Тауарлар шығаруға байланысты кейбір мәселелер туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 188 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 82-бабының 3-тармағына, 118-бабының 3 және 4-тармақтарына, 120-бабының 20-тармағына, 124-бабының 12 және 15-тармақтарына, 125-бабының 4-тармағына, сондай-ақ, 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операциялар жасаудың, тауарлар шығару мерзімін тоқтату, мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту және оларды бұзу туралы шешімдерді ресімдеудің, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етудің тәртібі бекітілсін.
2. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға декларация толтыру тәртібі туралы нұсқаулықтың 43-тармағында:
а) 3) тармақшаның тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы, тауарлар шығаруды тоқтату мерзімін ұзарту туралы, мұндай тауарларды шығару мерзімін тоқтатуды жою туралы мәліметтер;";
б) 4) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"егер кеден органы ТД-ны қайтарып алуға рұқсат еткен немесе декларант ТД-ны қайтарып алу жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асырмастан, кеден органы тауарлар шығаруды жойған жағдайда, кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес жазу түсіріледі (мұндай шешім қабылданған күн көрсетіледі), ол лауазымды тұлғаның қолы қойылып, жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырылады.".
3. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешімімен бекітілген Транзиттік декларацияны толтыру нұсқаулығындаи "С" бағанын толтыру қағидаларының 16-тармағында, жетінші абзацында (кестеден кейін) "Кедендік декларация қайтып алынды" деген сөздер "Кедендік декларация тауарлар шығарылғанға дейін қайтып алынды", "Кедендік декларация қайтып алынды және тауарлар шығару жойылды" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден ісі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдары осы Шешім күшіне енгеннен кейін 1 жылдың ішінде өз мемлекеттерінің кеден органдарының ақпарат жүйелерін пысықтасын, соның ішінде кеден органының декларантқа, тауарларға декларация беру кезінде тауарлардың декларанты болатын адамға не бұл органның тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операцияларды жасаудағы нәтижелерімен, кеден органының ақпарат жүйесі арқылы кеден өкіліне электронды құжатты жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етсін.

О некоторых вопросах, связанных с выпуском товаров
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 года № 188.
В соответствии с пунктом 3 статьи 82, пунктами 3 и 4 статьи 118, пунктом 20 статьи 120, пунктами 12 и 15 статьи 124, пунктом 4 статьи 125, а также пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений.
2. В пункте 43 Порядка заполнения декларации на товары, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257:
а) абзац девятый подпункта 3 изложить в следующей редакции:
"сведения о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, об отмене приостановления срока выпуска таких товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;";
б) абзац шестой подпункта 4 изложить в следующей редакции:
"если таможенным органом разрешен отзыв ДТ или таможенный орган аннулирует выпуск товаров без осуществления декларантом действий по отзыву ДТ, производится запись в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами (с указанием даты принятия такого решения), которая заверяется подписью должностного лица и оттиском личной номерной печати.".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).
3. Утратил силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30.05.2023 № 73 (вступает в силу с 01.04.2025).
4. Государственным органам государств – членов Евразийского экономического союза, уполномоченным в сфере таможенного дела, в течение 1 года после вступления настоящего Решения в силу доработать информационные системы таможенных органов своих государств, в том числе обеспечить возможность направления таможенным органом декларанту, лицу, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары, либо таможенному представителю посредством информационной системы таможенного органа электронных документов с результатами совершения таким органом таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров.

