Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 825 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 119 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 9 қосымшасы) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентінің № 2 қосымшасының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының "Кеден одағының "Жарылыс қауіпті ортада жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін қабылдау туралы" 2011 жылғы 18 қазандағы № 825 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 119 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 825 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2.2-тармақта "өнімнің сәйкестілігін (растау)" деген сөздер "техникалық реттеу объектілерінің сәйкестілігі" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Ерікті негізде қолдану нәтижесінде көрсетілген Шешіммен бекітілген Кеден одағының "Жарылыс қауіпті ортадағы жұмысқа арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағы Комиссиясының
2011 жылғы 18 қазандағы
№ 825 шешімімен (Еуразиялық
экономикалық комиссия
Алқасының 2016 жылғы
25 қазандағы № 119 шешімі
редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН

О внесений изменений в Решение Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 825
Решение Коллегии Евразийской Экономической Комиссии от 25 октября 2016 года № 119
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 825 «О принятии технического регламента Таможенного союза «О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах» изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2016 г. № 119
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Комиссии Таможенного союза
от 18 октября 2011 г. № 825
1. В пункте 2.2 слова «(подтверждения) соответствия продукции» заменить словами «соответствия объектов технического регулирования».
2. Перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза «О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах» (ТР ТС 012/2011), утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
«УТВЕРЖДЕН
Решением Комиссии Таможенного союза
от 18 октября 2011 г. № 825
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2016 г. № 119)
ПЕРЕЧЕНЬ
стандартов, в результате применения которых
на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований
технического регламента Таможенного союза
«О безопасности оборудования

Кеден одағының "Жарылыс қауіпті ортадағы жұмысқа арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар ТІЗБЕСІ
№ р/с
Кеден одағы техникалық регламентінің элементтері
Стандарттың белгісі
Стандарттың атауы
Ескерту
1
2
3
4
5
1
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ Р МЭК 60050-426-2011
Халықаралық электротехникалық сөздік. 426-бөлік. Жарылыс қауіпті ортаға арналған жабдық
Жарылыс қауіпті ортаға арналған жабдыққа қойылатын жалпы талаптар
2
1-қосымша, II – V тараулар, 4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8, 10 және 12 – 22-тармақшалары, 4, 5 – 9 және 10 тармақтары
МЕМСТ 30852.0-2002
(МЭК 60079-0:1998)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 0-бөлік. Жалпы талаптар

для работы во взрывоопасных средах» (ТР ТС 012/2011)
№ п/п
Элементы технического регламента Таможенного союза
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
1
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ Р МЭК 60050-426-2011
Международный электротехнический словарь. Часть 426. Оборудование для взрывоопасных сред
Общие требования к оборудованию для взрывоопасных сред
2
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8, 10 и 12 – 22 пункта 3, пункты 4, 5 – 9 и 10 статьи 4, разделы II – V приложения 1
ГОСТ 30852.0-2002 (МЭК 60079-0:1998)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 0. Общие требования

01.01.2018 дейін қолданылады
3
МЕМСТ 31610.0-2012
(IEC 60079-0:2004)
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 0-бөлік. Жалпы талаптар
4
МЕМСТ IEC 61241-0-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 0-бөлік. Жалпы талаптар
5
МЕМСТ Р МЭК 60079-0-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 0-бөлік. Жабдық.Жалпы талаптар
01.12. 2016 дейін қолданылады
6
МЕМСТ 31610.0-2014
(IEC 60079-0:2011)
Жарылыс қауіпті орталар. 0-бөлік. Жабдық.Жалпы талаптар
01.12.2016 бастап қолданылады
"Жарылысты өткізбейтін "d" қабықшалар" жарылыстан қорғау түрі
7
1-қосымша IV тарау, 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.1-2002
(МЭК 60079-1:1998)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 1-бөлік. "Жарылысты өткізбейтін қабықша" жарылыстан қорғау түрі
01.01.2018 дейін қолданылады
8
МЕМСТ IEC 60079-1-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 1-бөлік. "Жарылысты өткізбейтін "d" қабықшалар" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
9
МЕМСТ IEC 60079-1-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 1-бөлік. "Жарылысты өткізбейтін "d" қабықшалар" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
"р" артық қысымдағы қабықшалар" жарылыстан қорғау түрі
10
1-қосымша IV тарау, 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.3-2002
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 2-бөлік. "p" артық қысымдағы қабықшаны толтыру немесе үрлеу
01.01.2018 дейін қолданылады
11
МЕМСТ IEC 60079-2-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 2-бөлік. "p" артық қысымдағы қабықшаны толтыру немесе үрлеу жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
12
МЕМСТ IEC 60079-2-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 2-бөлік. "р" артық қысымдағы қабықшалар" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
"q" қабықшаны кварцпен толтыру" жарылыстан қорғау түрі
13
1-қосымша IV тарау, 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.6-2002
(МЭК 60079-5:1997)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 5-бөлік. "q" қабықшаны кварцпен толтыру
14
МЕМСТ 31610.5-2012/
IEC 60079-5:2007
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 5-бөлік. "q" қабықшаны кварцпен толтыру
15
МЕМСТ Р МЭК 60079-5-2012
Жарылыс қауіпті орталар. 5-бөлік. "q" қабықшаны кварцпен толтыру жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
"о" қабықшаны маймен толтыру" жарылыстан қорғау түрі
16
1-қосымша IV тарау, 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.7-2002
(МЭК 60079-6:1995)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 6-бөлік. "о" қабықшаны маймен толтыру
01.01.2018 дейін қолданылады
17
МЕМСТ Р МЭК 60079-6-2012
Жарылыс қауіпті орталар. 6-бөлік. "о" қабықшаны маймен толтыру жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
18
МЕМСТ 31610.6-2015/
IEC 60079-6:2015
Жарылыс қауіпті орталар. 6-бөлік. "Қабықшаны "о" маймен толтыру" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
"е" түріндегі жоғары деңгейде қорғау
19

