Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы бірлескен ғылыми және инновациялық қызметін үйлестіру туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 25 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 7-тармағының 11-тармақшасының негізінде
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 94 шешімімен бекітілген Кеден одағына мүше мемлекеттер мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 15-тармағына сәйкес
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 8 шілдедегі "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы перспективалық ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының 2020 жылға дейінгі тізбесі туралы" № 14 ұсынымын іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы бірлескен ғылыми және инновациялық қызметін жүзеге асыру кезіндегі іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ғылыми әлеуетін біріктіру негізінде ғылыми және инновациялық қызметтегі кооперацияны қамтамасыз ету және өзара іс-қимылдың тиімділігін арттыру үшін
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ғылыми әлеуетін пайдаланудың нәтижелілігін арттырудың, қаражатты ұтымды жұмсаудың, агроөнеркәсіптік саладағы ғылыми зерттеулер мен конструкторлық әзірлемелерді қайталауды болғызбаудың қажеттілігін назарға ала отырып,
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап:
1. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы бірлескен ғылыми және инновациялық қызметті жүзеге асыру кезінде № 1 қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүргізіліп жатқан және 2020 жылға дейін жүргізу жоспарланып отырған агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың тізбесін пайдалануды,
2. Еуразиялық экономикалық комиссияға 2017 жылғы 1 ақпанға дейін – № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша тақырыптарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға қатысушылардың іс-қимылдарын үйлестірудің жүзеге асырылуына жауапты уәкілетті органдары мен мемлекеттік ғылыми ұйымдары туралы ақпарат беруді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 25 ұсынымына
№ 1 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүргізіліп жатқан және 2020 жылға дейін жүргізу жоспарланып отырған агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың ТІЗБЕСІ
Жұмыстың атауы Орындаушы ұйым Іске асыру мерзімі
1 2 3
I. Абиотикалық және биотикалық факторларға бейімделген өнімділігі жоғары сорттарды алу мақсатында генетикалық ресурстардың скринингі негізінде астық және дәнді-бұршақты дақылдардың селекциялық материалын жасау
Армения Республикасы
Саңырауқұлақ ауруларына төзімді дәнді-бұршақты дақылдардың ерте пісетін, қысқа төзімді және күздік сорттары мен гибридтерін өсіру
"Егін шаруашылығы ғылыми орталығы" МКЕҰ
2016 – 2019 жылдар
Күздік бидай мен арпаның жаңа сорттарының селекциясы, өсіріп-өндірудің тиімділігі жоғары жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу
"Егін шаруашылығы ғылыми орталығы" МКЕҰ
2016 – 2019 жылдар
Беларусь Республикасы
Абиотикалық және биотикалық факторларға бейімделген өнімділігі жоғары сорттарды алу мақсатында генетикалық ресурстардың скринингі негізінде астық және дәнді-бұршақты дақылдардың селекциялық материалын жасау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК

О координации совместной научной и инновационной деятельности государств - членов Евразийского экономического союза в сфере агропромышленного комплекса
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2016 года № 25
Коллегия Евразийской экономической комиссии на основании подпункта 11 пункта 7 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
в соответствии с пунктом 15 плана мероприятий по реализации Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств - членов Таможенного союза и Единого экономического пространства, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 21 ноября 2014 г. № 94,
в целях координации действий при осуществлении государствами - членами Евразийского экономического союза совместной научной и инновационной деятельности в сфере агропромышленного комплекса при реализации Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 июля 2015 г. № 14 «О перечне перспективных научно- исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса государств - членов Евразийского экономического союза до 2020 года»,
для обеспечения кооперации в научной и инновационной деятельности и повышения эффективности взаимодействия на основе объединения научного потенциала государств - членов Евразийского экономического союза,
принимая во внимание необходимость повышения результативности использования научного потенциала государств - членов Евразийского экономического союза, рационального расходования средств, исключения дублирования научных исследований и конструкторских разработок в агропромышленной сфере,
рекомендует государствам - членам Евразийского экономического союза с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза:
1. При осуществлении совместной научной и инновационной деятельности в сфере агропромышленного комплекса использовать перечень научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса, проводимых и планируемых к проведению до 2020 года в государствах - членах Евразийского экономического союза, согласно приложению № 1.
2. Представить в Евразийскую экономическую комиссию до 1 февраля 2017 г. - информацию об уполномоченных органах и государственных научных организациях государств - членов Евразийского экономического союза, ответственных за осуществление координации действий участников совместных научно- исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса в соответствии с темами по перечню согласно приложению № 2.
Председатель Коллегий
Евразийской экономической Комиссий         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2016 г. № 25
ПЕРЕЧЕНЬ
научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере
агропромышленного комплекса, проводимых и планируемых к
проведению до 2020 года в государствах – членах
Евразийского экономического союза
Наименование работы
Организация-исполнитель
Срок реализации
1
2
3
I. Создание селекционного материала зерновых и зернобобовых
культур на основе скрининга генетических ресурсов в целях
получения высокопродуктивных сортов, адаптивных к абиотическим
и биотическим факторам
Республика Армения
Выведение скороспелых, зимостойких и озимых сортов и гибридов зернобобовых культур, устойчивых к грибным заболеваниям
ГНКО «Научный центр земледелия»
2016 – 2019 годы
Селекция новых сортов озимой пшеницы и ячменя, разработка и внедрение новых высокоэффективных технологий возделывания
ГНКО «Научный центр земледелия»
2016 – 2019 годы
Республика Беларусь
Создание селекционного материала зерновых и зернобобовых культур на основе скрининга генетических ресурсов в целях получения высокопродуктивных сортов, адаптивных к абиотическим и биотическим факторам
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»

2016 – 2020 жылдар
Абиотикалық және биотикалық факторларға бейімделген өнімділігі жоғары сорттарды алу мақсатында генетикалық ресурстардың скринингі негізінде қатты бидайдың селекциялық материалын жасау
"Беларусь мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы" БМ
2016 – 2018 жылдар
Беларусь Республикасының мемлекеттік тізіліміне енгізілген жұмсақ бидайдың күздік сорттарындағы саңырауқұлақ ауруларына төзімділік гендерін идентификациялау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2016 жыл
Жұмсақ бидай желілеріндегі шаруашылық тұрғысынан маңызды белгілерді айқындайтын генетикалық факторларды (T. aestivum L.) Triticum жынысының тетраплоидтық түрлерінің генетикалық материалын идентификациялау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2016 жыл
Витебск облысының мелиорацияланған жерлеріндегі астық және айқышгүлді дақылдармен тығыздалған гетероценоздарды қалыптастыру үшін жарамды дәнді-бұршақты дақылдардың сорттарын іріктеу. Астық қоспаларының бітіктігі мен ластануына әртүрлі гербицидтердің әсерін анықтау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Витебск аймақтық ауыл шаруашылығы институты" РУК
2016 жыл
Сұлы мен жаздық арпаның тамырынан шіруін туғызатын саңырауқұлақтардың патогендік кешені
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Өсімдіктерді қорғау институты" РҒЕУК
2016 жыл
Шаруашылық тұрғысынан маңызды белгілердің гендерін ДНК-типтеу негізінде тетраплоидтық тот селекциясының технологиясын әзірлеу және азық-түлік мақсатындағы сортын жасау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2016 жыл
Шаруашылық тұрғысынан маңызды белгілердің кешені бойынша тетраплоидтық қарабидайдың перспективалық үлгілері мен гибридтерін селекциялық бағалау және азық-түлік мақсатындағы сортын жасау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 жыл
Bipolaris sorokiniana саңырауқұлақ патогенін жұқтыру кезіндегі жаздық арпаның қорғаныш әсерлерінің физикалық-химиялық тетіктері
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Биофизика және тіндік инженерия институты
2016 жыл
Селекцияда пайдалану үшін өнімді гибридтік нысандарды алудың тиімді технологиясын әзірлеу мақсатында қарабидайдың аллополиплоидтық гибридтеріндегі ататек геномдарын ұйымдастырылу мен жұмыс істеуінің молекулалық-цитогенетикалық ерекшеліктері
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2017 жыл
Көкөністің және дәнді дақылдардың түсін қалыптастырудың молекулалық-генетикалық тетіктері
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2017 жыл
Гетерозисті гибридтерді қалыптастыру кезінде күздік қарабидайдағы ЦЕС (Ms) пен өзіндік ұрықтылықтың (Sf) генетикалық жүйелерінің ядролық-цитоплазмалық өзара іс-қимылдарының әсерлерін зерттеу
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2017 жыл
Геномдық селекциядағы гибридтік нысандарды зерделеу және пайдалану
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2017 жыл
Қарабидайдағы полиплоидияның (геном дупликациясының) және тритикалдағы қарабидай типтес цитоплазманың масақты астықтың өсуіне төзімділігіне әсерін зерделеу
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2017 жыл
Арпаның аллоплазмалық желісіндегі митохондриялық және хлоропластық ДНК-ның бастапқы құрылымының ерекшеліктері және өсімдік тінінің ядролық және органелдік геномдарының өзара әрекеттесу механизмдері
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2018 жыл

2016 – 2020 годы
Создание селекционного материала твердой пшеницы на основе скрининга генетических ресурсов в целях получения высокопродуктивных сортов, адаптивных к абиотическим и биотическим факторам
УО «Белорусская государственная сельскохозяйственная академия»
2016 – 2018 годы
Идентификация генов устойчивости к грибным болезням у озимых сортов мягкой пшеницы, внесенных в государственный реестр Республики Беларусь
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Идентификация генетических факторов, определяющих хозяйственно важные признаки у линий мягкой пшеницы (T. aestivum L.) с интрогрессией генетического материала тетраплоидных видов рода Triticum
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Подборка сортов зернобобовых культур (горох, вика, люпин), пригодных для формирования уплотненных гетероценозов с зерновыми и крестоцветными культурами на мелиорированных почвах Витебской области. Установление влияния различных гербицидов на урожайность и засоренность зерносмесей
РУП «Витебский зональный институт сельского хозяйства Национальной академии наук Беларуси»
2016 год
Патогенный комплекс грибов, вызывающий корневую гниль овса и ярового ячменя
РНДУП «Институт защиты растений Национальной академии наук Беларуси»
2016 год
Разработка технологии селекции тетраплоидной ржи на основе
ДНК-типирования генов хозяйственно полезных признаков и создание сорта продовольственного назначения
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Селекционная оценка перспективных образцов и гибридов тетраплоидной ржи по комплексу хозяйственно ценных признаков и создание сорта продовольственного назначения
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2016 год
Физико-химические механизмы защитных реакций ярового ячменя при инфицировании грибным патогеном Bipolaris sorokiniana
Институт биофизики и клеточной инженерии Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Молекулярно-цитогенетические особенности организации и функционирования родительских геномов у аллополиплоидных гибридов пшеницы с рожью с целью разработки эффективной технологии получения продуктивных гибридных форм для использования в селекции
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2017 год
Молекулярно-генетические механизмы формирования окраски овощных и злаковых культур
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2017 год
Исследование эффектов ядерно-цитоплазматических взаимодействий генетических систем ЦМС (Ms) и самофертильности (Sf) у озимой ржи при формировании гетерозисных гибридов
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2017 год
Изучение и использование гибридных форм пшеницы в геномной селекции
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2017 год
Изучение эффекта полиплоидии (дупликации генома) у ржи и цитоплазмы ржаного типа у тритикале на устойчивость к прорастанию зерна в колосе
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2017 год
Особенности первичной структуры митохондриальной и хлоропластной ДНК у аллоплазматических линий ячменя и механизмы взаимодействия ядерных и органельных геномов растительной клетки
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2018 год

