Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 047/2018) талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі және зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 047/2018) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 17 мамырдағы № 80 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы №98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 047/2018) талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі;
зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 0471/2018) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі бекітілсін.

О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047/2018), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 мая 2022 года № 80.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047/2018);
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.

2. Осы Шешім ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 17 мамырдағы
№ 80 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 047/2018) талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
№ р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың белгіленімі және атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1.
II бөлімнің 5-тармағы ("тазартылып-айрылған этил спирті" ұғымы бөлігінде), III,
V – VIII және XI бөлімдер, № 2 қосымшаның 2 – 4-кестелері
2, 4-бөлімдер (4.1.2 және 4.1.3-тармақтар) (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде), 4.1.4, 4.2-4.4) және 5-8 (8.1 және 8.3-тармақтар) МемСТ 5962-2013 "Тағамдық шикізаттан алынған, тазартылып-айрылған этил спирті. Техникалық шарттар"
2.
2 және 4 (оның ішінде техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде 4.1.3-тармақ) және 5 – 8- бөлімдер (8.1 және 8.3- тармақтар) МемСТ Р 56389-2015 "Классикалық" тағамдық өнімінен алынған, тазартылып-айрылған этил спирті" Техникалық шарттар"
3.
2-бөлімнің 6-тармағы (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) МемСТ 33881-2016 "Тағамдық шикізаттан алынған этил спирті. Терминдер мен анықтамалар"
4.
1, 2 және 2а (2а.1- тармақ), 4 (4.1.1 – 4.1.3-тармақтар (2-кесте (сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесінің көрсеткіші), 4.2 – 4.4) және 5 – 8-бөлімдер
ТҚС 1334-2003 "Тағамдық шикізаттан алынған, тазартылып-айрылған этил спирті. Техникалық шарттар"
5.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("шикі-этил спирті" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдер, №2 қосымшаның 2 және 5-кестелері

2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 мая 2022 г. № 80
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047/2018)
п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
1.
пункт 5 (в части понятия "ректификованный этиловый спирт") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, таблицы 2 – 4 приложения № 2
разделы 2, 4 (пункты 4.1.2 и 4.1.3
(в части, не противоречащей техническому регламенту), 4.1.4, 4.2 – 4.4) и 5 – 8 (пункты 8.1 и 8.3) ГОСТ 5962-2013 "Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Технические условия"
2.
разделы 2 и 4 (в том числе пункт 4.1.3 в части, не противоречащей техническому регламенту) и 5 – 8 (пункты 8.1 и 8.3) ГОСТ Р
56389-2015 "Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья "Классический". Технические условия"
3.
пункт 6 раздела 2 (в части, не противоречащей техническому регламенту) ГОСТ 33881-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья. Термины и определения"
4.
разделы 1, 2 и 2а (пункт 2а.1), 4 (пункты 4.1.1 – 4.1.3 (таблица 2 (показатель объемной доли метилового спирта в пересчете на безводный спирт), 4.2 – 4.4) и 5 – 8 СТБ 1334-2003 "Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Технические условия"
5.
пункт 5 (в части понятия "этиловый спирт-сырец")
раздела II, разделы III, V – VIII и XI, таблицы 2 и 5 приложения № 2

1 және 3–7-бөлімдер (7.1 және 7.3- тармақтар) МемСТ 131-2013 "Тағамдық шикізаттан алынған шикі-этил спирті. Техникалық шарттар"
6.
1 – 3 (3.1-тармақ), 4 (4.1.1 – 4.1.3-тармақтар (2-кесте, сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесінің көрсеткіші), 4.1.4, 4.2 – 4.4) және 5 – 8-бөлімдер
ТҚС 1952-2009 "Тағамдық шикізаттан алынған этил спирті-шикі. Техникалық шарттар"
7.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("бренди", "үшжылдық бренди", "төртжылдық бренди", "бес жылдық бренди", "жоғары сапалы бренди", "жоғары сапалы ұзақ сақталған бренди", "ескі жоғары сапалы бренди", "өте ескі жоғары сапалы бренди", "коллекциялық жоғары сапалы бренди", "қорғалған географиялық сілтемесі бар жоғары сапалы бренди", "жеміс брендиі", "коллекциялық жеміс брендиі" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдері, №3 қосымшаның 1-кестесінің 3-тармағы, 7 және 8-кестелер
1, 2 және 4 (4.1.2 – 4.1.4, 4.3 және 4.4-тармақтар) және 5–7-бөлімдер (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) МемСТ Р 58206-2018 "Бренди. Жалпы техникалық шарттар"
8.
ТҚС 2368-2014 "Жеміс брендиі. Жалпы техникалық шарттар"
9.
ҚР СТ 2105-2011 "Қазақстандық бренди. Техникалық шарттар"
10.
4 – 6-бөлімдер МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
11.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("көп тұрған алма дистиллятынан (кальвадостық) алынатын күшті ішімдік (кальвадос)" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдері, №1 қосымшаның 1-кестесінің 3-тармағы
1 (екінші абзацтан басқа), 2, 5 (5.1.2 және 5.1.3-тармақтар) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 51300-99 "Ресей Кальвадосы. Жалпы техникалық шарттар"
12.
ТҚС 2138-2011 "Белорус Кальвадосы. Жалпы техникалық шарттар"
13.
ҚР СТ 2314-2013 "Қазақстандық кальвадос. Техникалық шарттар"
14.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("Жеміс арақтары" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің, 9-кестенің 7 және 10-тармақтары және №3 қосымшаның 10 кестесінің63-тармағы
1 (екінші абзацтан басқа), 2 – 4 (4.1.2 – 4.1.5, 4.3 және 4.4-тармақтар) және 5 – 7-бөлімдер, МемСТ Р 52135-2003 "Жеміс арақтары. Жалпы техникалық шарттар"
15.
ТҚС 2369-2014 "Жеміс арақтары. Жалпы техникалық шарттар"
16.
ҚР СТ  2311-2013 "Жеміс арағы. Техникалық шарттар"
17.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жүзім арағы" ұғымы бөлігінде (шарап дистиллятынан немесе жүзім тектес дистиляттан алынатын күшті ішімдік), V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 1-кестесінің 6-тармағы
1 (екінші абзацтан басқа), 2, 4 (4.1.3.2 және 4.2-тармақтардан басқа) және 5 – 7-бөлімдер МемСТ Р 55458-2013 "Жүзім арағы. Жалпы техникалық шарттар"
18.
КМС 1268:2014 "Жүзім арағы. Жалпы техникалық шарттар"
19.

разделы 1 и 3 – 7 (пункты 7.1 и 7.3) ГОСТ 131-2013 "Спирт этиловый-сырец из пищевого сырья. Технические условия"
6.
разделы 1 – 3 (пункт 3.1), 4 (пункты 4.1.1 – 4.1.3 (таблица 2, показатель объемной доли метилового спирта в пересчете на безводный спирт), 4.1.4, 4.2 – 4.4) и 5 – 8
СТБ 1952-2009 "Спирт-сырец этиловый из пищевого сырья. Технические условия"
7.
пункт 5 (в части понятий "бренди", "бренди трехлетний", "бренди четырехлетний", "бренди пятилетний", "бренди высокого качества", "бренди высокого качества выдержанный", "бренди высокого качества старый", "бренди высокого качества очень старый", "бренди высокого качества коллекционный", "бренди высокого качества с защищенным географическим указанием", "бренди фруктовый", "бренди фруктовый коллекционный") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 3 таблицы 1, таблицы 7 и 8 приложения № 3
разделы 1, 2 и 4 (пункты
4.1.2 – 4.1.4, 4.3 и 4.4) и 5 – 7
(в части, не противоречащей техническому регламенту)
ГОСТ Р 58206-2018 "Бренди. Общие технические условия"
8.
СТБ 2368-2014 "Бренди фруктовые. Общие технические условия"
9.
СТ РК 2105-2011
"Казахстанский бренди. Технические условия"
10.
разделы 4 – 6 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
11.
пункт 5 (в части понятий "крепкий напиток из дистиллята яблочного выдержанного (кальвадосного)", "кальвадос") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 3 таблицы 1
приложения № 3
разделы 1 (кроме абзаца второго), 2, 5 (пункты 5.1.2 и 5.1.3) и 6 – 8 ГОСТ Р 51300-99 "Кальвадосы Российские. Общие технические условия"
12.
СТБ 2138-2011 "Кальвадос белорусский. Общие технические условия"
13.
СТ РК 2314-2013 "Казахстанский кальвадос. Технические условия"
14.
пункт 5 (в части понятия "фруктовая водка") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункты 7
и 10 таблицы 1, таблица 9
и пункт 63 таблицы 10
приложения № 3
разделы 1 (кроме абзаца второго),
2 – 4 (пункты 4.1.2 – 4.1.5, 4.3 и 4.4) и 5 – 7 ГОСТ Р 52135-2003
"Плодовые водки. Общие технические условия"
15.
СТБ 2369-2014 "Водки фруктовые. Общие технические условия"
16.
СТ РК 2311-2013 "Водка фруктовая. Технические условия"
17.
пункт 5 (в части понятия "виноградная водка (крепкий напиток из дистиллята винного или дистиллята виноградного происхождения") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 6 таблицы 1 приложения № 3
разделы 1 (кроме абзаца второго), 2, 4 (кроме пунктов 4.1.3.2 и 4.2) и 5 – 7 ГОСТ Р 55458-2013
"Виноградная водка. Общие технические условия"
18.
КМС 1268:2014 "Водка виноградная. Общие технические условия"
19.

ҚР СТ 2315-2013 "Жүзім арағы. Техникалық шарттар"
20.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("арақ", "тауардың шыққан жерінің қорғалған атауы бар арақ", "ерекше арақ" ұғымы бөлігінде), 6-кестенің III, V – VIII және XI бөлімдері, және №2 қосымшаның 7-кестесінің І бөлімі
1 және 3-бөлімдер (3.1-тармақ)
МемСТ 12545-81 "Арақтар мен ерекше арақтар. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
21.
1, 2, 4, 5 (5.1.1 – 5.1.3-тармақтар (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде), 5.3, 5.4) және 6 – 8-бөлімдер

СТ РК 2315-2013 "Виноградная водка. Технические условия"
20.
пункт 5 (в части понятий "водка", "водка с защищенным наименованием места происхождения товара", "особая водка") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, таблица 6 и раздел I таблицы 7 приложения № 2
разделы 1 и 3 (пункт 3.1)
ГОСТ 12545-81 "Водки и водки особые. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
21.
разделы 1, 2, 4, 5 (пункты
5.1.1 – 5.1.3 (в части, не противоречащей техническому регламенту), 5.3, 5.4) и 6 – 8

МемСТ 12712-2013 "Арақтар мен ерекше арақтар. Жалпы техникалық ережелер"
22.
МемСТ 32098-2013 "Арақтар мен ерекше арақтар, ликер-арақ бұйымдары мен ликерлер. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
23.
1, 2 – 4 (4.1.1 – 4.1.3-тармақтар (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде), 4.2 – 4.4 және 5 – 7-бөлімдер
МемСТ Р 56402-2015 "Ресей сапасы. Классикалық арақ. Техникалық шарттар"
24.
1 – 3, 3а, 4-бөлімдер (2-кестенің 4.1, 4.2.1 – 4.2.3-тармақтары, сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесінің көрсеткіші), 4.2.3а, 4.2.4 – 4.2.6, 4.2.8, 4.3 – 4,5) және 5 – 7-бөлімдер ТҚС 978-2003 "Арақтар. Жалпы техникалық шарттар"
25.
СТ ҚР 2311-2013 "Арақ. Қабылдау ережелері мен талдау әдістері"
26.
ҚР СТ МемСТ Р 51355-2010 "Арақтар мен ерекше арақтар. Жалпы техникалық шарттар"
27.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("коньяк" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдері, 1-кестенің 3-тармағы және №3 қосымшаның 7-кестесі
2, 3 (3.1 тармақ – техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде), 4, 5 (5.1.3.1-тармақтың екінші абзацынан, 5.1.3.2-тармағының екінші абзацынан, 5.1.3.9 және 5.2-тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер
МемСТ 31732-2014 "Коньяк. Жалпы техникалық шарттар"
28.
МемСТ 31732-2021 "Коньяк. Жалпы техникалық шарттар"
29.
ТҚС 1386-2013 "Коньяктар. Жалпы техникалық шарттар"
30.
КМС 1064:2007 "Кыргыз Коньягы" ОсОО Қырғыз сусындары. Жалпы техникалық шарттар"
31.
2 – 5 (5.1.3.1-тармағының екінші абзацынан, 5.1.3.2-тармағының екінші абзацынан және 5.2 тармағынан басқа) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 56547-2015 "Ресей сапасы. Ерекше коньяктар. Жалпы техникалық шарттар"
32.
ҚР СТ 2104-2011 "Қазақстандық коньяк. Техникалық шарттар"
33.
ACT 181-99 "Армян коньяктары. Жалпы техникалық шарттар"
34.
4 – 6 -бөлімдер МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
35.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("джин", "дистилляцияланған джин", "құрғақ джин"), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2 және 3-тармақтары және №2 қосымшаның 7-кестесінің III бөлімі
1, 2, 4 (4.1 – 4.4 тармақтар) және 5 – 7-бөлімдер (7.3- тармақ) МемСТ 34149-2017 "Джин. Техникалық шарттар"
36.
1, 2, 3.1, 4, 5 (5.2.2, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7, 5.2.9 тармақтарынан басқа) және 6 – 8-бөлімдер ТҚС 2500-2017 "Ликер-арақ бұйымдары. Жалпы техникалық шарттар"
37.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("виски" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №2 қосымшаның 7-кестесінің ІІІ бөлімі
1, 2, 3.2.1– 3.2.3, 4 (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде), 4.1.3 – 4.1.5, 4.2 – 4.4) және 5 – 7-бөлімдер МемСТ 33281-2015 "Виски. Техникалық шарттар"
38.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ром" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №2 қосымшаның 7-кестесінің ІІІ бөлімі
1 – 3 (3.2.1-тармақ), 4 (4.1.3-тармақтар (2-кестенің 1-жолынан басқа), 4.2 (3-кестенің 1-жолынан басқа), 5 және 7-бөлімдер (сақтау шарттарына қатысты бөлігінде) МемСТ 33458-2015 "Ром. Техникалық шарттар"
39.

ГОСТ 12712-2013 "Водки и водки особые. Общие технические условия"
22.
ГОСТ 32098-2013 "Водки и водки особые, изделия ликероводочные и ликеры. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
23.
разделы 1, 2 – 4 (пункты
4.1.1 – 4.1.3 (в части, не противоречащей техническому регламенту), 4.2 – 4.4 и 5 – 7
ГОСТ Р 56402-2015 "Российское качество. Классическая водка. Технические условия"
24.
разделы 1 – 3, 3а, 4 (пункты 4.1, 4.2.1 – 4.2.3 таблицы 2, показатель объемной доли метилового спирта в пересчете на безводный спирт), 4.2.3а, 4.2.4 – 4.2.6, 4.2.8, 4.3 – 4,5)
и разделы 5 – 7 СТБ 978-2003 "Водки. Общие технические условия"
25.
СТ РК 2311-2013 "Водка. Правила приемки и методы анализа"
26.
СТ РК ГОСТ Р 51355-2010 "Водки и водки особые. Общие технические условия"
27.
пункт 5 (в части понятия "коньяк") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 3 таблицы 1 и таблица 7 приложения № 3
разделы 2, 3 (пункт 3.1 – в части, не противоречащей техническому регламенту), 4, 5 (кроме абзаца второго пункта 5.1.3.1, абзаца второго пункта 5.1.3.2, пунктов 5.1.3.9 и 5.2) и 6 – 8 ГОСТ
31732-2014 "Коньяк. Общие технические условия"
28.
ГОСТ 31732-2021 "Коньяк. Общие технические условия"
29.
СТБ 1386-2013 "Коньяки. Общие технические условия"
30.
КМС 1064:2007 "Коньячные напитки ОсОО "Кыргыз Коньягы". Общие технические условия"
31.
разделы 2 – 5 (кроме абзаца второго пункта 5.1.3.1, абзаца второго пункта 5.1.3.2 и пункта 5.2) и 6 – 8 ГОСТ Р 56547-2015 "Российское качество. Коньяки особые. Общие технические условия"
32.
СТ РК 2104-2011 "Казахстанский коньяк. Технические условия"
33.
ACT 181-99 "Коньяки армянские. Общие технические условия"
34.
разделы 4 – 6 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
35.
пункт 5 (в части понятий "джин", "дистиллированный джин", "сухой джин") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункты 2 и 3 таблицы 1 и раздел III таблицы 7 приложения № 2
разделы 1, 2, 4 (пункты 4.1 – 4.4) и 5 – 7 (пункт 7.3) ГОСТ 34149-2017 "Джин. Технические условия"
36.
разделы 1, 2, 3.1, 4, 5 (кроме пунктов 5.2.2, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7, 5.2.9) и 6 – 8 СТБ 2500-2017 "Изделия ликероводочные. Общие технические условия"
37.
пункт 5 (в части понятия "виски") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1 и раздел III таблицы 7 приложения № 2
разделы 1, 2, 3.2.1– 3.2.3, 4
(в части, не противоречащей техническому регламенту),
4.1.3 – 4.1.5, 4.2 – 4.4) и 5 – 7 ГОСТ 33281-2015 "Виски. Технические условия"
38.
пункт 5 (в части понятия "ром") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1 и раздел III таблицы 7 приложения № 2
разделы 1 – 3 (пункт 3.2.1), 4 (пункты 4.1.3 (кроме строки 1 таблицы 2), 4.2 (кроме
строки 1 таблицы 3), 5 и 7 (в части, касающейся условий хранения) ГОСТ 33458-2015 "Ром. Технические условия"
39.

2-бөлім, 57 және 58-тармақтар
МемСТ 33880-2016 "Спирттік ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
40.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ( "астық шикізатынан жасалған спирттік ішімдік"), III, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №2 қосымшаның 7-кестесінің III бөлімі
1 – 5 (5.2-тармақ – техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде), 6 – 8-бөлімдер (сақтау шарттарына қатысты бөлігінде) МемСТ 33301-2015 "Дистилляцияланған астық спиртті ішімдіктері. Жалпы техникалық шарттар"
41.
2-бөлімнің 59 – 63-тармақтары

раздел 2, пункты 57 и 58
ГОСТ 33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
40.
пункт 5 (в части понятия "спиртной напиток из зернового сырья") раздела II, разделы III,
V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1 и раздел III таблицы 7
приложения № 2
разделы 1 – 5 (пункт 5.2 – в части, не противоречащей техническому регламенту), 6 – 8 (в части, касающейся условий хранения) ГОСТ 33301-2015 "Напитки спиртные зерновые дистиллированные. Общие технические условия"
41.
пункты 59 – 63 раздела 2

МемСТ 33880-2016 "Спирттік ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
42.
КМС 1172:2020 "Спирттік ішімдіктер. Жалпы техникалық шарттар"
43.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("спиртті ішімдіктер" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №2 қосымшаның 7-кестесінің ІІІ бөлімі
МемСТ Р 56368-2015 "Табиғи шикізатқа арналған дәстүрлі орыс сусындары. Техникалық шарттар"
44.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ликер-арақ бұйымдары", "аперитив", "коктейль", "бальзам", "пунш", "ромы бар пунш", "жемістен ашытылған шарап", "тұндырма", "ащы тұндырма", "жартылай тәтті тұндырма", "тәтті тұндырма", "десерттік ішімдік"ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 2-кестеге ескертпе, 4-кестеге ескертпе, 6-кесте және №2 қосымшаның 7-кестесінің ІІ бөлімі
2, 5 (5.1 тармақ, 5.1.4 және 5.1.8- тармақшалардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ 7190-2013 "Ликер-арақ бұйымдары. Жалпы техникалық шарттар"
45.
МемСТ 32098-2013 "Арақтар мен арнайы арақтар, ликер-арақ бұйымдары мен ликерлер. Буып-түю, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
46.
1, 2, 4, 5 (5.2.2, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7, 5.2.9-тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер ТҚС 2500-2017 "Ликер-арақ бұйымдары. Жалпы техникалық шарттар"
47.
КМС 1317:2017 "Бальзам "Кыргыз жангагы". Техникалық шарттар"
48.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ликер", "күшті ликер", "десерттік ликер", "эмульсиондық ликер", "жұрымтқа ликері", "крем" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 2-кестеге ескертпе, 4-кестеге ескертпе, 6-кесте және №2-қосымшаның 7-кестесінің II бөлімі
1, 2, 3 (3.2 – 3.6 тармақтар), 4, 5 (5.1.4, 5.1.6, 5.2, 5.3-тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ 32071-2013 "Алкоголь өнімі. Ликерлер. Жалпы техникалық шарттар"
49.
МемСТ 32098-2013 "Арақтар мен арнайы арақтар, ликер-арақ бұйымдары мен ликерлер. Буып-түю, таңбалау тасымалдау және сақтау"
50.
1, 2, 3.2 – 3.4, 4, 5 (5.2.2, 5.2.5 –5.2.7, 5.2.9-тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер ТҚС 2500-2017 "Ликер-арақ бұйымдары. Жалпы техникалық шарттар"
51.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("алкоголі аз спиртті ішімдік" ұғымы бөлігінде) раздела II, ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы, 6-кесте және №2 қосымшаның 7-кестесінің III бөлімі
МемСТ 34793-2021 "Алкоголі аз спиртті ішімдіктер. Жалпы техникалық шарттар"
52.
1 – 4, 5 (5.1.3, 5.4 тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 52845-2007 "Алкоголі аз сергітетін ішімдіктер. Жалпы техникалық шарттар"
53.
1, 2, 4, 5 (5.2.2, 5.2.3, 5.2.7 тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер ТҚС 1122-2010 "Алкоголі аз сусындар. Жалпы техникалық шарттар"
54.
ACT 283-2007 "Алкогольсіз және алкоголі аз өнімдер. Терминдер мен анықтамалар"
55.

ГОСТ 33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
42.
КМС 1172:2020 "Напитки спиртные. Общие технические условия"
43.
пункт 5 (в части понятия "спиртные напитки") раздела II, разделы III, V – VIII и XI,
пункт 2 таблицы 1 и раздел III таблицы 7 приложения № 2
ГОСТ Р 56368-2015
"Напитки русские традиционные на натуральном сырье. Технические условия"
44.
пункт 5 (в части понятий "ликероводочные изделия", "аперитив", "коктейль", "бальзам", "пунш", "пунш с ромом", "наливка", "настойка", "настойка горькая", "настойка полусладкая", "настойка сладкая", "напиток десертный") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, примечание к таблице 2, примечание к таблице 4,
таблица 6 и раздел II таблицы 7 приложения № 2
разделы 2, 5 (пункт 5.1, кроме подпунктов 5.1.4 и 5.1.8)
и 6 – 8 ГОСТ 7190-2013 "Изделия ликероводочные. Общие технические условия"
45.
ГОСТ 32098-2013 "Водки и водки особые, изделия ликероводочные и ликеры. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
46.
разделы 1, 2, 4, 5 (кроме пунктов 5.2.2, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7, 5.2.9) и
6 – 8 СТБ 2500-2017 "Изделия ликероводочные. Общие технические условия"
47.
КМС 1317:2017 "Бальзам "Кыргыз жангагы". Технические условия"
48.
пункт 5 (в части понятий "ликер", "ликер крепкий", "ликер десертный", "ликер эмульсионный", "ликер яичный", "крем") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, примечание к таблице 2, примечание к таблице 4,
таблица 6 и раздел II таблицы 7 приложения № 2
разделы 1, 2, 3 (пункты 3.2 – 3.6), 4, 5 (кроме пунктов 5.1.4, 5.1.6, 5.2, 5.3) и 6 – 8 ГОСТ 32071-2013 "Продукция алкогольная. Ликеры. Общие технические условия"
49.
ГОСТ 32098-2013 "Водки и водки особые, изделия ликероводочные и ликеры. Упаковка, маркировка транспортирование и хранение"
50.
разделы 1, 2, 3.2 – 3.4, 4, 5 (кроме пунктов 5.2.2, 5.2.5 –5.2.7, 5.2.9) и 6 – 8 СТБ 2500-2017 "Изделия ликероводочные. Общие технические условия"
51.
пункт 5 (в части понятия "слабоалкогольный спиртованный напиток")
раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1, таблица 6 и раздел III таблицы 7
приложения № 2
ГОСТ 34793-2021 "Напитки слабоалкогольные спиртованные. Общие технические условия"
52.
разделы 1 – 4, 5 (кроме пунктов 5.1.3, 5.4) и 6 – 8 ГОСТ Р
52845-2007 "Напитки слабоалкогольные тонизирующие. Общие технические условия"
53.
разделы 1, 2, 4, 5 (кроме пунктов 5.2.2, 5.2.3, 5.2.7)
и 6 – 8 СТБ 1122-2010 "Напитки слабоалкогольные. Общие технические условия"
54.
ACT 283-2007 "Безалкогольная и слабоалкогольная продукция. Термины и определения"
55.

ІІ бөлімнің 5-тармағы ("медовуха", "ашыған алкоголі аз ішімдік" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №3 қосымшаның 2-кестесі
МемСТ 34794-2021 "Медовуха. Жалпы техникалық шарттар"
56.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("пуаре", "ашыған алкоголі аз ішімдік" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №3 қосымшаның 3-кестесінің 8-тармағы
1, 2, 5 (5.1.2 – 5.1.6, 5.3, 5.4 тармақтар) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 58010-2017 "Дәстүрлі Пуаре. Техникалық шарттар"
57.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("сидр", "ашыған алкоголі аз ішімдік" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы, 2-кесте және №3 қосымшаның 3-кестесінің 8-тармағы
1, 2, 3 (3.1-тармақтан басқа), 4, 5 (5.1.3.1-тармақтан басқа) (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) және 6 – 8- бөлімдер МемСТ 31820-2015 "Сидр. Жалпы техникалық шарттар"
58.
1, 2, 5 (5.1.2, 5.1.4 –5.1.6, 5.3 және 5.4-тармақтар) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 58011-2017 "Дәстүрлі сидр. Техникалық шарттар"
59.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("хош иістендірілген сидр", "жеміс сидрі", "хош иістендірілген жеміс сидрі", "ашыған алкоголі аз ішімдік", "сидр" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2-тармағы және №3 қосымшаның 2-кестесі
1, 2, 4, 5 (5.2.2, 5.3.1, 5.5.1 тармақтардан басқа), 8 және 9- бөлімдер ТҚС 1861-2008 "Жеміс сидрлері. Жалпы техникалық шарттар"
60.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("шарап", "ұзақ сақталған шарап", "коллекциялық шарап", "жас шарап" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 1-тармағы, 3-кестенің 1-тармағы және №3 қосымшаның 4-кестесінің 1-тармағы
МемСТ 32715-2014 "Ликерлік шараптар, қорғалған географиялық сілтемесі бар ликерлік шараптар, тауардың шыққан жерінің қорғалған атауы бар ликерлік шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
61.
4.1 – 4.5 тармақтар МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімі. Буып-түю, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
62.
ТҚС 1422-2018 "Шарап жасау өнеркәсібінің өнімдері. Буып-түю, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
63.
ҚР СТ 2108-2011 "Шарап жасау өнімі. Терминдер мен анықтамалар"
64.
ACT 391-2017 "Шарап жасау өнімі. Терминдер мен анықтамалар"
65.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("қорғалған географиялық сілтемесі бар шарап", "тауардың шыққан жерінің қорғалған атауы бар шарап", "ұзақ сақталған шарап" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 1-тармағы, 3-кестенің 1-тармағы және №3 қосымшаның 4-кестесінің 1-тармағы
1, 2, 4, 5 (5.1.3.1 және 5.3- тармақтардан басқа) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 55242-2012 "Қорғалған географиялық сілтемесі бар шараптар және шыққан жерінің қоғалған атауы бар шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
66.