Применяется до 01.01.2018
3
ГОСТ 31610.0-2012 (IEC 60079-0:2004)
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 0. Общие требования
4
ГОСТ IEC 61241-0-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 0. Общие требования
5
ГОСТ Р МЭК 60079-0-2011
Взрывоопасные среды. Часть 0. Оборудование. Общие требования
применяется
до 01.12. 2016
6
ГОСТ 31610.0-2014 (IEC 60079-0:2011)
Взрывоопасные среды. Часть 0. Оборудование. Общие требования
применяется
с 01.12.2016
Вид взрывозащиты «взрывонепроницаемые оболочки «d»
7
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.1-2002  (МЭК 60079-1:1998)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 1. Взрывозащита вида «взрывонепроницаемая оболочка»
применяется
до 01.01.2018
8
ГОСТ IEC 60079-1-2011
Взрывоопасные среды. Часть 1. Оборудование с видом взрывозащиты «взрывонепроницаемые оболочки «d»
9
ГОСТ IEC 60079-1-2013
Взрывоопасные среды. Часть 1. Оборудование с видом взрывозащиты «взрывонепроницаемые оболочки «d»
Вид взрывозащиты «оболочки под избыточным давлением «р»
10
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.3-2002
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 2. Заполнение или продувка оболочки под избыточным давлением p
применяется до 01.01.2018
11
ГОСТ IEC 60079-2-2011
Взрывоопасные среды. Часть 2. Оборудование с видом взрывозащиты заполнение или продувка оболочки под избыточным давлением «p»
12
ГОСТ IEC 60079-2-2013
Взрывоопасные среды. Часть 2. Оборудование с видом взрывозащиты «оболочки под избыточным давлением «р»
Вид взрывозащиты «кварцевое заполнение оболочки «q»
13
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.6-2002  (МЭК 60079-5:1997)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 5. Кварцевое заполнение оболочки q
14
ГОСТ 31610.5-2012/IEC 60079-5:2007
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 5. Кварцевое заполнение оболочки «q»
15
ГОСТ Р МЭК 60079-5-2012
Взрывоопасные среды. Часть 5. Оборудование с видом взрывозащиты «кварцевое заполнение оболочки «q»
Вид взрывозащиты «масляное заполнение оболочки «o»
16
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.7-2002  (МЭК 60079-6:1995)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 6. Масляное заполнение оболочки o
применяется
до 01.01.2018
17
ГОСТ Р МЭК 60079-6-2012
Взрывоопасные среды. Часть 6. Оборудование с видом взрывозащиты «масляное заполнение оболочки «o»
18
ГОСТ 31610.6-2015/IEC 60079-6:2015
Взрывоопасные среды. Часть 6. Оборудование с видом взрывозащиты «заполнение оболочки жидкостью «о»
Повышенная защита вида «е»
19

1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.8-2002
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 7-бөлік. "е" түріндегі қорғау
20
МЕМСТ 31610.7-2012/
IEC 60079-7:2006
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 7-бөлік. "е" түріндегі жоғары деңгейде қорғау
21
МЕМСТ Р МЭК 60079-7-2012
Жарылыс қауіпті орталар. 7-бөлік. Жабдық. "е" түріндегі жоғары деңгейде қорғау
Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қауіпті газды орталар
22
1-қосымша I тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.9-2002
(МЭК 60079-10:1995)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 10-бөлік. Жарылыс қауіпті аймақтарды сыныптау
01.01.2018 дейін қолданылады
23
МЕМСТ 31610.10-2012/
IEC 60079-10:2002
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 10-бөлік. Жарылыс қауіпті аймақтарды сыныптау
01.01.2018 дейін қолданылады
24
МЕМСТ IEC 60079-10-1-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 10-1-бөлік. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қауіпті газды орталар
25
МЕМСТ IEC 60079-10-1-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 10-1-бөлік. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қауіпті газды орталар
Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қауіпті шаңды орталар
26
1-қосымша I тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ IEC 61241-10-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 10-бөлік. Ыстық шаң болатын немесе болуы мүмкін аймақтарды сыныптау
27
МЕМСТ IEC 60079-10-2-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 10-2-бөлік. Аймақтарды сыныптау. Жарылыс қауіпті шаңды орталар
"i" ұшқын қауіпсіз электрлі тізбек" жарылыстан қорғау түрі
28
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.4-2002
(МЭК 60079-3:1990)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 3-бөлік. Электрлі тізбектерді ұшқын қауіпсіздігіне сынауға арналған ұшқын тудыратын механизмдер
01.01.2018 дейін қолданылады
29
МЕМСТ 30852.10-2002
(МЭК 60079-11:1999)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 11-бөлік. i ұшқын қауіпсіз электрлі тізбек
01.01.2018 дейін қолданылады
30
МЕМСТ 31610.11-2012/
IEC 60079-11:2006
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 11-бөлік. "i" ұшқын қауіпсіз электрлі тізбек
31
МЕМСТ Р МЭК 60079-27-2012
Жарылыс қауіпті орталар. 27-бөлік. Егіс шинасының ұшқын қауіпсіз жүйесі тұжырымдамасы (FISCO)
32
МЕМСТ IEC 61241-11-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 11-бөлік. "iD" ұшқын қауіпсіз жабдық
33
МЕМСТ Р МЭК 60079-11-2010
Жарылыс қауіпті орталар. 11-бөлік. "i" ұшқын қауіпсіз электрлі тізбегі
01.12.2016 дейін қолданылады
34
МЕМСТ 31610.11-2014
(IEC 60079-11:2011)
Жарылыс қауіпті орталар. 11-бөлік. "i" ұшқын қауіпсіз электрлі тізбек" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
01.12.2016 бастап қолданылады
Жабдықты "p" артық қысымдағы үй-жайлармен қорғау
35

пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.8-2002
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 7. Защита вида e
20
ГОСТ 31610.7-2012/IEC 60079-7:2006
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 7. Повышенная защита вида «е»
21
ГОСТ Р МЭК 60079-7-2012
Взрывоопасные среды. Часть 7. Оборудование. Повышенная защита вида «е»
Классификация зон. Взрывоопасные газовые среды
22
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел I приложения 1
ГОСТ 30852.9-2002 (МЭК 60079-10:1995)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 10. Классификация взрывоопасных зон
применяется до 01.01.2018
23
ГОСТ 31610.10-2012/IEC 60079-10:2002
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 10. Классификация взрывоопасных зон
применяется до 01.01.2018
24
ГОСТ IEC 60079-10-1-2011
Взрывоопасные среды. Часть 10-1. Классификация зон. Взрывоопасные газовые среды
25
ГОСТ IEC 60079-10-1-2013
Взрывоопасные среды. Часть 10-1. Классификация зон. Взрывоопасные газовые среды
Классификация зон. Взрывоопасные пылевые среды
26
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел I приложения 1
ГОСТ IEC 61241-10-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 10. Классификация зон, где присутствует или может присутствовать горючая пыль
27
ГОСТ IEC 60079-10-2-2011
Взрывоопасные среды. Часть 10-2. Классификация зон. Взрывоопасные пылевые среды
Вид взрывозащиты «искробезопасная электрическая цепь «i»
28
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.4-2002  (МЭК 60079-3:1990)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 3. Искрообразующие механизмы для испытаний электрических цепей на искробезопасность
применяется до 01.01.2018
29
ГОСТ 30852.10-2002  (МЭК 60079-11:1999)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 11. Искробезопасная электрическая цепь i
применяется до 01.01.2018
30
ГОСТ 31610.11-2012/IEC 60079-11:2006
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 11. Искробезопасная электрическая цепь «i»
31
ГОСТ Р МЭК 60079-27-2012
Взрывоопасные среды. Часть 27. Концепция искробезопасной системы полевой шины (FISCO)
32
ГОСТ IEC 61241-11-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 11. Искробезопасное оборудование «iD»
33
ГОСТ Р МЭК 60079-11-2010
Взрывоопасные среды. Часть 11. Искробезопасная электрическая цепь «i»
применяется до 01.12.2016
34
ГОСТ 31610.11-2014  (IEC 60079-11:2011)
Взрывоопасные среды. Часть 11. Оборудование с видом взрывозащиты «искробезопасная электрическая цепь «i»
применяется с 01.12.2016
Защита оборудования помещениями под избыточным давлением «p»
35

1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.12-2002
(МЭК 60079-13:1982)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 13-бөлік. Артық қысыммен қорғалған үй-жайларды жобалау және пайдалану
36
МЕМСТ 30852.15-2002
(МЭК 60079-16:1990)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 16-бөлік. Анализаторлар орнатылатын үй-жайларды қорғау үшін мәжбүрлі желдету
37
МЕМСТ Р МЭК 60079-13-2010
Жарылыс қауіпті орталар. 13-бөлік. Жабдықты "p" артық қысымдағы үй-жайлармен қорғау
01.12.2016 дейін қолданылады
38
МЕМСТ 31610.13-2014
(IEC 60079-13:2010)
Жарылыс қауіпті орталар. 13-бөлік. Жабдықты "p" артық қысымдағы үй-жайлармен қорғау
01.12.2016 бастап қолданылады
Электр қондырғыларын жобалау, таңдау және монтаждау
39
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.13-2002
(МЭК 60079-14:1996)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 14-бөлік.Жарылыс қауіпті аймақтардағы (жерасты өндіруден басқа) электр қондырғылары
01.01.2018 дейін қолданылады
40
МЕМСТ IEC 61241-1-2-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 1-бөлік. Қабықшалармен және беткі қабаттың температурасын шектеумен қорғалған электр жабдығы. 2-тарау. Таңдау, орнату және пайдалану
41
МЕМСТ IEC 60079-14-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 14-бөлік. Электр қондырғыларын жобалау, таңдау және монтаждау
42
МЕМСТ IEC 60079-14-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 14-бөлік. Электр қондырғыларын жобалау, таңдау және монтаждау
"n" жарылыстан қорғау түрі
43
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.14-2002
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 15-бөлік. n түріндегі қорғау
01.01.2018 дейін қолданылады
44
МЕМСТ 31610.15-2012/
МЭК 60079-15:2005
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 15-бөлік. "n" қорғау түріндегі электр жабдығын құрастыру, сынақтан өткізу және таңбалау
45
МЕМСТ Р МЭК 60079-15-2010
Жарылыс қауіпті орталар. 15-бөлік. "n" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
01.12.2016 дейін қолданылады
46
МЕМСТ 31610.15-2014/
IEC 60079-15:2010
Жарылыс қауіпті орталар. 15-бөлік. "n" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
01.12.2016 бастап қолданылады
Электр құрылғыларын тексеру және техникалық қызмет көрсету
47
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.16-2002
(МЭК 60079-17:1996)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 17-бөлік. Жарылыс қауіпті аймақтардағы (жерасты өндіруден басқа) электр құрылғыларын тексеру және техникалық қызмет көрсету
01.01.2018 дейін қолданылады
48
МЕМСТ 31610.17-2012/
IEC 60079-17:2002
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 17-бөлік. Жарылыс қауіпті аймақтардағы (жерасты өндіруден басқа) электр құрылғыларын тексеру және техникалық қызмет көрсету
01.01.2018 дейін қолданылады
49

пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.12-2002  (МЭК 60079-13:1982)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 13. Проектирование и эксплуатация помещений, защищенных избыточным давлением
36
ГОСТ 30852.15-2002 (МЭК 60079-16:1990)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 16. Принудительная вентиляция для защиты помещений, в которых устанавливают анализаторы
37
ГОСТ Р МЭК 60079-13-2010
Взрывоопасные среды. Часть 13. Защита оборудования помещениями под избыточным давлением «p»
применяется до 01.12.2016
38
ГОСТ 31610.13-2014 (IEC 60079-13:2010)
Взрывоопасные среды. Часть 13. Защита оборудования помещениями под избыточным давлением «p»
применяется с 01.12.2016
Проектирование, выбор и монтаж электроустановок
39
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ 30852.13-2002 (МЭК 60079-14:1996)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 14. Электроустановки во взрывоопасных зонах (кроме подземных выработок)
применяется до 01.01.2018
40
ГОСТ IEC 61241-1-2-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 1. Электрооборудование, защищенное оболочками и ограничением температуры поверхности. Раздел 2. Выбор, установка и эксплуатация
41
ГОСТ IEC 60079-14-2011
Взрывоопасные среды. Часть 14. Проектирование, выбор и монтаж электроустановок
42
ГОСТ IEC 60079-14-2013
Взрывоопасные среды. Часть 14. Проектирование, выбор и монтаж электроустановок
Вид взрывозащиты «n»
43
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.14-2002
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 15. Защита вида n
применяется до 01.01.2018
44
ГОСТ 31610.15-2012/ МЭК 60079-15:2005
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 15. Конструкция, испытания и маркировка электрооборудования с видом защиты «n»
45
ГОСТ Р МЭК 60079-15-2010
Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом взрывозащиты «n»
применяется до 01.12.2016
46
ГОСТ 31610.15-2014/ IEC 60079-15:2010
Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом взрывозащиты «n»
применяется  с 01.12.2016
Проверка и техническое обслуживание электроустановок
47
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ 30852.16-2002 (МЭК 60079-17:1996)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок во взрывоопасных зонах (кроме подземных выработок)
применяется до 01.01.2018
48
ГОСТ 31610.17-2012/ IEC 60079-17:2002
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок во взрывоопасных зонах (кроме подземных выработок)
применяется до 01.01.2018
49

