Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) және Комиссия Кеңесі бекіткен трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, оны дамытуға және жұмыс істеуіне қойылатын талаптарда айқындалған мәндерде қолданылады.
4. Электрондық құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар Комиссия Кеңесі бекіткен трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, оны дамытуға және жұмыс істеуіне қойылатын талаптарда және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережеде айқындалады.
5. Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) бір мезгілде келесі шарттар сақталған:
а) ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификатын Комиссияның куәландырушы орталығы жасаған және берген;
б) ЭЦҚ-мен қол қойылған деректердің тұтастығы бұзылмаған;
в) ЭЦҚ жабық (жеке) кілтті пайдалана отырып дайындалған, оның тиісті ашық кілтінің сертификаты (ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты) осы ЭЦҚ құрамында көрсетілген;
г) ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің сертификаты электрондық құжатқа қол қою кезінде жарамды болған;
д) Комиссияның куәландырушы орталығының сертификаты электрондық құжатқа қол қою кезінде жарамды болған кезде жарамды деп танылады.
II. Комиссияның куәландырушы орталығының міндеттері мен функциялары
6. Комиссияның куәландырушы орталығының негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
а) ашық ЭЦҚ-ны тексеру кілтінің жабық (жеке) кілтке сәйкестігін куәландыру, сондай-ақ Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамы мен қызметкерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілті сертификатының түпнұсқалығын растау;
б) халықаралық (трансшекаралық) электрондық құжаттармен алмасу кезінде Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарына сенім кепілдігін қамтамасыз ету;
в) Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамының және қызметкерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілті сертификаттарын шығару, тарату, сақтау және осы сертификаттардың жарамдылығын тексеру;
г) Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамы мен қызметкерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілті сертификаттарында көрсетілген деректердің анықтығын растау.

Иные понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и требованиях к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утверждаемых Советом Комиссии.
4. Требования к оформлению электронных документов определяются в требованиях к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утверждаемых Советом Комиссии, и в Положении об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125.
5. Электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии признается действительной при одновременном соблюдении следующих условий:
а) сертификат ключа проверки ЭЦП создан и выдан удостоверяющим центром Комиссии;
б) целостность данных, подписанных ЭЦП, не нарушена;
в) ЭЦП выработана с использованием закрытого (личного) ключа, соответствующий сертификат открытого ключа которого (сертификат ключа проверки ЭЦП) указан в составе этой ЭЦП;
г) сертификат ключа проверки ЭЦП действителен на момент подписания электронного документа;
д) сертификат удостоверяющего центра Комиссии действителен на момент подписания электронного документа.
II. Задачи и функции удостоверяющего центра Комиссии
6. Основными задачами удостоверяющего центра Комиссии являются:
а) удостоверение соответствия открытого ключа проверки ЭЦП закрытому (личному) ключу, а также подтверждение подлинности сертификата ключа проверки ЭЦП члена Коллегии Комиссии, должностного лица или сотрудника Комиссии;
б) обеспечение гарантий доверия к сертификатам ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии при международном (трансграничном) обмене электронными документами;
в) издание, распространение, хранение сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии и проверка действительности этих сертификатов;
г) подтверждение достоверности сведений, указанных в сертификатах ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии.

7. Комиссияның куәландырушы орталығы Одақ құқығына сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) Комиссия бекіткен талаптарға сәйкес келетін ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын жасау және Комиссия Алқасының мүшелеріне, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне беру;
б) ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын беру кезінде Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің жеке басын тексеруді қамтамасыз ету;
в) деректерді пайдалану бойынша шектеулер жөніндегі ақпаратты қоса алғанда, Комиссияның куәландырушы орталығының қызметтерін пайдалану шарттары туралы ақпараттарды "Интернет" ақпараттық-коммуникациялық желісінде жалпы қолжетімділік режимінде жариялау;
г) барлық ақпараттық өзара іс-қимыл субъектілеріне берілген Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарының мәртебесі (өзектілігі) туралы ақпаратты уақтылы ұсыну. Мұндай ақпарат кез келген уақытта, соның ішінде Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамының және қызметкерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификатының қолданысы аяқталғаннан кейін де қолжетімді болуы және автоматтандырылған тәсілмен ұсынылуы тиіс;
д) Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарының тізіліміне ақпараттарды енгізу. Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамы мен қызметкерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаты кері шақырылған сертификаттың мәртебесі (өзектілігі) туралы ақпаратты қамтитын осындай сертификаттардың тізімі жарияланған кезден бастап кері қайтарылған болып есептеледі және кез келген уақытта электрондық өзара іс-қимыл субъектілеріне қолжетімді болады;
е) шығарылған ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарын қолданумен байланысты даулы жағдайлардағы талқылаулар кезінде дәлелдемелер ұсыну үшін Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарын (соның ішінде Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сы кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз ету жөніндегі қызмет тоқтатылғаннан кейін) беру, алу және мәртебесін (өзектілігін) туралы ақпаратты құжаттау және сақтау. Көрсетілген ақпаратты сақтау электрондық түрде жүзеге асырылуы мүмкін;
ж) Комиссияның куәландырушы орталығы жасаған және сақтайтын криптографиялық кілттердің құпиялығын, тұтастығын қамтамасыз ету;
з) Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сы кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметті тоқтату ниеті туралы немесе қызметті тоқтатудың өзге де жағдайлары туралы Еуразиялық Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын хабардар ету.