пункт 5 (в части понятий "медовуха", "слабоалкогольный напиток брожения") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1 и таблица 2 приложения № 3
ГОСТ 34794-2021 "Медовухи. Общие технические условия"
56.
пункт 5 (в части понятий "пуаре", "слабоалкогольный напиток брожения") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1, таблица 2 и пункт 8 таблицы 3 приложения № 3
разделы 1, 2, 5 (пункты
5.1.2 – 5.1.6, 5.3, 5.4) и 6 – 8 ГОСТ Р 58010-2017 "Пуаре традиционные. Технические условия"
57.
пункт 5 (в части понятий "сидр", "слабоалкогольный напиток брожения") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1, таблица 2 и пункт 8 таблицы 3 приложения № 3
разделы 1, 2, 3 (кроме пункта 3.1), 4, 5 (кроме пункта 5.1.3.1) (в части, не противоречащей техническому регламенту) и 6 – 8 ГОСТ
31820-2015 "Сидры. Общие технические условия"
58.
разделы 1, 2, 5 (пункты 5.1.2, 5.1.4 –5.1.6, 5.3 и 5.4) и 6 – 8 ГОСТ Р 58011-2017 "Сидры традиционные. Технические условия"
59.
пункт 5 (в части понятий "сидр ароматизированный", "сидр фруктовый", "сидр фруктовый ароматизированный", "слабоалкогольный напиток брожения", "сидр") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 1 и таблица 2 приложения № 3
разделы 1, 2, 4, 5 (кроме пунктов 5.2.2, 5.3.1, 5.5.1), 8 и 9 СТБ 1861-2008 "Сидры фруктово-ягодные. Общие технические условия"
60.
пункт 5 (в части понятий "вино", "вино выдержанное", "вино коллекционное", "вино молодое") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 1 таблицы 1, пункт 1 таблицы 3 и пункт 1 таблицы 4
приложения № 3
ГОСТ 32715-2014 "Вина ликерные, вина ликерные с защищенным географическим указанием, вина ликерные с защищенным наименованием места происхождения товара. Общие технические условия"
61.
пункты 4.1 – 4.5 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
62.
СТБ 1422-2018 "Продукты винодельческой промышленности. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
63.
СТ РК 2108-2011 "Продукция винодельческая. Термины и определения"
64.
ACT 391-2017 "Продукция винодельческая. Термины и определения"
65.
пункт 5 (в части понятий "вино с защищенным географическим указанием", "вино с защищенным наименованием места происхождения товара", "вино выдержанное") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 1 таблицы 1, пункт 1 таблицы 3 и пункт 1 таблицы 4 приложения № 3
разделы 1, 2, 4, 5 (кроме пунктов 5.1.3.1 и 5.3) и
6 – 8 ГОСТ Р 55242-2012 "Вина защищенных географических указаний и вина защищенных наименований места происхождения. Общие технические условия"
66.

ТҚС 1422-2018 "Шарап жасау өнеркәсібінің өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
67.
4.2 – 4.5-тармақтар МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
68.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("шарапты сусын", "хош иістендірілген шарап сусыны", "газдалған шарап сусыны", "хош иістендірілген шарап" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 4-кестесі
1, 2, 5 (5.1.3.3-тармақтың бірінші абзацы, 5.3 және 5.4-тармақтар) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ 31729-2015 "Шарап сусындары. Жалпы техникалық шарттар"
69.
1, 2, 4 (4.2 және 4.4-тармақтардан басқа) және 5 – 7-бөлімдер (7.2 тармақтан басқа) МемСТ Р 52195-2003 "Хош иістендірілген шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
70.
ТҚС 1422-2018 "Шарап жасау өнеркәсібінің өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
71.
4.1 – 4.5-тармақтар МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
72.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("вермут" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, 3-кестенің 5-тармағы және №3 қосымшаның 4-кестесінің 6-тармағы
1 (екінші абзацтан басқа), 2, 4 (4.1.2 тармақ, 4.1.2.-тармақтың бірінші абзацы, 4.1.2.2, 4.1.2.4 – 4.1.2.8, 4.1.3, 4.2- тармақтар), 5 және 6-бөлімдер МемСТ Р 52195-2003 "Хош иістендірілген шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
73.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ұзақ сақталған шарап", "ликерлі шарап", "тынық шарап" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1кестенің 1-тармағы және №3 қосымшаның 4-кестесінің 5-тармағы
1, 2, 4 (4.1.3.1 тармақтың, 4.1.4 және 4.2-тармақтардың үшінші абзацынан басқа) және 5 – 7-бөлімдер МемСТ 32715-2014 "Ликерлік шараптар, қорғалған географиялық белгісі бар ликерлік шараптар, шығарылған жерінің қорғалған атауы бар ликерлік шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
74.
ТҚС 1422-2018 "Шарап жасау өнеркәсібінің өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
75.
4.1 – 4.5-тармақтар МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау "
76.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("шымырлайтын шарап", "шымырлайтын інжу шарабы", "жоғары сапалы шымырлайтын шарап", "шымырлайтын коллекциялық шарап", "шымырлайтын жүзім шарабы" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 1-тармағы, 3-кестенің 3 және 4-тармақтары және №3 қосымшаның 4-кестесінің 5-тармағы
1, 2, 3 (3.1, 3.5, 3.11 тармақтар), 4.2-тармақ, 5-бөлім (5.1.3 тармақтан басқа) (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) және 6 – 8-бөлімдер МемСТ 33336-2015 "Шымырлайтын шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
77.
МемСТ 33311-2015 "Шымырлайтын шараптар. Өндірудің негізгі қағидалары" (3.7-тармақтан басқа)
78.

СТБ 1422-2018 "Продукты винодельческой промышленности. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
67.
пункты 4.2 – 4.5 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
68.
пункт 5 (в части понятий "винный напиток", "винный напиток ароматизированный", "винный напиток газированный", "вино ароматизированное") раздела II, разделы V – VIII и XI, таблица 4 приложения № 3
разделы 1, 2, 5 (абзац первый пункта 5.1.3.3, пункты 5.3 и 5.4) и 6 – 8 ГОСТ 31729-2015 "Напитки винные. Общие технические условия"
69.
разделы 1, 2, 4 (кроме пунктов 4.2 и 4.4) и 5 – 7 (кроме пункта 7.2) ГОСТ Р 52195-2003 "Вина ароматизированные. Общие технические условия"
70.
СТБ 1422-2018 "Продукты винодельческой промышленности. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
71.
пункты 4.1 – 4.5 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
72.
пункт 5 (в части понятия "вермут") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 5 таблицы 3 и пункт 6 таблицы 4 приложения № 3
разделы 1 (кроме абзаца второго), 2, 4 (пункт 4.1.2, абзац первый пункта 4.1.2.1, пункты 4.1.2.2,
4.1.2.4 – 4.1.2.8, 4.1.3, 4.2), 5 и 6 ГОСТ Р 52195-2003 "Вина ароматизированные.
Общие технические условия"
73.
пункт 5 (в части понятий "вино выдержанное", "вино ликерное", "вино тихое") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 1
таблицы 1 и пункт 5 таблицы 4 приложения № 3
разделы 1, 2, 4 (кроме абзаца третьего пункта 4.1.3.1, пунктов 4.1.4 и 4.2) и 5 – 7 ГОСТ
32715-2014 "Вина ликерные, вина ликерные с защищенным географическим указанием, вина ликерные с защищенным наименованием места происхождения. Общие технические условия"
74.
СТБ 1422-2018 "Продукты винодельческой промышленности. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
75.
пункты 4.1 – 4.5 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
76.
пункт 5 (в части понятий "вино игристое", "вино игристое жемчужное", "вино игристое высокого качества", "вино коллекционное игристое", "вино игристое виноградное шампанское") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 1 таблицы 1, пункты 3 и 4 таблицы 3 и пункт 5 таблицы 4 приложения № 3
разделы 1, 2, 3 (пункты 3.1, 3.5, 3.11), пункт 4.2, раздел 5 (кроме пункта 5.1.3) (в части, не противоречащей техническому регламенту) и 6 – 8 ГОСТ
33336-2015 "Вина игристые. Общие технические условия"
77.
ГОСТ 33311-2015 "Вина игристые. Основные правила производства" (кроме пункта 3.7)
78.

4.1 – 4.5-тармақтар МемСТ 32061-2013 "Шарап жасау өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау "
79.
МемСТ 13918-88 "Кеңес шампаны. Техникалық шарттар" (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде)
80.
ТҚС 1529-2010 "Шымырлайтын шараптар және шымырлайтын інжу шарабы. Жалпы техникалық шарттар"
81.
ТҚС 1378-2008 "Шампан шарап материалдары. Техникалық шарттар"
82.
ТҚС 1422-2018 "Шарап жасау өнеркәсібінің өнімдері. Буып-тию, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
83.
КМС 852:2016 "Қырғыз шампаны. Жалпы техникалық шарттар".
84.
ҚР СТ 1011-2016 "Қазақстан шампаны. Жалпы техникалық шарттар"
85.
ІІ-бөлімнің 5-тармағы ("жүзім ашытқышы", "қоюлатылған жүзім ашытқышы", "қоюлатылған, тазартып-айырылған жүзім ашытқышы" ұғымы бөлігінде)
МемСТ Р 52335-2005 "Шарап жасау өнімдері. Терминдер мен анықтамалар"
86.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жеміс шарабы", "асхана жеміс шарабы" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 1 және 2-кестелері, 3-кестенің 2-тармағы және 3-қосымшаның 5-кестесінің 1-тармағы
1, 2, 4, 5 (5.1.1-тармақтың екінші абзацынан басқа және 5.2-тармақ) және 6 – 8-бөлімдер (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) МемСТ 33806-2016 "Асханалық жеміс шараптары және асханалық шарап материалдары. Жалпы техникалық шарттар"
87.
ТҚС 1694-2006 "Табиғи жеміс-жидек шараптары және табиғи өңделген жеміс-жидек шарап материалдары. Жалпы техникалық шарттар"
88.
ҚР СТ 2835-2016 "Шымырлайтын және шымырлайтын маржанды жеміс шарабы. Техникалық шарттар"
89.
ACT 392-2017 "Жеміс (жеміс) шараптары және жеміс (жеміс) шарап материалдары. Жалпы техникалық шарттар"
90.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жемісті шарап сусыны", "хош иістендірілген жемісті шарап сусыны", "газдалған жемісті шарап сусыны" ұғымы бөлігінде) раздела II, V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 1-кестесінің 1 және 2-тармақтары
1, 2, 5.1.4, 5.3, 5.4 және 6 – 8-бөлімдер МемСТ Р 58013-2017 "Жемісті шарап сусындары. Жалпы техникалық шарттар"
91.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("күшейтілген жеміс шарабы", "хош иістендірілген күшейтілген жеміс шарабы", "арнайы технологиямен күшейтілген жеміс шарабы" ұғымы бөлігінде) ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 5-кестесінің 2-тармағы
2, 4 – 7-бөлімдер (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) МемСТ Р 52835-2007 "Арнайы жеміс шараптары және арнайы жеміс шарап материалдары. Жалпы техникалық шарттар"
92.
ТҚС 1695-2006 "Жақсартылған сападағы және арнайы технологиямен жасалған күшейтілген маркалы жеміс шараптары және өңделген жақсартылған сападағы және арнайы технологиямен жасалған күшейтілген маркалы жеміс шараптарының материалдары. Жалпы техникалық шарттар"
93.

пункты 4.1 – 4.5 ГОСТ 32061-2013 "Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
79.
ГОСТ 13918-88 "Советское шампанское. Технические условия" (в части, не противоречащей техническому регламенту)
80.
СТБ 1529-2010 "Вина игристые и игристые жемчужные вина. Общие технические условия"
81.
СТБ 1378-2008 "Виноматериалы шампанские. Технические условия"
82.
СТБ 1422-2018 "Продукты винодельческой промышленности. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение"
83.
КМС 852:2016 "Шампанское кыргызское. Общие технические условия".
84.
СТ РК 1011-2016 "Казахстанское шампанское. Общие технические условия"
85.
пункт 5 (в части понятий "сусло виноградное", "сусло виноградное концентрированное", "сусло виноградное концентрированное ректификованное") раздела II
ГОСТ Р 52335-2005
"Продукция винодельческая. Термины и определения"
86.
пункт 5 (в части понятий "вино фруктовое", "вино фруктовое столовое") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункты 1 и 2 таблицы 1, пункт 2 таблицы 3 и пункт 1 таблицы 5 приложения № 3
разделы 1, 2, 4, 5 (кроме абзаца второго пункта 5.1.1 и пункта 5.2) и 6 – 8 (в части, не противоречащей техническому регламенту) ГОСТ 33806-2016 "Вина фруктовые столовые и виноматериалы фруктовые столовые. Общие технические условия"
87.
СТБ 1694-2006 "Вина фруктово-ягодные натуральные и виноматериалы фруктово-ягодные натуральные обработанные. Общие технические условия"
88.
СТ РК 2835-2016 "Вино фруктовое игристое и игристое жемчужное. Технические условия"
89.
ACT 392-2017 "Вина фруктовые (плодовые) и виноматериалы фруктовые (плодовые). Общие технические условия"
90.
пункт 5 (в части понятий "винный напиток фруктовый", "винный напиток фруктовый ароматизированный", "винный напиток фруктовый газированный") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункты 1 и 2 таблицы 1 приложения № 3
разделы 1, 2, 5.1.4, 5.3, 5.4
и 6 – 8 ГОСТ Р 58013-2017
"Напитки винные фруктовые. Общие технические условия"
91.
пункт 5 (в части понятий "вино фруктовое крепленое", "вино фруктовое крепленое ароматизированное", "вино фруктовое крепленое специальной технологии") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 2 таблицы 5 приложения № 3
разделы 2, 4 – 7 (в части, не противоречащей техническому регламенту) ГОСТ Р 52835-2007 "Вина плодовые специальные и виноматериалы плодовые специальные. Общие технические условия"
92.
СТБ 1695-2006 "Вина плодовые крепленые марочные, улучшенного качества и специальной технологии и виноматериалы плодовые крепленые марочные, улучшенного качества и специальной технологии обработанные. Общие технические условия"
93.

ҚР СТ 2834-2016 "Күшейтілген және арнайы технологиямен күшейтілген жеміс шарабы. Техникалық шарттар"
94.
ACT 213-2008 "Күшті алкогольді жеміс-жидек сусындары. Жалпы техникалық шарттар"
95.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жүзімнен жасалған дистилляты" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 1-кестесінің 6-тармағы
2, 4.1.2, 4.1.3.5-тармақтар (кесте) және 5 – 7-бөлімдер МемСТ Р
55459-2013 "Жүзім дистилляті. Техникалық шарттар"
96.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жүзімнен жасалған, тазартылып айрылған жүзім дистилляты" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 1-кестесінің 5-тармағы
2, 4.1.2 (кесте) және 5 – 7-бөлімдер МемСТ Р 55461-2013 "Жүзім спирті. Техникалық шарттар"
97.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ( "шарап дистилляті" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 4-тармағы және №3 қосымшаның 6-кестесі
1 (екінші абзацтан басқа), 2, 4 (2-кестенің 1-жолынан басқа және 4.2 тармақ) және 5 – 7- бөлімдер МемСТ 31493-2012 "Шарап дистилляті. Техникалық шарттар"
98.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("брендиге арналған шарап дистилляті (коньяк дистилляті)", "брендиге арналып ұзақ сақталған шарап дистилляті", "брендиге арналған жас шарап дистилляті" ұғымы бөлігінде), V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 4-тармағы және №3 қосымшаның 6-кестесі
1 (екінші абзацтан басқа), 2, 3, 4-бөлімдер (4.1.2 – 4.1.4, 4.2 тармақтар – техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) және 5 – 7-бөлімдер МемСТ 31728-2014 "Коньяк дистилляті. Техникалық шарттар"
99.
ТҚС 1385-2013 "Ұзақ сақталған коньяк спирті. Техникалық шарттар"
100.
ACT 180-99 "Коньяк спирті. Техникалық шарттар"
101.
ІІ бөлімнің 5-тармағы "тазартылып-айрылған шарап дистилляті", "шарап жасау өнімі", "хош иістендірілген шарап", "ликер шарабы", "бренди", "жүзім арағы", "шарап коктейлі", "шарап сусыны", "шарап дистилляті" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 6-тармағы және № 3 қосымшаның 6-кестесінің 7-бағаны
1 ("шарап спирті" деген сөздерден басқа), 2, 4 (4.1.1 – 4.1.5, 4.2.1 – 4.2.3-тармақтардағы тиісті септіктегі "шарап спирті" деген сөздерден басқа ("асханалық шарап материалдары" деген сөздерден басқа), 4.3.1, 4.3.2), 5 (5.2-тармақтағы "шарап спирті" деген сөздерден басқа), 6 (6.7-тармақтағы "шарап спирті" деген сөздерден басқа) және 7-бөлімдер (7.1 және 7.2-тармақтардағы "шарап спирті" және "шарап спирті" деген сөздерден басқа), библиография МемСТ 31763-2012 "Шарап спирті. Техникалық шарттар"
102.
ІІ бөлімнің 5-тармағы "виски дистилляті", "виски" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдер
3.1.1-3.1.4-тармақтар, 4.2- тармақтың екінші абзацы (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде) МемСТ 33281-2015 "Виски. Техникалық шарттар"

СТ РК 2834-2016 "Вино фруктовое крепленое и крепленое специальной технологии. Технические условия"
94.
ACT 213-2008 "Крепкие алкогольные плодово-ягодные напитки. Общие технические условия"
95.
пункт 5 (в части понятия "дистиллят виноградного происхождения") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 6 таблицы 1 приложения № 3
разделы 2, пункты 4.1.2, 4.1.3.5 (таблица) и 5 – 7 ГОСТ Р 55459-2013 "Дистиллят виноградный. Технические условия"
96.
пункт 5 (в части понятия "дистиллят виноградного происхождения ректификованный") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 5 таблицы 1 приложения № 3
разделы 2, 4.1.2 (таблица) и 5 – 7 ГОСТ Р 55461-2013 "Спирт виноградный. Технические условия"
97.
пункт 5 (в части понятия "дистиллят винный") раздела II, разделы V – VIII и XI, пункт 4 таблицы 1 и таблица 6 приложения № 3
разделы 1 (кроме абзаца второго), 2, 4 (кроме строки 1 таблицы 2 и пункта 4.2) и 5 – 7 ГОСТ
31493-2012 "Дистиллят винный. Технические условия"
98.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят винный для бренди (дистиллят коньячный)", "дистиллят винный выдержанный для бренди", "дистиллят винный молодой для бренди") раздела II,
разделы V – VIII и XI, пункт 4 таблицы 1 и таблица 6 приложения № 3
разделы 1 (кроме абзаца второго), 2, 3, 4 (пункты 4.1.2 – 4.1.4, 4.2 – в части, не противоречащей техническому регламенту) и 5 – 7 ГОСТ 31728-2014 "Дистилляты коньячные. Технические условия"
99.
СТБ 1385-2013 "Спирты коньячные выдержанные. Технические условия"
100.
ACT 180-99 "Спирты коньячные. Технические условия"
101.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят винный ректификованный", "винодельческая продукция", "вино ароматизированное", "вино ликерное", "бренди", "виноградная водка", "коктейль винный", "винный напиток", "дистиллят винный", "спиртование") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 6 таблицы 1 и графа 7 таблицы 6 приложения № 3
разделы 1 (кроме слов "винный спирт"), 2, 4 (кроме слов "винный спирт" в соответствующем падеже в пунктах 4.1.1 – 4.1.5, 4.2.1 – 4.2.3 (кроме слов "столовые виноматериалы"), 4.3.1, 4.3.2),
5 (кроме слов "винном спирте" в пункте 5.2), 6 (кроме слов "винном спирте" в пункте 6.7) и 7 (кроме слов "винного спирта" и "винный спирт" в пунктах 7.1 и 7.2), библиография ГОСТ
31763-2012 "Спирт винный. Технические условия"
102.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят виски", "виски") раздела II, разделы III, V – VIII и XI
пункты 3.1.1-3.1.4, абзац второй пункта 4.2 (в части, не противоречащей техническому регламенту) ГОСТ 33281-2015 "Виски. Технические условия"

103.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("астық дистилляті", "астық шикізатынан жасалған спиртті сусын" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдер
1 – 3 (3.1-тармақтың басқа) және 4 – 7-бөлімдер, библиография МемСТ 33723-2016 "Астық дистилляті. Техникалық шарттар"
104.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ( "ром дистилляті", "ром" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдер
3.1.1 және 3.1.2-тармақтар МемСТ 33458-2015 "Ром. Техникалық шарттар"
105.
2-бөлімнің 9 және 10-тармақтары МемСТ 33880-2016 "Спиртті сусын. Терминдер мен анықтамалар"
106.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жеміс дистилляті", "шарап жасау өнімі", "бал қайнату өнімі", "ликер" (шие дистиллятін пайдалану бөлігінде), "пленка астындағы шарап", "жеміс шарабы", "күшейтілген жеміс шарабы", "жеміс брендиі", "коллекциялық жеміс брендиі", "жеміс арағы", "жеміс шарап сусыны", "күшті жеміс сусыны", "тазартылып айрылған жеміс дистилляті", "алма брендиіне арналған жас алма дистилляті", "алкогольді бал сусыны", "күшейтілген алкогольді бал сусыны", "десертті алкогольді бал сусыны", "ашытылған-спиртті жеміс ашытқышы", "спиртті жеміс ашытқышы", "спиртті" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 7 – 9-тармақтары және № 3 қосымшаның 6-кестесінің 4 және 5-бағандары
1 (тиісті септіктегі "(жеміс)" деген сөзден басқа), 2, 4 (тиісті септіктегі 4.1.3.1, 4.1.3.2-тармақтардан басқа (тиісті септіктегі "(жидек)" деген сөзден басқа), 5 (5.2-тармақтағы "(жидек)" деген сөзден басқа), 6 және 7-бөлімдер (тиісті септіктегі "(жидек)" деген сөзден басқа), библиография МемСТ 32160-2013 "Жеміс дистилляты (жидек). Техникалық шарттар"
107.
ТҚС 2354-2014 "Жеміс дистилляті. Жалпы техникалық шарттар"
108.
ACT 212-2008 "Жеміс-жидек дистилляттары (спирттер). Жалпы техникалық шарттар"
109.
ҚР СТ 2635-2015 "Жеміс дистилляті. Техникалық шарттар"
110.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("тазартылып-айрылған жеміс дистилляті", "шарап жасау өнімі", "күшейтілген жеміс шарабы", "жеміс арағы", "жемісті шарап сусыны", "ашытылып, спирттелген жеміс ашытқышы", "спиртті жеміс ашытқышы", "спиртті" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 6 және 9-тармақтары және № 3 қосымшаның 6-кестесінің 4 және 5-бағандары
1 ("(жидек) спирті" деген сөздерден басқа), 2, 4 (4.2.1-тармақтағы "(жидек) спирті" деген сөздерден басқа), 5 (5.2-тармақтағы "(жидек) спирті" деген сөздерден басқа), 6 және 7-бөлімдер (7.1 – 7.3-тармақтардағы тиісті септіктегі "(жидек) спирті" деген сөздерден басқа), библиография МемСТ 32782-2014 "Жеміс (жидек) спирті. Техникалық шарттар"

103.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят зерновой", "спиртной напиток из зернового сырья") раздела II, разделы III, V – VIII и XI
разделы 1 – 3 (кроме пункта 3.1) и 4 – 7, библиография ГОСТ 33723-2016 "Дистиллят зерновой. Технические условия"
104.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят ромовый", "ром") раздела II, разделы III, V – VIII и XI
пункты 3.1.1 и 3.1.2 ГОСТ
33458-2015 "Ром. Технические условия"
105.
пункты 9 и 10 раздела 2 ГОСТ 33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
106.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят фруктовый", "винодельческая продукция", "медоваренная продукция", "ликер" (в части использования вишневого дистиллята), "вино "под пленкой", "вино фруктовое", "вино фруктовое крепленое", "бренди фруктовый", "бренди фруктовый коллекционный", "фруктовая водка", "винный напиток фруктовый", "напиток фруктовый крепкий", "дистиллят фруктовый ректификованный", "дистиллят яблочный молодой для яблочного бренди", "алкогольный напиток медовый", "алкогольный напиток медовый крепленый", "алкогольный напиток медовый десертный", "сусло фруктовое сброженно-спиртованное", "сусло фруктовое спиртованное", "спиртование") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункты 7 – 9 таблицы 1 и графы 4 и 5 таблицы 6 приложения № 3
разделы 1 (кроме слова "(плодовый)" в соответствующем падеже), 2, 4 (кроме пунктов 4.1.3.1, 4.1.3.2 (кроме слова "(плодовый)" в соответствующем падеже), 5 (кроме слова "(плодового)" в пункте 5.2), 6 и 7 (кроме слова "(плодовый)" в соответствующем падеже), библиография ГОСТ 32160-2013 "Дистиллят фруктовый (плодовый). Технические условия"
107.
СТБ 2354-2014 "Дистилляты фруктовые. Общие технические условия"
108.
ACT 212-2008 "Плодово-ягодные дистилляты (спирты). Общие технические условия"
109.
СТ РК 2635-2015 "Дистиллят фруктовый. Технические условия"
110.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят фруктовый ректификованный", "винодельческая продукция", "вино фруктовое крепленое", "фруктовая водка", "винный напиток фруктовый", "сусло фруктовое сброженно- спиртованное", "сусло фруктовое спиртованное", "спиртование") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункты 6 и 9 таблицы 1 и графы 4 и 5 таблицы 6 приложения № 3
разделы 1 (кроме слов "(плодовый) спирт"), 2, 4 (кроме слов "(плодовый) спирт" в соответствующем падеже, кроме слов "(плодовом) спирте" в пункте 4.2.1), 5 (кроме слов "(плодовом) спирте" в пункте 5.2), 6 и 7 (кроме слов "(плодовый) спирт" в соответствующем падеже в пунктах 7.1 – 7.3), библиография ГОСТ 32782-2014 "Спирт фруктовый (плодовый). Технические условия"

