Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде рұқсаттар беру саласындағы ұлттық ақпараттық жүйелерді Одақтың интеграцияланған ұлттық ақпараттық жүйесін қолдануарқылы интеграциялау бойынша іс-шаралар жоспарын ("жол картасы") бекіту туралы
Еуразиялық Экономикалық Кеңес комиссиясының 2022 жылғы 21 қаңтардағы № 1 Өкімі
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде рұқсаттар беру саласындағы ұлттық ақпараттық жүйелерді Одақтың интеграцияланған ұлттық ақпараттық жүйесін қолдану арқылы интеграциялау бойынша іс-шаралар жоспары ("жол картасы") бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтерімен бірлесіп, осы өкіммен бекітілген жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Сұлтанов
А. Қожашев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 21 қаңтардағы № 1 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде рұқсаттар беру саласындағы ұлттық ақпараттық жүйелерді Одақтың интеграцияланған ұлттық ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы интеграциялау бойынша іс-шаралар ("жол картасы") ЖОСПАРЫ
Іс-шаралардың атауы
Күтілетін нәтиже
Жауапты орындаушы
Іске асыру мерзімі
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – тиісінше Одақ, мүше мемлекеттер) нормативтік базасын және Одақтың рұқсаттар беру, оның ішінде ұлттық ақпараттық жүйелер (бұдан әрі – ҰАЖ) арқылы беруді реттейтін құқықтарын талдау, сондай-ақ тауарлармен сыртқы және өзара сауданы реттеу және (немесе) бақылау мақсатында осындай құжаттар бойынша мүше мемлекеттердегі ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл.
есеп
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия), Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары және (немесе) ұйымдары
2022 жыл
2. Тауарлардың сыртқы және өзара саудасын реттеу және (немесе) бақылау, сондай-ақ әртүрлі интеграциялық бірлестіктер шеңберінде сыртқы экономикалық қызметті бақылау мақсатында рұқсаттар беру саласындағы ҰАЖ интеграциялау жөніндегі халықаралық тәжірибені талдау
есеп
Комиссия
2022 жыл
3. Мүше мемлекеттердің нормативтік базасын және Одақ шеңберінде рұқсаттарды беру, оны тану және қолдану процестерін реттейтін Одақ заңнамасын талдау нәтижелері бойынша терминологияны бір жүйеге келтіру
Комиссия Алқасының ұсынымы
Комиссия,
уәкілетті органдар
2022 жыл

Об утверждении плана мероприятий ("дорожной карты") по интеграции национальных информационных систем в сфере выдачи разрешительных документов в рамках Евразийского экономического союза посредством применения интегрированной информационной системы Союза
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 21 января 2022 года № 1.
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по интеграции национальных информационных систем в сфере выдачи разрешительных документов в рамках Евразийского экономического союза посредством применения интегрированной информационной системы Союза.
2. Евразийской экономической комиссии совместно с правительствами государств – членов Евразийского экономического союза обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных планом, утвержденным настоящим распоряжением.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Султанов
А. Кожошев
А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 21 января 2022 г. № 1
ПЛАН
мероприятий ("дорожная карта") по интеграции национальных информационных систем в сфере выдачи разрешительных документов в рамках Евразийского экономического союза посредством применения интегрированной информационной системы Союза
Наименование мероприятия
Ожидаемый результат
Ответственный исполнитель
Срок реализации
1. Анализ нормативной базы государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) и права Союза, регламентирующих выдачу разрешительных документов, в том числе через национальные информационные системы (далее – НИС), а также межведомственное информационное взаимодействие в государствах-членах по таким документам в целях регулирования и (или) контроля внешней и взаимной торговли товарами
отчет
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия), уполномоченные государственные органы
и (или) организации государств – членов Евразийского экономического союза (далее – уполномоченные органы)
2022 год
2. Анализ международного опыта по интеграции НИС в сфере выдачи разрешительных документов в целях регулирования и (или) контроля внешней и взаимной торговли товарами, а также контроля внешнеэкономической деятельности в рамках различных интеграционных объединений
отчет
Комиссия
2022 год
3. Систематизация терминологии по результатам анализа нормативной базы государств-членов и права Союза, регламентирующих процессы выдачи, признания и применения
в рамках Союза разрешительных документов
рекомендация Коллегии Комиссии
Комиссия, уполномоченные органы
2022 год

