Кеден одағының "Шағын өлшемді кемелердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 026/2012) талаптарына жауап беретін шағын өлшемді кемелерді сыныптау туралы куәліктердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 70 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 9 қосымша) 5-тармағының тоғызыншы абзацына, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (көрсетілген Шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 6-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағының "Шағын өлшемді кемелердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 026/2012) талаптарына жауап беретін шағын өлшемді кемелерді сыныптау туралы куәліктердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 90 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 70 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кеден одағының "Шағын өлшемді кемелердің қауіпсіздігі туралы" техникалық
регламентінің (КО ТР 026/2012) талаптарына жауап беретін шағын өлшемді кемелерді
сыныптау туралы куәліктердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 9 қосымша) 5-тармағына сәйкес әзірленді және Кеден одағының "Шағын өлшемді кемелердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 026/2012) талаптарына жауап беретін шағын өлшемді кемелерді сыныптау туралы куәліктердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу (бұдан әрі тиісінше – бірыңғай тізілім, куәлік, техникалық регламент), бірыңғай тізілімде қамтылған берілген куәліктер туралы, олардың әрекетін тоқтата тұру, жаңғырту немесе тоқтату туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын белгілейді.
2. Бірыңғай тізілім қалыптастырылуы мен жүргізілуі Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі тиісінше – уәкілетті органдар, мүше мемлекеттер, Комиссия) ақпараттық өзара іс-қимылы шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалана отырып электронды түрде жүзеге асырылатын жалпы ақпараттық ресурсты ұсынады.

Об утверждении Порядка формирования и ведения единого реестра свидетельств о классификации маломерных судов, отвечающих требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности маломерных судов" (ТР ТС 026/2012)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 июня 2017 года № 70
В соответствии с абзацем девятым пункта 5 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к указанному Договору) и пунктом 6 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок формирования и ведения единого реестра свидетельств о классификации маломерных судов, отвечающих требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности маломерных судов" (ТР ТС 026/2012).
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 90 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
Т. Саркисян
Утвержден
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 июня 2017 г. № 70
ПОРЯДОК
формирования и ведения единого реестра свидетельств
о классификации маломерных судов, отвечающих требованиям технического регламента Таможенного союза
"О безопасности маломерных судов" (ТР ТС 026/2012)
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 5 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и устанавливает правила формирования и ведения единого реестра свидетельств о классификации маломерных судов, отвечающих требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности маломерных судов" (ТР ТС 026/2012) (далее соответственно – единый реестр, свидетельства, технический регламент), предоставления содержащихся в едином реестре сведений о выданных свидетельствах, о приостановлении, возобновлении или прекращении их действия.
2. Единый реестр представляет собой общий информационный ресурс, формирование и ведение которого осуществляются в электронном виде с использованием средств интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – интегрированная система, Союз) в рамках информационного взаимодействия уполномоченных органов государств – членов Союза и Евразийской экономической комиссии (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены, Комиссия).

