"Асыл тұқымды мал және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 69 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың 30-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған "Асыл тұқымды мал және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидалары бекітілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының міндетін
уақытша атқарушы
В. Назаренко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 26 сәуірдегі
№ 69 шешімімен
БЕКІТІЛДІ
"Асыл тұқымды жануарлар және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін іске асыру ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Асыл тұқымды жануарлар және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін (бұдан әрі – жалпы процесс) іске асыруға қойылатын талаптарды, құзыретіне асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелері жататын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі тиісінше – уәкілетті органдар, мүше мемлекеттер, Одақ) және Еуразиялық экономикалық комиссия) жүзеге асыратын функцияларды, олардың арасында ақпарат алмасу тәртібін, жалпы процесті іске асыру кезінде берілетін және жарияланатын ақпараттың құрамын айқындайды.
2.  Осы Қағидалар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт), 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) ережелеріне сәйкес, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 132 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ мүшелер мемлекеттер арасында айырбастауға жататын асыл тұқымды жануарлар мен селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер құрамын ескере отырып әзірленді.

Об утверждении Правил реализации общего процесса "Формирование, ведение и использование базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 апреля 2022 года № 69.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации общего процесса "Формирование, ведение и использование базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства".
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Назаренко
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 26 апреля 2022 г. № 69
Правила реализации общего процесса "Формирование, ведение и использование базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют требования к реализации общего процесса "Формирование, ведение и использование базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства" (далее – общий процесс), функции, осуществляемые уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, к компетенции которых относятся вопросы племенного животноводства (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены, Союз), и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия), порядок обмена информацией между ними, состав передаваемой и публикуемой информации при реализации общего процесса.
2. Настоящие Правила разработаны в соответствии с положениями Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор), Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза от 25 октября 2019 года (далее – Соглашение), а также с учетом состава сведений о племенных животных и селекционных достижениях, подлежащих обмену между государствами – членами Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 октября 2020 г. № 132.

3.  Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"асыл тұқымды жануарлар және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқор" – асыл тұқымды мал туралы дереқордан және селекциялық жетістіктер туралы дерекқордан тұратын жалпы ақпараттық ресурс;
"асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқор" – мүше мемлекеттер арасында өткізілетін асыл тұқымды жануарлар және олардың асыл тұқымдық өнімі (материалы) туралы мәліметтерді қамтитын жалпы ақпараттық ресурс;
"селекциялық жетістіктер туралы дерекқор" – мүше мемлекеттердің аумақтарында өсірілетін ауыл шаруашылығы жануарларының тұқымдары, типтері, желілері мен кросстары, олардың сипаттамалары және өсіру орындары туралы мәліметтерді қамтитын жалпы ақпараттық ресурс;
"мүдделі тұлғалар" – мүше мемлекеттердің аумақтарында қызметін жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілер, талдау орталықтары, асыл тұқымдық шаруашылықтар, мал шаруашылығы өнімін өндірушілер, сондай-ақ асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқордан алынған мәліметтерді және өз қызметіндегі селекциялық жетістіктер туралы дерекқордан алынған мәліметтерді пайдаланатын жеке тұлғалар;
"ұлттық ақпараттық ресурстар" – уәкілетті органдар қалыптастыратын және жүргізетін асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерді және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық ресурстар;
"асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтер" – асыл тұқымды жануарлар және селекциялық жетістіктер туралы дерекқорда қамтылған асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтер;
"селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер" – асыл тұқымды жануарлар мен селекциялық жетістіктер туралы дерекқорда қамтылған селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Шартта және Келісімде айқындалған мағыналарда қолданылады.
II. Жалпы процесті іске асырудың мақсаттары мен міндеттері
4.  Жалпы процесті іске асырудың мақсаттары:
а)  ұсынылатын мәліметтердің сапасын арттыру және олардың анықтығына қосымша кепілдіктерді қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттердің асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтер және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер алмасу бөлігінде өкілеттіктерін іске асыруы үшін жағдайлар жасау;
б)  Одақ аумағында өсірілетін ауыл шаруашылығы жануарларының тұқымдары, типтері, желілері мен кросстары, олардың сипаттамалары және өсіру орындары туралы мал шаруашылығы өнімін өндірушілер мен өзге де мүдделі тұлғалардың хабардар болуын арттыру есебінен асыл тұқымды өнімнің өзара сауда көлемін ұлғайту болып табылады.

3. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"база данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства" – общий информационный ресурс, состоящий из базы данных о племенных животных и базы данных о селекционных достижениях;
"база данных о племенных животных" – общий информационный ресурс, содержащий сведения о племенных животных и их племенной продукции (материале), перемещаемых между государствами-членами;
"база данных о селекционных достижениях" – общий информационный ресурс, содержащий сведения о разводимых на территориях государств-членов породах, типах, линиях и кроссах сельскохозяйственных животных, их характеристиках и местах разведения;
"заинтересованные лица" – хозяйствующие субъекты, осуществляющие деятельность на территориях государств-членов, аналитические центры, племенные хозяйства, производители животноводческой продукции, а также физические лица, использующие сведения из базы данных о племенных животных и сведения из базы данных о селекционных достижениях в своей деятельности;
"национальные информационные ресурсы" – информационные ресурсы, содержащие сведения о племенных животных и сведения о селекционных достижениях, которые формируются и ведутся уполномоченными органами;
"сведения о племенных животных" – сведения о племенных животных, содержащиеся в базе данных о племенных животных и селекционных достижениях;
"сведения о селекционных достижениях" – сведения о селекционных достижениях, содержащиеся в базе данных о племенных животных и селекционных достижениях.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Договором и Соглашением.
II. Цели и задачи реализации общего процесса
4. Целями реализации общего процесса являются:
а) создание условий для реализации государствами-членами полномочий в части обмена сведениями о племенных животных и сведениями о селекционных достижениях в области племенного животноводства в целях повышения качества представляемых сведений и обеспечения дополнительных гарантий их достоверности;
б) увеличение объемов взаимной торговли племенной продукцией за счет повышения информированности производителей животноводческой продукции и иных заинтересованных лиц о разводимых на территории Союза породах, типах, линиях и кроссах сельскохозяйственных животных, их характеристиках и местах разведения.

5.  Мақсаттарға қол жеткізу мынадай міндеттерді шешу есебінен қамтамасыз етіледі:
а)  уәкілетті органдар ұсынатын ұлттық ақпараттық ресурстардан алынған ақпарат негізінде Комиссияның асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқорды және селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды құруы, қалыптастыруы және жүргізуі;
б)  сұрау салу бойынша уәкілетті органдардың асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқордан және селекциялық жетістіктер туралы дерекқордан автоматты режимде ақпарат алуын қамтамасыз ету;
в)  осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес Одақтың ақпараттық порталында орналастырылған асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерге және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету.
III.  Жалпы процеске қатысушылар
6. Жалпы процеске қатысушылар:
а) уәкілетті органдар;
б) Комиссия;
в) мүдделі тұлғалар.
7.  Жалпы процесті іске асыру шеңберінде уәкілетті органдар мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) ұлттық ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және жүргізу;
б) асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқорды және селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру үшін Комиссияға ұлттық ақпараттық ресурстардан мәліметтер ұсыну;
в) сұрау салу бойынша асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтер және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер алу.
8.  Жалпы процесті іске асыру шеңберінде Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) уәкілетті органдар ұсынатын ұлттық ақпараттық ресурстардан алынған мәліметтер негізінде асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқорды және селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру және жүргізу;
б) Одақтың ақпараттық порталында селекциялық жетістіктер туралы жаңартылған мәліметтерді жариялау;
в) уәкілетті органдарға сұрау салу бойынша асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерді және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді ұсыну;
г) мүдделі тұлғаларға Одақтың ақпараттық порталында асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерді және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді іздеу, алу және өңдеу сервистерін ұсыну.
IV.  Ақпараттық ресурстар мен сервистер
9.  Мүдделі тұлғалардың асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерге және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерге қол жеткізуі осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес Одақтың ақпараттық порталының электрондық сервистері арқылы жүзеге асырылады.
10.  Асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерге қол жеткізу асыл тұқымдық өнімді өткізу процесіне қатысатын мүдделі тұлғалар үшін ғана қамтамасыз етіледі және асыл тұқымды жануардың сәйкестендіру нөмірі бойынша не асыл тұқымдық өнім партиясының сәйкестендіргіші бойынша ақпаратты іздеуді және ұсынуды қамтамасыз ететін Одақтың ақпараттық порталының электрондық сервисі арқылы іске асырылады. Ақпарат № 1 қосымшаға (1 - 22-кестелер) сәйкес мәліметтер құрамына сәйкес ұсынылады.

5. Достижение целей обеспечивается за счет решения следующих задач:
а) создание, формирование и ведение Комиссией базы данных о племенных животных и базы данных о селекционных достижениях на основании информации из национальных информационных ресурсов, представляемой уполномоченными органами;
б) обеспечение получения уполномоченными органами по запросу информации из базы данных о племенных животных и базы данных о селекционных достижениях в автоматическом режиме;
в) обеспечение доступа к сведениям о племенных животных и сведениям о селекционных достижениях, размещенным на информационном портале Союза, в соответствии с пунктами 10 и 11 настоящих Правил.
III. Участники общего процесса
6. Участниками общего процесса являются:
а) уполномоченные органы;
б) Комиссия;
в) заинтересованные лица.
7. В рамках реализации общего процесса уполномоченные органы осуществляют следующие функции:
а) формирование и ведение национальных информационных ресурсов;
б) представление в Комиссию сведений из национальных информационных ресурсов для формирования базы данных о племенных животных и базы данных о селекционных достижениях;
в) получение по запросу сведений о племенных животных и сведений о селекционных достижениях.
8. В рамках реализации общего процесса Комиссия осуществляет следующие функции:
а) формирование и ведение базы данных о племенных животных и базы данных о селекционных достижениях на основании сведений из национальных информационных ресурсов, представляемых уполномоченными органами;
б) опубликование актуальных сведений о селекционных достижениях на информационном портале Союза;
в) представление уполномоченным органам сведений о племенных животных и сведений о селекционных достижениях по запросу;
г) предоставление заинтересованным лицам сервисов поиска, получения и обработки сведений о племенных животных и сведений о селекционных достижениях на информационном портале Союза.
IV. Информационные ресурсы и сервисы
9. Доступ заинтересованных лиц к сведениям о племенных животных и сведениям о селекционных достижениях осуществляется посредством электронных сервисов информационного портала Союза в соответствии с пунктами 10 и 11 настоящих Правил.
10. Доступ к сведениям о племенных животных обеспечивается только для заинтересованных лиц, участвующих в процессе перемещения племенной продукции, и реализуется посредством электронного сервиса информационного портала Союза, обеспечивающего поиск и представление информации по идентификационному номеру племенного животного либо по идентификатору партии племенной продукции. Информация представляется в соответствии с составом сведений согласно приложению № 1 (таблицы 1 – 22).