МЕМСТ IEC 60079-17-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 17-бөлік. Электр құрылғыларын тексеру және техникалық қызмет көрсету
50
МЕМСТ IEC 60079-17-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 17-бөлік. Электр құрылғыларын тексеру және техникалық қызмет көрсету
"m" компаундпен герметизациялау" жарылыстан қорғау түрі
51
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.17-2002
(МЭК 60079-18:1992)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 18-бөлік. "Компаундпен герметизациялау (m)" жарылыстан қорғау түрі"
01.01.2018 дейін қолданылады
52
МЕМСТ Р 52350.18-2006
(МЭК 60079-18:2004)
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 18-бөлік. "m" компаундпен герметизациялау" жарылыстан қорғау түріндегі электр жабдықтарын құрастыру, сынақтан өткізу және таңбалау
53
МЕМСТ IEC 61241-18-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 18-бөлік. "mD" компаундпен қорғау
54
МЕМСТ Р МЭК 60079-18-2012
Жарылыс қауіпті орталар. 18-бөлік. "m" компаундпен герметизациялау" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қайта қалпына келтіру
55
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.18-2002
(МЭК 60079-19:1993)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 19-бөлік. Жарылыс қауіпті газды орталарда пайдаланылатын электр жабдығын жөндеу және тексеру (жерасты өндіруден немесе жарылыс заттарын қайта өңдеумен және өндірумен байланысты қолданудан басқа)
56
МЕМСТ Р МЭК 60079-19-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 19-бөлік. Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қайта қалпына келтіру
01.12.2016 дейін қолданылады
57
МЕМСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010
Жарылыс қауіпті орталар. 19-бөлік. Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қайта қалпына келтіру
01.12.2016 бастап қолданылады
Газды және буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынақ әдістері және деректер
58
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 30852.2-2002
(МЭК 60079-1А:1975)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 1-бөлік. "Жарылысты өткізбейтін қабықша" жарылыстан қорғау түрі.
1-толықтыру. D қосымша. Қауіпсіз эксперименталдық ең үлкен саңылауды анықтау әдісі
01.01.2018 дейін қолданылады
59
МЕМСТ 30852.5-2002
(МЭК 60079-4:1975)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 4-бөлік. Өздігінен тұтану температурасын анықтау әдісі
01.01.2018 дейін қолданылады
60
МЕМСТ 30852.11-2002
(МЭК 60079-12:1978)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 12-бөлік. Қауіпсіз эксперименталды ең үлкен саңылаулар және ең төмен тұтану тоғы бойынша газдар мен ауасы бар будың қоспаларын сыныптау
01.01.2018 дейін қолданылады
61
МЕМСТ 30852.19-2002
(МЭК 60079-20:1996)
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы. 20-бөлік. Электр жабдығын пайдалануға жататын ысық газдар мен булар бойынша деректер
01.01.2018 дейін қолданылады
62
МЕМСТ 31610.1.1-2012/
IEC 60079-1-1:2002

ГОСТ IEC 60079-17-2011
Взрывоопасные среды. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок
50
ГОСТ IEC 60079-17-2013
Взрывоопасные среды. Часть 17. Проверка и техническое обслуживание электроустановок
Вид взрывозащиты «герметизация компаундом «m»
51
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 30852.17-2002 (МЭК 60079-18:1992)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 18. Взрывозащита вида «герметизация компаундом (m)»
применяется до 01.01.2018
52
ГОСТ Р 52350.18-2006 (МЭК 60079-18:2004)
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 18. Конструкция, испытания и маркировка электрооборудования с взрывозащитой вида «герметизация компаундом «m»
53
ГОСТ IEC 61241-18-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 18. Защита компаундом «mD»
54
ГОСТ Р МЭК 60079-18-2012
Взрывоопасные среды. Часть 18. Оборудование с видом взрывозащиты «герметизация компаундом «m»
Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
55
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ 30852.18-2002  (МЭК 60079-19:1993)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 19. Ремонт и проверка электрооборудования, используемого во взрывоопасных газовых средах (кроме подземных выработок или применений, связанных с переработкой и производством взрывчатых веществ)
56
ГОСТ Р МЭК 60079-19-2011
Взрывоопасные среды. Часть 19. Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
применяется до 01.12.2016
57
ГОСТ 31610.19-2014/ IEC 60079-19:2010
Взрывоопасные среды. Часть 19. Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
применяется с 01.12.2016
Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные
58
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ 30852.2-2002  (МЭК 60079-1А:1975)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 1. Взрывозащита вида «взрывонепроницаемая оболочка». Дополнение 1. Приложение D. Метод определения безопасного экспериментального максимального зазора
применяется до 01.01.2018
59
ГОСТ 30852.5-2002 (МЭК 60079-4:1975)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 4. Метод определения температуры самовоспламенения
применяется до 01.01.2018
60
ГОСТ 30852.11-2002
(МЭК 60079-12:1978)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 12. Классификация смесей газов и паров с воздухом по безопасным экспериментальным максимальным зазорам и минимальным воспламеняющим токам
применяется до 01.01.2018
61
ГОСТ 30852.19-2002  (МЭК 60079-20:1996)
Электрооборудование взрывозащищенное. Часть 20. Данные по горючим газам и парам, относящиеся к эксплуатации электрооборудования
применяется до 01.01.2018
62
ГОСТ 31610.1.1-2012/IEC 60079-1-1:2002

Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 1-1-бөлік. Жарылысты өткізбейтін "d" қабықшалар
Қауіпсіз эксперименталды ең үлкен саңылауды анықтау үшін сынақ әдісі
63
МЕМСТ Р МЭК 60079-20-1-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 20-1-бөлік. Газды және буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынақ әдістері және деректер
Материалдардың сипаттамасы. Ыстық шаңды сынақтан өткізу әдістері
64
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ IEC 61241-2-1-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 2-бөлік. Сынақ әдістері. 1-тарау. Өздігінен тұтанатын ыстық шаңның температурасын анықтау әдістері
65
МЕМСТ IEC/TS 61241-2-2-2011
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 2-бөлік. Сынақ әдістері. 2-тарау. Қабаттардағы ыстық шаңның үлестік электрлік қарсылығын анықтау әдісі
66
МЕМСТ Р МЭК 61241-2-3-99
Ыстық шаңның жалындауы бойынша қауіпті аймақтарда қолданылатын электр жабдығы. 2-бөлік. Сынақ әдістері. 3-тарау. Шаңды ауа қоспаларының тұтануының ең төмен энергиясын анықтау әдісі
67
МЕМСТ Р 54745-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 20-2-бөлік. Материалдардың сипаттамасы. Ыстық шаңды сынақтан өткізу әдістері
Ұшқын қауіпсіз жүйелер
68
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ Р 52350.25-2006
(МЭК 60079-25:2003)
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. 25-бөлік. Ұшқын қауіпсіз жүйелер
69
МЕМСТ Р МЭК 60079-25-2012
Жарылыс қауіпті орталар. 25-бөлік. Ұшқын қауіпсіз жүйелер
Ga жабдықты жарылыстан қорғау деңгейіндегі жабдық
70
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 31610.26-2012/
IEC 60079-26:2006
Жарылыс қауіпті орталар. 26-бөлік. Ga жабдықты жарылыстан қорғау деңгейіндегі жабдық
Оптикалық сәулелендіруді пайдаланатын жабдықтарды және өткізуші жүйелерді қорғау
71
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 31610.28-2012/
IEC 60079-28:2006
Жарылыс қауіпті орталар. 28-бөлік. Оптикалық сәулелендіруді пайдаланатын жабдықтарды және өткізуші жүйелерді қорғау
Газ анализаторлары
72
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8 және
12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ Р 52350.29.1-2010
(МЭК 60079-29-1:2007)
Жарылыс қауіпті орталар. 29-1-бөлік. Газ анализаторлары. Ыстық газдардың газ анализаторларының жалпы техникалық талаптары және сынақ әдістері
73
МЕМСТ Р 52350.29.2-2010
(МЭК 60079-29-2:2007)
Жарылыс қауіпті орталар. 29-2-бөлік. Газ анализаторлары. Ыстық газдар мен оттегі газ анализаторларын таңдауға, монтаждауға, қолдануға және техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптар
74
МЕМСТ IEC 60079-29-1-2013

Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 1-1. Взрывонепроницаемые оболочки «d» Метод испытания для определения безопасного экспериментального максимального зазора
63
ГОСТ Р МЭК 60079-20-1-2011
Взрывоопасные среды. Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные
Характеристики материалов. Методы испытаний горючей пыли
64
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ IEC 61241-2-1-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 2. Методы испытаний. Раздел 1. Методы определения температуры самовоспламенения горючей пыли
65
ГОСТ IEC/TS 61241-2-2-2011
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 2. Методы испытаний. Раздел 2. Метод определения удельного электрического сопротивления горючей пыли в слоях
66
ГОСТ Р МЭК 61241-2-3-99
Электрооборудование, применяемое в зонах, опасных по воспламенению горючей пыли. Часть 2. Методы испытаний. Раздел 3. Метод определения минимальной энергии зажигания пылевоздушных смесей
67
ГОСТ Р 54745-2011
Взрывоопасные среды. Часть 20-2. Характеристики материалов. Методы испытаний горючей пыли
Искробезопасные системы
68
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ Р 52350.25-2006 (МЭК 60079-25:2003)
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 25. Искробезопасные системы
69
ГОСТ Р МЭК 60079-25-2012
Взрывоопасные среды. Часть 25. Искробезопасные системы
Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Ga
70
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.26-2012/ IEC 60079-26:2006
Взрывоопасные среды. Часть 26. Оборудование с уровнем взрывозащиты оборудования Ga
Защита оборудования и передающих систем, использующих оптическое излучение
71
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.28-2012/ IEC 60079-28:2006
Взрывоопасные среды. Часть 28. Защита оборудования и передающих систем, использующих оптическое излучение
Газоанализаторы
72
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3
статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ Р 52350.29.1-2010 (МЭК 60079-29-1:2007)
Взрывоопасные среды. Часть 29-1. Газоанализаторы. Общие технические требования и методы испытаний газоанализаторов горючих газов
73
ГОСТ Р 52350.29.2-2010 (МЭК 60079-29-2:2007)
Взрывоопасные среды. Часть 29-2. Газоанализаторы. Требования к выбору, монтажу, применению и техническому обслуживанию газоанализаторов горючих газов и кислорода
74
ГОСТ IEC 60079-29-1-2013

Жарылыс қауіпті орталар. 29-1-бөлік. Газ анализаторлары. Ыстық газдардың газ анализаторларын пайдалану сипаттамасына қойылатын талаптар
75
МЕМСТ IEC 60079-29-2-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 29-2-бөлік. Газ анализаторлары. Ыстық газдар мен оттегі газ анализаторларын таңдауға, монтаждауға, қолдануға және техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптар
76
МЕМСТ IEC 60079-29-3-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 29-3-бөлік. Газ анализаторлары. Стационарлы газды талдау жүйелерінің функционалдық қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық
77
МЕМСТ Р 52350.29.4-2011
(МЭК 60079-29-4:2009)

Взрывоопасные среды. Часть 29-1. Газоанализаторы. Требования к эксплуатационным характеристикам газоанализаторов горючих газов
75
ГОСТ IEC 60079-29-2-2013
Взрывоопасные среды. Часть 29-2. Газоанализаторы. Требования к выбору, монтажу, применению и техническому обслуживанию газоанализаторов горючих газов и кислорода
76
ГОСТ IEC 60079-29-3-2013
Взрывоопасные среды. Часть 29-3. Газоанализаторы. Руководство по функциональной безопасности стационарных газоаналитических систем
77
ГОСТ Р 52350.29.4-2011 (МЭК 60079-29-4:2009)

