Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының белгілері мен қасиеттерінің анықтамалығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 23 қарашадағы № 155 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының белгілері мен қасиеттерінің анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мыналар:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
анықтамалыққа қатысты оператордың функцияларын Еуразиялық экономикалық комиссия атқарады;
анықтамалықтың кодтық белгілерін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы саласындағы жалпы процестерді іске асыру кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 23 қарашадағы
№ 155 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының белгілері мен қасиеттерінің анықтамалығы
I. Анықтамалықтың егжей-тегжей мәліметтері
Бөлімнің коды
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сортының белгісі мәнінің коды
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорты белгісінің атауы
A
Санаттар
A01
жай гибрид
A02
күрделі гибрид
A03
желі
A04
ұрпақтық компонент
A05
үй желілі гибрид
A06
бірінші буын гибриді
A07
сұрыпты желілік гибрид
A08
жай түрлендірілген гибрид
A09
жай желіаралық гибрид
A10
үй желілі түрлендірілген гибрид
A11
қос сызықты гибрид
A12
қос сызықты модификацияланған гибрид
A13
төрт желілі гибрид
A14
бес желілі гибрид
A15
алты желілі гибрид
A16
гибридті популяция
A17
сұрып
A18
Ацетолактат синтаза ингибиторларына төзімділік
A19
клон-сұрып
B
Пайдалану бағыттары
B01
амилозалы
B02
хош иісті
B03
ақ тұқымды
B04
көгал шөп
B05
екіжақты
B06
декоративті
B07
ұзын дәнді және сапалы
B08
көгалдарға және жем-шөпке арналған
B09
десерт шараптарына арналған
B10
шампан шараптарына арналған
B11
тұздайтын
B12
көкшөптік
B13
астық және сүрлем
B14
астық
B15
астық жем-шөп
B16
кептірілген тағамдарға картоп
B17
фри картобы
B18
чипсілерге арналған картоп
B19
пісірілген картоп, езбе
B20
консервілеу
B21
азықтық
B22
сынғыш
B23
көшеттен басты пияз
B24
көк бас пияз
B25
май және ментол
B26
жұмсақ бидай
B27
жасыл массаға арналған
B28
қызанақ өнімдеріне арналған
B29
төмен пентозанды
B30
көкөністік
B31
жайылымдық
B32
сыра қайнатуға арналған
B33
сыра қайнатуға және сапасы жағынан бағалы
B34
тағамдық
B35
алша, бадам, шабдалы, қара өрікке арналған телітуші
B36
сары өрік, алша, шабдалы, қара өрікке арналған телітуші
B37
өрік, шие өріктері, қара өрікке арналған телітуші
B38
сары өрік, алша, қара өрікке арналған телітуші
B39
сары өрік, қара өрікке арналған телітуші
B40
алша, шабдалы, қара өрікке арналған телітуші
B41
алша, қара өрікке арналған телітуші
B42
шиеге арналған телітуші
B43
шиеге, қара шиеге арналған телітуші
B44
шабдалыға арналған телітуші
B45
өрікке арналған телітуші
B46
телітуші
B47
жартылай қантты
B48
ерте өнім алу
B49
салат
B50
қантты
B51
сидералды
B52
сүрлем
B53
күшті бидай
B54
қаңқалық
B55
шырындар
B56
спаржалық
B57
спирт, крахмал
B58
асханалық
B59
асханалық және фри
B60
асханалық және чипсілер
B61
сорпа, қуырылған картоп
B62
техникалық
B63
әмбебап
B64
наубайханалық
B65
тұтас жемісті консервілеу
B66
сапасы бойынша бағалы
B67
чипсілер, фри
B68
дәріхана парағы
B69
сүт-балауыз
B70
жергілікті
B71
сигаралық
B72
глютинозды
В73
жармалық
В74
штамбо- және бөрікбас түзуші
В75
тұқымдық телітуші
В76
клонды телітуші
В77
кондитерлік
В78
иіруге арналған
В79
қостұтқалы
В80
шарап
C
Тұтыну кезеңдері
C01
қысқы
C02
күзгі
C03
кеш жазғы
C04
ерте қыстық
C05
ерте күздік
C06
жаздық
C07
кеш қыстық
C08
кеш күздік
C09
ерте жаздық
C10
жазғы-күзгі
C11
күзгі-қысқы
C12
қысқы сақтауға
D
Пісу мерзімі
D01
өте ерте (ультра ерте)
D02
ерте (ерте пісетін)
D03
орташа (орташа пісетін)
D04
кеш (кеш пісетін)
D05
өте кеш
D06
өте ертеден ерте кезеңге дейін
D07
орташа ерте
D08
орташа кеш
D09
кештен өте кешке дейін
D10
ремонтантты
E
Өсімдік түрі
E01
00 типті (эрукасыз, төмен глюкозинолаттты)
E02
детерминантты, селдіремейтін, жапырақсыз
E03
өнімді, ерте пісетін (өнімді)
