Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтың болмағаны туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 22 қарашадағы № 183 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 10-тармағының 3 және 4-тармақшаларына, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 Шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің 44 және 45-тармақтарына сәйкес, трансшекаралық нарықтардағы жарылғыш заттар мен бастамашылық/қоздыру құралдарын өткізудің трансшекаралық нарықтарындағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы іс бойынша (бұдан әрі – іс) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы мәселені қарады.
Іс материалдарын қарау нәтижелері бойынша бәсекелестік саласындағы Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін халықаралық шарттар мен нормативтік құқықтық актілердің ережелеріне сүйене отырып, істің нақты мән-жайларын және осы Шешімнің сипаттамалық және дәлелді бөліктерінде ұсынылған істі қарау жөніндегі комиссияның қорытындыларын қосымшаға сәйкес зерделеп, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  "Искра" Новосібір механикалық зауыты" Акционерлік қоғамы (Ресей Федерациясы, Новосібір облысы, Новосибирск қ., Чекалин көшесі, 8 үй, НМТН 1115476008890, тіркелген күні 2011 жылғы 1 ақпан, ЖСН 5410039642) және "Интеррин" ғылыми-өндірістік кәсіпорны" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі құрамындағы тұлғалар тобы (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Қарасай батыр көшесі, 146 үй, РН 11325-1910-ЖШС, СТН 600400073699, тіркелген күні 1997 жылғы 27 мамыр, БСН 970540002768) және "Искра-Сервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Қарасай батыр көшесі, 146 үй, СТН 600700712406, тіркелген күні 2014 жылғы 12 қараша, БСН 141140009631), "Промсинтез" акционерлік қоғамы (Ресей Федерациясы, Самара облысы, Чапаев қаласы, Куйбышев көшесі, 1 үй, НМТН 1026303178428, тіркелген күні 2002 жылғы 26 қараша, ЖСН 212403660816), "Я. М. Свердлов атындағы зауыт" федералдық қазыналық кәсіпорны (Ресей Федерациясы, Нижегород облысы, Дзержинск қаласы, Свердлов даңғылы, 4-үй, НМТН 1025201752982, тіркелген күні 2002 жылғы 6 қараша, ЖСН 770408202159) және "Русперфоратор" акционерлік қоғамының құрамындағы тұлғалар тобы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Подольск тас жолы, 8-үй, корп. 5, сек. 3, НМТН 1037739371020, тіркелген күні 2003 жылғы 3 ақпан, ЖСН 631625002979) және "Промвзрыв" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Бостандық ауданы, Абай даңғылы, 10а үй, РН 328-1910-01-ЖШС, ЖСН 600900166470, тіркелген күні 24 қараша 2004 жыл, БСН 041140008078) әрекеттерінде 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 76-бабы 5-тармағын бұзушылықтың жоқтығы танылсын және істі қарау тоқтатылсын.

Об отсутствии нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 ноября 2022 года № 183.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с подпунктами 3 и 4 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99, рассмотрела вопрос о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках по делу о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках реализации взрывчатых веществ и средств инициирования (далее – дело).
По результатам рассмотрения материалов дела, основываясь на положениях международных договоров и нормативных правовых актов, входящих в право Евразийского экономического союза (далее – Союз) в сфере конкуренции, изучив фактические обстоятельства дела и выводы комиссии по рассмотрению дела, представленные в описательной и мотивировочной частях настоящего Решения согласно приложению, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Признать отсутствие в действиях акционерного общества "Новосибирский механический завод "Искра" (Российская Федерация, Новосибирская обл., г. Новосибирск, ул. Чекалина, д. 8, ОГРН 1115476008890, дата регистрации 1 февраля 2011 г., ИНН 5410039642) и группы лиц в составе товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-производственное предприятие "Интеррин" (Республика Казахстан, г. Алматы, ул. Карасай Батыра, д. 146, РН 11325-1910-ТОО, РНН 600400073699, дата регистрации 27 мая 1997 г., БИН 970540002768) и товарищества с ограниченной ответственностью "Искра-Сервис" (Республика Казахстан, г. Алматы, ул. Карасай Батыра, д. 146, РНН 600700712406, дата регистрации 12 ноября 2014 г., БИН 141140009631), акционерного общества "Промсинтез" (Российская Федерация, Самарская обл., г. Чапаевск, ул. Куйбышева, д. 1, ОГРН 1026303178428, дата регистрации 26 ноября 2002 г., ИНН 212403660816), федерального казенного предприятия "Завод имени Я.М. Свердлова" (Российская Федерация, Нижегородская обл., г. Дзержинск, пр. Свердлова, д. 4, ОГРН 1025201752982, дата регистрации 6 ноября 2002 г., ИНН 770408202159) и группы лиц в составе акционерного общества "Русперфоратор" (Российская Федерация, г. Москва, Подольское шоссе, д. 8, корп. 5, сек. 3, ОГРН 1037739371020, дата регистрации 3 февраля 2003 г., ИНН 631625002979) и товарищества с ограниченной ответственностью "Промвзрыв" (Республика Казахстан, г. Алматы, Бостандыкский р-н, пр. Абая, д. 10А, РН 328-1910-01-ТОО, РНН 600900166470, дата регистрации 24 ноября 2004 г., БИН 041140008078) нарушения пункта 5 статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и прекратить рассмотрение дела.

2. Осы Шешімге белгіленген тәртіппен Одақ сотына шағым жасалуы мүмкін.
3.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 183 Шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 22 қарашадағы № 183 Шешімінің СИПАТТАМАЛЫҚ ЖӘНЕ УӘЖДЕМЕЛІК БӨЛІКТКТЕРІ
Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 76-бабының ережелерін бұзатын трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың ықтимал белгілерінің болуы туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің материалдары (2018 жылғы 22 қазандағы № 35-10/235-и хат) келіп түсті, оны қарау нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 Шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің (бұдан әрі – Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі) 3-тармағының 1-тармақшасына, Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттамаға (Шартқа № 19 қосымша) (бұдан әрі – Хаттама) және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 14 мамырдағы № 112 шешімінің 1-тармағына сәйкес, Комиссия Шарттың 76-бабы 5-тармағын бұзудың ықтимал белгілерінің болуына байланысты трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) жүргізу туралы 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 54/ұйғ ұйғарым шығарды және мынадай адамдарға (бұдан әрі – жауапкерлер) қатысты тиісті тергеп-тексеру жүргізді:
"Искра" Новосібір механикалық зауыты" Акционерлік қоғамы (Ресей Федерациясы, Новосібір облысы, Новосібір қаласы, Чекалин көшесі, 8 үй, НМТН 1115476008890, тіркелген күні 2011 жылғы 1 ақпан, ЖСН 5410039642) (бұдан әрі – "Искра "НМЗ" АҚ);
"Промсинтез" акционерлік қоғамы (Ресей Федерациясы, Самара облысы, Чапаев қаласы, Куйбышев көшесі, 1-үй, НМТН 1026303178428, тіркелген күні 2002 жылғы 26 қараша, ЖСН 212403660816) (бұдан әрі – "Промсинтез" АҚ);
"Я. М. Свердлов атындағы зауыт" федералды қазыналық кәсіпорны (Ресей Федерациясы, Нижегород облысы, Дзержинск қаласы, Свердлов даңғылы, 4-үй, НМТН 1025201752982, тіркелген күні 2002 жылғы 6 қараша, ЖСН 770408202159) (бұдан әрі – "Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК);
"Интеррин" ғылыми-өндірістік кәсіпорны" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі құрамындағы тұлғалар тобы (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Қарасай батыр көшесі, 146 үй, РН 11325-1910-ЖШС, ЖСН 600400073699, тіркелген күні 1997 жылғы 27 мамыр, БСН 970540002768) (бұдан әрі – "Интеррин" ҒӨК" ЖШС) және "Искра-Сервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Қарасай батыр көшесі, 146 үй, ЖСН 600700712406, тіркелген күні 2014 жылғы 12 қараша, БСН 141140009631) (бұдан әрі – "Искра-Сервис" ЖШС);

2. Настоящее Решение может быть обжаловано в установленном порядке в Суд Союза.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 ноября 2022 г. № 183
ОПИСАТЕЛЬНАЯ И МОТИВИРОВОЧНАЯ ЧАСТИ
Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 ноября 2022 г. № 183
В Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) поступили материалы Министерства национальной экономики Республики Казахстан (письмо от 22 октября 2018 г. № 35-10/235-И) о наличии возможных признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, нарушающих положения статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор), по результатам рассмотрения которых в соответствии с подпунктом 1 пункта 3 Порядка проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98 (далее – Порядок проведения расследования), Протоколом об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору) (далее – Протокол) и пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2013 г. № 112 Комиссия вынесла определение о проведении расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках от 19 декабря 2018 г. № 54/опр (далее – расследование) в связи с наличием возможных признаков нарушения пункта 5 статьи 76 Договора и провела соответствующее расследование в отношении следующих лиц (далее – ответчики):
акционерное общество "Новосибирский механический завод "Искра" (Российская Федерация, Новосибирская обл., г. Новосибирск, ул. Чекалина, д. 8, ОГРН 1115476008890, дата регистрации 1 февраля 2011 г., ИНН 5410039642) (далее – АО "НМЗ "Искра");
акционерное общество "Промсинтез" (Российская Федерация, Самарская обл., г. Чапаевск, ул. Куйбышева, д. 1, ОГРН 1026303178428, дата регистрации 26 ноября 2002 г., ИНН 212403660816) (далее – АО "Промсинтез");
федеральное казенное предприятие "Завод имени Я.М. Свердлова" (Российская Федерация, Нижегородская обл., г. Дзержинск, пр. Свердлова, д. 4, ОГРН 1025201752982, дата регистрации 6 ноября 2002 г., ИНН 770408202159) (далее – ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова");
группа лиц в составе товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-производственное предприятие "Интеррин" (Республика Казахстан, г. Алматы, ул. Карасай Батыра, д. 146, РН 11325-1910-ТОО, РНН 600400073699, дата регистрации 27 мая 1997 г., БИН 970540002768) (далее – ТОО "НПП "Интеррин") и товарищества с ограниченной ответственностью "Искра-Сервис" (Республика Казахстан, г. Алматы, ул. Карасай Батыра, д. 146, РНН 600700712406, дата регистрации 12 ноября 2014 г., БИН 141140009631) (далее – ТОО "Искра-Сервис");

"Русперфоратор" акционерлік қоғамының құрамындағы тұлғалар тобы (Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы, Подольск тас жолы, 8-үй, корп. 5, сек. 3, НМТН 1037739371020, тіркелген күні 2003 жылғы 3 ақпан, ЖСН 631625002979) (бұдан әрі – "Русперфоратор" АҚ) және "Промвзрыв" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Бостандық ауданы, Абай даңғылы, 10а үй, ТН 328-1910-01-ЖШС, ЖСН 600900166470, тіркелген күні 24 2004 жылғы қараша, БСН 041140008078) (бұдан әрі – "Промвзрыв" ЖШС).
Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу белгілерінің болуы немесе болмауы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік беретін мәліметтердің жеткіліксіздігіне байланысты Комиссия тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 6-тармағына сәйкес 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 19/ұйғ тергеп-тексеру жүргізу мерзімін ұзарту туралы ұйғарыммен тергеп-тексеру жүргізу мерзімін 60 жұмыс күніне ұзартты.
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 Шешімімен бекітілген хаттаманың 10-тармағының 2 және 3-тармақшаларына, 11-тармақтың 1-тармақшасына, тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 13 және 16-тармақтарына, трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің 2-тармағына (бұдан әрі – Істерді қарау тәртібі) сәйкес тергеу барысында трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу белгілерін анықтауға байланысты трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы іс қозғалды (бұдан әрі – іс) және оны қарау жөніндегі комиссия құрылды, ол туралы 2019 жылғы 23 шілдедегі № 39/ұйғ тиісті ұйғарым шығарылды.
Істерді қарау тәртібінің 16-тармағына сәйкес істі қарау жөніндегі комиссияның шешім қабылдауы үшін қосымша ақпарат алу қажеттілігіне байланысты істі қарау мерзімі 60 жұмыс күніне ұзартылды, ол туралы 2019 жылғы 14 қазандағы № 52/ұйғ тиісті ұйғарым шығарылды. Сондай-ақ, сараптама тағайындауға және жүргізуге байланысты көрсетілген ұйғарыммен істі қарау уақытша тоқтатылды.
2021 жылғы 18 қарашада сараптама ұйымдарынан жауаптар келіп түсуіне байланысты істі қарау қайта басталды.
Істерді қарау тәртібінің 23-тармағына сәйкес 2022 жылғы 17 ақпанда істі қарау жөніндегі комиссияның төрағасы, комиссияның монополияға қарсы реттеу департаментінің (бұдан әрі – Департамент) директоры А. Г. Сушкевич істі қараудың аяқталғаны туралы мыналардың:
істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары, Департамент директорының орынбасары А.А. Қалиевның;
істі қарау жөніндегі комиссия мүшесі, Департаменттің жалпы бәсекелестік ережелерін бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) және істерді қарау бөлімінің кеңесшісі Е.П.Кривцунның;
құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) өткізу (бейне-конференц-байланыс арқылы) кіретін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) уәкілетті органдарының өкілдерінің:
Қырғыз Республикасы Экономика және Коммерция министрлігі жанындағы монополияға қарсы реттеу қызметінің ЕЭК-пен өзара іс-қимыл, халықаралық ынтымақтастық және қоғаммен байланыс мәселелері жөніндегі бөлімінің бас маманы Г.К.Турдубаеваның;
Федералдық монополияға қарсы қызметтің картельдермен күрес басқармасы Тауар нарықтарындағы тергеу бөлімі бастығының орынбасары Д.А. Сметанинаның;
Федералды монополияға қарсы қызмет Халықаралық экономикалық ынтымақтастық басқармасы ТМД елдерімен экономикалық интеграция бөлімі бастығының орынбасары Ю.В.Тихонованың;
жауапкерлердің өкілдері:
"Искра "НМЗ" АҚ сенімхат бойынша өкілі А.А.Вандакурованың;
"Искра-Сервис" ЖШС және "Интеррин" ҒӨК" ЖШС сенімхат бойынша өкілі К.У. Ильясованың;
"Искра-Сервис" ЖШС Бас директоры Д.А.Костюченконың;
"Русперфоратор" АҚ сенімхат бойынша өкілі И.В. Котлованың;
"Промсинтез" АҚ сенімхат бойынша өкілі Т.В. Лещенконың;
"Промсинтез" АҚ сенімхат бойынша өкілі А.В. Малахованың;
"Русперфоратор" АҚ сенімхат бойынша өкілі Н.И. Малинникованың;
"Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК сенімхат бойынша өкілі С.С.Мишунинаның;
"Промсинтез" АҚ сенімхат бойынша өкілі Л.С. Хаванскаяның;
"Русперфоратор" АҚ сенімхат бойынша өкілі О.Ю.Холодиковтың;