Жарылыс қауіпті орталар. 29-4-бөлік. Газ анализаторлары. Ашық оптикалық каналдары бар ыстық газдардың газ анализаторларының жалпы техникалық талаптары және сынақ әдістері
Резистивті таратылған электр жылытқыш
78
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ Р МЭК 62086-1-2005
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. Электрлік резистивті желілік жылытқыштар. 1-бөлік. Жалпы техникалық талаптар және сынақ әдістері
79
МЕМСТ Р МЭК 62086-2-2005
Жарылыс қауіпті газды орталарға арналған электр жабдығы. Электрлік резистивті желілік жылытқыштар. 2-бөлік. Жобалау, орнату және қызмет көрсету бойынша талаптар
80

Взрывоопасные среды. Часть 29-4. Газоанализаторы. Общие технические требования и методы испытаний газоанализаторов горючих газов с открытым оптическим каналом
Резистивный распределенный электронагреватель
78
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ Р МЭК 62086-1-2005
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Нагреватели сетевые электрические резистивные. Часть 1. Общие технические требования и методы испытаний
79
ГОСТ Р МЭК 62086-2-2005
Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Нагреватели сетевые электрические резистивные. Часть 2. Требования по проектированию, установке и обслуживанию
80

МЕМСТ IEC 60079-30-1-2011
Жарылыс қауіпті орталар. Резистивті таратылған электр жылытқыш.
30-1-бөлік. Жалпы техникалық талаптар және сынақ әдістері
81
МЕМСТ IEC 60079-30-2-2011
Жарылыс қауіпті орталар. Резистивті таратылған электр жылытқыш. 30-2-бөлік. Жобалау, орнату және техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулық
"t" қабықшалы шаңның тұтануынан қорғау
82
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ Р МЭК 60079-31-2010
Жарылыс қауіпті орталар. 31-бөлік. "t" шаңның тұтануынан жарылыстан қорғау түріндегі жабдық
83
МЕМСТ IEC 60079-31-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 31-бөлік. "t" қабықшалы шаңның тұтануынан қорғайтын жабдық
Электростатика
84
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 31613-2012
Электростатикалық ұшқын қауіпсіздігі. Жалпы техникалық талаптар және сынақ әдістері
85
МЕМСТ 31610.32-1-2015/IEC/TS 60079-32-1:2013
Жарылыс қауіпті орталар. 32-1-бөлік. Электростатика. Қауіпті көріністер. Нұсқаулық
"s" жарылыстан қорғаудың арнайы түрі
86
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МЕМСТ 22782.3-77
Жарылыстан қорғалған жарылыстан қорғаудың арнайы түріндегі электр жабдығы. Техникалық талаптар және сынақ әдістері
87
МЕМСТ Р МЭК 60079-33-2011
Жарылыс қауіпті орталар. 33-бөлік. "s" қорғаудың арнайы түріндені жабдық
01.12.2016 дейін қолданылады
88
МЕМСТ 31610.33-2014
(IEC 60079-33:2012)
Жарылыс қауіпті орталар. 33-бөлік. "s" жарылыстан қорғаудың арнайы түріндені жабдық
01.12.2016 бастап қолданылады
Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған басқа киетін шамдар
89
1-қосымша IV тарау 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8 және
12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ Р МЭК 60079-35-1-2011
Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған басқа киетін шамдар. 1-бөлік. Жалпы талаптар және жарылыс қаупіне жатқызылған сынақ әдістері
01.12.2016 дейін қолданылады
90
МЕМСТ 31610.35-1-2014
(IEC 60079-35-1:2011)
Жарылыс қауіпті орталар. 35-1-бөлік. Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған басқа тағатын жарықшамдар. Жалпы талаптар және жарылыс қаупіне жатқызылған сынақ әдістері
01.12.2016 бастап қолданылады
91
МЕМСТ 31611.2-2012
(IEC 62013:2005)
Газ бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған басқа тағатын жарықшамдар. 2-бөлік. Эксплуатационные и другие характеристики, относящиеся к безопасности
92
МЕМСТ IEC 60079-35-2-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 35-2-бөлік. Кеніш газы бойынша қауіпті шахталарда қолдануға арналған басқа тағатын жарықшамдар. Қауіпсіздікке жатқызылатын пайдалану және басқа да сипаттамалар
Жарылыс қауіпті орталар. Жабдық өндірісі үшін сапа жүйелерін қолдану
93
1-қосымша II – V тараулар 4-баптың 1 және 2-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8, 10 және 12 – 22-тармақшалары, 4, 5 – 9 және 10-тармақтары
МЕМСТ Р ИСО/

ГОСТ IEC 60079-30-1-2011
Взрывоопасные среды. Резистивный распределенный электронагреватель. Часть 30-1. Общие технические требования и методы испытаний
81
ГОСТ IEC 60079-30-2-2011
Взрывоопасные среды. Электронагреватель резистивный распределенный. Часть 30-2. Руководство по проектированию, установке и техническому обслуживанию
Защита от воспламенения пыли оболочками «t»
82
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4
ГОСТ Р МЭК 60079-31-2010
Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с видом взрывозащиты от воспламенения пыли «t»
83
ГОСТ IEC 60079-31-2013
Взрывоопасные среды. Часть 31. Оборудование с защитой от воспламенения пыли оболочками «t»
Электростатика
84
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31613-2012
Электростатическая искробезопасность. Общие технические требования и методы испытаний
85
ГОСТ 31610.32-1-2015/IEC/TS 60079-32-1:2013
Взрывоопасные среды. Часть 32-1. Электростатика. Опасные проявления. Руководство
Специальный вид взрывозащиты «s»
86
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 22782.3-77
Электрооборудование взрывозащищенное со специальным видом взрывозащиты. Технические требования и методы испытаний
87
ГОСТ Р МЭК 60079-33-2011
Взрывоопасные среды. Часть 33. Оборудование со специальным видом защиты «s»
Применяется до 01.12.2016
88
ГОСТ 31610.33-2014 (IEC 60079-33:2012)
Взрывоопасные среды. Часть 33. Оборудование со специальным видом взрывозащиты «s»
применяется с 01.12.2016
Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу
89
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ Р МЭК 60079-35-1-2011
Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу. Часть 1. Общие требования и методы испытаний, относящиеся к риску взрыва
Применяется до 01.12.2016
90
ГОСТ 31610.35-1-2014 (IEC 60079-35-1:2011)
Взрывоопасные среды. Часть 35-1. Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу. Общие требования и методы испытаний, относящиеся к риску взрыва
Применяется с 01.12.2016
91
ГОСТ 31611.2-2012 (IEC 62013:2005)
Головные светильники для применения в шахтах, опасных по газу. Часть 2. Эксплуатационные и другие характеристики, относящиеся к безопасности
92
ГОСТ IEC 60079-35-2-2013
Взрывоопасные среды. Часть 35-2. Головные светильники для применения в шахтах, опасных по рудничному газу. Эксплуатационные и другие характеристики, относящиеся к безопасности
Взрывоопасные среды. Применение систем качества для производства оборудования
93
пункты 1 и 2, подпункты 1 – 8, 10 и 12 – 22 пункта 3, пункты 4, 5 – 9 и 10 статьи 4,
разделы II – V приложения 1