E04
өнімді, орташа ерте (өнімді, қалыпты)
E05
жапырақсыз
E06
жоғары майлы
E07
жалаңдәнді
E08
детерминантты, селдіремейтін
E09
детерминанттар
E10
ірі жемісті
E11
қысқа жасушалы
E12
бұталы
E13
көп қатарлы, жалаң дәнді
E14
селдіремейтін
E15
ащы
E16
жартылай бас
E17
ара тозаңдататын
E18
тәтті
E19
жұқақабатты
E20
қабатты гетерофилия
E21
0 типті (эрукасыз)
E22
өнімді, қантты, орташа пісетін (қалыпты)
E23
қант, орташа кеш (қалыпты, қант)
E24
қантты, кеш пісетін (қантты)
E25
жоғары майлы, олеині жоғары
E26
олеині жоғары
E27
детерминантты, жапырақсыз
E28
ұзын өрмелі
E29
индетерминантты
E30
қауданды
E31
тамырлы
E32
жапырақты
E33
көп қатарлы
E34
селдіремейтін, жапырақсыз
E35
партенокарпикалық
E36
жартылай ащы
E37
ромэн
E38
орташа өрмелі
E39
сағақты
E40
қосқатарлы
E41
пленкалы
E42
диплоидті
E43
триплоидті
E44
тетраплоидті
E45
гексаплоидті
E46
октоплоидті
E47
полиплоидті
E48
өнімді-қантты
E49
жартылай детерминантты
E50
черри
E51
жартылай тәтті
E52
тозаңдандырушы гибрид
E53
00 типті (сүйексіз)
E54
сүйексіз
E55
өнімді, өте ерте
E56
өнімді, орташа піскен
E57
қант, өте кеш
E58
тұрақты, жапырақсыз
E59
тұрақты, селдіремейтін
E60
тұрақты
E61
тігінен өрмелегіш, көлденең өрмелегіш
F
Өсіру жағдайлары
F01
қорғалған топырақ (жабық топырақ)
F02
біржылдық
F03
жарық дақылы
F04
бау-бақша (үй жанындағы бау-бақша өсіру)
F05
екі шабылатын
F06
қорғалған топыраққа арналған бау-бақша
F07
бір шабылатын
F08
тауарлық өндіріс
F09
көктемгі-жазғы айналым
F10
қысқы-көктемгі айналым
F11
жазғы-күзгі айналым
F12
ұзартылған айналым
F13
жылытылмаған жылыжай
F14
ашық топырақ
F15
аз көлемді технология
F16
күздік
F17
жемдік
F18
қыстау нысаны
F19
суару
F20
құнарлы богара
F21
қатты богара
F22
суару және богара
F23
қысқы жылыжай
F24
жазғы дақылдар
F25
қысқа егу
F26
көктемгі
F27
көктем және қайталау
F28
жазғы
F29
қайталама
F30
үш шабылатын
G
Нысандары
G01
ұршық тәріздес
G02
куб тәріздес
G03
қысқа цилиндрлі
G04
дөңгелек
G05
кері жұмыртқа тәріздес
G06
плоская
G07
көлденең тар эллиптс тәріздес
G08
ромбик тәріздес
G09
өте алмұрт тәріздес
G10
қырқылған конус тәріздес
G11
ұзынша конус тәріздес
G12
ұзынша цилиндр тәрізді
G13
цилиндрлі
G14
кең эллиптикалық
G15
эллиптикалық
G16
алмұрт тәріздес
G17
конус тәріздес
G18
сопақ
G19
сопақша дөңгелек
G20
призма тәріздес
G21
жалпақ дөңгелек
G22
көлденең-эллиптикалық
G23
сүңгі тәріздес
G24
жүрек тәріздес
G25
ұзынша-сопақ
G26
тар көмір
G27
өркеш тәріздес
G28
кең жиекті
G29
жалпақ жұмыртқа тәріздес
G30
жұмыртқа тәріздес
G31
сопақша
G32
ұзынша куб тәріздес
H
Зиянкестерге төзімділігі
H01
нематодқа төзімді
H02
жылтыр картоп нематодына төзімді (R01)
H03
жылтыр картоп нематодын қабылдағыш (R01)
I
Ауруларға төзімділігі
I01
ризоманияға төзімділік
I02
обырға төзімділік, патотип I
I03
обырды қабылдағыш, патотип I
II. Анықтамалық паспорты
Р/с
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Коды

О справочнике признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений
Решение Евразийской экономической коллегии от 23 ноября 2021 года № 155
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый справочник признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений (далее – справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
функции оператора в отношении справочника выполняются Евразийской экономической комиссией;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере обращения семян сельскохозяйственных растений.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 23 ноября 2021 г. № 155
Cправочник
признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений
I. Детализированные сведения справочника
Код раздела
Код значения признака сорта сельскохозяйственных растений
Наименование признака сорта сельскохозяйственных растений
A
Категории
A01
простой гибрид
A02
сложный гибрид
A03
линия
A04
родительский компонент
A05
трехлинейный гибрид
A06
гибрид первого поколения
A07
