3)
Camelidae
Camels, guanacos, vicunas:
Түйетектестер
түйелер, гуанаколар, викуньялар:
Lama guanicoe
II
Гуанако
Vicugna vicugna (Except the populations of: Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy and Catamarca and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (population of the Primera Región), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population), which are included in Appendix II)
I
Викунья (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Аргентина популяцияларын, (Жужуй мен Катамарка провинцияларының популяцияларын және Жужуй, Сальта, Катамарка, Ла Риоха мен Сан-Хуан), Ч немесе провинцияларының жартылай еркін популяцияларын (Примера популяциясының), Эквадордың (барлық популяциясын), Перу (барлық популяциясын) Көпұлтты Боливия мемлекетінің (барлық популяциясын) қоспағанда)
Vicugna vicugna (Only the populations of Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy and Catamarca and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (population of the Primera Región), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population); all other populations are included in Appendix I)
II
Викунья (тек қана Аргентины популяциялары (Жужуй и Катамарка провинцияларының популяциялары және Жужуй, Сальта, Катамарка, Ла Риоха мен Сан Хуан), Ч немесе провинцияларының жартылай еркін популяциялары (Примера популяциясы), Эквадора (барлық популяциясы), Перу (барлық популяциясы) Көпұлтты Боливия мемлекетінің (барлық популяциясы); СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген барлық басқа популяциялар)
4)
Cervidae
Deer, huemuls, muntjacs, pudus:
Бұғытектестер
Бұғылар, гуэмалдар, мунтжактар, пуду:
Axis calamianensis
I
Каламиан бұғысы
Axis kuhlii
I
Куль бұғысы
Axis porcinus (Except the subspecies included in Appendix I) (Pakistan)
III
Шошқа тәріздес бұғы (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда) (Пәкістан)
Axis porcinus annamiticus
I
Үнді қытай шошқа тәріздес бұғысы
Blastocerus dichotomus
I
Батпақ бұғысы
Cervus elaphus bactrianus
II
Бұқара бұғысы
Cervus elaphus barbarus (Algeria, Tunisia)
III
Бербер бұғысы (Алжир, Тунис)
Cervus elaphus hanglu
I
Парсы бұғысы
Dama dama mesopotamica
I
Иран кербұғысы
Hippocamelus spp.
I
Анд бұғысы (барлық түрлері)
Mazama temama cerasina (Guatemala)
III
Үлкен мазама (Гватемала)
Muntiacus crinifrons
I
Қара мунтжак
Muntiacus vuquangensis
I
Алып мунтжак
Odocoileus virginianus mayensis (Guatemala)
III
Гватемала ақ құйрық бұғысы (Гватемала)
Ozotoceros bezoarticus
I
Пампас бұғысы
Pudu mephistophiles
II
Солтүстік пудуы
Pudu puda
I
Оңтүстік пудуы
Rucervus duvaucelii
I
Барасинга
Rucervus eldii
I
Лира бұғысы

3)
Camelidae
Camels, guanacos, vicunas:
Верблюдовые
Верблюды, гуанако, викуньи:
Lama guanicoe
II
Гуанако
Vicugna vicugna (Except the populations of: Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy and Catamarca and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (population of the Primera Región), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population), which are included in Appendix II)
I
Викунья (за исключением популяций Аргентины (популяций провинций Жужуй и Катамарка и полупривольных популяций провинций Жужуй, Сальта, Катамарка, Ла Риоха и Сан-Хуан), Чили (популяции Примера), Эквадора (всей популяции), Перу (всей популяции) и Многонационального Государства Боливия (всей популяции), которые включены в приложение II к СИТЕС)
Vicugna vicugna (Only the populations of Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy and Catamarca and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (population of the Primera Región), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population); all other populations are included in Appendix I)
II
Викунья (только популяции Аргентины (популяции провинций Жужуй и Катамарка и полувольные популяции провинций Жужуй, Сальта, Катамарка, Ла Риоха и Сан Хуан), Чили (популяция Примера), Эквадора (вся популяция), Перу (вся популяция) и Многонационального Государства Боливия (вся популяция); все другие популяции включены в приложение I к СИТЕС)
4)
Cervidae
Deer, huemuls, muntjacs, pudus:
Оленьи
Олени, гуэмалы, мунтжаки, пуду:
Axis calamianensis
I
Олень каламианский
Axis kuhlii
I
Олень Куля
Axis porcinus (Except the subspecies included in Appendix I) (Pakistan)
III
Свиной олень (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС) (Пакистан)
Axis porcinus annamiticus
I
Свиной олень индокитайский
Blastocerus dichotomus
I
Болотный олень
Cervus elaphus bactrianus
II
Олень бухарский
Cervus elaphus barbarus (Algeria, Tunisia)
III
Олень берберийский (Алжир, Тунис)
Cervus elaphus hanglu
I
Олень персидский
Dama dama mesopotamica
I
Лань иранская
Hippocamelus spp.
I
Андские олени (все виды)
Mazama temama cerasina (Guatemala)
III
Мазама большой (Гватемала)
Muntiacus crinifrons
I
Мунтжак черный
Muntiacus vuquangensis
I
Мунтжак гигантский
Odocoileus virginianus mayensis (Guatemala)
III
Олень белохвостый гватемальский (Гватемала)
Ozotoceros bezoarticus
I
Олень пампасный
Pudu mephistophiles
II
Пуду северный
Pudu puda
I
Пуду южный
Rucervus duvaucelii
I
Барасинга
Rucervus eldii
I
Олень-лира

5)
Hippopotamidae
Hippopotamuses:
Сусиырлар
Гиппопотамдар:
Hexaprotodon liberiensis
II
Қортық сусиыр
Hippopotamus amphibius
II
Кәдімгі сусиыр
6)
Moschidae
Musk deer:
Құдыртектестер
Құдырлар:
Moschus spp. (Only the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II)
I
Құдыр (барлық түрлері) (Ауғанстан, Бутан, Үндістан, Мьянма, Непал және Пәкістан популяциялары ғана; СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген барлық басқа популяциялар)
Moschus spp. (Except the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I)
II
Құдыр (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген Ауғанстан, Бутан, Үндістан, Мьянма, Непал және Пәкістан популяцияларын қоспағанда, барлық түрлері)
7)
Suidae
Babirusa, hogs, pigs:
Шошқалар
Бабирусса, қабандар, шошқалар:
Babyrousa babyrussa
I
Бабирусса
Babyrousa bolabatuensis
I
Болабат бабируссасы
Babyrousa celebensis
I
Сулавеси немесе целебес бабируссасы
Babyrousa togeanensis
I
Тогеан бабируссасы
Sus salvanius
I
Қортық шошқа
8)
Tayassuidae
Peccaries:
Жіңішке аяқтылар
Жіңішке аяқтылар:
Tayassuidae spp. (Except the species included in Appendix I and the populations of Pecari tajacu of Mexico and the United States of America, which are not included in the Appendices)
II
Жіңішке аяқтылар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және СИТЕС-ке қосымшаға енгізілмеген Мексика мен Америка Құрама Штаттарының Pecari tajacu популяцияларын қоспағанда, барлық түрлері)
Catagonus wagneri
I
Вагнер жіңішке аяқтылары
2.
CARNIVORA
ЖЫРТҚЫШТАР
1)
Ailuridae
Red pandas:
Қарала аюлар
Кіші қарала аюлар:
Ailurus fulgens
I
Кіші қарала аю
2)
Canidae
Dogs, foxes, wolves:
Иттектестер
Иттер, түлкілер, қасқырлар:
Canis aureus (India)
III
Азия шиебөрісі (Үндістан)
Canis lupus (Only the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
I
Қасқыр (тек қана Бутан, Үндістан, Непал және Пәкістан популяциялары; СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген барлық басқа популяциялар. Қолға үйретілген түрлерін және Canis lupus familiaris және Canis lupus dingo деп аталатын және тиісінше СИТЕС-тің аясына жатпайтын дингоны қоспағанда)
Canis lupus (Except the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
II
Қасқыр (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген Бутан, Үндістан, Непал және Пәкістан популяцияларын қоспағанда. Қолға үйретілген түрлерін және Canis lupus familiaris және Canis lupus dingo деп аталатын және тиісінше СИТЕС-тің аясына жатпайтын дингоны қоспағанда)
Cerdocyon thous
II
Майонг
Chrysocyon brachyurus
II
Жалды қасқыр
Cuon alpinus
II
Қызыл қасқыр
Lycalopex culpaeus
II
Анд түлкісі
Lycalopex fulvipes
II
Дарвин түлкісі
Lycalopex griseus
II
Оңтүстік Америка түлкісі
Lycalopex gymnocercus
II
Парагвай түлкісі
Speothos venaticus
I
Бұта иті
Vulpes bengalensis (India)
III
Бенгалия түлкісі (Үндістан)
Vulpes cana
II
Ауған түлкісі
Vulpes vulpes griffithi (India)
III
Гриффит кәдімгі түлкісі (Үндістан)
Vulpes vulpes montana (India)
III
Кәдімгі тау түлкісі (Үндістан)
Vulpes vulpes pusilla (India)
III
Кәдімгі кіші түлкі (Үндістан)
Vulpes zerda
II
Фенек

5)
Hippopotamidae
Hippopotamuses:
Бегемотовые
Гиппопотамы:
Hexaprotodon liberiensis
II
Бегемот карликовый
Hippopotamus amphibius
II
Бегемот обыкновенный
6)
Moschidae
Musk deer:
Кабарожьи
Кабарги:
Moschus spp. (Only the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II)
I
Кабарга (все виды) (только популяции Афганистана, Бутана, Индии, Мьянмы, Непала и Пакистана; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Moschus spp. (Except the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I)
II
Кабарга (все виды) (за исключением популяций Афганистана, Бутана, Индии, Мьянмы, Непала и Пакистана, которые включены в приложение I к СИТЕС)
7)
Suidae
Babirusa, hogs, pigs:
Свиньи
Бабирусса, кабаны, свиньи:
Babyrousa babyrussa
I
Бабирусса
Babyrousa bolabatuensis
I
Бабирусса болабатская
Babyrousa celebensis
I
Бабирусса сулавесийская или целебесская
Babyrousa togeanensis
I
Бабирусса тогеанская
Sus salvanius
I
Свинья карликовая
8)
Tayassuidae
Peccaries:
Пекариевые
Пекари:
Tayassuidae spp. (Except the species included in Appendix I and the populations of Pecari tajacu of Mexico and the United States of America, which are not included in the Appendices)
II
Пекари (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и популяций Pecari tajacu Мексики и Соединенных Штатов Америки, которые не включены в приложения к СИТЕС)
Catagonus wagneri
I
Пекари Вагнера
2.
CARNIVORA
ХИЩНЫЕ
1)
Ailuridae
Red pandas:
Пандовые
Малые панды:
Ailurus fulgens
I
Панда малая
2)
Canidae
Dogs, foxes, wolves:
Псовые
Собаки, лисы, волки:
Canis aureus (India)
III
Шакал азиатский (Индия)
Canis lupus (Only the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
I
Волк (только популяции Бутана, Индии, Непала и Пакистана; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС. За исключением одомашненных форм и динго, которые именуются Canis lupus familiaris и Canis lupus dingo соответственно и не подпадают под действие СИТЕС)
Canis lupus (Except the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
II
Волк (за исключением популяций Бутана, Индии, Непала и Пакистана, которые включены в приложение I к СИТЕС.
За исключением одомашненных форм и динго, которые именуются Canis lupus familiaris и Canis lupus dingo соответственно и не подпадают под действие СИТЕС)
Cerdocyon thous
II
Майонг
Chrysocyon brachyurus
II
Волк гривистый
Cuon alpinus
II
Волк красный
Lycalopex culpaeus
II
Лисица андская
Lycalopex fulvipes
II
Лисица Дарвиновская
Lycalopex griseus
II
Лисица южноамериканская
Lycalopex gymnocercus
II
Лисица парагвайская
Speothos venaticus
I
Собака кустарниковая
Vulpes bengalensis (India)
III
Лисица бенгальская (Индия)
Vulpes cana
II
Лисица афганская
Vulpes vulpes griffithi (India)
III
Лисица обыкновенная Гриффита (Индия)
Vulpes vulpes montana (India)
III
Лисица обыкновенная горная (Индия)
Vulpes vulpes pusilla (India)
III
Лисица обыкновенная малая (Индия)
Vulpes zerda
II
Фенек

3)
Eupleridae
Fossa, falanouc, Malagasy civets:
Мадагаскар виверрлеры
Фосса, фаланока, мадагаскар циветасы:
Cryptoprocta ferox
II
Фосса
Eupleres goudotii
II
Тістері майда мунго
Fossa fossana
II
Фаналока
4)
Felidae
Cats:
Мысықтектестер
Мысықтар:
Felidae spp. (Except the species included in Appendix I. Excludes specimens of the domesticated form, which are not subject to the provisions of the Convention. For Panthera leo (African populations): a zero annual export quota is established for specimens of bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth removed from the wild and traded for commercial purposes. Annual export quotas for trade in bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth for commercial purposes, derived from captive breeding operations in South Africa, will be established and communicated annually to the CITES Secretariat.)
II
Мысық тектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Қолға үйретілген, СИТЕС-тің аясына жатпайтын түрлерін қоспағанда. Panthera leo үшін (Африка популяциялары): коммерциялық мақсаттарда тасымалданатын жабайы жануарлар сүйектерінің, сүйектері бөлшектерінің, сүйектерінен жасалған өнімдердің, тырнақтарының, қаңқасының, бассүйегі мен тістерінің экспортына жылдық нөлдік квота белгіленген. Коммерциялық мақсаттарда тасымалданатын және Оңтүстік Африкада жануарларды қолдан өсіру қызметімен айналысу нәтижесінде алынған жануарлар сүйектерінің, сүйектері бөлшектерінің, сүйектерінен жасалған өнімдердің, тырнақтарының, қаңқасының, бассүйегі мен тістерінің экспортына жылдық квота жыл сайынғы негізде белгіленеді және олар туралы ақпарат СИТЕС-тің Хатшылығына жолданады)
Acinonyx jubatus (Annual export quotas for live specimens and hunting trophies are granted as follows: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. The trade in such specimens is subject to the provisions of Article III of the Convention)
I
Қабылан (тірі үлгілер мен аңшылықта алынған олжа экспортына жылдық квота былай белгіленеді: Ботсвана: 5; Намибия: 150; Зимбабве: 50. Осы үлгілер саудасы СИТЕС-тің III бабының ережелерімен реттеледі)
Caracal caracal (Only the population of Asia; all other populations are included in Appendix II)
I
Қарақұлақ (тек қана Азия популяциясы; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Catopuma temminckii
I
Темминк мысығы
Felis nigripes
I
Қара сирақты мысық
Leopardus geoffroyi
I
Жоффруа мысығы
Leopardus jacobitus
I
Анд мысығы
Leopardus pardalis
I
Оцелот
Leopardus tigrinus
I
Онцилла
Leopardus wiedii
I
Ұзын құйрықты мысық
Lynx pardinus
I
Пиреней сілеусіні
Neofelis nebulosa
I
Сұрғылт леопард
Panthera leo persica
I
Азия арыстаны
Panthera onca
I
Теңбілтер
Panthera pardus
I
Леопард
Panthera tigris
I
Жолбарыс
Pardofelis marmorata
I
Теңбіл мысық
Prionailurus bengalensis bengalensis (Only the populations of Bangladesh, India and Thailand; all other populations are included in Appendix II)
I
Бенгалия мысығы (тек Бангладеш, Үндістан және Таиланд популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Prionailurus planiceps
I
Суматра мысығы
Prionailurus rubiginosus (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
I
Теңбіл жирен мысық (тек Үндістан популяциясы; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Puma concolor costaricensis
I
Орталық Америка тауарыстаны
Puma yagouaroundi (Only the populations of Central and North America; all other populations are included in Appendix II)
I
Теңбілтер (тек Орталық және Солтүстік Америка популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Uncia uncia
I
Қабылан немесе леопард

3)
Eupleridae
Fossa, falanouc, Malagasy civets:
Мадагаскарские виверры
Фосса, фаланока, мадагаскарская цивета:
Cryptoprocta ferox
II
Фосса
Eupleres goudotii
II
Мунго мелкозубый
Fossa fossana
II
Фаналока
4)
Felidae
Cats:
Кошачьи
Коты:
Felidae spp. (Except the species included in Appendix I. Excludes specimens of the domesticated form, which are not subject to the provisions of the Convention. For Panthera leo (African populations): a zero annual export quota is established for specimens of bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth removed from the wild and traded for commercial purposes. Annual export quotas for trade in bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth for commercial purposes, derived from captive breeding operations in South Africa, will be established and communicated annually to the CITES Secretariat.)
II
Кошачьи (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. За исключением образцов одомашненной формы, которые не подпадают под действие СИТЕС. Для Panthera leo (африканские популяции): для костей, частей костей, продукции из костей, когтей, скелетов, черепов и зубов диких животных, перемещаемых в коммерческих целях, установлена нулевая годовая квота на экспорт. Годовые квоты на экспорт костей, частей костей, продукции из костей, когтей, скелетов, черепов и зубов, перемещаемых в коммерческих целях и полученных в результате деятельности по разведению животных в неволе в Южной Африке, устанавливаются на ежегодной основе, и информация о них передается в Секретариат СИТЕС.)
Acinonyx jubatus (Annual export quotas for live specimens and hunting trophies are granted as follows: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. The trade in such specimens is subject to the provisions of Article III of the Convention)
I
Гепард (годовые квоты на экспорт живых образцов и охотничьих трофеев устанавлены следующим образом: Ботсвана: 5; Намибия: 150; Зимбабве: 50. Торговля этими образцами регулируется положениями статьи III СИТЕС)
Caracal caracal (Only the population of Asia; all other populations are included in Appendix II)
I
Каракал (только популяция Азии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Catopuma temminckii
I
Кошка Темминка
Felis nigripes
I
Кошка черноногая
Leopardus geoffroyi
I
Кошка Жоффруа
Leopardus jacobitus
I
Кошка андская
Leopardus pardalis
I
Оцелот
Leopardus tigrinus
I
Онцилла
Leopardus wiedii
I
Кошка длиннохвостая
Lynx pardinus
I
Рысь пиренейская
Neofelis nebulosa
I
Леопард дымчатый
Panthera leo persica
I
Лев азиатский
Panthera onca
I
Ягуар
Panthera pardus
I
Леопард
Panthera tigris
I
Тигр
Pardofelis marmorata
I
Кошка мраморная
Prionailurus bengalensis bengalensis (Only the populations of Bangladesh, India and Thailand; all other populations are included in Appendix II)
I
Кошка бенгальская (только популяции Бангладеш, Индии и Таиланда; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Prionailurus planiceps
I
Кошка суматранская
Prionailurus rubiginosus (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
I
Кошка пятнисторыжая (только популяция Индии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Puma concolor costaricensis
I
Пума центральноамериканская
Puma yagouaroundi (Only the populations of Central and North America; all other populations are included in Appendix II)
I
Ягуарунди (только популяции Центральной и Северной Америки; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Uncia uncia
I
Барс снежный, или ирбис

5)
Herpestidae
Mongooses:
Мангусттектестер
Мангусттар:
Herpestes edwardsi (India, Pakistan)
III
Сұр үнді мангусты (Үндістан, Пәкістан)
Herpestes fuscus (India)
III
Қоңыр мангуст (Үндістан)
Herpestes javanicus (Pakistan)
III
Кіші мангуст (Пәкістан)
Herpestes javanicus auropunctatus (India)
III
Кіші алтын түстес мангуст (Үндістан)
Herpestes smithii (India)
III
Смит мангусты (Үндістан)
Herpestes urva (India)
III
Таңқышаян жегіш мангуст (Үндістан)
Herpestes vitticollis (India)
III
Мойны жолақты мангуст (Үндістан)
6)
Hyaenidae
Aardwolf, hyenas:
Қорқау қасқыр тектестер
Жер қасқырлары, қорқау қасқырлар:
Hyaena hyaena (Pakistan)
III
Жолақты қорқау қасқыр (Пәкістан)
Proteles cristata (Botswana)
III
Жер қасқыры (Ботсвана)
7)
Mephitidae
Skunks:
Тарбаған тектілер
Тарбағандар:
Conepatus humboldtii
II
Гумбольдт тарбағаны
8)
Mustelidae
Badgers, martens, otters, weasels, etc.:
Сусартектестер
(Борсықтар, сусарлар, кәмшаттар, аққалақтар және тағы басқалар:
9)
Lutrinae
Otters:
Кәмшат тектестер
Кәмшаттар:
Lutrinae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Кәмшат тектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Aonyx capensis microdon (Only the populations of Cameroon and Nigeria; all other populations are included in Appendix II)
I
Камерун кәмшаты (тек Камерун және Нигерия популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Enhydra lutris nereis
I
Калифорния теңіз кәмшаты
Lontra felina
I
Мысық тәріздес кәмшат
Lontra longicaudis
I
Ұзын құйрықты кәмшат
Lontra provocax
I
Оңтүстік өзен кәмшаты
Lutra lutra
I
Өзен кәмшаты
Lutra nippon
I
Жапон кәмшаты
Pteronura brasiliensis
I
Алып кәмшат
10)
Mustelinae
Grisons, honey badgers, martens, tayra, weasels:
Сусартектілер
Гризон, итаюлар, сусарлар, тайралар, ақкістер:
Eira barbara (Honduras)
III
Тайра (Гондурас)
Galictis vittata (Costa Rica)
III
Гризон (Коста-Рика)
Martes flavigula (India)
III
Кәдімгі харза (Үндістан)
Martes foina intermedia (India)
III
Үнді тас сусары (Үндістан)
Martes gwatkinsii (India)
III
Оңтүстік Үндістан харзасы (Үндістан)
Mellivora capensis (Botswana)
III
Итаю (Ботсвана)
Mustela altaica (India)
III
Солонгой (Үндістан)
Mustela erminea ferghanae (India)
III
Ақкіс (Үндістан)
Mustela kathiah (India)
III
Сарғыш күзен (Үндістан)
Mustela nigripes
I
Қара сирақты сасықкүзен
Mustela sibirica (India)
III
Сарыкүзен (Үндістан)
11)
Odobenidae
Walruses:
Моржтекестер
Морждар:
Odobenus rosmarus (Canada)
III
Морж (Канада)
12)
Otariidae
Fur seals, sealions:
Салпаңқұлақ итбалықтар
Теңіз мысықтары, теңізшерлер:
Arctocephalus spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Оңтүстік теңіз мысығы (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Arctocephalus townsendi
I
Гваделупа теңіз мысығы

5)
Herpestidae
Mongooses:
Мангустовые
Мангусты:
Herpestes edwardsi (India, Pakistan)
III
Мангуст индийский серый (Индия, Пакистан)
Herpestes fuscus (India)
III
Мангуст бурый (Индия)
Herpestes javanicus (Pakistan)
III
Мангуст малый (Пакистан)
Herpestes javanicus auropunctatus (India)
III
Мангуст малый золотистый (Индия)
Herpestes smithii (India)
III
Мангуст Смита (Индия)
Herpestes urva (India)
III
Мангуст крабоед (Индия)
Herpestes vitticollis (India)
III
Мангуст полосатошейный (Индия)
6)
Hyaenidae
Aardwolf, hyenas:
Гиеновые
Земляные волки, гиены:
Hyaena hyaena (Pakistan)
III
Полосатая гиена (Пакистан)
Proteles cristata (Botswana)
III
Волк земляной (Ботсвана)
7)
Mephitidae
Skunks:
Скунсовые
Скунсы:
Conepatus humboldtii
II
Скунс Гумбольдта
8)
Mustelidae
Badgers, martens, otters, weasels, etc.:
Куньи или куницевые
(Барсуки, куницы, выдры, ласки и др.:
9)
Lutrinae
Otters:
Выдровые
Выдры:
Lutrinae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Выдровые (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Aonyx capensis microdon (Only the populations of Cameroon and Nigeria; all other populations are included in Appendix II)
I
Выдра камерунская (только популяции Камеруна и Нигерии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Enhydra lutris nereis
I
Калан калифорнийский
Lontra felina
I
Выдра кошачья
Lontra longicaudis
I
Выдра длиннохвостая
Lontra provocax
I
Выдра южная речная
Lutra lutra
I
Выдра речная
Lutra nippon
I
Выдра японская
Pteronura brasiliensis
I
Выдра гигантская
10)
Mustelinae
Grisons, honey badgers, martens, tayra, weasels:
Куньи
Гризон, медоеды, куницы, тайры, горностаи:
Eira barbara (Honduras)
III
Тайра (Гондурас)
Galictis vittata (Costa Rica)
III
Гризон (Коста-Рика)
Martes flavigula (India)
III
Харза обыкновенная (Индия)
Martes foina intermedia (India)
III
Куница каменная индийская (Индия)
Martes gwatkinsii (India)
III
Харза южноиндийская (Индия)
Mellivora capensis (Botswana)
III
Медоед (Ботсвана)
Mustela altaica (India)
III
Солонгой (Индия)
Mustela erminea ferghanae (India)
III
Горностай (Индия)
Mustela kathiah (India)
III
Солонгой желтобрюхий (Индия)
Mustela nigripes
I
Хорь черноногий
Mustela sibirica (India)
III
Колонок (Индия)
11)
Odobenidae
Walruses:
Моржовые
Моржи:
Odobenus rosmarus (Canada)
III
Морж (Канада)
12)
Otariidae
Fur seals, sealions:
Ушастые тюлени
Морские котики, морские львы:
Arctocephalus spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Морской котик южный (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Arctocephalus townsendi
I
Морской котик гваделупский