7. Удостоверяющим центром Комиссии осуществляются в соответствии с правом Союза следующие функции:
а) создание и выдача сертификатов ключей проверки ЭЦП, соответствующих утверждаемым Комиссией требованиям, членам Коллегии Комиссии, должностным лицам и сотрудникам Комиссии;
б) обеспечение проверки личности членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии при выдаче сертификатов ключей проверки ЭЦП;
в) публикация в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в режиме общего доступа информации об условиях пользования услугами удостоверяющего центра Комиссии, включая информацию об ограничениях по их использованию;
г) своевременное предоставление всем субъектам электронного взаимодействия информации о статусе (актуальности) всех выданных сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии. Такая информация должна быть доступна в любое время, в том числе и после прекращения действия сертификата ключа проверки ЭЦП члена Коллегии Комиссии, должностного лица или сотрудника Комиссии, и предоставляться автоматизированным способом;
д) внесение информации в реестр сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии и список отозванных сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии. Сертификат ключа проверки ЭЦП члена Коллегии Комиссии, должностного лица или сотрудника Комиссии считается отозванным с момента публикации списка отозванных сертификатов, содержащего информацию о соответствующем статусе (актуальности) такого сертификата и доступного в любое время субъектам электронного взаимодействия;
е) документирование и хранение информации о выдаче, получении и изменении статусов (актуальности) сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии (в том числе после прекращения деятельности по обеспечению сертификатами ключей ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии) для представления доказательств при разборе конфликтных ситуаций, связанных с применением выпущенных сертификатов ключей проверки ЭЦП. Хранение указанной информации может осуществляться в электронном виде;
ж) обеспечение конфиденциальности, целостности созданных и хранимых удостоверяющим центром Комиссии криптографических ключей;
з) информирование уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза о намерении прекратить деятельность по обеспечению сертификатами ключей ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии или об иных случаях прекращения деятельности.

8. Комиссияның куәландырушы орталығын құру, оны дамыту және оның жұмыс істету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды Комиссияның осы мәселелер қарауына жататын құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады. Комиссияның куәландырушы орталығының жұмыс істеуі қосымшаға сай регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
ІII. Комиссияның куәландырушы орталығының құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі
9. Өз функцияларын орындау үшін Комиссияның куәландырушы орталығының:
а) ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын алу мақсатында беретін деректерді Комиссия Алқасы мүшелері, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері тексеруге;
б) Комиссия Алқасы мүшелері, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын алу үшін анық емес деректерді немесе толық емес деректерді ұсынған жағдайда оларға ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын беруден бас тартуға;
в) ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының одан әрі пайдаланылуына елеулі түрде әсер етуі мүмкін болатын деректер жария етілген жағдайда, олардың заңды күші жойылғанда, ЭЦҚ-ның тиісті құралдары жойылғанда, олардың негізінде ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттары ресімделген құжаттардың қолданысы тоқтатылғанда және Одақтың органдарының актілерінде белгіленген өзге де жағдайларда ЭЦҚ-ны тексеру кілттерінің сертификаттарын тоқтата тұруға және жоюға;
г) Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің Комиссияның куәландырушы орталығының құралдарын қолдануы кезінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарын орындауын ұйымдастыруға, қамтамасыз етуге және бақылауға;
д) Комиссияның куәландырушы орталығы қызметінің мәселелерін регламенттейтін құжаттарды әзірлеуге және келісуге қатысуға;
е) Комиссияның куәландырушы орталығының ЭЦҚ-ны тексеру кілттері түпкі сертификаттарын және Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарының қолданылу мерзімін белгілеуге құқығы бар.
10. Комиссияның куәландырушы орталығы өз функцияларын орындау кезінде:
а) Комиссия Алқасы мүшелерін, Комиссияның лауазымды адамдарын және қызметкерлерін олардың ұсынған құжаттары негізінде ондағы деректерді міндетті түрде тексере отырып, Комиссияның куәландырушы орталығында тіркеу тәртібі мен мерзімдерін қамтамасыз етуге;
б) Комиссия Алқасы мүшелерін, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерін ЭЦҚ-ны және ЭЦҚ құралдарын қолдану шарттары мен тәртібі туралы, ЭЦҚ-ны қолданумен байланысты тәуекелдер туралы және ЭЦҚ-ның және оны тексерудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар туралы жазбаша нысанда хабардар етуге;
в) Комиссия Алқасы мүшелерін, Комиссияның лауазымды адамдарын және қызметкерлерін Комиссияның куәландырушы орталығының жұмыс тәртібімен таныстыруға;
г) Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарының тізілімінде қамтылған ақпаратты өзекті етуге және оны заңға сыйымсыз қолжетімділіктен, жоюдан, модификациялаудан, бұғаттаудан және өзге де заңсыз іс-әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге;
д) кез келген тұлғаға оның өтініші бойынша Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарының тізілімінде қамтылған ақпаратты, соның ішінде Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарын жою туралы ақпаратты ұсынуға;
е) Комиссияның куәландырушы орталығы жасаған ЭЦҚ кілттерінің құпиялығын қамтамасыз етуге;
ж) ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарын шығарудың, мәртебесін тексерудің, тоқтата тұрудың, олардың қолданысын қайта бастаудың және жоюдың техникалық рәсімдерін толық орындауды, ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарын жою туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз етуге;
з) Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарын қолданумен байланысты тартысты жағдайларын шешу кезінде үшінші тарап ретінде қатысуға;
и) Комиссияның куәландырушы орталығы жасаған ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарын, олардың негізінде ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттары шығарылған қағаз тасымалдағыштағы құжаттарды және өзге де құжаттарды Комиссия белгілеген архивтік сақтау мерзімі өткен құжаттарды жою тәртібін сақтай отырып кемінде 15 жыл ішінде сақтауды қамтамасыз етуге;
к) Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің жеке басын куәландыратын негізгі құжаттың деректемелерін кемінде 15 жыл ішінде сақтауға;
л) Комиссияның куәландырушы орталығының ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарын осы сертификаттарға сәйкес келетін ЭЦҚ кілті жария болған жағдайда жоюға міндетті.

8. Организацию работ по созданию, развитию и функционированию удостоверяющего центра Комиссии осуществляет структурное подразделение Комиссии, к сфере ведения которого отнесены данные вопросы. Функционирование удостоверяющего центра Комиссии осуществляется в соответствии с регламентом согласно приложению.