группа лиц в составе акционерного общества "Русперфоратор" (Российская Федерация, г. Москва, Подольское шоссе, д. 8, корп. 5, сек. 3, ОГРН 1037739371020, дата регистрации 3 февраля 2003 г., ИНН 631625002979) (далее – АО "Русперфоратор") и товарищества с ограниченной ответственностью "Промвзрыв" (Республика Казахстан, г. Алматы, Бостандыкский р-н, пр. Абая, д. 10А, РН 328-1910-01-ТОО, РНН 600900166470, дата регистрации 24 ноября 2004 г., БИН 041140008078) (далее – ТОО "Промвзрыв").
В связи с недостаточностью сведений, позволяющих сделать вывод о наличии или отсутствии признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, Комиссия в соответствии с пунктом 6 Порядка проведения расследования определением о продлении срока проведения расследования от 23 апреля 2019 г. № 19/опр продлила срок проведения расследования на 60 рабочих дней.
В соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 10 Протокола, подпунктом 1 пункта 11, пунктами 13 и 16 Порядка проведения расследования, пунктом 2 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), в связи с выявлением в ходе расследования признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках возбуждено дело о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках (далее – дело) и создана комиссия по его рассмотрению, о чем вынесено соответствующее определение от 23 июля 2019 г. № 39/опр.
В соответствии с пунктом 16 Порядка рассмотрения дел в связи с необходимостью получения дополнительной информации для принятия решения комиссией по рассмотрению дела продлен срок рассмотрения дела на 60 рабочих дней, о чем вынесено соответствующее определение от 14 октября 2019 г. № 52/опр. Также указанным определением в связи с назначением и проведением экспертизы рассмотрение дела приостановлено.
18 ноября 2021 г. рассмотрение дела возобновлено в связи с поступлением ответов от экспертных организаций.
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел 17 февраля 2022 г. председателем комиссии по рассмотрению дела, директором Департамента антимонопольного регулирования Комиссии (далее – Департамент) Сушкевичем А.Г. объявлено об окончании рассмотрения дела в присутствии:
заместителя председателя комиссии по рассмотрению дела Калиева А.А., заместителя директора Департамента;
члена комиссии по рассмотрению дела Кривцуна Е.П., советника отдела рассмотрения заявлений (материалов) и дел о нарушении общих правил конкуренции Департамента;
представителей уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики (посредством видео-конференц-связи):
Турдубаевой Г.К., главного специалиста отдела по вопросам взаимодействия с ЕЭК, международного сотрудничества и связям с общественностью Службы антимонопольного регулирования при Министерстве экономики и коммерции Кыргызской Республики;
Сметанина Д.А., заместителя начальника отдела расследований на товарных рынках Управления по борьбе с картелями Федеральной антимонопольной службы;
Тихоновой Ю.В., заместителя начальника отдела экономической интеграции со странами СНГ Управления международного экономического сотрудничества Федеральной антимонопольной службы;
представителей ответчиков:
Вандакурова А.А., представителя по доверенности АО "НМЗ "Искра";
Ильясова К.У., представителя по доверенности ТОО "Искра-Сервис" и ТОО "НПП "Интеррин";
Костюченко Д.А., генерального директора ТОО "Искра-Сервис";
Котловой И.В., представителя по доверенности АО "Русперфоратор";
Лещенко Т.В., представителя по доверенности АО "Промсинтез";
Малахова А.В., представителя по доверенности АО "Промсинтез";
Малинниковой Н.И., представителя по доверенности АО "Русперфоратор";
Мишуниной С.С., представителя по доверенности ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова";
Хаванской Л.С., представителя по доверенности АО "Промсинтез";
Холодиковой О.Ю., представителя по доверенности АО "Русперфоратор";

істі қарау жөніндегі комиссияның 2019 жылғы 1 қазандағы № 50/ДРК ұйғарымымен сарапшы ретінде тартылған және істің мән-жайлары туралы мәліметтері бар тұлға ретінде қатысатын "Тау-кен саласындағы өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі ВостНИИ ғылыми орталығы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "ВостНИИ ҒО" АҚ) өкілі Д.Н. Батракованың қатысуымен жариялады.
Хаттамаға, Тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне және Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 7 Шешімімен бекітілген Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес, Комиссия трансшекаралық нарықтардағы жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сатудағы бәсекелестіктің жай күйіне бағалау жүргізді.
Хаттаманың 11-тармағына және Әдістеменің 61 – 63-тармақтарына сәйкес бәсекелестіктің жай-күйін бағалаудың әрбір кезеңінде жасалған негізгі қорытындылар, құпия ақпаратты қорғауға қойылатын талаптар бұзылмайтын бөлігінде баяндалған.
Әдістеменің II бөлімінің ережелерін басшылыққа ала отырып, нарықты зерттеудің уақыт аралығы 2018 жылғы 1 қаңтардан 2019 жылғы 30 маусымға дейін айқындалды.
Әдістеменің 4-тармағына сәйкес Шарттың 76-бабының 5-тармағында белгіленген тыйымдарды тексеру кезінде, бәсекелестіктің жай-күйін бағалау Әдістеменің 3-тармағының "д" - "және" тармақшаларында көзделген кезеңдерді қоспай жүзеге асырылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 57 Шешімімен қабылданған "Жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 028/2012) 2-бабына сәйкес, жарылғыш зат болып белгілі бір жағдайларда сыртқы әсерлердің әсерінен жылу мен газ тәрізді өнімдердің көп мөлшерін шығара отырып, тез өздігінен таралатын химиялық түрленуге (жарылысқа) қабілетті конденсацияланған химиялық зат немесе осындай заттардың қоспасы табылады.
Жарылғыш зат негізіндегі бұйым - өздігінен немесе басқа жарылғыш заттармен бірге дайындалған түрде пайдалануға арналған қабықшаға салынған немесе онсыз жасалған соңғы мөлшердегі жарылғыш заттың жинақы салмағы. Бастамашылық құралдары – құрамында жарылғыш зат бар және детонацияны қоздыру немесе беру және қоздыру үшін арналған бұйымдар. Бастамашылық жарылғыш зат – басқа жарылғыш заттардың жарылуын немесе тұтануын қоздыруға арналған қарапайым бастапқы импульстардан (соққы, үйкеліс, қыздыру, ұшқын разряды) оңай жарылатын жоғары сезімтал жарылғыш зат.
КО ТР 028/2012 3-бабына сәйкес жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдар 028/2012 КО ТР және оларға қолданылатын Одақтың (Кеден одағының) өзге де техникалық регламенттеріне сәйкестігін растаудың қажетті рәсімдерінен өткен жағдайда одақтың кедендік аумағында айналысқа шығарылады. Жарылыс энергиясын өнеркәсіптік мақсаттарда пайдалану үшін әзірленетін (жобаланатын) және дайындалатын жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдардың мүше мемлекеттің өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органдарының бірі берген тұрақты қолдануға рұқсаты болуға тиіс.

представителя акционерного общества "Научный центр ВостНИИ по промышленной и экологической безопасности в горной отрасли" (далее – АО "НЦ ВостНИИ"), привлеченного в качестве эксперта определением комиссии по рассмотрению дела от 1 октября 2019 г. № 50/опр и участвующего в качестве лица, располагающего сведениями об обстоятельствах дела, Батракова Д.Н.
В соответствии с Протоколом, Порядком проведения расследования и Методикой оценки состояния конкуренции, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7 (далее – Методика), Комиссией проведена оценка состояния конкуренции на трансграничных рынках реализации взрывчатых веществ и средств инициирования.
В соответствии с пунктом 11 Протокола и пунктами 61 – 63 Методики основные выводы, сделанные на каждом этапе оценки состояния конкуренции, изложены в той части, в которой не нарушаются требования, предъявляемые к защите конфиденциальной информации.
Руководствуясь положениями раздела II Методики, временной интервал исследования рынка определен с 1 января 2018 г. по 30 июня 2019 г.
Согласно пункту 4 Методики при расследовании запретов, установленных пунктом 5 статьи 76 Договора, оценка состояния конкуренции осуществляется с исключением этапов, предусмотренных подпунктами "д" – "и" пункта 3 Методики.
Согласно статье 2 технического регламента Таможенного Союза "О безопасности взрывчатых веществ и изделий на их основе", принятого Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 57 (ТР ТС 028/2012), взрывчатое вещество представляет собой конденсированное химическое вещество или смесь таких веществ, способные при определенных условиях под влиянием внешних воздействий к быстрому самораспространяющемуся химическому превращению (взрыву) с выделением большого количества тепла и газообразных продуктов. Изделие на основе взрывчатого вещества – компактная масса взрывчатого вещества конечных размеров, заключенная в оболочку или без нее, предназначенная для использования в изготовленном виде самостоятельно или в сочетании с другими взрывчатыми веществами. Средства инициирования – изделия, содержащие взрывчатое вещество и предназначенные для возбуждения или передачи и возбуждения детонации. Инициирующее взрывчатое вещество – высокочувствительное взрывчатое вещество, легко детонирующее от простейших начальных импульсов (удара, трения, нагрева, искрового разряда), предназначенное для возбуждения детонации или воспламенения других взрывчатых веществ.
Согласно статье 3 ТР ТС 028/2012 взрывчатые вещества и изделия на их основе выпускаются в обращение на таможенной территории Союза при условии, что они прошли необходимые процедуры подтверждения соответствия ТР ТС 028/2012 и иным техническим регламентам Союза (Таможенного союза), которые на них распространяются. Взрывчатые вещества и изделия на их основе, разрабатываемые (проектируемые) и изготавливаемые для использования энергии взрыва в промышленных целях, должны иметь разрешение на постоянное применение, выданное одним из уполномоченных органов государства-члена в области промышленной безопасности.

Жоғары Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 110 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде қызметтердің бірыңғай нарығы жұмыс істейтін қызметтер секторларының (кіші секторларының) тізбесіне сәйкес, Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында жарылғыш материалдардың, жарылыс ісіне арналған жабдықтар мен аспаптардың көтерме саудасы Одақ шеңберінде қызметтердің бірыңғай нарығы жұмыс істейтін қызметтер секторларынан ерекшеліктерге жатқызылды.
Осыған байланысты жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың айналысы (өндіру, өткізу, жеткізу, сақтау және т.б.) кезінде мүше мемлекеттердің аумақтарында ұлттық реттеу режимі қолданылады, яғни ол тиісті мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Армения Республикасының 2001 жылғы 27 маусымдағы № ЗР-193 "Лицензиялау туралы" Заңында жарылғыш заттардың айналымы лицензия негізінде жүзеге асырылатыны белгіленген.
"Жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау туралы" Беларусь Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 450 Жарлығымен бекітілген, жүзеге асыруға арнайы рұқсаттар (лицензиялар) талап етілетін қызмет түрлерінің және оларды беруге уәкілетті мемлекеттік органдар мен мемлекеттік ұйымдардың тізбесінің 6-тармағына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызмет, оның ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызмет жарылғыш заттармен жүзеге асыруға арнайы рұқсат (лицензия) талап етілетін қызмет түріне жатады.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы № 202-5 Заңының 28-бабының 13-тармағына сәйкес лицензиялау саласына қару-жарақтың, әскери техниканың және қарудың жекелеген түрлерінің, жарылғыш заттар мен оларды қолданатын бұйымдардың айналымы жатады.
"Қырғыз Республикасындағы лицензиялық-рұқсат беру жүйесі туралы" Қырғыз Республикасының 2013 жылғы 19 қазандағы № 195 Заңының 15-бабының 33 және 34-тармақтарында лицензиялауға жататын қызмет түрлеріне, оның ішінде өнеркәсіптік мақсаттағы жарылғыш материалдарды өндіру, қолдану, жою және жарылғыш заттар мен бұйымдарды (оның ішінде пиротехникалық) өткізу жатқызылғаны анықталды).
"Жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау туралы" Ресей Федерациясының 2011 жылғы 4 мамырдағы № 99-ФЗ Федералдық заңының 12-бабы 1-бөлігінің 50-тармағында өнеркәсіптік мақсаттағы жарылғыш материалдардың айналымына байланысты қызмет лицензиялар талап етілетін қызмет түрлерінің тізіміне енгізілгені анықталды.
Осылайша, мүше мемлекеттердегі жарылғыш заттардың айналымы лицензияланатын қызмет түрлеріне жатады, лицензия беру тәртібі және аталған заттар айналымының ерекшеліктері тиісті мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Согласно перечню секторов (подсекторов) услуг, в которых функционирует единый рынок услуг в рамках Евразийского экономического союза, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 110, оптовая торговля взрывчатыми материалами, оборудованием и приборами для взрывного дела в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации отнесена к исключениям из секторов услуг, в которых действует единый рынок услуг в рамках Союза.
В связи с этим при обороте (производстве, реализации, доставке, хранении и т. д.) взрывчатых веществ и средств инициирования на территориях государств-членов действует режим национального регулирования, то есть осуществляется в соответствии с законодательством соответствующего государства-члена.
Законом Республики Армения от 27 июня 2001 г. № ЗР-193 "О лицензировании" установлено, что оборот взрывчатых веществ осуществляется на основании лицензии.
Согласно пункту 6 перечня видов деятельности, на осуществление которых требуются специальные разрешения (лицензии), и уполномоченных на их выдачу государственных органов и государственных организаций, утвержденного Указом Президента Республики Беларусь от 1 сентября 2010 г. № 450 "О лицензировании отдельных видов деятельности", деятельность в области промышленной безопасности, включая деятельность, связанную с промышленными взрывчатыми веществами, относится к виду деятельности, на осуществление которой требуется специальное разрешение (лицензия).
В соответствии с пунктом 13 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 г. № 202-5 "О разрешениях и уведомлениях" к сфере лицензирования относится оборот вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением.
Пунктами 33 и 34 статьи 15 Закона Кыргызской Республики от 19 октября 2013 г. № 195 "О лицензионно-разрешительной системе в Кыргызской Республике" установлено, что к видам деятельности, подлежащим лицензированию, в том числе отнесены производство, применение, уничтожение взрывчатых материалов промышленного назначения и реализация взрывчатых веществ и изделий (в том числе пиротехнических).
Пунктом 50 части 1 статьи 12 Федерального закона Российской Федерации от 4 мая 2011 г. № 99-ФЗ "О лицензировании отдельных видов деятельности" установлено, что деятельность, связанная с обращением взрывчатых материалов промышленного назначения, включена в перечень видов деятельности, на которые требуются лицензии.
Таким образом, оборот взрывчатых веществ в государствах-членах относится к лицензируемым видам деятельности, порядок выдачи лицензии и особенности оборота указанных веществ осуществляются в соответствии с законодательством соответствующего государства-члена.