3. Бірыңғай тізілімге техникалық регламенттің талаптарына жауап беретін шағын өлшемді кемелерді Одақтың кедендік аумағына айналымға шығару кезінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 28 ақпандағы № 23 шешімімен бекітілген нысан бойынша берілген куәліктер туралы мәліметтер енгізіледі.
4. Бірыңғай тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді Комиссия осы Тәртіптің 10-тармағында көрсетілген бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлімдерінің және уәкілетті органдардың Комиссияға электронды түрде ұсынған мәліметтері негізінде жүзеге асырады.
5. Уәкілетті органдардың куәліктер туралы мәліметтерді Комиссияға тапсыруы осы мәліметтер бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлімдеріне енгізілген немесе осы мәліметтер өзгертілген кезде автоматты түрде жүзеге асырылады.
6. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру, жүргізу және пайдалану процесінде уәкілетті органдар арасындағы, сондай-ақ уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл Одақ шеңберінде сәйкес жалпы процесті интеграцияланған жүйенің құралдарымен іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
7. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлімдерін қалыптастыруды және жүргізуді уәкілетті органдар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
8. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу Комиссияның уәкілетті органдардан куәліктер, куәліктердің әрекет етуін тоқтата тұру, жаңғырту немесе тоқтату, осы мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу, сондай-ақ олардың Одақтың ақпараттық порталына автоматты режимде жариялау туралы мәліметтерді алуын қамтиды.
9. Бір мүше мемлекеттің бірыңғай тізілімі ұлттық бөлімінің мәліметтері басқа мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша интеграцияланған жүйенің құралдарын пайдалана отырып ұсынылады.
10. Куәлік туралы мәліметтер бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне мынадай ақпаратты қамтитын электрондық жазба түрінде енгізіледі:
а) куәліктің тіркеу нөмірі;
б) куәліктің әрекет ету мерзімі;
в) куәліктің әрекет ету статусы (әрекет етеді, әрекетін тоқтата тұрды, әрекеті тоқтатылды);
г) куәліктің әрекет етуін тоқтату тұрған, жаңғыртылған немесе тоқтатылған күні мен себептері (куәліктің әрекет етуі тоқтата тұрған, жаңғыртылған немесе тоқтаған жағдайда);
д) өтініш берушінің толық атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы) мен қызметті жүзеге асыру орнының мекенжайы (мекенжайлары) (егер мекенжайларда айырмашылықтар болған жағдайда) – заңды тұлға үшін немесе тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұрғылықты жері мен қызметті жүзеге асыру орнының мекенжайы (мекенжайлары) (егер мекенжайларда айырмашылықтар болған жағдайда) – жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін, сондай-ақ заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаны мемлекеттік тіркеу кезінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес берілген өтініш иесінің тіркеу немесе есепке алу (жеке, сәйкестендіру) нөмірі, телефон нөмірі және электрондық пошта мекенжайы;
е) әзірлеушінің (құрастырушының) толық атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы) және өнімді әзірлеу (құрастыру) бойынша қызметті жүзеге асыру орнының мекенжайы (мекенжайлары) (егер мекенжайларда айырмашылықтар болған жағдайда) – заңды тұлға және оның өнімді әзірлейтін филиалдары үшін немесе тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұрғылықты орны және өнімді әзірлеу (құрастыру) бойынша қызметті жүзеге асыру орнының мекенжайы (мекенжайлары) (егер мекенжайларда айырмашылықтар болған жағдайда) – жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін;
ж) куәлікті берген уәкілетті органның толық атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы), сондай-ақ қызметті жүзеге асыру орнының мекенжайы (егер мекенжайларда айырмашылықтар болған жағдайда), телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы, уәкілетті орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы;
з) шағын өлшемді кеме туралы мәліметтер, соның ішінде:
өнімнің атауы;
шағын өлшемді кеменің санаты;
шағын өлшемді кемені сәйкестендіруді қамтамасыз ететін мәліметтер (марка, модель, шағын өлшемді кемені құрастырушыны есепке алу жүйесі бойынша сәйкестендіру нөмірі, кеменің типі, кеменің тағайындалуы, жүзу ауданының күрделілігі санаты, корпустың ең үлкен ұзындығы, корпустың ең үлкен ені, борттың биіктігі, корпус материалы, шөгуі, жиынтықталған кеменің массасы, жалпы сыйымдылығы, негізгі механизмдері: типі, қуаттылығы, мачт саны, желкендер алаңы және т.б.);
оған сәйкес шағын өлшемді кеме әзірленген (құрастырылған) құжаттың (құжаттардың) атауы мен белгісі (мемлекетаралық және ұлттық стандарттар, ұйымдардың стандарттары, ілеспе құжаттама, жеткізу шарттары, келісімшарттар, маманданымдар, таңбалау кестелерінің жазбалары, техникалық талаптар (бар болған жағдайда), пайдалану құжаттары және өтініш иесі ұсынған басқа да құжаттар);
и) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына сәйкес өнімнің коды (кодтары);
к) техникалық регламенттің атауы;
л) шағын өлшемді кеменің техникалық регламенттің талаптарына сәйкестілігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (техникалық құжаттамаға қорытынды, шағын өлшемді кеменің техникалық регламенттің талаптарына сәйкестілігін тексеру нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар және (немесе) өтініш беруші шағын өлшемді кеменің техникалық регламент талаптарына сәйкестілігінің дәлелі ретінде тапсырған өзге де құжаттар);
м) куәлікке қосымша (қосымшалар) туралы мәліметтер (қосымша бланкасының типографялық нөмірі, қосымшадағы беттер саны), сондай-ақ қосымшада қамтылған ақпарат (қосымшалар бар болған жағдайда).