13)
Phocidae
Seals:
Нағыз итбалықтар
Итбалық:
Mirounga leonina
II
Оңтүстік теңіз пілі
Monachus spp.
I
Монах-итбалық (барлық түрлері)
14)
Procyonidae
Coatis, kinkajous, olingos:
Жанаттектеслер
Шағынтұмсықтылар, кинкажу, олинго:
Bassaricyon gabbii (Costa Rica)
III
Үлпілдек құйрықты олинго (Коста-Рика)
Bassariscus sumichrasti (Costa Rica)
III
Орталық Америкалық какомицли (Коста-Рика)
Nasua narica (Honduras)
III
Коати (Гондурас)
Nasua nasua solitaria (Uruguay)
III
Кәдімгі шағынтұмсықты (Уругвай)
Potos flavus (Honduras)
III
Кинкажу (Гондурас)
15)
Ursidae
Bears, giant pandas:
Аютектестер
Аюлар, алып қарала аюлар:
Ursidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Аюлар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Ailuropoda melanoleuсa
I
Алып қарала аюлар
Helarctos malayanus
I
Малая аюы
Melursus ursinus
I
Салпыерін аю
Tremarctos ornatus
I
Көзілдірікті аю
Ursus arctos (Only the populations of Bhutan, China, Mexico and Mongolia; all other populations are included in Appendix II)
I
Қоңыр аю (тек Бутан, Қытай, Мексика және Моңғолия популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Ursus arctos isabellinus
I
Тянь-Шань қоңыр аюы
Ursus thibetanus
I
Гималай аюы немесе ақтөс аю
16)
Viverridae
Binturong, civets, linsangs, otter-civet, palm civets:
Виверртектестер
Бинтуронгтар, виверрлер, линзангтар, кәмшаттектес циветта, пальма сусары:
Arctictis binturong (India)
III
Бинтуронг (Үндістан)
Civettictis civetta (Botswana)
III
Африка циветасы (Ботсвана)
Cуnogale bennettii
II
Кәмшаттектес циветта
Hemigalus derbyanus
II
Жолақты цивета
Paguma larvata (India)
III
Гималай циветасы (Үндістан)
Paradoxurus hermaphroditus (India)
III
Кәдімгі мусанг (Үндістан)
Paradoxurus jerdoni (India)
III
Оңтүстік Үндістан мусангы (Үндістан)
Prionodon linsang
II
Прионодон, немесе жолақты линзанг
Prionodon pardicolor
I
Шұбар прионодон
Viverra civettina (India)
III
Ірішұбар цивета (Үндістан)
Viverra zibetha (India)
III
Азия циветасы (Үндістан)
Viverricula indica (India)
III
Кіші цивета (Үндістан)
3.
CETACEA
Dolphins, porpoises, whales:
КИТТЕКТЕСТЕР
Дельфиндер, теңіз шошқалары, киттер:
CETACEA spp. (Except the species included in Appendix I. A zero annual export quota has been established for live specimens from the Black Sea population of Tursiops truncatus removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
КИТТЕКТЕСТЕР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Жабайы табиғаттан алынған және негізінен коммерциялық мақсатта тасымалданатын Қара теңіздің Tursiops truncatus афалинасы популяцияларының тірі үлгілеріне қатысты экспортқа жылдық нөлдік квота белгіленген)

13)
Phocidae
Seals:
Настоящие тюлени
Тюлень:
Mirounga leonina
II
Морской слон южный
Monachus spp.
I
Тюлень-монах (все виды)
14)
Procyonidae
Coatis, kinkajous, olingos:
Енотовые
Носухи, кинкажу, олинго:
Bassaricyon gabbii (Costa Rica)
III
Олинго пушистохвостый (Коста-Рика)
Bassariscus sumichrasti (Costa Rica)
III
Какомицли центральноамериканский (Коста-Рика)
Nasua narica (Honduras)
III
Коати (Гондурас)
Nasua nasua solitaria (Uruguay)
III
Носуха обыкновенная (Уругвай)
Potos flavus (Honduras)
III
Кинкажу (Гондурас)
15)
Ursidae
Bears, giant pandas:
Медвежьи
Медведи, гигантские панды:
Ursidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Медвежьи (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Ailuropoda melanoleuсa
I
Панда гигантская
Helarctos malayanus
I
Медведь малайский
Melursus ursinus
I
Медведь-губач
Tremarctos ornatus
I
Медведь очковый
Ursus arctos (Only the populations of Bhutan, China, Mexico and Mongolia; all other populations are included in Appendix II)
I
Медведь бурый (только популяции Бутана, Китая, Мексики и Монголии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Ursus arctos isabellinus
I
Медведь бурый тяньшанский
Ursus thibetanus
I
Медведь гималайский, или белогрудый
16)
Viverridae
Binturong, civets, linsangs, otter-civet, palm civets:
Виверровые
Бинтуронги, виверры, линзанги, выдровые циветы, пальмовые куницы:
Arctictis binturong (India)
III
Бинтуронг (Индия)
Civettictis civetta (Botswana)
III
Цивета африканская (Ботсвана)
Cуnogale bennettii
II
Циветта выдровая
Hemigalus derbyanus
II
Циветта полосатая
Paguma larvata (India)
III
Циветта гималайская (Индия)
Paradoxurus hermaphroditus (India)
III
Мусанг обыкновенный (Индия)
Paradoxurus jerdoni (India)
III
Мусанг южноиндийский (Индия)
Prionodon linsang
II
Прионодон, или линзанг полосатый
Prionodon pardicolor
I
Прионодон пятнистый
Viverra civettina (India)
III
Цивета крупнопятнистая (Индия)
Viverra zibetha (India)
III
Цивета азиатская (Индия)
Viverricula indica (India)
III
Цивета малая (Индия)
3.
CETACEA
Dolphins, porpoises, whales:
КИТООБРАЗНЫЕ
Дельфины, морские свиньи, киты:
CETACEA spp. (Except the species included in Appendix I. A zero annual export quota has been established for live specimens from the Black Sea population of Tursiops truncatus removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
КИТООБРАЗНЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. В отношении живых образцов популяции афалины Tursiops truncatus из Черного моря, изъятых из дикой природы и перемещаемых в основном в коммерческих целях, установлена нулевая годовая квота на экспорт)

1)
Balaenidae
Bowhead whale, right whales:
Тегіс киттер
Гренландия киттері, оңтүстік киттер:
Balaena mysticetus
I
Гренландия киті
Eubalaena spp.
I
Оңтүстік киті (барлық түрлері)
2)
Balaenopteridae
Fin whales, humpback whales, rorquals:
Жолақты киттер
Финвалдар, өркешті киттер, жолақты киттер:
Balaenoptera acutorostrata (Except the population of West Greenland, which is included in Appendix II)
I
Кіші жолақты кит (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Батыс Гренландия популяцияларын қоспағанда)
Balaenoptera bonaerensis
I
Оңтүстік кіші жолақты киті
Balaenoptera borealis
I
Сейвал
Balaenoptera edeni
I
Брайд жолақты киті
Balaenoptera musculus
I
Көкшіл кит
Balaenoptera omurai
I
Омурай жолақты киті
Balaenoptera physalus
I
Финвал
Megaptera novaeangliae
I
Өркешті кит
3)
Delphinidae
Dolphins:
Дельфинтектестер
Дельфиндер:
Orcaella brevirostris
I
Иравади дельфині
Orcaella heinsohni
I
Австралия тұмсықсыз дельфині
Sotalia spp.
I
Ұзынтұмсықты дельфиндер (барлық түрлері)
Sousa spp.
I
Өркешті дельфиндер (барлық түрлері)
4)
Eschrichtiidae
Grey whale:
Сұр киттер
Сұр кит:
Eschrichtius robustus
I
Сұр кит
5)
Iniidae
River dolphins:
Өзен дельфиндері
Өзен дельфиндері:
Lipotes vexillifer
I
Көл дельфині
6)
Neobalaenidae
Pygmy right whale:
Тегіс киттер
Қортық тегіс кит:
Caperea marginata
I
Қысқабасты кит
7)
Phocoenidae
Porpoises:
Теңіз шошқалары
Теңіз шошкалары:
Neophocaena asiaeorientalis
I
Шығыс Азия теңіз шошқасы
Neophocaena phocaenoides
I
Қауырсынсыз теңіз шошқасы
Phocoena sinus
I
Калифорния теңіз шошқасы
8)
Physeteridae
Sperm whales:
Кашалоттектестер
Кашалоттар:
Physeter macrocephalus
Кашалот
9)
Platanistidae
River dolphins:
Тұщы су дельфиндері
Өзен дельфиндері:
Platanista spp.
I
Ганг дельфині (барлық түрлері)
10)
Ziphiidae
Beaked whales, bottle-nosed whales:
Құстұмсықтылар
Белдіктістілер, шөлмектұмсықтылар:
Berardius spp.
I
Қалытқылар (барлық түрлері)
Hyperoodon spp.
I
Шөлмектұмсықтылар (барлық түрлері)
4.
CHIROPTERA
ҚОЛҚАНАТТЫЛАР
1)
Phyllostomidae
Broad-nosed bats:
Жапырақтұмсықтылар
Жалпақтұмсықтылар:
Platyrrhinus lineatus (Uruguay)
III
Жалпақтұмсықты үйрек (Уругвай)
2)
Pteropodidae
Fruit bats, fiying foxes:
Жарқанаттектестер
Жарқанаттар, жарқанат түлкілер:
Acerodon spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Ацеродондар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Acerodon jubatus
I
Жалды ацеродон
Pteropus spp. (Except the species included in Appendix I and Pleropus brunneus)
II
Жарқанат түлкілер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және Pteropus brunneus қоспағанда, барлық түрлері)
Pteropus insularis
I
Трук жарқанат түлкісі
Pteropus loochoensis
I
Жапон жарқанат түлкісі
Pteropus mariannus
I
Мариан жарқанат түлкісі
Pteropus molossinus
I
Понапен жарқанат түлкісі
Pteropus pelewensis
I
Пелевенсис жарқанат түлкісі
Pteropus pilosus
I
Палаан жарқанат түлкісі
Pteropus samoensis
I
Самоан жарқанат түлкісі
Pteropus tonganus
I
Тонган жарқанат түлкісі
Pteropus ualanus
I
Косри жарқанат түлкісі
Pteropus yapensis
I
Яп жарқанат түлкісі
5.
CINGULATA
САУЫТТЫ АҢДАР

1)
Balaenidae
Bowhead whale, right whales:
Гладкие киты
Гренландские киты, южные киты:
Balaena mysticetus
I
Кит гренландский
Eubalaena spp.
I
Киты южные (все виды)
2)
Balaenopteridae
Fin whales, humpback whales, rorquals:
Полосатиковые
Финвалы, горбатые киты, киты-полосатики:
Balaenoptera acutorostrata (Except the population of West Greenland, which is included in Appendix II)
I
Малый полосатик (за исключением популяции Западной Гренландии, которая включена в приложение II к СИТЕС)
Balaenoptera bonaerensis
I
Южный малый полосатик
Balaenoptera borealis
I
Сейвал
Balaenoptera edeni
I
Полосатик Брайда
Balaenoptera musculus
I
Голубой кит
Balaenoptera omurai
I
Полосатик омураи
Balaenoptera physalus
I
Финвал
Megaptera novaeangliae
I
Горбатый кит
3)
Delphinidae
Dolphins:
Дельфиновые
Дельфины:
Orcaella brevirostris
I
Иравадийский дельфин
Orcaella heinsohni
I
Австралийский бесклювый дельфин
Sotalia spp.
I
Длинноклювые дельфины (все виды)
Sousa spp.
I
Горбатые дельфины (все виды)
4)
Eschrichtiidae
Grey whale:
Серые киты
Серый кит:
Eschrichtius robustus
I
Серый кит
5)
Iniidae
River dolphins:
Речные дельфины
Речные дельфины:
Lipotes vexillifer
I
Дельфин озерный
6)
Neobalaenidae
Pygmy right whale:
Гладкие киты
Карликовый гладкий кит:
Caperea marginata
I
Кит короткоголовый
7)
Phocoenidae
Porpoises:
Морские свиньи
Морские свиньи:
Neophocaena asiaeorientalis
I
Морская свинья восточноазиатская
Neophocaena phocaenoides
I
Морская свинья бесперая
Phocoena sinus
I
Морская свинья калифорнийская
8)
Physeteridae
Sperm whales:
Кашалотовые
Кашалоты:
Physeter macrocephalus
Кашалот
9)
Platanistidae
River dolphins:
Пресноводные дельфины
Речные дельфины:
Platanista spp.
I
Дельфин гангский (все виды)
10)
Ziphiidae
Beaked whales, bottle-nosed whales:
Клюворыловые
Ремнезубы, бутылконосы:
Berardius spp.
I
Плавуны (все виды)
Hyperoodon spp.
I
Бутылконосы (все виды)
4.
CHIROPTERA
РУКОКРЫЛЫЕ
1)
Phyllostomidae
Broad-nosed bats:
Листоносовые
Широконосы:
Platyrrhinus lineatus (Uruguay)
III
Широконос линейчатый (Уругвай)
2)
Pteropodidae
Fruit bats, fiying foxes:
Крылановые
Крыланы, летучие лисицы:
Acerodon spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Ацеродоны (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Acerodon jubatus
I
Ацеродон гривастый
Pteropus spp. (Except the species included in Appendix I and Pleropus brunneus)
II
Летучие лисицы (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и Pteropus brunneus)
Pteropus insularis
I
Летучая лисица трукская
Pteropus loochoensis
I
Летучая лисица японская
Pteropus mariannus
I
Летучая лисица марианская
Pteropus molossinus
I
Летучая лисица понапенская
Pteropus pelewensis
I
Летучая лисица пелевенсис
Pteropus pilosus
I
Летучая лисица палаанская
Pteropus samoensis
I
Летучая лисица самоанская
Pteropus tonganus
I
Летучая лисица тонганская
Pteropus ualanus
I
Летучая лисица косрийская
Pteropus yapensis
I
Летучая лисица япская
5.
CINGULATA
БРОНЕНОСЦЫ

1)
Dasypodidae
Armadillos:
Сауытты аңтектестер
Армадиллдар:
Cabassous centralis (Costa Rica)
III
орталық Америка сауытты аңы (Коста-Рика)
Cabassous tatouay (Uruguay)
III
Уругвай сауытты аңы (Уругвай)
Chaetophractus nationi (A zero annual export quota has been established. All specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Чили немесе сауытты аңы (экспортына жылдық нөлдік квота белгіленген. Барлық үлгілер СИТЕС-ке І қосымшада көрсетілген түрлердің үлгілері болып есептеледі және олардың саудасы тиісті реттеледі).
Priodontes maximus
I
Алып сауытты аң
6.
DASYUROMORPHIA
ЖЫРТҚЫШ ҚАЛТАЛЫЛАР
1)
Dasyuridae
Dunnarts:
Жыртқыш қалталылар
Аяғы қысқа қалталы тышқндар:
Sminthopsis longicaudata
I
Қалталы ұзынқұйрық тышқан
Sminthopsis psammophila
I
Қалталы құмтышқан
7.
DIPROTODONTIA
ҚОС КҮРЕКТІСТІЛЕР
1)
Macropodidae
Kangaroos, wallabies:
Кенгурутектестер
Кенгуру, валлаби:
Dendrolagus inustus
II
Ағашта мекендейтін кенгуру инустус
Dendrolagus ursinus
II
Ағашта мекендейтін аютәріздес кенгуру
Lagorchestes hirsutus
I
Будақұйрық кенгуру
Lagostrophus fasciatus
I
Жолақты кенгуру
Onychogalea fraenata
I
Қысқатырнақ кенгуру
2)
Phalangeridae
Cuscuses:
Өрмелегіштектестер немесе поссумтектестер
Өрмелегіштер:
Phalanger intercastellanus
II
Оңтүстік өрмелегіш
Phalanger mimicus
II
Мимикалы өрмелегіш мимический
Phalanger orientalis
II
Түкті өрмелегіш пушистый
Spilocuscus kraemeri
II
Крамери өрмелегіші
Spilocuscus maculatus
II
Шұбар өрмелегіш
Spilocuscus papuensis
II
Өрмелегіш (безеу тәріздес)
3)
Potoroidae
Rat-kangaroos:
Потору
Кенгуру тәріздес егеуқұйрықтар:
Bettongia spp.
I
Тұмсығы қысқа кенгуру (барлық түрлері)
4)
Vombatidae
Wombats:
Қалталы аютектестер
Қалталы аюлар:
Lasiorhinus krefftii
I
Крефт қалталы аюы
8.
LAGOMORPHA
ҚОЯНТЕКТЕСТЕР
1)
Leporidae
Hares, rabbits:
Қояндар
Қояндар, жабайы қояндар:
Caprolagus hispidus
I
Қылтан қоян
Romerolagus diazi
I
Құйрықсыз қоян
9.
MONOTREMATA
БІРТЕСІКТІЛЕР
1)
Tachyglossidae
Echidnas, spiny anteaters:
Түрпітектестер
Түрпілер, проехидналар:
Zaglossus spp.
II
Проехидналар (барлық түрлері)
10.
PERAMELEMORPHIA
ҰЗЫНТЫРНАҚТЫЛАР
1)
Peramelidae
Bandicoots, echymiperas:
Ұзынтырнақтылар
Ұзынтырнақтар, тікенекті ұзынтырнақтар:
Perameles bougainville
I
Батыс ұзынтырнағы
2)
Thylacomyidae
Bilbies:
Қоян тәріздес ұзынтырнақтар
Қоян тәріздес ұзынтырнақтар:
Macrotis lagotis
I
Қоян тәріздес ұзынтырнақ немесе билби
11.
PERISSODACTYLA
ТАҚТҰЯҚТЫЛАР
1)
Equidae
Horses, wild asses, zebras:
Жылқытектестер
Жылқылар, жабайы есектер, зебралар:
Equus africanus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Eguus asinus, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Жабайы есек (Equus asinus деп аталатын және СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайтын қолға үйретілген түрлерін қоспағанда)
Equus grevyi
I
Греви зебрасы
Equus hemionus (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Құлан немесе джегетай (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Equus hemionus hemionus
I
Моңғол құланы
Equus hemionus khur
I
Үндістан құланы, немесе хур
Equus kiang
II
Кианг
Equus przewalskii
I
Пржевальский жылқысы
Equus zebra hartmannae
II
Хартман тау зебрасы
Equus zebra zebra
II
Кап тау зебрасы

1)
Dasypodidae
Armadillos:
Броненосцевые
Армадиллы:
Cabassous centralis (Costa Rica)
III
Броненосец центральноамериканский (Коста-Рика)
Cabassous tatouay (Uruguay)
III
Броненосец уругвайский (Уругвай)
Chaetophractus nationi (A zero annual export quota has been established. All specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Броненосец чилийский (установлена нулевая годовая квота на экспорт. Все образцы считаются образцами видов, указанных в приложении I к СИТЕС, и торговля ими регулируется соответствующим образом).
Priodontes maximus
I
Броненосец гигантский
6.
DASYUROMORPHIA
ХИЩНЫЕ СУМЧАТЫЕ
1)
Dasyuridae
Dunnarts:
Хищные сумчатые
Узколапые сумчатые мыши:
Sminthopsis longicaudata
I
Сумчатая мышь длиннохвостая
Sminthopsis psammophila
I
Сумчатая мышь песчаная
7.
DIPROTODONTIA
ДВУРЕЗЦОВЫЕ
1)
Macropodidae
Kangaroos, wallabies:
Кенгуровые
Кенгуру, валлаби:
Dendrolagus inustus
II
Кенгуру древесный инустус
Dendrolagus ursinus
II
Кенгуру древесный медвежий
Lagorchestes hirsutus
I
Кенгуру пучкохвостый
Lagostrophus fasciatus
I
Кенгуру полосатый
Onychogalea fraenata
I
Кенгуру короткокоготный
2)
Phalangeridae
Cuscuses:
Кускусовые или поссумы
Кускусы:
Phalanger intercastellanus
II
Кускус южный
Phalanger mimicus
II
Кускус мимический
Phalanger orientalis
II
Кускус пушистый
Spilocuscus kraemeri
II
Кускус крамери
Spilocuscus maculatus
II
Кускус пятнистый
Spilocuscus papuensis
II
Кускус (прыщистый)
3)
Potoroidae
Rat-kangaroos:
Потору
Кенгуровые крысы:
Bettongia spp.
I
Короткомордые кенгуру (все виды)
4)
Vombatidae
Wombats:
Вомбатовые
Вомбаты:
Lasiorhinus krefftii
I
Вомбат Крефта
8.
LAGOMORPHA
ЗАЙЦЕОБРАЗНЫЕ
1)
Leporidae
Hares, rabbits:
Заячьи
Зайцы, кролики:
Caprolagus hispidus
I
Заяц щетинистый
Romerolagus diazi
I
Кролик бесхвостый
9.
MONOTREMATA
ОДНОПРОХОДНЫЕ
1)
Tachyglossidae
Echidnas, spiny anteaters:
Ехидновые
Ехидны, проехидны:
Zaglossus spp.
II
Проехидны (все виды)
10.
PERAMELEMORPHIA
БАНДИКУТОВЫЕ
1)
Peramelidae
Bandicoots, echymiperas:
Бандикутовые
Бандикуты, колючие бандикуты:
Perameles bougainville
I
Бандикут западный
2)
Thylacomyidae
Bilbies:
Кроличьи бандикуты
Кроличьи бандикуты:
Macrotis lagotis
I
Бандикут кроличий, или билби
11.
PERISSODACTYLA
НЕПАРНОКОПЫТНЫЕ
1)
Equidae
Horses, wild asses, zebras:
Лошадиные
Лошади, дикие ослы, зебры:
Equus africanus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Eguus asinus, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Осел дикий (за исключением одомашненной формы, которая именуется Equus asinus и не подпадает под действие СИТЕС)
Equus grevyi
I
Зебра Греви
Equus hemionus (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Кулан или джегетай (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Equus hemionus hemionus
I
Кулан монгольский
Equus hemionus khur
I
Кулан индийский, или хур
Equus kiang
II
Кианг
Equus przewalskii
I
Лошадь Пржевальского
Equus zebra hartmannae
II
Зебра горная Хартмана
Equus zebra zebra
II
Зебра горная капская

2)
Rhinocerotidae
Rhinoceroses:
Мүйізтұмсықтытектестер
Мүйізтұмсықтар:
Rhinocerotidae spp. (Except the subspecies included in Appendix II)
I
Мүйізтұмсықтар (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген кіші топтардан басқа (барлық түрлері)
Ceratotherium simum simum (Only the populations of South Africa and Swaziland; all other populations are included in Appendix I. For the exclusive purpose of allowing international trade in live animals to appropriate and acceptable destinations and hunting trophies. All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix l and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Оңтүстік Африка ақ мүйізтұмсығы (тек Оңтүстік Африка және Свазиленда популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген. Тек қана халықаралық саудаға рұқсат беріледі, оның шеңберінде тірі жануарлар лайықты және қолайлы мекендеу жерлеріне тасымалданады, сондай-ақ аңшылық олжалардың халықаралық саудасына да рұқсат беріледі. Барлық басқа үлгілер СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлер үлгілері болып есептеледі және олардың саудасы тиісті түрде реттеледі)
3)
Tapiridae
Tapirs:
Салпыерінділер
Салпыерінділер:
Tapiridae spp. (Except the species included in Appendix II)
I
Салпыерінділер (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген түрлерінен басқа, барлық түрлері)
Tapirus terrestris
II
Жазықтық салпыеріндісі
12.
PHOLIDOTA
КЕСІРТКІЛЕР
1)
Manidae
Pangolins:
Панголинтектестер
Панголиндар:
Manis spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Кесірткілер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Manis crassicaudata
I
Үндістан кесірткісі
Manis culionensis
I
Филлипин кесірткісі
Manis gigantea
I
Алып кесірткі
Manis javanica
I
Яван кесірткісі
Manis pentadactyla
I
Қытай кесірткісі
Manis temminckii
I
Дала кесірткісі
Manis tetradactyla
I
Ұзынқұйрықты кесірткі
Manis tricuspis
I
Бауыры ақ кесірткі
13.
PILOSA
МҮКІТІСТІЛЕР
1)
Bradypodidae
Three-toed sloths:
Ленивецтектестер
Үш саусақты ленивецтер:
Bradypus pygmaeus
II
Қортық ленивец
Bradypus variegatus
II
Күреңжемсаулы ленивец
2)
Megalonychidae
Two-toed sloths:
Екі саусақты ленивецтертектестер
Екі саусақты ленивецтер:
Choloepus hoffmanni (Costa Rica)
III
Гоффман ленивец (Коста-Рика)
3)
Myrmecophagidae
American anteaters:
Құмырсқақоректітектестер
Құмырсқақоректілер:
Myrmecophaga tridactyla
II
Үшсаусақ құмырсқақоректі
Tamandua mexicana (Guatemala)
III
Төртсаусақ құмырсқақоректі (Гватемаладан)
14.
PRIMATES
Apes, monkeys:
МАЙМЫЛДАР
Маймылдар, мартышкалар:
PRIMATES spp. (Except the species included in Appendix I)
II
МАЙМЫЛДАР
(СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)

2)
Rhinocerotidae
Rhinoceroses:
Носороговые
Носороги:
Rhinocerotidae spp. (Except the subspecies included in Appendix II)
I
Носороги (все виды) (кроме подвидов, включенных в приложение II к СИТЕС)
Ceratotherium simum simum (Only the populations of South Africa and Swaziland; all other populations are included in Appendix I. For the exclusive purpose of allowing international trade in live animals to appropriate and acceptable destinations and hunting trophies. All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix l and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Носорог белый южноафриканский (только популяции Южной Африки и Свазиленда; все другие популяции включены в приложение I к СИТЕС. Разрешается исключительно международная торговля, в рамках которой живые животные перемещаются в подходящие и приемлемые места обитания, а также международная торговля охотничьими трофеями. Все прочие образцы считаются образцами видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и торговля ими регулируется соответствующим образом)
3)
Tapiridae
Tapirs:
Тапировые
Тапиры:
Tapiridae spp. (Except the species included in Appendix II)
I
Тапировые (все виды, за исключением видов, включенных в приложение II к СИТЕС)
Tapirus terrestris
II
Тапир равнинный
12.
PHOLIDOTA
ЯЩЕРЫ
1)
Manidae
Pangolins:
Панголиновые
Панголины:
Manis spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Ящеры (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Manis crassicaudata
I
Ящер индийский
Manis culionensis
I
Ящер филлипинский
Manis gigantea
I
Ящер гигантский
Manis javanica
I
Ящер яванский
Manis pentadactyla
I
Ящер китайский
Manis temminckii
I
Ящер степной
Manis tetradactyla
I
Ящер длиннохвостый
Manis tricuspis
I
Ящер белобрюхий
13.
PILOSA
НЕПОЛНОЗУБЫЕ
1)
Bradypodidae
Three-toed sloths:
Ленивцевые
Трехпалые ленивцы:
Bradypus pygmaeus
II
Ленивец карликовый
Bradypus variegatus
II
Ленивец бурогорлый
2)
Megalonychidae
Two-toed sloths:
Двупалоленивцевые
Двупалые ленивцы:
Choloepus hoffmanni (Costa Rica)
III
Ленивец Гоффмана (Коста-Рика)
3)
Myrmecophagidae
American anteaters:
Муравьедовые
Муравьеды:
Myrmecophaga tridactyla
II
Муравьед трехпалый
Tamandua mexicana (Guatemala)
III
Муравьед четырехпалый (Гватемала)
14.
PRIMATES
Apes, monkeys:
ПРИМАТЫ
Обезьяны, мартышки:
PRIMATES spp. (Except the species included in Appendix I)
II
ПРИМАТЫ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)