11.  Селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер осы Қағидаларға № 1 қосымшада (23-кесте) келтірілген мәліметтер құрамына сәйкес Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.
Селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер барлық мүдделі тұлғалар және Одақтың ақпараттық порталын пайдаланушылар үшін ашық және қолжетімді болып табылады, онда мынадай электрондық сервистер ұсынылған:
мәліметтерді іздеу, сұрыптау және сүзгіден өткізу үшін деректемелерді қамтитын сұрау салу нысанына сәйкес селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді іздеу және ұсыну;
шаруашылықтың байланыс деректері, табын өнімділігінің орташа көрсеткіштері көрсетілген, белгілі бір тұқымның (типтің, желінің, кросстың) асыл тұқымды жануарларын өсіруді жүзеге асыратын шаруашылықтардың орналасуы көрсетілген интерактивті карта;
селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді жаңартуға жазылуды ресімдеу;
Одақтың ақпараттық порталында жарияланған селекциялық жетістіктер туралы мәліметтердің белгілі бір форматтарда түсірілуін қамтамасыз ету;
Одақтың ақпараттық порталында жарияланған мүдделі тұлғалардың сыртқы ақпараттық жүйелерінің сұрау салуы бойынша селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді бағдарламалық интерфейстерді пайдалана отырып автоматтандырылған өңдеу үшін ұсыну.
V.  Ақпараттық өзара іс-қимылдың ерекшеліктері
12.  Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - интеграцияланған жүйе) арқылы жүзеге асырылады.
13.  Мүдделі тұлғалардың сұрау салулары бойынша асыл тұқымды жануарлар туралы мәліметтерді және селекциялық жетістіктер туралы мәліметтерді ұсыну Одақтың ақпараттық порталы арқылы жүзеге асырылады.
14.  Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде электрондық хабарлардың форматы мен құрылымы интеграцияланған жүйе арқылы жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың (бұдан әрі - технологиялық құжаттар) талаптарына сәйкес айқындалады.
15.  Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл № 2 қосымшаға сәйкес функционалдық схемаларға сәйкес жүзеге асырылады.
16.  Уәкілетті органдар арасында, сондай-ақ уәкілетті органдар мен Комиссия арасында берілетін мәліметтердің құрамы осы Қағидаларға № 1 қосымшада ұсынылған.
17.  Уәкілетті органдар мен Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылы орыс тілінде жүзеге асырылады.
VI.  Жалпы процесті іске асыру жөніндегі іс-шаралар
18.  Комиссия технологиялық құжаттарды әзірлейді және оларды бекітеді.
19.  Комиссия уәкілетті органдар ұсынған мәліметтерді алуды және сақтауды және мұндай мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.

11. Сведения о селекционных достижениях публикуются на информационном портале Союза в соответствии с составом сведений, приведенным в приложении № 1 к настоящим Правилам (таблица 23).
Сведения о селекционных достижениях являются открытыми и доступны для всех заинтересованных лиц и пользователей информационного портала Союза, на котором представлены следующие электронные сервисы:
поиск и представление сведений о селекционных достижениях в соответствии с формой запроса, содержащей реквизиты для поиска, сортировки и фильтрации сведений;
интерактивная карта с отображением размещения хозяйств, осуществляющих разведение племенных животных определенной породы (типа, линии, кросса), с указанием контактных данных хозяйства, средних показателей продуктивности стада;
оформление подписки на обновление сведений о селекционных достижениях;
обеспечение выгрузки опубликованных на информационном портале Союза сведений о селекционных достижениях в определенных форматах;
представление опубликованных на информационном портале Союза сведений о селекционных достижениях по запросу от внешних информационных систем заинтересованных лиц для автоматизированной обработки с использованием программных интерфейсов.
V. Особенности информационного взаимодействия
12. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами и Комиссией осуществляется посредством интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система).
13. Представление сведений о племенных животных и сведений о селекционных достижениях по запросам заинтересованных лиц осуществляется посредством информационного портала Союза.
14. При информационном взаимодействии между уполномоченными органами и Комиссией формат и структура электронных сообщений определяются в соответствии с требованиями технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса посредством интегрированной системы (далее – технологические документы).
15. Информационное взаимодействие при реализации общего процесса осуществляется в соответствии с функциональными схемами согласно приложению № 2.
16. Состав сведений, передаваемых между уполномоченными органами, а также между уполномоченными органами и Комиссией, представлен в приложении № 1 к настоящим Правилам.
17. Информационное взаимодействие уполномоченных органов и Комиссии осуществляется на русском языке.
VI. Мероприятия по реализации общего процесса
18. Комиссия разрабатывает технологические документы и утверждает их.
19. Комиссия обеспечивает получение и хранение сведений, представленных уполномоченными органами, и опубликование таких сведений на информационном портале Союза.

20.  Уәкілетті органдар технологиялық құжаттар талаптарының орындалуын қамтамасыз ету үшін тиісті ақпараттық жүйелерді әзірлеуді (пысықтауды) және оларды интеграцияланған жүйенің ұлттық сегменттеріне қосуды қамтамасыз етеді.
21.  Жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімінің орындалуын үйлестіруді, жалпы процесті іске асыру мониторингі мен нәтижелерін талдауды Комиссия жүзеге асырады.
"Асыл тұқымды жануарлар
және асыл тұқымды мал
шаруашылығы саласындағы
селекциялық жетістіктер
туралы дерекқорды
қалыптастыру, жүргізу және
пайдалану" жалпы процесін
іске асыру қағидаларына
№ 1 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасында асыл тұқымды жануарлар және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану кезінде берілетін мәліметтердің ҚҰРАМЫ
1.  Осы құжат асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы асыл тұқымды жануарлар және селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану кезінде уәкілетті органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасында электрондық түрде берілетін мәліметтердің құрамын айқындайды.
2.  Технологиялық құжаттарды әзірлеу кезеңінде мәліметтердің құрамы нақтыланады, сондай-ақ электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматы мен құрылымы айқындалады.
3.  Жалпы процесті іске асыру шеңберінде құрамы 1 - 23-кестелерде келтірілген мәліметтер беріледі.
4.  Кестелерде мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"элементтің атауы" - элементтің реттік нөмірі және орныққан немесе ресми сөзбен белгіленуі;
"элементтің сипаттамасы" - элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"ескертпе" - элементтің мақсатын нақтылайтын, оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерінің сөзбен сипатталуы;
"көпт." – элементтердің көптігі (міндеттілік (опционалдық) және элементтің ықтимал қайталану саны).
5.  Берілетін деректер элементтерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – элемент міндетті, қайталауға жол берілмейді;
1..* – элемент міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..1 – элемент опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – элемент опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін.
1-кесте
Асыл тұқымды жануарлар және олардың асыл тұқымдық өнімі (материалы) туралы мәліметтердің құрамы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Жүк жөнелтуші
жөнелтуші ұйым және оның орналасқан жері туралы мәліметтер
элемент:
жөнелтуші ұйымның атауын;
жөнелтуші ұйымның мекенжайын көрсетуге арналған
1

20. Уполномоченные органы обеспечивают разработку (доработку) соответствующих информационных систем для обеспечения выполнения требований технологических документов и их подключение к национальным сегментам интегрированной системы.
21. Координация выполнения процедуры введения в действие общего процесса, мониторинг и анализ результатов реализации общего процесса осуществляются Комиссией.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Правилам реализации общего процесса
"Формирование, ведение и использование
базы данных о племенных
животных и селекционных
достижениях в области
племенного животноводства"
СОСТАВ
сведений, передаваемых между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при формировании, ведении и использовании базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства
1. Настоящий документ определяет состав сведений, передаваемых в электронном виде между уполномоченными органами и Евразийской экономической комиссией при формировании, ведении и использовании базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства.
2. На этапе разработки технологических документов детализируется состав сведений, а также определяются формат и структура электронных документов и сведений.
3. В рамках реализации общего процесса передаются сведения, состав которых приведен в таблицах 123.
4. В таблицах формируются следующие поля (графы):
"наименование элемента" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение элемента;
"описание элемента" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"примечание" – текст, уточняющий назначение элемента, определяющий правила его формирования (заполнения) или словесное описание возможных значений элемента;
"мн." – множественность элементов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений элемента).
5. Для указания множественности элементов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – элемент обязателен, повторения не допускаются;
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
0..1 – элемент опционален, повторения не допускаются;
0..* – элемент опционален, может повторяться без ограничений.
Таблица 1
Состав сведений о племенных животных и их племенной продукции (материале)
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Грузоотправитель
сведения об организации-отправителе и ее местонахождении
элемент предназначен для указания:
наименования организации-отправителя;
адреса организации-отправителя
1