Жаздық дәнді дақылдар араласқан, сондай-ақ судан шөбі, пайза, сиыржоңышқа, дала бұршағы, жасыл конвейер жүйесіндегі бөрібұршақ негізінде 9,5 МДЖ/кг құрғақ заттың алмасатын энергиясын алуды қамтамасыз ететін бинарлық қоспаларды қалыптастырудың агробиологиялық негіздемесі
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Гомель облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибелік станциясы (ОАШТС)" РУК
2018 жыл
Өнімнің бітіктігіне, ауруға төзімділігіне және сапасына арналған селекция үшін түрішілік, алыс туысты гибридтеуді, in vitro эмбриодақылдарды және эксперименттік мутагенезді пайдалана отырып, жаздық бидайдың жаңа нысандарын жасау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Астық құрамындағы пролиннің және эндогендік тотығу-тотықсыздану ферменттерінң белсенділігі деңгейінде қарай тритикал генотиптерінің өнімділігі мен бейімделу әлеуетін зерттеу. Құрамында ақуыздың, ұлпаның болу критерийлері бойынша жаздық бидай генофондының скринингі
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Ортаның абиотикалық және биотикалық факторларына орнықтылығы тұрғысынан селекциялау үшін in vitro жаздық бидайының дақылындағы морфогенетикалық процестерді реттеу тәсілдерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
ЦЕС G-типіндегі (Guelzower) стерильділікті бекіту гендері экспрессиясының ерекшеліктерін зерделеу, қарабидайдың желілік-популяциялық гетерозистік гибридтерін (Secale cereale L.) селекциялау үшін ЦЕС жүйесін жасау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Жаздық бидай сорттарындағы ақуыздың фракциялық құрамын қалыптастырудың заңдылықтарын зерделеу және құрамында алмастырылмайтын аминқышқылдары жоғары көздерді анықтау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Жаздық арпаның селекциялық процесіндегі (Hordeum vulgare L.) гибридтік популяциялар мен сорт үлгілерін бағалаудың жаңа интегралдық әдістерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Екпе сұлының Avena sativa L. интрогрессивтік гибридтерінің шаруашылық тұрғысынан пайдалы белгілерін жабайы өсетін тұқымдастардың генетикалық материалын қоса отырып, "Ауруларға дақылдардың төзімділігін арттыру үшін Avena sativa L. екпе сұлы геномына гексаплойдтық жабайы өсетін тұқымдастардың генетикалық материалының интрогрессиясының заңдылықтарын зерделеу" тапсырмасы шеңберінде кешен бойынша жасау және бағалау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Республиканың оңтүстік-батыс бөлігінің жағдайында жаздық қатты бидайдың орнықты бітіктігі мен сапасын арттыруды қамтамасыз ететін факторларды анықтау бойынша зерттеулер
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Брест ОАШТС" РУК
2018 жыл
Астық гибридтерін селекциялауда пайдалану үшін генетикалық шығу тегі әртүрлі жүгерінің өзі тозаңданатын желілерінде пісуі кезінде астықтың ылғалды тез жоғалтуының генетикалық заңдылығын зерделеу
"Полесск өсімдік шаруашылығы институты" МК
2018 жыл
Сабақты жүгері шатырқанатына далада төзімді, пісуі әртүрлі топтардағы жүгерінің бастапқы материалын жасау, зиянкеске төзімділіктің донорлары мен көздерін бөліп алу
"Полесск өсімдік шаруашылығы институты" МК
2018 жыл
Дәнді-бұршақты дақылдардың интродукцияланған түрлерінің (соя, нұт, ақ бөрібұршақ) Беларусь оңтүстік агроклиматтық аймағындағы жағдайда оларды өсіріп-өндіру перспективаларын бағалау мақсатында әсерін зерделеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Брест ОАШТС" РУК
2018 жыл
Шығу тегі әртүрлі экологиялық-географиялық жаздық бидайдың алуан түрлілігін зерделеу және негізгі патогендерге төзімділігінің көздерін анықтау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Бұршақты дақылдардың мутант және гибрид популяцияларынан бітіктігі, бейімделу әлеуеті, саңырауқұлақ ауруларына, төмен температураларға төзімділігі бойынша өсімдіктерді кешенді морфобиохимиялық кешенді бағалау мен олардың геномдарын молекулалық-генетикалық таңбалау негізінде бөліп алу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Көкөніс шаруашылығы институты" РУК
2018 жыл
Күздік қарабидайдың желіаралық және сортжелілік гибридтерін нысаналы пайдалануға селекциялауда көмірсу-амилазалық және ақуыздық кешендерін бағалау критерийлерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Бұршақты дақылдардың мутант және гибрид популяцияларынан бітіктігі, бейімделу әлеуеті, саңырауқұлақ ауруларына, төмен температураларға төзімділігі бойынша өсімдіктерді морфобиохимиялық кешенді бағалау мен олардың геномдарын молекулалық-генетикалық таңбалау негізінде бөліп алу
Беларусь мемлекеттік университеті
2018 жыл
Глюкандық негіз индукторларының әсеріндегі жаздық арпа өсімдіктеріндегі саңырауқұлақ патогендеріне прайминг қорғаныш әсерлерінің тетіктерін зерттеу
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Биофизика және тіндік инженерия институты
2018 жыл
Астық және бұршақты дақылдардың агрономиялық бағалы эндофиттік бактерияларының сипаттамасы және өсімдіктердің өсуі мен дамуына олардың әсерін бағалау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Ұлттық микробиология институты
2018 жыл
Қырғыз Республикасы
Дәнді-бұршақты дақылдардың жаңа жоғары өнімді сорттарын жасау. Сояның перспективалық отандық үлгілерін конкурстық сорттық сынауда зерделеу және оларды шетелдік аналогтармен салыстыру
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты

Агробиологическое обоснование формирования бинарных смесей с участием яровых зерновых культур, а также на основе суданской травы, пайзы, вики, полевого гороха, люпина в системе зеленого конвейера, обеспечивающих получение обменной энергии 9,5 МДЖ/кг сухого вещества
РУП «Гомельская областная сельскохозяйственная опытная станция (ОСХОС)» Национальной академии наук Беларуси
2018 год
Создание новых форм яровой пшеницы с использованием внутривидовой, отдаленной гибридизации, эмбриокульутры in vitro и экспериментального мутагенеза для селекции на урожайность, болезнеустойчивость и качество продукции
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Исследование продуктивности и адаптивного потенциала генотипов тритикале в зависимости от уровня активности эндогенных окислительно-восстановительных ферментов и содержания пролина в зерне. Скрининг генофонда яровой пшеницы по критериям содержания белка, клейковины
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Разработка способов регуляции морфогенетических процессов в культуре in vitro озимой пшеницы для селекции на устойчивость к абиотическим и биотическим факторам среды
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Изучение особенностей экспрессии генов закрепления стерильности у ЦМС G-типа (Guelzower), создание системы ЦМС для селекции линейно-популяционных гетерозисных гибридов ржи (Secale cereale L.)
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Изучение закономерностей формирования фракционного состава белка у сортов озимой пшеницы и выявление источников с высоким содержанием незаменимых аминокислот
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Разработка новых интегральных методов оценки гибридных популяций и сортообразцов в селекционном процессе ярового ячменя (Hordeum vulgare L.)
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Создание и оценка по комплексу хозяйственно полезных признаков интрогрессивных гибридов овса посевного Avena sativa L. c включением генетического материала дикорастущих сородичей в рамках задания «Изучение закономерностей интрогрессии генетического материала гексаплоидных дикорастущих сородичей в геном овса посевного Avena sativa L. для повышения устойчивости культуры к болезням»
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Исследования по выявлению факторов, обеспечивающих получение устойчивой урожайности и повышение качества зерна яровой твердой пшеницы в условиях юго-западной части республики
РУП «Брестская ОСХОС Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Изучение генетических закономерностей быстрой потери влаги зерном при созревании у самоопыленных линий кукурузы различного генетического происхождения для использования в селекции зерновых гибридов
ГП «Полесский институт растениеводства»
2018 год
Создание исходного материала кукурузы различных групп спелости с полевой устойчивостью к стеблевому кукурузному мотыльку, выделение доноров и источников устойчивости к вредителю
ГП «Полесский институт растениеводства»
2018 год
Оценка структуры популяций гриба Microdochium nivale (Fr.) Samuels & I. C. Hallet возбудителя снежной плесени озимых зерновых культур по чувствительности к фунгицидам
РНДУП «Институт защиты растений Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Изучение реакции интродуцированных видов зернобобовых культур (соя, нут, люпин белый) в целях оценки перспектив их возделывания в условиях южной агроклиматической зоны Беларуси
«Брестская ОСХОС Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Изучение видового разнообразия озимой пшеницы различного эколого-географического происхождения и выявление источников устойчивости к основным патогенам
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Выделение из мутантных и гибридных популяций бобовых культур нового исходного материала по урожайности, адаптивному потенциалу, устойчивости к грибным болезням и низким температурам на основе комплексной морфобиохимической оценки растений и молекулярно-генетического маркирования их геномов
РУП «Институт овощеводства» Национальной академии наук Беларуси
2018 год
Разработка критериев оценки углеводно-амилазного и белкового комплексов зерна межлинейных и сортолинейных гибридов озимой ржи в селекции на целевое использование
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Выделение из мутантных и гибридных популяций бобовых культур нового исходного материала по урожайности, адаптивному потенциалу, устойчивости к грибным болезням, низким температурам на основании комплексной морфобиохимической оценки растений и молекулярно-генетического маркирования их геномов
Белорусский государственный университет
2018 год
Исследование механизмов прайминга защитных реакций к грибным патогенам в растениях ярового ячменя под действием индукторов глюкановой природы
Институт биофизики и клеточной инженерии Национальной академии наук Беларуси
2018 год
Характеристика агрономически ценных эндофитных бактерий зерновых и бобовых культур и оценка их влияния на рост и развитие растений
Институт микробиологии Национальной академии наук Беларуси
2018 год
Кыргызская Республика
Создание новых высокоурожайных сортов зернобобовых культур.
Изучение перспективных отечественных образцов сои в конкурсном сортоиспытании и сравнение их с зарубежными аналогами
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ

2016 – 2020 жылдар
Шығымдылығы кемінде 22 – 27 ц/га болатын "Лопатка" сортты типі негізінде бұршақтың отандық сортын жасау
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Дәнді-бұршақты дақылдардың жаңа жоғары өнімді сорттарын: Қырғызстанның қырлық жағдайларына арналған шығымдылығы жоғары, салқынға төзімді нұт пен жасымықтың сорттарын жасау
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Шығымдылығы кемінде 39 – 42 ц/га болатын, ауруларға төзімді, жинауға қолайлы сояның жаңа сорттарын жасау
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Ресурстар бойынша шығыны аз, ортаның күрделі факторларына (өтп.) бейімделген және мынадай: дәнді масақты тұқымдардың, жүгері гибридтерінің, қозаның, қант қызылшасының, картоптың, жемісті дақылдардың, жүзімнің шаруашылықтағы пайдалы белгілерінің деңгейі жоғары сорттарын жасау. Экологиялық сынақ жүргізу
Қырғыз егін шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Ресей Федерациясы
Дәнді дақылдардың жаңа сорттарына арналған ДНК-маркерлер жүйесін әзірлеу
"Бүкілресейлік ауыл шаруашылығы биотехнологиясы ғылыми-зерттеу институты" ФМББМ, "Ресей мемлекеттік аграрлық университеті – К.А. Тимирязев атындағы МАША" ЖКБФМББМ
2016 – 2020 жылдар
II. Мал азығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығы технологияларын әзірлеу және жетілдіру
Армения Республикасы
Құрғақшылыққа және ыстыққа төзімді регенерантты желілерді алуға арналған in vitro дақылдарының сомаклондық түрленгіштігі
"Көкөніс-бақша және техникалық дақылдар ғылыми орталығы" МКЕҰ
2016 – 2018
жылдар
Беларусь Республикасы
Мал азығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығы технологияларын әзірлеу және жетілдіру
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК "Беларусь мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы" БМ
2016 – 2020 жылдар
2016 – 2018 жылдар
Топинамбур мен картопты өсіріп-өндірудің инновациялық, жүйектік технологиясын әзірлеу, шетелдік үздік үлгілер базасында машиналардың біріздендірілген жинағын әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Ауыл шаруашылығын механикаландыру жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 жыл
Жүйектердегі топинамбурды жинауға арналған машиналар технологиясын және жинағын әзірлеу
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Орталық ботаникалық бағы
2016 – 2018
жылдар
Беларусь және Ресей селекциясындағы топинамбурдың үздік сорттарының коллекцияларын қалыптастыру және ТМД елдері мен Орта Азия республикаларының тізіміне енгізу үшін тестілік учаскелерде оларды бағалау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Орталық ботаникалық бағы
2016 – 2018
жылдар
Әртүрлі мақсаттарда пайдаланылатын топинамбур сорттарына және арнайы тұқым өсіретін аумақтарға қойылатын технолгиялық талаптар мен сапа параметрлерін әзірлеу
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Орталық ботаникалық бағы
2016 жыл
Шаруашылықтардың мамандандырылуын ескере отырып, жануарлардың жем-шөпке қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін азықтық дақылдарды егудің құрылымын оңтайландыру бойынша оңтайлы шешімдерді қабылдауды қолдау бағдарламаларының бөлімдерін әзірлеу
Беларусь Ұлттық ғылым академиясы "Мелиорация институты" РУК
2016 жыл

2016 – 2020 годы
Создание отечественного сорта фасоли на основе сортотипа «Лопатка» с урожайностью не менее 22 – 27 ц/га
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Создание новых высокоурожайных сортов зернобобовых культур:
высокоурожайных, холодоустойчивых сортов нута и чечевицы для богарных условий Кыргызстана
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Создание новых сортов сои, устойчивых к болезням, удобных к уборке, с урожайностью не менее 39 – 42 ц/га
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Создание новых низкозатратных по ресурсам, адаптивных к стрессовым факторам среды (перех.) и обладающих высоким уровнем хозяйственно-полезных признаков сортов: зерновых колосовых, гибридов кукурузы, хлопчатника, сахарной свеклы, картофеля, плодовых культур, винограда. Проведение экологического испытания
Кыргызский научно-исследовательский институт земледелия
2016 – 2020 годы
Российская Федерация
Разработка системы ДНК-маркеров для создания новых сортов зерновых культур
ФГБОУ «Всероссийский научно-исследовательский институт сельскохозяйственной биотехнологии»,
ФГБОУ ВПО "Российский государственный аграрный университет – МСХА
им. К.А. Тимирязева»
2016 – 2020 годы
II. Разработка и совершенствование технологий селекции и семеноводства кормовых культур
Республика Армения
Сомаклональная вариабельность in vitro культур для получения засухо- и жароустойчивых регенерантных линий
ГНКО Научный центр овоще-бахчевых и технических культур»
2016 – 2018 годы
Республика Беларусь
Разработка и совершенствование технологий селекции и семеноводства кормовых культур
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию» УО «Белорусская государственная сельскохозяйственная академия
2016 – 2020 годы
2016 – 2018 годы
Разработка инновационной, грядовой технологии возделывания топинамбура и картофеля, разработка унифицированного комплекта машин на базе лучших зарубежных образцов
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по механизации сельского хозяйства»
2016 год
Разработка технологии и комплекта машин для уборки топинамбура на грядах
Центральный ботанический сад Национальной академии наук Беларуси
2016 – 2018 годы
Формирование коллекций лучших сортов топинамбура белорусской и российской селекции и их оценка на тестовых участках для включения в реестры стран СНГ и республик Средней Азии
Центральный ботанический сад Национальной академии наук Беларуси
2016 – 2018 годы
Разработка технологических требований и параметров качества к сортам топинамбура различного целевого использования и специальным семеноводческим территориям
Центральный ботанический сад Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Разработка разделов программы поддержки принятия оптимальных решений по оптимизации структуры посевов кормовых культур для обеспечения потребности животных в кормах с учетом специализации хозяйств
РУП «Институт мелиорации»
Национальной академии наук Беларуси
2016 год

Құрамында кемінде 10 МДж алмастыратын энергия мен 16 – 18 % деңгейінде шикі протеин концентрациясы бар шөп азықтарын дайындауды қамтамасыз ететін көпкомпонентті бұршақты-дәнді шабындықтарды (МультиТравостой) пайдаланудың ресурс үнемдейтін технологиясын әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 жыл
Жайылымдық райграсы бар еркекшөптің ұрықтық туысаралық гибридтерін (Lolium perenne) жасау және геномдық және тіндік биотехнологияны пайдалана отырып, еркекшөпті селекциялау үшін өнімділігі жоғары ген-көздерді идентификациялау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Орталық ботаникалық бағы
2016 жыл
Шаруашылықтағы егіс алаңдарының ғылыми негізделген құрылымын әзірлеу, азықтық дақылдардың құрылымын нақтылау, шалғынды азық дайындау үшін шикі конвейер әзірлеу, Климовичский ауданының НӨК шаруашылықтарында астықтың жалпы жиын-терімін арттыру және жем-шөп өндіруді ұлғайту мақсатында тұқымға арналған көпжылдық шөптерді өсіріп-өндірудің технологиясын жетілдіру
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 жыл
ДНК-таңбалауды пайдалана отырып, шалғындық түлкіқұйрықтың түраралық гибридтерінің сорттық-популяциясын қалыптастыру және онтогенезде жоғары қарқынмен өсетін, шабындықта ценоздық белсенділігі бар және тұқымдық өнімділігі тұрақты сортты жасау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Орталық ботаникалық бағы
2016 жыл
Аграрлық бизнес ғылыми-зерттеу институтында жасалған дәндік және сүрлемдік бағыттағы жүгері гибридтерінің өнімділігін конкурстық сынақта бағалау, үздіктерін бөліп алып, Беларусь Республикасына мемлекеттік сынаққа беру
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 жыл
Азық дақылдарының түрлік құрамын өзгермелі климаттық жағдайларға бейімдеу және осыған байланысты егіс алаңдарының құрылымын оңтайландыру
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
ДНК-таңбалау негізінде жіңішке жапырақты және сары бөрібұршақтың генофонын саңырауқұлақ ауруларына төзімділігі бойынша бағалау
Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Генетика және цитология институты
2018 жыл
Сары және жіңішке жапырақты бөрібұршақтың коллекциялық үлгілері мен сортаралық гибридтерін фузариозға және антракнозға, өсімдіктердің фенологиялық сипаттамалары мен өнімділігінің элементтеріне төзімділігі бойынша зерделеу
Беларусь мемлекеттік университеті
2018 жыл
Агрофитоценозда сары гибридті жоңышқаның бәсекелестік қатынастарын зерделеу және өсімдіктердің жоғары өнімділігін және шабындықтағы компоненттердің оңтайлы арақатынасын қамтамасыз ететін аралас шөптердің әдіснамалық негіздерін әзірлеу. Түраралық гибридтерді жасау кезінде пайдалану үшін жоңышқаның бастапқы материалында шаруашылық тұрғысынан құнды белгілердің көздерін бөліп алу, тамырсабақты және атпатамырлы морфотиптерді молықтырудың заңдылықтарын зерделеу
"Полесск өсімдік шаруашылығы институты" МК
2018 жыл
Тікенді лотустың (Lotus cornikulatus) және батпақты лотустың (Lotus uliginosus) түраралық гибридтерінің ген-көздерін бөліп алу және дақылдың жеңіл және уақытша артық ылғалды топырақта орнықты өсіп-өнуін қамтамасыз ететін сорт үлгілерін жасау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Шығыс галегасы мен құм эспарцеті негізінде олардың өнімділігінің әлеуетін барынша іске асыру мақсатында жоңышқа мен аралас шөптің өнімділігін қалыптастырудың заңдылықтарын зерделеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Көпжылдық шөптердің түсімін қалыптастырудың онтогенетикалық барысын зерделеу және қарқынды пайдаланылатын шабындық аралас шөптерге арналған компоненттерді іріктеуді негіздеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Көпжылдық дәнді шөптердің құрғақшылыққа төзімділігін бағалау тәсілін әзірлеу, ген-көздерді фестулолиум мен райграстың құрғақшылыққа төзімділігіне идентификациялау
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Егін шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
"Шығыс галегасы мен құм эспарцеті негізінде олардың өнімділігінің әлеуетін барынша іске асыру мақсатында жоңышқа мен аралас шөптің өнімділігін қалыптастырудың заңдылықтарын зерделеу" міндеті шеңберінде жоңышқаның өнімділігі әлеуетін барынша іске асыру мақсатында оның өнімділігін қалыптастырудың заңдылықтарын зерделеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Брест ОАШТС" РУК
2018 жыл
Қырғыз Республикасы
Қырғыз Республикасының шабындықты жайылымдарының сапалық құрамын жақсарту бойынша зерттеулер жүргізу
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты

Разработка ресурсосберегающей технологии использования многокомпонентных бобово-злаковых травостоев (МультиТравостоев), обеспечивающей заготовку травяных кормов с содержанием не менее 10 МДж обменной энергии и концентрацией сырого протеина на уровне 16 – 18 %
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2016 год
Создание фертильных межродовых гибридов житняк (Agropэron cristatum) с райграсом пастбищным (Lolium perenne) и идентификация ген-источников высокой продуктивности для селекции житняка с использованием геномной и клеточной биотехнологии
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
Центральный ботанический сад Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Разработка научно обоснованной структуры посевных площадей в хозяйстве, уточнение структуры кормовых культур, разработка сырьевого конвейера для заготовки травяных кормов, усовершенствование технологии возделывания многолетних трав на семена с целью повышения валовых сборов зерна и увеличения производства кормов в хозяйствах КХП Климовичского района
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2016 год
Формирование сорто-популяции межвидовых гибридов лисохвоста лугового с использованием ДНК-маркирования и создание сорта с высокими ритмами роста в онтогенезе, ценотической активностью в травостоях и стабильной семенной продуктивностью
Центральный ботанический сад Национальной академии наук Беларуси
2016 год
Оценка в конкурсном испытании продуктивности гибридов кукурузы зернового и силосного направления, созданных в Научно-исследовательском институте аграрного бизнеса, выделение лучших и передача в государственное испытание Республики Беларусь
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2016 год
Адаптация видового состава кормовых культур к изменяющимся климатическим условиям и связанная с этим оптимизация структуры посевных площадей
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Оценка генофонда люпина узколистного и желтого по устойчивости к грибным болезням на основе ДНК-маркирования
Институт генетики и цитологии Национальной академии наук Беларуси
2018 год
Изучение коллекционных образцов и межсортовых гибридов люпина желтого и узколистного по устойчивости к фузариозу и антракнозу, фенологическим характеристикам и элементам продуктивности растений
Белорусский государственный университет
2018 год
Изучение конкурентных отношений люцерны желтогибридной в агрофитоценозе и разработка методологических основ формирования травосмесей, обеспечивающих высокую продуктивность растений и оптимальное соотношение компонентов в травостое. Выделение в исходном материале люцерны источников хозяйственно ценных признаков, изучение закономерностей воспроизводства корневищных и корнеотпрысковых морфотипов для использования при создании межвидовых гибридов
ГП «Полесский институт растениеводства»
2018 год
Выделение ген-источников межвидовых гибридов лядвенца рогатого (Lotus cornikulatus) и лядвенца болотного (Lotus uliginosus) и создание сортообразцов, обеспечивающих устойчивое произрастание культуры на легких и временно избыточно увлажненных почвах
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Изучение закономерностей формирования продуктивности люцерны и травосмесей на основе галеги восточной и эспарцета песчаного в целях максимальной реализации потенциала их продуктивности
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Изучение онтогенетического хода формирования урожая многолетних трав и обоснование подбора компонентов для сенокосных травосмесей интенсивного использования
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Разработка способа оценки на засухоустойчивость многолетних злаковых трав, идентификация ген-источников засухоустойчивости фестулолиума и райграса
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию»
2018 год
Изучение закономерностей формирования продуктивности люцерны в целях максимальной реализации потенциала ее продуктивности в рамках задания «Изучение закономерностей формирования продуктивности люцерны и травосмесей на основе галеги восточной и эспарцета песчаного в целях максимальной реализации потенциала их продуктивности»
РУП «Брестская ОСХОС Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Кыргызская Республика
Проведение исследований по улучшению качественного состава травостоя пастбищ Кыргызской Республики
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ

2014 – 2018 жылдар
Биік тау жағдайларында (теңіз деңгейінен 2000 – 2500 м биікте) егілген шабындықтарға арналған қылтанақсыз арпабастың жаңа сортын конкурстық сорттық сынауды жүргізу
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2013 – 2017
жылдар
Азықтық шөптердің жайылымдық және шабындықты-жайылымдық сорттарын өсіріп шығару. Бастапқы материалды сақтау және азықтық шөптердің бар перспективалық сорттарын сорттық сақтау
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Дәнді шөптер мен эспарцеттің алғашқы және тауарлық тұқым өсіру технологияларын әзірлеу
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Береке жоңышқасының шаруашылық-биологиялық белгілерін жақсарту және оның тұқымын өсірудің кейбір әдістерін жетілдіру
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Қырғыз Республикасының табиғи жайылымдарын жақсарту және дақылдық жайылымдарын жасау үшін жоңышқаның көпжылдық сортын өсіріп шығару
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Ресурстар бойынша шығыны аз, ортаның күрделі факторларына (өтп.) бейімделген және мынадай: дәнді масақты тұқымдардың, жүгері гибридтерінің, қозаның, қант қызылшасының, картоптың, жемісті дақылдардың, жүзімнің шаруашылықтағы пайдалы белгілерінің деңгейі жоғары сорттарын жасау. Экологиялық сынақ жүргізу
Қырғыз егін шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Ресей Федерациясы
Дәнді дақылдардың өнімділігі жоғары және төзімді жаңа сорттарын селекциялау үшін биотехнологиялық тәсілдерді және шаруашылық бағалы белгілердің ДНК-маркерлерін әзірлеу
"Бүкілресейлік Бөрібұршақ ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ, "БГУ-Биотехнология" ШИК" ЖШҚ
2016 – 2020 жылдар
III. Көкөніс дақылдарын аурулардан және зиянкестерден қорғаудың перспективалық биологиялық құралдарын алу мен қолданудың технологиясын әзірлеу
Армения Республикасы
Көкөніс дақылдарын аурулардан және зиянкестерден қорғаудың перспективалық биологиялық құралдарын алу мен қолданудың технологиясын әзірлеу
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі тәуекелдерін бағалау және талдау ғылыми орталығы" МКЕҰ
2016 – 2019 жылдар
Беларусь Республикасы
Антагонистердің микроорганизмдері негізінде микробиологиялық препараттарды қолдану технологиясын оңтайландыру жолымен минерал-мақта субстаттардың супрессивтігін арттырудың әдістерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Өсімдіктерді қорғау институты" РУК
2016 – 2020 жылдар
Bacillus irxingiensis көп функциялы әсерін пайдалану негізінде қияр мен томатты зиянкестерден және аурулардан қорғауды жетілдіру
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Өсімдіктерді қорғау институты" РУК
2016 – 2020 жылдар
Жылыжай дақылдарын зиянды организмдерден қорғаудың интеграцияланған жүйесінде химиялық пестицидтердің, энтомофагтардың және микробиопрепараттардың үйлесімділігін зерделеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Өсімдіктерді қорғау институты" РУК

2014 – 2018 годы
Проведение конкурсного сортоиспытания нового сорта костреца безостого для сеяных сенокосов в высокогорных условиях (2000 – 2500 м над уровнем моря)
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2013 – 2017
годы
Выведение пастбищных и сенокосно-пастбищных сортов кормовых трав. Создание исходного материала и сортосохранение имеющихся перспективных сортов кормовых трав
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Разработка технологий первичного и товарного семеноводства злаковых трав и эспарцета
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Улучшение хозяйственно-биологических признаков сорта люцерны Береке и усовершенствование некоторых приемов ее семеноводства
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Выведение долголетнего сорта люцерны для создания культурных и улучшения естественных пастбищ Кыргызской Республики
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Создание новых низкозатратных по ресурсам, адаптивных к стрессовым факторам среды (перех.) и обладающих высоким уровнем хозяйственно полезных признаков сортов: зерновых колосовых, гибридов кукурузы, хлопчатника, сахарной свеклы, картофеля, плодовых культур, винограда.
Проведение экологического испытания
Кыргызский научно-исследовательский институт земледелия
2016 – 2020 годы
Российская Федерация
Разработка биотехнологических подходов и ДНК-маркеров хозяйственно ценных признаков для селекции новых высокопродуктивных и устойчивых сортов кормовых культур
ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт люпина», ООО «МИП «БГУ-Биотехнология»
2016 – 2020 годы
III. Разработка технологии получения и применения перспективных биологических средств защиты овощных культур от болезней и вредителей
Республика Армения
Разработка технологии получения и применения перспективных биологических средств защиты овощных культур от болезней и вредителей
ГНКО «Научный центр оценки и анализа рисков безопасности пищевых продуктов»
2016 – 2019 годы
Республика Беларусь
Разработка приемов повышения супрессивности минераловатных субстатов путем оптимизации технологии применения микробиологических препаратов на основе микроорганизмов антагонистов
РУП «Институт защиты растений Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2020 годы
Совершенствование защиты огурца и томата от вредителей и болезней на основе использования полифункционального действия Bacillus irxingiensis
РУП «Институт защиты растений Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2020 годы
Изучение совместимости химических пестицидов, энтомофагов и микробиопрепаратов в интегрированной системе защиты тепличных культур от вредных организмов
РУП «Институт защиты растений Национальной академии наук Беларуси»

2016 – 2018 жылдар
Жаңа экологиялық тұрғыдан қауіпсіз қорғаныш-ширықтырғыш агропрепараттарды құрудың негізі ретінде өсімдіктердің биотикалық ширығуға бейімделу процестеріне стероидтық фитогормондардың әсерін зерделеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының В.Ф. Купревич атындағы Эксперименттік ботаника институты" МҒМ
2018 жыл
Гомель облысында жүгеріні өсіріп-өндіру кезінде топырақтың микробиоценозына ассоциациялық бактериялары негізінде биопрепараттардың әсері
Ф. Скорина атындағы Гомель мемлекеттік университеті
2018 жыл
Дәнді дақылдардың ширығуға төзімділігі мен өнімділігін арттыру үшін гидрогумин, тритерпен қышқылдарымен және микротыңайтқыштармен араласқан эхион фунгициді негізінде қорғаныш-ширықтырушы әсер ететін жаңа препараттарды әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының В.Ф. Купревич атындағы Эксперименттік ботаника институты" МҒМ
2018 жыл
Пестицидтік әсерге ие лектиндер тұқымдасының өсімдіктен жасалған биорегуляторлары және брассиностероиддар бар кешенді препараттардың негізі ретінде ықтимал қолданылуы
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының В.Ф. Купревич атындағы Эксперименттік ботаника институты" МҒМ
2018 жыл
Қырғыз Республикасы
Қырғызстандағы өсімдіктерді қорғаудың экологиялық тұрғыдан таза әдістерін іздеу. Дақылдарды биологиялық қорғауға арналған арамшөптік патогендер
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Органикалық өндірістегі азықтық дақылдарды қорғау.
1. "Органикалық өндірістегі азықтық дақылдарды қорғаудың биологиялық әдісі".
2. "Органикалық өндірістегі азықтық дақылдарды қорғаудың интеграцияланған әдісі"
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Ресей Федерациясы
Тиімді бактериялар дақылдары негізінде кешенді биофунгицидтік препаратты әзірлеу
"Бүкілресейлік Ауыл шаруашылығы микробиологиясы ғылыми-зерттеу институты" МҒМ
2016 – 2018 жылдар
IV. Биотехнологиялық тәсілдердің негізінде асыл тұқымды жануарлардың геномдық селекциясының асыл тұқымдылық құндылықтары мен әдістерін бағалаудың бірыңғай жүйесін әзірлеу
Беларусь Республикасы
Биотехнологиялық тәсілдердің негізінде асыл тұқымды жануарлардың геномдық селекциясының асыл тұқымдылық құндылықтары мен әдістерін бағалаудың бірыңғай жүйесін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 – 2020 жылдар
Асыл тұқымды мал шаруашылығының асыл тұқымды жануарлар субъектілерін тұқым қуалаушылық ауруларына төзімділігіне гендік типтеу технологиясын әзірлеу
"Гродно мемлекеттік аграрлық университеті" БМ
2016 – 2020 жылдар
Асыл тұқымды мал шаруашылығының асыл тұқымды жануарлар субъектілерін өнімділік сапасын айқындайтын гендер бойынша гендік типтеу технологиясын әзірлеу
"Гродно мемлекеттік аграрлық университеті" БМ
2016 – 2020 жылдар
Бір нуклеотидтік көп пішінділік (SNP) бойынша мүйізді ірі қара малды геномдық талдау технологиясын әзірлеу және енгізу
"Гродно мемлекеттік аграрлық университеті" БМ
2016 жыл
Ауыл шаруашылығы жануарлары ооциттерін криокнсервациялау және олардың криотөзімділігі: тектік қорды сақтау үшін тетіктерді зерттеу және витрификацияның тиімді модельдерін әзірлеу
"Ұлттық ғылым академиясының Мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 жыл
Мүйізді ірі қара малдың генетикалық тұрғыдан анықталған аурулары кезіндегі төмен молекулалы метаболизмдік маркерлер
Я. Купала атындағы Гродно мемлекеттік университеті
2016 жыл
Маркерлік селекциялау әдістерімен ұштастырылған классикалық селекциялау әдістерін пайдалану арқылы өнімділігі етке арналған бағыттағы шошқалардың жоғары өнімді генотиптерін жасау әдіснамасы
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Селекциялық-генетикалық әдістер мен тәсілдерді қолдану негізінде асыл тұқымды шошқа өсіру шаруашылығында пайдаланылатын аналық жынысты шошқалардың көбею, бордақылау және етке беру бағытындағы өнімділігінің оңтайлы параметрлерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Еркек шошқалар мен ұрғашы шошқалардың көбейгіштік функцияларын реттеу әдістерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Аралас желілік модельдердің теориясы негізінде шошқалардың генетикалық құндылығын айқындау әдістемесін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Аралас желілік модельдердің теориясы негізінде сүтті малдың генетикалық құндылығын айқындау әдістемесін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Шошқа етінің сапалық көрсеткіштерін жақсартуға шошқалардың селекциясы бойынша жаңа әдістер мен тәсілдер кешенін ғылыми негіздеу және әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Жұмыртқа басатын тауықтар желілерін таза ұстау үшін балапандардың жылдам және баяу қанаттануының экеспрессивтілігін зерделеу
"Құс шаруашылығы жөніндегі тәжірибелік ғылыми станция" РУК
2018 жыл
Қырғыз Республикасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын көбейтудің биотехнологиялық әдістерін әзірлеу және енгізу
Қырғыз Мал шаруашылығы және жайылымдар ғылыми-зерттеу институты
2016 – 2020 жылдар
Ресей Федерациясы
Биотехнологиялық тәсілдердің негізінде асыл тұқымды жануарлардың геномдық селекциясының асыл тұқымдылық құндылықтары мен әдістерін бағалаудың бірыңғай жүйесін әзірлеу
Бүкілресейлік ауыл шаруашылығы жануарларының генетикасы және өсіру ғылыми-зерттеу институты ФМБҒМ, Санкт-Петербург қ., Л.К. Эрнст атындағы Бүкілресейлік мал шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты ФМБҒМ, Подольск қ., Мәскеу облысы, Ресей Ауылшарминінің "Бүкілресейлік асыл тұқымды шаруашылықтар ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ, Лесные Поляны кенті, Мәскеу облысы