1)
Atelidae
Howler monkeys, spider monkeys:
Ревундар
Ревундар, өрмекшітәріздес маймылдар:
Alouatta coibensis
I
Коиб ревуны
Alouatta palliata
I
Колумбия ревуны
Alouatta pigra
I
Гватемала ревуны
Ateles geoffroyi frontatus
I
Жоффруа жуанбасты коата
Ateles geoffroyi ornatus
I
Жоффруа кәдімгі коата
Brachyteles arachnoides
I
Өрмекшітәріздес күрең маймыл
Brachyteles hypoxanthus
I
Өрмекшітәріздес солтүстік маймылы
Oreonax flavicauda
I
Сарықұйрық түкті маймыл
2)
Cebidae
Marmosets, tamarins, new-world monkeys:
Капуциндар
Ойынпаздар, тамариндар, жармасқышқұйрық маймылдар:
Callimico goeldii
I
Гельд мармозеткасы
Callithrix aurita
I
Кәдімгі аққұлық ойынпаз
Callithrix flaviceps
I
Кәдімгі сарыбас ойынпаз
Leontopithecus spp.
I
Арыстантәріздес ойынпаздар (барлық түрлері)
Saguinus bicolor
I
Ала тамарин
Saguinus geoffroyi
I
Жоффруа тамарины
Saguinus leucopus
I
Ақсирақ тамарин
Saguinus martinsi
I
Тазмаңдай тамарин
Saguinus oedipus
I
Эдиптер тамарины (айдарлы)
Saimiri oerstedii
I
Сарыарқа саймири
3)
Cercopithecidae
Old-world monkeys:
Мартышкатектестер
Жіңішке мұрын маймылдар:
Cercocebus galeritus
I
Кекілді мангобей
Cercopithecus diana
I
Диана мартышкасы
Cercopithecus roloway
I
Ганс мартышкасы
Macaca silenus
I
Арыстанқұйрық макак, немесе вандеру
Macaca sylvanus
I
Бербера маймылы немесе магот
Mandrillus leucophaeus
I
Дрил
Mandrillus sphinx
I
Мандрил
Nasalis larvatus
I
Носач
Piliocolobus kirkii
I
Занзибар жуанденелі маймыл
Piliocolobus rufomitratus
I
Қызыл жуанденелі маймыл
Presbytis potenziani
I
Жуанденелі маймыл немесе ментавай лангуры
Pygathrix spp.
I
Жіңішкеденелі маймылдар (гульмандар немесе лангурлар) (барлық түрлері)
Rhinopithecus spp.
I
Жіңішкеденелі мұрынды маймылдар (гульмандар немесе лангурлар) (барлық түрлері)
Semnopithecus ajax
I
Кашмир сұр лангуры
Semnopithecus dussumieri
I
Оңтүстік жазықтық сұр лангуры
Semnopithecus entellus
I
Солтүстік жазықтық сұр лангуры
Semnopithecus hector
I
Тарай сұр лангуры
Semnopithecus hypoleucos
I
Қаратабанды сұр лангур
Semnopithecus priam
I
Түкті сұр лангур
Semnopithecus schistaceus
I
Непал сұр лангуры
Simias concolor
I
Шошқақұйрықты лангур
Trachypithecus geei
I
Алтынтүстес лангур
Trachypithecus pileatus
I
Айдарлы лангур
Trachypithecus shortridgei
I
Шортриджа лангуры
4)
Cheirogaleidae
Dwarf lemurs:
Қортық лемурлар
Қортық лемурлар:
Cheirogaleidae spp.
I
Қортық лемурлар (барлық түрлері)
5)
Daubentoniidae
Aye-aye:
Қолаяқтылар
Қолаяқты маймыл:
Daubentonia madagascariensis
I
Қолаяқты маймыл немесе ай-ай
6)
Hominidae
Apes, chimpanzees, gorillas, orang-utans:
Адамтәріздес маймылдар
Маймылдар, шимпанзе, гориллалар, орангутандар:
Gorilla beringei
I
Шығыс немесе горная горилласы
Gorilla gorilla
I
Батыс немесе жазықтық горилласы
Pan spp.
I
Шимпанзе (барлық түрлері)
Pongo abelii
I
Суматран орангутаны
Pongo pygmaeus
I
Калимантан орангутаны

1)
Atelidae
Howler monkeys, spider monkeys:
Ревуны
Ревуны, паукообразные обезьяны:
Alouatta coibensis
I
Ревун коибский
Alouatta palliata
I
Ревун колумбийский
Alouatta pigra
I
Ревун гватемальский
Ateles geoffroyi frontatus
I
Коата Жоффруа толстоголовая
Ateles geoffroyi ornatus
I
Коата Жоффруа обыкновенная
Brachyteles arachnoides
I
Обезьяна паукообразная бурая
Brachyteles hypoxanthus
I
Обезьяна паукообразная северная
Oreonax flavicauda
I
Обезьяна желтохвостая шерстистая
2)
Cebidae
Marmosets, tamarins, new-world monkeys:
Капуциновые
Игрунки, тамарины, цепкохвостые обезьяны:
Callimico goeldii
I
Мармозетка Гельда
Callithrix aurita
I
Игрунка обыкновенная белоухая
Callithrix flaviceps
I
Игрунка обыкновенная желтоголовая
Leontopithecus spp.
I
Игрунки львиные (все виды)
Saguinus bicolor
I
Тамарин пегий
Saguinus geoffroyi
I
Тамарин Жоффруа
Saguinus leucopus
I
Тамарин белоногий
Saguinus martinsi
I
Тамарин гололобый
Saguinus oedipus
I
Тамарин эдипов (хохлатый)
Saimiri oerstedii
I
Саймири рыжеспинный
3)
Cercopithecidae
Old-world monkeys:
Мартышковые
Низшие узконосые обезьяны:
Cercocebus galeritus
I
Мангобей чубаcтый
Cercopithecus diana
I
Мартышка диана
Cercopithecus roloway
I
Мартышка ганская
Macaca silenus
I
Макак львинохвостый, или вандеру
Macaca sylvanus
I
Обезьяна берберийская, или магот
Mandrillus leucophaeus
I
Дрил
Mandrillus sphinx
I
Мандрил
Nasalis larvatus
I
Носач
Piliocolobus kirkii
I
Толстотел занзибарский
Piliocolobus rufomitratus
I
Толстотел красный
Presbytis potenziani
I
Тонкотел или лангур ментавайский
Pygathrix spp.
I
Обезьяны тонкотелые (гульманы или лангуры) (все виды)
Rhinopithecus spp.
I
Обезьяны носатые тонкотелые (гульманы или лангуры) (все виды)
Semnopithecus ajax
I
Лангур серый кашмирский
Semnopithecus dussumieri
I
Лангур серый южноравнинный
Semnopithecus entellus
I
Лангур серый североравнинный
Semnopithecus hector
I
Лангур серый тарайский
Semnopithecus hypoleucos
I
Лангур серый черностопый
Semnopithecus priam
I
Лангур серый опушенный
Semnopithecus schistaceus
I
Лангур серый непальский
Simias concolor
I
Лангур свинохвостый
Trachypithecus geei
I
Лангур золотой
Trachypithecus pileatus
I
Лангур хохлатый
Trachypithecus shortridgei
I
Лангур Шортриджа
4)
Cheirogaleidae
Dwarf lemurs:
Карликовые лемуры
Карликовые лемуры:
Cheirogaleidae spp.
I
Карликовые лемуры (все виды)
5)
Daubentoniidae
Aye-aye:
Руконожковые
Руконожка:
Daubentonia madagascariensis
I
Руконожка, или ай-ай
6)
Hominidae
Apes, chimpanzees, gorillas, orang-utans:
Человекообразные обезьяны
Обезьяны, шимпанзе, гориллы, орангутаны:
Gorilla beringei
I
Горилла восточная, или горная
Gorilla gorilla
I
Горилла западная, или равнинная
Pan spp.
I
Шимпанзе (все виды)
Pongo abelii
I
Орангутан суматранский
Pongo pygmaeus
I
Орангутан калимантанский

7)
Hylobatidae
Gibbons:
Гиббонтектестер
Гиббондар:
Hylobatidae spp.
I
Гиббондар (барлық түрлері)
8)
Indriidae
Indris, sifakas, woolly lemurs:
Индритектестер
Индри, сифака, түкті индри:
Indriidae spp.
I
Индритектестер (барлық түрлері)
9)
Lemuridae
Large lemurs:
Лемуртектестер
Лемурлар:
Lemuridae spp.
I
Лемуртектестер (барлық түрлері)
10)
Lepilemuridae
Sportive lemurs:
Лепилемуртектестер
Жұқаденелі лемурлар:
Lepilemuridae spp.
I
Жіңішкеденелі лемурлар (барлық түрлері)
11)
Lorisidae
Lorises:
Лоритектестер
Лорилар:
Nycticebus spp.
I
Жуан лорилар (барлық түрлері)
12)
Pitheciidae
Sakis, uakaris:
Сакитектестер
Сакилар, уакарилар:
Cacajao spp.
I
Какайо немесе уакари (барлық түрлері)
Chiropotes albinasus
I
Ақтұмсық саки
15.
PROBOSCIDEA
ЕТТҰМСЫҚТЫЛАР
1)
Elephantidae
Elephants:
Пілтектестер
Пілдер:
Elephas maximus
I
Үндістан пілі
Loxodonta africana (Except the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe, which are included in Appendix II)
I
Африка пілі (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Ботсвана, Намибия, Оңтүстік Африка және Зимбабве популяцияларын қоспағанда)
Loxodonta africana (Only the populations of Botswana, Namibia, South Africa fnd Zimbabwe; all other populations are included in Appendix I)
II
Африка пілі (тек Ботсвана, Намибия, Оңтүстік Африка және Зимбабве популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген)
16.
RODENTIA
КЕМІРГІШТЕР
1)
Chinchillidae
Chinchillas:
Шиншиллатектестер
Шиншиллалар:
Chinchilla spp. (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions the Convention)
I
Шиншиллалар (барлық түрлері) (қолға үйретілген түрлердің үлгілері СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
2)
Cuniculidae
Pacas:
Пакалар
Пака:
Cuniculus paca (Honduras)
III
Пака (Гондурас)
3)
Dasyproctidae
Agoutis:
Агутитектестер
Агути:
Dasyprocta punctata (Honduras)
III
Шұбар агути (Гондурас)
4)
Erethizontidae
New-world porcupines:
Америка жайрасы, немесе ағаш жайралары
Америка жайрасы:
Sphiggurus mexicanus (Honduras)
III
Мексика жайрасы (Гондурас)
Sphiggurus spinosus (Uruguay)
III
Тікенекті жайра (Уругвай)
5)
Muridae
Mice, rats:
Тышқантектестер
Тышқандар, егеуқұйрықтар:
Leporillus conditor
I
Шыбықұя егеуқұйрық
Pseudomys fieldi praeconis
I
Жалған шаңқылдақдауыс тышқан
Xeromys myoides
I
Жалған су егеуқұйрығы
Zyzomys pedunculatus
I
Орталық Австралия жуанқұйрықты егеуқұйрық
6)
Sciuridae
Ground squirrels, tree squirrels:
Тиінтектестер
Боршатышқан, тиін:
Cynomys mexicanus
I
Мексика шалғын иті
Marmota caudata (India)
III
Ұзынқұйрық суыр (Үндістан)
Marmota himalayana (India)
III
Гималай суыры (Үндістан)
Ratufa spp.
II
Алып тиін (туыстастың барлық түрлері)
Sciurus deppei (Costa Rica)
III
Депп тиіні (Коста-Рика)
17.
SCANDENTIA
Tree shrews:
ТУПАЙЯЛАР
Тупайялар:
SCANDENTIA spp.
II
ТУПАЙЯЛАР (барлық түрлері)
18.
SIRENIA
ҚАҚПАМҰРЫНДАР

7)
Hylobatidae
Gibbons:
Гиббоновые
Гиббоны:
Hylobatidae spp.
I
Гиббоны (все виды)
8)
Indriidae
Indris, sifakas, woolly lemurs:
Индриевые
Индри, сифака, мохнатый индри:
Indriidae spp.
I
Индриевые (все виды)
9)
Lemuridae
Large lemurs:
Лемуровые
Лемуры:
Lemuridae spp.
I
Лемуровые (все виды)
10)
Lepilemuridae
Sportive lemurs:
Лепилемуровые
Тонкотелые лемуры:
Lepilemuridae spp.
I
Тонкотелые лемуры (все виды)
11)
Lorisidae
Lorises:
Лориевые
Лори:
Nycticebus spp.
I
Толстые лори (все виды)
12)
Pitheciidae
Sakis, uakaris:
Саковые
Саки, уакари:
Cacajao spp.
I
Какайо, или уакари (все виды)
Chiropotes albinasus
I
Саки белоносый
15.
PROBOSCIDEA
ХОБОТНЫЕ
1)
Elephantidae
Elephants:
Слоновые
Слоны:
Elephas maximus
I
Слон индийский
Loxodonta africana (Except the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe, which are included in Appendix II)
I
Слон африканский (за исключением популяций Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве, которые включены в приложение II к СИТЕС)
Loxodonta africana (Only the populations of Botswana, Namibia, South Africa fnd Zimbabwe; all other populations are included in Appendix I)
II
Слон африканский (только популяции Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве; все другие популяции включены в приложение I к СИТЕС)
16.
RODENTIA
ГРЫЗУНЫ
1)
Chinchillidae
Chinchillas:
Шиншилловые
Шиншиллы:
Chinchilla spp. (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions the Convention)
I
Шиншиллы (все виды) (образцы одомашненной формы не подпадают под действие СИТЕС)
2)
Cuniculidae
Pacas:
Паки
Пака:
Cuniculus paca (Honduras)
III
Пака (Гондурас)
3)
Dasyproctidae
Agoutis:
Агутиевые
Агути:
Dasyprocta punctata (Honduras)
III
Агути пятнистый (Гондурас)
4)
Erethizontidae
New-world porcupines:
Американские дикобразы, или древеснодикобразовые
Американские дикобразы:
Sphiggurus mexicanus (Honduras)
III
Дикобраз мексиканский (Гондурас)
Sphiggurus spinosus (Uruguay)
III
Дикобраз колючий (Уругвай)
5)
Muridae
Mice, rats:
Мышиные
Мыши, крысы:
Leporillus conditor
I
Крыса прутогнездная
Pseudomys fieldi praeconis
I
Мышь ложная крикливая
Xeromys myoides
I
Крыса ложная водяная
Zyzomys pedunculatus
I
Крыса толстохвостая центральноавстралийская
6)
Sciuridae
Ground squirrels, tree squirrels:
Беличьи
Бурундуки, белки:
Cynomys mexicanus
I
Луговая собачка мексиканская
Marmota caudata (India)
III
Сурок длиннохвостый (Индия)
Marmota himalayana (India)
III
Сурок гималайский (Индия)
Ratufa spp.
II
Гигантская белка (все виды)
Sciurus deppei (Costa Rica)
III
Белка Деппа (Коста-Рика)
17.
SCANDENTIA
Tree shrews:
ТУПАЙИ
Тупайи:
SCANDENTIA spp.
II
ТУПАЙИ (все виды)
18.
SIRENIA
СИРЕНЫ

1)
Dugongidae
Dugong:
Дюгоньтектестер
Дюгонь:
Dugong dugon
I
Дюгонь
2)
Trichechidae
Manatees:
Жырықерінтектестер
Жырықерінділер:
Trichechus inunguis
I
Амазония жырықеріні
Trichechus manatus
I
Америка жырықеріні
Trichechus senegalensis
I
Африка жырықеріні
II. CLASS AVES (BIRDS)
ҚҰСТАР КЛАСЫ
19.
ANSERIFORMES
ҚАЗТЕКТЕСТЕР
1)
Anatidae
Ducks, geese, swans, etc.:
Үйректер
үйректер, қаздар, аққулар және тағы басқалар:
Anas aucklandica
I
Окленд шүрегейі
Anas bernieri
II
Мадагаскар шүрегейі
Anas chlorotis
I
Қоңыр немесе Жаңа Зеландия шүрегейі
Anas formosa
II
Қытқылдақ
Anas laysanensis
I
Лайсан барылдауығы
Anas nesiotis
I
Кэмпбелл шүрегейі
Asarcornis scutulata
I
Аққанатты үйрек
Branta canadensis leucopareia
I
Канада алеут қарашақазы
Branta ruficollis
II
Қызылжемсаулы қарашақаз
Branta sandvicensis
I
Гавая қарашақазы, немесе нене
Coscoroba coscoroba
II
Коскороба
Cygnus melancoryphus
II
Қарамойын аққу
Dendrocygna arborea
II
Куба ысқырғыш үйрегі
Dendrocygna autumnalis (Honduras)
III
Күздік үйрек (Гондурас)
Dendrocygna bicolor (Honduras)
III
Ысқырғыш жирен үйрек (Гондурас)
Oxyura leucocephala
II
Ақбас үйрек
Rhodonessa caryophyllacea
I
Қызғылтбасты үйрек
Sarkidiornis melanotos
II
Арйдарлы үйрек
20.
APODIFORMES
ҰЗЫНҚАНАТТЫЛАР
1)
Trochilidae
Hummingbirds:
Колибри
Колибри:
Trochilidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Колибри (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Glaucis dohrnii
I
Шығыс безгек колибриі
21.
CHARADRIIFORMES
ТАТРЕҢДЕРТЕКТЕСТЕР
1)
Burhinidae
Thick-knees:
Дырдутектестер
Дырдулар:
Burhinus bistriatus (Guatemala)
III
Екіжолақты дырду (Гватемала)
2)
Laridae
Gulls:
Шағалатектестер
Шағалалар:
.
Larus relictus
I
Қарамойнақ шағала
3)
Scolopacidae
Curlews, greenshanks:
Тауқұдыреттектестер
Балшықшылар, балшықшылар:
Numenius borealis
I
Эскимос балшықшысы
Numenius tenuirostris
I
Жұқатұмсықты балшықшы
Tringa guttifer
I
Аңшылық балшықшысы
22.
CICONIIFORMES
СИРАҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Balaenicipitidae
Shoebills, whale-headed storks:
Китоглавтектестер
Патшалық құтан, китоглавтар:
Balaeniceps rex
II
Китоглав
2)
Ciconiidae
Storks:
Дегелектектестер
Дегелектер:
Ciconia boyciana
I
Қиыр Шығыс ақ дегелегі
Ciconia nigra
II
Қара дегелек
Jabiru mycteria
I
Ябиру
Mycteria cinerea
I
Сұр құстұмсық
3)
Phoenicopteridae
Flamingos:
Қоқиқазтектестер
Қоқиқаз:
Phoenicopteridae spp.
II
Қоқиқаз (барлық түрлері)
4)
Threskiornithidae
Ibises, spoonbills:
Тырнақұтантектестер
Тырнақұтандар, жалбағайлар:
Eudocimus ruber
II
Алқызыл тырнақұтан
Geronticus calvus
Geronticus eremita
II
Тақыр тырнақұтан
Орман тырнақұтаны
Nipponia nippon
I
Қызылсирақ тырнақұтан
Platalea leucorodia
I
Кәдімгі жалбағай
II
23.
COLUMBIFORMES
КЕПТЕРТЕКТЕСТЕР
1)
Columbidae
Doves, pigeons:
Кептертектестер
кептерлер:
Caloenas nicobarica
I
Жалды кептер
Ducula mindorensis
I
Миндор етқоректі кептері
Gallicolumba luzonica
II
Лусон тауық кептері
Goura spp.
II
Тәжді кептерлер (барлық түрлері)
Nesoenas mayeri (Mauritius)
III
Қызғылт кептер (Маврикия)
24.
CORACIIFORMES
КӨКҚАРҒАТӘРІЗДІЛЕР

1)
Dugongidae
Dugong:
Дюгониевые
Дюгонь:
Dugong dugon
I
Дюгонь
2)
Trichechidae
Manatees:
Ламантиновые
Ламантины:
Trichechus inunguis
I
Ламантин амазонский
Trichechus manatus
I
Ламантин американский
Trichechus senegalensis
I
Ламантин африканский
II. CLASS AVES (BIRDS)
КЛАСС ПТИЦЫ
19.
ANSERIFORMES
ГУСЕОБРАЗНЫЕ
1)
Anatidae
Ducks, geese, swans, etc.:
Утиные
Утки, гуси, лебеди и др.:
Anas aucklandica
I
Чирок оклендский
Anas bernieri
II
Чирок мадагаскарский
Anas chlorotis
I
Чирок бурый или новозеландский
Anas formosa
II
Клоктун
Anas laysanensis
I
Чирок лайсанский
Anas nesiotis
I
Чирок кэмпбельский
Asarcornis scutulata
I
Утка белокрылая
Branta canadensis leucopareia
I
Казарка малая канадская (алеутский подвид)
Branta ruficollis
II
Казарка краснозобая
Branta sandvicensis
I
Казарка гавайская, или нене
Coscoroba coscoroba
II
Коскороба
Cygnus melancoryphus
II
Лебедь черношейный
Dendrocygna arborea
II
Утка древесная кубинская
Dendrocygna autumnalis (Honduras)
III
Утка древесная красноклювая (Гондурас)
Dendrocygna bicolor (Honduras)
III
Утка древесная рыжая (Гондурас)
Oxyura leucocephala
II
Савка
Rhodonessa caryophyllacea
I
Утка розовоголовая
Sarkidiornis melanotos
II
Утка гребенчатая
20.
APODIFORMES
СТРИЖЕОБРАЗНЫЕ
1)
Trochilidae
Hummingbirds:
Колибри
Колибри:
Trochilidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Колибри (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Glaucis dohrnii
I
Колибри-отшельник восточный
21.
CHARADRIIFORMES
РЖАНКООБРАЗНЫЕ
1)
Burhinidae
Thick-knees:
Авдотковые
Авдотки:
Burhinus bistriatus (Guatemala)
III
Авдотка двухполосая (Гватемала)
2)
Laridae
Gulls:
Чайковые
Чайки:
.
Larus relictus
I
Чайка реликтовая
3)
Scolopacidae
Curlews, greenshanks:
Бекасовые
Кроншнепы, улиты:
Numenius borealis
I
Кроншнеп эскимосский
Numenius tenuirostris
I
Кроншнеп тонкоклювый
Tringa guttifer
I
Улит охотский
22.
CICONIIFORMES
ГОЛЕНАСТЫЕ
1)
Balaenicipitidae
Shoebills, whale-headed storks:
Китоглавовые
Королевские цапли, китоглавы:
Balaeniceps rex
II
Китоглав
2)
Ciconiidae
Storks:
Аистовые
Аисты:
Ciconia boyciana
I
Аист дальневосточный
Ciconia nigra
II
Аист черный
Jabiru mycteria
I
Ябиру
Mycteria cinerea
I
Клювач серый
3)
Phoenicopteridae
Flamingos:
Фламинговые
Фламинго:
Phoenicopteridae spp.
II
Фламинго (все виды)
4)
Threskiornithidae
Ibises, spoonbills:
Ибисовые
Ибисы, колпицы:
Eudocimus ruber
II
Ибис алый
Geronticus calvus
II
Ибис лысый
Geronticus eremita
I
Ибис лесной
Nipponia nippon
I
Ибис красноногий
Platalea leucorodia
II
Колпица обыкновенная
23.
COLUMBIFORMES
ГОЛУБЕОБРАЗНЫЕ
1)
Columbidae
Doves, pigeons:
Голубиные
Голуби:
Caloenas nicobarica
I
Голубь гривистый
Ducula mindorensis
I
Голубь плодовый миндорский
Gallicolumba luzonica
II
Голубь крававогрудый лусонский
Goura spp.
II
Голуби венценосные (все виды)
Nesoenas mayeri (Mauritius)
III
Голубь розовый (Маврикий)
24.
CORACIIFORMES
РАКШЕОБРАЗНЫЕ

1)
Bucerotidae
Hornbills:
Мүйізтұмсық құстар
Мүйізтұмсық құстар:
Aceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Мүйізсіз калао (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Aceros nipalensis
I
Непал калаосы
Anorrhinus spp.
II
Кекілді калао (барлық түрлері)
Anthracoceros spp.
II
Ала мүйізтұмсық құстар (барлық түрлері)
Berenicornis spp.
II
Ақайдарлы калао (барлық түрлері)
Buceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Қосмүйіз мүйізтұмсық құстар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Buceros bicornis
I
Қосмүйізді калао немесе гомрай
Penelopides spp.
II
Филиппин мүйізтұмсық құстары (барлық түрлері)
Rhinoplax vigil
I
Дулығатұмсық гомрай
Rhyticeros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Әжімтұмсық калао (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Rhyticeros subruficollis
I
Ақмойын калао
25.
CUCULIFORMES
КӨКЕКТЕКТЕСТЕР
1)
Musophagidae
Turacos:
Туракотектестер
Турако:
Tauraco spp.
II
Турако (барлық түрлері)
26.
FALCONIFORMES
Eagles, falcons, hawks, vultures:
СҰҢКАРТЕКТЕСТЕР
Қырандар, сұңқарлар, қаршығалар, тазқаралар:
FALCONIFORMES spp.(Except Caracara lutosa and the species of the family Cathartidae, which are not included in the Appendices; and the species included in Apрendices I and III)
II
КҮНДІЗГІ ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТАР (СИТЕС-ке қосымшаға енгізілмеген Caracara lutosa және Cathartidae туыстас түрлерін және СИТЕС-ке I және III қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда,барлық түрлері)
1)
Accipitridae
Hawks, eagles:
Қаршығатектестер
Қаршығалар, қырандар:
Aquila adalberti
I
Испан қарақұсы
Aquila heliaca
I
Қарақұс
Chondrohierax uncinatus wilsonii
I
Вильсон ұзынтұмсық жыланшысы
Haliaeetus albicilla
I
Аққұйрық субүркіт
Harpia harpyja
I
Оңтүстік Америка дәуқаршығасы
Pithecophaga jefferyi
I
Филиппин маймылжегіші
2)
Cathartidae
New-world vultures:
Америка тазқаралары
Америка тазқаралары:
Gymnogyps californianus
I
Калифорния кондоры
Sarcoramphus papa (Honduras)
III
Патша тазқарасы немесе патша катартасы (Гондурас)
Vultur gryphus
I
Анд кондоры
3)
Falconidae
Falcons:
Сұңқартектестер
Сұңқарлар
Falco araeus
I
Сейшел күйкентайы
Falco jugger
I
Лаггар
Falco newtoni (Only the population of Seychelles)
I
Мадагаскар күйкентайы (Сейшел аралдарының популяциясы ғана)
Falco pelegrinoides
I
Бидайық немесе сарыбас сұңқар
Falco peregrinus
I
Лашын
Falco punctatus
I
Маврикия күйкентайы
Falco rusticolus
I
Ақсұңқар
27.
GALLIFORMES
ТАУЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Cracidae
Chachalacas, currassows, guans:
Кракстар, немесе ағаш тауықтары
Чачалакалар, кракстар, пенелоптар:
Crax alberti (Colombia)
III
Көкқұстұмсық кракс (Колумбиядан)
Crax blumenbachii
I
Қызылқұстұмсықты кракс
Crax daubentoni (Colombia)
III
Сарықырқалы кракс (Колумбиядан)
Crax globulosa (Colombia)
III
Сырғалы кракс (Колумбиядан)
Crax rubra (Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras)
III
Үлкен кракс
(Колумбия, Коста – Рика, Гватемала, Гондурас)
Mitu mitu
I
Миту
Oreophasis derbianus
I
Мүйізді гуан
Ortalis vetula (Guatemala, Honduras)
III
Күреңқанат чачалака (Гватемала, Гондурас)
Pauxi pauxi (Colombia)
III
Дулығалы гокко (Колумбия)
Penelope albipennis
I
Аққанат пенелопа
Penelope purpurascens (Honduras)
III
Айдарлы пенелопа (Гондурас)
Penelopina nigra (Guatemala)
III
Қара гуан (Гватемала)
Pipile jacutinga
I
Көзілдірікті гуан
Pipile pipile
I
Тринидад гуаны

