауыл шаруашылығы комитетінің 77-ші отырысына;
- БҰҰ ФАО-ның "Орталық Азиядағы ауыл шаруашылығы технологиялары және сауда саясаты: проблемалар мен перспективалар" атты өңірлік семинарына;
- азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі форумға және "Экспо-2015" халықаралық көрмесі шеңберінде (Милан, Италия Республикасы) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің экспорттық әлеуетін дамыту жөніндегі панельдік сессияға қатысты.
ЕЭК-тің Сауда жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Слепнев А.А.
ЕЭК-тің бастамасы бойынша және әріптестердің өтініштері бойынша сауда мен экономикалық ынтымақтастықтың өзекті мәселелері бойынша ресми тұлғалар мен сарапшылардың кездесулері ұдайы өткізіледі.
Есептік кезеңде мұндай кездесулер Европа, Азия, Латын Америкасы елдерінің, ТМД елдерінің өкілдерімен өткізілді.
Вьетнам Социалистік Республикасымен еркін сауда туралы келісіммен жұмысты аяқтау шеңберінде Вьетнам тарапымен кездесулер өткізілді.
2015 жылдың наурыз айында сауда диалогы төрағаларының Қытай Халық Республикасы өкілдерімен кезекті кездесуі өтті.
Сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту перспективаларын талқылау шеңберінде 2015 жылдың маусым айында Иран Ислам Республикасы өкілдерімен, маусым және тамыз айларында – Корея Республикасы өкілдерімен, тамыз айында – Камбоджа Корольдігі өкілдерімен кездесулер өтті.
2015 жылдың қыркүйек айында ШЫҰ елдерінің сауда және экономика жөніндегі министрлерінің отырысына, сондай-ақ Қытай Халық Республикасының Коммерция министрі Гао Хучэнмен екіжақты кездесуге қатысу үшін А.А. Слепневтің Сиань қаласына сапары жоспарлануда. Кездесу барысында ЕАЭО пен ҚХР арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық жөнінде жасалатын келісіммен жұмыс барысын талқылау жоспарланып отыр.
Сонымен қатар, ЕЭК-тің БҰҰ жүйесінің халықаралық ұйымдарымен жұмыс жасау желісі бойынша байланыстар жүргізілуде.
2.
Үндеудің 4-абзацы: "Беларусь тарапы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты дайындаудың барлық сатысында ЕАЭО шеңберіндегі экономикалық қызметтің шарттарын барынша ырықтандыру қажеттігі туралы жүйелі түрде мәлімдеп келген. Біз әлі де болса, тауарлар қозғалысындағы алып қоюлар мен шектеулердің толық күшін жою Еуразиялық экономикалық одақтың іргетасы болуға тиіс деп есептейміз".
Жетекшілік ететін салалар бойынша Алқа мүшелері (Министрлер)

Подготовлен и согласован профильными Департаментами ЕЭК проект Программы работы на 2016-2017 гг. по реализации Совместного
заявления о сотрудничестве между ЕЭК и ООН по промышленному развитию.
Проект программы представлен на рассмотрение ЮНИДО.
В области агропромышленного комплекса:
- принят План совместных мероприятий на 2015-2018 гг. между ЕЭК и ФАО ООН;
- одобрен проект Меморандума о взаимопонимании между ЕЭК и Министерством сельского хозяйства Венгрии.
Сотрудники ЕЭК приняли участие в:
- Консультативном совещании по подготовке к 30-ой Европейской региональной конференции и 39-ой Европейской комиссии по сельскому хозяйству ФАО ООН;
- 39-й сессии Конференции ФАО ООН;
- 77 заседании Комитета ВТО по сельскому хозяйству;
- региональном семинаре ФАО ООН «Сельскохозяйственные технологии и торговая политика в Центральной Азии: проблемы и перспективы»;
- форуме по продовольственной безопасности и панельной сессии по развитию экспортного потенциала государств-членов ЕАЭС в рамках международной выставки «Экспо-2015» (Милан, Итальянская Республика).
Член Коллегии (Министр) по торговле ЕЭК Слепнев А.А.
По инициативе ЕЭК и по обращениям партнеров проводятся регулярные встречи официальных лиц и экспертов по актуальным вопросам торговли и экономического сотрудничества.
За отчетный период такие встречи проводились с представителями стран Европы, Азии, Латинской Америки, стран СНГ.
В рамках завершения работы над соглашением о свободной торговле с Социалистической Республикой Вьетнам проводились встречи с Вьетнамской Стороной.
В марте 2015 г. состоялась очередная встреча председателей торгового диалога с Китайской Народной Республикой.
В рамках обсуждения перспектив развития торгово-экономического сотрудничества в июне 2015 г. состоялись встречи с представителями Исламской Республики Иран, в июне и августе – с представителями Республики Корея, в августе – с представителями Королевства Камбоджа.
В сентябре 2015 г. планируется визит А.А. Слепнева в г. Сиань для участия в заседании министров по торговле и экономике стран ШОС, а также в двусторонней встрече с Министром коммерции Китайской Народной Республикой Гао Хучэном, в ходе которой планируется обсудить ход работы над будущим соглашением по торгово-экономическому сотрудничеству между ЕАЭС и КНР.
Кроме того, проводятся контакты по линии работы ЕЭК с международными организациями системы ООН.
2.
Абзац 4 Обращения: «Белорусская сторона на всех этапах подготовки Договора о Евразийском экономическом союзе последовательно заявляла о необходимости максимальной либерализации условий экономической деятельности в рамках ЕАЭС. По-прежнему считаем, что фундаментом Евразийского экономического союза должна стать полная отмена изъятий и ограничений в движении товаров.»
Члены Коллегии (Министры) по курируемым сферам

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартпен ұлтүсті деңгейге жатқызылған, бір ізге түсірілген құқықтық тетіктердің негізінде бірыңғай саясат жүргізілетін салаларда орын алып отырған кедергілерді жою жөніндегі ұсыныстарды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы
2015 жылдың
IV тоқсаны
ЕЭК-тің Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі алқасының мүшесі (Министр)
Алдабергенов Н.Ш.
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу саласында орын алып отырған шектеулерді анықтау тұрғысынан ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасына мониторинг тұрақты негізгі жүргізіледі.
2015 жылы РФ-да жеңіл өнеркәсіп саласында белгіленген бірқатар алып қоюлар анықталды, бұл алып қоюларды жою үшін ЕЭК Алқасы шешімінің жобасы дайындалды.
ЕЭК-тің трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөніндегі өкілеттіктерін іске асыру мақсатында есептік кезеңде ЕЭК әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары мен жекелеген азық-түлік емес тауарлар бағаларының мониторингін, сондай-ақ ЕАЭО туралы шартта көзделген бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың ықтимал фактілерін анықтау жөніндегі
іс-шараларды жүргізді.
Бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау жөніндегі ЕЭК берген өкілеттіктер шеңберінде трансшекаралық нарықтардағы, оның ішінде: отын-энергетикалық кешен, агроөнеркәсіптік кешен, көлік және телекоммуникациялар, сауда және қызметтер көрсету және өнеркәсіп салалары нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін бағалау жөніндегі жұмыстар жүргізілуде.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің құқық қолдану практикасының және ақпарат алмасуының мейлінше өзекті мәселелерін талқылау үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің монополияға қарсы органдарының басшылары мен Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі алқа мүшесінің (Министрдің) 2 бірлескен кеңесуі өткізілді.
Аталған кеңесулер шеңберінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің трансшекаралық нарықтарындағы кедергілерді азайту және оларда тауарлардың еркін өткізілуі үшін Бәсекелестік жөніндегі әдістемелік кеңесті және бәсекелестік саясаты мен монополияға қарсы реттеудің басым бағыттары бойынша монополияға қарсы органдармен бірлескен жұмыс топтарын құру туралы шешімдер қабылданды. Аталған кеңесулер шеңберінде бәсекелестікті дамыту және халықаралық ұялы байланыс (роуминг) қызметтеріне тарифтерді төмендету жөніндегі мәселелер, апатиттік концентратқа, халықаралық тасымалдауларға ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер кәсіпорындарының теңдей қол жеткізуін қамтамасыз ету мәселелері, сондай-ақ қорғау, демпингке қарсы шаралар әсерінің, артып отырған демпингтік немесе субсидияланатын импорттың кәдімгі сауда барысына кері әсерінің салдарын бағалауды жүргізу және ЕАЭО-ның тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйі талқыланды.
Әлеуметтік маңызы бар тауарларға мемлекеттік баға реттеуін енгізуден бәсекелестікке қатысты ықтимал теріс салдарларды барынша азайту мақсатында ЕЭК Алқасының шешімімен табиғи монополия күйінде болмайтын тауар нарықтарындағы мемлекеттік баға реттеуі мәселелері бойынша КО мен БЭК-ке мүше мемлекеттердің заңнамаларын жақындастыру ұсыныстарын әзірлеу жөніндегі ЖТ құрылды.
ЕЭК-тің Кедендік ынтымақтастық жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Гошин В.А.
Кедендік реттеу саласындағы кедергілерді (алып қоюларды, шектеулерді) жою жөніндегі, реттеуге бұған дейін қол жеткізілмеген

Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза предложений по устранению имеющихся барьеров в отнесенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года на наднациональный уровень сферах, в которых проводится единая политика на основе унифицированных правовых механизмов
IV квартал 2015 г.
Член Коллегии (Министр) по конкуренции и антимонопольному регулированию ЕЭК Алдабергенов Н.Ш.
В сфере государственных (муниципальных) закупок на постоянной основе ведется мониторинг национального законодательства государств-членов ЕАЭС на предмет выявления имеющихся ограничений
В 2015 г. выявлен ряд изъятий, установленных РФ в сфере легкой промышленности, для устранения этих изъятий подготовлен проект Решения Коллегии ЕЭК.
В целях реализации полномочий ЕЭК по пресечению нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках за отчетный период ЕЭК проведен мониторинг цен на социально-значимые продовольственные и отдельные непродовольственные товары, а также мероприятия по выявления возможных фактов нарушения общих правил конкуренции, предусмотренных Договором о ЕАЭС.
В рамках переданных ЕЭК полномочий по контролю за соблюдением общих правил конкуренции, проводится работа по оценке состояния конкуренции на трансграничных рынках, в том числе рынках в сферах: топливно-энергетического комплекса, агропромышленного комплекса, транспорта и телекоммуникаций, торговли и услуг и промышленности.
Для обсуждения наиболее актуальных вопросов правоприменительной практики и обмена информацией государств-членов ЕАЭС, проведено
2 совместных совещания руководителей антимонопольных органов государств-членов ЕАЭС и члена Коллегии (Министра) по конкуренции и антимонопольному регулированию.
В рамках указанных совещаний были приняты решения о создании Методического совета по конкуренции и совместных с антимонопольными органами рабочих групп по приоритетным направлениям конкурентной политики и антимонопольного регулирования, для снижения барьеров и свободного перемещения товаров на трансграничных рынках государств-членов ЕАЭС. В рамках указанных совещаний были обсуждены вопросы по развитию конкуренции и снижению тарифов на услуги международной сотовой связи (роуминг, вопросы по обеспечению равного доступа предприятий государств-членов ЕАЭС к апатитовому концентрату, международным перевозкам, а также проведения оценки последствий воздействия защитной, антидемпинговой меры искажающего влияния возросшего демпингового или субсидируемого импорта на обычный ход торговли и состояние конкуренции на товарных рынках ЕАЭС.
В целях минимизации возможных негативных последствий на конкуренцию от введения государственного ценового регулирования на социально-значимые товары, решением Коллегии ЕЭК создана РГ по выработке предложений по сближению законодательства государств-членов ТС и ЕЭП по вопросам государственного ценового регулирования на товарных рынках, не находящихся в состоянии естественной монополии.
Член Коллегии (Министр) по таможенному сотрудничеству ЕЭК Гошин В.А

(23 мәселенің 8-і реттелмеген) мәселелер бойынша жұмыстар жүргізілуде.
"Резиденттік қағидасының" күшін жою мақсатқа сай болуы туралы мәселе
2015 жылғы 29 мамырда ЕҮК отырысында қаралды. Нәтижесінде Тараптар барлығын қазіргі кезде КО-ның
КК-де (368-баптың 1-тармағы) көрсетілгендей етіп қалдыра отырып, бұл мәселені шешуді белгіленбеген мерзімге қалдыру жөнінде уағдаласты.
Елдердің халықаралық конвенцияларға (1990 жылғы 26 маусымдағы Уақытша әкелу туралы конвенция, 1961 жылғы 6 желтоқсандағы Тауарларды уақытша әкелу үшін АТА карнеті туралы кеден конвенциясы) қосылу кезінде қабылдаған міндеттемелерінің әртүрлі көлемі бөлігінде ЕҮК-тің ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің Ыстанбұл конвенциясының қосымшаларына қосылуы туралы өкімінің жобасы дайындалды. ЕЭК Алқасының қарауына енгізбес бұрын кедендік реттеу жөніндегі КК алаңында оны ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен бірлесіп пысықтау жоспарланып отыр.
Мұндай "кедергіні" еркін кеден аймағы мен еркін қойманың кедендік рәсіміне қойылған шетелдік тауарлар пайдаланылып өндірілген тауарларды 2010 жылғы 18 маусымдағы келісімдерде (26) көзделген кеден одағы тауарлары деп танудың бірыңғай қағидаларының ЕАЭО-да болмауы ретінде алып тастау үшін ЕЭК шешімінің жобасы әзірленді.
Алайда, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде бірқатар аса сезімтал тауарлар бойынша қағидашыл келіспеушіліктер сақталып отыр. Осыған байланысты, ЕЭК Кеңесі өкімінің жобасы дайындалып, онда еркін кеден аймағы мен еркін қойманың кедендік рәсіміне қойылған шетелдік тауарлар пайдаланылып өндірілген тауарларды ЕАЭО тауарлары деп тануға жеткілікті шарттардың, өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі бойынша ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасын пысықтау үшін тәсілдерді бекіту ұсынылады.
ЕЭК Кеңесі өкімінің тиісті жобасын
ЕЭК Алқасы мақұлдап, 2015 жылғы
1 қыркүйектегі № 82 өкім қабылданды.
Өзге кедергілерге (алып қоюларға, шектеулерге) қатысты оларды ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен бірлесіп жою жөніндегі жұмыстар жалғасуда.
ЕЭК-тің Техникалық реттеу мәселелері жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) В.Н. Корешков
"ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің
ЕАЭО-ның (КО-ның) техникалық регламенттерін және ЕАЭО-ның
(КО-ның) техникалық регламенттерінің ережелерін іске асыру үшін қажетті
іс-шаралар жоспарларын орындауына мониторинг жүргізудің нәтижесін қоса алғанда, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ЕАЭО туралы шартты, ЕЭК шешімдерін орындауына мониторинг жүргізу туралы" мәселе 2015 жылғы
25 маусымда техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-ның отырысында қаралып, ЕЭК-тің алып қоюлар мен шектеулердің алдын ала тізімін талдау жөніндегі жұмысты ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен жалғастыруы туралы шешім қабылданды. КК-да қабылданған шешімдерді іске асыру мақсатында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге сұрау салулар жіберілді. Келіп түскен ақпаратты талдау нәтижесі бойынша бұл мәселе КК отырысында қаралатын болады.
ЕЭК-тің Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқасының мүшесі (Министр) Сидорский С.С.
Өнеркәсіп саласында салалық талдаулар шеңберінде жаңа кедергілерді анықтау және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды дайындау жөніндегі жұмыстар жүргізілді.
Қазіргі кезде өнеркәсіп бөлігінде кәдеге жарату алымын алуға қатысты екі кедергі және РФ Үкіметінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 1432 қаулысын қолданумен байланысты бір кедергі сақталуда.
БР-да және РФ-да кәдеге жарату алымын алу бөлігіндегі кедергілер ұлттық құзыретке жатады және тиісті уәкілетті органдардың консультациялары шеңберінде қаралады.
Беларусь ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілерді субсидиялауға қатысты кедергі бөлігінде РФ Үкіметінің 2015 жылғы
4 маусымдағы № 550 қаулысы қабылданды. № 550 қаулы ережелерінің нормаларына жүргізілген талдау көрсеткендей, бұл қаулының қабылдануы Ресей ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілердің және осындай техниканы жинау жөніндегі бірлескен Беларусь-Ресей кәсіпорындарының субсидиялар алуға құқықтарын теңестіруге тиіс.

Ведется работа по устранению барьеров (изъятий, ограничений) в сфере таможенного регулирования, по вопросам, которые ранее не удалось урегулировать (не урегулировано 8 из 23 вопросов).
Вопрос о целесообразности отмены «принципа резидентства» был рассмотрен на заседании ЕМС 29.05.2015 г. В результате Стороны договорились отложить решение данного вопроса на неопределенный срок, оставив все так, как в настоящий момент отражено в ТК ТС (пункт 1 статьи 368).
В части различного объема обязательств стран, принятых при присоединении к международным конвенциям (Конвенция о временном ввоз от 26.06.1990 г., Таможенная конвенция о карнете АТА для временного ввоза товаров от 06.12.1961 г.), подготовлен проект распоряжения ЕМС о присоединении государств-членов ЕАЭС к приложениям Стамбульской конвенции. Планируется перед внесением на рассмотрение Коллегии ЕЭК проработать с государствами – членами на площадке КК по таможенного регулированию.
Для снятия такого «барьера» как отсутствие в ЕАЭС единых правил признания товаров, произведенных с   использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и свободного склада товарами таможенного союза, предусмотренных Соглашениями от 18.06.2010 г. (26) разработан проект решения ЕЭК.
Однако, у государств-членов сохраняются принципиальные разногласия по ряду крайне чувствительных для государств товаров. В этой связи подготовлен проект распоряжения Совета ЕЭК, в котором предлагается закрепить подходы для доработки проекта решения Совета ЕЭК по перечню условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товаров, произведенных с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и свободного склада, товарами ЕАЭС.
Соответствующий проект распоряжения Совета ЕЭК одобрен Коллегией ЕЭК, принято распоряжение от 01.09.2015 г. № 82.
В отношении иных барьеров (изъятий, ограничений) продолжается работа по их устранению совместно с государствами – членами ЕАЭС.
Член Коллегии (Министр) по вопросам технического регулирования ЕЭК Корешков В.Н
Вопрос «О мониторинге исполнения государствами – членами ЕАЭС Договора о ЕАЭС, решений ЕЭК, включая результаты мониторинга исполнения государствами – членами ЕАЭС планов мероприятий, необходимых для реализации технических регламентов ЕАЭС (ТС) и положений технических регламентов ЕАЭС (ТС)» был рассмотрен на заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 25.06.2015 г. и принято решение о продолжении работы ЕЭК с государствами-членами по анализу предварительного списка изъятий и ограничений. В целях реализации принятых на КК решений были направлены запросы в государства – члены  ЕАЭС. По результатам анализа поступившей информации вопрос будет рассмотрен на заседании КК.
Член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Сидорский С.С.
В области промышленности велась работа по выявлению новых барьеров в рамках отраслевых анализов и подготовке предложений по их устранению.
В настоящее время в части промышленности сохраняются два барьера, касающиеся взимания утилизационного сбора и один барьер, связанный с применением Постановлением Правительства РФ
от 27.12.2012 г. № 1432.
Барьеры в части взимания утилизационного сбора в РБ и РФ относятся к национальной компетенции и рассматриваются в рамках консультаций соответствующих уполномоченных органов.
В части барьера, касающегося субсидирования белорусских производителей сельскохозяйственной техники принято Постановление Правительства РФ от 04.06.2015 г. № 550. Проведенный анализ норм положений Постановления № 550 показал, что с его принятием должны быть уравнены в правах на получение субсидий российские производители сельскохозяйственной техники и совместные белорусско-российские предприятия по сборке такой техники.

1. Өнеркәсіптік ынтымақтастықты жүзеге асыру үшін басымдыққа ие сезімтал тауарлар тізбесі (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
92-бабының 4 және
6-тармақтары)
2015 жылғы II тоқсан
Сезімтал тауарлар тізбесінің және өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басымдыққа ие сезімтал тауарлар бойынша консультациялар өткізу және (немесе) мүше мемлекеттердің өзара ақпарат беруі тәртібінің жобалары 2015 жылғы 3 наурызда Өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қаралды.
Консультациялар өткізу және өзара ақпарат беру мәселелерін қоса алғанда, сезімтал тауарлар бойынша мүше мемлекеттердің өзара іс-қимыл жасауы жөніндегі жұмысты, ЕАЭО шеңберінде Өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттарын (бұдан әрі − ӨЫНБ) әзірлеу шеңберінде жүзеге асыруды одан әрі жалғастыру мақсатқа сай болады деп танылды. ӨЫНБ жобасы жалпы алғанда келісілген.
2. Өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басымдыққа ие сезімтал тауарлар бойынша консультациялар өткізудің және (немесе) мүше мемлекеттердің өзара ақпарат беруінің тәртібі (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
92-бабының 8-тармағы)
2015 жылғы II тоқсан
3. Мынадай актілерді:
- еуразиялық технологиялық платформаларды құру және олардың жұмыс істеуі туралы ереженің жобасын әзірлеу туралы;
2015 жылғы II тоқсан
ЕҮК-тің 2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 11 өкімімен Қаржыландырылуы тетіктерін қоса алғанда, еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру және олардың жұмыс істеуі жөніндегі ережені, сондай-ақ Пилоттық еуразиялық технологиялық платформалар тізбесін әзірлеу мақұлданды.
Ереже жобасы дайындалды, оны ЖТ пысықтады, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің барлығынан (ҚР-ды қоспағанда) келіп түскен ұсыныстарды ескере отырып, ЕЭК пысықтады және Тараптарға келісуге жіберілді.
- Комиссияның өнеркәсіп өнімдері нарығына мониторинг жүргізуді және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде өнеркәсіпті дамытуға талдау жасауды жүзеге асыруы туралы
2015 жылғы II тоқсан
Бұл мәселе ӨЫНБ жобасының шеңберінде қаралуда, онда өнеркәсіп өнімдері нарығына мониторинг жүргізу тетіктері көзделген.
- бірлескен бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру тәртібі туралы ереженің жобасын әзірлеу туралы
2015 жылғы ІII тоқсан
ЕҮК өкімінің тиісті жобасы дайындалды. Жоба Тараптарға МІК үшін жіберілді. Сондай-ақ бірлескен бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру тәртібі туралы ереженің жобасы дайындалды.
4. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде өндірісті ынталандыруды және электр қозғалтқыштары бар моторлы көлік құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі 2015 – 2017 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспары
2015 жылғы II тоқсан
Жоспардың тармағы орындалды.
Іс-шаралар жоспары ЕҮК-тің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 10 өкімімен бекітілді.

