Кеден одағы Комиссиясының ақ қантқа және құрақ шикі қантына қатысты кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 140 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 43 және 45-баптарына, Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 16-тармағына, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 1 қосымшаның 7 және 16-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Кеден одағы комиссиясының "Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік-тарифтік реттеуі туралы" 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімінің 7-тармағы мынадай мазмұндағы 7.1.37-тармақшамен толықтырылсын:
"7.1.37. ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 99 100 кодымен сыныпталатын және тек ішкі нарықта өткізуге немесе құрамында қант бар өнімді өндіруге арналған, Армения Республикасының уәкілетті органы берген және тауардың саны мен осындай тауарды әкелуді жүзеге асыратын ұйымдар туралы мәліметтерді қамтитын, әкелінетін тауардың нысаналы мақсатын растау кеден органдарына ұсынылған кезде Армения Республикасына 60 мың тоннадан аспайтын көлемде әкелінетін ақ қант.
ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 99 100 кодымен сыныпталатын және тек ішкі нарықта сатуға немесе құрамында қант бар өнімдерді өндіруге арналған және ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 13 және 1701 14 қосалқы позицияларындағы, өнеркәсіптік өңдеуге арналған құрақ шикі қанты, Беларусь Республикасына 100 мың тоннадан аспайтын, Қазақстан Республикасына 250 мың тоннадан аспайтын, Қырғыз Республикасына 70 мың тоннадан аспайтын және Ресей Федерациясына 300 мың тоннадан аспайтын жиынтық көлемде әкелінетін, тиісінше Беларусь Республикасының уәкілетті органы, Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органы, Қырғыз Республикасының уәкілетті органы және Ресей Федерациясының ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органы берген және тауардың саны және осындай тауарды әкелуді жүзеге асыратын ұйымдар туралы мәліметтерді қамтитын, әкелінетін тауардың нысаналы мақсатын растау кеден органдарына ұсынылған кезде ақ қант. Бұл ретте Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы осы абзацта белгіленген қант әкелудің жиынтық көлемінің шеңберінде құрақ шикі қантын әкелу көлемін есептеу кезінде мынадай формуланы қолданады:
V = V1 × 0,98,
мұнда:
V – қант әкелудің белгіленген жиынтық көлемі шеңберінде құрақ шикі қантын әкелу көлемі;
V1 – құрақ қантын Беларусь Республикасына, Қазақстан Республикасына, Қырғыз Республикасына немесе Ресей Федерациясына әкелудің нақты көлемі;

О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза в отношении сахара белого и сахара-сырца тростникового
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2021 года № 140.
В соответствии со статьями 43 и 45 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 16 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктами 7 и 16 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Пункт 7 Решения Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 г. № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Евразийского экономического союза" дополнить подпунктом 7.1.37 следующего содержания:
"7.1.37. Сахар белый, классифицируемый кодом 1701 99 100 ТН ВЭД ЕАЭС и предназначенный исключительно для реализации на внутреннем рынке или для производства сахаросодержащей продукции, ввозимый в объеме не более 60 тыс. тонн в Республику Армения, при условии представления в таможенные органы подтверждения целевого назначения ввозимого товара, выданного уполномоченным органом Республики Армения и содержащего сведения о количестве товара и организациях, осуществляющих ввоз такого товара.
Сахар белый, классифицируемый кодом 1701 99 100 ТН ВЭД ЕАЭС и предназначенный исключительно для реализации на внутреннем рынке или для производства сахаросодержащей продукции, и сахар-сырец тростниковый субпозиций 1701 13 и 1701 14 ТН ВЭД ЕАЭС, предназначенный для промышленной переработки, ввозимые в совокупном объеме не более 100 тыс. тонн в Республику Беларусь, 250 тыс. тонн в Республику Казахстан, 70 тыс. тонн в Кыргызскую Республику и 300 тыс. тонн в Российскую Федерацию, при условии представления в таможенные органы подтверждения целевого назначения ввозимого товара, выданного уполномоченным органом Республики Беларусь, уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере сельского хозяйства, уполномоченным органом Кыргызской Республики и уполномоченным органом Российской Федерации в сфере сельского хозяйства соответственно и содержащего сведения о количестве товара и организациях, осуществляющих ввоз такого товара. При этом Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация при расчете объема ввоза сахара-сырца тростникового в рамках установленного настоящим абзацем совокупного объема ввоза сахара применяют следующую формулу:
где:
V – объем ввоза сахара-сырца тростникового в рамках установленного совокупного объема ввоза сахара;
V1 – фактический объем ввоза сахара-сырца тростникового в Республику Беларусь, Республику Казахстан, Кыргызскую Республику или Российскую Федерацию;

0,98 – түзету коэффициенті.
Армения Республикасының, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының үкіметтері осы тармақта көзделген тарифтік жеңілдікті қолдана отырып әкелінетін қанттың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағына қайта жіберілмейтініне кепілдік береді.
Осы тармақта көзделген тарифтік жеңілдік өздеріне қатысты тауарларға арналған декларация ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған), ал тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығарылған жағдайда – тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 140 шешімі күшіне енген күннен бастап 2022 жылғы 31 тамызды қоса алғанда, мүше мемлекеттің кеден органы тіркеген тауарларға қатысты беріледі.".
2. Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 15 шілдедегі № 728 шешімімен бекітілген Тауарлардың жекелеген санаттарын Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына әкелу кезінде кедендік баждарды төлеуден босатуды қолдану тәртібінің 15-тармағындағы "7.1.34" деген цифрлар "7.1.37" деген цифрлармен ауыстырылсын.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп, осы Шешімнің 1-тармағында көрсетілген тарифтік жеңілдікті қолдана отырып, әлемдік және орташа келісімшарттық бағалар мен қант әкелудің нақты көлеміне, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ішкі нарығындағы өткізу көлеміне мониторингті жүзеге асырсын, жүргізілген мониторинг нәтижелері туралы 2022 жылғы наурыз – сәуірде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің отырысында баяндасын. және қант нарығындағы жағдайды ескере отырып, тарифтік жеңілдік түрін өзгерту туралы ұсыныстар берсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смайылов
А. Кожошев
А. Оверчук

0,98 – корректирующий коэффициент.
Правительства Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации гарантируют, что сахар, ввозимый с применением тарифной льготы, предусмотренной настоящим пунктом, не будет перенаправлен на территории других государств – членов Евразийского экономического союза.
Тарифная льгота, предусмотренная настоящим пунктом, предоставляется в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых декларация на товары, а в случае выпуска товаров до подачи декларации на товары – заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары зарегистрированы таможенным органом государства-члена с даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2021 г. № 140 по 31 августа 2022 г. включительно.".
2. В пункте 15 Порядка применения освобождения от уплаты таможенных пошлин при ввозе отдельных категорий товаров на единую таможенную территорию Таможенного союза, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 15 июля 2011 г. № 728, цифры "7.1.34" заменить цифрами "7.1.37".
3. Коллегии Евразийской экономической комиссии совместно с государствами – членами Евразийского экономического союза осуществлять мониторинг мировых и средних контрактных цен и фактического объема ввоза сахара с применением тарифной льготы, указанной в пункте 1 настоящего Решения, а также объемов реализации на внутреннем рынке государств – членов Евразийского экономического союза, доложить о результатах проведенного мониторинга на заседании Совета Евразийской экономической комиссии в марте – апреле 2022 г. и представить предложения по изменению вида тарифной льготы с учетом ситуации на рынке сахара.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Кожошев А. Оверчук