2. Жүк алушы
алушы туралы мәліметтер
элемент: алушы заңды тұлғаның атауын немесе алушы жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын;
алушының мекенжайын көрсетуге арналған
1
3. Асыл тұқымдық өнімнің түрі
өткізілетін асыл тұқымды жануардың немесе асыл тұқымдық өнім (материал) партиясының түрі туралы мәліметтер
элемент: асыл тұқымдық өнім түрін (асыл тұқымдық өнім түрінің кодтық белгілемесі); өнімділік бағытны (бар болса, асыл тұқымды жануарлар үшін толтырылады) көрсетуге арналған
0..1
4. Асыл тұқымды жануар немесе асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) партиясы
өткізілетін асыл тұқымды жануар немесе асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) партиясы туралы мәліметтер
элемент осы қосымшаның 222-кестелеріне сәйкес салынған құрылымды қамтиды
1..*
5. Партия сәйкестендіргіші
асыл тұқымдық өнім партиясының сәйкестендіргіші
0..1
2-кесте
Сүтті өнімділік бағытындағы ірі қара малдың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Лақап аты
асыл тұқымды жануардың толық лақап аты
тұқымдық бұқалар үшін көрсетіледі
0..1
2. Тұқымның атауы
асыл тұқымды жануардың тұқымы және тұқымдылығы туралы мәліметтер
элемент:
тұқымның атауын (ауыл шаруашылығы жануары тұқымының кодтық белгілемесі);
пайыздық қатынастағы тұқымға тиістілігін көрсетуге арналған
1..*
3. Туған күні
асыл тұқымды жануардың туған күні
туған күні, айы, жылы көрсетіледі
1
4. Жынысы
асыл тұқымды жануардың жынысы
элемент асыл тұқымды жануардың жынысын ықтимал мәндерімен көрсетуге арналған:
M – еркек;
F – ұрғашы
1
5. Сәйкестендіру нөмірі
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі асыл тұқымды жануардың сәйкестендіру нөмірі
1
6. Түсі
асыл тұқымды жануардың түсі
элемент ықтимал мәндері бар асыл тұқымды жануардың түсін көрсетуге арналған:
B&W – қара-ала;
R&W – қызыл-ала;
B/R – негізінен қара-ала,
бірақ денесінің жеке бөліктері (құлақ, мұрын, арқа) белгілі бір қызғылт түске ие;
W/B – негізінен ақ, бірақ денесінің кейбір бөліктерінде қара дақтар бар;
G – сұр;
RN – сұрғылт;
BC – қоңыр;
AB – тегіс қара;
AR – тегіс қызыл;
AW – тегіс ақ;
өзгесі
Қолайлы белгілеме (өзге) болмаған жағдайда түсінің атауы толық көрсетіледі
1
7. Туған жері
асыл тұқымды жануардың туған жері туралы мәліметтер
элемент:
туған кезде осы жануарға иелік ететін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
8. Меншік иесі
асыл тұқымды жануардың меншік иесі туралы мәліметтер
элемент:
сату кезінде осы жануарға меншік құқығы бар ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
меншік иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1

2. Грузополучатель
сведения о получателе
элемент предназначен для указания:
наименования юридического лица – получателя или фамилии, имени и отчества физического лица – получателя;
адреса получателя
1
3. Вид племенной продукции
сведения о виде перемещаемого племенного животного или партии племенной продукции (материала)
элемент предназначен для указания:
вида племенной продукции (кодового обозначения вида племенной продукции);
направления продуктивности (заполняется для племенных животных при наличии)
0..1
4. Племенное животное или партия племенной продукции (материала)
сведения о перемещаемом племенном животном или партии племенной продукции (материала)
элемент содержит вложенную структуру в соответствии с таблицами 222 настоящего приложения
1..*
5. Идентификатор партии
идентификатор партии племенной продукции
0..1
Таблица 2
Детализированное описание крупного рогатого скота молочного направления продуктивности
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Кличка
полная кличка племенного животного
указывается для быков-производителей
0..1
2. Наименование породы
сведения о породе и породности племенного животного
элемент предназначен для указания:
наименования породы (кодового обозначения породы сельскохозяйственного животного);
принадлежности к породе в процентном соотношении
1..*
3. Дата рождения
дата рождения племенного животного
указываются день, месяц, год рождения
1
4. Пол
пол племенного животного
элемент предназначен для указания пола племенного животного с возможными значениями:
M – самец;
F – самка
1
5. Идентификационный номер
идентификационный номер племенного животного в реестре учета племенных животных
1
6. Масть
масть племенного животного
элемент предназначен для указания масти племенного животного с возможными значениями:
B&W – черно-пестрая;
R&W – красно-пестрая;
B/R – преимущественно черно-пестрая
но отдельные части тела (уши, морда, спина) имеют специфическую красноватую окраску;
W/B – преимущественно белая, но на отдельных частях тела имеются черные пятна;
G – серая;
RN – чалая;
BC – бурая;
AB – полностью черная;
AR – полностью красная;
AW – полностью белая;
иное
При отсутствии подходящего обозначения (иное) наименование масти указывается полностью
1
7. Место рождения
сведения о месте рождения племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения;
адреса владельца
1
8. Собственник
сведения о собственнике племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи;
адреса собственника
1

9. Рецессивті гендер
генетикалық детерминирленген аурулары, генетикалық ауытқулары және асыл тұқымды жануар сүті ақуыздары гендерінің полиморфизмі туралы мәліметтер
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 2 маусымдағы № 74 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің асыл тұқымдық өніміне молекулярлық генетикалық сараптама жүргізу туралы ережеге сәйкес жүргізілген зертханалық зерттеулер нәтижесінде анықталған генетикалық детерминистік ауруларды, генетикалық ауытқуларды және сүт ақуыздары гендерінің полиморфизмдерін білдіретін аббревиатуралардың тізбесі көрсетіледі
0..1
10. Алу тәсілі
асыл тұқымды жануарды алу тәсілі
элемент ықтимал мәндері бар асыл тұқымды жануарды алу тәсілін көрсетуге арналған:
ET – эмбриотрансплантат (қалыпты);
ETM – әр түрлі манипуляциялар арқылы алынған эмбрион трансплантаты (эмбрионды бөлу, клондау);
ETA – ересек жануарды клондау жолымен алынған эмбрион трансплантаты;
AI – қолдан ұрықтандыру;
NI – қолмен шағылыстыру;
MB – көптеген тұқымдар
MBM – аралас типтегі көптеген тұқымдар;
TW – егіз;
TRI – үшем;
өзгесі
1
11. Төлдеу жеңілдігі индекстері
тұқымдық бұқаға арналған төлдеу жеңілдігі индекстері туралы мәліметтер
элемент тұқымдық бұқаға қатысты төлдеу жеңілдігі индекстерінің мәндерін көрсетуге арналған:
осы тұқымдық бұқаның шәуетімен ұрықтандырылған сиырлар мен құнажындар;
одан туған ұрғашылары
0..*
12. Экстерьерді бағалау
асыл тұқымды жануардың экстерьерін бағалау
элемент асыл тұқымды жануардың экстерьерін ықтимал мәндерімен бағалауды көрсетуге арналған:
EX – үздік (90 - 100 балл);
VG – өте жақсы (85-89 балл);
GP – жақсы плюс (80-84 балл);
G – жақсы (75 – 79 балл);
F – қанағаттанарлық (65 – 74 балл);
P – нашар (50 – 64 балл)
1
13. Өз өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері
асыл тұқымды жануардың өз өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері туралы мәліметтер
төменде келтірілген екі деректеменің біреуі толтырылады
1
13.1. Жас және тұқымдық бұқалар үшін көрсеткіштер
жас және тұқымдық бұқалар үшін өз өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері туралы мәліметтер
элемент:
тірі массасын (кг);
жасын ( жылы, айы, күні көрсетілген) көрсетуге арналған
0..1
13.2. Сиырларға арналған көрсеткіштер
сиырлар үшін өз өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері туралы мәліметтер
элемент ең жоғары лактацияның 305 күнінде (немесе аяқталмаған лактация кезеңінде) анықталған мынадай көрсеткіштерді көрсетуге арналған:
сауу (кг-мен);
аяқталмаған лактацияның ұзақтығы (күндермен) (аяқталған лактация болмаған жағдайда көрсетіледі);
сүт майының құрамы (пайызбен) ;
сүт ақуызының құрамы (пайызбен);
сүт майының шығымы (кг);
сүт ақуызының шығымы (кг)
0..1

9. Рецессивные гены
сведения о генетически детерминированных заболеваниях, генетических аномалиях и полиморфизмах генов белков молока племенного животного
указывается перечень аббревиатур, обозначающих генетически детерминированные заболевания, генетические аномалии и полиморфизмы генов белков молока, которые были выявлены в результате лабораторных исследований, проведенных в соответствии с Положением о проведении молекулярной генетической экспертизы племенной продукции государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 2 июня 2020 г. № 74
0..1
10. Способ получения
способ получения племенного животного
элемент предназначен для указания способа получения племенного животного с возможными значениями:
ET – эмбриотрансплантат (обычный);
ETM – эмбриотрансплантат, полученный с помощью различных манипуляций (деление, клонирование эмбриона);
ETA – эмбриотрансплантат, полученный путем клонирования взрослого животного;
AI – искусственное осеменение;
NI – ручная случка;
MB – множественные роды;
MBM – множественные роды смешанного типа;
TW – двойня;
TRI – тройня;
иное
1
11. Индексы легкости отела
сведения об индексах легкости отела для быка-производителя
элемент предназначен для указания значений индексов легкости отела для быка-производителя в отношении:
коров и нетелей, осемененных спермой данного быка-производителя;
его дочерей
0..*
12. Оценка экстерьера
оценка экстерьера племенного животного
элемент предназначен для указания оценки экстерьера племенного животного с возможными значениями:
EX – отлично (90 – 100 баллов);
VG – очень хорошо (85 – 89 баллов);
GP – хорошо с плюсом (80 – 84 балла);
G – хорошо (75 – 79 баллов);
F – удовлетворительно (65 – 74 балла);
P – плохо (50 – 64 балла)
1
13. Абсолютные показатели собственной продуктивности
сведения об абсолютных показателях собственной продуктивности племенного животного
заполняется один из двух нижеприведенных реквизитов
1
13.1. Показатели для молодняка и быков-производителей
сведения об абсолютных показателях собственной продуктивности для молодняка и быков-производителей
элемент предназначен для указания:
живой массы (в кг);
возраста (с указанием числа лет, месяцев, дней)
0..1
13.2. Показатели для коров
сведения об абсолютных показателях собственной продуктивности для коров
элемент предназначен для указания следующих показателей, определяемых за 305 дней наивысшей лактации (либо за период незаконченной лактации):
удой (в кг);
продолжительность незаконченной лактации (в днях) (указывается в случае отсутствия законченной лактации);
содержание (в процентах) молочного жира;
содержание (в процентах) молочного белка;
выход (в кг) молочного жира;
выход (в кг) молочного белка
0..1