4. ҰАЖ интеграциялау негізінде Одақ шеңберінде рұқсат беру құжаттарын беруді және қолдануды іске асырудың басымдықты процестерінің (рәсімдерінің) тізбелерін (бұдан әрі – процестер тізбесі) қалыптастыру, сондай-ақ оларды іске асыру кезеңдерін анықтау
процестер тізбесі
Комиссия,
уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
5. Сыртқы экономикалық қызметті реттеудің басым бағыттары бойынша рұқсаттардың тізбесін және оларға қатысты Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы ҰАЖ интеграциялауды жүзеге асыру орынды болып табылатын және процестер тізбесіне енгізілген процестер аясында пайдаланылатын мәліметтер құрамын қалыптастыру
сыртқы экономикалық қызметті реттеудің басым бағыттары бойынша рұқсаттар тізбесі, мәліметтер құрамы
Комиссия,
уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
6. Процестердің тізбесіне енгізілген Одақ шеңберінде рұқсаттарды беру және қолдану процестерін жүзеге асыру кезінде мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібіне қойылатын жалпы талаптарды Одақ құқығында реттеу
Одақ органдарының актілері
(қажет болған кезде)
Комиссия,
уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
7. Сыртқы экономикалық қызметті реттеудің басым салаларындағы процестер тізбесін, Одақ аясында рұқсат беру құжаттарын беру және қолдану процесінде мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібін реттейтін мәліметтер мен Одақ органдарының ережелерін талдау негізінде Еуразиялық экономикалық одақ аясында жалпы процестер тізбесіне өзгерістер енгізу (қажет болған кезде)
Комиссия Алқасының шешімдері
Комиссия,
уәкілетті органдар
2023 – 2024 жылдар
8. Оларды іске асыру оларды іске асырудың 1-ші кезеңіне (бұдан әрі – пилоттық) жоспарланып отырған Одақ шеңберінде рұқсаттарды беру және қолдану процестері (рәсімдері) бөлігінде Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы ҰАЖ интеграциялау арқылы ақпараттық өзара іс-қимылды реттеу
Комиссия Алқасының актілері
Комиссия,
уәкілетті органдар
2023 – 2024 жылдар
9. Пилоттық жоба шеңберінде рұқсаттарды беру және қолдану процестері (рәсімдері) бөлігінде Одақ шеңберінде ортақ процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру, оның ішінде:
Комиссия,
уәкілетті органдар
2023 – 2025 жылдар
а) пилоттық жобаға қатысушылар құрамын анықтау
қатысушылар құрамы
Комиссия,
уәкілетті органдар
2023 жыл
б) пилоттық жобаны іске асырудың жоспар-кестесін әзірлеу
пилоттық жобаны іске асырудың жоспар кестесі
Комиссия,
уәкілетті органдар
2023 жыл
в)  уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін пысықтау (әзірлеу), мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерін бағдарламалық қамтамасыз етуді (қажет болған жағдайда) пысықтау, оның ішінде Комиссия Алқасы бекітетін пилоттық жобаны жүзеге асыру үшін технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкес пысықтау (әзірлеу)
пысықталған жүйелерді бағдарламалық қамтамасыз ету және технологиялық құжаттама
уәкілетті органдар,
ұлттық сегменттердің операторлары
2024 жыл
г) пилоттық жобаны іске асыру мақсатында Комиссия Алқасы бекітетін технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкес Одақтың интеграцияланған жүйесі Комиссиясының интеграциялық сегментінің бағдарламалық құралдарын пысықтау (әзірлеу)
пысықталған жүйелерді бағдарламалық қамтамасыз ету және технологиялық құжаттама
Комиссия
2024 жыл
д) ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуді мемлекетаралық жүргізу және пилоттық жобаны қосу
актілер, хаттамалар
Комиссия,
уәкілетті органдар
2025 жыл
е) пилоттық жобаны іске асыруға мониторинг жүргізу және уәкілетті органдардың есептері негізінде пилоттық жобаны іске асыру нәтижелері бойынша Комиссияның баяндамасын дайындау
Алқаның баяндамасы
Комиссия,
уәкілетті органдар
2025 жыл