2016 – 2018 годы
Изучение воздействия стероидных фитогормонов на процессы адаптации растений к биотическому стрессу как основа создания новых экологически безопасных защитно-стимулирующих агропрепаратов
ГНУ «Институт экспериментальной ботаники им. В.Ф. Купревича Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Влияние биопрепаратов на основе ассоциативных бактерий на микробиоценоз почвы при возделывании кукурузы в Гомельской области
Гомельский государственный университет имени Ф. Скорины
2018 год
Разработка новых препаратов защитно-стимулирующего действия на основе фунгицида эхион в сочетании с гидрогуминовыми, тритерпеновыми кислотами и микроудобрениями для повышения стрессоустойчивости и продуктивности злаковых культур
ГНУ «Институт экспериментальной ботаники им. В.Ф. Купревича Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Биорегуляторы растительного происхождения семейства лектинов, обладающие пестицидным действием: исследование и возможное применение в качестве основы комплексных препаратов с брассиностероидами
ГНУ «Институт экспериментальной ботаники им. В.Ф. Купревича Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Кыргызская Республика
Поиск экологически чистых методов защиты растений в Кыргызстане. Сорные патогены для биологической защиты культур
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Защита кормовых культур в органическом производстве.
1. «Биологический метод защиты кормовых культур в органическом производстве».
2. «Интегрированный метод защиты кормовых культур в органическом производстве»
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Российская Федерация
Разработка комплексного биофунгицидного препарата на основе культур эффективных бактерий
ГНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт сельскохозяйственной микробиологии»
2016 – 2018 годы
IV. Разработка единой системы оценки племенной ценности и методов геномной селекции племенных животных на основе биотехнологических подходов
Республика Беларусь
Разработка единой системы оценки племенной ценности и методов геномной селекции племенных животных на основе биотехнологических подходов
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2016 – 2020 годы
Разработка технологии генотипирования племенных животных субъектов племенного животноводства на устойчивость к наследственным заболеваниям
УО «Гродненский государственный аграрный университет»
2016 – 2020 годы
Разработка технологии генотипирования племенных субъектов племенного животноводства по генам, определяющим продуктивные качества
УО «Гродненский государственный аграрный университет»
2016 – 2020 годы
Разработка и внедрение технологии геномного анализа крупного рогатого скота по однонуклеотидным полиморфизмам (SNP)
УО «Гродненский государственный аграрный университет"
2016 год
Криоконсервация и криотолерантность ооцитов сельскохозяйственных животных: исследование механизмов и разработка эффективных моделей витрификации для сохранения генофонда
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук
по животноводству»
2016 год
Низкомолекулярные метаболические маркеры при генетически детерминированных заболеваниях крупного рогатого скота
Гродненский государственный университет
им. Я. Купалы
2016 год
Методология создания высокопродуктивных генотипов свиней мясного направления продуктивности путем использования классических селекционных приемов в сочетании с методами маркерной селекции
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Разработка оптимальных параметров воспроизводительной, откормочной и мясной продуктивности свиней материнских пород, используемых в племенном свиноводстве, на основе применения селекционно-генетических приемов и методов
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Разработка методов регуляции воспроизводительной функции хряков-производителей и свиноматок
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Разработка методики определения генетической ценности свиней на основе теории смешанных линейных моделей
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Разработка методики определения генетической ценности молочного скота на основе теории смешанных линейных моделей
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Научное обоснование и разработка комплекса новых приемов и методов по селекции свиней на улучшение качественных показателей свинины
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Изучение экспрессивности быстрой и медленной оперяемости цыплят для поддержания чистоты линий яичных кур
РУП «Опытная научная станция по птицеводству»
2018 год
Кыргызская Республика
Разработка и внедрение биотехнологических методов воспроизводства сельскохозяйственных животных
Кыргызский научно-исследовательский институт животноводства и пастбищ
2016 – 2020 годы
Российская Федерация
Разработка единой системы оценки племенной ценности и методов геномной селекции племенных животных на основе биотехнологических подходов
ФГБНУ Всероссийский научно-исследовательский институт генетики и разведения сельскохозяйственных животных, г. Санкт-Петербург, ФГБНУ Всероссийский научно-исследовательский институт животноводства им. Л.К. Эрнста, г. Подольск, Московская область, ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт племенного дела» Минсельхоза России, пос. Лесные Поляны, Московская область

2015 – 2017 жылдар
Инновациялық биотехнологиялар мен биоақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, асыл тұқымды МҚМ басын жедел көбейту технологиясын әзірлеу және ауқымын кеңейту
Қара-ала және айшыр тұқымды сиырды жетілдіру жөніндегі қауымдастық (ҚАЖҚ), Пушкин қ., Санкт-Петербург, "И.Г. Петровский атындағы Брянск мемлекеттік университеті" ЖКБ ФМББМ
2016 – 2020 жылдар
Ресейдегі, Беларусьтегі және Қазақстандағы асыл тұқымды ІҚМ басын жедел көбейту үшін in vitro эмбриоөнім алудың технологиясын әзірлеу
"И.Г. Петровский атындағы Брянск мемлекеттік университеті" ЖКБ ФМББМ
2016 – 2020 жылдар
V. Тауарлық көксеркені құрамдастырылған әдіспен өсірудің толық циклді технологиясын әзірлеу
Беларусь Республикасы
Тауарлық көксерке өсірудің толық циклді технологиясын әзірлеу, соның ішінде: көксеркенің беларусь популяциясының толықтыру-аналық тобын қалыптастыру көксеркенің беларусь популяциясының ауруларын зерделеу және олармен күрес әдістерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Балық шаруашылығы институты" РУК
2016 – 2020 жылдар
Биохимиялық, ультрадыбыстық және лазерлік-оптикалық тәсілдер негізінде балықтардың бағалы және сирек түрлерінің көбейгіштік функциясын арттыру әдістерін әзірлеу
"Беларусь мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы" БМ
2016 жыл
Уытты гендік көк-жасыл балдырлардың (цианобактериялардың) жаппай дамуының әсеріне түскен балықтардың организміндегі физиологиялық және морфологиялық өзгерістерді зерделеу
"Балық шаруашылығы институты" РУК, "Беларусь Ұлттық ғылым академиясының мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Нөл валентті күміс пен оның тұзды нысандары шашырауының балықтардың бактериялық инфекциялары мен микоздарын қоздырғыштардың тыныс-тіршілігіне және агрессиялығына әсерін зерделеу, құрамында күміс бар препараттарға балықтардың төзімділігін айқындау
"Балық шаруашылығы институты" РУК, "Беларусь Ұлттық ғылым академиясының мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Ресей Федерациясы
Тауарлық көксеркені құрамдастырылған әдіспен өсірудің толық циклді технологиясын әзірлеу
Балық шаруашылығы жөніндегі федералдық агенттіктің "Бүкілресейлік балық шаруашылығы және мұхиттану ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ
2016 – 2020 жылдар
VI. Ауыл шаруашылығы және кәсіпшілік жануарларының инфекциялық ауруларын мультиплекстік диагностикалау жүйелерін, профилактикасы мен оларға резистенттілігінің құралдарын әзірлеу
Беларусь Республикасы
Ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың инфекциялық ауруларымен күресу үшін бактериоциндерді алудың тәсілін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Физика-органикалық химия институты" МҒМ
2016 жыл
Жасанды рибонуклеаз негізінде вирусқа қарсы түпнұсқа препараттарды құрылымдау және қазіргі заманғы мал шаруашылығына елеулі экономикалық залал келтіретін жануарлардың вирустық инфекцияларын қоздырғыштарға қатысты олардың вирусқа қарсы белсенділігін бағалау
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2016 жыл
Жасанды рибонуклеаз негізінде вирусқа қарсы түпнұсқа препараттар оларға әсер еткеннен кейін нақты уақытта ПТР әдісін пайдалана отырып, мүйізді ірі қара малдың вирустарының, инфекциялық ринотрахеитінің, диареясының, 3-парагрипінің және ротавирустарының нуклеин қышқылдарын тестілеуді жүргізу
"Витебск мемлекеттік ветеринариялық медицина академиясы" БМ
2017 жыл
Өнеркәсіпті дамыту құстарындағы вакцинадан кейінгі иммунитетін дамыту үшін иммунитеттегі аргин-нитрооксидсинтттік жүйенің рөлін және метаболизмдік реттеуші ретінде L-аргинин қолдану мүмкіндігін зерделеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Диагностикалық және профилактикалық препараттарды құрастыру үшін бактериялық тіндерде жануарлардың кенеттен болатын персистенциясы бар штаммдарды бағалау әдіснамасын әзірлеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Лейкотоксинге сероконверсияны зерделеу арқылы МҚМ арасында Mannheimia heamolytica таралуын анықтау тәсілін негіздеу және әзірлеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Балара шаруашылығының экологиялық таза өнімін алу кезінде баларалардың ауруларын емдеу мен профилактика құралдарын жасау үшін өсімдіктен жасалған биологиялық белсенді заттарды пайдаланудың теориялық негіздері
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Етқоректілерге арналған құрғақ құтыруға қарсы вирус-вакцинаны жасаудың әдістемелік негіздерін әзірлеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл

2015 – 2017 годы
Разработка и масштабирование технологии ускоренного воспроизводства племенного поголовья КРС с использованием инновационных биотехнологий и биоинформационных систем
Ассоциация по совершенствованию черно-пестрого и айширского скота (АСЧР), г. Пушкин, Санкт-Петербург, ФГБОУ ВПО «Брянский государственный университет им. академика И.Г. Петровского»
2016 – 2020 годы
Разработка технологии получения in vitro эмбриопродукции для ускоренного воспроизводства высокопродуктивного племенного поголовья КРС молочного направления России, Беларуси и Казахстана
ФГБОУ ВПО «Брянский государственный университет им. академика И.Г. Петровского»
2016 – 2020 годы
V. Разработка полноцикловой технологии выращивания товарного судака комбинированными методами
Республика Беларусь
Разработка полноцикловой технологии выращивания товарного судака, в том числе:
формирование ремонтно-маточного стада белорусской популяции судака
изучение болезней судака белорусской популяции и разработка методов борьбы с ними
РУП «Институт рыбного хозяйства Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2020 годы
Разработка методов повышения воспроизводительной функции ценных и редких видов рыб на основе комплекса биохимических, ультразвуковых и лазерно-оптических подходов
УО «Белорусская государственная сельскохозяйственная академия»
2016 год
Изучение физиологических и морфологических изменений в организме рыб под влиянием массового развития токсиногенных сине-зеленых водорослей (цианобактерий)
РУП «Институт рыбного хозяйства», РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Изучение влияния дисперсии нольвалентного серебра и его солевых форм на жизнеспособность и агрессивность возбудителей бактериальных инфекций и микозов рыб, определение толерантности рыб к серебросодержащим препаратам
РУП «Институт рыбного хозяйства», РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Российская Федерация
Разработка полноцикловой технологии выращивания товарного судака комбинированными методами
ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт рыбного хозяйства и океанографии» Федерального агентства по рыболовству
2016 – 2020 годы
VI. Разработка мультиплексных диагностических систем, средств профилактики и повышения резистентности организма сельскохозяйственных и промысловых животных к инфекционным заболеваниям
Республика Беларусь
Разработка способа получения бактериоцинов для борьбы с инфекционными заболеваниями сельскохозяйственных животных и птицы
ГНУ «Институт физико-органической химии Национальной академии наук Беларуси»
2016 год
Конструирование оригинальных противовирусных препаратов на основе искусственных рибонуклеаз и оценка их противовирусной активности в отношении возбудителей вирусных инфекций животных, причиняющих значительный экономический ущерб современному животноводству
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С. Н. Вышелесского»
2016 год
Проведение тестирования нуклеиновых кислот вирусов инфекционного ринотрахеита, диареи, парагриппа-3 и ротавирусов крупного рогатого скота с использованием метода ПЦР в реальном времени после воздействия на них оригинальных противовирусных препаратов на основе искусственных рибонуклеаз
УО «Витебская государственная академия ветеринарной медицины»
2017 год
Изучение роли аргин-нитрооксидсинтазной системы в иммунитете и возможности применения L-аргинина в качестве метаболического регулятора для развития поствакцинального иммунитета у птиц промышленного развития
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Разработка методологии оценки штаммов со спонтанной персистенцией вирусов животных в бактериальных клетках для конструирования диагностических и профилактических препаратов
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Обоснование и разработка способа выявления распространения Mannheimia heamolytica среди КРС посредством изучения сероконверсии к лейкотоксину
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Теоретические основы использования биологически активных веществ растительного происхождения для создания средств лечения и профилактики болезней пчел при получении экологически чистой продукции пчеловодства
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Разработка методических основ создания сухой антирабической вирус-вакцины для плотоядных
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год

2-типті шошқалар цирковирусын (ЦВС-2) бөлу, идентификациялау және өсіру жүйесін әзірлеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Тіндердің жұқтырылмаған дақылдарының метаболизм өнімдерін пайдалана отырып, ветпрепараттарды жасаудың негіздерін әзірлеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Ақаулы тіндік қабаты бар туберкулез микобактериялары өсірінділерінің генотиптік және фенотиптік қасиеттері (cell wall deficient) және белсенді және жасырын туберкулез инфекциясы кезінде оларды анықтау тәсілдерін әзірлеу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
Қырғыз Республикасы
Ауыл шаруашылығы жануарларының аса қауіпті ауруларын диагностикалаудың серологиялық және молекулалық-биологиялық әдістерін әзірлеу және жетілдіру
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2015 – 2018 жылдар
Аса қауіпті вирусты инфекцияларға қарсы вакциналық препараттардың биотехнологиясын жетілдіру
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2015 – 2018 жылдар
Баларалардың инфекциялық және инвазиялық ауруларының профилактикасы мен емдеудің өңірлік бейімделген жүйелерін әзірлеу
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2015 – 2018 жылдар
Жануарлардың аралас инвазиялары және профилактика шараларын әзірлеу
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2013 – 2017 жылдар
Ресей Федерациясы
Ауыл шаруашылығы және кәсіпшілік жануарларының инфекциялық ауруларын мультиплекстік диагностикалау жүйелерін, профилактикасы мен оларға резистенттілігінің құралдарын әзірлеу
"К.И. Скрябин атындағы Мәскеу ветеринариялық медицина және биотехнология мемлекеттік академиясы" ЖКБ ФМБҒМ
2015 – 2020 жылдар
Мүйізді ірі қара малдың иммундық тапшылық вирусын диагностикалаудың молекулалық-генетикалық әдісін әзірлеу және енгізу, Ресейдегі, Беларусьтегі және Қазақстандағы эпизоотиялық ахуалдың динамикасын анықтау, жұқтырған табынды сауықтыру бойынша ұсынымдар әзірлеу
"И.Г. Петровский атындағы Брянск мемлекеттік университеті" ЖКБ ФМББМ
2016 – 2018 жылдар
Мүйізді ірі қара малдың лейкоз провирусын жедел диагностикалау үшін молекулалық-генетикалық ПТР-РВ әдісін оңтайландыру, вирустаратуға МҚМ жаппай скринингі үшін диагностикумдарды шығаруды жолға қою, МҚМ-ның лейкозға генетикалық төзімділігін ескере отырып, жұқтырған табынды сауықтыру бойынша ұсынымдар әзірлеу
"И.Г. Петровский атындағы Брянск мемлекеттік университеті" ФМЖКББМ, "БГУ-Биотехнология ШИК" ЖШҚ
2016 – 2018 жылдар
Мүйізді ірі қара малдың бруцелла профагын жедел диагностикалау үшін ПТР-РВ әдісін әзірлеу және енгізу, брццелланың тігінен және көлденең берілу мүмкіндігін зерттеу
"И.Г. Петровский атындағы Брянск мемлекеттік университеті" ФМЖКББМ
2016 – 2018 жылдар
VII. Зат алмасуы бұзылуына байланысты өнімділігі жоғары жануарлар мен құстардың ауруларын емдеуге және профилактикасына арналған биологиялық белсенді заттар негізінде кешенді препаратты әзірлеу
Беларусь Республикасы
Макроэлементтер алмасуы бұзылуына байланысты ауыл шаруашылығы жануарларының ауруларын емдеуге және профилактикасына арналған кальций, фосфор және магний негізіндегі кешенді препаратты әзірлеу және өндіріске енгізу
"С.Н. Вышелесский атындағы Эксперименттік ветеринария институты" РУК
2018 жыл
VIII. Ветеринария саласындағы тәуекелдерді бағалаудың, эпизоотиялық ахуал мен жануарлар ауруларын қоздырғыштардың кіруіне және таралуына ықпал ететін факторлар мониторингі негізінде оларды басқарудың бірыңғай әдіснамасын әзірлеу
Армения Республикасы
Ветеринария саласындағы тәуекелдерді бағалаудың, эпизоотиялық ахуал мен жануарлар ауруларын қоздырғыштардың кіруіне және таралуына ықпал ететін факторлар мониторингі негізінде оларды басқарудың бірыңғай әдіснамасын әзірлеу
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі тәуекелдерін бағалау және талдау ғылыми орталығы" МКЕҰ

Разработка системы выделения, идентификации и культивирования цирковируса свиней 2-го типа (ЦВС-2)
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Разработка основ создания ветпрепаратов с использованием продуктов метаболизма неинфицированных культур клеток
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Генотипические и фенотипические свойства культур микобактерий туберкулеза с дефектной клеточной стенкой (cell wall deficient) и разработка способов их выявления при активной и скрытой туберкулезной инфекции
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С.Н. Вышелесского»
2018 год
Кыргызская Республика
Разработка и совершенствование серологических и молекулярно-биологических методов диагностики особо опасных вирусных болезней сельскохозяйственных животных
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2015 – 2018 годы
Усовершенствование биотехнологии вакцинных препаратов против особо опасных вирусных инфекций
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2015 – 2018 годы
Разработка регионально адаптированных систем профилактики и лечения инфекционных и инвазионных болезней пчел
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2015 – 2018 годы
Смешанные инвазии животных и разработка мер профилактики
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2013 – 2017 годы
Российская Федерация
Разработка мультиплексных диагностических систем, средств профилактики и повышения резистентности организма сельскохозяйственных и промысловых животных к инфекционным заболеваниям
ФГБНУ ВПР «Московская государственная академия ветеринарной медицины и биотехнологии им. К.И. Скрябина»
2015 – 2020 годы
Разработка и внедрение молекулярно-генетического метода диагностики вируса иммунодефицита крупного рогатого скота, установление динамики эпизоотической ситуации в России, Беларуси и Казахстане, разработка рекомендаций по оздоровлению инфицированных стад
ФГБОУ ВПО «Брянский государственный университет им. академика И.Г. Петровского»
2016 – 2018 годы
Оптимизация молекулярно-генетического метода ПЦР-РВ для экспресс-диагностики провируса лейкоза крупного рогатого скота, налаживание выпуска диагностикумов для массового скрининга КРС на вирусоносительство, разработка рекомендаций по оздоровлению инфицированных стад с учетом генетической устойчивости КРС к лейкозу
ФГБОУ ВПО «Брянский государственный университет им. академика И.Г. Петровского», ООО «МИП БГУ-Биотехнология»
2016 – 2018 годы
Разработка и внедрение метода ПЦР-РВ для экспресс-диагностики профага бруцеллы крупного рогатого скота, исследование возможности вертикальной и горизонтальной передачи бруцеллы
ФГБОУ ВПО «Брянский государственный университет им. академика И.Г. Петровского»
2016 – 2018
годы
VII. Разработка комплексных препаратов на основе биологически активных веществ для терапии и профилактики болезней высокопродуктивных животных и птиц, связанных с нарушением обмена веществ
Республика Беларусь
Разработка и внедрение в производство комплексного препарата на основе кальция, фосфора и магния, предназначенного для лечения и профилактики заболеваний сельскохозяйственных животных, обусловленных нарушением обмена макроэлементов
РУП «Институт экспериментальной ветеринарии им. С. Н. Вышелесского»
2018 год
VIII. Разработка единой методологии оценки рисков в области ветеринарии, управления ими на основе мониторинга эпизоотической ситуации и факторов, влияющих на проникновение и распространение возбудителей болезней животных
Республика Армения
Разработка единой методологии оценки рисков в области ветеринарии, управления ими на основе мониторинга эпизоотической ситуации и факторов, влияющих на проникновение и распространение возбудителей болезней животных
ГНКО «Научный центр оценки и анализа рисков безопасности пищевых продуктов»