14. Асыл тұқымдық құндылық индексі
асыл тұқымды жануардың асыл тұқымдық құндылығының жалпы және жеке индекстері
элемент асыл тұқымды жануардың асыл тұқымдық құндылығының индекстерін көрсетуге арналған:
жалпы (кешенді);
жеке
1
15. Жануардың тұқым-тегi
асыл тұқымды жануардың тұқым-тегі туралы мәліметтер
элемент ата-енесінің кемінде үш буынына қатысты асыл тұқымды жануардың тұқым-тегін көрсетуге арналған:
Ата-енесінің 1-буыны: мәліметтер осы кестенің 2, 3, 5, 6, 9 – 13 ( егер алу тәсілінің мәні (осы кестенің 10-тармағы) ET, ETM немесе ETA мәндеріне сәйкес келсе толтырылады) 14-тармақтарға сәйкес көрсетіледі;
пробанд ата-енелерінің 2-ші ұрпағы (атасы мен енесі): мәліметтер осы кестенің 2, 3, 5, 6, 9 – 14-тармақтарға сәйкес көрсетіледі;
пробанда ата-енелерінің 3-ұрпағы (арғы енелері мен аталары): осы кестенің 2, 5-тармақтарына сәйкес мәліметтер көрсетіледі
1..*
16. Өсімін молайтушы
асыл тұқымды жануардың өсімін молайтушысы туралы мәліметтер
элемент мынадай өсімін молайтушы туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
лақап аты;
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі тұқымдық бұқаның сәйкестендіру нөмірі;
ұрықтандыру күні;
осы кестенің 9-тармағына сәйкес тұқымдық бұқаның рецессивті гендері;
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі тұқымдық бұқаның ата-енесінің сәйкестендіру нөмірлері;
тұқымдық бұқаның енесінің өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері;
тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері;
эмбриондарды ауыстырып салу күні (эмбриондар трансплантталған жағдайында көрсетіледі);
эмбрионның ата-енесі туралы ақпарат (эмбриондар трансплантталған жағдайда көрсетіледі): мәліметтер осы кестенің 2, 3, 5, 6, 9 – 13 (егер алу тәсілінің мәні (осы кестенің 10-тармағы) ET, ETM немесе ETA мәндеріне сәйкес келсе толтырылады) 14- тармақтарына сәйкес көрсетіледі;
сипаттамасы бар қосымша жол (жынысы бойынша бөлінген шәуетті ұрықтандыру үшін пайдаланған жағдайда, жолда "Sexed Semen, F (M)" жазбасы көрсетіледі)
1
3-кесте
Етті бағыттағы ірі қара малдың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Лақап аты
асыл тұқымды жануардың толық лақап аты
тұқымдық бұқалар үшін көрсетіледі
0..1
2. Тұқымның атауы
асыл тұқымды жануардың тұқымы және тұқымдылығы туралы мәліметтер
элемент:
тұқымның атауын (ауыл шаруашылығы жануары тұқымының кодтық белгілемесі);
пайыздық қатынаста тұқымға тиістілікті көрсетуге арналған
1..*
3. Туған күні
асыл тұқымды жануардың туған күні
туған күні, айы, жылы көрсетіледі
1
4. Жынысы
асыл тұқымды жануардың жынысы
элемент асыл тұқымды жануардың жынысын ықтимал мәндерімен көрсетуге арналған:
M – еркек;
F – ұрғашы
1

14. Индекс племенной ценности
общий и частные индексы племенной ценности племенного животного
элемент предназначен для указания индексов племенной ценности племенного животного:
общего (комплексного);
частного
1
15. Родословная
сведения о родословной племенного животного
элемент предназначен для указания родословной племенного животного в отношении не менее трех поколений предков:
1-го поколения предков пробанда (родителей): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 3, 5, 6, 9 – 13 (заполняется, если значение способа получения (пункт 10 настоящей таблицы) соответствует значениям ET, ETM или ETA), 14 настоящей таблицы;
2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 3, 5, 6, 9 – 14 настоящей таблицы;
3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 5 настоящей таблицы
1..*
16. Воспроизводитель
сведения о воспроизводителе племенного животного
элемент предназначен для указания следующих сведений о воспроизводителе:
кличка;
идентификационный номер быка-производителя в реестре учета племенных животных;
дата осеменения;
рецессивные гены быка-производителя в соответствии с пунктом 9 настоящей таблицы;
идентификационные номера родителей быка-производителя в реестре учета племенных животных;
абсолютные показатели продуктивности матери быка-производителя;
относительные показатели племенной ценности быка-производителя;
дата пересадки эмбрионов (указывается в случае трансплантации эмбрионов);
информация о родителях эмбриона (указывается в случае трансплантации эмбрионов): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 3, 5, 6, 9 – 13 (заполняется, если значение способа получения (пункт 10 настоящей таблицы) соответствует значениям ET, ETM или ETA), 14 настоящей таблицы;
дополнительное поле с описанием (в случае использования для осеменения спермы, разделенной по полу, в поле указывается запись "Sexed Semen, F (M)")
1
Таблица 3
Детализированное описание крупного рогатого скота мясного направления продуктивности
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Кличка
полная кличка племенного животного
указывается для быков-производителей
0..1
2. Наименование породы
сведения о породе и породности племенного животного
элемент предназначен для указания:
наименования породы (кодовое обозначение породы сельскохозяйственного животного);
принадлежности к породе в процентном соотношении
1..*
3. Дата рождения
дата рождения племенного животного
указывается день, месяц, год рождения
1
4. Пол
пол племенного животного
элемент предназначен для указания пола племенного животного с возможными значениями:
M – самец;
F – самка
1

12. Жануардың тұқым-тегі
асыл тұқымды жануардың тұқым-тегі туралы мәліметтер
элемент ата-енесінің кемінде үш буынына қатысты асыл тұқымды жануардың тұқым-тегін көрсетуге арналған:
Ата-енесінің 1-буыны: мәліметтер осы кестенің 2, 5, 6, 9, 11-тармақтарға сәйкес көрсетіледі;
пробанд арғы ата-енелерінің 2-ші ұрпағы (атасы мен енесі): мәліметтер осы кестенің 2, 5-тармақтарға сәйкес көрсетіледі;
пробанда арғы ата-енелерінің 3-ұрпағы (арғы енелері мен аталары): осы кестенің 2, 5-тармақтарына сәйкес мәліметтер көрсетіледі
1..*
13. Өсімін молайтушы
асыл тұқымды жануардың өсімін молайтушысы туралы мәліметтер
элемент мынадай өсімін молайтушы туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
ықтимал мәндері бар құнажынның немесе сиырдың өсімін молайту әдісі:
қолмен шағылыстыру (NI);
қолдан ұрықтандыру (AI);
трансплантация эмбриона (ET);
лақап аты;
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі тұқымдық бұқаның сәйкестендіру нөмірі;
ұрықтандыру күні;
осы кестенің 9-тармағына сәйкес тұқымдық бұқаның рецессивті гендері;
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі тұқымдық бұқаның ата-енесінің сәйкестендіру нөмірлері;
тұқымдық бұқаның енесінің өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері;
тұқымдық бұқаның асыл тұқымдық құндылығының салыстырмалы көрсеткіштері;
эмбриондарды ауыстырып салу күні (эмбриондар трансплантталған жағдайында көрсетіледі);
эмбрионның ата-енесі туралы ақпарат (эмбриондар трансплантталған жағдайда көрсетіледі): мәліметтер осы кестенің 2, 5, 6, 11- тармақтарына сәйкес көрсетіледі;
сипаттамасы бар қосымша жол (жынысы бойынша бөлінген шәуетті ұрықтандыру үшін пайдаланған жағдайда, жолда "Sexed Semen, F (M)" жазбасы көрсетіледі)
1
4-кесте
Шошқалардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Дара нөмірі
асыл тұқымды жануардың дара нөмірі немесе татуировка
1
2. Тұқымның атауы
асыл тұқымды жануардың тұқымы немесе тұқымдық үйлесімі туралы мәліметтер
ауыл шаруашылығы жануары тұқымының кодтық белгілемесі көрсетіледі
1
3. Туған күні
асыл тұқымды жануардың туған күні
туған күні, айы, жылы көрсетіледі
1
4. Жынысы
асыл тұқымды жануардың жынысы
элемент асыл тұқымды жануардың жынысын ықтимал мәндерімен көрсетуге арналған:
M – жас еркек шошқа, ерке шошқа;
F – ұрғагы шошқа, аналық шошқа
1
5. Сәйкестендіру нөмірі
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі асыл тұқымды жануардың сәйкестендіру нөмірі
1
6. Масса
сату кезіндегі асыл тұқымды жануардың тірідей салмағы
тірі массасы көрсетіледі (кг-мен)
1
7. Туған жері
асыл тұқымды жануардың туған жері туралы мәліметтер
элемент:
туған кезде осы жануарға иелік ететін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1