1. Перечня чувствительных товаров, приоритетных для осуществления промышленного сотрудничества (пункты 4 и 6 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
II квартал 2015 г.
Проекты перечня чувствительных товаров и порядка проведений консультаций и взаимного информирования государств – членов по чувствительным товарам, приоритетным для промышленного сотрудничества рассмотрен на заседании КК по промышленности 03.03.2015 г.
Признано целесообразным дальнейшую работу по взаимодействию государств – членов по чувствительным товарам, включая вопросы проведения консультаций и взаимного информирования, осуществлять в рамках разработки Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках ЕАЭС (далее – ОНПС). Проект ОНПС в целом согласован.
2. Порядка проведения консультаций и (или) взаимного информирования государств – членов по чувствительным товарам, приоритетным для промышленного сотрудничества (пункт 8 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 а)
II квартал 2015 г.
3. Актов:
- о разработке проекта положения о порядке создания и функционирования евразийских технологических платформ;
II квартал 2015 г.
Распоряжением ЕМС от 29.05.2015 г. № 11 была одобрена разработка Положения по формированию и функционированию евразийских технологических платформ включая механизмы их финансирования, а также Перечня пилотных евразийских технологических платформ.
Проект Положения подготовлен, проработан РГ, доработан ЕЭК с учетом предложений, поступивших от всех государств – членов ЕАЭС (за исключением РК) и направлен Сторонам на согласование.
- об осуществлении Комиссией мониторинга рынка промышленной продукции и анализа развития промышленности в рамках Евразийского экономического союза
II квартал 2015 г.
Данный вопрос рассматривается в рамках проекта ОНПС, в котором предусмотрен механизм мониторинга рынка промышленной продукции.
- о разработке проекта положения о порядке разработки, финансирования и реализации совместных программ и проектов
III квартал 2015 г.
Подготовлен соответствующий проект распоряжения ЕМС. Проект направлен Сторонам на ВГС. Также подготовлен проект положения о порядке разработки, финансирования и реализации совместных программ и проектов.
4.  Плана мероприятий по обеспечению стимулирования производства и использования моторных транспортных средств с электрическими двигателями в государствах – членах Евразийского экономического союза на 2015 – 2017 годы
II квартал 2015 г.
Пункт плана выполнен. План мероприятий утвержден распоряжением ЕМС от 29.05.2015 г. № 10

5. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің шешіміне сәйкес белгіленген, заңды тұлғалар "моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру" ұғымын қолдану шарттарын сақтай отырып жасап шығарған моторлы көлік құралдарының айналысын әкімшілендіру жөніндегі актілер
2015 жылғы II тоқсан
Осы жұмыстың шеңберінде ЕЭК Кеңесінің "Моторлы көлік құралдарының жекелеген санаттарының айналысын әкімшілендіру туралы" өкімінің жобасы дайындалды. Мәселе ЕЭК Алқасының (2015 жылғы 3 ақпанда және 2015 жылғы 17 ақпанда) және ЕЭК Кеңесінің (2015 жылғы 28 сәуірде) отырыстарында қаралды.
ЕЭК Кеңесі өкімінің жобасы Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқаның мүшесі (Министрі) С.С.Сидорскийдің төрағалығымен өткен кеңесудің (2015 жылғы 12 мамыр) барысында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өнеркәсіп министрлері орынбасарларымен, сондай-ақ Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқаның мүшесі (Министрі) С.С.Сидорскиймен екіжақты консультациялар (2015 жылғы 22 маусым) барысында Техникалық реттеу мәселелері жөніндегі алқаның мүшесі (Министрі) В.Н.Корешковпен келісілді.
Сонымен қатар, жұмыстың осы бағыты бойынша ЕҮК-тің "Моторлы көлік құралдарының жекелеген санаттарының еркін айналысының шарттары туралы" шешімінің жобасы дайындалды. Құжат жобасының келісілуі жүргізілуде.
Мәселені 2015 жылғы 22 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарлануда.
6. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсібін дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары
2015 жылғы II тоқсан
Жоспардың тармағы орындалды.
Іс-шаралар жоспары ЕҮК-тің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 3 өкімімен бекітілді.
7. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің цемент пен шыны өндіруді қоса алғанда, құрылыс материалдарын өндіру саласындағы ынтымақтастығын дамыту
2015 жылғы II тоқсан
ЕЭК Кеңесі ұсынымының жобасы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 25 мамырдағы № 49 өкімімен мақұлданды. ЕЭК Кеңесінің 2015 жылғы 15 шілдедегі тиісті ұсынымына бұл құжатты қабылдау әлі ертерек деп санайтын
ҚР-ды қоспағанда, барлық Тараптар қол қойды.
Осыған байланысты, жоба пысықталып, Тараптарға қайтадан қарауға жіберілді.
8. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің машина жасау және ауыл шаруашылығына арналған жабдықтарды шығару саласындағы ынтымақтастығын дамыту
2015 жылғы II тоқсан
Жоспардың тармағы орындалды.
ЕҮК-тің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 4 тиісті шешімі, сондай-ақ ЕЭК Кеңесінің "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің машина жасау және ауыл шаруашылығына арналған жабдықтарды шығару саласындағы ынтымақтастығын дамыту туралы" 2015 жылғы 28 мамырдағы № 2 ұсынымы қабылданды.

5. Актов по администрированию обращения моторных транспортных средств, произведенных юридическими лицами с соблюдением условий применения понятия «промышленная сборка моторных транспортных средств», установленных в соответствии с решением Высшего Евразийского экономического совета
II квартал  2015 г.
В рамках данной работы подготовлен проект распоряжения Совета ЕЭК «Об администрировании обращения отдельных категорий моторных транспортных средств». Вопрос был рассмотрен на заседаниях Коллегии ЕЭК (03.02.2015 г. и 17.02.2015 г.) и Совета ЕЭК (28.04.2015 г.).
Проект распоряжения Совета ЕЭК согласован заместителями министров промышленности государств – членов ЕАЭС в ходе совещания под председательством члена Коллегии (Министра) по промышленности и агропромышленному комплексу Сидорского С.С. (12.05.2015 г.), а также членом Коллегии (Министром) по вопросам технического регулирования Корешковым В.Н. в ходе двусторонних консультаций с членом Коллегии (Министром) по промышленности и агропромышленному комплексу Сидорским С.С. (22.06.2015 г.).
Кроме того, по данному направлению работы подготовлен проект решения ЕМС «Об условиях свободного обращения отдельных категорий моторных транспортных средств». Ведется согласование проекта документа.
Вопрос планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК 22.09.2015 г.
6. Плана мероприятий по развитию легкой промышленности государств-членов Евразийского экономического союза
II квартал  2015 г.
Пункт плана выполнен. План мероприятий утвержден решением ЕМС от 29.05.2015 г. № 3.
7. Развития сотрудничества государств-членов Евразийского экономического союза в сфере производства строительных материалов, включая производство цемента и стекла
II квартал 2015 г.
Проект рекомендации Совета ЕЭК одобрен распоряжением Коллегии ЕЭК от 25.05.2015 г. № 49. Соответствующая рекомендация Совета ЕЭК от 15.07.2015 г. подписана всеми Сторонами за исключением РК, которая считает этот документ преждевременным.
В связи с чем, проект доработан и направлен на повторное рассмотрение Сторонам.
8. Развития сотрудничества государств-членов Евразийского экономического союза в сфере производства машин и оборудования для сельского хозяйства
II квартал 2015 г.
Пункт плана выполнен. Принято соответствующее решение ЕМС от 29.05.2015 г. № 4, а также рекомендация Совета ЕЭК от 28.05.2015 г. № 2 «О развитии сотрудничества государств – членов ЕАЭС в сфере производства машин и оборудования для сельского хозяйства».

9. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қара металлургия саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастығы
2015 жылғы II тоқсан
ЕЭК Кеңесінің "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің қара металлургия саласындағы ынтымақтастығын дамыту туралы" ұсынымының жобасын 2015 жылдың қазан айында ЕЭК Алқасының отырысында қарау көзделуде.
10. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол көлігіне арналған өнеркәсіптік өнімдерді өндіру саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастығын дамыту
2015 жылғы II тоқсан
Өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің қорытындысы бойынша пысықталған ЕЭК Кеңесі ұсынымының жобасы Тараптарға жіберілді. АР-дың, БР-дың және ҚР-дың ұстанымдары ұсынылды. РФ-тың ұстанымы ұсынылған жоқ.
Барлық Тараптардың ұстанымдары келіп түскеннен кейін ЕЭК Кеңесі ұсынымының жобасын Өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің қарауына шығару, ал кейіннен ЕЭК Алқасының қарауына енгізу жоспарланып отыр.
11. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің станок жасау саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастығын дамыту
2015 жылғы IІI тоқсан
ЕЭК Кеңесінің осы саладағы ынтымақтастықты дамыту жөніндегі ұсынымының дайындалған жобасы Тараптардың үкіметтеріне келісілуге жіберілді.
Тұжырымдама жобасын АР мен БР мақұлдады.
РФ құжат жобасына ескертулер берді (Өнеркәсіпсаудамині).
ҚР құжат жобасын қолдамай отыр, өйткені құжатты қабылдау әлі ертерек деп санайды.
Ұсыным жобасы алынған ескертулер ескеріле отырып пысықталды.
Станок жасауды дамыту мәселесі бойынша құжаттар жиынтығы РӘБ-ті жүргізу үшін ЕЭК-тің ресми сайтында орналастырылды.
Мәселені 2015 жылдың қазан айында ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарлануда.
12. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өндірістік кооперацияны дамыту мен тереңдету жөніндегі ұсыныстарды қоса алғанда, өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басымдыққа ие өзге де экономика секторларындағы өнеркәсіптік ынтымақтастығын дамыту
2015 жылғы IV тоқсан
Фармацевтика, радиоэлектроника және әуе-ғарыш салалары бойынша, сондай-ақ көтерме-көлік жабдықтарын шығару, энергетикалық машина жасау, ағаш өңдеу және нано-индустрия саласында талдау жұмыстары жүргізілді.
Биотехнологиялар саласында, пластмасса және резеңке бұйымдарын жасау саласында жұмыстар жүргізілуде.
13. Өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басымдыққа ие экономикалық қызмет түрлерінің тізбесі (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
92-бабының
6-тармағы)
2015 жылғы IІI тоқсан
Өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басымдыққа ие экономикалық қызмет түрлері тізбесінің жобасы дайындалды және Тараптардың ұсыныстары бойынша ӨЫНБ-ға құрамдас бөлік болып кіреді.

9. Промышленного сотрудничества в отрасли черной металлургии государств-членов Евразийского экономического союза
II квартал 2015 г.
Проект рекомендации Совета ЕЭК «О развитии сотрудничества государств – членов ЕАЭС в отрасли черной металлургии» предполагается рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК в октябре 2015 г.
10. Развития промышленного сотрудничества в сфере производства промышленной продукции для железнодорожного транспорта государств-членов Евразийского экономического союза
II квартал 2015 г.
Доработанный по итогам КК по промышленности проект рекомендации Совета ЕЭК направлен Сторонам. Представлены позиции РА, РБ и РК. Позиция РФ не представлена.
После поступления позиций всех Сторон проект рекомендации Совета ЕЭК планируется вынести на рассмотрение КК по промышленности с последующим внесением на рассмотрение Коллегии ЕЭК.
11. Развития промышленного сотрудничества в сфере станкостроения государств-членов Евразийского экономического союза
III квартал 2015 г.
Подготовленный проект Рекомендации Совета ЕЭК по развитию сотрудничества в отрасли направлен для согласования в правительства Сторон.
Проект концепции одобрен РА и РБ.
РФ представлены замечания на проект документа (Минпромторг).
РК не поддерживает проект документа, так как считает его преждевременным.
Проект рекомендации доработан с учетом полученных замечаний.
Комплект документов по вопросу развития станкостроения размещен на официальном сайте ЕЭК для проведения ОРВ.
Вопрос планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК в октябре 2015 г.
12. Развития промышленного сотрудничества в иных секторах экономики, приоритетных для промышленного сотрудничества, включая предложения по развитию и углублению производственной кооперации государств-членов Евразийского экономического союза
IV квартал 2015 г.
Проведена аналитическая работа по фармацевтической, радиоэлектронной и авиакосмической отраслям, а также в сфере производства подъемно-транспортного оборудования, энергетического машиностроения, деревообработки и нано-индустрии.
Ведется работа в сфере биотехнологий, производству пластмассовых и резиновых изделий.
13. Перечня приоритетных видов экономической деятельности для промышленного сотрудничества (пункт 6 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
III квартал 2015 г.
Проект перечня приоритетных видов экономической деятельности для промышленного сотрудничества подготовлен  и, по предложению Сторон, войдет составной частью в ОНПС.

14. Өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттары (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
92-бабының
6-тармағы)
2015 жылғы IV тоқсан
ӨЫНБ жобасы жекелеген мәселелерді қоспағанда, жалпы алғанда келісілді және оған Тараптардың сарапшылары виза қойды.
2015 жылғы 7 қыркүйекте Минскіде ӨЫНБ жобасы бойынша орын алып отырған келіспеушіліктерді реттеу мақсатында Өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысы өтті.
ӨЫНБ жобасы туралы мәселені
2015 жылғы 8 қыркүйекте ЕҮК отырысында қарау жоспарлануда.
15. Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеуін қалыптастыру
2015 жылғы IV тоқсан
Алғашқы 6 ЕТП шеңберінде бірлескен пилоттық кооперациялық жобалар тізбесі қалыптастырылды. Осы ЕТП шеңберінде бірлескен пилоттық инфрақұрылымдық жобалар тізбесі қалыптастырылған.
Тараптардың қарауы үшін ЕТП-ны бекіту мақсатында құжаттар топтамасы дайындалуда.
2015 жылғы 29 шілдеде ЕТП-ның және Еуразиялық венчурлық компанияның (бұрынғы ЕурАзЭҚ Инновациялық технологиялар орталығы) өкілдерімен қаржыландыру үшін ЕАЭО-ның кооперациялық жобаларын іріктеп алу жөніндегі жұмыс кеңесуі өткізілді. ЕТП өкілдері жобаларды Еуразиялық венчурлық компанияға қарауға ұсынды. Венчурлық компанияның басшылығы кооперациялық жобаларды қаржыландыру шеңберінде ЕТП-пен және ЕЭК-пен бірлесіп жұмыс істеуге мүдделі екенін растады.
Пилоттық ЕТП тізбесіне енгізу үшін "Биотех" ЕТП-тен және "АӨК" ЕТП-тен құжаттардың толық жиынтығы алынды.
16. Бірлескен бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыру және іске асыру
2015 жылғы IV тоқсан
Қазіргі уақытта мынадай құжаттар әзірленді:
бірлескен бағдарламалар мен жобаларды іске асыру және қаржыландыруға қатысты:
1) Бірлескен бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру тәртібі туралы ереженің жобасы.
2) ЕҮК-тің "Бірлескен бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру тәртібі туралы ереженің жобасын әзірлеу туралы" өкімінің жобасы;
ЕТП-ны қаржыландыруды қоса алғанда, ЕТП-ны қалыптастыру және оның жұмыс істеуіне қатысты – Ескертулер мен ұсыныстарға арналған ереженің жобасы.
Қарау қорытындысы бойынша Тараптар барлық мүше мемлекеттердің (ҚР-ды қоспағанда) ұсыныстарын берді. Келіп түскен ескертулер ескеріле отырып пысықталған құжат Тараптарға келісілуге жіберілді.
Агроөнеркәсіптік саясат саласында:
Мынадай жобаларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы:
1. Сезімтал ауыл шаруашылығы тауарларының тізбесі (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
94-бабының 1-тармағы)
2015 жылғы II тоқсан
Сезімтал ауыл шаруашылығы тауарларының тізбесі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ұсыныстарының негізінде қалыптастырылды, 2015 жылғы
14 шілдеде Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қаралды.
Қарау қорытындысы бойынша пысықталып, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісілді. Мәселені ЕЭК Алқасының отырысында қарау үшін материалдар дайындалды.

14. Основных направлений промышленного сотрудничества (пункт 6 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
IV квартал 2015 г.
Проект ОНПС согласован в целом и завизирован экспертами Сторон, за исключением отдельных вопросов.
07.09.2015 г. в г. Минске состоится заседание КК по промышленности в целях урегулирования имеющихся разногласий по проекту ОНПС.
Вопрос о проекте ОНПС планируется рассмотреть на заседании ЕМС 08.09.2015 г.
15. Формированию функционирования Евразийских технологических платформ
IV квартал 2015 г.
Сформирован перечень совместных пилотных кооперационных проектов в рамках первых 6 ЕТП. Сформирован перечень совместных пилотных инфраструктурных проектов в рамках этих ЕТП.
Для рассмотрения Сторонами готовятся пакеты документов в целях утверждения ЕТП.
29.07.2015 г. проведено рабочее совещание с представителями ЕТП и Евразийской венчурной компании (бывш. Центр инновационных технологий ЕврАзЭС) по отбору кооперационных проектов ЕАЭС для финансирования. Представителями ЕТП представлены проекты в Евразийскую венчурную компанию на рассмотрение. Руководством венчурной компании подтверждена заинтересованность в совместной работе с ЕТП и ЕЭК в рамках финансирования кооперационных проектов.
Получен полный комплект документов для внесения в перечень пилотных ЕТП от ЕТП «Биотех» и ЕТП «АПК».
16.Финансирования и реализации совместных программ и проектов
IV квартал 2015 г.
В настоящее время разработаны документы, касающиеся:
реализации и финансирования совместных программ и проектов:
1) проект Положения о порядке разработке, финансировании и реализации совместных программ и проектов.
2) проект распоряжения ЕМС «О разработке проекта положения о порядке разработки, финансирования и реализации совместных программ и проектов»;
- формирования и функционирования ЕТП, включая финансирование ЕТП – проект Положения для замечаний и предложений.
- По итогам рассмотрения Сторонами представлены предложения всеми государствами-членами (за исключением РК). Доработанный с учетом поступивших замечаний документ направлен на согласование Сторонам.
В сфере агропромышленной политики:
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов:
1. Перечня чувствительных сельскохозяйственных товаров (пункт 1 статьи 94 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
II квартал 2015 г.
Проект Перечня чувствительных сельскохозяйственных товаров сформирован на основании предложений уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС, рассмотрен на заседании КК по агропромышленному комплексу 14.07.2015 г.
По итогам рассмотрения доработан и согласован с уполномоченными органами государств – членов ЕАЭС. Подготовлены материалы для рассмотрения вопроса на заседании Коллегии ЕЭК.

2. Асыл тұқымды өнімді әкелу, әкету және Еуразиялық экономикалық одақ аумағы арқылы өткізу шарттарына қатысты талаптарды, асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымды құндылығын айқындау әдістемелерін, сондай-ақ асыл тұқым куәліктерінің (сертификаттарының, паспорттарының) нысандарын бір ізге түсіруді көздейтін, асыл тұқымды өнім айналысы саласындағы халықаралық шарт (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
95-бабы 7-тармағының 12) тармақшасы)
2015 жылғы II тоқсан
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы саясаты туралы келісімнің жобасы Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында мақұлданды, құқықтық сараптамадан, жария талқылаудан өтті. Мәселені 2015 жылдың қазан айында ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарлануда.
3. АӨК саласындағы перспективалық ғылыми-зерттеу жұмыстарының тізбесі
2015 жылғы II тоқсан
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 8 шілдедегі
№ 14 ұсынымы қабылданды.
4. Мүше мемлекеттердің АӨК-ті және оның жекелеген салаларын дамыту бағдарламаларын өзара беру тәртібі
2015 жылғы II тоқсан
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірісті дамытудың қолданыстағы ұлттық жоспарларын (бағдарламаларын) бір біріне және ЕЭК-ке беру тәртібі ЕЭК Кеңесінің сезімтал ауыл шаруашылығы тауарларының тізбесі туралы шешімінің дайындалған жобасында қамтылған.
5. Мүше мемлекет ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау жөніндегі міндеттемелерді бұзған жағдайда өтемақылар төлеу тәртібі (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 29 қосымшаның 40-тармағы)
2015 жылғы III тоқсан
Тәртіп жобасы әзірленіп, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарында келісілу рәсімінен өтуде.
6. Келісілген агроөнеркәсіптік саясат шараларын іске асыру үшін мүше мемлекеттер өкілдерінің консультацияларын ұйымдастыру мен өткізу тәртібі
2015 жылғы III тоқсан
Жоспардың тармағы орындалды. Консультацияларды ұйымдастыру мен өткізу тәртібі жаңа редакциясы ЕЭК Алқасының 2015 жылғы 19 мамырдағы № 58 шешімімен бекітілген, Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет туралы ережеде қамтылған.
7. Ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау саласындағы міндеттемелердің сақталуына байланысты дауларды шешу мәселелері бойынша консультациялар өткізу тәртібі
2015 жылғы III тоқсан
Тәртіп жобасы әзірленіп, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарында келісілу рәсімінен өтуде.
8. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын сынау мен тұқым шаруашылығы саласындағы бір ізге түсірілген талаптарды іске асыруды, сондай-ақ мүше мемлекеттердің тұқымдардың сорттық және егу сапасын куәландыратын құжаттарды өзара тануын көздейтін, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы саласындағы халықаралық шарт (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың
95-бабы 7-тармағының 13) тармақшасы)
2015 жылғы IV тоқсан
Келісім жобасы әзірленіп, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісілуде. Оны

2. Международного договора в сфере обращения племенной продукции, предусматривающего унификацию требований в отношении условий ввоза, вывоза и перемещения по территории Евразийского экономического союза племенной продукции, методик определения племенной ценности племенных животных, а также форм племенных свидетельств (сертификатов, паспортов) (подпункт 12 пункта 7 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
II квартал 2015 г.
Проект Соглашения о политике в области племенного животноводства государств – членов ЕАЭС одобрен на заседании КК по агропромышленному комплексу, прошел правовую экспертизу, публичное обсуждение. Вопрос планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК в октябре 2015 г.
3. Перечня перспективных научно-исследовательских работ в сфере АПК
II квартал 2015 г.
Пункт плана выполнен. Принята рекомендация Коллегии ЕЭК от 08.07.2015 г. № 14.
4. Порядка взаимного предоставления государствами-членами программ развития АПК и отдельных его отраслей
II квартал 2015 г.
Порядок предоставления государствами – членами ЕАЭС друг другу и в ЕЭК действующих национальных планов (программ) развития производства содержится в подготовленном проекте решения Совета ЕЭК о перечне чувствительных сельскохозяйственных товаров.
5. Порядка выплаты компенсаций в случае нарушения государством-членом обязательств по государственной поддержке сельского хозяйства (пункт 40 приложения № 29 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
III квартал 2015 г.
Проект Порядка разработан и проходит процедуры согласования в уполномоченных органах государств–членов ЕАЭС.
6. Порядка организации и проведения консультаций представителей государств-членов для реализации мер согласованной агропромышленной политики
III квартал 2015 г.
Пункт плана выполнен. Порядок организации и проведения консультаций содержится в Положении о КК по агропромышленному комплексу, новая редакция которого утверждена решением Коллегии ЕЭК от 19.05.2015 г. № 58.
7. Порядка проведения консультаций по вопросам разрешения споров, связанных с соблюдением обязательств в области государственной поддержки сельского хозяйства
III квартал 2015 г.
Проект Порядка разработан и проходит процедуры согласования в уполномоченных органах государств – членов ЕАЭС.
8. Международного договора в сфере обращения семян сельскохозяйственных растений, предусматривающего реализацию унифицированных требований в сфере испытания сортов и семеноводства сельскохозяйственных растений, а также взаимного признания государствами-членами документов, удостоверяющих сортовые и посевные качества семян (подпункт 13 пункта 7 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
IV квартал 2015 г.

2015 жылғы ІІІ тоқсанда - Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитеттің жанындағы ЖТ-ның, 2015 жылғы IV тоқсанда – ЕЭК Алқасының отырыстарында қарау жоспарлануда.
9. Саудаға бұрмалайтын түрде әсер ететін шаралардың рұқсат етілген деңгейін есептеу әдіснамасы (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 29 қосымшаның 8-тармағы)
2015 жылғы IV тоқсан
Әдіснама жобасы ДСҰ-ның мемлекеттік қолдау есеп-қисабына арналған тәсілдердің негізінде дайындалды,
2015 жылғы 14 шілдеде ЕЭК Алқасының жанындағы Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қаралып, оның қорытындысы бойынша Әдіснама жобасын келісуді 2015 жылдың қыркүйегінде аяқтау қажеттігі туралы шешім қабылданды.
10. Бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізу тәртібі
2015 жылғы IV тоқсан
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің бірлескен ғылыми және технологиялық жұмыстарын ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібін әзірлеу қажеттігі туралы ЕҮК өкімінің жобасы дайындалып, ЕЭК Алқасының
2015 жылғы 15 қыркүйекте өтетін отырысында қарауға енгізілді.
11. АӨК-ті дамытудың индикативтік көрсеткіштерін болжау әдіснамасы
2015 жылғы IV тоқсан
Әдіснама жобасы әзірленіп, АР-мен,
БР-мен және РФ-пен келісілді.
ҚР әдіснаманы әзірлеу қажет емес деп санайды. Осы мәселені Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитеттің кезекті отырысында қарау көзделуде.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу:
1. Өзара өнім беру көлемдерін келісуді қоса алғанда, 2015-2016 жылдарға арналған негізгі ауыл шаруашылығы тауарлары бойынша сұраныс пен ұсыныстың бірлескен болжамдары
2015 жылғы II тоқсан
2013-2016 жылдарға арналған сұраныс пен ұсыныстың бірлескен болжамдарын БР-ды қоспағанда, ЕАЭО-ға мүше барлық мемлекеттер берді. БР-дың Экономикаминінің хатына сәйкес болжамның ұлттық бөліктері БР-дың 2016-2020 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламасын қабылдау қорытындысы бойынша ұсынылатын болады
(2015 жылдың қыркүйегінде).
2. Мүше мемлекеттерге хабарлама жіберу негізінде ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдауға шолу
2015 жылғы II тоқсан
Шолу жобасы хабарлама ұсынылмауына байланысты ҚР бойынша деректерсіз дайындалды.
2015 жылғы 14 шілдеде ЕЭК Алқасының "2013 жылы ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау туралы ақпаратты беру жөніндегі міндеттемелерін ҚР-дың орындамауы туралы" ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы туралы" № 63 өкімі қабылданды. Хабарлама беру мерзімдерін ҚР-дың бұзуы туралы мәселені ЕЭК Кеңесінің кезекті отырысында қарау үшін құжаттар топтамасы дайындалды.
3.  АӨК-тің 2016-2018 жылдарға арналған дамуының, өзара өнім беру көлемдерін келісуді қоса алғанда, 2016-2017 жылдарға арналған негізгі ауыл шаруашылығы тауарлары бойынша сұраныс пен ұсыныстың бірлескен болжамдары
2015 жылғы IV тоқсан
ЕЭК Кеңесінің "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешені дамуының индикативтік көрсеткіштерінің тізбесі туралы"
2015 жылғы 4 ақпандағы № 2 шешіміне сәйкес агроөнеркәсіптік кешен дамуының бірлескен болжамдары индикативтік көрсеткіштердің бекітілген тізбесінің негізінде қалыптастырылады, олардың болжамдық мәндері ЕЭК-ке 2015 жылғы 1 қарашаға дейін ұсынылады.
ЕЭК Алқасының "КО-ға және БЭК-ке мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түліктің негізгі түрлері бойынша сұранысы мен ұсынысының бірлескен болжамдарын есептеу әдіснамасы туралы" 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 22 ұсынымына сәйкес сұраныс пен ұсыныстың бірлескен болжамдарын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер 2015 жылғы 20 қарашаға дейін ұсынады.