1)
Bucerotidae
Hornbills:
Птицы-носороги
Птицы-носороги:
Aceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Безрогие калао (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Aceros nipalensis
I
Калао непальский
Anorrhinus spp.
II
Чубатые калао (все виды)
Anthracoceros spp.
II
Пегие птицы-носороги (все виды)
Berenicornis spp.
II
Белохохлый калао (все виды)
Buceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Двурогие птицы-носороги (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Buceros bicornis
I
Калао двурогий, или гомрай
Penelopides spp.
II
Филиппинские птицы-носороги (все виды)
Rhinoplax vigil
I
Гомрай шлемоносный
Rhyticeros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Морщинистоклювые калао (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Rhyticeros subruficollis
I
Калао светлошейный
25.
CUCULIFORMES
КУКУШКООБРАЗНЫЕ
1)
Musophagidae
Turacos:
Тураковые
Турако:
Tauraco spp.
II
Турако (все виды)
26.
FALCONIFORMES
Eagles, falcons, hawks, vultures:
СОКОЛООБРАЗНЫЕ
Орлы, соколы, ястребы, грифы:
FALCONIFORMES spp.(Except Caracara lutosa and the species of the family Cathartidae, which are not included in the Appendices; and the species included in Apрendices I and III)
II
ДНЕВНЫЕ ХИЩНЫЕ ПТИЦЫ (все виды, за исключением Caracara lutosa и видов семейства Cathartidae, которые не включены в приложения к СИТЕС, и видов, включенных в приложения I и III к СИТЕС)
1)
Accipitridae
Hawks, eagles:
Ястребиные
Ястребы, орлы:
Aquila adalberti
I
Орел-могильник испанский
Aquila heliaca
I
Орел-могильник
Chondrohierax uncinatus wilsonii
I
Улиткоед длинноклювый Вильсона
Haliaeetus albicilla
I
Орлан-белохвост
Harpia harpyja
I
Гарпия южноамериканская
Pithecophaga jefferyi
I
Обезьяноед филиппинский
2)
Cathartidae
New-world vultures:
Американские грифы
Американские грифы:
Gymnogyps californianus
I
Кондор калифорнийский
Sarcoramphus papa (Honduras)
III
Гриф королевский, или катарта королевская (Гондурас)
Vultur gryphus
I
Кондор андский
3)
Falconidae
Falcons:
Соколиные
Соколы:
Falco araeus
I
Пустельга сейшельская
Falco jugger
I
Лаггар
Falco newtoni (Only the population of Seychelles)
I
Пустельга мадагаскарская (только популяция Сейшельских островов)
Falco pelegrinoides
I
Шахин, или сокол рыжеголовый
Falco peregrinus
I
Сапсан
Falco punctatus
I
Пустельга маврикийская
Falco rusticolus
I
Кречет
27.
GALLIFORMES
КУРООБРАЗНЫЕ
1)
Cracidae
Chachalacas, currassows, guans:
Краксы, или древесные куры
Чачалаки, краксы, пенелопы:
Crax alberti (Colombia)
III
Кракс синеклювый (Колумбия)
Crax blumenbachii
I
Кракс красноклювый
Crax daubentoni (Colombia)
III
Кракс желтоклювый (Колумбия)
Crax globulosa (Colombia)
III
Кракс сережчатый (Колумбия)
Crax rubra (Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras)
III
Кракс большой (Колумбия, Коста-Рика, Гватемала, Гондурас)
Mitu mitu
I
Миту
Oreophasis derbianus
I
Гуан рогатый
Ortalis vetula (Guatemala, Honduras)
III
Чачалака бурокрылая (Гватемала, Гондурас)
Pauxi pauxi (Colombia)
III
Гокко шлемоносный (Колумбия)
Penelope albipennis
I
Пенелопа белокрылая
Penelope purpurascens (Honduras)
III
Пенелопа хохлатая (Гондурас)
Penelopina nigra (Guatemala)
III
Гуан черный (Гватемала)
Pipile jacutinga
I
Гуан очковый
Pipile pipile
I
Гуан тринидадский

2)
Megapodiidae
Megapodes, scrubfowl:
Қоқыс тауықтары
Ұзынсирақтылар, джунгли тауықтары:
Macrocephalon maleo
I
Малео
3)
Phasianidae
Grouse, guineafowl, partridges, peafowl, pheasants, tragopans:
Қырғауылдар
Құрлар, мысыртауықтар, шілдер, тауыстар, қырғауылдар, трагопандар:
Argusianus argus
II
Аргус
Catreus wallichii
I
Айдарлы қырғауыл
Colinus virginianus ridgwayi
I
Виргин бөденесі
Crossoptilon crossoptilon
I
Аққұлық қырғауыл
Crossoptilon mantchuricum
I
Күреңқұлақ қырғауыл
Gallus sonneratii
II
Сұр әтеш немесе сұр джунгли тауығы
Ithaginis cruentus
II
Сермун
Lophophоrus impejanus
I
Гималай моналы
Lophophоrus lhuysii
I
Қытай моналы немесе айдарлы монал
Lophophоrus sclateri
I
Аққұйрық монал
Lophura edwardsi
I
Эдвардс қырғауылы
Lophura leucomelanos (Pakistan)
III
Калидж (Пәкістан)
Lophura swinhoii
I
Тайвань қырғауылы
Meleagris ocellata (Guatemala)
III
Шегіркөз күркетауық (Гватемала)
Pavo cristatus (Pakistan)
III
Үндістан шілі (Пәкістан)
Pavo muticus
II
Жасыл шіл
Polyplectron bicalcaratum
II
Сұр шіл қырғауыл
Polyplectron germaini
II
Күрең шіл қырғауыл
Polyplectron malacense
II
Малая шіл қырғауылы
Polyplectron napoleonis
I
Палаван шіл қырғауыл
Polyplectron sсhleiermacheri
II
Борней шіл қырғауылы
Pucrasia macrolopha (Pakistan)
III
Коклас, сүйірқұйрық қырғауыл (Пәкістан)
Rheinardia ocellata
I
Шегіркөз аргус
Syrmaticus ellioti
I
Ала қырғауыл
Syrmaticus humiae
I
Бирман қырғауылы
Syrmaticus mikado
I
Микадо қырғауылы
Tetraogallus caspius
I
Каспий ұлары
Tetraogallus tibetanus
I
Тибет ұлары
Tragopan blythii
I
Сұрбауыр трагопан
Tragopan caboti
I
Қытай Трагопаны
Tragopan melanocephalus
I
Қарабас трагопан
Tragopan satyra (Nepal)
III
Трагопан-сатир (Непал)
Tympanuchus cupido attwateri
II
Эттуотер дала құры
28.
GRUIFORMES
ТЫРНАТЕКТЕСТЕР
1)
Gruidae
Cranes:
Тырнатектестер
Тарналар:
Gruidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Тырнатектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Grus americana
I
Америка тырнасы
Grus canadensis nesiotes
I
Канада кіші тырнасы (Кубалық кіші түрі)
Grus canadensis pulla
I
Канада тырнасы (Миссиси кіші түрі)
Grus japonensis
I
Жапон тырнаСЫ
Grus leucogeranus
I
Ақ тырна немесе ақтырна
Grus monacha
I
Қара немесе тырна-монах
Grus nigricollis
I
Қарамойын тырна
Grus vipio
I
Қызылсирақ тырна
2)
Otididae
Bustards:
Дуадақтектестер
Дуадақтар:
Otididae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Дуадақтектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Ardeotis nigriceps
I
Үнді үлкен дуадағы
Chlamydotis macqueenii
I
Джек немесе вихляй
Chlamydotis undulata
I
Жорғадуадақ
Houbaropsis bengalensis
I
Бенгалия флориканы

2)
Megapodiidae
Megapodes, scrubfowl:
Сорные куры
Большеноги, джунглевые курицы:
Macrocephalon maleo
I
Малео
3)
Phasianidae
Grouse, guineafowl, partridges, peafowl, pheasants, tragopans:
Фазановые
Тетерева, цесарки, куропатки, павлины, фазаны, трагопаны:
Argusianus argus
II
Аргус
Catreus wallichii
I
Фазан хохлатый
Colinus virginianus ridgwayi
I
Перепел виргинский
Crossoptilon crossoptilon
I
Фазан ушастый белый
Crossoptilon mantchuricum
I
Фазан ушастый бурый
Gallus sonneratii
II
Петух серый, или курица джунглевая серая
Ithaginis cruentus
II
Сермун
Lophophоrus impejanus
I
Монал гималайский
Lophophоrus lhuysii
I
Монaл китaйский, или хохлатый
Lophophоrus sclateri
I
Монал белохвостый
Lophura edwardsi
I
Фазан Эдвардса
Lophura leucomelanos (Pakistan)
III
Калидж (Пакистан)
Lophura swinhoii
I
Фазан тайваньский
Meleagris ocellata (Guatemala)
III
Индейка глазчатая (Гватемала)
Pavo cristatus (Pakistan)
III
Павлин индийский (Пакистан)
Pavo muticus
II
Павлин зеленый
Polyplectron bicalcaratum
II
Фазан павлиний серый
Polyplectron germaini
II
Фазан павлиний бурый
Polyplectron malacense
II
Фазан павлиний малайский
Polyplectron napoleonis
I
Фазан павлиний палаванский
Polyplectron sсhleiermacheri
II
Фазан павлиний борнейский
Pucrasia macrolopha (Pakistan)
III
Коклас, клинохвостый фазан (Пакистан)
Rheinardia ocellata
I
Глазчатый аргус
Syrmaticus ellioti
I
Фазан пестрый
Syrmaticus humiae
I
Фазан бирманский
Syrmaticus mikado
I
Фазан микадо
Tetraogallus caspius
I
Улар каспийский
Tetraogallus tibetanus
I
Улар тибетский
Tragopan blythii
I
Трагопан серобрюхий
Tragopan caboti
I
Трагопан китайский
Tragopan melanocephalus
I
Трагопан черноголовый
Tragopan satyra (Nepal)
III
Трагопан-сатир (Непал)
Tympanuchus cupido attwateri
II
Тетерев степной Эттуотера
28.
GRUIFORMES
ЖУРАВЛЕОБРАЗНЫЕ
1)
Gruidae
Cranes:
Журавлиные
Журавли:
Gruidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Журавлиные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Grus americana
I
Журавль американский
Grus canadensis nesiotes
I
Журавль канадский малый (кубинский подвид)
Grus canadensis pulla
I
Журавль канадский (миссисипский подвид)
Grus japonensis
I
Журавль японский
Grus leucogeranus
I
Журавль белый, или стерх
Grus monacha
I
Журавль черный, или журавль-монах
Grus nigricollis
I
Журавль черношейный
Grus vipio
I
Журавль даурский
2)
Otididae
Bustards:
Дрофиные
Дрофы:
Otididae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Дрофиные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Ardeotis nigriceps
I
Дрофа большая индийская
Chlamydotis macqueenii
I
Джек, или вихляй
Chlamydotis undulata
I
Дрофа-красотка
Houbaropsis bengalensis
I
Флорикан бенгальский

3)
Rallidae
Rails:
Сутартарлар
Сутартарлар:
Gallirallus sylvestris
I
Лордхаус орман шырылдауығы
4)
Rhynochetidae
Kagu:
Кагулар
Кагу:
Rhynochetos jubatus
I
Кагу
29.
PASSERIFORMES
ТОРҒАЙТЕКТЕСТЕР
1)
Atrichornithidae
Scrub-birds:
Бұта құстары
Бұта құстары:
Atrichornis clamosus
I
Шаңқылдақ атрихия
2)
Cotingidae
Cotingas:
Котингалар
Котингалар:
Cephalopterus ornatus (Colombia)
III
Амазония шатырша құсы (Колумбиядан)
Cephalopterus penduliger (Colombia)
III
Эвадос шатырша құс (Колумбиядан)
Cotinga maculata
I
Мойынтақ нағыз котинга
Rupicola spp.
II
Жартас сутартары (барлық түрлері)
Xipholena atropurpurea
I
Аққанат котинга
3)
Emberizidae
Cardinals, tanagers:
Сарыторғайлар
Апогондар, танагралар:
Gubernatrix cristata
II
Кардинал жасыл сарыторғай
Paroaria capitata
II
Сарықұстұсық кардинал сарыторғай
Paroaria coronata
II
Қызылайдар кардинал сарыторғай
Tangara fastuosa
II
Жетітүсті танагра
4)
Estrildidae
Mannikins, waxbills:
Астрильдтектестер
Муниялар, астрильдтер:
Amandava formosa
II
Зәйтүнрең астрильд
Lonchura oryzivora
II
Сұр күріш торғайы
Poephila cincta cincta
II
Қысқұйрық шөп амадинасы
5)
Fringillidae
Finches:
Құнақтектестер
Құнақтар:
Carduelis cucullata
I
Жалынды сары шымшық
Carduelis yarrellii
II
Сарыжақ сары шымшық
6)
Нirundinidae
Martins:
Қарлығаштектестер
Қарлығаштар:
Pseudochelidon sirintarae
I
Ақкөз қарлығаш
7)
Icteridae
New-world blackbirds:
Трупиалтектестер
Америка сайрауығы:
Xanthopsar flavus
I
Запырангүл трупиалы
8)
Meliphagidae
Honeyeaters:
Балсорғыштектестер
Балсорғыштар:
Lichenostomus melanops cassidix
II
Сарыайдар қаратұмсық балсорғыш
9)
Muscicapidae
Old-world flycatchers:
Шыбыншы торғайтектестер
Шыбыншы торғайлар:
Acrocephalus rodericanus (Mauritius)
III
Родригес айқабағы (Маврикий)
Cyornis ruckii
II
Суматра көк шыбыншы торғайы
Dasyornis broadbenti litoralis
I
Жағалық сарыбас қылтанықтұмсығы
Dasyornis longirostris
I
Ұзынтұмсық қылтанықтұмсығы
Garrulax canorus
II
Көзілдірікті бұта торғайы
Garrulax taewanus
II
Тайван бұта торғайы
Leiothrix argentauris
II
Аққұлақ бұта бұлбұлы
Leiothrix lutea
II
Қытай бұта бұлбұлы
Liocichla omeiensis
II
Сұржақ кішкентай бұта бұлбұлы
Picathartes gymnocephalus
I
Ақмойын тақыр қарға
Picathartes oreas
I
Сұрмойын тақыр қарға
Terpsiphone bourbonnensis (Mauritius)
III
Маскарен жұмақ шыбыншы торғайы (Маврикий)
10)
Paradisaeidae
Birds of paradise:
Жұмақ құстары
Жұмақ құстары:
Paradisaeidae spp.
II
Жұмақ құстары (барлық түрлері)
11)
Pittidae
Pittas:
Питтатектестер
Питталар:
Pitta guajana
II
Аққанат питта
Pitta gurneyi
I
Сарытөс питта
Pitta kochi
I
Лусон питтасы
Pitta nympha
II
Питта-нимфа
12)
Pycnonotidae
Bulbuls:
Бұлбұлтектестер
Бұлбұлдар:
Pycnonotus zeylanicus
II
Сарытелпек бұлбұл
13)
Sturnidae
Mynas, starlings:
Қараторғайтектестер
Қарала торғайлар, қараторғайлар:
Gracula religiosa
II
Киелі қарала торғай
Leucopsar rothschildi
I
Бали қараторғайы

3)
Rallidae
Rails:
Пастушковые
Пастушки:
Gallirallus sylvestris
I
Трескун лесной лордхауский
4)
Rhynochetidae
Kagu:
Кагувые
Кагу:
Rhynochetos jubatus
I
Кагу
29.
PASSERIFORMES
ВОРОБЬЕОБРАЗНЫЕ
1)
Atrichornithidae
Scrub-birds:
Кустарниковые птицы
Кустарниковые птицы:
Atrichornis clamosus
I
Атрихия крикливая
2)
Cotingidae
Cotingas:
Котинговые
Котинги:
Cephalopterus ornatus (Colombia)
III
Зонтичная птица амазонская (Колумбия)
Cephalopterus penduliger (Colombia)
III
Зонтичная птица эквадоская (Колумбия)
Cotinga maculata
I
Котинга галстучная настоящая
Rupicola spp.
II
Петушки скальные (все виды)
Xipholena atropurpurea
I
Котинга белокрылая
3)
Emberizidae
Cardinals, tanagers:
Овсянковые
Апогоны, танагры:
Gubernatrix cristata
II
Кардиналовая танагра зелҰная
Paroaria capitata
II
Кардиналовая танагра желтоклювая
Paroaria coronata
II
Кардиналовая танагра краснохохлаая
Tangara fastuosa
II
Танагра семицветная
4)
Estrildidae
Mannikins, waxbills:
Астрильдовые
Мунии, астрильды:
Amandava formosa
II
Астрильд оливковый
Lonchura oryzivora
II
Рисовка серая
Poephila cincta cincta
II
Амадина короткохвостая травяная
5)
Fringillidae
Finches:
Вьюрковые
Вьюрки:
Carduelis cucullata
I
Чиж огненный
Carduelis yarrellii
II
Чиж желтолицый
6)
Нirundinidae
Martins:
Ласточковые
Ласточки:
Pseudochelidon sirintarae
I
Ласточка белоглазая
7)
Icteridae
New-world blackbirds:
Трупиаловые
Американские дрозды:
Xanthopsar flavus
I
Трупиал шафранный
8)
Meliphagidae
Honeyeaters:
Медососовые
Медососы:
Lichenostomus melanops cassidix
II
Медосос желтохохлый чернолицый
9)
Muscicapidae
Old-world flycatchers:
Мухоловковые
Мухоловки:
Acrocephalus rodericanus (Mauritius)
III
Камышевка родригесская (Маврикий)
Cyornis ruckii
II
Суматранская синяя мухоловка
Dasyornis broadbenti litoralis
I
Щетинкоклювка рыжеголовая береговая
Dasyornis longirostris
I
Щетинкоклювка длинноклювая
Garrulax canorus
II
Кустарница очковая
Garrulax taewanus
II
Кустарница тайванская
Leiothrix argentauris
II
Соловьиная кустарница белоухая
Leiothrix lutea
II
Соловьиная кустаринца китайская
Liocichla omeiensis
II
Малая кустаринца серощҰкая
Picathartes gymnocephalus
I
Лысая ворона белошейная
Picathartes oreas
I
Лысая ворона серошейная
Terpsiphone bourbonnensis (Mauritius)
III
Мухоловка райская маскаренская (Маврикий)
10)
Paradisaeidae
Birds of paradise:
Райские птицы
Райские птицы:
Paradisaeidae spp.
II
Райские птицы (все виды)
11)
Pittidae
Pittas:
Питтовые
Питты:
Pitta guajana
II
Питта белокрылая
Pitta gurneyi
I
Питта желтогрудая
Pitta kochi
I
Питта лусонская
Pitta nympha
II
Питта-нимфа
12)
Pycnonotidae
Bulbuls:
Бюльбюлевые
Бюльбюли:
Pycnonotus zeylanicus
II
Желтошапочный бюльбюль
13)
Sturnidae
Mynas, starlings:
Скворцовые
Майны, скворцы:
Gracula religiosa
II
Майна священная
Leucopsar rothschildi
I
Скворец балийский

14)
Zosteropidae
White-eyes:
Айнакөзтектестер
Айнакөздер:
Zosterops albogularis
I
Норфолк айнакөзі
30.
PELECANIFORMES
ЕСКЕКАЯҚТЫЛАР
1)
Fregatidae
Frigatebirds:
Фрегаттектестер
Фрегаттар:
Fregata andrewsi
I
Рождестволық фрегат
2)
Pelecanidae
Pelicans:
Бірқазантектестер
Бірқазандар:
Pelecanus crispus
I
Бұйра бірқазан
3)
Sulidae
Gannets:
Ұзынтісшелі тұмсықтылар
Суқұзғындар:
Papasula abbotti
I
Абботт ұзынтісшелі тұмсықтысы
31.
PICIFORMES
ТОҚЫЛДАҚТЕКТЕСТЕР
1)
Capitonidae
Barbets:
Сақалтайтектестер
Сақалтайлар:
Semnornis ramphastinus (Colombia)
III
шоттұмсық сақалтайы (Колумбия)
2)
Picidae
Woodpeckers:
Тоқылдақтектестер
Тоқылдақтар:
Dryocopus javensis richardsi
I
Корея ақбауыр желнасы
3)
Ramphastidae
Toucans:
Шоттұмсықтектестер
Шоттұмсықтар:
Baillonius bailloni (Argentina)
III
Алтынтөс арасари (Аргентина)
Pteroglossus aracari
II
Қаражемсаулы арасари
Pteroglossus castanotis (Argentina)
III
талшынқұлақ арасари (Аргентина)
Pteroglossus viridis
II
Жасыл арасари
Ramphastos dicolorus (Argentina)
III
Қызылбауыр шоттұмсық (Аргентина)
Ramphastos sulfuratus
II
Құбылмалы шоттұмсық
Ramphastos toco
II
Шоттұмсық-токо
Ramphastos tucanus
II
Ақтөс шоттұмсық
Ramphastos vitellinus
II
Ариель шоттұмсық
Selenidera maculirostris (Argentina)
III
Алатұмсық шоттұмсық (Аргентина)
32.
PODICIPEDIFORMES
СҰҚСЫРТЕКТЕСТЕР
1)
Podicipedidae
Grebes:
Сұқсыртектестер
Сұқсырлар:
Podilymbus gigas
I
Атитлан сұқсыры
33.
PROCELLARIIFORMES
ТҮТІКТҰМСЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Diomedeidae
Albatrosses:
Ақ дауылпазтектестер
Ақ дауылпаздар:
Phoebastria albatrus
I
Ақарқалы ақ дауылпаз
34.
PSITTACIFORMES
ТОТЫҚҰСТЕКТЕСТЕР
PSITTACIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus and Psittacula krameri, which are not included in the Appendices)
II
ТОТЫҚҰСТАР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және СИТЕС-ке қосымшаға енгізілмеген Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus и Psittacula krameri кіші түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
1)
Cacatuidae
Cockatoos:
Какаду
Какаду:
Cacatua goffiniana
I
Танимбар какадуы
Cacatua haematuropygia
I
Филиппин какадуы
Cacatua moluccensis
I
Молукка какадуы
Cacatua sulphurea
I
Кіші сарыайдарлы какаду
Probosciger aterrimus
I
Қара какаду
2)
Loriidae
Lories, lorikeets:
Лоритектестер
Лорилар, лорикеттер:
Eos histrio
I
Көк-қызыл лори
Vini ultramarina
I
Маркиз безгек лори
3)
Psittacidae
Amazons, macaws, parakeets, parrots:
Тотықұстектестер
Амазондар, тоты тотықұстары, ұзынқұйрық тотықұстар, тотықұстар:
Amazona arausiaca
I
Қызылжемсаулы амазон
Amazona auropalliata
I
Сарымойын амазон
Amazona barbadensis
I
Сарыиық амазон
Қызылқұйрық амазон
Amazona brasiliensis
I
Көктелпек амазон
Amazona finschi
I
Патша амазоны
Amazona guildingii
I
Патшалық амазон
Amazona imperialis
I
Кубалық немесе ақбас амазон
Amazona leucocephala
I
Сарыбас амазон
Amazona oratrix
I
Сәнді амазон
Amazona pretrei
I
Қызылқас амазон
Amazona rhodocorytha
I
Тукумандық амазон
Amazona tucumana
I
Түрлі-түсті амазон
Amazona versicolor
I
Күлгінтөс амазон
Amazona vinaсea
I
Жасылжақ амазон
Amazona viridigenalis
I
Пуэрто рико амазоны
Amazona vittata
I
Anodorhynchus spp.
I
Көгілдір тоты (барлық түрлері)
Ara ambiguus
I
Жасыл тоты
Ara glaucogularis
I
Көк жемсаулы тоты
Ara macao
I
Қызыл тоты
Ara militaris
I
Солдат тотысы
Ara rubrogenys
I
Қызылқұлақ тоты
Cyanopsitta spixii
I
Көк тоты
Cyanoramphus cookii
I
Норфолк какарикиі
Cyanoramphus forbesi
I
Чатем какарикиі
Cyanoramphus novaezelandiae
I
Қызылмаңдай какарики
Cyanoramphus saisseti
I
Жаңа каледон какарикиі
Cyclopsitta diophthalma coxeni
I
Коксен інжір тотықұсы
Eunymphicus cornutus
I
Мүйізді тотықұс
Guarouba guarouba
I
Алтын аратинга
Neophema chrysogaster
I
Алтынреңбауыр шөп тотықұсы
Ognorhynchus icterotis
I
Сарықұлақ арара
Pezoporus occidentalis
I
Австралия түнгі тотықұс
Pezoporus wallicus
I
Жер тотықұсы
Pionopsitta pileata
I
Мирта лоритосы
Primolius couloni
I
Тау тотысы
Primolius maracana
I
Көкқанат тоты
Psephotus chrysopterygius
I
Алтынреңиық тотықұс
Psephotus dissimilis
I
Күләпара тотықұсы
Psephotus pulcherrimus
I
Жұмақ тотықұсы
Psittacula echo
I
Маврикия тотықұсы
Psittacus erithacus
I
Қызылқұйрықты жако
Pyrrhura cruentata
I
Көкжемсаулы которра
Rhynchopsitta spp.
I
Жуантұмсықты арара (барлық түрлері)
Strigops habroptilus
I
Какапо немесе жапалақты тотықұс
35.
RHEIFORMES
НАНДУТЕКТЕСТЕР