12. Родословная
сведения о родословной племенного животного
элемент предназначен для указания родословной племенного животного в отношении не менее трех поколений предков:
1-го поколения предков пробанда (родителей): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 5, 6, 9, 11 настоящей таблицы;
2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 5 настоящей таблицы;
3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 5 настоящей таблицы
1..*
13. Воспроизводитель
сведения о воспроизводителе племенного животного
элемент предназначен для указания следующих сведений о воспроизводителе:
метод воспроизводства нетели или коровы с возможными значениями:
ручная случка (NI);
искусственное осеменение (AI);
трансплантация эмбриона (ET);
кличка;
идентификационный номер быка-производителя в реестре учета племенных животных;
дата осеменения;
рецессивные гены быка-производителя в соответствии с пунктом 9 настоящей таблицы;
идентификационные номера родителей быка-производителя в реестре учета племенных животных;
абсолютные показатели продуктивности матери быка-производителя;
относительные показатели племенной ценности быка-производителя;
дата пересадки эмбрионов (указывается в случае трансплантации эмбрионов);
информация о родителях эмбриона (указывается в случае трансплантации эмбрионов): указываются сведения в соответствии с пунктами 2, 5, 6, 9, 11 настоящей таблицы;
дополнительное поле с описанием (в случае использования для осеменения спермы, разделенной по полу, в поле указывается запись "Sexed Semen, F (M)")
1
Таблица 4
Детализированное описание свиней
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Индивидуальный номер
индивидуальный номер племенного животного или татуировка
1
2. Наименование породы
сведения о породе племенного животного или породном сочетании
указывается кодовое обозначение породы сельскохозяйственного животного
1
3. Дата рождения
дата рождения племенного животного
указываются день, месяц, год рождения
1
4. Пол
пол племенного животного
элемент предназначен для указания пола племенного животного с возможными значениями:
M – хрячок, хряк;
F – свинка, свиноматка
1
5. Идентификационный номер
идентификационный номер племенного животного в реестре учета племенных животных
1
6. Масса
живая масса племенного животного при продаже
указывается живая масса (в кг)
1
7. Место рождения
сведения о месте рождения племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения;
адреса владельца
1

8. Меншік иесі
асыл тұқымды жануардың меншік иесі туралы мәліметтер
элемент:
сату кезінде осы жануарға меншік құқығы бар ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
меншік иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
9. Жануардың тұқым-тегі
асыл тұқымды жануардың тұқым-тегі туралы мәліметтер
элемент арғы ата-енесінің кемінде үш буынына қатысты асыл тұқымды жануардың тұқым-тегін мынадай мәліметтермен көрсетуге арналған:
тұқым;
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
асыл тұқымдық құндылық индексі (арғы ата-енелерінің (ата-енесінің) 1-ші буыны );
өнімділік (арғы ата-енесінің (ата-енесінің) 1-ші буыны үшін):
туғаннан бастап тірі массаға дейінгі орташа тәуліктік өсім 100 килограмм (г);
енесінің репродуктивтік қасиеттері (торайдың нөмірін көрсете отырып, жануар шыққан ұядағы тірі торайлардың саны, енесінің барлық мәселелері бойынша тірі торайлардың орташа саны)
1..*
10. Өнімділік
тірі массасы 90-110 кг жеткен кездегі өз өнімділігі туралы мәліметтер
1
10.1. Асыл тұқымдық құндылық индексі
асыл тұқымды жануардың асыл тұқымдық құндылығының индексі
1
10.2. Өз өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері
асыл тұқымды жануардың өз өнімділігінің абсолюттік көрсеткіштері
элемент:
асыл тұқымдық құндылығын бағалау күніне тірі массасын (кг);
желіннің сол және оң жақ жартысындағы функционалды емізіктердің санын;
туғаннан бастап тірі массаға дейінгі орташа тәуліктік өсімін 100 кг (г);
тірі массаға жету жасын кг (күн);
майсыз ет құрамын (пайызбен);
шпик қалыңдығы 10-11 қабырға деңгейінде (мм-мен);
өз өнімділігін бағалау күнін;
рецессивті генетикалық ақауларды (RYR-тұқымдық еркек шошқалар мен жас еркек шошқалар үшін) көрсетуге арналған
1
5-кесте
Жылқылардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Лақап аты
асыл тұқымды жануардың толық лақап аты
болған кезде көрсетіледі
0..1
2. Сәйкестендіру нөмірі
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі асыл тұқымды жануардың сәйкестендіру нөмірі
1
3. Дара нөмірі
асыл тұқымды жануардың дара нөмірі (таңба нөмірі немесе микрочип коды)
1
4. Нөмір
асыл тұқымды жануарлардың мемлекеттік (ұлттық) кітабындағы асыл тұқымды жануардың нөмірі
болған кезде көрсетіледі
0..1
5. Сипаттамасы
жануарлардың денесіндегі белгілердің, таңбалардың графикалық сипаттамасы (блок перфекттілік сурет)
0..1
6. Жынысы
асыл тұқымды жануардың жынысы
элемент асыл тұқымды жануардың жынысын ықтимал мәндерімен көрсетуге арналған:
M – айғыр;
F – бие
1
7. Түсі
асыл тұқымды жануардың түсі
элемент ықтимал мәндері бар асыл тұқымды жануардың түсін көрсетуге арналған:
кр. – күрең;
жр. – жирен;
қоң. – қоңыр;
сұр. – сұр;
қж. – қоңыр күрен;
қар. – жылтыр қара;
қк. – қара күрең;
ас. – сары жирен;
қж. – қоңыр жирен;
ср. – сұрғылт;
кс. – көкшіл сұр;
сж. – сары жирен;
шұб. – шұбар;
а.ш – алапаш;
қ-ала. – қара ала
1

8. Собственник
сведения о собственнике племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи;
адреса собственника
1
9. Родословная
сведения о родословной племенного животного
элемент предназначен для указания родословной племенного животного в отношении не менее трех поколений предков со следующими сведениями:
порода;
идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
индекс племенной ценности (для
1-го поколения предков (родителей));
продуктивность (для 1-го поколения предков (родителей)):
среднесуточный прирост от рождения до живой массы 100 килограммов (в г);
репродуктивные качества матери (количество живых поросят в гнезде, из которого происходит животное, с указанием номера опороса, среднее количество живых поросят по всем опоросам матери)
1..*
10. Продуктивность
сведения о собственной продуктивности при достижении живой массы 90 – 110 кг
1
10.1. Индекс племенной ценности
индекс племенной ценности племенного животного
1
10.2. Абсолютные показатели собственной продуктивности
абсолютные показатели собственной продуктивности племенного животного
элемент предназначен для указания:
живой массы на дату оценки племенной ценности (в кг);
количества функциональных сосков с левой и правой половины вымени;
среднесуточного прироста от рождения до живой массы 100 кг (в г);
возраста достижения живой массы
100 кг (в днях);
содержания постного мяса (в процентах);
толщины шпика на уровне 10 – 11 ребра (в мм);
даты оценки собственной продуктивности;
рецессивных генетических дефектов (RYR –для хряков-производителей и хрячков)
1
Таблица 5
Детализированное описание лошадей
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Кличка
полная кличка племенного животного
указывается при наличии
0..1
2. Идентификационный номер
идентификационный номер племенного животного в реестре учета племенных животных
1
3. Индивидуальный номер
индивидуальный номер племенного животного (номер тавра или код микрочипа)
1
4. Номер
номер племенного животного в государственной (национальной) книге племенных животных
указывается при наличии
0..1
5. Описание
графическое описание примет, отметин на теле животного (блокперфектный рисунок)
0..1
6. Пол
пол племенного животного
элемент предназначен для указания пола племенного животного с возможными значениями:
M – жеребец;
F – кобыла
1
7. Масть
масть племенного животного
элемент предназначен для указания масти племенного животного с возможными значениями:
гн. – гнедая;
рыж. – рыжая;
бур. – бурая;
сер. – серая;
сав. – саврасая;
вор. – вороная;
кар. – караковая;
сол. – соловая;
игр. – игреневая;
чал. – чалая;
мыш. – мышастая;
бул. – буланая;
чуб. – чубарая;
гн.-пег. – гнедо-пегая;
вор.-пег. – вороно-пегая
1

8. Тұқымның атауы
асыл тұқымды жануардың тұқымы және тұқымдылығы туралы мәліметтер
элемент:
тұқымның атауын (ауыл шаруашылығы жануары тұқымының кодтық белгілемесі);
пайыздық қатынаста тұқымға тиістілікті көрсетуге арналған
1..*
9. Туған күні
асыл тұқымды жануардың туған күні
туған күні, айы, жылы көрсетіледі
1
10. Туған жері
асыл тұқымды жануардың туған жері туралы мәліметтер
элемент:
туған кезде осы жануарға иелік ететін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
11. Меншік иесі
асыл тұқымды жануардың меншік иесі туралы мәліметтер
элемент:
сату кезінде осы жануарға меншік құқығы бар ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
меншік иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
12. Жануардың тұқым-тегі
асыл тұқымды жануардың тұқым-тегі туралы мәліметтер
элемент арғы ата-енесінің кемінде үш буынына қатысты асыл тұқымды жануардың тұқым-тегін мынадай мәліметтермен көрсетуге арналған:
асыл тұқымды жануарлардың мемлекеттік (ұлттық) кітабындағы асыл тұқымды жануардың нөмірі;
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
лақап аты (болған кезде);
түсі;
туған жылы;
тұқым;
бонитирлеу бойынша сынып
1..*
13. Бонитирлеу
асыл тұқымды жануарды бонитирлеу туралы мәліметтер
1
13.1. Күні
бонитирлеуді өткізу күні
күні, айы, жылы көрсетіледі
1
13.2. Өлшемдер
өлшемдер туралы мәліметтер
элемент:
биіктігі шашағында (см);
кеуде орамын (см);
тұяқ орамын (см);
дене тұрқының ұзындығын (см);
тірілей массасын (кг) көрсетуге арналған
1
13.3. Бағалау
10 балдық шәкіл бойынша бағалау туралы мәліметтер
элемент мынадай параметрлердің 10 балдық шәкілі бойынша бағалауды көрсетуге арналған:
шығу тегі;
типтілігі;
өлшемдері;
экстерьер;
өнімділік (жұмыс қабілеттілігі);
ұрпағының сапасы (бар болса);
сүттілік (сүтті өнімділік бағытындағы биелер үшін);
кешенді сынып
1
14. Көрмелерге, конкурстарға, жарыстарға қатысу
асыл тұқымды жануардың көрмелерге, конкурстарға, жарыстарға қатысуы туралы мәліметтер
элемент:
іс-шараның атауын;
іс-шараның күнін;
іс-шараның өткізілетін күнін;
алынған наградалар (бар болса) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған
0..*
6-кесте
Өнімділіктің қылшық жүнді және жартылай қылшық жүнді бағытындағы қойлардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Сәйкестендіру нөмірі
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі асыл тұқымды жануардың сәйкестендіру нөмірі
1
2. Дара нөмірі
асыл тұқымды жануардың дара нөмірі
1