сортолинейный гибрид
A08
простой модифицированный гибрид
A09
простой межлинейный гибрид
A10
трехлинейный модифицированный гибрид
A11
двойной межлинейный гибрид
A12
двойной межлинейный модифицированный гибрид
A13
четырехлинейный гибрид
A14
пятилинейный гибрид
A15
шестилинейный гибрид
A16
гибридная популяция
A17
сорт
A18
устойчивость к ингибиторам ацетолактат синтазы
A19
сорт-клон
B
Направления использования
B01
амилозный
B02
ароматичный
B03
белосемянный
B04
газонная трава
B05
двустороннее
B06
декоративные
B07
длиннозерный и ценный по качеству
B08
для газонов и на корм
B09
для десертных вин
B10
для шампанских вин
B11
засолочный
B12
зеленец
B13
зерно и силос
B14
зерновой
B15
зернофуражный
B16
картофель на сушеные продукты
B17
картофель на фри
B18
картофель на чипсы
B19
картофель отварной, пюре
B20
консервный
B21
кормовой
B22
лопающаяся
B23
лук репчатый из севка
B24
лук репчатый на зеленое перо
B25
масло и ментол
B26
мягкозерная пшеница
B27
на зеленую массу
B28
на томатопродукты
B29
низкопентозановый
B30
овощной
B31
пастбищный
B32
пивоваренный
B33
пивоваренный и ценный по качеству
B34
пищевое
B35
подвои для алычи, миндаля, персика, сливы
B36
подвои для абрикоса, алычи, персика, сливы
B37
подвои для абрикоса, алычи, сливы
B38
подвои для абрикоса, персика, сливы
B39
подвои для абрикоса, сливы
B40
подвои для алычи, персика, сливы
B41
подвои для алычи, сливы
B42
подвои для вишни
B43
подвои для вишни, черешни
B44
подвои для персика
B45
подвои для сливы
B46
подвой
B47
полусахарный
B48
получение ранней продукции
B49
салатный
B50
сахарный
B51
сидеральные
B52
силосный
B53
сильная пшеница
B54
скелетный
B55
соки
B56
спаржевая
B57
спирт, крахмал
B58
столовый
B59
столовый и фри
B60
столовый и чипсы
B61
супы, обжаренный картофель
B62
технический
B63
универсальные(ый)
B64
хлебопекарный
B65
цельноплодное консервирование
B66
ценная(ый) по качеству
B67
чипсы, фри
B68
аптечный лист
B69
молочно-восковой
B70
местный
B71
сигарный
B72
глютинозный
В73
крупяное
В74
штамбо- и кронообразователь
В75
семенной подвой
В76
клоновый подвой
В77
кондитерское
В78
прядильное
В79
двуручка
В80
вина
C
Периоды потребления
C01
зимний
C02
осенний
C03
позднелетний
C04
раннезимний
C05
раннеосенний
C06
летний
C07
позднезимний
C08
позднеосенний
C09
раннелетний
C10
летне-осенний
C11
осенне-зимний
C12
зимнее хранение
D
Сроки созревания
D01
очень ранний (ультраранний)
D02
ранний (раннеспелый)
D03
средний (среднеспелый)
D04
поздний (позднеспелый)
D05
очень поздний
D06
от очень раннего до раннего
D07
среднеранний
D08
среднепоздний
D09
от позднего до очень позднего
D10
ремонтантный
E
Типы растения
E01
00 типа (безэруковый, низкоглюкозинолатый)
E02
детерминантный, неосыпающийся, безлисточковый
E03
урожайный, раннеспелый (урожайный)
E04
урожайный, среднеранний (урожайный, нормальный)
E05
безлисточковый
E06
высокомасличный
E07
голозерный
E08
детерминантный, неосыпающийся
E09
детерминантное
E10
крупноплодный
E11
короткоплетистое
E12
кустовое
E13
многорядный, голозерный
E14
неосыпающийся
E15
острый
E16
полукочанный
E17
пчелоопыляемое
E18
сладкий
E19
тонкопленчатое
E20
ярусная гетерофилия
E21
0 типа (безэруковый)
E22
урожайный, сахаристый, среднеспелый (нормальный)
E23
сахаристый, среднепоздний (нормальный, сахаристый)
E24
сахаристый, позднеспелый (сахаристый)
E25
высокомасличный, высокоолеиновый
E26
высокоолеиновый
E27
детерминантный, безлисточковый
E28
длинноплетистое
E29
индетерминантное
E30
кочанный
E31
корневой
E32
листовой
E33
многорядный
E34
неосыпающийся, безлисточковый
E35
партенокарпическое
E36
полуострый
E37
ромэн
E38
среднеплетистое
E39
черешковый
E40
двурядный
E41
пленчатый
E42
диплоидный
E43
триплоидный
E44
тетраплоидный
E45
гексаплоидный
E46
октоплоидный
E47
полиплоидный
E48
урожайно-сахаристый
E49
полудетерминантный
E50
черри
E51
полусладкий
E52
гибрид-опылитель
E53
00 типа (бескосточковые)
E54
бескосточковый
E55
урожайный, очень ранний
