Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 29 қазандағы № 127 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне №1 қосымшаның 29-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 60 шешімімен қабылданған Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смайылов
А. Кожошев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 127 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Мәтін бойынша тиісті септіктегі "осы Кеден одағының техникалық регламенті" деген сөздер тиісті септіктегі "осы техникалық регламент" деген сөздермен ауыстырылсын, тиісті септіктегі "Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағы" деген сөздер тиісті септіктегі "Одақтың кедендік аумағы" деген сөздермен ауыстырылсын, тиісті септіктегі және түрдегі "Кеден одағына мүше мемлекет" деген сөздер тиісті септіктегі және түрдегі "мүше мемлекет" деген сөздермен ауыстырылсын, тиісті септіктегі "БҰҰ ЕЭК қағидалары" деген сөздер тиісті септіктегі "БҰҰ қағидалары" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Кіріспедегі:
а) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы техникалық регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағында ауыл шаруашылығының және орман шаруашылығының дөңгелекті және шынжыр табанды тракторлары мен олардың тіркемелеріне қолдану және орындау үшін міндетті бірыңғай талаптарды белгілеу, Одақтың кедендік аумағына айналымға шығарылатын ауыл шаруашылығының және орман шаруашылығының дөңгелекті және шынжыр табанды тракторлары мен олардың тіркемелерінің еркін өткізілуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.";
б) 3-тармақтағы "Кеден одағының техникалық регламенттері" деген сөздер "Одақтың техникалық регламенттері" деген сөздермен ауыстырылсын, "Кеден одағының техникалық регламенттерінің" деген сөздер "Одақтың техникалық регламенттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений в технический регламент Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 октября 2021 года № 127.
В соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 29 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в технический регламент Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012), принятый Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 60, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Кожошев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 29 октября 2021 г. № 127
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в технический регламент Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)
1. По тексту слова "настоящий технический регламент Таможенного союза" в соответствующем падеже заменить словами "настоящий технический регламент" в соответствующем падеже, слова "единая таможенная территория Таможенного союза" в соответствующем падеже заменить словами "таможенная территория Союза" в соответствующем падеже, слова "государство – член Таможенного союза" в соответствующих числе и падеже заменить словами "государство-член" в соответствующих числе и падеже, слова "Правила ЕЭК ООН" в соответствующем падеже заменить словами "Правила ООН" в соответствующем падеже.
2. В предисловии:
а) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий технический регламент разработан с целью установления на таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) единых обязательных для применения и исполнения требований к колесным и гусеничным сельскохозяйственным и лесохозяйственным тракторам и прицепам к ним, обеспечения свободного перемещения колесных и гусеничных сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов, выпускаемых в обращение на таможенной территории Союза.";
б) в пункте 3 слова "технические регламенты Таможенного союза" заменить словами "технические регламенты Союза", слова "технических регламентов Таможенного союза" заменить словами "технических регламентов Союза".

3. 1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы техникалық регламент:
шағын габаритті тракторлар мен олардың тіркемелеріне;
арнайы мақсаттағы тіркемелерге;
тіркемелердің шассиіне;
осы техникалық регламент күшіне енгенге дейін және Одақтың кедендік аумағында пайдалануда болған Одақтың кедендік аумағына айналымға шығарылған тракторларға, тіркемелерге және компоненттерге қолданылмайды.".
4. 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Анықтамалар
Осы техникалық регламентті қолдану мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"балластты жүктер" – алдыңғы және (немесе) артқы осьті толық жүктеу үшін тракторға орнатуға арналған жүктер;
"буксирлік құрылғы" – оны буксирмен сүйреу үшін құрылғыларды (штангіні, буксирлік арқанды және т.б.) жалғауды қамтамасыз ететін, трактордың алдында болатын трактор конструкциясының элементі;
"пайдалануға енгізу" – трактордың немесе тіркеменің мақсаты бойынша қолдануға дайындығын көрсететін құжатпен ресімделген оқиға;
"трактордың биіктігі" – антеннаны қоспағанда, тірек беті мен тірек бетінен барынша алыс қашықтықта тұратын трактор нүктесінің арасындағы тігінен өлшенген қашықтық. Биіктікті айқындау кезінде трактор дайындаушы белгілеген ең үлкен статикалық радиусы бар жаңа шиналармен жабдықталуға тиіс;
"қос отынды қозғалтқыш" – бір мезгілде дизель және газ тәріздес отынмен жұмыс істеуге арналған қозғалтқыш, әрі отынның бір түрінің екіншісіне қатысы бойынша тұтынылатын мөлшері қозғалтқыштың жұмыс режиміне және типіне қарай өзгеріп отыруы мүмкін;
"трактордың ұзындығы" – барлық айналарын, іске қосу тұтқаларын, алдыңғы және бүйірлік габариттік шамдарын қоспағанда, трактордың бойлық осіне перпендикуляр тік жазықтықтар мен ол арқылы өтетін шеткі нүктелерінің арасындағы көлденеңімен өлшенген қашықтық;
"буксирге алуға жол берілетін масса" – трактор сүйрей алатын масса. Буксирге алуға жол берілетін масса буксирге алынатын бір немесе бірнеше тіркеменің массасын, ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы машиналарының массасын қамтуы мүмкін;
"дайындаушы" – өзінің атынан тракторды, тіркемені немесе компонентті жасауды және сатуды жүзеге асыратын және оның осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі үшін жауап беретін дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды тұлға немесе жеке тұлға;
"трактордың (тіркеменің) санаты" – осы техникалық регламентте оған қойылатын талаптарды белгілеу мақсатында қолданылатын трактордың (тіркеменің) сипаттамасы;
"компонент" – құрастыру өндірісіне және (немесе) пайдаланымдағы трактор немесе тіркеме үшін алмастыру (қосалқы) бөлшектер ретінде жеткізілетін трактордың немесе тіркеменің құрамдас бөлігі;
"орман шаруашылығы тракторы" – орманды қалпына келтіру және орманды күту бойынша технологиялық жұмыстарды орындауға арналған трактор;
"трактордың ең жоғары есептік жылдамдығы" – қозғалтқыштың иінді білігінің номиналдық айналым жиілігінің, трансмиссияның ең төменгі берілісі қатынасының және буксирдің болмауы көрсеткіштері бойынша есептелген жылдамдық;
"шағын габаритті трактор" – шағын контурлы учаскелерде, мөлдектерде, террасаларда, фермаларда, бақтарда, саябақ және коммуналдық шаруашылықтарда ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы жұмыстарын орындауға арналған қозғалтқышының қуаты 19 кВт дейінгі трактор;
"трактордың, тіркеменің немесе компоненттің нарықтағы айналымы" – өтеусіз немесе өтеулі негіздегі коммерциялық қызметтің барысында Одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында қолдану мақсатында олар жеткізілгеннен немесе әкелінгеннен кейін (оның ішінде дайындаушының қоймасынан жөнелтілгеннен немесе қоймаға қоймай жөнелткеннен кейін) трактордың, тіркеменің немесе компоненттің дайындаушыдан сатып алушыға (тұтынушыға) қозғалысының процестері;
"тіркеме" – әртүрлі, оның ішінде ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы мақсатындағы жүктерді тасымалдауға арналған тракторға тіркелетін көлік құралы;
Тіркемелерге тік жүктемесінің бір бөлігі сүйреткіш тракторға берілетін тіркемелер де (жартылай тіркемелер) жатады;
"арнайы мақсаттағы тіркеме" – мынадай бір немесе бірнеше шарттарға сәйкес келетін тіркеме:
тіркеме дайындаушы көздеген жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етудің қосымша шараларынсыз жол қозғалысына қатысуға арналмаған;
тіркеме тіркеменің шассиінен және жүктердің белгілі бір түрлерін ғана тасымалдауды қамтамасыз ететін алынып-салынбайтын арнайы жабдықтан тұрады (шөптің және сабанның рулондары мен теңдерін тасымалдауға арналған ашық платформалар, жануарларды, құсты, сүрлемдік және пішендемелік массаны және т.б. тасымалдауға арналған тіркемелер);
тіркемеге белгілі бір технологиялық процестер мен операцияларды орындауға арналған тиеу-түсіру және (немесе) арнайы жабдық (мысалы, дербес рубилкалар) орнатылған. Бұл ретте бір мезгілде немесе қосымша жүк тасымалдау жөніндегі жұмыстар орындалуы мүмкін (таңайтқыштар енгізуге арналған тіркемелер, ағаш таситын тіркемелер және т.б.)
Арнайы мақсаттағы тіркемелерге көрсетілген шарттардың біріне немесе бірнешеуіне сәйкес келетін тіркемелер де жатады және бұл ретте:
тік жүктемесінің бір бөлігі сүйреткіш тракторға беріледі (арнайы мақсаттағы жартылай тіркемелер);

3. Пункт 2 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий технический регламент не распространяется на:
тракторы малогабаритные и прицепы к ним;
прицепы специального назначения;
шасси прицепов;
тракторы, прицепы и компоненты, выпущенные в обращение на таможенной территории Союза до вступления в силу настоящего технического регламента и бывшие в употреблении на таможенной территории Союза.".
4. Статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Определения
Для целей применения настоящего технического регламента используются понятия, которые означают следующее:
"балластные грузы" – грузы, предназначенные для установки на трактор для дозагрузки передней и (или) задней оси;
"буксирное устройство" – элемент конструкции трактора, находящийся спереди трактора, обеспечивающий присоединение приспособлений (штанги, буксирного каната и др.) для его буксирования;
"ввод в эксплуатацию" – документально оформленное событие, фиксирующее готовность трактора или прицепа к применению по назначению;
"высота трактора" – расстояние, измеренное по вертикали между опорной поверхностью и точкой трактора, находящейся на наибольшем расстоянии от опорной поверхности, исключая антенну. При определении высоты трактор должен быть оборудован новыми шинами, имеющими наибольший статический радиус, установленный изготовителем;
"двухтопливный двигатель" – двигатель, который предназначен для одновременной работы на дизельном и газообразном топливе, причем потребляемое количество одного вида топлива по отношению к другому может варьироваться в зависимости от режима работы и типа двигателя;
"длина трактора" – расстояние, измеренное по горизонтали между вертикальными плоскостями, перпендикулярными продольной оси трактора и проходящими через его крайние точки, исключая все зеркала, пусковые рукоятки, передние или боковые габаритные огни;
"допустимая буксируемая масса" – масса, которую трактор может буксировать. Допустимая буксируемая масса может включать в себя массу одного или нескольких буксируемых прицепов, массу сельскохозяйственных или лесохозяйственных машин;
"изготовитель" – юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющие от своего имени производство и реализацию трактора, прицепа или компонента и ответственные за его соответствие требованиям настоящего технического регламента;
"категория трактора (прицепа)" – характеристика трактора (прицепа), применяемая в целях установления требований к нему в настоящем техническом регламенте;
"компонент" – составная часть трактора или прицепа, поставляемая на сборочное производство и (или) в качестве сменных (запасных) частей для трактора или прицепа, находящегося в эксплуатации;
"лесохозяйственный трактор" – трактор для выполнения технологических работ по лесовозобновлению и уходу за лесом;
"максимальная расчетная скорость трактора" – скорость, рассчитанная по показателям номинальной частоты вращения коленчатого вала двигателя, наименьшего передаточного отношения трансмиссии и отсутствия буксования;
"малогабаритный трактор" – сельскохозяйственный или лесохозяйственный трактор, предназначенный для выполнения работ на мелкоконтурных участках, делянках, террасах, фермах, в садах, парковом и коммунальном хозяйствах, номинальной мощностью двигателя до 19 кВт;
"обращение трактора, прицепа или компонента на рынке" – процессы движения трактора, прицепа или компонента от изготовителя к приобретателю (потребителю) после их поставки или ввоза (в том числе после отправки со склада изготовителя или отгрузки без складирования) с целью распространения на территориях государств – членов Союза в ходе коммерческой деятельности на безвозмездной или возмездной основе;
"прицеп" – буксируемое трактором транспортное средство, предназначенное для перевозки грузов различного назначения, в том числе сельскохозяйственного или лесохозяйственного.
К прицепам также относятся прицепы, у которых часть вертикальной нагрузки передается буксирующему трактору (полуприцепы);
"прицеп специального назначения" – прицеп, отвечающий одному или нескольким из следующих условий:
прицеп не предназначен для участия в дорожном движении без дополнительных мер обеспечения безопасности дорожного движения, предусмотренных изготовителем;
прицеп состоит из шасси прицепа и несъемного специального оборудования, обеспечивающего перевозку только определенных видов грузов (открытые платформы для перевозки рулонов и тюков сена и соломы, прицепы для перевозки животных, птицы, силосной и сенажной массы и др.);
на прицепе установлено погрузочно-разгрузочное и (или) специальное оборудование, предназначенное для выполнения определенных технологических процессов и операций (например, автономные рубилки). При этом одновременно или дополнительно могут выполняться работы по перевозке грузов (прицепы для внесения удобрений, лесовозные прицепы и др.).
К прицепам специального назначения также относятся прицепы, которые отвечают одному или нескольким из указанных условий и при этом:
у которых часть вертикальной нагрузки передается буксирующему трактору (полуприцепы специального назначения);

габариттік мөлшерлері 5-қосымшаның 8.1.2-тармақшасында белгіленген мөлшерден асады;
"шинаның тербелу радиусы" – дөңгелектің ілгерілемелі жылдамдығының бойлық компонентінің оның бұрыштық жылдамдығына қатынасы;
"самосвал тіркеме" – бір немесе екі жағына және артқа немесе артқа ғана түсіру кезінде платформаның көтерілуін және еңкейуін қамтамасыз ететін механизммен жабдықталған тіркеме;
"ауыл шаруашылығы тракторы" – өсімдік шаруашылығында және (немесе) мал шаруашылығында технологиялық жұмыстарды атқаруға арналған трактор;
"сертификациялық сынақтар" – нәтижелерінің негізінде трактордың, тіркеменің немесе компоненттің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды жасалатын трактордың, тіркеменің немесе компоненттің типтік үлгісін (үлгілерін) сынау;
"жарақталған трактордың массасы" – салқындату сұйықтығымен, майлау материалдарымен, отынымен (номиналдық сыйымдылықтың кемінде 90%-ы толтырылған бак), құрал жабдығымен және операторымен бірге аударылу кезіндегі қорғау құрылғысын қоса алғанда, балластсыз, жұмыс жағдайындағы трактордың массасы;
"бекіту схемасы" – тасымалдау кезінде жүк көтергіш жабдықты жалғау жүзеге асырылатын схема;
"техникалық қызмет" – 1958 жылғы 20 наурызда Женевада жасалған Доңғалақты көлік құралдарына, доңғалақты көлік құралдарында орнатылуы және/немесе пайдаланылуы мүмкін жабдықтау заттары мен бөлшектерге арналған бірыңғай техникалық нұсқамаларды қабылдау туралы және осы нұсқамалардың негізінде берілетін ресми бекітулерді өзара мойындау шарттары туралы келісімнің (бұдан әрі – 1958 жылғы келісім) шеңберінде көлік құралдарының типін ресми бекіту үшін сынақтар жүргізу жөніндегі уәкілетті ұйым;
"техникалық жағынан жол берілетін буксирлеу массасы" – тракторды дайындаушы белгілеген трактор сүйрете алатын ең жоғары масса;
"трактордың жол берілетін техникалық ең жоғары массасы" – шиналардың жүк көтерімділігіне, трактор элементтерінің конструкциялық сипаттамаларына және берілген сипаттамалар мен қауіпсіздік көрсеткіштеріне байланысты белгіленген және ең ауыр комплектациядағы трактордың жарақталған (пайдалану) массасын, балласттың номиналдық массасын және номиналдық пайдалы жүктемені қамтитын дайындаушы белгілеген трактордың ең ауыр массасы;
"техникалық сипаттама" – техникалық және конструкциялық сипаттамаларды қамтитын құжат, сондай-ақ сәйкестікті растау мақсатында дайындаушы (дайындаушы өкілеттік берген тұлға) ұсынатын, тракторды немесе тіркемені сәйкестендіруге мүмкіндік беретін өзге де мәліметтер;
"трактордың, тіркеменің немесе компоненттің типі" – бір дайындаушы дайындаған техникалық сипаттамаларда тіркелген бірдей конструкциялық белгілердің жиынтығымен сипатталатын тракторлар, тіркемелер немесе компоненттер. Трактордың, тіркеменің немесе компоненттің типі әртүрлі нұсқалары мен болжамдарды иеленуі мүмкін;

габаритные размеры которых превышают размеры, установленные подпунктом 8.1.2 приложения 5;
"радиус качения шины" – отношение продольной составляющей поступательной скорости колеса к его угловой скорости;
"самосвальный прицеп" – прицеп, оборудованный механизмом, обеспечивающим подъем и наклон платформы при разгрузке на одну или обе стороны и назад или только назад;
"сельскохозяйственный трактор" – трактор для выполнения технологических работ в растениеводстве и (или) животноводстве;
"сертификационные испытания" – испытания типового образца (образцов) трактора, прицепа или компонента, на основании результатов которых делается заключение о соответствии трактора, прицепа или компонента требованиям настоящего технического регламента;
"снаряженная масса трактора" – масса трактора в рабочем состоянии, без балласта, включая устройство защиты при опрокидывании, с охлаждающей жидкостью, смазочными материалами, топливом (бак, наполненный не менее чем на 90 % номинальной вместимости), инструментом и оператором;
"схема зачаливания" – схема, в соответствии с которой осуществляется присоединение грузоподъемного оборудования при транспортировании;
"техническая служба" – уполномоченная организация по проведению испытаний для официального утверждения типа транспортных средств в рамках Соглашения о принятии единообразных технических предписаний для колесных транспортных средств, предметов оборудования и частей, которые могут быть установлены и/или использованы на колесных транспортных средствах, и об условиях взаимного признания официальных утверждений, выдаваемых на основе этих предписаний, заключенного в Женеве 20 марта 1958 г. (далее – Соглашение 1958 года);
"технически допустимая буксируемая масса" – максимальная масса, установленная изготовителем трактора, которую трактор может буксировать;
"технически допустимая максимальная масса трактора" – максимальная масса трактора, установленная изготовителем в зависимости от грузоподъемности шин, конструктивных характеристик элементов трактора и способности обеспечения заданных характеристик и показателей безопасности и включающая в себя снаряженную (эксплуатационную) массу трактора в самой тяжелой комплектации, номинальную массу балласта и номинальную полезную нагрузку;
"техническое описание" – документ, содержащий технические и конструктивные характеристики, а также иные сведения, позволяющие идентифицировать трактор или прицеп, представляемый изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом), продавцом в целях подтверждения соответствия;
"тип трактора, прицепа или компонента" – тракторы, прицепы или компоненты, характеризующиеся совокупностью одинаковых конструктивных признаков, зафиксированных в технических описаниях, изготовленные одним изготовителем. Тип трактора, прицепа или компонента может иметь различные варианты и версии;