8. Наименование породы
сведения о породе и породности племенного животного
элемент предназначен для указания:
наименования породы (кодовое обозначение породы сельскохозяйственного животного);
принадлежности к породе в процентном соотношении
1..*
9. Дата рождения
дата рождения племенного животного
указываются день, месяц, год рождения
1
10. Место рождения
сведения о месте рождения племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения;
адреса владельца
1
11. Собственник
сведения о собственнике племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи;
адреса собственника
1
12. Родословная
сведения о родословной племенного животного
элемент предназначен для указания родословной племенного животного в отношении не менее трех поколений предков со следующими сведениями:
номер племенного животного в государственной (национальной) книге племенных животных (при наличии);
идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
кличка (при наличии);
масть;
год рождения;
порода;
класс по бонитировке
1..*
13. Бонитировка
сведения о бонитировке племенного животного
1
13.1. Дата
дата проведения бонитировки
указываются день, месяц, год
1
13.2. Промеры
сведения о промерах
элемент предназначен для указания:
высоты в холке (в см);
обхвата груди (в см);
обхвата пясти (в см);
косой длины туловища (в см);
живой массы (в кг)
1
13.3. Оценка
сведения об оценке по 10-балльной шкале
элемент предназначен для указания оценки по 10-балльной шкале следующих параметров:
происхождение;
типичность;
промеры;
экстерьер;
продуктивность (работоспособность);
качество потомства (при наличии);
молочность (для кобыл молочного направления продуктивности);
комплексный класс
1
14. Участие в выставках, конкурсах, соревнованиях
сведения об участии в выставках, конкурсах, соревнованиях племенного животного
элемент предназначен для указания:
названия мероприятия;
даты мероприятия;
места проведения мероприятия;
сведений о полученных наградах (при наличии)
0..*
Таблица 6
Детализированное описание овец грубошерстного и полугрубошерстного направления продуктивности
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Идентификационный номер
идентификационный номер племенного животного в реестре учета племенных животных
1
2. Индивидуальный номер
индивидуальный номер племенного животного
1

3. Тұқымның атауы
асыл тұқымды жануардың тұқымы туралы мәліметтер
ауыл шаруашылығы жануарлары тұқымының кодтық белгілемесі көрсетіледі
1
4. Туған күні
асыл тұқымды жануардың туған күні
туған күні, айы, жылы көрсетіледі
1
5. Жынысы
асыл тұқымды жануардың жынысы
элемент асыл тұқымды жануардың жынысын ықтимал мәндерімен көрсетуге арналған:
M – қой;
F – саулық
1
6. Туған жері
асыл тұқымды жануардың туған жері туралы мәліметтер
элемент:
туған кезде осы жануарға иелік ететін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
7. Меншік иесі
асыл тұқымды жануардың меншік иесі туралы мәліметтер
элемент:
сату кезінде осы жануарға меншік құқығы бар ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
меншік иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
8. Селекцияланатын белгілер
асыл тұқымды жануардың негізгі селекцияланатын белгілері туралы мәліметтер
элемент негізгі селекцияланатын белгілер туралы мыналарға қатысты ақпаратты көрсетуге арналған:
жасы 12 айға (18 айға) дейінгі жануар:
жасы (ай);
тірі массасы;
құйрығының көлемі (майлы құйрық);
құйрығының (майлы құйрығының) пішімі;
кешенді сынып;
жүн өнімділігінің көрсеткіштері (жуылған (бар болса) және түпнұсқадағы жүн түсімі);
5 балдық жүйе бойынша жалпы баға;
жасы 12 ай (18 ай) және одан жоғары жануар:
жануардың типі;
конституция;
экстерьер;
жасы (ай);
тірі массасы;
құйрығының көлемі (майлы құйрық);
құйрығының (майлы құйрығының) пішімі;
жүн өнімділігінің көрсеткіштері (жуылған (бар болса) және түпнұсқадағы жүн түсімі, жүннің қыл және мамық талшықтарының ұзындығы, жүннің түсі мен сыныбы); кешенді сынып.
Барлық параметрлер Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 132 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ мүшелер мемлекеттер арасында айырбастауға жататын асыл тұқымды жануарлар мен селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер құрамынна № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша шартты белгілерде және өлшем бірліктерінде көрсетіледі
1
9. Жануардың тұқым-тегі
асыл тұқымды жануардың тұқым-тегі туралы мәліметтер
элемент арғы ата-енесінің кемінде үш буынына қатысты асыл тұқымды жануардың тұқым-тегін көрсетуге арналған:
пробанда арғы ата-енелерінің 1-ші буыны үшін пробанда (ата-ана) мыналар көрсетіледі:
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
тұқым;
ең жоғары тірі массасы кезіндегі жасы (жыл);
жүннің ең жоғары қырқу жасы (жыл);
қыл талшықтарының ұзындығы;
мамық талшықтарының ұзындығы;
жүннің түсі;
жүннің сыныбы;
құйрығының көлемі (майлы құйрық);
құйрығының (майлы құйрығының) пішімі;
кешенді сынып;
пробанда арғы ата-енелерінің (аталары мен енелерінің) 2-ші буыны үшін мыналар көрсетіледі:
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
тұқым;
ең жоғары тірі массасы кезіндегі жасы (жыл);
жүннің сыныбы;
кешенді сынып;
пробанда арғы ата-енелерінің (арғы енелері мен арғы аталары) 3-ші буыны үшін мыналар көрсетіледі:
асыл тұқымды жануарларды есепке алу тізіліміндегі сәйкестендіру нөмірі;
тұқым;
кешенді сынып
1..*
7-кесте
Романов тұқымды қойлардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.

3. Наименование породы
сведения о породе племенного животного
указывается кодовое обозначение породы сельскохозяйственного животного
1
4. Дата рождения
дата рождения племенного животного
указываются день, месяц, год рождения
1
5. Пол
пол племенного животного
элемент предназначен для указания пола племенного животного с возможными значениями:
M – баран;
F – матка
1
6. Место рождения
сведения о месте рождения племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данным животным на момент рождения;
адреса владельца
1
7. Собственник
сведения о собственнике племенного животного
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, обладающих правом собственности на данное животное на момент продажи;
адреса собственника
1
8. Селекционируемые признаки
сведения об основных селекционируемых признаках племенного животного
элемент предназначен для указания сведений об основных селекционируемых признаках в отношении:
животного в возрасте до 12 месяцев (18 месяцев):
возраст (мес.);
живая масса;
величина курдюка (жирного хвоста);
форма курдюка (жирного хвоста); комплексный класс;
показатели шерстной продуктивности (настриг шерсти, мытой (при наличии) и в оригинале);
общая оценка по 5-балльной системе;
животного в возрасте 12 месяцев (18 месяцев) и старше:
тип животного;
конституция;
экстерьер;
возраст (мес.);
живая масса;
величина курдюка (жирного хвоста);
форма курдюка (жирного хвоста);
показатели шерстной продуктивности (настриг шерсти мытой (при наличии)
и в оригинале, длина остевых и пуховых волокон шерсти, цвет и класс шерсти); комплексный класс.
Все параметры указываются в условных обозначениях и единицах измерения по перечню согласно приложению № 2 к составу сведений о племенных животных и селекционных достижениях, подлежащих обмену между государствами – членами Евразийского экономического союза, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 27 октября 2020 г. № 132
1
9. Родословная
сведения о родословной племенного животного
элемент предназначен для указания родословной племенного животного в отношении не менее трех поколений предков:
для 1-го поколения предков пробанда (родителей) указываются:
идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
порода;
возраст при максимальной живой массе (лет);
возраст максимального настрига шерсти (лет);
длина остевых волокон шерсти;
длина пуховых волокон шерсти;
цвет шерсти;
класс шерсти;
величина курдюка (жирного хвоста);
форма курдюка (жирного хвоста); комплексный класс;
для 2-го поколения предков пробанда (бабушек и дедушек) указываются:
идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
порода;
возраст при максимальной живой массе (лет);
класс шерсти;
комплексный класс;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек и прадедушек) указываются:
идентификационный номер в реестре учета племенных животных;
порода;
комплексный класс
1..*
Таблица 7
Детализированное описание овец романовской породы
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.

15. Көрмелерге, сайыстарға қатысу
асыл тұқымды жануарлардың көрмелеріне, сайыстарға қатысуы туралы мәліметтер
элемент:
іс-шараның атауын;
іс-шараның күнін;
іс-шараның өткізілетін күнін;
алынған наградалар (бар болса) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған
0..*
17-кесте
Терісі бағалы аңдардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Тұқымның атауы
асыл тұқымдық өнім партиясының тұқымы туралы мәліметтер
асыл тұқымдық өнім партиясы тұқымының кодтық белгілемесі көрсетіледі
1
2. Окрас
асыл тұқымдық өнім партиясының түсі туралы мәліметтер
1
3. Туған жері
асыл тұқымдық өнім партиясының туған жері туралы мәліметтер
элемент:
туған кезде осы жануарларға иелік ететін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
4. Туған кезеңі
партияда жануарлардың туылу кезеңі
1
5. Ұрпақты болуы
партиядағы жануарлардың ұрпақтылығы туралы мәліметтер
элемент:
аталық тұқым бойынша ұрпақты болуды;
аналық тұқым бойынша көп ұрықтықты көрсетуге арналған
1
6. Асыл тұқымдық куәлік
асыл тұқымдық өнім партиясына берілген асыл тұқымдық куәлік туралы мәліметтер
элемент:
партияға асыл тұқымдық куәлік берген уәкілетті органның атауын;
партияға асыл тұқымдық куәлікті беру күнін көрсетуге арналған
1
18-кесте
Үй құстарының егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Негізгі сипаттамалары
асыл тұқымдық өнім партиясының негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер
элемент асыл тұқымдық өнім партиясының мынадай негізгі сипаттамаларын көрсетуге арналған:
кросс;
желілер;
популяциялар;
ата-енелер нысаны;
ықтимал мәндері бар жас жануарлар алынған құстардың асыл тұқымды тобы:
селекциялық;
бақылау;
көбейткіш
1
2. Туған жері
асыл тұқымдық өнім партиясының туған жері туралы мәліметтер
элемент:
туған кезде осы құсқа иелік ететін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
3. Туған күні
төлді шығару күні
шығарылған күні, айы, жылы көрсетіледі
1
4. Жас жануардың сипаттамасы
асыл тұқымдық өнім партиясы жас жануардың сипаттамасы туралы мәліметтер
элемент асыл тұқымдық өнім партиясының жас жануардың мынадай сипаттамаларын көрсетуге арналған:
жасы (күндер саны);
бас саны (барлығы, оның ішінде ұрғашы және еркек);
сынып;
таңбалау;
жас жануарларды салынған жұмыртқалардан шығару (пайызбен)
1
5. Табынның өнімділігі
жас жануар алынған құс табынының өнімділік сипаттамалары туралы мәліметтер (бонитирлеу деректері бойынша)
элемент құс табынының өнімділігінің мынадай сипаттамаларын көрсетуге арналған:
құстар сыныбы;
кезеңдегі орташа жұмыртқа өндірісі (дана);
жас кезіндегі құс жұмыртқасының орташа салмағы (г) (ай.);
ет құсының орташа тірі салмағы:
жасы (күн) аналық (кг);
аталығы (кг) жасында (күн)
1