Проект Соглашения разработан и согласовывается с уполномоченными органами государств – членов ЕАЭС. Планируется его рассмотрение на заседаниях РГ при КК по агропромышленному комплексу – в III квартале 2015 г., Коллегии ЕЭК – в IV квартале 2015 г.
9. Методологии расчета разрешенного уровня мер, оказывающих искажающее воздействие на торговлю (пункт 8 приложения № 29 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
IV квартал 2015 г.
Проект Методологии подготовлен на основании подходов к расчету государственной поддержки ВТО, рассмотрен на заседании КК по агропромышленному комплексу при Коллегии ЕЭК 14.07.2015 г., по итогам которого было принято решение о необходимости завершения согласования проекта Методологии в сентябре 2015 г.
10. Порядка проведения совместных научных исследований
IV квартал 2015 г.
Проект распоряжения ЕМС о необходимости разработки порядка организации и финансирования совместных научных и технологических работ государств – членов ЕАЭС подготовлен и внесен для рассмотрения на заседании Коллегии ЕЭК 15.09.2015 г.
11. Методологии прогнозирования индикативных показателей развития АПК
IV квартал 2015 г.
Проект Методологии разработан и согласован РА, РБ и РФ.
РК не видит необходимости в разработке методологии. Предполагается рассмотрение данного вопроса на очередном заседании КК по агропромышленному комплексу.
Разработка совместно с государствами-членами Евразийского экономического союза:
1. Совместных прогнозов спроса и предложения по основным сельскохозяйственным товарам на 2015-2016 гг., включая согласование объемов взаимных поставок
II квартал 2015 г.
Совместные прогнозы спроса и предложения за 2013-2016 гг. предоставлены всеми государствами – членами ЕАЭС, за исключением РБ. В соответствии с письмом Минэкономики РБ национальные части прогноза будут представлены по итогам принятия Программы социально-экономического развития РБ на 2016-2020 гг. (в сентябре 2015 г.).
2. Обзора государственной поддержки сельского хозяйства на основе уведомлений государств-членов
II квартал 2015 г.
Подготовлен проект обзора без данных по РК в связи с непредставлением уведомления.
14.07.2015 г. принято распоряжение Коллегии ЕЭК № 63 «О проекте решения Совета ЕЭК «О невыполнении РК обязательств по предоставлению информации о гос. поддержке с/х за 2013 г.»». Подготовлен пакет документов для рассмотрения на очередном заседании Совета ЕЭК вопроса о нарушении РК сроков предоставления уведомления.
3. Совместных прогнозов развития АПК на 2016-2018 гг., спроса и предложения по основным сельскохозяйственным товарам на 2016-2017 гг., включая согласование объемов взаимных поставок
IV квартал 2015 г.
В соответствии с решением Совета ЕЭК от 04.02.2015 № 2 «О перечне индикативных показателей развития агропромышленного комплекса государств – членов ЕАЭС» совместные прогнозы развития агропромышленного комплекса формируются на основе утвержденного перечня индикативных показателей, прогнозные значения которых представляются в ЕЭК до 01.11.2015 г.
В соответствии с рекомендацией Коллегии ЕЭК от 24.12.2014 г. № 22  «О Методологии расчета совместных прогнозов спроса и предложения государств – членов ТС и ЕЭП по основным видам сельскохозяйственной продукции и продовольствия» совместные прогнозы спроса и предложения представляются государствами – членами ЕАЭС до 20.11.2015 г.

4. Ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдаудың тиімділігін бағалау әдістемесі
2015 жылғы IV тоқсан
Еуразиялық қайта құру және даму банкімен бірлесіп, ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау тиімділігін бағалаудың қолданыстағы әдістемесі зерделенді және бір жүйеге келтірілді. Дайындалған материалдар ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына қарауға жіберілді.
4.
Үндеудің 7-абзацы: "Одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттарын әзірлеу мен қабылдауды жеделдету;"
Сидорский С.С.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2014 жылғы 16 шілдедегі № 58 шешімімен бекітілген "2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес актілер және халықаралық шарттар әзірлеудің жұмыс жоспарына" өзгерістер енгізу жобасын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы (актілер жобаларын ұсыну мерзімдерін 2015 жылғы
1 желтоқсанға дейін өзгерту бөлігінде "Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен" деген IX бөлімнің
1-3-тармақтары)
2015 жылғы II тоқсан
Жоспардың тармағы орындалды. ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 16 шілдедегі № 58 шешімімен бекітілген "ЕАЭО туралы шартқа сәйкес актілер және халықаралық шарттар әзірлеудің жұмыс жоспарына" өзгерістер енгізу мәселесі 2015 жылғы 15 шілдеде ЕЭК Кеңесінің отырысында қаралды. ӨЫНБ жобасымен жұмысты жеделдету ЕЭК Кеңесінің көрсетілген шешімімен белгіленген мерзімдер өзгертілмей қолдау тапты.
5.
Үндеудің 8-абзацы: "дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай нарықтарының 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап сөзсіз жұмыс істей бастауын қамтамасыз ету;"
Корешков В.Н.
Мынадай жобаларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы:
Осы бөлімде көзделген жобаларды әзірлеу 2014 жылғы 23 желтоқсанда қол қойылған ЕАЭО шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің және ЕАЭО шеңберінде медициналық бұйымдар (медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника) айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің (бұдан әрі − Келісімдер) негізінде жүзеге асырылады.
Келісімдерде олардың күшіне енуі үшін қажетті МІК-ті ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий алған күннен бастап, бірақ 2016 жылғы 1 қаңтардан ерте емес мерзімде күшіне енетіндері көзделген.
Шартқа қосылу шеңберінде ҚғР да аталған Келісімдерге қосылды және ҚғР аумағында аталған Келісімдерді ратификациялау рәсімдері аяқталды.
БР да Келісімдерді ратификациялау рәсімін аяқталды.
ҚР-да және РФ-та Келісімдердің күшіне енуі үшін қажетті МІК аяқталған жоқ.
АР-дың жоғарыда аталған Келісімдерге қосылуы туралы Хаттамалардың жобаларын АР дайындап, ЕЭК-ке
2015 жылғы 8 тамызда ұсынды.
АР-дың аталған Келісімдерге қосылуы туралы мәселе 2015 жылғы 21 тамызда ЕЭК Кеңесінің отырысында қаралып, оның қорытындысы бойынша, ҚғР-дың ЕАЭО-ға қосылуы назарға алына отырып, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне аталған Хаттамалар жобаларына 2015 жылғы қазан айында ЕЭК Кеңесінің отырысы барысында қол қою мақсатында олар бойынша МІР мен МІК-ті аяқтауды жеделдетуді тапсыру жөнінде шешім қабылданды.

4. Методики оценки эффективности государственной поддержки сельского хозяйства
IV квартал 2015 г.
Совместно с Евразийским банком реконструкции и развития изучены и систематизированы существующие методики оценки эффективности государственной поддержки сельского хозяйства. Подготовленные материалы направлены на рассмотрение в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС.
4.
Абзац 7 Обращения: «ускорить разработку и принятие основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Союза;»
Сидорский С.С.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта изменений в «Рабочий план разработки актов и международных договоров в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года», утвержденный решением Совета Евразийской экономической комиссии от 16 июля 2014 года № 58 (пункты 1-3 раздела IX «Промышленность и агропромышленный комплекс» в части изменения сроков представления проектов актов до 01.12.2015 г.)
II квартал 2015 г.
Пункт плана выполнен. Вопрос внесения изменений в «Рабочий план разработки актов и международных договоров в соответствии с Договором о ЕАЭС», утвержденный решением Совета ЕЭК от 16.07.2014 г. № 58 рассмотрен на заседании Совета ЕЭК 15.07.2015 г. Ускорение работы над проектом ОНПС было поддержано без изменения сроков, установленных указанным решением Совета ЕЭК.
5.
Абзац 8 Обращения: «обеспечить безусловное начало функционирования с 1 января 2016 г. единых рынков лекарственных средств и медицинских изделий;»
Корешков В.Н.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов:
Разработка проектов, предусмотренных настоящим разделом осуществляется на основании подписанных 23.12.2014 г. Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках ЕАЭС и Соглашения о единых принципах и правилах обращения медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техники) в рамках ЕАЭС (далее – Соглашения).
Соглашениями предусмотрено, что они вступают в силу с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления о выполнении государствами – членами ЕАЭС ВГП, необходимых для его вступления в силу, но не ранее 01.01.2016 г.
КР в рамках присоединения к Договору также присоединилась к указанным соглашениям и процедуры ратификации указанных соглашений на территории КР завершены.
В РБ также завершена процедура ратификации Соглашений.
В РК и РФ ВГП, необходимые для вступления в силу Соглашений не завершены.
Проекты Протоколов о присоединении РА к указанным выше Соглашениям подготовлены РА и представлены в ЕЭК 08.08.2015 г.
Вопрос о присоединении РА к указанным соглашениям рассмотрен на заседании Совета ЕЭК 21.08.2015 г, по итогам которого, принимая во внимание присоединение к ЕАЭС КР, принято решение поручить правительствам государств – членов ЕАЭС ускорить завершение ВГП и ВГС по указанным проектам Протоколов в целях их подписания в ходе заседания Совета ЕЭК в октябре 2015 г.

1. Дәрілік заттардың айналысы саласындағы тиісті фармакоқадағалау практикасы қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын БР әзірлеп, ұсынды, сондай-ақ ол 2014 жылғы 31 қазанда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында тұтастай мақұлданды.
РӘБ туралы 2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 27 қорытынды алынды.
Құқықтық сараптама мен құқықтық редакциялауды жүргізу үшін материалдар дайындалды.
2. Дәрілік заттардың айналысы саласындағы тиісті өндірістік практика қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын РФ әзірлеп, ұсынды, сондай-ақ ол 2015 жылғы 19 наурызда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында мақұлданды.
РӘБ туралы 2015 жылғы 27 шілдедегі
№ 25 қорытынды алынды.
Құқықтық сараптама мен құқықтық редакциялауды жүргізу үшін материалдар дайындалды.
3. Дәрілік заттардың айналысы саласындағы тиісті клиникалық практика қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын БР әзірлеп, ұсынды, ол 2014 жылғы 21 қарашада дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, мақұлданды.
РӘБ туралы 2015 жылғы 15 шілдедегі
№ 20 қорытынды алынды. ЕЭК Құқықтық департаментінің ескертулері алынды.
4. Дәрілік заттардың айналысы саласындағы тиісті зертханалық практика қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын БР әзірлеп, ұсынды, ол 2015 жылғы 19 наурызда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, мақұлданды. ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізілуде.
5. Мүше мемлекеттердің фармацевтикалық инспектораттары сапасының жүйесіне қойылатын жалпы талаптар
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Жалпы талаптар жобасын БР әзірлеп, ұсынды, сондай-ақ ол 2014 жылғы
12 желтоқсанда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, оның қорытындысы бойынша жобаны пысықтау туралы шешім қабылданды.
Жалпы талаптар жобасы пысықталып, 2015 жылғы 13-15 мамырда ҚР Алматы қаласында ЖТ отырысында қаралды. Қарау нәтижесі бойынша жалпы талаптар жобасы РӘБ шеңберінде қоғамдық талқылауды жүргізу үшін мақұлданды, оның қорытындысы бойынша ЕЭК-тің Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаментіне және РӘБ жүргізу жөніндегі ЖТ мүшелеріне қорытынды дайындау үшін жіберу мақсатында жалпы талаптар жобасын РӘБ шеңберіндегі жария талқылау нәтижесі бойынша пысықтау жүргізілуде.
6. Фармацевтикалық инспекциялар жүргізу қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын БР әзірлеп, ұсынды, сондай-ақ ол 2014 жылғы
12 желтоқсанда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, оның қорытындысы бойынша жобаны пысықтау туралы шешім қабылданды.
Қағидалар жобасы пысықталып,
2015 жылғы 13-15 мамырда ҚР Алматы қаласында ЖТ отырысында қаралды. Қарау нәтижесі бойынша қағидалар жобасы РӘБ шеңберінде қоғамдық талқылауды жүргізу үшін мақұлданды.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізілуде.

1. Правил надлежащей практики фармаконадзора в сфере обращения лекарственных средств
I полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РБ, а также одобрен в целом на заседании РГ по лекарственным средствам 31.10.2014 г.
Получено заключение об ОРВ от 29.07.2015 г. № 27.
Подготовлены материалы для проведения правовой экспертизы и правового редактирования.
2. Правил надлежащей производственной практики в сфере обращения лекарственных средств
I полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РФ, а также одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 19.03.2015 г.
Получено заключение об ОРВ от 27.07.2015 г. № 25.
Подготовлены материалы для проведения правовой экспертизы и правового редактирования.
3. Правил надлежащей клинической практики в сфере обращения лекарственных средств
I полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РБ, рассматривался и одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 21.11.2014 г.
Получено заключение об ОРВ от 15.07.2015 г. № 20. Получены замечания Правового департамента ЕЭК.
4. Правил надлежащей лабораторной практики в сфере обращения лекарственных средств
I полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РБ, рассматривался и одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 19.03.2015 г. В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
5. Общих требований к системе качества фармацевтических инспекторатов государств-членов
I полугодие 2015 г.
Проект общих требований разработан и представлен РБ, а также рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 12.12.2014 г., по итогам которого принято решение о его доработке.
Проект общих требований доработан и рассмотрен на заседании РГ 13-15.05.2015 в г. Алматы, РК. По результатам рассмотрения проект общих требований одобрен для проведения общественного обсуждения в рамках ОРВ, по итогам которого ведется доработка проекта общих требований по результатам публичного обсуждения в рамках ОРВ в целях направления в Департамент развития предпринимательской деятельности ЕЭК и членам РГ по проведению ОРВ для подготовки заключения.
6. Правил проведения фармацевтических инспекций
I полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РБ, а также рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 12.12.2014 г., по итогам которого принято решение о его доработке.
Проект правил доработан и рассмотрен на заседании РГ 13-15.05.2015 в г. Алматы, РК. По результатам рассмотрения проект правил одобрен для проведения общественного обсуждения в рамках ОРВ.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.

7. Дәрілік заттарды өндірушілердің уәкілетті адамдарын аттестаттау тәртібі
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Тәртіп жобасын РФ әзірлеп, ұсынды,
ол 2015 жылғы 18 ақпанда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, мақұлданды.
РӘБ туралы 2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 28 қорытынды алынды.
Құқықтық сараптама жүргізу үшін материалдар дайындалды.
8. Дәрілік нысандар номенклатуралары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Номенклатуралар жобасын ҚР әзірлеп, ұсынды, ол 2015 жылғы 18 ақпанда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, мақұлданды.
РӘБ туралы 2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 29 қорытынды алынды.
Құқықтық сараптама жүргізу үшін материалдар дайындалды.
9. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік фармакопеясын үйлестіру тұжырымдамасы
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Мүше мемлекеттердің мемлекеттік фармакопеясын үйлестіру тұжырымдамасының жобасын ҚР әзірлеп, ұсынды, сондай-ақ ол
2015 жылғы 18 ақпанда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында мақұлданды. 2015 жылғы 27 наурыз -
16 сәуір аралығында Тұжырымдама жобасы бойынша алдын ала жариялау кезеңінде комментарийлер мен ұсыныстар келіп түспеді.
ЕЭК-тің Құқықтық департаментінің Тұжырымдама жобасының халықаралық шарттарға және ЕАЭО құқығын құрайтын ЕАЭО органдары шешімдеріне сәйкестігі туралы қорытындысы алынды.
Тұжырымдама жобасын 2015 жылғы
22 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарлануда.
10. Фармакопеялық комитет қызметінің тәртібі
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Фармакопеялық комитет қызметі тәртібінің жобасын ЕЭК әзірлеп, ол
2015 жылғы 19 наурызда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырысында қаралып, мақұлданды. 2015 жылғы
27 наурыз - 16 сәуір аралығында тәртіп жобасы бойынша алдын ала жариялау кезеңінде комментарийлер мен ұсыныстар келіп түспеді.
Тәртіп жобасын 2015 жылғы
22 қыркүйекте ЕЭК Алқасының отырысында қарау жоспарлануда.
11. Медициналық бұйымдарды тіркеу тәртібі, сондай-ақ медициналық бұйымдарды тіркеу мақсатында олардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне сараптама жүргізу тәртібі
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Медициналық бұйымдарды тіркеудің
ҚР дайындаған схемалары және соларға негізделген ЕАЭО шеңберінде медициналық бұйымдарды тіркеу мен сараптамадан өткізу қағидалары жобасы 2015 жылғы 14 мамырда медициналық бұйымдар айналысын реттеуге арналған жалпы тәсілдерді қалыптастыру жөніндегі ЖТ-ның отырысында мақұлданды. Пысықталған тәртіп жобасы ЕЭК-тің Жұмыс регламентінде белгіленген тәртіппен РӘБ шеңберінде жария талқылауды жүргізу үшін 2015 жылғы 8 - 11 маусымда ЖТ отырыстарында мақұлданды.
Тәртіп жобасы құжаттар жиынтығымен қоса 2015 жылғы 7 шілде - 6 тамыз аралығында РӘБ шеңберінде жария талқылау мақсатында Интернет желісінде ЕАЭО-ның ресми сайтында орналастырылды. Тәртіп жобасын
2015 жылғы қыркүйекте ЖТ отырысында қарау жоспарлануда.

7. Порядка аттестации уполномоченных лиц производителей лекарственных средств
I полугодие 2015 г.
Проект порядка разработан и представлен РФ, рассматривался и одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам
18.02.2015 г.
Получено заключение об ОРВ от 30.07.2015 г. № 28.
Подготовлены материалы для проведения правовой экспертизы.
8. Номенклатуры лекарственных форм
I полугодие 2015 г.
Проект номенклатуры разработан и представлен РК, рассматривался и одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 18.02.2015 г.
Получено заключение об ОРВ от 30.07.2015 г. № 29.
Подготовлены материалы для проведения правовой экспертизы.
9. Концепции гармонизации государственных фармакопей государств-членов
I полугодие 2015 г.
Проект Концепции гармонизации государственных фармакопей государств-членов разработан и представлен РК, а также одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 18.02.2015 г.
В период с 27.03-16.04.2015 г. по проекту Концепции комментариев и предложений в период предварительного опубликования не поступало.
Получено заключение Правового департамента ЕЭК о соответствии проекта Концепции международным договорам и решениям органов ЕАЭС, составляющим право ЕАЭС.
Проект Концепции планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК 22.09.2015 г.
10. Порядка деятельности Фармакопейного комитета
I полугодие 2015 г.
Проект порядка деятельности Фармакопейного комитета разработан ЕЭК, рассматривался и одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 19.03.2015 г.
В период с 27.03-16.04.2015 г. по проекту порядка комментариев и предложений в период предварительного опубликования не поступало.
Проект порядка планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК 22.09.2015 г.
11. Порядка регистрации медицинских изделий, а также порядка проведения экспертизы безопасности, качества и эффективности медицинских изделий в целях их регистрации
I полугодие 2015 г.
Подготовленные РК схемы регистрации медицинских изделий и основанный на них проект правил регистрации и экспертизы медицинских изделий в рамках ЕАЭС одобрены на заседании РГ по формированию общих подходов к регулированию обращения медицинских изделий 14.05.2015 г. Доработанный проект порядка одобрен на заседании РГ 8-11.06.2015 г. для проведения публичного обсуждения в рамках ОРВ в порядке, установленном Регламентом работы ЕЭК.
Проект порядка с комплектом документов размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения в рамках ОРВ с 07.07-06.08.2015 г. Рассмотрение проекта порядка планируется на заседании РГ в сентябре 2015 г.

12. Медициналық бұйымның Одақ нарығындағы айналысының арнайы белгісінің бейнеленуі және ол туралы ереже
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Медициналық бұйымның Одақ нарығындағы айналысының арнайы белгісі және оның бейнеленуі туралы ереженің жобасын ЕЭК әзірлеп, ол
2015 жылғы 18 - 20 наурызда медициналық бұйымдар жөніндегі
ЖТ-ның отырыстарында қаралып, мақұлданды.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізілуде.
13. Медициналық бұйымдар қауіпсіздігі мен тиімділігінің жалпы талаптары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
РФ әзірлеген жалпы талаптар жобасы 2015 жылғы 18 - 20 наурызда медициналық бұйымдар жөніндегі
ЖТ-ның отырыстарында қаралып, мақұлданды.
Жалпы талаптар жобасына РӘБ жүргізу нәтижелері бойынша 2015 жылғы
28 шілдедегі № 26 қорытынды алынды.
Жалпы талаптар жобасы ЕЭК-тің Құқықтық департаментінен алынған ескертулер ескеріле отырып пысықталуда.
14. Медициналық бұйымдарды қолданудың әлеуетті тәуекеліне қарай олардың сапа менеджменті жүйесін енгізуге, қолдауға және бағалауға қойылатын талаптар
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
РФ әзірлеген Медициналық бұйымдарды қолданудың әлеуетті тәуекеліне қарай олардың сапа менеджменті жүйесін енгізуге, қолдауға және бағалауға қойылатын талаптар жобасы
2015 жылғы 13 - 15 мамырда және
2015 жылғы 8 - 11 маусымда медициналық бұйымдар жөніндегі
ЖТ-ның отырыстарында негізінен мақұлданды.
Талаптар жобасы 2015 жылғы 29 шілде - 28 тамыз аралығында жария талқылау мақсатында Интернет желісінде ЕАЭО-ның ресми сайтында орналастырылды.
15. Медициналық бұйымдарды таңбалауға қойылатын талаптар
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Медициналық бұйымдар жөніндегі
ЖТ-ның шешіміне сәйкес талаптар жобасының ережелері медициналық бұйымдар қауіпсіздігі мен тиімділігінің жалпы талаптары жобасына қосылды.
16. Медициналық бұйымдарды қолданудың әлеуетті тәуекеліне қарай оларды жіктеу қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын РФ әзірлеп, ұсынды, сондай-ақ ол 2014 жылғы 27 - 28 қарашада медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ-ның отырыстарында мақұлданды.
ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізілуде.
17. Медициналық бұйымдар номенклатурасын жүргізу қағидалары
2015 жылдың
I жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын РФ әзірлеп, ұсынды.
Қағидалар жобасы құжаттар жиынтығымен қоса 2015 жылғы
24 тамыз - 24 қыркүйек аралығында жария талқылау мақсатында Интернет желісінде ЕАЭО-ның ресми сайтында орналастырылды.
18. Дәрілік заттарды тіркеу және сараптамадан өткізу қағидалары
2015 жылдың
ІI жарты-жылдығы
Қағидалар жобасын ҚР әзірлеп, ұсынды, ол 2015 жылғы 27 - 29 сәуірде сарапшылар кеңесуінде, сондай-ақ
2015 жылғы 13 - 15 мамырда дәрілік заттар жөніндегі ЖТ-ның отырыстарында қаралды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырыстарының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 2015 жылғы 29 мамырға дейін қағидалар жобасы бойынша ескертулер мен ұсыныстар беру тапсырылды.
2015 жылғы 24 - 25 маусымда қағидаларға қосымшалардың жобаларын талқылау бойынша сарапшылар кеңесуі өткізілді.
Келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар бойынша пысықтаудан кейін қағидалар жобасы РӘБ рәсімін өткізу мақсатында Интернет желісінде ЕАЭО-ның ресми сайтында орналастырылатын болады.