"трактор" – кемінде 2 осі және ең жоғары есептік жылдамдығы кемінде 6 км/сағ болатын, көбінесе тарту күшін пайдаланатын және негізінен машиналар мен жұмыс жабдықтарын сүйретуге, итеруге, тасымалдауға немесе машиналар мен жұмыс жабдығын іске қосуға арналған дөңгелекті немесе шынжыр табанды механикалық көлік құралы;
"трактор пойызы" – трактордан, жартылай тіркемеден және (немесе) бір немесе бірнеше тіркемелерден тұратын жылжымалы құрам;
"тарту-тіркеу құрылғысы (ТТҚ)" – тракторға және тіркемеге орнатылған қосу элементтері олардың арасында механикалық қосылуды қамтамасыз ететін құрылғы;
"дайындаушы өкілеттік берген тұлға" – Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оның аумағында тіркелген, дайындаушымен, оның ішінде шетелдік дайындаушымен жасалған шарттың негізінде трактордың, тіркеменің немесе компоненттің сәйкестігін бағалау және Одақтың кедендік аумағына айналысқа шығару кезінде осы дайындаушының атынан іс-әрекеттерді жүзеге асыратын, сондай-ақ трактордың, тіркеменің немесе компоненттің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмегені үшін жауапты болатын дара кәсіпкер ретіндегі заңды тұлға немесе жеке тұлға;
"тіркеме шассиі" – тіркеменің оған бір немесе бірнеше құрылғыны:
платформаларды, шанақтарды және басқа да ұқсас құрылғыларды;
технологиялық жабдықты;
жүк көтергіш (тиеу-түсіру) жабдықтарын орнатуға арналған құрамдас бөлігі.
Тіркеменің шассиіне тік жүктеменің бір бөлігі сүйрейтін тракторға (жартылай тіркемелердің шассиі) берілетін тіркемелердің шассиі де жатады;
"трактордың ені" – барлық айналарды, бұрылу көрсеткіштерін, алдыңғы немесе артқы бүйірлік габариттік оттарды, кез келген тұрақ оттарын, трактордың салмағынан туындаған шиналардың деформациясын, алынатын элементтерді қоспағанда, трактордың бойлық осіне параллель және оның шеткі нүктелері арқылы өтетін тік жазықтықтар арасындағы көлденең өлшенген қашықтық. Шығарылатын элементтерге, мысалы, көтергіш басқыштар кіруі мүмкін;
"экологиялық сынып" – зиянды заттар шығарындыларының деңгейіне байланысты қысымнан тұтанатын трактордың немесе іштен жану қозғалтқышының конструкциясын сипаттайтын сыныптау коды.".
5. 3-баптың 2-тармағындағы "Кеден одағына мүше мемлекеттер" деген сөздер "Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер)" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 4-бапта:
а) 2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тракторлар қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарының құрамындағы зиянды заттар шығарындыларының деңгейіне байланысты қысымнан тұтанатын тракторлар мен іштен жану қозғалтқыштарын сыныптау осы техникалық регламентке 3-қосымшада келтірілген.";

"трактор" – колесное или гусеничное механическое транспортное средство, имеющее не менее 2 осей и максимальную расчетную скорость не менее 6 км/ч, использующее преимущественно тяговое усилие и предназначенное в основном для буксирования, толкания, транспортирования или приведения в действие машин и рабочего оборудования;
"тракторный поезд" – подвижной состав, состоящий из трактора, полуприцепа и (или) одного или нескольких прицепов;
"тягово-сцепное устройство (ТСУ)" – устройство, соединительные элементы которого, установленные на тракторе и прицепе, обеспечивают механическое соединение между ними;
"уполномоченное изготовителем лицо" – зарегистрированные в установленном законодательством государства – члена Союза порядке на его территории юридическое лицо или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, которые на основании договора с изготовителем, в том числе иностранным изготовителем, осуществляют действия от имени этого изготовителя при оценке соответствия и выпуске в обращение трактора, прицепа или компонента на таможенной территории Союза, а также несут ответственность за несоответствие трактора, прицепа или компонента требованиям настоящего технического регламента;
"шасси прицепа" – составная часть прицепа, предназначенная для установки на нем одного или нескольких устройств:
платформ, кузовов и других аналогичных устройств;
технологического оборудования;
грузоподъемного (погрузочно-разгрузочного) оборудования.
К шасси прицепа также относятся шасси прицепов, у которых часть вертикальной нагрузки передается буксирующему трактору (шасси полуприцепов);
"ширина трактора" – расстояние, измеренное по горизонтали между вертикальными плоскостями, параллельными продольной оси трактора и проходящими через его крайние точки, исключая все зеркала, указатели поворотов, передние или задние боковые габаритные огни, любые стояночные огни, деформации шин, вызванные весом трактора, убирающиеся элементы. Убирающиеся элементы могут включать в себя, например, подъемные подножки;
"экологический класс" – классификационный код, характеризующий конструкцию трактора или двигателя внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия в зависимости от уровня выбросов вредных веществ.".
5. В пункте 2 статьи 3 слова "государств – членов Таможенного союза" заменить словами "государств – членов Союза (далее – государства-члены)".
6. В статье 4:
а) пункт 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"Классификация тракторов и двигателей внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия в зависимости от уровня выбросов вредных веществ, содержащихся в отработанных газах двигателей тракторов, приведена в приложении 3 к настоящему техническому регламенту.";

б) мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Пайдаланымдағы тракторлар немесе тіркемелер үшін ауыспалы (қосалқы) бөліктер ретінде Одақтың кедендік аумағына айналымға шығарылатын компоненттер тракторға немесе тіркемеге орнату кезінде Одақтың кедендік аумағында тракторды немесе тіркемені айналымға шығару сәтіндегі қауіпсіздік деңгейіне қатысты оның қауіпсіздік деңгейін төмендетпеуге тиіс.
Тракторлардың немесе тіркемелердің компоненттеріне қойылатын қауіпсіздік талаптары және оларды бақылау әдістері осы техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген.
Осы техникалық регламент күшіне енген күнге дейін Одақтың кедендік аумағында айналымға шығарылған немесе осы техникалық регламенттің күшіне енуіне байланысты өндірісі тоқтатылған тракторларға арналған компоненттер ретінде шығарылатын тракторлардың қозғалтқыштарына қойылатын талаптар зиянды заттардың шығарындылары бөлігінде Одақтың кедендік аумағына айналымға шығарылған немесе оларды өндіру аяқталған сәтте қолданыста болған деңгейде сақталады.
7. БҰҰ қағидаларына сәйкес тракторларға, тіркемелерге және компоненттерге қойылатын қауіпсіздік талаптары олардың қолданылу саласына сәйкес және БҰҰ қағидаларында белгіленген өтпелі ережелер ескеріле отырып қолданылады.
Неғұрлым жоғары экологиялық сыныптағы тракторлар мен қозғалтқыштарға қойылатын талаптарды осы техникалық регламентте белгіленген мерзімдерден бұрын қолдануға, сондай-ақ осы техникалық регламентте көрсетілгеннен гөрі БҰҰ ережелеріне түзетулердің неғұрлым кейінгі серияларының талаптарын қолдануға жол беріледі.".
7. 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Сәйкестікті растау
1. Одақтың кедендік аумағында айналымға шығару алдында тракторлар, тіркемелер және компоненттер осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растаудан өтуге тиіс.
Сәйкестікті растау Қазақстан Республикасының осы бапқа және Еуразиялық экономикалық комиссия бекітетін сәйкестікті бағалаудың үлгілік схемалары негізінде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 44 шешімімен бекітілген сәйкестікті бағалаудың үлгілік схемаларының 5-тармағы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Осы техникалық регламенттің талаптары қолданылатын және сәйкестігін растау тракторлардан және тіркемелерден жеке жүргізілетін тракторлар немесе тіркемелер компоненттерінің тізбесі осы техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген.
Осы техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген жеке құрастыру өндірісі үшін тракторлар мен тіркемелерді дайындаушылар өндіретін немесе құрастыру өндірісіне жеткізілетін тракторлар мен тіркемелер үшін сәйкестікті растауды жүргізбеуге болады. Бұл ретте тракторлар мен тіркемелерді дайындаушыда осы құрамдастарға Одақтың сәйкестігін бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) (бұдан әрі – аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы)) берген сынақ хаттамалары немесе 1958 жылғы Келісімге сәйкес берілген БҰҰ қағидалары бойынша типін ресми бекітуге қатысты хабарламалар (бұдан әрі – типін ресми бекіту туралы хабарламалар) немесе осы техникалық регламенттің жекелеген талаптарына сәйкестік сертификаттары болуға тиіс.
Тракторлар мен тіркемелерді сертификаттық сынау аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) берген сынақ хаттамалары немесе типін ресми бекіту туралы хабарламалар немесе осы техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген компоненттерге сәйкестік сертификаттары болған кезде ғана жүргізіледі.
Техникалық сипаттамаға енгізілген нұсқалар мен болжамдарды (бар болса) біріктіретін бір үлгідегі тракторлар мен тіркемелерге бір сәйкестік сертификаты ресімделеді. Техникалық сипаттама нысандары осы техникалық регламентке 2-қосымшада келтірілген.
Жарықтандыру және жарық сигнал аспаптары сияқты компоненттерге жарық шамдарының әртүрлі функционалдық топтарына бір сәйкестік сертификатын ресімдеуге рұқсат етіледі.

б) дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Компоненты, выпускаемые в обращение на таможенной территории Союза как сменные (запасные) части для находящихся в эксплуатации тракторов или прицепов, при установке на трактор или прицеп не должны снижать уровень его безопасности по отношению к уровню безопасности на момент выпуска трактора или прицепа в обращение на таможенной территории Союза.
Требования безопасности, предъявляемые к компонентам тракторов или прицепов, и методы их контроля приведены в приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
Требования, предъявляемые к двигателям тракторов, выпускаемым в качестве компонентов для тракторов, которые выпущены в обращение на таможенной территории Союза до даты вступления настоящего технического регламента в силу или производство которых прекращено в связи с вступлением настоящего технического регламента в силу, в части выбросов вредных веществ сохраняются на уровне, действовавшем на момент выпуска в обращение на таможенной территории Союза таких тракторов или окончания их производства.
7. Требования безопасности, предъявляемые к тракторам, прицепам и компонентам в соответствии с Правилами ООН, применяются в соответствии с областью их применения и с учетом переходных положений, установленных Правилами ООН.
Допускается применение требований к тракторам и двигателям более высокого экологического класса ранее сроков, установленных настоящим техническим регламентом, а также применение требований более поздних серий поправок к Правилам ООН, чем указанные в настоящем техническом регламенте.".
7. Статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Подтверждение cоответствия
1. Перед выпуском в обращение на таможенной территории Союза тракторы, прицепы и компоненты должны пройти подтверждение соответствия требованиям настоящего технического регламента.
Подтверждение соответствия осуществляется в соответствии с настоящей статьей и на основе типовых схем оценки соответствия, утверждаемых Евразийской экономической комиссией, а также с учетом пункта 5 типовых схем оценки соответствия, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 г. № 44.
Перечень компонентов тракторов или прицепов, на которые распространяются требования настоящего технического регламента и подтверждение соответствия которых проводится отдельно от тракторов и прицепов, приведен в приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
Для указанных в приложении 1 к настоящему техническому регламенту компонентов, производимых изготовителями тракторов и прицепов для собственного сборочного производства или поставляемых на сборочное производство тракторов и прицепов, подтверждение соответствия можно не проводить. При этом на данные компоненты у изготовителя тракторов и прицепов должны быть в наличии протоколы испытаний, выданные аккредитованной испытательной лабораторией (центром), включенной в единый реестр органов по оценке соответствия Союза (далее – аккредитованная испытательная лаборатория (центр)), или сообщения, касающиеся официального утверждения типа по Правилам ООН, выданные в соответствии с Соглашением 1958 года (далее – сообщения об официальном утверждении типа), или сертификаты соответствия отдельным требованиям настоящего технического регламента.
Сертификационные испытания тракторов и прицепов проводятся только при наличии протоколов испытаний, выданных аккредитованной испытательной лабораторией (центром), или сообщений об официальном утверждении типа, или сертификатов соответствия на компоненты, указанные в приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
На тракторы и прицепы одного типа, объединяющего варианты и версии (при наличии), включенные в техническое описание, оформляется один сертификат соответствия. Формы технического описания приведены в приложении 2 к настоящему техническому регламенту.
На такие компоненты, как осветительные и светосигнальные приборы, допускается оформлять один сертификат соответствия на различные функциональные группы световых огней.

2. Тракторлар, тіркемелер немесе компоненттер сертификаттау нысанында (1с, 2с, 3с, 4с схемалары) сәйкестігін растауға жатады.
3. Тракторларды, тіркемелерді немесе сериялы шығарылатын компоненттерді сертификаттау 1с немесе 2с схемасы бойынша жүзеге асырылады. Тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді сертификаттау үшін дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) ұсынады.
Тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің партиясын 3с схемасы бойынша, бір бұйымды сертификаттау – 4С схемасы бойынша жүзеге асырылады. Одақтың кедендік аумағында дайындалған тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің партиясын (дара бұйымды) дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға), одақтың кедендік аумағына әкелінетін тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің партиясын (дара бұйымды) сатушы немесе дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) ұсынады.
4. Тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді сертификаттауды Одақтың сәйкестігін бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген сәйкестікті бағалау жөніндегі аккредиттелген орган (оның ішінде сертификаттау жөніндегі орган) (бұдан әрі - сертификаттау жөніндегі орган) жүзеге асырады.
Сертификаттау мақсатындағы сынақтарды аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) жүргізеді.
БҰҰ ережелеріне сәйкес тракторларға, тіркемелерге немесе компоненттерге қойылатын қауіпсіздік талаптарына қатысты сертификаттау жүргізу кезінде типін ресми бекіту туралы хабарламаларды қолдануға жол беріледі.
5. Тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді сертификаттауды жүргізу кезінде (1с, 2с, 3с, 4с схемалары):
5.1. дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға), сатушы сертификаттау жөніндегі органға тракторларға, тіркемелерге немесе компоненттерге олардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар жиынтығын ұсынады, оған мыналар кіреді:
трактордың немесе тіркеменің техникалық сипаттамасы (тракторды немесе тіркемені сертификаттау кезінде);
компонентке тұтастай техникалық құжаттама (конструкторлық, технологиялық немесе пайдалану құжаттамасы (бар болса)) (компоненттерді сертификаттау кезінде);
трактордың немесе тіркеменің пайдалану құжаттары (тракторды немесе тіркемені сертификаттау кезінде);
сапа менеджменті жүйесінің сәйкестік сертификатының көшірмесі (2с схемасы);
сапа менеджменті жүйесінің соңғы аудиті актісінің көшірмесі (2с схемасы);
тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің партиясын (дара бұйымды) сәйкестендіруді қамтамасыз ететін мәліметтерді қамтитын тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің тауарға ілеспе құжаттамасы (партия үшін (дара бұйым) (оның ішінде саны, сәйкестендіру (сериялық) нөмірлері) (3с, 4с-схемалар);
Одақтың кедендік аумағына жеткізілетін өнімнің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуді және мұндай өнімнің көрсетілген талаптарға сәйкес келмегені үшін жауапкершілікті көздейтін дайындаушымен (оның ішінде шетелдік дайындаушымен) жасалған шарттың көшірмесі (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға үшін);
мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес заңды тұлғаны немесе жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін өтініш берушінің тіркеу немесе есепке алу (жеке, сәйкестендіру) нөмірі туралы мәліметтер.
Көрсетілген құжаттар жиынтығына мыналар кіруі мүмкін:

2. Тракторы, прицепы или компоненты подлежат подтверждению соответствия в форме сертификации (схемы 1с, 2с, 3с, 4с).
3. Сертификация тракторов, прицепов или компонентов, выпускаемых серийно, осуществляется по схеме 1с или 2с. Тракторы, прицепы или компоненты для сертификации представляет изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо).
Сертификация партии тракторов, прицепов или компонентов осуществляется по схеме 3с, единичного изделия – по схеме 4с. Партию (единичное изделие) тракторов, прицепов или компонентов, изготовленных на таможенной территории Союза, представляет изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо), партию (единичное изделие) тракторов, прицепов или компонентов, ввозимых на таможенную территорию Союза, представляет продавец или изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо).
4. Сертификацию тракторов, прицепов или компонентов осуществляет аккредитованный орган по оценке соответствия (в том числе орган по сертификации), включенный в единый реестр органов по оценке соответствия Союза (далее – орган по сертификации).
Испытания в целях сертификации проводит аккредитованная испытательная лаборатория (центр).
При проведении сертификации в отношении требований безопасности, предъявляемых к тракторам, прицепам или компонентам в соответствии с Правилами ООН, допускается применять сообщения об официальном утверждении типа.
5. При проведении сертификации тракторов, прицепов или компонентов (схемы 1с, 2с, 3с, 4с):
5.1. изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо), продавец представляет в орган по сертификации комплект документов на тракторы, прицепы или компоненты, подтверждающих их соответствие требованиям настоящего технического регламента, который включает в себя:
техническое описание трактора или прицепа (при сертификации трактора или прицепа);
техническую документацию на компонент в целом (конструкторскую, технологическую или эксплуатационную документацию (при наличии)) (при сертификации компонентов);
эксплуатационные документы на трактор или прицеп (при сертификации трактора или прицепа);
копию сертификата соответствия системы менеджмента качества (схема 2с);
копию акта последнего аудита системы менеджмента качества (схема 2с);
товаросопроводительную документацию (для партии (единичного изделия) тракторов, прицепов или компонентов (схемы 3с, 4с), содержащую сведения, обеспечивающие идентификацию партии (единичного изделия) тракторов, прицепов или компонентов (в том числе количество, идентификационные (серийные) номера);
копию договора с изготовителем (в том числе с иностранным изготовителем), предусматривающего обеспечение соответствия поставляемой на таможенную территорию Союза продукции требованиям настоящего технического регламента и ответственность за несоответствие такой продукции указанным требованиям (для уполномоченного изготовителем лица);
сведения о регистрационном или учетном (индивидуальном, идентификационном) номере заявителя, присваиваемом при государственной регистрации юридического лица или физического лица в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государств-членов.
В указанный комплект документов также могут включаться:

а) аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) берген осы техникалық регламентке 4-қосымшаның 4.1 және 4.2-кестелері бойынша жекелеген талаптарға (тракторлар мен тіркемелер үшін) және осы техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген компоненттерге қойылатын талаптарға қатысты сынақ хаттамалары. Бұл ретте көрсетілген сынақ хаттамаларын, оның ішінде бұған дейін олардың негізінде өзге де сәйкестік сертификаттары берілген хаттамаларды ұсынуға мынадай шарттар сақталған кезде жол беріледі:
аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) сынақ хаттамасын бекіткен күннен бастап 5 жылдан аспайтын уақыт өтті;
ұсынылған сынақ хаттамасы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жарамсыз деп танылмады;
нәтижелері бойынша сынақ хаттамасы берілген сынақтарды жүргізу үшін үлгілерді іріктеуді сертификаттау жөніндегі орган жүргізді;
сыналған үлгі сертификаттауды жүргізу үшін мәлімделген өнімдер үшін типтік болып табылады;
тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің конструкциясында олардың қауіпсіздігіне әсер ететін өзгерістер жоқ;
аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) сынақтар хаттамасын бекіткен күннен бастап осы техникалық регламентте белгіленген және сынақтар шеңберінде сәйкестікті бағалау жүргізілген қауіпсіздік талаптары мен оларды бақылау әдістерінің (оның ішінде БҰҰ стандарттарында немесе қағидаларында көрсетілген) өзгерістері болған жоқ;
мүше мемлекеттің осы техникалық регламент талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру жөніндегі органы белгілеген, типтік үлгілерінің сынақтары сынақ хаттамасымен расталған тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді Одақтың кедендік аумағына айналымға шығару кезінде дайындаушының осы техникалық регламент талаптарын сақтамау жағдайлары болған жоқ;
б) типті ресми бекіту туралы хабарлама. Дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) куәландырған, қағаз жеткізгіште орындалған типін ресми бекіту туралы хабарламалардың көшірмелерін ұсынуға жол беріледі. Ағылшын немесе француз тілдеріндегі типін ресми бекіту туралы хабарламаларды орыс тіліне аудару талап етілмейді;
в) осы техникалық регламенттің жекелеген талаптарына сәйкестік сертификаттары;
5.2. дайындаушы өндіріс процесінің тұрақты болуы және өндірілетін тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды;
5.3. аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) берген сынақ хаттамалары немесе типін ресми бекіту туралы хабарламалар ұсынылған талаптарға қатысты сынақтар жүргізілмейді;

