Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың орын алуы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 2 тамыздағы № 110 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Алқасы Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 10-тармағының 4-тармақшасына (бұдан әрі – Хаттама, Шарт), Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің (бұдан әрі – Істерді қарау тәртібі) 44 және 45-тармақтарына сәйкес, "Автоген-М" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (Армения Республикасы, Ванадзор қ., Туманян к-сі, 8 үй, СТН 06916682) (бұдан әрі - "Автоген-М" ЖШҚ) өтініштері негізінде жүргізілген тергеп-тексеру және және трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істі мынадай тұлғаларға (бұдан әрі тиісінше – іс, жауапкерлер) қатысты қарау қорытындылары бойынша 2019 жылғы 7 қазанда қозғалған трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы мәселені қарады:
"Металлообработка" жауапкершілігі шектеулі қоғам (Ресей Федерациясы, Саратов обл., Энгельс қ., Одесская к-сі, 75 үй, оф. 4, СТН 6449080010) (бұдан әрі – "Металлообработка" ЖШҚ);
"Металлотехника" жауапкершілігі шектеулі қоғам (Ресей Федерациясы, Саратов обл., Маркс қ., 4-я линия к-сі, 2 үй, каб. 5, ИНН 6449070540) (бұдан әрі – "Металлотехника" ЖШҚ);
Абросимов В.В., 2015 жылғы 2 қыркүйектен бастап қазіргі уақытқа дейін "Металлообработка" ЖШҚ директоры қызметін атқарады және заңды тұлғаның жеке-дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асырады;
Тарасов Е.В., 2013 жылғы 29 тамыздан бастап қазіргі уақытқа дейін "Металлотехника" ЖШҚ директоры қызметін атқарады және заңды тұлғаның жеке-дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асырады.
Істерді қарау тәртібінің 23-армағына сәйкес 2021 жылғы 18 қарашада істі қарау жөніндегі комиссияның төрағасы – Комиссияның Монополияға қарсы реттеу департаментінің директоры А. Г. Сушкевич мыналардың қатысуымен, жауапкерлердің, олардың өкілдерінің қатысуынсыз істі қараудың аяқталғаны туралы жариялады:
істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары А.А. Калиев, Департамент директорының орынбасары;
істі қарау жөніндегі комиссия мүшелері:
Кривцун Е.П., Департаменттің жалпы бәсекелестік ережелерін бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) және істерді қарау бөлімінің кеңесшісі;
құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) уәкілетті органдарының өкілдері (бейне-конференц-байланыс арқылы):
Дыбы Я. А., Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігінің Сауда, агроөнеркәсіптік кешен, өнеркәсіп, құрылыс және табиғи ресурстар басқармасының өнеркәсіп, құрылыс және табиғи ресурстар бөлімінің бастығы;
Склярова Я.В., Федералдық монополияға қарсы қызметтің жарнаманы бақылау және жосықсыз бәсекелестік басқармасы бастығының орынбасары;
Тихонова Ю.В., Федералдық монополияға қарсы қызмет Халықаралық экономикалық ынтымақтастық басқармасы ТМД елдерімен экономикалық интеграция бөлімі бастығының орынбасары.

О наличии нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 августа 2022 года № 110.
Коллегия Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) в соответствии с подпунктом 4 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – Протокол, Договор), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), рассмотрела вопрос о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках по делу о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, возбужденному 7 октября 2019 г., по результатам проведенного на основании заявлений общества с ограниченной ответственностью "Автоген-М" (Республика Армения, г. Ванадзор, ул. Туманяна, д. 8, ИНН 06916682) (далее – ООО "Автоген-М") расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках и рассмотрения дела о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках в отношении следующих лиц (далее соответственно – дело, ответчики):
общество с ограниченной ответственностью "Металлообработка" (Российская Федерация, Саратовская обл., г. Энгельс, ул. Одесская, д. 75, оф. 4, ИНН 6449080010) (далее – ООО "Металлообработка");
общество с ограниченной ответственностью "Металлотехника" (Российская Федерация, Саратовская обл., г. Маркс, ул. 4-я линия, д. 2, каб. 5, ИНН 6449070540) (далее – ООО "Металлотехника");
Абросимова В.В., в период с 2 сентября 2015 г. по настоящее время занимающая должность директора ООО "Металлообработка" и осуществляющая функции единоличного исполнительного органа юридического лица;
Тарасов Е.В., в период с 29 августа 2013 г. по настоящее время занимающий должность директора ООО "Металлотехника" и осуществляющий функции единоличного исполнительного органа юридического лица.
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел 18 ноября 2021 г. председателем комиссии по рассмотрению дела –директором Департамента антимонопольного регулирования Комиссии (далее – Департамент) Сушкевичем А.Г. объявлено об окончании рассмотрения дела в присутствии:
заместителя председателя комиссии по рассмотрению дела Калиева А.А., заместителя директора Департамента;
членов комиссии по рассмотрению дела:
Кривцуна Е.П., советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента;
представителей уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики (посредством видео-конференц-связи):
Дыбы Я.А., начальника отдела промышленности, строительства и природных ресурсов Управления торговли, агропромышленного комплекса, промышленности, строительства и природных ресурсов Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь;
Скляровой Я.В., заместителя начальника Управления контроля рекламы и недобросовестной конкуренции Федеральной антимонопольной службы;
Тихоновой Ю.В., заместителя начальника отдела экономической интеграции со странами СНГ Управления международного экономического сотрудничества Федеральной антимонопольной службы;
в отсутствии ответчиков, их представителей.

Комиссияға "Автоген-М" ЖШҚ-дан Шарттың 76-бабы 2-тармағын ықтимал бұзу белгілері туралы шағым келіп түсті (2019 жылғы 15 қаңтардағы кір. № 502 және 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 755).
2019 жылғы 29 қаңтарда Департамент Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 97 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) қарау тәртібінің (Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) қарау тәртібіне өзгерістер енгізу туралы" 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 39 шешімінің редакциясында) 131-тармағына сәйкес Шарттың 76-бабының 2-тармағын бұзу белгілерін жоюға және трансшекаралық нарықтарда бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдар жасау туралы ұсыныстар жобасын әзірлеуге және жіберуге байланысты оны қарау тоқтатылған болатын, бұл туралы 2019 жылғы 29 қаңтардағы № 2/ұйғ. тиісті ұйғарым шығарылды. аталған өтініш келіп түскен кезеңде қолданыста болған,. Әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын ықтимал бұзу белгілері байқалатын тұлғаның аталған ұсынысты келіспеуіне байланысты осы шағымды қарау қайта басталды, бұл туралы 2019 жылғы 20 мамырдағы № 25/ұйғ. тиісті ұйғарым шығарылды.
Жүргізілген тергеп-тексеру және істі қарау нәтижелері бойынша мыналар анықталды.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарды тергеп-тексеруді жүргізу тәртібінің (бұдан әрі – Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі) 3-тармағының 1-тармақшасына, Хаттамаға және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 14 мамырдағы № 112 шешімінің 1-тармағына сәйкес 2019 жылғы 3 маусымдағы тергеп-тексеруді жүргізу туралы № 28/ұйғ. ұйғарым болды. тұтынушыларды өндіріс сипатына, әдісіне және орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына қатысты немесе ацетиленді немесе оның алмастырғыштарын далалық жағдайларда магистральдық құбырларды салу кезінде және өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия көздеріне қосу қажеттілігінсіз болат құбырларды газ силикатты (термиялық) кесуге арналған тасымалданатын машиналарды өндірушіге қатысты және (немесе) "Автоген-М" ЖШҚ тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) болып табылатын 2017 жылғы 13 шілдедегі № 623722 тауар белгісіне (қызмет көрсету белгісіне) берілген куәлікке сәйкес атауында "ОРБИТА" сөзі бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" белгілемелерін (тауарды даралау құралдарын) пайдалану арқылы құбырларды кесуге арналған машиналарды өндірушілерге қатысты жаңылыстырудан көрінген, трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын ықтимал бұзу белгілерінің болуы фактісі бойынша Комиссияға (2019 жылғы 15 қаңтардағы кір. № 502 және 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 755) "Автоген-М" ЖШҚ келіп түскен шағым трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарды тергеп-тексеруді жүргізу үшін негіз болды.

В Комиссию поступило заявление от ООО "Автоген-М" (вх. № 502 от 15 января 2019 г. и № 755 от 18 января 2019 г.) о возможных признаках нарушения пункта 2 статьи 76 Договора.
29 января 2019 г. Департаментом в соответствии с пунктом 131 Порядка рассмотрения заявлений (материалов) о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 97 (в редакции Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 г. № 39 "О внесении изменений в Порядок рассмотрения заявлений (материалов) о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках", действовавшей на период поступления указанного заявления), в связи с разработкой и направлением проекта предложения о совершении действий, направленных на устранение признаков нарушения пункта 2 статьи 76 Договора и обеспечения конкуренции на трансграничных рынках, его рассмотрение было приостановлено, о чем вынесено соответствующее определение от 29 января 2019 г. № 2/опр. В связи с несогласованием указанного предложения лицом, в действиях (бездействии) которого усматриваются возможные признаки нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, рассмотрение данного заявления возобновлено, о чем вынесено соответствующее определение от 20 мая 2019 г. № 25/опр.
По результатам проведенного расследования и рассмотрения дела установлено следующее.
В соответствии с подпунктом 1 пункта 3 Порядка проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98 (далее – Порядок проведения расследования), Протоколом и пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2013 г. № 112 основанием для проведения расследования нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках послужило определение о проведении расследования от 3 июня 2019 г. № 28/опр, вынесенное по результатам рассмотрения поступивших в Комиссию заявлений от ООО "Автоген-М" (вх. № 502 от 15 января 2019 г. и № 755 от 18 января 2019 г.) по факту наличия возможных признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, выразившихся во введении в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества или в отношении производителя машин переносных, предназначенных для газосиликатной (термической) резки стальных труб с использованием ацетилена или его заменителей в полевых условиях при строительстве магистральных трубопроводов и на промышленных предприятиях без необходимости подключения к источникам энергии (далее – машины для резки труб), и (или) в отношении производителей машин для резки труб посредством использования обозначений (средств индивидуализации товара) "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА", являющееся согласно свидетельству на товарный знак (знак обслуживания) № 623722 от 13 июля 2017 г. товарным знаком (знаком обслуживания) ООО "Автоген-М".