МЭК 80079-34-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 34-бөлік. Жабдық өндірісі үшін сапа жүйелерін қолдану
Жарылыс қауіпті ортаға арналған электрлік емес жабдық. Жалпы талаптар және сынақ әдістері
94
1-қосымша II, III және V тараулар
4-баптың 1, 2, 4 және 5-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ 31438.1-2011
(EN 1127-1:2007)
Жарылыс қауіпті орталар. Жарылыстан қорғау және жарылыстың алдын алу. 1-бөлік. Негіз қалаушы тұжырымдама және әдіснама
95
МЕМСТ 31438.2-2011
(EN 1127-2:2002)
Жарылыс қауіпті орталар. Жарылыстан қорғау және жарылыстың алдын алу. 2-бөлік. Негіз қалаушы тұжырымдама және әдіснама (жерасты өндіруге арналған)
96
МЕМСТ 31441.1-2011
(EN 13463-1:2001)
Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған электрлік емес жабдық. 1-бөлік. Жалпы талаптар
97
МЕМСТ 32407-2013
(ISO/DIS 80079-36)
Жарылыс қауіпті орталар. 36-бөлік. Жарылыс қауіпті ортаға арналған электрлік емес жабдық. Жалпы талаптар және сынақ әдістері
"с" конструкциялық қауіпсіздік", "b" тұтану көзін бақылау, "k" сұйықтыққа батыру, "fr" газдарды өткізуді шектейтін қабықшамен қорғау және "d" жарылысты өткізбейтін қабықшамен қорғау жарылыстан қорғау түрлеріндегі электрлік емес жабдық
98
1-қосымша II – V тараулар 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың
1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ 31441.2-2011
(EN 13463-2:2004)
Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған электрлік емес жабдық. 2-бөлік. "fr" газдарды өткізуді шектейтін қабықшамен қорғау
99
МЕМСТ 31441.3-2011
(EN 13463-3:2005)
Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған электрлік емес жабдық. 3-бөлік. "d" жарылысты өткізбейтін қабықшамен қорғау
100
МЕМСТ 31441.5-2011
(EN 13463-5:2003)
Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған электрлік емес жабдық.
5-бөлік. "c" конструкциялық қауіпсіздікпен қорғау
101
МЕМСТ 31441.6-2011
(EN 13463-6:2005)
Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған электрлік емес жабдық.
6-бөлік. "b" тұтану көзін бақылаумен қорғау
102
МЕМСТ 31441.8-2011
(EN 13463-8:2003)
Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған электрлік емес жабдық.
8-бөлік. "k" сұйықтық енгізумен қорғау
103
МЕМСТ ISO/DIS 80079-37-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 37-бөлік. Жарылыс қауіпті ортаға арналған электрлік емес жабдық. "с" конструкциялық қауіпсіздік", "b" тұтану көзін бақылау, "k" сұйықтыққа батыру жарылыстан қорғау түрлеріндегі электрлік емес жабдық
Жерасты өндіру шахталары мен кеніштерінің жарылыс қауіпті орталарында қолдануға арналған жабдық пен компоненттер

ГОСТ Р ИСО/МЭК 80079-34-2013
Взрывоопасные среды. Часть 34. Применение систем качества для производства оборудования
Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Общие требования и методы испытаний
94
пункты 1, 2, 4 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4, разделы II, III и V приложения 1
ГОСТ 31438.1-2011 (EN 1127-1:2007)
Взрывоопасные среды. Взрывозащита и предотвращение взрыва. Часть 1. Основополагающая концепция и методология
95
ГОСТ 31438.2-2011 (EN 1127-2:2002)
Взрывоопасные среды. Взрывозащита и предотвращение взрыва. Часть 2. Основополагающая концепция и методология (для подземных выработок)
96
ГОСТ 31441.1-2011 (EN 13463-1:2001)
Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 1. Общие требования
97
ГОСТ 32407-2013 (ISO/DIS 80079-36)
Взрывоопасные среды. Часть 36. Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Общие требования и методы испытаний
Неэлектрическое оборудование с видами взрывозащиты «конструкционная безопасность «с», контроль источника воспламенения «b», погружение в жидкость «k», с защитой оболочкой с ограниченным пропуском газов «fr» и защитой взрывонепроницаемой оболочкой «d»
98
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4,  разделы II – V приложения 1
ГОСТ 31441.2-2011 (EN 13463-2:2004)
Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 2. Защита оболочкой с ограниченным пропуском газов «fr»
99
ГОСТ 31441.3-2011 (EN 13463-3:2005)
Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 3. Защита взрывонепроницаемой оболочкой «d»
100
ГОСТ 31441.5-2011 (EN 13463-5:2003)
Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах.
Часть 5. Защита конструкционной безопасностью «c»
101
ГОСТ 31441.6-2011 (EN 13463-6:2005)
Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 6. Защита контролем источника воспламенения «b»
102
ГОСТ 31441.8-2011 (EN 13463-8:2003)
Оборудование неэлектрическое, предназначенное для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 8. Защита жидкостным погружением «k»
103
ГОСТ ISO/DIS 80079-37-2013
Взрывоопасные среды. Часть 37. Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Неэлектрическое оборудование с видами взрывозащиты «конструкционная безопасность «с», контроль источника воспламенения «b», погружение в жидкость «k»
Оборудование и компоненты, предназначенные для применения во взрывоопасных средах подземных выработок шахт и рудников