а) выданные аккредитованной испытательной лабораторией (центром) протоколы испытаний в отношении отдельных требований по таблицам 4.1 и 4.2 приложения 4 к настоящему техническому регламенту (для тракторов и прицепов) и требований к компонентам, приведенным в приложении 1 к настоящему техническому регламенту. При этом представление указанных протоколов испытаний, в том числе протоколов, на основании которых ранее были выданы иные сертификаты соответствия, допускается при соблюдении следующих условий:
с даты утверждения протокола испытаний аккредитованной испытательной лабораторией (центром) прошло не более 5 лет;
представленный протокол испытаний не признан недействительным в соответствии с законодательством государств-членов;
отбор образцов для проведения испытаний, по результатам которых выдан протокол испытаний, проведен органом по сертификации;
испытанный образец является типовым для продукции, заявленной для проведения сертификации;
отсутствуют изменения в конструкции тракторов, прицепов или компонентов, влияющие на их безопасность;
с даты утверждения протокола испытаний аккредитованной испытательной лабораторией (центром) отсутствовали изменения требований безопасности и методов их контроля (в том числе указанных в стандартах или Правилах ООН), которые установлены в настоящем техническом регламенте и оценка соответствия которым была проведена в рамках испытаний;
отсутствуют установленные органом по осуществлению государственного контроля (надзора) государства-члена за соблюдением требований настоящего технического регламента случаи несоблюдения изготовителем требований настоящего технического регламента при выпуске в обращение на таможенной территории Союза тракторов, прицепов или компонентов, испытания типовых образцов которых подтверждены протоколом испытаний;
б) сообщения об официальном утверждении типа. Допускается представлять копии сообщений об официальном утверждении типа, выполненные на бумажном носителе, заверенные изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом). Сообщения об официальном утверждении типа на английском или французском языке не требуют перевода на русский язык;
в) сертификаты соответствия отдельным требованиям настоящего технического регламента;
5.2. изготовитель принимает все необходимые меры, чтобы процесс производства был стабильным и обеспечивал соответствие изготавливаемых тракторов, прицепов или компонентов требованиям настоящего технического регламента;
5.3. в отношении требований, по которым представлены протоколы испытаний, выданные аккредитованной испытательной лабораторией (центром), или сообщения об официальном утверждении типа, испытания не проводятся;

5.4. сертификаттау жөніндегі орган:
5.4.1. сәйкестікті растауға арналған өтінімді қарайды және сертификаттауды жүргізу мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды. Шешімде мыналар:
ұсынылған құжаттарды қолдану мүмкіндігі және жеткіліктілігі;
жетіспейтін дәлелдемелік материалдарды алу мақсатында сынақтар жүргізу қажеттілігі;
өндірістің жай-күйіне талдау жүргізудің қажеттілігі мен мерзімдері көрсетіледі.
Егер сәйкестікті растау осы техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген БҰҰ қағидаларында көзделген тракторлар мен тіркемелердің компоненттері үшін дәлелдемелік материалдар ретінде типін ресми бекіту туралы хабарламалар ұсынылса, сертификаттау жөніндегі орган компоненттерді сәйкестендіруді жүргізгеннен кейін осы тармақтың 5.4.2 – 5.4.5-тармақшаларында көрсетілген жұмыстарды жүргізбестен типін ресми бекіту туралы ұсынылған хабарлама негізінде осы тармақтың 5.4.6-тармақшасына сәйкес сәйкестік сертификатын береді. Сәйкестік сертификатында сертификаттау схемасының орнына "с" әрпі көрсетіледі;
5.4.2. жетіспейтін дәлелдемелік материалдарды алу мақсатында:
осы техникалық регламенттің 1-бабында белгіленген белгілерге, осы техникалық регламенттің 4-бабында белгіленген ережелерге және осы тармақтың 5.1-тармақшасында көрсетілген құжаттарға олардың сипаттамаларының ұқсастығын белгілеу арқылы тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің үлгісін (үлгілерін) іріктеуді жүзеге асырады және оларды сәйкестендіруді жүргізеді;
осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу үшін трактордың, тіркеменің немесе компоненттің үлгісін (үлгілерін) аккредиттелген сынақ зертханасына (орталығына) жібереді;
5.4.3. өндірістің жай-күйіне талдау жүргізеді (1с схемасы). Өндірістің жай-күйіне талдау жүргізу кезінде тексеру объектілері:
техникалық құжаттама (жобалық және (немесе) конструкторлық, және (немесе) өнімге технологиялық және (немесе) пайдалану);
Одақтың кедендік аумағында айналымға шығарылатын өнімнің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігіне әсер ететін жұмысты орындайтын персоналдың құзыреттілігі;
өндіріс инфрақұрылымы (дайындаушы аумағында орналасқан және өндірісті ұйымдастыру үшін қажетті объектілер жиынтығы (өндірістік үй-жайлар, көлік және т. б.));
жабдық (технологиялық жарақтандыру құралдары), сондай-ақ оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
бақылау, өлшеу және сынау жабдықтарын басқару;
өнімнің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті өлшеу құралдары;
сертификатталатын өнімнің (шикізат, материалдар, жинақтаушы бұйымдар) қауіпсіздік көрсеткіштеріне әсер ететін сатып алынған өнімді кірістік бақылау;
осы техникалық регламентте міндетті талаптар белгіленген сипаттамаларды бақылауға байланысты дайын өнімді қабылдаулық бақылау және кезеңдік сынау;
дайын өнімді таңбалау, оны сақтау, буып-түю және консервациялау шарттары;
тұтынушымен өзара іс-қимыл жасау (оның ішінде осы дайындаушының өніміне шағымдарды және рекламацияларды қарау);
өнімді сәйкестендіру және оның қадағалануы;
түзету және алдын алу іс-шаралары болып табылады;

5.4. орган по сертификации:
5.4.1. рассматривает заявку на подтверждение соответствия и принимает решение о возможности проведения сертификации. В решении отражаются:
возможность применения и достаточность представленных документов;
необходимость проведения испытаний с целью получения недостающих доказательственных материалов;
необходимость и сроки проведения анализа состояния производства.
Если для компонентов тракторов и прицепов, подтверждение соответствия которых предусмотрено Правилами ООН, приведенными в приложении 1 к настоящему техническому регламенту, в качестве доказательственных материалов представлены сообщения об официальном утверждении типа, орган по сертификации после проведения идентификации компонентов выдает сертификат соответствия согласно подпункту 5.4.6 настоящего пункта на основании представленного сообщения об официальном утверждении типа без проведения работ, указанных в подпунктах 5.4.2 – 5.4.5 настоящего пункта. В сертификате соответствия вместо схемы сертификации указывается буква "с";
5.4.2. с целью получения недостающих доказательственных материалов:
осуществляет отбор образца (образцов) и проводит идентификацию тракторов, прицепов или компонентов путем установления тождественности их характеристик признакам, установленным в статье 1 настоящего технического регламента, положениям, установленным статьей 4 настоящего технического регламента, и документам, указанным в подпункте 5.1 настоящего пункта;
направляет в аккредитованную испытательную лабораторию (центр) образец (образцы) трактора, прицепа или компонента для проведения испытаний на соответствие требованиям настоящего технического регламента;
5.4.3. проводит анализ состояния производства (схема 1с). Объектами проверки при проведении анализа состояния производства являются:
техническая документация (проектная и (или) конструкторская, и (или) технологическая, и (или) эксплуатационная) на продукцию;
компетентность персонала, выполняющего работу, влияющую на соответствие выпускаемой в обращение на таможенной территории Союза продукции требованиям настоящего технического регламента;
инфраструктура производства (совокупность объектов, находящихся на территории изготовителя и необходимых для организации производства (производственные помещения, транспорт и т.п.));
оборудование (средства технологического оснащения), а также его техническое обслуживание и ремонт;
управление контрольным, измерительным и испытательным оборудованием;
средства измерений, необходимые для обеспечения соответствия продукции требованиям настоящего технического регламента;
входной контроль закупленной продукции, влияющей на показатели безопасности сертифицируемой продукции (сырье, материалы, комплектующие изделия);
приемочный контроль и периодические испытания готовой продукции, связанные с контролем характеристик, к которым настоящим техническим регламентом установлены обязательные требования;
маркировка готовой продукции, условия ее хранения, упаковки и консервации;
взаимодействие с потребителем (в том числе рассмотрение жалоб и рекламаций на продукцию данного изготовителя);
идентификация продукции и ее прослеживаемость;
корректирующие и предупреждающие мероприятия;

5.4.4. тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді өндіру немесе әзірлеу және өндіру сапасының сертификатталған менеджмент жүйесінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін сертификатталатын тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді тұрақты шығаруды қамтамасыз ету мүмкіндігін бағалайды (2с схемасы);
5.4.5. осы тармақтың 5.4.1 – 5.4.4 тармақшаларына және таңдалған сертификаттау схемасына сәйкес сертификаттау бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелерін қорытындылайды;
1. 5.4.6. осы техникалық регламентке 2-қосымшаның IV бөлімінде белгіленген мәліметтер келтірілген сәйкестік сертификатына қосымшамен бірге Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 293 шешімімен бекітілген бірыңғай нысан бойынша сәйкестік сертификатын береді.
2. Тракторлар, тіркемелер немесе сериялы шығарылатын компоненттер үшін сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімі-5 жыл, тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің партиясы (дара бұйым) үшін қолданылу мерзімі белгіленбейді және сандық квотамен шектеледі, бұл ретте сәйкестік сертификатында өнім партиясының айырым белгілері – сәйкестендіру нөмірлері, тауарға ілеспе құжаттар туралы мәліметтер немесе осы партияның өзге де белгілері көрсетіледі;
3. 5.5. дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) немесе сатушы:
4. 5.5.1. осы техникалық регламенттің 7-бабында көзделген жағдайларда Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 15 шілдедегі № 711 шешімімен бекітілген тәртіппен мүше мемлекеттер нарығында өнім айналымының бірыңғай белгісімен таңбалауды қамтамасыз етеді;
5. 5.5.2. осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестікті растау аяқталғаннан кейін тракторларға, тіркемелерге немесе компоненттерге арналған құжаттар жиынтығын қалыптастырады, ол мыналарды:
6. осы тармақтың 5.1-тармақшасында көрсетілген құжаттарды;
7. осы тармақтың 5.4.2-тармақшасында көзделген жағдайларда сынақтар хаттамасын (хаттамаларын);
8. сертификаттау схемасында көзделген жағдайларда өндірістің жай-күйін талдау нәтижелерін;
9. сәйкестік сертификатын қамтиды;
10. 5.6. сертификаттау жөніндегі орган жылына бір реттен жиі емес, бірақ екі жылда кемінде бір рет:
11. аккредиттелген сынақ зертханасында (орталығында) үлгіге (үлгілерге) сынақтар жүргізу және (немесе) өндірістің жай-күйін талдау (1с схемасы);
12. аккредиттелген сынақ зертханасында (орталығында) үлгіге (үлгілерге) сынақтар жүргізу және (немесе) сертификатталған сапа менеджменті жүйесінің инспекциялық бақылау нәтижелерін талдау (2с схемасы) арқылы сертификатталған тракторларға, тіркемелерге немесе компоненттерге инспекциялық бақылау жүргізеді.
Ресми типті бекіту туралы хабарламалар негізінде сертификатталған компоненттерге инспекциялық бақылауды сертификаттау жөніндегі орган 1958 жылғы Келісімге қатысушы мемлекеттер уәкілеттік берген техникалық қызметтер жүргізген өндірістердің сәйкестігін бағалау нәтижелерін талдау арқылы және (немесе) компоненттерді сынау арқылы жүзеге асырады;

5.4.4. оценивает возможность сертифицированной системы менеджмента качества производства или разработки и производства тракторов, прицепов или компонентов обеспечивать стабильный выпуск сертифицируемых тракторов, прицепов или компонентов, соответствующих требованиям настоящего технического регламента (схема 2с);
5.4.5. обобщает результаты проведенных работ по сертификации в соответствии с подпунктами 5.4.1 – 5.4.4 настоящего пункта и выбранной схемой сертификации;
5.4.6. выдает сертификат соответствия по единой форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2012 г. № 293, с приложением к сертификату соответствия, в котором приводятся сведения, установленные в разделе IV приложения 2 к настоящему техническому регламенту.
Срок действия сертификата соответствия для тракторов, прицепов или компонентов, выпускаемых серийно, – 5 лет, для партии (единичного изделия) тракторов, прицепов или компонентов срок действия не устанавливается и ограничивается количественной квотой, при этом в сертификате соответствия указываются отличительные признаки партии продукции – идентификационные номера, сведения о товаросопроводительных документах или иные признаки данной партии;
5.5. изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо) или продавец:
5.5.1. обеспечивает маркировку единым знаком обращения продукции на рынке государств-членов в порядке, утвержденном Решением Комиссии Таможенного союза от 15 июля 2011 г. № 711, в случаях, предусмотренных статьей 7 настоящего технического регламента;
5.5.2. формирует после завершения подтверждения соответствия требованиям настоящего технического регламента комплект документов на тракторы, прицепы или компоненты, который включает в себя:
документы, указанные в подпункте 5.1 настоящего пункта;
протокол (протоколы) испытаний в случаях, предусмотренных подпунктом 5.4.2 настоящего пункта;
результаты анализа состояния производства в случаях, предусмотренных схемой сертификации;
сертификат соответствия;
5.6. орган по сертификации не чаще одного раза в год, но не реже одного раза в два года проводит инспекционный контроль за сертифицированными тракторами, прицепами или компонентами посредством:
проведения испытаний образца (образцов) в аккредитованной испытательной лаборатории (центре) и (или) анализа состояния производства (схема 1с);
проведения испытаний образца (образцов) в аккредитованной испытательной лаборатории (центре) и (или) анализа результатов инспекционного контроля сертифицированной системы менеджмента качества (схема 2с).
Инспекционный контроль за компонентами, сертифицированными на основании сообщений об официальном утверждении типа, осуществляется органом по сертификации путем анализа результатов оценки соответствия производств, проведенной техническими службами, уполномоченными государствами – участниками Соглашения 1958 года, и (или) путем испытаний компонентов;

5.7. сәйкестік сертификаты берілген тракторлардың, тіркемелер мен қозғалтқыштардың конструкциясына немесе оларды өндіру (дайындау) технологиясына өзгерістер енгізу қажеттілігі туындаған кезде немесе трактордың немесе тіркеменің техникалық сипаттамасында көрсетілген ақпарат өзгерген кезде, дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) тракторларды, тіркемелерді және қозғалтқыштарды Одақтың кедендік аумағына айналымға шығару алдында бұл туралы сәйкестік сертификатын берген сертификаттау жөніндегі органға енгізілген өзгерістердің құрамы мен сипаттамаларын (техникалық сипаттама, конструкторлық құжаттама, сызбалар, ерекшелік және т.б.) растайтын құжаттарды қоса бере отырып жазбаша нысанда хабарлайды.
Дайындаушыдан (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғадан) хабарламаны алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды талдау негізінде сертификаттау жөніндегі орган олардың көлемін және (немесе) өндірістің жай-күйін талдауды айқындай отырып (егер өндірістің жай-күйін талдау осындай өнімді сертификаттау схемасында көзделген болса) қосымша сынақтар жүргізу қажеттігі туралы немесе мұндай қажеттіліктің жоқтығы туралы шешім қабылдайды және дайындаушыны (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаны) қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Одақтың кедендік аумағына тракторларды, тіркемелер мен қозғалтқыштарды олардың конструкциясына (құрамына) немесе өндіру (дайындау) технологиясына өзгерістер енгізу кезінде айналымға шығаруға дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) сертификаттау жөніндегі органнан тракторларды, тіркемелер мен қозғалтқыштар өндірісінің жай-күйіне қосымша сынақтар және (немесе) талдау жүргізу қажеттігінің жоқтығы туралы хабарлама алғанға дейін жол берілмейді.
Егер өнімді сертификаттау жөніндегі орган қосымша сынақтар жүргізу және (немесе) өндірістің жай-күйін талдау қажеттігі туралы шешім қабылдаған жағдайда мұндай шешімді өнімді сертификаттау жөніндегі орган осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген мерзімде дайындаушыға (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаға) тікелей немесе тапсырысты пошта жөнелтілімімен, салынымының тізімдемесімен және табыс етілгені туралы хабарламамен бірге жібереді.
Қосымша сынақтар жүргізу және (немесе) тракторлар, тіркемелер мен қозғалтқыштар өндірісінің жай-күйіне талдау жүргізу аяқталған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде сертификаттау жөніндегі орган тракторлардың, тіркемелер мен қозғалтқыштардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы шешім қабылдайды.
Тракторлардың, тіркемелер мен қозғалтқыштардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы шешімнің негізінде өнімді сертификаттау жөніндегі орган дайындаушыға (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаға) жаңа бланкіде оған жаңа тіркеу нөмірін бере отырып ресімдеу арқылы сәйкестік сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мүмкіндігі туралы хабарлама жібереді, бұл ретте ресімделетін сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімінің аяқталатын күні ауыстырылатын сәйкестік сертификатының аяқталу күні бойынша белгіленеді. Көрсетілген хабарлама тракторлардың, тіркемелер мен қозғалтқыштардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Сәйкестік сертификатының "қосымша ақпарат" бағанында "орнына берілді" ақпараты және одан әрі – алдыңғы сәйкестік сертификатының тіркеу нөмірі мен берілген күні көрсетіледі. Сәйкестік сертификатын берумен бір мезгілде сертификаттау жөніндегі орган берілетін сәйкестік сертификатында көрсетілетін сәйкестік сертификатының қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Қосымша сынақтардың теріс нәтижелері кезінде өнімді сертификаттау жөніндегі орган дайындаушыға (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаға) осы тармақшаның ережелеріне сәйкес сәйкестік сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуден бас тарту туралы шешімді осындай бас тартудың дәлелді себептерін көрсете отырып береді.
Тракторлар мен тіркемелердің сәйкестігін растаудың қосымша рәсімдерін жүргізу нәтижелері бойынша сертификаттау жөніндегі орган берген құжаттар дәлелдемелік материалдар жиынтығына енгізіледі және олар мүше мемлекеттің осы техникалық регламент талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру жөніндегі органдарына ұсынылады (қажет болған кезде);

5.7. при возникновении необходимости внесения изменений в конструкцию тракторов, прицепов и двигателей, на которые выдан сертификат соответствия, или в технологию их производства (изготовления), или при изменении информации, указанной в техническом описании трактора или прицепа, изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо) перед выпуском в обращение на таможенной территории Союза тракторов, прицепов и двигателей в письменной форме уведомляет об этом орган по сертификации, выдавший сертификат соответствия, с приложением документов, подтверждающих состав и характеристики внесенных изменений (техническое описание, конструкторская документация, чертежи, спецификация и т. д.).
В течение 10 рабочих дней с даты получения уведомления от изготовителя (уполномоченного изготовителем лица) на основе анализа представленных документов орган по сертификации принимает решение о необходимости проведения дополнительных испытаний с определением их объема и (или) анализа состояния производства (если анализ состояния производства предусмотрен схемой сертификации такой продукции) или об отсутствии такой необходимости и уведомляет изготовителя (уполномоченное изготовителем лицо) о принятом решении.
Выпуск в обращение на таможенной территории Союза тракторов, прицепов и двигателей при внесении в их конструкцию (состав) или технологию производства (изготовления) изменений не допускается до получения изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом) уведомления от органа по сертификации об отсутствии необходимости проведения дополнительных испытаний и (или) анализа состояния производства тракторов, прицепов и двигателей.
В случае если органом по сертификации продукции принимается решение о необходимости проведения дополнительных испытаний и (или) анализа состояния производства, такое решение в срок, указанный в абзаце втором настоящего подпункта, направляется органом по сертификации продукции изготовителю (уполномоченному изготовителем лицу) непосредственно или заказным почтовым отправлением с описью вложения и уведомлением о вручении.
В течение 5 рабочих дней с даты окончания проведения дополнительных испытаний и (или) анализа состояния производства тракторов, прицепов и двигателей органом по сертификации принимается решение о соответствии (несоответствии) тракторов, прицепов и двигателей требованиям настоящего технического регламента.
На основании решения о соответствии тракторов, прицепов и двигателей требованиям настоящего технического регламента органом по сертификации продукции направляется изготовителю (уполномоченному изготовителем лицу) уведомление о возможности внесения изменений и (или) дополнений в сертификат соответствия путем оформления на новом бланке с присвоением ему нового регистрационного номера, при этом дата окончания действия оформляемого сертификата соответствия устанавливается по дате окончания заменяемого сертификата соответствия. Указанное уведомление направляется в течение 5 рабочих дней с даты принятия решения о соответствии (несоответствии) тракторов, прицепов и двигателей требованиям настоящего технического регламента.
В графе "дополнительная информация" сертификата соответствия указывается информация "выдан взамен" и далее – регистрационный номер и дата выдачи предыдущего сертификата соответствия. Одновременно с выдачей сертификата соответствия органом по сертификации принимается решение о прекращении действия сертификата соответствия, который указывается в выдаваемом сертификате соответствия.
При отрицательных результатах дополнительных испытаний органом по сертификации продукции выдается изготовителю (уполномоченному изготовителем лицу) решение об отказе во внесении изменений и (или) дополнений в сертификат соответствия согласно положениям настоящего подпункта с указанием мотивированных причин такого отказа.
Документы, выданные органом по сертификации по результатам проведения дополнительных процедур подтверждения соответствия тракторов и прицепов, включаются в комплект доказательственных материалов и представляются органам по осуществлению государственного контроля (надзора) государства-члена за соблюдением требований настоящего технического регламента (при необходимости);