111.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ұзақ сақталған алма дистилляті (кальвадосты)", "ұзақ сақталған алма дистиллятынан жасалған күшті сусын" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 1-кестесінің 4-тармағы
2, 6 – 8-бөлімдер, библиография МемСТ Р 51300-99 "Ресей кальвадосы. Жалпы техникалық шарттар"
112.
ТҚС 2139-2011 "Кальвадос дистилляттары. Техникалық шарттар"
113.
ҚР СТ 2312-2013 "Кальвадосты дистиллят. Техникалық шарттар"
114.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("алма брендиіне арналған жас алма дистилляті", "ұзақ сақталған алма дистиллятынан жасалған күшті сусын" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №3 қосымшаның 1-кестесінің 4-тармағы
2, 6 – 8-бөлімдер, библиография МемСТ Р 51300-99 "Ресей кальвадосы. Жалпы техникалық шарттар"
115.
ТҚС 2139-2011 "Кальвадосты дистилляттары. Техникалық шарттар"
116.
ҚР СТ 2312-2013 "Кальвадосты дистиллят. Техникалық шарттар"
117.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("сыра", "бидай сырасы", "сыра ашыту өнімі" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №1 қосымшаның 7-тармағы, №2 қосымшаның 6-кестесінің "Сыра (сыра сусындары) негізінде дайындалған сусындарды өндіруге арналған нормативтік мәндер" бағаны және №4 қосымша
1, 2, 3 (3.1-тармақтың бірінші абзацынан, 3.2-тармақтан басқа), 4, 5 (5.1.3-тармақтан, 5.4.1-тармақтың бесінші абзацынан, 5.4.1-тармақтың сегізінші абзацынан басқа) және 6-8-бөлімдер, библиография МемСТ 31711-2012 "Сыра. Жалпы техникалық шарттар"
118.
1, 2, 4, 5 (5.3.2 – 5.3.7-тармақтардан басқа), көрсеткіштер: көміртегі қостотығының массалық үлесі,%, кем емес; көбіктің биіктігі, мм, кем емес; ашық сыра үшін – түс көрсеткіші (ЕВС бірлігі), 5.3.11) және 6-8-бөлімдер ТҚС 395-2017 "Сыра. Жалпы техникалық шарттар"
119.
КМС 1067:2007 "Бозо-Шоро" ұлттық сусындар. Техникалық шарттар"
120.
ACT 390-2017 "Сыра ашыту өнімдері. Терминдер мен анықтамалар"
121.
ҚР СТ 10-2006 "Сыра. Жалпы техникалық шарттар"
122.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("Сыра негізінде дайындалған сусындар (сыра сусындары)", "сыра ашыту өнімдері" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №1 қосымшаның 7-тармағы, №2 қосымшаның 6-кестесінің "Сыра (сыра сусындары) негізінде дайындалған сусындарды өндіруге арналған нормативтік мәндер" бағаны және №4 қосымшаның 1 – 3-кестелері
МемСТ 34796-2021 "Сыра сусындары. Жалпы техникалық шарттар"
123.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("балды алкогольді сусын", "Балды газдалған алкогольді сусын", "күшейтілген балды алкогольді сусын", "десертті балды алкоголь сусыны" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, 1-кестенің 2, 3 және 6-тармақтары және №3-қосымшаның 3-кестесінің 7-тармағы

111.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят яблочный выдержанный (кальвадосный)", "крепкий напиток из дистиллята яблочного выдержанного") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 4 таблицы 1 приложения № 3
разделы 2, 6 – 8, библиография ГОСТ Р 51300-99 "Кальвадосы Российские. Общие технические условия"
112.
СТБ 2139-2011 "Дистилляты кальвадосные. Технические условия"
113.
СТ РК 2312-2013
"Кальвадосный дистиллят. Технические условия"
114.
пункт 5 (в части понятий "дистиллят яблочный молодой для яблочного бренди", "крепкий напиток из дистиллята яблочного выдержанного") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 4 таблицы 1 приложения № 3
разделы 2, 6 – 8, библиография ГОСТ Р 51300-99 "Кальвадосы Российские. Общие технические условия"
115.
СТБ 2139-2011 "Дистилляты кальвадосные. Технические условия"
116.
СТ РК 2312-2013
"Кальвадосный дистиллят. Технические условия"
117.
пункт 5 (в части понятий "пиво", "пиво пшеничное", "пивоваренная продукция") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункта 7 приложения № 1, графа "Нормативные значения для производства напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков)" таблицы 6 приложения № 2 и приложение № 4
разделы 1, 2, 3 (кроме абзаца первого пункта 3.1, пункта 3.2), 4, 5 (кроме пункта 5.1.3, абзаца пятого пункта 5.4.1, абзаца восьмого пункта 5.4.1) и 6 – 8, библиография ГОСТ 31711-2012 "Пиво. Общие технические условия"
118.
разделы 1, 2, 4, 5 (кроме
5.3.2 – 5.3.7), показатели: массовая доля двуокиси углерода, %, не менее; высота пены, мм, не менее; для светлого пива – показатель цвет (ед. ЕВС), 5.3.11) и 6 – 8 СТБ 395-2017 "Пиво. Общие технические условия"
119.
КМС 1067:2007 "Напитки национальные "Бозо-Шоро". Технические условия"
120.
ACT 390-2017 "Продукты пивоварения. Термины и определения"
121.
СТ РК 10-2006 "Пиво. Общие технические условия"
122.
пункт 5 (в части понятий "напитки, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки)", "пивоваренная продукция") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 7 приложения № 1, графа "Нормативные значения для производства напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков)" таблицы 6 приложения № 2, таблицы 1 – 3 приложения № 4
ГОСТ 34796-2021 "Напитки пивные. Общие технические условия"
123.
пункт 5 (в части понятий "алкогольный напиток медовый", "алкогольный напиток медовый газированный", "алкогольный напиток медовый крепленый", "алкогольный напиток медовый десертный") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункты 2, 3 и 6 таблицы 1 и пункты 6 и 7
таблицы 3 приложения № 3

МемСТ 32033-2021 "Балды сусындар. Жалпы техникалық шарттар"
124.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ( "хош иісті спирт", "құрамында спирт бар тамақ өнімі", "тауардың шыққан жерінің қорғалған атауы бар арақ", "ерекше арақ", "ликер-арақ өнімінің жартылай фабрикаты" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдері
2-бөлімнің 10 және 23- тармақтары МемСТ 33880-2016 "Спиртті ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
125.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("спиртті шырындар", "бал қайнату өнімі", "құрамында спирт бар тамақ өнімі", "ликер-арақ бұйымдары", "пунш", "ромы бар пунш", "жемістен ашытылған шарап", "жеміс шарабы", "күшейтілген жеміс шарабы", "жемісті шарап сусыны", "балды алкоголь сусыны", "күшейтілген балды алкоголь сусыны", "десертті балды алкоголь сусыны", "хош иісті спирт", "ликер-арақ өнімінің жартылай фабрикаты" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №2 қосымшаның 1-кестесінің 4 және 5-тармақтары
1 (1.1, 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.3.1, 1.4.1-тармақтардағы "жеміс-жидек" деген сөздерден басқа, 1.5-тармақтан басқа), 2 (2.1-тармақтан басқа), 3 және 4-бөлімдер (4.1 және 4.2-тармақтардағы "жеміс-жидек" деген сөздерден басқа) МемСТ 28539-90 "Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Техникалық шарттар"

ГОСТ 32033-2021 "Напитки медовые. Общие технические условия"
124.
пункт 5 (в части понятий "ароматный спирт", "спиртосодержащая пищевая продукция", "водка с защищенным наименованием места происхождения товара", "особая водка", "полуфабрикат ликероводочного производства") раздела II, разделы III, V – VIII
и XI
пункты 10 и 23 раздела 2 ГОСТ 33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
125.
пункт 5 (в части понятий "спиртованные соки", "медоваренная продукция", "спиртосодержащая пищевая продукция", "ликероводочные изделия", "пунш", "пунш с ромом", "наливка", "вино фруктовое", "вино фруктовое крепленое", "винный напиток фруктовый", "алкогольный напиток медовый", "алкогольный напиток медовый крепленый", "алкогольный напиток медовый десертный", "ароматный спирт", "полуфабрикат ликероводочного производства") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункты 4 и 5 таблицы 1 приложения № 2
разделы 1 (кроме слов "плодово-ягодные" в пунктах 1.1, 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.3.1, 1.4.1, кроме пункта 1.5), 2 (кроме пункта 2.1), 3 и 4 (кроме слов "плодово-ягодные" в пунктах 4.1 и 4.2) ГОСТ 28539-90 "Соки плодово-ягодные спиртованные. Технические условия"

126.
2-бөлімнің 16-тармағы МемСТ 33880-2016 "Спиртті ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
127.
1, 2, 3.1, 4, 5 (5.2.7-тармақтан басқа) және 6 – 8 бөлімдер ТҚС 1832-2008 "Спиртті жеміс шырындары. Жалпы техникалық шарттар"
128.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("спиртті морс", "құрамында спирт бар тамақ өнімі", "ликер-арақ бұйымдары", "пунш", "ромы бар пунш", "жемістен ашытылған шарап", "хош иісті спирт", "ликер-арақ өнімінің жартылай фабрикаты" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдер
2-бөлімнің 17 – 19 тармақтары МемСТ 33880-2016 "Спиртті ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
129.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("спиртті тұндырмалар", "құрамында спирт бар тамақ өнімі", "тауардың шыққан жерінің қорғалған атауы бар арақ", "ликер-арақ бұйымдары", "пунш", "ромы бар пунш", "хош иісті спирт", "ликер-арақ өнімінің жартылай фабрикаты" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №2 қосымшаның 1-кестесінің 5-тармағы
2-бөлімнің 20 – 22 тармақтары МемСТ 33880-2016 "Спиртті ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
130.
1, 2, 3.1, 3.2, 4 (4.2.3 – 4.2.5 басқа), 5 (5.5, 5.9, 5.10 басқа), 6 және 7-бөлімдер ТҚС 924- 2008 "Өсімдік шикізатынан жасалған сулы спиртті инфузиялар мен композициялар. Жалпы техникалық шарттар"
131.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("жемісті спиртті жүзім ашытқышы (мистель)", "шарап коктейлі", "шарап сусыны" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдер
4-бөлімнің 4.2-тармағының бесінші абзацы МемСТ Р 52195-2003 "Хош иістендірілген шараптар. Жалпы техникалық шарттар"
132.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ашытылған-спиртті жеміс ашытқышы (ашытылған-спиртті жемісті шарап материалы)", "ашытылған жемісті шарап материалы", "құрамында спирт бар тағам өнімі", "жеміс шарабы", "күшейтілген жеміс шарабы", "шарап сусыны", "күшейтілген балды алкоголь сусыны", "десертті балды алкоголь сусыны" ұғымы бөлігінде), III, V – VIII және XI бөлімдері
МемСТ 32027-2013 "Ашытылған және ашытылған-спиртті жеміс (жидек) шарап материалы. Техникалық шарттар" (3-бөлімнен басқа)
133.
1 – 4 (4.1.10, 4.1.11 тармақтардан басқа) және 5 – 7 бөлімдер ТҚС 2044-2010 "Ашытылған-спирттелген жеміс-жидек шырындары. Техникалық шарттар"
134.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("дайындалған (түзетілген) су", "арақ", "ликер-арақ бұйымдары", "тазартылған джин", "виски", "ром", "астық шикізатынан жасалған спиртті сусын", "сыра", "сыра негізінде дайындалған сусындар (сыра сусындары)", "арнайы дайындалған (түзетілген) су" ұғымы бөлігінде), VI бөлімнің 20 және 21-тармақтары
2-бөлімнің 11-тармағы МемСТ 33880-2016 "Спиртті ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"

126.
пункт 16 раздела 2 ГОСТ
33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
127.
разделы 1, 2, 3.1, 4, 5 (кроме пункта 5.2.7) и 6 – 8 СТБ
1832-2008 "Соки фруктовые спиртованные. Общие технические условия"
128.
пункт 5 (в части понятий "спиртованный морс", "спиртосодержащая пищевая продукция", "ликероводочные изделия", "пунш", "пунш с ромом", "наливка", "ароматный спирт", "полуфабрикат ликероводочного производства") раздела II, разделы III, V – VIII
и XI
пункты 17 – 19 раздела 2 ГОСТ 33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
129.
пункт 5 (в части понятий "спиртованные настои", "спиртосодержащая пищевая продукция", "водка с защищенным наименованием места происхождения товара", "ликероводочные изделия", "пунш", "пунш с ромом", "ароматный спирт", "полуфабрикат ликероводочного производства") раздела II,
разделы III, V – VIII и XI, пункт 5 таблицы 1 приложения № 2
пункты 20 – 22 раздела 2 ГОСТ 33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
130.
разделы 1, 2, 3.1, 3.2, 4 (кроме
4.2.3 – 4.2.5), 5 (кроме 5.5, 5.9, 5.10), 6 и 7 СТБ 924- 2008 "Настои и композиции водноспиртовые из растительного сырья. Общие технические условия"
131.
пункт 5 (в части понятий "сусло виноградное спиртованное (мистель)", "коктейль винный", "винный напиток") раздела II, разделы III, V – VIII и XI
абзац пятый пункта 4.2
раздела 4 ГОСТ Р 52195-2003
"Вина ароматизированные. Общие технические условия"
132.
пункт 5 (в части понятий
"сусло фруктовое сброженно-спиртованное (фруктовый сброженно-спиртованный виноматериал)", "фруктовые сброженные виноматериалы", "спиртосодержащая пищевая продукция", "вино фруктовое", "вино фруктовое крепленое", "винный напиток", "алкогольный напиток медовый крепленый", "алкогольный напиток медовый десертный") раздела II, разделы III, V – VIII и XI
ГОСТ 32027-2013
"Виноматериалы фруктовые (плодовые) сброженные и сброженно-спиртованные. Технические условия" (кроме раздела 3)
133.
разделы 1 – 4 (кроме пунктов 4.1.10, 4.1.11) и 5 – 7 СТБ
2044-2010 "Соки плодово-ягодные сброженно-спиртованные. Технические условия"
134.
пункт 5 (в части понятий "вода подготовленная (исправленная)", "водка", "ликероводочные изделия", "дистиллированный джин", "виски", "ром", "спиртной напиток из зернового сырья", "пиво", "напитки, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки)", "вода специально подготовленная
(исправленная)") раздела II,
пункты 20 и 21 раздела VI
пункт 11 раздела 2 ГОСТ
33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"

135.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("дайындалған (түзетілген) су", "арнайы дайындалған (түзетілген) су", "тауардың шыққан жерінің қорғалған атауы бар арақ" ұғымы бөлігінде), VI бөлімнің 20 және 21-тармақтары
2-бөлімнің 11-тармағы МемСТ 33880-2016 "Спиртті ішімдіктер. Терминдер мен анықтамалар"
136.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("этил спиртінің басты фракциясы", "этил спирті", "тазартылып айрылған этил спирті", "ликер-арақ бұйымы" ұғымы бөлігінде), ІІІ, V – VIII және XI бөлімдер, №2 қосымшаның 2-кестесінің 8-тармағы
2-бөлімнің 1-тармағы МемСТ 33881-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Терминдер мен анықтамалар"
137.
3-бөлімнің 3.1.4-тармағы МемСТ 131-2013 "Тағамдық шикізаттан жасалған шикі-этил спирті. Техникалық шарттар"
138.
МемСТ Р 55983-2014 "Басты этил спиртінің фракциясы. Техникалық шарттар"
139.
КМС 932:2004 "Басты этил спиртінің фракциясы. Техникалық шарттар"
140.

135.
пункт 5 (в части понятий "вода подготовленная (исправленная)", "вода специально подготовленная (исправленная)", "водка с защищенным наименованием места происхождения товара") раздела II, пункты 20 и 21 раздела VI
пункт 11 раздела 2 ГОСТ
33880-2016 "Напитки спиртные. Термины и определения"
136.
пункт 5 (в части понятий "головная фракция этилового спирта", "этиловый спирт", "ректификованный этиловый спирт", "ликероводочные изделия") раздела II, разделы III, V – VIII и XI, пункт 8 таблицы 2 приложения № 2
пункт 1 раздела 2 ГОСТ
33881-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья. Термины и определения"
137.
пункт 3.1.4 раздела 3 ГОСТ
131-2013 "Спирт этиловый-сырец из пищевого сырья. Технические условия"
138.
ГОСТ Р 55983-2014 "Фракция головная этилового спирта. Технические условия"
139.
КМС 932:2004 "Фракция головная этилового спирта. Технические условия"
140.

ҚР СТ 999-2008 "Бас этил спиртінің фракциясы. Техникалық шарттар"
141.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ( "сыра ашыту сөлі" ұғымы бөлігінде) раздела II, VI бөлімінің 21-тармағы
МемСТ 29294-2014 "Сыра ашыту сөлі. Техникалық шарттар"
142.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("сыра ашыту арпасы" ұғымы бөлігінде), VI бөлімінің 21-тармағы
МемСТ 5060-86 "Сыра ашыту арпасы. Техникалық шарттар", 1.5 және 1.6-тармақтардан басқа
143.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("сөл", "арнайы сыра ашыту сөлі" ұғымы бөлігінде), VI бөлімінің 21-тармағы
МемСТ Р 52061-2003 "Құрғақ қара бидай сөлі. Техникалық шарттар"
144.
МемСТ 29272-92 "Құрғақ қара бидай сөлі. Техникалық шарттар", 1.2.5-тармақтан басқа
145.
МемСТ 29294-2014 "Сыра ашыту сөлі. Техникалық шарттар"
146.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("сыра ашытатын арпа" ұғымы бөлігінде), VI бөлімінің 21-тармағы
МемСТ 28672-90 "Арпа. Дайындау мен жеткізу кезіндегі талаптар"
147.
МемСТ 28672-2019 "Арпа. Техникалық шарттар"
Армения Республикасы мен Қырғыз Республикасы қосылғаннан кейін қолданылады
148.
МемСТ Р 53900-2010 "Жемдік арпа. Техникалық шарттар"
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 17 мамырдағы
№ 80 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

СТ РК 999-2008 "Фракция головного этилового спирта. Технические условия"
141.
пункт 5 (в части понятия "пивоваренный солод") раздела II, пункт 21 раздела VI
ГОСТ 29294-2014 "Солод пивоваренный. Технические условия"
142.
пункт 5 (в части понятия "пивоваренный ячмень") раздела II, пункт 21 раздела VI
ГОСТ 5060-86 "Ячмень пивоваренный. Технические условия", кроме пунктов 1.5 и 1.6
143.
пункт 5 (в части понятий "солод", "специализированный пивоваренный солод") раздела II, пункт 21 раздела VI
ГОСТ Р 52061-2003 "Солод ржаной сухой. Технические условия"
144.
ГОСТ 29272-92 "Солод ржаной сухой. Технические условия", кроме пункта 1.2.5
145.
ГОСТ 29294-2014 "Солод пивоваренный. Технические условия"
146.
пункт 5 (в части понятия "пивоваренный ячмень") раздела II, пункт 21 раздела VI
ГОСТ 28672-90 "Ячмень. Требования при заготовках и поставках"
147.
ГОСТ 28672-2019
"Ячмень. Технические условия"
применяется после присоединения Республики Армения и Кыргызской Республики
148.
ГОСТ Р 53900-2010 "Ячмень кормовой. Технические условия"
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 мая 2022 г. № 80
ПЕРЕЧЕНЬ

Зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 047/2018) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың белгіленімі және атауы, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері
Ескертпе
1
2
3
4
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті
II-бөлімнің 5-тармағы, №2 қосымшаның 3 және 4- кестелері
1.
Органолептикалық көрсеткіштер
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдісі"
2.
физика-химиялық көрсеткіштер
МемСТ 31496-2012 "Тазартылып-айрылған этил спирті. Сәйкестендірудің спектральды-люминесцентті әдісі"
3.
МемСТ 31685-2012 "Тамақ шикізатынан жасалған тазартылып-айрылған этил спирті. Құрғақ қалдықтың массалық концентрациясын анықтау әдісі"
4.
МемСТ 31810-2012 "Тамақ шикізатынан жасалған тазартылып-айрылған этил спирті. Капиллярлық электрофорез әдісімен азотты ұшпа негіздердің массалық концентрациясын анықтау"
5.
МемСТ 32013-2012 "Этил спирті. Фурфуролдың болуын анықтау әдісі"
6.
МемСТ 32036-2013 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
7.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
8.
МемСТ 32930-2014 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Фурфуролдың массалық концентрациясының болуын анықтаудың спектрлі-фотометрлік әдісі"
9.
МемСТ 31497-2012 "Этил спирті. Денатураттаушы қоспалардың (битрекс, керосин, бензин) болуын анықтаудың спектрлі-фотометрикалық әдісі
10.
МемСТ 3639-79 "Сулы-спиртті ерітінділер, этил спиртінің концентрациясын анықтау әдісі"
11.
МемСТ 32070-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі"
ІІ бөлімнің 5-тармағы, №2 қосымшаның 5-кестесі
12.
Органолептикалық көрсеткіштер
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері"
13.
физика-химиялық көрсеткіштер
МемСТ 31684-2012 "Тағамдық шикізаттан жасалған шикі-этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған шикі- этил спирті. Ұшпа органикалық қоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
14.

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
Этиловый спирт из пищевого сырья
пункт 5 раздела II,
таблицы 3 и 4 приложения № 2
1.
органолептические показатели
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"
2.
физико-химические показатели
ГОСТ 31496-2012 "Спирт этиловый ректификованный. Спектрально-люминесцентный метод идентификации"
3.
ГОСТ 31685-2012 "Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Метод определения массовой концентрации сухого остатка"
4.
ГОСТ 31810-2012 "Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Определение массовой концентрации азотистых летучих оснований методом капиллярного электрофореза"
5.
ГОСТ 32013-2012 "Спирт этиловый. Метод определения наличия фурфурола"
6.
ГОСТ 32036-2013 "Спирт этиловый из пищевого сырья. Правила приемки и методы анализа"
7.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
8.
ГОСТ 32930-2014 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Спектрофотометрический метод определения содержания массовой концентрации фурфурола"
9.
ГОСТ 31497-2012 "Спирт этиловый. Спектрофотометрический метод определения содержания денатурирующих добавок (битрекса, керосина, бензина)"
10.
ГОСТ 3639-79 "Растворы водно-спиртовые. Методы определения концентрации этилового спирта"
11.
ГОСТ 32070-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола"
12.
пункт 5 раздела II,
таблица 5 приложения № 2
13.
органолептические показатели
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"
14.
физико-химические показатели
ГОСТ 31684-2012 "Спирт этиловый-сырец из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих органических примесей"
15.

МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
15.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("этил спирті", "тазартылған этил спирті", "этил спирті-шикізат", "этил спиртінің басты фракциясы" ұғымы бөлігінде)
МемСТ 30536-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
16.
МемСТ 32070-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі"
17.
ТҚС МемСТ Р 51698-2001
"Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
18.
КМС 932:2004 "Басты этил спиртінің фракциясы. Техникалық шарттар"
19.
ТҚС МемСТ Р 51698-2001 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
Алкоголь өнімін дайындау үшін пайдаланылатын су
ІІ бөлімнің 5-тармағы және №2 қосымшаның 6-кестесі
20.
МемСТ 32689.3-2014 "Өсімдіктен жасалған тамақ өнімі. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 3-бөлік. Сәйкестендіру және нәтижелердің дұрыстығын қамтамасыз ету".
21.
сынамаларды іріктеу
МемСТ 31861-2012 "Су. Сынамаларды алуға қойылатын жалпы талаптар"
22.
МемСТ Р 59024-2020 "Су. Сынамаларды алуға қойылатын жалпы талаптар"
Күшіне енген күннен бастап қолданылады
23.
МемСТ 31862-2012 "Ауыз су. Сынамаларды алу"
24.
ТҚС 1188-99 "Ауыз су. Сапаны бақылауды ұйымдастыру және оның әдістеріне қойылатын жалпы талаптар"
25.
ТҚС МемСТ Р 51592-2001 "Су. Сынамаларды алуға қойылатын жалпы талаптар"
26.
МемСТ Р 56237-2014 (ИСО 5667-5:2006) "Ауыз су. Суды дайындау станцияларында және құбыр-жол бөлу жүйелерінде сынамаларды алу"
27.
ҚР СТ МемСТ Р 51592-2003 "Су. Сынамаларды алуға қойылатын жалпы талаптар"
28.
ҚР СТ МемСТ Р 51232-2003 "Су. Сапаны бақылауды ұйымдастыру және оның әдістеріне қойылатын жалпы талаптар"
29.
МемСТ 3351-74 "Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
30.
МемСТ Р 57164-2016 "Ауыз су. Иісін, дәмі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
31.
МемСТ Т Р 51232-98 "Ауыз су. Сапаны бақылауды ұйымдастыру және оның әдістеріне қойылатын жалпы талаптар"
32.
МУ 2.1.4.1184-03 "Санитариялық-эпидемиологиялық қағидалары мен нормативтерін енгізу мен қолдану бойынша әдістемелік нұсқаулар"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
33.

ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
16.
пункт 5 раздела II (в части понятий "этиловый спирт", "ректификованный этиловый спирт", "этиловый спирт-сырец", "головная фракция этилового спирта")
ГОСТ 30536-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"
17.
ГОСТ 32070-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола"
18.
СТБ ГОСТ Р 51698-2001
"Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"
19.
КМС 932:2004 "Фракция головная этилового спирта. Технические условия"
20.
СТБ ГОСТ Р 51698-2001 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"
Вода, используемая для изготовления алкогольной продукции
21.
пункт 5 раздела II и
таблица 6 приложения № 2
22.
ГОСТ 32689.3-2014 "Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 3. Идентификация и обеспечение правильности результатов"
23.
отбор проб
ГОСТ 31861-2012 "Вода. Общие требования к отбору проб"
24.
ГОСТ Р 59024-2020 "Вода. Общие требования к отбору проб"
применяется с даты вступления в силу
25.
ГОСТ 31862-2012 "Вода питьевая. Отбор проб"
26.
СТБ 1188-99 "Вода питьевая. Общие требования к организации и методам контроля качества"
27.
СТБ ГОСТ Р 51592-2001 "Вода. Общие требования к отбору проб"
28.
ГОСТ Р 56237-2014 (ИСО 5667-5:2006) "Вода питьевая. Отбор проб на станциях водоподготовки и в трубопроводных распределительных системах"
29.
СТ РК ГОСТ Р 51592-2003 "Вода. Общие требования к отбору проб"
30.
СТ РК ГОСТ Р 51232-2003 "Вода. Общие требования к организации и методам контроля качества"
31.
ГОСТ 3351-74 "Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности"
32.
ГОСТ Р 57164-2016 "Вода питьевая. Методы определения запаха, вкуса и мутности"
33.
ГОСТ Р 51232-98 "Вода питьевая. Общие требования к организации и методам контроля качества"
34.
МУ 2.1.4.1184-03
"Методические указания по внедрению и применению санитарно-эпидемиологических правил и нормативов"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
35.