КО ТР 028/2012 5-бабы 1-тармағының 1.1-тармақшасына сәйкес жарылыс жұмыстарында пайдалану мақсаттары үшін қолдану шарттарына байланысты жарылыс энергиясын өнеркәсіптік мақсаттарда пайдалану үшін әзірленетін (жобаланатын) және дайындалатын жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдар жеті сыныпқа және арнайы сыныпқа бөлінеді, ол нақты сыныпқа байланысты қолдану шарттары, төрт топқа бөлінеді. КО ТР 028/2012 № 1 қосымшасына сәйкес жарылғыш заттар мен инициация құралдарының құрамына, модификацияларына, техникалық және технологиялық жағдайларына, нысаналы мақсатына және т. б. байланысты әртүрлі сыныптар мен топтар болады.
Жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдар (бастамашылық құралдарын қоса алғанда) мынадай сыныптарға бөлінеді:
тек жер бетінде жарылуға арналған сақтандырылмайтын жарылғыш заттар (I класс);
жер бетінде және жерасты қазбаларының кенжарларында жарылуға арналған сақтандырылмайтын жарылғыш заттар, оларда жанғыш газдар немесе жарылғыш көмір (тақтатас) шаңы бөлінбейді, не жарылыс жұмыстары кезінде жарылыс қаупі бар ортаның тұтануын болдырмайтын кенжар маңындағы кеңістікті инерттеу қолданылады (II класс);
жанғыш газдар бөлінетін, бірақ жарылғыш көмір (тақтатас) шаңы жоқ, жерасты қазбаларының кенжарларында тек жыныс бойынша жарылуға арналған сақтандырғыш жарылғыш заттар (III класс);
жарылуға арналған сақтандырғыш жарылғыш заттар: жанғыш газдар бөлінбеген кезде көмір (тақтатас) шаңының жарылуы бойынша қауіпті жерасты қазбаларының кенжарларында көмір және (немесе) тау жыныстары немесе жанғыш тақтатастар бойынша; көмір қабаты бойынша жүргізілетін, жанғыш газдар бөлінуі жоғары қазбалардан басқа, жанғыш газдар бөлінуі бар жерасты қазбаларының кенжарларында көмір және (немесе) жыныс бойынша; көмір шахталарының жерасты қазбаларының кенжарларында сілкіністі жарылыс үшін (IV класс);
шұңқырлы зарядтың бүйір бетінің тау жыныстары массивінің саңылаулармен қиылысатын жарықтарында немесе қазбада орналасқан газ-ауа қоспасымен жанасуы алынып тасталған кезде, көмір қабаты бойынша жүргізілетін жанғыш газдардың бөлінуі жоғары қазбаларда көмір және (немесе) жыныс бойынша жарылуға арналған сақтандырғыш жарылғыш заттар (класс V);
жарылуға арналған сақтандырғыш жарылғыш заттар: көмір және (немесе) жыныс бойынша жанғыш газдардың бөлінуі жоғары қазбаларда, шпур зарядының бүйір бетінің тау-кен массивінің саңылауларын кесіп өтетін немесе қазбадағы газ-ауа қоспасымен жанасуы мүмкін болған жағдайда жүргізіледі; жанғыш газ бөлінетін өрлемелі қазбалардың көмір және аралас кенжарларында (10° - тан астам) қазбалардың ұзындығы 20 м-ден астам және оларды шахтаның жалпы депрессиясы есебінен желдетуді қамтамасыз ететін алдын ала бұрғыланған ұңғымаларсыз жүргізу кезінде (VI класс);
жанғыш газдың және көмір шаңының жарылыс қаупі бар концентрациясы пайда болуы мүмкін жерасты қазбаларының кенжарларында арнайы жарылыс жұмыстарын (ұнтақты ингибиторларды су бүрку және бүрку, шатырды отырғызу кезінде ағаш тіректерді жарылғыш түрде үзу, көмір ағызу қазбаларында тау массасының қатып қалуын жою, габаритті ұсақтау) жүргізуге арналған V – VI сыныпты сақтандырғыш жарылғыш заттар мен сақтандырғыш жарылғыш заттардан жасалған бұйымдар (VII класс).
Арнайы класс (жанғыш газдың және көмір (тақтатас) шаңының жарылыс қаупі бар концентрациясы пайда болуы мүмкін жерасты қазбаларының кенжарларынан басқа, арнайы жарылыс жұмыстарына арналған сақтандырмайтын және сақтандырғыш жарылғыш заттар және олардың негізіндегі бұйымдар) мынадай топтарға бөлінеді:
жер бетіндегі жарылыс жұмыстары: металдарды импульсті өңдеу; ұңғымалық және шоғырланған зарядтарды бастамалау; кертпелерді аршу үшін контурлық жарылыс; мұздатылған топырақты бұзу; тау массасының габаритті емес бөліктерін ұсақтау; ұңғымалардағы сейсмикалық барлау жұмыстары; орман өрттерін оқшаулау кезінде тосқауыл жолақтарын құру, басқа да арнайы жұмыстар (1-топ);
газ және (немесе) көмір (тақтатас) шаңы бойынша қауіпті емес жерасты қазбаларының кенжарларындағы жарылыс жұмыстары; сульфидті кендерді жару; тау массасының габаритті емес бөліктерін ұсақтау; контурлық жарылыс, басқа да арнайы жұмыстар (2-топ);
барлау, мұнай, газ ұңғымаларындағы ату-жару жұмыстары (3-топ);
күкірт, мұнай және басқа шахталарда күкірт шаңының, сутегінің және ауыр көмірсутек буының жарылуы бойынша қауіпті жарылыс жұмыстары (4-топ).
Ұсынылған сыныптар мен топтар жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың техникалық, физика-химиялық және өзге де сипаттамаларға, оның ішінде түпкілікті тұтынушының пайдалану мақсатына қарай сараланатынын растайды. Сондай-ақ түпкі тұтынушыға қажетті жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың нақты түрі мен саны, оның ішінде тиісті жарылғыш затты немесе бастамашылық құралын кейіннен тұтыну болжанатын жұмыстардың (тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің) тиісті түріне қойылатын нормативтік және нормативтік-техникалық талаптармен айқындалады.
Бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына жеткізілетін жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдар тиісті тауардың құрамына, мақсатына және техникалық сипаттамаларына байланысты ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті кодындағы "жарылғыш заттар; пиротехникалық бұйымдар; сіріңкелер; пирофорты қорытпалар; кейбір жанғыш заттар" ЕАЭО СЭҚ ТН 36-тобына жатады.
Өз кезегінде, бұл аталған топтан жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарының жекелеген түрлерін белгіленген сапалық, техникалық және өзге де сипаттамалары бар жекелеген бұйымдар ретінде бөліп көрсететін, ЕАЭО СЭҚ ТН коды көзделмеген. Осыған байланысты сыртқы және өзара сауда туралы деректер тауардың түріне, сапасына, санына және өзге де сипаттамаларына байланысты ЕАЭО СЭҚ ТН кодын егжей-тегжейлі көрсетпей агрегатталған түрде ұсынылған.
Тергеп-тексеру және істі қарау кезінде ұсынылған ақпаратқа сәйкес, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сатып алушылар функционалдық мақсатына, оның ішінде тауардың тұтыну қасиеттеріне қарай сатып алады. Тұтынушылардың тауарды сатып алуы, әдетте, жұмыстарды жүргізу, қызметтерді көрсету кезінде өндірістік тұтыну мақсаттарымен немесе кейіннен қайта сату мақсаттарымен анықталады. Жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың сапалық және техникалық сипаттамалары бір тауарды тіпті бір тауар тобында екіншісіне ауыстырудың мүмкін илистігін немесе елеулі қиындықтарын алдын ала анықтайды.
Іс материалдарында ұсынылған шарттардың нысанасын талдау жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сатып алу кезінде Сатып алушыны таңдау тауардың техникалық, сапалық және нысаналы сипаттамаларына негізделетінін көрсетеді.
Мүше мемлекеттердің экономикалық қызмет түрлерінің сыныптауыштары жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сату жөніндегі қызметті өнеркәсіптік және техникалық химиялық заттардың саудасына жатқызады.

Согласно подпункту 1.1 пункта 1 статьи 5 ТР ТС 028/2012 предусмотрено, что для целей использования при взрывных работах в зависимости от условий применения взрывчатые вещества и изделия на их основе, разрабатываемые (проектируемые) и изготавливаемые для использования энергии взрыва в промышленных целях, подразделяются на семь классов и специальный класс, который, в зависимости от конкретных условий применения, подразделяется на четыре группы. В соответствии с приложением № 1 к ТР ТС 028/2012 взрывчатые вещества и средства инициирования имеют различные классы и группы в зависимости от состава, модификаций, технических и технологических условий, целевого назначения и т. п.
Взрывчатые вещества и изделия на их основе (включающие средства инициирования) подразделяются на следующие классы:
непредохранительные взрывчатые вещества для взрывания только на земной поверхности (класс I);
непредохранительные взрывчатые вещества для взрывания на земной поверхности и в забоях подземных выработок, в которых либо отсутствует выделение горючих газов или взрывчатой угольной (сланцевой) пыли, либо применяется инертизация призабойного пространства, исключающая воспламенение взрывоопасной среды при взрывных работах (класс II);
предохранительные взрывчатые вещества для взрывания только по породе в забоях подземных выработок, в которых имеется выделение горючих газов, но отсутствует взрывчатая угольная (сланцевая) пыль (класс III);
предохранительные взрывчатые вещества для взрывания: по углю и (или) породе или горючим сланцам в забоях подземных выработок, опасных по взрыву угольной (сланцевой) пыли при отсутствии выделения горючих газов; по углю и (или) породе в забоях подземных выработок, проводимых по угольному пласту, в которых имеется выделение горючих газов, кроме выработок с повышенным выделением горючих газов; для сотрясательного взрывания в забоях подземных выработок угольных шахт (класс IV);
предохранительные взрывчатые вещества для взрывания по углю и (или) породе в выработках с повышенным выделением горючих газов, проводимых по угольному пласту, когда исключен контакт боковой поверхности шпурового заряда с газовоздушной смесью, находящейся либо в пересекающих шпур трещинах массива горных пород, либо в выработке (класс V);
предохранительные взрывчатые вещества для взрывания: по углю и (или) породе в выработках с повышенным выделением горючих газов, проводимых в условиях, когда возможен контакт боковой поверхности шпурового заряда с газовоздушной смесью, находящейся либо в пересекающих шпур трещинах горного массива, либо выработке; в угольных и смешанных забоях восстающих (более 10°) выработок, в которых выделяется горючий газ, при длине выработок более 20 м и проведении их без предварительно пробуренных скважин, обеспечивающих проветривание за счет общешахтной депрессии (класс VI);
предохранительные взрывчатые вещества и изделия из предохранительных взрывчатых веществ V – VI классов для ведения специальных взрывных работ (водораспыление и распыление порошкообразных ингибиторов, взрывное перебивание деревянных стоек при посадке кровли, ликвидация зависания горной массы в углеперепускных выработках, дробление негабаритов) в забоях подземных выработок, в которых возможно образование взрывоопасной концентрации горючего газа и угольной пыли (класс VII).
Специальный класс (непредохранительные и предохранительные взрывчатые вещества и изделия на их основе, предназначенные для специальных взрывных работ, кроме забоев подземных выработок, в которых возможно образование взрывоопасной концентрации горючего газа и угольной (сланцевой) пыли) подразделяется на следующие группы:
взрывные работы на земной поверхности: импульсная обработка металлов; инициирование скважинных и сосредоточенных зарядов; контурное взрывание для заоткоски уступов; разрушение мерзлых грунтов; дробление негабаритных кусков горной массы; сейсморазведочные работы в скважинах; создание заградительных полос при локализации лесных пожаров, другие специальные работы (группа 1);
взрывные работы в забоях подземных выработок, не опасных по газу и (или) угольной (сланцевой) пыли; взрывание сульфидных руд; дробление негабаритных кусков горной массы; контурное взрывание, другие специальные работы (группа 2);
прострелочно-взрывные работы в разведочных, нефтяных, газовых скважинах (группа 3);
взрывные работы в серных, нефтяных и других шахтах, опасных по взрыву серной пыли, водорода и паров тяжелых углеводородов (группа 4).
Представленные классы и группы подтверждают, что взрывчатые вещества и средства инициирования ранжируются в зависимости от технических, физико-химических и иных характеристик, в том числе от целевого назначения использования конечным потребителем. Также конкретный вид и количество необходимых конечному потребителю взрывчатых веществ и средств инициирования определяются в том числе нормативными и нормативно-техническими требованиями к соответствующему виду работ (товаров, услуг), в рамках которых предполагается последующее потребление соответствующего взрывчатого вещества или средства инициирования.
Взрывчатые вещества и средства инициирования, поставляемые с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена, относятся к группе 36 ТН ВЭД ЕАЭС "взрывчатые вещества; пиротехнические изделия; спички; пирофорные сплавы; некоторые горючие вещества" в соответствующем коде ТН ВЭД ЕАЭС в зависимости от состава, цели и технических характеристик соответствующего товара.
В свою очередь, не предусмотрен код ТН ВЭД ЕАЭС, который выделял бы из указанной группы отдельные виды взрывчатых веществ и средств инициирования как отдельные изделия с установленными качественными, техническими и иными характеристиками. В связи с этим данные о внешней и взаимной торговле представлены агрегированно без детализации кода ТН ВЭД ЕАЭС в зависимости от вида, качества, количества и иных характеристик товара.
Согласно информации, представленной при проведении расследования и рассмотрения дела, взрывчатые вещества и средства инициирования приобретаются покупателями исходя из функционального назначения, в том числе потребительских свойств товара. Приобретение товара потребителями обусловливается, как правило, целями производственного потребления при проведении работ, оказании услуг или целями последующей перепродажи. Качественные и технические характеристики взрывчатых веществ и средств инициирования предопределяют невозможность или существенное затруднение замены одного товара другим даже в одной товарной группе.
Анализ предмета договоров, представленных в материалах дела, показывает, что при приобретении взрывчатых веществ и средств инициирования выбор покупателя основывается на технических, качественных и целевых характеристиках товара.
Классификаторы видов экономической деятельности государств-членов относят деятельность по реализации взрывчатых веществ и средств инициирования к торговле промышленными и техническими химическими веществами.