Хаттаманың 10-тармағының 2 және 3-тармақшаларына, 11-тармақтың 1-тармақшасына, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 13 және 16-тармақтарына, Істерді қарау тәртібінің 2-тармағына сәйкес тергеп-тексеру барысында трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілерін анықтауға байланысты трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы іс қозғалды және оны қарау бойынша комиссия құрылды, бұл туралы 2019 жылғы 7 қазандағы № 51/ұйғ. тиісті ұйғарым шығарылды.
Істерді қарау тәртібінің 16-тармағын басшылыққа ала отырып, істі қарау жөніндегі комиссияның шешім қабылдауы үшін қосымша ақпарат алу қажеттілігіне байланысты істі қарау мерзімі 60 жұмыс күніне ұзартылды, ол туралы 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 59/ұйғ. тиісті ұйғарым шығарылды.
Бұл ретте істі қарау шеңберінде істі қарау жөніндегі комиссия жауапкерлерден олар ұсынбаған ақпаратты сұратқан. Осыған байланысты 2020 жылғы 19 наурыздағы № 10/ұйғ. ұйғарымымен, 2020 жылғы 19 наурыздағы № 11/ұйғ. ұйғарымымен, 2020 жылғы 19 наурыздағы № 12/ұйғ. ұйғарымымен және 2020 жылғы 19 наурыздағы № 13/ұйғ. ұйғарымымен жауапкерлерге қатысты мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау, сол сияқты көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну туралы іс қозғалды. Оларды қарау қаралатын іс үшін маңызды болуы мүмкін болғандықтан, 2020 жылғы 19 наурыздағы № 16/ұйғ. ұйғарыммен істі қарау тоқтатылды. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық комиссияның талабы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл санкцияларын қолдану туралы" 2020 жылғы 17 желтоқсандағы № 173 шешімін, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық комиссияның талабы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл санкцияларын қолдану туралы" 2020 жылғы 17 желтоқсандағы № 174 шешімін, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық комиссияның талабы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл санкцияларын қолдану туралы" 2020 жылғы 17 желтоқсандағы № 175 шешімін және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық комиссияның талабы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл санкцияларын қолдану туралы" 2020 жылғы 17 желтоқсандағы № 176 шешімін ескере отырып істі қарау жөніндегі комиссия 2021 жылғы 18 қарашада істі қарауды қайта бастады.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 7 шешімімен бекітілген Хаттамаға, Тергеу жүргізу тәртібіне және Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес Комиссия атауында "ОРБИТА" сөзі бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" белгілемелерін (тауарды даралау құралдарын) пайдалана отырып, құбырларды кесуге арналған машиналарды өткізудің трансшекаралық нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне бағалау жүргізді.

В соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 10 Протокола, подпунктом 1 пункта 11, пунктами 13 и 16 Порядка проведения расследования, пунктом 2 Порядка рассмотрения дел, в связи с выявлением в ходе расследования признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках возбуждено дело о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках и создана комиссия по его рассмотрению, о чем вынесено соответствующее определение от 7 октября 2019 г. № 51/опр.
Руководствуясь пунктом 16 Порядка рассмотрения дел, в связи необходимостью получения дополнительной информации для принятия решения комиссией по рассмотрению дела был продлен срок рассмотрения дела на 60 рабочих дней, о чем вынесено соответствующее определение от 24 декабря 2019 г. № 59/опр.
При этом в рамках рассмотрения дела комиссией по рассмотрению дела запрошена информация у ответчиков, которая ими не представлена. В связи с этим определением от 19 марта 2020 г. № 10/опр, определением от 19 марта 2020 г. № 11/опр, определением от 19 марта 2020 г. № 12/опр и определением от 19 марта 2020 г. № 13/опр в отношении ответчиков возбуждены дела о непредставлении или несвоевременном представлении, а равно представлении заведомо недостоверных сведений (информации). В связи тем, что их рассмотрение могло иметь значение для рассматриваемого дела, определением от 19 марта 2020 г. № 16/опр рассмотрение дела приостановлено. Учитывая принятые Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2020 г. № 173 "О применении штрафных санкций за непредставление сведений (информации) по требованию Евразийской экономической комиссии", Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2020 г. № 174 "О применении штрафных санкций за непредставление сведений (информации) по требованию Евразийской экономической комиссии", Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2020 г. № 175 "О применении штрафных санкций за непредставление сведений (информации) по требованию Евразийской экономической комиссии" и Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2020 г. № 176 "О применении штрафных санкций за непредставление сведений (информации) по требованию Евразийской экономической комиссии", комиссия по рассмотрению дела 18 ноября 2021 г. возобновила рассмотрение дела.
В соответствии с Протоколом, Порядком проведения расследования и Методикой оценки состояния конкуренции, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7 (далее – Методика), Комиссией проведена оценка состояния конкуренции на трансграничных рынках реализации машин для резки труб с использованием обозначений (средств индивидуализации товара) "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА".

Хаттаманың 11-тармағына және Әдістеменің 61 – 63-тармақтарына сәйкес бәсекелестіктің жай-күйін бағалаудың әрбір кезеңінде жасалған негізгі тұжырымдар құпия ақпаратты қорғауға қойылатын талаптар бұзылмайтын бөлігінде баяндалған.
Әдістеменің II бөлімінің ережелерін басшылыққа ала отырып, нарықты зерттеудің уақыт аралығы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылдың I жартыжылдығына дейін айқындалды.
Әдістеменің 4-тармағына сәйкес Шарттың 76-бабының 2-тармағында белгіленген тыйым салулардың бұзылуын тексеру кезінде Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістеменің 15-тармағына сәйкес тауарды алдын ала айқындаумен шектелуі мүмкін, оның талаптарына сүйене отырып, мыналар белгіленеді.
Іс материалдарында атауында "ОРБИТА" сөзі бар "Орбита-Р" және "ОРБИТА-РМ" белгілемелерін (тауарды даралау құралдарын) пайдалана отырып, жауапкерлердің құбырларды кесуге арналған машиналарды өткізу және (немесе) жеткізу фактісін растайтын мынадай шарттардың көшірмелері ұсынылған:
2018 жылғы 8 қарашадағы "Стройинжиниринг" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мен "Металлообработка" ЖШҚ арасындағы;
2018 жылғы 14 мамырдағы "Металлообработка" ЖШҚ мен "ПРОМФИНСТРОЙ" акционерлік қоғамы арасындағы;
2018 жылғы 13 шілдедегі "Газпром добыча Ноябрьск" жауапкершілігі шектеулі қоғам мен "Технотрон" ғылыми-өндірістік кәсіпорны жауапкершілігі шектеулі қоғамы арасындағы;
2019 жылғы 10 қаңтардағы "СварКомплект" жауапкершілігі шектеулі қоғамы мен "СГК-5" жауапкершілігі шектеулі қоғамы арасындағы;
2019 жылғы 14 тамыздағы "Самара Велдинг Групп" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мен "ГСП-5" жауапкершілігі шектеулі қоғамы арасындағы;
2019 жылғы 20 тамыздағы "Металлообработка" ЖШҚ мен "Вектор" жауапкершілігі шектеулі қоғамы арасындағы шарттар;
атауында "ОРБИТА" сөзі бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" белгілемелерін (тауарды даралау құралдарын) пайдалана отырып, құбырларды кесуге арналған машиналарды жауапкерлердің өткізу фактісін растайтын өзге де шарттар.
Құбырларды кесетін машиналардың тұтынушылары, әдетте, құбырларды салуды және пайдалануды жүзеге асыратын өнеркәсіптік кәсіпорындар болып табылады.
Аталған тауарды өндіру және өткізу мүше мемлекеттердің аумақтарында лицензияланбайды. Құбырларды кесуге арналған машиналар ЕАЭО СЭҚ ТН 8468 20 000 0 – "Газбен жұмыс істейтін жабдықтар мен аппараттар, басқалар" кодына жатады.
Құбырларды кесуге арналған машиналарды өндіру мен өткізуді реттейтін нақты нормативтік құқықтық актілер анықталған жоқ. Сонымен қатар, мүше мемлекеттердің аумақтарында құбырларды кесуге арналған машиналарды пайдалану бөлігінде нақты талаптар, соның ішінде Ресей Федерациясы Үкіметінің 2020 жылғы 19 қыркүйектегі № 1479 қаулысымен бекітілген Ресей Федерациясындағы өртке қарсы режим қағидалары және Ресей Федерациясының Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 884н бұйрығымен бекітілген Электрмен дәнекерлеу және газбен дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау ережелері белгіленген.