12. Изображения специального знака обращения медицинского изделия на рынке Союза и положения о нем
I полугодие 2015 г.
Проект положения о специальном знаке обращения медицинского изделия на рынке ЕАЭС и его изображении разработан ЕЭК, был рассмотрен и одобрен заседании РГ по медицинским изделиям 18-20.03.2015 г.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
13. Общих требований безопасности и эффективности медицинских изделий
I полугодие 2015 г.
Проект общих требований, разработанный РФ, был рассмотрен и одобрен на заседании РГ по медицинским изделиям 18-20.03.2015 г.
По результатам проведения ОРВ проекта общих требований получено заключение от 28.07.2015 г. № 26.
Проект общих требований дорабатывается с учетом полученных замечаний Правового департамента ЕЭК.
14. Требований к внедрению, поддержанию и оценке системы менеджмента качества медицинских изделий в зависимости от потенциального риска их применения
I полугодие 2015 г.
Проект требований к внедрению, поддержанию и оценке системы менеджмента качества медицинских изделий в зависимости от потенциального риска их применения, разработанный РФ, был в основном одобрен на заседании РГ по медицинским изделиям 13-15.05.2015 г. и 8-11.06.2015 г.
Проект требований размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения с 29.07-28.08.2015 г.
15. Требований к маркировке медицинских изделий
I полугодие 2015 г.
В соответствии с решением РГ по медицинским изделиям положения проекта требований включены в проект общих требований безопасности и эффективности медицинских изделий.
16. Правил классификации медицинских изделий в зависимости от потенциального риска их применения
I полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РФ, а также одобрен на заседании РГ по медицинским изделиям 27-28.11.2014 г.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
17. Правил ведения номенклатуры медицинских изделий
I полугодие 2015 г.
Проект правил был разработан и представлен РФ.
Проект правил с комплектом документов размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения с 24.08-24.09.2015 г.
18. Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РК, рассмотрен на совещании экспертов 27-29.04.2015 г., а также на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г.
По итогам заседания РГ по лекарственным средствам членам РГ было поручено к 29.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту правил.
24-25.06.2015 г. проведено совещание экспертов по обсуждению проектов приложений к правилам.
После доработки по поступившим замечаниям и предложениям проект правил будет размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет с целью проведения процедуры ОРВ.

19. Дәрілік заттар айналысы саласындағы тиісті дистрибьюторлық практика қағидалары
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Қағидалардың жобасын ҚР әзірлеп, ұсынып отыр, 19.03.2015 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды және аталған отырысты өткізу барысында алынған ескертпелер бойынша пысықталды.
РӘБ шеңберінде жария талқылау нәтижелері бойынша пысықталған жалпы талаптар жобасы оған қосымша құжаттар жасақталымымен бірге қорытынды дайындау үшін РӘБ өткізу бойынша ЕЭК-тің Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаментіне және ЖТ мүшелеріне жіберілді.
20. Дәрілік заттар айналысы саласында қайта өндірілген дәрілік заттардың биобаламалылығына зерттеулер жүргізу қағидалары
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Қағидалардың жобасын ҚР әзірлеп, ұсынып отыр, 19.03.2015 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды және аталған отырысты өткізу барысында алынған ескертпелер бойынша пысықталды.
Қорытынды дайындау үшін РӘБ өткізу бойынша ЕЭК-тің Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаментіне және ЖТ мүшелеріне жіберу мақсатында РӘБ шеңберінде жария талқылау нәтижелері бойынша қағидалар жобасына пысықтау жүргізілуде.
21. Биологиялық дәрілік заттарға зерттеулер жүргізу қағидалары
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Қағидалар жобасын РФ әзірлеп, ұсынып отыр, 09.04.2015 ж. Тараптар сарапшыларының кеңесінде және 13-15.05.2015 ж. ҚР, Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды. 08-11.06.2015 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 10.07.2015 жылға дейін қағидалар жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды.
Қағидалар жобасы 03-07.08.2015 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.
Қағидалар жобасы құжаттар жасақталымымен бірге жария талқылау мақсатында 27.08-26.09.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
22. Дәрілік заттарды өндірушілердің уәкілетті тұлғалары тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Дәрілік заттарды өндірушілердің уәкілетті тұлғалары тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібінің жобасын ЕЭК әзірледі және ол 13-15.05 2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды, оның қорытындысы бойынша 25.05.2015 ж. дейін осы тәртіп жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ мүшелерімен жұмыс тәртібінде консультация өткізілді. Тәртіптің жобасы құжаттар жасақталымымен бірге РӘБ рәсімі шеңберінде жария талқылау мақсатында 26.06-26.07.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
Жария талқылау нәтижелері бойынша қағидалар жобасына пысықтау жүргізіліп жатыр.

19. Правил надлежащей дистрибьюторской практики в сфере обращения лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РК, рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 19.03.2015 г. и доработан по замечаниям, полученным в ходе проведения указанного заседания.
Доработанный по результатам публичного обсуждения в рамках ОРВ проект общих требований с комплектом документов к нему направлен в Департамент развития предпринимательской деятельности ЕЭК и членам РГ по проведению ОРВ для подготовки заключения.
20. Правил проведения исследований биоэквивалентности воспроизведенных лекарственных средств в сфере обращения лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РК, рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 19.03.2015 г. и доработан по замечаниям, полученным в ходе проведения указанного заседания.
Ведется доработка проекта правил по результатам публичного обсуждения в рамках ОРВ в целях направления в Департамент развития предпринимательской деятельности ЕЭК и членам РГ по проведению ОРВ для подготовки заключения.
21. Правил проведения исследований биологических лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РФ, рассмотрен на совещании экспертов Сторон 09.04.2015 г. и на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК. По итогам заседания РГ по лекарственным средствам 08-11.06.2015 г. членам РГ поручено к 10.07.2015 г. представить замечания и предложения по проекту правил.
Проект правил рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 03-07.08.2015 г.
Проект правил с комплектом документов размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения с 27.08-26.09.2015 г.
22. Порядка формирования и ведения реестра уполномоченных лиц производителей лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект порядка формирования и ведения реестра уполномоченных лиц производителей лекарственных средств разработан ЕЭК и рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05 2015 г. в г. Алматы, РК, по итогам которого поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту порядка.
Проводились консультации в рабочем порядке с членами РГ по лекарственным средствам. Проект правил с комплектом документов размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения в рамках процедуры ОРВ с 26.06-26.07.2015 г.
Ведется доработка проекта правил по результатам публичного обсуждения.

23. Еуразиялық экономикалық комиссия жанындағы Дәрілік заттар жөніндегі сарапшылық комитетті қалыптастыру және оның қызмет тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Еуразиялық экономикалық комиссия жанындағы Дәрілік заттар жөніндегі сарапшылық комитетті қалыптастыру және оның қызмет тәртібінің жобасын ЕЭК әзірледі және ол 13-15.05 2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды, оның қорытындысы бойынша 25.05.2015 ж. дейін осы тәртіп жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды.
Тәртіптің жобасы құжаттар жасақталымымен бірге жария талқылау мақсатында 23.07-22.08.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
Құқықтық сараптама жүргізу мақсатында тәртіптің жобасын дайындау жүргізіліп жатыр.
24. Мүше мемлекеттердің жалған және (немесе) контрафактілі дәрілік заттарды анықтау бойынша өзара іс-қимыл тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тәртіптің жобасын РФ ЕЭК-ке ұсынды және ол 15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 25.05.2015 ж. дейін осы тәртіптің жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды. ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне сәйкес жобаны пысықтау және тиісті материалдарды дайындау жүргізіліп жатыр.
2015 жылғы қыркүйекте РӘБ жөніндегі ЖТ отырысында тәртіп жобасына РӘБ рәсімін жүргізудің мақсатқа лайықтығы туралы мәселе қарастырылатын болады.
25. Дәрілік заттарды таңбалауға қойылатын талаптар
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Талаптардың жобасын РФ әзірлеп, ұсынып отыр, ол 31.10.2014 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралып, тұтастай мақұлданды. 13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қарау нәтижелері бойынша осы талаптар жобасы мақұлданды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
26. Дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қойылатын бірыңғай талаптар
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Бірыңғай талаптардың жобасын ҚР әзірлеп, ұсынып отыр, ол 06.04.2015 ж. Тараптар сарапшыларының кеңесінде қаралды.
13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қарау нәтижелері бойынша талаптардың жобасы РӘБ рәсімдері шеңберінде қоғамдық талқылауға шығару үшін мақұлданды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
27. Фармацевтикалық инспекциялар жүргізуді қамтамасыз ету тәртібі және фармацевтикалық инспекторларға сыйақының мөлшерін айқындау тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тәртіптің жобасын ЕЭК әзірледі және ол 13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.

23. Порядка формирования и деятельности Экспертного комитета по лекарственным средствам при Евразийской экономической комиссии
II полугодие 2015 г.
Проект порядка формирования и деятельности Экспертного комитета по лекарственным средствам при ЕЭК разработан ЕЭК и рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК, по итогам которого членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту порядка.
Проект порядка с комплектом документов был размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения с 23.07-22.08.2015 г.
Ведется подготовка проекта порядка в целях проведения правовой экспертизы.
24. Порядка взаимодействия государств-членов по выявлению фальсифицированных и (или) контрафактных лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект порядка представлен в ЕЭК РФ и рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК.
По итогам заседания РГ по лекарственным средствам членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту порядка. Проводится доработка проекта и подготовка соответствующих материалов в соответствии с Регламентом работы ЕЭК.
На заседании РГ по ОРВ в сентябре 2015 г. будет рассмотрен вопрос о целесообразности проведения процедуры ОРВ проекта порядка.
25. Требований к маркировке лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект требований разработан и представлен РФ, рассмотрен и в целом одобрен на заседании РГ по лекарственным средствам 31.10.2014 г. По результатам рассмотрения на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК проект требований одобрен.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
26. Единых требований к инструкции по медицинскому применению лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект единых требований  разработан и представлен РК, рассмотрен на совещании экспертов Сторон 06.04.2015 г.
По результатам рассмотрения на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК, проект требований одобрен для вынесения на общественное обсуждение в рамках процедуры ОРВ.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
27. Порядка обеспечения проведения фармацевтических инспекций и порядка определения размера вознаграждения фармацевтических инспекторов
II полугодие 2015 г.
Проект порядка разработан ЕЭК и рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК.

Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 25.05.2015 ж. дейін осы тәртіп жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды
Тәртіптің жобасы 08-11.06.2015 ж. ЖТ отырысында қаралды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
28. Дәрілік заттар айналысы саласындағы инспекторлардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тәртіптің жобасын ЕЭК әзірледі және ол 13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 25.05.2015 ж. дейін осы тәртіп жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды
Тәртіптің жобасы, сондай-ақ дәрілік заттар жөніндегі ЖТ мүшелерінің ескертпелері 07.07.2015 ж. ЖТ отырысында қаралды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
29. Тіркелген дәрілік заттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тәртіптің жобасын ЕЭК әзірледі және ол 13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 25.05.2015 ж. дейін тәртіптің жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды. Жоба және ЖТ мүшелерінің ескертпелері мен ұсыныстары 07-8.07.2015 ж. сарапшылар кеңесінде қарастырылды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
Тәртіптің жобасы құжаттардың жасақталымымен бірге жария талқылау мақсатында 27.08-26.09.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
30. Дәрілік заттар айналысы саласында ақпараттық жүйені құру және оның жұмыс істеу қағидалары
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Қағидалардың жобасын ЕЭК әзірледі және ол 13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында ЖТ отырысында қарастырылды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 25.05.2015 ж. дейін жоба бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды.
Қағидалардың жобасы, сондай-ақ ЖТ мүшелерінің ескертпелері 07.07.2015 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
31. Дәрілік заттар айналысы саласындағы ұғымдар мен анықтамалардың ақпараттық анықтамалығы
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Ақпараттық анықтамалықтың жобасы ЕЭК-тің дәрілік заттар жөніндегі актілерінің жобаларын дайындаумен және талқылаумен бір мезгілде пысықталады.
Ақпараттық анықтамалықтың жобасы 07.07.2015 ж. дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.

По итогам заседания РГ по лекарственным средствам членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту порядка.
Проект порядка был рассмотрен на заседании РГ 08-11.06.2015 г.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
28. Порядка формирования и ведения реестра инспекторов в сфере обращения лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект Порядка разработан ЕЭК и рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК.
По итогам заседания РГ по лекарственным членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту порядка.
Проект порядка, а также замечания членов РГ по лекарственным рассмотрены на заседании РГ 07.07.2015 г.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
29. Порядка формирования и ведения единого реестра зарегистрированных лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект порядка разработан ЕЭК и рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам
13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК.
По итогам заседания РГ по лекарственным средствам членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту порядка. Проект и замечания и предложения членов РГ рассмотрены на совещании экспертов 07-8.07.2015 г.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
Проект порядка с комплектом документов размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях публичного обсуждения с 27.08-26.09.2015 г.
30. Правил создания и функционирования информационной системы в сфере обращения лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект правил разработан ЕЭК и рассмотрен на заседании РГ
13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК.
По итогам заседания РГ по лекарственным средствам членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту.
Проект правил, а также замечания членов РГ рассмотрены на заседании РГ по лекарственным средствам 07.07.2015 г. В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
31. Информационного справочника понятий и определений в сфере обращения лекарственных средств
II полугодие 2015 г.
Проект информационного справочника дорабатывается, одновременно с подготовкой и обсуждением проектов актов ЕЭК по лекарственным средствам.
Проект информационного справочника рассмотрен на заседании РГ по лекарственным средствам 07.07.2015 г.

32. Рецептісіз босатылатын дәрілік заттардың санаттарын айқындау қағидалары
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Қағидалардың жобасын ҚР әзірлеп, ұсынып отыр. 07.04.2015 ж. Тараптар сарапшыларының кеңесінде, сондай-ақ 13-15.05.2015 ж. ҚР Алматы қаласында дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды.
Дәрілік заттар жөніндегі ЖТ отырысының қорытындысы бойынша ЖТ мүшелеріне 25.05.2015 ж. дейін осы қағидалар жобасы бойынша өз ескертпелері мен ұсыныстарын беру тапсырылды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
33. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының адамдар өміріне және (немесе) денсаулығына қауіп төндіретін медициналық бұйымдарды, сапасыз, контрафактілі немесе жалған медициналық бұйымдарды қолдануды тоқтата тұру немесе оған тыйым салу және оларды айналыстан алып тастау бойынша шаралар қолдану тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тәртіптің жобасын БР әзірлеп, ұсынып отыр. Тәртіптің жобасын 2015 жылғы қыркүйекте медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырысында қарау жоспарланып отыр.
34. Медициналық бұйымдарды тіркеу мақсатында оларға зерттеу (сынау) жүргізу қағидалары
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Медициналық бұйымдарға техникалық сынаулар жүргізу қағидаларының және медициналық бұйымдардың биологиялық әрекетін бағалау бойынша зерттеулер (сынаулар) жүргізу қағидаларының жобаларын БР әзірлеп, ұсынып отыр.
Медициналық бұйымдарға техникалық сынаулар жүргізу қағидаларының жобасы 08-11.06.2015 ж. медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырысында мақұлданды.
ЕЭК-нің Жұмыс регламентіне сәйкес РӘБ рәсімі жүргізіліп жатыр.
Биологиялық әрекетін бағалау бойынша сынаулар жүргізу жөніндегі және клиникалық сынаулар жүргізу жөніндегі қағидалардың жобалары 2015 жылғы қыркүйекте медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырыстарында қарастырылатын болады.
35. Медициналық бұйымдарды тіркеу мақсатында оларға зерттеулерді (сынауларды) жүзеге асыруға құқығы бар мекемелерге, ұйымдар мен кәсіпорындарға, оның ішінде медициналық мекемелер мен ұйымдарға қойылатын талаптар және олардың көрсетілген талаптарға сәйкестігін бағалау тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Талаптардың жобасы медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ-ның шешіміне сәйкес медициналық бұйымдарды тіркеу мақсатында оларға зерттеулер (сынаулар) жүргізу қағидаларының жобасына енгізілді.
36. Медициналық бұйымның пайдаланушылық құжаттамасына қойылатын талаптар
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Жобаның ережелері медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ-ның шешіміне сәйкес медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен тиімділігінің жалпы талаптары жобасына енгізілді.

32. Правил определения категорий лекарственных средств, отпускаемых без рецепта
II полугодие 2015 г.
Проект правил разработан и представлен РК. Рассмотрен на совещании экспертов Сторон 07.04.2015 г., а также на заседании РГ по лекарственным средствам 13-15.05.2015 г. в г. Алматы, РК.
По итогам заседания РГ по лекарственным средствам членам РГ поручено к 25.05.2015 г. представить замечания и предложения по проекту правил.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
33. Порядка применения уполномоченными органами государств-членов мер по приостановлению или запрету применения медицинских изделий, представляющих опасность для жизни и (или) здоровья людей, недоброкачественных, контрафактных или фальсифицированных медицинских изделий и изъятию их из обращения
II полугодие 2015 г.
Проект порядка разработан и представлен РБ. Рассмотрение проекта порядка планируется на заседании РГ по медицинским изделиям в сентябре 2015 г.
34. Правил проведения исследований (испытаний) медицинских изделий в целях их регистрации
II полугодие 2015 г.
Проекты правил проведения технических испытаний медицинских изделий и правил проведения исследований (испытаний) по оценке биологического действия медицинских изделий разработаны и представлены РБ.
Проект правил технических испытаний медицинских изделия одобрен на заседании РГ по медицинским изделиям
08-11.06.2015 г.
В соответствии с Регламентом работы ЕЭК проводится процедура ОРВ.
Проекты правил по проведению испытаний по оценке биологического действия и по проведению клинических испытаний будут рассмотрены на заседаниях РГ по медицинским изделиям в сентябре 2015 г.
35. Требований к учреждениям, организациям и предприятиям, в том числе медицинским учреждениям и организациям, имеющим право осуществлять исследования (испытания) медицинских изделий в целях их регистрации, и порядок оценки их соответствия указанным требованиям
II полугодие 2015 г.
Проект требований в соответствии с решением РГ по медицинским изделиям включены в проект Правил проведения исследований (испытаний) медицинских изделий в целях их регистрации.
36. Требований к эксплуатационной документации медицинского изделия
II полугодие 2015 г.
В соответствии с решением РГ по медицинским изделиям положения проекта требований включены в проект общих требований безопасности и эффективности медицинских изделий.

37. Тіркелуі кезінде өлшем құралдарына жатқызылуға жататын медициналық бұйымдар түрлерінің тізбесі (медициналық бұйымдарды өлшем құралдарына жатқызу тәртібін қоса алғанда)
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тізбенің жобасын РФ әзірлеп, ұсынып отыр.
Жоба 2015 жылғы тамызда медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырысында қаралды. Тізбенің жобасы жария талқылау жүргізу мақсатында 24.08-23.09.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
38. Медициналық бұйымдарды тіркеу кезінде уәкілетті органдар арасында туындайтын келіспеушіліктерді реттеу тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
ЕЭК Жұмыс регламентіне сәйкес, Медициналық бұйымдарды тіркеу кезінде уәкілетті органдар арасында туындайтын келіспеушіліктерді реттеу тәртібінің жобасы әзірленіп жатыр.
39. Медициналық бұйымдар айналысы саласында ақпараттық жүйені қалыптастыру және жүргізу тәртібі
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Тәртіптің жобасын ЕЭК әзірледі.
Жоба медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырыстарында Ақпараттық технологиялар департаментінің мамандарын тарта отырып, бірнеше рет қаралды және мақұлданды. Тәртіптің жобасы жария талқылау мақсатында 17.08-16.09.2015 ж. аралығында
ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
40. Медициналық бұйымдар қауіпсіздігінің, сапасы мен тиімділігінің мониторингі қағидалары (қолданудың ықтимал тәуекел сыныбы жоғары медициналық бұйымдардың жекелеген түрлерін клиникалық қолдану тәжірибесі негізінде жасалған есептерді медициналық бұйымдарды өндірушінің мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберу тәртібін қоса алғанда)
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
РФ медициналық бұйымдар қауіпсіздігінің, сапасы мен тиімділігінің мониторингі тұжырымдамасын әзірлеп, ол 19-20.02.2015 ж. медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырысында мақұлданды.
РФ Тұжырымдама негізінде ЖТ-да қарауға ұсыну үшін медициналық бұйымдар қауіпсіздігінің, сапасы мен тиімділігінің мониторингі қағидаларының жобасын ұсынды (бағдарлы аяқталу мерзімі – 2015 жылғы маусым).
Қағидалар жобасы 09-10.07.2015 ж. медициналық бұйымдар жөніндегі ЖТ отырысында қаралып, мақұлданды.
Тәртіптің жобасы жария талқылау өткізу мақсатында 17.08-16.09.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі ресми сайтында орналастырылды.
6.
Үндеудің 9-абзацы: "Шарттың экспортты дамыту бойынша бірлескен іс-қимылды көздейтін ережелерін практикалық тұрғыдан іске асыруды бастау"
Слепнев А.А.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың "Экспортты дамыту жөніндегі шаралар" атты 41-бабын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оларды Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың
ІІ тоқсаны

37. Перечня видов медицинских изделий, подлежащих отнесению при их регистрации к средствам измерения (включая порядок отнесения медицинских изделий к средствам измерений)
II полугодие 2015 г.
Проект перечня разработан и представлен РФ.
Проект был рассмотрен на заседании РГ по медицинским изделиям в августе 2015 г. Проект перечня размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях проведения публичного обсуждения с 24.08-23.09.2015 г.
38. Порядка урегулирования разногласий, возникающих между уполномоченными органами при регистрации медицинских изделий
II полугодие 2015 г.
Проводится разработка проекта порядка урегулирования разногласий, возникающих между уполномоченными органами при регистрации медицинских изделий в соответствии с Регламентом работы ЕЭК.
39. Порядка формирования и ведения информационной системы в сфере обращения медицинских изделий
II полугодие 2015 г.
Проект порядка разработан ЕЭК.
Проект неоднократно рассматривался и был одобрен на заседании РГ по медицинским изделиям с привлечением специалистов Департамента информационных технологий. Проект порядка размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях проведения публичного обсуждения с 17.08-16.09.2015 г.
40. Правил мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий (включая порядок направления производителем медицинских изделий уполномоченному органу государства-члена отчетов, составленных на основании опыта клинического применения отдельных видов медицинских изделий высокого класса потенциального риска применения)
II полугодие 2015 г.
РФ разработана концепция мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий, которая была одобрена на заседании РГ по медицинским изделиям 19-20.02.2015 г.
РФ на основе Концепции представлен проект правил мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий (ориентировочный срок завершения – июнь 2015 г.) для его представления на рассмотрение РГ.
Проект правил был рассмотрен и одобрен на заседании РГ по медицинским изделиям 09-10.07.2015 г.
Проект порядка размещен на официальном сайте ЕАЭС в сети Интернет в целях проведения публичного обсуждения с 17.08-16.09.2015 г.
6.
Абзац 9 Обращения: «начать практическую реализацию положений Договора, предусматривающих совместные действия по развитию экспорта.»
Слепнев А.А.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза предложений по реализации статьи 41 «Меры по развитию экспорта» Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
II квартал 2015 г.