5.8. 1с немесе 2с схемалары бойынша тракторларды немесе тіркемелерді сертификаттау кезінде өтініш беруші болған және осы тармақтың 5.5.2-тармақшасының талаптарына сәйкес сәйкестікті растау рәсімі аяқталғаннан кейін қалыптастырылған тракторға немесе тіркемеге құжаттар жиынтығы бар дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) тракторды немесе тіркемені сертификаттаудың оң нәтижелерінің негізінде осы техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілгендердің ішінен өзі дайындайтын компоненттерге сәйкестік сертификатын алу мақсатында тракторға немесе тіркемеге сәйкестік сертификатын берген сертификаттау жөніндегі органға жүгінуге құқылы.
Тракторларға немесе тіркемелерге сатудан кейінгі қызмет көрсету үшін ауыстырылатын (қосалқы) бөлшектер ретінде жеткізілетін компоненттерге сәйкестік сертификаты мынадай шарттар сақталған кезде трактордың немесе тіркеменің осы техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растау нәтижелері негізінде ресімделуі мүмкін:
тракторларды немесе тіркемелерді құрастыру өндірісіне жеткізілетін компоненттердің және тракторларды немесе тіркемелерді сатудан кейінгі қызмет көрсету үшін жеткізілетін компоненттердің бірдейлігі (трактордың немесе тіркеменің техникалық сипаттамасында тиісті ақпараттың болуы);
дайындаушының (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаның) тракторды немесе тіркемені ауыстырмалы (қосалқы) бөлшектер ретінде жеткізілетін компоненттердің тиісті тракторларды немесе тіркемелерді құрастыру үшін жеткізілетін немесе жеткізілген компоненттермен бірдей екенін растайтын дәлелдемелік материалдарды ұсынуы.
Трактор немесе тіркеме өндірісі тоқтатылған және тиісінше тракторға немесе тіркемеге сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда тракторды немесе тіркемені дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) сериялық шығарылатын компоненттер үшін 5 жылдан аспайтын қолданылу мерзімімен ауысымдық (қосалқы) бөлшектер ретінде жеткізілетін өзі дайындайтын компоненттерге сәйкестік сертификатын алуға өтінім бере алады (компоненттердің партиясы (дара бұйым) үшін қолданылу мерзімі белгіленбейді, бұл ретте сәйкестік сертификатында өнім партиясының айырым белгілері – сәйкестендіру нөмірлері, тауарға ілеспе құжаттар туралы мәліметтер және т.б. көрсетіледі.). Көрсетілген компоненттерге сәйкестік сертификаты сертификаттау жөніндегі орган жүргізген компоненттер өндірісінің жай-күйін талдаудың оң нәтижесі болған жағдайда трактор немесе тіркеме Одақтың кедендік аумағына айналымға шығару аяқталған сәтте қолданыста болған талаптарға сәйкес ресімделуі мүмкін.

5.8. изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо), выступивший заявителем при сертификации тракторов или прицепов по схемам 1с или 2с и обладающий комплектом документов на трактор или прицеп, сформированным после завершения процедуры подтверждения соответствия согласно требованиям подпункта 5.5.2 настоящего пункта, имеет право обратиться в орган по сертификации, выдавший сертификат соответствия на трактор или прицеп, с целью получения сертификата соответствия на изготавливаемые им компоненты из числа приведенных в приложении 1 к настоящему техническому регламенту на основании положительных результатов сертификации трактора или прицепа.
Сертификат соответствия на компоненты, поставляемые в качестве сменных (запасных) частей для послепродажного обслуживания тракторов или прицепов, может быть оформлен на основании результатов подтверждения соответствия трактора или прицепа требованиям настоящего технического регламента при соблюдении следующих условий:
идентичность компонентов, поставляемых на сборочное производство тракторов или прицепов, и компонентов, поставляемых для послепродажного обслуживания тракторов или прицепов (наличие соответствующей информации в техническом описании трактора или прицепа);
представление изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом) трактора или прицепа доказательственных материалов, подтверждающих, что компоненты, поставляемые в качестве сменных (запасных) частей, идентичны компонентам, которые поставляются или поставлялись для сборки соответствующих тракторов или прицепов.
В случае прекращения производства трактора или прицепа и, соответственно, окончания срока действия сертификата соответствия на трактор или прицеп изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом) трактора или прицепа может быть подана заявка на получение сертификата соответствия на изготавливаемые им компоненты, поставляемые в качестве сменных (запасных) частей, со сроком действия, не превышающим 5 лет, для компонентов выпускаемых серийно (для партии (единичного изделия) компонентов срок действия не устанавливается, при этом в сертификате соответствия указываются отличительные признаки партии продукции – идентификационные номера, сведения о товаросопроводительных документах и др.). Сертификат соответствия на указанные компоненты может быть оформлен согласно требованиям, действовавшим на момент окончания выпуска в обращение на таможенной территории Союза трактора или прицепа, при условии положительного результата анализа состояния производства компонентов, проведенного органом по сертификации.

6. Осы баптың 5-тармағының 5.5.2-тармақшасына сәйкес қалыптастырылған тракторларға, тіркемелерге немесе компоненттерге арналған құжаттар жиынтығы мынадай мерзім ішінде:
сериялы шығарылатын тракторларға, тіркемелерге немесе компоненттерге – дайындаушыда (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғада) осы тракторларды, тіркемелерді немесе компоненттерді өндірістен алған (өндіруді тоқтатқан) күннен бастап кемінде 10 жыл;
тракторлардың, тіркемелердің немесе компоненттердің партиясына-дайындаушыда (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғада) немесе сатушыда партиядан соңғы бұйымды өткізген күннен бастап кемінде 10 жыл сақталуға тиіс.".
8. Көрсетілген техникалық регламентке 1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағының "Ауыл
шаруашылығы және орман
шаруашылығы тракторлары
мен олардың тіркемелерінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
(КО ТР 031/2012)
№ 1 ҚОСЫМША
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 127 шешімінің
редакциясында
Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) талаптары қолданылатын тракторлардың немесе тіркемелердің компоненттерінің ТІЗБЕСІ
Трактордың немесе тіркеменің компоненті
Техникалық регламенттің элементі не трактордың немесе тіркеменің компонентіне қойылатын талаптарды белгілейтін стандарттың немесе БҰҰ қағидаларының белгіленімі
Бақылау әдістерін белгілейтін стандарттың немесе БҰҰ қағидаларының белгіленімі
1
2
3
Трактордың механикалық тарту-тіркеу құрылғылары1)
3-бөлім (3.4-тармақшадан басқа), 4-бөлім МЕМСТ 32774-2014
Б қосымша,
В қосымша
МЕМСТ 32774-2014
Дыбыстық дабылдама құрылғылары
БҰҰ қағидалары № 28 (00)
БҰҰ қағидалары № 28 (00)
Әйнек
БҰҰ қағидалары № 43 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 43 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 43 (01)
(2022 ж. 1 қаңтарынан бастап)
БҰҰ қағидалары № 43 (01)
(2022 ж. 1 қаңтарынан бастап)
Жарық қайтарғыш құрылғы
БҰҰ қағидалары № 3 (02)
БҰҰ қағидалары № 3 (02)
Габариттік оттар және тежеу сигналдары
БҰҰ қағидалары № 7 (02)
БҰҰ қағидалары № 7 (02)
Бұрылыс көрсеткіштері
БҰҰ қағидалары № 6 (01)
БҰҰ қағидалары № 6 (01)
Артқы нөмірлік белгіні жарықтандыруға арналған құрылғылар
БҰҰ қағидалары № 4 (00)
БҰҰ қағидалары № 4 (00)
Алыс жарық шамдары
БҰҰ қағидалары № 1,
БҰҰ қағидалары № 8,
БҰҰ қағидалары № 20 (03),
БҰҰ қағидалары № 98 (00),
БҰҰ қағидалары № 113 (01)
БҰҰ қағидалары № 1,
БҰҰ қағидалары № 8,
БҰҰ қағидалары № 20 (03),
БҰҰ қағидалары № 98 (00),
БҰҰ қағидалары № 113 (01)
БҰҰ қағидалары № 112 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 112 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 112 (01)
(2022 ж. 1 қаңтарынан бастап)
БҰҰ қағидалары № 112 (01)
(2022 ж. 1 қаңтарынан бастап)
Жақын жарық шамдары
БҰҰ қағидалары № 1
БҰҰ қағидалары № 8,
БҰҰ қағидалары № 20 (03),
БҰҰ қағидалары № 98 (00)
БҰҰ қағидалары № 1,
БҰҰ қағидалары № 8,
БҰҰ қағидалары № 20 (03),
БҰҰ қағидалары № 98 (00)
БҰҰ қағидалары № 112 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 112 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 112 (01)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 112 (01)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
Тұманға қарсы шамдар
БҰҰ қағидалары № 19 (03)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 19 (03)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 19 (04)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 19 (04)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
Артқы тұманға қарсы оттар
БҰҰ қағидалары № 38 (00)
БҰҰ қағидалары № 38 (00)
Артқа жүріс шамдары
БҰҰ қағидалары № 23 (00)
БҰҰ қағидалары № 23 (00)
Тұрақ оттары
БҰҰ қағидалары № 77 (00)
БҰҰ қағидалары № 77 (00)
Шиналар
БҰҰ қағидалары № 106 (00)
БҰҰ қағидалары № 106 (00)
Қозғалтқыш

6. Комплект документов на тракторы, прицепы или компоненты, сформированный в соответствии с подпунктом 5.5.2 пункта 5 настоящей статьи, должен храниться в течение следующего срока:
на выпускаемые серийно тракторы, прицепы или компоненты – у изготовителя (уполномоченного изготовителем лица) не менее 10 лет с даты снятия с производства (прекращения производства) этих тракторов, прицепов или компонентов;
на партию тракторов, прицепов или компонентов – у изготовителя (уполномоченного изготовителем лица) или продавца не менее 10 лет с даты реализации последнего изделия из партии.".
8. Приложение 1 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к техническому регламенту
Таможенного союза
"О безопасности сельскохозяйственных
и лесохозяйственных тракторов
и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической комиссии
от 29 октября 2021 г. № 127)
ПЕРЕЧЕНЬ
компонентов тракторов или прицепов, на которые распространяются требования технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)
Компонент трактора или прицепа
Элемент технического регламента либо обозначение стандарта или Правил ООН, устанавливающих требования к компоненту трактора или прицепа
Обозначение стандарта или
Правил ООН, устанавливающих методы контроля
1
2
3
Механические тягово-сцепные устройства трактора1)
раздел 3 (кроме подпункта 3.4), раздел 4 ГОСТ 32774-2014
приложение Б,
приложение В
ГОСТ 32774-2014
Устройства звуковой сигнализации
Правила ООН № 28 (00)
Правила ООН № 28 (00)
Стекла
Правила ООН № 43 (00)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 43 (00)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 43 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 43 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Светоотражающие
приспособления
Правила ООН № 3 (02)
Правила ООН № 3 (02)
Габаритные огни и сигналы
торможения
Правила ООН № 7 (02)
Правила ООН № 7 (02)
Указатели поворота
Правила ООН № 6 (01)
Правила ООН № 6 (01)
Приспособления для освещения заднего номерного знака
Правила ООН № 4 (00)
Правила ООН № 4 (00)
Фары дальнего света
Правила ООН № 1,
Правила ООН № 8,
Правила ООН № 20 (03),
Правила ООН № 98 (00),
Правила ООН № 113 (01)
Правила ООН № 1,
Правила ООН № 8,
Правила ООН № 20 (03),
Правила ООН № 98 (00),
Правила ООН № 113 (01)
Правила ООН № 112 (00)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 112 (00)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 112 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 112 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Фары ближнего света
Правила ООН № 1,
Правила ООН № 8,
Правила ООН № 20 (03),
Правила ООН № 98 (00)
Правила ООН № 1,
Правила ООН № 8,
Правила ООН № 20 (03),
Правила ООН № 98 (00)
Правила ООН № 112 (00)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 112 (00)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 112 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 112 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Противотуманные фары
Правила ООН № 19 (03)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 19 (03)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 19 (04)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 19 (04)
(с 1 января 2022 г.)
Задние противотуманные огни
Правила ООН № 38 (00)
Правила ООН № 38 (00)
Фонари заднего хода
Правила ООН № 23 (00)
Правила ООН № 23 (00)
Стояночные огни
Правила ООН № 77 (00)
Правила ООН № 77 (00)
Шины
Правила ООН № 106 (00)
Правила ООН № 106 (00)
Двигатель

техникалық регламентке 5-қосымшаның 14-тармағы,
МЕМСТ 17.2.2.02-983)
БҰҰ қағидалары № 96 (02),
МЕМСТ 17.2.2.02-983)
Оператордың орындығы
4-бөлім (кроме подпункта 4.3)
МЕМСТ 20062-96
МЕМСТ 20062-96
Жылдамдықты шектеу құрылғысы
БҰҰ қағидалары № 89
БҰҰ қағидалары № 89
Спидометрлер
БҰҰ қағидалары № 39 (00)
БҰҰ қағидалары № 39 (00)
Артты көру айнасы
БҰҰ қағидалары № 46 (02)
БҰҰ қағидалары № 46 (02)
Қауіпсіздік белдігі
БҰҰ қағидалары № 16 (04)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 16 (04)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)2)
БҰҰ қағидалары № 16 (06)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 16 (06)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
Кабина
техникалық регламентке 5-қосымшаның 3-тармағы
МЕМСТ ISO 27850-2016,
МЕМСТ ISO 3463-2013,
МЕМСТ ISO 5700-2013,
МЕМСТ ISO 8084-2011
Қозғалтқышты газ тәрізді отынмен қоректендіруге арналған жабдық:
Сұйытылған мұнай газымен (СМГ):
газ баллоны;
80 пайыздық бекіту клапаны; деңгей көрсеткіші; сақтандырғыш клапан; шектеуші клапаны бар қашықтан реттелетін жұмыс клапаны; қысымды реттегіш және буландырғыш; қашықтан реттелетін жапқыш клапан; құю блогы; газ құбырлары мен шлангілер; СМГ компоненттері арасындағы жалғастырушы газ құбырлары; инжектор, газ айдағыш немесе газ араластырғыш; электрондық басқару блогы; қысымды шектегіш; кері клапан; газ құбырының сақтандырғыш клапаны; газ мөлшерлегіш; сүзгі; қысым және температура датчигі; отын сорғысы; қоректендіру жүйесінің оқшауланған жалғастырғышы; резервтік отын берудің жалғағыш келте құбыры; отынның әралуан түрлеріне ауыстырып қосу жүйесі; отын құбырлары;
сығылған табиғи газбен (СТГ):
баллондар; қол вентилі; автоматты клапан; сақтандыру құрылғысы; шектеу құрылғысы; бақылау клапаны немесе кері клапан; редукциялық клапан; қысымды сақтандыру шектегіші (белгілі бір температурада іске қосылатын); шектеуші клапан; (белгілі бір қысымда іске қосылатын); шектегіш клапан; қысымды сақтандырып шектегіш (белгілі бір қысымда іске қосылатын); резервтік отын берудің жалғағыш келте құбыры; отынның әр түріне ауыстырып қосу жүйесі; икемді отын өткізгіш-шлангілер; СТГ сүзгісі; қысым реттегіші; қысым және температура датчигі; толтырушы блок немесе торап; газ беруді реттегіш және газды ауа араластырғышы немесе инжектор
техникалық регламентке 5-қосымшаның 15-тармағы
БҰҰ қағидалары № 67 (01),
БҰҰ қағидалары № 110 (00)
1) Типтері және тип-мөлшерлері МЕМСТ 32774-2014 белгіленбеген механикалық тарту-тіркеу құрылғылары үшін МЕМСТ 32774-2014 талаптарын растау талап етілмейді.
2) 2022 ж. 1 қаңтарға дейін жобаланған компоненттер үшін қолданылады
3) 3А экологиялық сыныбына сәйкес келетін зиянды заттар шығарындыларының деңгейін қамтамасыз ететін отын бүркудің электрондық жүйесімен жабдықталмаған қозғалтқыштар үшін ғана қолданылады.".

пункт 14 приложения 5
к техническому регламенту,
ГОСТ 17.2.2.02-983)
Правила ООН № 96 (02),
ГОСТ 17.2.2.02-983)
Сиденье оператора
раздел 4 (кроме подпункта 4.3)
ГОСТ 20062-96
ГОСТ 20062-96
Устройства ограничения скорости
Правила ООН № 89
Правила ООН № 89
Спидометры
Правила ООН № 39 (00)
Правила ООН № 39 (00)
Зеркала заднего вида
Правила ООН № 46 (02)
Правила ООН № 46 (02)
Ремни безопасности
Правила ООН № 16 (04)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 16 (04)
(до 1 января 2022 г.)2)
Правила ООН № 16 (06)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 16 (06)
(с 1 января 2022 г.)
Кабина
пункт 3 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ ISO 27850-2016,
ГОСТ ISO 3463-2013,
ГОСТ ISO 5700-2013,
ГОСТ ISO 8084-2011
Оборудование для питания двигателя газообразным топливом:
сжиженным нефтяным газом (СНГ):
газовый баллон;
80-процентный стопорный клапан; указатель уровня; предохранительный клапан; дистанционно регулируемый рабочий клапан с ограничительным клапаном; регулятор давления и испаритель; дистанционно регулируемый запорный клапан; заправочный блок; газопроводы и шланги; соединительные газопроводы между компонентами СНГ; инжектор, газонагнетатель или газосмеситель; электронный блок управления; ограничитель давления; обратный клапан; предохранительный клапан газопровода; газовый дозатор; фильтр; датчик давления и температуры; топливный насос; заизолированный переходник системы питания; соединительный патрубок подачи резервного топлива; система переключения на различные виды топлива; топливопроводы;
компримированным природным газом (КПГ):
баллоны; ручной вентиль; автоматический клапан; предохранительное устройство; ограничительное устройство; контрольный клапан или обратный клапан; редукционный клапан; предохранительный ограничитель давления (срабатывающий при определенной температуре); ограничительный клапан; предохранительный ограничитель давления (срабатывающий при определенном давлении); соединительный патрубок подачи резервного топлива; система переключения на различные виды топлива; гибкий топливопровод – шланги; фильтр КПГ; регулятор давления; датчик давления и температуры; заправочный блок или узел; регулятор подачи газа и газовоздушный смеситель или инжектор
пункт 15 приложения 5 к техническому регламенту
Правила ООН № 67 (01),
Правила ООН № 110 (00)
1) Для механических тягово-сцепных устройств, типы и типоразмеры которых
не установлены в ГОСТ 32774-2014, требования ГОСТ 32774-2014 подтверждать не требуется.
2) Действуют для компонентов, спроектированных до 1 января 2022 г.
3) Применяются только для двигателей, не оборудованных электронной системой впрыска топлива, обеспечивающей уровень выбросов вредных веществ, соответствующий экологическому классу 3А.".