2016 – 2017 жылдар
Қырғыз Республикасы
Ауыл шаруашылығы және үй жануарларының бруцеллезін диагностикалау әдістерін жетілдіру. Мал шаруашылығын жүргізудің қазіргі заманғы технологияларына қатысты бруцеллезбен күрес стратегиясын әзірлеу
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2015 – 2018 жылдар
Жылқы ауруларының эпизоотологиялық мониторингі және олармен күрес шараларын әзірлеу
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2013 – 2017 жылдар
Классикалық және заманауи әдістемелерді қолдана отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының инфекциялық ауруларының эпизоотологиялық мониторингі
Нарықтық экономика жағдайларында МЭБ, ДДҰ талаптарына сәйкес эпизоотияларға қарсы іс-шараларды үйлестіру
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2015 – 2018 жылдар
2015 – 2018 жылдар
Үй жануарларының вирусты ауруларының эпизоотологиялық мониторингі және олармен күрес стратегиясын әзірлеу
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2015 – 2018 жылдар
Жануарлардың аралас инвазиялары және профилактика шараларын әзірлеу
А. Дуйшеев атындағы Қырғыз ветеринария ғылыми-зерттеу институты
2013 – 2018 жылдар
Ресей Федерациясы
Ветеринария саласындағы тәуекелдерді бағалаудың, эпизоотиялық ахуал мен жануарлар ауруларын қоздырғыштардың кіруіне және таралуына ықпал ететін факторлар мониторингі негізінде оларды басқарудың бірыңғай әдіснамасын әзірлеу
Ресей ғылым академиясының Бүкілресейлік ветеринариялық вирусология және микробиология ғылыми-зерттеу институты МҒМ
2016 – 2020 жылдар
IX. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешені мен ауылдық аумақтарын орнықты дамытудың ұйымдастырушылық-экономикалық механизмдерін әзірлеу
Беларусь Республикасы
Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешені мен ауылдық аумақтарын орнықты дамытудың ұйымдастырушылық-экономикалық тетіктерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-тегі жүйелік зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2016 – 2018 жылдар
Беларусьтің әртүрлі порвинцияларының табиғи-климаттық әлеуетін ескере отырып, өсімдік шаруашылығы саласының өнімдерін өндірудің тиімділігін арттыру бойынша әдістемелік ұсынымдар мен шараларды әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-дтегі жүйелік зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2016 жыл
Қоғамдық әл-ауқаттылық теориясы негізінде экономиканың аграрлық секторындағы ресурстарды пайдаланудың тиімділігін бағалауға қатысты әдістемелік тәсілдерді әзірлеу
Беларусь мемлекеттік экономика университеті
2017 жыл
Еңбек ұжымдарының тиімді қызметінің, ауылдық аумақтардың орнықты дамуының, агроөнеркәсіптік кәсіпорындар жұмыскерлерін ынталандырудың теориялық және әдіснамалық негіздерін зерттеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-тегі жүйелік зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2018 жыл
Дамудың инновациялық жолына өту жағдайында экономиканың аграрлық секторындағы экономикалық реттеудің тиімді тетігін қалыптастыруға қатысты әдіснамалық тәсілдерді зерттеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-тегі жүйелік зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2018 жыл
Жер-мүліктік қатынастарды, институционалдық өзгерістерді, интеграцияланған құрылымдардың тиімді жұмыс істеуін, шығынды, төлемге қабілетсіз АӨК ұйымдарын мемлекеттік реттеудің теориялық-әдіснамалық негіздері
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-тегі жүйелік зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2018 жыл
Ресей Федерациясы
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту стратегиясының, агроазық-түлік жүйесінің жұмыс істеуінің экономикалық тетігінің, жер қатынастарының, ауыл халқының өмір сүру деңгейін арттырудың ғылыми негіздерін әзірлеу
"Бүкілресейлік ауыл шаруашылығы экономикасы ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ
2016 – 2018 жылдар
Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешені мен ауылдық аумақтарын орнықты дамытудың ұйымдастырушылық-экономикалық тетіктерін әзірлеу
"Бүкілресейлік ауыл шаруашылығы экономикасы ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ
2016 – 2018 жылдар
X. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекетішілік кооперациясын дамытудың жүйелерін, стратегияларын және тетіктерін әзірлеу
Беларусь Республикасы
Ұлттық азық-түлік жүйесінің тиімді жұмыс істеуінің, агроөнеркәсіптік кешеннің сыртқы экономикалық қызметін жетілдірудің теориялық-әдіснамалық негіздерін, өңірлік және халықаралық интеграцияны тереңдету жағдайларында ауыл шаруашылығы өнімдерінің сапасын басқарудың әдістері мен тетіктерін зерттеу
БелАрусь мемлекеттік аграрлық техникалық университеті, "Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-тегі жүйелі зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2018 жыл
Ресей Федерациясы
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекетішілік кооперациясын дамытудың жүйелерін, стратегияларын және механизмдерін әзірлеу
"А.А. Никонов атындағы Бүкілресейлік аграрлық проблемалар және информатика институты" ФМБҒМ
2016 – 2020 жылдар
XI. Еуразиялық экономикалық одақтың жалпы аграрлық нарығын дамыту механизмдерін әзірлеу
Беларусь Республикасы
Еуразиялық экономикалық одақтың аграрлық нарығының интеграцияланған бәсекелес ортасын қалыптастыру жағдайларында азық-түлік нарықтарының конъюнктурасын бағалау мен болжаудың әдіснамалық негіздері
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының АӨК-тегі жүйелі зерттеулер институты" мемлекеттік кәсіпорны
2018 жыл
XII. Дәнді және көкөніс дақылдарын терең қайта өңдеуге арналған ресурс және энергия үнемдейтін технологиялар мен техникалық құралдарды әзірлеу
Беларусь Республикасы
Дәнді және көкөніс дақылдарын терең қайта өңдеуге арналған ресурс және энергия үнемдейтін технологиялар мен техникалық құралдарды әзірлеу, соның ішінде:
адам денсаулығының жай-күйін жақсарту мақсатында, соның ішінде балалар үшін арнаулы және байытылған тамақ өнімдерін жасау тамақ өнеркәсібі салаларына арналған машиналар жүйесін әзірлеу крахмалды түрлендіру және биоконверсиялау негізінде өнімнің импорт алмастыратын және экспортқа бағдарланған жаңа түрлерін шығара отырып, астықты терең қайта өңдеу технологиясын әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Азық-түлік жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 – 2020 жылдар
Ресей Федерациясы
Дәнді және көкөніс дақылдарын терең қайта өңдеуге арналған ресурс және энергия үнемдейтін технологиялар мен техникалық құралдарды әзірлеу
"Бүкілресейлік ауыл шаруашылығын механикаландыру ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ
2016 – 2020 жылдар
Ресейдің қаратопырақты аймағының жағдайында майлы және эфир майы алынатын дақылдардың орнықты өндірісінің ресурс үнемдейтін технолгияларын әзірлеу және агроэкологиялық негіздеу
"Ижевск мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы" ЖКБ ФМББМ
2016 – 2020 жылдар
Тағамдық және азықтық қоспаларды алу үшін астықты және астықты қайта өңдеу өндірістерінің қалдықтарын терең қайта өңдеу жөніндегі биохимиялық өндірістің кешенді технологиясын әзірлеу
"Красноярск мемлекеттік аграрлық университеті" ЖКБ ФМББМ
2016 – 2020 жылдар
XIII. Сүтті өндіру мен қайта өңдеуге арналған машиналардың перспективалық шығыны аз технологиялары мен жүйелерін әзірлеу
Беларусь Республикасы
Сүтті өндіруге арналған машиналардың перспективалық шығыны аз технологиялары мен жүйелерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Ауыл шаруашылығын механикаландыру жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2016 – 2018 жылдар
Заманауи баро- және электр мембраналық әдістерді пайдалана отырып, сүтті қайта өңдеудің жанама тағамдарын дайындаудың перспектикалық ресурс үнемдейтін технологиялыры жүйесін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Ет-сүт өнеркәсібі институты" РУК
2016 – 2020 жылдар
Тамақ өнеркәсібіндегі майсуды өндірудің қайта өңдеудің және қолданудың жаңа тамақ өнімдерін жасауды қамтамасыз ететін, ерекше биологиялық белсенді заттармен байытылған инновациялық технологияларын әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Ет-сүт өнеркәсібі институты" РУК
2016 – 2020 жылдар
Сиырларды машинамен сауудың биотехнологиялық жүйесінің жұмыс істеу тиімділігін арттырудың тәсілдерін әзірлеу
"Беларусь Ұлттық ғылым академиясының Мал шаруашылығы жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" РУК
2018 жыл
Ресей Федерациясы
Сүтті өндіру мен қайта өңдеуге арналған машиналардың перспективалық шығыны аз технологиялары мен жүйелерін әзірлеу
"Бүкілресейлік ауыл шаруашылығын механикаландыру ғылыми-зерттеу институты" ФМБҒМ
2016 – 2020 жылдар
XIV. Еуразиялық экономикалық одақтың жалпы аграрлық нарығын дамыту мақсатында мемлекетаралық кластерлерді қалыптастыру модельдерін әзірлеу
Беларусь Республикасы
Шығыс әріптес елдеріндегі инновацияда агроөнеркәсіптік зерттеулерді енгізуді қолдау
Беларусь инновациялық қоры
2017 жыл
Ескертпе. Осы тізбеде мыналарды білдіретін аббревиатуралар пайдаланылады:
МК – мемлекеттік кәсіпорын;
ЖБ ФМББМ – федералдық мемлекеттік жоғары білім беретін бюджеттік білім беру мекемесі;
ЖКБ ФМББМ – жоғары кәсіптік білім беретін федералдық мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесі;
РҒЕУК – Республикалық ғылыми еншілес унитарлық кәсіпорын;
МКЕҰ – мемлекеттік коммерциялық емес ұйым;
БМ – білім беру мекемесі;
РУК – Республикалық унитарлық кәсіпорын;
ОАШТС – облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы;
"ШИК" ЖШҚ – "Шағын инновациялық кәсіпорын" жауапкершілігі шектеулі қоғамы.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 25 ұсынымына
№ 2 ҚОСЫМША
Бірлескен ғылыми және инновациялық қызметті жүзеге асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің іс-қимылды үйлестіруді жүзеге асыруы үшін агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың ТІЗБЕСІ
I. Беларусь Республикасы