Жоспардың бұл тармағы орындалды. ЕМК-ның "Экспортты дамытуға бағытталған шаралар туралы" 29.05.2015 ж. № 2 шешімі қабылданды.
ЕАЭО-ның (БР, ҚР, РФ) даму банктері 08.05.2015 ж. Инвестициялық және сауда-экономикалық салалардағы ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойды.
Қазіргі таңда Даму банктерінің ынтымақтастығын дамыту бойынша жол картасы әзірленіп жатыр (ЕЭК-тің және лизинг компанияларының іс-шараларын ескере отырып), оған 2015 жылғы қазанда Сочи қаласында қол қою жоспарланып отыр.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің экспорттық-кредиттік агенттіктері арасында ынтымақтастық туралы меморандум қол қойылуға дайындалып жатыр.
2016 жылғы қазанда Ресейде "Еуразиялық апта" көрмелік-конгрестік форумын өткізуді ұйымдастыру бойынша дайындық басталды.
7.
Үндеудің 10-абзацы: "Электр энергиясының, газдың, мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру тұжырымдамаларын жасауға маңызды мән береміз."
Мансұров Т.А.
Мына жобаларды мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оларды Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы:
1. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы
2015 жылдың
ІІ тоқсаны
Жоспардың осы тармағы орындалды. ЕАЭО-ның ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы ЖЕЭК-тің 08.05.2015 ж. № 12 шешімімен бекітілді.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы
2015 жылдың
ІV тоқсаны
Осы тармақты орындау шеңберінде мыналар орындалды:
- 2015 ж. мамыр-маусымда мына тұжырымдама жобасын әзірлеу бойынша ҒЗЖ орындауға арналған екі сатылы конкурс өткізілді;
- тұжырымдаманың жобасы  14.07 және 18.08.2015 ж. мұнай және газ жөніндегі КК жанындағы тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі ЖТ отырыстарында қаралды;
- ЖТ отырыстарының нәтижелері бойынша тұжырымдама жобасы тараптар сарапшыларының ұстанымдары ескеріле отырып пысықталды және ескертпелер мен ұсыныстар беру үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілді. 2015 жылдың соңына дейін:
- 2015 жылғы қазанда мұнай және газ жөніндегі КК отырысында тұжырымдаманың жобасын қарау;
- 2015 жылғы қарашада ЕЭК Алқасының отырысында тұжырымдаманың жобасын қарау;
- 2015 жылғы желтоқсанда ЕЭК Кеңесінің отырысында тұжырымдаманың жобасын қарау;
- тұжырымдаманың жобасын 31.12.2015 ж. ЖЕЭК-тің қарауына ұсыну жоспарланып отыр.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ мұнай және мұнай өнімдері нарықтарын қалыптастыру тұжырымдамасының жобасы
2015 жылдың
ІV тоқсаны
Осы тармақты орындау шеңберінде мыналар орындалды:
- 2015 ж. мамыр-маусымда мына тұжырымдама жобасын әзірлеу бойынша ҒЗЖ орындауға арналған екі сатылы конкурс өткізілді;

Пункт плана выполнен. Принято решение ЕМС от 29.05.2015 г. № 2 «О мерах, направленных на развитие экспорта».
Банками развития ЕАЭС (РБ, РК, РФ) 08.05.2015 г. подписан Меморандум о сотрудничестве в инвестиционной и торгово-экономической сферах.
В настоящее время разрабатывается Дорожная карта по развитию сотрудничества банков развития (с учетом мероприятий ЕЭК и лизинговых компаний), подписание которой запланировано в октябре 2015 г. в г. Сочи.
Готовится к подписанию Меморандум о сотрудничестве между экспортно-кредитными агентствами государств – членов ЕАЭС.
Начата подготовка по организации проведения в октябре 2016 г. в России выставочно-конгрессного форума «Евразийская неделя».
7.
Абзац 10 Обращения: «Придаем важное значение выработке концепций формирования общих рынков электроэнергии, газа, нефти и нефтепродуктов.»
Мансуров Т.А.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов:
1. Концепции формирования общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза
II квартал 2015 г.
Пункт плана выполнен. Концепция формирования общего электроэнергетического рынка ЕАЭС утверждена решением ВЕЭС № 12 от 08.05.2015 г.
2. Концепции формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза
IV квартал 2015г.
В рамках исполнения пункта выполнено следующее:
- в мае-июне 2015 г. проведен двухэтапный конкурс на выполнение НИР по разработке проекта концепции;
- проект концепции рассмотрен 14.07 и 18.08.2015 г. на заседаниях РГ по разработке проекта концепции при КК по нефти и газу;
- по результатам заседаний РГ проект концепции был доработан с учетом позиций экспертов сторон и направлен в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС для представления замечаний и предложений. До конца 2015 г. планируется:
- рассмотрение проекта концепции на заседании КК по нефти и газу в октябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Коллегии ЕЭК в ноябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Совета ЕЭК в декабре 2015 г.;
- представление проекта концепции на рассмотрение ВЕЭС до 31.12.2015 г.
3. Концепции формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
IV квартал 2015г.
В рамках исполнения пункта выполнено следующее:
- в мае-июне 2015 г. проведен двухэтапный конкурс на выполнение НИР по разработке проекта концепции;

- тұжырымдаманың жобасы  14.07 және 18.08.2015 ж. мұнай және газ жөніндегі КК жанындағы тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі ЖТ отырыстарында қаралды;
- ЖТ отырыстарының нәтижелері бойынша тұжырымдама жобасы тараптар сарапшыларының ұстанымдары ескеріле отырып пысықталды және ескертпелер мен ұсыныстар беру үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілді. 2015 жылдың соңына дейін:
- 2015 жылғы қазанда мұнай және газ жөніндегі Консультациялық комитеттің отырысында тұжырымдаманың жобасын қарау;
- 2015 жылғы қарашада ЕЭК Алқасының отырысында тұжырымдаманың жобасын қарау;
- 2015 жылғы желтоқсанда ЕЭК Кеңесінің отырысында тұжырымдаманың жобасын қарау;
- тұжырымдаманың жобасын 31.12.2015 ж. ЖЕЭК-тің қарауына ұсыну жоспарланып отыр.
4. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газдың, мұнай мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) теңгерімдерін қалыптастыру әдіснамалары туралы келісім
2015 жылдың
ІІ тоқсаны
ЕЭК Алқасының 31.03.2015 ж. № 22 шешімімен Келісім жобасы мақұлданып, 01.05.2015 жылға дейінгі мерзімде МІК-тен өту үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге жіберілді.
МІК нәтижелері бойынша 15.07.2015 ж. Тараптардың уәкілетті органдарының министрлер орынбасарлары деңгейіндегі кеңесі өткізілді, осы кеңес қорытындысы бойынша Келісімнің жобасы келісілді. Келісімнің жобасын 22.09.2015 ж. ЕЭК Алқасының отырысында қарау; Келісімнің жобасын 2015 жылғы қазан-қарашада ЕЭК Кеңесінің отырысында қарау және құжат жобасын оған тараптардың уәкілетті органдарының қол қоюы үшін қажетті МІР жүргізу үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге жіберу жоспарланып отыр.
Корешков В.Н.
Еуразиялық экономикалық одақтың мына техникалық регламенттерінің жобаларын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оларды Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы:
1. "Электр энергиясын тұтынатын құрылғылардың энергетикалық тиімділігіне қойылатын талаптар туралы"
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Техникалық регламентті жария талқылау 09.06.2014 ж. аяқталды.
Техникалық регламенттің жобасын ЕЭК Кеңесінің 20.06.2012 ж. № 48 шешімімен бекітілген КО-ның техникалық регламентін әзірлеу, қабылдау, оған өзгерістер енгізу және оның күшін жою тәртібі туралы ережеге сәйкес мүше мемлекеттерге МІК-ге жіберу мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары басшыларының (басшылары орынбасарларының) келіссөздерін белгіленген тәртіппен өткізу мақсатында техникалық регламенттің жобасын ЕЭК 19-21.05.2015 ж. ЖТ отырысында болған талқылауды ескере отырып, пысықтап жатыр.
2. "Тұтынушыға электр энергиясын тұтынатын құрылғылардың энергетикалық тиімділігі туралы хабарлау туралы"
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Техникалық регламент жобасының БР, ҚР және РФ-дегі МІК нәтижелері бойынша Жиынтық кесте дайындалып, ол Тараптардың бейінді ведомстволарына жіберілді.

- проект концепции рассмотрен 14.07 и 18.08.2015 г. на заседаниях РГ по разработке проекта концепции при КК по нефти и газу;
- по результатам заседаний РГ проект концепции был доработан с учетом позиций экспертов сторон и направлен в уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС для представления замечаний и предложений. До конца 2015 г. планируется:
- рассмотрение проекта концепции на заседании Консультативного комитета по нефти и газу в октябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Коллегии ЕЭК в ноябре 2015 г.;
- рассмотрение проекта концепции на заседании Совета ЕЭК в декабре 2015 г.;
- представление проекта концепции на рассмотрение ВЕЭС до 31.12.2015 г.
4. Соглашения о методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза
II квартал 2015 г.
Решением Коллегии ЕЭК от 31.03.2015 г. № 22 проект Соглашения одобрен и направлен государствам – членам ЕАЭС для прохождения в срок до 01.05.2015 г. ВГС.
По результатам ВГС 15.07.2015 г. проведено совещание на уровне заместителей министров уполномоченных органов Сторон, по итогам совещания проект Соглашения согласован. Рассмотрение проекта Соглашения планируется на заседании Коллегии ЕЭК 22.09.2015 г.; рассмотрение проекта Соглашения на заседании Совета ЕЭК в октябре-ноябре 2015 г. и направление проекта документа в государства – члены ЕАЭС для проведения ВГП, необходимых для его подписания уполномоченными органами сторон.
Корешков В.Н.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов технических регламентов Евразийского экономического союза:
1. «О требованиях к энергетической эффективности электрических энергопотребляющих устройств»
II полугодие 2015 г.
Публичное обсуждение технического регламента завершено 09.06.2014 г.
Проект технического регламента дорабатывается ЕЭК с учетом обсуждения, состоявшегося
19-21.05.2015 г. на заседании РГ, с целью проведения в установленном порядке переговоров руководителей (заместителей руководителей) уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС для принятия решения о возможности направления проекта технического регламента на ВГС в государства – члены в соответствии с Положением о порядке разработки, принятия, внесения изменений и отмены технического регламента ТС, утвержденным решением Совета ЕЭК от 20.06.2012 г. № 48.
2. «Об информировании потребителя об энергетической эффективности электрических энергопотребляющих устройств»
II полугодие 2015 г.
Подготовлена Сводная таблица по результатам ВГС в РБ, РК и РФ проекта технического регламента, которая направлена профильным ведомствам Сторон.

15.04.2015 ж. ЕЭК-те ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Жиынтық кестені қарау жөніндегі кеңесі өткізілді.
22.06.2015 ж. № 16-460 хатпен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына аталған кеңес хаттамасының көшірмесі жіберілді. Осы хатпен ЕЭК сондай-ақ Тараптардың уәкілетті органдарына техникалық регламенттің жобасын пысықтау үшін және өткізілген талқылауды ескере отырып, техникалық регламенттің жобасын пысықтау үшін ЖТ қалыптастыруды қамтамасыз етуді сұрап, өтініш жасады.
25.06.2015 ж. хатпен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне қарау және пысықталған техникалық регламент жобасына қайтадан МІК өткізу қажеттігі туралы ұстанымын білдіруі үшін хаттаманың көшірмесі жіберілді.
БР-дың Стандарттау жөніндегі мемлекеттік комитеті және ҚР-дың Инвестициялар және даму министрлігі пысықталған техникалық регламент жобасын қайтадан МІК-ке жіберудің мақсатқа лайықтығы туралы ұстанымын білдірді.
ЕЭК-ке АР мен РФ-ның ұстанымдары берілмеді.
3. "Отын ретінде пайдалану үшін сұйытылған көмірсутек газдарға қойылатын талаптар"
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
ЕЭК 23.05.2014 ж. техникалық регламенттің жобасын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне жіберді.
БР, ҚР және РФ МІК нәтижелерін ұсынды.
Техникалық реттеу жөніндегі КК-ның 25.06.2015 ж. 13-ші отырысының қорытындысы бойынша ЕЭК-ке техникалық регламенттің жобасын және оған қоса берілетін құжаттардың жасақталымын болып өткен талқылауды ескере отырып пысықтау және олардың қарау үшін белгіленген тәртіппен ЕЭК Алқасына жіберілуін қамтамасыз ету ұсынылды.
ЕЭК техникалық регламенттің жобасы мен оған қоса берілетін құжаттардың жасақталымын 25.08.2015 ж. № ВК-1906/16 хатпен МІК жүргізу үшін ҚғР Үкіметіне жіберді.
4. "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы"
2015 ж.
ІІ жарты жылдық
ЕЭК Кеңесінің 01.10.2014 жылғы № 79 шешімімен бекітілген КО-ның техникалық регламенттерін әзірлеу және КО-ның техникалық реглементтеріне өзгерістер енгізу жоспарының І бөлімінің 17 және 19-тармақтарында тиісінше "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" және "Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдау үшін магистральді құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламенттерін (бұдан әрі – техникалық регламенттердің жобалары) әзірлеу көзделген.
Жауапты әзірлеуші болып РФ (Ресейдің Энергиямині) белгіленді, МІК қорытындыларын ұсыну мерзімі – 2015 жылғы І тоқсан.
ЕЭК 24.12.2014 ж. хатпен – РФ Энергияминіне және 02.03.2015 ж. хатпен РФ Үкіметіне техникалық регламенттер жобаларының алғашқы редакцияларын және оларға қоса берілетін тиісті құжаттардың жасақталымдарын ұсынуды тездету туралы өтініш жасады.
РФ Энергиямині 20.02.2015 ж. хатпен ЕЭК-ті аталған техникалық регламенттерді әзірлеу бойынша жұмыс топтарын құру туралы хабарлады.
Қазіргі таңға дейін техникалық регламенттер жобаларының алғашқы редакциялары және оларға қоса берілетін құжаттардың жасақталымдары ЕЭК-ке ұсынылған жоқ.

15.04.2015 г. в ЕЭК проведено совещание уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС по рассмотрению Сводной таблицы.
Письмом от 22.06.2015 г. № 16-460 в уполномоченные органы государств-членов ЕАЭС направлена копия протокола указанного совещания. Данным письмом ЕЭК также обратилась в уполномоченные органы Сторон с просьбой обеспечить формирование РГ для доработки проекта технического регламента и доработки проекта технического регламента с учетом состоявшегося обсуждения.
Письмом от 25.06.2015 г. в правительства государств – членов ЕАЭС направлена копия протокола для рассмотрения и представления позиции о необходимости проведения повторного ВГС доработанного проекта технического регламента. Государственный комитет по стандартизации РБ и Министерство по инвестициям и развитию РК представили позицию о целесообразности направления доработанного проекта технического регламента на повторное ВГС.
Позиции РА и РФ в ЕЭК не представлены.
3. «Требования к сжиженным углеводородным газам для использования в качестве топлива»
II полугодие 2015 г.
ЕЭК 23.05.2014 г. направила проект технического регламента в Правительства государств – членов ЕАЭС.
Результаты ВГС представлены РБ, РК и РФ.
По итогам 13-го заседания КК по техническому регулированию 25.06.2015 г. ЕЭК рекомендовано доработать проект технического регламента и комплект документов к нему с учетом состоявшегося обсуждения и обеспечить их направление для рассмотрения на заседании Коллегии ЕЭК в установленном порядке.
Письмом от 25.08.2015 № ВК-1906/16 ЕЭК направила проект технического регламента и комплект документов к нему в Правительство КР для проведения ВГС.
4. «О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию»
II полугодие 2015 г.
Пунктами 17 и 19 раздела I Плана разработки технических регламентов ТС и внесения изменений в технические регламенты ТС, утвержденного решением Совета ЕЭК от 01.10.2014 г. № 79 предусмотрена разработка технических регламентов
«О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию» и «О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов» (далее – проекты технических регламентов) соответственно.
Ответственным разработчиком определена РФ (Минэнерго России), срок представления итогов ВГС – I квартал 2015 г.
ЕЭК письмами от 24.12.2014 г.  обратилась в Минэнерго РФ и 02.03.2015 г. в Правительство РФ с просьбой об ускорении представления первых редакций проектов технических регламентов и соответствующих комплектов документов к ним. Минэнерго РФ письмом от 20.02.2015 г. проинформировало ЕЭК о создании рабочих групп по разработке указанных технических регламентов.
До настоящего времени первые редакции проектов технических регламентов и комплекты документов к ним в ЕЭК представлены не были.

ЕЭК 02.07.2015 ж. хатпен РФ Энергияминіне техникалық регламенттер жобаларының алғашқы редакцияларын және оларға қоса берілетін құжаттардың жасақталымдарын мүмкіндігінше қысқа мерзімде ұсынуды сұрап, өтініш жасады.
ЕЭК 19.08.2015 ж. № 16-691 хатпен Ресей Энергияминіне ЕЭК Кеңесінің 20.06.2012 ж. № 48 шешімімен бекітілген КО-ның техникалық регламентін әзірлеу, қабылдау, оған өзгерістер енгізу және оның күшін жою тәртібі туралы ереженің 6 және 7-тармақтарына сәйкес ұсынылған материалдарды пысықтау туралы ескертпесін жіберді.
5. "Сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдау үшін магистральді құбыржолдарға қойылатын талаптар туралы"
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
8.
Үндеудің 11-абзацы: "Беларусьтың Еуразиялық экономикалық одаққа төрағалық етуі кезеңінде қызметтер көрсету саласында интеграциялық процестерді дамыту бойынша нақты қадамдар жасалатын болады."
Сүлейменов Т.М.
Қызметтер көрсету саудасын, құруды және қызметті реттеуге қатысты қағидалардың жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
2015 жылғы қаңтарда қағидалардың жобасы әзірленіп, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге МІК-ке жіберілді.
ЕЭК Кеңесінің 23.04.2015 ж. отырысының қорытындысы бойынша бұл жоба пысықталып, 13.05.2015 ж. мүше мемлекеттерге қайтадан келісуге жіберілді.
Тараптардың ресми ескертпелері мен ұсыныстары 11.06.2015 ж. (АР-дан), 03.07.2015 ж. (БР-дан), 17.07.2015 ж. (РФ-дан), 27.08.2015 ж. (ҚР-дан) келіп түсті.
Тараптардан 65 (АР-2, БР-16, ҚР-6, РФ-41) ескертпе мен ұсыныс келіп түсіп, олар егжей-тегжейлі талданды. Қағидалардың жобасын Тараптардың ескертпелері мен ұсыныстары бойынша пысықтау (Тараптардың ескертпелері мен ұсыныстары бойынша келіспеушіліктерді жою) мақсатында Тараптар өкілдерінің қатысуымен 7 бейнеконференция өткізілді.
Келіссөз процесі жалғасып жатыр.
9.
Үндеудің 11-абзацы: "Біздің ортақ мақсатымыз – құрылыс пен көлікті қоса алғанда, секторлардың мүмкін боларлық барынша көп санымен ортақ нарықтарды құруға шыға отырып, шектеулер мен алып қоюларды біртіндеп жою. Көліктік қызметтер көрсетудің ортақ нарығын қалыптастыруды, оның ішінде каботаждық тасымалдарды кезең-кезеңмен ырықтандыру бағдарламасын әзірлеуді біздің елдеріміз тауарларының ішкі және сыртқы нарықтардағы бәсекеге қабілеттілігінің маңызды факторларының бірі ден санаймыз."
Сүлейменов Т.М.
Қызметтер көрсету саудасын, құруды және қызметті реттеуге қатысты қағидалардың жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы

Письмом от 02.07.2015 г. ЕЭК повторно обратилась в Минэнерго РФ с просьбой представить в возможно короткие сроки первые редакции проектов технических регламентов и комплекты документов к ним.
ЕЭК письмом от 19.08.2015 г.№ 16-691 направила в Минэнерго России замечания о доработке представленных материалов в соответствии с пунктами 6 и 7 Положения о порядке разработки, принятия, внесения изменений и отмены технического регламента ТС, утвержденного Решением Совета ЕЭК от 20.06.2012 г. № 48.
5. «О требованиях к магистральным трубопроводам для транспортирования жидких и газообразных углеводородов»
II полугодие 2015 г.
8.
Абзац 11 Обращения: «В период председательствования Беларуси в Евразийском экономическом союзе будут сделаны конкретные шаги по развитию интеграционных процессов в сфере услуг.»
Сулейменов Т.М.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта Правил в отношении регулирования торговли услугами, учреждения и деятельности
II полугодие 2015 г.
Проект Правил разработан и был направлен на ВГС в государства – члены ЕАЭС в январе 2015 г.
По итогам заседания Совета ЕЭК 23.04.2015 г. проект доработан и направлен на повторное согласование государствам – членам 13.05.2015 г.
Официальные замечания и предложения Сторон поступили 11.06.2015 г. (от РА), 03.07.2015 г. (от РБ), 17.07.2015 г. (от РФ), 27.08.2015 г. (от РК).
От Сторон поступило 65 (РА-2, РБ-16, РК-6, РФ-41) замечаний и предложений, которые детально проанализированы. В целях доработки проекта Правил по замечаниям и предложениям Сторон, (устранения разногласий по замечаниям и предложениям Сторон) проведено 7 видеоконференций с участием представителей Сторон.
Переговорный процесс продолжается.
9.
Абзац 11 Обращения: «Наша общая цель – последовательное устранение ограничений и изъятий с выходом на формирование единых рынков в максимально возможном количестве секторов, включая строительство и транспорт. Считаем одним из важнейших факторов конкурентоспособности товаров наших стран на внутреннем и внешних рынках формирование общего рынка транспортных услуг, в том числе разработку программы поэтапной либерализации каботажных перевозок.»
Сулейменов Т.М.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта Правил в отношении регулирования торговли услугами, учреждения и деятельности
II полугодие 2015 г.

ЕАЭО шеңберінде біртұтас Қызметтер көрсету нарығын (бұдан әрі – БҚН) құру және оның жұмыс істеуі мақсатында ЖЕЭК-тың 23.12.2014 ж. № 110 Шешімімен ЕАЭО шеңберінде БҚН жұмыс істейтін қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) тізбесі бекітілді.
ЕЭК Кеңесінің 28.05.2015 ж. № 33 шешімімен ЕАЭО шеңберінде БҚН-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының және ЕЭК-тің өкілдерінен құралған ЖТ құрылды. Жұмыс тобының жанынан БҚН-ның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған ұсыныстарды қарау мақсатында мүше мемлекеттердің бейінді уәкілетті органдарының және ЕЭК-тің өкілдері, сондай-ақ бизнес өкілдері арасынан 8 кіші топ құрылады.
Тараптардың ұсыныстары негізінде ЖЕЭК-тың "Одақ шеңберінде БҚН-ның құрылуы ырықтандыру жоспарларына сәйкес (өтпелі кезең ішінде) жүзеге асырылатын қызметтер көрсету секторларының (кіші секторларының) тізбесін бекіту туралы" жобасы әзірленді. 29.05.2015 ж. ЖЕЭК шешімінің аталған жобасы ЕҮК отырысында қаралды, бірақ оның біркелкі редакциясына ЕҮК-тің барлық мүшелері бірдей қол қойған жоқ. Осыған орай 08.09.2015 ж. осы жобаны ЕҮК отырысында қайтадан қарау жоспарланып отыр.
Корешков В.Н.
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
Ғимараттар мен құрылыстарға, құрылыс материалдары мен бұйымдарға қатысты техникалық регламентті әзірлеу Техникалық регламенттер мен оларға енгізілетін өзгерістерді әзірлеу жоспарында көзделген.
Техникалық регламент жобасының әзірлеушісі – РФ Құрылысмині.
2012 жылы техникалық регламент жобасының БР-да, ҚР мен РФ-да МІК аяқталды. Техникалық реттеу жөніндегі КК кеңестері мен отырыстарының қорытындысы бойынша техникалық регламент жобасы МІК нәтижелері ескеріле отырып, елеулі түрде пысықталды.
Техникалық регламенттің пысықталған жобасы ЕЭК-ке РФ Экономдамуминінің 14.04.2014 ж. хатымен ұсынылды. ЕАЭО туралы шарт жобасын дайындау шеңберінде ЕЭК Кеңесінің 28.04.2014 ж. отырысында ҚР-дың "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент тұжырымдамасының жобасын дайындау туралы ұсынысы қаралды.
Осы мақсатта, сондай-ақ техникалық регламент жобасын дайындау жөніндегі жұмысты жандандыру үшін техникалық реттеу жөніндегі КК жанынан Құрылыстағы техникалық реттеу мәселелері жөніндегі кіші комитет құрылды. 1-2.07.2014 ж., 19.11.2014 ж. және 06.03.2015 ж үш отырыс өткізілді. Кіші комитеттің 2014 жылғы шілдедегі отырысында ҚР өкілдері тұжырымдама жобасын әзірлеуге дайын екендігін білдірді. Қазіргі кезге дейін тұжырымдаманың жобасы ЕЭК-ке ұсынылған жоқ. Кіші комитеттің 2015 жылғы наурыздағы отырысына дайындық шеңберінде ЕЭК 11.02.2015 жылғы хатпен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне мүше мемлекеттер өкілдерінің 13-14.01.2015 ж. Минск қаласында және 30-31.01.2015 ж. Сочи қаласында болған жұмыс кеңестерінде қол жеткізілген уағдаластықтарды ескере отырып және РФ Құрылысмині ұсынған техникалық регламент жобасын жіберді.
Кіші комитеттің 06.03.2015 ж. отырысы шеңберінде болып өткен талқылау қорытындысы бойынша тұжырымдама жобасын әзірлеудің мақсатқа лайық еместігі туралы, сондай-ақ техникалық регламент жобасын орын алып отырған келіспеушіліктерді және АР-дағы техникалық регламент жобасының МІК нәтижелерін ескере отырып, белгіленген тәртіппен ЕЭК Алқасы отырысының қарауына жіберу туралы шешім қабылданды. Техникалық регламенттің жобасы және оған қоса берілетін құжаттардың жасақталымы МІК жүргізу үшін 10.03.2015 жылғы хатпен АР Үкіметіне жіберілді. АР Экономика министрлігі 10.04.2015 жылғы хатпен ЕЭК-ке техникалық регламент жобасына ескертпесіз келісім білдіретінін хабарлады. ЕЭК-тің өзара іс-қимыл жөніндегі консультативтік кеңесінің және беларусь-қазақстан-ресей бизнес-қоғамдастығының бесінші отырысының (02.04.2015 ж.) қорытындысы бойынша отырысқа қатысушылар құрылыс қызметтерінің біртұтас нарығын қалыптастыруды қамтамасыз ету мақсатында белгіленген тәртіппен техникалық регламентті бекіту қажеттігі туралы ұсыныспен келісті, бұл ретте оның ҚР аумағындағы ғимараттар мен құрылыстарға қойылатын талаптарға қатысты күшіне ену мерзімін ҚР-дың құрылыс қызметтерінің біртұтас нарығына ЖЕЭК-тың 23.12.2014 жылғы № 110 шешіміне сәйкес, бірақ 01.01.2015 жылдан кешікпей қосылу мерзімдерімен үйлестіруді келісіп алды.