СанҚмН 2.1.4.1116-02 "Ауыз су. Ыдыстарға құйылған судың сапасына қойылатын гигиеналық талаптар. Сапаны бақылау"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
34.
жалпы қаттылық
МемСТ 31954-2012 "Ауыз су. Қаттылықты анықтау әдісі"
35.
сілтілік
МемСТ 31957-2012 "Карбонаттар мен гидрокарбонаттарды сілтілігі мен массалық концентрациясын анықтау әдісі"
36.
ТҚС ISO 9963-1-2009 "Судың сапасы. Сілтілікті анықтау. 1-бөлік. Жалпы және құрамдас сілтілікті анықтау"
37.
ҚР СТ ИСО 9963-1-2008 "Судың сапасы. Сілтілікті анықтау. 1-бөлік. Жалпы және композитті сілтілікті анықтау"
38.
Пермангантты тотығу
МемСТ Р 55684-2013 (ИСО 8467:1993) "Ауыз су. Перманганатты тотығуды анықтау әдісі"
39.
ҚР СТ 1498-2006 "Судың сапасы. Перманганатты тотығуды анықтау"
40.
ТҚС ISO 8467-2009 "Судың сапасы. Перманганатты тотығуды анықтау"
41.
құрғақ қалдық
МемСТ 18164-72 "Ауыз су. Құрғақ қалдықтың болуын анықтау әдісі"
42.
сутектік көрсеткіш
МемСТ ISO 10523-2017"Судың сапасы. РН анықтау"
43.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:3:4.121-97 "Суды сандық химиялық талдау. Судағы рН потенциометрикалық әдіспен өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
44.
Иондардың массалық концентрациясы:
кальций
МемСТ 23268.5-78 "Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Кальций мен магний иондарын анықтау әдістері"
45.
МемСТ Р 56219-2014 "Су. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрия әдісімен 62 элементтің болуын анықтау"
46.
МемСТ 31869-2012 "Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері"
47.
МемСТ ISO 17294-2-2019 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
48.
МемСТ 31724-2012 "Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау"
49.
М 01-59-2019 "Судың сапасы. МГА-1000 атомды-абсорбциялық спектрометрін пайдалана отырып, электротермиялық атомизациясы бар атомдық-абсорбциялық әдісімен ауыз су (оның ішінде ыдыстағы, минералдарды суды қоса алғанда) сынамаларындағы калий, натрий, магний және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 022/RA.RU.311278/2019, 17.05.2019 ж., тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2019.34464)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
50.

СанПиН 2.1.4.1116-02 "Питьевая вода. Гигиенические требования к качеству воды, расфасованной в емкости. Контроль качества"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
36.
жесткость общая
ГОСТ 31954-2012 "Вода питьевая. Методы определения жесткости"
37.
щелочность
ГОСТ 31957-2012 "Методы определения щелочности и массовой концентрации карбонатов и гидрокарбонатов"
38.
СТБ ISO 9963-1-2009
"Качество воды. Определение щелочности. Часть 1. Определение общей и составной щелочности"
39.
СТ РК ИСО 9963-1-2008 "Качество воды. Определение щелочности. Часть 1. Определение общей и композитной щелочности"
40.
окисляемость перманганатная
ГОСТ Р 55684-2013
(ИСО 8467:1993) "Вода питьевая. Метод определения перманганатной окисляемости"
41.
СТ РК 1498-2006 "Качество воды. Определение перманганатной окисляемости"
42.
СТБ ISO 8467-2009 "Качество воды. Определение перманганатной окисляемости"
43.
сухой остаток
ГОСТ 18164-72 "Вода питьевая. Метод определения содержания сухого остатка"
44.
водородный показатель
ГОСТ ISO 10523-2017"Качество воды. Определение рН"
45.
ПНД Ф 14.1:2:3:4.121-97 "Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений pH в водах потенциометрическим методом"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
46.
массовая концентрация ионов:
кальций
ГОСТ 23268.5-78 "Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния"
47.
ГОСТ Р 56219-2014 "Вода. Определение содержания
62 элементов методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
48.
ГОСТ 31869-2012 "Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза"
49.
ГОСТ ISO 17294-2-2019 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана"
применяется после присоединения Республики Армения и Российской Федерации
50.
ГОСТ 31724-2012 "Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза"
51.
М 01-59-2019 "Качество воды. Методика измерений массовой концентрации калия, натрия, магния и кальция в пробах питьевых вод (в том числе упакованных, включая минеральные) атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией с использованием атомно-абсорбционного спектрометра МГА-1000" (свидетельство об аттестации
№ 022/RA.RU.311278/2019 от 17.05.2019 г., номер в реестре ФР.1.31.2019.34464)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
52.

МемСТ 31870-2012 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
51.
МемСТ Р 57165-2016 (ИСО 11885:2007) "Су. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
52.
ТҚС ISO 11885-2011 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен кейбір элементтерді анықтау (ICP-OES)"
53.
ТҚС ISO 17294-2-2007 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектро-метрияны қолдану. 2-бөлік. 62 элементті анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы МЕМСТ ISO 17294-2-2019 қосылғанға дейін қолданылады
54.
магний
МемСТ 23268.5-78 "Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Кальций мен магний иондарын анықтау әдістері"
55.
МемСТ ISO 17294-2-2019 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
56.
МемСТ 31954-2012 "Ауыз су. Қаттылықты анықтау әдісі"
57.
МемСТ 31724-2012 "Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау"
58.
М 01-59-2019 "Судың сапасы. МГА-1000 атомды-абсорбциялық спектрометрін пайдалана отырып, электротермиялық атомизациясы бар атомдық-абсорбциялық әдісімен ауыз су (оның ішінде ыдыстағы, минералдарды суды қоса алғанда) сынамаларындағы калий, натрий, магний және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 022/RA.RU.311278/2019, 17.05.2019, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2019.34464)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
59.
МемСТ Р 56219-2014 "Су. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрия әдісімен 62 элементтің болуын анықтау"
60.
МемСТ 31869-2012 "Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері"
61.
МемСТ 31870-2012 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
62.
МемСТ Р 57165-2016 (ИСО 11885:2007) "Су. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
63.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.167-2000 "Суды сандық химиялық талдау. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, табиғи, ауыз су (оның ішінде минеральды) және сарқынды су сынамаларында аммоний катиондарының, калийдің, натрийдің, литийдің, магнийдің, стронцийдің, барийдің және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
64.

ГОСТ 31870-2012 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
53.
ГОСТ Р 57165-2016
(ИСО 11885:2007) "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
54.
СТБ ISO 11885-2011 "Качество воды. Определение некоторых элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой (ICP-OES)"
55.
СТБ ISO 17294-2-2007 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой. Часть 2. Определение 62 элементов"
применяется до присоединения Республики Армения и Российской Федерации к ГОСТ ISO 17294-2-2019
56.
магний
ГОСТ 23268.5-78 "Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния"
57.
ГОСТ ISO 17294-2-2019 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана"
применяется после присоединения Республики Армения и Российской Федерации
58.
ГОСТ 31954-2012 "Вода питьевая. Методы определения жесткости"
59.
ГОСТ 31724-2012 "Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза"
60.
М 01-59-2019 "Качество воды. Методика измерений массовой концентрации калия, натрия, магния и кальция в пробах питьевых вод (в том числе упакованных, включая минеральные) атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией с использованием атомно-абсорбционного спектрометра МГА-1000" (свидетельство об аттестации
№ 022/RA.RU.311278/2019 от 17.05.2019, номер в реестре ФР.1.31.2019.34464)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
61.
ГОСТ Р 56219-2014 "Вода. Определение содержания
62 элементов методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
62.
ГОСТ 31869-2012 "Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза"
63.
ГОСТ 31870-2012 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
64.
ГОСТ Р 57165-2016
(ИСО 11885:2007) "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
65.
ПНД Ф 14.1:2:4.167-2000
"Количественный химический анализ вод. Методика измерений массовой концентрации катионов аммония, калия, натрия, лития, магния, стронция, бария и кальция в пробах питьевых, природных (в том числе минеральных) и сточных вод методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
66.

ТҚС ISO 11885-2011 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен кейбір элементтерді анықтау (ICP-OES)"
65.
ТҚС ISO 17294-2-2007 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. 62 элементті анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы МемСТ ISO 17294-2-2019 қосылғанға дейін қолданылады
66.
темір
МемСТ 4011-72 "Ауыз су. Жалпы темірдің массалық концентрациясын өлшеу әдістері"
67.
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру"
68.
МемСТ Р 57162-2016 "Су. Электрлі-термикалық атомизациясы бар атомды-абсорбционды спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
69.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Микротолқынды ажыраудан кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың және темірдің болуын анықтау"
70.
МемСТ 31870-2012 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
71.
МемСТ Р 57165-2016 (ИСО 11885:2007) "Су. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
72.
ТҚС ISO 11885-2011 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен кейбір элементтерді анықтау (ICP-OES)"
73.
ТҚС ISO 15586-2011 "Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен элементтердің микросандарын анықтау"
74.
ҚР СТ 2214-2012 "Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен микроэлементтердің болуын анықтау"
75.
ҚР СТ 2318-2013 "Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау"
76.
ҚР СТ МемСТ Р 51309-2003 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
77.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.50-96 "Суды сандық химиялық талдау. Сульфосалицилді қышқылы бар фотометрикалық әдіспен ауыз судағы, жер беті және сарқынды сулардағы жалпы темірдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
78.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.139-98 "Суды сандық химиялық талдау. Атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен ауыз судың, табиғи және сарқынды судың сынамаларында кобальт, никель, мыс, мырыш, хром, марганец, темір, күміс, кадмий және қорғасынның массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
79.
М-02-2406-13 "Сандық химиялық талдау әдістемесі. Атомды-абсорбциондық әдіспен ауыз судағы, минералды, табиғи, сарқынды судағы және атмосфералық жауын-шашындағы элементтерді анықтау" (Аттестаттау туралы куәлік № 443/242 (01.00250-2008)-2013, 24.09.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2017.25626)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
80.
натрий/калий

СТБ ISO 11885-2011 "Качество воды. Определение некоторых элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой (ICP-OES)"
67.
СТБ ISO 17294-2-2007 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой. Часть 2. Определение 62 элементов"
применяется до присоединения Республики Армения и Российской Федерации к ГОСТ ISO 17294-2-2019
68.
железо
ГОСТ 4011-72 "Вода питьевая. Методы измерения массовой концентрации общего железа"
69.
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов"
70.
ГОСТ Р 57162-2016 "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-абсорбционной спектрометрии с электротермической атомизацией"
71.
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомной абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения"
72.
ГОСТ 31870-2012 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
73.
ГОСТ Р 57165-2016
(ИСО 11885:2007) "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с
индуктивно связанной плазмой"
74.
СТБ ISO 11885-2011 "Качество воды. Определение некоторых элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой (ICP-OES)"
75.
СТБ ISO 15586-2011 "Качество воды. Определение микроколичеств элементов методом атомно-абсорбционной спектрометрии с использованием графитовой печи"
76.
СТ РК 2214-2012 "Качество воды. Определение содержания микроэлементов методом атомной абсорбционной спектрометрии с применением графитовой печи"
77.
СТ РК 2318-2013 "Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией"
78.
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003
"Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
79.
ПНД Ф 14.1:2:4.50-96
"Количественный химический анализ вод. Методика измерений массовой концентрации общего железа в питьевых, поверхностных и сточных водах фотометрическим методом с сульфосалициловой кислотой"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
80.
ПНД Ф 14.1:2:4.139-98
"Количественный химический анализ вод. Методика измерений массовых концентраций кобальта, никеля, меди, цинка, хрома, марганца, железа, серебра, кадмия и свинца в пробах питьевых, природных и сточных вод методом атомно-абсорбционной спектрометрии"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
81.
М-02-2406-13 "Методика количественного химического анализа. Определение элементов в питьевой, минеральной, природной, сточной воде и в атмосферных осадках атомно-абсорбционным методом" (свидетельство об аттестации
№ 443/242 (01.00250-2008)-2013 от 24.09.2013, номер в реестре ФР.1.31.2017.25626)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
82.
натрий/калий

МемСТ 23268.6-78 "Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Натрий иондарын анықтау әдістері"
81.
МемСТ ISO 17294-2-2019 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
82.
МемСТ 31724-2012 "Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау"
83.
МемСТ Р 56219-2014 "Су. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрия әдісімен 62 элементтің болуын анықтау"
84.
МемСТ 26449.1-85 "Дистилляциондық стационарлы тұщыту қондырғылары. Ащы суларды химиялық талдау әдістері"
85.
МемСТ 31869-2012 "Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері"
86.
МемСТ 31870-2012 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
87.
МемСТ Р 57165-2016 (ИСО 11885:2007) "Су. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
88.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.167-2000 "Суды сандық химиялық талдау. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен ауыз су, табиғи (оның ішінде минералды) және сарқынды су сынамаларында аммоний катиондарының, калийдің, натрийдің, литийдің, магнийдің, стронцийдің, барийдің және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
89.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.138-98 "Суды сандық химиялық талдау. Жалынды-эмиссионды спектрометрия әдісімен ауыз су, табиғи және сарқынды су сынамаларында натрий, калий, литий, стронцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
90.
М 01-59-2019 "Судың сапасы. МГА-1000 атомды-абсорбциялық спектрометрін пайдалана отырып, электротермиялық атомизациясы бар атомдық-абсорбциялық әдісімен ауыз су (оның ішінде ыдыстағы, минералдарды суды қоса алғанда) сынамаларындағы калий, натрий, магний және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 022/RA.RU.311278/2019, 17.05.2019, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2019.34464)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
91.

ГОСТ 23268.6-78 "Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов натрия"
83.
ГОСТ ISO 17294-2-2019 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана"
применяется после присоединения Республики Армения и Российской Федерации
84.
ГОСТ 31724-2012 "Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза"
85.
ГОСТ Р 56219-2014 "Вода. Определение содержания 62 элементов методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
86.
ГОСТ 26449.1-85 "Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод"
87.
ГОСТ 31869-2012 "Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза"
88.
ГОСТ 31870-2012 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
89.
ГОСТ Р 57165-2016 (ИСО 11885:2007) "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
90.
ПНД Ф 14.1:2:4.167-2000
"Количественный химический анализ вод. Методика измерений массовой концентрации катионов аммония, калия, натрия, лития, магния, стронция, бария и кальция в пробах питьевых, природных (в том числе минеральных) и сточных вод методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
91.
ПНД Ф 14.1:2:4.138-98
"Количественный химический анализ вод. Методика измерений массовых концентраций натрия, калия, лития, стронция в пробах питьевых, природных и сточных вод методом пламенно-эмиссионной спектрометрии"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
92.
М 01-59-2019 "Качество воды. Методика измерений массовой концентрации калия, натрия, магния и кальция в пробах питьевых вод
(в том числе упакованных, включая минеральные) атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией с использованием атомно-абсорбционного спектрометра МГА-1000" (свидетельство об аттестации
№ 022/RA.RU.311278/2019
от 17.05.2019, номер в реестре ФР.1.31.2019.34464)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
93.

ТҚС ISO 17294-2-2007 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. 62 элементті анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы МЕМСТ ISO 17294-2-2019 қосылғанға дейін қолданылады
121.
ҚР СТ 2318-2013 "Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау"
122.
ҚР СТ МемСТ Р 51309-2003 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
123.
М-02-2406-13 "Сандық химиялық талдау әдістемесі. Атомды-абсорбциондық әдіспен ауыз судағы, минералды, табиғи, сарқынды судағы және атмосфералық жауын-шашындағы элементтерді анықтау" (Аттестаттау туралы куәлік
№ 443/242 (01.00250-2008)-2013, 24.09.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2017.25626)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
124.
мыс
МемСТ 4388-72 "Ауыз су. Мыстың массалық концентрациясын анықтау әдістері"
125.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
126.
МемСТ ISO 17294-2-2019 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
127.
МемСТ Р 56219-2014 "Су. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрия әдісімен 62 элементтің болуын анықтау"
128.
МемСТ Р 57162-2016 "Су. Электрлі-термикалық атомизациясы бар атомды-абсорбционды спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
129.
МемСТ Р 54276-2010 "Су. Мысты анықтау әдісі"
130.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Микротолқынды ажыраудан кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың және темірдің болуын анықтау"
131.
ТҚС EN 14082-2014 "Тамақ өнімдері. Элементтер ізін анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
132.
ҚР СТ EN 14082-2013 "Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
133.
МемСТ 31866-2012 "Ауыз су. Инверсиондық вольтамперометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
134.
МемСТ 31870-2012 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
135.
МемСТ 33537-2015 "Судың сапасы. Кобальтың, никелдің, мыстың, мырыштың, кадмийдің және қорғасынның болуын анықтау. Жалынды атомды-абсорбциондық спектрометрикалық әдістер"
136.

СТБ ISO 17294-2-2007 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение 62 элементов"
применяется до присоединения Республики Армения и Российской Федерации к ГОСТ ISO 17294-2-2019
123.
СТ РК 2318-2013 "Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией"
124.
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
125.
М-02-2406-13 "Методика количественного химического анализа. Определение элементов в питьевой, минеральной, природной, сточной воде и в атмосферных осадках атомно-абсорбционным методом" (свидетельство об аттестации
№ 443/242 (01.00250-2008)-2013 от 24.09.2013, номер в реестре ФР.1.31.2017.25626)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
126.
медь
ГОСТ 4388-72 "Вода питьевая. Методы определения массовой концентрации меди"
127.
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
128.
ГОСТ ISO 17294-2-2019 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана"
применяется после присоединения Республики Армения и Российской Федерации
129.
ГОСТ Р 56219-2014 "Вода. Определение содержания 62 элементов методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
130.
ГОСТ Р 57162-2016 "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-абсорбционной спектрометрии с электротермической атомизацией"
131.
ГОСТ Р 54276-2010 "Вода. Методы определения меди"
132.
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомной абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения"
133.
СТБ EN 14082-2014
"Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после сухого озоления"
134.
СТ РК EN 14082-2013 "Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления"
135.
ГОСТ 31866-2012 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методом инверсионной вольтамперометрии"
136.
ГОСТ 31870-2012 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
137.
ГОСТ 33537-2015 "Качество воды. Определение содержания кобальта, никеля, меди, цинка, кадмия и свинца. Пламенные атомно-абсорбционные спектрометрические методы"
138.

ТҚС ISO 11885-2011 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен кейбір элементтерді анықтау (ICP-OES)"
137.
ТҚС ISO 15586-2011 "Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен элементтердің микросандарын анықтау"
138.
ҚР СТ 2214-2012 "Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен микроэлементтердің болуын анықтау"
139.
ҚР СТ 2318-2013 "Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау"
140.
ҚР СТ ИСО 8288-2005 "Судың сапасы. Кобальтың, никелдің, мыстың, мырыштың, кадмийдің және қорғасынның болуын анықтау. Жалынды атомды-абсорбциондық спектрометрикалық әдістер"
141.
ТҚС ISO 17294-2-2007 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. 62 элементті анықтау"
Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы МЕМСТ ISO 17294-2-2019 қосылғанға дейін қолданылады
142.
ҚР СТ МемСТ Р 51309-2003 "Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау"
143.
нитраттар
МемСТ 31867-2012 "Ауыз су. Хроматография және капиллярлы электрофорез әдісімен аниондардың болуын анықтау" (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде)
144.
МемСТ 31724-2012 "Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау" (техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде)
145.
МемСТ ISO 10304-1-2016 "Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау"
146.
МемСТ 33045-2014 "Су. Құрамында азот бар заттарды анықтау әдісі"
147.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.157-99 "Суды сандық химиялық талдау. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, табиғи, ауыз су және сарқынды су сынамаларында хлорид-иондарының, нитрит-иондарының, сульфат-иондарының, нитрат-иондарының, фторид-иондарының және фосфат-иондарының массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
148.
ҚР СТ 2730-2015 "Судың сапасы. Нитрат-иондарын анықтау әдісі"
149.
КМС EN 26777:2001 "Судың сапасы. Нитраттарды анықтау. Молекулярлы абсорбцондық спектроскопия әдісі"
150.
КМС ИСО 78903:1999 "Судың сапасы. Нитраттарды анықтау. 3-бөлік. Сульфосалицилді қышқылды пайдаланатын спектрометрикалық әдіс"

СТБ ISO 11885-2011 "Качество воды. Определение некоторых элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой (ICP-OES)"
139.
СТБ ISO 15586-2011 "Качество воды. Определение микроколичеств элементов методом атомно-абсорбционной спектрометрии с использованием графитовой печи"
140.
СТ РК 2214-2012 "Качество воды. Определение содержания
микроэлементов методом атомной абсорбционной спектрометрии с применением графитовой печи"
141.
СТ РК 2318-2013 "Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией"
142.
СТ РК ИСО 8288-2005 "Качество воды. Определение содержания кобальта, никеля, меди, цинка, кадмия и свинца. Пламенные атомно-абсорбционные спектрометрические методы"
143.
СТБ ISO 17294-2-2007 "Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно- связанной плазмой. Часть 2. Определение 62 элементов"
применяется до присоединения Республики Армения и Российской Федерации к ГОСТ ISO 17294-2-2019
144.
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003 "Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии"
145.
нитраты
ГОСТ 31867-2012 "Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза" (в части, не противоречащей техническому регламенту)
146.
ГОСТ 31724-2012 "Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза" (в части, не противоречащей техническому регламенту)
147.
ГОСТ ISO 10304-1-2016 "Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов"
148.
ГОСТ 33045-2014 "Вода. Методы определения азотсодержащих веществ"
149.
ПНД Ф 14.1:2:4.157-99
"Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений массовых концентраций хлорид-ионов, нитрит-ионов, сульфат-ионов, нитрат-ионов, фторид-ионов и фосфат-ионов в пробах природных, питьевых и очищенных сточных вод с применением системы капиллярного электрофореза "Капель"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
150.
СТ РК 2730-2015 "Качество воды. Метод определения нитрат-ионов"

151.
нитриттер
МемСТ ISO 10304-1-2016 "Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау"
152.
МемСТ 33045-2014 "Су. Құрамында азот бар заттарды анықтау әдісі"
153.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.157-99 "Суды сандық химиялық талдау. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, табиғи, ауыз су және тазартылған сарқынды су сынамаларында хлорид-иондар, нитрит-иондар, сульфат-иондар, нитрат-иондар, фторид-иондар мен фосфат-иондардың массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
154.
хлоридтер
МемСТ 4245-72 "Ауыз су. Хлоридтердің болуын анықтау әдісі"
155.
МемСТ 31867-2012 "Ауыз су. Хроматография және капиллярлы электрофорез әдісімен аниондардың болуын анықтау"
156.
МемСТ ISO 10304-1-2016 "Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау"
157.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.157-99 "Суды сандық химиялық талдау. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, табиғи, ауыз су және тазартылған сарқынды су сынамаларында хлорид-иондар, нитрит-иондар, сульфат-иондар, нитрат-иондар, фторид-иондар мен фосфат-иондардың массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
158.
ҚР СТ ИСО 9297-2008 "Судың сапасы. Хлоридтердің болуын анықтау. Хроматты индикатор бар күміс нитратымен титрлеу (Мор әдісі)"
159.
сульфаттар
МемСТ ISO 10304-1-2016 "Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау"
160.
МемСТ 31867-2012 "Ауыз су. Хроматография және капиллярлы электрофорез әдісімен аниондардың болуын анықтау"
161.
МемСТ 31940-2013 "Ауыз су. Сульфаттардың болуын анықтау әдістері"
162.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.157-99 "Суды сандық химиялық талдау. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, табиғи, ауыз су және тазартылған сарқынды су сынамаларында хлорид-иондар, нитрит-иондар, сульфат-иондар, нитрат-иондар, фторид-иондар мен фосфат-иондардың массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

151.
КМС EN 26777:2001 "Качество воды. Определение нитратов. Метод молекулярной абсорбционной спектроскопии"
152.
КМС ИСО 78903:1999
"Качество воды. Определение нитрата. Часть 3. Спектрометрический метод с использованием сульфосалициловой кислоты"
153.
нитриты
ГОСТ ISO 10304-1-2016 "Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов"
154.
ГОСТ 33045-2014 "Вода. Методы определения азотсодержащих веществ"
155.
ПНД Ф 14.1:2:4.157-99
"Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений массовых концентраций хлорид-ионов, нитрит-ионов, сульфат-ионов, нитрат-ионов, фторид-ионов и фосфат-ионов в пробах природных, питьевых и очищенных сточных вод с применением системы капиллярного электрофореза "Капель""
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
156.
хлориды
ГОСТ 4245-72 "Вода питьевая. Методы определения содержания хлоридов"
157.
ГОСТ 31867-2012 "Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза"
158.
ГОСТ ISO 10304-1-2016
"Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов"
159.
ПНД Ф 14.1:2:4.157-99
"Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений массовых концентраций хлорид-ионов, нитрит-ионов, сульфат-ионов, нитрат-ионов, фторид-ионов и фосфат-ионов в пробах природных, питьевых и очищенных сточных вод с применением системы капиллярного электрофореза "Капель"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
160.
СТ РК ИСО 9297-2008
"Качество воды. Определение содержания хлорида. Титрование нитратом серебра с хроматным индикатором (метод Мора)"
161.
сульфаты
ГОСТ ISO 10304-1-2016 "Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов"
162.
ГОСТ 31867-2012 "Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза"

