4. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы осы Шешімнің 3-тармағында көзделген есепті ескере отырып, пилоттық жобаның іске асырылуының нәтижелері туралы Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесіне баяндасын.
5. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Сұлтанов
А. Қожашев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 21 қаңтардағы
№ 2 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігін енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асырудың ТӘРТІБІ
1. Қадағалап отыруды енгізу жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – пилоттық жоба) аясында қадағалап отыру Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 21 қаңтардағы № 2 шешімімен бекітілген тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларға қатысты жүзеге асырылады.
2. Пилоттық жобаны іске асыру басталған күнгі жағдай бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында іс жүзінде орналасқан пилоттық жоба шеңберінде қадағалануға жататын тауарлар және осындай тауарлардың айналымына байланысты операциялар туралы мәліметтер ұлттық пилоттық жобаны іске асыру басталған күнінен бастап бір ай ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қадағалау жүйелеріне (бұдан әрі – ұлттық қадағалау жүйелері, мүше мемлекеттер) енгізілуге жатады.
Көрсетілген мәліметтерді пилоттық жоба шеңберінде қадағалануға жататын тауарлардың айналымын жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің тұлғалары мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарына не осы ұлттық жүйеге енгізілген мәліметтерді жинауға, есепке алу, сақтау және өңдеу және қадағалау тетігін іске асыруға уәкілеттік берілген ұйымдарға осындай тауарлардың айналымына байланысты операцияларды жүзеге асырғанға дейін, бірақ осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімнен кешіктірмей электрондық түрде береді.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тауарлар туралы мәліметтер ұлттық қадағалау жүйесінде бұрыннан бар болса, олар туралы ақпаратты ұсыну талап етілмейді.
3. Пилоттық жобаның мақсаты Еуразиялық экономикалық одақтың ұлттық қадағалау жүйелері мен интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін сынақтан өткізу, сондай-ақ тауарларды қадағалау тетігін одан әрі дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.

4. Коллегии Евразийской экономической комиссии доложить о результатах реализации пилотного проекта Совету Евразийской экономической комиссии с учетом отчета, предусмотренного пунктом 3 настоящего Решения.
5. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко Б. Султанов А. Кожошев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 21 января 2022 г. № 2
ПОРЯДОК
реализации пилотного проекта по внедрению механизма прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза
1. Прослеживаемость в рамках пилотного проекта по внедрению механизма прослеживаемости (далее – пилотный проект) осуществляется в отношении товаров, включенных в перечень товаров, утвержденный Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 21 января 2022 г. № 2.
2. Сведения о товарах, подлежащих прослеживаемости в рамках пилотного проекта, фактически находящихся на таможенной территории Евразийского экономического союза на дату начала реализации пилотного проекта, и операциях, связанных с оборотом таких товаров, подлежат включению в национальные системы прослеживаемости государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – национальные системы прослеживаемости, государства-члены) в течение месяца с даты начала реализации пилотного проекта.
Указанные сведения представляются лицами государств-членов, осуществляющими оборот товаров, подлежащих прослеживаемости в рамках пилотного проекта, в органы государственной власти либо организации государств-членов, уполномоченные обеспечивать сбор, учет, хранение и обработку сведений, включаемых в национальную систему прослеживаемости, и реализацию механизма прослеживаемости, в электронном виде до осуществления операций, связанных с оборотом таких товаров, но не позднее срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта.
Представление сведений о товарах, указанных в абзаце первом настоящего пункта, не требуется, если сведения о них уже содержатся в национальной системе прослеживаемости.
3. Целью реализации пилотного проекта является апробация функционирования национальных систем прослеживаемости и интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, а также выработка предложений по дальнейшему развитию механизма прослеживаемости товаров.

4. Мыналар пилоттық жүйеге қатысушылар болып табылады:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия);
б) қадағалап отыру тетігін іске асыруды үйлестіруді қамтамасыз етуге уәкілетті мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары;
в) қадағалаудың ұлттық жүйесіне енгізілген мәліметтерді жинауды, есепке алуды, сақтау мен өңдеуді және қадағалау тетігін іске асыруды қамтамасыз етуге уәкілеттік берілген мемлекеттік билік органдары не ұйымдары;
г) 2019 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігі туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 12-бабының 1-тармағына сәйкес ұлттық қадағалау жүйелеріне енгізілген ақпаратқа қол жеткізуге рұқсат алған мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары;
д) пилоттық жоба аясында қадағалануға жататын тауарлар айналысын жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің тұлғалары.
5. Пилоттық жоба шеңберінде қадағалануға жататын тауарлардың айналысына байланысты және осындай тауарларды бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына өткізгенге дейінгі операциялар туралы мәліметтерді беру туралы сұрау салуларды (бұдан әрі – сұрау салу) жіберу мен орындау Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып, орыс тілінде жүзеге асырылады.
6. Сұрау салу ілеспе құжаттағы мәліметтер негізінде жасалып, онда мыналар қамтылуға тиіс:
а) Келісімнің 9-бабына сілтеме;
б) Келісімнің13-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған сұрау салуды жіберетін мүше мемлекеттің мемлекеттік органының немесе ұйымының атауы;
в) сұрау салу жіберілетін Шарттың 13-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған мүше мемлекеттің мемлекеттік органының немесе ұйымының атауы;
г) тауарды иелену, пайдалану және оған билік ету құқығы берілген тұлғаның сәйкестендіру коды (нөмірі) (Армения Республикасы үшін - салық төлеушінің есептік нөмірі, Беларусь Республикасы үшін - төлеушінің есептік нөмірі, Қазақстан Республикасы үшін - жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі, Қырғыз Республикасы мен Ресей Федерациясы үшін - салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі;
д) ілеспе құжаттың тіркеу нөмірі мен күні немесе бірегей сәйкестендіргіші, сондай-ақ ілеспе құжатқа сәйкес пилоттық жоба бойынша қадағалануға жататын тауарлардың реттік нөмірі;
е) оның негізінде тауарлар туралы мәліметтер ұлттық қадағалау жүйесіне енгізілген құжаттың атауы, нөмірі және күні, сондай-ақ көрсетілген құжатқа сәйкес пилоттық жоба аясында қадағалануға жататын тауарлардың реттік нөмірі ( егер мұндай нөмір туралы мәліметтер бар болса).