В целях создания и функционирования единого рынка услуг (далее – ЕРУ) в рамках ЕАЭС Решением ВЕЭС № 110 от 23.12.2014 г. утвержден перечень секторов (подсекторов) услуг, в которых функционирует ЕРУ в рамках ЕАЭС.
Решением Совета ЕЭК от 28.05.2015 г. № 33 создана РГ по обеспечению функционирования ЕРУ в рамках ЕАЭС, сформированная из представителей уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС и ЕЭК. При рабочей группе в целях рассмотрения предложений, направленных на обеспечение функционирования ЕРУ создаются 8 подгрупп из числа из представителей профильных уполномоченных органов государств – членов и ЕЭК, а также представителей бизнеса.
На основе предложений сторон разработан проект ВЕЭС «Об утверждении перечня секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование ЕРУ в рамках Союза будет осуществлено в соответствии с планами либерализации (в течение переходного периода)». 29.05.2015 г. указанный проект решения ВЕЭС был рассмотрен на заседании ЕМС, но не был подписан всеми членами ЕМС в идентичной редакции. В связи с этим
на 08.09.2015г. запланировано повторное рассмотрение данного проекта
на заседании ЕМС.
Корешков В.Н.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта технического регламента Евразийского экономического союза «О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий»
II полугодие 2015 г.
Разработка технического регламента в отношении зданий и сооружений, строительных материалов и изделий предусмотрена Планом разработки технических регламентов и изменений в них.
Разработчик проекта технического регламента – Минстрой РФ.
В 2012 г. было завершено ВГС проекта технического регламента в РБ, РК и РФ. С учетом результатов ВГС проект технического регламента был существенно доработан по итогам совещаний и заседаний КК
по техническому регулированию.
Доработанный проект технического регламента представлен в ЕЭК письмом Минэкономразвития РФ от 14.04.2014 г.
В рамках подготовки проекта Договора о ЕАЭС на заседании Совета ЕЭК 28.04.2014 г. были рассмотрены предложения РК о подготовке проекта концепции технического регламента «О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий».
Для этих целей, а также для активизации работ по подготовке проекта технического регламента при КК по техническому регулированию был создан Подкомитет по вопросам технического регулирования в строительстве. Проведены три заседания – 1-2.07.2014г., 19.11.2014 г. и 06.03.2015 г. На заседании подкомитета в июле 2014 г. представители РК выразили готовность разработать проект концепции. До настоящего времени проект концепции в ЕЭК не представлен.
В рамках подготовки к заседанию подкомитета в марте 2015 г. ЕЭК письмом от 11.02.2015 г. направила в правительства государств – членов ЕАЭС доработанный с учетом договоренностей, достигнутых на рабочих совещаниях представителей государств – членов, состоявшихся 13-14.01.2015 г. в г. Минске и 30-31.01.2015 г. в г. Сочи и представленный Минстроем РФ проект технического регламента.
По итогам состоявшегося обсуждения в рамках заседания подкомитета 06.03.2015 г. приняты решения о нецелесообразности разработки проекта концепции, а также о направлении проекта технического регламента на рассмотрение на заседании Коллегии ЕЭК в установленном порядке с учетом имеющихся разногласий и результатов ВГС проекта технического регламента в РА. Проект технического регламента и комплект документов к нему направлены в Правительство РА письмом от 10.03.2015 г. для проведения ВГС. Министерство экономики РА письмом от 10.04.2015 г. проинформировало ЕЭК о согласовании проекта технического регламента без замечаний. По итогам пятого заседания Консультативного совета по взаимодействию ЕЭК и белорусско-казахстанско-российского бизнес-сообщества (02.04.2015 г.) участники заседания согласились с предложением о необходимости утверждения технического регламента, в установленном порядке в целях обеспечения формирования единого рынка строительных услуг, согласовав при этом сроки его вступления в силу в отношении требований к зданиям и сооружениям на территории РК со сроками присоединения РК к единому рынку строительных услуг согласно решению ВЕЭС от 23.12.2014 № 110, но не позднее 01.01.2025 г.

Техникалық реттеу жөніндегі КК-нің 25.06.2015 жылғы 13-ші отырысында талқылау қорытындысы бойынша техникалық регламенттің жобасы мен оған қоса берілетін құжаттардың жасақталымын орын алып отырған келіспеушіліктерді ескере отырып, ЕЭК Алқасы отырысының қарауына енгізу туралы шешім қабылданды.
Сонымен бірге, КК-нің осы отырысында ҚР Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті өкілдерінің ҚР-дың келісілген ұстанымын қалыптастыру аяқталғанға дейін техникалық регламент жобасын ЕЭК Алқасының отырысында қараудың мақсатқа лайық еместігі туралы ерекше пікірі атап өтілді.
Техникалық регламенттің жобасы құқықтық сараптама және құқықтық редакциялау жүргізу үшін ЕЭК-тің құқықтық департаментіне жіберілді. Келісілгеннен және құқықтық сараптама жүргізілгеннен кейін құжат белгіленген тәртіппен ЕЭК Алқасының қарауына енгізілетін болады.
Мансұров Т.А.
Мына жобаларды мүше мемлекеттермен бірлесін әзірлеу және оларды Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің біреуінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың 2016 – 2025 жылдар аралығындағы кезеңде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында жүктерді автомобильмен тасымалдауды орындауын кезең-кезеңмен ырықтандыру бағдарламасының жобасы
01.06.2015 жылға дейін
Жоспардың осы тармағы орындалды. Бағдарлама ЖЕЭК-тың 08.05.2015 ж.
№ 13 шешімімен бекітілді.
2. Кемеде жүзу туралы халықаралық шарт
2015 жылдың
ІV тоқсаны
Келісімнің жобасын Тараптар 16.07.2015 жылы ЕЭК-тің Энергетика және инфрақұрылым жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) Т.А.Мансұровтың төрағалығымен өткен Келісім жобасын түпкілікті келісу жөніндегі кеңесте келісіп алды. АР Көлік және байланыс министрі Г.Б. Бегларянның хатына сәйкес Келісімнің жобасына ұсыныстар жоқ.
ЕЭК Алқасының "Кемеде жүзу туралы келісім жобасы туралы" шешімінің жобасы (бұдан әрі – Алқа шешімінің жобасы) бойынша белгіленген тәртіппен құқықтық сараптама және құқықтық редакциялау рәсімдері жүргізілді, олардың нәтижесі бойынша ЕЭК Құқықтық департаментінің қорытындысы алынды. Шешімнің жобасы 24.07.2015 жылы қоғамдық талқылау өткізу үшін ЕАЭО-ның сайтында орналастырылды, талқылаудың аяқталу мерзімі – 13.08.2015 ж. ЕЭК Алқасы шешімінің алдын ала жарияланған жобасы бойынша жария талқылау кезеңінде түсіндірмелер мен ұсыныстар келіп түспеді.
Шешімнің жобасын ЕЭК Алқасының 22.09.2015 жылғы отырысында қарау жоспарланып отыр.
3. Үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен сатыларының жобасы
2016 жылдың
IV тоқсаны

По итогам обсуждения на 13-м заседании КК по техническому регулированию 25.06.2015 г. принято решение о внесении для рассмотрения на заседании Коллегии ЕЭК проекта технического регламента и комплекта документов к нему с учетом имеющихся разногласий.
Вместе с тем, на данном заседании КК отмечено особое мнение представителей Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК о нецелесообразности рассмотрения проекта технического регламента на заседании Коллегии ЕЭК до завершения формирования согласованной позиции РК.
Проект технического регламента направлен в Правовой департамент ЕЭК для проведения правовой экспертизы и правового редактирования. После согласования и проведения правовой экспертизы документ будет внесен на рассмотрение Коллегии ЕЭК в установленном порядке.
Мансуров Т.А.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов:
1. Программы поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы
до 01.06.2015г.
Пункт плана выполнен. Программа утверждена решением ВЕЭС от 08.05.2015 г. № 13.
2. Международного договора о судоходстве
IV квартал 2015 г.
Проект Соглашения согласован Сторонами на совещании по окончательному согласованию проекта Соглашения, состоявшемся 16.07.2015 г. под председательством члена Коллегии (Министра) по энергетике и инфраструктуре ЕЭК Т.А. Мансурова. Согласно письму Министра транспорта и связи РА Г.Б. Бегларяна предложений к проекту Соглашения не имеется.
По проекту решения Коллегии ЕЭК «О проекте Соглашения о судоходстве» (далее – проект решения Коллегии) в установленном порядке проведены процедуры правовой экспертизы и правового редактирования, по итогам которых получено заключение Правового департамента ЕЭК. Проект решения был размещен на сайте ЕАЭС 24.07.2015 г. для проведения общественного обсуждения со сроком окончания 13.08.2015 г. За период публичного обсуждения по предварительно опубликованному проекту решения Коллегии ЕЭК комментариев и предложений не поступило.
Проект решения планируется рассмотреть на заседании Коллегии ЕЭК 22.09.2015 г.
3. Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики
IV квартал 2016 г.

Үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен сатыларының жобасын ҚР әзірлеп, оны 13.07.2015 ж. ЕЭК-ке ұсынды.
ЕЭК-тің Энергетика және инфрақұрылым жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) Т.А.Мансұров 16.07.2015 ж. АР, БР және РФ үкіметтеріне аталған жобаны қарауды және 31.08.2015 ж. өз ескертпелері мен ұсыныстарын ЕЭК-ке ұсынуды сұрап хат жолдады. 27.08.2015 жылғы жағдай бойынша оған жауап келіп түскен жоқ.
10.
Үндеудің 12-абзацы: "Біртұтас кедендік кеңістікті кедендік-тарифтік және тарифтік емес қорғау өзекті болып табылады. Осыған байланысты, біздің әріптестерімізден ДСҰ-мен диалог мәселелерінде бүкпесіз ашықтықты күтеміз."
Слепнев А.А.
Үшінші елдермен халықаралық сауда даулары мәселелері бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы өзара іс-қимыл тәртібінің жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 ж.
І жарты жылдығы
Тәртіптің жобасы Сауда жөніндегі
КК-ның сауда саясаты жөніндегі кіші комитетінің 13.08.2015 ж. отырысында қаралып, келісілді.
Тәртіпті бекітетін ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы ЕЭК Алқасының 18.08.2015 ж. № 70 өкімімен мақұлданды.
ЕЭК Кеңесінің 21.08.2015 ж. отырысының қорытындысы бойынша мәселе пысықтауға жіберілді.
Тараптардың ескертпелеріне сәйкес ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне ЕЭК-тің Кеңесіне Одақтың дауға бастамашылық жасауы туралы шешім қабылдау өкілеттігін беруге қатысты өзгеріс енгізу қажет.
"ЕЭК-тің Жұмыс регламентіне өзгерістер енгізу туралы" ЖЕЭК шешімінің жобасы туралы" мәселені ЕЭК Кеңесінің 30.09.2015 ж. отырысының күн тәртібіне енгізу жоспарланып отыр.
11.
Үндеудің 13-абзацы: "Мүше мемлекеттердің біреуі үшінші мемлекеттерге қатысты нарықты қорғаудың біржақты шараларын қолданған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақтың жұмыс істеуінің пәрменді тетіктерін жасап шығаруды ұсынамыз."
Гошин В.А.
Корешков В.Н.
Сүлейменов Т.М.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің біреуі өз аумағына тауарлар әкелуді және (немесе) өзге де шараларды көздейтін сыртқы экономикалық операцияларды жүзеге асыруға тыйым салатын және (немесе) шектейтін шараларды біржақты тәртіппен енгізген кездегі міндеттемелер және қабылданатын шаралар туралы келісімнің жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың ІІ жарты жылдығы
ЕЭК-тің Кедендік ынтымақтастық жөніндегі алқа мүшесі (Министр)
В.А. Гошин
ЕЭК осы Келісімнің жобасын 2015 жылғы қаңтарда әзірлеп, 16.01.2015 жылғы хатпен қарау және ұсыныстар беру үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге жіберді.

Проект Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики разработан и представлен РК в ЕЭК 13.07.2015 г.
Членом Коллегии (Министром) по энергетики и инфраструктуре Т.А. Мансуровым 16.07.2015 г. направлены письма в правительства РА, РБ и РФ с просьбой рассмотреть указанный проект и представить в ЕЭК замечания и предложения к 31.08.2015 г. По состоянию на 27.08.2015 г. ответов не поступало.
10.
Абзац 12 Обращения: «Актуальной является таможенно-тарифная и нетарифная защита единого таможенного пространства. В этой связи ожидаем от наших партнеров открытости в вопросах диалога с ВТО.»
Слепнев А.А.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта порядка взаимодействия между государствами-членами Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией по вопросам международных торговых споров с третьими странами
I полугодие 2015 г.
Проект Порядка рассмотрен и согласован на заседании подкомитета по торговой политике КК по торговле 13.08.2015 г.
Проект решения Совета ЕЭК, утверждающий Порядок, одобрен распоряжением Коллегии ЕЭК от 18.08.2015 г. № 70.
По итогам заседания Совета ЕЭК 21.08.2015 г. вопрос был отправлен на доработку.
В соответствии с замечаниями Сторон необходимо внести в Регламент работы ЕЭК изменения относительно наделения Совета ЕЭК полномочием принимать решения об инициировании спора Союзом.
Вопрос «О проекте решения ВЕЭС «О внесении изменений в Регламент работы ЕЭК» планируется внести в повестку дня заседания Совета ЕЭК 30.09.2015 г.
11.
Абзац 13 Обращения: «Предлагаем выработать действенные механизмы функционирования Евразийского экономического союза в условиях применения одним из государств-членов односторонних мер защиты рынка в отношении третьих государств.»
Гошин В.А.
Корешков В.Н.
Сулейменов Т.М.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта Соглашения об обязательствах и принимаемых мерах при введении в одностороннем порядке одним из государств–членов Евразийского экономического союза мер, запрещающих и (или) ограничивающих осуществление внешнеэкономических операций, предусматривающих ввоз товаров на его территорию, и (или) иных мер
II полугодие 2015 г.
Член Коллегии (Министр) по таможенному сотрудничеству ЕЭК Гошин В.А.
Проект Соглашения разработан ЕЭК в январе 2015 г. и направлен в государства – члены ЕАЭС для рассмотрения и представления предложений письмом от 16.01.2015 г.

30.06.2015 жылғы жағдай бойынша АР, БР және ҚР-дан жауап келіп түсті.
ЕЭК-те мұндай жобаны әзірлеу қажеттігіне және ЕАЭО туралы шартқа сәйкес біржақты шаралар енгізу мүмкіндігіне қатысты ортақ ұстаным болмағандықтан, ЕЭК Алқасы Төрағасының атына бұл мәселені ЕЭК Алқасының отырысы барысында қараудың мақсатқа лайықтығы туралы қызметтік жазба дайындалды.
ЕЭК Алқасы төрағасының тапсырмасына сәйкес осы мәселені ЕЭК Алқасы отырысының күн тәртібіне енгізу туралы қызметтік жазба дайындалды.
Бұл мәселе ЕЭК Алқасының 31.03.2015 жылғы отырысында қаралып, онда оны ЕЭК-тің 30.03.2015 ж. № 81 Бұйрығында көзделген тәртіппен қосымша пысықтау туралы шешім қабылданды. ЕАЭО-ның Сотына оны түсіндіріп беру туралы тиісті өтініш дайындау қажеттігі туралы шешім қабылданды. Аталған өтініштің жобасы дайындалды. ЕЭК Алқасының 30.06.2015 ж. болған отырысында жоғарыда аталған Бұйрықтың талаптарына сәйкес ЕАЭО-ның Сотына өтінішті жіберу туралы мәселе қаралып, онда бұл мәселені ЕЭК Кеңесінің 15.07.2015 ж. болатын отырысында қарау жөнінде шешім қабылданды.
ЕЭК Кеңесі "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің біреуі біржақты тәртіппен арнайы экономикалық шараларды қолданған кезде өзара іс-қимыл тетігін жасап шығару туралы" 15.07.2015 ж. № 17 өкімін қабылдады, оған сәйкес ЕЭК-ке мүше мемлекеттермен бірлесіп 15.10.2015 жылға дейін біржақты тәртіппен арнайы экономикалық шараларды қолданған кезде өзара іс-қимыл тетігіне қатысты консультацияларды ұйымдастыру және оның нәтижелері туралы ЕЭК Кеңесінің отырысында баяндау тапсырылды.
Аталған консультациялар 19-21.08.2015 ж. аралығындағы кезеңде өткізілді. Хаттама жасалды. Тараптар бірлескен ұстанымын жасап шығара алмады.
Хаттама ЕЭК Кеңесіне баяндама жасау үшін ықтимал ұсыныстар алу, Тараптардың түпкілікті ұсынымдарын ұсыну және Тараптар сарапшыларының біржақты арнайы экономикалық шаралар енгізу кезінде өзара іс-қимыл туралы мәселені қосымша талқылау қажеттігі жөніндегі мәселені қарау мақсатында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге, оның ішінде АР мен ҚғР-ға (олар кеңеске қатыспады) жіберілетін болады.
ЕЭК-тің Экономика және қаржылық саясат жөніндегі алқа мүшесі (Министр) Т.М. Сүлейменов
Келісім жобасын қарау қорытындысы бойынша Экономика және қаржылық саясат жөніндегі алқа мүшесі (Министр) Т.М. Сүлейменовтің Кедендік ынтымақтастық жөніндегі алқа мүшесі (Министр) В.А. Гошинге 13.03.2015 ж. қызметтік жазбасы, мәселе бойынша тұжырымдамалық ескертпелер мен нақты ұсыныстар жіберілді.
Корешков В.Н.
Үшінші елдермен өзара саудадағы техникалық кедергілерді жою тәртібі мен шарттары туралы халықаралық шарттың жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың ІV тоқсаны

По состоянию на 30.06.2015 г. ответы поступили из РА, РБ и РК.
В связи с тем, что в ЕЭК отсутствует единая позиция относительно необходимости разработки такого проекта и возможности введения односторонних мер в соответствии с Договором о ЕАЭС, подготовлена с/з Председателю Коллегии ЕЭК о целесообразности рассмотрения этого вопроса в ходе заседания Коллегии ЕЭК.
В соответствии с поручением Председателя Коллегии ЕЭК подготовлена с/з о включении вопроса в повестку заседания Коллегии ЕЭК.
Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 31.03.2015 г., на котором принято решение о его дополнительной проработке в порядке, предусмотренном Приказом ЕЭК от 30.03.2015 г. № 81. Принято решение о необходимости подготовки соответствующего заявления о разъяснении в Суд ЕАЭС. Проект указанного заявления подготовлен. Вопрос о направлении заявления в Суд ЕАЭС в соответствии с требованиями вышеуказанного Приказа рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК, состоявшемся 30.06.2015 г., на котором принято решение рассмотреть данный вопрос на заседании Совета ЕЭК, которое состоится 15.07.2015 г.
Советом ЕЭК принято распоряжение от 15.07.2015 г. № 17 «О выработке механизма взаимодействия при применении одним из государств – членов ЕАЭС в одностороннем порядке специальных экономических мер», в соответствии с которым поручено ЕЭК совместно с государствами-членами ЕАЭС до 15.10.2015 г. организовать консультации относительно механизмов взаимодействия при применении в одностороннем порядке специальных экономических мер и о результатах доложить на заседании Совета ЕЭК.
Указанные консультации проведены в период с 19-21.08.2015 г. Составлен протокол. Совместной позиции Стороны не выработали.
Протокол будет разослан в государства-члены ЕАЭС, в том числе, в РА и КР (которые не приняли участия в совещании) с целью получения возможных предложений для доклада Совету ЕЭК, представления окончательных позиций Сторон и рассмотрения вопроса о необходимости дополнительного обсуждения экспертами Сторон вопроса о взаимодействии при введении односторонних специальных экономических мер.
Член Коллегии (Министр) по экономике и финансовой политике ЕЭК Сулейменов Т.М.
По итогам рассмотрения проекта Соглашения с/з члена Коллегии (Министра) по экономике и финансовой политике Сулейменова Т.М. от 13.03.2015 г. члену Коллегии (Министру) по таможенному сотрудничеству. Гошину В.А. направлены концептуальные замечания и конкретные предложения по вопросу.
Корешков В.Н.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта международного договора о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами
IV квартал 2015 г.