III. Права, обязанность и ответственность удостоверяющего центра Комиссии
9. Для выполнения своих функций удостоверяющий центр Комиссии имеет право:
а) проводить проверку сведений, представляемых членами Коллегии Комиссии, должностными лицами и сотрудниками Комиссии с целью получения сертификатов ключей проверки ЭЦП;
б) отказывать членам Коллегии Комиссии, должностным лицам и сотрудникам Комиссии в получении сертификатов ключей проверки ЭЦП в случае предоставления ими недостоверных сведений или сведений не в полном объеме для получения сертификатов ключей проверки ЭЦП;
в) приостанавливать или аннулировать действие выпущенных сертификатов ключей проверки ЭЦП в случае разглашения сведений, которые могут существенным образом сказаться на возможности дальнейшего использования сертификатов ключей проверки ЭЦП, утраты их юридической силы, утраты соответствующих средств ЭЦП, прекращения действия документов, на основании которых оформлены сертификаты ключей проверки ЭЦП, и в иных случаях, установленных актами органов Союза;
г) организовывать, обеспечивать и контролировать выполнение должностными лицами и сотрудниками Комиссии требований информационной безопасности при эксплуатации средств удостоверяющего центра Комиссии;
д) принимать участие в разработке и согласовании документов, регламентирующих вопросы деятельности удостоверяющего центра Комиссии;
е) устанавливать срок действия корневого сертификата ключа проверки ЭЦП удостоверяющего центра Комиссии и сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии.
10. При выполнении своих функций удостоверяющий центр Комиссии обязан:
а) обеспечить порядок и сроки регистрации членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии в удостоверяющем центре Комиссии на основании представленных ими документов с обязательной проверкой указанных в них сведений;
б) информировать в письменной форме членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии об условиях и порядке использования ЭЦП и средств ЭЦП, о рисках, связанных с использованием ЭЦП, и о мерах, необходимых для обеспечения безопасности ЭЦП и ее проверки;
в) ознакомить членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии с порядком работы удостоверяющего центра Комиссии;
г) актуализировать информацию, содержащуюся в реестре сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии, и обеспечивать ее защиту от неправомерного доступа, уничтожения, модификации, блокирования и иных неправомерных действий;
д) предоставлять любому лицу по его обращению информацию, содержащуюся в реестре сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии, в том числе информацию об аннулировании сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии;
е) обеспечивать конфиденциальность созданных удостоверяющим центром Комиссии ключей ЭЦП;
ж) обеспечивать выполнение в полном объеме технических процедур выпуска, проверки статуса, приостановления, возобновления действия и аннулирования сертификатов ключей проверки ЭЦП, публикации информации об аннулированных сертификатах ключей проверки ЭЦП;
з) участвовать в качестве третьей стороны при разрешении конфликтных ситуаций, связанных с применением сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии;
и) обеспечивать хранение в течение не менее 15 лет созданных удостоверяющим центром Комиссии сертификатов ключей проверки ЭЦП, документов на бумажных носителях, на основании которых выпущены сертификаты ключей проверки ЭЦП, и иных документов удостоверяющего центра Комиссии с соблюдением установленного в Комиссии порядка уничтожения документов с истекшим сроком архивного хранения;
к) хранить в течение не менее 15 лет реквизиты основного документа, удостоверяющего личность членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии;
л) аннулировать сертификат ключа проверки ЭЦП удостоверяющего центра Комиссии в случае компрометации ключа ЭЦП, соответствующего данному сертификату.

11. Комиссияның куәландырушы орталығы Одақ органдарының актілеріне сәйкес мынадай әрекеттердің;
а) ЭЦҚ-ны қолдану саласындағы осы Ережеде, сондай-ақ Одақтың органдарының актілерінде көзделген міндеттерді орындамау немесе тиісті деңгейде орындамау;
б) ЭЦҚ құралдарын және Комиссияның куәландырушы орталығының құралдарын қолдану кезіндегі жұмыстарды және ақпарат қауіпсіздігін бақылауды тиісінше ұйымдастырмау;
в) Комиссияның куәландырушы орталығының құралдарын қолдану қағидаларын сақтамау нәтижесінде үшінші тарапқа зиян келтірген жағдайда жауаптылықта болады.
V. Комиссияның куәландырушы орталығының қызметін тоқтатуы
12. Комиссияның куәландырушы орталығының қызметі Комиссияның куәландырушы орталығының функциялары басқа куәландырушы орталыққа берілуіне байланысты немесе Комиссияның куәландырушы орталығының ақпараттық жүйелерінің таратылуына байланысты Комиссия Алқасының шешімі бойынша тоқтатылады.
13. Комиссияның куәландырушы орталығы қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда бұл туралы Комиссия Алқасы мүшелеріне, Комиссияның лауазымды адамдарына және қызметкерлеріне қызметі тоқтатылатын күнге дейін 1 ай бұрын хабар береді.
14. Комиссияның куәландырушы орталығының функциялары басқа куәландырушы орталыққа берілген жағдайда Комиссияның куәландырушы орталығының қызметі тоқтатылған күнге шығарылған Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттарының тізілімі беріледі.
15. Комиссияның куәландырушы орталығының ақпараттық жүйелері таратылған жағдайда Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ЭЦҚ-сын тексеру кілттерінің сертификаттары және Комиссияның куәландырушы орталығының басқа да электрондық және қағаз құжаттары Комиссия белгілеген тәртіппен архивте сақтауға беріледі.