В соответствии с пунктом 11 Протокола и пунктами 61 – 63 Методики основные выводы, сделанные на каждом этапе оценки состояния конкуренции, изложены в той части, в которой не нарушаются требования, предъявляемые к защите конфиденциальной информации.
Руководствуясь положениями раздела II Методики, временной интервал исследования рынка определен с 1 января 2018 г. по I полугодие 2019 г.
Согласно пункту 4 Методики при расследовании нарушений запретов, установленных пунктом 2 статьи 76 Договора, оценка состояния конкуренции может ограничиться предварительным определением товара в соответствии с пунктом 15 Методики, исходя из требований которого установлено следующее.
В материалах дела представлены копии следующих договоров, подтверждающих факт реализации и (или) поставки ответчиками машин для резки труб с использованием обозначений (средств индивидуализации товара) "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА":
от 8 ноября 2018 г. между обществом с ограниченной ответственностью "Стройинжиниринг" и ООО "Металлообработка";
от 14 мая 2018 г. между ООО "Металлообработка" и акционерным обществом "ПРОМФИНСТРОЙ";
от 13 июля 2018 г. между обществом с ограниченной ответственностью "Газпром добыча Ноябрьск" и обществом с ограниченной ответственностью научно-производственным предприятием "Технотрон";
от 10 января 2019 г. между обществом с ограниченной ответственностью "СварКомплект" и обществом с ограниченной ответственностью "СГК-5";
от 14 августа 2019 г. между обществом с ограниченной ответственностью "Велдинг Групп Самара" и обществом с ограниченной ответственностью "ГСП-5";
от 20 августа 2019 г. между ООО "Металлообработка" и обществом с ограниченной ответственностью "Вектор";
иные договоры, подтверждающие факт реализации ответчиками машин для резки труб с использованием обозначений (средств индивидуализации товара) "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА".
Потребителями машин для резки труб, как правило, являются промышленные предприятия, осуществляющие строительство и эксплуатацию трубопроводов.
Производство и реализация указанного товара не лицензируются на территориях государств-членов. Машины для резки труб относятся к коду 8468 20 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС – "оборудование и аппараты, работающие на газе, прочие".
Специфические нормативные правовые акты, регламентирующие производство и реализацию машин для резки труб, не выявлены. Вместе с тем на территориях государств-членов установлены специфические требования в части использования машин для резки труб, в том числе Правила противопожарного режима в Российской Федерации, утвержденные постановлением Правительства Российской Федерации от 19 сентября 2020 г. № 1479, и Правила по охране труда при выполнении электросварочных и газосварочных работ, утвержденные приказом Министерства труда и социальной защиты Российской Федерации от 11 декабря 2020 г. № 884н.

ГОСТ 10705-80 "электрмен дәнекерленген болат құбырлар" диаметрі 10-нан 630 мм-ге дейінгі көміртекті және төмен легирленген болат маркаларынан жасалған, құбырларға, конструкцияларға, сондай-ақ әртүрлі мақсаттағы бұйымдарға қолданылатын болат электрмен дәнекерленген тік тігісті құбырларға қолданылады.
"Электрмен дәнекерленген тік жапсарлы болат құбырлар" ГОСТ 10704-91 1 және 2-тармақтарына сәйкес диаметрі жағынан электрмен дәнекерленген болат тік жапсарлы құбырлардың ықтимал сорты 10-нан 1420 мм-ге дейінгі диапазонда (қабырғалардың қалыңдығы 0,8-ден 32 мм-ге дейін) болады.
Іс материалдарына сәйкес "Автоген-М" ЖШҚ 1997 жылы Армения Республикасында "Автогенмаш" автогендік машина жасау зауытының базасында құрылды, ол қол газ жалын аппаратурасы мен үлкен диаметрлі болат құбырларды термиялық кесетін машиналарды өндіруші болды. 2017 жылғы 13 шілдеде Ресей Федерациясының тауар белгілері мен қызмет көрсету белгілерінің мемлекеттік тізіліміндегі № 2016727063 өтінімге сәйкес № 623722 тауар белгісіне (қызмет көрсету белгісіне) берілген куәлікке (2016 жылғы 28 маусымдағы басымдықпен) сәйкес "ОРБИТА" тауар белгісі тіркелді, ол бойынша құқықтық қорғау 2026 жылғы 25 шілдеде айрықша құқықтың қолданылу мерзімінің аяқталу күнімен 07-сыныпты ХТҚС тауарлары мен қызметтеріне қатысты ұсынылады.
Армения Республикасының 2005 жылғы 13 қыркүйектегі № 05798267.4177-2005 техникалық шарттарына және іс материалдарында ұсынылған құжаттарға сәйкес "ОРБИТА-РМ" және "ОРБИТА-Р" құбырларды кесуге арналған машиналар құрылыс кезінде ацетиленді немесе оның алмастырғыштарын пайдалана отырып, магистральдық құбырлар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия көздеріне қосудың қажеттілігінсіз, болат құбырларды газ силикатты (термиялық) кесуге арналған тасымалданатын машиналар болып табылады оның ішінде мынадай сипаттамалары бар:
кесетін құбырлар диаметрлерінің диапазоны – 320-1420 мм;
кесетін құбырлар қабырғаларының қалыңдығы – 5 – 75 мм;
бағыттаушы тірек (таңғыш) бойынша кесу кезінде кесудің басы мен соңының сәйкес келмеуі – 1 мм;
арбаны жылжыту жетегі – қолмен;
газдың ең көп шығыны: оттегі – 12 м3/сағ, пропан – 0,55 м3/сағ, табиғи газ – 1,1 м3/сағ;
кескіш алдындағы газдардың жұмыс қысымы: оттегі – 1,2 (12) МПа (кг/см2), пропан және табиғи газ – 0,1 (1,0) МПа (кг/см2).
Іс материалдарында ұсынылған ақпаратқа (құжаттарға, мәліметтерге) сүйене отырып, аталған машиналарға тән белгілер мыналар болып табылады:
қолданудың нақты саласы (құбырларды салу кезінде және өнеркәсіптік кәсіпорындарда болат құбырларды кесу);
кесу әдісі (газды-оттекті);
дала жағдайында пайдалану мүмкіндігі (портативті, энергия көздеріне қосудың қажеті жоқ).

ГОСТ 10705-80 "Трубы стальные электросварные" распространяется на стальные электросварные прямошовные трубы диаметром от 10 до 630 мм из углеродистых и низколегированных марок сталей, применяемые для трубопроводов, конструкций, а также изделий различного назначения.
В соответствии с пунктами 1 и 2 ГОСТ 10704-91 "Трубы стальные электросварные прямошовные" возможный сортамент стальных электросварных прямошовных труб по диаметру находится в диапазоне от 10 до 1420 мм (толщина стенок от 0,8 до 32 мм).
Согласно материалам дела ООО "Автоген-М" образовано в 1997 году в Республике Армения на базе завода автогенного машиностроения "Автогенмаш", который являлся производителем ручной газопламенной аппаратуры и машин термической резки стальных труб большого диаметра. Согласно свидетельству на товарный знак (знак обслуживания) № 623722 в соответствии с заявкой № 2016727063 в Государственном реестре товарных знаков и знаков обслуживания Российской Федерации 13 июля 2017 г. (с приоритетом от 28 июня 2016 г.) зарегистрирован товарный знак "ОРБИТА", правовая охрана по которому предоставляется в отношении товаров и услуг 07 класса МКТУ, с датой истечения срока действия исключительного права 25 июля 2026 г.
Согласно техническим условиям Республики Армения № 05798267.4177-2005 от 13 сентября 2005 г. и представленным в материалах дела документам машины для резки труб "ОРБИТА-РМ" и "ОРБИТА-Р" представляют собой машины переносные, предназначенные для газосиликатной (термической) резки стальных труб с использованием ацетилена или его заменителей в полевых условиях при строительстве магистральных трубопроводов и на промышленных предприятиях без необходимости подключения к источникам энергии, имеющие в том числе следующие характеристики:
диапазон диаметров разрезаемых труб – 320 – 1420 мм;
толщина стенок разрезаемых труб – 5 – 75 мм;
несовпадение начала и конца реза при резке по направляющей опоре (бандажу) – 1 мм;
привод перемещения тележки – ручной;
наибольший расход газов: кислорода – 12 м3/ч, пропана – 0,55 м3/ч, природного газа – 1,1 м3/ч;
рабочее давление газов перед резаком: кислорода – 1,2 (12) МПа (кг/см2), пропана и природного газа – 0,1 (1,0) МПа (кг/см2) .
Исходя из представленной в материалах дела информации (документов, сведений) характерными особенностями указанных машин являются:
специфическая сфера применения (резка стальных труб при строительстве трубопроводов и на промышленных предприятиях);
способ резки (газокислородная);
возможность использования в полевых условиях (переносные, без необходимости подключения к источникам энергии).