КО ТР 028/2012 сәйкес жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдар сертификаттауға, оның ішінде КО ТР 028/2012 талаптарына сәйкестігін растауға жатады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдар қос мақсаттағы тауарларға жатқызылған, осыған байланысты экспорттық бақылауға жататын тауарлардың тиісті номенклатурасына енгізілген.
Өнеркәсіптік жарылғыш заттар тау-кен ісінде тау жыныстарын жою және топырақтың үлкен көлемін тасымалдау үшін пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезінде кеңінен таралған (өндіріс көлемінің 80 пайызына дейін).
Осылайша, Әдістеменің III бөлімінің талаптарына сүйене отырып, іс материалдарында ұсынылған ақпаратқа сүйене отырып, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сатудың трансшекаралық тауар нарығының өнім шекаралары тауар нарығы деп аталатын тауарлар (тауар топтары) болып:
жарылғыш заттар – белгілі бір жағдайларда сыртқы әсерлердің әсерінен тез өздігінен таралатын химиялық түрленуге (жарылысқа) қабілетті, көп мөлшерде жылу мен газ тәрізді өнімдер бөлінетін, азаматтық айналымға енгізілген кезде дербес тауар ретінде ұсынылатын конденсацияланған химиялық заттар немесе осындай заттардың қоспалары;
бастамашылық құралдары – құрамында жарылғыш зат бар және азаматтық айналымның дербес объектісі – тауар болып табылатын немесе басқа тауарлардың құрамына кіретін детонацияны қозғауға немесе беруге және қозғауға арналған бұйымдар табылатындығы анықталды.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 29 Шешімімен бекітілген Нарықты трансшекаралық нарыққа жатқызу критерийлерінің (бұдан әрі – Критерийлер) 2-тармағында, егер тауар нарығының географиялық шекаралары 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің аумақтарын қамтыса, Шарттың 76-бабында белгіленген бәсекелестіктің жалпы қағидаларын қолдану мақсатында нарық трансшекаралық нарыққа жататыны белгіленген.
Әдістеменің IV Бөлімінің ережелеріне сәйкес, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдар барлық мүше мемлекеттердің аумақтарында айналысқа түсетінін ескере отырып, барлық мүше мемлекеттердің аумақтары трансшекаралық тауар нарығының географиялық шекаралары болып табылатыны анықталды.
Әдістеменің 26-тармағына сәйкес және Шарттың 74-бабы 2-тармағының, 76-бабы 7-тармағының, Хаттаманың 9-тармағының және Критерийлердің 1 және 2-тармақтарының негізінде, іс материалдарында ұсынылған ақпаратқа сәйкес, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына жеткізілуінің болуын негізге ала отырып, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарын өткізу нарығы трансшекаралық болып табылады.
Баяндалғанды және жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарын өткізу нарығының трансшекаралық болып табылатындығын ескере отырып, хаттаманың 74-бабы 2-тармағының, хаттаманың 9-тармағының және өлшемшарттардың 4-тармағының негізінде, сондай-ақ материалдар оның құзыретіне материалдарды беру кезеңінде Қазақстан Республикасында бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу, Қазақстан Республикасы нарығына қатысушылардың өтініші бойынша кіретін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік билік органы – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінен келіп түсуіне байланысты, сондай-ақ жүргізілген тергеп-тексеру қорытындылары бойынша іс-әрекеттерінде трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілері байқалатын шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) ретінде шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) айқындалғанын назарға ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының аумағында тіркелген шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) Шарттың 76 – бабының 3-5-тармақтарын бұзушылықтардың жолын кесу Комиссияның құзыретіне жатады.
Іс материалдарына сәйкес тиісті тауар нарығында қызметін жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) құрамына, оның шекарасында тауар нарығын зерттеудің белгілі бір уақыт аралығы шегінде тауарды өткізетін шаруашылық жүргізуші субъектілерді (нарық субъектілерін) қоса алғанда, мыналар кіреді:
"Искра "НМЗ" АҚ;
"Промсинтез" АҚ;
"Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК;
"Интеррин" ҒӨК" ЖШС және "Искра-Сервис" ЖШС құрамындағы тұлғалар тобы;
"Русперфоратор" АҚ және "Промвзрыв" ЖШС құрамындағы тұлғалар тобы.

Согласно ТР ТС 028/2012 взрывчатые вещества и средства инициирования подлежат сертификации, в том числе на подтверждение соответствия требованиям ТР ТС 028/2012.
Согласно законодательству государств-членов взрывчатые вещества и средства инициирования отнесены к товарам двойного назначения, в связи с чем включены в соответствующую номенклатуру товаров, подлежащих экспортному контролю.
Наибольшее распространение промышленные взрывчатые вещества получили в горном деле при разработке месторождений полезных ископаемых для разрушения горных пород и переноса больших объемов грунта (до 80 процентов объема производства).
Таким образом, исходя из требований раздела III Методики, основываясь на информации, представленной в материалах дела, установлено, что продуктовыми границами трансграничного товарного рынка реализации взрывчатых веществ и средств инициирования являются товары (товарные группы), совместно именуемые товарный рынок:
взрывчатые вещества – конденсированные химические вещества или смеси таких веществ, способные при определенных условиях под влиянием внешних воздействий к быстрому самораспространяющемуся химическому превращению (взрыву) с выделением большого количества тепла и газообразных продуктов, представленные в качестве самостоятельного товара при его введении в гражданский оборот;
средства инициирования – изделия, содержащие взрывчатое вещество и предназначенные для возбуждения или передачи и возбуждения детонации, представляющие собой самостоятельный объект гражданского оборота – товар или входящие в состав других товаров.
Пунктом 2 Критериев отнесения рынка к трансграничному, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 19 декабря 2012 г. № 29 (далее – Критерии), установлено, что в целях применения общих правил конкуренции, установленных статьей 76 Договора, рынок относится к трансграничному, если географические границы товарного рынка охватывают территории 2 и более государств-членов.
В соответствии с положениями раздела IV Методики, учитывая, что взрывчатые вещества и средства инициирования обращаются на территориях всех государств-членов, установлено, что географическими границами трансграничного товарного рынка являются территории всех государств-членов.
В соответствии с пунктом 26 Методики и на основании пункта 2 статьи 74, пункта 7 статьи 76 Договора, пункта 9 Протокола и пунктов 1 и 2 Критериев, согласно информации, представленной в материалах дела, исходя из наличия поставок взрывчатых веществ и средств инициирования с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена, рынок реализации взрывчатых веществ и средств инициирования является трансграничным.
Учитывая изложенное и тот факт, что рынок реализации взрывчатых веществ и средств инициирования является трансграничным, на основании пункта 2 статьи 74, пункта 9 Протокола и пункта 4 Критериев, а также в связи с тем, что материалы поступили от Министерства национальной экономики Республики Казахстан – органа государственной власти Республики Казахстан, в компетенцию которого на период передачи материалов входили реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики в Республике Казахстан, по обращению участников рынка Республики Казахстан, а также принимая во внимание, что по итогам проведенного расследования в качестве хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), в действиях которых усматриваются признаки нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, определены хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), зарегистрированные на территориях Республики Казахстан и Российской Федерации, пресечение нарушений пунктов 35 статьи 76 Договора относится к компетенции Комиссии.
Согласно материалам дела в состав хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), осуществляющих деятельность на соответствующем товарном рынке, включая хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), реализующие в его границах товар в пределах определенного временного интервала исследования товарного рынка, входят:
АО "НМЗ "Искра";
АО "Промсинтез";
ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова";
группа лиц в составе ТОО "НПП "Интеррин" и ТОО "Искра-Сервис";
группа лиц в составе АО "Русперфоратор" и ТОО "Промвзрыв".

Хаттаманың 2-тармағының 8-тармақшасына сәйкес, онда олардың әрқайсысының дербес іс-әрекеттерімен олардың әрқайсысының тиісті тауар нарығында тауарлар айналысының жалпы шарттарына біржақты тәртіппен ықпал ету мүмкіндігі алынып тасталатын немесе шектелетін бәсекелестік деп шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) жарыспалылығы түсініледі.
Шарттың 76-бабының 5-тармағына сәйкес, егер мұндай келісімдер трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің шектелуіне әкеп соқтыратыны немесе әкеп соғуы мүмкін екендігі анықталған жағдайда, хаттамада көзделген жол беру критерийлеріне сәйкес жол берілетін деп танылатын "сатылас" келісімдерді қоспағанда, шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасында өзге де келісімдерге тыйым салынады.
Келісім Хаттаманың 2-тармағының 17-тармақшасымен құжатта немесе бірнеше құжаттарда қамтылған жазбаша нысандағы уағдаластық, сондай-ақ ауызша нысандағы уағдаластық ретінде айқындалған.
Хаттаманың 2-тармағының 1-тармақшасына сәйкес "сатылас" келісім деп олардың бірі тауарды сатып алатын немесе оның әлеуетті сатып алушысы болып табылатын, ал екіншісі тауарды беретін немесе оның әлеуетті сатушысы болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы келісім түсініледі.
Хаттаманың 2-тармағының 1-тармақшасына және Шарттың 76-бабының 4-тармағына сәйкес "сатылас" келісім бір тауар нарығының құрылымында әртүрлі деңгейдегі кемінде екі шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектілерінің) өз іс-әрекеттерін келісуін білдіреді.
Шарттың 76-бабының 4-тармағына сәйкес тыйым салынған "сатылас" келісімдердің негізгі критерийлері болып:
құқық бұзушылық субъектісі бойынша – "сатылас" келісімдердің тыйым салуы кемінде екі шаруашылық жүргізуші субъектіге (нарық субъектілеріне) бағытталуы;
шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығы құрылымындағы жағдайы бойынша – "сатылас" келісімге қатысушылар бір тауар нарығының құрылымында әртүрлі деңгейдегі қызметті жүзеге асыруы;
шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) өзара іс-қимылының сипаты бойынша – "сатылас" келісімге қатысушылар өздерінің тауар нарығындағы өздерінің экономикалық қызметінің шарттарына қатысты өзара уағдаластыққа қол жеткізуі табылады.
Жүргізілген тергеу және істі қарау нәтижелері бойынша мыналар анықталды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Комиссияға оларға сәйкес "Нитро-Қазақстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – "Нитро-Қазақстан" ЖШС) 2016 – 2018 жылдары жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сатып алу мәселелері бойынша оларды кейіннен келесі шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) атына қайта сату мақсатында жүгінгені туралы материалдарды ұсынды:
Қазақстан Республикасында – "Интеррин "ҒӨК" ЖШС, "Искра-Сервис" ЖШС, "Промвзрыв" ЖШС, "Максам Қазақстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Орика-Қазақстан" акционерлік қоғамы, "Промсинтез" АҚ, "Фирма "Взрывтехнология" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – "Фирма "Взрывтехнология" ЖШС), "Фирма "Транзит" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
Ресей Федерациясында – "Промсинтез" АҚ, "Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК, "Новосибирск жасанды талшық зауыты" акционерлік қоғамы, "Эксперт ВР" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Искра "НМЗ" АҚ, "Русперфоратор" АҚ, "Азот жарылысы" акционерлік қоғамы, "Бийск олеум зауыты" федералдық қазыналық кәсіпорны.

Согласно подпункту 8 пункта 2 Протокола под конкуренцией понимается состязательность хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), при которой самостоятельными действиями каждого из них исключается или ограничивается возможность каждого из них в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товаров на соответствующем товарном рынке.
В соответствии с пунктом 5 статьи 76 Договора запрещаются иные соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), за исключением "вертикальных" соглашений, которые признаются допустимыми в соответствии с критериями допустимости, предусмотренными Протоколом в случае, если установлено, что такие соглашения приводят или могут привести к ограничению конкуренции на трансграничных рынках.
Подпунктом 17 пункта 2 Протокола соглашение определено как договоренность в письменной форме, содержащаяся в документе или нескольких документах, а также договоренность в устной форме.
Согласно подпункту 1 пункта 2 Протокола под "вертикальным" соглашением понимается соглашение между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), один из которых приобретает товар или является его потенциальным приобретателем, а другой предоставляет товар или является его потенциальным продавцом.
Согласно подпункту 1 пункта 2 Протокола и пункту 4 статьи 76 Договора "вертикальное" соглашение представляет собой согласование своих действий как минимум двумя хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), находящимися на разных уровнях в структуре одного товарного рынка.
Основными критериями запрещенных в соответствии с пунктом 4 статьи 76 Договора "вертикальных" соглашений являются:
по субъекту правонарушения – запрет "вертикальных" соглашений адресован как минимум двум хозяйствующим субъектам (субъектам рынка);
по положению хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) в структуре товарного рынка – участники "вертикального" соглашения осуществляют деятельность на разных уровнях в структуре одного товарного рынка;
по характеру взаимодействия хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) – участники "вертикального" соглашения достигают взаимной договоренности относительно условий своей экономической деятельности на товарном рынке.
По результатам проведенного расследования и рассмотрения дела установлено следующее.
Министерство национальной экономики Республики Казахстан представило в Комиссию материалы, согласно которым товарищество с ограниченной ответственностью "Нитро-Казахстан" (далее – ТОО "Нитро-Казахстан") в 2016 – 2018 годах обращалось по вопросам закупки взрывчатых веществ и средств инициирования с целью их последующей перепродажи в адрес следующих хозяйствующих субъектов (субъектов рынка):
в Республике Казахстан – ТОО "НПП "Интеррин", ТОО "Искра-Сервис", ТОО "Промвзрыв", товарищество с ограниченной ответственностью "Максам Казахстан", акционерное общество "Орика-Казахстан", АО "Промсинтез", товарищество с ограниченной ответственностью "Фирма "Взрывтехнология" (далее – ТОО "Фирма "Взрывтехнология"), товарищество с ограниченной ответственностью "Фирма "Транзит";
в Российской Федерации – АО "Промсинтез", ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова", акционерное общество "Новосибирский завод искусственного волокна", общество с ограниченной ответственностью "Эксперт ВР", АО "НМЗ "Искра", АО "Русперфоратор", акционерное общество "Азот взрыв", федеральное казенное предприятие "Бийский олеумный завод".

