Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің деректерін берудің қорғалатын желісін құру туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 18 ақпандағы № 7 өкімі
1. Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен бірлесіп:
2022 жылғы 30 шілдеге дейін кейіннен Комиссияның бекітуі үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі тиісінше - деректерді берудің қорғалатын желісі, интеграцияланған жүйе) интеграциялық және ұлттық сегменттері арқылы деректер беру арналарын ұйымдастыру, жұмыс істеуі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық жобасын әзірлеуді және келісуді;
Комиссияда деректерді беру желісімен қорғалатын басқару орталығын (интеграцияланған жүйенің интеграциялық сегментінің компоненті) құруды;
Жоғары Еуразиялық кеңестің 2011 жылғы 19 желтоқсандағы № 5 шешімімен белгіленген шекті нормалар шеңберінде Ақпараттық технологиялар департаментінің штат кестесін ақпараттық криптографиялық қорғау органының функцияларын атқару үшін, сондай-ақ электрондық түрде ақпаратты құжаттандырудың жалпы инфақұрылымының интеграциялық компоненттерінің элементтерін пайдалануды ұйымдастыру үшін жаңа штаттық бірлікпен толықтыруды пысықтауды қамтамасыз етсін.
2. Комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (Қазақстан Республикасын қоспағанда) ұлттық сегменттерінің тапсырыс берушілерімен бірлесіп, 1-тармақтың 1-абзацында көрсетілген нұсқаулықты бекіткеннен кейін және оның талаптарын, сондай-ақ мүше мемлекеттердің экспорттық бақылау саласындағы заңнамасын ескере отырып:
Комиссияның интеграцияланған жүйенің ұлттық сегменттерінің интеграциялық шлюздерінің операторларына Комиссияға тиесілі және интеграцияланған жүйенің деректерді берудің қорғалатын желісін құруға арналған ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын тегін уақытша пайдалануға беруді, сондай-ақ деректерді берудің қорғалатын желісінің осындай құралдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті түйінді ақпаратты беруді;
деректерді берудің қорғалатын желісі құрамында берілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары мен Комиссия:
интеграцияланған жүйенің деректерді берудің қорғалатын желісі құрамында ақпаратты криптографиялық қорғаудың өзіндік құралдарын пайдалану мүмкіндігін пысықтауды;
Комиссияға интеграцияланған жүйенің деректерді берудің қорғалатын желісі құрамында ақпаратты криптографиялық қорғаудың өзіндік құралдарын қолдану туралы ұсыныстар жіберуді қамтамасыз етсін.

О создании защищенной сети передачи данных интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2022 года № 7.
1. Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) совместно с уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза обеспечить:
до 30 июля 2022 г. разработку и согласование проекта инструкции по организации, обеспечению функционирования и безопасности каналов передачи данных между интеграционным и национальными сегментами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – защищенная сеть передачи данных, интегрированная система), для последующего утверждения Комиссией;
создание в Комиссии центра управления, защищенной сетью передачи данных (компонент интеграционного сегмента интегрированной системы);
проработку в рамках предельных норм, установленных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 19 декабря 2011 г. № 5, дополнение штатного расписания Департамента информационных технологий новыми штатными единицами для выполнения функций органа криптографической защиты информации, а также для организации эксплуатации элементов интеграционного компонента общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде.
2. Комиссии совместно с заказчиками национальных сегментов государств – членов Евразийского экономического союза (за исключением Республики Казахстан) после утверждения инструкции, указанной в абзаце 1 пункта 1, и с учетом ее требований, а также законодательства государств-членов в сфере экспортного контроля, обеспечить:
передачу Комиссией операторам интеграционных шлюзов национальных сегментов интегрированной системы средств криптографической защиты информации, принадлежащих Комиссии и предназначенных для создания защищенной сети передачи данных интегрированной системы, в безвозмездное временное пользование, а также передачу ключевой информации, необходимой для обеспечения функционирования таких средств в составе защищенной сети передачи данных;
функционирование переданных средств криптографической защиты информации в составе защищенной сети передачи данных.
3. Уполномоченным органам Республики Казахстан и Комиссии обеспечить:
проработку возможности использования собственных средств криптографической защиты информации в составе защищенной сети передачи данных интегрированной системы;
направление в Комиссию предложений о применении собственных средств криптографической защиты в составе защищенной сети передачи данных интегрированной системы.