15. Участие в выставках, выводках
сведения об участии в выставках, выводках племенного животного
элемент предназначен для указания:
названия мероприятия;
даты мероприятия;
места проведения мероприятия;
сведений о полученных наградах
(при наличии)
0..*
Таблица 17
Детализированное описание пушных зверей
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Наименование породы
сведения о породе партии племенной продукции
указывается кодовое обозначение породы партии племенной продукции
1
2. Окрас
сведения об окрасе партии племенной продукции
1
3. Место рождения
сведения о месте рождения партии племенной продукции
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данными животными на момент рождения;
адреса владельца
1
4. Период рождения
период рождения животных в партии
1
5. Плодовитость
сведения о плодовитости животных в партии
элемент предназначен для указания:
плодовитости по отцовской линии;
многоплодия по материнской линии
1
6. Племенное свидетельство
сведения о выданном племенном свидетельстве на партию племенной продукции
элемент предназначен для указания:
уполномоченного органа, выдавшего племенное свидетельство на партию;
даты выдачи племенного свидетельства на партию
1
Таблица 18
Детализированное описание домашней птицы
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Основные характеристики
сведения об основных характеристиках партии племенной продукции
элемент предназначен для указания следующих основных характеристик партии племенной продукции:
кросса;
линии;
популяции;
родительской формы;
племенной группы птицы, от которой получен молодняк, с возможными значениями:
селекционная;
контрольная;
множитель
1
2. Место рождения
сведения о месте рождения партии племенной продукции
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данной птицей на момент рождения;
адреса владельца
1
3. Дата рождения
дата вывода молодняка
указываются день, месяц, год вывода
1
4. Характеристики молодняка
сведения о характеристиках молодняка партии племенной продукции
элемент предназначен для указания следующих характеристик молодняка партии племенной продукции:
возраст (количество дней);
количество голов (всего, в том числе самок и самцов);
класс;
маркировка;
вывод молодняка от заложенных яиц
(в процентах)
1
5. Продуктивность стада
сведения о характеристиках продуктивности стада птицы,
от которой получен молодняк
(по данным бонитировки)
элемент предназначен для указания следующих характеристик продуктивности стада птицы:
класс птицы;
средняя яйценоскость за период (штук);
средний вес яиц (в г) от птицы в возрасте (мес.);
средний живой вес мясной птицы:
самок (в кг) в возрасте (дней);
самцов (в кг) в возрасте (дней)
1

6. Асыл тұқымдық куәлік
асыл тұқымдық өнім партиясына берілген асыл тұқымдық куәлік туралы мәліметтер
элемент:
партияға асыл тұқымдық куәлік берген уәкілетті органның атауын;
партияға асыл тұқымдық куәлікті беру күнін көрсетуге арналған
1
19-кесте
Инкубациялық жұмыртқалардың толық сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Негізгі сипаттамалары
асыл тұқымдық өнім партиясының негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер
элемент асыл тұқымдық өнім партиясының мынадай негізгі сипаттамаларын көрсетуге арналған:
кросс;
желілер;
популяциялар;
ата-енелер нысаны;
ықтимал мәндері бар жұмыртқа алынған құстардың асыл тұқымды тобы:
селекциялық;
бақылау;
көбейткіш
1
2. Туған жері
асыл тұқымдық өнім партиясының туған жері туралы мәліметтер
элемент:
ұйымның толық атауын не осы асыл тұқымды өнімді алған сәтте оны иеленетін жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
3. Инкубациялық жұмыртқалардың (эмбриондардың) сипаттамасы
инкубациялық жұмыртқалардың (эмбриондардың) сипаттамасы туралы мәліметтер
элемент инкубациялық жұмыртқалардың (эмбриондардың) мынадай сипаттамаларын көрсетуге арналған:
саны (дана);
сынып;
таңбалау;
орташа салмағы (г)
1
4. Табынның өнімділігі
инкубациялық жұмыртқалар (эмбриондар) алынған құс табыны өнімділігінің сипаттамалары туралы мәліметтер (бонитирлеу деректері бойынша)
элемент құс табынының өнімділігінің мынадай сипаттамаларын көрсетуге арналған:
жұмыртқаны сату күніне құстың жасы (ай);
кезеңдегі орташа жұмыртқа өндірісі (дана);
жұмыртқалау кезеңі;
10 айлық тауық жұмыртқасының орташа салмағы (г);
ет құсының орташа тірі салмағы:
аналық (кг) жасында (күн);
аталығы (кг) жасында (күн)
1
5. Асыл тұқымдық куәлік
асыл тұқымдық өнім партиясына берілген асыл тұқымдық куәлік туралы мәліметтер
элемент:
партияға асыл тұқымдық куәлік берген уәкілетті органның атауын;
партияға асыл тұқымдық куәлікті беру күнін көрсетуге арналған
1
20-кесте
Балықтың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Тұқымның атауы
асыл тұқымдық өнім партиясының тұқымы (тұқымдық тобы) туралы мәліметтер
асыл тұқымдық өнім партиясы тұқымының кодтық белгілемесі көрсетіледі
1
2. Туған жері
асыл тұқымдық өнім партиясының туған жері туралы мәліметтер
элемент:
осы асыл тұқымды өнімді алған кезде оны иеленетін ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
иесінің мекенжайын көрсетуге арналған
1
3. Атауы
асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) атауы
1

6. Племенное свидетельство
сведения о выданном племенном свидетельстве на партию племенной продукции
элемент предназначен для указания:
уполномоченного органа, выдавшего племенное свидетельство на партию;
даты выдачи племенного свидетельства на партию
1
Таблица 19
Детализированное описание инкубационных яиц
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Основные характеристики
сведения об основных характеристиках партии племенной продукции
элемент предназначен для указания следующих основных характеристик партии племенной продукции:
кросса;
линии;
популяции;
родительской формы;
племенной группы птицы, от которой получены яйца, с возможными значениями:
селекционная;
контрольная;
множитель
1
2. Место рождения
сведения о месте рождения партии племенной продукции
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данной племенной продукцией на момент ее получения;
адреса владельца
1
3. Характеристики инкубационных яиц (эмбрионов)
сведения о характеристиках инкубационных яиц (эмбрионов)
элемент предназначен для указания следующих характеристик инкубационных яиц (эмбрионов):
количество (штук);
класс;
маркировка;
средний вес (в г)
1
4. Продуктивность стада
сведения о характеристиках продуктивности стада птицы,
от которой получены инкубационные яйца (эмбрионы) (по данным бонитировки)
элемент предназначен для указания следующих характеристик продуктивности стада птицы:
возраст птицы на день продажи яиц (мес.);
средняя яйценоскость за период (штук);
период яйценоскости;
средний вес яиц кур в возрасте 10 месяцев
(в г);
средний живой вес мясной птицы:
самок (в кг) в возрасте (дней);
самцов (в кг) в возрасте (дней)
1
5. Племенное свидетельство
сведения о выданном племенном свидетельстве на партию племенной продукции
элемент предназначен для указания:
уполномоченного органа, выдавшего племенное свидетельство на партию;
даты выдачи племенного свидетельства на партию
1
Таблица 20
Детализированное описание рыбы
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Наименование породы
сведения о породе (породной группы) партии племенной продукции
указывается кодовое обозначение породы партии племенной продукции
1
2. Место рождения
сведения о месте рождения партии племенной продукции
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, владеющих данной племенной продукцией на момент ее получения;
адреса владельца
1
3. Наименование
наименование племенной продукции (материала)
1