"Искра" НМЗ" АҚ 2017 жылғы 26 сәуірдегі № 3021/2811 және 2018 жылғы 13 шілдедегі № 3021/4719 хаттар арқылы Қазақстан Республикасының аумағында өзінің стратегиялық әріптестеріне – осы аумақта ұсыныстарды жіберуге және өнімнің барлық номенклатурасын жеткізуді жүзеге асыруға барлық қажетті өкілеттіктері бар "Искра-Сервис" ЖШС және "Интеррин" ҒӨК" ЖШС-ға жүгіну қажеттігі туралы хабарлады. "Искра" НМЗ" АҚ 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 3021-8231 және осындай мазмұндағы 2018 жылғы 20 маусымдағы № 3021/4176 хаттармен "Қазақмыс корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мен "Фирма "Взрывтехнология" ЖШС бастамашылық құралдарын іске асырудан бас тартқаны туралы хабарлады.
"Промсинтез" АҚ 2017 жылғы 6 наурыздағы № 30/112 хатымен аталған мәселе бойынша Қазақстан Республикасының аумағында оның дилері "Промвзрыв" ЖШС-не жүгіну қажеттігі туралы хабарлай отырып, жарылғыш заттарды сатудан бас тарту туралы хабардар етті. "Промсинтез" АҚ 2017 жылғы 18 қыркүйектегі № 30/276, 2017 жылғы 11 қазандағы № 30/304, 2018 жылғы 24 қаңтардағы № 30/21 және 2018 жылғы 7 қарашадағы № 20/247 хаттарды "Қазақмыс корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне, сондай-ақ 2018 жылғы 17 қаңтардағы № 30/17 хатты "Фирма "Взрывтехнология" ЖШС-ға және 2018 жылғы 1 наурыздағы № 30/64 хатты "ШалқияЦинк ЛТД" акционерлік қоғамына ұқсас мазмұндағы хаттарды жолдады.
"Русперфоратор" АҚ 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 1947/12 және 2018 жылғы 11 шілдедегі № 410/07 хаттармен көрсетілген тауарлардың барлық көлеміне келісім-шарт жасалғанын айтып, жарылғыш заттарды сатудан бас тартқаны туралы хабарлады.
"Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК 2017 жылғы 13 ақпанда электрондық пошта арқылы жарылғыш заттарды сатудан бас тарту туралы хабарлап, аталған мәселе бойынша оның Қазақстан Республикасындағы өкілі – "Промвзрыв" ЖШС-не жүгіну қажеттігі туралы хабардар етті.
Өзге жеткізушілер аталған тауарлардың еркін көлемінің болмауына байланысты жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сатуданн бас тартқаны туралы хабарлады.
Іс материалдарында көрсетілген мәліметтерге (құжаттарға, мәліметтерге) сәйкес, "Искра "НМЗ" АҚ 2018 жылғы 5 ақпандағы № 3021-120-2018-Э "Интеррин" ҒӨК" ЖШС-мен және 2018 жылғы 5 ақпандағы 3021-120-2018-Э және 2018 жылғы 14 ақпандағы № 3021-153-2018-Э және "Искра-Сервис" ЖШС-мен жасалған 2016 жылғы 7 желтоқсандағы № 3121-999-2016-Э және 2018 жылғы 18 қаңтардағы № 3021-32-2018-Э жеткізу келісімшарттары негізінде жасалған жеткізу шарты негізінде бастамашылық құралдарын Қазақстан Республикасына сатады.
"Промсинтез" АҚ зерттеу кезеңінде аталған тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуді "Русперфоратор" АҚ комиссияның 2015 жылғы 16 қазандағы № 556, 2016 жылғы 30 наурыздағы № 562, 2017 жылғы 23 қаңтардағы № 564, 2017 жылғы 10 шілдедегі № 567, 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 568 және 2018 жылғы 12 наурыздағы № 570 жасалған шарттары негізінде жүзеге асырды.

АО "НМЗ "Искра" письмами от 26 апреля 2017 г. № 3021/2811 и от 13 июля 2018 г. № 3021/4719 сообщило о необходимости обращения к его стратегическим партнерам на территории Республики Казахстан – ТОО "Искра-Сервис" и ТОО "НПП "Интеррин", имеющим все необходимые полномочия на направление предложений и осуществление поставок всей номенклатуры продукции на данной территории. АО "НМЗ Искра" письмами от 6 декабря 2018 г. № 3021-8231 и от 20 июня 2018 г. № 3021/4176 аналогичного содержания также уведомило об отказе в реализации средств инициирования товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс" и ТОО "Фирма "Взрывтехнология".
АО "Промсинтез" письмом от 6 марта 2017 г. № 30/112 уведомило об отказе в реализации взрывчатых веществ, сообщив о необходимости обращения по указанному вопросу к его дилеру на территории Республики Казахстан – ТОО "Промвзрыв". АО "Промсинтез" направило письма от 18 сентября 2017 г. № 30/276, от 11 октября 2017 г. № 30/304, от 24 января 2018 г. № 30/21 и от 7 ноября 2018 г. № 20/247 аналогичного содержания товариществу с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс", а также письмо от 17 января 2018 г. № 30/17 ТОО "Фирма "Взрывтехнология" и письмо от 1 марта 2018 г. № 30/64 акционерному обществу "ШалкияЦинк ЛТД".
АО "Русперфоратор" письмами от 15 декабря 2016 г. № 1947/12 и от 11 июля 2018 г. № 410/07 уведомило об отказе в реализации взрывчатых веществ, сообщив о том, что все объемы указанного товара законтрактованы.
ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" посредством электронной почты 13 февраля 2017 г. уведомило об отказе в реализации взрывчатых веществ, сообщив о необходимости обращения по указанному вопросу к своему представителю на территории Республики Казахстан – ТОО "Промвзрыв".
Иные поставщики сообщили об отказе в реализации взрывчатых веществ и средств инициирования ввиду отсутствия свободного объема указанных товаров.
Согласно представленной в материалах дела информации (документам, сведениям) АО "НМЗ "Искра" реализует средства инициирования в Республику Казахстан на основании заключенных контрактов поставки с ТОО "НПП "Интеррин" от 5 февраля 2018 г. № 3021-120-2018-Э и от 14 февраля 2018 г. № 3021-153-2018-Э и с ТОО "Искра-Сервис" от 7 декабря 2016 г. № 3121-999-2016-Э и от 18 января 2018 г. № 3021-32-2018-Э.
АО "Промсинтез" в исследуемый период осуществляло поставки данного товара на территорию Республики Казахстан АО "Русперфоратор" на основании заключенных договоров комиссии от 16 октября 2015 г. № 556, от 30 марта 2016 г. № 562, от 23 января 2017 г. № 564, от 10 июля 2017 г. № 567, от 23 января 2018 г. № 568 и от 12 марта 2018 г. № 570.

"Русперфоратор" АҚ 2015 жылғы 16 қазандағы № 254-Э/2016, 2016 жылғы 7 желтоқсандағы № 282-Э/2017 және 2018 жылғы 18 қаңтардағы № 296-Э/2018 келісім-шарттары негізінде бір топ тұлғаларды құрайтын "Промвзрыв" ЖШС-на жарылғыш заттарды жеткізеді, ол өз кезегінде осы тауарды Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі қайта сатуды жүзеге асырады. Сондай-ақ, "Промсинтез" АҚ 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 643/ПС/01-17, 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 643/ПС/01-18 және 2018 жылғы 7 қыркүйектегі № 643/ПС/01-18 келісімшарттары бойынша міндеттемелерді орындау шеңберінде "Промвзрыв" ЖШС-не жеткізуді жүзеге асырады.
"Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚП "Русперфоратор" АҚ-на 2017 жылғы 26 маусымдағы № 21-008/17 және 2018 жылғы 13 наурыздағы № 21-008/18 жасалған келісімшарттар негізінде және "Промвзрыв" ЖШС 2015 жылғы 9 қарашадағы № 21-001/16, 2017 жылғы 23 қаңтардағы № 21-001/17, 2017 жылғы 30 мамырдағы № 21-007/17, 2018 жылғы 28 ақпандағы № 21-008/18 және 2019 жылғы 10 қаңтардағы № 21-001/19 жасалған келісімшарттар негізінде Қазақстан Республикасына жарылғыш заттарды жеткізуді жүзеге асырады.
Жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарын жеткізу сортаментінің көлемі, құны және құрылымы туралы деректер мұндай ақпараттың құпия ақпаратқа жатқызылғанын куәландыратын гриф көрсетілуіне байланысты келтірілмейді.
Көрсетілген өнімді сатып алу мәселелері бойынша өтініштерді өзінің контрагенттеріне қайта бағыттау практикасын растайтын жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарын жеткізу туралы уағдаластықтардың болуы (көрсетілген өнімді өткізуден бас тартуды қамтитын қолда бар хаттармен бірге) бәсекелестікке қарсы келісімнің белгілерін қамтиды.
Істі қарау шеңберінде трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу фактісін жауапкерлер мойындамайды, осы бұзушылық фактісін мойындамаудың негіздемесі ретінде олар мыналарды көрсетеді:
жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдар азаматтық айналымы (атап айтқанда, дайындау, сақтау, тасымалдау және айналым мен пайдаланудың өзге де тәсілдері) лицензияланатын қызмет түрі болып табылатын тауарлар болып табылады. Аталған тауарларды бір мүше мемлекеттен басқа мүше мемлекетке сату рұқсат беру рәсімін талап етеді. Өндіріс Ресей Федерациясында кейіннен жеткізілімдермен, соның ішінде мүше мемлекеттерге жүзеге асырылады, бұл Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес экспортқа рұқсат беруді білдіреді;
"Промсинтез" АҚ жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды жеткізуге арналған келісімшарттар жасасудан бас тарту, оның ішінде өндірістік қуаттарды уақытша іске қосудағы жүктемені ескере отырып, бұрын жасалған шарттар бойынша қолда бар келісімшарттық міндеттемелерге байланысты екенін көрсетеді. Контрагенттерді таңдау кезінде соңғы өнімді тұтынушылар басымдыққа ие болады. Белгілі бір кезеңдерде осы ұйымның қоймаларында болған тауарлық материалдық құндылықтар тұтынудағы уақытша ауытқулардың болуына байланысты, көрсетілген көлем келісімшарттық міндеттемелердің келесі уақытша кезеңінде жеткізілімдерді қамтамасыз ету қажеттілігі ескеріле отырып қалыптастырылады.

АО "Русперфоратор" осуществляет поставки взрывчатых веществ ТОО "Промвзрыв", с которым образует одну группу лиц, на основании заключенных контрактов от 16 октября 2015 г. № 254-Э/2016, от 7 декабря 2016 г. № 282-Э/2017 и от 18 января 2018 г. № 296-Э/2018, которое, в свою очередь, осуществляет дальнейшую перепродажу данного товара на территории Республики Казахстан. Также АО "Промсинтез" осуществляет поставки ТОО "Промвзрыв" в рамках исполнения обязательств по контрактам от 30 сентября 2016 г. № 643/ПС/01-17, от 8 сентября 2017 г. № 643/ПС/01-18 и от 7 сентября 2018 г. № 643/ПС/01-18.
ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" осуществляет поставку взрывчатых веществ в Республику Казахстан АО "Русперфоратор" на основании заключенных контрактов поставки от 26 июня 2017 г. № 21-008/17 и от 13 марта 2018 г. № 21-008/18 и ТОО "Промвзрыв" на основании заключенных контрактов от 9 ноября 2015 г. № 21-001/16, от 23 января 2017 г. № 21-001/17, от 30 мая 2017 г. № 21-007/17, от 28 февраля 2018 г. № 21-008/18 и от 10 января 2019 г. № 21-001/19.
Данные об объемах, стоимости и структуре сортамента поставок взрывчатых веществ и средств инициирования не приводятся в связи с тем, что такая информация представлена с указанием грифа, свидетельствующего об отнесении информации к конфиденциальной.
Наличие договоренностей о поставках взрывчатых веществ и средств инициирования (в совокупности с имеющимися письмами, содержащими отказ в реализации указанной продукции), подтверждающих практику перенаправления обращений по вопросам приобретения указанной продукции к своим контрагентам, содержит признаки антиконкурентного соглашения.
В рамках рассмотрения дела факт совершения нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках ответчиками не признается, в качестве обоснования непризнания данного факта нарушения ими указывается следующее:
взрывчатые вещества и средства инициирования являются товарами, гражданский оборот которых (в частности, изготовление, хранение, транспортировка и иные способы оборота и использования) является лицензируемым видом деятельности. Реализация указанных товаров из одного государства-члена в другое государство-член предполагает разрешительный порядок. Производство осуществляется в Российской Федерации с последующими поставками, в том числе в государства-члены, что в соответствии с законодательством Российской Федерации подразумевает выдачу разрешения на экспорт;