Еуразиялық экономикалық
комиссияның
куәландырушы орталығы
туралы ережеге
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссияның куәландырушы орталығының
РЕГЛАМЕНТІ
1. Кіріспе
1.1. Жалпы ережелер
Осы құжат:
а) сертификаттар иелерінің міндеттерін қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығы (бұдан әрі – Комиссияның КО) шығарған ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын (бұдан әрі сертификаттары) қолданудың қағидасын;
б) Комиссияның КО сервистерінің жұмыс тәртібін;
в) өзара іс-қимыл деректері мен хаттамаларының қабылданған форматтарын;
г) Комиссияның КО қауіпсіз жұмысы үшін қажетті негізгі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды айқындайды.
Осы құжат "Internet X.509 Public Key Infrastructure Certificate Policy and Certification Practices Framework" RFC 3647 ұсынымдарына сәйкес жасалды. Құжаттың құрылымы, бөлімдері мен кіші бөлімдерінің нөмірленуі RFC 3647 ұсынымдарына сәйкес келеді; кейбір кіші бөліктер Комиссияның КО үшін осы кіші бөлімге шарттар енгізілмейтінін білдіретін "Шарттар жоқ" деген фразадан ғана тұрады.

11. Удостоверяющий центр Комиссии несет ответственность в соответствии с актами органов Союза в случае причинения третьим лицам вреда в результате:
а) неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей, предусмотренных настоящим Положением, а также актами органов Союза в области регулирования применения ЭЦП;
б) ненадлежащих организации работ и контроля безопасности информации при использовании средств ЭЦП и средств удостоверяющего центра Комиссии;
в) несоблюдения правил пользования средствами удостоверяющего центра Комиссии.
V. Прекращение деятельности удостоверяющего центра Комиссии
12. Деятельность удостоверяющего центра Комиссии прекращается по решению Коллегии Комиссии в связи с передачей функций удостоверяющего центра Комиссии другому удостоверяющему центру или в связи с ликвидацией информационных систем удостоверяющего центра Комиссии.
13. Удостоверяющий центр Комиссии в случае принятия решения о прекращении его деятельности оповещает об этом членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии за 1 месяц до даты прекращения деятельности.
14. В случае передачи функций удостоверяющего центра Комиссии другому удостоверяющему центру предается реестр сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии, выпущенных на дату прекращения деятельности удостоверяющего центра Комиссии.
15. В случае ликвидации информационных систем удостоверяющего центра Комиссии реестр сертификатов ключей проверки ЭЦП членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии и другие электронные и бумажные документы удостоверяющего центра Комиссии передаются на архивное хранение в установленном в Комиссии порядке.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Положению об удостоверяющем центре
Евразийской экономической комиссии
РЕГЛАМЕНТ
удостоверяющего центра Евразийской экономической комиссии
1. Введение
1.1. Общие положения
Настоящий документ определяет:
а) правила применения сертификатов ключей проверки ЭЦП (далее сертификаты), выпущенных удостоверяющим центром Евразийской экономической комиссии (далее УЦ Комиссии), включая обязанности владельцев сертификатов;
б) порядок работы сервисов УЦ Комиссии;
в) принятые форматы данных и протоколы взаимодействия;
г) основные организационно-технические мероприятия, необходимые для безопасной работы УЦ Комиссии.
Данный документ составлен в соответствии с рекомендацией RFC 3647 "Internet X.509 Public Key Infrastructure Certificate Policy and Certification Practices Framework". Структура, нумерация разделов и подразделов документа соответствуют рекомендации RFC 3647; некоторые подразделы состоят только из фразы "Нет условий", означающей, что для УЦ Комиссии не вводятся условия для данного подраздела.

Бұл кеңейтілу Комиссияның КО-сы шығарған әрбір сертификатта болуға, оған сәйкес осы сертификат берілетін, сертификаттарды қолдану саясатының объектілік сәйкестендіргішін қамтуға тиіс. Сертификаттарды қолдану саясаттарын сәйкестендіргіштер осы Регламенттің 7.1.6 және 7.1.7-бөлімдеріне сәйкес пайдаланылады. Кеңейтілу критикалық емес болып табылады.
Basic Constraints
Кеңейтілу Комиссияның КО-сы СО-ның сертификатында қамтылуға тиіс және критикалық болып табылады. cA жалауының мәні 1-де (true) белгіленген. Комиссияның КО-сы СО сертификатының кеңейтілуі pathLenConstraint өрісін қамтиды, оның мәні 0-де (нөл) белгіленген.
Name Constraints
Осы Регламенттің 3.1-бөліміне сәйкес пайдаланылады.
Policy Constraints
Осы Регламенттің 7.1.7-бөліміне сәйкес пайдаланылады.
CRL Distribution Points
Осы кеңейтілу Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдарының, қызметкерлерінің және Комиссияның автоматтандырылған жүйелерінің барлық сертификаттарында қамтылуға тиіс, критикалық емес болып табылады және КСТ-ны тарату нүктелерінің тізімін қамтиды. КСТ-ны тарату нүктелерінің тізімі осы Регламенттің 4.10.2-бөлімінде келтірілген .
Authority Information Access
Кеңейтілу барлық сертификаттарда болуға, критикалық емес болуға және осы Регламенттің 6.2.4-бөліміне сәйкес Комиссияның КО-сы СО сертификатын жариялау нүктесінің URL-мекенжайын және осы Регламенттің 4.9.9-бөліміне сәйкес Комиссияның КО-сының OCSP-қызметінің URL-мекенжайын қамтуға тиіс.
Extended Key Usage
Бұл кеңейтілу сертификаттарда бар және критикалық емес болып табылады.
Кеңейтілу оған сәйкес сертификат шығарылған, сертификаттарды қолдану саясатында көзделген сертификаттарды қолдану салаларының объектілік сәйкестендіргішін қамтиды.
7.1.3. Криптографиялық алгоритмдердің объектілік сәйкестендіргіштері
АКИ-ға барлық қатысушылар өз жұмысында RFC 3279, RFC 7091 сәйкес келетін объектілік сәйкестендіргіші бар криптографиялық алгоритмдерді пайдалануға тиіс.