5. Осы Шешім күшіне енгеннен кейін 1 жылдың ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 362-бабына сәйкес кеден органдарының тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операцияларды жасаудағы нәтижелерімен электронды құжаттардың орынына кеден органының ақпарат жүйесі арқылы олар туралы мәліметтер жіберуге жол беріледі.
6. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап, күнтізбелік 10 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде, 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 188 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операциялар жасаудың, тауарлар шығару мерзімін тоқтату,
мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту және оларды бұзу туралы шешімдерді ресімдеудің, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етудің
ТӘРТІБІ
1. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 82-бабының 3-тармағын, 118-бабының 3 және 4-тармақтарын, 120-бабының 20-тармағын, 124-бабының 12 және 15-тармақтарын және 125-бабының 4-тармағын іске асыру мақсаттарында әзірленді және:
а) кеден органдарының:
тауарлар шығаруға, соның ішінде кеден органы лауазымды адамының қатысуынсыз, кеден органының ақпарат жүйесі арқылы тауарлар шығаруға (бұдан әрі – тауарларды автоматты шығару), оларға қатысты электронды құжат түрінде тауарлар декларациясы (бұдан әрі - ТЭД) не электронды құжат түрінде транзиттік декларация (ЭТД) тіркелген тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты;
оларға қатысты қағаз жүзіндегі құжат түрінде тауарлар декларациясы (бұдан әрі - қағаз жүзіндегі ТД) не қағаз жүзіндегі құжат түрінде транзиттік декларация (бұдан әрі - қағаз жүзіндегі ТД) тіркелген, соның ішінде, мұндай кедендік құжаттар ретінде, соның ішінде, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі, тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) үшінші тараппен көзделген халықаралық шарттарында көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар пайдаланылған жағдайда, тауарларды шығаруға, тауарларды шығарудан бас тартуға және тауарларды шығаруды жоюға;
тауарлар декларациясы берілгенге дейін оларға қатысты, тауарлар шығару туралы электронды құжат түрінде мәлімдеме (бұдан әрі – электронды мәлімдеме) тіркелген, тауарлар шығаруға, соның ішінде тауарларды автоматты шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға;
тауарлар декларациясы берілгенге дейін оларға қатысты, тауарлар шығару туралы қағаз жүзіндегі құжат түрінде мәлімдеме (бұдан әрі – қағаз жүзіндегі мәлімдеме) тіркелген, тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысиы кеден операцияларын жасаудың дәйектілігін;
б) аумағында тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылатын, оларға қатысты қағаз жүзіндегі ТЭД, ТД не электронды мәлімдеме немесе қағаз жүзіндегі мәлімдеме тіркелген, мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін, мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің (бұдан әрі -зияткерлік меншік объектілері) бірыңғай тізіліміне немесе зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кеден тізіліміне енгізілген, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарларға қатысты, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы және мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту туралы, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді бұзу туралы шешімдердің, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етудің тәртібін айқындайды.

5. Установить, что в течение 1 года после вступления настоящего Решения в силу допускается вместо электронных документов с результатами совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, направлять посредством информационной системы таможенного органа сведения о них в соответствии со статьей 362 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
6. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 декабря 2017 г. № 188
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в целях реализации пункта 3 статьи 82, пунктов 3 и 4 статьи 118, пункта 20 статьи 120, пунктов 12 и 15 статьи 124 и пункта 4 статьи 125 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет:
а) последовательность совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с:
выпуском товаров, в том числе выпуском товаров посредством информационной системы таможенного органа без участия должностного лица таможенного органа (далее – автоматический выпуск товаров), отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована декларация на товары в виде электронного документа (далее – ЭДТ) либо транзитная декларация в виде электронного документа (далее – ЭТД);
выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована декларация на товары в виде документа на бумажном носителе (далее – ДТ на бумажном носителе) либо транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе (далее – ТД на бумажном носителе), в том числе в случае, когда в качестве таких таможенных документов используются транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) с третьей стороной;
выпуском товаров, в том числе автоматическим выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрировано в виде электронного документа заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее – электронное заявление);
выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрировано в виде документа на бумажном носителе заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее – заявление на бумажном носителе);
б) порядок оформления в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов или национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, на территории которого товары помещаются под таможенные процедуры (далее – объекты интеллектуальной собственности), в отношении которых зарегистрирована ЭДТ, ДТ на бумажном носителе либо электронное заявление или заявление на бумажном носителе, решений о приостановлении срока выпуска товаров и о продлении срока такого приостановления, отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров, а также уведомления о принятии таких решений.

2. Мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес, мұндай кедендік декларацияларды не мәлімдемені тіркеуге құқылы кеден органының ақпарат жүйесі арқылы тіркелген ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдеме кеден органының ақпарат жүйесі арқылы тауарларды автоматты шығару туралы (қажетті техникалық мүмкіндіктер болған кезде) осы тіркелген кедендік құжатта мәлімделген мәліметтерді тауарларға қатысты қолдану үшін негіздердің болғаны немесе болмағандығы тексеріледі.
Егер декларант не тауарлар декларациясын беру кезінде декларант ретінде болатын адам (кеден органы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттарды тіркеуіне байланысты) осы Тәртіптің 5-тармағында айқындалған жағдайларда және Кодекстің 119-бабының 1-тармағында айқындалған мерзімдерде кеден органы тауарларды шығаратын, Кодекстің 118-бабының 1-тармағында, 120-бабының 13-тармағында немесе 143-бабының 1-тармағында белгіленген шарттарды сақтаған жағдайда, осы Тәртіптің ІІ бөліміне сәйкес тауарларды автоматты шығаруды қолдануға жол беріледі.
ТЭД, ЭТД-де не электронды мәлімдемеде аталған мәліметтер, осы Тәртіптің 9-тармағының бірінші абзацында аталған шарттар сақталған өзге де жағдайларда, осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес, Кодекстің 119-бабында айқындалған мерзімдерде кеден органының лауазымды адамы мұндай тауарларды шығаруды ресімдейді.
3. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше көзделмеген жағдайда, кедендік декларациясы Кодекстің 114 және 117-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асрылатын тауарларға қатысты осы Тәртіптің ІІ бөлімінде көзделген, тауарларды автоматты шығаруға жол берілмейді.
4. Кодекстің 118-бабының 6-тармағында аталған Кеден органдары, кеден органдары мен тұлғалар, сондай-ақ, Кодекстің 362-бабының 1-тармағында аталған кеден органдары мен тұлғалар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілген анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жасалатын және қолдануға жататын, кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
ІІ. Тауарларды автоматты шығаруға байланысты кеден операцияларын жасау тәртібі
5. Кеден органы осы Тәртіптің 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдемені тіркеген, тауарлар автоматты шығарылатын жағдай, егер:
тиісті кедендік құжаттарда мәліметтер берілген кедендік рәсімдер мен тауарларға қатысты Кодекстің 78-бабында көзделген кеден операцияларын жасау технологияларына сәйкес тауарларды автоматты шығаруды қолдануға жол беріледі;
кеден органы ақпарат жүйесі жұмысының алгоритмдерімен (талаптарымен) айқындалған, тиісті кедендік құжатты тексерудің шарттары сақталған;
осы кедендік құжатта олар туралы мәліметтер берілген (кеден органы ақпарат жүйесінде мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер болған жағдайда) барлық тауарларға қатысты мәліметтерді растайтын, қатерді басқару жүйесін, электронды түрдегі өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді пайдалана отырып, кеден органы ақпарат жүйесі арқылы тиісті кедендік құжатты тексеру нәтижелері бойынша оларда мәлімделген мәліметтердің сәйкессіздік белгілері, сондай-ақ, құжаттардың түпнұсқасын ұсыну не тауар шығарылғанға дейін кедендік бақылау жүргізу қажеттігі анықталмаған.

2. ЭДТ, ЭТД либо электронное заявление, зарегистрированные посредством информационной системы таможенного органа, правомочного в соответствии с законодательством государства-члена о таможенном регулировании регистрировать такие таможенные декларации либо заявления, проверяется посредством информационной системы таможенного органа на наличие или отсутствие оснований для применения в отношении товаров, сведения о которых заявлены в таком зарегистрированном таможенном документе, автоматического выпуска товаров (при наличии необходимых технических возможностей).
В случае если декларантом либо лицом, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары (в зависимости от того, какой из таможенных документов, указанных в абзаце первом настоящего пункта, зарегистрирован таможенным органом), соблюдены условия, установленные пунктом 1 статьи 118, пунктом 13 статьи 120 или пунктом 1 статьи 143 Кодекса, при которых таможенным органом производится выпуск товаров, в случаях, определенных пунктом 5 настоящего Порядка, и в сроки, определенные пунктом 1 статьи 119 Кодекса, допускается применение автоматического выпуска товаров в соответствии с разделом II настоящего Порядка.
В иных случаях, при соблюдении в отношении товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ, ЭТД либо в электронном заявлении, условий, указанных в абзаце первом пункта 9 настоящего Порядка, выпуск таких товаров оформляется должностным лицом таможенного органа в сроки, определенные статьей 119 Кодекса, в соответствии с разделом III настоящего Порядка.
3. Применение автоматического выпуска товаров, предусмотренного разделом II настоящего Порядка, не допускается в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьями 114 и 117 Кодекса, в случае, если иное не предусмотрено законодательством государств-членов.
4. При информационном взаимодействии между таможенными органами, таможенными органами и лицами, указанными в пункте 6 статьи 118 Кодекса, а также таможенными органами и лицами, указанными в пункте 1 статьи 362 Кодекса, применяются справочники и классификаторы, включенные в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств-членов.
II. Порядок совершения таможенных операций, связанных с автоматическим выпуском товаров
5. Автоматический выпуск товаров, в отношении которых таможенным органом зарегистрированы в соответствии с абзацем первым пункта 2 настоящего Порядка ЭДТ, ЭТД либо электронное заявление, производится в случае, если:
в отношении таможенных процедур и товаров, сведения о которых заявлены в соответствующем таможенном документе, допускается применение автоматического выпуска товаров в соответствии с технологиями совершения таможенных операций, предусмотренными статьей 78 Кодекса;
соблюдены условия проверки соответствующего таможенного документа, определенные алгоритмами (техническими требованиями) работы информационной системы таможенного органа;
по результатам проверки соответствующего таможенного документа посредством информационной системы таможенного органа с использованием системы управления рисками, иных документов и (или) сведений в электронном виде, подтверждающих сведения в отношении всех товаров, сведения о которых заявлены в этом таможенном документе (в случае наличия таких документов и (или) сведений в информационной системе таможенного органа), не выявлены признаки несоответствия сведений, заявленных в нем, а также необходимость представления оригиналов документов либо необходимость проведения таможенного контроля до выпуска товаров.

16. Егер зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығаруды тоқтату мерзімі өткенге дейін, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдаған кеден органына құқық иесінен тоқтату мерзімін ұзарту туралы сауал түскен кезде, аталған сауалға тіркеу нөмірі беріле отырып, оны кеден органы мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ ол түкен кезден 1 жұмыс күнінен кешікпей, тіркейді.
Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығаруды тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім (бұдан әрі - тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім) Кодекстің 124-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін қабылданады.
17. Тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдау кезінде кеден органы бұл мерзімді Кодекстің 124-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімнен асырмай ұзартады.
18. Кеден органының лауазымды адамы тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, ТЭД-ты немесе электронды мәлімдеме берген адамға келесі мәліметтерді қалыптастырады және электронды нысанда жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған, декларацияланатын тауардың реттік нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешімнің коды;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаудың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарлар шығаруды тоқтату мерзімі ұзартылған, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
б) белгілер салады (жазу немесе мөртабанның таңбасы түрінде), осы тармақтың "а" тармақшасының үшінші, төртінші, алтыншы және жетінші абзацтарында аталған тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім туралы мәліметтер, сондай-ақ, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні, қағаз жүзіндегі тиісті ТД бағандарында кеден органы лауазымды адамының қойған қолы және жеке нөмірлі мөрінің нөмірі не Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, қағаз жүзіндегі мәлімдемені енгізеді;
в) қағаз жүзіндегі ТД не қағаз жүзіндегі мәлімдемені берген адамға осы тармақтың "а" тармақшасындағы мәліметтерден тұратын қағаз жүзіндегі хабарламаны табыс етеді немесе осы хабарламаның электронды түрін жібереді;
г) электронды нысанда, мұндай мүмкіндік болмаған кезде – жазбаша түрде келесі мәліметтерді жіберу арқылы құқық иесі хабардар етіледі:
кеден органында осы хабарламаның тіркеу нөмірі және кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
осы Тәртіптің 16-тармағының бірінші абзацында аталған құқық иесінің сауалын тіркеу нөмірі және кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар және олардың орналасқан жері (мекен-жайы);
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешімнің коды;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаудың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарларды шығару тоқтатылған мерзім ұзартылған, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі.