Құбырларды кесуге арналған машиналар оларға "Орбита" тауар белгісін (қызмет көрсету белгісін) жазу арқылы шығарылады, оның құқықтық қорғаудың басымдығы 2016 жылғы 28 маусымнан 2026 жылғы 25 шілдеге дейін "Автоген-М" ЖШҚ-ға бекітілген.
Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, атауында "ОРБИТА" (бұдан әрі-тауар нарығы) сөзі бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА – РМ" белгілемелерін (тауарды даралау құралдарын) пайдалана отырып, құбырларды кесуге арналған машиналар трансшекаралық тауар нарығының өнім шекаралары болып табылады.
Шарттың 74-бабының 1 және 2-тармақтары, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 29 шешімімен бекітілген Нарықты трансшекаралық нарыққа жатқызу критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) Әдістеменің 2-тармағының "б" тармақшасы, 23 және 26-тармақтары негізінде іс материалдарында ұсынылған ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді) негізге ала отырып, оның ішінде Ресей Федерациясының аумақтық органдары мен Армения Республикасы мен Ресей Федерациясының кеден органдарының деректеріне сүйене отырып, "ОРБИТА-РМ" және "Орбита-Р" құбырларды кесуге арналған машиналарды Армения Республикасы мен Ресей Федерациясының шегінде тұтынушы сатып алады немесе аталған тауарды сатып алудың экономикалық, техникалық немесе басқа мүмкіндігіне ие болады не аталған тауарды сатып алу орынды деп санайды, бірақ бұл ретте мұндай мүмкіндігі болмайды, не оны тауар нарығының географиялық шекарасынан тыс жерден сатып алу мүмкін емес деп санайды, сонымен қатар бұл тауар Армения Республикасынан Ресей Федерациясына жеткізілетіні анықталды. Осы Шешімде ұсынылып отырған ақпараттың оның құпия ақпаратқа жатқызылғанын куәландыратын белгіге ие болуына байланысты жеткізілімдер мен олардың көлемдері туралы деректер келтірілмейді.
Шарттың 76-бабында белгіленген бәсекелестіктің жалпы қағидаларын қолдану мақсатында Критерийлердің 2-тармағына сәйкес, егер тауар нарығының географиялық шекаралары екі және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтарын қамтыса, нарық трансшекаралық нарыққа жатады.
Іс материалдарында 2017 жылдан бастап қоса алғанда 2020 жылға дейін Армения Республикасы мен Ресей Федерациясының аумақтарында құбырларды кесуге арналған машиналарды сатуды жүзеге асырғаны туралы ақпарат (құжаттар, мәліметтер), оның ішінде "Автоген-М" ЖШҚ-дан ұсынылған.
Мәселен, "Автоген-М" ЖШҚ "МИДАСОТ" ҮЕҰ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (Ресей Федерациясының шаруашылық жүргізуші субъектісі) Ресей Федерациясының аумағында құбырларды кесуге арналған машиналардың мынадай санын сатқан:
2018 жылы – 162 дана;

Машины для резки труб производятся с нанесением на них товарного знака (знака обслуживания) "ОРБИТА", приоритет правовой охраны которого с 28 июня 2016 г. по 25 июля 2026 г. закреплен за ООО "Автоген-М".
Исходя из изложенного следует, что продуктовыми границами трансграничного товарного рынка являются машины для резки труб с использованием обозначений (средств индивидуализации товара) "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА" (далее – товарный рынок).
На основании пунктов 1 и 2 статьи 74 Договора, Критериев отнесения рынка к трансграничному, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 19 декабря 2012 г. № 29 (далее – Критерии), подпункта "б" пункта 2, пунктов 23 и 26 Методики, исходя из представленной в материалах дела информации (документов, сведений), в том числе данных территориальных органов Российской Федерации и таможенных органов Республики Армения и Российской Федерации, следует, что машины для резки труб "ОРБИТА-РМ" и "ОРБИТА-Р" в пределах Республики Армения и Российской Федерации потребитель приобретает, либо имеет экономическую, техническую или иную возможность приобретения указанного товара, либо считает целесообразным приобрести указанный товар, но при этом не имеет такой возможности, либо считает нецелесообразным приобрести его вне географических границ товарного рынка, а также установлено, что указанный товар поставляется из Республики Армения в Российскую Федерацию. Данные о поставках и их объемах не приводятся в настоящем Решении в связи с тем, что представленная информация имеет гриф, свидетельствующий о ее отнесении к конфиденциальной.
В соответствии с пунктом 2 Критериев в целях применения общих правил конкуренции, установленных в статье 76 Договора, рынок относится к трансграничному, если географические границы товарного рынка охватывают территории двух и более государств-членов.
В материалах дела представлена информация (документы, сведения), в том числе от ООО "Автоген-М", что с 2017 года по 2020 год им осуществлялась реализация машин для резки труб на территориях Республики Армения и Российской Федерации.
Так, ООО "Автоген-М" в адрес общества с ограниченной ответственностью "НПО МИДАСОТ" (хозяйствующий субъект Российской Федерации) реализовало на территории Российской Федерации следующее количество машин для резки труб:
в 2018 году – 162 штуки;

2019 жылдың қаңтар – мамыр айларында – 69 дана.
Ресей Федерациясы салық органдарының мәліметтері бойынша "Металлообработка" ЖШҚ және "Металлотехника" ЖШҚ 2018-2020 жылдар аралығында атауында "ОРБИТА" сөзі қолданылған, құбырларды кесуге арналған машиналарды сатуды жүзеге асырды. Осы Шешімде сату, көлемдері туралы деректер және өзге де ақпарат құпия ақпаратқа жатқызылғанын куәландыратын белгісі болғандықтан, ұсынылған ақпарат келтірілмейді.
"Металлообработка" ЖШҚ және "Металлотехника" ЖШҚ тіркелген және Ресей Федерациясының шаруашылық жүргізуші субъектілері болып табылады, "Автоген-М" ЖШҚ тіркелген және Армения Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектісі болып табылады. Аталған шаруашылық жүргізуші субъектілер құбырларды кесуге арналған машиналарды атауында "ОРБИТА" сөзін қолдана отырып сатады және бәсекелестер болып табылады.
Баяндалғандардың және тауар нарығының трансшекаралық болып табылатындығын негізге ала отырып, Шарттың 74-бабының 2-тармағы, Хаттаманың 9-тармағы мен Критерийлердің 3-тармағының негізінде "Автоген-М" ЖШҚ және жауапкерлер әртүрлі мүше мемлекеттердің аумақтарында тіркелгендігіне және бір тауар нарығында бәсекелес болып табылатындығына байланысты бұзушылықтардың жолын кесу Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасы Комиссияның құзыретіне жатады.
Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасын бұзушылықтардың жолын кесу үшін тауар нарығының көлемін және оның шоғырлануын есептеуден заңдық маңызы бар салдарлардың болмайтынын ескере отырып, көрсетілген есептеулер жүргізілмеген.
Іс материалдарын негізге ала отырып тауар нарығына кіру үшін еңсерілмейтін кедергілер белгіленбеген.
Іс материалдарын қарау нәтижелері бойынша, оның ішінде істі қарауға қатысатын адамдарды тыңдау, аталған адамдардың дәлелдемелерін, пікірлері мен түсіндірмелерін зерттеу нәтижелері бойынша, сондай-ақ іске қатысатын басқа адамдар ұсынған дәлелдемелерге қатысты істі қарау жөніндегі комиссияның өткен отырыстары шеңберінде мыналар белгіленді.
Шарттың 74-бабының 1-тармағына сәйкес бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары мүше мемлекеттердің аумақтарындағы бәсекелестікке қарсы іс-қимылдарды және екі және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтарындағы трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестікке теріс әсер ететін іс-қимылдарды анықтауды және жолын кесуді қамтамасыз етуге бағытталған.
Хаттаманың 2-тармағының 8-тармақшасына сәйкес бәсекелестік шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) бәсекелестігі ретінде айқындалады, бұл ретте олардың әрқайсысының дербес іс-әрекеттерімен олардың әрқайсысының тиісті тауар нарығында тауарлар айналысының жалпы шарттарына біржақты тәртіппен ықпал ету мүмкіндігі алынып тасталады немесе шектеледі.

в январе – мае 2019 г. – 69 штук.
Согласно данным налоговых органов Российской Федерации
ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" в период с 2018 года по 2020 год реализовывали машины для резки труб с использованием в наименовании словесного и графического обозначения слова "ОРБИТА". Данные о реализации, объемах и иная информация не приводятся в настоящем Решении в связи с тем, что представленная информация имеет гриф, свидетельствующий о ее отнесении к конфиденциальной.
ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" зарегистрированы и являются хозяйствующими субъектами Российской Федерации, ООО "Автоген-М" зарегистрирован и является хозяйствующим субъектом Республики Армения. Указанные хозяйствующие субъекты реализуют машины для резки труб с использованием в наименовании словесного и графического обозначения слова "ОРБИТА" и являются конкурентами.
Исходя из изложенного и того факта, что товарный рынок является трансграничным, на основании пункта 2 статьи 74 Договора, пункта 9 Протокола и пункта 3 Критериев, в связи с тем, что ООО "Автоген-М" и ответчики зарегистрированы на территориях разных государств-членов и являются конкурентами на одном товарном рынке, пресечение нарушений подпункт 2 пункта 2 статьи 76 Договора относится к компетенции Комиссии.
Учитывая, что для пресечения нарушений подпункта 2 пункта 2 статьи 76 Договора не имеется юридически значимых последствий от расчета объема товарного рынка и его концентрации, указанные расчеты не производились.
Непреодолимых барьеров для входа на товарный рынок исходя из материалов дела не установлено.
По результатам рассмотрения материалов дела, в том числе по результатам заслушивания лиц, участвующих в рассмотрении дела, исследования доказательств, мнений и пояснений указанных лиц, а также относительно доказательств, представленных другими лицами, участвующими в деле, в рамках прошедших заседаний комиссии по рассмотрению дела установлено следующее.
Согласно пункту 1 статьи 74 Договора общие принципы и правила конкуренции направлены на обеспечение выявления и пресечения антиконкурентных действий на территориях государств-членов и действий, оказывающих негативное влияние на конкуренцию на трансграничных рынках на территориях двух и более государств-членов.
Согласно подпункту 8 пункта 2 Протокола конкуренция определяется как состязательность хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), при которой самостоятельными действиями каждого из них исключается или ограничивается возможность каждого из них в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товаров на соответствующем товарном рынке.

Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына сәйкес жосықсыз бәсекелестікке, оның ішінде тауардың сипатына, өндіріс тәсілі мен орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына қатысты немесе оны өндірушіге қатысты тұтынушыларды адастыруға жол берілмейді.
Хаттаманың 2-тармағының 14-тармақшасында жосықсыз бәсекелестік – бұл мүше мемлекеттердің заңнамасына, іскерлік айналым әдет-ғұрыптарына, адал ниеттілік, парасаттылық және әділдік талаптарына қайшы келетін шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) (тұлғалар тобының) немесе бірнеше шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) (тұлғалар топтарының) кәсіпкерлік қызметте артықшылықтар алуға бағытталған және басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) – бәсекелестерге зиян келтірген немесе келтіруі мүмкін не олардың іскерлік беделіне нұқсан келтірген немесе зиян келтіруі мүмкін кез келген іс-әрекеттері екендігі белгіленген.
Аталған нормаларды өзара байланысты оқу Одақ құқығымен кәсіпкерлік қызметте артықшылықтар алуға бағытталған шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) (тұлғалар тобының) немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына, іскерлік айналым әдет-ғұрыптарына, адал ниеттілік, парасаттылық және әділдік талаптарына қайшы келетін және басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) зиян келтірген немесе келтіруі мүмкін – тұтынушыларды тауардың сипатына, өндіріс тәсілі мен орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына қатысты немесе оны өндірушіге қатысты жаңылыстырудан білінген бәсекелестерге не олардың іскерлік беделіне нұқсан келтірген немесе зиян келтіруі мүмкін бірнеше шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) (тұлғалар топтарының) іс-әрекеттеріне тыйым салынатынын куәландырады.
"Металлообработка" ЖШҚ "Орбита" белгіленімін қолдана отырып, құбырларды кесуге арналған машиналар шығарды және сатты. "Металлотехника" ЖШҚ "Орбита" белгіленімін қолдана отырып, құбырларды кесуге арналған машиналарды сатты.
Құқықтық қорғалуы ХТҚС-ның 07 класындағы тауарлар мен қызметтерге қатысты тауар белгісі ретінде ұсынылатын "Орбита" сөздік белгіленімі тиісті трансшекаралық тауар нарығында "Металлообработка" ЖШҚ және "Металлотехника" ЖШҚ бәсекелесі болып табылатын "Автоген-М" ЖШҚ тіркелген.
"Металлообработка" ЖШҚ мен "Металлотехника" ЖШҚ-ның әрекеттері мүше мемлекеттердің заңнамасына, іскерлік айналым әдет-ғұрыптарына, адал ниеттілік, парасаттылық және әділдік талаптарына қайшы келеді.
"Металлообработка" ЖШҚ және "Металлотехника" ЖШҚ-ның "ОРБИТА" сөздік белгіленімін пайдалана отырып құбырларды кесуге арналған машиналарды сатуы тұтынушыларды өнімнің сипатына, әдісіне және орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына немесе оны өндірушіге қатысты жаңылыстыруы мүмкін.
Іс материалдарында ақпарат (құжаттар, мәліметтер) ұсынылған, оған сәйкес "Металлотехника" ЖШҚ сайтында (https://www.mp-orbita.ru/) "ОРБИТА" белгіленімін пайдалана отырып, тауарды сату туралы ұсыныстар жарияланған.
Комиссия Хаттаманың 61-тармағының негізінде Федералдық монополияға қарсы қызметке қажетті ақпаратты алу үшін жекелеген процестік әрекеттерді жүргізуді сұрап дәлелді ұсыныс жіберді.
Федералдық монополияға қарсы қызметтің осы дәлелді ұсынысты орындау нәтижелері бойынша "Металлотехника" ЖШҚ-дан "Орбита" тауар белгіленімі туралы мәліметтер ұйымның сайттарынан алынып тасталғаны, ұйым "ОРБИТА" тауар белгіленімін пайдалана отырып тауарды сатпайтындығы, жабдық "РМ" "Болат құбырларды газбен кесуге арналған машина" белгіленімін пайдалана отырып сатылатындығы туралы ақпарат алынды. "Металлотехника" ЖШҚ-дан алынған көрсетілген ақпарат іс материалдарында расталмайды.
"Металлообработка" ЖШҚ трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғандығын мойындаған жоқ, жазбаша қарсылықтар ұсынды, оған сәйкес "ОРБИТА" тауар белгіленімін пайдалана отырып құбыр кесетін машиналарды өндіру және сату жүзеге асырылмаған, "ОРБИТА" бейнесі қолданылмаған. Сондай-ақ "Металлообработка" ЖШҚ Федералдық интеллектуалдық меншік қызметіне өзінің атынан "Орбита-Р" тауар белгісін тіркеуге өтінім бергені туралы хабарлады.
"Металлообработка" ЖШҚ сайтында орналастырылған және нотариалды тексеру хаттамасында тіркелген ақпаратқа сәйкес, "Металлообработка" ЖШҚ "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" құбырларды кесуге арналған машиналарды сатуды жүзеге асырады.
"Мегафон" жария акционерлік қоғамының Комиссияның сұрау салуына берген жауабына сәйкес "Металлообработка" ЖШҚ сайтында көрсетілген және көрсетілген нотариаттық тексеру хаттамасында тіркелген байланыс телефондарының нөмірлері "Металлообработка" ЖШҚ директоры В.В. Абросимоваға ресімделген.
"Федералдық өнеркәсіптік меншік институты" Федералдық мемлекеттік бюджеттік мекемесінің сайтында орналасқан Ресей Федерациясының сауда белгілері мен қызмет көрсету белгілерінің мемлекеттік тізілімінде тауарлар мен қызметтердің халықаралық сыныптамасының (ХТҚС) 07 сыныбы бойынша "Металлообработка" ЖШҚ-ға немесе "Металлотехника" ЖШҚ-ға тіркелген зияткерлік меншік объектілері жоқ.
Істі қарау шеңберінде "Металлообработка" ЖШҚ өкілі "ОРБИТА" құбырларды кесуге арналған машиналарды, оның ішінде өндірістік цехты жалдау шартының бұзылуына байланысты "Металлообработка" ЖШҚ-ның өндірмегенін және өткізбегенін хабарлады.
"Металлотехника" ЖШҚ трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу фактісін мойындау немесе мойындамау туралы позиция ұсынбады.
Өз кезегінде іс материалдарында мынадай ақпарат (құжаттар, мәліметтер) ұсынылды:

В соответствии с подпунктом 2 пункта 2 статьи 76 Договора не допускается недобросовестная конкуренция, в том числе введение в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества товара или в отношении его производителя.
Подпунктом 14 пункта 2 Протокола установлено, что недобросовестная конкуренция – это любые направленные на приобретение преимуществ в предпринимательской деятельности действия хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) (группы лиц) или нескольких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) (групп лиц), которые противоречат законодательству государств-членов, обычаям делового оборота, требованиям добропорядочности, разумности и справедливости и причинили или могут причинить ущерб другим хозяйствующим субъектам (субъектам рынка) – конкурентам либо нанесли или могут нанести вред их деловой репутации.
Взаимосвязанное прочтение указанных норм свидетельствует о том, что правом Союза запрещены любые направленные на приобретение преимуществ в предпринимательской деятельности действия хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) (группы лиц) или нескольких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) (групп лиц), которые противоречат законодательству государств-членов, обычаям делового оборота, требованиям добропорядочности, разумности и справедливости и причинили или могут причинить ущерб другим хозяйствующим субъектам (субъектам рынка) – конкурентам либо нанесли или могут нанести вред их деловой репутации, выразившиеся во введении в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества товара или в отношении его производителя.
ООО "Металлообработка" производило и реализовывало машины для резки труб с использованием обозначения "ОРБИТА". ООО "Металлотехника" реализовывало машины для резки труб с использованием обозначения "ОРБИТА".
Словесное обозначение "ОРБИТА" в качестве товарного знака, правовая охрана по которому предоставляется в отношении товаров и услуг 07 класса МКТУ, зарегистрировано ООО "Автоген-М", являющимся конкурентом ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" на соответствующем трансграничном товарном рынке.
Действия ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" противоречат законодательству государств-членов, обычаям делового оборота, требованиям добропорядочности, разумности и справедливости.
Реализация ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" машин для резки труб с использованием словесного обозначения "ОРБИТА" вводит и (или) может ввести в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества товара или в отношении его производителя.
В материалах дела представлена информация (документы, сведения), согласно которой на сайте ООО "Металлотехника" (https://www.mp-orbita.ru/) опубликованы предложения о продаже товара с использованием обозначения "ОРБИТА".
Комиссией на основании пункта 61 Протокола направлено в адрес Федеральной антимонопольной службы мотивированное представление с просьбой провести отдельные процессуальные действия для получения необходимой информации.
По результатам исполнения Федеральной антимонопольной службой указанного мотивированного представления была получена информация от ООО "Металлотехника" о том, что сведения о товарном знаке "ОРБИТА" исключены с сайтов организации, продажу товара с использованием товарного знака "ОРБИТА" организация не осуществляет, оборудование продается с использованием обозначения "Машина для газовой резки стальных труб "РМ". Указанная информация, полученная от ООО "Металлотехника", не подтверждается в материалах дела.
ООО "Металлообработка" нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках не признано, представлены письменные возражения, согласно которым производство и реализация машин для резки труб с использованием товарного знака "ОРБИТА" им не осуществлялись, изображение "ОРБИТА" не использовалось. Также ООО "Металлообработка" сообщено о подаче в Федеральную службу по интеллектуальной собственности от своего имени заявки на регистрацию товарного знака "ОРБИТА-Р".
По информации, размещенной на сайте ООО "Металлообработка" и зафиксированной нотариальным протоколом осмотра, ООО "Металлообработка" осуществляет реализацию машин для резки труб "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ".
Согласно ответу публичного акционерного общества "Мегафон" на запрос Комиссии указанные на сайте ООО "Металлообработка" и зафиксированные в указанном нотариальном протоколе осмотра номера контактных телефонов оформлены на директора ООО "Металлообработка" Абросимову В.В.
В Государственном реестре товарных знаков и знаков обслуживания Российской Федерации, размещенном на сайте федерального государственного бюджетного учреждения "Федеральный институт промышленной собственности", по классу 07 Международной классификации товаров и услуг (МКТУ) за ООО "Металлообработка" или ООО "Металлотехника" зарегистрированных объектов интеллектуальной собственности не числится.
В рамках рассмотрения дела представителем ООО "Металлообработка" сообщено о том, что ООО "Металлообработка" не производило и не реализовывало машины для резки труб "ОРБИТА", в том числе в связи с расторжением договора аренды производственного цеха.
ООО "Металлотехника" не представило позицию о признании или непризнании факта нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках.
В свою очередь в материалах дела представлена следующая информация (документы, сведения):