E56
урожайный, среднеспелый
E57
сахаристый, очень поздний
E58
стоячий, безлисточковый
E59
стоячий, неосыпающийся
E60
стоячий
E61
вьющийся, стелющийся
F
Условия выращивания
F01
защищенный грунт (закрытый грунт)
F02
однолетний
F03
светокультура
F04
садово-огородный (приусадебное возделывание)
F05
двуукосный
F06
садово-огородный для защищенного грунта
F07
одноукосный
F08
товарное производство
F09
весенне-летний оборот
F10
зимне-весенний оборот
F11
летне-осенний оборот
F12
продленный оборот
F13
необогреваемая теплица
F14
открытый грунт
F15
малообъемная технология
F16
озимый
F17
яровой
F18
зимующая форма
F19
орошение
F20
богара обеспеченная
F21
жесткая богара
F22
орошение и богара
F23
зимняя теплица
F24
летние посевы
F25
подзимный посев
F26
весеннее
F27
весенний и повторный
F28
летний
F29
повторный
F30
трехукосный
G
Формы
G01
веретеновидная
G02
кубовидная
G03
короткоцилиндрическая
G04
округлая
G05
обратнояйцевидная
G06
плоская
G07
поперечно-узкоэллиптическая
G08
ромбическая
G09
сильно-грушевидный
G10
усеченно-коническая
G11
удлиненно-конусовидная
G12
удлиненно-цилиндрическая
G13
цилиндрическая
G14
широкоэллиптическая
G15
эллиптическая
G16
грушевидный
G17
конусовидная
G18
овальная
G19
овально-округлая
G20
призмовидная
G21
плоскоокруглая
G22
поперечно-эллиптическая
G23
сосульковидная
G24
сердцевидная
G25
удлиненно-овальная
G26
узкотреугольная
G27
хоботовидная
G28
широкобратнояйцевидная
G29
широкояйцевидная
G30
яйцевидная
G31
удлиненная
G32
удлиненно-кубовидная
H
Устойчивость к вредителям
H01
нематодоустойчивый
H02
устойчив к золотистой картофельной нематоде (R01)
H03
восприимчив к золотистой картофельной нематоде (R01)
I
Устойчивость к болезням
I01
устойчивость к ризомании
I02
устойчив к раку, патотип I
I03
восприимчив к раку, патотип I
II. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

1037
2
Типі
1 – анықтамалық
3
Атауы
ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының белгілері мен қасиеттерінің анықтамалығы
4
Аббревиатурасы
СПСС
5
Белгіленімі
ЕС 037 - 2021(ред.1)
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 23 қарашадағы № 155 шешімі
7
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдануды бастау) күні
2021 жылғы 26 желтоқсан
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
анықтамалық ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының белгілері мен қасиеттерін жүйелеуге және кодтауға арналған
12
Аннотация (қолдану саласы)
ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
13
Негізгі сөздер
ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының бірыңғай тізілімі, ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының белгілері мен қасиеттері
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
агроөнеркәсіптік кешен
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2 – анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) аналогтары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары бар:

1037
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
справочник признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений
4
Аббревиатура
СПСС
5
Обозначение
ЕС 037 - 2021(ред.1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2021 г. № 155
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
26 декабря 2021 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
справочник предназначен для систематизации и кодирования признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений
12
Аннотация
(область применения)
обеспечение информационного взаимодействия при формировании, ведении и использовании единого реестра сортов сельскохозяйственных растений
13
Ключевые слова
единый реестр сортов сельскохозяйственных растений, признаки и свойства сортов сельскохозяйственных растений
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
агропромышленный комплекс
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