16. Если до истечения срока приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в таможенный орган, которым принято решение о приостановлении срока выпуска товаров, поступил запрос правообладателя о продлении срока приостановления, указанный запрос регистрируется таможенным органом в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени с момента его поступления, путем присвоения ему регистрационного номера.
Решение о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности (далее – решение о продлении срока приостановления), принимается до истечения срока, установленного в пункте 1 статьи 124 Кодекса.
17. При принятии решения о продлении срока приостановления этот срок продлевается таможенным органом, но не более чем на срок, установленный в пункте 2 статьи 124 Кодекса.
18. Должностным лицом таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия решения о продлении срока приостановления:
а) формируются и направляются в электронной форме с использованием информационной системы таможенного органа лицу, которое подало ЭДТ или электронное заявление, следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
порядковый номер декларируемого товара, в отношении которого принято решение о продлении срока приостановления;
код решения о продлении срока приостановления в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) принятия решения о продлении срока приостановления;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), до которой продлен срок приостановления срока выпуска товаров;
б) проставляются отметки (в виде записи либо оттиска штампа), вносятся сведения о решении о продлении срока приостановления, указанные в абзацах третьем, четвертом и шестом подпункта "а" настоящего пункта, а также дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подпись и оттиск личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов и порядок их заполнения;
в) вручается или направляется лицу, которое подало ДТ на бумажном носителе либо заявление на бумажном носителе, уведомление на бумажном носителе, содержащее сведения, указанные в подпункте "а" настоящего пункта, или направляется электронный вид такого уведомления;
г) уведомляется правообладатель путем направления в электронной форме, а при отсутствии такой возможности – в письменной форме следующих сведений:
регистрационный номер и дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) такого уведомления в таможенном органе;
регистрационный номер и дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) запроса правообладателя, указанного в абзаце первом пункта 16 настоящего Порядка;
товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых принято решение о продлении срока приостановления, и их место нахождения (адрес);
код решения о продлении срока приостановления в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) принятия решения о продлении срока приостановления;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), до которой продлен срок приостановления срока выпуска товаров;
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 74 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).

19. Егер зияткерлік меншік объектілерінен тұратын, тауарлар шығаруды тоқтату мерзімі өткенге дейін, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдаған кеден органына құқық иесінен тауарларды шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді бұзу туралы сауал түскен кезде, аталған сауалға тіркеу нөмірі бере отырып, оны кеден органы мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ ол түкен кезден 1 жұмыс күнінен кешікпей, тіркейді.
Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім құқық иесінің мәлімдемесі тіркелген кезден бастап, 4 сағаттан кешікпей, ал Кодекстің 124-бабы 9-тармағының 2 және 3-тармақшаларында айқындалған жағдайларда, - тиісті оқиға басталған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей жойылады.
20. Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын, тауарлар шығару мерзімі жаңадан басталған кезде, кеден органы осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес, тауарлар шығаруға байланысты кедендік операцияларды жүзеге асырады.
V. Тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
21. Кодекстің 125-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіздер болған кезде, тауарларды шығару мерзімі өткенге дейін кеден органының лауазымды адамы осы бөлімге сәйкес, тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдейді.
22. ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдеме тіркелген жағдайда, кеден органының лауазымды адамы кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, тиісті кедендік құжатты ұсынған адамға тауарларды шығарудан бас тарту расталған және осы кедендік құжаттан, сондай-ақ, келесі мәліметтерден тұратын электронды құжатты қалыптастырады және жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешімнің коды;
кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні және тауарларды шығарудан бас тартылған уақыт;
Кодекстің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болған себептер және оларды жою жөніндегі ұсынымдар;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі.
23. Қағаз жүзіндегі ТД, қағаз жүзіндегі ТРД не электронды мәлімдеме тіркелген жағдайда, кеден органының лауазымды адамы Кодекстің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болған себептер және оларды жою жөніндегі ұсынымдарды көрсете отырып, Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін, сондай-ақ, тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдеудің тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, осы кедендік құжаттарға тауарларды шығарудан бас тарту туралы белгілер салу арқылы тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдейді.