163.
МемСТ 4389-72 "Ауыз су. Сульфаттардың болуын анықтау әдістері"
164.
гидрокарбонаттар
МемСТ 31957-2012 "Су. Карбонаттар мен гидрокарбонаттарды сілтілігі мен массалық концентрациясын анықтау әдісі"
165.
МемСТ 23268.3-78 "Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Гидрокарбонат-иондарды анықтау әдістері"
166.
ҚР СТ 2726-2015 "Судың сапасы. Гидрототықтарды, карбонаттар мен гидрокарбонаттарды анықтау әдістері"
167.
силикаттар
МемСТ Р 57165-2016 (ИСО 11885:2007) "Су. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау"
168.
РД 52.24.433-2018 "Судағы кремнийдің массалық концентрациясы. Молибдокремний қышқылының сары нысаны түрінде фотометрикалық әдіспен өлшеу әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
169.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.215-06 "Суды сандық химиялық талдау. Ауыз су, жерүсті және сарқынды сулардағы кремний қышқылының массалық концентрациясын (кремнийге қайта есептегенде) сары кремний-молибден гетерополик қышқылы түріндегі фотометриялық әдіспен өлшеу әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
170.
АСТ 367-2014 "Ауыз су ауыз судағы кремнийдің массалық концентрациясын анықтау. Молибдокремнийлі қышқылдың көк кешенін фотометриялық өлшеу әдісі"
171.
ТҚС ISO 11885-2011 "Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты атомды-эмиссиондық спектрометрия әдісімен кейбір элементтерді анықтау (ICP-OES)"
172.
ортофосфаттар
МемСТ 18309-2014 "Су. Құрамында фосфор бар заттарды анықтау әдістері"
173.
МемСТ ISO 10304-1-2016 "Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау"
174.
полифосфаттар
МемСТ 18309-2014 "Су. Құрамында фосфор бар заттарды анықтау әдістері"
175.
аммиак
МемСТ 33045-2014 "Су. Құрамында азот бар заттарды анықтау әдісі"
176.
МемСТ 31869-2012 "Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері"
177.
ҚР СТ ИСО 5664-2006 "Судың сапасы. Аммонийдің болуын анықтау. Дистилляциялау және титрлеу әдісі"
178.
ҚР СТ ISO 7150-12013 "Судың сапасы. Аммонийдің болуын анықтау. 1-бөлік. Қолдай спектрометрлік әдіс"

163.
ГОСТ 31940-2013 "Вода питьевая. Методы определения содержания сульфатов"
164.
ПНД Ф 14.1:2:4.157-99
"Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений массовых концентраций хлорид-ионов, нитрит-ионов, сульфат-ионов, нитрат-ионов, фторид-ионов и фосфат-ионов в пробах природных, питьевых и очищенных сточных вод с применением системы капиллярного электрофореза "Капель"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
165.
ГОСТ 4389-72 "Вода питьевая. Методы определения содержания сульфатов"
166.
гидрокарбонаты
ГОСТ 31957-2012 "Вода. Методы определения щелочности и массовой концентрации карбонатов и гидрокарбонатов"
167.
ГОСТ 23268.3-78 "Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения гидрокарбонат-ионов"
168.
СТ РК 2726-2015 "Качество воды. Метод определения гидроксидов, карбонатов и гидрокарбонатов"
169.
силикаты
ГОСТ Р 57165-2016
(ИСО 11885:2007) "Вода. Определение содержания элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
170.
РД 52.24.433-2018
"Массовая концентрация кремния в водах. Методика измерений фотометрическим методом в виде желтой формы молибдокремниевой кислоты"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
171.
ПНД Ф 14.1:2:4.215-06
"Количественный химический анализ вод. Методика измерений массовой концентрации кремнекислоты (в пересчете на кремний) в питьевых, поверхностных и сточных водах фотометрическим методом в виде желтой кремнемолибденовой гетерополикислоты"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
172.
АСТ 367-2014 "Вода питьевая Определение массовой концентрации кремния в питьевой воде. Метод фотометрического измерения синего комплекса молибдокремниевой кислоты"
173.
СТБ ISO 11885-2011 "Качество воды. Определение некоторых элементов методом атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой (ICP-OES)"
174.
ортофосфаты
ГОСТ 18309-2014 "Вода. Методы определения фосфорсодержащих веществ"
175.
ГОСТ ISO 10304-1-2016 "Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов"
176.
полифосфаты
ГОСТ 18309-2014 "Вода. Методы определения фосфорсодержащих веществ"
177.
аммиак
ГОСТ 33045-2014 "Вода. Методы определения азотсодержащих веществ"
178.
ГОСТ 31869-2012 "Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза"

179.
КМС ISO 5664:1999 "Судың сапасы. Аммонийді анықтау. Дистилляциялау және титрлеу әдісі"
180.
Күкірт сутегі
ТҚНҚ Ф 14.1:2.109-97 "Суды сандық химиялық талдау. Табиғи және тазартылған сарқынды сулар сынамаларындағы күкіртсутегі мен сульфидтердің массалық концентрациясын N, N -диметил - n-фенилендиаминмен фотометриялық әдісімен өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
181.
ТҚНҚ Ф 14.1:2:4.178-2002 "Суды сандық химиялық талдау. Ауыз су, табиғи және сарқынды сулар сынамаларындағы сульфидтердің, гидросульфидтердің және күкіртті сутектің массалық концентрациясын фотометриялық әдіспен өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
182.
иіс
МемСТ 3351-74 "Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
183.
МемСТ Р 57164-2016 "Ауыз су. Иісін, дәмі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
184.
дәм және татым
МемСТ 3351-74 "Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
185.
МемСТ Р 57164-2016 "Ауыз су. Иісін, дәмі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
186.
түстілігі
МемСТ 31868-2012 "Су. Түсті анықтау әдістері"
187.
бұлдырлығы
МемСТ 3351-74 "Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
188.
МемСТ Р 57164-2016 "Ауыз су. Иісін, дәмі мен бұлдырлығын анықтау әдісі"
Спирттік ішімдіктер
189.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("Спирттік ішімдіктер" ұғымы бөлігінде)
"Изотоптық масс-спектрометрия әдісімен жүзім тектес спиртті ішімдіктердегі этанолдың 13с/12С изотоптарының қатынасын өлшеу әдістемесі", Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-6-14, 04.03.2014 ж., өлшемдер бірлігін қамтамасыз етудің Федералды ақпараттық қорындағы өлшемдер әдістемесінің тіркеу коды ФР.1.31.2014.17273
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
ІІ бөлімнің 5-тармағы, №2 қосымшаның 1-кестесі
190.
Метил спирті
МемСТ 30536-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
191.
ТҚС МемСТ Р 51698-2001 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
192.
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
193.
хинин
М 04-66-2010 "Алкогольсіз және Алкогольді ішімдіктер. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен хининнің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.047/2010 от 17.08.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2010.07915)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

179.
СТ РК ИСО 5664-2006 "Качество воды. Определение содержания аммония. Метод дистилляции и титрования"
180.
СТ РК ISO 7150-12013 "Качество воды. Определение содержания аммония. Часть 1. Ручной спектрометрический метод"
181.
КМС ISO 5664:1999 "Качество воды. Определение аммония. Метод дистилляции и титрования"
182.
сероводород
ПНД Ф 14.1:2.109-97 "Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений массовых концентраций сероводорода и сульфидов в пробах природных и очищенных сточных вод фотометрическим методом с N, N-диметил-n- фенилендиамином"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
183.
ПНД Ф 14.1:2:4.178-2002
"Количественный химический анализ вод. Методика выполнения измерений массовой концентрации сульфидов, гидросульфидов и сероводорода в пробах питьевых, природных и сточных вод фотометрическим методом"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
184.
запах
ГОСТ 3351-74 "Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности"
185.
ГОСТ Р 57164-2016 "Вода питьевая. Методы определения запаха, вкуса и мутности"
186.
вкус и привкус
ГОСТ 3351-74 "Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности"
187.
ГОСТ Р 57164-2016 "Вода питьевая. Методы определения запаха, вкуса и мутности"
188.
цветность
ГОСТ 31868-2012 "Вода. Методы определения цветности"
189.
мутность
ГОСТ 3351-74 "Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности"
190.
ГОСТ Р 57164-2016 "Вода питьевая. Методы определения запаха, вкуса и мутности"
Спиртные напитки
191.
пункт 5 (в части понятия "спиртные напитки") раздела II
"Методика измерений отношения изотопов 13С/12С этанола в спиртных напитках виноградного происхождения методом изотопной масс-спектрометрии", свидетельство об аттестации № 01.00225/205-6-14 от 04.03.2014 г., регистрационный код методики измерений в Федеральном информационном фонде по обеспечению единства измерений ФР.1.31.2014.17273
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
192.
пункт 5 раздела II,
таблица 1 приложения № 2
193.
метиловый спирт
ГОСТ 30536-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"

194.
көгерткіш қышқылы
"Жеміс тастарын пайдалана отырып дайындалған алкоголь өнімінде цианисті сутек қышқылын қайта есептегенде цианид қышқылы туындыларының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-56-12, 19.10.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13470)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
195.
№2 қосымшаның 7-кестесі органолептикалық көрсеткіштер физика-химиялық көрсеткіштер: күштілігі мен сілтілігі 100 см3 арақты титрлеуге жұмсалған, концентрациясы 0,1 моль / дм3 тұз қышқылының көлемі сусыз спиртке қайта есептегенде сірке альдегидінің массалық концентрациясы жоғары спирттердің (сивуш майының) массалық концентрациясы (1-пропанол, 2-пропанол, 1-бутанол, изобутилді спирт ((2-метилпропанол-1), амил изо спирті (3-метилбутанол-1)) сусыз спиртке қайта есептегенде күрделі эфирлердің массалық концентрациясы (метилацетат, этилацетат) сусыз спиртке қайта есептегенде сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері"
196.
2.5, 2.6 және 2.8-тармақтар МемСТ 4828-83 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері"
197.
МемСТ 32080-2013 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
198.
4.6-тармағы МемСТ 5363-93 "Арақ. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
199.
МемСТ 3639-79 "Сулы-спиртті ерітінділер, Этил спиртінің концентрациясын анықтау әдісі"
200.
МемСТ 30536-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
201.
ТҚС МемСТ Р 51698-2001 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі"
202.
МемСТ 31497-2012 "Этил спирті. Денатураттаушы қоспалардың (битрекс, керосин, бензин) болуын анықтаудың спектрлі-фотометрикалық әдісі
203.
МемСТ 31641-2012 "Арақтар және ерекше арақтар. Иондық хроматографияны қолдана отырып, силикаттарды анықтау әдісі"
204.
МемСТ 31670-2012 "Арақтар және ерекше арақтар. Спиртті сәйкестендірудің спектрлік-люминесценттік әдісі"
205.
МемСТ 31724-2012 "Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау"

194.
СТБ ГОСТ Р 51698-2001 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"
195.
ГОСТ 33833-2016 "Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта"
196.
хинин
М 04-66-2010 "Напитки безалкогольные и алкогольные. Методика измерений массовой концентрации хинина методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.047/2010 от 17.08.2010, номер в реестре ФР.1.31.2010.07915)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
197.
синильная кислота
"Методика измерений массовой концентрации производных цианистой кислоты в пересчете на цианистоводородную кислоту в алкогольной продукции, изготовленной с использованием косточковых плодов" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-56-12 от 19.10.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13470)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
198.
таблица 7 приложения № 2
органолептические показатели
физико-химические показатели:
крепость и щелочность
объем соляной кислоты с концентрацией 0,1 моль/дм3, израсходованный на титрование 100 см3 водки
массовая концентрация уксусного альдегида в пересчете на безводный спирт
массовая концентрация высших спиртов (сивушного масла) (1-пропанол,
2-пропанол, 1-бутанол, спирт изобутиловый
(2-метилпропанол-1), спирт изоамиловый
(3-метилбутанол-1)) в пересчете на безводный спирт
массовая концентрация сложных эфиров (метилацетат, этилацетат) в пересчете на безводный спирт
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"
199.
пункты 2.5, 2.6 и 2.8 ГОСТ 4828-83 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний"
200.
ГОСТ 32080-2013 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа"
201.
пункт 4.6 ГОСТ 5363-93 "Водка. Правила приемки и методы анализа"
202.
ГОСТ 3639-79 "Растворы водно-спиртовые. Методы определения концентрации этилового спирта"
203.
ГОСТ 30536-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"
204.
СТБ ГОСТ Р 51698-2001 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей"
205.
ГОСТ 31497-2012 "Спирт этиловый. Спектрофотометрический метод определения содержания денатурирующих добавок (битрекса, керосина, бензина)"

206.
МемСТ 32035-2013 "Арақтар және ерекше арақтар. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
207.
МемСТ 32039-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Түпнұсқалықты анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
208.
МемСТ 32070-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі"
209.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
210.
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
211.
6.1-тармақ ТҚС 978-2003 "Арақтар. Жалпы техникалық шарттар"
212.
АСТ 338-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Спирттік көлемдік концентрациясын (күштілігін) анықтау. Бақылау әдістері"
213.
М 04-52-2008 (2013 жылғы басылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен калий катиондарының, натрийдің, магнийдің және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.094/(01.000352011)/2013, 19.06.2013 ж., тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15578)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
214.
М 04-79-2013 "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлық электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлық электрофорез әдісімен хлорид -, сульфат - және нитрат-иондардың массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.089/(01.000352011)/2013, 12.03.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14659)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
215.
ІІ бөлімнің 5-тармағы, №2 қосымшаның 7-кестесі Ликер-арақ өнімдерін сәйкестендіру көрсеткіштері:
органолептикалық сипаттамалар жалпы сығындының массалық концентрациясы қанттың массалық концентрациясы (болған жағдайда)
лимон қышқылына қайта есептелген қышқылдардың массалық концентрациясы күштілігі сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі
МемСТ 3626-73 "Сүт және сүт өнімдері. Ылғал мен құрғақ заттарды анықтау әдістері"
216.
МемСТ 32037-2013 "Алкогольсіз және алкоголі аз сусындар, квастар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі"
217.
МемСТ 32080-2013 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
218.
МемСТ 4828-83 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері"

206.
ГОСТ 31641-2012 "Водки и водки особые. Метод определения силикатов с применением ионной хроматографии"
207.
ГОСТ 31670-2012 "Водки и водки особые. Спектрально-люминесцентный метод идентификации спирта"
208.
ГОСТ 31724-2012 "Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза"
209.
ГОСТ 32035-2013 "Водки и водки особые. Правила приемки и методы анализа"
210.
ГОСТ 32039-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения подлинности"
211.
ГОСТ 32070-2013 "Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола"
212.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
213.
ГОСТ 33833-2016 "Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта"
214.
пункт 6.1 СТБ 978-2003 "Водки. Общие технические условия"
215.
АСТ 338-2011 "Напитки алкогольные. Определение объемной концентрации спирта (крепости). Контрольные методы"
216.
М 04-52-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации катионов калия, натрия, магния и кальция методом капиллярного электрофореза с использованием систем капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.094/(01.000352011)/2013 от 19.06.2013 г., номер в реестре ФР.1.31.2013.15578)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
217.
М 04-79-2013 "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации хлорид-, сульфат- и нитрат-ионов методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.089/(01.000352011)/2013 от 12.03.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.14659)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
218.
пункт 5 раздела II,
таблица 7 приложения № 2
Показатели идентификации ликероводочных изделий:
органолептические характеристики
массовая концентрация общего экстракта
массовая концентрация сахара (при наличии)
массовая концентрация кислот в пересчете на лимонную кислоту
крепость
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт
ГОСТ 3626-73 "Молоко и молочные продукты. Методы определения влаги и сухого вещества"

219.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
220.
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері"
221.
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
222.
8.1-тармақ КМС 1317:2017 "Бальзам "Кыргыз жангагы". Техникалық шарттар"
223.
7.1 және 7.2-тармақтар ТҚС 2500-2017 "Ликер-арақ бұйымдары. Жалпы техникалық шарттар"
224.
МемСТ Р 52363-2005 "Спиртті және ликер-арақ өндірісінің құрамында спирт бар қалдықтары. Тағамдық шикізаттан жасалған этил спирті-шикі. Ұшпа органикалық қоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
225.
АСТ 337-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Лимон қышқылын анықтау"
226.
АСТ 339-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Жалпы және келтірілген құрғақ экстратты анықтау. Гравиметрикалық әдіс"
227.
АСТ 338-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Спирттік көлемдік концентрациясын (күштілігін) анықтау. Бақылау әдістері"
228.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
229.
№2 қосымшаның 7-кестесі Басқа спирттік ішімдіктерді сәйкестендіру көрсеткіштері:
органолептикалық көрсеткіштер күштілігі физика-химиялық көрсеткіштер
сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
230.
МемСТ 32930-2014 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Фурфуролдың массалық концентрациясының болуын анықтаудың спектрлі-фотометрлік әдісі"
231.
МемСТ 33407-2015 "Коньяктар, коньяк дистилляттары, бренди. Тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен фенол және фуран қосылыстарының құрамын анықтау"
232.
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері"
233.
2.5, 2.6 және 2.8-тармақтар МемСТ 4828-83 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері"
234.
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
235.
АСТ 338-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Спирттік көлемдік концентрациясын (күштілігін) анықтау. Бақылау әдістері"

219.
ГОСТ 32037-2013 "Напитки безалкогольные и слабоалкогольные, квасы. Метод определения двуокиси углерода"
220.
ГОСТ 32080-2013 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа"
221.
ГОСТ 4828-83 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний"
222.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
223.
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"
224.
ГОСТ 33833-2016 "Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта"
225.
пункт 8.1 КМС 1317:2017 "Бальзам "Кыргыз жангагы". Технические условия"
226.
пункты 7.1 и 7.2 СТБ 2500-2017 "Изделия ликероводочные. Общие технические условия"
227.
ГОСТ Р 52363-2005
"Спиртосодержащие отходы спиртового и
ликероводочного производства.
Газохроматографический метод определения содержания летучих органических примесей"
228.
АСТ 337-2011 "Напитки алкогольные. Определение лимонной кислоты"
229.
АСТ 339-2011 "Напитки алкогольные. Определение общего и приведенного сухого экстракта. Гравиметрический метод"
230.
АСТ 338-2011 "Напитки алкогольные. Определение объемной концентрации спирта (крепости). Контрольные методы"
231.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
232.
таблица 7 приложения № 2
Показатели идентификации других спиртных напитков:
органолептические характеристики
крепость
физико-химические показатели
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
233.
ГОСТ 32930-2014 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Спектрофотометрический метод определения содержания массовой концентрации фурфурола"
234.
ГОСТ 33407-2015 "Коньяки, дистилляты коньячные, бренди. Определение содержания фенольных и фурановых соединений методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
235.
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"

236.
МемСТ Р 59570-2021 "Шарап жасау өнімдері. Этанол мен физика-химиялық құрамның басқа қосылыстарының табиғатын анықтау бөлігінде компоненттерді сәйкестендіру"
237.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("джин", "дистилленген джин" ұғымы бөлігінде)
МемСТ 32080-2013 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
238.
МемСТ 4828-83 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері"
239.
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері"
240.
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
241.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("виски", "астық шикізатынан жасалған спиртті сусын" ұғымы бөлігінде)
МемСТ 13195-73 "Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері, Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі"
242.
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру "
243.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
244.
МемСТ 32036-2013 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
245.
МемСТ 32080-2013 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері"
246.
МемСТ 32930-2014 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Фурфуролдың массалық концентрациясының болуын анықтаудың спектрлі-фотометрлік әдісі"
247.
МемСТ 4828-83 "Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері"
248.
М 04-68-2010 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. "МГА-915, МГА-915М, МГА-915МД модификацияларды электротермиялық атомизациялаумен атомдық-абсорбциялық спектрометрді пайдалана отырып, атомдық-абсорбциялық спектроскопия әдісімен кадмий, қорғасын, күшәла, сынап, темір, мыс және алюминийдің массалық үлесін өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік
№ 052/01.00035/2010, 29.12.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2011.09382)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
249.
МемСТ 33817-2016 "Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері"
250.
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
251.
МемСТ 32070-2013 "Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі"
252.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("ром" ұғымы бөлігінде)
МемСТ 13195-73 "Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі"

236.
пункты 2.5, 2.6 и 2.8 ГОСТ 4828-83 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний"
237.
ГОСТ 33833-2016 "Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта"
238.
АСТ 338-2011 "Напитки алкогольные. Определение объемной концентрации спирта (крепости). Контрольные методы"
239.
ГОСТ Р 59570-2021 "Продукция винодельческая. Идентификация компонентов в части определения природы этанола и других соединений физико-химического состава"
240.
пункт 5 раздела II (в части понятий "джин", "дистиллированный джин")
ГОСТ 32080-2013 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа"
241.
ГОСТ 4828-83 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний"
242.
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"
243.
ГОСТ 33833-2016 "Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта"
244.
пункт 5 раздела II
(в части понятий "виски", "спиртной напиток из зернового сырья")
ГОСТ 13195-73 "Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения железа"
245.
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов"
246.
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
247.
ГОСТ 32036-2013 "Спирт этиловый из пищевого сырья. Правила приемки и методы анализа"
248.
ГОСТ 32080-2013 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа"
249.
ГОСТ 32930-2014 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Спектрофотометрический метод определения содержания массовой концентрации фурфурола"
250.
ГОСТ 4828-83 "Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний"
251.
М 04-68-2010 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Методика измерений массовой доли кадмия, свинца, мышьяка, ртути, железа, меди и алюминия методом атомно-абсорбционной спектроскопии с использованием атомно-абсорбционного спектрометра с электротермической атомизацией модификаций
МГА-915, МГА-915М,
МГА-915МД" (свидетельство об аттестации
№ 052/01.00035/2010 от 29.12.2010, номер в реестре ФР.1.31.2011.09382)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
252.
ГОСТ 33817-2016 "Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа"

269.
МемСТ 30712-2001 "Алкогольсіз өнеркәсіп өнімдері. Микробиологиялық талдау әдістері"
270.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
271.
МемСТ 33410-2015 "Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың құрамын анықтау"
272.
7.3-тармағы МемСТ Р 54464-2011 "Мия сусындары. Жалпы техникалық шарттар"
273.
МемСТ Р 57893-2017 "Ашыту өнімдері және оларды өндіруге арналған шикізат. Ұшпа компонентердің массалық концентрациясын анықтаудың газохроматографикалық әдісі"
274.
ТҚС 2547-2019 "Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматографияны қолдана отырып, бояғыштарды анықтау әдісі"
275.
"Талдаудың спектрлік-люминесценттік әдісін пайдалана отырып, градусы төмен сусындарда антропогендік органикалық микропримесстердің болуын анықтауды өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-67-11, 26.09.2011, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.11559)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
276.
"Жоғары тиімді сұйықты хроматография әдісімен алкогольді және алкогольсіз сусындарда қанттың және глицериннің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-5412, 12.10.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13426)
277.
"Алкоголі аз сусындардағы В12 витаминінің массалық концентрациясын иммуноферменттік талдау әдісімен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-413, 28.02.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14281)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
278.
"Алкоголі аз сусындардағы ортофосфор қышқылының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-713, 06.03.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31. 2013.14282)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
279.
"Газ сұйықтықты хроматомасс-спектрометрия әдісімен шарап жасау өнімінде экзогендік глицерин компоненттерінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-232015, 21.04.2015, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2015.20077)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
280.
"Жеміс шараптары мен сидрлардағы этанол изотоптарының қатынасын изотоптық масс-спектрометрия әдісімен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 205-36/RA.RU.311787-2016/2016, 30.09.2016, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2016.24753)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

269.
М 04-68-2010 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Методика измерений массовой доли кадмия, свинца, мышьяка, ртути, железа, меди и алюминия методом атомно-абсорбционной спектроскопии с использованием атомно-абсорбционного спектрометра с электротермической атомизацией модификаций МГА-915, МГА-915М, МГА-915МД" (свидетельство об аттестации № 052/01.00035/2010 от 29.12.2010, номер в реестре ФР.1.31.2011.09382)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
Слабоалкогольные напитки
270.
пункт 5 раздела II
ГОСТ EN 12857-2015 "Продукция пищевая. Определение цикламата методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
271.
ГОСТ 28539-90 "Соки плодово-ягодные спиртованные.
Технические условия"
272.
ГОСТ 30712-2001 "Продукты безалкогольной
промышленности. Методы микробиологического анализа"
273.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
274.
ГОСТ 33410-2015 "Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографией"
275.
пункт 7.3 ГОСТ Р 54464-2011 "Напитки солодовые. Общие технические условия"
276.
ГОСТ Р 57893-2017 "Продукты брожения и сырье для их производства. Газохроматографический метод определения массовой концентрации летучих компонентов"
277.
СТБ 2547-2019 "Продукция пищевая. Метод определения красителей с использованием высокоэффективной жидкостной хроматографии"
278.
"Методика измерений определения наличия в слабоградусных напитках антропогенных органических микропримесей с использованием спектрально-люминесцентного метода анализа" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-67-11 от 26.09.2011, номер в реестре ФР.1.31.2012.11559)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
279.
"Методика измерений массовой концентрации сахаров и глицерина в алкогольных и безалкогольных напитках методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
(свидетельство об аттестации
№ 01.00225/205-5412 от 12.10.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13426)
280.
"Методика измерений массовой концентрации витамина В12 в слабоалкогольных напитках методом иммуноферментного анализа" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-413 от 28.02.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.14281)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

281.
"Изотоптық масс-спектрометрия әдісімен Сидр мен пуардың бір компонентіндегі 18o / 16o оттегі изотоптарының қатынасын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 205-20/RA.RU.311787-2016/2018, 09.11.2018, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2018.31997)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
282.
"Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен ашыту өнімдеріндегі органикалық қышқылдардың массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-4912, 03.10.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13427)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
283.
"Тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен алкогольді және алкогольсіз сусындардағы бос аминқышқылдарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік
№ 01.00225/205-4812, 03.10.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13428)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
284.
"Тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен синтетикалық бояғыштардың алкогольді және алкогольсіз сусындардағы массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-5312, 12.10.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13425)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
285.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
286.
М 04-51-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен кофеиннің, аскорбин, сорбин, бензой қышқылдарының және олардың тұздарының, сахарин мен К ацесульфамының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.095/(01.00035-2011)/2013, 19.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15581)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
287.
М 04-50-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Люмахром" сұйықтықты хроматографты қолдана отырып, кофеиннің, сорбин, бензой қышқылдарының және олардың тұздарының, сахариннің, аспартам мен К ацесульфамның массалық концентрациясын фотометриялық детектирлеуі бар тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.031.097/(01.00035-2011)/2013, 19.07.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.16369)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

281.
"Методика измерений массовой концентрации ортофосфорной кислоты в слабоалкогольных напитках" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-713 от 06.03.2013, номер в реестре
ФР.1.31. 2013.14282)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
282.
"Методика измерения массовой концентрации компонентов экзогенного глицерина в винодельческой продукции методом газожидкостной хроматомасс-спектрометрии" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-232015 от 21.04.2015, номер в реестре ФР.1.31.2015.20077)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
283.
"Методика измерений отношений изотопов этанола во фруктовых винах и сидрах методом изотопной масс-спектрометрии" (свидетельство об аттестации
№ 205-36/RA.RU.311787-2016/2016 от 30.09.2016, номер в реестре ФР.1.31.2016.24753)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
284.
"Методика измерений отношения изотопов кислорода 18O/16O водной компоненты сидров и пуаре методом изотопной масс-спектрометрии"
(свидетельство об аттестации
№ 205-20/RA.RU.311787-2016/2018 от 09.11.2018, номер в реестре ФР.1.31.2018.31997)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
285.
"Методика измерений массовой концентрации органических кислот в продуктах брожения методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-4912 от 03.10.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13427)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
286.
"Методика измерений массовой концентрации свободных аминокислот в напитках алкогольных и безалкогольных методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство об аттестации
№ 01.00225/205-4812 от 03.10.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13428)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
287.
"Методика измерений массовой концентрации синтетических красителей в напитках алкогольных и безалкогольных методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-5312 от 12.10.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13425)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