9. Көрсетілген техникалық регламентке 2-қосымшада:
а) қосымшаның атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тракторлар мен тіркемелердің Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) талаптарына сәйкестігін растау мақсатында дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға), сатушы ұсынатын техникалық сипаттамалардың нысандары";
б) мәтін бойынша тиісті түрдегі және септіктегі "Кеден одағына мүше мемлекеттер" деген сөздер тиісті түрдегі және септіктегі "мүше мемлекеттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) бірінші абзацтағы "1" деген цифр "І бөлім" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) екінші абзацтағы "БҰҰ ЕЭК" деген сөздер "1958 жылғы 20 наурызда Женевада жасалған Доңғалақты көлік құралдарына, доңғалақты көлік құралдарында орнатылуы және/немесе пайдаланылуы мүмкін жабдықтау заттары мен бөлшектерге арналған бірыңғай техникалық нұсқамаларды қабылдау туралы және осы нұсқамалардың негізінде берілетін ресми бекітулерді өзара мойындау шарттары туралы келісімге сәйкес берілген БҰҰ (бұдан әрі – типті ресми бекіту туралы хабарлама)," деген сөздермен ауыстырылсын;
д) 0.6-тармақшадағы "тіркеу белгілері мен жазбаларды (фотографияларды немесе чертеждерді) орнату" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (мүше мемлекеттердің) (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) заңнамасында көзделген немесе БҰҰ қағидаларында қолданылған белгіленімдер мен символдарды (фотографияларды немесе чертеждерді) қондыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) 1.1.1-тармақшасындағы "дөңгелектердің" деген сөз "осьтердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
ж) 3.1.1-тармақшасындағы "Негізгі" деген сөз "Базалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
з) 3.1.2- тармақшасындағы "негізгі" деген сөз "базалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
и) 10.1.1-тармақшасындағы "Рама" деген сөз "Қорғаныштық қаңқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
к) 10.1.3-тармақшасындағы "діңгек, сырық" деген сөздер "қауіпсіздік доғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
л) мынадай мазмұндағы 11.1.9-тармақшамен толықтырылсын:
"11.1.9. Контурлық оттар …………………………………………………...";
м) 11.2.7-тармақшасындағы "Контурлық оттар" деген сөздер "Тіркеменің жарық дабылдамасы жұмысын бақылау шамдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
н) 11.2.8-тармақша алып тасталсын;
о) 12.7-тармақшадағы "аспалы" деген сөз "сүйрету" деген сөзбен ауыстырылсын;
п) 12.8-тармақшадан кейін бірінші – төртыншы абзацтар мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"ІІ бөлім. Тракторлар мен тіркемелерді сертификаттауға арналған сипаттамалардың қысқартылған тізбесі

9. В приложении 2 к указанному техническому регламенту:
а) наименование приложения изложить в следующей редакции:
"Формы технических описаний, представляемых изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом), продавцом в целях подтверждения соответствия тракторов и прицепов требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)";
б) по тексту слова "государства – члены Таможенного союза" в соответствующих числе и падеже заменить словами "государства-члены" в соответствующих числе и падеже;
в) в абзаце первом цифру "1" заменить словами "Раздел I";
г) в абзаце втором слова "ЕЭК ООН" заменить словами "ООН, выданных в соответствии с Соглашением о принятии единообразных технических предписаний для колесных транспортных средств, предметов оборудования и частей, которые могут быть установлены и/или использованы на колесных транспортных средствах, и об условиях взаимного признания официальных утверждений, выдаваемых на основе этих предписаний, заключенным в Женеве 20 марта 1958 г. (далее – сообщения об официальном утверждении типа),";
д) в подпункте 0.6 слова "установки регистрационных знаков и надписей (фотографии или чертежи)" заменить словами "нанесения обозначений и символов (фотографии или чертежи), предусмотренных в законодательстве государства – члена (государств – членов) Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) или примененных Правилах ООН";
е) в подпункте 1.1.1 слово "колес" заменить словом "осей";
ж) в подпункте 3.1.1 слово "Основной" заменить словом "Базовый";
з) в подпункте 3.1.2 слово "основного" заменить словом "базового";
и) в подпункте 10.1.1 слово "Рама" заменить словами "Защитный каркас";
к) в подпункте 10.1.3 слова "Стойка, брус" заменить словами "Дуга безопасности:";
л) дополнить подпунктом 11.1.9 следующего содержания:
"11.1.9 Контурные огни …………………………………………………...";
м) в подпункте 11.2.7 слова "Контурные огни" заменить словами "Лампочки контроля работы световой сигнализации прицепа";
н) подпункт 11.2.8 исключить;
о) в подпункте 12.7 слово "навесное" заменить словом "буксировочное";
п) после подпункта 12.8 абзацы первый – четвертый заменить абзацами следующего содержания:
"Раздел II. Сокращенный перечень характеристик для сертификации тракторов и прицепов

Қысқартылған тізбе егер компоненттерге Одақтың сертификаттау жөніндегі органдарының және сынақ зертханаларының (орталықтарының) бірыңғай тізіліміне енгізілген аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) (бұдан әрі – техникалық регламент) жекелеген талаптарына сәйкестігіне берген бір немесе бірнеше сәйкестік сертификаттары, типін ресми бекіту туралы хабарламалар және сынақ хаттамалары (бұдан әрі – сынақ хаттамалары) болған жағдайда толтырылады.
Бұл жағдайда трактордың немесе тіркеменің немесе осы бөлімнің 1 – 12-тармақтарында келтірілгендерден компоненттің тиісті техникалық сипаттамасы үшін тиісті сынақ хаттамаларының, сәйкестік сертификаттарының, трактордың немесе тіркеменің әрбір типі (нұсқасы, болжамы) үшін типін ресми бекіту туралы хабарламалардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер берілген сынақ хаттамалары, сәйкестік сертификаттары немесе жеке талаптарға сәйкестіктің типін ресми бекіту туралы хабарламалар болмаса, онда тиісті тармақтар негізгі сипаттамалардың толық тізбесінде келтірілген қажетті мәліметтермен толықтырылады.";
р) 3 және 4-тармақтар мынадай мазмұндағы III және IV бөлімдермен ауыстырылсын:
"ІІІ бөлім. Техникалық сипаттама жасау жөніндегі ұсынымдар
Техникалық сипаттама бір үлгідегі тракторлар мен тіркемелерге жасалады, ол орындаудың бірнеше нұсқалары мен болжамдарын (бар болса) біріктіре алады. Техникалық және конструкциялық сипаттамаларға қатысты келтірілген әрбір орындаудың бір мәнді сәйкестендірілуі қамтамасыз етілген жағдайда, орындау нұсқалары мен болжамдарын (бар болса) қамтитын бірнеше үлгідегі тракторлар мен тіркемелерге техникалық сипаттама ресімдеуге жол беріледі.
Сәйкестік сертификаттарының, типін ресми бекіту туралы хабарламалардың және техникалық регламенттің жекелеген талаптарына сәйкестікке сынақ хаттамаларының болуына қарай техникалық сипаттамаға осы құжаттың тиісінше I немесе II бөлімінде көрсетілген негізгі сипаттамалардың толық не қысқартылған тізбесінен сипаттамалар енгізіледі.
Техникалық сипаттамадағы мәліметтерді ұсыну нысаны еркін.
Сипаттамалардың қысқартылған тізбесі негізінде толтырылған техникалық сипаттама нақты трактордың немесе тіркеменің әрбір түріне, нұсқасына немесе орындау мәніне қатысты құжатпен расталған деректерді біріктіретін кестемен толықтырылуы мүмкін. Мысал үшін 2.1-кесте келтірілген.
2.1-кесте
Объект
Сынақ хаттамасының, сәйкестік сертификатының, трактордың, тіркеменің немесе компоненттің типін ресми бекіту туралы хабарламаның нөмірі
Сынақ хаттамасының, сәйкестік сертификатының, трактордың, тіркеменің немесе компоненттің типін ресми бекіту туралы хабарламаның берілген күні
Типі, нұсқасы немесе болжамы
Артқы жақты көрсететін айна
Әрбір тип, нұсқа немесе болжам цифрлық және (немесе) әріптік-цифрлық кодтың көмегімен белгіленуі тиіс, ол тиісті трактор немесе тіркеме үшін сәйкестік сертификатында және оған қосымшада көрсетіледі.
IV бөлім. Сәйкестік сертификатына қосымшада көрсетілетін ақпарат
Сәйкестік сертификатына қосымшада мынадай мәліметтер келтірілуге тиіс:
осы құжаттың II бөлімінің 1-тармағына сәйкес трактордың немесе тіркеменің негізгі конструктивтік сипаттамалары;
сәйкестік сертификатын ресімдеуге негіз болған құжаттар тізбесі. Мұндай құжаттар туралы ақпарат трактордың немесе тіркеменің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бағалау үшін пайдаланылатын құжатты берген ұйымды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтермен толықтырылған осы құжаттың III бөлімінің 2.1-кестесі нысанында келтірілуі мүмкін;
трактордың немесе тіркеменің таңбалануын сипаттау. Тракторда немесе тіркемеде өнімнің Одақ нарығындағы айналымының бірыңғай белгісінің тракторда немесе тіркемеде оны табу үшін жеткілікті орналасу орнының сипаттамасы келтіріледі;
дайындаушының оны трактордан немесе тіркемеден табу үшін жеткілікті тақтайшасының трактордағы немесе тіркемедегі орналасу орнының сипаттамасы. Сәйкестендіру нөмірінің тракторда немесе тіркемеде барлық орналасқан жерлерінің сипаттамасы келтіріледі;
трактордың немесе тіркеменің жалпы түрі (фото және (немесе) графикалық бейнесі).
Сәйкестік сертификатына қосымшада трактор немесе тіркеме туралы қосымша ақпарат келтірілуі мүмкін. Мысалы, жалпы пайдаланымдағы жолдарда қосарлы шиналармен жабдықталған тракторларды пайдалану мүмкіндігін шектеу туралы ақпарат.".

Сокращенный перечень заполняется в случае, если на компоненты уже имеется один или несколько сертификатов соответствия, сообщений об официальном утверждении типа и протоколов испытаний, выданных аккредитованной испытательной лабораторией (центром), включенной в единый реестр органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров) Союза (далее – протоколы испытаний), на соответствие отдельным требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012) (далее – технический регламент).
В этом случае для соответствующей технической характеристики трактора, или прицепа, или компонента из приведенных в пунктах 1 – 12 настоящего раздела указываются номера соответствующих протоколов испытаний, сертификатов соответствия, сообщений об официальном утверждении типа для каждого типа (варианта, версии) трактора или прицепа.
Если выданные протоколы испытаний, сертификаты соответствия или сообщения об официальном утверждении типа на соответствие отдельным требованиям отсутствуют, то соответствующие пункты дополняются необходимыми сведениями, приведенными в полном перечне основных характеристик.";
р) пункты 3 и 4 заменить разделами III и IV следующего содержания:
"Раздел III. Рекомендации по составлению технического описания
Техническое описание составляется на тракторы и прицепы одного типа, который может объединять в себе несколько вариантов и версий исполнения (при наличии). Допускается оформлять техническое описание на тракторы и прицепы нескольких типов, включающих в себя варианты и версии исполнения (при наличии), при условии обеспечения однозначной идентификации каждого из приведенных исполнений в отношении технических и конструктивных характеристик.
В зависимости от наличия сертификатов соответствия, сообщений об официальном утверждении типа и протоколов испытаний на соответствие отдельным требованиям технического регламента в техническое описание включаются характеристики из полного либо сокращенного перечня основных характеристик, которые указаны в разделе I или II настоящего документа соответственно.
Форма представления сведений в техническом описании произвольная.
Техническое описание, заполненное на основе сокращенного перечня характеристик, может дополняться таблицей, объединяющей документально подтвержденные данные применительно к каждому типу, варианту или версии исполнения конкретного трактора или прицепа. Для примера приведена таблица 2.1.
Таблица 2.1
Объект
Номер протокола испытаний, сертификата соответствия, сообщения об официальном утверждении типа на трактор, прицеп или компонент
Дата выдачи протокола испытаний, сертификата соответствия, сообщения об официальном утверждении типа на трактор, прицеп или компонент
Тип, вариант или версия
Зеркало заднего вида
Каждый тип, вариант или версия должны быть обозначены с помощью цифрового и (или) буквенно-цифрового кода, который также указывается в сертификате соответствия и приложении к нему для соответствующего трактора или прицепа.
Раздел IV. Информация, указываемая в приложении к сертификату соответствия
В приложении к сертификату соответствия должны быть приведены следующие сведения:
основные конструктивные характеристики трактора или прицепа в соответствии с пунктом 1 раздела II настоящего документа;
перечень документов, явившихся основанием для оформления сертификата соответствия. Информация о таких документах может приводиться в форме таблицы 2.1 раздела III настоящего документа, дополненной сведениями, позволяющими идентифицировать организацию, выдавшую документ, используемый для оценки соответствия трактора или прицепа требованиям технического регламента;
описание маркировки трактора или прицепа. Приводится описание места расположения на тракторе или прицепе единого знака обращения продукции на рынке Союза, достаточное для его обнаружения на тракторе или прицепе;
описание места расположения на тракторе или прицепе таблички изготовителя, достаточное для ее обнаружения на тракторе или прицепе. Приводится описание всех мест расположения на тракторе или прицепе идентификационного номера;
общий вид трактора или прицепа (фото и (или) графическое изображение).
В приложении к сертификату соответствия может быть приведена дополнительная информация о тракторе или прицепе. Например, информация об ограничении возможности использования на дорогах общего пользования тракторов, оборудованных сдвоенными шинами.".

10. Көрсетілген техникалық регламентке 3-қосымшада:
а) 1.2 тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"С4.2 – аса жалпақ шынжыр табанды тракторлар, анықтамасы Т4. 2 санатындағы доңғалақты тракторлардың анықтамасына ұқсас.";
б) мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарының құрамындағы зиянды заттардың шығарылу деңгейіне байланысты тракторлар мен қысымнан тұтанатын іштен жану қозғалтқыштарын сыныптау кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
Кесте
Экологиялық сынып
Тракторлар мен қысымнан тұтанатын іштен жану қозғалтқыштарына қойылатын техникалық талаптар
01)
МЕМСТ 17.2.2.02-98, МЕМСТ 17.2.2.05-97
11)
БҰҰ қағидалары №96 (00), МЕМСТ 17.2.2.02-98
22)
Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) 5-қосымшаның 5.1-кестесі және 14-тармағы (қуат диапазондары D, E1, F, G), МЕМСТ 17.2.2.02-98
Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) 5-қосымшаның 5.1-кестесі және 14-тармағы (қуат диапазондары Е2, H, I, J, K)
1) Талаптар Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) талаптарына сәйкестігін растау мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланудағы тракторларға, қосалқы бөлшектер ретінде жеткізілетін қысымнан тұтанатын қозғалтқыштарға қатысты қолданылады.
2) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап талаптар Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012) талаптарына сәйкестігін растау мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланудағы тракторларға, қосалқы бөлшектер ретінде жеткізілетін қысымнан тұтанатын қозғалтқыштарға қатысты қолданылады.".
11.  Көрсетілген техникалық регламентке 4-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағының "Ауыл
шаруашылығы және орман
шаруашылығы тракторлары
мен олардың тіркемелерінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
(КО ТР 031/2012)
№ 4 ҚОСЫМША
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 127 шешімінің
редакциясында(Еуразиялық
экономикалық комиссия
Кеңесінің
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 127 шешімінің
редакциясында
Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) сәйкес тракторлар мен тіркемелерге қойылатын қауіпсіздік талаптарының
ТІЗБЕСІ

10. В приложении 3 к указанному техническому регламенту:
а) подпункт 1.2 дополнить абзацем следующего содержания:
"С4.2 – сверхширокие гусеничные тракторы, определение аналогично определению колесных тракторов категории Т4.2.";
б) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Классификация тракторов и двигателей внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия в зависимости от уровня выбросов вредных веществ, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов, осуществляется в соответствии с таблицей.
Таблица
Экологический класс
Технические требования к тракторам и двигателям с воспламенением от сжатия
01)
ГОСТ 17.2.2.02-98, ГОСТ 17.2.2.05-97
11)
Правила ООН №96 (00), ГОСТ 17.2.2.02-98
22)
таблица 5.1 и пункт 14 приложения 5 к техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012) (диапазоны мощности D, E1, F, G), ГОСТ 17.2.2.02-98
таблица 5.1 и пункт 14 приложения 5 к техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012) (диапазоны мощности Е2, H, I, J, K)
1) Требования применяются в отношении тракторов, находящихся
в эксплуатации, с целью обеспечения возможности подтверждения соответствия требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним"
(ТР ТС 031/2012) двигателей с воспламенением от сжатия, поставляемых в качестве запасных частей.
2) С 1 января 2024 г. требования применяются в отношении тракторов, находящихся в эксплуатации, с целью обеспечения возможности подтверждения соответствия требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012) двигателей с воспламенением от сжатия, поставляемых в качестве запасных частей.".
11. Приложение 4 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к техническому регламенту
Таможенного союза
"О безопасности сельскохозяйственных и
лесохозяйственных тракторов
и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической комиссии
от 29 октября 2021 г. № 127)
ПЕРЕЧЕНЬ
требований безопасности, предъявляемых к тракторам и прицепам в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)

1. Техникалық жол берілетін масса
техникалық регламентке 5-қосымшаның 1-тармағы
МЕМСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
(X)
2. Тіркеу белгісін орнату орны
техникалық регламентке 5-қосымшаның 11-тармағы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 11-тармағы
X
X
X
X
I
[X]
3. Отын багы
МЕМСТ 12.2.019-2015
МЕМСТ 12.2.019-2015
X
X
X
X
I
4. Балласттық жүктер1)
техникалық регламентке 5-қосымшаның 2-тармағы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 2-тармағы
X
X
X
X
I
5. Дыбыстық дабылдама құрылғысы
МЕМСТ 12.2.019-2015,
МЕМСТ 12.2.102-2013
МЕМСТ 12.2.019-2015
X
X
X
X
I
6. Сыртқы шу
МЕМСТ 33678-2015
МЕМСТ 33678-2015
X
X
X
X
(X)
7. Ең жоғары есептік жылдамдық
МЕМСТ 30748-2001, техникалық регламентке 5-қосымшаның 4-тармағы
МЕМСТ 30748-2001,
техникалық регламентке 5-қосымшаның 4-тармағы
X
X
X
X
I
8. Жүк платформасы1)
техникалық регламентке 5-қосымшаның 5-тармағы
МЕМСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
I
9. Рөлдік басқару
МЕМСТ 33679-2015,
МЕМСТ ISO 15077-2014
МЕМСТ ISO 789-11-2013
X
X
X
X
(X)
10. Электромагниттік үйлесімділік
БҰҰ қағидалары № 10 (03)
БҰҰ қағидалары № 10 (03)
X
X
X
X
I
11. Тежеу жүйелері
техникалық регламентке 5-қосымшаның 12-тармағы
МЕМСТ 12.2.002.3-91,
МЕМСТ ISO 11169-2011,
МЕМСТ ISO 11512-2011
X
X
X
X
X
БҰҰ қағидалары № 13 (10)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
БҰҰ қағидалары № 13 (10)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
(X)
(X)
БҰҰ қағидалары № 13 (11)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 13 (11)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
(X)
(X)
СТБ 2216-2011,
МЕМСТ 10000-2017
МЕМСТ 12.2.002.3-91
X
12. Жарықтандыру және жарық дабылдамасы құрылғысы
БҰҰ қағидалары № 86 (00)
БҰҰ қағидалары № 86 (00)
X
X
X
X
I
МЕМСТ 32431-2013,
техникалық регламентке 5-қосымшаның 16-тармағы
МЕМСТ 12.2.002-91
X
13. Сүйрету құрылғылары
техникалық регламентке 5-қосымшаның 7-тармағы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 7-тармағы
X
X
X
X
I
14. Трактордың, тіркеменің мөлшерлері және тіркеменің сүйрейтін массасы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 8-тармағы
МЕМСТ 26025-83
X
X
X
X
I
X
15. Тарту-тіркеу құрылғысына жүктеме
СТБ 2216-2011
МЕМСТ 28307-2013
X
16. Тракторлар мен тіркемелер конструкциясына қойылатын талаптар
техникалық регламентке 5-қосымшаның 13-тармағы
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ ISO 4413-2016
X
X
X
X
I
[X]
17. Бөліктерді қорғау
МЕМСТ 33241-2015
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
18. Механикалық тарту-тіркеу құрылғысы:
трактордың механикалық тарту-тіркеу құрылғысы2)
3-бөлім (3.4-тармақшадан басқа), 4-бөлім
МЕМСТ 32774-2014
Б қосымша,
В қосымша
МЕМСТ 32774-2014
X
X
X
X
I
тіркеменің тіркеу ілмегі
СТБ 2216-2011
МЕМСТ 28307-2013
X
19. Дайындаушының тақтайшасы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 9-тармағы
МЕМСТ 26828-86
X
X
X
X
I
[X]
20. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық
МЕМСТ ISO 12100-2013
Визуалдық бағалау
X
X
X
X
I
X