7.1.4. Атаулар нысаны
Сертификатта Комиссияның КО-сы Уәкілетті адамының және Сертификат иесінің сәйкестендіру деректерінің өрістері X.500 форматындағы атаулар атрибутын қамтиды.
7.1.5. Атауларды шектеу
КО-ның Уәкілетті адамының сәйкестендіру деректері өрісінің міндетті атрибуттары мыналар болып табылады:
Common Name –Комиссияның КО-сы СО-сының лақап аты;
Organization – Еуразиялық Экономикалық Комиссия;
Organization Unit –Еуразиялық Экономикалық Комиссияның КО-сы;
Country –Комиссияның болатын елінің әріптік коды (мысалы, RU)
Email – ca-info@eecommission.org
Сертификат иесінің сәйкестендіру деректері өрісінің міндетті атрибуттары сертификаттарды қолдану саясатында белгіленеді, оған сәйкес сертификат шығарылады.
7.1.6. Сертификаттарды қолдану саясаттарының қолданылатын объектілік сәйкестендіргіштері

Данное расширение должно присутствовать в каждом сертификате, выпущенном УЦ Комиссии, содержать объектный идентификатор политики применения сертификатов, в соответствии с которой данный сертификат выдан. Идентификаторы политик применения сертификатов используются в соответствии с разделами 7.1.6 и 7.1.7 настоящего Регламента. Расширение является некритическим.
Basic Constraints
Расширение должно содержится сертификате ЦС УЦ Комиссии и является критическим. Значение флага cA установлено в 1 (true). Расширение сертификата ЦС УЦ Комиссии так же содержит поле pathLenConstraint, значение которого установлено в 0 (ноль).
Name Constraints
Используется в соответствии с разделом 3.1 настоящего Регламента.
Policy Constraints
Используется в соответствии с разделом 7.1.7 настоящего Регламента.
CRL Distribution Points
Данное расширение должно содержаться во всех сертификатах членов Коллегии Комиссии, должностных лиц, сотрудников Комиссии и автоматизированных систем Комиссии, быть некритическим и содержать список точек распространения СОС. Список точек распространения СОС приведен в разделе 4.10.2 настоящего Регламента.
Authority Information Access
Расширение должно присутствовать во всех сертификатах, быть некритическим и содержать URL-адрес точки публикации сертификата ЦС УЦ Комиссии в соответствии с разделом 6.2.4 настоящего Регламента и URL-адрес OCSP-службы УЦ Комиссии в соответствии с разделом 4.9.9 настоящего Регламента.
Extended Key Usage
Данное расширение присутствует в сертификатах и является некритическим.
Расширение содержит объектные идентификаторы областей использования сертификатов, предусмотренных политикой применения сертификатов, в соответствии с которой выпущен сертификат.
Объектные идентификаторы криптографических алгоритмов
Все участники ИОК должны использовать в своей работе криптографические алгоритмы с объектными идентификаторами, соответствующими RFC 3279, RFC 7091.
Формы имен
В сертификате поля идентификационных данных Уполномоченного лица УЦ Комиссии и Владельца сертификата содержат атрибуты имени формата X.500.
Ограничения имен
Обязательными атрибутами поля идентификационных данных Уполномоченного лица УЦ являются:
Common Name – Псевдоним ЦС УЦ Комиссии;
Organization – Евразийская Экономическая Комиссия;
Organization      Unit –      УЦ Евразийской экономической комиссии;
Country – буквенный код страны пребывания Комиссии (например, RU)
Email – ca-info@eecommission.org
Обязательные атрибуты поля идентификационных данных Владельца сертификата устанавливаются политикой применения сертификатов, в соответствии с которой выпускается сертификат.
Объектные идентификаторы применяемых политик применения сертификатов

Комиссияның КО-сы Уәкілетті адамының сертификаты Extended Key Usage кеңейтілуінде (пайдалану саласы – OCSP-қызметінің ЭЦҚ жауабы) OID 1.3.6.1.5.5.7.3.9 қамтитын кезде кезде жарамды деп танылады.
Куәландырушы орталықтың Сертификаттар мәртебесінің қызметіне жүгіну мекенжайы – https://ca-ocsp.eecommission.org:8877. Көрсетілген мекенжай Комиссияның КО-сы шығаратын сертификаттардың Authority Information Access (AIA) кеңейтілуіне енгізіледі.
2. Куәландырушы орталық TSP-қызметі арқылы мөртабандарды беру бойынша қызметтер көрсетеді. Электрондық құжатқа жататын уақыт мөртабаны мына шарттар бір уақытта орындалған:
уақыт мөртабанында Комиссияның КО-сы Уәкілетті адамының ЭЦҚ-сының дұрыстығы расталдған;
уақыт мөртабанының ЭЦҚ-сының түпнұсқалығын растау кезінде Комиссияның КО-сы Уәкілетті адамының сертификаты жарамды болған;
уақыт мөртабанын қалыптастыру кезінде Комиссияның КО-сы Уәкілетті адамының ЭЦҚ-сының кілті жарамды болған;
Комиссияның КО-сы Уәкілетті адамының сертификаты Extended Key Usage (қолдану саласы – Уақыт мөртанбасын орнату) кеңейтілуінде OID=1.3.6.1.5.5.7.3.8 қамтылған кезде жарамды деп танылады;
TSP-қызметіне жүгіну мекенжайы:
https://ca-tsp.eecommission.org:8777
Еуразиялық экономикалық
комиссияның куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 2 ҚОСЫМША
Сертификаттарды қолдану саясаттарының объектілік сәйкестендіргіштері
Объектілік сәйкестендіргіш
Сертификаттарды қолдану саясаттарының қысқаша атауы
Сертификаттарды қолдану саясаттарының митолық атауы
1.2.643.3.294.1.2.1
Сертификаттарды қолданудың негізгі саясаты
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығы. Комиссия Алқасы мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдарының және қызметкерлерінің электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру кілттерінің сертификаттарын қолдану саясаты.