Өнімнің жекелеген түрлері бойынша келісімшарт бойынша талап етілетін көлемді өндіру және оның тұтынушыға дейінгі кейінгі логистикасын ұйымдастыру 3 айға дейін созылуы мүмкін екендігі атап өтілді. Мысал ретінде "Промсинтез" АҚ 2017-2019 жылдар кезеңінде өзінің өндірістік қуаттылығына қатысты келісімшарттық міндеттемелер мен қолда бар тауарлық-материалдық қорлар көлемінің арақатынасын ұсынды, оның шеңберінде жеткізілімге сұраныстар өндірістік қуаттардың мүмкіндіктерінен асып кеткен белгілі бір шарықтау кезеңдері көрсетілген. "Промвзрыв" ЖШС-мен қарым-қатынас тұрғысынан "Промсинтез" АҚ, "Промвзрыв" ЖШС "Промсинтез" АҚ-ның ресми өкілі болып табылатынын және аталған бірқатар жағдайлар Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасындағы заңнамалық реттеу ерекшеліктеріне, атап айтқанда, лицензиялық-рұқсат беру заңнамасының талаптары, қос мақсаттағы өнімге жатқызылған өнім айналымындағы шектеулер, сондай-ақ осындай өнімнің сапасы мен айналымын бақылау факторларына байланысты екенін хабарлады.
Атап айтқанда, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды сақтау жөніндегі талаптарды сақтамау өнімнің таңбалануына, құрамы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптардың бұзылуына әкеп соғуы мүмкін, нәтижесінде (азаматтық, әкімшілік немесе қылмыстық) мұндай өнімнің меншік иесі ғана емес, оны өндіруші де жауапкершілікке тартылатын болады. Осыған байланысты контрагентпен қарым қатынастың ұзақтығы мен сенімділігі өндіруші үшін басқа елдердің нарықтарында өнім айналымының тәуекелдерін қолайсыз салдарын барынша азайтудың қосымша кепілі болып табылады;
"Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК "Промвзрыв" ЖШС-мен ұзақ мерзімді келісімшарттық қатынастары бар екенін хабарлады, оның шеңберінде соңғысына мемлекеттік сатып алуды қоса алғанда, бәсекелестік рәсімдер шеңберінде сатып алынатын (өткізілетін) тауарды сатып алуды (өткізуді) жүзеге асыру кезінде де өнімді ілгерілету бойынша өндірушінің мүдделерін білдіруді тапсырады. "Промвзрыв" ЖШС-мен өзара іс-қимылды ұйымдастыру бойынша өз қызметінде "Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК стандартты басшылыққа алады (СТО 07510508-53-2016 "Кәсіпорынның сапа жүйесі"), бұл "Промвзрыв" ЖШС-ні Қазақстан Республикасына өндірілетін өнімді жеткізу бойынша контрагент ретінде таңдауға ықпал етті.
"Промвзрыв" ЖШС іс жүзінде "Я М Свердлов атындағы зауыт" ФҚК үшін тауар өткізгіш желі функциясын жүзеге асырады, яғни өз қоймаларында сұранысты барынша қанағаттандыру үшін қажетті өнім түрін агрегаттайды, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектісі (нарық субъектісі) бола отырып, жеткілікті құзыретке, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін және өндіруші үшін ол өндіретін өнімге шағымдардың туындау тәуекелдерін барынша азайтатын, қажетті лицензиялық-рұқсат беру құжаттарына және мамандандырылған қоймаларға, сақтау орындарына және кірме темір жолдарға ие. Сондай-ақ, "Промвзрыв" ЖШС тауар өткізу желісінің функцияларын жүзеге асыру шеңберінде тұтынушылардың өнімге сұраныстарына мониторинг жүргізеді, тиісті өнімді сатып алуды қадағалайды және Қазақстан Республикасының тиісті тауар нарықтарында "Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК өнімдерін ұсыну үшін оларға қатысады, Қазақстан Республикасына оның ішінде біржолғы жеткізілімдерді немесе көлемі бойынша шамалы жеткізілімдерді жүзеге асыру мақсатында тауар қорларын қалыптастырады, бұл барынша оңтайлы логистика мен өнім құнына қол жеткізуге мүмкіндік береді. Сатып алудың бәсекелестік рәсімдеріне қатысу кезінде 20 пайыздық жеңілдік алуды көздейтін жергілікті өндірушілердің шығыстарын азайту және қолдау жөніндегі Қазақстан Республикасында іске асырылып жатқан бағдарлама шеңберінде "Я. М. Свердлов атындағы зауыт" ФҚК жекелеген жиынтықтауыштар мен заттарды жеткізуге келісімшарттары бар, бұл Қазақстан Республикасының нарығында өнеркәсіптік кооперацияның әсеріне қол жеткізуге мүмкіндік береді. Кейбір контрагенттерге қатысты жекелеген кезеңдерде орын алған бас тартулар тиісті тауарларды өндіру үшін бос тауар қорларының немесе өндірістік қуаттардың болмауына, сондай-ақ контрагенттердің жосықсыз әрекеттеріне байланысты, оның ішінде жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың сақтау шарттары мен айналымының бұзылуын белгілеу фактілері бар, бұл өндіруші үшін де жауапкершілікке тарту қаупін тудыруы мүмкін ықтимал салдарлардың тәуекелдеріне байланысты;
"Русперфоратор" АҚ "Нитро-Қазақстан" ЖШС-нің 2018 жылғы 9 шілдедегі коммерциялық ұсынысын сұратуға 2019 жылғы 20 мамырдағы № 35805 хатпен Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі бекіткен өнім көлемін экспорттау және аталған көлемді келісімшарт жасау мақсатында өнім көлемін іріктеуге байланысты сұранысқа сәйкес өндірістік мүмкіндіктердің болмауы себебінен ынтымақтастық туралы мәселені қараудан бас тарту туралы хабарлағанын атап өтті. Осыған байланысты "Нитро-Қазақстан" ЖШС қажетті тауарды сатып алу мақсатында жеткізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасындағы контрагентке тікелей жүгінуді ұсынды. Экспортталатын өнім көлемін ұлғайтуға рұқсат алу рәсімі көп еңбекті қажет ететін және шығынды процесс болып табылатыны, ал тауарды сатып алудың кепілдік берілген көлемін көрсетпей коммерциялық ұсыныстың бір ғана сұрау салуының болуы тиісті рәсімді бастау үшін орынсыз болып табылатыны атап өтілді;

АО "Промсинтез" указывает, что отказы в заключении контрактов на поставку взрывчатых веществ и средств инициирования обусловлены в том числе имевшимися контрактными обязательствами по ранее заключенным договорам с учетом загрузки производственных мощностей в их временном задействовании. При отборе контрагентов приоритет имеют потребители конечной продукции. Имевшиеся в отдельные периоды товарные запасы в складских помещениях данной организации обусловлены наличием временных колебаний в потреблении, указанный объем формируется с учетом необходимости обеспечения поставок в следующий временной период контрактных обязательств. Отмечено, что по отдельным видам продукции производство требуемого по контракту объема и организация его последующей логистики до потребителя могут занимать до 3 месяцев. В качестве примера АО "Промсинтез" представило соотношение объемов контрактных обязательств и имевшихся товарных запасов в соотношении со своими производственными мощностями за период 2017 – 2019 годы, в рамках которых указаны отдельные пиковые периоды, в которые запросы на поставки превышали возможности производственных мощностей. В части взаимоотношений с ТОО "Промвзрыв" АО "Промсинтез" сообщило, что ТОО "Промвзрыв" является официальным представителем АО "Промсинтез" и указанный ряд обстоятельств обусловлен особенностями законодательного регулирования в Российской Федерации и Республике Казахстан, а именно требованиями лицензионно-разрешительного законодательства, ограничениями в обороте продукции, отнесенной к продукции двойного назначения, а также факторами контроля за качеством и оборотом такой продукции. В частности, несоблюдение требований по хранению взрывчатых веществ и средств инициирования может повлечь за собой нарушения требований к маркировке, составу и безопасности продукции, и, как следствие, к ответственности (гражданской, административной или уголовной) будет привлечен не только собственник такой продукции, но и ее производитель. В связи с этим длительность и надежность отношений с контрагентом являются для производителя дополнительной гарантией минимизации рисков неблагоприятных последствий от обращения продукции на рынках других стран;
ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" сообщило, что имеет длительные контрактные отношения с ТОО "Промвзрыв", в рамках которых поручает последнему в том числе представлять интересы производителя по продвижению продукции также и при осуществлении закупок (реализации) товара, приобретаемого (реализуемого) в рамках конкурентных процедур, включая государственные закупки. В своей деятельности по организации взаимодействия с ТОО "Промвзрыв" ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" руководствуется стандартом (СТО 07510508-53-2016 "Система качества предприятия"), что способствовало выбору ТОО "Промвзрыв" в качестве контрагента по поставке производимой продукции в Республику Казахстан.
ТОО "Промвзрыв" фактически осуществляет для ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" функцию товаропроводящей сети, то есть агрегирует на своих складах необходимый сортамент продукции для максимального удовлетворения спроса, а также, будучи хозяйствующим субъектом (субъектом рынка) Республики Казахстан, имеет достаточную компетенцию, необходимые лицензионно-разрешительные документы и специализированные склады, места хранения и подъездные железнодорожные пути, которые соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан и минимизируют для производителя риски возникновения претензий к производимой им продукции. Также ТОО "Промвзрыв" в рамках осуществления функций товаропроводящей сети проводит мониторинг запросов потребителей на продукцию, отслеживает закупки соответствующей продукции и участвует в них для представления продукции ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" на соответствующих товарных рынках Республики Казахстан, в том числе формирует товарные запасы в целях осуществления разовых поставок или незначительных по объему поставок в Республику Казахстан, что позволяет достичь максимально оптимальной логистики и стоимости продукции. В рамках реализуемой в Республике Казахстан программы по минимизации расходов и поддержки местных производителей, предусматривающей в том числе получение 20-процентной скидки при участии в конкурентных процедурах закупки, ФКП "Завод имени Я.М. Свердлова" имеет контракты на поставку отдельных комплектующих и веществ, что позволяет достигать эффекта промышленной кооперации на рынке Республики Казахстан. Отказы, имевшие место в отдельные периоды в отношении некоторых контрагентов, обусловлены как отсутствием свободных товарных запасов или производственных мощностей для производства соответствующих товаров, так и рисками возможных последствий ввиду недобросовестных действий контрагентов, в том числе фактами установления нарушения условий хранения и оборота взрывчатых веществ и средств инициирования, что могло повлечь риск привлечения к ответственности и для производителя;
АО "Русперфоратор" отмечает, что на запрос коммерческого предложения ТОО "Нитро-Казахстан" от 9 июля 2018 г. письмом от 20 мая 2019 г. № 358/05 уведомило об отказе в рассмотрении вопроса о сотрудничестве по причине отсутствия соответствующих запросу производственных возможностей в связи с выборкой объема продукции, утвержденной Министерством промышленности и торговли Российской Федерации, для целей экспорта и законтрактованности указанного объема. В связи с этим ТОО "Нитро-Казахстан" было предложено обратиться непосредственно к контрагенту в Республике Казахстан, которому осуществляется поставка, в целях закупки необходимого товара. Отмечается, что процедура получения разрешения на увеличение объема экспортируемой продукции является трудоемким и затратным процессом, а наличие лишь одного запроса коммерческого предложения без указания гарантированного объема закупки товара является нецелесообразным для инициирования соответствующей процедуры;

"Искра" НМЗ" АҚ Ресей Федерациясының аумағында осы тауарды қайта сату мақсатында да, түпкілікті тұтыну үшін де пайдаланатын мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне (нарық субъектілеріне) бастамашылық ету құралдарын көтерме-бөлшек сатуды дербес жүзеге асыратынын хабарлады "Искра" НМЗ" АҚ "Интеррин" ҒӨК" ЖШС-мен жасалған келісімшарттар негізінде Қазақстан Республикасына бастамашылық ету құралдарын іске асырады, ол кейіннен өнімнің қажетті сұрыпталымын және оны түпкілікті тұтынушыға одан әрі өткізуді ұйымдастырады. Осылайша, "Интеррин" ҒӨК" ЖШС "Искра "НМЗ" АҚ үшін тауар өткізу желісі функциясын іске асырады. "Нитро-Қазақстан" ЖШС-мен одан әрі ынтымақтастықтан бас тарту бөлігінде О.А. Пак "Нитро-Қазақстан" ЖШС-нің меншік иесі болып табылатыны хабарланады, оның тұлғалар тобына Хаттаманың 2-тармағының 5-тармақшасы негізінде Қазақстан Республикасының өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілері (нарық субъектілері) кіреді.
Сондай-ақ, "Искра" НМЗ" АҚ-ның аталған нарық субъектісімен ынтымақтастығы оның тарапынан шарттық қатынастарға қатысушы ретінде бірқатар жосықсыз іс-әрекеттермен белгіленгені хабарланды (атап айтқанда, шарттық міндеттемелерді бұзу фактілері, шартта белгіленген тәртіппен уақтылы төлемнің болмауы, басқа өндірушілердің, негізінен Қытай Халық Республикасынан, оның ішінде "Искра "НМЗ" АҚ өнімі ретінде, өнімдерін орналастыруға бағытталған позициялау және маркетингтік әрекеттер орын алды). Аталған іс-әрекеттер өз жиынтығында "Искра "НМЗ" АҚ жосықсыз деп бағаланды, осыған байланысты аталған нарық субъектісімен ынтымақтастық тоқтатылды. Қазақстан Республикасына өнімді жеткізуді ұйымдастыру және көрсетілген мақсаттар үшін контрагентті іріктеу кезінде "Искра "НМЗ" АҚ тиісті тауарларды өндіру үшін бос тауар қорларының немесе өндірістік қуаттардың, жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарының сақталуы мен айналымының бұзылуын анықтау фактілері орын алды, бұл өндіруші үшін де жауапкершілікке тарту қаупін тудыруы мүмкін контрагенттердің жосықсыз әрекеттеріне қатысты ықтимал салдарлардың тәуекелдерінің болуына, сондай-ақ әлеуетті контрагентте қажетті лицензиялар мен рұқсаттардың, контрагентпен ынтымақтастық тәжірибесінің, сорттың оңтайлылығының және жеткізу шарттарының болуына негізделеді. "Искра "НМЗ" АҚ "Интеррин "ҰКП" ЖШС және "Искра-Сервис" ЖШС-мен оларды өндіру үшін бастамашылық құралдар мен жиынтықтауыштарды жеткізуге келісімшарттар, сондай-ақ "Искра-Сервис" ЖШС-мен "Искра" маркалы электрлік емес бастамашылық жүйелерін құрастыруға ақылы негізде техникалық шарттарды уақытша пайдалануға беруге шартжасасқанын түсіндірді. Контрагенттерді іріктеу және олармен ынтымақтастық шарттарын әзірлеу кезінде "Искра "НМЗ" АҚ бұрын баяндалған мән-жайларға, сондай-ақ сатып алудың бәсекелестік рәсімдерін жүргізу кезінде түпкілікті өнімнің бәсекелестік артықшылықтарға ие болатындай, оның ішінде баға бойынша түпкілікті бұйымдардың құрамында жиынтықтауыштарды тарту үшін мүмкіндіктерді қалыптастыру қажеттілігіне негізделді. Бас директор А. Н. Вандакуровтың 2014 жылғы 3 шілдедегі № 410 бұйрығымен бекітілген, зерттелетін кезеңде қолданыста болған баға саясаты туралы ережеге сәйкес "Искра "НМЗ" АҚ контрагенттерін іріктеу кезінде, оның ішінде әлеуетті контрагенттің нарық ерекшелігін, қатысу өңірлеріндегі саладағы ахуалды білуі, сондай-ақ оның өнім болу өңірінде бәсекелесу мүмкіндігі үшін ресурстық базасының болуы ескеріледі. Сондай-ақ, "Искра "НМЗ" АҚ мүше мемлекеттердің аумақтарында жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарын өткізу мақсаттары үшін тиісті мүше мемлекетте реттеу ерекшелігін жеткілікті білімі бар, қажетті лицензиялық-рұқсат беру құжаттары бар бір шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) болуы өзі үшін неғұрлым оңтайлы және орынды болатынын атап өтті. Осындай шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) қатысуы кезінде Қазақстан Республикасының аумағында "Искра "НМЗ" АҚ өнімінің сұрыпталымы мен көлемінің қажетті деңгейін, оның ішінде оңтайлы логистикалық-көліктік құрылымды ұйымдастыру және қоймалардың толып кету тәуекелдерін болдырмау үшін қадағалау орынды болып көрінеді;