1 – справочник имеет аналоги
в государствах – членах Евразийского экономического союза:
в Республике Армения – реестр сортов растений, зарегистрированных с целью использования и дальнейшего размножения на территории Республики Армения, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Армения

Армения Республикасында – Армения Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Армения Республикасының аумағында пайдалану және одан әрі көбейту мақсатында тіркелген өсімдіктер сұрыптарының тізілімін бекіту туралы" 2019 жылғы 14 ақпандағы № 28-Л бұйрығымен бекітілген Армения Республикасының аумағында пайдалану және одан әрі көбейту мақсатында тіркелген өсімдіктер сұрыптарының тізілімі
Беларусь Республикасында – Беларусь Республикасы Министрлер Кеңесінің "Тұқым шаруашылығын және сұрып сынағын мемлекеттік реттеудің кейбір мәселелері туралы" 2006 жылғы 5 қыркүйектегі № 1135 қаулысымен бекітілген Беларусь Республикасының аумағында пайдалануға рұқсат етілген өсімдіктер сұрыптары мен будандарының мемлекеттік тізілімі шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыбының шаруашылық-бағалы және биологиялық қасиеттері кодтарының тізбесі жүргізіледі
Қазақстан Республикасында – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сұрыптарының тізбесін бекіту туралы" 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына сәйкес ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының белгілерін кодтау тізбесі жүргізіледі
Қырғыз Республикасында – Қырғыз Республикасының аумағында пайдалануға рұқсат етілген өсімдіктер сұрыптары мен будандарының мемлекеттік тізілімі шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының белгілерін кодтау тізбесі жүргізіледі
Ресей Федерациясында – Ресей Федерациясының Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен Пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі аясында ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптары белгілерінің тізбесі жүргізіледі
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
4 – біріктірілген сыныптау әдісі.
Каталогта тәуелсіз бөлімдер бар.
Бөлімдер шеңберінде объектілерді жүйелеудің реттік әдісі қолданылады
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған рәсімі.
Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Оператор анықтамалықтан өзекті мәліметтерді Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етеді. Анықтамалықтың мән алып тасталған жағдайда жазба алып тасталған күннен бастап жарамсыз деп белгіленеді және анықтамалықтың жазбасын қолданудың аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтер көрсетіледі. Анықтамалықтың кодтары бірегей болып табылады, анықтамалықтың кодтарын, оның ішінде жұмыс істемейтіндерін қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы (анықтамалық жолдарының құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) туралы ақпарат осы анықтамалықтың III бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтан алынған мәліметтер ашық қолжетімділік ақпаратына жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
белгіленбеген
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан егжей-тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымының сипаттамасы

от 14 февраля 2019 г. № 28-Л "Об утверждении реестра сортов растений, зарегистрированных
с целью использования и дальнейшего размножения на территории Республики Армения"
в Республике Беларусь – в рамках Государственного реестра сортов и гибридов растений, допущенных к использованию
на территории Республики Беларусь, утвержденного постановлением Совета Министров Республики Беларусь
от 5 сентября 2006 г. № 1135 "О некоторых вопросах государственного регулирования семеноводства и сортоиспытания", ведется перечень кодов хозяйственно-ценных
и биологических свойств сорта сельскохозяйственного растения
в Республике Казахстан – в соответствии
с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 г.
№ 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, и перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" ведется перечень кодирования признаков сортов сельскохозяйственных растений
в Кыргызской Республике – в рамках Государственного реестра сортов и гибридов растений, допущенных к использованию
на территории Кыргызской Республики, ведется перечень кодирования признаков сортов сельскохозяйственных растений
в Российской Федерации – в рамках Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию, утверждаемого Министерством сельского хозяйства Российской Федерации, ведется перечень признаков сортов сельскохозяйственных растений
17
Метод систематизации (классификации)
4 – комбинированный метод классификации.
Справочник содержит независимые разделы.
В рамках разделов применяется порядковый метод систематизации объектов
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. Оператор обеспечивает размещение актуальных сведений из справочника в ресурсах единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения и с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника. Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих,
не допускается
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей справочника, области их значений
и правила формирования) указана в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылатын кестеде келтірілген:
"деректеменің атауы" – деректеменің реттік нөмірі және бекітілген немесе ресми сөзбен белгіленуі;
"деректеме мәнінің аясы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерін сөзбен сипаттау;
"көп." – деректеменің көптігі (міндеттілік (опционалдығы) және деректеменің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 –  элемент міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n –  элемент міндетті, n рет қайталануы керек (n > 1);
1..* –  элемент міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* –  элемент міндетті, кемінде n рет қайталануы керек(n > 1);
n..m –  элемент міндетті, кемінде n рет және m реттен көп емес қайталануы керек (n > 1, m > n);
0..1 –  элемент опциондалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – элемент опциондалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – элемент опциондалды, m реттен көп қайталанбауы мүмкін(m > 1).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары
Көп.
1. Анықтамалықтың бөлімі туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен анықталады
1..*
1.1. Анықтамалық бөлімінің коды
шаблонға сәйкес символдар жолы:
[A-Z]
анықтамалық бөлімнің кодтық белгілеуін қамтиды
1
1.2. Анықтамалық бөлімінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзынд.: 1.
Ең үлкен ұзынд.: 255
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
1
1.3. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыбының белгілері туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында анықталады
1..*
1.3.1. Белгінің коды
шаблонға сәйкес символдар жолы: [0-9]{2}
ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыбы белгісінің коды
1
1.3.2. Белгінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзынд.: 1.
Ең үлкен ұзынд.: 500
ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыбы белгісі кодының атауы
1
1.4. Анықтамалық жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында анықталады
1
1.4.1. Қолдануды бастау күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күннің белгіленімі
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолдануды бастау күніне сәйкес келеді
1

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – элемент обязателен, повторения не допускаются;
n – элемент обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – элемент обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – элемент обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – элемент опционален, повторения не допускаются;
0..* – элемент опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – элемент опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о разделе справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код раздела справочника
строка символов в соответствии с шаблоном: [A-Z]
содержит кодовое обозначение раздела справочника
1
1.2. Наименование раздела справочника
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
формируется в виде текста на русском языке
1
1.3. Сведения о признаке сорта сельскохозяйственного растения
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код признака
строка символов в соответствии с шаблоном: [0-9]{2}
код признака сорта сельскохозяйственного растения
1
1.3.2. Наименование признака
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
наименование кода признака сорта сельскохозяйственного растения
1
1.4. Сведения о записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.1. Дата начала действия
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1

1.4.2. Қолданудың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында анықталады
1
1.4.2.1. Актінің түрі
қалыпқа келтірілген символдар жолы. Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгіленімі
1
1.4.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзынд.: 1.
Ең үлкен ұзынд.: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.4.2.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күннің белгіленімі
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
1.4.3. Қолданудың аяқталу күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күннің белгіленімі
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолдануды аяқтау күніне сәйкес келеді
0..1
1.4.4. Қолданудың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында анықталады
0..1
1.4.4.1. Актінің түрі
қалыпқа келтірілген символдар жолы. Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгіленімі
1
1.4.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзынд.: 1.
Ең үлкен ұзынд.: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.4.4.3. Актінің күні

1.4.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.4.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.2.3. Дата акта
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.3. Дата окончания действия
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.4.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.4.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов. Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.4.4.2. Номер акта
строка символов. Мин. длина: 1. Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.4.3. Дата акта