3. В единый реестр включаются сведения о свидетельствах, выданных при выпуске в обращение на таможенной территории Союза маломерных судов, отвечающих требованиям технического регламента, по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 23.
4. Формирование и ведение единого реестра осуществляются Комиссией на основании сведений из национальных частей единого реестра, указанных в пункте 10 настоящего Порядка и представляемых в Комиссию уполномоченными органами в электронном виде.
5. Передача уполномоченными органами в Комиссию сведений о свидетельствах осуществляется автоматически при внесении этих сведений в национальные части единого реестра или изменении этих сведений.
6. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами, а также между уполномоченными органами и Комиссией в процессе формирования, ведения и использования единого реестра осуществляется путем реализации средствами интегрированной системы соответствующего общего процесса в рамках Союза.
7. Формирование и ведение национальных частей единого реестра осуществляются уполномоченными органами в соответствии с законодательством государств-членов.
8. Формирование и ведение единого реестра включают в себя получение Комиссией от уполномоченных органов сведений о свидетельствах, приостановлении, возобновлении или прекращении действия свидетельств, включение этих сведений в единый реестр, а также опубликование их на информационном портале Союза в автоматическом режиме.
9. Сведения из национальной части единого реестра одного государства-члена предоставляются по запросу уполномоченного органа другого государства-члена с использованием средств интегрированной системы.
10. Сведения о свидетельстве вносятся в национальную часть единого реестра в виде электронной записи, содержащей следующую информацию:
а) регистрационный номер свидетельства;
б) срок действия свидетельства;
в) статус действия свидетельства (действует, действие приостановлено, действие прекращено);
г) дата и причина приостановления, возобновления или прекращения действия свидетельства (в случае приостановления, возобновления или прекращения действия свидетельства);
д) полное наименование заявителя, его место нахождения (адрес юридического лица) и адрес (адреса) места осуществления деятельности (в случае если адреса различаются) – для юридического лица или фамилия, имя и отчество (при наличии), место жительства и адрес (адреса) места осуществления деятельности (в случае если адреса различаются) – для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, а также регистрационный или учетный (индивидуальный, идентификационный) номер заявителя, присваиваемый в соответствии с законодательством государства-члена при государственной регистрации юридического лица или физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, номер телефона и адрес электронной почты;
е) полное наименование изготовителя (строителя), его место нахождения (адрес юридического лица) и адрес (адреса) места осуществления деятельности по изготовлению (строительству) продукции (в случае если адреса различаются) – для юридического лица и его филиалов, которые изготавливают продукцию, или фамилия, имя и отчество (при наличии), место жительства и адрес (адреса) места осуществления деятельности по изготовлению (строительству) продукции (в случае если адреса различаются) – для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
ж) полное наименование уполномоченного органа, выдавшего свидетельство, его место нахождения (адрес юридического лица), а также адрес места осуществления деятельности (в случае если адреса различаются), номер телефона, адрес электронной почты, фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность руководителя (уполномоченного лица) уполномоченного органа;
з) сведения о маломерном судне, в том числе:
наименование продукции;
категория маломерного судна;
сведения, обеспечивающие идентификацию маломерного судна (марка, модель, идентификационный номер по системе учета строителя маломерного судна, тип, назначение маломерного судна, категория сложности района плавания, наибольшая длина корпуса, наибольшая ширина корпуса, высота борта, материал корпуса, осадка, масса укомплектованного маломерного судна, валовая вместимость, главные механизмы (тип, мощность, количество мачт, площадь парусов и др.));
наименование и обозначение документа (документов), в соответствии с которым изготовлено (построено) маломерное судно (межгосударственные и национальные стандарты, стандарты организаций, сопроводительная документация, договоры поставки, контракты, спецификации, надписи маркировочных таблиц, технические условия (при наличии), эксплуатационные документы и другие документы, представленные заявителем);
и) код (коды) продукции в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
к) наименование технического регламента;
л) сведения о документах, подтверждающих соответствие маломерного судна требованиям технического регламента (заключение на техническую документацию, документы, содержащие сведения о результатах проверки соответствия маломерного судна требованиям технического регламента, и (или) иные документы, представленные заявителем в качестве доказательства соответствия маломерного судна требованиям технического регламента);
м) сведения о приложении (приложениях) к свидетельству (типографский номер бланка приложения, количество листов в приложении), а также информация, содержащаяся в приложении (при наличии приложения).

11. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлімдерінде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғалардың сұрау салуы бойынша ұсынуды уәкілетті органдар мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
12. Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтер ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.

11. Предоставление по запросам заинтересованных лиц сведений, содержащихся в национальных частях единого реестра, осуществляется уполномоченными органами в соответствии с законодательством государств-членов.
12. Сведения, содержащиеся в едином реестре, являются открытыми и общедоступными.