АО "НМЗ "Искра" сообщило, что самостоятельно осуществляет оптово-розничную реализацию средств инициирования на территории Российской Федерации хозяйствующим субъектам (субъектам рынка) государств-членов, которые используют данный товар как с целью перепродажи, так и для конечного потребления. АО "НМЗ "Искра" реализует средства инициирования в Республику Казахстан на основании заключенных контрактов с ТОО "НПП "Интеррин", которое в последующем организует необходимый сортамент продукции и его дальнейшую реализацию конечному потребителю. Таким образом, ТОО "НПП "Интеррин" реализует функцию товаропроводящей сети для АО "НМЗ "Искра". В части отказа от дальнейшего сотрудничества с ТОО "Нитро-Казахстан" сообщается, что Пак О.А. является собственником ТОО "Нитро-Казахстан", в группу лиц которого на основании подпункта 5 пункта 2 Протокола входят и иные хозяйствующие субъекты (субъекты рынка) Республики Казахстан.
Сообщается также, что сотрудничество АО "НМЗ "Искра" с указанным субъектом рынка было отмечено рядом недобросовестных действий с его стороны как участника договорных отношений (в частности, имели место факты нарушения договорных обязательств, отсутствие своевременной оплаты в порядке, определяемом договором, позиционирование и маркетинговые действия, направленные на позиционирование продукции иных производителей, преимущественно из Китайской Народной Республики, в том числе как продукции АО "НМЗ "Искра"). Указанные действия в своей совокупности расценены АО "НМЗ "Искра" как недобросовестные, в связи с чем сотрудничество с указанным субъектом рынка прекращено. При организации поставок продукции в Республику Казахстан и отборе контрагента для указанных целей АО "НМЗ "Искра" исходит из наличия свободных товарных запасов или производственных мощностей для производства соответствующих товаров, рисков возможных последствий в отношении недобросовестных действий контрагентов, имевших место фактов установления нарушения условий хранения и оборота взрывчатых веществ и средств инициирования, что могло повлечь риск привлечения к ответственности и для производителя, а также наличия у потенциального контрагента необходимых лицензий и разрешений, опыта сотрудничества с контрагентом, оптимальности сортамента и условий поставок. АО "НМЗ "Искра" пояснило, что заключило контракты с ТОО "НПП "Интеррин" и ТОО "Искра-Сервис" на поставку средств инициирования и комплектующих для их производства, а также договор с ТОО "Искра-Сервис" на передачу во временное пользование на возмездной основе технических условий на сборку неэлектрических систем инициирования марки "Искра". При отборе контрагентов и выработке условий сотрудничества с ними АО "НМЗ "Искра" исходило из обстоятельств, изложенных ранее, а также из необходимости формирования возможностей для задействования комплектующих в составе конечных изделий таким образом, чтобы конечное изделие при проведении конкурентных процедур закупок имело конкурентные преимущества, в том числе и по цене. При отборе контрагентов АО "НМЗ "Искра" согласно положению о ценовой политике, утвержденному приказом генерального директора Вандакурова А.Н. от 3 июля 2014 г. № 410, действовавшему в исследуемый период, учитывается в том числе знание потенциальным контрагентом специфики рынка, ситуации в отрасли в регионах присутствия, а также наличие у него ресурсной базы для возможности конкурирования в регионе присутствия продукции. Также АО "НМЗ "Искра" отметило, что для целей реализации взрывчатых веществ и средств инициирования на территориях государств-членов представляет для себя наиболее оптимальным и целесообразным наличие одного хозяйствующего субъекта (субъекта рынка), имеющего необходимые лицензионно-разрешительные документы, обладающего достаточными знаниями специфики регулирования в соответствующем государстве-члене. При участии такого хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) представляется целесообразным отслеживать необходимый уровень сортамента и объема продукции АО "НМЗ "Искра" на территории Республики Казахстан, в том числе для организации оптимальной логистическо-транспортной структуры и исключения рисков затоваривания складов;

"Интеррин" ҒӨК" ЖШС және "Искра-Сервис" ЖШС Хаттаманың 2-тармағының 5-тармақшасы негізінде тұлғалардың бір тобын құрайды және осыған байланысты жарылғыш заттарды өндіруді және бастамашылық құралдарын жинауды, сондай-ақ оларды өткізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасындағы бірыңғай нарық субъектісі болып табылады, және, әдетте, бұл тауарлар мен олардың құрамдас бөліктерін Ресей Федерациясының өндірушілерінен импорттайды – "Искра "НМЗ" АҚ және "Техмашсервис" акционерлік қоғамы, олар Хаттаманың 2-тармағының 5-тармақшасы негізінде тұлғалардың бір тобын құрайды және осыған байланысты нарықтың бірыңғай субъектісі болып табылады. "Интеррин" ҒӨК" " ЖШС "Искра "НМЗ" АҚ-нан өнім сатып алды және ұқсас өнімді үшінші тарап өндірушілерінен сатып алу қажеттілігі туралы мәлімдемеген жоқ. Сондай-ақ, "Интеррин" ҒӨК" ЖШС бір немесе екі шаруашылық жүргізуші субъектілермен (нарық субъектілерімен) өзара іс-қимыл жасау арқылы басқа мүше мемлекеттерде өнімді сатып алуға бастамашылық жасау құралдарын өткізу нарығының ерекшелігін ескере отырып, өзі үшін орынды деп санайды. "Интеррин" ҒӨК" " ЖШС 15 жылдан астам уақыт бойы "Искра "НМЗ" АҚ-нан электрлік емес бастамашылық жүйелерін сатып алуды жүзеге асырып келеді. Көрсетілген кезеңде контрагенттің шарттық міндеттемелерді орындамау немесе тиісінше орындамау фактілері белгіленбеген. Жеткізілетін өнім "Интеррин" ҒӨК" ЖШС қажеттіліктерін толық көлемде қамтамасыз етеді, осыған байланысты жеткізудің баламалы көздерін іздеу жүзеге асырылмаған. "Искра "НМЗ" АҚ өнімін "ИНТЕРРИН "ҰКП" ЖШС ішінара кейіннен қайта сату үшін, ішінара – өндірістік тұтыну үшін сатып алады.
"Интеррин" ҒӨК" ЖШС 15 жылдан астам уақыт бойы "Искра "НМЗ" АҚ-нан электрлік емес бастамашылық жүйелерін сатып алуды жүзеге асырып келеді. Көрсетілген кезеңде контрагенттің шарттық міндеттемелерді орындамау немесе тиісінше орындамау фактілері белгіленбеген. "Искра-Сервис" ЖШС "Искра "НМЗ" АҚ-ның Қазақстан Республикасындағы өкілі және оның стратегиялық серіктесі болып табылады, сондай-ақ жеке жасалған шарт бойынша "Искра "НМЗ" АҚ-ның техникалық талаптарына сәйкес өнімнің жекелеген түрлерін өндіреді. Оның жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарын, оның құрамдас бөліктерін қоса алғанда, сатып алу кезінде контрагенттерді іріктеуі өндірушімен ынтымақтастықтың ұзақтығына, оның тарапынан алынған шарттық міндеттемелерді орындамау немесе тиісінше орындамау фактілерінің болмауына, қажетті лицензиялық-рұқсат беру құжаттарының болуына, сондай-ақ тауар құнының және оны жеткізу шарттарының қолайлылығына негізделеді.
Сондай-ақ жауапкерлер өзге де ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді, позицияларды), оның ішінде істің материалдарына қоса тіркелген ақпаратты құпия ақпаратқа жатқызу туралы куәландыратын грифті көрсете отырып ұсынды.

ТОО "НПП "Интеррин" и ТОО "Искра-Сервис" на основании подпункта 5 пункта 2 Протокола образуют одну группу лиц и в связи с этим являются единым субъектом рынка в Республике Казахстан, осуществляющим производство взрывчатых веществ и сборку средств инициирования, а также их реализацию, и, как правило, импортируют данные товары и их комплектующие от производителей Российской Федерации – АО "НМЗ "Искра" и акционерного общества "Техмашсервис", которые на основании подпункта 5 пункта 2 Протокола также образуют одну группу лиц и в связи с этим являются единым субъектом рынка. ТОО "НПП "Интеррин" приобретало продукцию у АО "НМЗ "Искра" и о потребности в приобретении аналогичной продукции у сторонних производителей не заявляло. Также ТОО "НПП "Интеррин" считает для себя целесообразным, учитывая специфичность рынка реализации средств инициирования, закупку продукции в других государствах-членах посредством взаимодействия с одним или двумя хозяйствующими субъектами (субъектами рынка). ТОО "НПП "Интеррин" более 15 лет осуществляет закупку неэлектрических систем инициирования у АО "НМЗ "Искра". За указанный период фактов неисполнения или ненадлежащего исполнения контрагентом договорных обязательств не отмечено. Поставляемая продукция в полной мере обеспечивает потребности ТОО "НПП "Интеррин", в связи с чем поиск альтернативных источников поставок не осуществлялся. Продукция АО "НМЗ "Искра" приобретается ТОО "НПП "Интеррин" частично для последующей перепродажи, частично – для производственного потребления.
ТОО "Искра-Сервис", специализирующееся на сборочном производстве продукции марки "Искра", приобретает в основном комплектующие и вещества, необходимые для производства средств инициирования. ТОО "Искра-Сервис" является представителем АО "НМЗ "Искра" в Республике Казахстан и его стратегическим партнером, а также производит отдельные виды продукции согласно техническим условиям АО "НМЗ "Искра" по отдельно заключенному договору. Отбор им контрагентов при закупке взрывчатых веществ и средств инициирования, включая комплектующие к ним, основывается на длительности сотрудничества с производителем, отсутствии с его стороны фактов неисполнения или ненадлежащего исполнения взятых договорных обязательств, наличии необходимых лицензионно-разрешительных документов, а также приемлемости стоимости товара и условий его поставки.
Также ответчиками представлена и иная информация (документы, сведения, позиции), в том числе с указанием грифа, свидетельствующего об отнесении информации к конфиденциальной, которая приобщена к материалам дела.

Істің мән-жайлары туралы мәліметтері бар адамдарды істі қарауға тарту туралы істі қарау шеңберінде келіп түскен өтініштерді ескере отырып, істі қарау жөніндегі комиссия 2019 жылғы 27 қыркүйектегі ұйғарыммен: Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі, Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі және техникалық және экспорттық бақылау жөніндегі федералды қызмет (бұдан әрі – ЭБЖФҚ).
Істі қарау шеңберінде 2019 жылғы 14 қазанда ЭБЖФҚ өкілі Ресей Федерациясындағы жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды өндіру, сақтау, тасымалдау жөніндегі қызмет лицензияланатын қызмет түріне жататынын түсіндірді. Сондай-ақ, Ресей Федерациясы заңнамасының талаптарын және Ресей Федерациясының жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарға қатысты қос мақсаттағы тауарлардың заңсыз таралуы мен айналымына жол бермеу жөніндегі халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, экспорттық бақылау жүзеге асырылады, бұл аталған өнімді Ресей Федерациясынан тыс жерлерге әкетуге рұқсат алу қажеттілігін болжайды. Бұл ретте көрсетілген рұқсат, ел, тауардың көлемі және оған қатысты жеткізуді жүзеге асыру болжанатын тұтынушы көрсетіле отырып, экспорттық келісімшарт негізінде беріледі. Осыған байланысты ЭБЖФҚ өкілі жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдарды өндірушілер мен жеткізушілердің қолда бар міндеттемелері туралы түсініктеме берді, бұл аталған тауарлардың азаматтық айналымы аталған нормалар, ережелер мен талаптар қолданылмайтын өзге де тауарлар мен қызметтермен салыстырғанда өз еркіндігінде айтарлықтай шектелгенін көрсетеді.
Істі қарау шеңберінде 2019 жылғы 14 қазанда сараптамалық пікірлер (қорытындылар, позициялар) алу қажеттілігіне байланысты істі қарау жөніндегі комиссия істі қарауға қатысуға мынадай сарапшыларды тартты:
"Industrial Safety Kazakhstan" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
тәуелсіз мамандандырылған сараптама ұйымы "ВзрывЭкспертиза" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
"Қазақстанның инженер-жарушыларының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі;
"НЦ ВостНИИ" АҚ;
"Жарылғыш материалдардың қауіпсіздігін тәуелсіз сараптау және сертификаттау инженерлік-техникалық орталығы" акционерлік қоғамы;
"Кристалл" Мемлекеттік ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы;
"СпецПромЭкспертиза" акционерлік қоғамы;
"ВзрывЭкспертиза" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;;
"Өрттен Қорғау" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
жеке кәсіпкер Маслов И. Ю.
Сарапшылардың алдына іс аясында келесі сұрақтар қойылды:
олардың функционалдық мақсатын, сатып алу мақсаттарын, сапалық және техникалық сипаттамаларын, бағасын, өткізу шарттары мен ерекшеліктерін ескере отырып, жауапкерлер және (немесе) өзге де тұлғалар (бар болса) өндіретін және (немесе) өткізетін қандай жарылғыш заттар және (немесе) бастамашылық құралдар өзара алмастырылатын деп танылуы мүмкін және олардың қайсысы осындай деп танылуы мүмкін мүмкін емес;
жарылғыш заттардың және (немесе) бастамашылық құралдардың қандай техникалық, сапалық және өзге де сипаттамалары бір тауарды басқа тауармен алмастыруға кедергі келтіреді.