288.
М 04-48-2012 "Алкогольсіз, шырын, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен синтетикалық тамақ бояғыштарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.077/01.00035/2012, 22.05.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12704)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
289.
М 04-79-2013 "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен хлорид-, сульфат- және нитрат-иондарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.089/(01.000352011)/2013, 12.03.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14659)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
290.
М 04-52-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен калий катиондарының, натрийдің, магнийдің және кальцийдің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.094/(01.000352011)/2013, 19.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15578)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
291.
II бөлімнің 5-тармағы, № 2 қосымшаның 1-кестесі Алкоголі аз сусындардағы метил спиртінің құрамы бөлігінде
МемСТ 33833-2016 "Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі"
292.
МемСТ 32037-2013 "Алкогольсіз және алкоголі аз сусындар, квастар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі"
293.
МемСТ 6687.3-87 "Алкогольсіз газдалған сусындар мен нан шикізатынан жасалған сусындар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі"
294.
ІІ бөлімнің 5-тармағы, №2 қосымшаның 7-кестесі, алкогольсіз сусындарды сәйкестендіру көрсеткіштері бөлігінде:
Органолептикалық сипаттамалар күштілігі физика-химиялық көрсеткіштер
сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі (%)
МемСТ 6687.0-86 "Алкогольсіз өнім өнеркәсібі. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері"
295.
МемСТ 6687.5-86 "Алкогольсіз өнім өнеркәсібі. Органолептикалық көрсеткіштер мен өнім көлемін анықтау әдістері"
296.
МемСТ 8756.9-2016 "Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері. Шөгіндіні анықтау әдісі"
297.
МемСТ 12258-79 "Кеңес шампаны, шымырлайтын және көпіршікті шараптар. Шишалардағы көміртек қостотығының қысымын анықтау әдісі"
298.
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру"
299.
МемСТ 31730-2012 "Шарап жасау өнімдері. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері"
300.
МемСТ 32051-2013 "Шарап жасау өнімі. Органолептикалық талдау әдістері"
301.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
302.
МемСТ 32037-2013 "Алкогольсіз және алкоголі аз сусындар, квастар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі"
303.
МемСТ 33410-2015 "Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау"
304.
МемСТ 6687.3-87 "Алкогольсіз газдалған сусындар мен нан шикізатынан жасалған сусындар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі"
305.
МемСТ Р 53185-2008 "Алкогольсіз және алкоголі аз сергітетін сусындар. Сынау әдістері"
306.
МемСТ Р 53193-2008 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. Капиллярлы электрофорез әдісімен кофеинді, аскорбин қышқылын және оның тұздарын, конверванттар мен тәттілегіштерді анықтау"
307.
АСТ 338-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Спирттік көлемдік концентрациясын (күштілігін) анықтау. Бақылау әдістері"

288.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
289.
М 04-51-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, аскорбиновой, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина и ацесульфама К методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.095/(01.00035-2011)/2013 от 19.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15581)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
290.
М 04-50-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина, аспартама и ацесульфама К методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с фотометрическим детектированием с использованием жидкостного хроматографа "Люмахром" (свидетельство об аттестации № 04.031.097/(01.00035-2011)/2013 от 19.07.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.16369)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
291.
М 04-48-2012 "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации синтетических пищевых красителей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.077/01.00035/2012 от 22.05.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12704)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
292.
М 04-79-2013 "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации хлорид-, сульфат- и нитрат-ионов методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.089/(01.000352011)/2013 от 12.03.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.14659)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
293.
М 04-52-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации катионов калия, натрия, магния и кальция методом капиллярного электрофореза с использованием систем капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.094/(01.000352011)/2013
от 19.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15578)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
294.
пункт 5 раздела II,
таблица 1 приложения № 2 в части содержания метилового спирта в слабоалкогольных напитках
ГОСТ 33833-2016 "Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта"
295.
ГОСТ 32037-2013 "Напитки безалкогольные и слабоалкогольные, квасы. Метод определения двуокиси углерода"
296.
ГОСТ 6687.3-87 "Напитки безалкогольные газированные и напитки из хлебного сырья. Метод определения двуокиси углерода"
297.
пункт 5 раздела II,
таблица 7 приложения № 2 в части показателей идентификации слабоалкогольных напитков:
органолептические
характеристики
крепость
физико-химические показатели
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%)
ГОСТ 6687.0-86 "Продукция безалкогольной промышленности.
Правила приемки и методы отбора проб"
298.
ГОСТ 6687.5-86 "Продукция безалкогольной промышленности. Методы определения органолептических показателей и объема продукции"
299.
ГОСТ 8756.9-2016 "Продукты переработки плодов и овощей. Метод определения осадка"
300.
ГОСТ 12258-79 "Советское шампанское, игристые и шипучие вина. Метод определения давления двуокиси углерода в бутылках"
301.
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов"
302.
ГОСТ 31730-2012 "Продукция винодельческая. Правила приемки и методы отбора проб"
303.
ГОСТ 32051-2013 "Продукция винодельческая. Методы органолептического анализа"
304.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
305.
ГОСТ 32037-2013 "Напитки безалкогольные и слабоалкогольные, квасы. Метод определения двуокиси углерода"
306.
ГОСТ 33410-2015 "Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
307.
ГОСТ 6687.3-87 "Напитки безалкогольные газированные и напитки из хлебного сырья. Метод определения двуокиси углерода"

308.
М 04-51-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы электрофорез әдісімен кофеиннің, аскорбин, сорбин, бензой қышқылдары мен олардың тұздарының, сахариндер мен К ацесульфамының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.095/(01.00035-2011)/2013, 19.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15581)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
309.
М 04-50-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. Люмахром" сұйықтықты хроматографты қолдана отырып, фотометриялық детектрлеуі бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен кофеиннің, сорбин, бензой қышқылдарының және олардың тұздарының, сахариннің, аспартам мен К ацесульфамның массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.031. 097/(01.00035-2011)/2013, 19.07.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.16369)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
310.
М 04-48-2012 "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен синтетикалық тамақ бояғыштарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.077/01.00035/2012, 22.05.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12704)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
311.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
II бөлімнің 5-тармағы, № 3 қосымшаның 1-кестесі ашытудың алкоголі аз сусындарына (сидр, жеміс сидрі) қойылатын қауіпсіздіктің гигиеналық талаптары бөлігінде
312.
микотоксин патулин
МемСТ 28038-2013 "Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері. Патулин микотоксинін анықтау әдісі"
313.
МемСТ Р 51435-99 "Алма шырыны, қоюландырылған алма шырыны және құрамында алма шырыны бар сусындар. Жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен патулиннің болуын анықтау әдісі"

308.
ГОСТ Р 53185-2008 "Напитки безалкогольные и слабоалкогольные тонизирующие. Методы испытания"
309.
ГОСТ Р 53193-2008 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Определение кофеина, аскорбиновой кислоты и ее солей, консервантов и подсластителей методом капиллярного электрофореза"
310.
АСТ 338-2011 "Напитки алкогольные. Определение объемной концентрации спирта (крепости). Контрольные методы"
311.
М 04-51-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, аскорбиновой, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина и ацесульфама К методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.095/(01.00035-2011)/2013 от 19.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15581)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
312.
М 04-50-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина, аспартама и ацесульфама К методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с фотометрическим детектированием с использованием жидкостного хроматографа "Люмахром" (свидетельство об аттестации
№ 04.031. 097/(01.00035-2011)/2013 от 19.07.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.16369)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
313.
М 04-48-2012 "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации синтетических пищевых красителей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.077/01.00035/2012 от 22.05.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12704)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

314.
МемСТ 31100.1-2002 (ИСО 8128-1:1993) "Алма шырыны, қоюландырылған алма шырыны және құрамында алма шырыны бар сусындар. Жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен патулиннің болуын анықтау әдісі"
II бөлімнің 5-тармағы, № 3 қосымшаның 2-кестесі алкогольсіз ашыту сусындарының микробиологиялық қауіпсіздік нормативтері бөлігінде
315.
Сынамаларды іріктеу, сынамаларды дайындау
МемСТ ISO 7218-2015 "Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Микробиологиялық зерттеулер бойынша жалпы талаптар мен ұсынымдар"
316.
МемСТ 26669-85 (СТ СЭВ 3014-81) "Тамақтық және дәмдік өнімдер. Микробиологиялық талдаулар үшін сынамаларды дайындау"
317.
МемСТ 26670-91 "Тамақ өнімдері. Микроорганизмдерді өңдеу әдістері"
318.
МемСТ 31904-2012 "Тамақ өнімдері. Микробиологиялық сынақтар үшін сынамалар алу әдістері"
319.
МАФАнМС
МемСТ 10444.15-94 "Тамақ өнімдері. Мезофильді аэробты және факультативті-анаэробты микроорганизмдердің санын анықтау әдістері"
320.
ІТЖБТ (колиформдар)
МемСТ 31747-2012 "Тамақ өнімдері. Ішек таяқшалары тобындағы бактерияларды (колиформды бактериялар) анықтау және санын анықтау әдістері"
321.
ашытқы және зең
МемСТ ISO 21527-2-2013 "Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Ашытқы және зең саңырауқұлақтарын есептеу әдісі. 2-бөлік. Судың белсенділігі 0,95-тен аз немесе оған тең өнімдердегі колонияларды есептеу әдісі"
322.
МемСТ 10444.12-2013 "Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Ашытқы мен зең саңырауқұлақтарының санын анықтау және есептеу әдістері"
323.
МемСТ 31659-2012 (ISO 6579:2002) "Тамақ өнімдері. Salmonella тектес бактерияларды анықтау әдісі"
324.
II бөлімнің 5-тармағы, № 3 қосымшаның 3-кестесі төмен алкогольді ашыту сусындарының кейбір санаттарындағы қант құрамының рұқсат етілген деңгейі бөлігінде
МемСТ 13192-73 "Шараптар, шарап материалдары мен коньяктар. Қанттарды анықтау әдісі"
325.
МемСТ 32710-2014 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Сәйкестендіру. Шараптар мен ашытқыштардағы спирттер мен қанттардың 13c/12c изотоптарының қатынасын анықтау әдісі"
326.
МемСТ Р 59570-2021 "Шарап жасау өнімдері. Этанол мен физика-химиялық құрамның басқа қосылыстарының табиғатын анықтау бөлігінде компоненттерді сәйкестендіру"
327.
МемСТ Р 51875-2002
"Шараптар, шарап материалдары мен коньяктар. Пикрин қышқылын (тринитрофенолды) қолдана отырып, қанттың массалық концентрациясын анықтаудың фотоэлектроколориметриялық әдісі"
328.
"Шараптардағы глюкозаның, фруктозаның, глицериннің және сахарозаның массалық концентрациясын хроматографиялық әдіспен өлшеуді орындау әдістемесі", Аттестаттау туралы куәлік № 71-08, ФР Федералдық тізілім бойынша тіркеу коды МВИ. 1.31.2009.05408
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

314.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
315.
пункт 5 раздела II, таблица 1 приложения № 3 в части гигиенических требований безопасности к слабоалкогольным напиткам брожения (сидр, сидр фруктовый)
316.
микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013 "Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения микотоксина патулина"
317.
ГОСТ Р 51435-99 "Сок яблочный, сок яблочный концентрированный и напитки, содержащие яблочный сок. Метод определения содержания патулина с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии"
318.
ГОСТ 31100.1-2002
(ИСО 8128-1:1993) "Сок яблочный, сок яблочный концентрированный и напитки, содержащие яблочный сок. Метод определения содержания патулина с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии"
319.
пункт 5 раздела II,
таблица 2 приложения № 3 в части микробиологических нормативов безопасности слабоалкогольных напитков брожения
320.
отбор проб, подготовка проб
ГОСТ ISO 7218-2015 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Общие требования и рекомендации по микробиологическим исследованиям"
321.
ГОСТ 26669-85 (СТ СЭВ 3014-81) "Продукты пищевые и вкусовые. Подготовка проб для микробиологических анализов"
322.
ГОСТ 26670-91 "Продукты пищевые. Методы культивирования микроорганизмов"
323.
ГОСТ 31904-2012 "Продукты пищевые. Методы отбора проб для микробиологических испытаний"
324.
КМАФАнМ
ГОСТ 10444.15-94 "Продукты пищевые. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов"
325.
БГКП (колиформы)
ГОСТ 31747-2012 "Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий)"
326.
дрожжи и плесени
ГОСТ ISO 21527-2-2013
"Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод подсчета дрожжевых и плесневых грибов. Часть 2. Методика подсчета колоний в продуктах, активность воды в которых меньше или равна 0,95"
327.
ГОСТ 10444.12-2013
"Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества дрожжей и плесневых грибов"
328.
ГОСТ 31659-2012
(ISO 6579:2002) "Продукты пищевые. Метод выявления бактерий рода Salmonella"

329.
"Жоғары тиімді сұйықты хроматография әдісімен алкогольді және алкогольсіз сусындарда қанттың және глицериннің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі". Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-54-12, өлшемдер бірлігін қамтамасыз етудің Федералды ақпараттық қорындағы өлшемдер әдістемесінің тіркеу коды ФР.1.31.2012.13426
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
Шарап жасау өнімі
330.
ІІ бөлімнің 5-тармағы
МемСТ EN 12857-2015 "Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен цикламатты анықтау
331.
3.1-тармақ МемСТ 28539-90 "Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Техникалық шарттар"
332.
МемСТ 32051-2013 "Шарап жасау өнімі. Органолептикалық талдау әдістері"
333.
МемСТ 32081-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Салыстырмалы тығыздықты анықтау әдісі"
334.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
335.
ТҚС 1929-2009 "Шарап жасау өнімі шарап жасау шикізаты. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
336.
МемСТ 32710-2014 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Сәйкестендіру. Шараптар мен ашытқыштардағы спирттер мен қанттардың 13c/12c изотоптарының қатынасын анықтау әдісі"
337.
МемСТ 33409-2015 "Алкогольді және шырынды өнім. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен көмертегі мен глицериннің болуын анықтау"
338.
МемСТ 33410-2015 "Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау"
339.
МемСТ 33834-2016 "Шарап жасау өнімдері және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа компонентердің массалық концентрациясын анықтаудың газохроматографикалық әдісі"
340.
МемСТ 32713-2014 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Сәйкестендіру. D-Мали қышқылының массалық концентрациясын анықтаудың ферментативті әдісі"
341.
МемСТ Р 51822-2001 "Шараптар мен шарап материалдары. Газохроматографиялық этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі, сірке және пропион қышқылдарының массалық концентрациясы"
342.
МемСТ Р 52841-2007 "Шарап жасау өнімдері. Капиллярлы электрофорез әдісімен органикалық қышқылдарды анықтау"

329.
пункт 5 раздела II,
таблица 3 приложения № 3 в части допустимых уровней содержания сахара в некоторых категориях слабоалкогольных напитках брожения
ГОСТ 13192-73 "Вина, виноматериалы и коньяки. Метод определения сахаров"
330.
ГОСТ 32710-2014 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Идентификация. Метод определения отношения изотопов 13C/12C спиртов и сахаров в винах и суслах"
331.
ГОСТ Р 59570-2021 "Продукция винодельческая. Идентификация компонентов в части определения природы этанола и других соединений физико-химического состава"
331.
ГОСТ Р 51875-2002 "Вина, виноматериалы и коньяки. Фотоэлектроколориметрический метод определения массовой концентрации сахара с применением пикриновой кислоты (тринитрофенола)"
332.
"Методика выполнения измерений массовой концентрации глюкозы, фруктозы, глицерина и сахарозы в винах хроматографическим методом", свидетельство об аттестации № 71-08, регистрационный код МВИ по Федеральному реестру
ФР. 1.31.2009.05408
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
333.
"Методика измерений массовой концентрации сахаров и глицерина в алкогольных и безалкогольных напитках методом высокоэффективной жидкостной хроматографии", свидетельство об аттестации № 01.00225/205-54-12, регистрационный код методики измерений в Федеральном информационном фонде по обеспечению единства измерений ФР.1.31.2012.13426
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
Винодельческая продукция
334.
пункт 5 раздела II
ГОСТ EN 12857-2015
"Продукция пищевая. Определение цикламата методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
335.
пункт 3.1 ГОСТ 28539-90 "Соки плодово-ягодные спиртованные. Технические условия"
336.
ГОСТ 32051-2013 "Продукция винодельческая. Методы органолептического анализа"
337.
ГОСТ 32081-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения относительной плотности"
338.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
339.
СТБ 1929-2009 "Винодельческая продукция и винодельческое сырье. Метод определения объемной доли этилового спирта"
340.
ГОСТ 32710-2014 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Идентификация. Метод определения отношения изотопов 13C/12C спиртов и сахаров в винах и суслах"
341.
ГОСТ 33409-2015 "Продукция алкогольная и соковая. Определение содержания углеводов и глицерина методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
342.
ГОСТ 33410-2015 "Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"

343.
МемСТ Р 53193-2008 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. Капиллярлы электрофорез әдісімен кофеинді, аскорбин қышқылын және оның тұздарын, конверванттар мен тәттілегіштерді анықтау"
344.
МемСТ Р 53954-2010 "Шарап жасау өнімдері. Сәйкестендіру. Күлдің және күл сілтілігінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"
345.
МемСТ Р 53971-2010 "Шарап жасау өнімдері. Қатты фазалық экстракциямен бірге капиллярлық электрофорез әдісімен триазол тобындағы пестицидтердің массалық концентрациясын анықтау"
346.
МемСТ Р 54740-2011 "Шарап жасау өнімдері. Сульфаттарды анықтау әдісі"
347.
МемСТ Р 55460-2013 "Алкоголь өнімі. Сәйкестендіру. Шымырлайтын шараптар мен ашыту сусындарындағы көміртегі диоксиді С13/С12 изотоптарының қатынасын анықтау әдісі"
348.
МемСТ Р 59570-2021 "Шарап жасау өнімдері. Этанол мен физика-химиялық құрамның басқа қосылыстарының табиғатын анықтау бөлігінде компоненттерді сәйкестендіру"
349.
МемСТ Р 55518-2013 "Шарап жасау өнімдері. Изотоптық теңдестіру әдісімен ерітілген көміртегі диоксидінің құрамын анықтау"
350.
МемСТ 31765-2012 "Шарап және шарап материалдары. Капиллярлық электрофорез әдісімен синтетикалық бояғыштарды анықтау"
351.
ТҚС 2547-2019 "Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматографияны қолдана отырып бояғыштарды анықтау әдісі"
352.
АСТ 179-99 "Шарап жасау өнеркәсібінің өнімдері. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері"
353.
АСТ 344-2012 "Жүзім және шарап өнеркәсібінің өнімдері. Партияның изотоптық құрамын сараптау. Ядролық магниттік резонанс көмегімен этанолдағы H2-дейтерийдің изотоптық құрамын анықтау"
354.
АСТ 379-2016 "Карамель қоспай жүзімнен жасалған алкогольдік сусындардағы фенолдық қосылыстарды анықтау"
355.
АСТ 380-2016 "Жүзім шикізатына негізделген алкогольді ішімдіктердің көнеру процесінде сүрекпен өңделген негізгі қосылыстарды анықтау"
356.
АСТ 382-2016 "Шараптар мен шарап материалдарындағы судың 18o/16o изотоптық арақатынасын анықтау"
357.
МВИ МН 806-98 "Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен тамақ өнімдеріндегі сорбин және бензой қышқылдарының концентрациясын анықтау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
358.
"Шараптардағы глюкозаның, фруктозаның, глицериннің және сахарозаның массалық концентрациясын хроматографиялық әдіспен өлшеуді орындау әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 71-08, Федералдық тізілім бойынша МВИ тіркеу коды ФР. 1.31.2009.05408)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
359.
"Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен шарап жасау өнімдеріндегі органикалық қышқылдардың массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі", (Аттестаттау туралы куәлік
№ 38-09, Федералдық тізілім бойынша МВИ тіркеу коды ФР.1.31.2009.06527)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

343.
ГОСТ 33834-2016 "Продукция винодельческая и сырье для ее производства. Газохроматографический метод определения массовой концентрации летучих компонентов"
344.
ГОСТ 32713-2014 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Идентификация. Ферментативный метод определения массовой концентрации D-яблочной кислоты"
345.
ГОСТ Р 51822-2001 "Вина и виноматериалы. Газохроматографический метод определения объемной доли этилового спирта, массовой концентрации уксусной и пропионовой кислот"
346.
ГОСТ Р 52841-2007 "Продукция винодельческая. Определение органических кислот методом капиллярного электрофореза"
347.
ГОСТ Р 53193-2008 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Определение кофеина, аскорбиновой кислоты и ее солей, консервантов и подсластителей методом капиллярного электрофореза"
348.
ГОСТ Р 53954-2010 "Продукция винодельческая. Идентификация. Метод определения массовой концентрации золы и щелочности золы"
349.
ГОСТ Р 53971-2010 "Продукция винодельческая. Определение массовой концентрации пестицидов группы триазолов методом капиллярного электрофореза в сочетании с твердофазной экстракцией"
350.
ГОСТ Р 54740-2011 "Продукция винодельческая. Метод определения сульфатов"
351.
ГОСТ Р 55460-2013 "Продукция алкогольная. Идентификация. Метод определения отношения изотопов С1312 диоксида углерода в игристых винах и напитках брожения"
352.
ГОСТ Р 59570-2021 "Продукция винодельческая. Идентификация компонентов в части определения природы этанола и других соединений физико-химического состава"
353.
ГОСТ Р 55518-2013 "Продукция винодельческая. Определение состава растворенного диоксида углерода методом изотопного уравновешивания"
354.
ГОСТ 31765-2012 "Вина и виноматериалы. Определение синтетических красителей методом капиллярного электрофореза"
355.
СТБ 2547-2019 "Продукция пищевая. Метод определения красителей с использованием высокоэффективной жидкостной хроматографии"
356.
АСТ 179-99 "Продукты винодельческой промышленности. Правила приемки и методы отбора проб"
357.
АСТ 344-2012 "Продукция виноградной и винодельческой промышленности. Экспертиза изотопного состава партии. Определение изотопного состава H2-дейтерия в этаноле с помощью ядерно-магнитного резонанса"
358.
АСТ 379-2016 "Определение фенольных соединений в алкогольных напитках, изготовленных из винограда без добавления карамели"
359.
АСТ 380-2016 "Определение основных соединений, выделенных из древесины в процессе старения алкогольных напитков на основе виноградного сырья"

360.
"Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен шарап жасау өнімдеріндегі синтетикалық бояғыштардың массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 39-09, 24.07.2009, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2009.06526)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
361.
МемСТ 33406-2015 "Алкоголь, алкогольсіз және шырын өнімдері, дәмді хош иісті қоспалар. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен синтетикалық бояғыштардың болуын анықтау
362.
"Шараптар мен жүзім ашытқыштардағы сульфаттардың массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 32-10, 21.04.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2010.07283)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
363.
"Газ-сұйық хроматомасс-спектрометрия әдісімен алкоголь өнімінде хош иістендіргіштер компоненттерінің массалық концентрациясын өлшеуді орындау әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 33-10, 21.05.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2010.07284)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
364.
"Шарап жасау өнімінде аммоний, калий, натрий, магний және кальций иондарының массалық концентрациясын капиллярлық электрофорез әдісімен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/61-10, Федералдық тізілім бойынша МВИ тіркеу коды ФР.1.31.2011.09326)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
365.
"Шарап жасау өнімінде аскорбин, бензой және сорбин қышқылдарының массалық концентрациясын жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/62-10, Федералдық тізілім бойынша МВИ тіркеу коды ФР.1.31.2011.09327)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
366.
"Шарап жасау өнімінде хлорид-, нитрит-, нитрат-, фосфат-, сульфат-иондардың массалық концентрациясын капиллярлық электрофорез әдісімен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/60-10, Федералдық тізілім бойынша МВИ тіркеу коды ФР.1.31.2011.09328)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
367.
М 04-50-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Люмахром" сұйық хроматографын пайдалана отырып, жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен кофеиннің, сорбиннің, бензой қышқылдарының және олардың тұздарының, сахариннің, аспартамның және ацесульфамның массалық концентрациясын фотометриялық айқындаумен өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.031.097/(01.00035-2011)/2013, 19.07.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.16369)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

360.
АСТ 382-2016 "Определение изотопного соотношения 18O/16O воды в винах и виноматериалах"
361.
МВИ МН 806-98 "Методика определения концентраций сорбиновой и бензойной кислот в пищевых продуктах методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
362.
"Методика выполнения измерений массовой концентрации глюкозы, фруктозы, глицерина и сахарозы в винах хроматографическим методом" (свидетельство об аттестации № 71-08, регистрационный код МВИ по Федеральному реестру
ФР. 1.31.2009.05408)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
363.
"Методика выполнения измерений массовых концентраций органических кислот в винодельческой продукции методом высокоэффективной жидкостной хроматографии", (свидетельство об аттестации
№ 38-09, регистрационный код МВИ по Федеральному реестру ФР.1.31.2009.06527)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
364.
"Методика выполнения измерений массовой концентрации синтетических красителей в винодельческой продукции методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство об аттестации № 39-09 от 24.07.2009, номер в реестре ФР.1.31.2009.06526)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
365.
ГОСТ 33406-2015 "Продукция алкогольная, безалкогольная и соковая, добавки вкусоароматические. Определение содержания синтетических красителей методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
366.
"Методика выполнения измерений массовой концентрации сульфатов в винах и виноградных суслах" (свидетельство об аттестации
№ 32-10 от 21.04.2010, номер в реестре ФР.1.31.2010.07283)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
367.
"Методика выполнения измерений массовой концентрации компонентов ароматизаторов в алкогольной продукции методом газожидкостной хроматомасс-спектрометрии" (свидетельство об аттестации № 33-10 от 21.05.2010, номер в реестре ФР.1.31.2010.07284)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

368.
М 04-51-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен кофеиннің, аскорбин, сорбин, бензой қышқылының және олардың тұздарының, сахарин мен К ацесульфамсының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.095/(01.00035-2011)/2013, 19.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15581)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
369.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, Федералдық тізілім бойынша МВИ тіркеу коды ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
370.
М 04-48-2012 "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен синтетикалық тамақ бояғыштарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.077/01.00035/2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12704)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
371.
"Капилярлық электрофорез әдісімен шарап жасау өнімінде мальвидин-3,5-дигликозидтің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 88-16374-216-01.00076-2012,05.09.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13217)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
372.
"Шарап жасау және ликер-арақ өнімдеріндегі метил спиртінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-45-12, 14.09.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13299)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
373.
"Сүйекті жемістерді пайдалана отырып, дайындалған алкоголь өнімінде цианисті сутек қышқылына қайта есептеуде цианисті қышқыл туындыларының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-56-12, 19.10.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.13470)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