1.2.643.3.294.1.2.2
OCSP-қызметі сертификаттарын қолдану саясаты
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығы. Комиссияның КО-сы OCSP-қызметінің электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру кілттерінің сертификаттарын қолдану саясаты.
1.2.643.3.294.1.2.3
TSP-қызметінің сертификаттарын қолдану саясаты
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығы. Комиссияның КО-сы TSP -қызметінің электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру кілттерінің сертификаттарын қолдану саясаты.
1.2.643.3.294.1.2.4
SSL сертификаттарын қолдану саясаты
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығы. Серверлерді аутентификаттау сертификаттарын қолдану саясаты.
1.2.643.3.294.1.2.5
СБҮТ сертификаттарын қолдану саясаты
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығы. Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапының сертификаттарын қолдану саясаты.
Еуразиялық экономикалық
комиссияның куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 3 ҚОСЫМША
Өтініштердің шаблондары
Сертификаттарды шығаруға өтініш
Мен,_________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
______________________________________________________________
(Комиссияның Интеграцияланған сегментінің кіші жүйелерінің атауын көрсету)
саласында қолдану үшін ЭЦҚ тексеру кілтінің сертификатын шығаруды сұраймын
сертификатты шығару үшін келесі деректерді хабарлаймын:
Тегі, аты, әкесінің аты
Бөлімше
Лауазымы
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail):
Кілтті сөз
Сертификат иесі ___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
ЭЦҚ кілті жария болған жағдайда көрсетілген кілтті сөз электрондық байланыс үшін құпия сөз болып табылатынын растаймын және осы құпия сөздің құпиялылығын сақтауды қамтамасыз етуге міндеттенемін.
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығының регламентімен таныстым. Менің атыма шығарылған сертификатқа сәйкестігі бар ЭЦҚ кілтін жария ету фактісі анықталған жағдайда, осы оқиға туралы Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығына дереу хабар беруге міндеттенемін.
Осы арқылы мен,
______________________________________________________________,
(сертификат иесінің тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________________________________________
(паспорт сериясы мен нөмірі, кім және қашан берді)
Еуразиялық экономикалық комиссияның Куәландырушы орталығына менің дербес деректерімді өңдеуге келісім беремін және өзім иесі болып табылатын ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарына енгізілетін дербес деректер жалпыға қолжетімді дербес деректерге жататынын растаймын.
Сертификат иесі ___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
Бөлімшенің басшысы ___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
20____ ж. "____"______________
Сертификаттың күшін жоюға (кері қайтаруға) өтініш
Мен,_________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
______________________________________________________________
(сертификатты кері қайтару себебі)
байланысты мынадай деректерді қамтитын менің ЭЦҚ-ны тексеру кілті сертификатының күшін жоюды (кері қайтаруды) сұраймын:
Сертификаттың сериялық нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты
Бөлімше
Лауазымы
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail):
Сертификат иесі ___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
20____ ж. "____" ______________
Сертификаттың қолданысын тоқтата тұруға өтініш
Мен,_________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
мынадай деректерді қамтитын менің ЭЦҚ-ны тексеру кілті сертификатының қолданысын тоқтата тұруды сұраймын:
Сертификаттың сериялық нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты
Бөлімше
Лауазымы
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail):
Сертификаттың қолданысын тоқтата тұру мерзімі____________ күн.
(күндердің саны)
Сертификат иесі ___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
20____ ж. "____" ______________
Сертификаттың қолданысын қайта бастауға өтініш
Мен, _________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә..)
мынадай деректерді қамтитын менің ЭЦҚ-ны тексеру кілті сертификатының қолданысын қайта бастауды сұраймын:
Сертификаттың сериялық нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты
Бөлімше
Лауазымы
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail):
Сертификат иесі ___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
20____ ж. "____" ______________
Электрондық цифрлық қолтаңба кілтін жасауға өтініш
Мен,_________________________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә..)
электрондық цифрлық қолтаңба кілтін жасауды сұраймын.
Жасалатын электрондық цифрлық қолтаңба кілтін сақтауға арналған кілт тасымалдағыштың деректері:
Кілт тасымалдағыштың типі
Кілт тасымалдағыштың сериялық нөмірі
___________ ______________________
(қолы) (тегі, инициалдары)
20____ ж. "____" ______________
Еуразиялық экономикалық
комиссияның куәландырушы
орталығының регламентіне
№ 4 ҚОСЫМША
ЭЦҚ мен уақыт мөртабанының жарамдылығын растау бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі
1. Комиссияның КО-сы сертификатты қолданушының өтініші бойынша электрондық құжаттың ЭЦҚ-сының түпнұсқалығын растау, уақыт мөртабанының жарамдылығын немесе уақыт мөртабанының электрондық құжатқа сәйкестігін растау бойынша жұмыстарды (бұдан әрі – Арнайы жұмыстар) жүргізуді жүзеге асырады.
2. Электрондық құжаттың ЭЦҚ-сының түпнұсқалығы туралы шешімді Комиссияның КО-сы қабылдайды.
3. Электрондық құжаттағы ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын растауға өтініште мыналар көрсетіледі:
өтінішті беру күні мен уақыты;
ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын электрондық құжатта растауды қажет ететін Сертификат иесінің сәйкестендіру деректері;
түпнұсқалығын тексеруді қажет ететін, ЭЦҚ-сы бар электрондық құжатты қамтитын файлдың атауы;
электрондық құжаттың ЭЦҚ-сын қалыптастыру күні мен уақыты;
ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын анықтауды талап ететін кезеңнің басталу күні мен уақыты.