14)
Zosteropidae
White-eyes:
Белоглазковые
Белоглазки:
Zosterops albogularis
I
Белоглазка норфолкская
30.
PELECANIFORMES
ВЕСЛОНОГИЕ
1)
Fregatidae
Frigatebirds:
Фрегатовые
Фрегаты:
Fregata andrewsi
I
Фрегат рождественский
2)
Pelecanidae
Pelicans:
Пеликановые
Пеликаны:
Pelecanus crispus
I
Пеликан кудрявый
3)
Sulidae
Gannets:
Олушевые
Бакланы:
Papasula abbotti
I
Олуша Абботта
31.
PICIFORMES
ДЯТЛООБРАЗНЫЕ
1)
Capitonidae
Barbets:
Бородатковые
Бородастики:
Semnornis ramphastinus (Colombia)
III
Бородатка тукановая (Колумбия)
2)
Picidae
Woodpeckers:
Дятловые
Дятлы:
Dryocopus javensis richardsi
I
Желна белобрюхая корейская
3)
Ramphastidae
Toucans:
Тукановые
Туканы:
Baillonius bailloni (Argentina)
III
Арасари златогрудый (Аргентина)
Pteroglossus aracari
II
Арасари черногорлый
Pteroglossus castanotis (Argentina)
III
Арасари каштановоухий (Аргентина)
Pteroglossus viridis
II
Арасари зеленый
Ramphastos dicolorus (Argentina)
III
Тукан краснобрюхий (Аргентина)
Ramphastos sulfuratus
II
Тукан радужный
Ramphastos toco
II
Тукан-токо
Ramphastos tucanus
II
Тукан белогрудый
Ramphastos vitellinus
II
Тукан ариель
Selenidera maculirostris (Argentina)
III
Туканчик пятнистоклювый (Аргентина)
32.
PODICIPEDIFORMES
ПОГАНКООБРАЗНЫЕ
1)
Podicipedidae
Grebes:
Поганковые
Поганки:
Podilymbus gigas
I
Поганка атитланская
33.
PROCELLARIIFORMES
ТРУБКОНОСЫЕ
1)
Diomedeidae
Albatrosses:
Альбатросовые
Альбатросы:
Phoebastria albatrus
I
Альбатрос белоспинный
34.
PSITTACIFORMES
ПОПУГАЕОБРАЗНЫЕ
PSITTACIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus and Psittacula krameri, which are not included in the Appendices)
II
ПОПУГАИ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus и Psittacula krameri, которые не включены в приложения к СИТЕС)
1)
Cacatuidae
Cockatoos:
Какаду
Какаду:
Cacatua goffiniana
I
Какаду танимбарский
Cacatua haematuropygia
I
Какаду филиппинский
Cacatua moluccensis
I
Какаду молуккский
Cacatua sulphurea
I
Какаду малый желтохохлый
Probosciger aterrimus
I
Какаду черный
2)
Loriidae
Lories, lorikeets:
Лориевые
Лори, лорикеты:
Eos histrio
I
Лори сине-красный
Vini ultramarina
I
Лори-отшельник маркизский
3)
Psittacidae
Amazons, macaws, parakeets, parrots:
Попугаевые
Амазоны, попугаи ара, длиннохвостые попугаи, попугаи:
Amazona arausiaca
I
Амазон красногорлый
Amazona auropalliata
I
Амазон желтошейный
Amazona barbadensis
I
Амазон желтоплечий
Amazona brasiliensis
I
Амазон краснохвостый
Amazona finschi
I
Амазон синешапочный
Amazona guildingii
I
Амазон королевский
Amazona imperialis
I
Амазон императорский
Amazona leucocephala
I
Амазон кубинский или белоголовый
Amazona oratrix
I
Амазон желтоголовый
Amazona pretrei
I
Амазон роскошный
Amazona rhodocorytha
I
Амазон краснобровый
Amazona tucumana
I
Амазон тукуманский
Amazona versicolor
I
Амазон разноцветный
Amazona vinaсea
I
Амазон лиловогрудый
Amazona viridigenalis
I
Амазон зеленощекий
Amazona vittata
I
Амазон пуэрториканский
Anodorhynchus spp.
I
Гиацинтовые ара (все виды)
Ara ambiguus
I
Ара зеленый
Ara glaucogularis
I
Ара синегорлый
Ara macao
I
Ара красный
Ara militaris
I
Ара солдатский
Ara rubrogenys
I
Ара красноухий
Cyanopsitta spixii
I
Ара синий
Cyanoramphus cookii
I
Какарики норфолкский
Cyanoramphus forbesi
I
Какарики чатемский
Cyanoramphus novaezelandiae
I
Какарики краснолобый
Cyanoramphus saisseti
I
Какарики новокаледонский
Cyclopsitta diophthalma coxeni
I
Попугайчик фиговый Коксена
Eunymphicus cornutus
I
Попугай рогатый
Guarouba guarouba
I
Аратинга золотая
Neophema chrysogaster
I
Попугайчик травяной золотистобрюхий
Ognorhynchus icterotis
I
Арара желтоухий
Pezoporus occidentalis
I
Попугайчик ночной австралийский
Pezoporus wallicus
I
Попугайчик земляной
Pionopsitta pileata
I
Лорито миртовый
Primolius couloni
I
Ара горный
Primolius maracana
I
Ара синекрылый
Psephotus chrysopterygius
I
Попугайчик златоплечий
Psephotus dissimilis
I
Попугайчик капюшоновый
Psephotus pulcherrimus
I
Попугайчик райский
Psittacula echo
I
Попугай маврикийский
Psittacus erithacus
I
Жако краснохвостый
Pyrrhura cruentata
I
Которра синегорлая
Rhynchopsitta spp.
I
Арара толстоклювые (все виды)
Strigops habroptilus
I
Какапо, или совиный попугай
35.
RHEIFORMES
НАНДУОБРАЗНЫЕ

1)
Rheidae
Rheas:
Нандутектестер
Нанду:
Pterocnemia pennata (Except Pterocnemia pennata pennata which is included in Appendix II)
I
Дарвин нандуы (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Pterocnemia pennata pennata кіші тобын қоспағанда)
Pterocnemia pennata pennata
II
Дарвин нандуы (Pterocnemia pennata pennata кіші тобы)
Rhea americana
II
Кәдімгі нанду
36.
SPHENISCIFORMES
ПИНГВИНТЕКТЕСТЕР
1)
Spheniscidae
Penguins:
Пингвинтектестер
Пингвиндер:
Spheniscus demersus
II
Көзілдірікті пингвин
Spheniscus humboldti
I
Гумбольдт пингвині
37.
STRIGIFORMES
Owls:
ЖАПАЛАҚТЕКТЕСТЕР
Жапалақтар:
STRIGIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Sceloglaux albifacies)
II
Жапалақтектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген және Sceloglaux albifacies түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
1)
Strigidae
Owis:
Нағыз жапалақтар
Жапалақтар:
Heteroglaux blewitti
I
Орман байғызы
Mimizuku gurneyi
I
Алып жапалақ
Ninox natalis
I
Рождестволық шибұт жапалақ
2)
Tytonidae
Barn owls:
Құмайтектестер
Құмайлар:
Tyto soumagnei
I
Мадагаскар құмайы
38.
STRUTHIONIFORMES
ТҮЙЕҚҰСТЕКТЕСТЕР
1)
Struthionidae
Ostriches:
Түйеқұстектестер
Түйеқұстар:
Struthio camelus (Only the populations of Algeria, Burkina Faso, Cameroon, the Central African Republic, Chad, Mali, Mauritania, Morocco, the Niger, Nigeria, Senegal and the Sudan; all other populations are not included in the Appendices)
I
Африка түйеқұсы (тек Алжир, Буркин-Фасо, Камерун, Орталық Африка Республикасы, Чад, Мали, Мавритания, Марокко, Нигер, Нигерия, Сенегал және Судан популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген)
39.
TINAMIFORMES
ЖАСЫРЫНҚҰЙРЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Tinamidae
Tinamous:
Жасырынқұйрықтытектестер
Жасырынқұйрықты:
Tinamus solitarius
I
Безгек жасырынқұйрықты немесе арал жасырынқұйрықтысы
40.
TROGONIFORMES
ТРОГОНТЕКТЕСТЕР
1)
Trogonidae
Quetzals:
Трогонтектестер
Кетцальдар:
Pharomachrus mocinno
I
Кетцаль немесе квезал
III. CLASS REPTILIA (REPTILES)
БАУЫРМЕН ЖОРҒАЛАУШЫЛАР КЛАСЫ
41.
CROCODYLIA
Alligators, caimans, crocodiles:
ҚОЛТЫРАУЫНДАР
Аллигаторлар, каймандар, қолтырауындар:
Crocodilia spp.(Except the species included in Appendix I)
II
Қолтырауындар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
1)
Alligatoridae
Alligators, caimans:
Аллигатортектестер
Аллигаторлар, каймандар:
Alligator sinensis
I
Қытай аллигаторы
Caiman crocodilus apaporiensis
I
Апапорис қолтырауын кайманы
Caiman latirostris (Except the population of Argentina,which is included in Appendix II)
I
Жуантұмсықты кайман (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Аргентина популяцияларын қоспағанда)
Melanosuchus niger (Except the population of Brazil,which is included in Appendix II, and the population of Ecuador, which is included in Appendix II and is subject to a zero annuel export quota until an annual export quota has been approved by the CITES Secretariat and the IUCN/SSC Crocodile Specialist Group)
I
Қара кайман (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Бразилия популяциясын және СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген және СИТЕС Хатшылығы және МСОП Қолтырауын түрлерін аман сақтап қалу жөніндегі комиссияның қолтырауындар бойынша мамандар тобы экспортқа жылдық квотаның тиісті мөлшерін бекіткенге дейін экспортқа жылдық нөлдік квота қолданылатын Эквадор популяциясын қоспағанда)

1)
Rheidae
Rheas:
Нандувые
Нанду:
Pterocnemia pennata (Except Pterocnemia pennata pennata which is included in Appendix II)
I
Нанду дарвинов (за исключением подвида Pterocnemia pennata pennata, который включен в приложение II к СИТЕС)
Pterocnemia pennata pennata
II
Нанду дарвинов (подвид Pterocnemia pennata pennata)
Rhea americana
II
Нанду обыкновенный
36.
SPHENISCIFORMES
ПИНГВИНООБРАЗНЫЕ
1)
Spheniscidae
Penguins:
Пингвиновые
Пингвины:
Spheniscus demersus
II
Пингвин очковый
Spheniscus humboldti
I
Пингвин Гумбольдта
37.
STRIGIFORMES
Owls:
СОВООБРАЗНЫЕ
Совы:
STRIGIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Sceloglaux albifacies)
II
Совообразные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и Sceloglaux albifacies)
1)
Strigidae
Owis:
Настоящие совы
Совы:
Heteroglaux blewitti
I
Сыч лесной
Mimizuku gurneyi
I
Совка гигантская
Ninox natalis
I
Сова иглоногая рождественская
2)
Tytonidae
Barn owls:
Сипуховые
Сипухи:
Tyto soumagnei
I
Сипуха мадагаскарская
38.
STRUTHIONIFORMES
СТРАУСООБРАЗНЫЕ
1)
Struthionidae
Ostriches:
Страусовые
Страусы:
Struthio camelus (Only the populations of Algeria, Burkina Faso, Cameroon, the Central African Republic, Chad, Mali, Mauritania, Morocco, the Niger, Nigeria, Senegal and the Sudan; all other populations are not included in the Appendices)
I
Страус африканский (только популяции Алжира, Буркина-Фасо, Камеруна, Центральной Африканской Республики, Чада, Мали, Мавритании, Марокко, Нигера, Нигерии, Сенегала и Судана; все другие популяции не включены в приложения к СИТЕС)
39.
TINAMIFORMES
ТИНАМУОБРАЗНЫЕ
1)
Tinamidae
Tinamous:
Тинамувые
Тинаму:
Tinamus solitarius
I
Тинаму-отшельник или тинаму-пустынник
40.
TROGONIFORMES
ТРОГОНООБРАЗНЫЕ
1)
Trogonidae
Quetzals:
Трогоновые
Кетцали:
Pharomachrus mocinno
I
Кетцаль или квезал
III. CLASS REPTILIA (REPTILES)
КЛАСС РЕПТИЛИИ
41.
CROCODYLIA
Alligators, caimans, crocodiles:
КРОКОДИЛЫ
Аллигаторы, кайманы, крокодилы:
Crocodilia spp.(Except the species included in Appendix I)
II
Крокодилы (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
1)
Alligatoridae
Alligators, caimans:
Аллигаторовые
Аллигаторы, кайманы:
Alligator sinensis
I
Аллигатор китайский
Caiman crocodilus apaporiensis
I
Кайман крокодиловый апапорисский
Caiman latirostris (Except the population of Argentina,which is included in Appendix II)
I
Кайман широкомордый (за исключением популяции Аргентины, которая включена в приложение II к СИТЕС)
Melanosuchus niger (Except the population of Brazil,which is included in Appendix II, and the population of Ecuador, which is included in Appendix II and is subject to a zero annuel export quota until an annual export quota has been approved by the CITES Secretariat and the IUCN/SSC Crocodile Specialist Group)
I
Кайман черный (за исключением популяции Бразилии, которая включена в приложение II к СИТЕС, и популяции Эквадора, которая включена в приложение II к СИТЕС и в отношении которой действует нулевая годовая квота на экспорт до тех пор, пока соответствующий размер годовой квоты на экспорт не будет утвержден Секретариатом СИТЕС и Группой специалистов по крокодилам Комиссии по выживанию видов МСОП)

2)
Crocodylidae
Crocodiles:
Нағыз қолтырауындар
Қолтырауындар:
Crocodylus acutus (Except the population of the Integrated Management District of Mangroves of the Bay of Cispata, Tinajones, La Balsa and Surrounding Areas, Department of Córdoba, Colombia, and the population of Cuba, which are included in Appendix II)
I
Сүйірқанатты қолтырауын (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген, Циспата шығанағының мангро тоғайларын ықпалдасып басқару ауданының, Тинаджонс, Ла Бальс және іргелес облыстардың, Колумбия Кордовы департаменті популяцияларын және Куба популяциясын қоспағанда)
Crocodylus cataphractus
I
Африка тартанаулы қолтырауыны
Crocodylus intermedius
I
Оринок қолтырауыны
Crocodylus mindorensis
I
Филиппин миндоран қолтырауыны
Crocodylus moreletii (Except the population of Belize, which is included in Appendix II with a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes, and the population of Mexico, which is included in Appendix II)
I
Орталық Америка қолтырауыны (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген және коммерциялық мақсаттардағы жабайы үлгілер саудасына нөлдік квота белгіленген Белиз популяциясын және СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Мексика популяциясын қоспағанда)
Crocodylus niloticus (Except the population of Botsvana, Egypt (subject to a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes), Ethiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Mozambique, Namibia, South Africa, Uganda, the United Republic of Tanzania (subject to an annual export quota of no more than 1,600 wild specimens including hunting trophies, in addition to ranched specimens), Zambia and Zimbabwe, which are included in Appendix II)
I
Нил қолтырауыны (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Ботсвана, Мысыр (коммерциялық мақсаттардағы жабайы үлгілер саудасына нөлдік квота белгіленген) популяцияларын қоспағанда, Эфиопия, Кения, Мадагаскар, Малави, Мозамбик, Намибия, Оңтүстік Африка, Уганда, Танзания Біріккен Республикасы (ранчода тұратын үлгілерге қосымша аңшылық олжаларды қоса алғанда, экспортына 1600 жабайы үлгіден аспайтын мөлшерде жылдық квота белгіленген) популяцияларын, Замбия және Зимбабве популяцияларын қоспағанда)
Crocodylus palustris
I
Батпақ қолтырауыны немесе магер
Crocodylus porosus (Except the population of Australia, Indonesia, Malaysia (wild harvest restricted to the State of Sarawak and a zero quota for wild specimens for the other States of Malaysia (Saban and Peninsular Malaysia), with no change in the zero quota unless approved by the Parties) and Papua New Guinea,which are included in Appendix II)
I
Айдарлы қолтырауын (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Австралия, Индонезия, Малайзия популяцияларын (тек Саравак штатында ғана жабайы үлгілірді жинауға рұқсат берілген, Малайзияның басқа штаттарына қатысты (Сабах және Жартыаралдық Малайзия) жабайы үлгілерге нөлдік квота белгіленген, бұл СИТЕС Тараптары квотаның тиісті мөлшерін белгілемейінше қолданылатын болады) және Папуа-Жаңа Гвинея популяцияларын қоспағанда)
Crocodylus rhombifer
I
Куба қолтырауыны
Crocodylus siamensis
I
Сиам қолтырауыны
Osteolaemus tetraspis
I
Доғалтұмсықты қолтырауын
Tomistoma schlegelii
I
Ұзын тұмсық қолтырауын

2)
Crocodylidae
Crocodiles:
Настоящие крокодилы
Крокодилы:
Crocodylus acutus (Except the population of the Integrated Management District of Mangroves of the Bay of Cispata, Tinajones, La Balsa and Surrounding Areas, Department of Córdoba, Colombia, and the population of Cuba, which are included in Appendix II)
I
Крокодил острорылый (за исключением популяции Района интегрированного управления мангровыми зарослями залива Циспата, Тинаджонса, Ла Бальса и прилегающих областей, Департамента Кордова Колумбии, и популяции Кубы, которые включены в приложение II к СИТЕС)
Crocodylus cataphractus
I
Крокодил узкорылый африканский
Crocodylus intermedius
I
Крокодил оринокский
Crocodylus mindorensis
I
Крокодил филиппинский миндоранский
Crocodylus moreletii (Except the population of Belize, which is included in Appendix II with a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes, and the population of Mexico, which is included in Appendix II)
I
Крокодил центральноамериканский (за исключением популяции Белиз, которая включена в приложение II к СИТЕС и в отношении которой установлена нулевая квота на торговлю дикими образцами в коммерческих целях, и популяции Мексики, которая включена в приложение II к СИТЕС)
Crocodylus niloticus (Except the population of Botsvana, Egypt (subject to a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes), Ethiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Mozambique, Namibia, South Africa, Uganda, the United Republic of Tanzania (subject to an annual export quota of no more than 1,600 wild specimens including hunting trophies, in addition to ranched specimens), Zambia and Zimbabwe, which are included in Appendix II)
I
Крокодил нильский (за исключением популяций Ботсваны, Египта (в отношении которых установлена нулевая квота на торговлю дикими образцами в коммерческих целях), Эфиопии, Кении, Мадагаскара, Малави, Мозамбика, Намибии, Южной Африки, Уганды, Объединенной Республики Танзания (в отношении которых установлена годовая квота на экспорт в размере не более 1600 диких образцов, включая охотничьи трофеи, в дополнение к образцам, живущим на ранчо), Замбии и Зимбабве, которые включены в приложение II к СИТЕС)
Crocodylus palustris
I
Крокодил болотный, или магер
Crocodylus porosus (Except the population of Australia, Indonesia, Malaysia (wild harvest restricted to the State of Sarawak and a zero quota for wild specimens for the other States of Malaysia (Saban and Peninsular Malaysia), with no change in the zero quota unless approved by the Parties) and Papua New Guinea,which are included in Appendix II)
I
Крокодил гребнистый (за исключением популяций Австралии, Индонезии, Малайзии (сбор диких образцов разрешен только в штате Саравак, а в отношении других штатов Малайзии (Сабах и Полуостровная Малайзия) на дикие образцы установлена нулевая квота, которая действует до тех пор, пока соответствующий размер квоты не будет утвержден Сторонами СИТЕС) и Папуа-Новой Гвинеи, которые включены в приложение II к СИТЕС)
Crocodylus rhombifer
I
Крокодил кубинский
Crocodylus siamensis
I
Крокодил сиамский
Osteolaemus tetraspis
I
Крокодил тупорылый
Tomistoma schlegelii
I
Крокодил гавиаловый

3)
Gavialidae
Gavials:
Ұзын тұмсық қолтырауын
Ұзын тұмсық қолтырауын:
Gavialis gangeticus
I
Ганг ұзын тұмсық қолтырауыны
42.
RHYNCHOCEPHALIA
ҚҰСТҰМСЫҚБАСТАР
1)
Sphenodontidae
Tuataras:
Сынатістілер
Туатаралар:
Sphenodon spp.
I
Гаттерия немесе туатара (барлық түрлері)
43.
SAURIA
КЕСІРТКІЛЕР
1)
Agamidae
Spiny-tailed lizard,agamas:
Ешкіемертектестер
Тікенқұйрық ешкіемерлер:
Saara spp.
II
Саара (барлық түрлері)
Uromastyx spp.
II
Тікенқұйрық ешкіемерлер (барлық түрлері)
2)
Anguidae
Alligator lizards:
Ұршықсап кесірткілер
Аллигатор кесірткі:
Abronia spp. (except the species included in Appendix I) (zero export quota for wild specimens for Abronia aurita, A.gaiophantasma, A.montecristoi, A.salvadorensis and A.vasconcelosii)
II
Аброния кесірткісі (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis және A. vasconcelosii жабайы түрлерінің экспортына қатысты нөлдік квота белгіленген)
Abronia anzuetoi
I
Анцуетои аброниясы
Abronia campbelli
I
Кампбелли аброниясы
Abronia fimbriata
I
Фимбриат аброниясы
Abronia frosti
I
Фрости аброниясы
Abronia meledona
I
Меледон аброниясы
3)
Chamaeleonidae
Chameleons:
Құбылғылартектестер
Құбылғылар:
Archaius spp.
II
Архаиус құбылғылары (барлық түрлері)
Bradypodion spp.
II
Тау ала құбылғылары (барлық түрлері)
Brookesia spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Брукезия (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Brookesia perarmata
I
Сауытты брукезия
Calumma spp.
II
Калумм құбылғылары (барлық түрлері)
Chamaeleo spp.
II
Нағыз құбылғылар (барлық түрлері)
Furcifer spp.
II
Мадагаскар тау құбылғылары (барлық түрлері)
Kinyongia spp.
II
Киньонг құбылғылары (барлық түрлері)
Nadzikambia spp.
II
Надзикамбий құбылғылары (барлық түрлері)
Palleon spp.
II
Паллеон (барлық түрлері)
Rhampholeon spp.
II
Африка қортық құбылғылары (барлық түрлері)
Rieppeleon spp.
II
Риппелион (барлық түрлері)
Trioceros spp.
II
Триосерос (барлық түрлері)
4)
Cordylidae
Spiny-tailed lizards:
Белбеуқұйрықтылар
Тікенқұйрық қолтырауын:
Cordylus spp.
II
Белбеуқұйрықтылар (барлық түрлері)
Hemicordylus spp.
II
Нағыз белбеуқұйрықтылар (барлық түрлері)
Karusaurus spp.
II
Карусаурус (барлық түрлері)
Namazonurus spp.
II
Намазонурус (барлық түрлері)
Ninurta spp.
II
Нинурта (барлық түрлері)
Ouroborus spp.
II
Оуроборус (барлық түрлері)
Pseudocordylus spp.
II
Жалғанкордилюстар (барлық түрлері)
Smaug spp.
II
Смауг (барлық түрлері)
5)
Gekkonidae
Geckos:
Жармасқытектестер
Жармасқылар:
Cnemaspis psychedelica
I
Психоделиялық жармасқы
Dactylocnemis spp. (New Zeeland)
III
Дактулокнемис (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Hoplodactylus spp. (New Zeeland)
III
гоплодактилус жармасқысы (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Lygodactylus williamsi
I
Вильямс қортық жармасқысы
Mokopirirakau spp. (New Zeeland)
III
Мокопириракау (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Nactus serpensinsula
II
Жылан аралы жармасқысы
Naultinus spp.
II
Жаңа Зеландия тірі туатын жармасқы (барлық түрлері)
Paroedura masobe
II
Пароэдура масоба
Phelsuma spp.
II
Күндізгі жармасқылар (барлық түрлері)
Rhoptropella spp.
II
Фоптропелла (барлық түрлері)
Toropuku spp. (New Zeeland)
III
Торопуку (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Tukutuku spp. (New Zeeland)
III
Токукуки (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Uroplatus spp.
II
Мадагаскар жалпаққұйрықты жармасқы (барлық түрлері)
Woodworthia spp. (New Zeeland)
III
Вудворсия (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)