4. Участниками пилотного проекта являются:
а) Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия);
б) органы государственной власти государств-членов, уполномоченные обеспечивать координацию реализации механизма прослеживаемости;
в) органы государственной власти либо организации государств-членов, уполномоченные обеспечивать сбор, учет, хранение и обработку сведений, включаемых в национальную систему прослеживаемости, и реализацию механизма прослеживаемости;
г) органы государственной власти государств-членов, получившие в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Соглашения о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, от 29 мая 2019 года (далее – Соглашение) доступ к сведениям, включенным в национальные системы прослеживаемости;
д) лица государств-членов, осуществляющие оборот товаров, подлежащих прослеживаемости в рамках пилотного проекта.
5. Направление и исполнение запросов о предоставлении содержащихся в национальных системах прослеживаемости сведений об операциях, связанных с оборотом товаров, подлежащих прослеживаемости в рамках пилотного проекта, и предшествующих перемещению таких товаров с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена (далее – запрос), осуществляются на русском языке с использованием интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
6. Запрос должен формироваться на основании сведений, содержащихся в сопроводительном документе, и содержать:
а) ссылку на статью 9 Соглашения;
б) наименование органа государственной власти либо организации государства-члена, определенных в соответствии с пунктом 1 статьи 13 Соглашения, направляющих запрос;
в) наименование органа государственной власти либо организации государства-члена, определенных в соответствии с пунктом 1 статьи 13 Соглашения, в которые направляется запрос;
г) идентификационный код (номер) лица, которому передано право владеть, пользоваться и распоряжаться товарами (для Республики Армения – учетный номер налогоплательщика, для Республики Беларусь – учетный номер плательщика, для Республики Казахстан – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, для Кыргызской Республики и Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика);
д) регистрационный номер и дату сопроводительного документа или уникальный идентификатор, а также порядковый номер товара, подлежащего прослеживаемости в рамках пилотного проекта, в соответствии с сопроводительным документом;
е) наименование, номер и дату документа, на основании которого сведения о товарах включены в национальную систему прослеживаемости, а также порядковый номер товара, подлежащего прослеживаемости в рамках пилотного проекта, в соответствии с указанным документом (при наличии сведений о таком номере).

7. Сұрау салуды орындау мерзімі сұрау салынатын орган сұрау салуды алған күнінен бастап күнтізбелік 15 күннен аспауға тиіс.
8. Осы Тәртіптің 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеу сұрау салуды орындаудан бас тартуға негіз болып табылады.
Еуразиялық экономикалық
Комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 21 қаңтардағы
№ 2 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген, оларға қатысты қадағалап отыру тетігін енгізу жөніндегі пилоттық жоба аясында қадағалап отыру жүзеге асырылатын тауарлардың ТІЗБЕСІ
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қадағалап отыруды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын сандық өлшем бірлігі
8418 10 200 1, 8418 10 800 1 Мұздатқыштар мен дана
841821 100 0, 8481 21 510 0 тоңазытқыштар
8418 21 590 0, 8418 21 910 0,
8418 21 990 0, 8418 30 200 1,
8418 30 800 1, 8418 40 200 1,
8418 40 800 1

7. Срок исполнения запроса не может превышать 15 календарных дней с даты его получения запрашиваемым органом.
8. Основанием для отказа в исполнении запроса является несоответствие запроса требованиям, указанным в пункте 6 настоящего Порядка.
УТВЕРЖДЕН
Решением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 21 января 2022 г. № 2
ПЕРЕЧЕНЬ
товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в отношении которых осуществляется прослеживаемость в рамках пилотного проекта по внедрению механизма прослеживаемости
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Наименование позиции
Количественная единица измерения, используемая в целях осуществления прослеживаемости
8418 10 200 1, 8418 10 800 1, 8418 21 100 0, 8418 21 510 0, 8418 21 590 0, 8418 21 910 0, 8418 21 990 0, 8418 30 200 1, 8418 30 800 1, 8418 40 200 1, 8418 40 800 1
Холодильники и морозильники бытовые
шт