2016 – 2017 годы
Кыргызская Республика
Усовершенствование методов диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных и домашних животных. Разработка стратегии борьбы с бруцеллезом применительно к современным технологиям ведения животноводства
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2015 – 2018 годы
Эпизоотологический мониторинг болезней лошадей и разработка мер борьбы
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2013 – 2017 годы
Эпизоотологический мониторинг инфекционных болезней сельскохозяйственных животных с применением классических и современных методик
Гармонизация противоэпизоотических мероприятий согласно требованиям МЭБ, ВОЗ в условиях рыночной экономики
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2015 – 2018 годы
2015 – 2018 годы
Эпизоотологический мониторинг вирусных болезней домашних животных и разработка стратегии борьбы с ними
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2015 – 2018 годы
Смешанные инвазии животных и разработка мер профилактики
Кыргызский научно-исследовательский институт ветеринарии им. А.Дуйшеева
2013 – 2018 годы
Российская Федерация
Разработка единой методологии оценки рисков в области ветеринарии, управления ими на основе мониторинга эпизоотической ситуации и факторов, влияющих на проникновение и распространение возбудителей болезней животных
ГНУ Всероссийский научно-исследовательский институт ветеринарной вирусологии и микробиологии Российской академии наук
2016 – 2020 годы
IX. Разработка организационно-экономических механизмов устойчивого развития агропромышленного комплекса и сельских территорий государств – членов Евразийского экономического союза в целях обеспечения продовольственной безопасности
Республика Беларусь
Разработка организационно-экономических механизмов устойчивого развития агропромышленного комплекса и сельских территорий государств – членов Евразийского экономического союза в целях обеспечения продовольственной безопасности
Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2018 годы
Разработка методических рекомендаций и мер по повышению эффективности производства продукции отрасли растениеводства с учетом природно-климатического потенциала различных провинций Беларуси
Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2016 год
Разработка методических подходов к оценке эффективности использования ресурсов в аграрном секторе экономики на основе теории общественного благосостояния
Белорусский государственный экономический университет
2017 год
Исследование теоретических и методологических основ эффективной деятельности трудовых коллективов, устойчивого развития сельских территорий, мотивации работников агропромышленных предприятий
Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Исследование методологических подходов к формированию эффективного механизма экономического регулирования в аграрном секторе экономики в условиях перехода на инновационный путь развития
Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Теоретико-методологические основы государственного регулирования земельно-имущественных отношений, институциональных преобразований, эффективного функционирования интегрированных структур, реорганизации убыточных, неплатежеспособных организаций АПК
Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Российская Федерация
Разработка научных основ стратегии развития агропромышленного комплекса, экономического механизма функционирования агропродовольственной системы, земельных отношений, повышения уровня жизни сельского населения
ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт экономики сельского хозяйства»
2016 – 2018 годы
Разработка организационно-экономических механизмов устойчивого развития агропромышленного комплекса и сельских территорий государств – членов Евразийского экономического союза в целях обеспечения продовольственной безопасности
ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт экономики сельского хозяйства»
2016 – 2018 годы
X. Разработка систем, стратегий и механизмов развития межгосударственной кооперации в агропромышленном комплексе
государств – членов Евразийского экономического союза
Республика Беларусь
Исследование теоретико-методологических основ эффективного функционирования национальной продовольственной системы, совершенствования внешнеэкономической деятельности агропромышленного комплекса, методов и механизмов управления качеством сельскохозяйственной продукции в условиях углубления региональной и международной интеграции
Белорусский государственный аграрный технический университет, Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
Российская Федерация
Разработка систем, стратегий и механизмов развития межгосударственной кооперации в агропромышленном комплексе государств – членов Евразийского экономического союза
ФГБНУ «Всероссийский институт аграрных проблем и информатики им. А.А. Никонова»
2016 – 2020 годы
XI. Разработка механизмов развития общего аграрного рынка Евразийского экономического союза
Республика Беларусь
Методологические основы оценки и прогнозирования конъюнктуры продуктовых рынков в условиях формирования интегрированной конкурентной среды аграрного рынка Евразийского экономического союза
Государственное предприятие «Институт системных исследований в АПК Национальной академии наук Беларуси»
2018 год
XII. Разработка ресурсо- и энергосберегающих технологий и технических средств для глубокой переработки зерновых и овощных культур
Республика Беларусь
Разработка ресурсо- и энергосберегающих технологий и технических средств для глубокой переработки зерновых и овощных культур, в том числе:
создание специализированной и обогащенной пищевой продукции с целью улучшения состояния здоровья человека, в том числе для детей
разработка системы машин для отраслей пищевой промышленности
разработка технологии глубокой переработки зерна с выпуском импортозамещающих и экспортоориентированных новых видов продукции на основе модификации и биоконверсии крахмала
РУП «Научно-практический центр по продовольствию Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2020 годы
Российская Федерация
Разработка ресурсо- и энергосберегающих технологий и технических редств для глубокой переработки зерновых и овощных культур
ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт механизации сельского хозяйства»
2016 – 2020 годы
Разработка ресурсосберегающих технологий и агроэкологическое обоснование устойчивого производства масличных и эфиромасличных культур в условиях нечерноземной зоны России
ФГБОУ ВО «Ижевская государственная сельскохозяйственная академия»
2016 – 2020 годы
Разработка комплексной технологии биохимического производства по глубокой переработке зерна и отходов зерноперерабатывающих производств для получения пищевых и кормовых добавок
ФГБОУ ВО «Красноярский государственный аграрный университет»
2016 – 2020 годы
XIII. Разработка перспективных малозатратных технологий и системы машин для производства и переработки молока
Республика Беларусь
Разработка перспективных малозатратных технологий и системы машин для производства молока
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по механизации сельского хозяйства»
2016 – 2018 годы
Разработка системы перспективных ресурсоҒсберегающих технологий изготовления побочных продуктов переработки молока с использованием современных баро- и электромембранных методов
РУП «Институт мясо-молочной промышленности Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2020 годы
Разработка инновационных технологий производства, переработки и применения пахты в пищевой промышленности, обеспечивающих создание новых продуктов питания, обогащенных специфическими биологически активными веществами
РУП «Институт мясо-молочной промышленности Национальной академии наук Беларуси»
2016 – 2020 годы
Разработка способов повышения эффективности функционирования биотехнической системы машинного доения коров
РУП «Научно-практический центр Национальной академии наук Беларуси по животноводству»
2018 год
Российская Федерация
Разработка перспективных малозатратных технологий и системы машин для производства и переработки молока
ФГБНУ «Всероссийский научно-исследовательский институт механизации сельского хозяйства»
2016 – 2020 годы
XIV. Разработка моделей формирования межгосударственных кластеров в целях развития общего аграрного рынка Евразийского экономического союза
Республика Беларусь
Поддержка внедрения агропромышленных исследований в инновации в странах Восточного партнерства
Белорусский инновационный фонд
2017 год
Примечание. В настоящем перечне используются аббревиатуры, которые означают следующее:
ГП – государственное предприятие;
ФГБОУ ВО – федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования;
ФГБОУ ВПО – федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования;
РНДУП – Республиканское научное дочернее унитарное предприятие;
ГНКО – государственная некоммерческая организация;
УО – учреждение образования;
РУП – Республиканское унитарное предприятие;
ОСХОС – областная сельскохозяйственная опытная станция;
ООО «МИП» – общество с ограниченной ответственностью «Малое инновационное предприятие».
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2016 г. № 25
ПЕРЕЧЕНЬ
тем научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в
сфере агропромышленного комплекса для осуществления
государствами – членами Евразийского экономического союза
координации действий при осуществлении совместной научной и
инновационной деятельности
I. Республика Беларусь

1. Азықтық дақылдардың селекциясы мен тұқым өсіру технологияларын әзірлеу және жетілдіру.
2. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешені мен ауылдық аумақтарын орнықты дамытудың ұйымдастырушылық-экономикалық тетіктерін әзірлеу
3. Астық және көкөніс дақылдарын терең қайта өңдеуге арналған ресурс- және энергия үнемдейтін технологиялар мен техника құралдарын әзірлеу.
II. Қазақстан Республикасы
4. Абиотикалық және биотикалық факторлаға бейімделген өнімділігі жоғары сорттарды алу мақсатында генетикалық ресурстардың скринингі негізінде астық және дәнді бұршақты дақылдардың селекциялық материалын жасау.
5. Көкөніс дақылдарын аурулар мен зиянкестерден қорғаудың перспективалық биологиялық құралдарын алу мен қолданудың технологиясын әзірлеу.
6. Зат алмасу процесінің бұзылуына байланысты өнімділігі жоғары жануарлар мен құстардың ауруларын емдеуге және профилактикасына арналған биологиялық белсенді заттар негізінде кешенді препараттарды әзірлеу.
7. Еуразиялық экономикалық одақтың жалпы аграрлық нарығын дамытудың механизмдерін әзірлеу.
8. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ аграрлық нарығын дамыту мақсатында мемлекетаралық кластерлерді қалыптастырудың модельдерін әзірлеу.
III. Ресей Федерациясы
9. Биотехнологиялық тәсілдер негізінде асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымды құндылықтарын және геномдық селекциясының әдістерін бағалаудың бірыңғай жүйесін әзірлеу.
10. Тауарлық көксеркені құрамдастырылған әдістермен өсірудің толық циклді технологиясын әзірлеу.
11. Мультиплексті диагностикалық жүйелерді, профилактика және ауыл шаруашылығы мен кәсіпшілік жануарлары организмінің инфекциялық ауруларға резистенттілігін арттыру құралдарын әзірлеу.
12. Жануарлар ауруларының енуі мен таралуына әсер ететін эпизоотиялық жағдайлар мен факторлардың мониторингі негізінде ветеринария саласындағы тәуекелдерді бағалаудың, оларды басқарудың бірыңғай әдіснамасын әзірлеу.
13. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешеніндегі мемлекетаралық кооперацияны дамытудың жүйелерін, стратегиялары мен тетіктерін әзірлеу.
14. Сүтті өндіру мен қайта өңдеуге арналған машиналардың шығыны аз перспективалық технологиялары мен жүйелерін әзірлеу.

1. Разработка и совершенствование технологий селекции и семеноводства кормовых культур.
2. Разработка организационно-экономических механизмов устойчивого развития агропромышленного комплекса и сельских территорий государств – членов Евразийского экономического союза в целях обеспечения продовольственной безопасности.
3. Разработка ресурсо- и энергосберегающих технологий и технических средств для глубокой переработки зерновых и овощных культур.
II. Республика Казахстан
4. Создание селекционного материала зерновых и зернобобовых культур на основе скрининга генетических ресурсов в целях получения высокопродуктивных сортов, адаптивных к абиотическим и биотическим факторам.
5. Разработка технологии получения и применения перспективных биологических средств защиты овощных культур от болезней и вредителей.
6. Разработка комплексных препаратов на основе биологически активных веществ для терапии и профилактики болезней высокопродуктивных животных и птиц, связанных с нарушением обмена веществ.
7. Разработка механизмов развития общего аграрного рынка Евразийского экономического союза.
8. Разработка моделей формирования межгосударственных кластеров в целях развития общего аграрного рынка Евразийского экономического союза.
III. Российская Федерация
9. Разработка единой системы оценки племенной ценности и методов геномной селекции племенных животных на основе биотехнологических подходов.
10. Разработка полноцикловой технологии выращивания товарного судака комбинированными методами.
11. Разработка мультиплексных диагностических систем, средств профилактики и повышения резистентности организма сельскохозяйственных и промысловых животных к инфекционным заболеваниям.
12. Разработка единой методологии оценки рисков в области ветеринарии, управления ими на основе мониторинга эпизоотической ситуации и факторов, влияющих на проникновение и распространение возбудителей болезней животных.
13. Разработка систем, стратегий и механизмов развития межгосударственной кооперации в агропромышленном комплексе государств – членов Евразийского экономического союза.
14. Разработка перспективных малозатратных технологий и системы машин для производства и переработки молока.