104
1-қосымша II, III және V тараулар
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың
1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ 31439-2011
(EN 1710:2005)
Жерасты өндіру шахталары мен кеніштерінің әлекетті жарылыс қауіпті орталарында қолдануға арналған жабдық пен компоненттер
105
МЕМСТ ISO/IEC 80079-38-2013
Жарылыс қауіпті орталар. 38-бөлік. Жерасты өндіру шахталары мен кеніштерінің жарылыс қауіпті орталарында қолдануға арналған жабдық пен компоненттер
Іштен жанатын піспекті қозғалтқыштар
106
1-қосымша II – V тараулар 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың
1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ 31440.1-2011
(EN 1834-1:2000)
Іштен жанатын піспекті қозғалтқыштар. Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған қозғалтқышқа қойылатын қауіпсіздік талаптары. 1-бөлік. Құрамында жанғыш газдар мен бу бар ортада қолдануға арналған ІІ топ қозғалтқыштары
107
МЕМСТ 31440.2-2011
(EN 1834-2:2000)
Іштен жанатын піспекті қозғалтқыштар. Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған қозғалтқышқа қойылатын қауіпсіздік талаптары. 2-бөлік. Кеніш газы және/немесе ыстық шаңның тұтануы бойынша қауіпті жерасты өндіруде қолдануға арналған І топ қозғалтқыштары
108
МЕМСТ 31440.3-2011
(EN 1834-3:2000)
Іштен жанатын піспекті қозғалтқыштар. Әлеуетті жарылыс қауіпті орталарда қолдануға арналған қозғалтқышқа қойылатын қауіпсіздік талаптары. 3-бөлік. Құрамында ыстық шаң бар ортада қолдануға арналған ІІІ топ қозғалтқыштары
1 топ жабдығы, Ма жарылыстан қорғау деңгейі
109
1-қосымша II – V тараулар 4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 3-тармақтың 1 – 8 және 12 – 22-тармақшалары
МЕМСТ 31442-2011
(EN 50303:2000)
Кеніш газының және/немесе көмір шаңының тұтануы бойынша қауіпті ортада қолдануға арналған 1 топ жабдығы, Ма жарылыстан қорғау деңгейі
Газ турбиналы электр станциялары
110
1-қосымша
II – V тараулар
4-баптың 1, 2 және 4 – 10-тармақтары, 3-тармақтың
1 – 8, 10 және 12 – 22-тармақшалары
5.9.5, 5.9.7, 5.9.8, 5.12.4, 5.13.4, 5.13.6, 5.13.7, 5.16.5, 5.17.6, 5.17.10, 5.19, 5.19.1 – 5.19.5, 5.20.8, 5.21.1 – 5.21.3, 5.21.5, 5.25, 5.26, 6.1 және 7-тармақтар
МЕМСТ Р 55393-2012
(ИСО 21789:2009)
Газ турбиналы электр станциялары. Қауіпсіздік талаптары
".
3. Кеден одағының "Жарылыс қауіпті ортадағы жұмысқа арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану және пайдалану және көрсетілген Шешіммен бекітілген өнімнің сәйкестілігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді зерттеу (сынақтан өткізу) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағы Комиссиясының
2011 жылғы 18 қазандағы
№ 825 шешімімен (Еуразиялық
экономикалық комиссия
Алқасының 2016 жылғы
25 қазандағы № 119 шешімі
редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН

104
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4, разделы II, III и V приложения 1
ГОСТ 31439-2011 (EN 1710:2005)
Оборудование и компоненты, предназначенные для применения в потенциально взрывоопасных средах подземных выработок шахт и рудников
105
ГОСТ ISO/IEC 80079-38-2013
Взрывоопасные среды. Часть 38. Оборудование и компоненты, предназначенные для применения во взрывоопасных средах подземных выработок шахт и рудников
Двигатели внутреннего сгорания поршневые
106
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4, разделы II – V приложения 1
ГОСТ 31440.1-2011 (EN 1834-1:2000)
Двигатели внутреннего сгорания поршневые. Требования безопасности к двигателям, предназначенным для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 1. Двигатели группы II для применения в средах, содержащих горючий газ и пар
107
ГОСТ 31440.2-2011 (EN 1834-2:2000)
Двигатели внутреннего сгорания поршневые. Требования безопасности к двигателям, предназначенным для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 2. Двигатели группы I для применения в подземных выработках, опасных по воспламенению рудничного газа и/или горючей пыли
108
ГОСТ 31440.3-2011
(EN 1834-3:2000)
Двигатели внутреннего сгорания поршневые. Требования безопасности к двигателям, предназначенным для применения в потенциально взрывоопасных средах. Часть 3. Двигатели группы III для применения в средах, содержащих горючую пыль
Оборудование группы 1, уровень взрывозащиты Ма
109
пункты 1, 2 и 5, подпункты 1 – 8 и 12 – 22 пункта 3 статьи 4, разделы II – V приложения 1
ГОСТ 31442-2011 (EN 50303:2000)
Оборудование группы 1, уровень взрывозащиты Ма, для применения в среде, опасной по воспламенению рудничного газа и/или угольной пыли
Электростанции газотурбинные
110
пункты 1, 2 и 4 – 10, подпункты 1 – 8, 10 и 12 – 22 пункта 3, пункты 4, 6 и 10 статьи 4, разделы II – V приложения 1
пункты 5.9.5, 5.9.7, 5.9.8, 5.12.4, 5.13.4, 5.13.6, 5.13.7, 5.16.5, 5.17.6, 5.17.10, 5.19, 5.19.1 – 5.19.5, 5.20.8, 5.21.1 – 5.21.3, 5.21.5, 5.25, 5.26, 6.1 и 7 ГОСТ Р 55393-2012 (ИСО 21789:2009)
Электростанции газотурбинные. Требования безопасности
3. Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза «О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах» (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
«УТВЕРЖДЕН
Решением Комиссии Таможенного союза
от 18 октября 2011 г. № 825
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2016 г. № 119)
ПЕРЕЧЕНЬ
стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений,
в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза «О безопасности оборудования для работы