4. CD/DVD-ROM шығарып алынатын ақпарат тасымалдағыш электрондық құжаттағы ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын растауға өтінішке міндетті қосымша болып табылады, ол мыналарды қамтиды:
сертификатты, оны қолдана отырып электрондық құжаттағы ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын растауды жүзеге асыру қажет;
электрондық құжатты – деректерді және осы деректердің ЭЦҚ-сының мәнін қамтитын бір файл түріндегі электрондық құжат, не біреуі деректерді, ал екіншісі осы деректердің ЭЦҚ-сының мәнін қамтитын екі файл түріндегі электрондық құжат.
5. Уақыт мөртабанының жарамдылығын және уақыт мөртабанының электрондық құжатқа сәйкестігін растауға өтініште мыналар көрсетіледі:
өтінішті беру күні мен уақыты;
түпнұсқалығын растауды қажет ететін, уақыт мөртабанын қамтитын CMS стандартындағы файлдың атауы;
сол үшін уақыт мөртабаны қалыптастырылған, шығыс деректерін қамтитын файлдың атауы;
уақыт мөртабанының түпнұсқалығын растауды талап ететін кезеңнің басталу күні мен уақыты.
6. CD/DVD-ROM шығарып алынатын ақпарат тасымалдағышы уақыт мөртабанының түпнұсқалығын және уақыт мөртабанының электрондық құжатқа сәйкестігін растауға өтінішке міндетті қосымша болып табылады, ол мыналарды қамтиды:
түпнұсқалығын растауды қажет ететін, уақыт мөртабанын қамтитын файл;
сол үшін уақыт мөртабаны қалыптастырылған, шығыс деректерін қамтитын файл.
7. Комиссияның КО-сы қызметкерлерінің арасынан құрылған комиссия арнайы жұмыстарды жүргізуді жүзеге асырады. Комиссияның КО-сының қорытындысы Арнайы жұмыстарды жүргізу нәтижесі болып табылады. Қорытынды:
тексеруді жүзеге асыратын комиссияның құрамын;
тексеруді жүргізудің негізін;
электрондық құжаттың ЭЦҚ-сын тексеру нәтижесін немесе уақыт мөртабанын және оның шығыс деректеріне сәйкестігін тексеру нәтижесін;
тексеру жүргізу үшін комиссияға берілген деректерді;
жүргізілген тексеру бойынша есепті қамтиды.
8. Жүргізілген тексеру бойынша есеп:
тексеруді жүргізудің уақыты мен орнын;
тексеру мазмұнын және нәтижелерін;
тексеру нәтижелерінің негіздемесін қамтиды.
9. Комиссияның КО-сының жүргізілген тексеру бойынша қорытындысы еркін нысанда екі данада жасалады, оған барлық комиссия мүшелері қол қояды. Жүргізілген тексеру бойынша қорытындының бір данасы өтініш берушіге ұсынылады.
10. Бір ЭЦҚ немесе уақыт мөртабаны бойынша, қолданушыға жүргізілген тексеру бойынша қорытындыны беру бойынша Арнайы жұмыстарды жүргізу мерзімі өтініш Комиссияның КО-сына келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнін құрайды.
Об удостоверяющем центре Евразийской экономической комиссии
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 09 июля 2018 года № 110
В целях реализации пункта 18 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Евразийская экономическая коллегия решила:
1. Утвердить прилагаемое Положение об удостоверяющем центре Евразийской экономической комиссии.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии

Сертификат Уполномоченного лица УЦ Комиссии содержит в расширении Extended Key Usage (область использования – ЭЦП ответа OCSP- службы) OID 1.3.6.1.5.5.7.3.9.
адрес обращения к Службе статусов сертификатов Удостоверяющего центра – https://ca-ocsp.eecommission.org:8877. Указанный адрес заносится в расширение Authority Information Access (AIA) издаваемых УЦ Комиссии сертификатов.
Удостоверяющий центр оказывает услуги по выдаче штампов времени посредством TSP-службы. Штамп времени, относящийся к электронному документу, признается действительным при одновременном выполнении следующих условий:
подтверждена подлинность ЭЦП Уполномоченного лица УЦ Комиссии в штампе времени;
Сертификат Уполномоченного лица УЦ Комиссии на момент подтверждения подлинности ЭП штампа времени действителен;
ключ ЭЦП Уполномоченного лица УЦ Комиссии на момент формирования штампа времени действителен;
Сертификат Уполномоченного лица УЦ Комиссии содержит в расширении Extended Key Usage (область использования – Установка штампа времени) OID=1.3.6.1.5.5.7.3.8;
адрес обращения к TSP-службы:
https://ca-tsp.eecommission.org:8777
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Регламенту
Удостоверяющего центра
Евразийской экономической комиссии
Объектные идентификаторы политик применения сертификатов
Объектный идентификатор
Краткое наименование политики применения сертификатов
Полное наименование политики применения сертификатов
1.2.643.3.294.1.2.1
Базовая политика применения сертификатов
Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии. Политика применения сертификатов ключей проверки электронной цифровой подписи членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии.
1.2.643.3.294.1.2.2
Политика применения сертификатов OCSP-службы
Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии. Политика применения сертификатов ключей проверки электронной цифровой подписи OCSP-службы УЦ Комиссии.
1.2.643.3.294.1.2.3
Политика применения сертификатов TSP-службы
Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии. Политика применения сертификатов ключей проверки электронной цифровой подписи TSP-службы УЦ Комиссии.
1.2.643.3.294.1.2.4
Политика применения SSL сертификатов
Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии. Политика применения сертификатов аутентификации серверов.