"Металлообработка" ЖШҚ сатып алушы – "ТехноСпецСнаб" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қойған 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 25 және 2019 жылғы 7 наурыздағы № 193 "Орбита-РМ" құбырларды кесуге арналған машиналарды жеткізуге арналған әмбебап тапсыру құжаттары;
"Металлообработка" ЖШҚ сатып алушы – "Профессионал Групп Самара" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қойған 2019 жылғы 20 ақпандағы № 139 "Орбита-РМ" құбырларды кесуге арналған 10 машинаны жеткізуге арналған әмбебап тасымалдау құжаты;
"Металлообработка" ЖШҚ сатып алушы – "УралЭнергоРесурс" ҒӨО жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қойған бандажбен бірге "Орбита-Р" құбырларды кесуге арналған машинаны жеткізу туралы 2018 жылғы 27 наурыздағы № 243 шот-фактура, сондай-ақ "Металлообработка" ЖШҚ-ның сатып алушыға қойған шот-фактурасы;
Ресей Федерациясының Салық қызметінің аумақтақ органдарының "Металлообработка" ЖШҚ-ның және "Металлотехника" ЖШҚ-ның "Орбита" сөздік белгіленімін пайдалана отырып, құбырларды кесуге арналған машиналарды сату фактісін растайтын деректері. Осы Шешімде Ресей Федерациясының Салық органдарының деректері ұсынылған ақпарат құпия ақпаратқа жатқызылғанын көрсететін белгісі бар болғандықтан, келтірілмейді.
Сондай-ақ, іс материалдарында "Металлообработка" ЖШҚ "металдарды газбен-жалынмен өңдеуге арналған жабдыққа: құбырларды оттегімен кесетін машиналарға, модель: Орбита, Орбита-Р, Орбита-РМ" ресімдеген, "Металлообработка" ЖШҚ көрсетілген өнімді өндіруші ретінде көрсетілген, Одақтың № ЕАЭО N RU Д-RU.НА78. В.02342/19 техникалық регламентінің талаптарына сәйкестігі туралы декларацияның көшірмесі ұсынылды.
Жауапкердің "ОРБИТА" белгіленімі тауар белгісі болып табылмайды және оның тиісті тізілімде болмауына байланысты құқықтық қорғалуға жатпайды деген дәлелдері негізсіз. Іс материалдарында "Автоген-М" ЖШҚ Ресей Федерациясының аумағында "ОРБИТА" сөзінің бейнесі түрінде № 623722 тауар белгісін тіркелгенін растайтын құжаттардың тиісті түрде куәландырылған көшірмелері ұсынылған.
Іс материалдарында "Металлообработка" ЖШҚ "Орбита" белгілемесін қамтитын бірнеше сауда белгілерін Федералдық зияткерлік меншік қызметінде тіркеуге әрекет жасағанын растайтын ақпарат (құжаттар, мәліметтер) ұсынылған. 2017 жылғы 23 тамыздағы № 2017734445, 2017 жылғы 23 тамыздағы № 2017734446 және 2017 жылғы 23 тамыздағы № 2017734447 тауар белгілерін тіркеуге арналған өтінімдердің қолданылу мерзімі "Металлообработка" ЖШҚ-ның баж төлемеуіне байланысты аяқталған. Федералдық зияткерлік меншік қызметі "Металлообработка" 2021 жылғы 31 наурызда № 2019708320 ЖШҚ-ның өтінімі бойынша тауар таңбасын тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдаған.
"Металлообработка" ЖШҚ және "Металлотехника" ЖШҚ іс материалдарына қоса берілген, қаралған, тиісті баға алған және іс материалдарынан өз растауын таппаған өзге де дәлелдер, қарсылықтар, жазбаша ұстанымдар және өзге де ақпарат ұсынған.
Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, "Металлообработка" ЖШҚ-ның бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзуы өндіріс пен сатудан, ал "Металлотехника" ЖШҚ-ның "Автоген-М" ЖШҚ-ға айрықша құқықтары тиесілі "Орбита" белгісін қолдана отырып, оның келісімінсіз құбырларды кесуге арналған машиналарды сатуынан көрінді.
"Металлообработка" ЖШҚ-ның және "Металлотехника" ЖШҚ-ның көрсетілген әрекеттері (әрекетсіздігі) құбыр кесетін машиналардың тұтынушыларын "ОРБИТА" құбыр кесетін машиналардың өндіріс сипатына, әдісіне және орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына немесе өндірушісіне қатысты жаңылыстырады және (немесе) жаңылыстырады мүмкін.

универсальные передаточные документы № 25 от 31 января 2020 г. и № 193 от 7 марта 2019 г. на поставку машин для резки труб "ОРБИТА-РМ", выставленные ООО "Металлообработка" покупателю – обществу с ограниченной ответственностью "ГК ТехноСпецСнаб";
универсальный передаточный документ № 139 от 20 февраля 2019 г. на поставку 10 машин для резки труб "ОРБИТА-РМ", выставленный ООО "Металлообработка" покупателю – обществу с ограниченной ответственностью "Профессионал Групп Самара";
счет-фактура № 243 от 27 марта 2018 г. на поставку машины для резки труб "ОРБИТА-Р" в комплекте с бандажом, выставленная ООО "Металлообработка" покупателю – обществу с ограниченной ответственностью НПЦ "УралЭнергоРесурс", а также выставленный ООО "Металлообработка" покупателю счет;
данные территориальных органов налоговой службы Российской Федерации, подтверждающие факт реализации ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" указанных машин для резки труб с использованием словесного обозначения "ОРБИТА". Данные налоговых органов Российской Федерации не приводятся в настоящем Решении в связи с тем, что представленная информация имеет гриф, свидетельствующий о ее отнесении к конфиденциальной.
Также в материалах дела представлена копия декларации о соответствии требованиям технического регламента Союза № ЕАЭС N RU Д-RU.НА78.В.02342/19, оформленной ООО "Металлообработка" на "оборудование для газопламенной обработки металлов: машины кислородной резки труб, модель: Орбита, Орбита-Р, Орбита-РМ" с указанием ООО "Металлообработка" в качестве изготовителя указанной продукции.
Доводы ответчика о том, что обозначение "ОРБИТА" не является товарным знаком и правовой охране не подлежит в связи с отсутствием его в соответствующем реестре, необоснованны. В материалах дела представлены надлежащим образом заверенные копии документов, подтверждающие, что на территории Российской Федерации ООО "Автоген-М" зарегистрирован товарный знак № 623722 в виде изображения слова "ОРБИТА".
В материалах дела представлена информация (документы, сведения), подтверждающая, что ООО "Металлообработка" предприняло попытку зарегистрировать в Федеральной службе по интеллектуальной собственности несколько товарных знаков, содержащих обозначение "ОРБИТА". Срок действия заявок на регистрацию товарных знаков № 2017734445 от 23 августа 2017 г., № 2017734446 от 23 августа 2017 г. и № 2017734447 от 23 августа 2017 г. истек в связи с неуплатой ООО "Металлообработка" пошлины. Федеральной службой по интеллектуальной собственности 31 марта 2021 г. принято решение об отказе в регистрации товарного знака по заявке ООО "Металлообработка" № 2019708320.
ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" представлены иные доводы, возражения, письменные позиции и иная информация, которые приобщены к материалам дела, рассмотрены, получили надлежащую оценку и не нашли своего подтверждения в материалах дела.
Исходя из изложенного, нарушение ООО "Металлообработка" общих правил конкуренции выражается в производстве и реализации, а ООО "Металлотехника" – в реализации машин для резки труб с использованием в наименовании обозначения "ОРБИТА", исключительные права на которое принадлежат ООО "Автоген-М", без его согласия.
Указанные действия (бездействие) ООО "Металлообработка" и ООО "Металлотехника" вводят и (или) могут вводить в заблуждение потребителей машин для резки труб в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества или в отношении производителя машин для резки труб "ОРБИТА".