368.
"Методика измерений массовой концентрации ионов аммония, калия, натрия, магния и кальция в винодельческой продукции методом капиллярного электрофореза" (свидетельство об аттестации № 01.00225/61-10, регистрационный код МВИ по Федеральному реестру ФР.1.31.2011.09326)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
369.
"Методика измерений массовой концентрации аскорбиновой, бензойной и сорбиновой кислот в винодельческой продукции методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство об аттестации № 01.00225/62-10, регистрационный код МВИ по Федеральному реестру ФР.1.31.2011.09327)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
370.
"Методика измерений массовой концентрации хлорид-, нитрит-, нитрат-, фосфат-, сульфат-ионов в винодельческой продукции методом капиллярного электрофореза"
(свидетельство об аттестации
№ 01.00225/60-10, регистрационный
код МВИ по Федеральному реестру ФР.1.31.2011.09328)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
371.
М 04-50-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина, аспартама и ацесульфама К методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с фотометрическим детектированием с использованием жидкостного хроматографа "Люмахром" (свидетельство об аттестации
№ 04.031.097/(01.00035-2011)/2013 от 19.07.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.16369)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
372.
М 04-51-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, аскорбиновой, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина и ацесульфама К методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.095/(01.00035-2011)/2013 от 19.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15581)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
373.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, регистрационный код МВИ по Федеральному реестру ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

376.
М 04-52-2008 "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен калий, натрий, магний және кальций катиондарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.094/(01.00035-2011)/2013, 19.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15578)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
377.
"Шарап жасау өнімі мен ашыту сусындарындағы L-сүт қышқылының массалық концентрациясын ферментативті әдіспен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-50-13, 25.12.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.16701)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
378.
М 04-85-2015 "Тағам қоспалары, шарап жасау өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен D-шарап, L-шарап, L-алма, D-алма қышқылдарының болуын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік
№ 04.04.118/01.000352011/2015, 15.06.2015, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2015.21945)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
379.
"Шараптар мен шарап материалдарындағы рубидийдің, стронцийдің және литийдің массалық концентрациясын электротермиялық атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 14/18.11.1401.00276-2014, 18.11.2014, тізілімдегі нөмірі ФР.1.37.2014.18874)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
380.
"Шарап жасау өнімі үлгілеріндегі абсорбция, флуоресценция және жарық шашырау спектрлерін өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 13/17.11.14-01.00276-2014, 17.11.2014, тізілімдегі нөмірі ФР.1.37.2014.18875)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
381.
"Газ сұйықтықты хроматомасс-спектрометрия әдісімен шарап жасау өнімінде экзогендік глицерин компоненттерінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-2315, Федеральдық тізілім бойынша өлшеу әдістемесінің тіркеу коды
ФР. 1.31.2015.20077)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
382.
"Жүзім спирттеріндегі синтетикалық спиртті және изотоптық масс-спектрометрия әдісімен оларды өндіруге арналған шикізатты анықтау үшін көміртегі, оттегі және этанол сутегі изотоптарының қатынастарын өлшеу әдістемесі 14.04.2020 ж. 1.31.2020.37049 нөмірімен өлшеу құралдарының бірлігі туралы Федералды ақпарат қорына енгізілді. (Аттестаттау туралы куәлік № 205-02/RA.RU.11787/2020, 25.03.2020)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

376.
"Методика измерений массовой концентрации метилового спирта в винодельческой и ликероводочной продукции" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-45-12 от 14.09.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13299)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
377.
"Методика измерений массовой концентрации производных цианистой кислоты в пересчете на цианистоводородную кислоту в алкогольной продукции, изготовленной с использованием косточковых плодов" (свидетельство об аттестации
№ 01.00225/205-56-12 от 19.10.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.13470)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
378.
М 04-79-2013 "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации хлорид-, сульфат- и нитрат-ионов методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.089/(01.00035-2011)/2013 от 12.03.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.14659)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
379.
"Методика измерений отношения изотопов кислорода ,180/16О экзогенной и эндогенной воды в винах и суслах методом изотопной масс-спектрометрии" (свидетельство об аттестации
№ 01.00225/205-15-13 от 18.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15529)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
380.
М 04-52-2008 "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации катионов калия, натрия, магния и кальция методом капиллярного электрофореза с использованием систем капиллярного электрофореза "Капель"" (свидетельство об аттестации № 04.04.094/(01.00035-2011)/2013 от 19.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15578)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
381.
"Методика измерений массовой концентрации L-молочной кислоты в винодельческой продукции и напитках брожения ферментативным методом" (свидетельство об аттестации
№ 01.00225/205-50-13 от 25.12.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.16701)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
382.
М 04-85-2015 "Пищевые добавки, винодельческая продукция. Методика измерений содержания
D-винной, L-винной, L-яблочной, D-яблочной кислот методом капиллярного электрофореза с использованием систем капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.118/01.000352011/2015 от 15.06.2015, номер в реестре ФР.1.31.2015.21945)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

399.
шарап қышқылына қайта есептегенде титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясы (г/дм3)
МемСТ 32114-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері"
400.
ТҚС 1931-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап шикізаты. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдісі"
401.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
402.
лимон қышқылының массалық концентрациясы
МемСТ 32113-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Лимон қышқылының массалық концентрациясын анықтаудың ферментативті әдісі"
403.
МемСТ 33410-2015 "Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау"
404.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
405.
АСТ 337-2011"Алкогольді ішімдіктер. Лимон қышқылын анықтау"
406.
келтірілген сығындының массалық концентрациясы
МемСТ 32000-2012 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Келтірілген экстраттың массалық концентрациясын анықтау әдісі"
407.
МемСТ 33815-2016 "Шарап жасау өнімдері және оны өндіруге арналған шикізат. Жалпы және келтірілген сығындының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
408.
АСТ 339-2011 "Алкогольді ішімдіктер. Жалпы және келтірілген құрғақ экстратты анықтау. Гравиметрикалық әдіс"
409.
Ұшпа қышқылдың массалық концентарциясы
МемСТ 13193-73 "Шараптар, шарап материалдары және коньяк спирттері, Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері"
410.
МемСТ 32001-2012 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
411.
жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы
МемСТ 32115-2013 (МемСТ Р 51655-2000) "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"

399.
микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013 "Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения микотоксина патулина"
400.
ГОСТ Р 51435-99 "Сок яблочный, сок яблочный концентрированный и напитки, содержащие яблочный сок. Метод определения содержания патулина с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии"
401.
таблица 3 приложения № 3 в части допустимого уровня содержания сахара в некоторых категориях винодельческой продукции
402.
ГОСТ 13192-73 "Вина, виноматериалы и коньяки. Метод определения сахаров"
403.
ГОСТ Р 51875-2002 "Вина, виноматериалы и коньяки. Фотоэлектроколориметрический метод определения массовой концентрации сахара с применением пикриновой кислоты (тринитрофенола)"
404.
"Методика измерений массовой концентрации сахаров и глицерина в алкогольных и безалкогольных напитках методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство об аттестации № 01.00225/205-54-12, регистрационный код методики измерений в Федеральном информационном фонде по обеспечению единства измерений ФР.1.31.2012.13426)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
405.
таблица 4 приложения № 3 в части физико-химических показателей винодельческой продукции
406.
массовая концентрация титруемых кислот в пересчете на винную кислоту (г/дм3)
ГОСТ 32114-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Методы определения массовой концентрации титруемых кислот"
407.
СТБ 1931-2009 "Винодельческая продукция и винодельческое сырье. Метод определения массовой концентрации титруемых кислот"
408.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
409.
массовая концентрация лимонной кислоты
ГОСТ 32113-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Ферментативный метод определения массовой концентрации лимонной кислоты"
410.
ГОСТ 33410-2015 "Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
411.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

412.
МемСТ Р 51823-2001 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Кадмий, қорғасын, мырыш, мыс, күшәла, сынап, темір және жалпы күкірт диоксиді құрамын инверсиялық-вольтамперометриялық анықтау әдісі"
413.
М 04-78-2013 "Шарап жасау және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен күкірттің жалпы диоксидінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.088/(01.000352011)/2013, 11.02.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14658)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
414.
Темірдің массалық концентрациясы (шымырлайтын жүзім шампандары, шымырлайтын шараптар, ақ шараптар, қызыл шараптар үшін)
МемСТ 13195-73 "Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері. Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі"
415.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
416.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау"
417.
ТҚС EN 14082-2014 "Тамақ өнімдері. Элементтер ізін анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
418.
ҚР СТ EN 14082- 2013 "Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
419.
МемСТ 34633-2020 "Тамақ өнімі. Индуктивті байланысқан плазмасы бар масс-спектрометрия әдісімен хром, темір, никель, мыс, мырыштың массалық үлесін анықтау"
420.
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру"
421.
МемСТ Р 51823-2001 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Кадмий, қорғасын, мырыш, мыс, күшәла, сынап, темір және жалпы күкірт диоксиді құрамын инверсиялық-вольтамперометриялық анықтау әдісі"
422.
М 04-68-2010 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. МГА-915, МГА-915М, МГА-915М модификацияларын электротермиялық атомизациялаумен атомдық-абсорбциялық спектрометрді пайдалана отырып, атомдық-абсорбциялық спектроскопия әдісімен кадмий, қорғасын, күшәла, сынап, темір, мыс және алюминийдің массалық үлесін өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 052/01.00035/2010, 29.12.2010 ж., тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2011.09382)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

412.
АСТ 337-2011"Напитки алкогольные. Определение лимонной кислоты"
413.
массовая концентрация приведенного экстракта
ГОСТ 32000-2012 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации приведенного экстракта"
414.
ГОСТ 33815-2016 "Продукция винодельческая и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации общего и приведенного экстракта"
415.
АСТ 339-2011 "Напитки алкогольные. Определение общего и приведенного сухого экстракта. Гравиметрический метод"
416.
массовая концентрация
летучих кислот
ГОСТ 13193-73 "Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот"
417.
ГОСТ 32001-2012 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот"
418.
массовая концентрация общего диоксида серы
ГОСТ 32115-2013 (ГОСТ Р 51655-2000) "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы"
419.
ГОСТ Р 51823-2001 "Алкогольная продукция и сырье для ее производства. Метод инверсионно-вольтамперометрического определения содержания кадмия, свинца, цинка, меди, мышьяка, ртути, железа и общего диоксида серы"
420.
М 04-78-2013 "Винодельческая и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации общего диоксида серы методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.088/(01.000352011)/2013 от 11.02.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.14658)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
421.
массовая концентрация железа (для вин игристых виноградных шампанских, игристых вин, белых вин, красных вин)
ГОСТ 13195-73 "Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. Соки плодово-ягодные спиртованные.
Метод определения железа"
422.
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"

423.
диоксидтің қысымы көміртегі
МемСТ 12258-79 "Кеңес шампаны, шымырлайтын және көпіршікті шараптар. Шишалардағы көміртек қостотығының қысымын анықтау әдісі"
424.
бояғыштар
МемСТ 33406-2015 "Алкоголь, алкогольсіз және шырын өнімдері, дәмді хош иісті қоспалар. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен синтетикалық бояғыштардың болуын анықтау
425.
МЕМСТ 32073-2013 "Тамақ өнімдері. Алкоголь өніміндегі синтетикалық бояғыштарды сәйкестендіру және олардың массалық үлесін анықтау әдісі "
№ 3 қосымшаның 5-кестесі жеміс шараптарына арналған физика-химиялық көрсеткіштер бөлігінде:
426.
титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясы
МемСТ 32114-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері"
427.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы электрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
428.
ТҚС 1931-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап шикізаты. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдісі"
429.
қалдық сығындысының массалық концентрациясы
МемСТ 32000-2012 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Келтірілген экстраттың массалық концентрациясын анықтау әдісі"
430.
ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы
МемСТ 13193-73 "Шараптар, шарап материалдары мен коньяк спирттері, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері"
431.
МемСТ 32001-2012 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдісі"
432.
ТҚС 1930-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап жасау шикізаты. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
433.
жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы
МемСТ 32115-2013 (МемСТ Р 51655-2000) "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"
434.
МемСТ Р 51823-2001 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Кадмий, қорғасын, мырыш, мыс, күшәла, сынап, темір және жалпы күкірт диоксиді құрамын инверсиялық-вольтамперометриялық анықтау әдісі"
435.
ТҚС 1932-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап жасау шикізаты. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"

423.
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения"
424.
СТБ EN 14082-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после сухого озоления"
425.
СТ РК EN 14082- 2013 "Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления"
426.
ГОСТ 34633-2020 "Продукция пищевая. Определение массовой доли хрома, железа, никеля, меди, цинка методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
427.
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов"
428.
ГОСТ Р 51823-2001
"Алкогольная продукция и сырье для ее производства. Метод инверсионно-вольтамперометрического определения содержания кадмия, свинца, цинка, меди, мышьяка, ртути, железа и общего диоксида серы"
429.
М 04-68-2010 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Методика измерений массовой доли кадмия, свинца, мышьяка, ртути, железа, меди и алюминия методом атомно-абсорбционной спектроскопии с использованием атомно-абсорбционного спектрометра с электротермической атомизацией модификаций МГА-915, МГА-915М, МГА-915МД" (свидетельство об аттестации
№ 052/01.00035/2010 от
29.12.2010 г., номер в реестре ФР.1.31.2011.09382)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
430.
давление диоксида углерода
ГОСТ 12258-79 "Советское шампанское, игристые и шипучие вина. Метод определения давления двуокиси углерода в бутылках"
431.
красители
ГОСТ 33406-2015 "Продукция алкогольная, безалкогольная и соковая, добавки вкусоароматические. Определение содержания синтетических красителей методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
432.
ГОСТ 32073-2013 "Продукты пищевые. Методы идентификации и определения массовой доли
синтетических красителей в алкогольной продукции"
433.
таблица 5 приложения № 3 в части физико-химических показателей для фруктовых вин:
434.
массовая концентрация титруемых кислот
ГОСТ 32114-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Методы определения массовой концентрации титруемых кислот"
435.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

436.
М 04-78-2013 "Шарап жасау және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен күкірттің жалпы диоксидінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.088/(01.000352011)/2013, 11.02.2013 ж., тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14658)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
437.
№ 3 қосымша 1 және 6-кестелер коньяк, жеміс, шарап және шарап тазартылып, айрылған дистилляттарды сәйкестендіру және сипаттау көрсеткіштері анықтау бөлігіндегі:
органолептикалық көрсеткіштер физика-химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі жоғары спирттердің массалық концентрациясы
сірке альдегидіне қайта есептелген альдегидтердің массалық концентрациясы
сірке-этил эфиріне қайта есептегендегі орташа эфирлердің массалық концентрациясы сірке қышқылына қайта есептелген ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы фурфуролдың массалық концентрациясы;
мыстың массалық концентрациясы; темірдің массалық концентрациясы
жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы метил спиртінің массалық концентрациясы
МемСТ 32001-2012 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
438.
МемСТ 33407-2015 "Коньяктар, коньяк дистилляттары, бренди. Тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен фенол және фуран қосылыстарының құрамын анықтау"
439.
МемСТ 33408-2015 "Коньяктар, коньяк дистилляттары, бренди. Газды хроматография әдісімен альдегидтердің, эфирлер мен спирттердің құрамын анықтау"
440.
МемСТ 12280-75 "Шараптар, шарап материалдары, коньяк және жеміс спирттері. Альдегидтерді анықтау әдісі"
441.
МемСТ 13193-73 "Шараптар, шарап материалдары және коньяк спирттері, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері"
442.
МемСТ 13194-74 "Коньяк және коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі"
443.
МемСТ 13195-73 "Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері. Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі"
444.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
445.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау"
446.
МемСТ 34633-2020 "Тамақ өнімі. Хром, темір, никель, мыстың массалық үлесін анықтау, индуктивті байланысқан плазмамен масс-спектрометрия әдісімен мырыш"

436.
СТБ 1931-2009 "Винодельческая продукция и винодельческое сырье. Метод определения массовой концентрации титруемых кислот"
437.
массовая концентрация остаточного экстракта
ГОСТ 32000-2012 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации приведенного экстракта"
438.
массовая концентрация летучих кислот
ГОСТ 13193-73 "Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот"
439.
ГОСТ 32001-2012 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения
массовой концентрации летучих кислот"
440.
СТБ 1930-2009 "Винодельческая продукция и винодельческое сырье. Метод определения массовой концентрации летучих кислот"
441.
массовая концентрация общего диоксида серы
ГОСТ 32115-2013
(ГОСТ Р 51655-2000)
"Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы"
442.
ГОСТ Р 51823-2001 "Алкогольная продукция и сырье для ее производства. Метод инверсионно-вольтамперометрического определения содержания кадмия, свинца, цинка, меди, мышьяка, ртути, железа и общего диоксида серы"
443.
СТБ 1932-2009 "Винодельческая продукция и винодельческое сырье. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы"
444.
М 04-78-2013 "Винодельческая и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации общего диоксида серы методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации № 04.04.088/(01.000352011)/2013 от 11.02.2013 г., номер в реестре ФР.1.31.2013.14658)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
445.
таблицы 1 и 6
приложение № 3 в части определения
показателей идентификации и характеристики коньячных, фруктовых, винных и винных ректификованных дистиллятов:
органолептические показатели физико-химические показатели:
объемная доля этилового спирта массовая концентрация высших спиртов массовая концентрация альдегидов в пересчете на уксусный альдегид массовая концентрация средних эфиров в пересчете на уксусно-этиловый эфир массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту массовая концентрация фурфурола;
массовая концентрация меди; массовая концентрация железа
массовая концентрация общего диоксида серы
массовая концентрация метилового спирта
ГОСТ 32001-2012 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот"
446.
ГОСТ 33407-2015 "Коньяки, дистилляты коньячные, бренди. Определение содержания фенольных и фурановых соединений методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"

447.
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру"
448.
ТҚС EN 14082-2014 "Тамақ өнімдері. Элементтер ізін анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
449.
ҚР СТ EN 14082- 2013 "Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
450.
МемСТ 14138-76 "Коньяк және жеміс спирттері. Жоғары спирттерді анықтау әдісі"
451.
МемСТ 14138-2014 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Жоғары спирттің массалық концентрациясын анықтаудың спектрофотометрикалық әдісі"
452.
МемСТ 14139-76 "Коньяк және жеміс спирттері. Орташа эфирлерді анықтау әдісі"
453.
МемСТ 14352-73 "Коньяк спирттері. Фурфуролды анықтау әдісі"
454.
МемСТ 32115-2013 (МемСТ Р 51655-2000) "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"
455.
МемСТ Р 51823-2001 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Кадмий, қорғасын, мырыш, мыс, күшәла, сынап, темір және жалпы күкірт диоксиді құрамын инверсиялық-вольтамперометриялық анықтау әдісі"
456.
СТО 00668034-30-2011 "Коньяк дистилляттары. Капиллярлық электрофорез әдісімен хош иісті альдегидтер мен қышқылдардың құрамын өлшеу әдістемесі" (Өлшеу әдістемесін аттестаттау туралы куәлік № 121-01.00218-2011, 18.10.2011)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
457.
СТО 00668034-31-2011 "Коньяк дистилляттары. Таниндердің құрамын титриметриялық әдіспен өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 124-01.00218-2011, 31.10.2011)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
458.
СТО 00668034-32-2011 "Коньяк дистилляттары. Газохроматографиялық әдіспен хош иісті компоненттердің жеңіл ұшпалы фракциясының сапалық және сандық құрамын анықтау әдістемесі" (Өлшеу әдістемесін аттестаттау туралы куәлік № 125-01.00218-2011, 08.11.2011)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
459.
М 04-68-2010 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. МГА-915, МГА-915М, МГА-915М модификацияларын электротермиялық атомизациялаумен атомдық-абсорбциялық спектрометрді пайдалана отырып, атомдық-абсорбциялық спектроскопия әдісімен кадмий, қорғасын, күшәла, сынап, темір, мыс және алюминийдің массалық үлесін өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік
№ 052/01.00035/2010, 29.12.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2011.09382)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
460.
М 04-78-2013 "Шарап жасау және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен күкірттің жалпы диоксидінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.088/(01.000352011)/2013, 11.02.2013 ж., тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14658)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
461.
ТҚС 1929-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап жасау шикізаты. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
462.
ТҚС 1930-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап жасау шикізаты. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
463.
7-9-кестелер № 3 қосымша брендиге арналған шарап дистиллятынан (коньяк дистиллятынан (коньяк дистиллятынан), күшті шарап сусындарынан (коньяк дистилляттарынан) және жеміс арақтарынан алынған күшті сусын үшін сәйкестендіру көрсеткіштері мен сипаттамалары бөлігінде
органолептикалық көрсеткіштер физика-химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі инвертті қантқа қайта есептегенде қанттың массалық концентрациясы жоғары спирттердің массалық концентрациясы
сірке альдегидіне қайта есептелген альдегидтердің массалық концентрациясы
темірдің массалық концентрациясы метил спиртінің массалық концентрациясы сірке-этил спиртіне қайта есептегендегі орташа эфирлердің массалық концентрациясы сірке қышқылына қайта есептелген ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы келтірілген сығындының массалық концентрациясы ұшпа заттардың массалық концентрациясы
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтерді анықтауға арналған минералдандыру"
464.
МемСТ 32051-2013 "Шарап жасау өнімі. Органолептикалық талдау әдістері"
465.
МемСТ 12280-75 "Шараптар, шарап материалдары, коньяк және жеміс спирттері. Альдегидтерді анықтау әдісі"
466.
МемСТ 13192-73 "Шараптар, шарап материалдары мен коньяктар. Қанттарды анықтау әдісі"
467.
МемСТ 13194-74 "Коньяктармен коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі"

447.
ГОСТ 33408-2015 "Коньяки, дистилляты коньячные, бренди. Определение содержания альдегидов, эфиров и спиртов методом газовой хроматографии"
448.
ГОСТ 12280-75 "Вина, виноматериалы, коньячные и плодовые спирты. Метод определения альдегидов"
449.
ГОСТ 13193-73 "Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот"
450.
ГОСТ 13194-74 "Коньяки и коньячные спирты. Метод определения метилового спирта"
451.
ГОСТ 13195-73 "Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. Соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения железа"
452.
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
453.
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения"
454.
ГОСТ 34633-2020 "Продукция пищевая. Определение массовой доли хрома, железа, никеля, меди,
цинка методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой"
455.
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов"
456.
СТБ EN 14082-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после сухого озоления""
457.
СТ РК EN 14082- 2013 "Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления"
458.
ГОСТ 14138-76 "Коньячные и плодовые спирты. Метод определения высших спиртов"
459.
ГОСТ 14138-2014 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Спектрофотометрический метод определения массовой концентрации высших спиртов"
460.
ГОСТ 14139-76 "Коньячные и плодовые спирты. Метод определения средних эфиров"
461.
ГОСТ 14352-73 "Коньячные спирты. Метод определения фурфурола"
462.
ГОСТ 32115-2013
(ГОСТ Р 51655-2000) "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы"
463.
ГОСТ Р 51823-2001
"Алкогольная продукция и сырье для ее производства. Метод инверсионно-вольтамперометри-ческого определения содержания кадмия, свинца, цинка, меди, мышьяка, ртути, железа и общего диоксида серы"
464.
СТО 00668034-30-2011 "Коньячные дистилляты. Методика измерений содержания ароматических альдегидов и кислот методом капиллярного электрофореза" (свидетельство об аттестации методики измерений
№ 121-01.00218-2011 от 18.10.2011)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
465.
СТО 00668034-31-2011 "Коньячные дистилляты. Методика измерений содержания дубильных веществ титриметрическим методом" (свидетельство об аттестации методики измерений
№ 124-01.00218-2011 от 31.10.2011)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
466.
СТО 00668034-32-2011 "Коньячные дистилляты. Методика определения качественного и количественного состава легколетучей фракции ароматических компонентов газохроматографическим методом" (свидетельство об аттестации методики измерений
№ 125-01.00218-2011 от 08.11.2011)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
467.
М 04-68-2010 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Методика измерений массовой доли кадмия, свинца, мышьяка, ртути, железа, меди и алюминия методом атомно-абсорбционной спектроскопии с использованием атомно-абсорбционного спектрометра с электротермической атомизацией модификаций МГА-915, МГА-915М, МГА-915МД" (свидетельство об аттестации
№ 052/01.00035/2010 от 29.12.2010, номер в реестре ФР.1.31.2011.09382)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

484.
СТО 00668034-32-2011 "Коньяк дистилляттары. Газохроматографиялық әдіспен хош иісті компоненттердің жеңіл ұшпалы фракциясының сапалық және сандық құрамын анықтау әдістемесі" (Өлшеу әдістемесін аттестаттау туралы куәлік № 125-01.00218-2011, 08.11.2011)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
485.
"Коньяктардағы және коньяк дистилляттарындағы жалпы сығындының және коньяктардағы келтірілген сығындының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі", Аттестаттау туралы куәлік № 01.00225/205-47-11, 28.06.2011, Өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі Федералдық ақпараттық қорда №ФР. 1.31.2011.10469 тіркелген
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
486.
М 04-68-2010 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. МГА-915, МГА-915М, МГА-915М модификацияларын электротермиялық атомизациялаумен атомдық-абсорбциялық спектрометрді пайдалана отырып, атомдық-абсорбциялық спектроскопия әдісімен кадмий, қорғасын, күшәла, сынап, темір, мыс және алюминийдің массалық үлесін өлшеу әдістемесі" (Аттестаттау туралы куәлік № 052/01.00035/2010, 29.12.2010, тізілімдегі нөмірі Р.1.31.2011.09382)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
487.
МВИ МН 2669-2007 "Коньяктардағы және коньяк спирттеріндегі жалпы сығындының және коньяктардағы келтірілген сығындының құрамын анықтау"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
488.
МВИ МН 806-98 "Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен тамақ өнімдеріндегі сорбин және бензой қышқылдарының концентрациясын анықтау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
489.
ТҚС 1929-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап жасау шикізаты. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
490.
ТҚС 1930-2009 "Шарап жасау өнімі және шарап жасау шикізаты. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
491.
МемСТ 32095-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі"
492.
МемСТ 14139-76 "Коньяк және жеміс спирттері. Орташа эфирлерді анықтау әдісі"
Сыра ашыту өнімі
493.
ІІ бөлімнің 5-тармағы
МемСТ 33409-2015 "Алкогольді және шырынды өнім. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен көмертегі мен глицериннің болуын анықтау"
494.
МемСТ 33410-2015 "Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау"