1.2.643.3.294.1.2.5
Политика применения сертификатов ДТС
Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии. Политика применения сертификатов доверенной третьей стороны Комиссии.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Регламенту
Удостоверяющего центра
Евразийской экономической комиссии
Шаблоны заявлений
Заявление на выпуск сертификата
Я, _______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
прошу выпустить сертификат ключа проверки ЭЦП с областью использования в: __________________________________________________________________
(указать наименование подсистем Интеграционного сегмента Комиссии)
для выпуска сертификата сообщаю следующие данные:
Фамилия, имя, отчество
Подразделение
Должность
Адрес электронной почты (e-mail):
Ключевая фраза
Владелец сертификата ___________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Подтверждаю, что указанная ключевая фраза является паролем для экстренной связи в случае компрометации ключа ЭЦП и обязуюсь обеспечивать сохранение конфиденциальности данного пароля.
С Регламентом Удостоверяющего центра Евразийской экономической комиссии ознакомлен. В случае выявления факта компрометации ключа ЭЦП, соответствующего выпускаемому на мое имя сертификату, обязуюсь немедленно проинформировать об этом событии Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии.
Настоящим я,
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество владельца сертификата)
___________________________________________________________________
(серия и номер паспорта, кем и когда выдан)
соглашаюсь с обработкой своих персональных данных Удостоверяющим центром Евразийской экономической комиссии и признаю, что персональные данные, заносимые в сертификаты ключей проверки ЭЦП, владельцем которых я являюсь, относятся к общедоступным персональным данным
Владелец сертификата ___________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Руководитель подразделения ___________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
"____"______________ 20____ г.
Заявление
на аннулирование (отзыв) сертификата
Я, _______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
в связи с _________________________________________________________________
(причина отзыва сертификата)
прошу аннулировать (отозвать) мой сертификат ключа проверки ЭЦП, содержащий следующие данные:
Серийный номер сертификата
Фамилия, имя, отчество
Подразделение
Должность
Адрес электронной почты (e-mail):
Владелец сертификата ___________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
"____" ______________ 20____ г.
Заявление
на приостановление действия сертификата
Я, _______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
прошу приостановить действие моего сертификата ключа проверки ЭЦП, содержащего следующие данные:
Серийный номер сертификата
Фамилия, Имя, Отчество
Подразделение
Должность
Адрес электронной почты (e-mail):
Срок приостановления действия сертификата _____________________ дней.
(количество дней)
Владелец сертификата ___________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
"____" ______________ 20____ г.
Заявление
на возобновление действия сертификата
Я, _______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
прошу возобновить действие моего сертификата ключ проверки ЭЦП, содержащего следующие данные:
Серийный номер сертификата
Фамилия, имя, отчество
Подразделение
Должность
Адрес электронной почты
(e-mail):
Владелец сертификата ___________ ______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
"____" ______________ 20____ г.
Заявление
на создание ключа электронной цифровой подписи
Я,_______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
прошу создать ключ электронной цифровой подписи.
Данные ключевого носителя для хранения создаваемого ключа электронной цифровой подписи:
Тип ключевого носителя
Серийный номер ключевого носителя
___________       ______________________
(подпись)             (фамилия, инициалы)
"____" ______________ 20____ г.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Регламенту
Удостоверяющего центра
Евразийской экономической комиссии
Порядок проведения работ по подтверждению действительности ЭЦП и штампов времени
УЦ Комиссии осуществляет проведение работ по подтверждению подлинности ЭЦП электронного документа, подтверждению действительности штампа времени или соответствия штампа времени электронному документу (далее Специальные работы), по заявлению пользователя сертификата.
Решение о подлинности ЭЦП электронного документа принимает УЦ Комиссии.
В заявлении на подтверждение подлинности ЭЦП в электронном документе указываются:
дата и время подачи заявления;
идентификационные данные Владельца сертификата, подлинность ЭЦП которого необходимо подтвердить в электронном документе;
наименование файла, содержащего электронный документ с ЭЦП, подлинность которой необходимо проверить;
дата и время формирования ЭЦП электронного документа;
дата и время, на момент наступления которых требуется установить подлинность ЭЦП.
Обязательным приложением к заявлению на подтверждение подлинности ЭЦП в электронном документе является отчуждаемый носитель информации CD/DVD-ROM, содержащий:
Сертификат, с использованием которого необходимо осуществить подтверждение подлинности ЭЦП в электронном документе;
электронный документ – в виде одного файла, содержащего данные и значение ЭЦП этих данных, либо двух файлов: один из которых содержит данные, а другой значение ЭЦП этих данных.
В заявлении на подтверждение действительности штампа времени и соответствии штампа времени электронному документу указываются:
дата и время подачи заявления;
наименование файла стандарта CMS, содержащего штамп времени, действительность которого необходимо подтвердить;
наименование файла, содержащего исходные данные, для которых был сформирован штамп времени;
дата и время, на момент наступления которых требуется подтвердить действительность штампа времени.
Обязательным приложением к заявлению на подтверждение действительности штампа времени и соответствии штампа времени электронному документу является отчуждаемый носитель информации CD/DVD-ROM, содержащий:
файл, содержащий штамп времени, действительность которого необходимо подтвердить;
файл, содержащий исходные данные, для которых был сформирован штамп времени.
Проведение Специальных работ осуществляет комиссия, сформированная из числа сотрудников УЦ Комиссии. Результатом проведения Специальных работ является заключение УЦ Комиссии. Заключение содержит:
состав комиссии, осуществлявшей проверку;
основание для проведения проверки;
результат проверки ЭЦП электронного документа или результат проверки штампа времени и его соответствия исходным данным;
данные, представленные комиссии для проведения проверки.
отчет по выполненной проверке.
Отчет по выполненной проверке содержит:
время и место проведения проверки;
содержание и результаты проверки;
обоснование результатов проверки.
Заключение УЦ Комиссии по выполненной проверке составляется в произвольной форме в двух экземплярах, подписывается всеми членами комиссии. Один экземпляр заключения по выполненной проверке предоставляется заявителю.
Срок проведения Специальных работ по одной ЭЦП или одному штампу времени и предоставлению пользователю заключения по выполненной проверке составляет десять рабочих дней с момента поступления заявления в УЦ Комиссии.