Учитывая поступившие в рамках рассмотрения дела ходатайства о привлечении лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах дела, к участию в рассмотрении дела, комиссией по рассмотрению дела определением от 27 сентября 2019 г. привлечены: Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, Министерство промышленности и торговли Российской Федерации и Федеральная служба по техническому и экспортному контролю (далее – ФСТЭК).
В рамках рассмотрения дела 14 октября 2019 г. представитель ФСТЭК пояснил, что деятельность по изготовлению, хранению, транспортировке взрывчатых веществ и средств инициирования
в Российской Федерации относится к лицензируемому виду деятельности. Также, с учетом требований законодательства Российской Федерации и международных обязательств Российской Федерации по недопущению незаконного распространения и оборота товаров двойного назначения в отношении взрывчатых веществ и средств инициирования осуществляется экспортный контроль, что предполагает необходимость получения разрешения на вывоз указанной продукции за пределы Российской Федерации. При этом указанное разрешение выдается на основании экспортного контракта с указанием страны, объема товара и потребителя, в отношении которого предполагается осуществление поставки. В связи с этим представитель ФСТЭК дал пояснения об имеющихся обязательствах производителей и поставщиков взрывчатых веществ и средств инициирования, что свидетельствует в пользу того, что гражданский оборот указанных товаров значительно ограничен в своей свободе в сравнении с иными товарами и услугами, в отношении которых не действуют указанные нормы, правила и требования.
В рамках рассмотрения дела комиссией по рассмотрению дела в связи с необходимостью получения экспертных мнений (заключений, позиций) 14 октября 2019 г. к участию в рассмотрении дела привлечены следующие эксперты:
товарищество с ограниченной ответственностью "Industrial Safety Kazakhstan";
независимая специализированная экспертная организация товарищество с ограниченной ответственностью "ВзрывЭкспертиза";
объединение юридических лиц "Ассоциация инженеров-взрывников Казахстана";
АО "НЦ ВостНИИ";
акционерное общество "Инженерно-технический центр независимой экспертизы безопасности и сертификации взрывчатых материалов";
акционерное общество "Государственный научно-исследовательский институт "Кристалл";
акционерное общество "СпецПромЭкспертиза";
товарищество с ограниченной ответственностью "ВзрывЭкспертиза";
товарищество с ограниченной ответственностью "Орттен Коргау";
индивидуальный предприниматель Маслов И.Ю.
Перед экспертами в рамках дела были поставлены следующие вопросы:
какие взрывчатые вещества и (или) средства инициирования, производимые и (или) реализуемые ответчиками и (или) иными лицами (при наличии), с учетом их функционального назначения, целей приобретения, качественных и технических характеристик, цены, условий реализации и особенностей маркетинга могут быть признаны взаимозаменяемыми и какие из них таковыми признаны быть не могут;
какие технические, качественные и иные характеристики взрывчатых веществ и (или) средств инициирования препятствуют замене одного товара другим товаром.

Сараптаманың жүргізілуіне байланысты 2019 жылғы 17 қазандағы № 52/ұйғ ұйғарымымен істі қарау тоқтатылды.
"Industrial Safety Kazakhstan" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі 2021 жылғы 25 ақпандағы № 01/03-21 хатпен, "ВостНИИ ҒО" АҚ 2020 жылғы 21 қаңтардағы № 856 хатпен, "Кристалл" Мемлекеттік ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы 2021 жылғы 15 ақпандағы № 2474 және 2021 жылғы 15 ақпандағы № 2504 хаттармен және "ВзрывЭкспертиза" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 20791 хатпен бір тауар тобының ішінде жауапкерлер өндіретін жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдар жұмыстың белгілі бір түрлері кезінде бір-бірін алмастыра алатындығы мазмұндағы сараптамалардың нәтижелерін ұсынды. Бұл ретте бір тауарды екіншісіне ауыстыру мүмкіндігі аталған тауарлардың техникалық, функционалдық және жұмыстың белгілі бір түрлерінде аталған тауарлар басқа тауарлармен ауыстырылуы мүмкін деген өзге де ерекшеліктерді ескере отырып, толық өзара алмастырылатындығын білдірмейді.
Алынған сараптама нәтижелерін ескере отырып, істі қарау жөніндегі комиссия істі қарауды қайта бастады, ол туралы тиісті ұйғарым шығарды, ал алынған сараптамалардың нәтижелері іс материалдарына қоса тіркелді.
Істі қарау шеңберінде істі қарау жөніндегі комиссия қаралатын іске өзге де қатысушылардың, оның ішінде Беларусь Республикасы Монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігінің және Федералдық монополияға қарсы қызметтің позицияларын (пікірлерін, түсіндірмелерін) ұсынды және мәлімдеді, олар белгіленген тәртіппен іс материалдарына қоса тіркелді.
Істі қарау нәтижелері бойынша істі қарау жөніндегі комиссия мынадай қорытындыға келді.
Әдістеменің 47-тармағына сәйкес тауар нарығына кіру үшін кедергілерді еңсеру мүмкіндігі оларды еңсеру мерзімдері мен шығындарының шамасы негізінде бағаланады, олар нақты және әлеуетті сатушыларға, сала мамандарына (сарапшыларына) сауалнама жүргізу арқылы бағаланады. Егер тауар нарығына кіру кедергілерін еңсеру шығындары кірістермен (артықшылықтармен) экономикалық тұрғыдан ақталса, осы тауар нарығына кіруге ниетті шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) алатын (алуға ниетті), тауар нарығына кіруге кедергілерді еңсеруге болады деп саналады. Кедергілерді жеңуді сипаттайтын жанама дәлел болып бұл тауар нарығында жаңа сатушылардың пайда болу жиілігі табылады.
Әдістеменің 44-тармағының "б" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және ұйымдар енгізетін әкімшілік шектеулерге, оның ішінде:
жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау шарттары;
экспортты квоталау;
мемлекеттік және муниципалдық қажеттіліктер үшін тауар жеткізушілерді конкурстық іріктеу шарттары;
техникалық регламенттер, стандарттар;
тауардың сапасына және (немесе) қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды көздейтін өзге де актілер жатады.
Әлеуетті сатушылар мен сала сарапшыларының, оның ішінде ЭБЖФҚ өкілдерінің жауаптарын ескере отырып, зерттелетін кезеңде жарылғыш заттар мен бастамашылық құралдардың жаңа сатушыларының нақты болмауына негізделген, тауар нарығына кірудің қиын кедергілеріне жатқызылуы мүмкін айтарлықтай әкімшілік шектеулердің болуын айтуға болады.

В связи с проведением экспертизы определением от 17 октября 2019 г. № 52/опр рассмотрение дела приостановлено.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Industrial Safety Kazakhstan" письмом от 25 февраля 2021 г. № 01/03-21, АО "НЦ ВостНИИ" письмом от 21 января 2020 г. № 856, акционерное общество "Государственный научно-исследовательский институт "Кристалл" письмами от 15 февраля 2021 г. № 2474 и от 15 февраля 2021 № 2504 и товарищество с ограниченной ответственностью "ВзрывЭкспертиза" письмом от 3 декабря 2019 г. № 20791 представили результаты экспертиз, из содержания которых следует, что взрывчатые вещества и средства инициирования, производимые ответчиками внутри одной товарной группы, могут быть взаимозаменяемыми при определенных видах работ. При этом возможность замены одного товара другим не означает, что указанные товары полностью взаимозаменяемы с учетом технических, функциональных и иных особенностей, предполагающих, что при определенных видах работ указанные товары могут быть заменены другими товарами.
Учитывая полученные результаты экспертизы, комиссия по рассмотрению дела возобновила рассмотрение дела, о чем вынесла соответствующее определение, а результаты полученных экспертиз были приобщены к материалам дела.
В рамках рассмотрения дела комиссии по рассмотрению дела были представлены и заявлены позиции (мнения, пояснения) иных участников рассматриваемого дела, включая позиции (но не ограничиваясь ими) Министерства антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь и Федеральной антимонопольной службы, которые в установленном порядке были приобщены к материалам дела.
По результатам рассмотрения дела комиссия по рассмотрению дела пришла к следующим выводам.
Согласно пункту 47 Методики возможность преодоления барьеров для входа на товарный рынок оценивается на основе сроков и величины затрат на их преодоление, которые оцениваются путем опроса фактических и потенциальных продавцов, отраслевых специалистов (экспертов). Барьеры для входа на товарный рынок считаются преодолимыми, если затраты на преодоление барьеров для входа на товарный рынок экономически оправдываются доходами (преимуществами), которые получит (предполагает получить) хозяйствующий субъект (субъект рынка), собирающийся войти на данный товарный рынок. Косвенным свидетельством, характеризующим преодолимость барьеров, является частота появления новых продавцов на товарном рынке.
Согласно подпункту "б" пункта 44 Методики к административным ограничениям, вводимым органами государственной власти государств-членов, органами местного самоуправления и организациями, в том числе относятся:
условия лицензирования отдельных видов деятельности;
квотирование экспорта;
условия конкурсного отбора поставщиков товара для государственных и муниципальных нужд;
технические регламенты, стандарты;
иные акты, предусматривающие требования к качеству и (или) безопасности товара.
Учитывая ответы потенциальных продавцов и отраслевых экспертов, в том числе представителей ФСТЭК, исходя из фактического отсутствия новых продавцов взрывчатых веществ и средств инициирования за исследуемый период, можно констатировать наличие существенных административных ограничений, которые могут быть отнесены к трудно преодолимым барьерам входа на товарный рынок.

Хаттаманың 2-тармағының 17-тармақшасына сәйкес құжатта немесе бірнеше құжаттарда қамтылған жазбаша нысандағы уағдаластық, сондай-ақ ауызша нысандағы уағдаластық келісім деп танылады.
Шарттың 76-бабының 5-тармағына сәйкес, егер мұндай келісімдер бәсекелестікті шектеуге әкеп соқтыратыны немесе әкеп соғуы мүмкін екендігі анықталған жағдайда, хаттамада белгіленген жол беру өлшемшарттарына сәйкес жол берілетін деп танылатын "сатылас" келісімдерді қоспағанда, шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасында өзге де келісімдерге тыйым салынады.
Хаттаманың 2 тармағының 15 тармақшасымен бәсекелестікті шектеу белгілеріне:
тауар нарығында тұлғалардың бір тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) санын қысқарту;
тауар нарығында тауар айналымының өзге де жалпы шарттарының тиісті өзгерістерімен байланысты емес тауар бағасының өсуі немесе төмендеуі;
тұлғалардың бір тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығындағы дербес әрекеттерден бас тартуы;
тауар нарығында тауар айналымының жалпы шарттарын шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы келісіммен немесе олар орындау үшін міндетті өзге тұлғаның нұсқауларына сәйкес не тұлғалардың бір тобына кірмейтін шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) тауар нарығындағы өз іс-әрекеттерін келісуі нәтижесінде айқындау;
шаруашылық жүргізуші субъектіге (нарық субъектісіне) немесе бірнеше шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) тауар нарығында тауар айналымының жалпы шарттарына біржақты тәртіппен әсер ету мүмкіндігін туғызатын өзге де мән-жайлар жатқызылады.
Бәсекелестікке қарсы келісімге тыйым салуды сақтауға қатысты мәселені шешкен кезде шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) мінез-құлқының нарықтың басқа қатысушыларына (шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері), тұтынушылар) тигізетін немесе тигізуі мүмкін теріс әсерін белгілеу, сондай-ақ аталған адамның мінез-құлқының осындай жағдайда өзінің мүліктік мүддесін көздейтін, бірақ бұл ретте азаматтық құқықтарды жүзеге асыру шегінен шықпайтын кез келген өзге шаруашылық жүргізуші субъектіден (нарық субъектісінен) күтілетін мінез-құлыққа сәйкестігі заңды маңызы бар болып табылады.
Зерттелетін кезеңде бәсекелестікке шектеулер анықталмағанын ескере отырып, істі қарау жөніндегі комиссия шарттың 76-бабының 5-тармағын бұзу фактісі жоқ деп санайды.
Іс материалдарында бар шарттық міндеттемелерді орындаудан бас тарту, оның ішінде істің басқа материалдарымен жиынтығында бағаланған іс материалдарында қамтылған шарттар жасасудан бас тарту трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестікті шектейтін Келісімнің болуын растамайды.
Көрсетілген бас тарту тараптардың шарттық қатынастарды және (немесе) шарт алдындағы жұмыс шеңберінде өзіне алған міндеттемелерді тиісінше немесе тиісінше орындамауы туралы азаматтық құқықтық даудың мәні болып табылады, сондай-ақ контрагентпен жұмыс істеудің және оның адалдығы арқылы осындай өзара іс-қимылды бағалаудың бұрын болған тәжірибесін ескереді, ол шарттың еркіндігі шеңберінде толық көлемде іске асырылады және өзге келісім жасасу ретінде есептелмейді.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Істі қарау жөніндегі комиссия Шарттың 76-бабының 5-тармағында тыйым салынған жауапкерлердің іс-әрекеттерінде трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу орын алмады деп санайды.

В соответствии с подпунктом 17 пункта 2 Протокола соглашением признается договоренность в письменной форме, содержащаяся в документе или нескольких документах, а также договоренность в устной форме.
Согласно пункту 5 статьи 76 Договора запрещаются иные соглашения между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), за исключением "вертикальных" соглашений, которые признаются допустимыми в соответствии с критериями допустимости, установленными Протоколом, в случае если установлено, что такие соглашения приводят или могут привести к ограничению конкуренции.
Подпунктом 15 пункта 2 Протокола к признакам ограничения конкуренции отнесены:
сокращение числа хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), не входящих в одну группу лиц, на товарном рынке;
рост или снижение цены товара, не связанные с соответствующими изменениями иных общих условий обращения товара на товарном рынке;
отказ хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), не входящих в одну группу лиц, от самостоятельных действий на товарном рынке;
определение общих условий обращения товара на товарном рынке соглашением между хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) или в соответствии с обязательными для исполнения ими указаниями иного лица либо в результате согласования хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), не входящими в одну группу лиц, своих действий на товарном рынке;
иные обстоятельства, создающие возможность для хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) или нескольких хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) в одностороннем порядке воздействовать на общие условия обращения товара на товарном рынке.
При разрешении вопроса, касающегося соблюдения запрета на антиконкурентное соглашение, юридически значимым является установление негативного влияния, которое оказывает или может оказать поведение хозяйствующего субъекта (субъекта рынка) на других участников рынка (хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), потребителей), а также соответствие поведения указанного лица тому поведению, которое в подобной ситуации ожидалось бы от любого иного хозяйствующего субъекта (субъекта рынка), преследующего свой имущественный интерес, но не выходящего при этом за пределы осуществления гражданских прав.
Учитывая, что в исследуемый период не выявлено ограничения конкуренции, комиссия по рассмотрению дела полагает, что факт нарушения пункта 5 статьи 76 Договора отсутствует.
Имеющийся в материалах дела отказ от исполнения договорных обязательств, включая отказ от заключения договоров, который содержался в материалах дела, оцененных в совокупности с другими материалами дела, не подтверждает наличие соглашения, ограничивающего конкуренцию на трансграничных рынках.
Указанный отказ является предметом гражданского правового спора о надлежащем или ненадлежащем исполнении сторонами договорных отношений и (или) взятых на себя обязательств в рамках преддоговорной работы, а также учитывает ранее имеющийся опыт работы с контрагентом и оценки такого взаимодействия через его добросовестность, что в полной мере реализуется в рамках свободы договора и не может вменяться как заключение иного соглашения.
Оценив собранные по делу доказательства, комиссия по рассмотрению дела полагает, что в действиях ответчиков, запрещенных пунктом 5 статьи 76 Договора, отсутствует нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках.