Тауарлар шығаруға байланысты кейбір мәселелер туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 188 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 82-бабының 3-тармағына, 118-бабының 3 және 4-тармақтарына, 120-бабының 20-тармағына, 124-бабының 12 және 15-тармақтарына, 125-бабының 4-тармағына, сондай-ақ, 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операциялар жасаудың, тауарлар шығару мерзімін тоқтату, мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту және оларды бұзу туралы шешімдерді ресімдеудің, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етудің тәртібі бекітілсін.
2. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға декларация толтыру тәртібі туралы нұсқаулықтың 43-тармағында:
а) 3) тармақшаның тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы, тауарлар шығаруды тоқтату мерзімін ұзарту туралы, мұндай тауарларды шығару мерзімін тоқтатуды жою туралы мәліметтер;";
б) 4) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"егер кеден органы ТД-ны қайтарып алуға рұқсат еткен немесе декларант ТД-ны қайтарып алу жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асырмастан, кеден органы тауарлар шығаруды жойған жағдайда, кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес жазу түсіріледі (мұндай шешім қабылданған күн көрсетіледі), ол лауазымды тұлғаның қолы қойылып, жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырылады.".
3. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешімімен бекітілген Транзиттік декларацияны толтыру нұсқаулығындаи "С" бағанын толтыру қағидаларының 16-тармағында, жетінші абзацында (кестеден кейін) "Кедендік декларация қайтып алынды" деген сөздер "Кедендік декларация тауарлар шығарылғанға дейін қайтып алынды", "Кедендік декларация қайтып алынды және тауарлар шығару жойылды" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден ісі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдары осы Шешім күшіне енгеннен кейін 1 жылдың ішінде өз мемлекеттерінің кеден органдарының ақпарат жүйелерін пысықтасын, соның ішінде кеден органының декларантқа, тауарларға декларация беру кезінде тауарлардың декларанты болатын адамға не бұл органның тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операцияларды жасаудағы нәтижелерімен, кеден органының ақпарат жүйесі арқылы кеден өкіліне электронды құжатты жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етсін.

О некоторых вопросах, связанных с выпуском товаров
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 года № 188.
В соответствии с пунктом 3 статьи 82, пунктами 3 и 4 статьи 118, пунктом 20 статьи 120, пунктами 12 и 15 статьи 124, пунктом 4 статьи 125, а также пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений.
2. В пункте 43 Порядка заполнения декларации на товары, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257:
а) абзац девятый подпункта 3 изложить в следующей редакции:
"сведения о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, об отмене приостановления срока выпуска таких товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;";
б) абзац шестой подпункта 4 изложить в следующей редакции:
"если таможенным органом разрешен отзыв ДТ или таможенный орган аннулирует выпуск товаров без осуществления декларантом действий по отзыву ДТ, производится запись в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами (с указанием даты принятия такого решения), которая заверяется подписью должностного лица и оттиском личной номерной печати.".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 утрачивает силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30.05.2023 № 73 (вступает в силу с 01.04.2025).
3. В Инструкции о порядке заполнения транзитной декларации, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289, в пункте 16 в правилах заполнения графы "С" в абзаце седьмом (после таблицы) слова "Таможенная декларация отозвана" заменить словами "Таможенная декларация отозвана до выпуска товаров", "Таможенная декларация отозвана и выпуск товаров аннулирован".
4. Государственным органам государств – членов Евразийского экономического союза, уполномоченным в сфере таможенного дела, в течение 1 года после вступления настоящего Решения в силу доработать информационные системы таможенных органов своих государств, в том числе обеспечить возможность направления таможенным органом декларанту, лицу, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары, либо таможенному представителю посредством информационной системы таможенного органа электронных документов с результатами совершения таким органом таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров.

5. Осы Шешім күшіне енгеннен кейін 1 жылдың ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 362-бабына сәйкес кеден органдарының тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операцияларды жасаудағы нәтижелерімен электронды құжаттардың орынына кеден органының ақпарат жүйесі арқылы олар туралы мәліметтер жіберуге жол беріледі.
6. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап, күнтізбелік 10 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде, 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 188 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты кедендік операциялар жасаудың, тауарлар шығару мерзімін тоқтату,
мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту және оларды бұзу туралы шешімдерді ресімдеудің, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етудің
ТӘРТІБІ
1. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 82-бабының 3-тармағын, 118-бабының 3 және 4-тармақтарын, 120-бабының 20-тармағын, 124-бабының 12 және 15-тармақтарын және 125-бабының 4-тармағын іске асыру мақсаттарында әзірленді және:
а) кеден органдарының:
тауарлар шығаруға, соның ішінде кеден органы лауазымды адамының қатысуынсыз, кеден органының ақпарат жүйесі арқылы тауарлар шығаруға (бұдан әрі – тауарларды автоматты шығару), оларға қатысты электронды құжат түрінде тауарлар декларациясы (бұдан әрі - ТЭД) не электронды құжат түрінде транзиттік декларация (ЭТД) тіркелген тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысты;
оларға қатысты қағаз жүзіндегі құжат түрінде тауарлар декларациясы (бұдан әрі - қағаз жүзіндегі ТД) не қағаз жүзіндегі құжат түрінде транзиттік декларация (бұдан әрі - қағаз жүзіндегі ТД) тіркелген, соның ішінде, мұндай кедендік құжаттар ретінде, соның ішінде, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі, тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) үшінші тараппен көзделген халықаралық шарттарында көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар пайдаланылған жағдайда, тауарларды шығаруға, тауарларды шығарудан бас тартуға және тауарларды шығаруды жоюға;
тауарлар декларациясы берілгенге дейін оларға қатысты, тауарлар шығару туралы электронды құжат түрінде мәлімдеме (бұдан әрі – электронды мәлімдеме) тіркелген, тауарлар шығаруға, соның ішінде тауарларды автоматты шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға;
тауарлар декларациясы берілгенге дейін оларға қатысты, тауарлар шығару туралы қағаз жүзіндегі құжат түрінде мәлімдеме (бұдан әрі – қағаз жүзіндегі мәлімдеме) тіркелген, тауарлар шығаруға, тауарлар шығарудан бас тартуға және тауарлар шығаруды жоюға байланысиы кеден операцияларын жасаудың дәйектілігін;
б) аумағында тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылатын, оларға қатысты қағаз жүзіндегі ТЭД, ТД не электронды мәлімдеме немесе қағаз жүзіндегі мәлімдеме тіркелген, мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін, мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің (бұдан әрі -зияткерлік меншік объектілері) бірыңғай тізіліміне немесе зияткерлік меншік объектілерінің ұлттық кеден тізіліміне енгізілген, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарларға қатысты, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы және мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту туралы, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді бұзу туралы шешімдердің, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етудің тәртібін айқындайды.

5. Установить, что в течение 1 года после вступления настоящего Решения в силу допускается вместо электронных документов с результатами совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, направлять посредством информационной системы таможенного органа сведения о них в соответствии со статьей 362 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
6. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 декабря 2017 г. № 188
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о
приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в целях реализации пункта 3 статьи 82, пунктов 3 и 4 статьи 118, пункта 20 статьи 120, пунктов 12 и 15 статьи 124 и пункта 4 статьи 125 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет:
а) последовательность совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с:
выпуском товаров, в том числе выпуском товаров посредством информационной системы таможенного органа без участия должностного лица таможенного органа (далее – автоматический выпуск товаров), отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована декларация на товары в виде электронного документа (далее – ЭДТ) либо транзитная декларация в виде электронного документа (далее – ЭТД);
выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована декларация на товары в виде документа на бумажном носителе (далее – ДТ на бумажном носителе) либо транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе (далее – ТД на бумажном носителе), в том числе в случае, когда в качестве таких таможенных документов используются транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) с третьей стороной;
выпуском товаров, в том числе автоматическим выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрировано в виде электронного документа заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее – электронное заявление);
выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, в отношении которых зарегистрировано в виде документа на бумажном носителе заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары (далее – заявление на бумажном носителе);
б) порядок оформления в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-членов или национальный таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, на территории которого товары помещаются под таможенные процедуры (далее – объекты интеллектуальной собственности), в отношении которых зарегистрирована ЭДТ, ДТ на бумажном носителе либо электронное заявление или заявление на бумажном носителе, решений о приостановлении срока выпуска товаров и о продлении срока такого приостановления, отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров, а также уведомления о принятии таких решений.

2. Мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес, мұндай кедендік декларацияларды не мәлімдемені тіркеуге құқылы кеден органының ақпарат жүйесі арқылы тіркелген ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдеме кеден органының ақпарат жүйесі арқылы тауарларды автоматты шығару туралы (қажетті техникалық мүмкіндіктер болған кезде) осы тіркелген кедендік құжатта мәлімделген мәліметтерді тауарларға қатысты қолдану үшін негіздердің болғаны немесе болмағандығы тексеріледі.
Егер декларант не тауарлар декларациясын беру кезінде декларант ретінде болатын адам (кеден органы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген кедендік құжаттарды тіркеуіне байланысты) осы Тәртіптің 5-тармағында айқындалған жағдайларда және Кодекстің 119-бабының 1-тармағында айқындалған мерзімдерде кеден органы тауарларды шығаратын, Кодекстің 118-бабының 1-тармағында, 120-бабының 13-тармағында немесе 143-бабының 1-тармағында белгіленген шарттарды сақтаған жағдайда, осы Тәртіптің ІІ бөліміне сәйкес тауарларды автоматты шығаруды қолдануға жол беріледі.
ТЭД, ЭТД-де не электронды мәлімдемеде аталған мәліметтер, осы Тәртіптің 9-тармағының бірінші абзацында аталған шарттар сақталған өзге де жағдайларда, осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес, Кодекстің 119-бабында айқындалған мерзімдерде кеден органының лауазымды адамы мұндай тауарларды шығаруды ресімдейді.
3. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше көзделмеген жағдайда, кедендік декларациясы Кодекстің 114 және 117-баптарында айқындалған ерекшеліктермен жүзеге асрылатын тауарларға қатысты осы Тәртіптің ІІ бөлімінде көзделген, тауарларды автоматты шығаруға жол берілмейді.
4. Кодекстің 118-бабының 6-тармағында аталған Кеден органдары, кеден органдары мен тұлғалар, сондай-ақ, Кодекстің 362-бабының 1-тармағында аталған кеден органдары мен тұлғалар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілген анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ, мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жасалатын және қолдануға жататын, кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
ІІ. Тауарларды автоматты шығаруға байланысты кеден операцияларын жасау тәртібі
5. Кеден органы осы Тәртіптің 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдемені тіркеген, тауарлар автоматты шығарылатын жағдай, егер:
тиісті кедендік құжаттарда мәліметтер берілген кедендік рәсімдер мен тауарларға қатысты Кодекстің 78-бабында көзделген кеден операцияларын жасау технологияларына сәйкес тауарларды автоматты шығаруды қолдануға жол беріледі;
кеден органы ақпарат жүйесі жұмысының алгоритмдерімен (талаптарымен) айқындалған, тиісті кедендік құжатты тексерудің шарттары сақталған;
осы кедендік құжатта олар туралы мәліметтер берілген (кеден органы ақпарат жүйесінде мұндай құжаттар және (немесе) мәліметтер болған жағдайда) барлық тауарларға қатысты мәліметтерді растайтын, қатерді басқару жүйесін, электронды түрдегі өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді пайдалана отырып, кеден органы ақпарат жүйесі арқылы тиісті кедендік құжатты тексеру нәтижелері бойынша оларда мәлімделген мәліметтердің сәйкессіздік белгілері, сондай-ақ, құжаттардың түпнұсқасын ұсыну не тауар шығарылғанға дейін кедендік бақылау жүргізу қажеттігі анықталмаған.

2. ЭДТ, ЭТД либо электронное заявление, зарегистрированные посредством информационной системы таможенного органа, правомочного в соответствии с законодательством государства-члена о таможенном регулировании регистрировать такие таможенные декларации либо заявления, проверяется посредством информационной системы таможенного органа на наличие или отсутствие оснований для применения в отношении товаров, сведения о которых заявлены в таком зарегистрированном таможенном документе, автоматического выпуска товаров (при наличии необходимых технических возможностей).
В случае если декларантом либо лицом, которое будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары (в зависимости от того, какой из таможенных документов, указанных в абзаце первом настоящего пункта, зарегистрирован таможенным органом), соблюдены условия, установленные пунктом 1 статьи 118, пунктом 13 статьи 120 или пунктом 1 статьи 143 Кодекса, при которых таможенным органом производится выпуск товаров, в случаях, определенных пунктом 5 настоящего Порядка, и в сроки, определенные пунктом 1 статьи 119 Кодекса, допускается применение автоматического выпуска товаров в соответствии с разделом II настоящего Порядка.
В иных случаях, при соблюдении в отношении товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ, ЭТД либо в электронном заявлении, условий, указанных в абзаце первом пункта 9 настоящего Порядка, выпуск таких товаров оформляется должностным лицом таможенного органа в сроки, определенные статьей 119 Кодекса, в соответствии с разделом III настоящего Порядка.
3. Применение автоматического выпуска товаров, предусмотренного разделом II настоящего Порядка, не допускается в отношении товаров, таможенное декларирование которых осуществляется с особенностями, определенными статьями 114 и 117 Кодекса, в случае, если иное не предусмотрено законодательством государств-членов.
4. При информационном взаимодействии между таможенными органами, таможенными органами и лицами, указанными в пункте 6 статьи 118 Кодекса, а также таможенными органами и лицами, указанными в пункте 1 статьи 362 Кодекса, применяются справочники и классификаторы, включенные в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств-членов.
II. Порядок совершения таможенных операций, связанных с автоматическим выпуском товаров
5. Автоматический выпуск товаров, в отношении которых таможенным органом зарегистрированы в соответствии с абзацем первым пункта 2 настоящего Порядка ЭДТ, ЭТД либо электронное заявление, производится в случае, если:
в отношении таможенных процедур и товаров, сведения о которых заявлены в соответствующем таможенном документе, допускается применение автоматического выпуска товаров в соответствии с технологиями совершения таможенных операций, предусмотренными статьей 78 Кодекса;
соблюдены условия проверки соответствующего таможенного документа, определенные алгоритмами (техническими требованиями) работы информационной системы таможенного органа;
по результатам проверки соответствующего таможенного документа посредством информационной системы таможенного органа с использованием системы управления рисками, иных документов и (или) сведений в электронном виде, подтверждающих сведения в отношении всех товаров, сведения о которых заявлены в этом таможенном документе (в случае наличия таких документов и (или) сведений в информационной системе таможенного органа), не выявлены признаки несоответствия сведений, заявленных в нем, а также необходимость представления оригиналов документов либо необходимость проведения таможенного контроля до выпуска товаров.

6. Кеден органы ақпарат жүйесінде тауарлар автоматты шығарылғаннан кейін, ТЭД, ЭТД-ны не электронды мәлімдемені берген адамға автоматты жағдайда тауарлардың шығарылғанын растайтын және тиісті кеден құжатынан, сондай-ақ, келесі мәліметтерден тұратын электронды құжат жіберіледі:
а) кеден органында осы кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
б) кеден органдары қолданатын шешімдердің сыныптауышына сәйкес тауарларды шығару туралы шешімнің коды;
в) кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) пішіміндегі күні және тауардың шығарылған уақыты;
г) егер ол мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, тауарлар шығаруды тіркеу нөмірі;
д) кеден транзитінің мерзімі, қолданылған сәйкестендіру құралдары (егер бұл құралдар қолданылған жағдайда) және кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды жеткізу орыны (ЭТД үшін).
7. Кеден органының ақпарат жүйесінің және Кодекстің 118-бабының 6-тармағында аталған тұлғалардың ақпарат жүйелерінің өзара іс-қимылы болған жағдайда, тауарлар автоматты шығарылғаннан кейін, кеден органының ақпарат жүйесі осы тұлғаларды автоматты жағдайда, электронды түрде, шығарылған тауарларға қатысты хабардар етеді.
8. Кеден органының ақпарат жүйесі арқылы кеден органының ақпарат жүйесінің қатерлерді басқару жүйесін пайдалана отырып, ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдемеге тексеру жүргізілген жағдайда, мәлімделген тиісті кедендік құжаттардағы мәліметтердің сәйкессіздігі және (немесе) берілген мәліметтерді, кедендік қатерлерді растайтын, құжаттарды кеден органына ұсыну қажеттігі және (немесе) тауар шығарылғанға дейін кедендік бақылау жүргізу қажеттігі анықталған жағдайда, сондай-ақ, осы Тәртіптің 13-тармағында көзделген жағдайда, осы кедендік құжатта мәліметтер берілген тауарларға қатысты, тауарларды автоматты шығару тоқтатылатын болады.
Кеден органының ақпарат жүйесі тауарларды автоматты шығаруды тоқтатқан кезде, кеден органының лауазымды адамы осы тармақтың бірінші абзацында аталған кедендік құжатты, осы кедендік құжатта берілген мәліметтерді растайтын өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру не қатерді төмендету жөнінде шаралар қабылдау жүзеге асырылғаннан кейін, осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес, тауарлар шығарудың қажеттігі туралы автоматты жағдайда, электронды нысанда хабардар етіледі.
ІІІ. Кеден органының лауазымды адамының қатысуымен тауарлар шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі

6. После автоматического выпуска товаров информационной системой таможенного органа направляется в автоматическом режиме лицу, которое подало ЭДТ, ЭТД либо электронное заявление, электронный документ, подтверждающий выпуск товаров и содержащий соответствующий таможенный документ, а также следующие сведения:
а) регистрационный номер такого таможенного документа в таможенном органе;
б) код решения о выпуске товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
в) дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время выпуска товаров;
г) регистрационный номер выпуска товаров, если его проставление предусмотрено законодательством государства-члена о таможенном регулировании;
д) срок таможенного транзита, примененные средства идентификации (в случае, если такие средства применены) и место доставки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (для ЭТД).
7. При наличии взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем лиц, указанных в пункте 6 статьи 118 Кодекса, после автоматического выпуска товаров такие лица уведомляются информационной системой таможенного органа в автоматическом режиме в электронной форме о товарах, в отношении которых произведен выпуск.
8. В случае если при проведении проверки ЭДТ, ЭТД либо электронного заявления посредством информационной системы таможенного органа с использованием системы управления рисками информационной системой таможенного органа выявлены признаки несоответствия сведений, заявленных в соответствующем таможенном документе, и (или) необходимость представления таможенному органу документов, подтверждающих заявленные сведения, таможенные риски и (или) необходимость проведения таможенного контроля до выпуска товаров, а также в случае, предусмотренном пунктом 13 настоящего Порядка, применение автоматического выпуска товаров в отношении товаров, сведения о которых заявлены в этом таможенном документе, прекращается.
При прекращении автоматического выпуска товаров информационной системой таможенного органа информируется в автоматическом режиме в электронной форме должностное лицо таможенного органа о необходимости проверки таможенного документа, указанного в абзаце первом настоящего пункта, иных документов и (или) сведений, подтверждающих сведения, заявленные в таком таможенном документе, либо применения мер по минимизации рисков, после осуществления которых выпуск товаров производится в соответствии с разделом III настоящего Порядка.
III. Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров с участием должностного лица таможенного органа

9. Кеден органы тіркеген кедендік құжатта Кодекстің 118-бабының 1-тармағында, 120-бабының 13-тармағында, 121-бабының 1-тармағында, 122-бабының 1-тармағында, 123-бабында немесе 143-бабының 1-тармағында көзделген, соның ішінде қатерлерді басқару жүйесін пайдалана отырып, Кодекстің 325-бабының 4-тармағына сәйкес, берілген мәліметтерді, өзге нысандардағы кедендік бақылауды және (немесе) тауарлардың кедендік сараптамасын және (немесе) құжаттарды растайтын ТЭД, ЭТД-ті не электронды мәлімдемеге тексеру жүргізу кезіндегі шарттар сақталған жағдайда, Кодекстің 119-бабының 3-тармағында айқындалған мерзімдерде кеден органының лауазымды адамы кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, тиісті кедендік құжатты берген адамға тауарлар шығару расталған және осы кедендік құжаттан, сондай-ақ, келесі мәліметтерден тұратын электронды құжатты қалыптастырады және жібереді:
а) осы Тәртіптің 6-тармағында аталған мәліметтер;
б) шығару туралы шешім қабылданған тауарларға қатысты реттік нөмірлер (шығару туралы шешім ТЭД-да мәліметтер берілген барлық тауарларға қатысты емес болған жағдайларда);
в) кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі.
10. Кеден органы ақпарат жүйесінің және Кодекстің 118-бабының 6-тармағында аталған тұлғалардың ақпарат жүйелері арасында өзара іс-қимыл болған кезде, тауар шығарылғаннан кейін кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, кеден органы осы тұлғаларды шығарылған тауарлар туралы электронды нысанда хабардар етеді.
11. ТД қағаз жүзінде, ТРД қағаз жүзінде не қағаз жүзіндегі мәлімдеме тіркелген жағдайда, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес, тауарларды шығару үшін негіздер болған кезде, кеден органының лауазымды адамы Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес тауарларды шығару туралы осы кедендік құжаттарда белгілер қою арқылы тауарлардың шығарылуын ресімдейді.
Оларға қатысты қағаз жүзіндегі ТД немесе қағаз жүзіндегі ТРД ретінде көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші елмен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттар пайдаланылған, тауарлар шығару туралы шешімді ресімдеу кезінде мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес, кеден органының лауазымды адамы осы құжаттарға белгілер салады.

9. В случае если в зависимости от зарегистрированного таможенным органом таможенного документа соблюдены условия, предусмотренные пунктом 1 статьи 118, пунктом 13 статьи 120, пунктом 1 статьи 121, пунктом 1 статьи 122, статьей 123 или пунктом 1 статьи 143 Кодекса, что установлено в том числе при проведении с использованием системы управления рисками проверки ЭДТ, ЭТД либо электронного заявления, иных документов и (или) сведений, подтверждающих заявленные сведения, таможенного контроля в иных формах и (или) таможенной экспертизы товаров и (или) документов в соответствии с пунктом 4 статьи 325 Кодекса, в сроки, определенные пунктом 3 статьи 119 Кодекса, должностным лицом таможенного органа формируется и направляется с использованием информационной системы таможенного органа лицу, которое подало соответствующий таможенный документ, электронный документ, подтверждающий выпуск товаров и содержащий такой таможенный документ, а также следующие сведения:
а) сведения, указанные в пункте 6 настоящего Порядка;
б) порядковые номера товаров, в отношении которых принято решение о выпуске (в случаях, когда решение о выпуске принято в отношении не всех товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ);
в) номер личной номерной печати должностного лица таможенного органа.
10. При наличии взаимодействия информационной системы таможенного органа и информационных систем лиц, указанных в пункте 6 статьи 118 Кодекса, после выпуска товаров такие лица уведомляются таможенным органом в электронной форме с использованием информационной системы таможенного органа о товарах, в отношении которых произведен выпуск.
11. В случае регистрации ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе при наличии оснований для выпуска товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой должностным лицом таможенного органа оформляется выпуск товаров путем проставления на таких таможенных документах отметок о выпуске товаров в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов и порядок их заполнения.
При оформлении решения о выпуске товаров, в отношении которых в качестве ДТ на бумажном носителе или ТД на бумажном носителе использовались транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, должностным лицом таможенного органа на таких документах проставляются отметки в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.

12. Тауарлар шығару туралы белгілер салынғаннан кейін кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 11-тармағында аталған тиісті кедендік құжаттарды ұсынған адамға кедендік құжаттар ретінде пайдаланылған жағдайда, осы кедендік құжаттардың және көлік (тасымал) құжаттарының данасын (даналарын) қайтарады.
13. ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдеме тіркелгеннен кейін кеден органының ақпарат жүйесінде техникалық іркілістерден туындаған, жүйедегі ақауға немесе байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілер және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісі жұмысының бұзылуына байланысты, тиісті кедендік құжатта мәліметтер берілген тауарларға қатысты тауарларды автоматты шығару және (немесе) осы Тәртіптің 6-тармағында көзделген кедендік операцияларды орындау мүмкіндігі болмаған және (немесе) кеден органының лауазымды адамында осы Тәртіптің 9-тармағында көзделген кедендік операцияны жасау мүмкіндігі болмаған, бірақ осы кедендік құжатты басып шығару мүмкіндігі болған жағдайда, онда, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіздер болмаған кезде, кеден органының лауазымды адамы Кодекстің 119-бабында белгіленген, тауарлар шығару мерзімі өткенге дейін:
а) қағаз жүзіндегі ТД, қағаз жүзіндегі ТРД не тиісінше қағаз жүзіндегі мәлімдеме берілгені және толтырылғаны сияқты, Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттың нысанын және оны толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес тауарлар шығару туралы осы құжатта белгілер қою арқылы мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тиісті кедендік құжаттың данасын (даналарын) басып шығарады және тауарлар шығаруды ресімдейді;
б) мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес, осы кедендік құжатта мәліметтер берілген, тауарларды шығару туралы және тауарлар шығарылған, қағаз жүзіндегі кедендік құжатты алу мүмкіндігі туралы тиісті кедендік құжатты берген адамды хабардар етеді;
в) тиісті кедендік құжатты берген адамға осы құжаттың басып шығарылған данасын (даналарын) табыс етеді. Аталған адамға осы құжаттың басып шығарылған данасын (даналарын) табыс ету мүмкін болмаған жағдайда, тауарлар шығарылған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей, орган осы кедендік құжатты табыс ету туралы хабардар ете отырып, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді немесе оның алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.
IV. Қағаз жүзіндегі ТЭД, ТД не электронды мәлімдеме немесе қағаз жүзіндегі мәлімдеме тіркелген, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарларға қатысты, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы және мұндай тоқтатудың мерзімін ұзарту туралы шешімдерді, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді бұзуды, сондай-ақ, мұндай шешімдерді қабылдау туралы хабардар етуді ресімдеу тәртібі

12. После проставления отметок о выпуске товаров должностным лицом таможенного органа возвращаются лицу, которое подало соответствующие таможенные документы, указанные в пункте 11 настоящего Порядка, экземпляр (экземпляры) таких таможенных документов и транспортные (перевозочные) документы в случае использования их в качестве таких таможенных документов.
13. В случае если после регистрации ЭДТ, ЭТД либо электронного заявления у информационной системы таможенного органа отсутствует возможность автоматического выпуска товаров в отношении товаров, сведения о которых заявлены в соответствующем таможенном документе, и (или) выполнения таможенной операции, предусмотренной пунктом 6 настоящего Порядка, в связи с неисправностью системы, вызванной техническими сбоями, или нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), и (или) у должностного лица таможенного органа отсутствует возможность совершения таможенной операции, предусмотренной пунктом 9 настоящего Порядка, но имеется возможность распечатать этот таможенный документ, то, при отсутствии оснований для отказа в выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой должностным лицом таможенного органа до истечения срока выпуска товаров, установленного в соответствии со статьей 119 Кодекса:
а) распечатывается экземпляр (экземпляры) соответствующего таможенного документа и оформляется выпуск товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой путем проставления на таком документе отметок о выпуске товаров в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими форму этого таможенного документа и порядок его заполнения, как если бы были поданы и зарегистрированы ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявление на бумажном носителе соответственно;
б) информируется лицо, которое подало соответствующий таможенный документ, о выпуске товаров, сведения о которых заявлены в таком таможенном документе, в соответствии с заявленной таможенной процедурой и возможности получения таможенного документа на бумажном носителе, в соответствии с которым товары выпущены;
в) вручается лицу, которое подало соответствующий таможенный документ, распечатанный экземпляр (экземпляры) такого документа. В случае невозможности вручения указанному лицу распечатанного экземпляра (экземпляров) такого документа таможенный орган не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем выпуска товаров, направляет этот таможенный документ заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает этот документ иным способом, позволяющим подтвердить факт его получения.
IV. Порядок оформления в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых зарегистрирована ЭДТ, ДТ на бумажном
носителе либо электронное заявление или заявление на бумажном носителе, решений о приостановлении срока выпуска товаров и о продлении срока такого
приостановления, отмены решения о приостановлении срока выпуска товаров, а также уведомления о принятии таких решений

14. Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығару мерзімін тоқтатуға, мұндай тоқтатудың мерзімін ұзартуға, тауарлар шығару мерзімін тоқтатуды жоюға байланысты кедендік операциялар осы бөлімнің ережелерін ескере отырып, Кодекстің 124-бабына сәйкес жасалады.
Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім Кодекстің 119-бабында белгіленген, тауарларды шығару мерзімі өткенге дейін қабылданады.
15. Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдау кезінде кеден органының лауазымды адамы осы шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей, Кодекстің 124-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімге:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, ТЭД-ты немесе электронды мәлімдеме берген адамға келесі мәліметтерді қалыптастырады және электронды нысанда жібереді:
кеден органындағы тиісті кедендік құжаттың тіркеу нөмірі;
тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылданған декларацияланатын тауардың реттік нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешімнің коды;
тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдаудың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарлар шығару мерзімін тоқтатудың себептері;
тауарлар шығару мерзімі тоқтатылған, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
құқық иесі және (немесе) оның мүдделерін немесе бірнеше құқық иесінің (бұдан әрі – құқық иесі) мүдделерін білдіретін тұлға: атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), орналасқан жері (мекен-жайы);
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
б) белгілер салады (жазу немесе мөртабанның таңбасы түрінде), осы тармақтың "а" тармақшасының үшінші, төртінші, алтыншы және жетінші абзацтарында аталған тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім туралы мәліметтер, сондай-ақ, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні, қағаз жүзіндегі тиісті ТД бағандарында кеден органы лауазымды адамының қойған қолы және жеке нөмірлі мөрінің нөмірі не Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, қағаз жүзіндегі мәлімдемені енгізеді;
в) қағаз жүзіндегі ТД не қағаз жүзіндегі мәлімдемені берген адамға осы тармақтың "а" тармақшасындағы мәліметтерден тұратын қағаз жүзіндегі хабарламаны табыс етеді немесе осы хабарламаның электронды түрін жібереді;
г) электронды нысанда, мұндай мүмкіндік болмаған кезде – жазбаша түрде келесі мәліметтерді жіберу арқылы құқық иесі хабардар етіледі:
кеден органында осы хабарламаның тіркеу нөмірі және кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылданған, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар және олардың орналасқан жері (мекен-жайы);
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешімнің коды;
тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдаудың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарлар шығару мерзімін тоқтатудың себептері;
тауарлар шығару мерзімі тоқтатылған, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
декларант немесе электронды мәлімдеме немесе қағаз жүзінде мәлімдеме берген және тауарларға декларация беру кезінде тауарлардың декларанты болатын адам: атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), орналасқан жері (мекен-жайы);
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі.

14. Таможенные операции, связанные с приостановлением срока выпуска товаров, продлением срока такого приостановления, отменой приостановления срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, совершаются в соответствии со статьей 124 Кодекса с учетом положений настоящего раздела.
Решение о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, принимается до истечения срока выпуска товаров, установленного в статье 119 Кодекса.
15. При принятии решения о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, на срок, установленный в пункте 1 статьи 124 Кодекса, должностным лицом таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения:
а) формируются и направляются в электронной форме с использованием информационной системы таможенного органа лицу, которое подало ЭДТ или электронное заявление, следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
порядковый номер декларируемого товара, в отношении которого принято решение о приостановлении срока выпуска товаров;
код решения о приостановлении срока выпуска товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) принятия решения о приостановлении срока выпуска товаров;
причины приостановления срока выпуска товаров;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), до которой срок выпуска товаров приостановлен;
правообладатель и (или) лицо, представляющее его интересы или интересы нескольких правообладателей (далее – правообладатель): наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии)), место нахождения (адрес);
номер личной номерной печати должностного лица таможенного органа;
б) проставляются отметки (в виде записи либо оттиска штампа), вносятся сведения о решении о приостановлении срока выпуска товаров, указанные в абзацах третьем, четвертом, шестом и седьмом подпункта "а" настоящего пункта, а также дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подпись и оттиск личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов и порядок их заполнения;
в) вручается или направляется лицу, которое подало ДТ на бумажном носителе либо заявление на бумажном носителе, уведомление на бумажном носителе, содержащее сведения, указанные в подпункте "а" настоящего пункта, или направляется электронный вид такого уведомления;
г) уведомляется правообладатель путем направления в электронной форме, а при отсутствии такой возможности – в письменной форме следующих сведений:
регистрационный номер и дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) такого уведомления в таможенном органе;
товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых принято решение о приостановлении срока выпуска товаров, и их место нахождения (адрес);
код решения о приостановлении срока выпуска товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) принятия решения о приостановлении срока выпуска товаров;
причины приостановления срока выпуска товаров;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), до которой срок выпуска товаров приостановлен;
декларант либо лицо, которое подало электронное заявление или заявление на бумажном носителе и будет выступать декларантом товаров при подаче декларации на товары: наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии)), место нахождения (адрес);
номер личной номерной печати должного лица таможенного органа.

16. Егер зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығаруды тоқтату мерзімі өткенге дейін, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдаған кеден органына құқық иесінен тоқтату мерзімін ұзарту туралы сауал түскен кезде, аталған сауалға тіркеу нөмірі беріле отырып, оны кеден органы мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ ол түкен кезден 1 жұмыс күнінен кешікпей, тіркейді.
Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар шығаруды тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім (бұдан әрі - тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім) Кодекстің 124-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін қабылданады.
17. Тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдау кезінде кеден органы бұл мерзімді Кодекстің 124-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімнен асырмай ұзартады.
18. Кеден органының лауазымды адамы тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, ТЭД-ты немесе электронды мәлімдеме берген адамға келесі мәліметтерді қалыптастырады және электронды нысанда жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған, декларацияланатын тауардың реттік нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешімнің коды;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаудың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарлар шығаруды тоқтату мерзімі ұзартылған, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
б) белгілер салады (жазу немесе мөртабанның таңбасы түрінде), осы тармақтың "а" тармақшасының үшінші, төртінші, алтыншы және жетінші абзацтарында аталған тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім туралы мәліметтер, сондай-ақ, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні, қағаз жүзіндегі тиісті ТД бағандарында кеден органы лауазымды адамының қойған қолы және жеке нөмірлі мөрінің нөмірі не Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, қағаз жүзіндегі мәлімдемені енгізеді;
в) қағаз жүзіндегі ТД не қағаз жүзіндегі мәлімдемені берген адамға осы тармақтың "а" тармақшасындағы мәліметтерден тұратын қағаз жүзіндегі хабарламаны табыс етеді немесе осы хабарламаның электронды түрін жібереді;
г) электронды нысанда, мұндай мүмкіндік болмаған кезде – жазбаша түрде келесі мәліметтерді жіберу арқылы құқық иесі хабардар етіледі:
кеден органында осы хабарламаның тіркеу нөмірі және кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
осы Тәртіптің 16-тармағының бірінші абзацында аталған құқық иесінің сауалын тіркеу нөмірі және кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған, зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар және олардың орналасқан жері (мекен-жайы);
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешімнің коды;
тоқтату мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаудың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
тауарларды шығару тоқтатылған мерзім ұзартылған, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі.

16. Если до истечения срока приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в таможенный орган, которым принято решение о приостановлении срока выпуска товаров, поступил запрос правообладателя о продлении срока приостановления, указанный запрос регистрируется таможенным органом в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени с момента его поступления, путем присвоения ему регистрационного номера.
Решение о продлении срока приостановления срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности (далее – решение о продлении срока приостановления), принимается до истечения срока, установленного в пункте 1 статьи 124 Кодекса.
17. При принятии решения о продлении срока приостановления этот срок продлевается таможенным органом, но не более чем на срок, установленный в пункте 2 статьи 124 Кодекса.
18. Должностным лицом таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия решения о продлении срока приостановления:
а) формируются и направляются в электронной форме с использованием информационной системы таможенного органа лицу, которое подало ЭДТ или электронное заявление, следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
порядковый номер декларируемого товара, в отношении которого принято решение о продлении срока приостановления;
код решения о продлении срока приостановления в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) принятия решения о продлении срока приостановления;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), до которой продлен срок приостановления срока выпуска товаров;
номер личной номерной печати должного лица таможенного органа;
б) проставляются отметки (в виде записи либо оттиска штампа), вносятся сведения о решении о продлении срока приостановления, указанные в абзацах третьем, четвертом и шестом подпункта "а" настоящего пункта, а также дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подпись и оттиск личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов и порядок их заполнения;
в) вручается или направляется лицу, которое подало ДТ на бумажном носителе либо заявление на бумажном носителе, уведомление на бумажном носителе, содержащее сведения, указанные в подпункте "а" настоящего пункта, или направляется электронный вид такого уведомления;
г) уведомляется правообладатель путем направления в электронной форме, а при отсутствии такой возможности – в письменной форме следующих сведений:
регистрационный номер и дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) такого уведомления в таможенном органе;
регистрационный номер и дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) запроса правообладателя, указанного в абзаце первом пункта 16 настоящего Порядка;
товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых принято решение о продлении срока приостановления, и их место нахождения (адрес);
код решения о продлении срока приостановления в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) принятия решения о продлении срока приостановления;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), до которой продлен срок приостановления срока выпуска товаров;
номер личной номерной печати должного лица таможенного органа.

19. Егер зияткерлік меншік объектілерінен тұратын, тауарлар шығаруды тоқтату мерзімі өткенге дейін, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім қабылдаған кеден органына құқық иесінен тауарларды шығару мерзімін тоқтату туралы шешімді бұзу туралы сауал түскен кезде, аталған сауалға тіркеу нөмірі бере отырып, оны кеден органы мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ ол түкен кезден 1 жұмыс күнінен кешікпей, тіркейді.
Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын, тауарлар шығару мерзімін тоқтату туралы шешім құқық иесінің мәлімдемесі тіркелген кезден бастап, 4 сағаттан кешікпей, ал Кодекстің 124-бабы 9-тармағының 2 және 3-тармақшаларында айқындалған жағдайларда, - тиісті оқиға басталған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей жойылады.
20. Зияткерлік меншік объектілерінен тұратын, тауарлар шығару мерзімі жаңадан басталған кезде, кеден органы осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес, тауарлар шығаруға байланысты кедендік операцияларды жүзеге асырады.
V. Тауарларды шығарудан бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
21. Кодекстің 125-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіздер болған кезде, тауарларды шығару мерзімі өткенге дейін кеден органының лауазымды адамы осы бөлімге сәйкес, тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдейді.
22. ТЭД, ЭТД не электронды мәлімдеме тіркелген жағдайда, кеден органының лауазымды адамы кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, тиісті кедендік құжатты ұсынған адамға тауарларды шығарудан бас тарту расталған және осы кедендік құжаттан, сондай-ақ, келесі мәліметтерден тұратын электронды құжатты қалыптастырады және жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешімнің коды;
кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні және тауарларды шығарудан бас тартылған уақыт;
Кодекстің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болған себептер және оларды жою жөніндегі ұсынымдар;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі.
23. Қағаз жүзіндегі ТД, қағаз жүзіндегі ТРД не электронды мәлімдеме тіркелген жағдайда, кеден органының лауазымды адамы Кодекстің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болған себептер және оларды жою жөніндегі ұсынымдарды көрсете отырып, Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін, сондай-ақ, тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдеудің тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, осы кедендік құжаттарға тауарларды шығарудан бас тарту туралы белгілер салу арқылы тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдейді.

19. Если до истечения срока приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в таможенный орган, которым принято решение о приостановлении срока выпуска товаров, поступило заявление правообладателя об отмене решения о приостановлении срока выпуска товаров, такое заявление регистрируется таможенным органом в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени с момента его поступления, путем присвоения ему регистрационного номера.
Решение о приостановлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, отменяется не позднее 4 часов с момента регистрации заявления правообладателя, а в случаях, определенных в подпунктах 2 и 3 пункта 9 статьи 124 Кодекса, – не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем наступления соответствующего события.
20. При возобновлении срока выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, таможенным органом осуществляются таможенные операции, связанные с выпуском товаров, в соответствии с разделом III настоящего Порядка.
V. Порядок совершения таможенных операций, связанных с отказом в выпуске товаров
21. При наличии оснований для отказа в выпуске товаров, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 125 Кодекса, до истечения срока выпуска товаров должностным лицом таможенного органа оформляется отказ в выпуске товаров в соответствии с настоящим разделом.
22. В случае регистрации ЭДТ, ЭТД либо электронного заявления должностным лицом таможенного органа формируется и направляется с использованием информационной системы таможенного органа лицу, которое подало соответствующий таможенный документ, электронный документ, подтверждающий отказ в выпуске товаров и содержащий такой таможенный документ, а также следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
код решения об отказе в выпуске товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время отказа в выпуске товаров;
причины, послужившие основанием для отказа в выпуске товаров, и рекомендации по их устранению в соответствии с пунктом 3 статьи 125 Кодекса;
номер личной номерной печати должностного лица таможенного органа.
23. В случае регистрации ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа оформляется отказ в выпуске товаров путем проставления на таких таможенных документах отметок об отказе в выпуске товаров в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов, порядок их заполнения, а также порядок оформления отказа в выпуске товаров, с указанием причин, послуживших основанием для отказа в выпуске товаров и рекомендаций по их устранению в соответствии с пунктом 3 статьи 125 Кодекса.

Оларға қатысты қағаз жүзіндегі ТД немесе қағаз жүзіндегі ТРД ретінде көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) соның ішінде, мүше елдердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттар пайдаланылған жағдайда, тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдеу кезінде Кодекстің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, осы құжаттарға кеден органының лауазымды адамы тауарларды шығарудан бас тарту туралы белгілер салады.
24. Тауарларды шығарудан бас тарту ресімделгеннен кейін кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 23-тармағында аталған кедендік құжаттарды ұсынған адамға осы кедендік құжаттар ретінде пайдаланылған жағдайда, осы кедендік құжаттардың данасын (даналарын) және көлік (тасымал) құжаттарын қайтарады.
Аталған адамға осы кедендік құжаттарды табыс ету мүмкін болмаған жағдайда, кеден органы тауарларды шығарудан бас тарту ресімделгеннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешікпей, осы құжаттарды табыс ету туралы хабардар ете отырып, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді және олардың алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.
VI. Тауарлар шығаруды жоюға байланысты кеден операцияларын жасау тәртібі
25. Кеден органы:
а) Кодекстің 113-бабының 4-6-тармақтарында және 116-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда, декларанттың тауарлар декларациясын немесе транзиттік декларацияны қайтып алу жөніндегі өтініші бойынша;
б) келесі жағдайларда, олар туралы мәліметтер тауарлар декларациясында, транзиттік декларацияда не тауарлар шығару туралы мәлімдемеде көрсетілген, тауарлар шығаруды жүзеге асыратын кеден органына түскен, декларанттың дәлелді өтініші бойынша:
тауарлар туралы осы мәліметтерден және мәлімделген кедендік рәсімнен тұратын және осы тауарлар мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес шығарылған, тауарлар декларациясы берілгенге дейін осы тауарларға қатысты бұрын өзге тіркеу нөмірімен тауарлар декларациясы, транзиттік декларация не тауарлар шығару туралы мәлімдеме тіркелген кезде;
шын мәнінде Одақтың кеден аумағына әкелінбеген, Одақтың кеден аумағында пайдалану көзделген, кедендік рәсімдерге сәйкес шығару жүзеге асырылған тауарларға қатысты;

При оформлении отказа в выпуске товаров, в отношении которых в качестве ДТ на бумажном носителе или ТД на бумажном носителе использовались транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, на таких документах должностным лицом таможенного органа проставляются отметки об отказе в выпуске товаров в соответствии с пунктом 3 статьи 125 Кодекса.
24. После оформления отказа в выпуске товаров должностным лицом таможенного органа возвращаются лицу, которое подало таможенные документы, указанные в пункте 23 настоящего Порядка, экземпляр (экземпляры) таких таможенных документов и транспортные (перевозочные) документы в случае использования их в качестве таких таможенных документов.
В случае невозможности вручения указанному лицу таких таможенных документов таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем оформления отказа в выпуске товаров, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт их получения.
VI. Порядок совершения таможенных операций, связанных с аннулированием выпуска товаров
25. Таможенный орган аннулирует выпуск товаров:
а) по обращению декларанта об отзыве декларации на товары или транзитной декларации в случаях, предусмотренных пунктами 4 – 6 статьи 113 и пунктом 9 статьи 116 Кодекса;
б) по мотивированному обращению декларанта, поступившему в таможенный орган, осуществивший выпуск товаров, сведения о которых заявлены в декларации на товары, транзитной декларации либо заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары, в следующих случаях:
в отношении таких товаров ранее были зарегистрированы с иным регистрационным номером декларация на товары, транзитная декларация либо заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары, содержащие такие же сведения о товарах и заявленной таможенной процедуре, и эти товары были выпущены в соответствии с заявленной таможенной процедурой;
товары, в отношении которых был осуществлен выпуск в соответствии с таможенными процедурами, предусматривающими их использование на таможенной территории Союза, фактически не были ввезены на таможенную территорию Союза;
товары, в отношении которых был осуществлен выпуск в соответствии с таможенной процедурой реэкспорта в целях завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны либо таможенной процедуры свободного склада, не были вывезены соответственно с территории свободной экономической зоны либо свободного склада после такого выпуска и обращение декларанта, указанное в абзаце первом настоящего подпункта, поступило не позднее чем за 10 рабочих дней до истечения срока, предусмотренного пунктом 2 статьи 240 Кодекса;

в) Кодекстің 116-бабының 10-тармағында көзделген жағдайда, тауарлар шығаруды жоюды жүзеге асырады.
26. Осы Тәртіптің 25-тармағының "а" және "б" тармақшаларында көззделген жағдайларда, тауарлар шығаруды жүзеге асырған кеден органына, декларант - өтінішті, егер қағаз жүзіндегі ТҚ немесе қағаз жүзіндегі ТД не қағаз жүзіндегі мәлімдеме пайдаланылып, тауарлар шығару жүзеге асырылған жағдайда, - сондай-ақ, оларға тауарларды шығару туралы кеден органының лауазымды адамы белгілер салған, бұрын аталған тұлғаға берілген, осы кедендік құжаттардың данасы (даналары) және көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) соның ішінде, мүше елдердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттарды жібереді.
27. Тіркеу нөмірін беру арқылы, оның түскен кезінен бастап, 1 сағат жұмыс уақытынан кешікпей, мүмкін қысқа мерзімдерде кеден органы осы Тәртіптің 26-тармағында аталған өтінішті тіркейді.
Мүше елдердің заңнамасына сәйкес, өтінішті тіркеу туралы кеден органының лауазымды адамы декларантты хабардар етеді.
28. Осы Тәртіптің 26-тармағында аталған өтініш тіркелгеннен кейін, ол тіркелген күннен кейінгі 10 жұмыс күнінен кешікпей, кеден органы тауарларды шығаруды жою туралы не тауарларды шығаруды жоюдан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Аталған шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей, кеден органының лауазымды адамы кеден органы қабылдаған шешім туралы декларантты хабардар етеді және осы лауазымды адам осы Тәртіптің 29 және 30-тармақтарында көзделген кедендік операцияларды жүзеге асырады.
29. Егер кеден органы осы Тәртіптің 26-тармағында аталған өтінішті қарағаннан кейін тауарларды шығаруды жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы осы шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, олар туралы мәліметтер ЭТД, ЭТД-да не электронды мәлімдемеде берілген, олардың тіркеу нөмірі өтініште көрсетілген және осы кедендік құжаттан тұратын, тауарларды шығаруды жоюды растайтын, электронды құжатты, сондай-ақ, келесі мәліметтерді қалыптастырады және декларантқа жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарларды шығаруды жою туралы шешімнің коды;
тауарларды шығаруды жоюдың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
б) Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, қағаз жүзіндегі ТД-ның, қағаз жүзіндегі ТРД-ның не қағаз жүзіндегі мәлімдеменің тиісті бағандарында белгілер салу (жазу немесе мөртабанның таңбасы түрінде), кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күнін, кеден органы лауазымды адамының қойған қолын және жеке нөмірлі мөрінің нөмірін қою арқылы олар туралы мәліметтер қағаз жүзіндегі ТД-де, қағаз жүзіндегі ТРД-да не қағаз жүзіндегі мәлімдемеде көрсетілген, тауарларды шығаруды жою рәсімі ресімделеді.
Оларға қатысты қағаз жүзіндегі ТД немесе қағаз жүзіндегі ТРД не қағаз жүзіндегі мәлімдеме ретінде көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) соның ішінде, мүше елдердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттар пайдаланылған, тауарларды шығаруды жою рәсімін ресімдеу кезінде, мүше мемлекетердің кедендік реттеу заңнамасына сәйкес, осы құжаттарға кеден органы лауазымды адамы белгілер салады;
в) тауарларды шығаруды жою туралы белгілер салына отырып, олар осы кедендік құжаттар ретінде пайдаланылған жағдайда, қағаз жүзіндегі ТД немесе қағаз жүзіндегі ТРД не қағаз жүзіндегі мәлімдеменің данасы (даналары), сондай-ақ, көлік (тасымал) құжаттары декларантқа қайтарылады. Декларантқа осы құжаттарды табыс ету мүмкін болмаған жағдайда, тауарларды шығаруды жою ресімделген күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешікпей, кеден органы осы құжаттарды табыс ету туралы хабардар ете отырып, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді және олардың алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.