Техникалық реттеу жөніндегі КК-ның 04-05.03.2015 ж. 11-ші отырысында ЖТ шеңберінде тиісті халықаралық шарт жобасын әзірлеудің мақсатқа лайықтығы және ЖТ-ны ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің мүдделі органдарының өкілдерінен құру туралы шешім қабылданды.
ЕЭК Алқасының 16.06.2015 ж. № 56 өкіміне сәйкес ЕЭК-тің 2015-2016 жылдарға арналған ҒЗЖ жоспарына орындау мерзімі 2015 жыл деп белгілене отырып, "Саудадағы техникалық кедергілерді алып тастау тетіктеріне зерттеулер жүргізу, үшінші елдердің өңірлік интеграциялық бірлестіктер шеңберінде қолданылатын техникалық реттеу жүйелеріне қосылу шарттары мен тәртібін талдау және үшінші елдермен техникалық кедергілерді жою жөнінде халықаралық шарттар жасасу мүмкіндіктері мен перспективаларын талдауды және ЕАЭО нарығында өнімнің айналысы мәселелері бойынша кешенді зерттеу жүргізуді, оның ішінде өнімнің тіршілік ету циклінің жекелеген сатыларында өнімнің сәйкестігін бағалау туралы құжаттарға бақылауды жүзеге асыруды ескере отырып, үшінші елдермен өзара саудадағы техникалық кедергілерді жою тәртібі мен шарттары туралы халықаралық шарт жобасына ұсыныстарды әзірлеу" ҒЗЖ-ны дайындау енгізілді.
Үшінші елдермен өзара саудадағы техникалық кедергілерді жою тәртібі мен шарттары туралы халықаралық шарттың жобасын дайындау жөніндегі ЖТ, сондай-ақ оның құрамы ЕЭК Алқасының 18.08.2015 ж. № 78 өкімімен бекітілді.
Жұмыс тобының алғашқы отырысын 2015 жылғы қыркүйектің ІІ жартысында – қазанның І жартысында өткізу жоспарланып отыр.
12.
Үндеудің 13-абзацы: "Санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шаралар, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзара іс-қимылды үйлестіру мәселелеріне ерекше назар аудару қажет."
Корешков В.Н.
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шаралар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді сақтамағаны үшін жауаптылық бөлігінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамаларын үйлестіруге келісілген қағидаттар мен тәсілдер туралы халықаралық шарт жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың ІV тоқсаны
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ұсыныстары бойынша ЖТ құрамы қалыптастырылды, Келісімнің жобасы әзірленіп, ол ЖТ отырыстарында екі рет (10.07.2015 ж.; 10.08.2015 ж.) қаралды.
Қазіргі таңда Келісімнің жобасы ЕЭК-те болып өткен талқылауларды ескере отырып пысықталуда.
Мына жобаларды мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оларды Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы:
1. Санитариялық шаралар саласында:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілуі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін актілерге сәйкес айқындалатын арнайы жабдықталған өткізу пункттерінде жүзеге асырылатын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың (бақылаудың) бақылауына жататын өнімдер тізбесінің жобасы
2015 жылдың ІV тоқсаны

На 11-м заседании КК по техническому регулированию 04-05.03.2015 г. принято решение о целесообразности разработки проекта соответствующего международного договора в рамках РГ и ее формирования из представителей заинтересованных органов государств – членов ЕАЭС.
В соответствии с распоряжением Коллегии ЕЭК от 16.06.2015 № 56 в План НИР ЕЭК на 2015-2016 гг., включена разработка НИР «Проведение исследований механизмов снятия технических барьеров в торговле, анализ условий и порядка присоединения третьих стран к системам технического регулирования, применяемых в рамках региональных интеграционных объединений, и разработка предложений в проект международного договора о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами, с учетом анализа возможностей и перспектив заключения международных договоров по устранению технических барьеров с третьими странами и комплексного исследования по вопросам обращения продукции на рынке ЕАЭС, в том числе, осуществления контроля документов об оценке соответствия продукции на отдельных этапах жизненного цикла продукции» со сроком выполнения – 2015 г.
РГ по подготовке международного договора о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами, а также ее состав  утверждены распоряжением Коллегии ЕЭК от 18.08.2015 г. № 78.
Проведение первого заседания РГ запланировано на II половину сентября – I половину октября 2015 г.
12
Абзац 13 Обращения: «Особое внимание необходимо уделить вопросам координации взаимодействия в сфере санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер, защиты прав потребителей.»
Корешков В.Н.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта международного договора о согласованных принципах и подходах к гармонизации законодательства государств - членов Евразийского экономического союза в части ответственности за несоблюдение нормативных правовых актов в сфере санитарных, ветеринарно-санитарных, карантинных фитосанитарных мер
IV квартал 2015 г.
По предложениям государств-членов ЕАЭС сформирован состав РГ, разработан проект Соглашения, дважды рассмотрен на заседаниях РГ (10.07.2015 г.; 10.08.2015 г.).
В настоящее время проект Соглашения дорабатывается в ЕЭК с учетом состоявшихся обсуждений.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов:
1. В сфере санитарных мер:
Перечня подконтрольной государственному санитарно- эпидемиологическому надзору (контролю) продукции, перемещение которой через таможенную границу Евразийского экономического союза осуществляется в специально оборудованных пунктах пропуска, определяемых в соответствии с законодательством государств – членов Евразийского экономического союза и актами, входящими в право Евразийского экономического союза
IV квартал 2015 г.

Тізбенің жобасын қалыптастыру мәселесі бірқатар сарапшылық кеңестерде талқыланды. Мәселені талқылау барысында ЕЭК-тің мүдделі министрліктерінің, ведомстволары мен департаменттерінің өкілдері өз ұстанымын жасап шығарды, ол мынаған тіреледі – қазіргі таңда ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы өткізілуі арнайы жабдықталған өткізу пункттерінде (санитариялық-карантиндік пункттерде) жүзеге асырылатын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың (бақылаудың) бақылауына жататын өнімдер тізбесі КОК-тың "Кеден одағында санитариялық шараларды қолдану туралы" 28.10.2010 ж. № 299 шешімінде айқындалған.
Болып өткен талқылауларды ескере отырып, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының өкілдері арнайы жабдықталған өткізу пункттері арқылы өткізілетін, бақылануға жататын өнімнің қосымша тізбесін әзірлеудің мақсатқа лайық еместігі туралы келісілген пікірге келді.
2. Ветеринариялық-санитариялық шаралар саласында:
Жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімді сәйкестендіру, тіркеу және қадағалап отыру бойынша келісілген тәсілдер туралы ереже
2015 жылдың ІV тоқсаны
14.05.2015 ж. Ереженің жобасын жария талқылау аяқталды.
10-11.06.2015 ж., 18-19.06.2015 ж., 28-29.07.2015 ж., 06-8.08.2015 ж., 26.08.2015 ж. жария талқылау қорытындысы бойынша келіп түскен түсіндірмелер мен ұсыныстар жинағын ескере отырып, Ереженің жобасын талқылау жөніндегі ЖТ отырысы өткізілді. Құжаттың жобасы талқыланып жатыр.
3. Карантиндік фитосанитариялық шаралар саласында:
Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібі
2015 жылдың ІV тоқсаны
Тәртіптің жобасы 21.07-19.09.2015 ж. аралығында жария талқылау үшін ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталында жарияланды.
4. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушыларының құқықтарын қорғау мәселелері бойынша консультативтік комитет құру туралы актілер
2015 жылдың І жарты жылдығы
Жоспардың осы тармағы орындалды. ЕЭК Алқасының 25.05.2015 ж. № 59 шешімімен тиісті КК құрылып, оның Ережесі бекітілді.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органдардың өзара іс-қимыл тиімділігін арттыруға бағытталған шараларды қолдану туралы
2015 жылдың ІV тоқсаны
ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ұсыныстарын ескере отырып, ЕЭК Алқасының ұсынымдары жобасын дайындады, ол 27.08.2015 ж. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының қарауына жіберілді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамаларын бұзудың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша өзара іс-қимыл туралы
2015 жылдың ІV тоқсаны
ЕЭК ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ұсыныстарын ескере отырып, ЕЭК Алқасының ұсынымдары жобасын дайындады, ол 27.08.2015 ж. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының қарауына жіберілді.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарды, Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген тағам өніміне қойылатын міндетті талаптарды, оның ішінде қайталаулар мен қарама-қайшылықтарды болдырмау мақсатында жаңартып отыру
2015 жылдың ІV тоқсаны
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарды жаңартып отыру жөнінде жұмыс жүргізіліп жатыр. ЕЭК Алқасы шешімдерінің мынадай 4 жобасы дайындалды:

Вопрос формирования проекта Перечня обсуждался на ряде экспертных совещаний. В ходе обсуждения вопроса представителями заинтересованных министерств, ведомств и департаментов ЕЭК выработана позиция, заключающаяся в том, что в настоящее время перечень подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) продукции, перемещение которой через таможенную границу ЕАЭС осуществляется в специально оборудованных пунктах пропуска (санитарно-карантинных пунктах), определен решением КТС от 28.10.2010 г. № 299 «О применении санитарных мер в Таможенном союзе».
С учетом состоявшихся обсуждений представители уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС пришли к согласованному мнению о нецелесообразности разработки дополнительного перечня подконтрольной продукции, которая будет перемещаться через специально оборудованные пункты пропуска.
2. В сфере ветеринарно-санитарных мер:
Положения о согласованных подходах по идентификации, регистрации и прослеживаемости животных и продукции животного происхождения
IV квартал 2015 г.
14.05.2015 г. завершено публичное обсуждение проекта Положения.
10-11.06.2015 г., 18-19.06.2015 г., 28-29.07.2015 г., 06-8.08.2015 г., 26.08.2015 г. проведены заседания РГ по обсуждению проекта Положения с учетом сводки комментариев и предложений, поступивших по итогам публичного обсуждения. Проект документа дорабатывается.
3. В сфере карантинных фитосанитарных мер:
Порядка лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер
IV квартал 2015 г.
Проект Порядка опубликован на правовом портале ЕАЭС в сети Интернет для публичного обсуждения с 21.07-19.09.2015 г.
4. В сфере защиты прав потребителей:
Актов о создании Консультативного комитета по вопросам защиты прав потребителей государств - членов Евразийского экономического союза
I полугодие 2015 г.
Пункт плана выполнен. Решением Коллегии ЕЭК от 25.05.2015 г. № 59 создан соответствующий КК и утверждено его Положение.
О применении мер, направленных на повышение эффективности взаимодействия уполномоченных органов в сфере защиты прав потребителей
IV квартал 2015 г.
ЕЭК, с учетом предложений уполномоченных органов государств-членов ЕАЭС, подготовлен проект рекомендации Коллегии ЕЭК, который 27.08.2015 г. направлен на рассмотрение уполномоченным органам государств – членов ЕАЭС.
О взаимодействии по предупреждению, выявлению и пресечению нарушения законодательства государств - членов Евразийского экономического союза о защите прав потребителей
IV квартал 2015 г.
ЕЭК, с учетом предложений уполномоченных органов государств-членов ЕАЭС, подготовлен проект рекомендации Коллегии ЕЭК, который 27.08.2015 г. направлен на рассмотрение уполномоченным органам государств – членов ЕАЭС.
Актуализации Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), обязательных требований к пищевой продукции, установленных в технических регламентах Евразийского экономического союза, в том числе в целях исключения дублирований и противоречий
IV квартал 2015 г.
Ведется работа по актуализации Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю). Подготовлены 4 проекта решений Коллегии ЕЭК:

- "Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 22-бөліміне өзгерістер енгізу туралы" - ЕЭК Алқасының 01.09.2015 ж. шешімі қабылданды;
- "Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауына өзгерістер енгізу туралы" ("Полимер және полимерді қамтитын құрылыс материалдары мен жиһаздарға қойылатын талаптар" атты 6-бөлімінің талаптарын қолдану саласын нақтылау бөлігінде") – құқықтық сараптаманың нәтижелері бойынша пысықталып жатыр;
- "Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауы 15-бөлімінің жаңа редакциясын бекіту туралы" – құқықтық сараптаманың нәтижелері бойынша пысықталып жатыр;
- "Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауына өзгерістер енгізу туралы" (салқындатушы сұйықтықтардағы (КО СЭҚ ТН коды 3820 00 000 0) метил спиртінің қамтылуына (салмақтық үлесі) қойылатын талаптарды белгілеу бөлігінде "0,05%-дан аспайтын" деңгейде).
Белгіленген тәртіппен жария талқылау тұрғысынан ЕАЭО-ның құқықтық порталында орналастыру үшін "Бірыңғай санитариялық талаптардың ІІ тарауының "Дезинфекциялық заттарға қойылатын талаптар" атты 20-бөлімінің жаңа редакциясының жобасы (Дезинфекциялық заттардың тиімділігін зерттеудің бірыңғай әдістерінің жобасымен бірге) пысықталып жатыр.
Сонымен қатар, Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды жаңартып отыру бойынша жұмыс жүргізіліп жатыр, оның ішінде:
- ЕЭК Алқасының ҚР-дың ДСҰ-ға қосылу жөніндегі міндеттемелері шеңберінде ҚР аумағына әкелінетін, бақылануға жататын тауарлар үшін № 1 қосымшаның ІІ бөлімінде көзделген шараларды қолдану бөлігінде "Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізу туралы" 14.07.2015 ж. № 83 шешімі қабылданды;
- ЕЭК Алқасы шешімдерінің мынадай жобалары дайындалды, оларды ЕЭК Алқасының таяу отырыстарында қарау жоспарланып отыр:
1) желатинді, техникалық коллагенді және жануардан алынған желімдерді (су жануарларынан өндірілген өнімдерден басқа) ЕАЭО-ның кедендік аумағына әкелуге және (немесе) оларды мүше мемлекеттердің арасында алып өтуге қойылатын талаптар бөлігінде "Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізу туралы";

-«О внесении изменений в раздел 22 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю)» - принято решение Коллегии ЕЭК от 01.09.2015 г.;
- «О внесении изменений в главу II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно- эпидемиологическому надзору (контролю)» (в части уточнения области применения требований раздела 6. «Требования к полимерным и полимерсодержащим строительным материалам и мебели») – дорабатывается по результатам правовой экспертизы;
- «Об утверждении новой редакции раздела 15 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно- эпидемиологическому надзору (контролю)» - дорабатывается по результатам правовой экспертизы;
- «О внесении изменений в главу II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно- эпидемиологическому надзору (контролю)» (в части установления требования к содержанию метилового спирта (массовая доля) в охлаждающих жидкостях (код ТН ВЭД ТС 3820 00 000 0) на уровне «не более 0,05 %»).
Дорабатывается проект новой редакции раздела 20 «Требования  к дезинфекционным средствам» главы II Единых санитарных требований
(с проектом Единых методов исследования эффективности дезинфекционных средств) для размещения на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения в установленном порядке.
Также ведется работа по актуализации Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), в том числе:
- принято решение Коллегии ЕЭКот 14.07.2015 г. № 83 «О внесении изменения в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)» в части применения мер, предусмотренных разделом II Приложения № 1 для подконтрольных товаров, ввозимых на территорию РК в рамках обязательств РК по присоединению к ВТО;
- подготовлены следующие проекты решений Коллегии ЕЭК, рассмотрение которых планируется на ближайшем заседании Коллегии ЕЭК:
1) «О внесении изменений в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)» в части требований, предъявляемых к ввозу на таможенную территорию ЕАЭС и (или) перемещению между государствами-членами желатина, технического коллагена и клеев животного происхождения (кроме продукции, произведенной из водных животных);

2) ЕАЭО-ның кедендік аумағына экспортталатын техникалық желатинге және жануардан алынған желімдерге (су жануарларынан өндірілген өнімдерден басқа) ветеринарлық сертификат нысандарын бекіту бөлігінде "КОК-тың 07.04.2011 ж. № 607 шешіміне өзгерістер енгізу туралы".
Мына жобаларды мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оларды Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы:
Уақытша санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды енгізу кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының өзара іс-қимыл тәртібі
2015 жылдың І жарты жылдығы
Тәртіптің жобасы құқықтық сараптама мен құқықтық редакциялау жүргізу үшін 19.08.2015 ж. ЕЭК-тің Құқықтық департаментіне жіберілді, оның нәтижелері бойынша қоғамдық талқылау үшін жарияланады және белгіленген тәртіппен ЕЭК Алқасының қарауына енгізілді.
1. Санитариялық шаралар саласында:
Кеңес құру және бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлер құрамы туралы актілер
2015 жылдың І жарты жылдығы
ЕЭК Алқасының "ЕЭК Кеңесінің "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ветеринария саласындағы және өсімдіктер карантині жөніндегі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары басшыларының кеңестері туралы" ЖЕЭК шешімінің жобасы туралы" шешімінің жобасы туралы" 14.07.2015 ж. № 64 өкімі қабылданды. ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы ЕЭК Кеңесінің 21.08.2015 ж. отырысында қаралды. Бұл мәселе бойынша шешім қабылданған жоқ.
Бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар мен рәсімдерді әзірлеу, бекіту, өзгерту және қолдану тәртібі
2015 жылдың І жарты жылдығы
Құжаттың жобасы 13.08.2015 жылдан беру ЕЭК департаменттерімен келісуді өтуде. Келісуден және құқықтық сараптама жүргізілгеннен кейін құжат белгіленген тәртіппен ЕЭК Алқасының қарауына енгізіледі.
2. Ветеринариялық-санитариялық шаралар саласында:
Ветеринария саласындағы уәкілетті органдар басшыларының кеңесін құру туралы актілер
2015 жылдың І жарты жылдығы
ЕЭК Алқасының "ЕЭК Кеңесінің "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, ветеринария саласындағы және өсімдіктер карантині жөніндегі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары басшыларының кеңестері туралы" шешімінің жобасы туралы" "ЖЕЭК шешімінің жобасы туралы" 14.07.2015 ж. № 64 өкімі қабылданды. ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы ЕЭК Кеңесінің 21.08.2015 ж. отырысында қаралды. Бұл мәселе бойынша шешім қабылданған жоқ.
Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар
2015 жылдың ІV тоқсаны
Құжат жобасы әзірленіп, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен кеңестерде екі мәрте қаралды, РФ-ның уәкілетті органдарынан келіп түскен ұсыныстар ескеріле отырып пысықталуда.
Ветеринариялық дәрілік заттардың айналысын реттеу қағидалары
2015 жылдың ІV тоқсаны

2) «О внесении изменений в решение КТС от 07.04.2011 г. № 607» в части утверждения  формы ветеринарного сертификата на экспортируемые на таможенную территорию ЕАЭС желатин технический и клеи животного происхождения (кроме продукции, произведенной из водных животных).
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проектов:
Порядка взаимодействия уполномоченных органов государств - членов Евразийского экономического союза при введении временных санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер
I полугодие 2015 г.
Проект Порядка направлен 19.08.2015 г. в Правовой департамент ЕЭК для проведения правовой экспертизы и правового редактирования, по результатам которой будет опубликован для общественного обсуждения и внесен на рассмотрение Коллегии ЕЭК в установленном порядке.
1. В сфере санитарных мер:
Актов о создании Совета и составе главных государственных санитарных врачей
I полугодие 2015 г.
Принято распоряжение Коллегии ЕЭК от 14.07.2015 г. № 64 «О проекте решения Совета ЕЭК «О проекте решения ВЕЭС «О советах руководителей уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии и по карантину растений государств – членов ЕАЭС». Проект решения Совета ЕЭК был рассмотрен на заседании Совета ЕЭК 21.08.2015 г. Решение по данному вопросу принято не было.
Порядка разработки, утверждения, изменения и применения единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований и процедур
I полугодие 2015 г.
Проект документа с 13.08.2015 г. проходит согласование с департаментами ЕЭК. После согласования и проведения правовой экспертизы документ будет внесен на рассмотрение Коллегии ЕЭК в установленном порядке.
2. В сфере ветеринарно-санитарных мер:
Актов о создании Совета руководителей уполномоченных органов в сфере ветеринарии
I полугодие 2015 г.
Принято распоряжение Коллегии ЕЭК от 14.07.2015 г. № 64 «О проекте решения Совета ЕЭК «О проекте решения ВЕЭС «О советах руководителей уполномоченных органов государств – членов ЕАЭС в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии и по карантину растений государств – членов ЕАЭС». Проект решения Совета ЕЭК был рассмотрен на заседании Совета ЕЭК 21.08.2015 г. Решение по данному вопросу принято не было.
Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к объектам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
IV квартал 2015 г.
Проект документа разработан, дважды рассмотрен на совещаниях с уполномоченными органами государств – членов ЕАЭС, дорабатывается с учетом предложений, поступивших от уполномоченных органов РФ.
Правил регулирования обращения ветеринарных лекарственных средств
IV квартал 2015 г.

Қағидалардың жобасы жария талқылау үшін 31.08.2015 ж. ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталында орналастырылды.
Жануарлардың ерекше қауіпті, карантиндік және зоонозды ауруларының ошақтарын профилактикалау, диагностикалау, оқшаулау және жою кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзара іс-қимыл тәртібі және өңірлендіру мен компартментализация жүргізу тәртібі
2015 жылдың ІV тоқсаны
ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы жария талқылау үшін 21.07-18.09.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның құқықтық порталында орналастырылды.
Ветеринариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде зертханалық зерттеулер жүргізу қағидалары мен әдіснамасы
2015 жылдың ІV тоқсаны
Қағидалардың жобасы жария талқылау үшін 31.08.2015 ж. ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталында орналастырылды.
Ветеринариялық мақсаттағы диагностикалық заттар айналысын реттеу қағидалары
2015 жылдың ІV тоқсаны
Қағидалардың жобасын ЕЭК пысықтап жатыр, ол жария талқылау үшін 07.09.2015 жылдан бастап ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталына орналастырылады.
Ветеринариялық мақсаттағы дезинфекциялаушы, дезинсекциялаушы және дезаркарициялаушы заттар айналысын реттеу қағидалары
2015 жылдың ІV тоқсаны
Қағидалардың жобасын ЕЭК пысықтап жатыр, ол жария талқылау үшін 07.09.2015 жылдан бастап ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталына орналастырылады.
Жемшөптік қоспаларды реттеу қағидалары
2015 жылдың ІV тоқсаны
Қағидалардың жобасын ЕЭК пысықтап жатыр, ол жария талқылау үшін 07.09.2015 жылдан бастап ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталына орналастырылады.
3. Карантиндік фитосанитариялық шаралар саласында:
Карантиндік объектілердің бірыңғай тізбесі
2015 жылдың ІV тоқсаны
Осы мәселе ЕЭК Алқасының 01.09.2015 ж. отырысында қаралды, бұл мәселе бойынша шешім қабылданбады (мәселе кейінге қалдырылды).
Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптар
2015 жылдың ІV тоқсаны
Талаптардың жобасы жария талқылау үшін 26.08-02.11.2015 ж. аралығында ЕАЭО-ның Интернет желісіндегі құқықтық порталында орналастырылды.
Өсімдіктер карантинін қамтамасыз етудің бірыңғай қағидалары мен нормалары
2015 жылдың ІV тоқсаны
Жоба әзірленіп, "Фитосанитариялық шаралар" бағыты бойынша ЖТ отысында үш рет қаралды, оны ЕЭК пысықтап жатыр.
Еуразиялық экономикалық одақтың шекарасы арқылы және өзге де жерлерде карантинге жататын өнімді (карантинге жататын жүктерді, карантинге жататын материалдар мен карантинге жататын тауарларды) алып өтуге арналған өткізу пункттерінде құрылатын өсімдіктер карантині жөніндегі пункттерді (фитосанитариялық бақылау бекеттерін) материалдық-техникалық жарақтандыру мен жайластыруға қойылатын талаптар
2015 жылдың ІV тоқсаны

Проект Правил с 31.08.2015 г. размещен на правовом портале ЕАЭС в сети Интернет для публичного обсуждения.
Порядка взаимодействия государств - членов Евразийского экономического союза при профилактике, диагностике, локализации и ликвидации очагов особо опасных, карантинных и зоонозных болезней животных и порядок проведения регионализации и компартментализации
IV квартал 2015 г.
С 21.07-18.09.2015 г. проект решения Совета ЕЭК размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
Правил и методологии проведения лабораторных исследований при осуществлении ветеринарного контроля (надзора)
IV квартал 2015 г.
Проект Правил с 31.08.2015 г. размещен на правовом портале ЕАЭС в сети Интернет для публичного обсуждения.
Правил регулирования обращения диагностических средств ветеринарного назначения
IV квартал 2015 г.
Проект Правил дорабатывается ЕЭК, с 07.09.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения.
Правил регулирования обращения дезинфицирующих, дезинсекционных и дезакаризационных средств ветеринарного назначения
IV квартал 2015 г.
Проект Правил дорабатывается ЕЭК, с 07.09.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС в сети Интернет для публичного обсуждения.
Правил регулирования обращения кормовых добавок
IV квартал 2015 г.
Проект Правил дорабатывается ЕЭК, с 07.09.2015 г. будет размещен на правовом портале ЕАЭС в сети Интернет для публичного обсуждения.
3. В сфере карантинных фитосанитарных мер:
Единого перечня карантинных объектов
IV квартал 2015 г.
Вопрос рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., решение по вопросу не принято (перенос вопроса).
Единых карантинных фитосанитарных требований
IV квартал 2015 г.
Проект требований размещен на правовом портале ЕАЭС в сети Интернет для публичного обсуждения с 26.08-02.11.2015 г.
Единых правил и норм обеспечения карантина растений
IV квартал 2015 г.
Проект разработан, трижды рассмотрен на заседании РГ по направлению «Фитосанитарные меры», дорабатывается ЕЭК.
Требований к материально-техническому оснащению и обустройству пунктов по карантину растений (фитосанитарных контрольных постов), создаваемых в пунктах пропуска, предназначенных для перемещения подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов и подкарантинных товаров) через таможенную границу Евразийского экономического союза, и в иных местах
IV квартал 2015 г.