19. Если до истечения срока приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в таможенный орган, которым принято решение о приостановлении срока выпуска товаров, поступило заявление правообладателя об отмене решения о приостановлении срока выпуска товаров, такое заявление регистрируется таможенным органом в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени с момента его поступления, путем присвоения ему регистрационного номера.
Решение о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, отменяется не позднее 4 часов с момента регистрации заявления правообладателя, а в случаях, определенных в подпунктах 2 и 3 пункта 9 статьи 124 Кодекса, – не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем наступления соответствующего события.
20. При возобновлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, таможенным органом осуществляются таможенные операции, связанные с выпуском товаров, в соответствии с разделом III настоящего Порядка.
V. Порядок совершения таможенных операций, связанных с отказом в выпуске товаров
21. При наличии оснований для отказа в выпуске товаров, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 125 Кодекса, до истечения срока выпуска товаров должностным лицом таможенного органа оформляется отказ в выпуске товаров в соответствии с настоящим разделом.
22. В случае регистрации ЭДТ, ЭТД либо электронного заявления должностным лицом таможенного органа формируется и направляется с использованием информационной системы таможенного органа лицу, которое подало соответствующий таможенный документ, электронный документ, подтверждающий отказ в выпуске товаров и содержащий такой таможенный документ, а также следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
код решения об отказе в выпуске товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время отказа в выпуске товаров;
причины, послужившие основанием для отказа в выпуске товаров, и рекомендации по их устранению в соответствии с пунктом 3 статьи 125 Кодекса;
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 74 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
23. В случае регистрации ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа оформляется отказ в выпуске товаров путем проставления на таких таможенных документах отметок об отказе в выпуске товаров в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов, порядок их заполнения, а также порядок оформления отказа в выпуске товаров, с указанием причин, послуживших основанием для отказа в выпуске товаров и рекомендаций по их устранению в соответствии с пунктом 3 статьи 125 Кодекса.

31. Осы Тәртіптің 25-тармағының "в" тармақшасында көзделген жағдайда, келесі тәртіппен, кеден органының лауазымды адамы Кодекстің 116-бабының 8-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі 10 жұмыс күнінен кешікпей, тауарларды шығаруды жоюды жүзеге асырады:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, олар туралы мәліметтер ЭТД-де берілген және осы кедендік құжаттан тұратын, тауарларды шығаруды жою расталған электронды құжатты, сондай-ақ, келесі мәліметтерді қалыптастырады және декларантқа жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарларды шығаруды жою туралы шешімнің коды;
тауарларды шығаруды жоюдың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
б) Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, қағаз жүзіндегі тиісті ТД-ның, тиісті бағандарында белгілер салу (жазу немесе мөртабанның таңбасы түрінде), кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күнін, кеден органы лауазымды адамының қойған қолын және жеке нөмірлі мөрінің нөмірін қою арқылы олар туралы мәліметтер қағаз жүзіндегі ТД-де көрсетілген, тауарларды шығаруды жою рәсімін ресімдейді.
в) тауарларды шығаруды жою рәсімі ресімделген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей, тауарларды шығаруды жою және аталған тұлғаға бұрын берілген қағаз жүзіндегі ТД-ның, көлік (тасымал), коммерциялық құжаттардың данасын (даналарын), соның ішінде кеден органы лауазымды адамының тауарларды шығару туралы белгілері қойылған, мүше елдердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттарды кеден органына ұсыну қажеттігі туралы декларант электронды нысанда хабардар етіледі.
Декларантты электронды нысанда хабардар ету мүмкін болмаған жағдайда, тауарларды шығаруды жою рәсімі ресімделген күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешікпей, кеден органы декларантқа тауарларды шығаруды жою туралы ақпаратты осы құжаттарды табыс ету туралы хабардар ете отырып, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді немесе олардың алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.

31. В случае, предусмотренном подпунктом "в" пункта 25 настоящего Порядка, должностным лицом таможенного органа аннулируется выпуск товаров не позднее 10 рабочих дней со дня истечения срока, установленного пунктом 8 статьи 116 Кодекса, в следующем порядке:
а) формируется и направляется с использованием информационной системы таможенного органа декларанту электронный документ, подтверждающий аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ, и содержащий такой таможенный документ, а также следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
код решения об аннулировании выпуска товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) аннулирования выпуска товаров;
б) оформляется аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ДТ на бумажном носителе, путем проставления отметок (в виде записи либо оттиска штампа), даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подписи и оттиска личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими форму декларации на товары и порядок ее заполнения;
в) не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем оформления аннулирования выпуска товаров, информируется в электронной форме декларант об аннулировании выпуска товаров и необходимости представления таможенному органу выданных ранее указанному лицу экземпляров ДТ на бумажном носителе, транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, в случае использования их в качестве таможенных документов, на которых проставлены отметки должностного лица таможенного органа о выпуске товаров.
В случае невозможности информирования декларанта в электронной форме таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем оформления аннулирования выпуска товаров, направляет информацию об аннулировании выпуска товаров декларанту заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает иным способом, позволяющим подтвердить факт получения такой информации.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 74 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).