3)
Gavialidae
Gavials:
Гавиаловые
Гавиалы:
Gavialis gangeticus
I
Гавиал гангский
42.
RHYNCHOCEPHALIA
КЛЮВОГОЛОВЫЕ
1)
Sphenodontidae
Tuataras:
Клинозубые
Туатары:
Sphenodon spp.
I
Гаттерия, или туатара (все виды)
43.
SAURIA
ЯЩЕРИЦЫ
1)
Agamidae
Spiny-tailed lizard,agamas:
Агамовые
Шипохвосты агамы:
Saara spp.
II
Саара (все виды)
Uromastyx spp.
II
Шипохвосты (все виды)
2)
Anguidae
Alligator lizards:
Веретеницевые
Аллигаторовые ящерицы:
Abronia spp. (except the species included in Appendix I) (zero export quota for wild specimens for Abronia aurita, A.gaiophantasma, A.montecristoi, A.salvadorensis and A.vasconcelosii)
II
Особи абронии (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. В отношении диких образцов Abronia aurita, A. gaiophantasma,
A. montecristoi, A. salvadorensis и A. vasconcelosii установлена нулевая квота на экспорт)
Abronia anzuetoi
I
Аброния анцуетои
Abronia campbelli
I
Аброния кампбелли
Abronia fimbriata
I
Аброния фимбриата
Abronia frosti
I
Аброния фрости
Abronia meledona
I
Аброния меледона
3)
Chamaeleonidae
Chameleons:
Хамелеоновые
Хамелеоны:
Archaius spp.
II
Хамелеоны Архаиус (все виды)
Bradypodion spp.
II
Хамелеоны пестрые горные (все виды)
Brookesia spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Брукезии (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Brookesia perarmata
I
Брукезия панцирная
Calumma spp.
II
Хамелеоны калумма (все виды)
Chamaeleo spp.
II
Хамелеоны настоящие (все виды)
Furcifer spp.
II
Горные мадагаскарские хамелеоны (все виды)
Kinyongia spp.
II
Хамелеоны киньонгские (все виды)
Nadzikambia spp.
II
Хамелеоны надзикамбия (все виды)
Palleon spp.
II
Паллеон (все виды)
Rhampholeon spp.
II
Африканские карликовые хамелеоны (все виды)
Rieppeleon spp.
II
Риппелион (все виды)
Trioceros spp.
II
Триосерос (все виды)
4)
Cordylidae
Spiny-tailed lizards:
Поясохвостыe
Шипохвосты:
Cordylus spp.
II
Поясохвосты (все виды)
Hemicordylus spp.
II
Настоящие поясохвосты (все виды)
Karusaurus spp.
II
Карусаурус (все виды)
Namazonurus spp.
II
Намазонурус (все виды)
Ninurta spp.
II
Нинурта (все виды)
Ouroborus spp.
II
Оуроборус (все виды)
Pseudocordylus spp.
II
Псевдокордилюсы (все виды)
Smaug spp.
II
Смауг (все виды)
5)
Gekkonidae
Geckos:
Гекконовые
Гекконы:
Cnemaspis psychedelica
I
Геккон психоделический
Dactylocnemis spp. (New Zeeland)
III
Дактулокнемис (все виды) (Новая Зеландия)
Hoplodactylus spp. (New Zeeland)
III
Гекконы гоплодактилус (все виды) (Новая Зеландия)
Lygodactylus williamsi
I
Карликовый геккон Вильямса
Mokopirirakau spp. (New Zeeland)
III
Мокопириракау (все виды) (Новая Зеландия)
Nactus serpensinsula
II
Геккон змеиноостровной
Naultinus spp.
II
Живородящие новозеландские гекконы (все виды)
Paroedura masobe
II
Пароэдура масоба
Phelsuma spp.
II
Гекконы дневные (все виды)
Rhoptropella spp.
II
Фоптропелла (все виды)
Toropuku spp. (New Zeeland)
III
Торопуку (все виды) (Новая Зеландия)
Tukutuku spp. (New Zeeland)
III
Токукуки (все виды) (Новая Зеландия)
Uroplatus spp.
II
Плоскохвостые мадагаскарские гекконы (все виды)
Woodworthia spp. (New Zeeland)
III
Вудворсия (все виды) (Новая Зеландия)

6)
Helodermatidae
Beaded lizards, gila monsters:
Улытістілер
Улытісті кесірткісілер:
Heloderma spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Улытістілер (барлық түрлері) (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Heloderma horridum charlesbogerti
I
Сарышаян, тола-хини
7)
Iguanidae
Iguanas:
Игуантектестер
Игуандар:
Amblyrhynchus cristatus
II
Галапогос теңіз игуанасы
Brachylophus spp.
I
Фиджи жолақты игуанасы (барлық түрлері)
Conolophus spp.
II
Конолофтар (барлық түрлері)
Ctenosaura bakeri
II
Утиль игуанасы (черная)
Ctenosaura melanosterna
II
Қаратөс тікенқұйрық игуана
Ctenosaura oedirhina
II
Роатан тікенқұйрық игуанасы
Ctenosaura palearis
II
Мотагуауан тікенқұйрық игуанасы
Cyclura spp.
I
Сақинақұйрық игуаналар (барлық түрлері)
Iguana spp.
II
Iguana текті игуана (барлық түрлері)
Phrynosoma blainvillii
II
Блаинвилли құрбақатәріздес кесірткі (мүйізді)
Phrynosoma cerroense
II
Серронсе құрбақатәріздес кесірткі (мүйізді)
Phrynosoma coronatum
II
Жағалық құрбақатәріздес кесірткі (мүйізді)
Phrynosoma wigginsi
II
Уигинси құрбақатәріздес кесірткі (мүйізді)
Sauromalus varius
I
Чаквелла сан-эстебанская
8)
Lacertidae
Lizards:
Нағыз кесірткілер
Кесірткілер:
Gallotia simonyi
I
Симони канар кесірткісі
Podarcis lilfordi
II
Лилфорда немесе балеар кесірткісі
Podarcis pityusensis
II
Петиусен кесірткісі
9)
Lanthanotidae
Earless monitor lizards:
Құлақсыз келестер
Құлақсыз келестер:
Lanthanotidae spp. (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Құлақсыз келестер (барлық түрлері) (жабайы түрлеріне қатысты коммерциялық мақсаттағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
10)
Scincidae
Skinks:
Сцинктектестер
Сцинктер:
Corucia zebrata
II
Берікқұйрықты алып сцинк
11)
Teiidae
Caiman lizards, tegu lizards:
Тейидтер
Кайман кесірткісі, жакруару:
Crocodilurus amazonicus
II
Амазония қолтырауынқұйрықты кесірткісі
Dracaena spp.
II
Кайман кесірткісі (барлық түрлері)
Salvator spp.
II
Сальватор (барлық түрлері)
Tupinambis spp.
II
Тегу немесе тупинамбустар (барлық түрлері)
12)
Varanidae
Monitor lizards:
Келестектестер
Келестер:
Varanus spp.(Except the species included in Appendix I)
II
Келестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Varanus bengalensis
I
Бенгалия келесі
Varanus flavescens
I
Сары келес
Varanus griseus
I
Сұр келес
Varanus komodoensis
I
Алып келес
Varanus nebulosus
I
Камод келесі немесе Сұрғылт келес
13)
Xenosauridae
Chines crocodile lizard:
Ксенозаврлар
Қолтырауынтәріздес шинизавр:
Shinisaurus crocodilurus
I
Қолтырауынтәріздес ксенозавр
44.
SERPENTES
ЖЫЛАНДАР
1)
Boidae
Boas:
Жалғанаяқ жыландар (айдаһарлар)
Айдаһарлар:
Boidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Айдаһарлар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Acrantophis spp.
I
Мадагаскар айдаһарлары (барлық түрлері)
Boa constrictor occidentalis
I
Аргентина айдаһарлары
Epicrates inornatus
I
Пуэрто рико жылтырерін айдаһары
Epicrates monensis
I
Мона аралының жылтырерін айдаһары
Epicrates subflavus
I
Ямайка жылтырерін сары айдаһар
Sanzinia madagascariensis
I
Мадагаскар ағаш айдаһары

6)
Helodermatidae
Beaded lizards, gila monsters:
Ядозубы
Ящерицы-ядозубы:
Heloderma spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Ядозубы (все виды) (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Heloderma horridum charlesbogerti
I
Скорпион, тола-хини
7)
Iguanidae
Iguanas:
Игуановые
Игуаны:
Amblyrhynchus cristatus
II
Игуана морская галапогосская
Brachylophus spp.
I
Игуаны полосатые фиджийские (все виды)
Conolophus spp.
II
Конолофы (все виды)
Ctenosaura bakeri
II
Игуана утильская (черная)
Ctenosaura melanosterna
II
Игуана шипохвостая черногрудная
Ctenosaura oedirhina
II
Игуана шипохвостая роатанская
Ctenosaura palearis
II
Игуана шипохвостая мотагуауанская
Cyclura spp.
I
Игуаны кольцехвостые (все виды)
Iguana spp.
II
Игуаны рода Iguana (все виды)
Phrynosoma blainvillii
II
Ящерица жабовидная (рогатая) блаинвилли
Phrynosoma cerroense
II
Ящерица жабовидная (рогатая) серронсе
Phrynosoma coronatum
II
Ящерица жабовидная (рогатая) береговая
Phrynosoma wigginsi
II
Ящерица жабовидная (рогатая) уигинси
Sauromalus varius
I
Чаквелла сан-эстебанская
8)
Lacertidae
Lizards:
Ящерицы настоящие
Ящерицы:
Gallotia simonyi
I
Ящерица канарская Симони
Podarcis lilfordi
II
Ящерица Лилфорда, или балеарская
Podarcis pityusensis
II
Ящерица петиусенская
9)
Lanthanotidae
Earless monitor lizards:
Безухие вараны
Безухие вараны:
Lanthanotidae spp. (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Безухие вараны (все виды) (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
10)
Scincidae
Skinks:
Сцинковые
Сцинки:
Corucia zebrata
II
Сцинк цепкохвостый гигантский
11)
Teiidae
Caiman lizards, tegu lizards:
Тейиды
Каймановые ящерицы, жакруару:
Crocodilurus amazonicus
II
Крокодилохвостая ящерица амазонская
Dracaena spp.
II
Ящерицы каймановые (все виды)
Salvator spp.
II
Сальватор (все виды)
Tupinambis spp.
II
Тегу, или тупинамбусы (все виды)
12)
Varanidae
Monitor lizards:
Варановые
Вараны:
Varanus spp.(Except the species included in Appendix I)
II
Вараны (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Varanus bengalensis
I
Варан бенгальский
Varanus flavescens
I
Варан желтый
Varanus griseus
I
Варан серый
Varanus komodoensis
I
Варан комодский, или гигантский
Varanus nebulosus
I
Варан дымчатый
13)
Xenosauridae
Chines crocodile lizard:
Ксенозавры
Крокодиловый шинизавр:
Shinisaurus crocodilurus
I
Ксенозавр крокодиловый
44.
SERPENTES
ЗМЕИ
1)
Boidae
Boas:
Ложноногие (удавообразные) змеи
Удавы:
Boidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Удавы (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Acrantophis spp.
I
Удавы мадагаскарские (все виды)
Boa constrictor occidentalis
I
Удав аргентинский
Epicrates inornatus
I
Удав гладкогубый пуэрториканский
Epicrates monensis
I
Удав гладкогубый острова Мона
Epicrates subflavus
I
Удав гладкогубый ямайский желтый
Sanzinia madagascariensis
I
Удав древесный мадагаскарский

2)
Bolyeriidae
Round island boas:
Болиеридтер
Маскарен айдаһарлары немесе болиеридтер:
Bolyeriidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Маскарен айдаһарлары немесе болиеридтер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Bolyeria multocarinata
I
Көптөсқыр болиерия
Casarea dussumieri
I
Маскарен ағаш айдаһары
3)
Colubridae
Typical snakes,water snakes, whipsnakes:
Сарбасжылантектестер
Сарбасжыландар, су жыландары, Америка қамшытәріздес абжылан:
Atretium schistosum (India)
III
Төсқыржоталы қатпарлы тас сарбасжыланы (Үндістан)
Cerberus rhynchops (India)
III
Итбас сарбасжыланы (Үндістан)
Clelia clelia
II
Муссурана
Cyclagras gigas
II
Бразилия алып сарбасжыланы
Elachistodon westermanni
II
Үнді жұмыртқақоректі жыланы
Ptyas mucosus
II
Үлкенкөз абжылан
Xenochrophis piscator (India)
III
Шнайдер балықшы-сарбасжыланы (Үндістан)
Xenochrophis schnurrenbergeri (India)
III
Щнарренбергер балықшы-сарбасжыланы (Үндістан)
Xenochrophis tytleri (India)
III
Тайтлера балықшы-сарбасжыланы (Үндістан)
4)
Elapidae
Cobras, coral snakes:
Аспидтектес жыландар
Кеңалқым жылан, маржан жыландар:
Hoplocephalus bungaroides
II
Бунгартәріздес гоплоцефал
Micrurus diastema (Honduras)
III
"Диастема" маржан сарыбас қаражыланы (Гондурас)
Micrurus nigrocinctus (Honduras)
III
Маржан қарабелдік сарыбас қаражылан (Гондурас)
Руатанус сарыбас қаражылан (Гондурас)
Micrurus ruatanus (Honduras)
III
Қытай кеңалқым жыланы
Naja atra
II
Кеңалқым сақиналы жылан
Naja kaouthia
II
Мандалай кеңалқым жылан
Naja mandalayensis
II
Үнді кеңалқым жыланы
Naja naja
II
Орталық Азия кеңалқым жыланы
Naja oxiana
II
Филлипин кеңалқым жыланы
Naja philippinensis
II
Андаман кеңалқым жылан
Naja sagittifera
II
Оңтүстік-Филлипин кеңалқым жыланы
Naja samarensis
II
Сиам кеңалқым жыланы
Naja siamensis
II
Үнді түкіргіш кеңалқым жыланы
Naja sputatrix
II
Суматра кеңалқым жылан
Naja sumatrana
II
Патшалық кеңалқым жыланы
Ophiophagus hannah
II
Бунгартәріздес гоплоцефал
5)
Loxocemidae
Mexican dwarf boas:
Жаңа құрлық питондары
Мексика қортық торлы питон:
Loxocemidae spp.
II
Екітүсті жыландар (барлық түрлері)
6)
Pythonidae
Pythons:
Торлы питондар
Торлы питондар
Pythonidae spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Торлы айдаһарлар (барлық түрлері) (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Python molurus molurus
I
Жолбарыс ақшыл торлы айдаһары
7)
Tropidophiidae
Wood boas:
Құрлық торлы айдаһарлары
Ағаш торлы айдаһарлары:
Tropidophiidae spp.
II
Құрлық торлы питондары (барлық түрлері)
8)
Viperidae
Vipers:
Сұржыландар
Сұржыландар:
Atheris desaixi
II
Аша бұтақ сұржылыны
Bitis worthingtoni
II
Кения тау сұржылыны
Crotalus durissus (Honduras)
III
Үрейлі сылдырмақты жылан немесе каскавелла (Гондурас)
Daboia russelli (India)
III
Тізбекті сұржылан (Үндістан)
Trimeresurus mangshanensis
II
Мангшан куфиясы
Vipera ursinii (Only the population of Europe, except the area which formerly constituted the Union of Soviet Socialist Republics; these latter populations are not included in the Appendices)
I
Дала сұржыланы (бұрын Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының аумағын құраған аумақтарды қоспағанда, тек Еуропа популяциясы ғана (бұл аумақтардың популяциялары СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген)
Vipera wagneri
II
Вагнер сұржыланы
45.
TESTUDINES
ТАСБАҚАЛАР

2)
Bolyeriidae
Round island boas:
Болиериды
Маскаренские удавы или болиериды:
Bolyeriidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Маскаренские удавы или болиериды (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Bolyeria multocarinata
I
Болиерия многокилевая
Casarea dussumieri
I
Удав древесный маскаренский
3)
Colubridae
Typical snakes,water snakes, whipsnakes:
Ужеобразные
Ужеобразные змеи, водяные змеи, американский кнутовидный полоз:
Atretium schistosum (India)
III
Уж килеспинный сланцевый (Индия)
Cerberus rhynchops (India)
III
Уж собакоголовый (Индия)
Clelia clelia
II
Муссурана
Cyclagras gigas
II
Уж бразильский гигантский
Elachistodon westermanni
II
Змея яйцеед индийская
Ptyas mucosus
II
Полоз большеглазый
Xenochrophis piscator (India)
III
Уж-рыболов Шнайдера (Индия)
Xenochrophis schnurrenbergeri (India)
III
Уж-рыболов Щнарренбергера (Индия)
Xenochrophis tytleri (India)
III
Уж-рыболов Тайтлера (Индия)
4)
Elapidae
Cobras, coral snakes:
Аспидовые змеи
Кобры, коралловые змеи:
Hoplocephalus bungaroides
II
Гоплоцефал бунгаровидный
Micrurus diastema (Honduras)
III
Аспид коралловый "диастема" (Гондурас)
Micrurus nigrocinctus (Honduras)
III
Аспид коралловый чернопоясный (Гондурас)
Micrurus ruatanus (Honduras)
III
Аспид руатанус (Гондурас)
Naja atra
II
Кобра китайская
Naja kaouthia
II
Кобра моноклевая
Naja mandalayensis
II
Кобра мандалайская
Naja naja
II
Кобра индийская
Naja oxiana
II
Кобра среднеазиатская
Naja philippinensis
II
Кобра филиппинская
Naja sagittifera
II
Кобра андаманская
Naja samarensis
II
Кобра южно-филлипинская
Naja siamensis
II
Кобра сиамская
Naja sputatrix
II
Кобра индийская плюющая
Naja sumatrana
II
Кобра суматранская
Ophiophagus hannah
II
Кобра королевская
5)
Loxocemidae
Mexican dwarf boas:
Питоны Нового Света
Мексиканский карликовый удав:
Loxocemidae spp.
II
Двухцветные змеи (все виды)
6)
Pythonidae
Pythons:
Питоны
Питоны:
Pythonidae spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Питоны (все виды) (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Python molurus molurus
I
Питон тигровый светлый
7)
Tropidophiidae
Wood boas:
Земляные удавы
Древесные удавы:
Tropidophiidae spp.
II
Удавы земляные (все виды)
8)
Viperidae
Vipers:
Гадюковые
Гадюки:
Atheris desaixi
II
Кустарниковая гадюка Аша
Bitis worthingtoni
II
Гадюка горная кенийская
Crotalus durissus (Honduras)
III
Гремучник страшный, или каскавелла (Гондурас)
Daboia russelli (India)
III
Гадюка цепочная (Индия)
Trimeresurus mangshanensis
II
Куфия мангшанская
Vipera ursinii (Only the population of Europe, except the area which formerly constituted the Union of Soviet Socialist Republics; these latter populations are not included in the Appendices)
I
Гадюка степная (только популяция Европы, за исключением территорий, которые ранее составляли территорию Союза Советских Социалистических Республик (популяции этих территорий не включены в приложения к СИТЕС)
Vipera wagneri
II
Гадюка Вагнера
45.
TESTUDINES
ЧЕРЕПАХИ

1)
Сarettochelyidae
Pig-nosed turtles:
Екітырнақты тасбақалар
Екітырнақты тасбақалар:
Carettochelys insculpta
II
Екітырнақты тасбақалар
2)
Chelidae
Austro-American sideneck turtles:
Жыланмойын тасбақалар
Chelodina mccordi (Zero export quota for specimens from the wild)
II
Австралия жыланмойын тасбақасы (жабайы үлгілер экспортына нөлдік квота белгіленген)
Pseudemydura umbrina
I
Құрбақа батпақ тасбақасы
3)
Cheloniidae
Sea turtles:
Теңіз құрбақалары
Теңіз құрбақалары:
Cheloniidae spp.
I
Теңіз құрбақалары (барлық түрлері)
4)
Chelydridae
Snapping turtles:
Тістейтін тасбақалар
Кайман тасбақалары:
Chelydra serpentine (United States of America )
III
Кайман тасбақасы (Америка Құрама Штаттары)
Macrochelys temminckii (United States of America )
III
Гриф тасбақасы (Америка Құрама Штаттары)
5)
Dermatemydidae
Central American river turtles:
Мексика тасбақасы
Табаско тасбақасы:
Dermatemys mawii
II
Мексика тасбақасы
6)
Dermochelyidae
Leatherback turtles:
Терілі тасбақалар
Терілі тасбақалар:
Dermochelys coriacea
I
Терілі тасбақалар
7)
Emydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Тұщысу тасбақалары
Қорапша тасбақалар, тұщысу тасбақалары:
Clemmys guttata
II
Шұбар тасбақа
Emydoidea blandingii
II
Америка батпақ тасбақасы
Glyptemys insculpta
II
Орман су тасбақасы
Glyptemys muhlenbergii
I
Мюленберг су тасбақасы
Graptemys spp. (United States of America)
III
Өркешті тасбақалар (барлық түрлері) (Америка Құрама Штаттары)
Malaclemus terrapin
II
Адырлы тасбақа
Terrapene spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Қорапша тасбақалар (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)
Terrapene coahuila
I
Мексика қорапша тасбақасы
8)
Geoemydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Тұщысу тасбақалары
Қорапша тасбақалар, тұщысу тасбақалары:
Batagur affinis
I
Әшекейлі батагур (Каллагур)
Batagur baska
I
Батагур баска
Batagur borneoensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Борней батагуры (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Batagur dhongoka
II
Үшжолақты жабын тасбақасы
Batagur kachuga
II
Бенгалия жабын тасбақасы
Batagur trivittata (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Бирман жабын тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Cuora spp. (Zero quota for wild specimens for commercial purposes for Cuora aurocapitata, C.bourreti, C.flavomarginata, C.galbinifrons, C.mccordi, C.mouhotii, C.pani, C.picturata, C.trifasciata, C.yunnanensis and C.zhoui
II
Шарнир тасбақалары (барлық түрлері) (Cuora aurocapitata, C. bourreti, C. flavomarginata, C. galbinifrons, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. picturata, C. trifasciata, C. yunnanensis және C. zhoui жабайы үлгілерге коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Cyclemys spp.
II
Топсалы тасбақалар (барлық түрлері)
Geoсlemys hamiltonii
I
Гамильтон тасбақасы
Geoemyda japonica
II
Жапон тау тасбақасы
Geoemyda spengleri
II
Спенглертау тасбақасы
Hardella thurjii
II
Диадемалы тасбақа
Heosemys annandalii (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Храм тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Heosemys depressa (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Депресс тікенекті тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Heosemys grandis
II
Үндіқытай тасбақасы
Heosemys spinosa
II
Тікенекті тасбақа
Leucocephalon yuwonoi
II
Сулавесс орман тасбақасы
Malayemys macrocephala
II
Малай тасбақасы (ұлужегіш)
Malayemys subtrijuga
II
Үшайдарлы малай тасбақасы (Меконг ұлужегіш тасбақа)
Mauremys annamensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Вьетнам тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Mauremys iversoni (China)
III
Қытай су тасбақасы (Қытай)
Mauremys japonica
II
Жапон тасбақасы
Mauremys megalocephala (China)
III
Жуанбас тасбақа (Қытай)
Mauremys mutica
II
Азиялық түсті тоған тасбақасы
Mauremys nigricans
II
Қытай қызылмойын тасбақасы
Mauremys pritchardi (China)
III
Су тасбақасы (Қытай)
Mauremys reevesii (China)
III
Қытай үшкильді тасбақасы (Қытай)
Mauremys sinensis (China)
III
Қытай жолақмойын тасбақасы (Қытай)
Melanochelys tricarinata
I
Трикаринат үшкильді тасбақасы
Melanochelys trijuga
II
Үнді қарабауыр үшкильді тасбақасы
Morenia ocellata
I
Шегіркөз тасбақа
Morenia petersi
II
Үнді шегіркөз тасбақасы
Notochelys platynota
II
Жалпақарқа тасбақа
Ocadia glyphistoma (China)
III
Глуфистом Қытай жолақарқа тасбақасы (Қытай)
Ocadia philippeni (China)
III
Филиппени Қытай жолақмойын тасбақасы (Қытай)
Orlitia borneensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Калимантан тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Pangshugra spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Жабын тасбақа (барлық түрлері) (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Pangshura tecta
I
Үнді жабын тасбақасы
Sacalia bealei
II
Сакалия, Бил төрткөз тасбақасы
Sacalia pseudocellata (China)
III
Жалғанкөз сакалия (Қытай)
Sacalia quadriocellata
II
Төрткөз сакалия
Siebenrockiella crassicollis
II
Тұщы су қара тасбақа
Siebenrockiella leytensis
II
Тұщы су немесе Филиппин орман тасбақасы
Vijayachelys silvatica
II
Тікенекті орман тасбақасы немесе сарыбас тасбақа

1)
Сarettochelyidae
Pig-nosed turtles:
Двукоготные черепахи
Двукоготные черепахи:
Carettochelys insculpta
II
Черепаха двукоготная
2)
Chelidae
Austro-American sideneck turtles:
Змеиношеие
Змеиношеие черепахи:
Chelodina mccordi (Zero export quota for specimens from the wild)
II
Австралийская змеиношеяя черепаха (на экспорт диких образцов установлена нулевая квота)
Pseudemydura umbrina
I
Черепаха жабья болотная
3)
Cheloniidae
Sea turtles:
Морские черепахи
Морские черепахи:
Cheloniidae spp.
I
Черепахи морские (все виды)
4)
Chelydridae
Snapping turtles:
Кусающиеся черепахи
Каймановые черепахи:
Chelydra serpentine (United States of America )
III
Каймановая черепаха (Соединенные Штаты Америки)
Macrochelys temminckii (United States of America )
III
Грифовая черепаха (Соединенные Штаты Америки)
5)
Dermatemydidae
Central American river turtles:
Мексиканские черепахи
Табаскские черепахи:
Dermatemys mawii
II
Мексиканская черепаха
6)
Dermochelyidae
Leatherback turtles:
Кожистые черепахи
Кожистые черепахи:
Dermochelys coriacea
I
Черепаха кожистая
7)
Emydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Пресноводные черепахи
Коробчатые черепахи, пресноводные черепахи:
Clemmys guttata
II
Пятнистая черепаха
Emydoidea blandingii
II
Болотная американская черепаха
Glyptemys insculpta
II
Черепаха водяная лесная
Glyptemys muhlenbergii
I
Черепаха водяная Мюленберга
Graptemys spp. (United States of America)
III
Горбатые черепахи (все виды) (Соединенные Штаты Америки)
Malaclemus terrapin
II
Бугорчатая черепаха
Terrapene spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Черепахи коробчатые (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Terrapene coahuila
I
Черепаха коробчатая мексиканская
8)
Geoemydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Пресноводные черепахи
Коробчатые черепахи, пресноводные черепахи:
Batagur affinis
I
Батагур (Каллагур) расписная
Batagur baska
I
Батагур баска
Batagur borneoensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Батагур борнейский (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Batagur dhongoka
II
Кровельная черепаха трехполосная
Batagur kachuga
II
Кровельная черепаха бенгальская
Batagur trivittata (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Кровельная черепаха бирманская (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Cuora spp. (Zero quota for wild specimens for commercial purposes for Cuora aurocapitata, C.bourreti, C.flavomarginata, C.galbinifrons, C.mccordi, C.mouhotii, C.pani, C.picturata, C.trifasciata, C.yunnanensis and C.zhoui
II
Шарнирные черепахи (все виды) (в отношении диких образцов Cuora aurocapitata, C. bourreti, C. flavomarginata, C. galbinifrons, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. picturata, C. trifasciata, C. yunnanensis и C. zhoui установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Cyclemys spp.
II
Шиповатые черепахи (все виды)
Geoсlemys hamiltonii
I
Черепаха Гамильтона
Geoemyda japonica
II
Горная черепаха японская
Geoemyda spengleri
II
Горная черепаха Спенглера
Hardella thurjii
II
Черепаха диадемовая
Heosemys annandalii (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха храмовая (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Heosemys depressa (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха колючая депресса (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Heosemys grandis
II
Черепаха индокитайская
Heosemys spinosa
II
Черепаха колючая
Leucocephalon yuwonoi
II
Черепаха лесная сулавесская
Malayemys macrocephala
II
Черепаха малайская (улиткоед)
Malayemys subtrijuga
II
Черепаха малайская трехгребенчатая (Меконгская черепаха улиткоед)
Mauremys annamensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха вьетнамская (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Mauremys iversoni (China)
III
Черепаха китайская водяная (Китай)
Mauremys japonica
II
Черепаха японская
Mauremys megalocephala (China)
III
Черепаха толстоголовая (Китай)
Mauremys mutica
II
Черепаха азиатская цветная прудовая
Mauremys nigricans
II
Черепаха китайская красношейная
Mauremys pritchardi (China)
III
Черепаха водяная (Китай)
Mauremys reevesii (China)
III
Черепаха китайская трехкилевая (Китай)
Mauremys sinensis (China)
III
Черепаха китайская полосатошейная (Китай)
Melanochelys tricarinata
I
Черепаха трехкилевая трикарината
Melanochelys trijuga
II
Черепаха трехкилевая чернобрюхая индийская
Morenia ocellata
I
Черепаха глазчатая
Morenia petersi
II
Черепаха глазчатая индийская
Notochelys platynota
II
Черепаха плоскоспинная
Ocadia glyphistoma (China)
III
Черепаха китайская полосатошейная глуфистома (Китай)
Ocadia philippeni (China)
III
Черепаха китайская полосатошейная филиппени (Китай)
Orlitia borneensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха калимантанская (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Pangshugra spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Черепаха кровельная (все виды) (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Pangshura tecta
I
Черепаха кровельная индийская
Sacalia bealei
II
Сакалия, черепаха Била четырехглазая
Sacalia pseudocellata (China)
III
Сакалия ложноглазая (Китай)
Sacalia quadriocellata
II
Сакалия четырехглазая
Siebenrockiella crassicollis
II
Черепаха пресноводная черная
Siebenrockiella leytensis
II
Черепаха пресноводная, или лесная филиппинская
Vijayachelys silvatica
II
Черепаха лесная колючая, или желтоголовая