1. Технически допустимая масса
пункт 1 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
(X)
2. Место установки регистрационного знака
пункт 11 приложения 5 к техническому регламенту
пункт 11 приложения 5 к техническому регламенту
X
X
X
X
I
[X]
3. Топливный бак
ГОСТ 12.2.019-2015
ГОСТ 12.2.019-2015
X
X
X
X
I
4. Балластные грузы1)
пункт 2 приложения 5 к техническому регламенту
пункт 2 приложения 5 к техническому регламенту
X
X
X
X
I
5. Устройства звуковой сигнализации
ГОСТ 12.2.019-2015,
ГОСТ 12.2.102-2013
ГОСТ 12.2.019-2015
X
X
X
X
I
6. Внешний шум
ГОСТ 33678-2015
ГОСТ 33678-2015
X
X
X
X
(X)
7. Максимальная расчетная скорость
ГОСТ 30748-2001,
пункт 4 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 30748-2001,
пункт 4 приложения 5 к техническому регламенту
X
X
X
X
I
8. Грузовая платформа1)
пункт 5 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
I
9. Рулевое управление
ГОСТ 33679-2015,
ГОСТ ISO 15077-2014
ГОСТ ISO 789-11-2013
X
X
X
X
(X)
10. Электромагнитная совместимость
Правила ООН № 10 (03)
Правила ООН № 10 (03)
X
X
X
X
I
11. Тормозные системы
пункт 12 приложения 5
к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002.3-91,
ГОСТ ISO 11169-2011,
ГОСТ ISO 11512-2011
X
X
X
X
X
Правила ООН № 13 (10)
(до 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 13 (10)
(до 1 января 2022 г.)
(X)
(X)
Правила ООН № 13 (11)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 13 (11)
(с 1 января 2022 г.)
(X)
(X)
СТБ 2216-2011,
ГОСТ 10000-2017
ГОСТ 12.2.002.3-91
X
12. Устройства освещения и световой сигнализации
Правила ООН № 86 (00)
Правила ООН № 86 (00)
X
X
X
X
I
ГОСТ 32431-2013,
пункт 16 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002-91
X
13. Буксирные устройства
пункт 7 приложения 5 к техническому регламенту
пункт 7 приложения 5 к техническому регламенту
X
X
X
X
I
14. Размеры трактора, прицепа и буксируемая масса прицепа
пункт 8 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 26025-83
X
X
X
X
I
X
15. Нагрузка на тягово-сцепное устройство
СТБ 2216-2011
ГОСТ 28307-2013
X
16. Требования к конструкции тракторов и прицепов
пункт 13 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ ISO 4413-2016
X
X
X
X
I
[X]
17. Защита частей
ГОСТ 33241-2015
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
18. Механические тягово-сцепные устройства:
механическое тягово-сцепное устройство трактора2)
раздел 3 (кроме подпункта 3.4), раздел 4
ГОСТ 32774-2014
приложение Б,
приложение В
к ГОСТ 32774-2014
X
X
X
X
I
сцепная петля прицепа
СТБ 2216-2011
ГОСТ 28307-2013
X
19. Табличка изготовителя
пункт 9 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 26828-86
X
X
X
X
I
[X]
20. Руководство по эксплуатации
ГОСТ ISO 12100-2013
Визуальная оценка
X
X
X
X
I
X

МЕМСТ 27388-87
Визуалдық бағалау
(X)
(X)
(X)
(X)
(X)
(X)
21. Тіркеменің тежеу жетегінің жалғастырғыш құрылғысы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 10-тармағы
МЕМСТ 22895-77
X
X
X
(X)
I
X
22. Зиянды заттар шығарылымдары
техникалық регламентке 5-қосымшаның 14-тармағы
БҰҰ қағидалары № 96 (02)
X
X
X
X
X
23. Спидометр1)
БҰҰ қағидалары № 39 (00)
БҰҰ қағидалары № 39 (00)
X
24. Шашыратудан қорғау жүйесі
МЕМСТ 33107-2014
МЕМСТ 33107-2014
(X)
25. Шиналар
БҰҰ қағидалары
№ 106 (00)
БҰҰ қағидалары № 106 (00)
X
X
X
X
X
26. Жылдамдықты шектеу құрылғысы
БҰҰ қағидалары № 89
БҰҰ қағидалары № 89
X
27. Бүйірлік қорғау
БҰҰ қағидалары № 73 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
БҰҰ қағидалары № 73 (00) (2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
(X)
(X)
БҰҰ қағидалары № 73 (01)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 73 (01)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
(X)
(X)
28. Артқы қорғау құрылғысы
БҰҰ қағидалары № 58
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
БҰҰ қағидалары № 58
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
[X]
БҰҰ қағидалары № 58 (02)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 58 (02) (2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
[X]
29. Тіркеменің орнықтылығы
МЕМСТ EN 1853-2012
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ EN 1853-2012
X
30. Жартылай тіркеменің тірек құрылғысы
СТБ 2216-2011,
МЕМСТ 10000-2017
МЕМСТ 12.2.002-91
X
31. Қозғалтқышты іске қосу және тоқтату талаптары
МЕМСТ 12.2.019-2015,
МЕМСТ 19677-87
МЕМСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
I
32. Аударылудан қорғау құрылғысы (ROPS)
техникалық регламентке 5-қосымшаның 3-тармағы
МЕМСТ ISO 5700-2013
(статикалық сынақтар)
не
МЕМСТ ISO 3463-2013
(динамикалық сынақтар)
X
X
X
X
I
33. Орман шаруашылығы тракторларының құлайтын заттардан қорғау құрылғысы (FOPS)
техникалық регламентке 5-қосымшаның 3-тармағы
МЕМСТ ISO 27850-2016
X
X
X
X
I
34. Орман шаруашылығы тракторларының операторды қорғау құрылғысы (OPS)
техникалық регламентке 5-қосымшаның 3-тармағы
МЕМСТ ISO 8084-2011
X
X
X
X
I
35. Қозғалтқышты газ тәрізді отынмен (сығылған табиғи газбен (СТГ), сұйытылған мұнай газымен (СМГ)қоректендіруге арналған жабдық орнату
техникалық регламентке 5-қосымшаның 15-тармағы
МЕМСТ 31972-2013
(X)
(X)
(X)
(X)
(Х)
36. Оператордың жұмыс кеңістігі
МЕМСТ ИСО 4253-2005
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 31594-2012
X
X
X
I
37. Қол жеткізу жүйелері
МЕМСТ ISO 4252-2015, МЕМСТ ISO
26322-1-2012,
МЕМСТ ISO
26322-2-2012,
МЕМСТ 12.2.102-2013
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 26025-83,
МЕМСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
СТБ 2216-2011,
МЕМСТ EN 1853-2012
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 26025-83
X
38. Басқару органдары
МЕМСТ ISO 15077-2014,
МЕМСТ 26336-97,
МЕМСТ 12.2.102-2013
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
39. Тіркеме платформалары ернеулерінің бекіту құрылғыларының орналасуы
СТБ 2216-2011
МЕМСТ 12.2.002-91
X
40. Шынылау
МЕМСТ 12.2.120-2015

ГОСТ 27388-87
Визуальная оценка
(X)
(X)
(X)
(X)
(X)
(X)
21. Соединительное устройство тормозного привода прицепа
пункт 10 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 22895-77
X
X
X
(X)
I
X
22. Выбросы вредных веществ
пункт 14 приложения 5 к техническому регламенту
Правила ООН № 96 (02)
X
X
X
X
X
23. Спидометр1)
Правила ООН № 39 (00)
Правила ООН № 39 (00)
X
24. Системы защиты от разбрызгивания
ГОСТ 33107-2014
ГОСТ 33107-2014
(X)
25. Шины
Правила ООН
№ 106 (00)
Правила ООН № 106 (00)
X
X
X
X
X
26. Устройства ограничения скорости
Правила ООН № 89
Правила ООН № 89
X
27. Боковая защита
Правила ООН № 73 (00)
(до 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 73 (00) (до 1 января 2022 г.)
(X)
(X)
Правила ООН № 73 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 73 (01)
(с 1 января 2022 г.)
(X)
(X)
28. Заднее защитное устройство
Правила ООН № 58
(до 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 58
(до 1 января 2022 г.)
[X]
Правила ООН № 58 (02)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 58 (02) (с 1 января 2022 г.)
[X]
29. Устойчивость прицепа
ГОСТ EN 1853-2012
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ EN 1853-2012
X
30. Опорное устройство полуприцепа
СТБ 2216-2011,
ГОСТ 10000-2017
ГОСТ 12.2.002-91
X
31. Требования к системе пуска и остановке двигателя
ГОСТ 12.2.019-2015,
ГОСТ 19677-87
ГОСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
I
32. Устройство защиты при опрокидывании (ROPS)
пункт 3 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ ISO 5700-2013
(статические испытания)
либо
ГОСТ ISO 3463-2013
(динамические испытания)
X
X
X
X
I
33. Устройство защиты от падающих предметов (FOPS) лесохозяйственных тракторов
пункт 3 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ ISO 27850-2016
X
X
X
X
I
34. Устройство защиты оператора (OPS) лесохозяйственных тракторов
пункт 3 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ ISO 8084-2011
X
X
X
X
I
35. Установка оборудования для питания двигателя газообразным топливом (компримированным природным газом (КПГ), сжиженным нефтяным газом (СНГ)
пункт 15 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 31972-2013
(X)
(X)
(X)
(X)
(Х)
36. Рабочее пространство оператора
ГОСТ ИСО 4253-2005
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 31594-2012
X
X
X
I
37. Системы доступа
ГОСТ ISO 4252-2015, ГОСТ ISO
26322-1-2012,
ГОСТ ISO
26322-2-2012,
ГОСТ 12.2.102-2013
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 26025-83,
ГОСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
СТБ 2216-2011,
ГОСТ EN 1853-2012
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 26025-83
X
38. Органы управления
ГОСТ ISO 15077-2014,
ГОСТ 26336-97,
ГОСТ 12.2.102-2013
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
39. Расположение запорных устройств бортов платформ прицепа
СТБ 2216-2011
ГОСТ 12.2.002-91
X
40. Остекление
ГОСТ 12.2.120-2015

МЕМСТ 32565-2013
X
X
X
X
I
БҰҰ қағидалары № 43 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
БҰҰ қағидалары № 43 (00)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
X
X
X
X
I
БҰҰ қағидалары № 43 (01)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 43 (01)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
X
X
X
X
I
41. Қауіпсіздік белдігін бекіту орындары
БҰҰ қағидалары № 14 (06)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
БҰҰ қағидалары № 14 (06)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
(X)
(X)
(X)
X
(X)
БҰҰ қағидалары № 14 (07)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 14 (07)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
(X)
(X)
(X)
X
(X)
МЕМСТ ISO 3776-1-2012, МЕМСТ ISO 3776-2-2012, МЕМСТ ISO 3776-3-2013
МЕМСТ ISO 3776-1-2012, МЕМСТ ISO 3776-2-2012, МЕМСТ ISO 3776-3-2013
X
X
X
I
42. Қауіпсіздік белдіктері
БҰҰ қағидалары № 16 (04)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
БҰҰ қағидалары № 16 (04)
(2022 ж. 1 қаңтарға дейін)
X
БҰҰ қағидалары № 16 (06)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
БҰҰ қағидалары № 16 (06)
(2022 ж. 1 қаңтардан бастап)
X
43. Шолу аймағы
БҰҰ қағидалары № 71 (00)
БҰҰ қағидалары № 71 (00)
X
X
X
X
I
44. Артқы жақты көрсету айнасы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 6-тармағы
БҰҰ қағидалары № 46 (02)
X
X
(X)
X
I
45. Оператордың орындығы
4-бөлім (4.3-тармақшасынан басқа)
МЕМСТ 20062-96
МЕМСТ 20062-96
X
X
X
X
I
46. Оператордың жұмыс орнындағы дыбыс деңгейі
МЕМСТ 12.2.019-2015
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
47. Вибрациялық қауіпсіздік
МЕМСТ 12.1.012-2004
МЕМСТ 31193-2004
X
X
X
X
I
Шартты белгіленімдер:
X – талап қолданылады;
(X) – талаптың қолданылуын дайындаушы белгілейді;
[X] – көрсетілген стандарттар немесе БҰҰ қағидалары тіркемелерге қолданылатын талаптар бөлігінде қолданылады;
"–" – талап қолданылмайды;
I – санатына қарай дөңгелекті тракторлар үшін де.
1) Егер конструкцияда көзделсе.
2) Типтері және тип-мөлшерлері МЕМСТ 32774-2014 белгіленбеген механикалық тарту-тіркеу құрылғылары үшін МЕМСТ 32774-2014 талаптарын растау талап етілмейді.
4.2-кесте
Арнайы мақсаттағы тракторларға қойылатын қауіпсіздік талаптарының тізбесі
Трактордың сипаттамасы немесе көрсеткіші
Техникалық регламенттің элементі немесе стандарттың немесе сипаттамаға немесе көрсеткішке талаптар белгілейтін БҰҰ қағидаларының белгіленімі
Техникалық регламенттің элементі немесе стандарттың немесе бақылау әдістерін белгілейтін БҰҰ қағидаларының белгіленімі
Тракторлардың санаттары
Т4.1
Т4.2
С4.2
Т4.3
С4.1
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Техникалық жол берілетін масса
техникалық регламентке 5-қосымшаның 1-тармағы
МЕМСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
X
2. Тіркеу белгісін орнату орны
техникалық регламентке 5-қосымшаның 11-тармағы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 11-тармағы
(X)
(X)
(X)
X
(X)
3. Отын багы
МЕМСТ 12.2.019-2015
МЕМСТ 12.2.019-2015
X
X
X
X
X
4. Балласттық жүктер1)
техникалық регламентке 5-қосымшаның 2-тармағы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 2-тармағы
X
X
X
X
X

ГОСТ 32565-2013
X
X
X
X
I
Правила ООН № 43 (00)
(до 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 43 (00)
(до 1 января 2022 г.)
X
X
X
X
I
Правила ООН № 43 (01)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 43 (01)
(до 1 января 2022 г.)
X
X
X
X
I
41. Места крепления ремней безопасности
Правила ООН № 14 (06)
(до 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 14 (06)
(до 1 января 2022 г.)
(X)
(X)
(X)
X
(X)
Правила ООН № 14 (07)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 14 (07)
(с 1 января 2022 г.)
(X)
(X)
(X)
X
(X)
ГОСТ ISO 3776-1-2012, ГОСТ ISO 3776-2-2012, ГОСТ ISO 3776-3-2013
ГОСТ ISO 3776-1-2012, ГОСТ ISO 3776-2-2012, ГОСТ ISO 3776-3-2013
X
X
X
I
42. Ремни безопасности
Правила ООН № 16 (04)
(до 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 16 (04)
(до 1 января 2022 г.)
X
Правила ООН № 16 (06)
(с 1 января 2022 г.)
Правила ООН № 16 (06)
(с 1 января 2022 г.)
X
43. Поле обзорности
Правила ООН № 71 (00)
Правила ООН № 71 (00)
X
X
X
X
I
44. Зеркала заднего вида
пункт 6 приложения 5 к техническому регламенту
Правила ООН № 46 (02)
X
X
(X)
X
I
45. Сиденье оператора
раздел 4 (кроме подпункта 4.3)
ГОСТ 20062-96
ГОСТ 20062-96
X
X
X
X
I
46. Уровень звука на рабочем месте оператора
ГОСТ 12.2.019-2015
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 31594-2012
X
X
X
X
I
47. Вибрационная безопасность
ГОСТ 12.1.012-2004
ГОСТ 31193-2004
X
X
X
X
I
Условные обозначения:
X – требование применяется;
(X) – применяемость требований устанавливает изготовитель;
[X] – указанные стандарты или Правила ООН применяются в части требований, распространяющихся на прицепы;
"–" – требование не применяется;
I – как для колесных тракторов, в зависимости от категории.
1) Если предусмотрено конструкцией.
2) Для механических тягово-сцепных устройств, типы и типоразмеры которых не установлены в ГОСТ 32774-2014, требования ГОСТ 32774-2014 подтверждать не требуется.
Таблица 4.2
Перечень требований безопасности, предъявляемых к тракторам специального назначения
Характеристика или показатель трактора
Элемент технического регламента или обозначение стандарта или Правил ООН, устанавливающих требования к характеристике или показателю
Элемент технического регламента или обозначение стандарта или Правил ООН, устанавливающих методы контроля
Категории тракторов
Т4.1
Т4.2
С4.2
Т4.3
С4.1
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Технически допустимая масса
пункт 1 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002-91
X
X
X
X
X
2. Место установки регистрационного знака
пункт 11 приложения 5 к техническому регламенту
пункт 11 приложения 5 к техническому регламенту
(X)
(X)
(X)
X
(X)
3. Топливный бак
ГОСТ 12.2.019-2015
ГОСТ 12.2.019-2015
X
X
X
X
X
4. Балластные грузы1)
пункт 2 приложения 5 к техническому регламенту
пункт 2 приложения 5 к техническому регламенту
X
X
X
X
X

28. Шолу аймағы
БҰҰ қағидалары № 71 (00)
БҰҰ қағидалары № 71 (00)
(X)
(X)
(X)
X
(X)
29. Артқы жақты көрсету айнасы
техникалық регламентке 5-қосымшаның 6-тармағы
БҰҰ қағидалары № 46 (02)
(X)
X
X
X
(X)
30. Оператордың орындығы
4-бөлім (4.3-тармақшасынан басқа)
МЕМСТ 20062-96
МЕМСТ 20062-96
(X)
X
X
X
(X)
31. Оператордың жұмыс орнындағы дыбыс деңгейі
МЕМСТ 12.2.019-2015
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ 31594-2012
(X)
X
X
X
(X)
32. Вибрациялық қауіпсіздік
МЕМСТ 12.1.012-2004
МЕМСТ 31193-2004
X
X
X
X
X
33. Тракторлардың конструкциясына қойылатын талаптар
техникалық регламентке 5-қосымшаның 13-тармағы
МЕМСТ 12.2.002-91,
МЕМСТ ISO 4413-2016
X
X
X
X
X
34. Қозғалтқышты газ тәрізді отынмен (сығылған табиғи газбен (СТГ), сұйытылған мұнай газымен (СМГ)қоректендіруге арналған жабдық орнату
техникалық регламентке 5-қосымшаның 15-тармағы
МЕМСТ 31972-2013
(X)
(X)
(X)
(X)
(X)
Шартты белгіленімдер:
X – талап қолданылады;
(X) – талаптың қолданылуын дайындаушы белгілейді;
SD – талап белгіленбеген;
"–" – талап қолданылмайды.
1) Егер конструкцияда көзделсе.
2) Типтері және тип-мөлшерлері МЕМСТ 32774-2014 белгіленбеген механикалық тарту-тіркеу құрылғылары үшін МЕМСТ 32774-2014 талаптарын растау талап етілмейді.".
12. Көрсетілген техникалық регламентке 5-қосымшада:
а) атауындағы "осы Кеден одағының техникалық регламентіне 4-қосымшаға сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
б) 1.1-тармақшада:
бірінші абзацтағы "5.1-кестеде келтірілген" деген сөздер "дайындаушы пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсеткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
5.1-кесте алып тасталсын;
в) 2.1 тармақшаның бірінші сөйлеміндегі "осы Кеден одағының техникалық регламентінің" деген сөздер "Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 031/2012)" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Трактор кабинасының қорғаныш қасиеттері
3.1. Ауыл шаруашылығы тракторларында аударылу кезінде қорғау құрылғылары (ROPS) болуы тиіс немесе аударылу кезінде қорғау құрылғыларымен жабдықталған кабинамен жабдықталуы тиіс. Құлайтын заттардан қорғау құрылғыларын (FOPS) орнату қажеттілігін дайындаушы трактордың болжамды қолданылу саласына сәйкес айқындайды (рұқсат етілетін қолдану саласы туралы ақпарат пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілуі тиіс).
Орман шаруашылығы тракторлары кабиналармен және аударылу кезіндегі қорғау құрылғыларымен (ROPS), құлайтын заттардан қорғау құрылғыларымен (FOPS) және операторды қорғау құрылғыларымен (OPS) жабдықталуы тиіс.