Ресей Федерациясының "Жауапкершілігі шектеулі қоғамдар туралы" 1998 жылғы 8 ақпандағы № 14-ФЗ Федералдық заңының 40-бабының 3-бөлігіне сәйкес қоғамның жеке-дара атқарушы органы қоғамның атынан сенімхатсыз әрекет етеді, оның ішінде оның мүдделерін білдіреді және мәмілелер жасасады.
Ресей Федерациясының "Жауапкершілігі шектеулі қоғамдар туралы" Федералдық заңының 40-бабының 1-бөлігіне сәйкес қоғамның жеке-дара атқарушы органын (бас директор, президент және т.б.), егер қоғамның жарғысында бұл мәселелерді шешу Қоғамның директорлар Кеңесінің (бақылау кеңесінің) құзыретіне жатпаса, қоғамның жарғысында белгіленген мерзімге қоғам қатысушыларының жалпы жиналысы сайлайды.
В.В. Абросимова 2015 жылғы 2 қыркүйектен бастап қазіргі уақытқа дейін "Металлообработка" ЖШҚ директоры қызметін атқарады және заңды тұлғаның жеке-дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асырады.
"Металлообработка" ЖШҚ-ның лауазымды адамы – директоры В.В. Абросимованың әрекеттері (әрекетсіздігі) мүше мемлекеттің заңнамасына және "Металлообработка" ЖШҚ-ның құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес "Металлообработка" ЖШҚ-ның басшысы бола тұра, бұзушылық кезеңінде оның Одақтың монополияға қарсы реттеу саласындағы құқығын сақтауға және жосықсыз бәсекелестікті тоқтатуға мүмкіндігі болғанынан көрінді, алайда оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты В.В. Абросимова Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады.
Істі қарау шеңберінде В.В. Абросимова Істерді қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етті. Бұдан басқа, оның іс-әрекеттерінде бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзуға қатысты дәлелдер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным ұсынуды сұрайтын іс бойынша түсініктемелер сұралды. Өз кезегінде В.В. Абросимова іс бойынша түсініктемелер мен дәлелдер, оның ішінде бұзушылықпен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным ұсынған жоқ.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, істі қарау жөніндегі комиссия В.В. Абросимованың кінәсі расталды және оның әрекеттері Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына қатысты дұрыс сараланған деп санайды.
Тарасов Е.В. 2013 жылғы 29 тамыздан бастап қазіргі уақытқа дейін "Металлотехника" ЖШҚ директоры қызметін атқарады және заңды тұлғаның жеке-дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асырады.
"Металлотехника" ЖШҚ-ның лауазымды адамы – директоры Е.В. Тарасовтың әрекеттері (әрекетсіздігі) мүше мемлекеттің заңнамасына және "Металлотехника" ЖШҚ-ның құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес "Металлотехника" ЖШҚ-ның басшысы бола отырып, бұзушылық кезеңінде ол Одақтың монополияға қарсы реттеу саласындағы құқығын сақтауға және жосықсыз бәсекелестікті тоқтатуға мүмкіндігі болғанынан көрінді, алайда оларды сақтау бойынша қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ, осыған байланысты Е.В. Тарасов Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады.

В соответствии с частью 3 статьи 40 Федерального закона Российской Федерации "Об обществах с ограниченной ответственностью" от 8 февраля 1998 г. № 14-ФЗ единоличный исполнительный орган общества без доверенности действует от имени общества, в том числе представляет его интересы и совершает сделки.
Согласно части 1 статьи 40 указанного Федерального закона Российской Федерации "Об обществах с ограниченной ответственностью" единоличный исполнительный орган общества (генеральный директор, президент и др.) избирается общим собранием участников общества на срок, определенный уставом общества, если уставом общества решение этих вопросов не отнесено к компетенции совета директоров (наблюдательного совета) общества.
Абросимова В.В. в период с 2 сентября 2015 г. по настоящее время занимает должность директора ООО "Металлообработка" и осуществляет функции единоличного исполнительного органа юридического лица.
Действия (бездействие) должностного лица – директора ООО "Металлообработка" Абросимовой В.В. выразились в том, что, будучи руководителем ООО "Металлообработка" в соответствии с законодательством государства-члена и учредительными (уставными) документами ООО "Металлообработка", в период нарушения она имела возможность для соблюдения права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения недобросовестной конкуренции, однако не предприняла необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем Абросимова В.В. совершила действия (бездействие), запрещенные в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 статьи 76 Договора.
В рамках рассмотрения дела Абросимовой В.В. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дел. Кроме того, у нее запрошены пояснения по делу с просьбой представить доводы относительно наличия в ее действиях нарушения общих правил конкуренции, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора. В свою очередь, Абросимова В.В. не представила пояснений и доводов по делу, в том числе позицию о согласии или несогласии с нарушением.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Абросимовой В.В. нашла свое подтверждение, а ее действия верно квалифицированы в отношении подпункта 2 пункта 2 статьи 76 Договора.
Тарасов Е.В. в период с 29 августа 2013 г. по настоящее время занимает должность директора ООО "Металлотехника" и осуществляет функции единоличного исполнительного органа юридического лица.
Действия (бездействие) должностного лица – директора ООО "Металлотехника" Тарасова Е.В. выразились в том, что, будучи руководителем ООО "Металлотехника" в соответствии с законодательством государства-члена и учредительными (уставными) документами ООО "Металлотехника", в период нарушения он имел возможность для соблюдения права Союза в сфере антимонопольного регулирования и прекращения недобросовестной конкуренции, однако не предпринял необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем Тарасов Е.В. совершил действия (бездействие), запрещенные в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 статьи 76 Договора.

Істі қарау шеңберінде Е.В. Тарасовқа Істерді қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігі қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, оның іс-әрекеттерінде бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзуға қатысты дәлелдер, сондай-ақ Шарттың 76-бабын бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным ұсынуды сұрайтын іс бойынша түсініктемелер сұралды. Өз кезегінде Е.В. Тарасов іс бойынша түсініктемелер мен дәлелдер, оның ішінде бұзушылықпен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным ұсынған жоқ.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, істі қарау жөніндегі комиссия Е.В. Тарасовтың кінәсі расталды, ал оның әрекеттері Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына қатысты дұрыс сараланған деп санайды.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген Хаттаманың 10-тармағының 3-тармақшасын, Істерді қарау тәртібінің 44-тармағын және трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін айыппұлдарды есептеу әдістемесін және салу тәртібін (бұдан әрі – айыппұлдарды есептеу әдістемесі және салу тәртібі) басшылыққа ала отырып, Комиссия Алқасы шешті:
1.  "Металлообработка" ЖШҚ-ның және "Металлообработка" ЖШҚ-ның директоры В.В. Абросимованың атауында "ОРБИТА" тауарды даралау құралы – тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" магистральдық құбырларды салу кезінде және өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия көздеріне қосуды қажет етпей, далалық жағдайларда ацетиленді немесе оның алмастырғыштарын пайдалана отырып, болат құбырларды газды-силикатты (термиялық) кесуге арналған тасымалданатын машиналарды өндіру мен сатудан көрінген, тұтынушылардың өндіріс сипатына, әдісіне және орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына қатысты немесе көрсетілген тауарды өндірушіге қатысты жаңылыстыруға алып келетін немесе алып келуі мүмкін әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасын бұзады деп танылсын.
2.  "Металлотехника" ЖШҚ-ның және "Металлотехника" ЖШҚ-ның директоры Е.В. Тарасовтың атауында "ОРБИТА" тауарды даралау құралы – тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі) бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" магистральдық құбырларды салу кезінде және өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия көздеріне қосуды қажет етпей, далалық жағдайларда ацетиленді немесе оның алмастырғыштарын пайдалана отырып, болат құбырларды газды-силикатты (термиялық) кесуге арналған тасымалданатын машиналарды өндіру мен сатудан көрінген, тұтынушылардың өндіріс сипатына, әдісіне және орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына қатысты немесе көрсетілген тауарды өндірушіге қатысты жаңылыстыруға алып келетін немесе алып келуі мүмкін әрекеттері (әрекетсіздігі) Шарттың 76-бабы 2-тармағының 2-тармақшасын бұзады деп танылсын.