9)
Platysternidae
Big-headed turtles:
Алыпбас тасбақалар
Алыпбас тасбақалар:
Platysternidae spp.
I
Алыпбас тасбақалар (барлық түрлері)
10)
Podocnemididae
Afro-American sideneck turtles:
Сарбас тасбақалар
Афро-Америка жыланмойын тасбақалары:
Erymnochelys madagascariensis
II
Мадагаскар қалқанаяқ тасбақасы
Peltocephalus dumerilianus
II
Гвиана қалқанаяқ тасбақасы
Podocnemis spp.
II
Подочемис қалқанаяқ тасбақалары (барлық түрлері)
11)
Testudinidae
Tortoises:
Құрлық тасбақалары
Тасбақалар:
Testudinidae spp. (Except the species included in Appendix I. A Zero annual export quota has been established for Centrochelys sulcata for specimens removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
Құрлық тасбақалары (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Жабайы табиғаттан алынған, тасымалдануы негізінен коммерциялық мақсатта жүзеге асырылатын Centrochelys sulcata үлгілеріне қатысты экспортына жылдық нөлдік квота белгіленген)
Astrochelys radiata
I
Сәулелі тасбақа
Astrochelys yniphora
I
Мадагаскар құстұмсықтөс тасбақасы
Chelonoidis niger
I
Пілтасбақа
Geochelone platynota
I
Бирман тасбақасы
Gopherus flavomarginatus
I
Мексика гофер сасбақасы
Psammobates geometricus
I
Геометриялық тасбақа
Pyxis arachnoides
I
Өрмекші тасбақа
Pyxis planicauda
I
Жалпақ тасбақа
Testudo kleinmanni
I
Египет немесе Клейнманн тасбақасы
12)
Trionychidae
Softshell turtles:
Үштырнақты тасбақалар
Жұқатерілі тасбақалар:
Amyda cartilaginea
II
Қарасәулелі трионикс
Apalone ferox (United States of America)
III
Ашулы трионикс (Америка Құрама Штаттары)
Apalone mutica (United States of America)
III
Тегістерілі трионикс (Америка Құрама Штаттары)
Apalone spinifera (Except the subspecies included in Appendix I) (United States of America)
III
Тікенекті трионикс (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда) (Америка Құрама Штаттары)
Apalone spinifera atra
I
Қара трионикс
Chitra spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Жіңішкебас тасбақалар (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)
Chitra chitra
I
Жолақты жіңішкебас тасбақа
Chitra vandijki
I
Бирман жіңішкебас тасбақасы
Cyclanorbis elegans
II
Әдемі қалақты тасбақа
Cyclanorbis senegalensis
II
Сенегал қалақты тасбақасы
Cycloderma aubryi
II
Обри қалақты тасбақасы
Cycloderma frenatum
II
Сұрарқа қалақты тасбақа
Dogania subplana
II
Догания немесе малай жұмсақденелі тасбақа
Lissemys ceylonensis
II
Цейлон қалақты тасбақасы
Lissemys punctata
II
Нүктелі қалақты тасбақасы
Lissemys scutata
II
Үнді қалақты тасбақасы
Nilssonia formosa
II
Әдемі трионикс
Nilssonia gangetica
I
Ганг триониксі
Nilssonia hurum
I
Шегіркөз трионикс
Nilssonia leithii
II
Ляйт триониксі
Nilssonia nigricans
I
Қара трионикс
Palea steindachneri
II
Шашақты тасбақа
Pelochelys spp.
II
Үлкен жұмсақденелі тасбақалар (барлық түрлері)
Pelodiscus axenaria
II
Хунань жұмсақденелі тасбақа
Pelodiscus maackii
II
Солтүстікқытай жұмсақденелі тасбақа
Pelodiscus parviformis
II
Шағынқытай жұмсақденелі тасбақа
Rafetus euphraticus
II
Ефрат трионикс
Rafetus swinhoei
II
Свайно жұмсақденелі тасбақа
Trionyx triunguis
II
Африка трионикс
IV. CLASS AMPHIBIA (AMPHIBIANS)
AMPHIBIA КЛАСЫ (ҚОСМЕКЕНДІЛЕР)
46.
ANURA
ҚҰЙРЫҚСЫЗ ҚОСМЕКЕНДІЛЕР

9)
Platysternidae
Big-headed turtles:
Черепахи большеголовые
Большеголовые черепахи:
Platysternidae spp.
I
Большеголовая черепаха (все виды)
10)
Podocnemididae
Afro-American sideneck turtles:
Пеломедузовые черепахи
Афро-американские змеиношеие черепахи:
Erymnochelys madagascariensis
II
Черепаха щитоногая мадагаскарская
Peltocephalus dumerilianus
II
Черепаха щитоногая гвианская
Podocnemis spp.
II
Черепахи щитоногие Подочемис (все виды)
11)
Testudinidae
Tortoises:
Сухопутные черепахи
Черепахи:
Testudinidae spp. (Except the species included in Appendix I. A Zero annual export quota has been established for Centrochelys sulcata for specimens removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
Черепахи сухопутные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. В отношении образцов Centrochelys sulcata, изъятых из дикой природы, перемещение которых осуществляется в основном в коммерческих целях, установлена нулевая годовая квота на экспорт)
Astrochelys radiata
I
Черепаха лучистая
Astrochelys yniphora
I
Черепаха клювогрудая мадагаскарская
Chelonoidis niger
I
Черепаха слоновая
Geochelone platynota
I
Черепаха бирманская
Gopherus flavomarginatus
I
Черепаха гофер мексиканский
Psammobates geometricus
I
Черепаха геометрическая
Pyxis arachnoides
I
Черепаха паучья
Pyxis planicauda
I
Черепаха плоская
Testudo kleinmanni
I
Черепаха египетская, или Клейнманна
12)
Trionychidae
Softshell turtles:
Трехкоготные черепахи
Мягкокожие черепахи:
Amyda cartilaginea
II
Трионикс чернолучевой
Apalone ferox (United States of America)
III
Трионикс злой (Соединенные Штаты Америки)
Apalone mutica (United States of America)
III
Трионикс гладкий (Соединенные Штаты Америки)
Apalone spinifera (Except the subspecies included in Appendix I) (United States of America)
III
Трионикс колючий (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС) (Соединенные Штаты Америки)
Apalone spinifera atra
I
Трионикс черный
Chitra spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Узкоголовые черепахи (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Chitra chitra
I
Узкоголовая черепаха полосатая
Chitra vandijki
I
Узкоголовая черепаха бирманская
Cyclanorbis elegans
II
Лопастная черепаха красивая
Cyclanorbis senegalensis
II
Лопастная черепаха сенегальская
Cycloderma aubryi
II
Лопастная черепаха Обри
Cycloderma frenatum
II
Лопастная черепаха сероспинная
Dogania subplana
II
Догания или малайская мягкотелая черепаха
Lissemys ceylonensis
II
Лопастная черепаха цейлонская
Lissemys punctata
II
Лопастная черепаха точечная
Lissemys scutata
II
Лопастная черепаха индийская
Nilssonia formosa
II
Трионикс красивый
Nilssonia gangetica
I
Трионикс гангский
Nilssonia hurum
I
Трионикс глазчатый
Nilssonia leithii
II
Трионикс Ляйта
Nilssonia nigricans
I
Трионикс темный
Palea steindachneri
II
Черепаха бахромчатая
Pelochelys spp.
II
Большие мягкотелые черепахи (все виды)
Pelodiscus axenaria
II
Черепаха хунаньская мягкотелая
Pelodiscus maackii
II
Черепаха северо-китайская мягкотелая
Pelodiscus parviformis
II
Черепаха мало-китайская мягкотелая
Rafetus euphraticus
II
Трионикс евфратский
Rafetus swinhoei
II
Черепаха мягкотелая Свайно
Trionyx triunguis
II
Трионикс африканский
IV. CLASS AMPHIBIA (AMPHIBIANS)
КЛАСС AMPHIBIA (ЗЕМНОВОДНЫЕ)
46.
ANURA
БЕСХВОСТЫЕ ЗЕМНОВОДНЫЕ

1)
Aromobatidae
Cryptic forest frogs:
Орман бақасы
Крипттүс орман бақасы:
Allobates femoralis
II
Ашық түсті ағашөрмелегіш
Allobates hodli
II
Ходли ағашөрмелегіші
Allobates myersi
II
Майерси (кішкентай) ағашөрмелегіш
Allobates zaparo
II
Запаро ағашөрмелегіш
Anomaloglossus rufulus
II
Улы ағашөрмелегіш
2)
Bufonidae
Toads:
Құрбақалар (нағыз)
Құрбақалар:
Amietophrynus channingi
I
Нағыз Африка бақасы
Amietophrynus superciliaris
I
Алып Африка немесе Конго бақасы
Altiphrynoides spp.
I
Алтифрунуидестер (барлық түрлері)
Atelopus zeteki
I
Панама шұбар бақасы
Incilius periglenes
I
Сарғылт бақа
Nectophrynoides spp.
I
Африка тірі туатын құрбақалары (барлық түрлері)
Nimbaphrynoides spp.
I
Нимбафруноидес тірі туатын құрбақалар (барлық түрлері)
3)
Calyptocephalellidae
Chilean toads:
Чили ысқырғыштары
Чили құрбақалары:
Calyptocephalella gayi (Chile)
III
Чили құрбақасы (Чили)
4)
Dendrobatidae
Poison frogs:
Ағашөрмелегіштер
Улы бақалар:
Adelphobates spp.
II
Аделфобаттар (барлық түрлері)
Ameerega spp.
II
Амирега (барлық түрлері)
Andinobates spp.
II
Андинобаттар (барлық түрлері)
Dendrobates spp.
II
Дендробаттар (барлық түрлері)
Epipedobates spp.
II
Эпипедобаттар (барлық түрлері)
Excidobates spp.
II
Эксидобаттар (барлық түрлері)
Hyloxalus azureiventris
II
Көкбауыр хилоксалус
Minyobates spp.
II
Миниобаттар (барлық түрлері)
Oophaga spp.
II
Кішкентай ағашөрмелегіш (барлық түрлері)
Phyllobates spp.
II
Листолаздар (барлық түрлері)
Ranitomeya spp.
II
Сарғылтшұбар ағашөрмелегіш (барлық түрлері)
5)
Dicroglossidae
Frogs:
Дикроглоссидтар
Бақалар:
Euphlyctis hexadactylus
II
Алтысаусақты бақа
Hoplobatrachus tigerinus
II
Жолбарысреңді бақа
6)
Hylidae
Tree frogs:
Бақбақылдар
Ағаш бақалары:
Agalychnis spp.
II
Қызылкөз бақбақылдар (барлық түрлері)
7)
Mantellidae
Mantella frogs:
Мантеллалар
Мантелла бақалары:
Mantella spp.
II
Мантеллалар (барлық түрлері)
8)
Microhylidae
Tomato frogs:
Тарауыз бақалар (=Шағын бақбақылдар)
Алқызыл тарауыз бақасы:
Dyscophus antongilii
II
Алқызыл тарауыз бақасы
Dyscophus guineti
II
Күрең қызыл тарауыз бақасы
Dyscophus insularis
II
Сұр-қызғылт тарауыз бақасы
Scaphiophryne boribory
II
Борибори күрекаяқ тарауыз бақасы
Scaphiophryne gottlebei
II
Готтлиб күрекаяқ тарауыз бақасы
Scaphiophryne marmorata
II
Мәрмәр күрекаяқ тарауыз бақасы
Scaphiophryne spinosa
II
Тікенекті күрекаяқ тарауыз бақасы
9)
Myobatrachidae
Gastric-brooding frogs:
Миобатрахустар (=Австралия бақалары)
Қамқор бақалар:
Rheobatrachus spp. (Except Rheobatrachus silus and Rheobatrachus vitellinus which are not included in the Appendices)
II
Қамқор бақалар (барлық түрлері) (СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген Rheobatrachus silus и Rheobatrachus vitellinus қоспағанда)

1)
Aromobatidae
Cryptic forest frogs:
Лесная лягушка
Криптические лесные лягушки:
Allobates femoralis
II
Древолаз яркий
Allobates hodli
II
Древолаз ходли
Allobates myersi
II
Древолаз майерси (мелкий)
Allobates zaparo
II
Древолаз запаро
Anomaloglossus rufulus
II
Древолаз ядовитый
2)
Bufonidae
Toads:
Жабы (настоящие)
Жабы:
Amietophrynus channingi
I
Африканская жаба настоящая
Amietophrynus superciliaris
I
Африканская жаба гигантская, или Конго
Altiphrynoides spp.
I
Алтифрунуидесы (все виды)
Atelopus zeteki
I
Жаба пестрая панамская
Incilius periglenes
I
Жаба оранжевая
Nectophrynoides spp.
I
Жабы живородящие африканские (все виды)
Nimbaphrynoides spp.
I
Жабы живородящие Нимбафруноидес (все виды)
3)
Calyptocephalellidae
Chilean toads:
Свистуны чилийские
Жабы чилийские:
Calyptocephalella gayi (Chile)
III
Жаба чилийская (Чили)
4)
Dendrobatidae
Poison frogs:
Древолазы
Ядовитые лягушки:
Adelphobates spp.
II
Аделфобаты (все виды)
Ameerega spp.
II
Амирега (все виды)
Andinobates spp.
II
Андинобаты (все виды)
Dendrobates spp.
II
Дендробаты (все виды)
Epipedobates spp.
II
Эпипедобаты (все виды)
Excidobates spp.
II
Эксидобаты (все виды)
Hyloxalus azureiventris
II
Хилоксалус синебрюхий
Minyobates spp.
II
Миниобаты (все виды)
Oophaga spp.
II
Древолаз маленький (все виды)
Phyllobates spp.
II
Листолазы (все виды)
Ranitomeya spp.
II
Оранжевопятнистый древолаз (все виды)
5)
Dicroglossidae
Frogs:
Дикроглоссиды
Лягушки:
Euphlyctis hexadactylus
II
Лягушка шестипалая
Hoplobatrachus tigerinus
II
Лягушка тигровая
6)
Hylidae
Tree frogs:
Квакши
Древесные лягушки:
Agalychnis spp.
II
Квакши красноглазые (все виды)
7)
Mantellidae
Mantella frogs:
Мантеллы
Лягушки мантеллы:
Mantella spp.
II
Мантеллы (все виды)
8)
Microhylidae
Tomato frogs:
Узкороты (=Микроквакши)
Томатный узкорот:
Dyscophus antongilii
II
Узкорот томатный
Dyscophus guineti
II
Узкорот винный
Dyscophus insularis
II
Узкорот серо-розовый
Scaphiophryne boribory
II
Лопатоногий узкорот борибори
Scaphiophryne gottlebei
II
Лопатоногий узкорот Готтлиба
Scaphiophryne marmorata
II
Лопатоногий узкорот мраморный
Scaphiophryne spinosa
II
Лопатоногий узкорот колючий
9)
Myobatrachidae
Gastric-brooding frogs:
Миобатрахусы (=Австралийские жабы)
Заботливые лягушки:
Rheobatrachus spp. (Except Rheobatrachus silus and Rheobatrachus vitellinus which are not included in the Appendices)
II
Лягушки заботливые (все виды) (за исключением Rheobatrachus silus и Rheobatrachus vitellinus, которые
не включены в приложения к СИТЕС)

10)
Telmatobiidae
Andean water frog:
Батпақ-су бақалары
Анд су бақасы:
Telmatobius culeus
I
Титикак ысқырғыш бақасы
47.
CAUDATA
ҚҰЙРЫҚТЫ ҚОСМЕКЕНДІЛЕР
1)
Ambystomidae
Axolotls, mole salamanders:
Амбистомалар
Аксолотльдар, амбистомалар:
Ambystoma dumerilii
II
Дюмериль амбистомасы
Ambystoma mexicanum
II
Мексика амбистомасы немесе аксолотль
2)
Cryptobranchidae
Giant salamanders:
Жасырынжелбезектілер
Жасырынжелбезектілер:
Andrias spp.
I
Дәу саламандралар (барлық түрлері)
Cryptobranchus alleganiensis (United States of America)
III
Алып саламандра (Америка Құрама Штаттары)
3)
Hynobiidae
Asiatic salamanders:
Азиа саламандралары
Бұрыштістілер:
Hynobius amjiensis (China)
III
Амъен саламандрасы (Қытай)
4)
Salamandridae
Newts and salamanders:
Саламандралар
Тритондар мен саламандралар:
Neurergus kaiseri
I
Загросс немесе Иран тритоны
Paramesotriton hongkongensis
II
Гонконг сүйелді тритон
Salamandra algira (Algeria)
III
Алжир саламандрасы (Алжир)
V. CLASS ELASMOBRANCHII (SHARKS)
ТАҚТА ЖЕЛБЕЗЕКТІЛЕР КЛАСЫ (АКУЛАЛАР мен ТҰТАС ЖҮЗБЕҚАНАТТЫЛАР)
48.
CARCHARHINIFORMES
КАРХАРИНТЕКТЕСТЕР
1)
Carcharhinidae
Reguiem sharks:
Кархариндер немесе сұр акула
Кархарин акасы:
Carcharhinus falciformis (entry into effect delayed by 12 months, i.e.until 4 October 2017 )
II
Жібек акула (күшіне енуі 12 айға кейінге қалдырылды, яғни 2017 ж. 4 қазанға дейін)
Carcharhinus longimanus
II
Ұзынжүзбеқанат акуласы
2)
Sphyrnidae
Hammerhead sharks:
Сфирндер
Балғабас қатыран:
Sphyrna lewini
II
Қоларең балғабас акула немесе қоларең балғабас рыба
Sphyrna mokarran
II
Алып балғабас акула
Sphyrna zygaena
II
Кәдімгі балғабас акула
49.
LAMNIFORMES
ЛАМНТЕКТЕСТЕР
1)
Alopiidae
Thresher sharks:
Алопотектестер
Түлкі қатырандары (теңіз түлкілері):
Alopias spp. (entry into effect delayed by 12 months, i.e.until 4 October 2017 )
II
Теңіз қатырандары (күшіне енуі 12 айға кейінге қалдырылды, яғни 2017 ж. 4 қазанға дейін)
2)
Сetorhinidae
Basking sharks:
Цеторинтектестер
Алып қатырандар:
Cetorhinus maximus
II
Алып акула
3)
Lamnidae
Mackerel sharks:
Ламнотектестер
Акулалар Майшабақ қатырандар:
Carcharodon carcharias
II
Ақ акула
Lamna nasus
II
Атлантида майшабақ қатыраны
50.
MYLIOBATIFORMES
ШАНШАРҚҰЙРЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Myliobatidae
Eagle and mobulid rays:
Қыранқанат тұтас жүзбеқанаттылар
Қыранқанат тұтас жүзбеқанаттылар және мүйізді
тұтас жүзбеқанаттылар:
Manta spp.
II
Теңіз албастылары немесе алып теңіз албастылары (барлық түрлері)
Mobula spp.
II
Мобулдар немесе мүйізді
тұтас жүзбеқанаттылар (барлық түрлері)
2)
Potamotrygonidae
Freshwater stingrays:
Өзен шаншарқұйрықтылары
Тұщы су тікенқұйрықты тұтас жүзбеқанаттылар:
Paratrygon aiereba (Colombia)
III
Өзен паратригон-тұтас жүзбеқанаттысы (Колумбия)
Potamotrygon spp. (population of Brazil) (Brazil)
III
Өзен шаншарқұйрықтылары (барлық түрлері) (Бразилия популяциясы) (Бразилия)
Potamotrygon constellata (Colombia)
III
Тікенекті өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon magdalenae (Colombia)
III
Магдалена өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon motoro (Colombia)
III
Оңтүстік Америка өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon orbignyi (Colombia)
III
Жылтырарқа өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon schroederi (Colombia)
III
ШрҰдер өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon scobina (Colombia)
III
Сықырлақ өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon yepezi (Colombia)
III
Маракайбо өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
51.
ORECTOLOBIFORMES
КІЛЕМТӘРІЗДЕС ҚАТЫРАНДАР

10)
Telmatobiidae
Andean water frog:
Болотоводные
Андийские водяные лягушки:
Telmatobius culeus
I
Свистун титикакский
47.
CAUDATA
ХВОСТАТЫЕ ЗЕМНОВОДНЫЕ
1)
Ambystomidae
Axolotls, mole salamanders:
Амбистомовые
Аксолотли, амбистомы:
Ambystoma dumerilii
II
Амбистома Дюмериля
Ambystoma mexicanum
II
Амбистома мексиканская, или аксолотль
2)
Cryptobranchidae
Giant salamanders:
Скрытожаберники
Скрытожаберники:
Andrias spp.
I
Саламандры исполинские (все виды)
Cryptobranchus alleganiensis (United States of America)
III
Гигантская саламандра (Соединенные Штаты Америки)
3)
Hynobiidae
Asiatic salamanders:
Азиатские саламандры
Углозубы:
Hynobius amjiensis (China)
III
Саламандра амъенская (Китай)
4)
Salamandridae
Newts and salamanders:
Саламандровые
Тритоны и саламандры:
Neurergus kaiseri
I
Тритон загросский, или иранский
Paramesotriton hongkongensis
II
Тритон бородавчатый гонконский
Salamandra algira (Algeria)
III
Саламандра алжирская (Алжир)
V. CLASS ELASMOBRANCHII (SHARKS)
КЛАСС ПЛАСТИНОЖАБЕРНЫЕ (АКУЛЫ и СКАТЫ)
48.
CARCHARHINIFORMES
КАРХАРИНООБРАЗНЫЕ
1)
Carcharhinidae
Reguiem sharks:
Кархариновые или серые акулы
Кархариновые акулы:
Carcharhinus falciformis (entry into effect delayed by 12 months, i.e.until 4 October 2017 )
II
Акула шелковая (вступление в силу отложено на
12 месяцев, т.е. до 4 октября 2017 г.)
Carcharhinus longimanus
II
Акула длинноплавниковая
2)
Sphyrnidae
Hammerhead sharks:
Сфирновые
Акулы-молоты:
Sphyrna lewini
II
Акула-молот бронзовая или бронзовая молот-рыба
Sphyrna mokarran
II
Акула-молот гигансткая
Sphyrna zygaena
II
Акула-молот обыкновенная
49.
LAMNIFORMES
ЛАМНООБРАЗНЫЕ
1)
Alopiidae
Thresher sharks:
Алоповые
Лисьи акулы (морские лисицы):
Alopias spp. (entry into effect delayed by 12 months, i.e.until 4 October 2017 )
II
Лисьи акулы (все виды) (вступление в силу отложено на
12 месяцев, т.е. до 4 октября 2017 г.)
2)
Сetorhinidae
Basking sharks:
Цеториновые
Гигантские акулы:
Cetorhinus maximus
II
Гигантская акула
3)
Lamnidae
Mackerel sharks:
Ламновые
Сельдевые акулы:
Carcharodon carcharias
II
Белая акула
Lamna nasus
II
Атлантическая сельдевая акула
50.
MYLIOBATIFORMES
ХВОСТОКОЛООБРАЗНЫЕ
1)
Myliobatidae
Eagle and mobulid rays:
Скаты-орляки
Орляковые скаты и скаты-рогачи:
Manta spp.
II
Манты, или гигантские морские дьяволы (все виды)
Mobula spp.
II
Мобулы или рогачи (все виды)
2)
Potamotrygonidae
Freshwater stingrays:
Речные хвостоколы
Пресноводные шипохвостые скаты:
Paratrygon aiereba (Colombia)
III
Речной скат-паратригон (Колумбия)
Potamotrygon spp. (population of Brazil) (Brazil)
III
Речные хвостоколы (все виды) (популяция Бразилии) (Бразилия)
Potamotrygon constellata (Colombia)
III
Хвостокол речной колючий (Колумбия)
Potamotrygon magdalenae (Colombia)
III
Хвостокол речной Магдалены (Колумбия)
Potamotrygon motoro (Colombia)
III
Хвостокол речной южноамериканский (Колумбия)
Potamotrygon orbignyi (Colombia)
III
Хвостокол речной гладкоспинный (Колумбия)
Potamotrygon schroederi (Colombia)
III
Хвостокол речной ШрҰдера (Колумбия)
Potamotrygon scobina (Colombia)
III
Хвостокол речной скрипучий (Колумбия)
Potamotrygon yepezi (Colombia)
III
Хвостокол речной Маракайбо (Колумбия)
51.
ORECTOLOBIFORMES
КОВРОВЫЕ АКУЛЫ