28. Поле обзорности
Правила ООН № 71 (00)
Правила ООН № 71 (00)
(X)
(X)
(X)
X
(X)
29. Зеркала заднего вида
пункт 6 приложения 5 к техническому регламенту
Правила ООН № 46 (02)
(X)
X
X
X
(X)
30. Сиденье оператора
раздел 4 (кроме
подпункта 4.3)
ГОСТ 20062-96
ГОСТ 20062-96
(X)
X
X
X
(X)
31. Уровень звука на рабочем месте оператора
ГОСТ 12.2.019-2015
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ 31594-2012
(X)
X
X
X
(X)
32. Вибрационная безопасность
ГОСТ 12.1.012-2004
ГОСТ 31193-2004
X
X
X
X
X
33. Требования к конструкции тракторов
пункт 13 приложения 5
к техническому регламенту
ГОСТ 12.2.002-91,
ГОСТ ISO 4413-2016
X
X
X
X
X
34. Установка оборудования для питания двигателя газообразным топливом (компримированным природным газом (КПГ), сжиженным нефтяным газом (СНГ)
пункт 15 приложения 5 к техническому регламенту
ГОСТ 31972-2013
(X)
(X)
(X)
(X)
(X)
Условные обозначения:
X требование применяется;
(X) – применяемость требований устанавливает изготовитель;
SD – требование не установлено;
"–" – требование не применяется.
1) Если предусмотрено конструкцией.
2) Для механических тягово-сцепных устройств, типы и типоразмеры которых не установлены в ГОСТ 32774-2014, требования ГОСТ 32774-2014 подтверждать не требуется.".
12. В приложении 5 к указанному техническому регламенту:
а) в наименовании слова "согласно приложению 4 к настоящему техническому регламенту Таможенного союза," исключить;
б) в подпункте 1.1:
в абзаце первом слова "приведенных в таблице 5.1" заменить словами "указанных изготовителем в руководстве по эксплуатации";
в абзаце втором слово "также" исключить;
таблицу 5.1 исключить;
в) в предложении первом подпункта 2.1 слова "настоящего технического регламента Таможенного союза" заменить словами "технического регламента Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)";
г) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Защитные свойства кабины трактора
3.1. Сельскохозяйственные тракторы должны иметь устройства защиты при опрокидывании (ROPS) или должны быть оборудованы кабиной, оснащенной устройствами защиты при опрокидывании. Необходимость установки устройств защиты от падающих предметов (FOPS) определяется изготовителем в соответствии с предполагаемой областью применения трактора (информация о допустимой области применения должна быть отражена в руководстве по эксплуатации).
Лесохозяйственные тракторы должны быть оснащены кабинами и оборудованы устройствами защиты при опрокидывании (ROPS), устройствами защиты от падающих предметов (FOPS) и устройствами защиты оператора (OPS).

3.2. Операторды қорғау құрылғысы
Ауылшаруашылық және орман шаруашылығы тракторларының құлайтын заттардан қорғайтын құрылғылары (FOPS) МЕМСТ ISO 27850-2016 сәйкес келуге тиіс.
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторларын аударылудан (ROPS) қорғау құрылғылары МЕМСТ ISO 3463-2013 немесе МЕМСТ ISO 5700-2013 сәйкес болуға тиіс. Бұл ретте аударылу кезінде қорғау құрылғылары (ROPS) статикалық немесе динамикалық сынақтардан өтеді (сол және басқа сынақтарды жүргізу талап етілмейді).
Орман шаруашылығы тракторларының операторын қорғау құрылғылары (OPS) МЕМСТ ISO 8084-2011 сәйкес келуі тиіс.
3.3. Тракторды мақсаты бойынша пайдалану кезінде оператордың қауіпті заттармен жанасу қаупі болған жағдайда тракторларды кабиналармен жабдықтау ұсынылады. Қозғалтқыш жұмыс істеп тұрған кезде кабинадағы көміртегі тотығының концентрациясы 20 мг/м3 аспауы тиіс.";
д) 6.1-тармақшадағы "БҰҰ ЕЭК қағидаларына № 46 (02)/Қайта қарау 3" деген сөздер "БҰҰ ЕЭК қағидаларына № 46 (02)" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) 7-тармақ мынадай мазмұндағы 7.4 және 7.5-тармақшалармен толықтырылсын:
"7.4. Осы тармақтың 7.3-тармақшасында көрсетілген өлшемдерді тракторды дайындаушының оны пайдаланудың болжамды жағдайларына, сондай-ақ пайдалану жөніндегі нұсқаулықта тіркеп сүйреу құрылғысының нақты өлшемдерін міндетті түрде көрсете отырып, трактордың массасы мен габариттеріне қарай өзгертуіне жол беріледі.
7.5. Тіркеп сүйреу құрылғысын қолдану әдісін дайындаушы пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетеді.";
ж) 8.1-тармақшада:
8.1.1-тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ені 2,55 м (тірек бетімен жанасу нүктесіне жақын шиналармен түзілетін шығыңқы жерлерін есепке алмағанда). Т4.2 санатындағы тракторлар үшін трактордың ең үлкен габариттік ені белгіленбейді;";
8.1.2-тармақшаның екінші абзацы "Ra4 санатындағы тіркемелер (жартылай тіркемелер) үшін жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде габариттік енін 3,1 м дейін ұлғайтуға жол беріледі" деген сөздермен толықтырылсын;
з) 9-тармақта:
9.2.1-тармақшада:
төртінші абзацтағы "және нұсқа (болжам) (бар болған кезде)" деген сөздер алып тасталсын;
он екінші абзацтағы "және нұсқа (бар болған кезде)" деген сөздер алып тасталсын;
9.2.2-тармақшаның екінші сөйлеміндегі "осы Кеден одағының техникалық регламентінің" деген сөздер "Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9.4.1-тармақшаның бірінші сөйлеміндегі "Кеден одағына мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде (тілдерінде)" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) мемлекеттік тілінде (мемлекеттік тілдерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын, "Кеден одағына мүше мемлекеттің (мүше мемлекеттердің) заңнамасында" деген сөздер "мүше мемлекеттің (мүше мемлекеттердің) заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
и) 10-тармақта:

3.2. Устройства защиты оператора
Устройства защиты от падающих предметов (FOPS) сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов должны соответствовать ГОСТ ISO 27850-2016.
Устройства защиты при опрокидывании (ROPS) сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов должны соответствовать ГОСТ ISO 3463-2013 или ГОСТ ISO 5700-2013. При этом устройства защиты при опрокидывании (ROPS) подвергаются статическим или динамическим испытаниям (проводить и те и другие испытания не требуется).
Устройства защиты оператора (OPS) лесохозяйственных тракторов должны соответствовать ГОСТ ISO 8084-2011.
3.3. В случае, когда при использовании трактора по назначению существует риск контакта оператора с опасными веществами, рекомендуется оборудовать тракторы кабинами. Концентрация окиси углерода в кабине при работающем двигателе не должна превышать 20 мг/м3.";
д) в подпункте 6.1 слова "Правилам ЕЭК ООН № 46 (02)/Пересмотр 3" заменить словами "Правилам ООН № 46 (02)";
е) пункт 7 дополнить подпунктами 7.4 и 7.5 следующего содержания:
"7.4. Допускается изменение размеров, указанных в подпункте 7.3 настоящего пункта, изготовителем трактора в зависимости от предполагаемых условий его эксплуатации, а также массы и габаритов трактора с обязательным указанием конкретных размеров буксирного устройства в руководстве по эксплуатации.
7.5. Метод применения буксирного устройства указывается изготовителем в руководстве по эксплуатации.";
ж) в подпункте 8.1:
абзац третий подпункта 8.1.1 изложить в следующей редакции:
"ширина 2,55 м (не учитывая выступов, образуемых шинами вблизи от точки их соприкосновения с опорной поверхностью). Для тракторов категории Т4.2 максимальная габаритная ширина трактора не устанавливается;";
абзац второй подпункта 8.1.2 дополнить словами ", для прицепов (полуприцепов) категории Ra4 допускается увеличение габаритной ширины до 3,1 м при обеспечении безопасности дорожного движения";
з) в пункте 9:
в подпункте 9.2.1:
в абзаце четвертом слова "и вариант (версия) (при наличии)" исключить;
в абзаце двенадцатом слова "и вариант (при наличии)" исключить;
в предложении втором подпункта 9.2.2 слова "настоящему техническому регламенту Таможенного союза" заменить словами "техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012)";
в предложении первом подпункта 9.4.1 слова "государственном(ых) языке(ах) государства – члена Таможенного союза" заменить словами "государственном языке (государственных языках) государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член)", слова "законодательстве(ах) государства – члена (государств – членов) Таможенного союза" заменить словами "законодательстве государства-члена (государств-членов)";
и) в пункте 10:

10.1 тармақшаның екінші абзацы мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Трактор тіркеме тежегіштерінің пневматикалық және (немесе) гидравликалық жетегімен жабдықталуы тиіс. Т3 санатындағы тракторларға қатысты тіркеме тежегіштерінің механикалық жетегін де қолдануға рұқсат етіледі.
Тежегіштердің пневматикалық және (немесе) гидравликалық жетегімен жабдықталған тракторлар мен тіркемелердің конструкциясында трактор поезының құрамындағы тракторлар мен тіркемелердің көрсетілген тежеу жүйелерін трактор операторының жұмыс орнынан басқарудың бірыңғай органы көзделуі тиіс.";
10.2-тармақшаның бірінші абзацындағы "БҰҰ ЕЭК қағидаларында № 13 (10)/Қайта қарау 6" деген сөздер "БҰҰ қағидаларында № 13 (10) (2022 ж. 1 қаңтарға дейін) немесе БҰҰ қағидаларында № 13 (11) (2022 ж. 1 қаңтардан бастап)" деген сөздермен ауыстырылсын;
10.3.1-тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екі өткізгішті гидравликалық жетекті қолдануға рұқсат етіледі."
10.3.2-тармақшада:
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тіркеменің бір өткізгішті пневматикалық жетегін трактордың бір өткізгішті пневматикалық жетегімен қосу үшін орнатуға жол беріледі.";
үшінші абзац алып тасталсын;
к) 11-тармақта:
бірінші абзацтағы "тракторлар" деген сөз алып тасталсын;
11.1-тармақшадағы екінші-төртінші абзацтар мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"Артқы тіркеу белгісін орнатуға арналған орын мөлшерлері мүше мемлекеттерде белгіленген талаптарға сәйкес артқы тіркеу белгісін орнатуды қамтамасыз ететін тегіс тік бет болуы тиіс.";
11.2.1 – 11.2.3-тармақшалардың мәтіні бойынша "трактордың" деген сөз "трактордың (тіркеменің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
л)12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тракторлардың тежегіш жүйелеріне қойылатын талаптар
12.1. Ауыл шаруашылығының дөңгелекті тракторларының тежегіш жүйелері мыналарды қамтамасыз етуге тиіс:
мына формула бойынша есептелген тежеу жолын (суық тежегішті тракторлар үшін):
,
мұнда S0 – тежеу жолы, м;
V0 – тежеу басталған сәттегі жылдамдық, км/сағ;
тежеу процесіндегі қозғалыстың тура еместігі – 0,5 м артық емес;
тракторды еңісте тоқтату және ұстап тұру – 18 %.
12.2. Орман шаруашылығы доңғалақты тракторларының тежегіш жүйелеріне қойылатын талаптар МЕМСТ ISO 11169-2011 сәйкес келуі тиіс.
12.3. Дөңгелекті тракторлар базасындағы трактор пойыздарының тежеу жүйелері трактор поезын 12% еңісте тоқтатуды және ұстап тұруды қамтамасыз етуі тиіс.
12.4. Орман шаруашылығының шынжыр табанды тракторларының тежегіш жүйелеріне қойылатын талаптар МЕМСТ ISO 11512-2011 сәйкес келуі тиіс.

абзац второй подпункта 10.1 заменить абзацами следующего содержания:
"Трактор должен быть оборудован пневматическим и (или) гидравлическим приводом тормозов прицепа. В отношении тракторов категории Т3 допускается также применение механического привода тормозов прицепа.
Конструкция тракторов и прицепов, оборудованных пневматическим и (или) гидравлическим приводом тормозов, должна предусматривать единый орган управления указанными тормозными системами тракторов и прицепов в составе тракторного поезда с рабочего места оператора трактора.";
в абзаце первом подпункта 10.2 слова "Правилах ЕЭК ООН № 13 (10)/Пересмотр 6" заменить словами "Правилах ООН № 13 (10) (до 1 января 2022 г.) или Правилах ООН № 13 (11) (с 1 января 2022 г.)";
абзац второй подпункта 10.3.1 изложить в следующей редакции:
"Допускается применение двухпроводного гидравлического привода.";
в подпункте 10.3.2:
после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"Допускается установка однопроводного пневматического привода прицепа для соединения с однопроводным пневматическим приводом трактора.";
абзац третий исключить;
к) в пункте 11:
в абзаце первом слово "тракторов" исключить;
в подпункте 11.1 абзацы второй – четвертый заменить абзацем следующего содержания:
"Место для установки заднего регистрационного знака должно представлять собой плоскую вертикальную поверхность, размеры которой обеспечивают установку заднего регистрационного знака в соответствии с требованиями, установленными в государствах-членах.";
по тексту подпунктов 11.2.111.2.3 слово "трактора" заменить словами "трактора (прицепа)";
л) пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Требования к тормозным системам тракторов
12.1. Тормозные системы сельскохозяйственных колесных тракторов должны обеспечивать:
тормозной путь (для тракторов при холодных тормозах), рассчитанный по формуле:
где S0 – тормозной путь, м;
V0 – скорость в момент начала торможения, км/ч;
непрямолинейность движения в процессе торможения – не более 0,5 м;
остановку и удержание трактора на уклоне – 18 %.
12.2. Требования к тормозным системам лесохозяйственных колесных тракторов должны соответствовать ГОСТ ISO 11169-2011.
12.3. Тормозные системы тракторных поездов на базе колесных тракторов должны обеспечивать остановку и удержание тракторного поезда на уклоне 12 %.
12.4. Требования к тормозным системам лесохозяйственных гусеничных тракторов должны соответствовать ГОСТ ISO 11512-2011.

Сынау кезінде тракторға арналған құжаттар бойынша ауыл шаруашылығының шынжыр табанды тракторларының тежегіш жүйелеріне қойылатын талаптар МЕМСТ 12.2.002.3-91 сәйкес келуі тиіс.";
м) 13-тармақта:
13.1-тармақша алып тасталсын;
13.2-тармақшасының екінші абзацындағы "СТБ ЕН 13478-2006" деген сөздер "МЕМСТ EN 13478-2012" деген сөздермен ауыстырылсын;
13.3-тармақшасының екінші абзацындағы "МЕМСТ 31177-2003" деген сөздер "МЕМСТ ISO 4413-2016" деген сөздермен ауыстырылсын;
13.4-тармақшада:
екінші абзацта:
бірінші сөйлемдегі "қауіптілік" деген сөз "қауіптіліктер" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі "МЕМСТ Р 12.4.026-2001" деген сөздер "МЕМСТ 12.4.026-2015" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қыздыру үшін қолайсыз конструкциясы бар тракторлар мен тіркемелерде және олардың құрамдас бөліктерінде көтеру, сақтандыру тізбектерін қосу және домкраттарды орнату кезінде бекітуге арналған құрылғылар немесе орындар болуы тиіс. Сақтандыру тізбектерін бекіту және қосу схемалары тракторда және тіркемеде, сондай-ақ пайдалану нұсқаулығында көрсетілуі тиіс. Шынжыр табанды тракторлар үшін сақтандыру тізбектерін бекіту және қосу сызбаларын тек қана пайдалану жөніндегі басшылықта келтіруге рұқсат етіледі. Домкраттарды орнату және сақтандыру тізбектерін қосу орындары тракторда және тіркемеде МЕМСТ 26336-97 сәйкес символдармен таңбаланады (2.30 "көтеру нүктесі" символы және 2.31 "домкрат қою немесе тіреу нүктесі" символы).";
мынадай мазмұндағы 13.7-тармақшамен толықтырылсын:
"13.7. Тракторлар мен тіркемелердің орнықтылығына қойылатын талаптар
Тракторлар мен тіркемелердің көлденең статикалық орнықтылық бұрышы оларды қолдану санаттары мен шарттарына байланысты белгіленеді:
тракторлар үшін – МЕМСТ 12.2.019-2015 сәйкес;
тіркемелер үшін – МЕМСТ 10000-2017 сәйкес.
Техникалық сипаттамалар нысаны Кеден одағының "Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы тракторлары мен олардың тіркемелерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 031/2012) 2-қосымшада келтірілген.
Дайындаушы таулы жерлерде немесе таулы жерлерге теңестірілген (төбешікті, биіктіктің ауытқуымен байланысты жердің күрделі ландшафты және т.б.) жағдайларда пайдалануды көздеген тракторлар шекті жол берілетін қисаю (шекті жол берілетін қисаюлар) сигнализаторларымен жабдықталуы тиіс.
Шекті жол берілетін қисаю (шекті жол берілетін қисаюлар) туралы ақпарат тракторды пайдалану жөніндегі нұсқаулықта келтіріледі.";
н) 14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Требования к тормозным системам сельскохозяйственных гусеничных тракторов по документам на трактор при испытаниях должны соответствовать ГОСТ 12.2.002.3-91.";
м) в пункте 13:
подпункт 13.1 исключить;
в абзаце втором подпункта 13.2 слова "СТБ ЕН 13478-2006" заменить словами "ГОСТ EN 13478-2012";
в абзаце втором подпункта 13.3 слова "ГОСТ 31177-2003" заменить словами "ГОСТ ISO 4413-2016";
в подпункте 13.4:
в абзаце втором:
в предложении первом слово "опасности" заменить словом "опасность";
в предложении втором слова "ГОСТ Р 12.4.026-2001" заменить словами "ГОСТ 12.4.026-2015";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Тракторы и прицепы и их составные части, имеющие неудобную для зачаливания конструкцию, должны иметь устройства или места для зачаливания при подъеме, присоединения страховочных цепей и установки домкратов. Схемы зачаливания и присоединения страховочных цепей должны быть указаны на тракторе и прицепе, а также в руководстве по эксплуатации. Для гусеничных тракторов допускается приводить схемы зачаливания и места присоединения страховочных цепей только в руководстве по эксплуатации. Места установки домкратов и присоединения страховочных цепей маркируют на тракторе и прицепе символами согласно ГОСТ 26336-97 (символ 2.30 "точка подъема" и символ 2.31 "точка поддомкрачивания или опоры").";
дополнить подпунктом 13.7 следующего содержания:
"13.7. Требования к устойчивости тракторов и прицепов
Угол поперечной статической устойчивости тракторов и прицепов в зависимости от категорий и условий их применения устанавливается:
для тракторов – в соответствии с ГОСТ 12.2.019-2015;
для прицепов – в соответствии с ГОСТ 10000-2017.
Форма технических описаний приведена в приложении 2 к техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности сельскохозяйственных и лесохозяйственных тракторов и прицепов к ним" (ТР ТС 031/2012).
Тракторы, эксплуатация которых предусмотрена изготовителем в условиях горной местности или условиях, приравненных к горной местности (холмистость, сложный ландшафт местности, связанный с перепадами высот и др.), должны быть оборудованы сигнализаторами предельно допустимого крена (предельно допустимых кренов).
Информация о предельно допустимом крене (предельно допустимых кренах) приводится в руководстве по эксплуатации трактора.";
н) пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарының құрамындағы зиянды заттардың шығарындыларына қойылатын талаптар
14.1. Қысымнан тұтанатын, дизель отынымен жұмыс істейтін қозғалтқыштар
Трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарының құрамындағы зиянды заттардың шығарындылары 5.1-кестеде келтірілген мәндерден аспауға тиіс:
D, E1, Е2, F, G қуат диапазондары бар қозғалтқыштар үшін – 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін;
Н, I, J, K қуат диапазондары бар қозғалтқыштар үшін – 2022 жылғы 1 қыркүйектен бастап.