ЕЭК Алқасының 01.09.2015 ж. шешімі қабылданды
13.
Үндеудің 14-абзацы: "Мүше мемлекеттердің техникалық регламенттер талаптарын сақтауды мемлекеттік бақылау саласындағы заңнамаларын үйлестіруге қойылатын қағидаттар мен тәсілдер туралы халықаралық шарт жобасын дайындау мәселесі маңызды орын алады."
Корешков В.Н.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарын сақтауды мемлекеттік бақылау (қадағалау) саласындағы заңнамаларын үйлестіруге қойылатын қағидаттар мен тәсілдер туралы халықаралық шарт жобасын мүше мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық комиссиямен бірлесіп әзірлеуі және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы
2015 жылдың
І жарты жылдығы
4-5.03.2015 ж. техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-ның 11-ші отырысында ЖТ шеңберінде тиісті халықаралық шарт жобасын әзірлеудің мақсатқа лайықтығы және осы жұмыс тобын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің мүдделі органдарының мүшелерінен қалыптастыру туралы шешім қабылданды.
ЕЭК Алқасының 16.06.2015 ж. № 56 өкіміне сәйкес ЕЭК Алқасының 21.04.2015 ж. № 37 өкімімен бекітілген ЕЭК-тің 2015-2016 жылдарға арналған ҒЗЖ жоспарына орындау мерзімі 2015 жыл деп белгілене отырып, "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ЕАЭО-ның (КО-ның) техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау (қадағалау) жүргізуін нормативтік қамтамасыз етілуін және оны жүргізудің қазіргі бар практикасын зерттеу және ЕАЭО-ның (КО-ның) техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде қолданылатын құжаттардың шоғырландырылған тізбесін дайындау" ҒЗЖ енгізілді.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ЕАЭО-ның техникалық регламенттері талаптарын сақтауды мемлекеттік бақылау (қадағалау) саласындағы заңнамаларын үйлестіруге қойылатын қағидаттар мен тәсілдер туралы халықаралық шартты дайындау жөніндегі ЖТ және оның құрамы ЕЭК Алқасының 18.08.2015 ж. № 79 өкімімен бекітілді.
ЖТ-ның бірінші отырысын 2015 жылғы қыркүйектің ІІ жартысында – қазанның І жартысында өткізу жоспарланып отыр.
14.
Үндеудің 15-абзацы: "Капитал қозғалысының мәселелері де маңызды. Осы жыл ішінде біз валюталық құқықтық қатынастарды реттеуге және ырықтандыру шараларын қабылдауға келісілген тәсілдер туралы халықаралық шартқа қол қоюға шығуға тиіспіз."
Сүлейменов Т.М.
Валюталық құқықтық қатынастарды реттеуге және ырықтандыру шараларын қабылдауға келісілген тәсілдер туралы шарт жобасын мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оны Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қарауы.
2015 жылдың ІV тоқсаны

Принято решение Коллегии ЕЭК от 01.09.2015 г.
12
Абзац 14 Обращения: «Важное место занимает вопрос подготовки международного договора о принципах и подходах к гармонизации законодательства государств-членов в сфере государственного контроля за соблюдением требований технических регламентов.»
Корешков В.Н.
Разработка государствами-членами совместно с Евразийской экономической комиссией и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта международного договора о принципах и подходах к гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сфере государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза
II полугодие 2015 г.
На 11-м заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 4-5.03.2015 г. принято решение о целесообразности разработки проекта соответствующего международного договора в рамках РГ и ее формирования из представителей заинтересованных органов государств – членов ЕАЭС.
В соответствии с распоряжением Коллегии ЕЭК от 16.06.2015 г. № 56 в План НИР ЕЭК на 2015-2016 гг., утвержденный распоряжением Коллегии ЕЭК от 21.04.2015 г. № 37, включена НИР «Исследование нормативного обеспечения и существующей практики проведения государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов ЕАЭС (ТС) уполномоченными органами государств-членов ЕАЭС и подготовка консолидированного перечня документов, применяемых при проведении государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов ЕАЭС (ТС)» со сроком выполнения – 2015 г. РГ по подготовке международного договора о принципах и подходах к гармонизации законодательства государств – членов ЕАЭС в сфере государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов ЕАЭС и ее состав утверждены распоряжением Коллегии ЕЭК от 18.08.2015 г. № 79.
Проведение первого заседания РГ запланировано на II половину сентября – I половину октября 2015 г.
14.
Абзац 15 Обращения: «Также важны вопросы движения капитала. В течение года мы должны выйти на подписание международного договора о согласованных подходах к регулированию валютных правоотношений и принятии мер либерализации.»
Сулейменов Т.М.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта Договора о согласованных подходах к регулированию валютных правоотношений и принятии мер либерализации
IV квартал 2015 г.

ЕЭК Алқасының 18.07.2014 ж. № 128 шешімімен Келісім (бұрын – Шарт) жобасы мақұлданып, МІК жүргізу үшін БР, ҚР және РФ Үкіметтерінің атына жіберілді. АР мен ҚғР-дың ЕАЭО туралы шартқа қосылуына, сондай-ақ Келісім жобасына елеулі өзгерістердің енгізілуіне байланысты қайтадан МІК жүргізуге объективті қажеттілік туды.
Келісімнің жобасы ЕЭК Алқасының 01.09.2015 ж. отырысында қаралды, осы қараудың қорытындысы бойынша Келісімнің жобасын қайтадан МІК-ке жіберу туралы шешім қабылданды.
15.
Үндеудің 16-абзацы: "Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының тиімділігін, оның ішінде сыртқы және ішкі сын-қатерлерге уақтылы ден қою, Одақта қабылданатын шешімдердің орындалуын бақылау бөлігінде арттыруға белсенді түрде жәрдемдесуге ниеттіміз."
Жетекшілік ететін салалар жөніндегі алқа мүшелері (Министрлер)
Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттардың және Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдерінің (Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің 43-тармағы, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №1 қосымша) орындалуына мониторинг жүргізу және бақылау
Тұрақты негізде
ЕЭК-ның Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі алқа мүшесі (Министр) Н.Ш. Алдабергенов
"Бәсекелестік туралы" моделдік заңды ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің монополияға қарсы заңнамасына имплементтеу жөніндегі жұмыс тұрақты негізде жүргізіледі.
ҚғР өзінің бәсекелестік (монополияға қарсы) саясат саласындағы заңнамасын XVIII бөлімнің "Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары" және Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (Шартқа №19 қосымша) бөлігінде ЕАЭО туралы шарттың нормаларына сәйкес келтірді.
АР бәсекелестік (монополияға қарсы) заңнаманы ЕАЭО туралы шарттың көрсетілген нормаларына сәйкес келтіру жөніндегі жұмысты жалғастыруда.
ЕАЭО туралы шарттың XXII "Мемлекеттік (муниципальдық) сатып алу" бөлімін іске асыру мақсатында мүше мемлекеттердің мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ерекшеліктерін анықтау, белгілі бір әлеуетті өнім берушілерден мемлекеттік сатып алулар туралы және ұлттық режимнен алып қоюлар, мүше мемлекеттердің осындай актілердің күшін жою, сондай-ақ ЕЭК-нің осындай актілердің күшін жою туралы шешімдерін қабылдау мәселелері жөніндегі үндеулері туралы актілерді қабылдау туралы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің хабарламаларын ЕЭК-нің қарау тәртібі әзірленді, ол қазіргі уақытта ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ұсыныстары ескеріле отырып пысықталуда және жуық арада ЕЭК Алқасы мен Кеңесінің қарауына енгізілетін болады.
ЕЭК Кедендік ынтымақтастық жөніндегі алқа мүшесі (Министр) В.А. Гошин
ЕАЭО құқығына кіретін халықаралық шарттардың және ЕЭК шешімдерінің орындалуын мониторингілеу және бақылау тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Кедендік реттеу жөніндегі КК-нің 19-отырысында КО кеден заңнамасының кедендік рәсімдерді қолдану мәселелерін реттейтін ережелерін мониторингілеу жоспары мақұлданды.

Решением Коллегии ЕЭК № 128 от 18.07.2014 г. одобрен проект Соглашения (ранее – Договора) и направлен в адрес Правительств РБ, РК и РФ для проведения ВГС. В связи с присоединением РА и КР к Договору о ЕАЭС, а также с внесением в проект Соглашения существенных изменений возникла объективная необходимость проведения повторного ВГС.
Проект Соглашения рассмотрен на заседании Коллегии ЕЭК 01.09.2015 г., по итогам рассмотрения принято решение о направление проекта Соглашения на повторное ВГС
15.
Абзац 16 Обращения: «Намерены активно содействовать повышению эффективности работы Евразийской экономической комиссии, в том числе в части своевременного реагирования на внешние и внутренние вызовы, контроля за исполнением принимаемых в Союзе решений.»
Члены Коллегии (Министры) по курируемым сферам
Проведение мониторинга и контроля исполнения международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, и решений Евразийской экономической комиссии (пункт 43 Положения о Евразийской экономической комиссии, Приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
На постоянной основе
Член Коллегии (Министр) по конкуренции и антимонопольному регулированию ЕЭК Алдабергенов Н.Ш.
На постоянной основе проводится работа по имплементации норм Модельного закона «О конкуренции» в антимонопольное законодательство государств – членов ЕАЭС.
КР привела в соответствие свое законодательство в сфере конкурентной (антимонопольной) политики с нормами Договора о ЕАЭС в части раздела
XVIII «Общие принципы и правила конкуренции» и Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (Приложение № 19 к Договору).
РА продолжает работу по приведению конкурентного (антимонопольного) законодательства в соответствие с указанными нормами Договора о ЕАЭС.
В целях реализации раздела XXII «Государственные (муниципальные) закупки» Договора о ЕАЭС разработан проект Порядка рассмотрения ЕЭК уведомлений государств – членов ЕАЭС о принятии актов об установлении государствами – членами особенностей осуществления государственных закупок, государственных закупках у определенных потенциальных поставщиков и об изъятиях из национального режима, обращений государств – членов по вопросам отмены таких актов, а также принятия ЕЭК решений о необходимости отмены таких актов, который в настоящее дорабатывается с учетом предложений государств – членов ЕАЭС и будет внесен в ближайшее время на рассмотрении Коллегии и Совета ЕЭК.
Член Коллегии (Министр) по таможенному сотрудничеству ЕЭК Гошин В.А.
Мониторинг и контроль исполнения международных договоров, входящих в право ЕАЭС, и решений ЕЭК осуществляется на постоянной основе.
На 19-ом заседании КК по таможенному регулированию одобрен План мониторинга положений таможенного законодательства ТС, регулирующих вопросы применения таможенных процедур.

ЕЭК Жоспарға сәйкес 2015 жылы ЕАЭО-да қабылданатын кедендік рәсімдерге тереңдетілген мониторинг жүргізеді (Кедендік реттеу жөніндегі КК-нің 23-отырысы шеңберінде 08.07.2015 ж. осы жұмысты аяқтау жоспарланып отыр).
Бірқатар кедендік рәсімдерді талқылау Кедендік реттеу жөніндегі КК-нің 20, 21, 22-отырыстары шеңберінде болып өтті.
Мониторинг нәтижелері тұжырымдалып, ЕАЭО КК-нің жобасын әзірлеу жөніндегі сарапшылық топтың отырыстарында қарау үшін тапсырылды.
ЕЭК Техникалық реттеу мәселелері жөніндегі алқа мүшесі (Министр) В.Н. Корешков
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ЕАЭО-ның құқығына кіретін халықаралық шарттарды және ЕЭК-нің техникалық реттеу бөлігіндегі шешімдерін орындауына мониторинг тұрақты негізде жүргізіледі.
Сондай-ақ тиісті талдамалық анықтамалар жаңартылуда. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің үкіметтеріне ЕАЭО-ның құқығына кіретін халықаралық шарттардың және ЕЭК-нің техникалық реттеу бөлігіндегі шешімдерінің іске асырылуы жөнінде ақпарат беру туралы 90 сұрау салулар жолданды. Қазіргі уақытта ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерден көрсетілген сұрау салулар бойынша 60-тан астам хат келіп түсті.
ЕАЭО-ның (КО-ның) техникалық регламенттерін және ЕАЭО-ның (КО-ның) техникалық регламенттерінің ережелерін іске асыру үшін қажетті іс-шаралар жоспарларын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің орындау мониторингінің нәтижелерін қоса алғанда, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің 29.05.2015 ж. ЕАЭО туралы шартты, ЕЭК шешімдерін орындау мониторингі туралы" мәселе техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі КК-нің 25.06.2015 ж. отырысында қаралып, оның нәтижелері бойынша аталған мәселе бойынша мүше мемлекеттермен ЕЭК жұмысын жалғастыру туралы шешім қабылданды. Сондай-ақ КК-нің отырысында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің актілерін ЕАЭО-ның (КО) техникалық регламенттеріне сәйкес келтіру жөніндегі ұсыныстарды ЕЭК-нің дайындау мәселесі бойынша ЕЭК-ге ұсынылған ҚР ұсыныстары қаралды. Осы мәселені қарау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттердің ұлттық заңнаманы ЕАЭО-ның (КО-ның) техникалық регламенттерінің ережелеріне сәйкес келтіру жөніндегі жұмысты жалғастыруы туралы шешім қабылданды. ЕЭК-нің Техникалық реттеу департаменті ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің Шартты, ЕЭК шешімдерін, сондай-ақ ЕАЭО (КО) техникалық регламенттерінің ережелерін және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде техникалық регламенттерді іске асыру үшін қажетті іс-шаралар жоспарларын орындауы туралы жиынтық ақпаратты баяндамалар дайындау мақсатында әзірлеу жөнінде жұмыс жүргізуде, олар КК-нің және ЕЭК-нің отырыстарында қаралатын болады.
ЕЭК-нің Экономика және қаржы саясаты жөніндегі алқа мүшесі (Министр) Т.М. Сүлейменов
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ЕАЭО туралы шарттың зияткерлік меншік саласындағы ережелерін сақтау мониторингі тұрақты негізде жүргізіледі.

В соответствии с Планом ЕЭК в 2015 г. проводит углубленный мониторинг применяемых в ЕАЭС таможенных процедур (завершение данной работы планируется 08.07.2015 г. в рамках 23-го заседания КК по таможенному регулированию).
Обсуждение ряда таможенных процедур уже состоялось в рамках 20-го, 21-го, 22-го заседаний КК по таможенному регулированию.
Результаты мониторинга сформулированы и переданы для рассмотрения на заседаниях экспертной группы по подготовке проекта ТК ЕАЭС.
Член Коллегии (Министр) по вопросам технического регулирования ЕЭК Корешков В.Н.
На постоянной основе проводится мониторинг исполнения государствами – членами ЕАЭС международных договоров, входящих в право ЕАЭС, и решений ЕЭК в части технического регулирования.
Также актуализируются соответствующие аналитические справки. Направлено 90 запросов в правительства государств – членов ЕАЭС о представлении информации о реализации положений международных договоров, входящих в право ЕАЭС, и решений ЕЭК в части технического регулирования. В настоящее время от государств-членов ЕАЭС получено более 60 писем по указанным запросам.
Вопрос «О мониторинге исполнения государствами – членами ЕАЭС Договора о ЕАЭС от 29.05.2014 г., решений ЕЭК, включая результаты мониторинга исполнения государствами – членами ЕАЭС планов мероприятий, необходимых для реализации технических регламентов ЕАЭС (ТС) и положений технических регламентов ЕАЭС (ТС)» был рассмотрен на заседании КК по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер 25.06.2015 г, по результатам которого принято решение о продолжении работы ЕЭК с государствами-членами по указанным вопросам. Также на заседании КК рассмотрено РК, представленные в ЕЭК по вопросу подготовки ЕЭК предложений по приведению актов государств – членов ЕАЭС в соответствие техническими регламентами ЕАЭС (ТС). По результатам рассмотрения данного вопроса было принято решение о продолжении государствами – членами работы по приведению в соответствии с положениями технических регламентов ЕАЭС (ТС) национального законодательства. Департаментом технического регулирования ЕЭК ведется работа по подготовке сводной информации об исполнении государствами – членами ЕАЭС Договора, решений ЕЭК, а также положений технических регламентов ЕАЭС (ТС) и планов мероприятий, необходимых для реализации технических регламентов ЕАЭС (ТС) в государствах-членах ЕАЭС в целях подготовки докладов, которые будут рассмотрены на заседаниях КК и Совете ЕЭК.
Член Коллегии (Министр) по экономике и финансовой политике ЕЭК Сулейменов Т.М.
Мониторинг соблюдения государствами-членами ЕАЭС положений Договора о ЕАЭС в сфере интеллектуальной собственности проводится на постоянной основе.

Мониторинг барысында ҚР заңнамасының ("Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жердің атаулары туралы" Заң) Зияткерлік меншік объектілерін күзету және оған құқықтарды қорғау туралы хаттаманың 16-тармағына (ЕАЭО туралы шартқа № 26 қосымша) сәйкес келмейтіні анықталды, оған сай ЕАЭО-да тауар таңбасына айрықша құқықтың тәмамдалу өңірлік қағидаты белгіленді.
ЕЭК ҚР Үкіметіне ҚР заңнамасын ЕАЭО туралы шартқа сәйкес келтіру қажеттігін көрсете отырып, бірнеше рет өтініш жолдады.
Нәтижесінде "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік саласында құқықтық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 07.04.2015 ж. № 300-V ҚРЗ ҚР Заңымен, атап айтқанда "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жердің атаулары туралы" ҚР Заңына өзгерістер енгізілді, оған сәйкес ҚР-да тауар таңбасына айрықша құқықтың тәмамдалу өңірлік қағидаты белгіленді.
Сауда жөніндегі алқа мүшесі (Министр) ЕЭК А.А. Слепнев
ЕАЭО туралы шарттың ережелеріне сәйкес мониторинг тұрақты негізде жүргізіледі.
Корешков В.Н.
Комиссияға аудит, бірлескен тексерулер (инспекциялар) нәтижелері бойынша, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер үшінші елдердің құзыретті органдарымен келіскен Бірыңғай ветеринариялық сертификаттардың нысандарынан ерекшеленетін ветеринариялық сертификаттардың нысандарын бекіту және уақытша санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік шараларды енгізу бойынша шешімдер қабылдауға арналған өкілеттіктерді беру мақсатында 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама жобасын Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттермен бірлесіп әзірлеу және оның органдарының қарауы
2015 жылдың І жарты жылдығы
ЕЭК-ге қосымша өкілеттіктер беру көзделетін, ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасын ЕЭК Алқасы 2015 жылғы
7 сәуірде қарады.
ЕЭК Алқасының аталған отырысына келіп түскен, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ұстанымдары ескеріле отырып, мәселе пысықтауға жіберілді.
Аталған мәселені қосымша пысықтау үшін, сондай-ақ Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлесіп тексерулер жүргізудің және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережеге өзгерістер жобасын пысықтау үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер үкіметтерінің ұсынысы бойынша ЖТ құрылды.
21-22.05.2015 ж. болған ЖТ отырысында аталған мәселені талқылау кезінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының өкілдері ЕЭК-ге
2011 жылғы 7 сәуірде КОК шешімімен бекітілген, Бірыңғай ветеринариялық сертификаттардың нысандарынан ерекшеленетін ветеринариялық сертификаттардың келісілген нысандарын бекітуге өкілеттік берудің орындылығы туралы, ЕЭК-ге уақытша санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік шараларды енгізу туралы шешімдер қабылдауға, сондай-ақ уақытша санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік шараларды енгізу тәртібін бекітуге өкілеттіктер беру туралы өз ұстанымдарын білдірді.

В ходе мониторинга выявлено несоответствие законодательства РК (Закон «О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров») пункту 16 Протокола об охране и защите прав на объекты интеллектуальной собственности (приложение № 26 к Договору о ЕАЭС), согласно которому в ЕАЭС установлен региональный принцип исчерпания исключительного права на товарный знак.
ЕЭК неоднократно направляла обращения в Правительство РК с указанием на необходимость приведения законодательства РК в соответствие с Договором о ЕАЭС.
В результате Законом РК от 07.04.2015 г. № 300-V ЗРК «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам правового регулирования сферы интеллектуальной собственности», в частности внесены изменения в Закон РК «О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров», в соответствии с которыми в РК установлен региональный принцип исчерпания исключительного права на товарный знак
Член Коллегии (Министр) по торговле ЕЭК Слепнев А.А.
В соответствии с положениями Договора о ЕАЭС мониторинг проводится на постоянной основе.
Корешков В.Н.
Разработка совместно с государствами-членами и рассмотрение органами Евразийского экономического союза проекта Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в целях наделения Комиссии полномочиями на принятие решений по результатам аудита, совместных проверок (инспекций), утверждению согласованных уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза с компетентными органами третьих стран форм ветеринарных сертификатов, отличных от форм Единых ветеринарных сертификатов и введению временных санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер
II полугодие 2015 г.
Проект решения Совета ЕЭК, предусматривающий наделение ЕЭК дополнительными полномочиями, рассмотрен Коллегией ЕЭК 07.04.2015 г.
С учетом позиций государств – членов ЕАЭС, поступивших к указанному заседанию Коллегии ЕЭК, вопрос отправлен на доработку.
Для дополнительной проработки данного вопроса, а также для доработки проекта изменений в Положение о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору) по предложению правительств государств-членов ЕАЭС создана РГ.
При обсуждении данного вопроса на заседании РГ, которое состоялось 21-22.05.2015 г., представители уполномоченных органов государств-членов ЕАЭС выразили общую позицию о нецелесообразности наделения ЕЭК полномочием на утверждение согласованных форм ветеринарных сертификатов, отличающихся от форм Единых ветеринарных сертификатов, утвержденных решением КТС от 07.04.2011 г. № 607, о наделении ЕЭК полномочиями на принятие решений о введении временных санитарных, ветеринарных и карантинных фитосанитарных мер, а также утверждение порядка введения временных санитарных, ветеринарных и карантинных фитосанитарных мер.

БР, ҚР және РФ уәкілетті органдарының өкілдері аудит және бірлескен тексерулер (инспекциялар) нәтижелері бойынша шешімдер қабылдауға өкілеттік берудің орынсыздығы туралы ұстанымдарын білдірді. Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлесіп тексерулер жүргізудің және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережеге өзгерістер жобасы ЕАЭО-ның құқықтық порталында жария талқылау үшін 28.08.2015 ж. орналастырылды.
Пайдаланылатын қысқартулар:
МІР – Мемлекетішілік рәсімдер
МІК – Мемлекетішілік келісу
ЕАЭО туралы шарт – 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
ЕАЭО, Одақ – Еуразиялық экономикалық одақ
ЕТП – Еуразиялық технологиялық платформалар
КК – Еуразиялық экономикалық комиссия жанындағы консультативтік комитет, қызмет бағыты бойынша
КОК – Кеден одағы комиссиясы
ҒЗЖ – Ғылыми-зерттеу жұмысы
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы
РӘБ – Реттеу түрінде әсер ететін бағалау
ЖТ – Жұмыс тобы
КК – Кеден кодексі
КО және БЭК – Кеден одағы және Бірыңғай экономикалық кеңістік
Одақтың органдары:
ЖЕЭК – Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес
ЕҮК – Еуразиялық үкіметаралық кеңес
ЕЭК – Еуразиялық экономикалық комиссия
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер бойынша:
АР – Армения Республикасы
БР – Беларусь Республикасы
ҚР – Қазақстан Республикасы
ҚғР – Қырғыз Республикасы
РФ – Ресей Федерациясы

Представители уполномоченных органов РБ, РК и РФ выразили позицию о не целесообразности наделения ЕЭК полномочием на принятие решений по результатам аудита и совместных проверок (инспекций). Проект изменений в Положение о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору) размещен на правовом портале ЕАЭС для публичного обсуждения с 28.08.2015 г.
Используемые сокращения:
ВГП – Внутригосударственные процедуры
ВГС – Внутригосударственное согласование
Договор о ЕАЭС – Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
ЕАЭС, Союз – Евразийский экономический союз
ЕТП – Евразийские технологические платформы
КК – Консультативный комитет при Евразийской экономической комиссии, по направлению деятельности
КТС – Комиссия таможенного союза
НИР – Научно-исследовательская работа
ООН – Организация Объединенных Наций
ОРВ – Оценка регулирующего воздействия
РГ – Рабочая группа
ТК – Таможенный кодекс
ТС и ЕЭП – Таможенный союз и Единое экономическое пространство
Органы Союза:
ВЕЭС – Высший Евразийский экономический совет
ЕМС – Евразийский межправительственный совет
ЕЭК – Евразийская экономическая комиссия
По государствам-членам ЕАЭС:
РА – Республика Армения
РБ – Республика Беларусь
РК – Республика Казахстан
КР – Кыргызская Республика
РФ – Российская Федерация