4. Формирование перечня приоритетных для реализации процессов (процедур) выдачи и применения разрешительных документов в рамках Союза на основе интеграции НИС (далее – перечень процессов), а также определение этапов их реализации
перечень процессов
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
5. Формирование перечня разрешительных документов в приоритетных сферах регулирования внешнеэкономической деятельности и состава сведений, в отношении которых целесообразно осуществить интеграцию НИС посредством интегрированной информационной системы Союза и которые используются в рамках процессов, включенных в перечень процессов
перечень разрешительных документов в приоритетных сферах регулирования внешнеэкономической деятельности, состав сведений
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
6. Регламентация в праве Союза общих требований к порядку межгосударственного информационного взаимодействия при реализации процессов выдачи и применения разрешительных документов в рамках Союза, включенных в перечень процессов
акты органов Союза (при необходимости)
Комиссия,
уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
7. Внесение изменений (при необходимости) в перечень общих процессов в рамках Евразийского экономического союза на основе анализа перечня процессов, разрешительных документов в приоритетных сферах регулирования внешнеэкономической деятельности, состава сведений и положений актов органов Союза, регламентирующих порядок межгосударственного информационного взаимодействия в процессе выдачи и применения разрешительных документов в рамках Союза
решение Коллегии Комиссии
Комиссия, уполномоченные органы
2023 – 2024 годы
8. Регламентация информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Союза в части процессов (процедур) выдачи и применения разрешительных документов в рамках Союза, осуществление которых планируется на 1-м этапе их реализации (далее – пилотный проект), на основе интеграции НИС посредством интегрированной информационной системы Союза
акты Коллегии Комиссии
Комиссия, уполномоченные органы
2023 – 2024 годы
9. Осуществление информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Союза в части процессов (процедур) выдачи и применения разрешительных документов в рамках пилотного проекта, в том числе:
Комиссия, уполномоченные органы
2023 – 2025 годы
а) определение состава участников пилотного проекта
состав участников
Комиссия, уполномоченные органы
2023 год
б) разработка плана-графика реализации пилотного проекта
план-график реализации пилотного проекта
Комиссия, уполномоченные органы
2023 год
в) доработка (разработка) информационных систем уполномоченных органов, доработка (разработка) программного обеспечения национальных сегментов государств-членов (при необходимости), в том числе в соответствии с требованиями технологических документов, утвержденных Коллегией Комиссией, для целей реализации пилотного проекта
программное обеспечение и техническая документация доработанных систем
уполномоченные органы, операторы национальных сегментов
2024 год
г) доработка (разработка) программных средств интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы Союза в соответствии с требованиями технологических документов, утвержденных Коллегией Комиссией, для целей реализации пилотного проекта
программное обеспечение и техническая документация доработанных систем
Комиссия
2024 год
д) проведение межгосударственного тестирования информационного взаимодействия и запуск пилотного проекта
акты, протоколы
Комиссия, уполномоченные органы
2025 год
е) мониторинг реализации пилотного проекта и подготовка доклада Комиссии по результатам реализации пилотного проекта на основании отчетов уполномоченных органов
доклад Коллегии
Комиссия, уполномоченные органы
2025 год

10. Оларды іске асыру оларды іске асырудың 2-ші және одан кейінгі кезеңдерінде жоспарланып отырған рұқсат құжаттарын беру және қолдану процестеріне (рәсімдеріне) қатысты ҰАЖ Одақтың интеграцияланған жүйесі арқылы интеграциялау процестерін ауқымдандыру мәселелерін пысықтау
Алқаның баяндамасы
Комиссия,
уәкілетті органдар
2025 жыл

10. Проработка вопросов масштабирования процессов интеграции НИС посредством интегрированной системы Союза в отношении процессов (процедур) выдачи и применения разрешительных документов в рамках Союза, включенных в перечень процессов, осуществление которых планируется на 2-м и последующих этапах их реализации
доклад Коллегии
Комиссия, уполномоченные органы
2025 год