"14. Требования к выбросам вредных веществ, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов
14.1. Двигатели с воспламенением от сжатия, работающие на дизельном топливе
Выбросы вредных веществ, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов, не должны превышать значений, приведенных в таблице 5.1:
для двигателей с диапазонами мощности D, E1, Е2, F, G – до 1 сентября 2022 г.;
для двигателей с диапазонами мощности Н, I, J, K – c 1 сентября 2022 г.

Осы тармақшаның төртінші абзацында көзделген талаптарды 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолдануға жол беріледі.
14.2. Сығымдалған табиғи газбен (СТГ) немесе сұйытылған мұнай газымен (СМГ) жұмыс істейтін мәжбүрлі от алатын қозғалтқыштар
2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарындағы көміртегі оксиді, көмірсутектер және азот оксидтері шығарындыларының мәндері БҰҰ № 96 (02) қағидалары бойынша сынақтар кезінде алынған қозғалтқыш пен тракторға арналған құжаттарда (пайдалану жөніндегі нұсқаулықта) көрсетілген мәндерден аспауы тиіс.
2022 жылғы 1 қыркүйектен бастап БҰҰ № 96 (02) қағидалары бойынша сынақтар кезінде алынған трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарындағы көміртегі оксиді, көмірсутектер және азот оксидтері шығарындыларының мәндері 5.2-кестеде келтірілген мәндерден аспауы тиіс.
5.2-кесте
Трактор қозғалтқышының пайдалы қуаты,
(P), кВт
Көміртегі оксидінің үлестік шығарылымы (СО), г/кВт·с
Құрамында метан жоқ көмірсутектер мен азот оксидтерінің жиынтық үлестік шығарылымы
(NMНС + NOx), г/кВт·ч\с
Қатты бөлшектердің үлестік шығарылымы (РТ), г/кВт·с

Допускается применение требования, предусмотренного абзацем четвертым настоящего подпункта, до 1 сентября 2022 г.
14.2. Двигатели с принудительным зажиганием, работающие на компримированном природном газе (КПГ) или сжиженном нефтяном газе (СНГ)
До 1 сентября 2022 г. значения выбросов оксида углерода, углеводородов и оксидов азота, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов, не должны превышать значений, указанных в документах на двигатель и трактор (в руководстве по эксплуатации), полученных при испытаниях по Правилам ООН № 96 (02).
С 1 сентября 2022 г. значения выбросов оксида углерода, углеводородов и оксидов азота, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов, полученные при испытаниях по Правилам ООН № 96 (02), не должны превышать значений, приведенных в таблице 5.2.
Таблица 5.2
Полезная мощность двигателя трактора,
(P), кВт
Удельный выброс оксида
углерода (СО), г/кВт·ч
Удельный выброс не содержащих метан углеводородов и
оксидов азота в сумме
(NMНС + NOx), г/кВт·ч
Удельный выброс твердых частиц
(РТ), г/кВт·ч

130 P 560
3,5
4,0
Нормаланбайды
75 P < 130
5,0
4,0
Нормаланбайды
37 P < 75
5,0
4,7
Нормаланбайды
19 P < 37
5,0
7,5
Нормаланбайды
5.2-кестеде келтірілген мәндерді 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолдануға жол беріледі.
14.3. Дизель отынымен және сығылған табиғи газбен (СТГ) немесе сұйытылған мұнай газымен (СМГ) жұмыс істейтін, қысымнан тұтанатын қос отындық қозғалтқыштар
2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарындағы зиянды заттар шығарындыларының мәндері қозғалтқыш пен тракторға арналған құжаттарда (пайдалану жөніндегі нұсқаулықта) көрсетілген және БҰҰ № 96 (02) қағидалары бойынша сынақтар кезінде алынған мәндерден аспауы тиіс.
2022 жылғы 1 қыркүйектен бастап БҰҰ № 96 (02) қағидалары бойынша сынақтар кезінде алынған трактор қозғалтқыштарының пайдаланылған газдарындағы зиянды заттар шығарындыларының мәндері 5.3-кестеде келтірілген мәндерден аспауы тиіс.
5.3-кесте
Трактордың газ-дизелінің қуаты, (Р)
кВт
Көміртегі оксидінің үлестік шығарылымы (СО), г/кВт·с
Құрамында метан жоқ көмірсутектерінің үлестік шығарылымы (NMНС), г/кВт·с
Азот оксидтерінің үлестік шығарылымы (NOx), г/кВт·с
Қатты бөлшектердің үлестік шығарылымы (РТ), г/кВт·с

130 P 560
3,5
4,0
Не нормируется
75 P < 130
5,0
4,0
Не нормируется
37 P < 75
5,0
4,7
Не нормируется
19 P < 37
5,0
7,5
Не нормируется
Допускается применение значений, приведенных в таблице 5.2, до 1 сентября 2022 г.
14.3. Двухтопливные двигатели с воспламенением от сжатия, работающие на дизельном топливе и компримированном природном газе (КПГ) или сжиженном нефтяном газе (СНГ)
До 1 сентября 2022 г. значения выбросов вредных веществ, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов, не должны превышать значений, указанных в документах на двигатель и трактор (руководстве по эксплуатации) и полученных при испытаниях по Правилам ООН № 96 (02).
С 1 сентября 2022 г. значения выбросов вредных веществ, содержащихся в отработавших газах двигателей тракторов, полученные при испытаниях по Правилам ООН № 96 (02), не должны превышать значений, приведенных в таблице 5.3.
Таблица 5.3
Мощность газодизеля трактора, (Р)
кВт
Удельный выброс оксида углерода (СО), г/кВт·ч
Удельный выброс не содержащих метан углеводородов (NMНС), г/кВт·ч
Удельный выброс оксидов азота (NOx), г/кВт·ч
Удельный выброс твердых частиц (РТ), г/кВт·ч

130 ≤ Р ≤ 560
3,5
1,0
6,0
0,2
75 ≤ Р < 130
5,0
1,0
6,0
0,3
37 ≤ Р < 75
5,0
1,3
7,0
0,4
19 ≤ Р < 37
5,5
1,5
8,0
0,8
5.3-кестеде келтірілген мәндерді 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолдануға жол беріледі.";
о) мынадай мазмұндағы 15 және 16-тармақтармен толықтырылсын:
"15. Қозғалтқышты газ тәрізді отынмен (сығылған табиғи газбен (СТГ), сұйытылған мұнай газымен (СМГ) қоректендіруге арналған жабдыққа және оны орнатуға қойылатын талаптар
15.1. Тракторларға тек БҰҰ № 67 (01) қағидалары бойынша типін ресми бекітуге қатысты хабарлама негізінде берілген немесе БҰҰ № 110 (00)қағидалары бойынша 1958 жылғы 20 наурызда Женевада жасалған Доңғалақты көлік құралдарына, доңғалақты көлік құралдарында орнатылуы және/немесе пайдаланылуы мүмкін жабдықтау заттары мен бөлшектерге арналған бірыңғай техникалық нұсқамаларды қабылдау туралы және осы нұсқамалардың негізінде берілетін ресми бекітулерді өзара мойындау шарттары туралы келісімге сәйкес берілген сәйкестік сертификаты бар газ-баллон жабдығын ғана орнатуға жол беріледі.

130 ≤ Р ≤ 560
3,5
1,0
6,0
0,2
75 ≤ Р < 130
5,0
1,0
6,0
0,3
37 ≤ Р < 75
5,0
1,3
7,0
0,4
19 ≤ Р < 37
5,5
1,5
8,0
0,8
Допускается применение значений, приведенных в таблице 5.3, до 1 сентября 2022 г.";
о) дополнить пунктами 15 и 16 следующего содержания:
"15. Требования к оборудованию для питания двигателя газообразным топливом (компримированным природным газом (КПГ), сжиженным нефтяным газом (СНГ)) и к его установке
15.1. На тракторы допускается устанавливать только газобаллонное оборудование, имеющее сертификат соответствия, выданный на основании сообщения, касающегося официального утверждения типа по Правилам ООН № 67 (01) или Правилам ООН № 110 (00), выданного в соответствии с Соглашением о принятии единообразных технических предписаний для колесных транспортных средств, предметов оборудования и частей, которые могут быть установлены и/или использованы на колесных транспортных средствах, и об условиях взаимного признания официальных утверждений, выдаваемых на основе этих предписаний, заключенным в Женеве 20 марта 1958 г.

15.1.1. Әрбір газ баллонының Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 18 қарашадағы № 211 шешімімен бекітілген бірыңғай нысан бойынша газ баллонын дайындаушы ресімдеген паспорты болуы тиіс.
15.1.2. Тракторға орнатылған әрбір газ баллонында оның сериялық нөмірі және "СТГ" немесе "СМГ" белгіленімі өшірілмейтін түрде нақты жазылуы тиіс.
15.2. Қозғалтқышты газ тәрізді отынмен (сығылған табиғи газбен (СТГ), сұйытылған мұнай газымен (СМГ) қоректендіру жүйесіне (бұдан әрі – қоректендіру жүйесі), оны орналастыруға және орнатуға қойылатын талаптар
15.2.1. Қоректендіру жүйесінің барлық элементтері тиісті түрде (қатаң) бекітілуі тиіс.
15.2.2. Қоректендіру жүйесі оның зақымданудан барынша мүмкін қорғалуы қамтамасыз етілетіндей етіп орнатылуы тиіс.
15.2.3. Қоректендіру жүйесіне ешқандай құрылғылар қосылмауға тиіс (трактор қозғалтқышының және кабинаны жылыту жүйесінің тиісті жұмысын қамтамасыз ету үшін аса қажет болатын құрылғыларды қоспағанда).
15.2.4. Тракторлар қуат жүйесіне қосылған кабинаны жылыту жүйесімен жабдықталуы мүмкін. Кабинаны жылыту жүйесінің болуы, егер ол өрт қауіпсіз болса және қоректендіру жүйесінің қалыпты жұмыс істеуіне әсер етпесе ғана рұқсат етіледі.
15.2.5. Қоректендіру жүйесінің ешқандай элементі, оның ішінде қоректендіру жүйесі жабдығының бір бөлігі болып табылатын кез келген қорғау құрылғысы (материалы) трактордың сыртқы габариттерінен шығып тұрмауы тиіс.
15.2.6. Қоректендіру жүйесінің ешқандай элементтері, егер қоректендіру жүйесі жабдығының осындай элементтерінде тиісті жылу қорғау қаптамасы болмаса, қозғалтқыштың пайдаланылған газдарын шығару жүйесінен немесе ұқсас жылу көзінен 100 мм аз қашықтықта орналастырылмауға тиіс.
15.2.7. Қоректендіру жүйесінде жабдықтың мынадай элементтері болуы тиіс:
баллон (баллондар);
манометр немесе отын деңгейін көрсеткіш;
сақтандырғыш құрылғы (белгілі бір температурада іске қосылатын);
баллоннның автоматты клапаны;
қолмен басқарылатын клапан;
қысымды реттегіш;
газ беруді реттегіш;
шектеуші құрылғы;
газ-ауа араластырғыш;
толтыру блогы немесе торабы;
электрондық басқару блогы (электрондық жүйелер үшін);
икемді және қатты отын өткізгіштер;
арматура.
15.2.8. Қосымша автоматты клапан қысым реттегіші бар бір торапта орындалуы мүмкін.
Қосымша автоматты клапан отын құбырына қысым реттегішінен барынша жақын қашықтықта орнатылуы мүмкін.
15.2.9. Баллон баллонды (баллондарды) бекіту тораптарымен жанасуды қоспағанда, металл беттер арасында байланыс болмайтындай етіп орнатылады.

15.1.1. На каждый газовый баллон должен иметься паспорт, оформленный изготовителем газового баллона по единой форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 ноября 2014 г. № 211.
15.1.2. На каждом газовом баллоне, установленном на трактор, должны быть четко нанесены нестираемым образом его серийный номер и обозначение "СНГ" или "КПГ".
15.2. Требования к системе питания двигателя газообразным топливом (компримированным природным газом (КПГ), сжиженным нефтяным газом (СНГ)) (далее – система питания), к ее размещению и установке
15.2.1. Все элементы системы питания должны быть надлежащим образом (жестко) закреплены.
15.2.2. Система питания должна устанавливаться таким образом, чтобы обеспечивалась ее максимально возможная защита от повреждений.
15.2.3. К системе питания не должны подсоединяться никакие устройства (за исключением тех, наличие которых строго необходимо для обеспечения надлежащей работы двигателя трактора, и системы подогрева кабины).
15.2.4. Тракторы могут оснащаться системой подогрева кабины, которая подсоединяется к системе питания. Наличие системы подогрева кабины разрешается только в том случае, если она пожаробезопасна и не влияет на нормальное функционирование системы питания.
15.2.5. Никакой элемент системы питания, в том числе любое защитное устройство (материал), являющийся частью оборудования системы питания, не должен выступать за внешние габариты трактора.
15.2.6. Никакие элементы системы питания не должны располагаться на расстоянии менее 100 мм от системы выпуска отработавших газов двигателя или аналогичного источника тепла, если такие элементы оборудования системы питания не имеют надлежащего теплозащитного кожуха.
15.2.7. Система питания должна иметь следующие элементы оборудования:
баллон (баллоны);
манометр или указатель уровня топлива;
предохранительное устройство (срабатывающее при определенной температуре);
автоматический клапан баллона;
клапан с ручным управлением;
регулятор давления;
регулятор подачи газа;
ограничительное устройство;
газовоздухосмеситель;
заправочный блок или узел;
электронный блок управления (для электронных систем);
гибкие и жесткие топливопроводы;
арматура.
15.2.8. Дополнительный автоматический клапан может быть выполнен в одном узле с регулятором давления.
Дополнительный автоматический клапан может устанавливаться в топливопроводе на максимально близком расстоянии от регулятора давления.
15.2.9. Баллон устанавливается таким образом, чтобы не происходило контакта между металлическими поверхностями, за исключением контакта с узлами крепления баллона (баллонов).

15.2.10. Пайдалануға дайын тракторда газ баллоны мен тірек беті (топырақ) арасындағы қашықтық кемінде 200 мм болуы тиіс.
15.2.11. Автоматты клапан әр баллонға тікелей орнатылады.
Баллонның автоматты клапаны оталдыру кілтінің жағдайына қарамастан қозғалтқышты ажыратқан кезде отын беру тоқтайтындай түрде іске қосылуға және қозғалтқыш жұмыс істемеген кезде жабық күйде қалуға тиіс. Диагностикалық мақсаттар үшін екі секунд кідіріске жол беріледі.
15.2.12. Шектеу құрылғысы отын баллонында (отын баллондарында) баллонның автоматты клапанына орнатылады.
15.2.13. Қол бұрандасы баллонға мықтап бекітіледі және оны автоматты клапанға орнатуға болады.
15.2.14. Қатты отын өткізгіштер тоттанбайтын болаттан немесе тоттануға қарсы жабыны бар болаттан жасалған тұтас тартылған түтіктер түріндегі жіксіз материалдан дайындалуы тиіс.
15.2.15. Қатты және иілгіш отын өткізгіштері дірілге немесе сыртқы жүктемелерге ұшырамайтындай етіп бекітілуі тиіс.
Бекіту нүктесінде иілгіш немесе қатты отын өткізгіштері металл бөлшектерінің арасында байланыс болмайтындай етіп орнатылуы тиіс.
Қатты және иілгіш отын өткізгіштері домкрат қойылатын нүктелер орналасқан жерде орналастырылмауы тиіс.
Ашық учаскелерде отын өткізгіштері қорғаныш материалмен жабылуы тиіс.
15.2.16. Дәнекерленген немесе пісірілген қосылыстарға, сондай-ақ бекіту гайкалары бар бұрандалы қосылыстарға жол берілмейді.
Қосылыстар саны аз болуға тиіс.
Барлық қосылыстар қарап тексеруге болатын жерлерде орналасуға тиіс.
15.2.17. Жанармай құю блогы трактордың сыртқы жағында немесе қозғалтқыш бөлігінде орналасуға тиіс.
Жанармай құю блогын бекіту оның айналу мүмкіндігін болдырмауға және оны кірден және ылғалдан қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
15.2.18. Қоректендіру жүйесінің электр жабдығы артық жүктемелерден қорғалуы тиіс.
Электр қосылыстары мен электр жабдығы элементтерінің конструкциясы электр ұшқынының пайда болу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
16. Жарықтандыру және жарық сигнализациясы құрылғыларына қойылатын қосымша талаптар
16.1. Тұрақты ашық жарық аспаптарын орнату олардың мақсатына сәйкес келмейтін тіркемелерде кез келген жарық құралдары ашылатындай, соның ішінде қолмен ашылатындай түрде жасалуы мүмкін.
Мұндай жарық аспаптарын пайдалану тәртібі пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленеді.
16.2. Қызғылт сары түсті бүйірлік жарық қайтарғыштарды пайдалануға жол беріледі.
16.3. Мүше мемлекеттің (мүше мемлекеттердің) заңнамасында осы талап болмаған кезде "Баяу жүретін көлік құралы" белгісін орнатпауға жол беріледі.".

15.2.10. На готовом к эксплуатации тракторе расстояние между газовым баллоном и опорной поверхностью (грунтом) должно составлять не менее 200 мм.
15.2.11. Автоматический клапан устанавливается непосредственно на каждом баллоне.
Автоматический клапан баллона должен срабатывать таким образом, чтобы подача топлива прекращалась при выключении двигателя независимо от положения ключа зажигания, и оставаться в закрытом положении при неработающем двигателе. Для диагностических целей допускается задержка в две секунды.
15.2.12. Ограничительное устройство устанавливается в топливном баллоне (топливных баллонах) на автоматическом клапане баллона.
15.2.13. Ручной вентиль жестко крепится на баллоне и может быть встроен в автоматический клапан.
15.2.14. Жесткие топливопроводы должны быть изготовлены из бесшовного материала в виде цельнотянутых трубок из нержавеющей стали или из стали с антикоррозионным покрытием.
15.2.15. Жесткие и гибкие топливопроводы должны крепиться таким образом, чтобы они не подвергались вибрации или внешним нагрузкам.
В точке крепления гибкие или жесткие топливопроводы должны устанавливаться таким образом, чтобы не было контактов между металлическими деталями.
Жесткие и гибкие топливопроводы не должны размещаться в месте расположения точек поддомкрачивания.
На открытых участках топливопроводы должны покрываться защитным материалом.
15.2.16. Паяные или сварные соединения, а также резьбовые соединения с упорными гайками не допускаются.
Количество соединений должно быть минимальным.
Все соединения должны находиться в доступных для осмотра местах.
15.2.17. Заправочный блок должен размещаться с внешней стороны трактора или в моторном отсеке.
Крепление заправочного блока должно исключать возможность его вращения и обеспечивать его защиту от грязи и влаги.
15.2.18. Электрооборудование системы питания должно быть защищено от перегрузок.
Конструкция электрических соединений и элементов электрооборудования должна исключать возможность образования электрической искры.
16. Дополнительные требования к устройствам освещения и световой сигнализации
16.1. На прицепах, для которых установка постоянно открытых световых приборов несовместима с их назначением, любые световые приборы могут быть выполнены открывающимися, в том числе вручную.
Порядок использования таких световых приборов устанавливается в руководстве по эксплуатации.
16.2. Допускается использование боковых световозвращателей оранжевого цвета.
16.3. Допускается не устанавливать знак "Тихоходное транспортное средство" при отсутствии данного требования в законодательстве государства-члена (государств-членов).".