В рамках рассмотрения дела Тарасову Е.В. обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дел. Кроме того, у него запрошены пояснения по делу с просьбой представить доводы относительно наличия в его действиях нарушения общих правил конкуренции, а также позиция о согласии или несогласии с нарушением статьи 76 Договора. В свою очередь, Тарасов Е.В. не представил пояснений и доводов по делу, в том числе позицию о согласии или несогласии с нарушением.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что вина Тарасова Е.В. нашла свое подтверждение, а его действия верно квалифицированы в отношении подпункта 2 пункта 2 статьи 76 Договора.
Руководствуясь подпунктом 3 пункта 10 Протокола, пунктом 44 Порядка рассмотрения дел и Методикой расчета и порядком наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика расчета и порядок наложения штрафов), Коллегия Комиссии решила:
1. Признать действия (бездействие) ООО "Металлообработка" и директора ООО "Металлообработка" Абросимовой В.В., выразившиеся в производстве и реализации машин переносных, предназначенных для газосиликатной (термической) резки стальных труб с использованием ацетилена или его заменителей в полевых условиях при строительстве магистральных трубопроводов и на промышленных предприятиях без необходимости подключения к источникам энергии "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании средство индивидуализации товара – товарный знак (знак обслуживания) "ОРБИТА", что приводит или может привести к введению в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества или в отношении производителя указанного товара, нарушением подпункта 2 пункта 2 статьи 76 Договора.
2. Признать действия (бездействие) ООО "Металлотехника" и директора ООО "Металлотехника" Тарасова Е.В., выразившиеся в реализации машин переносных, предназначенных для газосиликатной (термической) резки стальных труб с использованием ацетилена или его заменителей в полевых условиях при строительстве магистральных трубопроводов и на промышленных предприятиях без необходимости подключения к источникам энергии "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании средство индивидуализации товара – товарный знак (знак обслуживания) "ОРБИТА", что приводит или может привести к введению в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества или в отношении производителя указанного товара, нарушением подпункта 2 пункта 2 статьи 76 Договора.

3.  Хаттаманың 16-тармағының 3-тармақшасына және Айыппұлдарды есептеу әдістемесіне және салу тәртібіне сәйкес:
"Металлотехника" ЖШҚ-ның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) құқық бұзушының бәсекелестік ережелерін ұзақ уақыт бұзуынан (1 жыл немесе одан да көп уақыт ішінде) көрінген, жауапкершілікті жеңілдететін, жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлар тізбесінде көзделген мән-жайлардың және трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін айыппұлдар мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың (Айыппұлдарды есептеу әдістемесіне және салу тәртібіне № 1 қосымша) (бұдан әрі – жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлар) және көрсетілген тізбеде көзделген жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың (бұдан әрі – жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлар) жоқтығын ескере отырып, "Металлотехника" ЖШҚ-ға 662 500 ресей рублі көлемінде айыппұл тағайындалсын;
"Металлообработка" ЖШҚ-ның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) құқық бұзушының бәсекелестік қағидаларын ұзақ уақыт (1 жыл немесе одан да көп) бұзуынан көрінген жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлардың және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың жоқтығын ескере отырып, "Металлообработка" ЖШҚ-ға 662 500 ресей рублі мөлшерінде айыппұл тағайындалсын;
2013 жылғы 29 тамыздан бастап қазіргі уақытқа дейін "Металлотехника" ЖШҚ-ның директоры қызметін атқаратын, "Металлотехника" ЖШҚ-ның жеке-дара атқарушы органы Е.В. Тарасовтың әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) құқық бұзушының бәсекелестік қағидаларын ұзақ уақыт (1 жыл немесе одан да көп) бұзуынан көрінген жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлардың және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың жоқтығын ескере отырып, Е.В. Тарасовқа 76 250 ресей рублі мөлшерінде айыппұл тағайындалсын;
2015 жылғы 2 қыркүйектен бастап қазіргі уақытқа дейін "Металлообработка" ЖШҚ-ның директоры қызметін атқаратын, "Металлообработка" ЖШҚ-ның жеке-дара атқарушы органы В.В. Абросимованың әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) құқық бұзушының бәсекелестік қағидаларын ұзақ уақыт (1 жыл немесе одан да көп) бұзуынан көрінген жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлардың және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлардың жоқтығын ескере отырып, В.В. Абросимоваға 76 250 ресей рублі мөлшерінде айыппұл тағайындалсын.
Осы Шешіммен тағайындалған айыппұлдар Хаттаманың 17 және 18-тармақтарында белгіленген тәртіппен төленуге жатады.
4.  "Металлообработка" ЖШҚ-ға, "Металлотехника" ЖШҚ-ға, В.В. Абросимоваға және Е.В. Тарасовқа "Автоген-М" ЖШҚ сауда белгісі (қызмет көрсету белгісі) болып табылатын, тұтынушыларды тауардың сипатына, өндіріс әдісіне және орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына немесе оны өндірушілерге қатысты жаңылыстыруға алып келетін немесе алып келуі мүмкін, атауында "ОРБИТА" сөзі бар "ОРБИТА-Р" және "ОРБИТА-РМ" белгілемелерін пайдалана отырып, магистральдық құбырларды салу кезінде және өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия көздеріне қосуды қажет етпей, далалық жағдайларда ацетиленді немесе оның алмастырғыштарын пайдалана отырып, болат құбырларды газды-силикатты (термиялық) кесуге арналған тасымалданатын машиналарды сатуды және өзге де тәсілмен айналымға қосуды тоқтату міндеттелсін.

3. В соответствии с подпунктом 3 пункта 16 Протокола и Методикой расчета и порядком наложения штрафов:
учитывая отсутствие в действиях (бездействии) ООО "Металлотехника" обстоятельств, смягчающих ответственность, предусмотренных перечнем обстоятельств, смягчающих ответственность, и обстоятельств, отягчающих ответственность, учитываемых при расчете размера штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках (приложение № 1 к Методике расчета и порядку наложения штрафов) (далее – обстоятельства, смягчающие ответственность), и обстоятельств, отягчающих ответственность, предусмотренных указанным перечнем (далее – обстоятельства, отягчающие ответственность), выразившихся в длящемся (в течение 1 года и более) нарушении правонарушителем правил конкуренции, назначить ООО "Металлотехника" штраф в размере 662 500 российских рублей;
учитывая отсутствие в действиях (бездействии) ООО "Металлообработка" обстоятельств, смягчающих ответственность, и обстоятельств, отягчающих ответственность, выразившихся в длящемся (в течение 1 года и более) нарушении правонарушителем правил конкуренции, назначить ООО "Металлообработка" штраф в размере 662 500 российских рублей;
учитывая отсутствие в действиях (бездействии) единоличного исполнительного органа ООО "Металлотехника" Тарасова Е.В., в период с 29 августа 2013 г. по настоящее время занимающего должность директора ООО "Металлотехника", обстоятельств, смягчающих ответственность, и обстоятельств, отягчающих ответственность, выразившихся в длящемся (в течение 1 года и более) нарушении правонарушителем правил конкуренции, назначить Тарасову Е.В. штраф в размере 76 250 российских рублей;
учитывая отсутствие в действиях (бездействии) единоличного исполнительного органа ООО "Металлообработка" Абросимовой В.В., в период с 2 сентября 2015 г. по настоящее время занимающей должность директора ООО "Металлообработка", обстоятельств, смягчающих ответственность, и обстоятельств, отягчающих ответственность, выразившихся в длящемся (в течение 1 года и более) нарушении правонарушителем правил конкуренции, назначить Абросимовой В.В. штраф в размере 76 250 российских рублей.
Штрафы, назначенные настоящим Решением, подлежат оплате в порядке, установленном пунктами 17 и 18 Протокола.
4. Обязать ООО "Металлообработка", ООО "Металлотехника", Абросимову В.В. и Тарасова Е.В. прекратить реализовывать и иным образом вводить в гражданский оборот машины переносные, предназначенные для газосиликатной (термической) резки стальных труб с использованием ацетилена или его заменителей в полевых условиях при строительстве магистральных трубопроводов и на промышленных предприятиях без необходимости подключения к источникам энергии с использованием обозначений "ОРБИТА-Р" и "ОРБИТА-РМ", содержащих в наименовании слово "ОРБИТА", являющееся товарным знаком (знаком обслуживания) ООО "Автоген-М", что приводит или может привести к введению в заблуждение потребителей в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества товара или в отношении его производителей.

5.  "Металлообработка" ЖШҚ, "Металлотехника" ЖШҚ, В.В. Абросимова және Е.В. Тарасов осы Шешім күшіне енген күннен бастап бір ай мерзімде осы Шешімнің 4-тармағының орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
6.  Осы Шешімнің 3-тармағында көрсетілген адамдарға Айыппұл есептеу әдістемесі мен салу тәртібінің 171-тармағының екінші абзацына сәйкес Хаттаманың 16-тармағында көзделген айыппұлдарды құқық бұзушылар тиісті Шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей толық мөлшерде төлейтіні туралы хабарлансын. Айыппұл көрсетілген мерзімде төленбеген жағдайда Комиссия Айыппұлдарды есептеу әдістемесі мен салу тәртібінің 18-тармағына сәйкес тиісті Шешімді мәжбүрлеп орындатуға бағытталған шаралар қабылдайды.
7. Осы Шешімге белгіленген тәртіппен Одақ сотына шағым жасалуы мүмкін.
8. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
В. Назаренко

5. ООО "Металлообработка", ООО "Металлотехника", Абросимовой В.В. и Тарасову Е.В. представить информацию об исполнении пункта 4 настоящего Решения в месячный срок с даты вступления настоящего Решения в силу.
6. Проинформировать лиц, указанных в пункте 3 настоящего Решения, что в соответствии с абзацем вторым пункта 171 Методики расчета и порядка наложения штрафов штрафы, предусмотренные пунктом 16 Протокола, уплачиваются правонарушителями в полном размере не позднее 60 календарных дней со дня вступления в силу соответствующего Решения. В случае неуплаты штрафа в указанный срок Комиссия принимает меры, направленные на принудительное исполнение соответствующего Решения, в соответствии с пунктом 18 Методики расчета и порядка наложения штрафов.
7. Настоящее Решение может быть обжаловано в установленном порядке в Суд Союза.
8. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии В. Назаренко