в) в случае, предусмотренном пунктом 10 статьи 116 Кодекса.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 28.01.2020 № 16 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
26. В случаях, предусмотренных подпунктами "а" и "б" пункта 25 настоящего Порядка, декларантом направляются в таможенный орган, осуществивший выпуск товаров, обращение, а в случае, если выпуск товаров осуществлялся с использованием ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе – также выданные ранее указанному лицу экземпляр (экземпляры) таких таможенных документов и транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, на которых проставлены отметки должностного лица таможенного органа о выпуске товаров.
27. Таможенным органом регистрируется указанное в пункте 26 настоящего Порядка обращение в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени с момента его поступления, путем присвоения ему регистрационного номера.
Декларант информируется должностным лицом таможенного органа о регистрации обращения в соответствии с законодательством государств-членов.
28. После регистрации указанного в пункте 26 настоящего Порядка обращения таможенным органом не позднее 10 рабочих дней, следующих за днем его регистрации, принимается решение об аннулировании выпуска товаров либо решение об отказе в аннулировании выпуска товаров.
Декларант информируется о принятом таможенным органом решении должностным лицом таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия указанного решения, и этим должностным лицом совершаются таможенные операции, предусмотренные пунктами 29 или 30 настоящего Порядка.
29. В случае если таможенным органом после рассмотрения указанного в пункте 26 настоящего Порядка обращения принято решение об аннулировании выпуска товаров, должностным лицом таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения:
а) формируется и направляется с использованием информационной системы таможенного органа декларанту электронный документ, подтверждающий аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ, ЭТД либо электронном заявлении, регистрационный номер которых указан в обращении, и содержащий такой таможенный документ, а также следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
код решения об аннулировании выпуска товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) аннулирования выпуска товаров;
номер личной номерной печати должностного лица таможенного органа;
б) оформляется аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявлении на бумажном носителе, путем проставления отметок (в виде записи либо оттиска штампа), даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подписи и оттиска личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявлении на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими формы этих таможенных документов и порядок их заполнения.
При оформлении аннулирования выпуска товаров, в отношении которых в качестве ДТ на бумажном носителе или ТД на бумажном носителе использовались транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, должностным лицом таможенного органа проставляются отметки на таких документах в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании;
в) возвращаются декларанту экземпляр (экземпляры) ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявление на бумажном носителе, а также транспортные (перевозочные) документы в случае использования их в качестве таких таможенных документов, с проставленными отметками об аннулировании выпуска товаров. В случае невозможности вручения декларанту таких документов таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем оформления аннулирования выпуска товаров, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.

30. Егер кеден органы осы Тәртіптің 26-тармағында аталған өтінішті қараудан кейін тауарларды шығаруды жоюдан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы осы шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей, осы шешім, бас тартудың себептері және тауарларды шығаруды жоюдан бас тарту туралы белгімен өтінішті, сондай-ақ, осы Тәртіптің 26-тармағында аталған құжаттарды алу мүмкіндігі туралы декларантты хабардар етеді.
Декларантқа осы құжаттарды табыс ету мүмкін болмаған жағдайда, кеден органы тауарларды шығаруды жоюдан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешікпей, осы құжаттарды табыс ету туралы хабардар ете отырып, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді немесе олардың алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.
31. Осы Тәртіптің 25-тармағының "в" тармақшасында көзделген жағдайда, келесі тәртіппен, кеден органының лауазымды адамы Кодекстің 116-бабының 8-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі 10 жұмыс күнінен кешікпей, тауарларды шығаруды жоюды жүзеге асырады:
а) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, олар туралы мәліметтер ЭТД-де берілген және осы кедендік құжаттан тұратын, тауарларды шығаруды жою расталған электронды құжатты, сондай-ақ, келесі мәліметтерді қалыптастырады және декларантқа жібереді:
кеден органында тиісті кедендік құжатты тіркеу нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес, тауарларды шығаруды жою туралы шешімнің коды;
тауарларды шығаруды жоюдың кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күні;
кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлі мөрінің нөмірі;
б) Одақтың құқығына кіретін және осы кедендік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын актілерге сәйкес, қағаз жүзіндегі тиісті ТД-ның, тиісті бағандарында белгілер салу (жазу немесе мөртабанның таңбасы түрінде), кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жылдың екі соңғы цифры) пішіміндегі күнін, кеден органы лауазымды адамының қойған қолын және жеке нөмірлі мөрінің нөмірін қою арқылы олар туралы мәліметтер қағаз жүзіндегі ТД-де көрсетілген, тауарларды шығаруды жою рәсімін ресімдейді.
в) тауарларды шығаруды жою рәсімі ресімделген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешікпей, тауарларды шығаруды жою және аталған тұлғаға бұрын берілген қағаз жүзіндегі ТД-ның, көлік (тасымал), коммерциялық құжаттардың данасын (даналарын), соның ішінде кеден органы лауазымды адамының тауарларды шығару туралы белгілері қойылған, мүше елдердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген өзге де құжаттарды кеден органына ұсыну қажеттігі туралы декларант электронды нысанда хабардар етіледі.
Декларантты электронды нысанда хабардар ету мүмкін болмаған жағдайда, тауарларды шығаруды жою рәсімі ресімделген күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешікпей, кеден органы декларантқа тауарларды шығаруды жою туралы ақпаратты осы құжаттарды табыс ету туралы хабардар ете отырып, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді немесе олардың алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.

30. В случае если таможенным органом после рассмотрения указанного в пункте 26 настоящего Порядка обращения принято решение об отказе в аннулировании выпуска товаров, должностное лицо таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения, информирует декларанта о таком решении, причинах отказа и возможности получения обращения с отметкой об отказе в аннулировании выпуска товаров, а также документов, указанных в пункте 26 настоящего Порядка.
В случае невозможности вручения декларанту таких документов таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия решения об отказе в аннулировании выпуска товаров, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких таможенных документов.
31. В случае, предусмотренном подпунктом "в" пункта 25 настоящего Порядка, должностным лицом таможенного органа аннулируется выпуск товаров не позднее 10 рабочих дней со дня истечения срока, установленного пунктом 8 статьи 116 Кодекса, в следующем порядке:
а) формируется и направляется с использованием информационной системы таможенного органа декларанту электронный документ, подтверждающий аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ, и содержащий такой таможенный документ, а также следующие сведения:
регистрационный номер соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
код решения об аннулировании выпуска товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
дата в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) аннулирования выпуска товаров;
номер личной номерной печати должностного лица таможенного органа;
б) оформляется аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ДТ на бумажном носителе, путем проставления отметок (в виде записи либо оттиска штампа), даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подписи и оттиска личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза и определяющими форму декларации на товары и порядок ее заполнения;
в) не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем оформления аннулирования выпуска товаров, информируется в электронной форме декларант об аннулировании выпуска товаров и необходимости представления таможенному органу выданных ранее указанному лицу экземпляра (экземпляров) ДТ на бумажном носителе, транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, на которых проставлены отметки должностного лица таможенного органа о выпуске товаров.
В случае невозможности информирования декларанта в электронной форме таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем оформления аннулирования выпуска товаров, направляет информацию об аннулировании выпуска товаров декларанту заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает иным способом, позволяющим подтвердить факт получения такой информации.