484.
ГОСТ 33834-2016 "Продукция винодельческая и сырье для ее производства. Газохроматографический метод определения массовой концентрации летучих компонентов"
485.
пункт 8.1 КМС 1064:2007 "Коньячные напитки ОсОО "Кыргыз Коньягы". Общие технические условия"
486.
пункт 8.1 КМС 1172:2015 "Напитки крепкие. Общие технические условия"
487.
ГОСТ Р 51875-2002 "Вина, виноматериалы и коньяки. Фотоэлектроколориметрический метод определения массовой концентрации сахара с применением пикриновой кислоты (тринитрофенола)"
488.
АСТ 339-2011 "Напитки алкогольные. Определение общего и приведенного сухого экстракта. Гравиметрический метод"
489.
АСТ 340-2011 "Напитки алкогольные. Определение летучих веществ и метанола. Контрольный метод"
490.
СТО 00668034-30-2011 "Коньячные дистилляты. Методика измерений содержания ароматических альдегидов и кислот методом капиллярного электрофореза" (свидетельство об аттестации методики измерений № 121-01.00218-2011 от 18.10.2011)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
491.
СТО 00668034-31-2011 "Коньячные дистилляты. Методика измерений содержания дубильных веществ титриметрическим методом" (свидетельство об аттестации методики измерений № 124-01.00218-2011 от 31.10.2011)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
492.
СТО 00668034-32-2011 "Коньячные дистилляты. Методика определения качественного и количественного состава легколетучей фракции ароматических компонентов газохроматографическим методом" (свидетельство об аттестации методики измерений
№ 125-01.00218-2011 от 08.11.2011)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
493.
"Методика измерений массовой концентрации общего экстракта в коньяках и коньячных дистиллятах и приведенного экстракта в коньяках", свидетельство об аттестации № 01.00225/205-47-11 от 28.06.2011, зарегистрирована в Федеральном нформационном фонде по обеспечению единства измерений
№ ФР.1.31.2011.10469
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
494.
М 04-68-2010 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Методика измерений массовой доли кадмия, свинца, мышьяка, ртути, железа, меди и алюминия методом атомно-абсорбционной спектроскопии с использованием атомно-абсорбционного спектрометра с электротермической атомизацией модификаций МГА-915, МГА-915М, МГА-915МД" (свидетельство об аттестации № 052/01.00035/2010 от 29.12.2010, номер в реестре Р.1.31.2011.09382)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

536.
М 04-20-2009 (2014 жылғы шығарылым) "Арпа. ИнфраЛюм ФТ анализаторларын қолдана отырып, жақын инфрақызыл аймақтағы спектроскопия әдісімен ақуыз мен ылғалдылықты анықтау" (Аттестаттау туралы куәлік № 04.08.104/(01.00035-2011)/2014, 11.02.2014, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2014.17188)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
537.
өміршеңдік
МемСТ 12039-82 "Ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары. Өміршеңдікті анықтау әдістері"
538.
өсіру қабілеті
МемСТ 10968-88 "Астық. Өсіру энергиясы мен өну қабілетін анықтау әдістері"
539.
астық қорының зиянкестерімен залалдануы
МемСТ 13586.4-83 "Астық. Зиянкестермен залалдануды және зақымдануды анықтау әдістері"
540.
МемСТ 26312.3-84 "Жарма. Астық қорларының зиянкестермен залалдануын анықтау әдісі"
541.
МемСТ 13586.6-93 "Астық. Зиянкестермен залалдануды анықтау әдістері"
542.
астық қорларының зиянкестерімен ластануы
МемСТ 34165-2017 "Дәнді, дәнді-бұршақты және оларды қайта өңдеу өнімдері. Жәндіктер зиянкестерімен ластануды анықтау әдістері"
№ 4 қосымшаның 1-кестесі сыра ашытқысы концентраты, уыт сығындысы қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері бөлігінде
543.
Уытты элементтер: қорғасын
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтерді анықтауға арналған минералдандыру "
544.
МемСТ 26932-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Қорғасынды анықтау әдістері"
545.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
546.
МемСТ EN 14083-2013 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қорғасын, кадмий, хром және молибденді атомды-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен жоғары қысым кезінде сынаманың алдын ала минералдануымен графитті пеште атомизациялаумен анықтау"
547.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау"
548.
ТҚС EN МемСТ 14082-2014 "Тамақ өнімдері. Элементтер ізін анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
549.
ТҚС 1313-2002 "Тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты. ТА типті талдағыштарда инверсиялық вольтамперометрия әдісімен мырыштың, кадмийдің, қорғасынның және Мыстың уытты элементтерінің құрамын анықтау әдістемесі"
550.
МемСТ Р 51823-2001 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Кадмий, қорғасын, мырыш, мыс, күшәла, сынап, темір және жалпы күкірт диоксиді құрамын инверсиялық-вольтамперометриялық анықтау әдісі"

536.
микотоксин зеараленон
ГОСТ 28001-88 "Зерно фуражное, продукты его переработки, комбикорма. Методы определения микотоксинов: Т-2 токсина, зеараленона (Ф-2) и охратоксина А"
537.
ГОСТ 34140-2017 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения микотоксинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
538.
ГОСТ 31691-2012 "Зерно и продукты его переработки, комбикорма. Определение содержания зеараленона методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
539.
бенз(а)пирен
СТБ ГОСТ Р 51650-2001
"Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена"
540.
таблица 1 приложения № 4 в части гигиенических показателей безопасности ячменя для пивоварения
541.
влажность
ГОСТ 13586.5-2015 "Зерно. Метод определения влажности"
542.
М 04-20-2009 (издание 2014 года)
"Ячмень. Определение белка и влажности методом спектроскопии в ближней инфракрасной области с использованием анализаторов "ИнфраЛюм ФТ" (свидетельство об аттестации № 04.08.104/(01.00035-2011)/2014 от 11.02.2014, номер в реестре ФР.1.31.2014.17188)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
543.
сортовая чистота
ГОСТ 12037-81 "Семена сельскохозяйственных культур. Методы определения чистоты и отхода семян"
544.
ГОСТ Р 52325-2005 "Семена сельскохозяйственных растений. Сортовые и посевные качества. Общие технические условия"
545.
крупность, мелкие зерна, сорная примесь, зерновая примесь
ГОСТ 30483-97 "Зерно. Методы определения общего и фракционного содержания сорной и зерновой примесей; содержания мелких зерен и крупности; содержания зерен пшеницы, поврежденных клопом-черепашкой; содержания металломагнитной примеси"
546.
белок
ГОСТ 10846-91 "Зерно и продукты его переработки. Метод определения белка"
547.
М 04-20-2009 (издание 2014 года) "Ячмень. Определение белка и влажности методом спектроскопии в ближней инфракрасной области с использованием анализаторов "ИнфраЛюм ФТ" (свидетельство об аттестации № 04.08.104/(01.00035-2011)/2014 от 11.02.2014, номер в реестре ФР.1.31.2014.17188)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
548.
жизнеспособность
ГОСТ 12039-82 "Семена сельскохозяйственных культур. Методы определения жизнеспособности"
549.
способность прорастания
ГОСТ 10968-88 "Зерно. Методы определения энергии прорастания и способности прорастания"
550.
зараженность вредителями хлебных запасов
ГОСТ 13586.4-83 "Зерно. Методы определения зараженности и поврежденности вредителями"

551.
МемСТ 33824-2016 "Тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты. Уытты элементтердің (кадмий, қорғасын, мыс және мырыш) құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамперометрлік әдісі)"
552.
күшәла
МемСТ 26930-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтау әдісі"
553.
МемСТ 31266-2004 "Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтаудың атомдық-абсорбциялық әдісі"
554.
МемСТ 31707-2012 (EN 14627:2005) "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қысым сынамасының алдын ала минералдануымен гидридтерді генерациялай отырып, атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жалпы күшәла мен селенді анықтау"
555.
МемСТ 33411-2015 "Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланың массалық үлесін гидридтер генерациясымен атомдық абсорбция әдісімен анықтау"
556.
МемСТ Р 51766-2001 "Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтаудың атомдық-абсорбциялық әдісі"
557.
кадмий
МемСТ 26932-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Қорғасынды анықтау әдістері"
558.
МемСТ 26933-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Кадмийді анықтау әдістері"
559.
ТҚС EN МемСТ 14082-2014 "Тамақ өнімдері. Элементтер ізін анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау"
560.
МемСТ EN 14083-2013 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қорғасын, кадмий, хром және молибденді атомды-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен жоғары қысым кезінде сынаманың алдын ала минералдануымен графитті пеште атомизациялаумен анықтау"
561.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау"
562.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
563.
МемСТ 33824-2016 "Тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты. Уытты элементтердің (кадмий, қорғасын, мыс және мырыш) құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамперометрлік әдісі)"
564.
ТҚС 1313-2002 "Тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты. ТА типті талдағыштарда инверсиялық вольтамперометрия әдісімен мырыштың, кадмийдің, қорғасынның және мыстың уытты элементтерінің құрамын анықтау әдістемесі"
565.
МемСТ Р 51823-2001 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Кадмий, қорғасын, мырыш, мыс, күшәла, сынап, темір және жалпы күкірт диоксиді құрамын инверсиялық-вольтамперометриялық анықтау әдісі"
566.
МУК 4.1.986-2000 "Электр термиялық атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен тамақ өнімдері мен азық-түлік шикізатындағы қорғасын мен кадмийдің массалық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

551.
ГОСТ 26312.3-84 "Крупа. Метод определения зараженности вредителями хлебных запасов"
552.
ГОСТ 13586.6-93 "Зерно. Методы определения зараженности вредителями"
553.
загрязненность вредителями хлебных запасов
ГОСТ 34165-2017 "Зерновые, зернобобовые и продукты их переработки. Методы определения загрязненности насекомыми-вредителями"
554.
таблица 1
приложения № 4 в части гигиенических показателей безопасности концентрата пивного сусла, солодового экстракта
555.
токсичные элементы:
свинец
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения токсичных элементов"
556.
ГОСТ 26932-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения свинца"
557.
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
558.
ГОСТ EN 14083-2013 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение свинца, кадмия, хрома и молибдена с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии с атомизацией в графитовой печи с предварительной минерализацией пробы при повышенном давлении"
559.
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения"
560.
СТБ EN ГОСТ 14082-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после сухого озоления"
561.
СТБ 1313-2002 "Продукты пищевые и сырье продовольственное. Методика определения содержания токсичных элементов цинка, кадмия, свинца и меди методом инверсионной вольтамперометрии на анализаторах типа ТА"
562.
ГОСТ Р 51823-2001
"Алкогольная продукция и сырье для ее производства. Метод инверсионно-вольтамперометрического определения содержания кадмия, свинца, цинка, меди, мышьяка, ртути, железа и общего диоксида серы"
563.
ГОСТ 33824-2016 "Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения содержания токсичных элементов (кадмия, свинца, меди и цинка)"
564.
мышьяк
ГОСТ 26930-86 "Сырье и продукты пищевые. Метод определения мышьяка"
565.
ГОСТ 31266-2004 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения мышьяка"
566.
ГОСТ 31707-2012 (EN 14627:2005) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение общего мышьяка и селена методом атомно-абсорбционной спектрометрии с генерацией гидридов с предварительной минерализацией пробы под давлением"

611.
көміртегі диоксидінің массалық үлесі
МемСТ 32038-2012 "Сыра. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі"
612.
АСТ 270-2007 "Сыра. Көмірқышқыл газы мен төзімділікті анықтау әдістері"
613.
көбіктену: көбік биіктігі, көбікке төзімділік
МемСТ 30060-93 "Сыра. Органолептикалық көрсеткіштер мен өнім көлемін анықтау әдістері"
614.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("сыра", "бидай сырасы" ұғымы бөлігінде)
МемСТ 12787-2021 "Сыра қайнату өнімі. Этил спиртінің көлемдік үлесін, нақты сығындының массалық үлесін анықтау әдістері және бастапқы ашытқының экстрактивтілігін есептеу"
615.
МИ 05/01-2019 Сусындар. Антон Паар компаниясының талдауыштарындағы алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді ішімдіктердегі этил спирті мен сығындының (құрғақ заттардың) құрамын өлшеу әдістемесі (тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2019.34291; аттестаттау туралы куәліктің нөмірі 6007/130RA.RU.311703-2019)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
616.
МВИ.2007.06.20/ДР. "Колос-1" және "Колос-2" ультрадыбыстық талдағыштарда алкоголь өнімі мен су-спирт қоспаларындағы спирт пен құрғақ заттардың құрамын өлшеуді орындау әдістемесі (тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2016.23247; аттестаттау туралы куәліктің нөмірі 266-01.00249-2016)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
617.
ІІ бөлімнің 5-тармағы ("арнайы сыра", "сыраны негізге дайындаған сусындар (сыра сусындары)" деген ұғымдар бөлігінде)
МемСТ EN 12856-2015 "Тамақ өнімі. Калий ацесульфамын, аспартамды және сахаринді тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен анықтау"
618.
МемСТ EN 12857-2015 "Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен цикламатты анықтау
619.
МемСТ Р 53193-2008 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. Капиллярлы электрофорез әдісімен кофеинді, аскорбин қышқылын және оның тұздарын, конверванттар мен тәттілегіштерді анықтау"
620.
МемСТ 12787-2021 "Сыра қайнату өнімі. Этил спиртінің көлемдік үлесін, нақты сығындының массалық үлесін анықтау әдістері және бастапқы ашытқының экстрактивтілігін есептеу"
621.
МИ 05/01-2019 Сусындар. "Антон Паар компаниясының талдауыштарындағы алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді ішімдіктердегі этил спирті мен сығындының (құрғақ заттардың) құрамын өлшеу әдістемесі" (тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2019.34291; аттестаттау туралы куәліктің нөмірі 6007/130RA.RU.311703-2019)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
622.
MВИ.2007.06.20 / басқ. "Колос-1" және "Колос-2" ультрадыбыстық талдағыштарда алкоголь өнімдері мен су-спирт қоспаларындағы спирт пен құрғақ заттардың құрамын өлшеуді орындау әдістемесі (тізімдегі нөмірі ФР.1.31.2016.23247; аттестаттау туралы куәліктің нөмірі 266-01.00249-2016)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
623.
М 04-51-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен кофеиннің, аскорбин, сорбин, бензой қышқылының және олардың тұздарының, сахарин мен К ацесульфамсының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.095/(01.00035-2011)/2013, 19.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15581)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
624.
М 04-50-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Люмахром" сұйық хроматографын пайдалана отырып, жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен кофеиннің, сорбиннің, бензой қышқылдарының және олардың тұздарының, сахариннің, аспартамның және ацесульфамның массалық концентрациясын фотометриялық айқындаумен өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.031. 097/(01.00035-2011)/2013,19.07.2013 ж., тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.16369)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
625.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
Бал қайнату өнімі
626.
ІІ бөлімнің 5-тармағы
МемСТ EN 12857-2015 "Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен цикламатты анықтау
627.
МемСТ 32001-2012 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
628.
МемСТ 32114-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері"
629.
МемСТ 32115-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"
630.
МемСТ Р 53193-2008 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. Капиллярлы электрофорез әдісімен кофеинді, аскорбин қышқылын және оның тұздарын, конверванттар мен тәттілегіштерді анықтау"

611.
таблицы 4 – 7
приложения № 4
отбор проб
ГОСТ 12786-80 "Пиво. Правила приемки и методы отбора проб"
612.
ГОСТ 12786-2021
"Продукция пивоваренная. Правила приемки и методы отбора проб"
613.
таблица 4 приложения № 4
в части органолептических показателей пива: прозрачность, аромат, вкус
ГОСТ 30060-93 "Пиво. Методы определения органолептических показателей и объема продукции"
614.
таблицы 5 – 7
приложения № 4 в части физико-химических показателей пива
615.
экстрактивность начального сусла
ГОСТ 12787-2021 "Продукция пивоваренная. Методы определения объемной доли этилового спирта, массовой доли действительного экстракта и расчет экстрактивности начального сусла"
616.
МИ 05/01-2019 "Напитки. Методика измерения содержания этилового спирта и экстракта (сухих веществ) в безалкогольных, слабоалкогольных и алкогольных напитках на анализаторах компании Антон Паар" (номер в реестре ФР.1.31.2019.34291; номер свидетельства об аттестации 6007/130RA.RU.311703-2019)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
617.
МВИ.2007.06.20/ДР. "Методика выполнения измерений содержания спирта и сухих веществ в алкогольной продукции и водноспиртовых смесях на ультразвуковых анализаторах "Колос-1" и "Колос-2" (номер в реестре ФР.1.31.2016.23247; номер свидетельства об аттестации
266-01.00249-2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
618.
объемная доля этилового спирта
пункт 7.2 ГОСТ 31711-2012 "Пиво. Общие технические условия"
619.
СТ РК 10-2006 "Пиво. Общие технические требования"
620.
СТБ 395-2017 "Пиво. Общие технические условия"
621.
кислотность
ГОСТ 12788-87 "Пиво. Методы определения кислотности"
622.
рН
ГОСТ 31764-2012 "Пиво. Метод определения pH"
623.
цвет
ГОСТ 12789-87 "Пиво. Методы определения цвета"
624.
массовая доля диоксида углерода
ГОСТ 32038-2012 "Пиво. Метод определения двуокиси углерода"
625.
АСТ 270-2007 "Пиво. Методы определения двуокиси углерода и стойкости"
626.
пенообразование:
высота пены, пеностойкость
ГОСТ 30060-93 "Пиво. Методы определения органолептических показателей и объема продукции"
627.
пункт 5 (в части понятий "пиво", "пиво Пшеничное) раздела II
ГОСТ 12787-2021 "Продукция пивоваренная. Методы определения объемной доли этилового спирта, массовой доли действительного экстракта и расчет экстрактивности начального сусла"
628.
МИ 05/01-2019 Напитки. Методика измерения содержания этилового спирта и экстракта (сухих веществ) в безалкогольных, слабоалкогольных и алкогольных напитках на анализаторах компании Антон Паар (номер в реестре ФР.1.31.2019.34291; номер свидетельства об аттестации 6007/130RA.RU.311703-2019)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
629.
МВИ.2007.06.20/ДР. "Методика выполнения измерений содержания спирта и сухих веществ в алкогольной продукции и водноспиртовых смесях на ультразвуковых анализаторах "Колос-1" и "Колос-2" (номер в реестре ФР.1.31.2016.23247; номер свидетельства об аттестации 266-01.00249-2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
630.
пункт 5
(в части понятий "пиво специальное", "напитки, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки)") раздела II
ГОСТ EN 12856-2015
"Продукция пищевая. Определение ацесульфама калия, аспартама и сахарина методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"

631.
М 04-51-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен кофеиннің, аскорбин, сорбин, бензой қышқылының және олардың тұздарының, сахарин мен К ацесульфамсының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.095/(01.00035-2011)/2013, 9.06.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.15581)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
632.
М 04-50-2008 (2013 жылғы шығарылым) "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Люмахром" сұйық хроматографын пайдалана отырып, жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен кофеиннің, сорбиннің, бензой қышқылдарының және олардың тұздарының, сахариннің, аспартамның және ацесульфамның массалық концентрациясын фотометриялық айқындаумен өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.031. 097/(01.00035-2011)/2013, 19.07.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.16369)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
633.
М 04-48-2012 "Алкогольсіз, шырынды, шарап жасау, ликер-арақ және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен синтетикалық тамақ бояғыштарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.077/01.00035/2012, 22.05.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12704)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
634.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
635.
М 04-78-2013 "Шарап жасау және сыра ашыту өнімі. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен күкірттің жалпы диоксидінің массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.088/(01.000352011)/2013, 11.02.2013, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2013.14658)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
636.
№ 3 қосымшаның 1-кестесі бал өнімдеріне қойылатын гигиеналық қауіпсіздік талаптары бөлігінде
637.
микотоксин патулин
МемСТ 28038-2013 "Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері. Патулин микотоксинін анықтау әдісі"

631.
ГОСТ EN 12857-2015
"Продукция пищевая. Определение цикламата методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
632.
ГОСТ Р 53193-2008
"Напитки алкогольные и безалкогольные. Определение кофеина, аскорбиновой кислоты и ее солей, консервантов и подсластителей методом капиллярного электрофореза"
633.
ГОСТ 12787-2021 "Продукция пивоваренная. Методы определения объемной доли этилового спирта, массовой доли действительного экстракта и расчет экстрактивности начального сусла"
634.
МИ 05/01-2019 Напитки. "Методика измерения содержания этилового спирта и экстракта (сухих веществ) в безалкогольных, слабоалкогольных и алкогольных напитках на анализаторах компании Антон Паар" (номер в реестре ФР.1.31.2019.34291; номер свидетельства об аттестации 6007/130RA.RU.311703-2019)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
635.
МВИ.2007.06.20/ДР. Методика выполнения измерений содержания спирта и сухих веществ в алкогольной продукции и водноспиртовых смесях на ультразвуковых анализаторах "Колос-1" и "Колос-2" (номер в реестре ФР.1.31.2016.23247; номер свидетельства об аттестации
266-01.00249-2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
636.
М 04-51-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, аскорбиновой, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина и ацесульфама К методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.095/(01.00035-2011)/2013
от 19.06.2013, номер в реестре ФР.1.31.2013.15581)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
637.
М 04-50-2008 (издание 2013 года) "Безалкогольная, соковая, винодельческая, ликероводочная и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации кофеина, сорбиновой, бензойной кислот и их солей, сахарина, аспартама и ацесульфама К методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с фотометрическим детектированием с использованием жидкостного хроматографа "Люмахром" (свидетельство об аттестации № 04.031. 097/(01.00035-2011)/2013 от 19.07.2013 г., номер в реестре ФР.1.31.2013.16369)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов

655.
МемСТ 32114-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері"
656.
МемСТ 32115-2013 "Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі"
657.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі"
658.
М 04-68-2010 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. Атомдық-абсорбциялық спектрометрді пайдалана отырып, кадмий, қорғасын, күшәла, сынап,темір, мыс, алюминий массалық үлесін атомдық-абсорбциялық спектроскопия әдісімен өлшеу әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 052/01.00035/2010, 29.12.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2011.09382)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
659.
М 04-47-2012 "Шарап жасау, шырын, алкогольсіз, алкоголі аз және алкогольді өнімдер, сыра ашыту өнімдері. "Капель" капиллярлы электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлы элетрофорез әдісімен органикалық қышқылдар мен олардың тұздарының массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі (Аттестаттау туралы куәлік № 04.04.080/01.00035/2012, 08.06.2012, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2012.12703)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
660.
М 04-78-2013 "Шарап жасау және сыра қайнату өнімі. "Капель" капиллярлық электрофорез жүйесін пайдалана отырып, капиллярлық электрофорез әдісімен күкірт қостотығының жалпы (аттестаттау туралы куәлік № 04.04.088/(01.000352011)/2013, 11.02.2013 ж., ФР тізіліміндегі нөмірі. 1.31.2013.14658)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
661.
№ 2 қосымшаның 1-кестесі спиртті шырындарға, спиртті морстарға қойылатын гигиеналық талаптар бөлігінде:
темірдің массалық концентрациясы мыстың массалық концентрациясы
сірке қышқылына қайта есептелген ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы
МемСТ 13195-73 "Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері. Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі"
662.
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Улы элементтерді анықтаудың атомдық-абсорбциялық әдісі"
663.
МемСТ EN 14084-2014 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом абсорбциялық спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау"
664.
МемСТ 26929-94 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Улы элементтерді анықтау үшін минералдау"
665.
ТҚС EN 14082-2014 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомдық-абсорбциялық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс, темір және хром құрамын анықтау"
666.
ҚР СТ EN 14082- 2013 "Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомдық-абсорбциялық спектрометрияның (ААС) көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс, темір және хром құрамын анықтау"
667.
МемСТ 31671-2012 "Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Жоғары қысым кезінде минералдау әдісімен сынамаларды дайындау"
668.
М 04-68-2010 "Алкогольді және алкогольсіз сусындар. Атомдық-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен кадмийдің, қорғасынның, күшәланың, сынаптың, темірдің, мыс пен алюминийдің массалық үлесін анықтау (Аттестаттау туралы куәлік № 052/01.00035/2010, 29.12.2010, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2011.09382)
тиісті мемлекетаралық стандарт осы стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
669.
МЕМСТ 26931-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Мысты анықтау әдісі"
670.
МЕМСТ 13193-73 "Шарап, шарап материалдары және коньяк спирты, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері"
671.
МемСТ 32001-2012 "Алкогольді өнім және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі"
672.
№ 2 қосымшаның 2-кестесінің 1 – 6-тармақтары этил спиртін өндіру кезінде түзілетін қайта өңдеу өнімдері бөлігінде
МемСТ 13194-74 "Коньяктар және коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі"

655.
пункт 5 раздела II
ГОСТ 12280- 75 "Вина, виноматериалы, коньячные и плодовые спирты. Метод определения альдегидов"
656.
ГОСТ 13191-73 "Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения этилового спирта"
657.
ГОСТ 13192-73 "Вина, виноматериалы и коньяки. Метод определения сахаров"
658.
ГОСТ 13195-73 "Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. Соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения железа"
659.
ГОСТ 14138-2014 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Спектрофотометрический метод определения массовой концентрации высших спиртов"
660.
ГОСТ 14139-76 "Коньячные и плодовые спирты. Методы определения средних эфиров"
661.
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения токсичных элементов"
662.
пункт 3.1 ГОСТ 28539-90 "Соки плодово-ягодные спиртованные. Технические условия"
663.
ГОСТ 32000-2012 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации приведенного экстракта"
664.
ГОСТ 32051-2013 "Продукция винодельческая. Методы органолептического анализа"
665.
ГОСТ 32081-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения относительной плотности"
666.
ГОСТ 32095-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
667.
ГОСТ 32114-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Методы определения массовой концентрации титруемых кислот"
668.
ГОСТ 32115-2013 "Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы"
669.
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
670.
М 04-68-2010 "Напитки алкогольные и безалкогольные. Методика измерений массовой доли кадмия, свинца, мышьяка, ртути, железа, меди и алюминия методом атомно-абсорбционной спектроскопии" (свидетельство об аттестации № 052/01.00035/2010 от 29.12.2010, номер в реестре ФР.1.31.2011.09382)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
671.
М 04-47-2012 "Продукция винодельческая, соковая, безалкогольная, слабоалкогольная и алкогольная, продукты пивоварения. Методика измерений массовой концентрации органических кислот и их солей методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.080/01.00035/2012 от 08.06.2012, номер в реестре ФР.1.31.2012.12703)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов
672.
М 04-78-2013 "Винодельческая и пивоваренная продукция. Методика измерений массовой концентрации общего диоксида серы методом капиллярного электрофореза с использованием системы капиллярного электрофореза "Капель" (свидетельство об аттестации
№ 04.04.088/(01.000352011)/2013
от 11.02.2013 г., номер в реестре ФР.1.31.2013.14658)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в настоящий перечень стандартов