1)
Rhincodontidae
Whale sharks:
Кит қатырандары
Кит қатырандары:
Rhincodon typus
II
Кит қатыраны
52.
PRISTIFORMES
ЖҮЗБЕҚАНАТТЕКТЕСТЕР АРАТҰМСЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Pristidae
Sawfishes:
Скаты пилорылые
Аратұмсық балықтар:
Pristidae spp.
I
Аратұмсық тұтас жүзбеқанаттылар (барлық түрлері)
VI. CLASS ACTINOPTERYGII (FISHES)
СӘУЛЕЖҮЗБЕҚАНАТТЫ БАЛЫҚТАР КЛАСЫ
53.
ACIPENSERIFORMES
БЕКІРЕТЕКТЕСТЕР
ACIPENSERIFORMES spp.(Except the species included in Appendix I)
II
БЕКІРЕТЕКТЕСТЕР (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)
1)
Acipenseridae
Sturgeons:
Бекірелер
Бекірелер:
Acipenser brevirostrum
I
Доғалтұмсық бекіре (кішкентай)
Acipenser sturio
I
Атлантида бекіресі
54.
ANGUILLIFORMES
ЖЫЛАНБАЛЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Anguillidae
Freshwater eels:
Тұщы су жыланбалықтары
Тұщы су жыланбалықтары:
Anguilla anguilla
II
Өзен жыланбалығы
55.
CYPRINIFORMES
ТҰҚЫБАЛЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Catostomidae
Cui-ui:
Чукучандар
Чукучандар:
Chasmistes cujus
I
Чукучан-хасмистес
2)
Cyрrinidae
Carps:
Тұқыбалықтар
Тұқыбалықтар:
Caecobarbus geertsii
II
Африка соқыр барбусы (цекобарбус)
Probarbus jullieni
I
Пробарбус
56.
OSTEOGLOSSIFORMES
АРАВАНТЕКТЕСТЕР
1)
Arapaimidae
Arapaimas:
Арапаймалар
Арапаймалар:
Arapaima gigas
II
Алып арапайма
2)
Osteoglossidae
Bonytongue:
Аравандар, сүйектілділер
Сүйектілділер:
Scleropages formosus
I
Малайзия склеропагесі
Scleropages inscriptus
I
Әшекейлі склеропагес
57.
PERCIFORMES
АЛАБҰҒАТЕКТЕСТЕР
1)
Labridae
Wrasses:
Салпыерінділер
Салпыерінділер:
Cheilinus undulatus
II
Хейлинус немесе өркешті салпыерін
2)
Pomacanthidae
Angelfishes:
Помаканттар, періште балықтар
Періште балықтар:
Holacanthus clarionensis
II
Изабелит періште балығы
3)
Sciaenidae
Totoaba:
Құныстылар
Тотоаба:
Totoaba macdonaldi
I
Тотоаба немесе Макдональд құныстысы
58.
SILURIFORMES
ЖАЙЫНТЕКТЕСТЕР
1)
Pangasiidae
Pangasid catfish:
Пангазийлар
Шильб жайындары:
Pangasianodon gigas
I
Шильб жайыны немесе алып пангазианодон
2)
Loricariidae
Armoured catfishes:
Лорикарилар, сауыт жайындары
Лорикарилар, сауыт жайындары:
Hypancistrus zebra (Brazil)
III
Жолақ гипанцинтрус (патшалықлық плеко) (Бразилия)
59.
SYNGNATHIFORMES
ТЕБЕНБАЛЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Syngnathidae
Pipefishes, seahorses:
Тебенбалықтар
Тебенбалықтар, теңіз жылқылары:
Hippocampus spp.
II
Теңіз жылқылары (барлық түрлері)
VII. CLASS DIPNEUSTI (LUNGFISHES)
ҚОСТЫНЫСТЫЛАР КЛАСЫ
60.
CERATODONTIFORMES
МҮЙІЗТІСТІТЕКТЕСТЕР
1)
Neoceratodontidae
Australian lungfishes:
Мүйізтістілер (бірөкпелілер)
Баррамундалар немесе австралия қостынысты балықтары:
Neoceratodus forsteri
II
Мүйізтісті немесе баррамунда
VIII. CLASS COELACANTHI (COELACANTHS)
САУСАҚ ЖҮЗБЕҚАНАТТЫ БАЛЫҚ КЛАСЫ
61.
COELACANTHIFORMES
ЦЕЛАКАНТТЕКТЕСТЕР
1)
Latimeriidae
Coelacanths:
Саусақ жүзбеқанатты балықтар
Саусақ жүзбеқанатты балықтар:
Latimeria spp.
I
Саусақ жүзбеқанатты балықтар (барлық түрлері)
IX. PHYLUM ECHINODERMATA
CLASS HOLOTHUROIDEA
(SEA CUCUMBERS)
Тікентерілілер
ТЕҢІЗ ҚИЯРЛАРЫ КЛАСЫ
62.
ASPIDOCHIROTIDA
ҚАЛҚАНШАЛЫ ҚАРМАЛАУЫШТЫ ГОЛОТУРИЯЛАР

1)
Rhincodontidae
Whale sharks:
Китовые акулы
Китовые акулы:
Rhincodon typus
II
Китовая акула
52.
PRISTIFORMES
СКАТООБРАЗНЫЕ ПИЛОРЫЛООБРАЗНЫЕ
1)
Pristidae
Sawfishes:
Скаты пилорылые
Рыбы-пилы:
Pristidae spp.
I
Скаты пилорылые (все виды)
VI. CLASS ACTINOPTERYGII (FISHES)
КЛАСС ЛУЧЕПЕРЫЕ РЫБЫ
53.
ACIPENSERIFORMES
ОСЕТРООБРАЗНЫЕ
ACIPENSERIFORMES spp.(Except the species included in Appendix I)
II
ОСЕТРООБРАЗНЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
1)
Acipenseridae
Sturgeons:
Осетровые
Осетровые:
Acipenser brevirostrum
I
Осетр тупорылый (малый)
Acipenser sturio
I
Осетр атлантический
54.
ANGUILLIFORMES
УГРЕОБРАЗНЫЕ
1)
Anguillidae
Freshwater eels:
Пресноводные угри
Пресноводные угри:
Anguilla anguilla
II
Угорь речной
55.
CYPRINIFORMES
КАРПООБРАЗНЫЕ
1)
Catostomidae
Cui-ui:
Чукучановые
Чукучановые:
Chasmistes cujus
I
Чукучан-хасмистес
2)
Cyрrinidae
Carps:
Карповые
Карповые:
Caecobarbus geertsii
II
Барбус африканский слепой (цекобарбус)
Probarbus jullieni
I
Пробарбус
56.
OSTEOGLOSSIFORMES
АРАВАНООБРАЗНЫЕ
1)
Arapaimidae
Arapaimas:
Арапаймовые
Арапаймы:
Arapaima gigas
II
Арапайма гигантская
2)
Osteoglossidae
Bonytongue:
Аравановые, костноязыкие
Костноязыкие:
Scleropages formosus
I
Склеропагес малазийский
Scleropages inscriptus
I
Склеропагес расписной
57.
PERCIFORMES
ОКУНЕОБРАЗНЫЕ
1)
Labridae
Wrasses:
Губановые
Губаны:
Cheilinus undulatus
II
Хейлинус, или горбатый губан
2)
Pomacanthidae
Angelfishes:
Помакантовые, рыбы ангелы
Рыбы ангелы:
Holacanthus clarionensis
II
Рыба-ангел изабелита
3)
Sciaenidae
Totoaba:
Горбылевые
Тотоаба:
Totoaba macdonaldi
I
Тотоаба, или горбыль Макдональда
58.
SILURIFORMES
СОМООБРАЗНЫЕ
1)
Pangasiidae
Pangasid catfish:
Пангазиевые
Шильбовые сомы:
Pangasianodon gigas
I
Шильбовый сом, или пангазианодон гигантский
2)
Loricariidae
Armoured catfishes:
Лорикариевые, кольчужные сомы
Лорикариевые, кольчужные сомы:
Hypancistrus zebra (Brazil)
III
Гипанцинтрус-зебра (императорский плеко) (Бразилия)
59.
SYNGNATHIFORMES
ИГЛООБРАЗНЫЕ
1)
Syngnathidae
Pipefishes, seahorses:
Игловые
Рыбы-иглы, морские коньки:
Hippocampus spp.
II
Морские коньки (все виды)
VII. CLASS DIPNEUSTI (LUNGFISHES)
КЛАСС ДВОЯКОДЫШАЩИЕ
60.
CERATODONTIFORMES
РОГОЗУБООБРАЗНЫЕ
1)
Neoceratodontidae
Australian lungfishes:
Рогозубовые (однолегочниковые)
Баррамунды, или австралийские двоякодыщащие рыбы:
Neoceratodus forsteri
II
Рогозуб, или баррамунда
VIII. CLASS COELACANTHI (COELACANTHS)
КЛАСС ЛАТИМЕРИИ
61.
COELACANTHIFORMES
ЦЕЛАКАНТООБРАЗНЫЕ
1)
Latimeriidae
Coelacanths:
Латимериевые
Латимерии:
Latimeria spp.
I
Латимерии (все виды)
IX. PHYLUM ECHINODERMATA
CLASS HOLOTHUROIDEA
(SEA CUCUMBERS)
ИГЛОКОЖИЕ
КЛАСС МОРСКИЕ ОГУРЦЫ
62.
ASPIDOCHIROTIDA
ЩИТОВИДНОЩУПАЛЬЦЕВЫЕ ГОЛОТУРИИ

1)
Stichopodidae
Sea cucumbers:
Стихоподидтар
Теңіз қиярлары:
Isostichopus fuscus (Ecuador)
III
Теңіз қияры (Эквадор)
X. PHYLUM ARTHROPODA
CLASS ARACHNIDA
(SCORPIONS AND SPIDERS)
PHYLUM ARTHROPODA
ӨРМЕКШІТЕКТЕСТЕР КЛАСЫ (САРЫШАЯНДАР МЕН ӨРМЕКШІЛЕР)
63.
ARANEAE
ӨРМЕКШІЛЕР
1)
Theraphosidae
Red-kneed tarantulas, tarantulas:
Терафозидтар
Смит брахипельмасы, бүйілер:
Aphonopelma albiceps
II
Афонопельма альбицепс
Aphonopelma pallidum
II
Афонопельма паллидум
Brachypelma spp.
II
Брахипельм құсжегіштері (барлық түрлері)
64.
SCORPIONES
САРЫШАЯНДАР
1)
Scorpionidae
Scorpions:
Сарышаяндар
Сарышаяндар:
Pandinus dictator
II
Сарышаян диктатор
Pandinus gambiensis
II
Алып қара құршаян
Pandinus imperator
II
Патшалық сарышаян
Pandinus roeseli
II
Сарышаян роесели
XI. CLASS INSECTA (INSECTS)
ЖӘНДІКТЕР КЛАСЫ
65.
COLEOPTERA
ҚАТТЫҚАНАТТЫЛАР
1)
Lucanidae
Stag beetles:
Ебелектер, айдармұрттылар немесе бұғықоңыз
Ебелек қоңыздар:
Colophon spp. (South Africa)
III
Колофон қоңыздар (барлық түрлері) (Оңтүстік Африка)
2)
Scarabaeidae
Scarab beetles:
Тақтамұрттылар
Қи қоңыздары:
Dynastes satanas
II
Династес сатанас
66.
LEPIDOPTERA
ҚАБЫРШАҚҚАНАТТЫЛАР (КӨБЕЛЕКТЕР)
1)
Nymphalidae
Brush-footed butterflies:
Нимфалидалар
Нимфалидалар:
Agrias amydon boliviensis (Plurinational State
of Bolivia)
III
Ақтаңдақты агриас белопятнистый (Көпұлтты Боливия Мемлекеті)
Morpho godartii lachaumei (Plurinational State
of Bolivia)
III
Годарт морфосы (Көпұлтты Боливия Мемлекеті)
Prepona praeneste buckleyana (Plurinational State
of Bolivia)
III
Пренест препонасы (Көпұлтты Боливия Мемлекеті)
2)
Papilionidae
Birdwing butterflies, swallowtail butterflies:
Желкенді көбелектер
Орнитоптерлер, желкенді көбелектер:
Atrophaneura jophon
II
Цейлон атрофанеурасы
Atrophaneura pandiyana
II
Пандиян атрофанеурасы
Bhutanitis spp.
II
Қарлығашқұйрықты бутанитистар немесе үшқұйрықты желкенді көбелектер (барлық түрлері)
Ornithoptera spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Орнитоптерлер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Ornithoptera alexandrae
I
Александра құсқанатты көбелегі
Papilio chikae
I
Чике желкенді көбелегі немесе тауыс желкенді көбелегі
Papilio homerus
I
Гомер желкенді көбелегі
Papilio hospiton
II
Госпитон немесе Корсика желкенді көбелегі
Parnassius apollo
II
Аполлон
Teinopalpus spp.
II
Тейнопальпус желкенді көбелегі (барлық түрлері)
Trogonoptera spp.
II
Трогоноптерлер (барлық түрлері)
Troides spp.
II
Троидтар (барлық түрлері)
XII. PHYLUM ANNELIDA
CLASS HIRUDINOIDEA (LEECHES)
PHYLUM ANNELIDA
СҮЛІК КЛАСЫ
67.
ARHYNCHOBDELLIDA
СҮЛІКТЕР
1)
Hirudinidae
Medicinal leeches:
Сүліктер
Медицина сүліктері:
Hirudo medicinalis
II
Медицина сүлігі
Hirudo verbana
II
Дәріхана сүлігі
XIII. PHYLUM MOLLUSCA
CLASS BIVALVIA
(CLAMS AND MUSSELS)
PHYLUM MOLLUSCA
ҚОСЖАҚТАУЛЫ МОЛЛЮСКАЛАР КЛАСЫ
68.
MYTILOIDA
МИДИЯТЕКТЕСТЕР

1)
Stichopodidae
Sea cucumbers:
Стихоподиды
Морские огурцы:
Isostichopus fuscus (Ecuador)
III
Морской огурец (Эквадор)
X. PHYLUM ARTHROPODA
CLASS ARACHNIDA
(SCORPIONS AND SPIDERS)
PHYLUM ARTHROPODA
КЛАСС ПАУКООБРАЗНЫЕ (СКОРПИОНЫ И ПАУКИ)
63.
ARANEAE
ПАУКИ
1)
Theraphosidae
Red-kneed tarantulas, tarantulas:
Терафозиды
Брахипельма Смита, тарантулы:
Aphonopelma albiceps
II
Афонопельма альбицепс
Aphonopelma pallidum
II
Афонопельма паллидум
Brachypelma spp.
II
Птицееды Брахипельма (все виды)
64.
SCORPIONES
СКОРПИОНЫ
1)
Scorpionidae
Scorpions:
Скорпионовые
Скорпионы:
Pandinus dictator
II
Скорпион диктатор
Pandinus gambiensis
II
Гигантский черный скорпион
Pandinus imperator
II
Императорский скорпион
Pandinus roeseli
II
Скорпион роесели
XI. CLASS INSECTA (INSECTS)
КЛАСС НАСЕКОМЫЕ
65.
COLEOPTERA
ЖЕСТКОКРЫЛЫЕ
1)
Lucanidae
Stag beetles:
Рогачи, гребенчатоусые, или жуки-олени
Жуки-рогачи:
Colophon spp. (South Africa)
III
Жуки колофоны (все виды) (Южная Африка)
2)
Scarabaeidae
Scarab beetles:
Пластинчатоусые
Скарабеиды:
Dynastes satanas
II
Династес сатанас
66.
LEPIDOPTERA
ЧЕШУЕКРЫЛЫЕ (БАБОЧКИ)
1)
Nymphalidae
Brush-footed butterflies:
Нимфалиды
Нимфалиды:
Agrias amydon boliviensis (Plurinational State
of Bolivia)
III
Агриас белопятнистый (Многонациональное Государство Боливия)
Morpho godartii lachaumei (Plurinational State
of Bolivia)
III
Морфо Годарта (Многонациональное Государство Боливия)
Prepona praeneste buckleyana (Plurinational State
of Bolivia)
III
Препона пренеста (Многонациональное Государство Боливия)
2)
Papilionidae
Birdwing butterflies, swallowtail butterflies:
Парусники
Орнитоптеры, парусники (бабочки-парусники):
Atrophaneura jophon
II
Цейлонская атрофанеура
Atrophaneura pandiyana
II
Атрофанеура пандияна
Bhutanitis spp.
II
Бутанитисы-ласточкохвосты, или треххвостные парусники
(все виды)
Ornithoptera spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Орнитоптеры (все виды, за исключением видов, включеных в приложение I к СИТЕС)
Ornithoptera alexandrae
I
Птицекрылка Александры
Papilio chikae
I
Парусник-чике, или павлиний парусник
Papilio homerus
I
Парусник Гомера
Papilio hospiton
II
Госпитон, или парусник корсиканский
Parnassius apollo
II
Аполлон
Teinopalpus spp.
II
Парусники-тейнопальпусы (все виды)
Trogonoptera spp.
II
Трогоноптеры (все виды)
Troides spp.
II
Троиды (все виды)
XII. PHYLUM ANNELIDA
CLASS HIRUDINOIDEA (LEECHES)
PHYLUM ANNELIDA
КЛАСС ПИЯВКИ
67.
ARHYNCHOBDELLIDA
ПИЯВКИ
1)
Hirudinidae
Medicinal leeches:
Пиявковые
Медицинские пиявки:
Hirudo medicinalis
II
Пиявка медицинская
Hirudo verbana
II
Пиявка аптечная
XIII. PHYLUM MOLLUSCA
CLASS BIVALVIA
(CLAMS AND MUSSELS)
PHYLUM MOLLUSCA
КЛАСС ДВУСТВОРЧАТЫЕ МОЛЛЮСКИ
68.
MYTILOIDA
МИДИЕОБРАЗНЫЕ

1)
Mytilidae
Marine mussels:
Мидиятектестер
Теңіз мидиялары:
Lithophaga lithophaga
II
Тасқажағыш немесе теңіз құрмасы
69.
UNIONOIDA
УНИОНИТЕКТЕСТЕР
1)
Unionidae
Freshwater mussels, pearly mussels:
Унионидтар
Тұщы су перловицалар, айқұлақтар, інжу ұлуы:
Conradilla caelata
I
Бедерлі конрадилла
Cyprogenia aberti
II
Аберт ципрогениясы
Dromus dromas
I
Дромадер інжу ұлуы
Epioblasma curtisi
I
Куртис эпиоблазмасы
Epioblasma florentina
I
Сары эпиоблазма
Epioblasma sampsonii
I
Сампсон эпиоблазмасы
Epioblasma sulcata perobliqua
I
Жүлгелі шұбар эпиоблазма
Epioblasma torulosa gubernaculum
I
Жүлгелі сопақ эпиоблазма
Epioblasma torulosa rangiana
II
Жүлгелі сары эпиоблазма
Epioblasma torulosa torulosa
I
Жүлгелі кәдімгі эпиоблазма
Epioblasma turgidula
I
Томпайған эпиоблазма
Epioblasma walkeri
I
Уокер эпиоблазмасы немесе қоңыр эпиоблазма
Fusconaia cuneolus
I
Сүйір фусконая
Fusconaia edgariana
I
Эдгар фусконаясы
Lampsilis higginsii
I
Хиггинс лампсилисі
Lampsilis orbiculata orbiculata
I
Шартәріздес қызғылт лампсилис
Lampsilis satur
I
Местей лампсилис
Lampsilis virescens
I
Жасыл лампсилис
Plethobasus cicatricosus
I
Құрақ-құрақ плетобазус
Plethobasus cooperianus
I
Жабық плетобазус
Pleurobema clava
II
Адырлы плеуробема
Pleurobema plenum
I
Толық плеуробема
Potamilus capax
I
Көлемді потамилус
Quadrula intermedia
I
Орташа квадрула
Quadrula sparsa
I
Секпіл квадрула
Toxolasma cylindrella
I
Цилиндрлі токсолазма
Unio nickliniana
I
Никлин перловицасы
Unio tampicoensis tecomatensis
I
Тампико текоматензис перловицасы
Villosa trabalis
I
Виллоза трабалис
70.
VENEROIDA
ВЕНЕРАТЕКТЕСТЕР
1)
Tridacnidae
Giant clams:
Тридакниды
Алып қосжақтаулы моллюскалар:
Tridacnidae spp.
II
Тридакналар (барлық түрлері)
XIV. CLASS CEPHALOPODA
(SQUIDS, OCTOPUSES, CUTTLEFISH)
БАСАЯҚТЫ МОЛЛЮСКАЛАР КЛАСЫ (КАЛЬМАРЛАР, СЕГІЗАЯҚТЫЛАР,
ТЕҢІЗ ҚҰРТТАРЫ)
71.
NAUTILIDA
Наут немеседтер
1)
Nautilidae
Nautilus:
Наут немеседтер
Наутилус:
Nautilidae spp.
II
Наутилустар (барлық түрлері)
XV. CLASS GASTROPODA
(SNAILS AND CONCHES)
БАУЫРАЯҚТЫ МОЛЛЮСКАЛАР КЛАСЫ
(ШАРЫШТЫЛАР МЕН ҰЛУЛАР)
72.
MESOGASTROPODA
МЕЗОГАСТРОПОДТАР
1)
Strombidae
True conchs:
Стромбидтар
Стромбустар:
Strombus gigas
II
Алып стромбус
73.
STYLOMMATOPHORA
САБАҚШАКӨЗДІЛЕР
1)
Achatinellidae
Agate snails, oahu tree snails:
Ахатинеллидтар
Ақық ұлулар, ахатинеллалар:
Achatinella spp.
I
Ахатинелла-ұлулар (барлық түрлері)
2)
Camaenidae
Green tree snails:
Каменидтер
Жасыл ағаш ұлулары:
Papustyla pulcherrima
II
Асыл немесе керемет папуина
3)
Cepolidae
Helicoid terrestrial snails:
Цеполатектестер
Хеликоидты құрлықтық ұлулар:
Polymita spp.
I
Полимита (барлық түрлері)
XVI. PHYLUM CNIDARIA CLASS ANTHOZOA
(CORALS AND SEA ANEMONES)
PHYLUM CNIDARIA АНТОЗОА КЛАСЫ
(МАРЖАНДАР ЖӘНЕ ТЕҢІЗАНЕМОНАЛАРЫ)
74.
ANTIPATHARIA
Black corals:
ҚАРА МАРЖАНДАР
Қара маржандар:
ANTIPATHARIA spp.
II
ҚАРА МАРЖАНДАР (барлық түрлері)
75.
GORGONACEAE
ГОРГОНАРИЯТЕКТЕСТЕР

1)
Mytilidae
Marine mussels:
Мидиевые
Морские мидии:
Lithophaga lithophaga
II
Камнеточец, или морской финик
69.
UNIONOIDA
УНИОНИОБРАЗНЫЕ
1)
Unionidae
Freshwater mussels, pearly mussels:
Униониды
Пресноводные перловицы, беззубки, жемчужницы:
Conradilla caelata
I
Конрадилла рельефная
Cyprogenia aberti
II
Ципрогения Аберта
Dromus dromas
I
Жемчужница-дромадер
Epioblasma curtisi
I
Эпиоблазма Куртиса
Epioblasma florentina
I
Эпиоблазма желтая
Epioblasma sampsonii
I
Эпиоблазма Сампсона
Epioblasma sulcata perobliqua
I
Эпиоблазма бороздчатая рябая
Epioblasma torulosa gubernaculum
I
Эпиоблазма бороздчатая выпуклая
Epioblasma torulosa rangiana
II
Эпиоблазма бороздчатая желтая
Epioblasma torulosa torulosa
I
Эпиоблазма бороздчатая обыкновенная
Epioblasma turgidula
I
Эпиоблазма раздутая
Epioblasma walkeri
I
Эпиоблазма Уокера, или коричневая
Fusconaia cuneolus
I
Фусконая клиновидная
Fusconaia edgariana
I
Фусконая Эдгара
Lampsilis higginsii
I
Лампсилис Хиггинса
Lampsilis orbiculata orbiculata
I
Лампсилис шаровидный розовый
Lampsilis satur
I
Лампсилис тучный
Lampsilis virescens
I
Лампсилис зеленеющий
Plethobasus cicatricosus
I
Плетобазус лоскутный
Plethobasus cooperianus
I
Плетобазус закрытый
Pleurobema clava
II
Плеуробема бугорчатая
Pleurobema plenum
I
Плеуробема полная
Potamilus capax
I
Потамилус объемистый
Quadrula intermedia
I
Квадрула средняя
Quadrula sparsa
I
Квадрула крапчатая
Toxolasma cylindrella
I
Токсолазма цилиндрическая
Unio nickliniana
I
Перловица Никлина
Unio tampicoensis tecomatensis
I
Перловица тампико текоматензис
Villosa trabalis
I
Виллоза трабалис
70.
VENEROIDA
ВЕНЕРОИДНЫЕ
1)
Tridacnidae
Giant clams:
Тридакниды
Гигантские двустворчатые моллюски:
Tridacnidae spp.
II
Тридакны (все виды)
XIV. CLASS CEPHALOPODA
(SQUIDS, OCTOPUSES, CUTTLEFISH)
КЛАСС ГОЛОВОНОГИЕ МОЛЛЮСКИ (КАЛЬМАРЫ, ОСЬМИНОГИ, КАРАКАТИЦЫ)
71.
NAUTILIDA
Наутилиды
1)
Nautilidae
Nautilus:
Наутилиды
Наутилус:
Nautilidae spp.
II
Наутилусы (все виды)
XV. CLASS GASTROPODA
(SNAILS AND CONCHES)
КЛАСС БРЮХОНОГИЕ МОЛЛЮСКИ
(СЛИЗНИ И УЛИТКИ)
72.
MESOGASTROPODA
МЕЗОГАСТРОПОДЫ
1)
Strombidae
True conchs:
Стромбиды
Стромбусы:
Strombus gigas
II
Стромбус гигантский
73.
STYLOMMATOPHORA
СТЕБЕЛЬЧАТОГЛАЗЫЕ
1)
Achatinellidae
Agate snails, oahu tree snails:
Ахатинеллиды
Агатовые улитки, ахатинеллы:
Achatinella spp.
I
Улитки-ахатинеллы (все виды)
2)
Camaenidae
Green tree snails:
Камениды
Зеленые древесные улитки:
Papustyla pulcherrima
II
Папуина благородная, или прекраснейшая
3)
Cepolidae
Helicoid terrestrial snails:
Цеполовые
Хеликоидные сухопутные улитки:
Polymita spp.
I
Полимита (все виды)
XVI. PHYLUM CNIDARIA CLASS ANTHOZOA
(CORALS AND SEA ANEMONES)
PHYLUM CNIDARIA КЛАСС АНТОЗОА
(КОРАЛЛЫ И МОРСКИЕ АНЕМОНЫ)
74.
ANTIPATHARIA
Black corals:
ЧЕРНЫЕ КОРАЛЛЫ
Черные кораллы:
ANTIPATHARIA spp.
II
ЧЕРНЫЕ КОРАЛЛЫ (все виды)
75.
GORGONACEAE
ГОРГОНАРИЕВЫЕ