4. Асыл тұқымдық куәлік
асыл тұқымдық өнім партиясына берілген асыл тұқымдық куәлік туралы мәліметтер
элемент:
партияға асыл тұқымдық куәлік берген уәкілетті органның атауын;
партияға асыл тұқымдық куәлікті беру күнін кқрсетуге арналған
1
21-кесте
Бал аралардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Тұқымның атауы
асыл тұқымдық өнім партиясының тұқымы туралы мәліметтер
асыл тұқымдық өнім партиясы тұқымының атауы көрсетіледі
1
2. Желі
асыл тұқымдық өнім партиясының желісі туралы мәліметтер
1
3.  Аналық туралы мәліметтер
асыл тұқымдық өнім партиясының аналығы туралы мәліметтер
1
3.1. Негізгі сипаттамалары
асыл тұқымды өнім партиясы аналығының негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер
элемент асыл тұқымдық өнім партиясы аналығының мынадай негізгі сипаттамаларын көрсетуге арналған:лған:
туған жылы;
сәйкестендіру нөмірі;
белгі сипаттамасы;
туған жері (шығару кезінде осы аналыққа иелік ететін
ұйымның толық атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), елі, пошталық мекенжайы);
1
3.2. Жануардың тұқым-тегі
асыл тұқымдық өнім партиясы аналығының асыл тұқымы туралы мәліметтер
элеме элемент мынадай мәліметтермен аналықтың ата-енелерінің кемінде үш буынына қатысты тұқым-тегін көрсетуге арналған:
сәйкестендіру нөмірі;
туған жылы;
туған жері;
пробанда ата-енелерінің (арғы енесінің) 3-ші буыны үшін мыналар көрсетіледі:
олардың ұясының сипаттамалары туралы ақпарат (бір маусымда бал өндіру (кг);
кәрездегі мінез-құлық;
қазуға бейімділік;
бейбітсүйгіштік;
асыл тұқымдық құндылық индексі
(жалпы және жеке)
1..*
4. Өсімін молайту туралы мәліметтере
асыл тұқымдық өнім партиясының еркек бал арасы туралы мәліметтер
элемент асыл тұқымдық өнім партиясының еркек бал араларының мынадай негізгі сипаттамаларын көрсетуге арналған:
тұқым;
желі;
сәйкестендіру нөмірі;
туған жылы;
туған жері
1
5. Асыл тұқымдық куәлік
асыл тұқымдық өнім партиясына берілген асыл тұқымдық куәлік туралы мәліметтер
элемент:
партияға асыл тұқымдық куәлік берген уәкілетті органның атауын;
партияға асыл тұқымдық куәлікті беру күнін көрсетуге арналған
1
22-кесте
Шәуетөнімдер мен эмбриондардың егжей-тегжейлі сипаттамасы
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Саны
асыл тұқымдық материалдың дозалар саны (дана) туралы мәліметтер
1
2. Күні
шәуетөнімді (эмбриондарды) алу күні
күні, айы, жылы көрсетіледі
1
3. Асыл тұқымды тұқымдық (ата-енелері)
шәует өнімі алынған асыл тұқымды тұқымдық туралы мәліметтер (эмбрион алынған ата-енелер туралы)
элемент осы қосымшаның 2 – 16-кестелеріне сәйкес салынған құрылымды қамтиды
1
4. Генетикалық сараптама
свешәуетөнім алынған асыл тұқымды тұқымдықтың (эмбрион алынған ата-енелердің) шығу тегінің анықтығына және генетикалық детерминирленген аурулардың, генетикалық ауытқулардың болмауына генетикалық сараптама нәтижелері туралы мәліметтер
элемент генетикалық сараптама туралы мынадай ақпаратты көрсетуге арналған:
өткізу күні;
нәтиженің сипаттамасы;
құжатты бинарлық форматта бекіту мүмкіндігі бар құжаттың деректемелік құрамы (генетикалық сараптама жүргізу туралы хаттама)
1..*

4. Племенное свидетельство
сведения о выданном племенном свидетельстве на партию племенной продукции
элемент предназначен для указания:
уполномоченного органа, выдавшего племенное свидетельство на партию;
даты выдачи племенного свидетельства на партию
1
Таблица 21
Детализированное описание пчел
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Наименование породы
сведения о породе партии племенной продукции
указывается наименование породы партии племенной продукции
1
2. Линия
сведения о линии партии племенной продукции
1
3. Сведения о матке
сведения о матке партии племенной продукции
1
3.1. Основные характеристики
сведения об основных характеристиках матки партии племенной продукции
элемент предназначен для указания следующих основных характеристик матки партии племенной продукции:
год рождения;
идентификационный номер;
описание метки;
место рождения (полное наименование организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, владеющих данной маткой на момент вывода, страна, почтовый адрес владельца);
1
3.2. Родословная
сведения о родословной матки партии племенной продукции
элемент предназначен для указания родословной в отношении не менее трех поколений предков матки со следующими сведениями:
идентификационный номер;
год рождения;
место рождения;
для 3-го поколения предков пробанда (прабабушек) указываются:
информация о характеристиках их семей (производство меда за сезон (в кг);
поведение на сотах;
склонность к роению;
миролюбивость;
индекс племенной ценности
(общий и частные)
1..*
4. Сведения о воспроизводстве
сведения о трутне партии племенной продукции
элемент предназначен для указания следующих основных характеристик трутня партии племенной продукции:
порода;
линия;
идентификационный номер;
год рождения;
место рождения
1
5. Племенное свидетельство
сведения о выданном племенном свидетельстве на партию племенной продукции
элемент предназначен для указания:
уполномоченного органа, выдавшего племенное свидетельство на партию;
даты выдачи племенного свидетельства на партию
1
Таблица 22
Детализированное описание спермопродукции и эмбрионов
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Количество
сведения о количестве доз (штук) племенного материала
1
2. Дата
дата получения спермопродукции (эмбрионов)
указываются день, месяц, год
1
3. Племенной производитель (родители)
сведения о племенном производителе, от которого получена спермопродукция (о родителях,
от которых получен эмбрион)
элемент содержит вложенную структуру в соответствии с таблицами 2 – 16 настоящего приложения
1
4. Генетическая экспертиза
сведения о результатах генетической экспертизы племенного производителя, от которого получена спермопродукция (родителей,
от которых получен эмбрион),
на достоверность происхождения и отсутствие генетически детерминированных заболеваний, генетических аномалий
элемент предназначен для указания следующих сведений о проведения генетической экспертизы:
дата проведения;
описание результата;
реквизитный состав документа (протокол
о проведении генетической экспертизы)
с возможностью прикрепления документа
в бинарном формате
1..*

5. Жынысы
болашақ жануардың болжамды жынысы
элемент асыл тұқымды жануардың жынысын ықтимал мәндерімен көрсетуге арналған:
M – еркек;
F – ұрғашы.
Жынысы бойынша бөлінген шәуетөнім не жынысы бойынша бөлінген шәуетөнімді пайдалана отырып алынған эмбриондар үшін көрсетіледі
0..1
6. Асыл тұқымдық куәлік
асыл тұқымдық өнім партиясына берілген асыл тұқымдық куәлік туралы мәліметтер
элемент:
партияға асыл тұқымдық куәлік берген уәкілетті органның атауын;
партияға асыл тұқымдық куәлікті беру күнін көрсетуге арналған
1
23-кесте
Селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Атауы
селекциялық жетістіктің атауы
1
2. Жануардың түрі
асыл тұқымды жануардың түрі және оның өнімділігінің бағыты туралы мәліметтер
элемент:
жануардың түрін;
оның өнімділік бағыттарын (болған жағдайда) көрсетуге арналған
1
3. Өнімділік
асыл тұқымды жануардың өнімділігі туралы мәліметтер
элемент асыл тұқымды жануардың түріне және өнімділік бағытына қарай оның өнімділігі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған
1
4. Сипаттамасы
селекциялық жетістіктің қысқаша сипаттамасы
0..1
5. Өсіру орны
асыл тұқымдық оригинатор-шаруашылықтар (зауытшылар) туралы мәліметтер)
элемент:
ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
ұйымның немесе жеке тұлғаның мекенжайларын көрсетуге арналған
1..*
6. Әзірлеуші
селекциялық жетістікті әзірлеуші туралы мәліметтер
элемент:
ұйымның толық атауын не жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
ұйымның немесе жеке тұлғаның мекенжайларын көрсетуге арналған
1
7. Күні
апробацияны жүргізу күні
күні, айы, жылы көрсетіледі
1
8. Апробация актісі
берілген апробациял актісі (сертификат, куәлік, патент)туралы мәліметтер
элемент құжаттың мынадай деректемелерін көрсетуге арналған:ан:
нөмірі;
берілген күні;
құжатты берген уәкілетті орган
1
"Асыл тұқымды жануарлар
және асыл тұқымды мал
шаруашылығы саласындағы
селекциялық жетістіктер туралы
дерекқорды қалыптастыру,
жүргізу және пайдалану" жалпы
процесін іске асыру
қағидаларына
№ 2 ҚОСЫМША
Ақпараттық өзара іс-қимылдың ФУНКЦИОНАЛДЫҚ СХЕМАЛАРЫ
1-сурет. Асыл тұқымды жануарлар туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылдың функционалдық схемасы
2-сурет. Селекциялық жетістіктер туралы дерекқорды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылдың функционалдық схемасы

5. Пол
предполагаемый пол будущего животного
элемент предназначен для указания пола племенного животного с возможными значениями:
M – самец;
F – самка.
Указывается для спермопродукции, разделенной по полу, либо эмбрионов, полученных с использованием спермопродукции, разделенной по полу
0..1
6. Племенное свидетельство
сведения о выданном племенном свидетельстве на партию племенной продукции
элемент предназначен для указания:
уполномоченного органа, выдавшего племенное свидетельство на партию;
даты выдачи племенного свидетельства
на партию
1
Таблица 23
Сведения о селекционных достижениях
Наименование элемента
Описание элемента
Примечание
Мн.
1. Название
название селекционного достижения
1
2. Вид животного
сведения о виде племенного животного и направлении его продуктивности
элемент предназначен для указания:
вида животного;
направления его продуктивности
(при наличии)
1
3. Продуктивность
сведения о продуктивности племенного животного
элемент предназначен для указания сведений о продуктивности племенного животного,
в зависимости от его вида и направления продуктивности
1
4. Описание
краткое описание селекционного достижения
0..1
5. Место разведения
сведения о племенных хозяйствах-оригинаторах (заводчиках)
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица;
адреса организации или физического лица
1..*
6. Разработчик
сведения о разработчике селекционного достижения
элемент предназначен для указания:
полного наименования организации либо фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица;
адреса организации или физического лица
1
7. Дата
дата проведения апробации
указываются день, месяц, год
1
8. Акт апробации
сведения о выданном акте апробации (сертификате, свидетельстве, патенте)
элемент предназначен для указания следующих реквизитов документа:
номер;
дата выдачи;
уполномоченный орган, выдавший документ
1
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Правилам реализации общего
процесса "Формирование,
ведение и использование базы
данных о племенных животных
и селекционных достижениях в
области племенного животноводства"
ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ СХЕМЫ
информационного взаимодействия
Рисунок 1. Функциональная схема информационного взаимодействия при формировании, ведении и использовании
базы данных о племенных животных
Рисунок 2. Функциональная схема информационного взаимодействия при формировании, ведении и использовании
базы данных о селекционных достижениях